Haarlems Dagblad Finland en Italië uit de UNO geweerd door Russische veto's De Gaulle's R.P.F. debuteert in de politieke arena De Keuze „Ontmanteling van Duitse bedrijven zal, ondanks verzet, doorgaan" Dr. Cani alarmeert de Veiligheidsraad I Weerbericht 62e Jaargang No. 18750 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin 10724, 14825. Redactie 106U0. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel 12230, Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Don'fJer'dag 2 OctoEer 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal /4tFranco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem I ORD BERTRAND RUSSELL heelt Woensdag te Amsterdam een rede ge houden over de keuze, waarvoor de mens heid thans geplaatst is, waarvan de lezer een verslag vindt in dit nummer. Lord Russell, die lid is van de Labour Party, is een man der wetenschap, die zich als schrijver van veie werken ook op het ter rein der practisohe politiek heeft onder scheiden. Hij was professor in philosophie aan de Universiteit van Cambridge in de jaren 1910-1916. Hij heeft tijdens de eerste wereldoorlog gevangenschap moeten door maken wegens pacifistische propaganda. De veelzijdigheid van zijn werk blijkt uit enige titels zoals „De Duitse Sociaal- Democratie", „Wiskundige Principes", „We gen naar de Vrijheid", „De Practische Theorie van het Bolsjewisme", „Over Op voeding", „Huwelijk en Moraal", ^.Voor uitzichten der Wetensohap", „Vrijlftid en Organisatie". In zijn betoog te Amsterdam heeft Lord Russell zijn gehoor niet gespaard en zijn in zichten uitgedrukt in bewoordingen, die ongetwijfeld duidelijk zijn. Wij zouden overigens niet gaarne al zijn uitlatingen onderschrijven. Dit geldt bijvoorbeeld voor zijn wel zeer kort samengevatte commen- Hongarije, Roemenië en Bulgarije regen geen meerderheid Twee Russische veto's hebben gisteren in de Veiligheidsraad de toelating van Finland en Italië tot de UNO belet, nadat bij dc debatten gebleken was dat de meerderheid der leden tegen de toelating van Hongarije, Bulgarije en Roemenië zou stemmen. Een Pools voorstel, om alle vijf toe te laten door een stemming en bloc, werd afgewezen. Finland en Italië kregen bij de stemming beide een meerderheid, doch de Russische en Poolse afgevaardigden stemden tegen, waarbij de Russische stem als een veto gold. Tijdens de debatten verklaarde de Poolse afgevaardigde ronduit, dat hij het lidmaat schap van Finland niet kon steunen, omdat de raad niet bereid bleek ook de andere candidaten toe te laten. Gromyko, de Sovjet-afgevaardigde, be schuldigde Groot-Brittannië en de Verenig de Staten ervan, zich niet te houden aan het te Potsdam genomen besluit om de ^voormalige vijandelijke staten, na het slui ten der vredesverdragen, te steunen bij hun verzoek om'toelating tot de UNO. ..Dit is niet de eerste maal, dat zij de overeen- ----- komst van Potsdam geschonden heb- taar op het vraagstuk van de internationale ben 7cjdc hjj De Verenigde Stat- controle der atoom-energie. Het is niet zo ten hebben Bulgarij(, n]ots voor te schrij. eenvoudig gesteld, dot Amerika die wenst omtrcnt zijn binnenlandse politiek in te voeren en dat Sovjet-Rusland dit be- - i Sir Alexander Cadogan, de Britse afge- temmen. De Amerikanen hebben voorge- |vaa[tiigd die ttans als VOOrzitter van de steld. mot Russische instemming dat de raad {l]ngeert verklaarde hiertegenover, productie van atoom-energie geleid zou d d beginselen van het Handvest ge worden door een inte. nationaal instituut, schonden waren dool. dc gebeurtenissen in dat vergunningen aan teder betro te Bulgarije, met name door de terechtstelling land zou uitreiken. Daarbij is het Amen-van pelchof en Groot_Brittlmniè daar_ kaanse voorstel van internationale inspectie om zich toelating van Bulgarije ver- door do Russen we aanvaard maar niet, zct 0ok d chiTOSe afgevaardigde ver hel voorstel van internationaal gezagheb- ldaarde t toelati van Bulgariic. bend beheer. De Russen hebben dit ver- Aus(ln ondei.5tebnde worpen op het motief, dat het inbreuk op j ja^jng v. -I 1 Ir.,, o 1 n cai mnenii, ilpi.t f r\~\ 1 KaIaItOtlPB V ia bi uk van Finlan'd. umuai uit lauc dc nationale souveroiniteit zou betekenen wapenslilstands- en internationale en bovendien als voorwaarde gesteld, da. plichtingen is „agekomen. Ansnai -n „„-.