,Voor „.wv,. onze pngens overzee" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Kort en Bondig Een Misverstand Opgehelderd MAANDAG 29 SEPTEMBER 1947 Haarlems dagblad Een pleidooi om meer pakjes te zenden De h»Pi J Biegel, gepensionneerd luitenant- koolne! der infanterie K.N.I.L., oud-comman dant van de Landstorm-afdeling Batavia en Ban doeng, thans voorzitter van het N.I.W.I.N.- comité te Heemstede, zendt ons een brief waar aan wij het volgende ontlenen: De heer M. Spaargaren. Houtplein 13 te Haar lem. vertegenwoordiger der K L M, te Haarlem, heeft de pakjes voor het Katholiek Thuisfront verzorgd. Hij heeft veel -pakjes naar Indië ver zonden. Daarbij ging hij uit van de veronder stelling dat de Veldpost de verzending van Balavla af voor haar rekening nam, maar die verwachting is verkeerd uitgekomen. Hij moest later nog f741 daarvoor betalen. Het was onmo gelijk dit nog te verhalen op de afzenders der pakjes, zodat de heer Spaargaren nu persoonlijk voor die schadepost aansprakelijk is. Zo'n bedrag 1= natuurlijk niet uit eigen middelen te betalen De heer Biegel heeft hem onmiddellijk f 10 ter hand gesteld en wekt nu anderen op fijn voor beeld te volgen. Er moet meer binnenkomen dan die f 711. Voor het geld dat hij meer ontvangt, zal de heer Spaargaren nieuwe pakjes naar onze jongens overzee sturen. De heer J. H. Gorter, evenals hij een oud- Nieuwedieper, maakte er de heer Biegel op attent, dat het redelijk moet worden geacht, dat de pakjes naar Indië voor onze militairen in het vervolg voor half geld verzonden kunnen wor- Daar moet de P.T.T. voor zorgen, die bij de betrokken stoomvaartmaatschappijen aan de bel moeten trekken. Dat kan op de verzend kosten een belangrijke besparing geven. Deze postpakketten (dus niet de Kerstpakketten) moe ten in Haarelm in partijen doorgezonden worden naar Batavia. Daar moet dan een instantie wor den opgebouwd voor verdere doorzending in Indië. Per pakket moeten de families in Neder land dan niet meer behoeven te betalen dan f 2 a 12,50. Dat betekend een besparing per pakket f5 ft 17,50. Dan zal practlsch ieder in staat zijn aan zoon, broer of vader, die in Indië dient, pakket te sturen. Is er geld ovei, dan kan daarvoor een pakket gestuurd worden aan soldaten die geen zendingen van familie pntvangen. Dit denkbeeld van de heer Gorter heeft de heer Biegel overgenomen. Maar de naween van de Japanse krijgsgevangenschap beletten hem zelf aan die actie mee te werken. Daarom wekt hij anderen op dit te doen. Met de heer Spaar garen moet een organisate te Haarlem worden opgebouwd, waarin alle gezindten worden opge nomen, van daadwerkelijke helpers voor de groepage xan postpakketten, financiële verant woording,- enz. Herdenking dr.T. C. Winkler In'de aula van Teylers Stichting aan het Spaarne spraken Zaterdagmiddag dr. J. F. Steenhuis cn dr. R. O. van Regteren Altena ter gelegenheid van de dr. T. C. Wimkler- herdenking over het leven van deze man, die •ator van Teylers rrtuseum zoveel belangrijk werk voor deze inrichting heeft gedaan. Tiberius Cornelis Winkler werd in 1822 in Leeuwarden geboren. Reeds spoedig bledk dat bij een sterk auto-didactische geest bezat. Hij begon zijn loopbaan als schrijver voor het rolk. In het „Album der natuur", „Kennis en Kunst" en de Natuurkundige verhandelingen van de Hollandse Maatschappij der Weten schappen verschenen tal van artikelen van zijn hand. In 1864 werd hij benoemd tot conservator van de Teylers Stichting en tot doctor honoris causa in de wis- en natuurkunde. Hij schreef niet alleen artikelen, maar van ztjn hand ver schenen ook leerboeken over geologie en bio logie. Winkler heeft door zijn werk in Teyler zijn paleonthologische studiën kunnen uitbreiden en Teylers museum heeft aan deze merkwaar dige man veel te danken. Bazar kinderbewaarplaats De Kinderbewaarplaats „Haarlem-Noord" heeft deze maand haar 12% jarig bestaan her dacht Gedurende dit tijdvak verzorgde zU in totaal bijna 200.000 kinderen en het spreekt vanzelf, dat dit de nodige zorgen heeft ver oorzaakt; niet 't minst natuurlijk de finan ciële! Teneinde te trachten wat extra inkomsten te verkrijgen en aldus in staat te zijn het nut tig werk onvermoeid door te zetten, heeft het bestuur, op Woensdag 1 en Donderdag 2 Oc tober In de bovenzalen van Gerzon's Modema gazijnen, Gr Houtstraat een bazar gearran geerd. Men 'heeft getracht voor ieders beurs wat te koop te kunnen aanbieden en een theetent zijn en verrassingen, zodat men hoopt op een groot bezoek. Jubileum firma 1 van Opzeeland Ter gelegenheid* van het honderd jarig be staan der firma J. van Opzeeland aan de Zijlstraat, is Zaterdagmiddag