Haarlems Dagblad De Spel en „De Nederlandse zuivering tussen de opmarswiggen leidde tot gevechten" Doodstraf geeist tegen voormalige Amsterdamse agent van politie Een veldslag, waar de Haagse politie met veel plezier aan meedoet Woensdag zitting der Staten Generaal Hoofddaders veroordeeld tot dertien en negen jaar Weerbericht 62e Jaargang So. 18752 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825 Redactie 1U6U0. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bjjkantooi H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom IZatercïap: üctoïier 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal /4t—, Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem iN rfie volgende zomer zullen voor het eerst na de oorlog de Olympische Spe len weer gehouden worden. Ditmaal te Londen. Zoals gebruikelijk is, worden zij door de Winterspelen voorafgegaan. Tijdens de komende winter zullen die te San Moritz in Zwitserland plaats hebben. En zoals uit een bericht in onze sportrubriek gebleken is hebben alle betrokken sport bonden in ons land de training van ploegen en individuële Nederlandse deelnemers aan de Spelen met voortvarendheid ter hand genomen. Al eens eerder heb ik geschreven dat ik er geen geestdrift voor kon voelen. Het kost mij zelfs moeite, het tot belangstelling te brengen. Dat lijkt vreemd voor iemand, die veel aan sport gedaan heeft en er altijd veel van is blijven houden. Ook nu nog. Dit gebrek aan geestdrift geldt dan ook niet de sport als zodanig maar de opge schroefde, onwaarachtige sfeer waarin zoveel grote internationale ontmoetingen plaats hebben. Die sfeer is er een van kunstmatig opgezweept nationalisme en. dat is ongezond en een gevaar voor de samenleving. Vooroorlogse ervaringen hebben bewezen, dat de Olympische Spelen het hoogtepunt van die opschroeverij vor men. Dat was niet de bedoeling van hen, die de Spelen in het begin dezer eeuw tot her leving brachten. Integendeel. Zij hoopten door groots opgezette sportdemonstraties internationale vriendschap en verbroede ring vooral dat woord verbroedering is veel gebezigd te bevorderen. Maar de tijd was niet met hen. De tijd toonde een steeds heviger opzweping van dat nationa lisme, dat in de vorige eeuw was gegroeid en dat de verschrikkelijke uitbarstingen van de twintigste eeuw hielp voorbereiden. Op sportgebied uitte het zich in allerlei dwaze overdrijving en in misbruiken en ruzies bij grote internationale ontmoe tingen, die het tegendeel van vriendschap en verbroedering betekenden. Wie tegen woordig in ernst zou spreken over de Olympische Spelen als middel tot het kwe ken van een internationale broederschap zou dan ook overal uitgelachen worden. Men gelooft daar niet meer in. En met de nationalistische opschroeverij, die in het DE CONCLUSIE DER CONSULS: Veiligheidsraad maant de Drielandencommissie tot spoed aan De Veiligheidsraad heeft gisteren de Indonesische kwestie weer opgevat en is begonnen met de bespreking van het rapport der buitenlandse consuls te Batavia, dat de raad een overzicht gaf van de toestand en de oorzaken daarvan. Het rapport betoogt, dat de o;der „staakt het vuren" in Indonesië niet geheel is geëerbiedigd. „De vorderingen der Nederlandse troepen waren wigvormig', aldus het rapport, „en tussen de wiggen bleven republikeinse troepen achter, terwijl de hoofdmacht zich terugtrok. De Nederlanders besloten de gebieden tussen de wiggen te zuiveren, daar plundering en „verschroeide aarde' hier werden geïntensiveerd. Deze zuivering leidde tot voortduring der gevechten, met veronachtzaming van de order tot staking van het vuren". Dr. Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, stelde een resolutie voor, waarin er op aan wordt gedrongen, dat de commissie van drie onmiddellijk met haar werkzaamheden zal beginnen. Deze resolutie werd aangenomen onder protest van Russische zijde. „De enige actie die de Veiligheidsraad kan ondernemen", zo zeide Gromyko, „is de troepen van beide partijen de order te geven terug te trekken op de posities, die zij bezetten voor de vijande lijkheden begonnen". Gromyko zeide, dat de Nederlandse re gering de order van de raad had gehoond en dat zij dit aUeen kon doen omdat zij de steun van „zekere regeringen" had. Hij ver klaarde. dat het consulaire rapport niet on partijdig was en de ernst van de gebeur tenissen in Indonesië verkleinde. „De Nederlandse regering is in dit geval de aanvaller en heeft piet gehandeld vol gens de beginselen van' de UNO". Gromyko stelde daarop een nieuwe reso lutie voor: „De Veiligheidsraad acht het noodza kelijk, dat de troepen van beide partijen onmiddellijk worden teruggetrokken op de stellingen, die zij voor de militaire opera ties bezetten". „Hoe lang nog?" De Nederlandse afgevaardigde, mr. E. N. Aan de andere kant zijn de nog door de republikeinse traepen bezette gebieden weinig in aantal en verspreid. Van Klel'- fens legde de raad documenten voor over onbeheerste gewelddaden van republikein se aanhangers, opzettelijke inbreuken op de order „staakt het vuren" en Indonesi sche propaganda, waarin het volk tot ge welddaden tegen de Nederlanders wordt aangespoord. De commissie der consuls seinde 1 Octo ber aan de Veiligheidsraad, dat zij haar onderzoek had voltooid, ofschoon de be richten van sommige militaire waarnemers nog niet waren binnengekomen. Het opstellen van het hoofdrapport, al dus het telegram, is begonnen en verwacht wordt, dat het over veertien dagen vol tooid zal zijn. Wonderlijke strafmaat bij priester-proces 3oego-Slavische „volksrechtbank" neemt een loopj'e met het recht Een Joegoslavische „volksrcchtbank" heeft de parochie-priester van het dorpje Lanischi, Stefan Cek, tot zes jaar dwang arbeid veroordeeld. Cek werd schuldig be vonden aan „provocatie en intrigue" welke geleid hebben tot de Lanischi relletjes waarbij een priester werd onthoofd. De pauselijke gedelegeerde, monsieur Ja cob Ukmar, die bij de zelfde relletjes ern stig gewond werd, kreeg een maand ge vangenisstraf. De mannen welke beschuldigd werden van eigenlijke moord op de priester kregen respectievelijk drie en vijf maanden. Bui' „De schrik van de Veluwe" Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am- hem heeft terecht gestaan de 33-jarige Puttense SS'er, G. van der W., die verant woordelijk wordt gesteld voor tal van af schuwelijke misdaden in bezettingstijd. Van der W., die zich zelf graag „de schrik van de Veluwe"' liet noemen, heeft tal van arrestaties verricht en is aanleiding ge weest tot de dood van een pantal illegale werkers. Hij mishandelde zijn gevangenen op beestachtige wijze- Ook streed hij bij Arnhem en Wageningen en bereikte de rang van „Oberscharführer". Hij kreeg tal van hoge Duitse onderscheidingen. Het Hof heeft Van der W. veroordeeld tot de doodstraf, daarbij overwegend, dat deze man de gehele oorlog de vijand heeft ge diend, dat hij tegen Nederlanders heeft gevochten in een zeer critieke periode oor het Nederlandse volk en dat hij weer- tcnlandse journalisten hadden geen toe-1 ioze landgenoten mishandeld en de dood stemming gekregen de zitting bij te wonen, ingejaagd heeft. Het woord is aan... Shakespeare Wanneer Fortuna het met de mensen het best meent ziet zij hen aan met dreigende blik. Honderden Jodenwaaronder blinden en baby's aan de Duitsers overgeleverd Na een zitting van ruim acht uur heeft mr. M. H. Gelinck, procureur-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof de doodstraf geëist tegen de 47-jarige voor malige agent van politie te Amsterdam, Sam Oly. Vóór de Duitse inval mocht Oly zich in tijdvak tussen de twee wereldoorlogen zulk van Kleffens, stelde de vraag: „Hoe lang een hoogte bereikte, is het helaas niet af- zal het nog duren voor het de gehele i !