-.-f -0 1 t 1 >1 1 T ZtZhtbl 1111111 „1011 7017 ■erzoek om toe- omdat dit land zijn Amerika eerst al zijn atoombommen zou vernietigen. Ik herinner hieraan, omdat de tegenstelling niet zó volkomen was als Lord Russell haar heeft gesteld. Zijn radicale beschouwing omtrent de kans op een derde wereldoorlog, met de commentaar dat als-die komen moet, het beter op korte dan op lange termijn zou kunnen gebeuren omdat dan alleen Ameri ka over atoombommen zou beschikken en het kort zou duren, zou menigeen kunnen alarmeren. Er is aanleiding om op te nier- ken, dat geen wiskundige zekerheden om trent de internationale ontwikkeling van zaken bestaan en dat dit soort overwe gingen op een gevaarlijke weg leidt. Er zijn evenwel andere trekken in Lord Russell's betoog, die men gaarne beaamt. Dat de wereld voor de keuze staat is dui delijk. Dat slechts een streven naar wereld regering, zich grondend op snelle aaneen sluiting van groepen van landen zoals met de actie voor Europese Federale Unie beoogd wordt de kans" opent om nieuwe oorlogsrampen in de toekomst te vermijden is het evenzeer. En als Lord Russell de traagheid van de menselijke geest eritiseert, die de noodzaak van grote veranderingen zo moeilijk aanvaarden wil, valt het aller minst slecht, met hem in te stemmen. Wie in ditzelfde nummer de jongste berichten omtrent de Veiligheidsraad van de U.N.O. leest, die nu weer de toelating van vijf stalen tot het lidmaatschap heeft gewei gerd, waaronder zelfs Italië en daarbij be denkt. dat nu al negen staten op deze wijze geweigerd zijn, moet erkennen dat velen meer waarde aan partiële conflicten en tegenstellingen dan' aan het behoud van de mensheid schijnen te hechten. Ook kan niet ontkend worden dat, indien een oorlog tus sen Amerika en Rusland zou uitbreken, het Westen van Europa, met inbegrip van Groot-Brittannië, zich in een gevaarlijke positie tussen de machtige strijders zou bevinden. Maar men moet uit dergelijke beschou wingen geen zwart pessimisme overhouden. Wij zijn nu ruim twee jaar van de tweede wereldoorlog verwijderd en er valt inder daad een ontwaken der geesten te consta teren. Er worden nieuwe plannen onder nomen, die in elk geval groter omvang hebben en meer aandurven dan hetgeen vroeger vertoond is. Dit ontwakings- stadium is bovendien nog geenszins vol tooid; het verkeert pas in zijn eerste phase. Daarom dient ook de mogelijkheid, dat als nog overeenstemming tussen Oost en West bereikt zal worden, geenszins te worden uitgeschakeld. Zoals altijd het geval is ge weest moeten de tegenstellingen zich toe spitsen eer de invloeden ten goede hun volle kans krijgen. Dit kan men ook in aan merking nemen als men steeds zonderlinger word.en.de vertoningen in de Veiligheids raad van de U.N.O. aanschouwt. Dat bij voorbeeld Italië, waarmee juist vrede is gesloten, niet wordt toegelaten tot het lid maatschap is zulle een vreemde vertoning, dat men deze toestanden niet zal kunnen handhaven. Beter dat openlijk en onver bloemd blijkt dat het zo niet gaat, dan dat de situatie wordt bemanteld of een schone schijn als werkelijkheid aanvaard. In het algemeen moet men erkennen dat de genezende krachten in de wereld zich pas nu sterk beginnen te doen gelden, met de nadruk op het woord beginnen. Het heeft waarde ze door vertrouwen en geestdrif tige belangstelling te stimuleren. Het heeft geen waarde zich te verliezen in eindeloos en ontmoedigend gepraat over de kansen op een derde wereldoorlog. Veel ligt bin nen menselijk bereik. Het verdwijnt als men elkaar gaat ontmoedigen. R. P. President