een receptie ge houden. Van vele zijden werden gelukwen sen aangeboden, o.a. door de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, Jhr, dr. J. C. Mollerus, de secretaris van de Vak groep percelein en huishoudelijke artikelen, de heer Van Bueren uit Den Haag, fabrikan ten en klanten. Velen boden bloemen aan. Benoemingen bij het onderwijs B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor te benoemen tot leraar aan het Gym nasium; in de oude talen J. van Raa te Bloe- mendaal; in de Franse taal M. Drubel Ketner te Haarlem: ln de geschiedenis H. L. Prenen te Haarlem en in de natuurlijke historie dr. A. Meesters te Haarlem. Voorgedragen worden als tijdelijke leraren aan de Hogere Burgerschool B. met vijfjarige cursus in de natuurkunde Schroder te Heemstede, en H. C. Vernout Haarlem; ln de aardrijkskunde M. Wanrooy te Haarlem en ln de Nederlandse taal I. van Sas te Aalsmeer. De voordracht ter be noeming van een hoofd der Teylerschool (Haar- lemmerlledestraat 29) luidt: 1. J. L. Munnlk, Doek en 3. J, de Brie. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 27 Sept. 1947. GEHUWD 27 Sept.: K. Hakhbff en J. M. Beijnerman. BEVALLEN van een zoon: 25 Sept.: J. t. Cate—Pijl. 26 Sept.: J. KetelaarHagmeister. BEVALLEN van een dochter: 24 Sept.: E. v. d. StolkBerner. 25 Sept.: C. H, v. d. HurkHörburger. H. P. M, BoersemaSchoo- nebeek. 26 Sept.: F. N. Beekóodhëlp. OVERLEDEN: 25 Sept.: S. E. v. Duiven- bodenv. d. Steeg, 78 j„ Saenredamstraat. 25 Sept.: D Beek, 64 j., Karolingenstraat. 26 Sept. G. v. Andel, 73 j., v. Marumstraat. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Piet Köliler gehuldigd Piet Kohier heeft gisteravond met enkele oude getrouwen, zoals Kalman Knaack, Frans Bogaert en Kees van Dam, in de stampvolle Concertzaal nogmaals een voorstelling ge- gegeven van de sinds jaar en dag gevierde Iclucht „In 't Gouden Haantje" die zich, alle moderne vormen van amusement ten spijt, onverminderd weet te handhaven als een be trouwbaar lachsucces. De bezetting der klei nere rollen was zeer verre van volmaakt, het décor uiterst primitief, de handelende perso nen werden om de haverklap de tuin inge stuurd en toch toch heeft iedereen zich vermaakt al was het alleen maar om de met recht oer-komische creatie van de hoofd persoon, voor wie deze reprise overigens een min of meer feestelijk tintje had. Want niet alleen dat dit het eerste optreden van Piet Kohier na zijn 75ste verjaardag waö, hij kon er zich bovendien op beroemen vijftig jaar geleden voor het eerst in Haarlem te hebben gespeeld. Het is te wijten aan het mercantilisme en de verregaande nonchalance van het theaterbureau, dat deze jubileum- tournée organiseert, dat er van de voorgeno men hulde zo bedroevend weinig is terecht gekomen. Er werd weliswaar gesproken bij de aanbieding van een bovenmenselijk grote krans, maar de feestredenaar vertolkte geens zins de erkentelijkheid die een groot deel van de Haarlemse burgerij aan deze bijzonder populaire artist verplicht is. Laat ik daarom de ruimte, die mij hier nog rest, benutten om Piet Kohier naar ik ver trouw uit naam van duizenden geluk te wensen met het bereiken van deze gezegende leeftijd en voor het neerschrijven van de hoop dat hem nog vele jaren gegeven zullen zijn om de ziel van het volk te verkwikken met zijn eerlijke en door en door gezonde dwaasheden. En tevens dat'hij daar (betere) zalen genoeg voor zal vinden. Willem Royaards. die zelf ook dit „Gouden Haantje" op zijn repertoire had staan omdat hij zich niet te hoog achtte voor alles wat in zijn soort goed was, heeft ongeveer dertig jaar geleden in Amsterdam met Piet Kohier samengewerkt. Zeer ernstige lieden maakten daar, bezorgd voor zijn reputatie, een aan merking op, doch Royaards antwoordde: „Ik voel me er volstrekt niet door te kort gedaan. Toneel is toneel." Ziedaar het advies dat de huldiging van Piet Kohier zou moeten sieren: Niemand voelt zich tekort gedaan. Hij heeft de burger ge geven wat de burger verlangde op on navolgbare wijze met inzet van geheel zijn goedmoedig vakmanschap. DAVID KONING. „Wij gaan mee met P.T.T." De Haarlemse P.T.T.