Haarlems Dagblad „Samenwerking tussen de grote mogendheden formeel geëindigd" Het masker gevallen Tijdelijke overdracht Koninklijk Gezag NEW ZEALAND Het Ruhrgebied gaat staal produceren voor Nederland Een democratische volkspartij Regering aanvaardt vrijwel geheel de voorstellen der commissie Oud Weerbericht 62e Jaargang No. 18754 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 106UU. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Di-ukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dinsïïag 7 Öctol>er 1947. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b|j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SOMBER COMMENTAAR TE LONDEN Economische sabotage van Franse en Italiaanse communisten verwacht De bekendmaking van een coördinatie in de activiteit der communistische partijen van negen Europese landen heeft in vrijwel alle hoofdsteden der wereld een grote reactie teweeggebracht. Belangrijk was het commentaar van Buitenlandse Zaken te Londen: Een woordvoerder van dit ministerie gaf aan de vorming van deze nieuwe communistische internationale de betekenis van „het formele einde der samenwer king tussen de grote mogendheden, zoals die gedurende de oorlog ontstond". Hij voegde er aan toe, dat recente redevoeringen van Tito vingerwijzingen hadden ge geven in deze richting, doch dat de stap voor Londen toch nog onverwacht was gekomen. In Londense diplomatieke kringen vernam United Press, dat men is voor- ereid op pogingen van communistische zijde om het Marshall-plan in zijn uitvoering te belemmeren door economische sabotage in de landen als Italië en Frankrijk. Parlementaire waarnemers te Rome leg den er de nadruk op, dat de alliantie van negen communistische partijen onder Rus land een scherpe terugslag betekent voor de Italiaanse communistische partij, welke na de Sovjet-Unie de grootste is. „Het masker van de Italiaanse commu nisten als een onafhankelijke nationale be weging is afgeworpen, zo verklaarde een bron die in nauwe verbinding staat met de regering. Thans blijkt wat de gezegden van de communisten, dat zij vrij zijn van iedere invloed van Rusland, waard zijn." De Franse avondbladen omschreven gis teren de geheime communistische bijeen komst der negen landen in Polen als een nieuwe poging om de beruchte Komintern de communistische internationale, web- ke door Stalin in 1943 ontbonden werd ver klaard tot nieuw leven te wekken. De gematigde „l'Intransigeant" schreef in een kop over de volle voorpagina: „De communisten hebben de derde internatio nale opgericht." In een artikel schreef het blad1: „Dit is een belangrijke gebeurtenis in de politiek. De bekendmaking van de communistische bijeenkomst is ingegeven door de noodza kelijkheid van de huidige internationale situatie en schept een program, methode en mogelijkheid tot handelen voor de negen er bij betrokken paTlijen.'' Het blad sprak zijn leedwezen erover uit, dat de Franse en Italiaanse communisti sche partijen zich bij het Slavisch bloc hebben gevoegd, welke stap werd uitge legd als een zet om Italië en Frankrijk bin nen haar invloedsfeer te brengen. „Deze komintern is. gebaseerd op zwakte en niet op kracht," 'aldus het blad. Een zegsman van een niet-cornmunisti- sche partij in Praag deelde gisteren-naar aanleiding van de bekendmaking van de negen communistische landen mede: „De samentrekking van de communistische par tijen houdt niet veel goeds in en duidt waarschijnlijk op oorlog." Slag voor de UNO. Het onaühankelijk-conservaüeve Franse blad „le Monde", dat dikwijls de mening van het ministerie van Buitenlandse Zaken weergeeft, verklaart, dat door de nieuwe communistische organisatie „een directe slag aan de UNO wordt toegebracht." „Heeft een organisatie, die internationaal wenst te zijn, wel reden van bestaan, wan neer een van haar belangrijkste leden en degenen, die dit lid volgen, verkondigen, Wetsontwerp thans bij Tweede Kamer ingediend Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het .we'sontwerp met betrekking tot het tijdelijk overdragen van de Koninklijke macht door H. M. de Koningin. Artikel 1 van het ontwerp luidt: 1. Wanneer Onze gezondheid naar Ons oordeel daartoe aanleiding geeft, leggen Wij de uitoefening van het Koninklijk Gezag tijdelijk neer. 2. Wij bepalen het tijdstip, waarop Wij krachtens het eerste lid' van dit artikel de uitoefening van het Konink lijk Gezag neerleggen, alsmede het tijdstip, waarop Wij deze zullen her vatten. 