MARTIN m - Woningruil GEERTS Indonesisch conflict in eind-fase 15 October Partij van de Arbeid spreekt zich uit over het optreden van mr. P. J. Oud f 135- EFA/120-en 150.- K€@1C TOON VERHEIJ Woningrur! RECLAME- TEKENEN VRIJ- TEKENEN ETALAGE DECORATIE REMO Te koop TYPIST(E) DINSDAG 30 SEPTEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD' 5 MINISTER VOS: Oppositie doet de historie geweld aan door op eng nationalistisch standpunt te blijven staan De minister van Verkeer ir. H. Vos heeft gisteravond op een drukbezochte open bare vergadering van de Partij van de Ar beid in de Haarlemse Concertzaal een rede gehouden over de Indonesische kwestie. Hij zeide, dat de regering haar beleid grondde en nog steeds grondt op twee principes: de erkenning van het zelfbe schikkingsrecht der Oost-Aziatische naties en een vaste wil tot samenwerking, de laatste zowel ideëel als op economisch ge bied. In het licht van de samenwerking wilde hij ook de Nederlands-Indonesische Unie zien. een voorbeeld van een nieuw souve- reiniteits-principe, dat tegenwoordig in gang vindt. „Wij hebben", aldus ir. Vos, „de volken zich zien ontwikkelen tot souvereine naties en bittere ervaringen opgedaan met op de spits gedreven nationalisme. Wij moeten het nationalisme inperken terwille van de wereldvrede en de wereldeconomie". Dat principe is gevolgd bij de tol-unie met België en het zal straks gevolgd wor den wanneer het plan-Marshall tot ver wezenlijking komt. Het is het principe van het prijsgeven van een deel der nationale souvereiniteit ten bate van een groter geheel. Naderhand verklaarde minister Vos, dat dit trouwens ook een van de rede nen was, dat Nederland hoewel juridisch en formeel in zijn recht staand zich had neergelegd bij de resoluties van de Veiligheidsraad, die het Indonesische probleem kennelijk aan de hand van de toekomstige ver houdingen had beschouwd. Hij beschuldigde de oppositie ervan de hele kwestie van uit een eng, nationaal- souverein standpunt te bekijken Dit is de wereldgeschiedenis geweld aandoen. Morele nederlaag. Sprekende over de lijdensgang van het Indonesische vraagstuk schetste minister Vos de moeilijkheden van beide zijden, die via het sterker worden van de extremis tische elementen in de republiek leidden tot de dag van de „morele nederlaag", de dag waarop de militaire actie begon, waar over in de boezem van het kabinet een harde strijd -gevoerd'-is. De beslissing van de Veiligheidsraad gaf de doorslag tot stopzetting van de actie, daar men een verlies aan internationale goodwill vreesde. Hef conflict is thans in zijn laatste fase. Wanneer straks met of zonder hulp van de oommissie van drie een oplossing zal worden bereikt, dan is het voor de republiek onmogelijk zich daaraan te ont trekken. De republiek heeft altijd ge vraagd om een internationale behandeling, welnu, daar zijn bepaalde consequenties aan verbonden. „Wat ons betreft", zei minister Vos, „onste twee principes in deze zijn gelijk gebleven. Wij kunnen met minister Beel zeggen, dat wij geen stap dichter bij de oppositie zijn gekomen. Millioenennota. Voor de rede van de minister werd het woord gevoerd door het Tweede Kamerlid H. J .Hofstra over de millïoenen-nota. Hij verklaarde dat hoewel het er nog niet wanhopig uitziet, een uiterste krachts inspanning van -het volk nodig zal zijn om dit land er weer boven op te helpen. Hij wees erop, dat de beschuldigingen van de oppositie als zou de P. v. d. A. het land in een deplorabele financiële toe stand hebben gebracht, apert onwaar is, daar deze door de oorlog in het leven is geroepen. Wel is het accent: verlegd van militaire op sociale uitgaven. En dat wordt nog meer. Was er dit jaar 75 millioen voor de sociale maatregelen van Drees beschikbaar, het volgend jaar zal het 172 millioen zijn. Met een geestdriftig door de volle zaal meegezongen „Internationale" werd de vergadering besloten. Twee zwaar gewonden bij de Hoogovens Maandagmiddag waren de opzichter J. Allon uit Beverwijk en de hulpbankwer ker J. H. G. Blanken uit IJmuiden op het terrein der Hoogovens bezig aan het mon teren van een stukje aan de pijpleiding. Eerstgenoemde stond op een steiger en de ander op de pijpleiding. Toen laatstge noemde op de steiger sprong, bezweek deze en beidep vielen van een hoogte van ongeveer vier meter. B. liep een schedel- basisfractuur op cn de ander een bekken- fractuur. Per ziekenauto zijn zij naar het j Rode Kruisziekenhuïs te Beverwijk over gebracht. Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel" i Het Haarlemse genootschap „Kunst Zij Ons Doel" houdt een expositie van werk van leden (olieverfschilderijen, aquarellen, tekeningen, beeldhouwwerk en grafische kunst) in de zaal van het Frans Halsmu seum. De opening is a.s. Zaterdagmiddag om 3 uur. Aanvang seizoen 1947—1948 Inschrijving en besprekingen dagelijks van 11—12, 14—17 en 19—21 uur. SCHAGCHELSTRAAT 29, HAARLEM - TEL. 10806 Opgericht anno 1875 Achf jaar geëist tegen oud politie-officier Acht jaar gevangenisstraf met aftrek eiste gisteren de p&cureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te gen de vijftigjarige gewezen majoor bij de Orde-politie te Haarlem, J. D. J. C. Tegen de majoor, die .lid van de N.S.B. was geweest, waren geen klachten ingeko men over zijn Haarlemse periode, van 1944 tot het einde der bezetting, maar wel over zijn optreden in 1942 en 1943 te Am sterdam. toen hij als commandant van een politie-bataljon uit de Tulp-kazerne te Amsterdam beval gaf tot het opsporen en arresteren van Joden. De verdachte ver weerde zich door te zeggen, dat hij niets 'anders deed dan opdrachten uitvoeren, doch enkele van fijn vroegere onderge schikten verklaarden, dat de commandant door een strengere controle de sabotage van dé^Jodenwetten moeilijker had ge maakt. Uitspraak op 13 October. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 September 1947 ONDERTROUWD: 29 Sept.. J. G. v. Beem en C. B. G. v. Duffelen; J. C. Lentz en J. C. Ste kelenburg. BEVALLEN van een zoon: 26 Sept., F. J. D. Doorenbos—Reerink; 27 Sept.. C. W. Geerlings— Lourenburg; B. J. M. LeijdeckersZipp; G. J. Braaksma—Ligtermoet; 23 Sept., D. Blom— Augustijn; J. v. Huls—Smit; M. Walker— V/eenink. BEVALLEN: 25 Sept., M. H. Vogel—Vessies; 26 Sept.. A. M. v. Tiggelev d. Meer; 27 Sept.. E. LangbroekStam: L. M. Hartmand. Jonge; A. P. Harden berg—v. d. Voort; 28 Sept., A. M. E. T. Schoutensd. Vries: G, J. DralKoster; Y. BultmanAnrtonides; J. Wildemanv. d. Wiel; H. Schuurman—Neumann; C. G. Richters—Wel- déma; 29 Sept., E. A. G. Mansvelden—'Trautmann. OVERLEDEN: 25 Sept., J. Hildebrand, 53 j.. v. Zeg.iclenstraat; 26 Sept., E. H. B. Crapperhaus, 67 j„ Stolbergstraat; 23 Sept., C. v. d. Aar, 53 J., J. F. Helmerstraat. TaxiB~e7 13000 DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem DINSDAG 30 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Dansavond, Yoma Sas- burgh. 8 uur. Grote Kerk, orgelconcert, 7.30 uur. Spaarne: „Vrije levens", 14 j., 2.30, 7,00 en 9,15 uur. Rembrandt: „Rhapsody In blue", 2.30, 6.45, en 9.30 uur. Frans Hals: „Mensenjacht O.S.S.", 14 J.. 2 30, 7.00 en 9.15 uur Palace: ..De tweeling broeders". 18 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur City: „His butler's sister", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Luxer: ,.Dr. Ehrlich". 14 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur WOENSDAG 1 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Kinderoperette Tom Poes, 2.30 uur. Bioscopen. Middag- en avond- vooretellinispn. Hongaren speelden weer Beethoven kwartetten Op deze voorlaatste avond kwamen achtereen volgens de kwartetten 4. 10. 