C Bach en Beethoven in Berlijn „Herr General-Kommissar" Wimmer schreef met een oranje potlood Taxi-chauffeur in Halfweg beschoten Het Europese plan Wereldnieuws J ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 1 IN DE WERELDPOLITIEK: Berlijn, eertijds middelpunt van een ■wereldrijk in wording, daarna doelpunt voor de goedmikkende bommenwerpers uit West en Oost, en nog later magneet voor de Russische en Westelijk-geallieerde legers, is ondanks de ineenstorting van het derde rijk steeds middelpunt gebleven. Het is thans het snijpunt der diagonalen, die Duitsland vierendelen en het brand punt van de tegenstellingen, die langza merhand zijn gegroeid over de eensgezind heid der geallieerden tijdens de uren van de strijd. Wat elders wrijft, dat wrijft tot smeulens toe in Berlijn. Daar zetelt de ge allieerde bestuursraad, daar zijn de hoofd kwartieren der bezettingslegers, daar wordt de Duitse politieke bewustwording gestalte gegeven en daar demonstreert zich onophoudelijk alles, wat zich in bin nen- en buitenland met betrekking tot het Duitse vraagstuk afspeelt. Berlijn is een heksenketel, maar een belangrijke. Want wie in de microscoop wil zien om Europa's noden en zorgen dui delijk voor ogen te hebben, moet in Ber lijn zijn. Om het even of hij een idee wil krijgen van de problemen, die met de groei der nieuwe Duitse politieke partijen te voorschijn zijn gekomen, of dat hij wil bespeuren wat de verschillende geallieer den met Duitsland van plan zijn, Berlijn -geeft er spiegelbeeld van en dientenge volge ontstaan ook te Berlijn de duidelijk ste demonstraties van alle vraagstukken, •waarmede Europa en de wereld zich bezig houden. En nu is er in Berlijn iets merkwaardigs gebeurd. Op zich zelf is het feit niet zo buitengewoon, maar juist als symptoom is het zo welsprekend. De beroerrjde violist Yehudi Menuhin gaf in de Duitse hoofd stad een concert ten bate van de Joodse gemeenschap. Er waren heel begrijpe lijk talloze bezoekers, want de faam van deze kunstenaar is groot genoeg om iedere muziekliefhebber tot zich te trek ken. Het publiek was zeer gemengd: Er waren Duitse en buitenlandse Joden, er waren Amerikanen. Russen, Engelsen, Fransen en niet-Joodse Duitsers. Afgezien van het feit dat Berlijn sinds 1933 geen concert ten bate van de Joodse gemeen schap meer had gekend, en dit dus feite lijk een veelbetekenend en merkwaardig rentrée was. geeft dit gemengde publiek aanleiding tot een bemoedigende overwe ging. Men kan zich in de omstandigheden van vandaag bijna niet meer voorstellen, dat Duitsers en Joden. Amerikanen en Russen tezamen en in vereniging stilzwij gend en geroerd kunnen luisteren naar een en dezelfde klank! Krijgt men niet lang zamerhand de obsessie, dat het altijd en overal strijd en verwijt oplevert, wan neer mensen uit Amerika en Rusland te zamen zijn? Menuhin hield geen politieke rede, hij trachtte geen ideologie te ver dedigen, hij sprak zelfs geen woord. Hij De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301 M. - 8, 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 8.15 Platen; 8.30 Voor de tuin; 8.40 „Barcarole"; 9.12 Sportberich ten; 9.15 Gevraagde platen; 9.45 Geestelijk leven; 10,00 Kamerorkest; 10.30 Klank beeld „Erasmus"; 11.00 Symphonische muziek; 12.00 Russische platen; 12.30 Zon- dagclub; 12.40 Mannenkoor; 13.15 Orkest Nador Bela; 13.50 De Spoorwegen spreken; 14.00 Viool; 14.05 Boekbespreking; 14.30 Residentie-orkest; 15.15 Filmpraatje; 16.15 Platen van Arthur Rubinstein; 16.40 Re portage van Ajax-Haarlem; 17.00 Zang koor; 17.15 Harmoniecorps; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.15 Boekbespreking; 19.00 Herv. Kerkdienst; 20.05 Actualitei ten; 20.15 Orkest, koor en solisten; 21.00 Hersengymnastiek; 21.30 Sonate Patheti- que van Beethoven; 21.45 Luisterspel „Bandjir" (V); 22.30 Walsmuziek; 23.15 Dar.sorkest; 23.45 Zigeunerorkest. HILVERSUM II, 415 M. - 8, 9.30, 13, 19,30 