-toneelvereniging „Pos taal Genoegen" presenteerde Zaterdagavond in de Concertzaal de revue „Wij gaan mee met de P.T.T." Het leeuwenaandeel van deze revue werd genomen door P.T.T.'ers uit Alk maar die dit schouwspel reedAvijf maal met aanzienlijk succes ten tonele hebben gevoerd Ook deze voorstelling maakte op deze regel geen uitzondering. De stemming was er danig in en het zeer talrijke publiek gaf alle teke nen van ingenomenheid met hetgeen op de planken werd gepresteerd. De strekking van dit bonte allerlei was om te demonstreren, wat dit bedrijf alzo omvat Zo kon bijvoorbeeld een besteller aanschou wen, hoe het in een posttrein toegaat. Achter eenvolgens kregen de wereld-post-unie, het loket, de bestellers, de telefoonafdeling, de technische dienst en de kinderzegels een beurt en dat'alles culmineerde in een daverende finale, waarin het vertrouwen in de soliditeit van „Tante Pos" duidelijk vertolkt werd. De baten van deze avond dienen om de kinderen van een onlangs overleden P.T.T.- ambtenaar te laten afstuderen en een beter bewijs voor de solidariteit van de ambtenaren van deze dienst kan nauwelijks gegeven worden. Goedkoop kasgeld voor Haarlem Zondagavond werd Piet Kohier in de Con certzaal door een collega gehuldigd met een enorme krans, ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag, die overigens reeds op 28 Augus tus plaats had. Agenda voor Haarlem MAANDAG 29 SEPTEMBER, Gem. Concertgebouw: Hongaars Strijkkwartet, uur; Spaarne: „Vrije levens", 14 j„ 2.30. 7.00 n 9.15 uur. Rembrandt: „Rhapsody in blue", 1.30, 6.45 en 9.30 uur; Frans Hals: „Mensenjacht O.S.S.", 14 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur; Palace: „De tweelingbroeders". 18 J.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 u„ City: ..His butler's sister", alle leeft. 2.15. 4.30. 00 en 9.15 uur: Luxor: ,.Dr Ehrilch". 14 j.. 2.00, .15 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 30 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Dansavond. Yoma Sasburgh. 1 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Krijgt het spaarpotje een andere bestemming? Meer dan een jaar geleden deelden wij mede,.dat Haarlem een flink spaarpotje onder zijn berusting heeft. Niet op eigen „huishouden" uitgespaard, want de ge meentekas worstelt immers steeds met tekorten. Het is geblokkeerd geld, niet in gevolge de bekende geldzuiveringsmaat- regelen van minister Lieftinck, maar door andere maatregelen uit Den Haag. Indertijd hadden de Duitsers te Haar lem, alsook overal elders in ons land, veel gevorderd, o.a. automobielen en textiel. De gedupeerden kregen een papiertje, waarop ter zijner tijd geld verstrekt zou worden. Kort voor de bevrijding kwam dit geld inderdaad uit Den Haag. Sommige ge meenten hebben het uitbetaald, maar de andere (o.a. ook Haarlem) kregen dade lijk na de bevrijding de mededeling van de Nederlandse autoriteiten, die het be wind hadden overgenomen, dat het geld niet mocht worden uitbetaald. De Duit sers hadden het geld niet uit eigen mid delen beschikbaar gesteld, maar het aan de Nederlandse Bank onttrokken. Boven dien werd gemeend, dat de gedupeerden ln het algemeen te gemakkelijk aan de Duit se vordering voldaan hadden. Voor Haarlem gaat het om een bedrag van ongeveer 600.000. Toen wij verleden jaar iets over het geval schreven kwamen vele belangheb benden op het Stadhuis om alsnog om uit betaling te vragen. Zij moesten zonder geld teruggaan, omdat de gemeente zich aan de Haagse voorschriften moet houden. Ook thans is uit Den Haag nog geen nadere beslis§ing gekomen. De gemeente Haarlem gebruikt het geld .voorlopig als kasgeld, waardoor rente voor kasgeld dat geleend moet worden, wordt uitgespaard. Op den duur zal het evenwel nodig zijn dat een beslissing genomen wordt over de bestemming van het geld. Er zijn mensen die er voor pleiten het geld, als Den Haag het standpunt blijft innemen, dat de be langhebbenden het niet krijgen, te be stemmen voor een doel van algemeen nut, j voor liefdadigheid of om het oorlogsleed I te lenigen, I Prof. R. Casimir zeventig jaar Apostel van de onderwijsvernieuwing Vandaag viert prof. R. Casimir zijn zeventigste verjaardag. Hij is heden ge huldigd door een comité onder voorzitter schap van oud-minister Dr.'G. Bolkestein. Op 18 October volgt een huldebetoon in de kring van zijn vroegere schoolgenoten, namelijk bestuur, ieraren en tegenwoor dige leerlingen van het Nederlands Lyceum in Den Haag. Casimir is dè man geweest van dit eerste lyceum in den lande (er zijn er nu tachtig, neutrale, bizondere, ge meentelijke, christelijke, rooms-katho- lieke), dat op instigatie van prof. dr. J. H. Gunning in -19T)9 opgericht werd door een groep ondernemende particulieren (J. W. IJzerman, J. H. Kann), onder toezicht van" een curatorium van personen met zeer klin kende namen (mr. J. Limburg, ir. C. Lely, prof. dr. H. A. Lorentz, prof. dr. W. Nolen), zonder rijkssubsidie! De bedoeling was om de richtingskeuze H.B.S. of Gymnasium tot na de tweede klas te verschuiven en d.e studietijd van het Latijn en Grieks tot vier jaar te beperken. Casimir is de bezielende leider