5 en 11 aan de beurt, een rangorde die afweek van de op de vorige avonden gevolgde, Ook thans echter een tegen over elkaar stellen van werken uit vroegere en latere periodes, waardoor een sterke climax be reikt werd,- te meer waar de Hongaren met een vol-rijp werk van ongemene kracht en spanning besloten. Wel is waar komt-men steeds onder de indruk van ieder kwartet dat gespeeld wordt; de ge raffineerde uitvoering van de Hongaren is op zich zelf al reeds zo onweerstaanbaar boeiend. Men wordt geprikkeld door het fijne, puntige en uiterst delicaat genuanceerde Scherzo van op 18 no. 4, men geniet met volle teugen van een prachtstuk als het Harp-kwartet (op 24) met zijn zeldzame klankeffecten, zijn heerlijk gevarieerd Adagio, zijn in razend tempo gespeeld Presto en -zijn muzlkanteske variaties; men ondergaat met genoegen het bravour van op. 18 no. 5 (A). Maar als men dan tot slot nog het „quartetto- serioso", op. 95 (f) te horen krijgt, raakt al dart vorige op de achtergronod, aangegrepen als men wordt door het geniale dat uit elke noo, uit elk détail, uit vorm en inhoud van deze compositie spreekt. Men voelrt het dat Beethoven hier door een machtige potentie voortgedreven woidt op nieuwe, eigen banen; en gelukkig, wij ervaren het alles als zeer logisch en begrijpelijk en daar om sleept het ons mee over hoogten en laagten van zijn rijke muzikale verbeeldingen. Het lijkt mij zo stilaan overbodig weer te ver tellen hoe Székely, Moskowsky, Koromzay en Palotai een haast niet te overtreffen ensemble vormen om de kwartetten van Beethoven ge stalte, leven en kleur te geven, maar wat zij met het f-moll-kwartet presteerden was wel zo vol maakt, dat ik daarvan toch even met een woord van de grootste lof moet gewagen. En nu Donderdag het besluit; nog vier num mers, waaronder de „Grote Fuga". JOS. DE KLERK Mensen in 't plantsoen Wat alledaagse levenswijsheid met een glimlach vormde het hoofdbestanddeel van het menu dat Henk Bakker en de zijnen gisteravond in de Stadsschouwburg aan de leden van de Koninklijke Letterlievende Vereniging J. J. Crerner hebben voorgezet. Het was een vooroorlogs diner in vele gan gen van smakelijk opgediste en licht ver teerbare gerechten, waaraan echter behalve de pikante saus ook de peper en het zout ontbraken. „Mensen in 't plantsoen" is.eigenlijk geen toneelstuk, maar een aaneenschakeling van losse grepen uit het leven van doodgewone mensen in wel wat eentonige dialoogvorm. Belangwekkend is deze cavalcade van erg simpele deugden en gebreken nergens, doch getuigend van geestige observatie en ele mentair dichterlijk gevoel meermalen. Deze stemmingsbeelden, die alle kenmer ken van hun vijftienjarige leeftijd dragen, werden reeds eerder door Cremer ten tonele gevoerd. Toch acht ik deze reprise alleszins door het behaalde succes gerechtvaardigd. Voor geschoolde amateurs biedt deze klein- kunstrevue zeldzame kansen. De voorstel ling stond over het geheel genomen dan ook op een hoog peil, al groeiden, vooral in het begin, enkele typeringen niet tot hun waré gestalte en was er aan het einde van het tweede bedrijf een ernstige inzinking. Waar het mij niet mogelijk is alle spel- prestaties recht te doen wedervaren, moet ik volstaan met het noemen van de uitblin ker. Dat was Joh. van Doorn in zijn met gloed gespeelde rol van de levensblije monteur. Henk Bakker heeft als regisseur een menigte fijne trekjes aangebracht, waarmede het tekort aan fantasie van de schrijver voor een goed deel werd verdoe zeld. De proloog was totaal overbodig, maar werd door Eki Oostwald Bouwer charmant gezegd. Wat mij het meest heeft bekoord was de goede verstandhouding tussen de beide zijden van het voetlicht. De zaal leefde niet slechts mee, maar sprak mee. De commen taren van het publiek maakten sommige taferelen van. stil spel tot een soort dans- pantomime imet verklarende tekst. Deze reactie bewees dat dit klein-fildsofisch di vertissement (of,moet ik zeggen: deze pop penkast voor grote kinderen?) wat men noemt heeft aangeslagen. DAVID KONING. Feest op cïe „Storniscliool Het is twee jaar geleden, dat de Stormschool „Bloemendaal", gevestigd op Wildhoef, geopend werd. Dit feit was aanleiding tot het organiseren van wedstrijden en feestelijkheden, welke Maan dagochtend begonnen zijn met