Truman voor dc radio Zondagavond zal president Truman zich via de radio tot'het Amerikaanse volk rich ten en spreken over de wereld-voedsel- crisis. Zijn rede zal deel uiwnaken van de actie tot het besparen van voedsel welke ingezet is door het Amerikaanse burger- comité voor voedsel. De president, heeft gisteren reeds een beroep gedaan op hel Amerikaanse volk om minder brood te eten teneinde graan beschikbaar te houden voor hulp aan Europa. Hij oordeelde het eveneens nodig, dat de gj;aanvoedering van vee beperkt werd. „Als wij de (hongerige mensen in de steek laten, zal do honger wanhoop brengen en de wan hoop chaos in gebieden, waar stabiliteit moet heersen met 'het oog op vrede en economische veiligheid in de wereld." Vondst. A^n een prospector die een concessie aanvroeg voor een mineraal in het Tete- district in het binner.3ar.d van Portugees- Oost-Afrika, is door het keuringsinstituut te Macequece medegedeeld, dat monsters welke hu aan het instituut had opgezonden uranium en thorium bev Gromyko verklaarde: „De Sovjet-regering heeft geen reden er aan te twijfelen, dat ifêze vijf staten in'staat zijn de verplichtingen van het Handvest na te komen. Doch wij zijn van mening, dat geen dezer staten apart genomen kan worden van de anderen in een speciale categorie. Alle vijf behoren zij te worden toegelaten." De uitslag van de stemming was: Italië negen stemmen voor; Sovjet-Unie en Polen tegen. Hongarije vijf stemmen voor bij zes onthoudingen. Roemenië vier stemmen voor bij zeven onthoudingen. Bulgarije, de Sovjet Unie voor; drie stemmen tegen; zeven ont houdingen. Finlan'd negen stemmen voor; Sovjet-Unie en Polen tegen. Na de bijeenkomst van de Veiligheidsraad gaven de Britse en Amerikaanse delegaties uiting aan hun diepe teleurstelling over het feit „dat Italië en Finland beroofd wa ren van wat hun rechtmatig toekomt." Senator Warren Austin, de Amerikaanse afgevaardigde, verklaarde later via de ra dio, dat de Algemene Vergadering der UNO naar zijn mening de Veiligheidsraad op dracht moet geven Italië's verzoek om toe lating tot de UNO onmiddellijk opnieuw in overweging te nemen. Het veto van de Sovjet-Unie „doet Italië groot onrecht aan". De Verenigde Staten zijn van mening, dat de Algemene Vergadering de Veiligheids raad ook moet opdragen de verzoeken van Oostenrijk, Eire. Portugal, Transjordanië en Finland opnieuw in overweging te ne men, aldus Austin. Nog steeds vacature De Algemene Vergadering der Verenigde Volken is er nog niet in geslaagd te be slissen, of India dan wel de Oekraïne deel zal uitmaken van de Veiligheidsraad. Bij de achtste stemming kreeg de Oekraïne een-en-dertig stemmen, India verwierf er j drie-en-twintig. Twee meningen De Amerikaanse afgevaardigde hield gisteren een scherp betoog tegen Bulga rije. Hij verklaarde dat de Bulgaarse regering zich dictatoriale macht heeft, aangemeten, waardoor de fundamentele mensenrechten van het volk worden ont kend. Voorts, dat de regering alle oppo sitie geëlimineerd heef: en de terecht stelling van Nikolas Petchof „de be schaafde wereld schokte". De Poolse afgevaardigde ondersteun de het verzoek tot toelating van Bulga rije, verklarende, dat Bulgarije, na vele jaren onder een reactionair regiem te hebben geleefd, thans voor het eerst op weg is naar de democratie Bij de negende stemming heeft de Oekraïne het tot twee-en-dertig stemmen gebracht. Om tot lid van de Veiligheidsraad benoemd te worden zijn acht-en-dertig stemmen vereist. De voorzitter der Algemene Vergadering, di'. Aranha, besloot de verkiezing voor de Veiligheidsraad uit te stellen. Bulgaarse militie vindt bewijsstukken Volgens een bekendmaking van de Bul gaarse nationale militie zijn in gebouwen van de boerenpartij en in de woningen van aanhangers dier partij wapens, springstof fen, militaire uniformen, aanzienlijke be dragen aan geld benevens geheime docu menten, die op spionnag'e-activiteit wij-' zen, aangetroffen. Djsze