geweest van die nieuwe school, nieuw in opzet en organisatie, nieuw van geest! En zoals de nieuwe organisatievorm in de bijkans veer tig jaar van het bestaan van het lyceum een succes is geworden (wij vermeldden al, dat er nu tachtig dochterscholen zijn, in Haarlem en omstreken alleen al zes, waaronder twee gloednieuwe gemeente lijke, met tegen de 4000 leerlingen), zo is de nieuwe geest allengs doorgedrongen in het Nederlandse onderwijs. Allerlei dingen, die men in de tegenwoordige tijd niet gek meer vindt en die overal zijn ingevoerd, werden Casimir en zijn staf in die eerste lyceumjaren als dwaas, onzinnig en on- paedagogisch verweten. Achteraf kan men het haast niet meer geloven, dat veertig jaren geleden een versterkt contact tussen school en gezin (ouderavonden, paedagogi- sche voordrachten voor ouders èn leraren), een vriendschappelijke verhouding van leraren en leerlingen (klasseavonden, schoolreizen, schoolkampen, schoolhuis- bezoek), een onderbreking van de geregel de gang van het onderwijs (jeugdconcerten, excursies, herfst vacantia, Mei-uittocht) hoogst afkeurenswaardig werden gevonden, bespot werden en absoluut veroordeeld. Dat is de grote betekenis geweest van Ca simir, dat hij, in paedagogicis leerling en volgeling van Jan Ligthart, de apostel is geweest van onderwijsvernieuwing en op voedingsverbetering, veertig jaar lang, in brede kring. Hij werd hoogleraar 'in Lei den, nadat hij eerst enige jaren cursussen had geleid van de Studentenvereniging voor Paedagogiek aldaar. Door zijn enorme kennis en belezenheid, zijn phenomenaal geheugen, zijn boeiende, knappe voor dracht, zijn degelijke voorbereiding en zijn bergen-verzettende hulpvaardigheid, werd hij de meeslepende mentor van' tallozen, van studenten en jonge leraren, van ly ceumleerlingen, van ouders en onderwij zers, die zijn krantenartikelen lazen of zijn lezingen bijwoonden. Hij werd hogelijk vereerd, ook veel bestreden, gehoond en bespot, zoals dit steeds met markante per soonlijkheden het geval is. Maar hij heeft een stempel gedrukf op het Nederlandse onderwijs van zijn tijd. Schrijver dezer re gelen heeft het voorrecht gehad in zijn lange leven veel belangrijke mensen te ontmoeten. Maar een der meest indruk wekkende is prof. R. Casimir geweest, de man, die ten zegen was van duizenden in den lande en die wij op zijn zeventigste verjaardag van harte gelukwensen èn danken voor alles wat hij in het belang van onze volksbeschaving heeft nagestreefd en tot stand gebracht. Dr. A. DE VLETTER. Is hier iets van V bij? Aan het hoofdbureau van Politie te Haarlem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de navol gende in de afgelopen week gevonden voor werpen: autoped, broche, boorden, sportbroekje, hemdje en gymnastiekschoenen, bril in étui. bok. kindercape. ceintuurs, wollen dekentje, duimstok, schoolétul met inhoud, geit, bankbil jet, kinderhoedjes, dameshandschoenen, horloge, honden, inlegvel, kinderjasjes, mutsen, porte- monnaies met inhoud, hobbelpaard, padvinders- riem, rijwielslot, rozenkrans, herenschoenen, schriften lap stof. schroevendraaier, sleutels, tassen met inhoud, vulpenhouders, wollen vest je. jongenspetjes, broodzakje, zak aardappelen. Cervantes-tentoonstelling te Haarlem Ter herdenking van de 400ste geboorte dag van Cervantes, zijn in de Stads-Biblio- theek te Haarlem tal van uitgaven van Cervantes beroemde werk „Don Quichot" tentoongesteld. c Naast oorspronkelijk Spaanse treft men er ook Deense, Duitse, Engelse. Franse. Ita liaanse, Nederlandse en Zweedse vertalin gen en uitgaven voor de jeugd in Duits, Engels, Frans en Nederlands aan. De tentoonstelling duurt tot 4 October. DISTRI BUTIENI EU WS In Aerdenhout (Gem Kwekerij, Veldlaan) be staat Dinsdag voor de letters A, B. C en D ge legenheid tot het afhalen van bonkaarten voe dingsmiddelen en een schoenenbon (laatste cijfer stamkaart 1 en kinderen, geboren In October en November). „Bamboozlers" winnen eerste orijs Het Haarlemse dansorkest de „Bam boozlers" heeft op het internationaal jazz- concours, m Luik uitgeschreven door de hot-club „Rhythme futur", de eerste prijs gewonnen in de klasse „orchestre moderne". Humanitas" vergaderde 'Steekproef CCD-ambtenaren had succes De afdeling Haarlem van „Humanitas" hield dezer dagen een vergadering ter in leiding van het wipterprogramma. „Humanitas", zo deelde de voorzitter, de heer F.S.Noordhoff mede, heeft vorige week een twaalftal huismoeders, die het erg no dig hadden, met vacantie kunnen sturen. Dit moet het volgend jaar op groter schaal gebeuren en daarvoor moet worden ge spaard. zodat er óok voor haar, die niet of niet alles