3. De in het 2e lid bedoelde tijdstip pen worden bekend gemaakt door plaatsing van Onze desbetreffende be sluiten in het Staatsblad. Artikel 2 luidt: Voor de gevallen, waarin Wij krach tens art. 1 de uitoefening van het Ko ninklijk Gezag tijdelijk neerleggen, wordt mits deze Onze beminde Doch ter Prinses Juliana der Nederlanden tot Regentes van het Koninkrijk be noemd. Het wetsontwerp is voorzien van een korte toelichting, welke aldus besluit: ..Het is de vurige wens, dat de omstan digheden. welke tot indiening van het ont werp leiden, spoedig tot het verleden zul len mogen behoren." Bom in Ramadiers tuin Gistermorgen vroeg is in de tuin bij het huis van de Franse premier Ramadier te Decazeville een bom ontploft. Er waren geen slachtoffers te betreuren en er werd geen schade aangericht. De premier, die tevens burgemeester van Decazeville is, had de Zondag in zijn geboortestad doorgebracht, maar was ver scheidene uren voor de ontploffing naar Parijs vertrokken. De dader is nog niet bekend. De Franse bladen publiceren deze gebeurtenis met grote koppen, maar het bureau van de premier te Parijs deelde mede, dat het incident in de pers zeer werd overdreven en geen politieke betekenis heeft. De bom was van gebrekkige makelij en men is geneigd het hele geval als een misplaatste grap te beschouwen. dat „er twee kampen in de wereld zijn'' en dat „de strijd tussen deze twee kampen aan de gang is," aldus zegt „le Monde". De Franse socialistische partij heeft in verband met de nieuwe internationale com munistische organisatie een officiële ver klaring uitgegeven, waarin critiek wordt geoefend op de houding van de Sovjet- Unie, die „hiermede de communistische partijen in de andere landen verder aan zich onderwerpt en hen tot willige instru menten maakt bij haar strijd tegen dé Wes terse democratieën." Duitse exporteurs mogen over de grens De militaire autoriteiten in de Britse en de Amerikaanse bezettingszone van Duits land hebben Duitse exporteurs in die zones toestemming verleend zich voor het sluiten van handels-overeenkomsten naar het bui tenland te begeven, zo wordt officieel mee gedeeld. Dit geldt ook voor de Britse en de Amerikaanse zóne van Berlijn. De reiskos ten moeten in principe door de buiten landse importeurs worden betaald. De reis vergunning geldt niet voor Spanje en Japan. Maandag één gewonde Een Nederlands bericht van Maandag meldt, dat volgens de tot dusverre ont vangen gegevens, de Nederlanders aan ver liezen die dag één gewonde hebben. Op West-Java zijn een bivak te Singa- parna en détachementen te Mangoen radja en Tandjongsari beschoten. Op Midden-Java heeft een bende van 200 man een aanval gedaan op een déta- chement te Pandjaradja. Deze aanval werd afgeslagen. Ten Oosten van Soemowono ontvingen Nederlandse troepen mortier en automatisch geweervuur. Op Oost-Java is een bivak bij Batoe door terroristen beschoten. Een post te Batoe Dakon ontving vuur van 20 m.m. geschut. Sumatra: Een patrouille nabij Soegai- pariok kwam in contact met een republi keinse bende. Een Japans sergeant-majoor werd hierbij gedood. Andere Japannezen werden gevangen genomen. Ten Zuiden van Bindjai ontving een Nederlands déta- chement vuur van sluipschutters. Nederland in de UNO: De Nederlandse afgevaardigde bij de Algemene UNO-verga- deringJ. W. M. Snouck Hurgronje, in gesprek met JV. Wilson van Nieuw-Zeeland (links). Wij zullen zelf grondstoffen leveren De maandenlange onderhandelingen, die de „Trust Maatschappij voor de handel van Nederland met het buiten land" in Duitsland heeft gevoerd met de „Joint Export Import Agency", hebben op 26 September tot een defi nitief resultaat geleid, hierop neerko mende, dat de Duitse hoogovens- en staalfabrieken in het Ruhrgebied voor Nederland gaan produceren. Het betreft een