-■, i .u ,1.,;...ui: gelopen. Aanvankelijk leek het na Wereld oorlog II. dat een zekere kalmering was ingetreden. Maar die is niet bewaarheid, wereld duidelijk wordt, dat de republi keinse regering geen verantwoordelijke, vredelievende regering is, die voor de vrij- ofschoon ik geloof dat er tegenwoordig wel heid strijdt, maar een kleine groep van meer mensen zijn, wier gezond verstand zich tegen deze dingen verzet, dan voor 1940. Een kenmerkend symptoom van de oude malle overdrijving heeft zich voorgedaan na de onlangs gespeelde voetbalwedstrijd NederlandZwitserland, toen de om roeper van een onzer talrijke radiovereni gingen de luisteraars mededeelde, „dat hij er trots op was tot een volk te behoren, dat zulke doelpunten kon maken". Neder land won met 62 en de jongens mikten die dag erg goed. Een uitlating als deze is onzin. En zij geeft mij het griezelige gevoel, dat wij weer op weg zijn naar al het. gebral over L.de nationale eer, die op het spel staat" etc., dat wij vroeger gekend hebben. Er staat geen nationale eer op het spel bij sport- overwinningen of -nederlagen. Dat is niet waar. De persoonlijke eer van de deel nemers staat op het spel bij de vraag, of zij zich als eerlijke sportsmen en als goede winnaars of verliezers gedragen. Schiet een van hen daarin tekort, dan kan hij zich dat zelf aantrekken of niet. Verliest hij of verliest zijn ploeg de wedstrijd, dan be wijst dat alleen dat de tegenpartij beter heeft gespeeld, of verder de speer gewor pen, of sneller gezwommen of wat het dan ook moge zijn. Wint onze landgenoot daarentegen, dan heeft hij het beter ge daan. Dit leert de enige 'juiste opvatting van sport. Met nationale eer heeft het totaal niets uitstaande en als de man wint of mooie doelpunten maakt hebben u en ik ook geen reden om daar trots op te zijn, want wij hebben er niets toe bijgedragen en het is bovendien erg onbelangrijk. Veel te onbelangrijk om er hele volken bij te betrekken, die waarlijk in de wereld wel iets anders te verrichten hebben om die internationale vriendschap en samenwer king te bereiken, die zo broodnodig zijn. Aan meer ruzie, gekift en afgunst, op welk gebied cok, bestaat daarbij geen behoefte. Er zijn wellicht mensen, die menen dat het altijd zo geweest is met die nationalis tische opschroeverij net als met de oor logen. Welnu, die mensen vergissen zich dan. Zij is, in het licht der wereldhistorie gezien, een soort wilde vlaag, die in haar verscheidenheid van uitingen onafzienbare misère heeft rpeegesleept. Hoe eerder die vlaag is uitgewoed en de mensheid ervan geneest, hoe beter het voor ons allen zal zijn. Een zo nuchter volk als het onze, dat altijd veel belangstelling heeft gehad voor gezond verstand en zo graag spreekt over „met beide benen op de grond staan" zou daarin voor kunnen gaan inplaats van aan de verdwazing mee te doen. Dat de Olympische Spelen ditmaal in Zwitserland en in Engeland gehouden worden zal misschien enige remmende invloed doen gelden. Ik hoop het. De Zwit sers zowel als de Engelsen zijn bedaard van aard en van de laatsten is zelfs be kend, dat zij eigenlijk heel weinig voor die grote internationale sportwedstrijden voelen, juist omdat er altijd ruzie van komt en zij dus de toenadering der volken veeleer schaden dan bevorderen. Er wordt dan ook niet verwacht, dat "in Engeland grote mensenmenigten zullen toestromen. De sfeer der Engelse sportopvattingen sluit zich ook niet aan bij die der grote interna tionale sportgebeurtenissen. Dat geldt na tuurlijk niet voor alle Engelsen maar wel voor de geest, die in hun sport overheerst en die als doel wordt vooropgesteld. Als enkelen eens het hoofd kwijt raken, aan het opschroeven slaan en de achteruitgang van een of ander nationaal spelpeil bejam meren schiet „Punch" wel te hulp