sportwedstrijden op het terrein der voetbalclub ..Bloemendnal". Athletieknummers stonden op het programma, o.a. 100 en 800 meter hardlopen, kogelstoten, verspringen, hoogspringen en slingeVbal. In de middaguren waren de manschappen met een aantal genodigden op het "kazerne-terrein bijeen. Veel belangstelling bestond er voor het touw trekken. waaraan alle pelotons deelnamen, „Vreemd bezoek op de hindernisbaan" was een grappig onderdeel. Enkele bezoekers lieten zien, met welke moeilijkheden zij te kampen hadden. Toen zij over de vijver moesten, vleien zij na tuurlijk in het water. Een steekspel in rubber bootjes op de vijver verwekte veel hilariteit, Met een voetbalwedstrijd werd de dag besloten. Vanmorgen waren de militairen spoedig op het pad. Een veldloop met een man per peloton was geen gemakkelijke opgaaf Ook voor deze mid dag waren nog wedstrijden uitgeschreven. De feestelijkheden eindigen met een feestavond in het Concertgebouw. SCHEEPVAART Laatste posities Nedertandse passagiersschepen, Dinsdag 30 September: Delftdijk. 29 Sept. van Vancouver te Longview. Edam, Rotterdam—New York. pass. 28 Sept. Lizard. Indrapoera, Rotter dam—Java. pass. 29 Sept Suez. Joh. de Witt. CuragaoPlymouth—Amsterdam, pass JO Sept Ouessant. Kota Baroe. 29 Sept. van Rotterdam te Batavia: Kota Inten. 27 Sept. van Batavia naar Soerabaja Oranje. Batavia—Amsterdam pass. 29 Sept. Gibraltar 2 Oct. te Amsterdm verwacht. Veendam, 29 Sept. van Rotterdam te New York. Terrein voor scholenbouw nabij de Rijksstraatweg B. en W. stellen voor in het uitbreidings plan een terrein aan te wijzen, dat gelegen is tussen de Korteweg, de Planetenlaan, de Ambachtstraat en de Schotervlieland- straat, voor scholenbouw. Er is gelegenheid tot stichting van enkele schoolgebouwen. Hierdoor zal een aantrekkelijk stadsge deelte kunnen ontstaan, merken B. en W. op. De dagopenluchtschool zal in de toe komst naar een meer bosrijke omgeving vérplaatst moeten worden. Op de hoek van de Rijksstraatweg en de Planetenlaan zal een terrein bestemd worden voor een openbaar gebouw, aan welke bestemming behoefte blijkt te be staan. Aan de Rijksstraatweg, op een gedeelte, dat. gelegen is in het bouwblok, dat aan de Zuidwestzijde wordt begrensd door de Korteweg, zijn uitsluitend winkelpercelen geprojecteerd, om de vroegere eigenaren van de op last der Duitsers afgebroken winkelpanden in de gelegenheid te stellen hun zaak vrijwel ter plaatse te herbouwen. DISTRIBUTIENIEUWS In de Vleeshal te Haarlem bestaat Woens- dag voor de letters A en C opnieuw ge legenheid een inschrijvïngsbewijs AB (eer ste montage) aan te vragen. In de Gem. Kwekerij te Aerdenhout kun nen bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen (laatste cijfer stamkaart 1 en kinderen, geboren in October en Novem ber) door E tot en met J afgehaald worden. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1% uur Koninklijke Olie 443 440 297 295 Philips 378 376 A. K. U 17214 173 210% 206 Nederlandse Ford 435 430 Nederlandse Kabel 315 314 Calvé certificaten 181 180 Scheepvaart-Unie 18514 184%» Holl.-Amerika Lijn 221 222% Deli Maatschappij 150% 145 H. V. A 224% 224 A'dam Rubber 1391/2 138% Ned. Handel Mij 140 139% N.-I. Handelsbank 100% 100 Billiton Mij II. 380 377 Nog geen urgentieverklaring voor school-bouw Het tekort aan scholen in Haarlem Reeds meermalen wezen wij op het te kort aan scholen te Haarlem. Het is „met kunst en vliegwerk" nog mogelijk elk kind een plaatsje te geven, maar gemakkelijk valt het niet. Sinds 1940 is er geen school gebouwd, wel is er nog een in de oorlog vernield. De Haarlemse bevolking is sterk toegenomen, namelijk van 142.500 tot bijna 156.000. Een stijging van bijna 9V,%. Dat wil zeggen, dat het aantal kinderen van schoolplichtige leeftijd met ongeveer 1600 is toegenomen, de bevolking van 6 a 7 scholen. De kinderen konden alleen ge- I plaatst worden door het leerlingenaantal in de klassen op te voeren, verder wordt in gymnastiek- en tekenzalen