veredelingstransactie ten bedrage van 10 millioen dollars. Nederland levert de nodige grondstoffen en brandstof fen. 250.000 ton ijzererts, afkomstig uit Zweden, Noorwegen, Spanje, Spaans Ma rokko, Algiers en Brazilië, alsmede 100.000 ton Amerikaanse steenkool en 80.000 ton Amerikaanse olie. Hiermede uitgerust zal de Duitse metaalindustrie voor de export naar Nederland gaan vervaardigen 105.000 ton verschillende soorten walserij-produc ten, waaronder rails en scheepsbouwmate- riaal. Deze hoeveelheid vertegenwoordigt ongeveer 15-20 procent van hetgeen Ne derland aan walserijproducten pleegt te importeren, en ongeveer 10-15 procent van onze jaarlijkse behoefte. Walserijproducten, welke hier te lande nog niet in voldoende mate kunnen wor den geproduceerd, zijn dringend nodig en worden weliswaar zoveel mogelijk geïm porteerd, maar noch België, noch de Ver enigde Staten of Engeland zijn thans in staat onze behoeften op dit gebied te be vredigen. De Nedex-landse ertshandel zal als eerste na de ooi-log de Duitse staal industrie van buitenlandse ertsen voor zien, hetgeen vooral ook het havenverkeer hier te lande ten goede komt. Nog vóór het einde van dit jaar zullen de te leveren ertsen en brandstoffen reeds voor een groot deel te bestemder plaatse in de Britse zóne van Duitsland aanwezig zijn. Het restant kan vóór Mei 1948 daar verwacht worden. Wat de aflevering van de walserijproducten betreft, hiermede wordt een begin gemaakt een maand na dat de eerste lading gi-ondstoffen in Duits land is aangekomen. De eind-aflevering zal geschieden twee maanden na aankomst der laatste grondstoffen, zodat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, eind Juli 1948 deze transactie haar beslag zal hebben gekregen. De verscheping der ertsen naar Duitsland zal geschieden via Nederlandse havens, doch de uit Amerika te betrekken kolen en olie worden verscheept via Hamburg. In dit geval is het gebruik van Hamburg onvermijdelijk, aangezien hiermede aan de Duitse economie belangrijke transportkos ten bespaard worden. Het is namelijk de bedoeling, dat deze Amerikaanse brand stoffen in Noord-Duitsland blijven, zodat het in Duitsland zo bijzonder kostbare en moeizame vervoer vermeden wordt en dat Duitse Ruhr-steenkolen voor de fabricage der walserijproductie gebruikt worden. Zou het vervoersprobleem niet aldus ge regeld worden dan ging hiermede onver mijdelijk een verhoogde kostprijs der wal serijproducten gepaard. De uitvoering der werkzaamheden en de verdeling daarvan over de Duitse me taalindustrie is in handen van de „Ferro- staal" in Assen. De staalproductie in de Britse zóne van Duitsland bereikte in Augustus het 'hoogste punt sedert Septem ber 1945 en bedroeg 268.000 ton. De ruw- ijzer-productie bedroeg 172.000 ton en die van walsyzer 167.000 ton. Het iaat zich aanzien dat nog meer transacties van deze aard in de naaste toe komst niet zijn uitgesloten, hetgeen uiter aard, mede in het kadex van het plan- Marshall, neerkomend op het adagium: „Europa, tracht eerst zoveel mogelijk uzelf te helpen", van grote betekenis kan wor den, aangezien de Nederlandse scheeps bouw, de Nedei-landse spoorwegen, de me taalverwerkende industrie, alsmede de groothandel in ijzer en staal en dus tevens de gehele wederopbouw van ons land hier mede ten zeerste gebaat zijn. Hoeveel Nederlanders zijn nog in Oost-Europa? Kamercommissie stelt vragen aan de regering Verschenen is het vei-slag van de Com missie voor Privaat- en Strafi-echt dei- Tweede Kamer over het wetsontwei-p, dat een regeling bevat voor het opmaken van akten van overlijden van vermiste per sonen. De commissie is er van uitgegaan, dat van ten minste 100.000 vermisten een akte van overlijden moet worden opgemaakt. Gaarne zal zij echter vernemen, of de re gering omtrent dit aantal enigszins be trouwbare gegevens bezit. In het bijzonder interesseert het haar te weten, hoeveel personen bij benadering geacht kunnen worden nog in Oost-Europa in leven te zijn. Keren er de laatste tijd uit de Rus sische zóne van Duitsland en uit de verder gelegen landen nog personen terug? Levert de repatriëring van