en 22,30 uur: Nieuws; 8.15 Pianomu ziek van Schubert; 8.25 Hoogmis; 9.45 Koor; 10.00 Chr. Geref. Kerkdienst; 11.30 Platen; 12.15 Boekbespreking; 12.30 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.15 Welk boek?; 13.40 Apologie; 14.00 Philharmo- nisch sextet; 14.35 Liederen van Schubert; 14.45 „Wij bouwen een huis"; 15.00 Pla ten; 15.15 Cabaret; 15.45 R.K. Thuisfront; 15.55 Koorzang; 16.00 Vespers; 16.35 Ge vraagde platen; 17.00 „De jonge kerk hoort het oude woord"; 19.00 Psalmen van Sweelinck; 19.15 „Kent gij uw Bijbel?"; 19.45 Orgel; 19.55 Feyenoord-Sparta; 20.20 Luisterspel „De IJssfinx"; 21.15 Platen; 21.35 „De Zilvervloot"; 22.10 De Van Rooyens; 22.15 Gebed; 22.50 Kamermuziek. speelde alleen maar en hij gaf daarmede een abstracte gestalte aan een gemoeds beroering, die ^zich verheft boven alle materie en boven alle subjectieve stand punten. Wat de viool van Yehudi Menuhin zeide, werd door allen aanvaard en allen waren op dat ogenblik gelijk. Muziek is geen ideologie en zelfs geen richtlijn maar muziek is wel een essentieel be standdeel van het expressievermogen der menselijke geesten en deswège getint met alle verven, die een menselijke opvatting, een visie, een .ideaal en een standpunt kunnen kleuren. De toehoorders van Me nuhin moeten zij móeten inderdaad in die uren gevoeld en begrepen hebben, hoe fictief en hoe on-menselijk de ge schillen eigenlijk zijn, die hen onderling tot fanatieke woordenstrijd en zelfs tot oorlog plegen te voeren. Zij moeten bo vendien hebben begrepen, dat er een be paalde onvolmaaktheid van de geest en een lacune in hun redeneervermogen ten grondslag liggen aan wat zij buiten de concertzaal onoverkomelijke „ideologi sche verschillen" plegen te noemen. De viool in de wereldpolitiek het is een enigszins ongewoon beeld, doch in wezen hebben zij de innigste banden, al worden die gaarne en spoedig genegeerd. Een andere gebeurtenis, doch eigenlijk met dezelfde strekking, valt in Londen te signaleren. Daar hield de aartsbisschop van York, dr. Cyrill Garbett, een belang rijke rede voor leden van de Anglicaanse geestelijkheid. Hij sprak over het oorlogs gevaar, dat aan de horizoïi opdoemt en over de oorzaken daarvan, maar vooral over de middelen, die nog redding kunnen brengen. Hij zag in de onmiskenbare band tussen de Russische orthodoxe kerk en de Anglicaanse kerk een weg, om tot een betere verstandhouding tussen de volken te geraken. „Men noemt de huidige situa tie permanent en onoverkomelijk", aldus de bisschop. „Doch dat is zij niet. Dat is zij van nature niet, omdat er middelen voor de hand liggen, die haar kunnen wij zigen ten goede. De kerken hebben in dit opzicht een elementaire taak. Zij moeten zich krachtig verzetten tegen een verde ling der wereld in Oost en West- Zij heb ben de taak om de vrees en de haat te elimineren, die de volken gescheiden houdt. Waarom zouden wij Rusland de grootste vijand van de christelijke bescha ving noemen?" De Russische kerk geniet op het ogenblik grotere vrijheid dan ooit onder het Tsarenregiem. Het is niet de taak der kerken, de volken gescheiden te houden, doch hen dichter bij elkaar te brengen". De woorden van de aartsbisschop latend voor wat ze zijn, moeten we toch de ge legenheid niet voorbij laten gaan om ook hier even de nadruk te leggen op zijn po ging, een geestelijke superioriteit te stellen boven de materialistische elementen van de grote politiek, die tot nu toe de ge schiedenis getuige nooit veel anders dan oorlog wisten te produceren. Wat Menuhin en dr. Garbett, ieder ,op hun wijze, trachten duidelijk te maken, wordt op het grote congres voor Geestelijke Her bewapening te Caux sür Montreux als ideologie geleraard. Vele staatslieden tot eind Augustus waren in Caux reeds bijna zestig ministers of parlementsleden uit twintig landen kregen een machtige bezieling mee naar huis en werken thans in een nieuwe geest. Krijgt de wereld-, politiek