kunnen betalen, geld aanwezig is. Het kantoor in de Hoofmanstraat is op gezegd, omdat, naar de praktijk uitwees, de daarvoor bestede gelden nuttiger kunnen worden aangewend. Er kwamen, mede door de ongunstige ligging, te weinig bezoekers op de spreekuren. Nu zullen deze spreek uren voor moeilijkheden, waarmee gezin nen, ouders en personen te kampen heb ben, zowel in het centrum van de stad, als in Haarlem-Noord worden gehouden. Er wordt sedert Augustus een proef ge nomen met een kleine sociale colonne, die hulp biedt in die gezinnen, die door ziekte of door andere omÉfcmdigheden grote be hoefte hebben aan TOishoudelijke bijstpnd. Daarvoor is geld nodig, ook al steunt de gemeente dit werk, maar, daarvoor zijn ook Diefstallen in ziekenhuis te Lochem ontdekt Ambtenaren van de CCD namen een steekproef bij de goederenverlading op het station Deventer en vonden in een eierkist belangrijke hoeveelheden suiker, koffie, thee en andere artikelen, zoals een aantal lepels en vorken, verpakt in een oude kous. Op de kist stond niet alleen de naam van de geadresseerde, iemand in Apel doorn, maar oók die van de afzendster, mej. A. B. te Lochem. Het bleek, dat zij daar hoofd van de huishouding in het zie kenhuis was. Een onderzoek bracht aan het licht dat de goederen in de kist uit het zie kenhuis waren ontvreemd. In de kamer van mej. B. in het zusterhuis werden nog vele goederen gevonden welke zij zich had toegeëigend. Mej. B. die van Oostenrijkse nationaliteit is, had misbruik gemaakt van de gelegenheid, toen de directrice van het ziekenhuis wegens ziekte enige weken geen controle kon uitoefenen, om levensmidde len, linnengoed en huishoudelijke artikelen jonge vrouwen nodig, die roeping voelen i te ontvreemden. Zij is gevankelijk naar Al- voor een taak als sociale gezinsverzorgster. „Humanitas" heeft adressen nodig, waar voogdijkinderen kunnen worden onderge bracht en wederom geld om dit te betalen, al verleent de Staat daarvoor subsidie. Geconstateerd werd, dat de belangstel ling voor dit werk wel groeiende is én daarom verwacht „Humanitas", dat de buitenkerkelijke burgers nu eens flink zullen meewerken om het Makkerfonds te stichten en te maken tot een waardevolle financiële bron voor het werk. De heer Rover gaf een uiteenzetting van de noodvoorziening Drees, waarna vragen werden gesteld en beantwoord. De vergadering werd onderbroken door een paar aardig voorgedragen liedjes onder leiding van mevrouw Mooyman. Mejuffrouw Rodermond gehuldigd Zaterdagmiddag had in de feestelijk versierde Montessorischool apn de Midden- melo overgebracht Protestvergadering van „Handhaving Rijkseenheid" Het comité „Handhaving Rijkseenheid" heeft Zaterdag een protestvergadering ge houden in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage. waar als sprekers op traden de oud-premier prof. mr. P. S. Gerbrandy, dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn en de oud-minister van koloniën Ch. I. J. M. Weiter. De vergadering werd geleid door generaal Winkelman. Prof. Gerbrandy bracht de maatregelen in herinnering welke door de regerings commissaris voor het radio-wezen tegen hem genomen zijn. Hij achtte dit spreek verbod een symptoom van de verwording der Nederlandse democratie en betoogde, dat met het huidig beleid de waarborgen voor de democratie losgelaten zijn. Ver volgens keerde prof. Gerbrandy zich tegen r,. laan te Haarlem'dé huldiging plaats van de voorlichting over de Indische kwestie mejuffrouw M. J. Rodermond, hoofd van de afdeling Voorbereidend onderwijs, ter gelegenheid van het feit, dat zij een kwart n binnen- en buitenland. Thans mogen Van Kleffens en Van Mook de waarheid over de republiek Indbnesia vertellen, maar natuurlijk gelooft de wereld hen nu niet meer. Prof. Gerbrandy onderwierp voorts het financiële beleid van de regering aan felle kritiek: het tekort op de begroting 1948 is driemaal groter dan de uitgaven van de gehele Londense periode van de Neder landse regering. Ook dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn oefende felle critiek op het financiële be leid der regering. De geleide economie, zo zeide hij, voert het land naar de afgrond: door het topzware ambtenarenapparaat komt het bedrijfsleven werkkrachten te kort. Er zijn 690.000 productieve arbeiders werkzaam in de gehele industrie tegen over een totaal van 350.000 improductieve ambtenaren. Uitbreiding van de industrie wordt voorts belemmerd door belastingen, die alle kapitaalsvernietiging ten doel hebben. „Uw eigen huis staat in lichter laaie" aldus de heer Feuilletau de Bruyn. Hij verweet minister Beel, dat hij als ka tholiek een communistische