ontdekkingen, al dus het communiqué, bewijzen, dat de agrarische oppositie-partij een centrum van samenzwering is tegen de staat. „Sovjets onderschatten de Oostenrijkse intelligentie" Volgens Tass, het officiële Sovjet- nieuwsbureau, heeft de Russische dele gatie in de geallieerde bestuursraad van Oostenrijk voorstellen gedaan om de demo cratie van Oostenrijk te versterken. Deze voorstellen zouden vijf punten behelzen: ten eerste, de opheffing van de militaire geallieerde besturen in alle zones; ten tweede, de opheffing van alle militaire gerechtshoven; ten derde, de beperking van de taak der geallieerde militaire po litie tot de bescherming van geallieerde burgers; ten vierde, het overdragen van alle zendstations welke nu in geallieerde handen zijn. aan Oostenrijk: ten vijfde, het vervoeren van alle verplaatste per sonen uit Oostenrijk. De Amerikaanse, Franse en Britse dele gaties hebben zich volgens Tass tegen de uitvoering van deze punten verzet. Een officiële Britse woordvoerder noemde dit bericht geheel uit de lucht gegrepen, voor zover de Britse delegatie zich verzet zou hebben tegen het Sovjet- voorstel om een antwoord te zenden aan de Oostenrijkse vakverenigingen, die deze punten naar voren hadden gebracht. De Amerikaanse woordvoerder zeide, in een commentaar op de voorstellen, verbaasd te zyn over de onderschatting door de Sovjet-Unie van de intelligentie der Oos tenrijkers. Tot Officier in de Orde tan Oranje Nassau Is benoemd dr. ir. F. Bakker Schut te Haarlem, directeur van het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Tot geneesheer-directeur van de stichting „Bèileroord" te Beilen is benoemd dr. R Zijl stra te Bloemendaal, afaelingsgcncesheer van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Het woord is aan...- Matthew Arnold: Zij, die geen gaven van het toeval verwachten, hebben hel noodlot overwonnen. FRANSE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN (Van onze correspondent te Parijs). Dc maand October zal in Frankrijk, politiek gesproken, in het teken staan der gemeenteraadsverkiezingen. Voor de ne gende maal sedert de bevrijding zal het Franse volk worden uitgenodigd zich uit te spreken over de diverse programma's en beloften, die de partijen haar doen. Van oudsher doet men goed uit de resultaten van gemeenteraadsverkiezingen niet al te definitieve conclusies te trekken omtrent de nationale machtsverhoudingen der par tijen, want in de er aan voorafgaande Generaal Clay: Generaal Glay, Brits bevelhebber Duitsland, heeft gistermiddag tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de met spanning tegemoet geziene lijst van fabrie ken in de Engels-Amerikaanse zóne welke gedemonteerd zullen wórden, mogelijk nog deze week gepubliceerd zal kunnen wor den. Clay keerde zich scherp tegen de actie welke thans in Duitsland tegen de ontman teling van fabrieken wordt gevoerd en gaf opnieuw uiting aan de vastbeslotenheid van Het politiebureau van Haifa (Palestina) werd door een bomaanslag volkomen ge ruïneerd. Twaalf personen verloren hel leven, 51 werden gewond. - Een foto van het vernielde gebouw: Het Oost-Indonesische Kabinet afgetreden AFP meldt, dat het kabinet van Oost- Indonesiè is afgetreden. Wedloop naar Palestina De Britse vloot is gisteren in aller ijl uit de haven van Haifa uitgevaren om de Noord-kust van Palestina te blokkeren, teneinde twee schepen met Joodse vluch telingen, die ieder ogenblik in de Pale stijnse territoriale wateren verwacht wor den, op te vangen. Naar verluidt varen de twee schepen met grote snelheid om te proberen voor de Britse blokkade in een Palestijnse haven binnen te lopen en de vluchtelingen aan wal te zetten. Ondertussen hebben grote groepen leden Weer een „oppositie-proces" Dr. Drögolub Jovanovitch, voormalig leider van dc Servische boerenpartij, die te Belgrado terecht staat omdat hij spion- nage zou hebben gepleegd, is er vandaag voor het hof van