C J Voorbarige „oliekoorts" Nieuwe treindienstregeling gaat op 5 October in Nieuwe „Deanna" zingt in ons land Geen Engelse fuiven meer aan de Rivièra Wereldnieuws DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 2 De B.P.M. onderzoekt systematisch de bodem van ons land maar verwacht geen direct resultaat Reeds geruime tijd doen in ons land 1 thans verricht in de omgeving van het berichten de ronde, volgens welke de Ba- Drentse dorpje Schoonlo bij Emmen. Bin- taafse Petroleum Maatschappij bij Ier- nenkort zullen in de provincie Zuidholland soke aardolie-boringen zou verrichten, verkenningsboringen gedaan worden. De Niets is minder waar, aldus verklaart bewoners van deze provincie behoeven men bij de BPM. Men is slechts bezig met zich echter niet te laten aansteken door het geologisch onderzoek van de bodem een „olie-koorts". van Nederland en in het bijzonder met Dit alles wil niet zeggen, dat het totaal geophysische onderzoekingen. uitgesloten is, dat men op een of andere Reeds lang voor de oorlog in 1933 plaats in Nederland in de toekomst naar ■werd v^Sr het eerst een dergelijk onder- olie zal gaan boren. Wanneer men weet, zoek ingesteld hield de BPM zich bezig dat het terrein bij Schoonebeek eerst na met een systematisch onderzoek naar de tien jaar van zorgvuldig onderzoek resultaat samenstelling van de Nederlandse bodem, opleverde, dan zal men begrijpen, dat Deze onderzoekingen vormen inderdaad boren naar aardolie geen kwestie is van een stap op de weg naar opsporing van een gat in de grond maken en „kijken wat aardolie, doch er gaan vele jaren overheen er uit komt". Voor diepe boringen zijn voor het zover is. Zo zijn gedurende de zware machines en een circa 40 meter hoge Duitse bezetting de opsporingswerkzaam- boortoren nodig, alsmede vele andere in- heaen onder dwang voortgezet en zij heb- stallaties. De BPM moet zekerheid hebben, ben inderdaad geleid tot het vinden van dat de exploitatie lonend zal zijn. Een aardolie bij Schoonebeek in Drente. Dit boring verrichten, om enkele liters, mis- is tot nog toe de enige vindplaats in Ne- schien wel enige tientallen of zelfs enige derland, die een lonende exploitatie recht- honderdén liters op te halen, zou een veel vaardigt. De productie die in de oorlog te kostbaar en omslachtig werk zyn. uiteraard door sabotage beperkt bleef nam na de bevrijding aanmerkelijk toe en bedraagt thans omstreeks 17.000 ton per maand. Een uitgebreid geologisch onderzoek is noodzakelijk om ook op andere plaatsen van ons land aardolie te kunnen vinden. 3Men dient nauwkeurig op de hoogte te zijn van de gesteldheid van onze bodem. Met uitzondering van Zuid-Limburg en een klein gebied in de Gelderse Achter hoek en Twente bestaat ons land uit jonge aardlagen, als zand, grind en klei, die bijzondere onderzoekingsmethoden nood zakelijk maken. In Nederland past men hiertoe de gravimetrische en de seismische methode toe. Gravimetrische proeven. Met zeer gevoelige instrumenten meet men op verschillende plaatsen de aantrek kingskracht van de aarde. Aan de leek is over het algemeen niet bekend, dat de aantrekkingskracht niet overal even groot is. In de bodem kunnen zich namelijk be paalde „pakketten" hetzij graniet, het zij andere gesteenten bevinden. Met dergelijke onderzoekingen is men. nadat het grootste deel van Nederland i reeds op deze wijze is onderzocht thans in j 1 bezig. Ook het IJselmeer, de Wad- i en de Waddeneilanden zijn reeds of yQl Zeeland denzee en rullen nog gravimetrisch onderzocht wor den. Seismische onderzoekingen. De seismische onderzoekingen hebben ten doel bodemtrillingen te registreren, aan de hand waarvan de geophysici hun conclusies trekken. Een op een vracht auto geplaatste boormachine boort gaten van 40 tot 80 meter diepte op verschil lende. door een landmeter gemeten plaat sen. Vervolgens wordt dynamiet in deze gaten gebracht, die