republiek in het zadel wilde helpen, hoewel de katho lieke geestelijke voorgangers oproepen tot de strijd tegen het communisme. De regering spreekt geen woord over het. Indisch communisme: het Nederlandse volk wordt weer dom gehouden De heer Ch. Weiter sprak van de „om zwaai" welke dr. Van Mook de laatste twee maanden ten aanzien van de repu- don Quijotte de la Mancha" het licht deed j bliek heeft gemaakt. Hij vergeleek deze zien, het boek dat de ridderlijke idealist i met de houding van de Duitse pers tegen- don Quichotte en zijn boerse materialisti- over Rusland voor en na het non-aggressie sehe schildknaap Sancho Panza onsterfe- pact. eeuw aan deze school verbonden is. Vele sprekers en spreeksters. o.a. dr. Dijkstra als voorzitter Van het schoolbe stuur. mevrouw JoostenChotzen namens het bestuur der vereniging der Landelijke leidsters-bijeenkomsten en mede namens de opleidingscursus voor Montessori-leer- krachten; mevrouw mr. Van EekThiel naméns de ouders der leerlingen en oud leerlingen, de heer S. van Oorde als oud leerling der school en de heer Haak als oud-voorzitter van het schoolbestuur, me moreerden de vele en veelzijdige gaven van hoofd en hart, waarvan mejuffrouw Roder mond in die 25 jaren heeft blijk gegeven. Haar werd een gebeeldhouwd kinder figuurtje door de beeldhouwer Theo van Reyn vervaardigd, als stoffelijk blijk van belangstelling en waardering aangeboden. Een zoontje van de beeldhouwer, leerling der school, bood de jubilaresse namens zijn kameraadjes een boek met tekeningen van de leerlingen der lagere school aan. Auteur van „Don Quichotte" wordt herdacht Op 27 September hield het genootschap .Spanje-Spaans-Amerika" in het Inter nationaal Cultureel Centrum 'te Amster dam een plechtige bijeenkomst ter ge legenheid van het vierde eeuwgetijde van de geboorte van Miguel de Cervantes Saavedra, de Spaanse schrijver, die na een stormachtige jeugd in 1605 het we reldberoemde werk „Ë1 ingenioso hidalgo lijk maakte. Bij deze gelegenheid sprak prof. dr. C. F. A. van Dam een herdenkingsrede uit, waarna de Spaanse gezant de hertog van San Lucar la Mayor een tentoonstelling opende, omvattende eencollectie „Cer- vantiana" en een keurverzameling van hedendaagse Spaanse boeken. Deze ten toonstelling is voor het publiek geopend tot 5 October. t® Zondagavond 5 October zal Eduard van Beinum in het Concertgebouw een feest- concert dirigeren. Het programTna, waar aan Laurens Bogtman als zangsolist mede werkt, luidt: „Catalonia" van Albeniz, Don Quichotte van Rich. Strauss (cello-solo: Henk van Wezel), Iberia van Debussy,- Don Quichotte a Dulcinée van Ravel en de Suite uit „De driekante steek" van de De Falla. Op Dinsdagavond 30 September wordt Cervante9 voor de KRO-microfoon her dacht. e Nu blijkt, aldus de heer Weiter, dat Moskou achter de republiek staat, hetgeen van belang is voor de KVP. Het commu nisme staat altijd achter het socialisme en het is er de logische consequentie van. Daarom is het ondenkbaar, dat de KVP een blok blijft vormen met de P.v.d.A., die altijd willens of onwillens het communisme bevordert. De heer Weiter voorspelde, dat de jong ste parlementaire behandeling van de In dische kwestie op niets zou uitlopen. Laat daarom de buitenparlementaire oppositie haar stem doen horen. „Ik wil", aldus oud minister Weiter, „dat onze pantserwagens doorrollen naar Djokja en dan mogen de consuls meerijden". Aan het einde der vergadering werd^ besloten een telegram te zenden aan de Koningin waarin geprotesteerd wordt tegen het regeringsbeleid inzake Neder- lands-Indië. BINNENLAND. Het Beierse parlement heeft eenstemmig een wetsvoorstel van dc chrtstelljk-democratische partij aanvaard volgens hetwelk geen burger teger. rijn wil gemobiliseerd kan worden of op geroepen voor de strijd De traditionele najaarskermis te Nieuw-Bul- nen Is het toneel geweest van een ernstige vechtpartij, die de dood van de 25-Jarlge A. F. S. uit Ter Apelkanaal tot gcvo'.g heeft gehad. De Jonge man werd met een stuk ijzer op het hoofd geslagen. De dader, de 27-jarlge J. T. uit Nleuw-Buinen Is gearresteerd. De tentoonstelling „Schepen uit verre lan den" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden is verlengd töt 26 October. De MoerdUkbvug zal op Mnantlag 6 October van 6 tot 10 uur en op Vrijdag 10 October van 11 tot 15 uur voor alle verkeer gesloten zijn. Vele Nederlanders die vroeger in Duitsland hebben gewerkt, biijken hun Duitse invalidltelts- en ouderdomsverzekering vrijwillig te hebben voortgezet. Ztj kur.nen zich wenden tot de Raad van Arbeid te Nijmegen, \velke er voor zal zor gen dat de Duitse verzekering voldaan