gewoon on derwijs gegeven en zijn ook klassen onder gebracht in andere gebouwen. Zo kan het niet blijven doorgaan, er zijn klassen waar de leerlingen als het ware „uitpuilen", wat natuurlijk niet aan het onderwijs ten goede komt- Bouw van enige scholen, zowel voor het openbaar als het bijzonder onderwijs is noodzakelijk. De gemeentebesturen zijn in deze evenwel geheel afhankelijk van het departement van Onderwijs. Het „stopwetje" is namelijk nog altijd van kracht, dat legt de beslissing over het bouwen van een nieuwe school geheel - in handen van Onderwijs. Alleen als dit de partement de bouw van een school urgent verklaart, kan een gemeente bij de We deropbouw aankloppen om medewerking en materialen. De bouwplannen voor verschillende nieuwe scholen te Haarlem liggen klaar. Reeds meermalen heeft het gemeentebe- stuur zich tot Den Haag gewend om met feitenmateriaal aan te tonen, dat de bouw niet langer kan worden uitgesteld, omdat j anders de goede gang van het onderwijs in het gedrang komt. Tot heden is het evenwel nog niet gelukt zo'n urgentie verklaring voor Haarlem te verkrijgen. Zelfs niet voor de vervanging van het i schoolgebouw dat in de oorlogsjaren ver- j lor en is gegaan. Steeds blijft de aandacht van ons ge meentebestuur op deze aangelegenheid gevestigd, want het plaatsruimte-vraag stuk wordt van jaar tot jaar nijpender. Daarbij komt bovendien nog. dat over en kele jaren gerekend moet worden met de noodzakelijkheid, dat er dan extra" klassen moeten gevormd worden, omdat na de be vrijding het geboortecijfer bijna verdub beld is. Uit een lichtmast gevallen In Abbenes waren Maandagmiddag de arbeiders A. V. en L. S. bezig aan het bouwen van een lichtmast en stonden op een hoogte van negen meter. Doordat een zijspalt van de mast, waarop zij hun voet hadden geplaatst, vermoedelijk door een lasfout, afknapte, vielen de arbeiders. L. S. brak een dijbeen en beiden liepen een hersenschudding op. De arbeiders zijn naar het Academisch ziekenhuis te Leiden ver voerd. Hun toestand was vanmorgen niet levensgevaarlijk. Filmochtend Instituut Het Instituut voor Arbeidersorftwikkeling zal ook dit winterseizoen weer films draaien en lezingen organiseren. Het begint met een filmochtend op Zondag 5 October in het Frans Halstheater. Het is een vlot gespeel de Engelse film „Wat leven wij gelukkig". („This happy breed"), die in beeld brengt de lotgevallen van een Engels gezin tussen de wereldoorlogen. Sport In 't kort SCHOOLHONKBAL. Het programma voor de kwartfinales der schoolhonkbalwedetrijden, die Woensdag 1 October op het sportterrein aan de Kleverlaan wcyden gespeeld, luidt als volgt: 2 uur: Chr. Lyóeum—ULO b; HBS a 1—Lorentz- lyceum 2. 3.30 uur: Gymnasium—Lorentzlyceum 1; Ken- nemer Lyceum—HBS a 2. Aan het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is meermalen gevraagd zich uit te spreken over het optreden van mr. P. J. Oud, die in een dagbladartikel de wen selijkheid heeft betoogd, in Nederland een vooruitstrevende middenpartij tussen de grote partijen van rechts en links op te richten. Het partijbestuur heeft thans een ver klaring gepubliceerd, waarin het allereerst verwijst naar hetgeen de secretaris der partij in „Paraat" van 5 September over deze aangelegenheid schreef. Het kan zich met de strekking van dit artikel geheel verenigen. In het bijzonder de opmerking: „Wie onze partij na aarzelende medewer king als lid verlaat, om haar als bond genoot weer te benaderen, komt in een moeilijk parket", geeft de gevoelens van het partijbestuur tegenover mr. Oud om trent zijn eventuele voornemens om ac tief aan de oprichting ener vooruitstreven de middenpartij deel te nemen, duidelyk weer. De Party van de Arbeid is tot stand ge komen, zo wordt in de verklaring gezegd, in het besel; dat een democratiseh-socia- listische partij op brede grondslag beter dan de samenstellende partijen en groepen in staat zou zijn bij te dragen tot de be vordering van een nieuwe staatkundige