nadat de seismo meters zijn opgesteld tot ontploffing gebracht wordt. De trillingen, die door deze kleine aardbeving ontstaan, dringen de bodem in, tot zij op een bepaalde aard laag terugkaatsen. Deze De 9 luzen Breltner-exposltie. Tot 3 November zullen ln het Stedelijk Museum te Amsterdam tachtig schilderijen, zestig aquarellen en veertig teke ningen van de Amsterdamse impressionist Breltner te bezichtigen zijn. Hfindel In Naarden. ..De Messias", „Israël ln Egypte" en „Judas Maccabeüs" zullen onder auspiciën var. de Nederlandse H3ndel-verenl- glng op res p. 19 December. 27 Februari en S Mei ln de Grote Kerk te Naarden uitgevoerd wor den. Post naar Duitsland Mogelijkheden uitgebreid De Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben de mogelijkheden voor verzending van post van en naar Duitsland aanzienlijk uitgebreid. Latere avondtrein Amsterdam-Haarlem Op 5 October verschijnt de winterdienst- regeling der Nederlandse Spoorwegen. De belangrijkste verbeteringen zijn de hervat ting van het treinverkeer tussen Zutphen en Winterswijk en een bescheiden begin van het treinverkeer tussen Lage Zwaluwe en 's-Hertogenbosch. Reeds vele malen is de wens geuit een late trein te laten rijden van Amsterdam naar het Gooi, hetgeen tegemoet zou komen aan de behoefte van vele schouwburg- en concertbezoekers. Met ingang van 5 October zal een dage lijkse late avond electrische stoptrein tus sen Amsterdam en Amersfoort worden in- .r. j„ gelegd. Ook de avondverbinding tussen Deze mogel«kheden gelden "iet voorde 8 en T k wordcn verbeterd, Britse, Franse en Russische zone, noch voor Den Helder krijgt een betere verbin- Hessen (16), Noord-Wurtemberg (14a), n(1 Den land Bremen (Bremen, Bremerrfafen Wesermünde) worden verzonden. Deze stukken mogen echter niet inhouden: pro paganda voor of instemming met nationa listische, militairistische, rassistische of Pan Germaanse beginselen, aanvallen op een der bezettende mogendheden of critiek op, de besluiten en maatregelen van de geal lieerde contröle-autoriteiten of provoceren de mededelingen, welke oproer of wanor delijkheden zouden kunnen veroorzaken dan wel de maatregelen van het militaire bestuur belemmeren. De drukwerken mo gen niet het oogmerk hebben onenigheid te stichten tussen de leden van de Verenigde Volken of de organisatie van de Verenigde Volken te beledigen. Als uitbreiding van de bestaande moge lijkheden kunnen naar geheel Duitslaiid gezonden worden akten tot en met 2 kg en monsters tot en met 500 gram, echter niet- aangetekend. Verder mogen op de enveloppen afbeel dingen staan voor reclame en andere doel einden. Deze afbeeldingen mogen echter niet gericht zijn tegen de voorschriften van de bezetter. ST. NÏCOLAASPAKETTEN VOOR DE MARINIERS In ons nummer van 24 September ver meldden wij dat de St. Nicolaas-paketten 'oor de seismische onderzoekingen wordt j voor de Mariniersbrigade in Indonesië tot een ijzeren buis in de grond gebracht 4 December aan het hoofdkwartier kunnen waarin een lading dynamiet tot ontploffing i worden afgegeven. Dit moet zijn tot 4 Oc- wordt gebracht. tober. n (Van onze Londense correspondent). Een charmant jong meisje wandelt door Londen. Zij springt op bussen en vindt niets heerlijker dan met de roltrap in de diepte van de ondergrondse te verdwijnen. Het is de onbevangen, achttienjarige Ame- rikaanse sopraan Keva Goff, die thans als - terugkaatsingnjeuwe Deanna Durbin gevierd wordt, wordt m de verschillende seismometers Hcl haar eerst(, bezoek aan Europa opgevangen en langs electrische weg over- Vori week met Eucce5 een gebracht naar een centraal regiBratle conmrt ta ,Nederland da pri_ punt", waar deze trillingen op een strook meur van baar optredcn op het vasteland. fotografisch papier worden vastgelegd. Op 1 October zingt zij in den Haag en op Zowel de gravimetrische als de se.smi- 5 Oclober jn Amslerdam