en vraagt ironisch „What is Wrong with our Ping-Pong?" of de Manchester Guardian zegt in een korte, ernstige leader: „Wij moeten het voor ons plezier doen en er geen levenskwestie van maken." Dat is, geloof ik, voor alle sportsmen nog steeds het beste devies. Doe het zo goed als je kunt, maar steeds met plezier en maak er geen levenskwestie van, want de sport is op haar best een goede aanloop voor belangrijker levenstaken en een gezonde en verfrissende ontspanning daar nevens maar méér zit er niet in. En laat je niet wijsmaken dat je door het behalen van een overwinning of een record je volk despotische mannen, die zich met hulp der Japannezen aan het Indonesische volk heeft opgedrongen en die zich onder scheidt door bruutheid jegens het weerloze volk, door kwade trouw en gemakkelijke beloften, die zij nooit kan nakomen?" De Nederlandse afgevaardigde waar schuwde de raad dat, indien het Sovjet- voorstel zou worden aangenomen, dit zou betekenen, dat duizenden mensen aan de wraak der republikeinen zouden worden blootgesteld en dat Nederland niet verant woordelijk kon zijn voor wat dan zou ge beuren. Hij zeide vervolgens, dat de gevechten in Indonesië alleen voortduren, omdat de republikeinse troepen hun gewelddaden niet hebben gestaakt. Indien de republi keinen de order „staakt het vuren" respec teren, is er geen noodzaak voor zuiverings operaties. De verbindingen tussen de ge noemde Nederlandse wiggen worden elke dag sterker en de gebieden worden snel gepacificeerd. Het was weer de taak van burgemeester Kinschot van Leiden, op 3 October haring en brood uit te reiken aan ongeveer zevenhonderd huismoeders, die voor deze feest gave in aanmerking kwamen. Regering vormt reserve van 400.000 ton aardappelen Hoewel de oogst aan consumptieaardap pelen ondanks de droge zomer over het algemeen niet onbevredigend is geweest, aldus deelt het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede, dient, nu de graanpositie bij een onverhoopt te kortschieten van de voorziening met con sumptie-aardappelen niet de mogelijkheid geeft om met graanproducten voor de hand having van het rantsoeneringspeil bij te springen, de regering op andere wijze een reserve te vormen. Zij doet dat door reeds nu een belangrijk kwantum ongeveer 400.000 ton van de telers in de Noor delijke provincies te kopen, welke reserve zonodig als aanvulling van de voorraden consumptie-aardappelen gebruikt zal kun nen worden. Leiden contra Delft op het Buitenhof Vrijdagavond om zeven uur knalde op het Buitenhof in Den Haag het eerste „schot", ten teken dat de tra ditionele veldslag, welke ieder jaar op 3 October in de residentie tussen Delftse en Leidse studenten wordt ge leverd, was begonnen. De Delftenaren waren met extra trams ge arriveerd en hielden eerst manoeuvres, waarbij vele „rotjes", „gillende keukenmei den" en „rookbommen" ontploften. Dt politie, ruim dertig man sterk, rukte met jeeps en gummistokken uit om de orde te herstellen en toen was de gewenste wan orde pas goed aan de gang, Hevig werd op de jeeps en agenten „gevuurd" en spoedig hiiig een zware walm van kruit damp en benzinesmook onder de oude bo men van het oude Buitenhof. De ooi-zaak van deze strijd was, zoals ieder jaar, het feit, dat de Leidse groe nen op 3 October niet in hun stad mogen In de buurt van Marlesford in Engeland deed een aantal meisjes, die warén onder gebracht in een jeugdgevangenis voor lichtere vergrijpen, een inassale uitbreek poging. De uitbreeksters waren reeds gevorderd tot boven op de hoge buitenmuur, toen alarm werd geslagen; de politie en de brandweer vingen de -vrijheidslievende jongedames op figuurlijk en brachten haar door de voordeur weer binnen. dient, want het wordt er geen zier beter of gelukkiger door. Je volk dien je met andere, gewooplijk veel minder opvallende dingen. En met zijn eer of