heel, heel langham een nieu we basis? J-L. Dr. Wimmer, het minst beruchte iid van het viertal voormalige commissarissen- generaal in ons land (Rauter, Fischböck en Schmidt waren de anderen) bevindt zich op het ogenblik op de plek waar honderdduizenden Joden werden ver moord: In 't concentratiekamp Dachau. De geallieerde leger-autoriteiten, die het kamp hebben opgeknapt, houden er op het ogenblik vele Duitse oorlogsmis dadigers gevangen. Dr. A. E. Cohen, het hoofd van de afdeling voorbereiding publicaties van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te Amsterdam heeft een persconferentie gehouden na zijn terugkomst van een reis door Duits land. In Dachau heeft hij bijna twee dagen lang de gelegenheid gehad dr. Wimmer te ondervragen. Dr. Cohen, die in het uniform van officier in civiele dienst kortgeleden in Dachau arriveer de, ondervond alle medewerking toen hij verzocht een onderhoud met dr. Wimmer te hebben. Hiernaast het relaas van dr. Cohen. Interessant babbeluurtje in een Dachauer bunker In Botterdam is de 23-jarige kantoorbedien de A. L. uit Groningen gearresteerd, die tien tallen pensionhouders in het gehele land heeft opgelicht en bestolen. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie zal op 1G October geen audiëntie ver lenen. Sjahrir is in Londen en ontmoette daar verschillende autoriteiten. Tijdens zijn verblijf in de Engelse hoofdstad bood een deputatie van Javaanse dansers hem een collectie boeken aan, bestemd voor de Indonesische „nationale bibliotheek". Als grootste fout van de Duitse politiek hier te lande merkte Wimmer aan: De on bekendheid met de Nederlandse aard. De Nederlanders waren volgens hem relatief objectieve Heden, die overigens gaarne neen zeiden, maar deze gewoonte ook onder elkaar botvierden. „In Nederland", zo merkte hij op, „ben ik Engeland gaan be grijpen". Hij schilderde Schmidt als een fanaticus. Rauter, die tegen de zin van Seyss-Inquart door Himmler in ons land was aangesteld en steeds fel tegenstander van Schmidt was geweest, weigerde aanvankelijk in Munster de begrafenis van Schmidt bij te wonen, nadat deze door zijn val uit een rijdende trein in Frankrijk (algemeen wordt thans aangenomen, dat het zelf- ffeen Rauter"tenslotte in vertwijfeling deed moord is geweest) gedood was. Himmler uitroepen, dat het nota bene juist Himmler antwoordde toen echter aan Rauter, dat was 'geweest, die er steeds weer op had hij er wel naar toe moest gaan „omdat het gehamerd alle geheime brieven en docu- gerucht als zou de SS Schmidt hebben menten als de nood aan de man kwam lü- vermoord, anders nog meer voedsel zou I dig te vernietigen en het nu diens eigen vinden". Van deze correspondentie heeft archief is, dat met alle geheime en ver- het rijksinstituut voor oorlogsdocumenta- trouwelijke stukken in ongeschonden staat tie afschriften aangetroffen in het geheel j i„ handen van de geallieerden is gevallen! Weer bonkaarten met doorlopende nummering Keren de stad- en landbonnen terug? De thans in gebruik zijnde bonkaarten voor voedingsmiddelen hebben aanleiding gegeven tot de klacht, dat zij onoverzichte lijk zijn. Op deze kaarten zijn de bonnen „Diversen", „Reserve", „Brood", „Vlees", „Boter" en „Melk" ten dele voorzien van intact gebleven archief van Himmler, be staande uit niet minder dan 800 ordners. Honkbal Lorentzlyceum schoolkampioen Nadat in het schoolhonkbaltournobi de halve eindstrijden gespeeld waren, was het eerste ne gental van de HBS a favoriet voor de eerste prijs. Deze ploeog had immers nat vee! moeite ghead om ULO b met 10—0 te kloppen, en het Lorentzlyceum. na aanvankelijk met 40 achter gestaan te hebben, moest alles geven om met 10—6 van HBS a 2 te winnen. In de finale speelden de lyceïsten echter veel beter en het werd een spannende ,op behoorlijk peil slaande wedstrijd die tenslotte, vooral dank zij betere slagprestaties, met 5—2 in het voor deel van het Lorentzlyceum