Keva Go„ be_ sche onderzoekingen hebben met het hikt over een prachtig natuurlijk geluid, 4»t echter nog volmaking behoeft. De En- 6taan. Het kan voorkomen, dat de resul taten een nader onderzoek op verschil lende plaatsen rechtvaardigen. Dan wor den „verkenningsboringen" verricht. Deze hebben ten doel gegevens te controleren. Een dergelijke verkenningsboring wordt Kali uit Russische zone naar Nederland De Berlijnse correspondent van het ANP bericht, dat tussen vertegenwoordigers van het Nederlandse Voedselvoorzienings-im- portbureau en de Sovjet-militaire admini stratie te Berlijn een nieuw contract voor de levering van kali uit de Sovjetzóne naar Nederland, waarover reeds enige tijd werd onderhandeld, getekend is. De overeen komst voorziet in de levering van 40.000 ton kali, waarvan het transport in Novem ber zal beginnen. Deze hoeveelheid be draagt 25 procent van de jaarlijkse Neder landse kalibehoefte. De overeenkomst is aangegaan als ruiltransactie, waarbij van Nederlandse zijde superfosfaat zal worden geleverd. Onderzoek naar de „goede daden" van Piek Daar de oud-directeur van Winterhulp, C. Piek, zich bij de behandeling van zijn beroep voor de Bijzondere Raad van Cassa tie enige malen beriep op goede daden, welke hij gedurende de oorlog bedreven zou hebben, heeft de Bijzondere Raad be sloten een onderzoek naar deze daden te laten instellen door de rechtercommissaris van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage. De radio geeft Woensdag (Zenderwisseling). BlLVERSU!# I, 301.5 M. 7, 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gym nastiek; 7.30 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 8 00 Werken van Franck; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Platen; 10.45 voor dracht; 11.00 Platen; 12 00 Accordeon-orkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 Voor 't platteland; 12,38 Vaudeville-orkest; 13.15 Kalender; 13.20 Vaude- yille-orkest; 14.00 Voordracht; 14.15 Jeugdcon- cert; 15.00 Voor de jeugd; 15 45 Voor zieken; 16.15 Vragen staat vrij; 17.15 Bioscooporgel; 17.30 Volksherstel; 17.35 Lichte muziek; 18.20 Viool- Bolo18.30 Strijdkrachten; 19.00 Over de Partij van de Arbeid; 19.15 Piano-duo; 19.30 V.P.R.O.- eursus; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20,05 Dingen van de dag; 20.15 Symphonlsche muziek; 21.30 Toespraak min. W. Drees; 22.15 Tango-rumba orkest; 22.45 Boekbespreking; 23,15 Platen, HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13, 19, 20 en 22.30 uur: Nieuws; 7.15 Gym nastiek; 7.30 Orgel; 7.45 Woord voor de dag; 8,15 Zang; 8 30 Platen; 9.00 Ziekenbezoek; 9.35 Pla ten; 10.00 Strijkkwartet van Beethoven; 10.30 10.30 Morgendienst; 11.00 Plano; 11.30 Musette- Orkest; 12.00 Werken van César Franck; 12.30 Weerbericht; 12.32 Kdorzaing; 13.15 Metropole- orkeat; 14,00 Werken vai\ Bach; 14.30 Ameri kaanse platen; 15.30 Werken van Brahms en Wober; 18.00 Voor jeugdige postjegelverzame- tnars-, 16.15 Zingende jeugd; 16.45 Voor de Jeugd. 17 30 Plano 17.45 Rijk over zee. 18.00 Sehötz- fclonte-Verdi-cyclus16 20 Platen; 18 30 Mandoll- rata; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.20 Actualiteiten; J9.45 Engetee les: 20.05 Proloog; 20.15 Zang en orgel, 20.45 Rembrandt's „Nachtwacht"; 21.05 Senates van Scardatti. 21.15 Platen. 