oneer hebben sport-overwinningen of -nederlagen niets te maken. Ik hoop dat ik het beleven zal dat de aag raakt uitgewoed. Dan zal ik enthou siast kunnen zijn voor Olympische Spelen. Nu kan ik het niet. R. P. „Willem Barendsz" vertrokken Hedenmorgen om half tien is de Neder landse walvisvaarder „Willem Barendsz" voor de tweede maal uit Amsterdam ver trokken naar de antarctische gebieden. blijven. Zij gaan dan naar de residentie, doch zulks is niet naar de zin van de Delftenaren, die Den Haag als een voor stad van Delft beschouwen. De meest ge liefde plaats om dit geschil uit te vechten is de Haagse Passage, doch de politie was dit jaar wel zo slim om deze en het war net van straatjes er omheen reeds om zes uur af te sluiten, aangezien iedere ge broken winkelruit er een te veel is. Het centrum van het gevecht lag daardoor deze avond op het Buitenhof. Het is er heet toegegaan. Wanneer de politie de agenten hebben allemaal groot plezier in dit spelletje uitrukt, dan is de studententwist natuur lijk vergeten. Gezamenlijk keren de kaal hoofdige jongelui zich tegen Hermandad's dienaren, waarbij natuurlijk een gummi knuppel wel eens een buil of blauwe plek achterlaat. Het doel van de agenten is de vuurwerkkanoniers, die op heterdaad be trapt worden, op te brengen. Indien nu alleen maar de 300 a 350 groenen bezig waren, dan zou het spel gauw uit zijn, maar er komen meestal nogal wat suppor ters, voornamelijk tweede-jaars studenten mee, die het vuurtje helpen aanwakkeren. Naar schatting hadden de beide partijen een kleine 1400 man op de been gebracht. Senatoren van studentenverenigingen, die als arbiters moesten optreden, verschenen met hoge hoeden op het slagveld, dit ter bescherming van de achtbare hoofden tegen gummistokken. Dit jaar ..namen" de groenen zulks niet. Vijf minuten na het eerste schot waren alle hoge hoeden plat als pannekoeken. De strijd duurde met wisselend succes tot negen uur. Twee inspecteurspetten wa ren toen door de studenten veroverd, doch in aanzienlijk verfomfaaide staat en na heftige strijd weer verloren gegaan. Een agent was, bij een sprong uit een jeep, op zijn mond gevallen, waardoor een aan tal tanden los kwam te staan. Bij deze stand van zaken werd de „vrede in het politibureau" getekend met hand schudden en de plechtige belofte, dat het nu weer een jaar lang rustig zal zijn.' In middels waren enkele duizenden op het Buitenhof samengestroomd. Toen de vier- en-dertig „gevangenen" langs een ere wacht van agenten werden losgelaten, steeg een daverend „Io Vivat" op. de hoofdstad vooral in bokskringen verheugen in een grote populariteit. Reeds enige maanden na de capitulatie trad hij toe tot de N.S.B. Spoedig daarop volgde zijn overplaatsing naar de „Zentralstelle für Jüdische Auswanderung". Oly zei, dat hij geen flauw begrip had welk doel dit bureau nastreefde. Hij dacht dat men zich hier bezig hield met het ver schaffen van papieren aan Joden, die wil den „auswandem" naar Zweden, Zwitser land en Portugal. Hij zeide thans, dat het ophalen van Joden hem tegen de borst stuitte. „Het is het misselijkste, verfoeilijkste en verach te lykste werk, dat een mens maar kan doen." Twintig getuigen a charge vertelden echter, dat Oly niet slechts Joden op bevel heeft opgehaald, doch ook Joodse mannen en vrouwen, die hij toevallig tegenkwam, heeft meegenomen. Ook trad hij bij zijn arrestaties nogal hardhandig op. Hij ont kende dit thans ten stelligste en zei, dat het bij de S.D. ten strengste verboden was Joden te mishandelen.... Tijdens de bezetting is Oly meermalen veroordeeld wegens mishandeling, eenmaal zelfs door de vrederechter. Ontelbare Jo den heeft hij binnengebracht bij de „Zen tralstelle", zelfs baby's en ouden van dagen. Zijn activiteit culmineert wel in het opha len van dertig blinde Joden uit het Blin deninstituut in de