beschuldigd 111 dienst te zijn geweest van de Bx'itse inlichtingen dienst- Jovanovitch werd in Mei gearresteerd. Verleden jaar ging hij in de oppositie, nadat hij critiek had uitgeoefend op maar schalk Tito's economische en buitenlandse politiek. In November van hetzelfde jaar werd hij uit zijn partij gestoten. Hij is het enige Joegoslavische parlementslid ge weest, dat het nieuwe vijfjarenplan van Tito bestreed. Jovanovitch wordt er voorts, evenals Francis Gazi, oud-staatsambtenaar, van beschuldigd, dat hij de regering omver wilde werpen, een „anti-volks" regiem wilde vestigen en het land onder „vreem de overheersing" wilde brengen. Daartoe hadden zij. aldus de tenlastelegging, zich in verbinding gesteld met agenten van een „buitenlandse spionnagedienst". Zij zouden tevens op last van buitenlandse van de verzetsgroep Hagana hun stellingen sDionnagekringen een „boerenblok" opge- langs de Noord-kust betrokken en zijn richt hebben waarin zij anti-regerings- zwermen vliegtuigen van het vliegveld gezinde elementen trachten onder te Agir opgestegen. j brengen. het militaire bestuur om de plannen uit te voeren, ook indien de Duitsers er georga niseerd verzet tegen zullen voeren. Ofschoon Clay toegaf, dat het zenden van voedingsmiddelen naar Duitsland mede op humanitaire gronden berust, sprak hij de mening uit, dat het mili taire bestuur maatregelen zal treffen om eventueel georganiseerd verzet te gemoet te treden. Vjm de Duitsers moet worden geëist, dat zij loyaal medewer ken aan de uitvoering van maatregelen welke door de bezettende macht geno men worden. De voorstelling van de omvang der de montages door Duitse woordvoerders is volgens Clay zeer overdreven. De totale waarde der te demonteren fabrieken be draagt ongeveer 1 milliard dollars, hetgeen slechts een deel van de jaarlijkse voedsel- aanvoer in Duitsland is. Bovendien zijn de plannen volgens Clay zo zorgvuldig over wogen, dat de verwachting da: zij Duits- lands wederopbouw zullen belemmeren, misplaatst is. Clay eiste van de Duitsers dat zij meer begrip zouden tonen voor de eisen van de 16 landen, die herstel-goederen ontvangen omdat zij door de Duitsers geplunderd zijn. Tegen-actie. Inmiddels wordt de Duitse actie tegen de demontage voortgezet. Nadat de sociaal democratische partij tijdens een vergade ring te Berlijn reeds stopzetting van dé ontmanteling van fabrieken geëist heeft, heeft thans de liberale partij uitstel van herstelbetalingen en demontage voor de duur van twee jaren geëist. Ook de plaats vervangend burgemeester van Berlijn, Louise Schroeder. heeft in een openbare vergadering stopzetting verlangd. Te Hannover heeft de minister van Eco nomische Zaken, Koebel, gezegd, dat van de Duitse arbeiders geen^begrip voor de ontmanteling van fabrieken kan worden verlangd, wanneer het fabrieken betreft die op vredesproductie zijn omgeschakeld. De vliegtuigfabrieken Focke Wulff te Bremen zijn thans voor ontmanteling aan gewezen; uit Hamburg wordt vernomen, dat men verwacht, dat spoedig een aan vang zal worden gemaakt met de afbraak van de grootste Duitse scheepswerf Blohm en Voss. Auto reed na botsing te water Twee van de vijf inzittenden verdronken Hedenmorgen omstreeks zes uur is een j gesloten bestelauto van de teerfabriek in Oudshoorn, waarmee leden van het per soneel uit Alphen aan de Rijn en Zwam- merdam naar hun werk worden vervoerd, op de Kanaalweg in de gemeente Ter Aar in botsing gekomen met een melkwagen en vervolgens het diepe kanaal ingereden. Van de vijf inzittenden konden er drie door de bestuurder van de melkwagen worden gered. De arbeiders J. K. uit Al- j phen aan de Rijn en G. L. M. uit Zwam- j merdam zijn echter verdronken. In de Zuiderpoldcr, tussen Haar\em en Vijfhuizen puffen de zandexpressen. Met man en macht werkt de Provinciale Wa terstaat aan de sluitstukken van de nieuwe ■weg HaarlemSchiphol. Er komt een ver binding tussen de Zomerweg en de brug over de Ringvaart