21 45 Wer ken van Bach; 22.45 Overdenking; 23.00 Swee- |lr.ck-kwartet; 23.30 Hongaarse muziek. gelse critici waren enthousiast over haar Londens debuut. Keva treedt al enige ja ren in het openbaar op. Zij studeert heel hard en hoopt haar einddoel, de Metropo litan Opera te New York, binnen niet al te lange tijd te bereiken. Verzoeken om voor de Amerikaanse film op te treden heeft ze tot nu toe weerstaan. Puccini is haar geliefde componist. Aria's uit La Bohème en La Tosca staan dan ook op het programma, dat zij in Nederland ten gehore zal brengen. Voorts bevat dit liede ren van Mozart, Grièg, Dohndniy, Bach, „Heil Hamm" in Engeland De politie heeft een einde gemaakt aan een bijeenkomst van de fascistische Britse liga van oudgedienden, nadat er gedurende anderhalf uur ongeregeldheden hadden plaats gehad. Een menigte van ongeveer twee duizend personen is door bereden politie uiteengedreven. Twee personen zijn gearresteerd. Nadat de politie de bijeen komst had gesloten, werd de voornaam ste spreker en politieke leider Edward Jeffrey Hamm door zijn lijfwacht naar zijn auto gebracht. Hamm was gedurende de oorlog op grond van de veiligheidsverorde- ningen geïnterneerd. Terwijl hij naar de auto ging, riepen mensen uit de menigte „Heil Hamm" en zongen anti-semietische liederen. Talrijke aanhangers van de liga droegen zwarte pullovers, hemden en das sen en hieven de hand tot de fascistische groet. Bij deze jongste meeting van de liga zijn officieren van Scotland Yard en een groep Labour parlementsleden, die de fas cistische activiteit in Engeland onderzoe ken, tegenwoordig geweest. Het Labour- lid John Piatt Mill heeft verklaard, dat men bezig is een dossier te vormen, dat zal worden voorgelegd aan de minister van Binnenlandse Zaken, Eden. Gounod, Rimsky-Korsakoff, Verdi, Du rante en Franck. Keva Goff verheugt zich erg op haar be zoek aan ons land. Haar grote wens, ver telde ze my, is zich een paar Hollandse klompen aan te schaffen Houdt Uiv haar gezond en levenskrachtigGeeft het nieuwen glans door regelmatige wassching met de zeep- en alkaiivrije S-hampodor BLOND DONKER I KINDER-SHAMPOON Noordelijk filmfeest De provincies Groningen, Friesland en Drente maken zich op voor een filmfeest, dat Donderdag 2 October begint. Het wordt gehouden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de afdeling „Het Noorden" van de Nederlandse Bioscoop bond. Gedurende de week van 3 tot 9 October zullen in alle gemeenten van Groningen, Friesland en Drente, welke over een bioscoop beschikken, de beste films, waarover Nederland de beschikking heeft, worden gedraaid. In Leeuwarden en Groningen worden premières gegeven. Door Polygoon werd een filmpje ver vaardigd van de drie Noordelijke provin ciën, dat een beeld zal- geven van het karakteristieke van dit gedeelte van ons land. De Filmliga te Groningen zal even eens met een speciaal programma komen. NEDERLANDS-BELGISCH- LUXEMBURGSE SAMENWERKING. Gisteren is onder auspiciën van het comité voor de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking te Brussel een economisch congres gehouden waaraan tal rijke persoonlijkheden uit het economische leven der drie landen hebben deelgenomen. grote behoefte. De lijn Amsterdam—Den HaagRotterdam wordt op de spitsuren beter bediend, evenals de verbinding UtrechtDen Haag en Rotterdam. Een belangrijke verbetering is de ver- Snelling van de treinboot-treinverbindinjjf AmsterdamEnkhuizenLeeuwarden. Diesel-electrische treinstellen zijn weinig en de meeste verkeren is dusdanige staat wat de motoren betreft, dat verdere exploitatie niet verantwoord is. Daarom wordt tussen Utrecht en Leiden de Diesel- electrische dienst vervangen door een stoomdienst, hetgeen evenwel een betere verbinding tussen deze plaatsen mogelijk maakt. De electrische halfuursdienst Amster dam—Uitgeest over Zaandam moest iets worden beperkt. De tramdienst tussen Alkmaar en War- menhuizen wordt voor reizigersvervoer ge staakt en vervangen door bussen. In de internationale verbindingen konden enige verbeteringen aangebracht worden. De treinen Amsterdam CS v. 16.05 Rotterdam en Rotterdam v. 15.44 - Am sterdam zullen ook des Zondags tussen Leiden en Haarlem lopen. Ingelegd is een dagelijkse late avondtrein Amsterdam CS v. 0.05 - Haarlem a. 0,20. Tussen Alkmaar en Den Helder is de dienst verbeterd en de aansluitingen naar en van Texel zijn eveneens beter gewor den. De electrische halfuursdienst Amster dam - Zaandam - Uitgeest - Velsen - IJmuiden-Oosf, speciaal ingelegd wegens vacantiedrukte. moest weer worden ver minderd als voor 30 Juni. Op de spitsuren blijft de dienst met forensenvervoer ge handhaafd, met dit verschil, dat de trei nen, die tot nader te bepalen datum dage lijks liepen, thans weer op werkdagen zul len rijden. AmsterdamHaarlemUitgeest. De extra treinen van Maandags tot en met Vrijdags Amsterdam C.S. v. 17.28 en Uitgeest v. 18.37 zijn thans in de dienst regeling opgenomen: Amsterdam C.S. v. 17.30 - Uitgeest a. 18.17: terug Uitgeest v. 18.31 - Haarlem a. 18.49. De laatste trein geeft aansluiting op Alkmaar, Enkhuizen, Hoorn en Den Helder en te Haarlem op de Doorn is tegen terugkeer der Hohenzollerns De gemeenteraad van Doorn heeft een motie aangenomen waarin naar aanleiding van berichten over een mogelijke terug gave van Huize Doorn en de bijbehorende bezittingen aan de familie Hohenzollern wordt verklaard, dat'iedere terugkeer of toelating van Duitsers in de gemeente Doorn volkomen in strijd zou zijn met de gevoelens, welke daaromtrent onder de Doornse bevolking leven. Aan de ministerraad is verzocht, bij het nemen van een beslissing met deze ge voelens rekening te houden. Een crematorium te Zwolle In de jaarvergadering van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding heeft de voorzitter, dr. P. H. van Roojen medege deeld, dat in 1949 getracht zal worden, met de bouw van een crematorium te Zwolle te beginnen. In 1941 en 1942 is na bespre kingen met het gemeentebestuur van Zwolle een terrein aangekocht. De plan nen konden in oorlogstijd niet uitgevoerd worden, temeer niet, omdat men niet wenste te profiteren van de belangstelling, welke het nazi-régime voor de lijkver branding had. Nederlandse verliezen Volgens de tot dusverre beschikbare ge gevens wordt officieel gemeld, dat de Ne derlandse verliezen op 27 en 28 September Na de opening van het congres, dat ge- bedroegen 1 gesneuvelde en 19 gewonden. 61. Panda kreeg tenslotte in de gaten, dat Oehoe sliep en niets van zijn opmerkingen gehoord had. Hij gaf hem een gevoelige klap op zijn achterhoofd en begon opnieuw. Maar Oehoe rekte zich beliagelijk uit en geeuwde. „Oeaaah!" sprak hij, zonder te luisteren. „Het is goed, dat je me gewekt hebt, leerling! Héél attent van je! Ik moet Veldslag tussen politie en hoofdstedelijke studenten Overrijp fruit als munitie Zoals ieder jaar gebruikelijk is, trok ken Zaterdag de troepen van „Sanctus Thomas Acquinus" en de „Vrije Universi teit", bestaande 80 groenen van iedere partij, in optocb naar het Amsterdamse Leidseplein, waar zij hun „veldslag" gin gen houden. De stoet werd voorafgegaan door een rijtuig, waarin de senaten van beide corpsen broederlijk naast elkaar ge zeten waren. Op het Leidseplein werd stil gehouden en toen ontbrandde het gevecht tussen de groenen van beide corpsen, waar bij enige „soldaten" van de „Sanctus Tho mas Acquinus" zich van de vechtenden afscheidden en naar de in de Korte Leidse- dwarsstraat gelegen sociëteit der Vrije Universiteit trokken, welke zij- stormen derhand in bezit namen. Het vaandel van deze universiteit, weldra gevolgd door enige stoelen, de vuilnisbak met inhoud en talloze speelkaarten werden uit de ramen van de derde verdieping geworpen. Intussen had de vechtpartij op het Leid seplein haar hoogtepunt bereikt. Daar de politie vreesde, dat verkeersstrubbelingen zouden ontstaan, greep zij in. Agenten en leden van de motorbrigade trokken op de vechtenden los. Dit was voor de groenen het sein hun vriendschappelijke veete te vergeten. Gezamenlijk keerden zij zich tegen de handhavers der orde. Overrijpe tomaten, peren, appelen en zelfs bloem kolen vormden de projectielen, die de die naren van de Heilige Hermandad om de oren vlogen. Deze aarzelden dan ook niet om met gummistok en blanke sabel het plein schoon te vegen, waarbij echter