en maatschappelijke orde, nationaal en inter nationaal. Mr. Oud schijnt heil te ver wachten van de oprichting van een nieuwe middenpartij, waardoor het nog steeds niet geringe aantal politieke partijen in Neder land een van de belemmeringen van een gezond staatkundig leven weer met één zou vermeerderen. Aan hen, die de vraag opwierpen, waar om mr. Oud nog steeds lid is van de Partij van de Arbeid, antwoordt het partij bestuur: In Venlo Is een tweede transport personen uit de kamper, voor verplaatste personen ln Duitsland aangekomen. He! omvatte 152 mannen en 21 vrouwen, meest Polen en enige Balten. De meesten gaan naar de mijnstreek, anderen naar Amsterdam en Enschedé. HAARLEM EN OMGEVING In de Maandag onder leiding van de heer Dekker gehouden vergadering van de Heemsteed- se Reddingsbrigade werd betreurd, dat de leden bij verdrlnkingsgevallen niet gewaarschuwd worden, om eventueel hulp te verlenen. Beslo ten werd bordjes te plaatsen aan de woningen van gediplomeerde leden, waardoor het publiek op de hoogte is, waar het zich in geval van nood kan wenden. De leden werden opgewekt voortdurend te oefenen. Ds. K. Feenstra te Kralingseveer heeft voor het beroep naar de Geref. Kerk van Bennebroek bedankt. Tot predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente van Bloemendaal is MaandagaA-ond beroepen dr A. P. Mljnarends te Amstelveen. De leider van de Haarlemse Stads-Evangeli- satie, de heer J. F. Snoeks, die dit werk 23 Jaar in Haarlem heeft gedaan, hoopt op 4 October zijn zeventigste verjaardag te vieren. Hij zal te zijnen huize, Spaarnoogstraat 5, op die dag van 35 uur recipiëren, De Ned. Hervormde Gemeente te Heemstede ontving voor de stichting van een nieuw wijk- gebouw een gift van f 1000. De heer Ch. Swaving Dijkstra uit Haarlem is aan de Rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Ind. Recht. Mei ingang van 1 October 1947 wordt ln het pand Kruistochtstraat 54 te Haarlem een» post agentschap annex telegraafstation gevestigd. Ds. J. W. Weenink te Stadskanaal is voor nemens Zondagmiddag 12 October om 4 uur zijn intrede te doen bij de Bapt.gemeente te Haar lem. Om half acht 's avonds wordt een begroe- tlngssamenkomt gehouden, B. cn W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor te benoemen tot tijdelijke leraren aan de Hogere Burgerschool A de heer L. A. Brons wijk te Driehuis (geschiedenis) en mevrouw C. C. J. de Stoubendorff—Weddelink te Haarlem (Frans), aan het Lorentzlyceum de heer J. A. Veering te Haarlem (Nederlandse taaal en ge schiedenis), aan de Hogere Burgerschool B ir. W. C. Jesse te Soestdijk (scheikunde en natuur lijke historie). De Partij van de Arbeid wil zijn een democratisch-socialistische volkspartij op zo breed mogelijke basis. Dat wil vóór alles zeggen, dat in haar rijen binnen de richtlijnen van het beginselprogram ruim te is en moet zijn voor een rijke en veel zijdige nuancering van opvattingen. Zij vertegenwoordigt een zeer besliste opvat ting omtrent de richting, waarin de ont wikkeling der maatschappij moet worden gestuwd. Deze opvatting wordt door haar socialistische karakter bepaald. Omtrent tempo en détails aanvaardt zij bewust een veelheid van inzichten en opvattingen. Trouw aan de partij betekent strijdbare verdraagzaamheid op de grondslag van so cialisme en democratie. Het betekent ook standvastige bestrijding van het machte loze sectarisme. Het partijbestuur erkent, dat mr. Oud onbehaaglijk dicht wandelt aan de grens van wat loyaliteit tegenover een partij, waarvan men lid en medeoprichter is, ver draagt. Evenwel wenst het partijbestuur zich voorhands op het standpunt te plaatsen, dat het in eerste instantie aan mr. Oud zelf moet worden overgelaten om uit te maken, of hij zich voldoende aan de partij en haar beginselen gebonden voelt om als een van haar leden te willen gelden. OFFICIEUS PUBLICATIE DISTRIBUTIED1ENST HAARLEM. Mededeling No. 218. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN „EERSTE MONTAGE". In verband met eert thans door het C.D.K, vastgestelde regeling, kunnen alsr.og ..Inschrif- vlngsbewljzen AB" voor rijwielbanden voor „eerste montage" worden verstrekt aan hen die hiervoor ln aanmerking komen. Degenen, die reeds een aanvraag daartoe In dienden, maar nog geen „Inschrijvïngsbewijs AB" hebben ontvangen, kunnen dit volgens onderstaande letterïndellng ln ontvangst ne men ln het Uitrelklokaal „De Vleeshal", Grote Markt alhier. Bovendien bestaat ook voor degenen die tot heden geen aanvraag indienden alsnog eveneens volgens onderstaande letterïndellng gelegenheid tot het afhalen en Indienen van aanvraagformu lieren (MD 333-30) voor rijwielbanden voor „eerste montage", mits men m het bezit Is van een rijwiel, waarvoor nog nimmer bandenbon nen ztjn verstrekt en men tot heden nog geen „inschrijvïngsbewijs AB" heeft ontvangen. De betreffende Tweede Distrlbutiestanikaart dient steeds te worden overgelegd. De letterïndellng luidt als volgt:" Woensdag l October 1947: A en C Donderdag 2 October 1947: B Vrijdag 3 October 1947: D en E Zaterdag 4 October 1947: f Maandag 6 October 1947: G en H Dinsdag 7 October 1947: I en J Woensdag 8 October 1947: K en L Donderdag 9 October 1947: M en N Vrijdag 10 October 1947: O en P Zaterdag 11 October 1947: Q en R Maandag 13 October 1947: S en T Dinsdag 14 October 1947: u. V en W Woensdag 15 October 1947: x. IJ en Z en na-uitreiking. Geopend voor het publiek: Maandag t.m. Vrij dag van 8,30—12.15 uur en van 14.00—16.46 uur, 's Zaterdags van 8.30—12.15 uur. HAARLEM, 30 September 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL DISTRIBUTIEKRING BLOEMENDAAL omvattende de Gemeenten Bloemen daal en Zandvoort. INSCHRIJVINGSBEWIJZEN VOOR BANDEN „EERSTE MONTAGE". Personen, die hoewel m het bezit van een rij wiel. nog nimmer bandenoonnen hebben ont vangen, worden alsnog in de gelegenheid gesield tussen 1 en 15 October 1947 een Inschrljvingsbe- wijs A-B voor eerste montage af te halen. Ook voor dlenslrljwielen en verhuurlnrlchtin- gen. Indien voor de desbetreffende rijwielen nog nooit bandenbonnen zijn verstrekt, kunnen tn- schrljvingsbewljzen worden verkregen. De uitreiking cn Indiening van aanvraagformu lieren heeft plaats in de distributiekantoren Bloemendaalseweg 188 te Overveen en Halte straat 4 te Zandvoort. Zij, die reeds een aanvraagformulier MD 333-30 hebben Ingediend, moeten zich eveneens voor 15 October a.s. vervoegen bij deze kantoren tot het ln ontvangst nemen van een inschrijvïngsbewijs Tweede dlstrlbutiestamkaart medebrengen. Kunstzinnig Portret SCHÓTKRWEG 92 Telefoon 21941 EEN HEKS WORDT EEN ENGEL.' met een STOFZUIGER Waldorp stofzuigers 1 Jaar schrlfteiyke garantie. Kruisstraat 5 5fi Symphonie van Tschaikowsky Instrumentalisten (dilet tanten) die deze symphonie onder de muzikale leiding van de Heer wlUen mede repeteren, ge lleven zich vóór 6 October a.s, te melden Haarl. Muziek-Instituut Wilhelmlnastr. 51 tel. 15691 Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem. Tel. 13728 Ishele Kunstgebitten f 15.- Volledige oehandellng in begrepen Spr uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspi Avondspr uren: Maandag Woensdag Vrtfdag 5—8 Te huur te Overveen 4 GEMEÜB. KAMERS vrije keuken en badkamer. Centrale verwarming Brieven no. 8910 Woningruil Kleine, zonnige, vrije bel etage te Amsterdam (4 kam., badk., keuken en zolder) ln ruil aangeb. voor huls met 5 a 6 kamers in A'dam of omg. (Gooi of omg. Haarlem). Br. onder no. 272 Adv Bur. M. Sanders, PrLns Hendrikkade 20-21, Amsterdam of telef. 94909, Amsterdam. EdeHaarlem-West. Overveen of Heemstede. Liefst met mili tair of Rijksambtenaar Agb.: huls 2 kamers en suite, 3 slp.- kamers, zolder, schuur en voor en achtertuin. Stromend water Gevraagd: Gelijkwaardige wo ning, Brieven no. 8932. Aangeb bovenw bev. gr. voor kamer. achterkamer m. bale, tussenkamer. keuken. 2 slp.k. en zolder. Gevr. vrije grotere woning in Haarlem of omg. event, m. garage Bevr. C. A. Versluis, Schagchelstr. 