hen, die nog aldaar verblijven, moeilijkheden op en, zo ja, welke? Indien* deze repatriëring niet vlot loopt, aan wie ligt het dan? Krijgen de Nederlandse ambtenaren, die met de re patriëring belast zijn, voldoende gelegen heid om hun nasporingen te doen en ont plooien zij voldoende activiteit? Aldus de vragen, welke de commissie aan de regering heeft gesteld. Meningsverschillen over de Italiaanse koloniën Een officiële Britse zegsman deelde U. P. gisteravond mede, dat de plaatsvei-vangers der ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier niet tot overeenstemming zijn gekomen over twee belangrijke punten aan gaande de Italiaanse koloniën, waai-over zij in Londen vergaderen. Het eerste punt waarover de plaatsver vangers het niet eens konden worden, was de vraag of er een of twee commissies naar Afrika gezonden zouden worden en het tweede onopgeloste probleem was welke andere „geïnteresseerde mogendheden" buiten de grote ier geconsulteerd moesten worden over de toekomst van de koloniën. Mr. Oud voorzitter van comité van voorbereiding Op uitnodiging van mr. P. J. Oud is een aantal niet-socialistische democraten Zaterdag te Utrecht in vergadering bijeen gekomen. Na een uitvoerige gedachtenwis- scling werd besloten tot de vorming van een comité tot voorbereiding van de op richting van een democratische volkspartij. Alle aanwezigen, ten getale van 72 per sonen, traden als lid van het comité toe. Het bestuur werd samengesteld uit mr. P. J. Oud. Rotterdam, voorzitter; H. B. Berghuys, Utrecht: T. de Boer, Nijmegen: mr. K. Bijlsma, Franeker; mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, Groningen: dr. S. Elzinga. Haarlem; J. J. G. S. Falkena, Heerenveen; J. J. Feringa, Alkmaar; me vrouw GoudswaardKnipscheer, Gorsel; B. Krijt, Diepenveen; D. van Leeuwen, Vlissingen; G. A. Mulder, Ginneken; H. R. Mulder. Deventer; ds. W. N. van Nooten, Meppel; W. F. A. Wiesell, Amsterdam. Als secretaris zal optreden mr. J. G. Bettink. Staten Bolwerk 26 te Haai-lem. Het comité staat open voor verdere toetreding van leden.. Machtsoverdracht iii Birma in Januari De bladen van Rangoon melden, dat het Birmaanse kabinet voorlopig 2 Januari 1948 heeft vastgesteld als datum voor de offi ciële machtsoverdracht van Engeland aan Birma en de proclamatie van Birma's on afhankelijkheid. Dit bericht is nog niet officieel bevestigd, maar gezaghebbende kringen verklaren, dat de machtsoverdracht volgens de huidige plannen in Januari zou plaats vinden. Duitse kolenmaatschappijen komen in de verkoop Het Amerikaanse militaire bestuur zal acht Duitse kolenmaatschappijen in ver koop brengen als een eerste stap om voor altijd de machtige, Duitse kartels te bre ken. De acht maatschappijen zijn gevestigd in de staat Württemberg-Baden. De ko pers moeten inwoners zijn van het gebied Stuttgart waar de maatschappijen thuis horen of buitenlanders, die gerechtigd zijn Duits bezit aan te kopen. Door deze bepaling zullen Amerikaanse, Nederlandse en Deense belangen gelegen heid krijgen om hun kolenmaatschappijen in de Westelijke zones terug te kopen. Zo zal de Amerikaanse Stinnes Company, de Holding-company die de Duitse Stinnes Company beheert, de twee kolenmaat schappijen terug kunnen krijgen die het eigendom van Stinnes waren. De acht fir ma's maakten deel uit van de volgende Duitse combinaties: Stinnes. Krupp, Flick, Göring, Vereinigte Stahlwerke, Haniel en Hösche. De waarde van de acht maatschappijen wordt onofficieel op zes millioen rijksmark geschat en de verkoop wordt als een expe riment beschouwd om vast te stellen hoe toekomstige verkopen die eigendommen met een waarde van milliarden betreffen, geregeld dienen te worden. Deze proefverkoop heeft ook ten doel om vast te stellen of er een markt is voor de bezittingen die gedekartcliseerd wor den. In totaal zullen in de Amerikaanse zóne 166 kolenmaatschappijen in verkoop worden gebracht. De Bilt registreert aardbeving in Turkije Gisteravond om 9 uur hebben de seismo- grafen van het KNMI in De Bilt een bui tengewoon stei'ke aardbeving opgetekend waarvan de oorsprong in Turkije is ge legen, vermoedelijk in de