eindigde. HAARLEMSE RECHTBANK Maandag HILVERSUM I. 301 M. - 7, 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek: 7.30 en 8.15 Platen; 9.15 Zesde symphonie van Beethoven; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Platen; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor zieken: 11.20 Sonate van Fauré; 11.40 Voor dracht; 12.00 Accordeon-orkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Lichte muziek; 13.15 Kalender: 13.20 Metropole-orkest; 14.00 Piano; 14.30 Voor jonge moeders; 14.45 Operettes; 15.30 Luis terspel-„De stad Wan-Lin"; 16.30 Orgel; 17.00 Voor de schooljeugd: 17.30 Piano- duo; 17.45 Rijk Overzee; 18.15 Platen; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Jan Corduwener; 19.15 Noordhollands halfuur; 19.45 Ex- politieke gevangenen; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Symphonische muziek; 21.00 G.G.-cabaret; 21.30 Symphonische muziek; 22.15 De vakbeweging in Engeland; 22.30 Het Meestertrio; 23.15 Dansorkest; 23.45 Platen. HILVERSUM II, 415 M. - 7, 8, 13, 19, 20 en 22.30 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Woord van de dag; 8.15 Zang en orgel; 9.00 Mozart; 9.15 Zieken bezoek; 9.35 Symphonische muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang en piano; 11.15 Voorlezing; 11.40 Pianomuziek van Schu bert; 12.00 Politiemuziekcorps; 12.30 Weer bericht; 12.32 Vervolg politiemuziekcorps; 13.15 Mandolinata; 14.00 Voor de scholen; 14.30 Songs; 15.00 Platen; 15.30 Sonate van Reger; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Frans Sym- phonieorkest; 17.00 Vbor kleuters; 17.15 Kamermuziek voor blazers; 17.45 Platen: 18.00 Symphonische muziek; 18.15 Sport; 18.30 Zang en clavecimbel; 19.15 Lees- lamp; 19.30 Actualiteiten; 20.05 Proloog; 20.15 Symphonische muziek; 21.00 Toe spraak 21.20 Lichte muziek 22.00 Kerke lijk orgelspel; 22.45 Overdenking; 23.00 Platery 23.40 Frans zangkoor. Op Zaterdag 17 Augustus van het vorig jaar heeft een Hagenaar, die met twee stadgenoten een taxi bij het Cenïraal Sta tion te Amsterdam had gehuurd met de be doeling die de chauffeur afhandig te maken, op de Osdorperweg te Halfweg de bestuur der beschoten, toen deze uit de auto stapte, waardoor hij zeer ernstig werd gewond. De Hagenaars stonden opnieuw voor de Haarlemse rechtbank terecht en hoorden straffen van zes jaar (vorige eis acht jaar), vier jaar en twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis, tegen zich eisen. De drie-en-twintig jarige winkelbediende W. J. L. was in het bezit van een revolver. Kogels er voor waren gevonden in de dui nen bij Den Haag. Weliswaar pasten ze niet maar ze waren voorzien van een ringetje, waardoor de kogels gebruikt konden wor den. Zijn vrienden, de vijf-en-twintig jarige J. W. S. en de een-en-twintig jarige H. B. W. moesten op 17 Aug. 1946 in Amsterdam zijn en nodigden L. uit, die zijn revolver meenam. De reis werd per trein gemaakt. Teruggekeerd van de boodschappen bij het Centraal Station stelde laatstgenoemde voor een taxi te besteUen, onderweg de chauf- Zutfen. het hart geraakt zijn. De chauffeur viel en bleef liggen tot hulp verscheen. J. W. S. nam achter het stuur plaats en reed in de richting van de Haarlemmermeer. Vermoe delijk was hij zenuwachtig, want hij stuur de de auto in een berm. De politie was in middels gewaarschuwd, die de omgeving afzocht en het drietal aantrof. De Hagenaars stonden op 21 Nov. 1946 voor de Haarlemse rechtbank terecht, die bij interlocutoir vonnis bepaalde, dat een onderzoek ingesteld moest worden naar de motieven van het misdrijf en dat voorlich tingsrapporten over de verdachten werden uitgebracht. Donderdagmiddag zette de rechtbank de behandeling voort. Over L. was tevens een psychiatrisch rapport sa mengesteld, waarin medegedeeld werd, dat hij voor de diefstal wel aansprakelijk ge steld moet worden en dat hij tijdens het lossen van het schot vermoedelijk niet toe rekeningsvatbaar