wordt met de ln Nederlands geld betaalde premie. Aan hen, die wegens een persoonlijke ver zetsdaad of -houding schade hebben geleden, kan de minister van Financiën een vergoeding of. als zy reeds aanspraak maken op een rijks bijdrage. een extra vergoeding toekennen. Aanmelding kan tot 15 October geschieden bij de Slichting 1940—1945, Postbox 140 te Am sterdam. HAARLEM EN OMSTREKEN. De centrale dienst voor de economische con- tróle heeft een onderzoek ingesteld naar de na leving van de loon- en distributie-voorschriften ln de metaalindustrie ln Utrecht en Amsterdam. In Utrecht werden 69 ondernemingen gecontro leerd. Tegen 19 werkgevers werd proces-verbaal wegens het betalen van te hoge ionen opge maakt. In Amsterdam controleerde men 89 on dernemingen.' Tegen 25 ondernemers werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens ernstige over treding van de loonvoorschriften en tegen twee ondernemers wegens overtreding van de distri butievoorschriften. In de Bogünhofkapel te Haarlem wordt Za terdag 11 October om 3 uur een streekappèl ge houden voor alle Jonge Lidmaten van de Ne- derl. Herv. Kerk, Ds. N. O. Steenbeek, secre taris van de „Jonge Kerk" zal over het werk spreken, waarna er gelegenheid ts tot het stellen van vragen. Ter afwisseling is er volkszang on der leiding van de heer P. de Nobel van Haar lem B(j Koninklijk Besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissements-rechtbank te Arnhem mi. G. J Paré. thans substituut-griffier bij de Arrondissementsrechtbank te Haarlem. Dinsdag 30 September wordt des avonds om halfacht door George Rotjgpt een orgelconcert gegeven met de volgende *verken van César Franck (1822—1890). 1 Choral I E. gr. t. 2 Choral II b. kl. t. 3 Choral lil a. kl. t. In een gesprek, dat wij dezer dagen met een vooraanstaand fabrikant hadden, kwam ce klacht tot uitzog dat voor jonge energieke mensen, die reeds practisch werkzaam zijn, hier te lande geen gelegenheid bestaat tot het volgen van hogere studiën zoals H.B.S. A en B en Gymnasium A en B. zonder nogmaals op dé schoolbanken p'aats te moeten nemen. Het verheugde ons deze klacht direct te kun nen ontzenuwen, immers, de schriftelijke cursus, die reeds jaren met succes door het Instituut Resa te Arnhem wordt gegeven, stelt bedoelde jongemenscn ln de gelegenheid de verloren kansen in te halen. Het Instituut Resa behoort tot een der weinige instituten die door de Inspectie voor het Schriftelijk Onderwijs als zodanig zijn erkend en boekte op het gebied van schriftelijke hoger Onder wijs dan ook zeer mooie resultaten Het leek ons nuttig de lezers hierop te wijzen, omdat im brede kringen inderdaad de onjuiste ge dachte leeft dat hoger Onderwijs alleen op de schoolbanken kan worden gevolgd. (Adv.) Fabriek van cellulose-producten Joods meisje, dat de S.D. liielp te Deventer krijgt twee-en-een-half jaar Het Amsterdamse Bijzonder Gerechts hof deed uitspraak in een der meest tra gische zaken, welke dit hof tot op heden heeft behandeld. De verdachte uit dit pro ces, het thans 23-jarige Joodse meisje Ro salie R., werd in 1943 gearresteerd, doch ontkwam aan deportatie omdat de be ruchte SD-agent M. onder haar bekoring kwam en haar in vrijheid stelde. Zij werd ondergebracht in de wo ning van de Jodenverraadsifers Ans van D. en Branca S. Tegen wil en dank leerde Rosalie hier Joden in de val te lokken. De SD-agent schreef vele malen arrestaties van Joden waarmee Rosalie niets te ma ken had, op haar naam, opdat de SD-chefs over haar optreden tevreden zouden zijn. Nadat Rosalie er begin 1944 tenslotte in geslaagd was een onderduikadres te vin den bij Nijmegen, bewees zij de onder grondse beweging grote diensten door munitie dwafs door de Duitse linies naar bezet gebied te brengen. Op 12 September wös tegen haar een ge-vangenisstraf van vier jaar en ontzet ting uit beide kiesrechten voor de tijd van tien jaar geëist. Het hof nam de tragische omstandighe den, waaronder het Joodse meisje reeds op zeer jeugdige leeftijd voor grote pro blemen gesteld werd in aanmerking en veroordeelde haar tot twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest zon der ontzetting uit de rechten. JUBILEUM-UITVOERING VAN „ST. GENESIUS". Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan gaf de R.K. Gem. Toneelvereniging „St. Genesius" Zondagavond een uitvoering in gebouw „Domi" te Overveen. Voor een ge heel uitverkochte zaal werd de thriller_.De man in de Monnikspij" van Edgar Wauace ten tonele gevoerd. „St. Genesius" heeft op deze eerste avond Maandag en Dinsdas* vindt er nog een voorstelling plaats met dit „griezel" spel veel succes geboekt. Het spelpeil van „St. Genesius" stijgt steeds meer. ondanks het feit. dat men dit maal een stuk van een geheel ander genre had gekozen. Te Deventer zal gevestigd worden de fa briek van de N.V. Cellulose Producten, die zich bezig gaat houden met de vervaardiging van cellulose-derivaten. Er is een werk- overeenkomst gesloten met de American Viscose Corporation, de grootste kunstzijde onderneming in Amerika, voor wat betreft de fabricage van cellulose-derivaten ln Europa. De fabriek zal zowel voor binnen lands gebruik als voor de export gaan wer ken. Men denkt in Januari 1948 met de productie te kunnen beginnen. De fabriek wordt de eerste van die aard in ons land. Voor Nederland is de vestiging dezer industrie van groot belang, omdat cellulose-derivaten op velerlei gebied toe gepast kunnen worden, zo in de zeep industrie, bij de vervaardiging van syn thetische wasmiddelen, de verfindustrie, de textielindustrie, enz. De lieer J. A. Meng 25 jaar dirigent der Johez-harmonie De Johez-harmonie. het corps dat uit leden van het personeel der Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. bestaat, gaf giste ren een feestconcert in de tuin van Iepenrode te Heemstede ter gelegenheid van het jubileum van de dirigent, de heer J. A Mer.g, d:e het corps dat oorspronkelijk „Lourens Coster" heette een kwarteeuw heeft geleid. Het was tevens een officieel afscheid van de heer Meng. die thans 72 Jaar is en de tijd gekomen acht. de dirigeerstok aan Jongere handen toe te ver trouwen. HIJ blijft echter voorlopig nog zijn medewerking aan het corps verlenen. De scheidende jubilaris Is toegesproken door de heer B. F. Enschedé, een der directeuren dor N.V., die zijn grote verdiensten voor de Johez- harmonie memoreerde en fiem'een fraaie oor konde en een geschenk In e-jveloppe aanbood. De heer Meng werd tevens benoemd tot ere- dirigent. Mevrouw Meng deelde in de aan haar echtgenoot gebrachte hulde. Twee leden van het corps, de heren B J. Kaart en H. Fortuin, die ook vijf-en-tvvlntig jaar lid van het corps waren, werden eveneens gehuldigd. Damiatetocht 1947 Zaterdag en Zondag namen 871 dames en he ren deel aan de 20, 30 en 35 k.m. wandeltochten, georganiseerd door de W.S.V. „Onder Door". Het parcours leidde door Aei-denhout naar Zar.dvoort. waarna men via de Zeeweg en Bioe- mendaal de stad bereikte. Allen waren opgeto gen over het fraaie parcours. Er waren geen uitvallers Wandelboekjes waren uitgereikt met afbeeldingen. Bovendien ontving ieder een fraaie herinnering, welke de organiserende ver eniging voor deze tocht had laten vervaardi gen. Het 25-jarig bestaan van de Protestantenbond De afdeling Heemstede-Bennebroek van de Nederlandse Protestantenbond zal Vrij dag 3 October in het Kerkgebouw een herdenkingsavond organiseren in verband met het 25-jarig bestaan der afdeling. SCHEEPVAART K. H. L. Nic. Witsen *8 èrp-. -r—-w IJmuiden verwacht: Cordoba 26 Sept. uit reis van Rio de Janeiro: Ittersum 26 Sept. te Bahia op thuisreis. Nederland. Roepat 24 Sept. van Los Angeles naar Port Arthur: Saparoea 26 Sept. te Batavia: Java 21 Sept. te Makas sar; Robert Fruin 26 Sep', te Suez; Hugo de Groot 26 Sept. van Soerabaya naar Ran goon; Rondo 25 Sept. van Halifax naar Boston; Tabinta 26 Sept Kaap Race ge passeerd op weg naar Rotterdam. K. N. S. M. Euterpe 26 Sept. te Kopen hagen: Dundee 25 Sept. te Livorno; Bonaire 20 Sept. van Curacao naar Paramaribo: Iris 27 Sept. te Rotterdam: Niobe 26 Sept. te Rotterdam: Deo Duce 27 Sept van Amster dam naar Kopenhagen: Ornen 26 Sept. van Amsterdam naar Bilbao: Roclf 27 Sept. van Amsterdam naar Gothenburg; Orion 25 Sept. te Bourgas: Orestes 26 Sept. Lizard gepasseerd; Vulcanus 26 Sept. te Fama- gusta; Jupiter 25 Sept. te New Orleans; Agamemnon 25 Sept. te New York: Gerdias 25 Sept. van New Orleans naar Houston; Zaanstroom 26 Sept. te Tanger. H. W. A. L. Amstellcerk 27 Sept. te Amsterdam verwacht; Aalsum 26 Sept. te Marseille; Oranjefontein 25 Sept. van Bei- ra naar Durban. Oceaan. Poiydorus 25 Sept. te Makas sar: Polyphemus 25 Sept. van Banka. Amsterdamse Beurs Koninklijke ölie. Unilever Philips A. K. U Fokker Néderlandse Ford Nederlandse Kabel Calvé certificaten Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber De heer Ch. A. Swaving Dijkstra te Haarlem Ned. Handel Mij aan de Leidse universiteit geslaagd voor het N.-I. Handelsbank doctoraal examen NederiamOfr-Indisch recht. Billiton Mij II Slotkoers Heden Vrijdag 1% uur 444 443% 298 296 ■880'4 379% 173% 172 210% 210% 435 317 314 181 181 185 185% 221 222% 128 225% 150% 224% 140% 140 137 140% 100% 100% 383 380

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3