omgeving van Smyrna. Nieuwe financiële verhouding Rijk en Gemeenten Onze parlementaire redacteur schrijft ons: Na overleg tussen de minister van Bin nenlandse Zaken en zijn ambtgenoot van Financiën schijnt er overeenstemming be reikt tc zijn om binnenkort over te gaan tot de indiening van een wetsontwerp be treffende de financiële verhoudingen tas sen Rijk en Gemeenten, dat vrijwel geheel de voorstellen van de staatscommissie- Oud zal volgen. Slechts op enkele, zeer on dergeschikte punten, zal men in hetgeen die commissie ontworpen heeft enige ver andering aanbrengen. Haarlem uit de nood lijdendheid? Door dit bericht krijgt de berekening die het Haarlemse gemeentebestuur dezer dagen heeft laten maken over de even tuele gevolgen van de doorvoering van de voorstellen van de commissie-Oud op de Haarlemse gemeentefinanciën, veel bete kenis. Wij hebben verleden week mede gedeeld, dat te Haarlem berekend is, dat op die grondslagen de gewone rijksuitke ringen aan de gemeente met een bedrag van ongeveer millioen gulden zouden toenemen, waarbij dan nog zou komen een bijzondere uitkering ter regeling van de oude tekorten van oirca 1 millioen gulden. Wij merkten toen reeds op, dat Haar lem. dat op de begroting voor 1947 een tekort had van f 4.250.000 bij de toepas sing van de voorstellen der commissie- Britse conservatieven tegen fascisme en communisme De Conservatieve partij heeft met over weldigende meei-derheid op haar jaarlijks congres te Brighton besloten communisti sche en fascistische activiteit in Engeland te bestrijden. Anthony German, afgevaardigde van Nottingham, die het desbetreffende voor stel deed, zeide dat de Britse communisten en die met hen sympathiseerden, bereid waren de macht in Engeland in handen te nemen. Hij zeide te geloven dat de reeks onofficiële stakingen van de laatste tijd teorganiseerd waren als repetities voor een algemene staking, waarbij de commu nisten de greep naar de macht zouden doen. De conferentie nam de resolutie met handopsteken aïn. Zij luidde: „dat volgens de mening van het congres de tijd aange broken is om de bewijzen van revolution- naire en anti-democratische activiteiten in dit land, communistisch of fascistisch, te publiceren, en dat het uitvoerende co mité van de partij plannen moet formule ren om deze bedreiging van het Britse leven te bestrijden." (United Press). Oud een goede kans zou maken om weer een sluitende begroting te kunnen opmaken en dus aan de „noodlijdendheid" te ontkomen. Deze becijfering is door Haarlem gemaakt op verzoek van Ged. Staten, die aan de regering moeten advi seren over de gevolgen van de aanvaar ding der vobrstellen van de commissie- Oud op de financiën der gemeenten. A ardappelonderscliei dingen in Rusland Reuters correspondent in Moskou meldt, dat de prijzen van levensmiddelen in de I Sovjet-Unie de laatste weken voortdurend dalen. De prijzen van aardappelen, diverse soorten kool en melk hebben nog wel niet het vooroorlogse peil bereikt, doch wel dat van de eerste maanden van de ooi-log. Hoe wel het brood nog steeds gerantsoeneerd is, wordt de voorziening ruimer en de kwa liteit beter. De graanoogst is in tegenstel ling tot die van de meeste Europese landen beter dan sinds jaren het geval was. Het zelfde kan gezegd worden van de suiker- bietenoogst. In verband met de buiten gewone aardappeloogst zijn door de Sov jet-regering vele collectieve en individuele ondex-scheidingen toegekend. Halve maan naar sterren en strepen Generaal Omurtak, chef van de Turkse generale staf, is Zondag aan het hoofd van een delegatie van 15 officieren van zijn staf per vliegtuig'naar Amerika vertrok ken. Hij zal met Amerikaanse militaire autoriteiten besprekingen voeren over de Amerikaanse hulp en het plan van Tru man tot beschikbaarstelling van oorlogs materiaal. Op de terugweg zal generaal Omurtak op uitnodiging van de Britse ge nerale staf een bezoek aan Engeland brengen. Tabak uit Indië Met het m.s. „Tarakan" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland", dat thans aan de Sumatra-kade te Amsterdam wordt gelost, is de eerste belangrijke partij ruwe tabak