was. De officier van justitie bracht de eis tegen L. wegens poging tot doodslag terug van acht op zes jaar, persisteerde bij zijn eis van vier jaar tegen W. en eiste tegen S. een straf van twee jaar door te brengen in de strafgevangenis voor jongelieden te feur te, bewegen onder bedreiging de wa gen te verlaten en er dan mee van door te gaan. Aldus geschiedde. Het drietal nam achterin plaats, hetgeen zeer vreemd was, omdat de reizigers benauwd zaten en de plaats naast de bestuurder onbezet bleef. Men reed in de richting Halfweg en daar verzocht L. de chauffeur linies de Osdorper- weg op te rijden. Kort daarop moest ge stopt worden en de chauffeur stapte uit. L. riep onder bedreiging met zijn vuur wapen „handen hoog". Daarna volgde een schot, dat op een rib afstootte, anders zou De verdedigers, mrs. O. H. van Wijk. J. Jansonius en Luikinga pleitten clementie, waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op 16 October. De „Commissie van onderzoek inzake het verstrekken van pakketten door het Rode Kruis en andere instanties aan Nederlandse politieke gevangenen In het buitenland gedurende de be zettingsjaren alsmede inzake het evacueren van Nederlandse gevangenen kort voor en na het einde van de oorlog'1 heeft haar rapport aange boden aan het Nederlandse Rode Kruis. Voetbal Zal Haarlem zicli handhaven? De wedstrijden tussen Haarlem en Ajax zijn altijd belangrijk geweest. Voor de ont moeting van morgen zal weer grote be langstelling bestaan. Winnen de'roodbroe- ken dan blijven ze een rol van betekenis vervullen. VSV zal vermoedelijk de bo venste plaats behouden. Het kan tenmiib- ste van het op bezoek komende. HBS win ner De sterkte van de Haagse club is niet bekend, omdat de club nog niet in een competitiewedstrijd is uitgekomen, maar toch verwachten wij een derde overwin ning voor de IJmuidenaren. Stormvogels trekt naar DFC in Dordrecht. EDO heeft voor de competitie vrij en speelt in het Heemsteedse Sportpark tegen RCH een oefenwedstrijd. De wedstrijd tussen de Kennemers en Fortuna is uitgesteld. Velsen brengt een bezoek aan VIOS. De Beverwijkse club is slecht gestart en het wordt tijd, dat zij zich herstelt. Van de Santpoortenaren wordt verwacht, dat zij minstens gelijk spelen. In de derde klas sp'eelt Schoten op het terrein van EDO tegen WMS, Bloemen- daal heeft een thuiswedstrijd tegen De Meer en HFC zal het niet gemakkelijk hebben tegen HRC uit Den Helder. Korfbal Sport Vereent moet oppassen Oosterkwartier speelt voor de eerste maal Binnenkort zullen 20.000 fotocopieën van voor ons land belangrijke stukken naar Amsterdam worden -gezonden. Er is vooral uit gebleken welke intense belangstelling ^Sde nummers. Dit"heeft toTvergissin- Himmler voor ons land toonde. Bijna da- I gen aanjeidin« <*egeven. gelijks stuurde Rauter hem een vrij uit- Thans is een nieuw model bonkaart ont- voerïg overzicht van de stand van zaken. WOrpen, welke op 23 November in gebruik Deze overzichten worden thans als troe- j zaj worden genomen. Op deze kaart komen ven in de hand van de Nederlandse justitie bonnen „Algemeen", „Reserve", „Boter", bij het vooronderzoek tegen deze voorma- yiees» en „Melk" voor, welke voorzien lige SS-gruppenführer en General-Leut- z'yn van een doorlopende nummering. In nant der Polizei, die zoals men weet m de provincies Noordholland, Zuidholland Rotterdam gevangen wordt gehouden, uit- I en utrecht is bovendien op deze kaart op gespeeld. de vlees- en melkbonnen de opdruk „West" Reeds verscheidene malen heeft men aangebracht. Rauter op valse verklaringen betrapt en Hierdoor is het, wanneer dit wenselijk deze weerlegd met zijn eigen brieven, het- zou blijken, mogelijk indeze provincies bon - - nen voor deze artikelen aan te wijzen, wel ke in de rest van het land niet geldig zijn en omgekeerd. Of een zodanige maatregel zal worden genomen staat nog niet vast. Anti-Russische psychose in Amerika Mevrouw Edith Nourse