en een aftakking naar de Rijksweg naar Amsterdam, die uitkomt ter hoogte van de Israëlitische begraaf plaats. Dr. A. K. Gani, vice-premier van dc In donesische republiek, heeft in een telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad Woensdag verklaard, dat er in Indonesië nog hevig wordt gevochten. Hij seinde, dat de Nederlanders zodra zij er in slaagden enkele steden er. hoofdwe gen te bezetten, er aanspraak op begonnen te maken, dat het gehele gebied, door denk beeldige demarcatielijnen afgebakend, Ne derlands werd. Daarna volgen onvermijdelijk zuiverings operaties, afrondingsacties en wat niet al. „Het is helemaal niet verwonderlijk, dat er op die manier een hevige strijd onver minderd voortduurt." „Indien de Neder landers een dergelijk gebied trachten te patrouilleren," aldus gaat Gani voort, „zijn de Indonesiërs gerechtigd hen te beschou wen als plunderende benden." Gani beweerde voorts, dat er nog steeds „economische druk, intimidatie en phy- sieke dwang" wordt uitgeoefend jegens republikeinse functionarissen in door de Nederlanders bezette gebieden. „De Neder landers zetten ook hun activiteit op poli tiek terrein voort door propaganda te ma ken en voorbereidingen te treffen voor de stichting van een marionettenstaat met nieuwe Quislings" aldus het telegram. Spoedig Indonesisch debat Dc Indonesische kwestie zal tijdens de volgende bijeenkomst van de Veiligheids raad worden behandeld. De datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Gromyko drong tijdens de vergadering van gisteren er op aan. dat de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk zou worden besproken, daar volgens de door hem ont vangen inlichtingen de militaire operaties in Indonesië voortduren*. Sir Alexander Cadogan. die de vergade ring presideerde, zeide, dat hij zou trach ten de debatten over deze kwestie op Vrij dag of Zaterdag te laten plaats hebben. De commissie uit de Veiligheidsraad, welke goede diensten zal bewijzen bij de regeling van het conflict in'Indonesië, is gevormd en kan haar werkzaamheden aan vangen. De Verenigde Staten hebben als vertegenwoordiger benoemd Frank Gra ham, deken van de universiteit van Noord- Carolina. De twee andere leden zijn Paul van Zeeland voor België en de rechter Kirby voor Australië. Waarschijnlijk zal de Veiligheidsraad heden richtlijnen aan de commissie ver strekken. Republiek wenst Singapore De republikeinse regering sluit zich aan bij het Australische voorstel om de aan staande Nederlands-Indonesische onder handelingen onder auspiciën van de drie- landeneommissie te Singapore te doen hou den, aldus een officiële republikeinse mede deling. Deze stad, zo wordt er aan toege voegd. lijkt meer geschikt dan Batavia, waar de besprekingen „door de kdloniale sfeer zouden kunnen worden beïnvloed." Sjahrir, die thans te Londen vertoeft, is door de republiek teruggeroepen om zijn regering van advies te dienen. strijd plegen de politieke principes sterk te worden vermengd met persoonlijke ri valiteiten van locale aard. Men is hier niettemin thans algemeen van oordeel, dat de uitkomsten van het a.s. verkiezlngstournooi duidelijk zullen kunnen maken, in welke richting ten aan zien van enkele essentiële punten de pu blieke opinie zich zal ontwikkelen. Die es sentiële punten zijn: de populariteit van generaal de Gaulle en de al of niet ge krompen aanhang der communistische partij. Tijdens de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad van 1945 was de Gaulle nog aan de macht. Hij werd toen door de com munisten gesteund, door de socialisten ge adviseerd, door de katholieken vereerd en door de radicalen genegeerd. Thans treedt de Gaulle op als leider van een eigen po litieke partij. Zijn „Rassemblement", dat zioh oorspronkelijk aandiende als een bo- venpartijdige formatie, heeft zich inder daad op voet van gelijkheid gesteld niet de overige politieke partijen, toen de Gaulle bekend maakte aan de