menig agent door rondvliegende projectie len getroffen werd, zodat er tenslotte bijna geen uniform meer onbesmeurd was. Een groen van de Vrije Universiteit, die door een agen't van politie met getrokken re volver achterna werd gezeten, keerde zich in de Leidsestraat bij de Kerkstraat om, wierp een rotte peer, die hij als laatste erdedigingsmiddel had overgehouden, naar zijn belager en trof hem in het oog. Volgens omstanders loste de agent daar op enkele waarschuwingsschoten. De jon geman", die de voltreffer „afschoot" werd gegrepei* en naar het bureau overge bracht. De agent moest naar het Wilhel- minagasthuis om zich te laten behandelen. Intussen was de rust op het plein weer gekeerd en kon de schade worden opge maakt. Een groene had een sabelhouw achter het oor opgelopen. De anderen wa ren er met blauwe plekken en kleerscheu ren afgekomen. De Vrije Universiteit had nodig eens in mijn reglement kijken waar me niet schelen ook! Ik heb m'n ontslag haar vaandel weer heroverd en drie kwar- de volgende controlepost is.' Ik heb zo het genomen! Je hebt me verraden!*' „Tut, tier nadat de vechtpartij was begonnen presideerd werd door oud-minister van Isacker, voorzitter van de Belgische econo mische studie-commissie, hield de heer Hommel, secretaris-generaal der Belgisch- Luxemburgsohe Economische Unie, een causerie waarin hij een overzicht gaf van de moeilijkheden, die zich hebben voorge daan bij het tot stand komen van de eco nomische unie tussen België en Luxemburg. De zuiveringsacties vinden goede voort gang. Ten Zuidwesten van Tangerang zijn vliegtuigbommen voor sabotagedoeleinden in beslag genomen. Verder zijn op West- Java republikeinse benden verdreven. Op Midden-Java duurden de beschietingen voort. In het gebied van Medan en Palem- bang werden aanvallen afgeslagen en repu blikeinse benden verdreven. Panda en de MeestervlSeder trein naar Vlissingen, Antwerpen en Brus sel. De laatste electrische trein uit Haarlem v. 0.00 wordt doorgetrokken tot Uitgeest a. 0.26. ZandvoortHaarlem. Dagelijks werd ingelegd een trein Zand voort v. 7.37 - Haarlem a. 7.48. Deze trein loopt eerst van Haarlem v. 7.13 naar Zandvoort a. 7.26. Op werkdagen gaat de trein niet door naar Amsterdam. Forensen moeten dus te Haarlem overstappen op de trein Haarlem v. 7.55 - Amsterdam C.S. a. 3.10. Een belangrijke verbetering werd moge lijk gemaakt door de her-electrificatie Leidschendam - Voorburg - Rotterdam Hofplein. Hierdoor kan op 5 October de bestaande uursdienst met stoomtreinen Den Haag - Pijnacker - Rotterdam D.P. vervangen worden door een electrische halfuursdienst naar en van Hofplein. NOG GEEN UITSPRAAK TEGEN EX-GEWESTELIJKE POLITIE- PRESIDENT. Ph. B. die tijdens de bezetting gewestelijk politiepresident te Haarlem en daarna hoofdcommissaris van politie te Groningen is geweest, was door de Groninger kamer van het .Bijzonder Gerechtshoi te Leeuwar den wegens hulpverlening aan de vijand veroordeeld tot 20 jaar met aftrek. Bij de behandeling voor de Bijzondere Raad van cassatie had de procureur-fiscaal gecon cludeerd tot verwijzing van de zaakJiaar het Bijzonder Gerechtshof te Arnheriu De Raad stelde gisteren zijn uitspraak tot over drie weken uit. Vijftien jaar geëist tegen I. D.-agenf „De doden zijn in dit soort zaken een aan genaam gezelschap", zei de president mr. M. van Vugt Maandagmiddag tegen de voormalige opperwachtmeester van de In lichtingendienst, Evert Berkelaar, die zich tijdens de voortgezette behandeling van zijn zaak voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, weer op zijn voorman, in casu Krist, trachtte te beroepen. Uit Roosendaal waren echter drie getuigen gekomen, die allen verklaarden, dat Berkelaar bij de arrestatie van een zes tal Joden, die bij een Roosendaalse inge zetene ondergedoken waren, de leiding had genomen. „Door deze verdachte wordt steeds de schim van Krist