Rustenburgerstraat. Blinden, weeskinderen en vele andere mensen hebben mede door toedoen van verdachte een vreselijke dood gevonden. Hun aanklachten zijn feller dan mijn re quisitoir ooit kan zijn" zei mr. Gelinck, „hier kan maar één straf, de zwaarste, wor den opgelegd". Oly kreeg het laatste woord: „Ik weet, dat ik mij schuldig heb gemaakt aan ver foeilijke arbeid", zei hij, „maar ik wil mijn geweten niet ruilen met dat van vele po litiemannen, die thans nog vrij rondlopen". Het Hof zal op 17 October uitspraak doen. .Criefurkam"? Radio Moskou heeft Vrijdagavond mel ding' gemaakt van de vorming van een „comité van samenwerking" tussen de generale staven van Turkije, Griekenland en de Verenigde Staten. Aan het hoofd van het comité zou, volgens de radio, een Ame rikaanse officier komen te staan. Het hoofdkwartier zou gevestigd worden te Istanboel. Radio Moskou haalde als bron van dit bericht het Turkse nieuwsbureau aan. Oog om oog Gesneuvelde Amerikanen naar huis Het Amerikaanse legertransportschip „Joseph V. Connolly" vertrekt heden van Antwerpen naar Amerika met 5600 ge sneuvelde Amerikanen aan boord. Dit is het eerste transport. De „Joseph V. Con nolly" wordt geëscorteerd door de des troyer „Vesole". Minisler Mansholt kondigt prijsverhogingen aan Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat de militaire Sovjet-attachés met opzet niet tot artil lerie-demonstraties toegelaten zijn, welke in de laatste tijd gehouden werden. Hij doelde in het bijzonder op de kortelings- plaatsgevonden demonstraties te Aberdeen (Maryland). Als reden werd aangevoerd, dat de Amerikaanse militaire attachés met bij dergelijke demonstraties in de Sovjet- Unie aanwezig mochten zijn. De genoemde artillerie-demonstratie werd wel bijge woond door attachés van vele andere lan den, journalisten en anderen. Ds. S. F. D. Emous te Badhoevedorp be dankte voor het beroep naar de Ned. Herv, Kerk te Wijk aan Zee en Duin. Arabieren bereiden zich voor op de strijd „Slechts over onze lijken een Joodse staat" Ondanks de Arabische proteststaking en de aankomst der réfugiés in Haifa, was het gister in geheel Palestina rustig. De Joodse ondergrondse beweging werd blijkbaar geheel in beslag genomen door een mogelijke uitbarsting van Arabische activiteit, doch deze bleet' achterwege. Overigens wérd in Jeruzalem een mili tante rede uitgesproken door Emile Ghoury, lid van het Arabische hoge comité, voor tienduizend gelovigen, die zich voor het middaggebed verzameld hadden in de Omar-moskee, de op één na heiligste plaats der Mohammedanen. Ghoury zeide: „De wapens, arsenalen, werkkrachten cn rijkdommen van de Arabische landen staan tot uw beschikking, uw broeders strijdtn met u om uw land te behouden". De algemene staking had een rustig ver loop. Zy viel samen met de Mohammedaan se rustdag, waardoor de dag een enigszins feestelijk aanzien kreeg, maar Ghoury had tot de Arabieren gezegd: „Weest kalm. Onthoudt u van betogingen. Wacht tot het woord uitgesproken wordt". Een delegatie van de Arabische vrou wenvereniging overhandigde onder leiding van Zlikhah Shehabeh aan de hoge com missaris een memorandum, waarin ver klaard werd: „Een Joodse staat kan slechts over onze lijken tot stand komen". Kassem Rimawa. adjudant van de groot- Moefti. die eveneens het woord voerde in de Omarmoskee, zeide: „De kruisvaarders kwamen, zagen, over wonnen en bleven langer dan een eeuw", maar Salah Eddin verdreef hen. Ditmaal zal het Aboe Salah zijn". Aboe Salah bete kent: vader van Salah. De enige zoon van de groot Moefti draagt de naam Salah. Kamel Areikat, opperbevelhebber van de semi-militaire organisatie „Futawa", verklaarde vandaag tot zijn manschappen: „Gij moet u op een strijd voorbereiden". Behandeling van het wetsont werp inzake uitoefening van het Koninklijk Gezag Naar het A N P. verneemt is het wets