Rogers, republi keins afgevaardigde van Massachusetts in het Amerikaanse Congres en lid van de commissie voor Buitenlandse Zaken van Terwijl de voorbereidingen voor het proces tegen Rauter zodanige vorderingen maken, dat de SS-Gr-uppenführer binnen afzienbare tijd voor zijn Nederlandse rech- r ters zal worden geleid, is over de berech- j het Huis van Afgevaardigden, heeft in een ting van dr. Wimmer nog geen enkele be- I brief aan minister Marshall aangedrongen slissing getroffen. De vraag of de gealli- op uitwijzing van alle Sovjet-agenten, met eerde bezettingsautoriteiten hem daartoe uitzondering van officiële vertegenwoordi- aan Nederland zullen uitleveren, kan nog gers, en staking van alle exporten naar de niet 'worden beantwoord. Kleuren Wimmer deed nog een interessante me- Sovjet-Unie voor zover het materiaal be treft, dat voor oorlogsdoeleinden kan wor den gebruikt. Mevrouw Rogers waarschuwde voor wat dedeling; het recht op het gebruik van zij noemde steun aan een mogelijke toe- kleurpotloden. Het was een ongeschreven komstige vijand. wet in Nazi-Duitsland, dat alleen ministers Eerder heeft senator William Knowland hun kanttekeningen op brieven met een (republikein) in een brief aan Truman groen potlood mochten maken. Aan Wimmer was dit dan -ook verboden. Hem was de kleur oranje toegewezen. Daarme de is het raadisel opgelost, waarvoor velen zich zagen geplaatst, die belast met het opsporen en onderzoeken van Duitse docu menten aantekeningen op brieven in de meest vreemdsoortige kleuren aantroffen. Tenslotte vertelde Wimmer: „De tegenstellingen, om niet te zeggen de onenigheden, tussen Hitiers naaste me dewerker uit de partij, Bormann en de Reichsführer der SS, Himmler, die hun weerklank vonden in een, naarmate de oor log voortduurde steeds sterker naar buiten tredende, heftige rivaliteit en zelfs in open geprotesteerd tegen de weigering van de Sovjets visa te verstrekken aan 12 leden van de toewijzingscommissie van de senaat, die de Amerikaanse ambassade te Moskou willen inspecteren, waarbij hij er tevens op aandrong het aantal Sovjetburgers in Amerika te beperken tot het aantal Ame rikanen, dat in de Sovjet-Unie wordt toe gelaten. Pap en yoghurt zijn duurder geworden Wegens de verhoging van de omzefcbe- lijke vijandschap tussen de NSDAP en de lasting van 2 pet. op 3 pet. op melkpro- SS, werden grotendeels veroorzaakt door ducten zijn nieuwe maximum-verkoop- Hitler zelf die - geheel in overeenstemming prijzen voor pap en yoghurt vastgesteld, met zijn tweeslachtige natuur - dikwijls De nieuwe prijzen, welke vandaag ingaan, tegenstrijdige beslissingen nam en wiens zijn een cent per liter hoger dan de tot nu bevelen veelal voor tweeërlei uitleg en uit- toe geldende prijzen. De prijs van con- voeriug vatbaar waren". sumptiemelk blijft ongewijzigd. Op de uifvoering komt het aan Zestien dollararme Europese landen heb ben gezamenlijk een plan gepubliceerd, dat de wereld verlossen zal uit de impasse, waarin ze door oorlog en oorlogsgevolgen geraakt is. In het rapport dat. niet minder dan 2000 pagina's beslaat en dat thans aan de regering der V. S. wordt voorgelegd, wordt het dollartekort op rond 22 milliard dollar aangenomen, nadat men er ter wille van de Amerikaanse critiek de slordige som van 7 milliard heeft „afgeknepen". Alleen voor West-Duitsland is 4 milliard nodig en de overige landen zullen van de V. S. 15.8 milliard moeten ontvangen, en er zal dan nog 3.13 milliard door de Wereldbank moe ten worden gefourneerd voor de aankoop van kapitaalgoederen. Tegelijkertijd' zijn echter ook de richtlijnen getrokken voor de maatregelen, welke nodig zijn voor het weer op peil brengen van de productie in de verschillende landen, waarbij men nauwkeurig in cijfers heeft uitgedrukt in welk tempo en tot welke omvang de pro- thuis, en wel tegen Amsteïodamum, dat ook Auctie in ons werelddeel moet stijgen om nog ongeslagen is. Wanneer