opgeroepen", meende mr. Besier, die bij het begin van de zitting nog gewag maakte van een nieuwe, tot nu toe onbekend gebleven arrestatie door Berke laar, dan ook in zijn requisitoir, maar be langrijke getuigen hebben bij hun arresta tie wèl Berkelaar, maar niet Krist gezien. In totaal zijn deze man zeven arrestatie- gevallen, met in totaal 32 arrestanten, waar van er dertien omgekomen zijn, ten laste gelegd. Gezien zijn grote schuld achtte mr. Besier een langdurige gevangenisstraf op zijn plaats en eiste vijftien jaar gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, mr. S. C. van der Wall, betoogde dat zijn cliënt niet tot de leiden de figuren van de Inlichtingendienst had behoord en dat "het zelfs zo was, dat Berke laar, waar hij kon, inlichtingen over de gang van zaken aan het Nassauplein ver strekte. Zo kon spr. verklaringen van be langrijke figuren uit de illegaliteit overleg gen, die de goede wil van Berkelaar, ook al was hij een zwakke figuur, duidelijk maakten. Uitspraak op 13 October. Mogelijk wordt de deviezenteugel volgend jaar weer gevierd Van onze Londense correspondent) De Engelsen voelen zich onbehagelijk, nu zij door het verbod om deviezen mee op reis te nemen, gedoemd zijn hun vacantie op het crisis-eiland door te brengen in plaats van zich te laten meeslepen door de Jiier onuitroeibare psychose, dat het overal elders beter gaat. Speciaal de adspirant- zonnebaders en -skiërs zien zich dit keer de wintersport door de neus geboord. Zakenlieden» worden niet door het ver bod getroffen en voor sommigen is het een troost, dat het begrip „business" in de praktijk wel eens rekbaar is gebleken. In elk geval werd in het afgelopen seizoen een aantal lieden bij de kraag gepakt, die veel meer bleken te hebben uitgegeven dan de hun toegestane 75 pond, welke per jaar voor reisdoeleinden mochten worden ge bruikt. Dank zij een op vernuftige wijze veroorzaakt deviezenlek konden deze Brit se crisis-patiënten lange tijd in het buiten land mooi weer spelen. De overtreders, on der wie vaak prominente zakenmensen of militairen, kwamen meestal met hun liefste gezicht voor de rechter, die ze een standje gaf en een financiële aderlating op hen toe paste, welke vaak in de duizenden liep, hetgeen hen niet verhinderde na afloop der operatie met hun zonnigste glimlach voor de persfotografen te verschijnen. Deze perio diek terugkerende verslagen met bijbeho rende plaatjes hadden echter een funeste uitwerking op het moreel van de bevolking. De minder bedeelden vroegen zich af, otde liefde van één kant moest komen, waar bet de opofferingen betrof, welke iederéén zióh idee, dat we m de buurt zijn.... Hm., waar staat het.even zoeken.ha. hier heb ik het.' Lonohoeloe! Stille Zuidzee, m'n jongen! Eh.... waar zijn we hier?" „Ik weet het niet!" riep Panda. „Het ka" tut!" zei Oehoe streng. Die toon past je getuigden alleen nog de rotte vruchten, niet! Dat kan ik niet dulden, leerling. Als die over het plein verspreid lagen van de je zo doorgaat moet ik je ontslaan.' Es even I ongewone veldslag. De stadsreiniging zienhieronder is een eiland en als ik zorgde ervoor, dat ook deze laatste sporen me niet vergis is het een Zuidzee-eiland! jrvan een studentikoze rel werden opge- Maar hoe heet het?" jruimd. volgens de litanieën der regering moest getroosten. Dat heeft er misschien toe ge leid, dat er nu abrupt een eind is gemaakt aan de fuifpartijen aan de Rivièra. Dit psy chologisch effect had men' nodig om de „werk-harder" campagne te doen slagen. Naar ik echter verneem, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat het uitvoerverbod van deviezen tegen het aanbreken van het nieuwe toeristenseizoen in het midden van 1948 verzacht zal worden. Indien namelijk de export-actie succes heeft, bestaat er kans dat de vermindering van de zichtbare en onzichtbare import, tot welke laatste reizen