30 rd. Spoed: Woningruil: AmsterdamHaarlem Aangeb. te A'dam een zonnig, ruim, derde bovenh., 4 k keu ken. W C. waranda, balcon en ruime lichte zolder, huur per week f 4.75 voor benedenhuis- Je te Haarlem of omg. Br. on der no. 3043 R. L aan Adv. kant. de Bussy, Rokln 62, Am sterdam-C Te huur aangeb. gemeub ZITKAMER MET SERRE, gr. slp.k. e$ kabinet, vaste wt gebr. keuk. badk tel aanw té Aerdenhout, dicht by tram en trein, f 150-f 175 p. m. na overleg. Brieven m inlicht no. 8911 Jong echtpaar z. kind. zoekt met spoed ENIGE KAMERS met (gebruik van) keuken. Brieven Shell Nederland N.V. Transvaalstraat 1, Haarlem ruim winkelpand met mooie gr bovenwoning, prima st. (centr.) In ruil agb. voor modern vrij huls m tuin ook goede.st. liefst centr. Br no. 8920. Dame vraagt te koop: kl. vrij'st. buitenhuisje of 2 onder één kap ln een der randgemeenten van Haarlem. Brieven no. 24947 aan Boek handel Arentsen, Tl el. SPOED Gevr.: WOONRUIMTE ln Hrl. of omstr. door echtpaar, lft. pl.m. 30 J. event. WONING RUIL tegen flat (parterre) in Amsterdam-West. best. uit 2 slpk., zlt-eetk., keuken, eigen gemakken met geyser, tuin tje, en schuur. Br. no 8929. INSCHRIJVING Donderdagavondcursus Opengesteld voor dames en heren. Inl. Donderdagavond 89,30 uur. Ged, Oude Gracht 47, Haarlem Tekeninstituut Te koop: AFGHAANSE WIN DEN PUPS. Br no. 129190, Bolrek, Koningsplein 1 Am sterdam. HOUTSTRAAT 94 t.o. Haarl Dagblad Tel. 1.7.0.7.7. Te koop 1 Bellhowel FILMTOESTEL z. g. a. n. (Fllmo) L. 3,5. 16 m.m.; 1 Leltz Microscoop, Zeis- krulstafel, olie emlrsle. no. 3569 Wensing's Adv Bur., Tempel iersstraat 32. Piano of Vleugel Wie kan mij helpen aan een prima Studleplnno (geen Franse). Br merk en prys on der no. 8927. een prachtig notenhouten ge politoerde salontafel (middel- lyn 85 cm.) f 95. ovalen spie gel 90 br. f 10, draaibare schaal m. glasplaat f 10, witte avondcape f 15, donkerbl. da- messch m, 38 f 5, pluche voe tenbankje (wijnrood) f 1.50, gr gryze emallle pan f 7.50. braadpan (nieuw) f 6. Porc. 8oepterrlen f 2.50, groene pot voor een plant f 1.50, Keulse pot f 1.50. ln-ult-schulfbare muziekstandaard f 2.50, Amer. weegschaal f 2.50, Mevr. Rou- slau. Burgem v Lennepweg 22. Heemstede." Tel 29948 jonge zwarte poedels te koop. prys f 125. Lorentz- kade 444 aank., mits zéér accuraat, gevr. voor kantoor Aerdenhout, voorl 2 halve dagen per week. Br. met ref. en opgave cond. onder no. 8912 bureau van dit blad. A*t;ikKH-IP?RS' HaarIer". DAMES-EN HERENKLEDER- MAKER. Kinderhuissingel 120. Gevraagd voor direct le klas grootwerker en halfwas Gevraagd een SLAGERSBEDIENDE voor direct J. J. SPIERS, Haltestraat 30. Zandvoort. GEVRAAGD voor direct flinke kracht voor de expeditie en enkele jongens ter opleiding Goede referenties. Aanmelden Kunsthandel LEFFELAAR Grote Markt 14 Wagenweg 102 Spaarndammer uie3,werker. Scheepswerf Stapel Sjouwerlieden Leerlingen Zich te vervoegen a. d. werf te Spaarndam Enige flinke werkkrachten gevr. voor kwekerij (voor.alle voorkomende werkzaamheden) N.V. Bloembollenkwij. en -Handel G. C. VAN MEEUWEN ZONEN, Herenweg, Heemstede. DIJKSTRA'S METAALWAREN- EN VERLICHTINGS- ORNAMENTENFABRIEK te Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding EEN CHEF.FORCEUR EEN BEKWAME METAALSLIJPER Aanmelden: Anthoniestraat 12A van 9—5 uur langdurig huurcontract ter overname aangeb. van een groot winkelpand op eerste 6iand in het centrum van Haarlem, met daarboven gelegen woning, alles leeg te aanvaarden. Te bevr. Makelaars- en assurantiekantoor RIETVELD. I. 20168. GasthulssLngel 24, Tel. is en blijft het juiste adres voor in- en verkoop van dames- en herenkleding en ander textiel. Vloerkleden, hele of ge deeltelijke inboedels, naai- en schrijfmachines, zolder opruimingen, haarden, kachels, kortom alles wat 2e hands is Gratis taxatie inboedels, goud, zilver antiek en curiosa.' lullanapark 14, hoek Gen. Cronjéstr., Hrl.Noord

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3