verkiezings strijd mee te zullen doen. En door neer te dalen in de arena der dagelijks politiek, heeft de Gaulle zijn aureool als „nationale held" en „symbool der Franse eenheid" verloren. Hij heeft zich thans, kan men zeggen, politiek gefixeerd: en wel op de uiterst- rechtse flank van het politieke strijdto neel. Voor de zoveelste maal blijkt dus de Gaulle die naar men fluistert, op de morele en financiële steun van Amerika kan rekenen de pool, waar het Franse politieke binnenlandse gebeuren om draait. De Communisten, van hun kant, hebben 's generaals handschoen met de bekende voortvarendheid opgenomen. Voor hen gaat de strijd thans om Thorez of de Gaulle: achter welke formule, eens te meer, zich het hedendaagse antagonisme tussen Moskou en Washington verschuilt. En tussen die twee uitersten ligt dan, benard en verdrukt, de rest der partijen: radicalen lees: vrijzinnig-democraten socialisten, katholieken en „liberalen", die zich bereid verklaarden (evenals de radicalen) zich vrij dicht om de generaal te scharen. Ze wordt dus het beeld: links de communisten, in het centrum katho lieken en socialisten die zo dicht op elkaar gedreven worden, dat men ï'ccds stemmen op hoort gaan voor de constitu tie van de Franse „labour" partij, waarin beiden zich op zouden kunnen lossen en tenslotte, geheel rechts: do vroegere „centrum-partijen", waarmee de Gaulle zich in wezen heeft geïdentificeerd. Het Franse instituut voor opinie-onder zoek heeft een enquête gehouden over de politieke gezindheid onder het Franse volk. „Indien de verkiezingen heden zou den plaats hebben en indien u uit de vol gende partijen te kiezen had, waarop zoudt u dan stemmen?", aldus luidde de vraag. Acht-en-twintig procent der be trokkenen heeft geen antwoord gegeven, twee-en-twintig procent voor de commu- van de overigen waren twee-en- twintig procent voor de communis ten. zeventien procent voor het „Ras semblement du Peuple francais", tien procent voor de M. R P„ tien procent voor de socialisten, vijf procent voor het Rassemblement des Gauehes, vijf procent voor de republikeinse vrijheidspartij en drie procent verdeeld over andere par tijen. Mohammedanen vermoorden tweeduizend vluchtelingen Omstreeks tweeduizend vluchtelingen zijn gisteren gedood bij een ovei-val door Mohammedanen te Tandlianwala in de Pendsjaab. Dit was wel de grootste mas sa-slachting sinds de verdeling van -Brits- Indië. Berichten uit Amrïtsar melden, dat de slachtoffers behoorden tot een convooi, dat de onrustige gebieden had verlaten. De aanvallende Mohammedanen kregen slechts geringe verliezen. De berichten over de slachting worden officieel in New Delhi bevestigd. Gewapende dorpelingen hebben Woens dag ongeveer 15 k.m. ten Westen van Amritsar een aanval gedaan op ongeveer 100.000 Mohammedaanse vluchtelingen, die op weg waren van Amritsar naar La hore, aldus deelt een militair woordvoer der te New Delhi mede. 45 Mohammeda nen werden gedood, 25 gewond. Ook zes aanvallers werden gedood. Terwijl de slachtingen voortduren wordt de algemene toestand nog verergerd, door dat ook overstromingen en epidemieën dood en verderf verspreiden. Consulaire commissie, zwijgt Een communiqué van de consulaire com missie te Batavia deelt mede „dat, hoe wel "het begrijpelijk ls, dat het werk van de consulaire commissie aanleiding gaf tot speculaties met betrekking tot de in drukken. welke gedurende het onderzoek zijn opgedaan, de commissie het standpunt huldigt, dat aangezien de enquête ten behoeve van de inlichting voor de Veilig heidsraad is ingesteld het onjuist zou zijn anderen dan de Veiligheidsraad van hun bevindingen in kennis te stellen". WEINIG WIND. Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar ochtend-mist. Na koude nacht morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 3 October: Zon op 6 42 uur. onder 18.15 uur Maan op 19.36 uur, onder 10.24 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1