met-geld-op-zak moeten worden gerekend, geheel of gedeeltelijk weer ongedaan zal worden gemaakt. Het aan banden leggen van het reisverkeer zou dan niet zo tragisch zijn, als het wel lijkt, omdat de maatregel dan tot de winter zou zijn beperkt. Ook is het mogelijk, dat er voor die tijd bepaalde regelingen met afzonderlijke landen worden getroffen, om toch nog enigszins normaal reisverkeer mogelijk te maken. Nederland in ongunstige positie. Dat zou het gemakkelijkst gaan met een land, dat op Engeland een gelijk aantal be zoekers loslaat >als er Britten bij dat land op visite komen. Nederland is wat dit be treft in een ongunstige positie, omdat tot nu toe de Engelsen, die naar ons toekwamen, wel pondjes mochten meenemen, en de Ne derlanders, als ze geen zakenlieden waren, geheel berooid de leade van Harwich op wandelden. De zwartgallige „Daily Mail" noemt En geland een groot concentratiekamp. Deze beschuldiging is grotesk. Immers .ieder is vrij het land te verlaten en op bezoek te gaan bij vrienden of familie in het buiten land, mits de laatsten voor de kosten op draaien. Dat is niet zo erg als ook weer de Engelsen op hun beurt voor hun buiten landse bezoekers als gastheren optreden. In het afgelopen jaar vond reeds, mede in na-* volging van de op hetzelfde principe ge baseerde jeugdreizen, op deze manier een drukke uitwisseling plaats. De verwezen lijking van Bevin's droom, dat je gewoon weg naar Victoria Station stapt voor een retourtje Parijs, Wenen of Moskou, laat nog wel even op zich wachten! Welk een eer. De Italiaanse senaat, indertijd tijdens de monarchie ingesteld, is bij decreet van de ministerraad opgeheven. Die leden die niet gezuiverd behoeven te worden, zul len de titetl „honorair senator" mogen dragen. De eerste klap. Generaal de Gaulle's „Rassem- blement du peuple frangais" heeft bij een tussentijdse kantonnale verkiezing nabij Cherbourg met klein verschil de overwinning behaald op de MRP. De candidaat van de Gaulle's partij werd daardoor lid van de can- torvnale algemene raad. Bela Kovacs. Volgens de Times wordt In ver schillende uit Boedapest ontvangen particu liere berichten uiting gegeven aan de ver onderstelling, dat Bela Kovacs. voormalig secretaris-generaal van de Hongaarse partij der kleine eigenaren, ongeveer tien dagen geleden ls gestorven in de onder Sovjetbe- stuur staande militaire gevangenis te Boe dapest. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft dit bericht categorisch tegen gesproken. Niet zijn zaak. Bymes heeft de uitnodiging van de Joego-Slavische regering, om zich met vijf andere Amerikaanse persoonlijkheden naar Joego-Slavië te begeven, teneinde een on derzoek in te stellen naar de situatie aan de Grieks-Joegoslavische grens, van de hand gewezen. Hij zei de, dat de kwestie, of de houding van Joego-Slavië tegenover Grie kenland een bedreiging van de vrede bete kende, een zaak van de UNO was en niet van een groep Amerikaanse burgers. Kwaliteit. Een elke keer groter percentage mijn- werkers en geschoolde arbeiders bevindt zich bij de grote transporten Duitse krijgsgevan genen. die bijna iedere week te Frankfort a/d? Oder uit kampen in centraal-Rusland aankomen. Volgens een decreet van Stalin, sedert midden-Juni van kracht, zou minstens 20 aan „beste arbeiders" zich bij elk transport moeten bevinden. Onverantwoordelijk. De Amerikaanse ambassa deur in de Sovjet-Unie heeft naar aanlei- leidlng van een artikel in de Moskouse „Literaire Gazet", waarin president Truman met Hitler werd vergeleken, een protest- schrijven aan Molotof overhandigd. Geëist wordt, dat het artikel van officiële zijde ge desavoueerd zal worden. Molotof antwoord de hierop, dat de Sovjet-regering de verant woordelijkheid voor het artikel niet op zich kan nemen en het Amerikaanse protest ders halve niet lean aanvaarden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2