Oosterkwartier - - deze ploeg niet onderschat, kan het weder om de volle buit behalen. Voor Sport Ver eent wordt het oppassen, het heeft nog slechts één punt. De Santpoortenaren tref fen het niet dat het sterke Groen Geel op bezoek komt. Wanneer echter met de wil om te winnen wordt begonnen, kan het wellicht een punt behalen. Aurora, dat zich enigszins heeft hersteld, gaat naar Landlust, dat nog geen enkel winstpunt heeft. Het zou ons teleurstellen, indien niet minstens een gelijk spel werd behaald. Watervliet gaat naar Z.K.V.. dat zich wellicht niet voor de tweede maal laat verrassen. Vierhonderd ton wol en katoen ging in vlammen op Vrijdagmiddag brak brand uit in een der fabriekscomplexen van de N.V. Diddens en Van.Asten te Helmond. Het vuur greep snel om zich heen en al spoedig stonden de fabrieksbrand weren en de vrijwillige brandweer machteloos. Ongeveer 400 ton grondstoffen voor de spinnerij, bestaande uit balen katoen en wol bevonden zich in het fabriekscomplex, dat geheel uitbrand de. De schade beloopt naar schatting eni ge honderdduizenden guldens. Zij wordt door verzekering gedekt. Panda en de Meestervlieger 65. Oehoe haalde een breekijzer uit zijn vliegtuig en begon aan het deksel te wrik ken. Maar de oude kist zat stevig dicht en het viel niet mee om hem open te krijgen. Ten slotte lukte het. Mei een krakende knap vloog het deksel open en werd er een grote verzameling geldstukken zicht- legde Oehoe uit." Alles wat je méér hebt baar die flonkerden in het zonlicht. „Goud!" dan je had in de tijd, dat je het nog niet sprak Oehoe.*,Net wat ik dacht! Goudstuk- had, vat je?" „Nee," zei Panda. „Maar kijk ken, leerling! Genoeg om mijn belasting eens baas! Daar komt nóg een vliegmachine te betalen, geloof ik. Hoewel het natuurlijk aan!" „Ik zie hel!" zei Oehoe. „De kist als vermogensaanwas beschouwd zal wor- I daalt! Hij komt erg ongelegenleerling!" den!" „Als wat?" vroeg Panda. „Aanwas!" 1 tegen 1951 het evenwicht op de betalings balans weer te herstellen. Men weet b.v. precies dat de productie van alie graan soorten van 48.9 millioen ton in 1947 tot 64.5 millioen ton zal moeten stijgen, dat de productie van mëlk met 15 millioen ton zal moeten toenemen, die van vlees met 3 mil lioen ton, van broodgraan met 13 millioen ton, enz., ook het aantal arbeidskrachten, dat in het Europeese productieproces zal moeten worden opgenomen, is op de man af berekend. Men kan voor deze omvangrijke arbeid alle respect hebben en toch de simpele vraag stellen of men er wel aan gedacht heeft dat het voor de redding van de we reld niet op het plan, maar op deszelfs uit voering aankomt en het op dit punt in de wereld van vandaag nog altijd hapert. On middellijk nadat de Engelse regering haar plan publiceerde voor de inderdaad nood zakelijke opvoering van de kolenproductie, liëp de opbrengst als gevolg van de stakin gen van week tot week terug en wanneer dit een symptoom is van de bereidwillig heid der Europese bevolking om door lan gere en meer intensieve arbeid tot de ver hoging van de productie bij te dragen, is men geneigd aan de plannen van regerin gen, organisaties en commissies, geen al te grote waarde te hechten, Het is intussen te hopen dat men er in de V. S. anders over denkt en in de goede bedoelingen van de opstellers der plannen aanleiding vindt om de nodige dollars be schikbaar te stellen voor de productennood van ons werelddeel. President Truman toont zidh ook nu weer een realist door niet te willen wachten op de behandeling van het Pariise rapport in het Congres, maar door onmiddellijke steun aan Frankrijk en Duitsland te willen ver lenen, zijnde volgens hem de landen, waar zonder die steun een economische ineen storting voor de deur staat., Het mag tot enige voldoening stemmen dat de positie van Nederland blijkbaar niet alarmerend wordt beschouwd. Ook wij heb ben de eerste jaren rond 600 millioen dollar "nodig om op de been te