ontwerp inzake de tijdelijke neerleg ging van het Koninklijk Gezag door H.M. de Koningin de Raad van State reeds gepasseerd, zodat de indiening bij de Tweede Kamer, ter overweging van de verenigde vergadering der Staten-Generaal zeer spoedig, waar schijnlijk reeds Maandag, te v/achten is. De beide Kamers der Staten-Gene raal zullen heden telegrafisch bijeenge roepen worden voor een verenigde ver gadering op Woensdag 8 October des middags om één uur. Het ligt in de be doeling doch uiteraard is de ver enigde vergadering autonoom het wetsontwerp nog dezelfde dag geheel af te doen. De indiening bij de Tweede Kamer berust op artikel 113 van de Grondwet. De Hoogovens krijgen Duitse spoorwegwagons Naar de correspondent van het ANP te Brussel tijdens een onderhoud met jhr. mr. R. de Wykcrslooth. plaatsvervangend ge delegeerde voor Nederland bij het interge- allieerde bureau voor de herstelbetalingen te Brussel vernam, is tijdens de laatste ver gadering besloten aan Nederland belang rijke onderdelen toe te wijzen van de Norddeutsche Hütte A.G. Het betreft hier voornamelijk 'spoorwegwagons van een constructie, die in het bijzonder voor hoog ovens geschikt is. De Nederlandse dele gatie ziet door deze toewijzing haar maan denlang pogen deze wagons, die voor de Nederlandse hoogovens te IJmuiden van vitaal belang zijn (thans kan een derde oven in gebruik worden genomen) toege kend te krijgen, met succes bekroond. De bomaanslag op St. Nicolaasavond gracht te 's-Gravenhage, gepleegd op 5 December 1946, waarvan de heer Boei*, zijn echtgenote en dienstbode slachtoffers werden, alsmede van een vroegere aanslag, het ontvoeren van de hotelhouder Van R. uit Renkum en voorgenomen aanslagen op twee hoofdofficieren en een burger. De Krijgsraad veroordeelde kapitein F. J. J. baron van H. tot dertien jaar gevange nisstraf met aftrek, ontslag uit de dienst en ontzegging van het recht bij de gewapende macht te dienen. De eis was vijftien jaar en drie maanden. Sergeant A. T. de B. krijgt dertien jaar gevangenisstraf (eis llVi jaar) en korpo raal J. P. J. P negen jaar gevangenisstraf conform de eis. Soldaat J. J. H. van""H. werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af in een vergadering van de Nederlandse I *reR één jaar). Christelijke Boerenbond, welke in Tilburg Sergeant S. W. H., tegen wie vier jaar ge- gehouden werd. heeft de minister van eist was wend wegens medeplichtigheid Landbouw, Visserij en Voedsel\t)orziening. aan de vrijheidsberoving van de Renkumse de heer S. L. Mansholt. verhoging van de hotelhouder werd tot één jaar gevangenis- prijzen voor eieren, melk, varkensvlees en straf veroordeeld. A. T. kreeg wegens het win ter zaaigranen in de naaste toekomst j schaden van de dienst door verzwijging aangekondigd. J van een voorgenomen strafbaar feit zes De Krijgsraad te velde heeft vonnis ge- maanden gevangenisstraf conform de els wezen tegen de daders van en medepllchti- De beklaagden W. F. S. en J. G. H kre gen aan de bomaanslag aan de Prlnse- gen wegens medeplichtigheid aan opzette- lijke vrijheidsberoving ieder negen maan den gevangenisstraf. De eis was tegen ieder een jaar. Beklaagde B„ tegen wie wegens mede plichtigheid aan de ontvoering acht maan den werd geëist, werd vrijgesproken. De verdediger van sergeant De B. gaat voor zijn cliënt in appèl tegen het vonnis bij het Hoog Militair Gerechtshof. DROOG. Verwachting, medegedeeld door het K.N MI In De Bilt, geldig van Zater- iaeavond tot Zondagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden mei op vele plaatsen ochtendmist. Iets hoeere temperatuur dan vandaag en in het algemeen weinig wind. 5 October: Zon op 6.46 uur. onder 18.11 uur Maan op 20 36 uur onder 13.10 uur 6 October: Zon op 6.47 uur onder 18.08 uur Maan op 21.26 uur. onder 14.26 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1