blijven, maar in de ergste nood is voorlopig voorzien en wat meer zegt, men heeft in de V. S. blijkens recente waarnemingen, de indruk dat wij in elk geval ons best doen om uit het moe ras te geraken. Met name de samenwerking tussen de landen van de Benelux heeft in de V. S. ^en zeer gunstige indruk gemaakt, ook al blijkt meer en meer dat die samenwerking vooralsnog op grote moeilijkheden stuit in verband met bet feit dat bet Nederlandse prijspeil mede als gevolg van de grote over heidssubsidies in vele gevallen belangrijk beneden het Belgische ligt en van die zijde een al te zware concurrentie gevreesd wordt. Dat dit kunstmatig lage prijspeil door prijszetting en loonstop meer en meer als een bezwaar gevoeld wordt, is wel ge bleken uit de scherpe critiek, welke van de zijde van de landbouw op het beleid van minister Mansholt is uitgeoefend, en voorts duidt ook de actie van het overheidsper soneel, voor hogere salarissen er op dat de spanning tussen' lonen en prijzen in ons land sterker wordt. De Amsterdamse beurs realiseert zich dat een eventuele verhoging van prijzen en salarissen een verdere waardevermindering van de gulden impliceert en zij volhardt daarom in haar appreciatie van aandelen, temeer waar de financiële resultaten van vele bedrijven Aku, Van Gelder, Buhr- mann, etc. en de over 1946 gedeclareer de dividenden de verwachtingen overtref fen en in de jaarverslagen veelal van een toenemende bedrijvigheid melding gemaakt wordt. De volks-„rechtbank" ln Sofia heeft Stoyanof, de voormalige plaatsvervangend-secretaris van de Bulgaarse boerenpartij wegens zijn aandeel aan daden van sabotage, terrorisme en brandstichting tot S jaar eenzame opslui ting en dwangarbeid veroordeeld. Stoyanof heeft schuld bekend. Eerder had hij verkla ringen afgelegd die voor de onlangs opgehan gen Nikolai Petchof zeer bezwarend waren. Pure fantasie. In Berlijn werd gisteren hevige opschudding verwekt door het bericht van het A.D.Nhet nieuwsbureau in de Sovjet- zóne. volgens hetwelk in Britse kringen zou verluiden, dat de zone-grens tussen de Britse en Russische zóne eind van deze week voor onbepaalde tijd zou worden gesloten. Het bericht is inmiddels door de Britse contróle als „pure fantasie" gekenmerkt. Onverantwoordelijk spel. Wilhelm Pleck en Otto Grotewohl. de leiders van de S. E. D., hebben de bevolking van het Saargebled ln een manifest aangespoord om op de commu nistische partij te stemmen, daar dit de enige partij is, die zich verzet tegen de „Franse politieke en economische overheersing". Zij gaven de andere Duitse partijen een veeg uit de pan, toen zij zeiden: „Een clique van Duitse politici speelt het onverantwoordelijke spel van de buitenlandse machten mee. Openlijk hoogverraad is hierbij aan de orde van de dag". Breekbaar. Gisteren werd Doris Brigitte voq Knobloch in Wiesbaden tot honderd mark boete veroordeeld, omdat zij eergisteren ge probeerd had in een kist verpakt (en zonder geldige papieren) naar Amerika te reizen, Atoom-generatoren. De Daily Graphic deelt mee dat Engeland een voorsprong van vijf jaar op de v. s. heeft in het atoomonderzoek en dat binnen vijf jaar de Britse generatoren voor het opwekken van electriciteit door atoom-energie aangedreven zullen worden. Al te simpel. Circa 3000 leden van de Engelse conservatieve partij juichten gisteren op het partijcongres het verzoek toe om de commu nisten uit Engeland en de dominions te zui veren. Een van de sprekers vertelde dat er op het ogenblik slechts twee politieke par tijen zijn, te weten de communisten en de anti-communisten. Jurk. De stof voor het bruldstoilet van prinses Elizabeth is door een speciale boodschapper die tevoren geheimhouding had moeten zwe ren uit Schotland naar het Engelse modehuis Norman Hartnell gebracht. Het bezoek van een groep schoolmeisjes aan dit modehuis is afgelast om veiligheidsredenen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2