sedert de oorlog uit Indonesië hier te lande aangekomen. Het betreft een partij tabak uit Besoeki op Java-, vermoe delijk uit de oogst 1940 en 1941, welke na de bevrijding aldaar is gevonden en ten behoeve van de rechtmatige eigenaars in beslag genomen. De partij is groot 200 ton, overeenkomend met ruim 2-000 balen, en zal, naai- het zich laat aanzien, behalve naar de sigarenfabrieken hier te lande, ten dele ook naar het buitenland gaan en derhalve deviezen opleveren. Het woord is aan... Casimir Delavigne: Alle buitensporige macht sterft 1 aan haar eigen buiïensporig- heid. Huizenhoge bergen suikerbieten wachten bij de suikerfabriek „Holland" in Half weg op verwerking. De productie wordt dit jaar niet veel lager geraamd dan die van 1946, toen ruim 120 millioen kilo bieten werden verwerktwelke ongeveer 18 millioen kilo suiker, opleverden Italië mag een vierde van zijn verbeurde vloot behouden De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza, maakte in de Nationale Vergadering bekend, dat de Ver enigde Staten officieel afstand hebben ge daan van het aandeel in de Italiaanse vloot dat hun volgens het vredesverdrag toekomt en dat dit aandeel door Italië mag worden behouden. Sforza zeide, dat hij de mede deling tien dagen geleden van ambassadeur Tarchiani had ontvangen en dat het besluit genomen was door president Truman en minister Marshall. Hij voegde er aan toe, dat óe mededeling van Tarchiani vertrou welijk was geweest. De communisten uit de Nationale Vergadering protesteerden en verklaarden, dat Sforza de mededeling, zo zij van vertrouwelijke aard was, niet had mogen bekend maken. Sforza zeide niet, waarom hij het besluit onthuld had, doch gezaghebbende waarnemers geloven, dat Rome en Washington overeengekomen wa ren het besluit „op het psychologische mo ment" bekend te maken. In het vredesverdrag werd vastgesteld, dat 160 oorlogsschepen aan de grote vier moesten worden overgedragen, te weten twee slagschepen, vyf kruisers, zeven tor pedojagers, zes torpedoboten, acht onder- zeëers en 132 andere vaartuigen. Aan de Verenigde Staten zou een vierde deel hier van, of misschien zelfs meer worden over gedragen. Sforza maakte tevens bekend, dat de Russische ambassadeur verzocht had een Italiaanse handelsdelegatie naar de Sovjet- Unie te zenden en dat Italiaanse deskundi gen benoemd zouden worden om het vraag stuk van de hervatting van de Italiaans- Russische handel te bestuderen „in het be lang van de vrede". Oostenrijk tussen Oost en West Naar de Weense correspondent van de Times meldt, zijn de politieke spanning en de onrust in de Oostenrijkse arbeiderswe- reld toegenomen als gevolg van de teleur stellingen over bet vredesverdrag, en ten gevolge van de eerste scherpe koude en het gebrek aan voedsel en kleding. In de Britse zóne doet zich een aantal stakingen van mijnwerkers en arbeiders in de staalindustrie voor. Een ondergrondse organisatie die zich monarchistisch noemt, heeft pamfletten verspreid, waarin wordt aangedrongen op de terugkeer van „keizer Otto". In een artikel over Oostenrijks moeilijke positie tussen Oost en West ontkent de mi nister van Buitenlandse Zaken, Grubcr, dat de regering een eenzijdige pro-Westerse politiek voert, doch hij zegt, dat tot het laatste weerstand zal worden geboden tegen pogingen om Oostenrijk door chantage tot een éénzijdige oriëntering op het Oosten te brengen. „Oostenrijk", aldus schrijft hij, „wenst handel te drijven met zijn buren en Rus land, doch het wenst niet te worden ge bracht in een Oost-Europees blok van poli tieke allianties dat niet overeenstemt met zijn democratische traditie en dat het zou beroven van de kans op broodnodige cre- dieten uit de Westelijke staten. Russische militaire kracht bleef op peil Washington (United Press): Amerika en Rusland waren aan liet einde van de oorlog de twee grootste mi litaire machten uit de geschiedenis. Maar od het ogenblik heeft de Amerikaanse mi litaire kracht haar effect verloren, het geen vermoedelijk niet gezegd kan worden van de Sovjet-Unie. De meeste militaire waarnemers hier zijn het er over eens dat Rusland zyn mi litaire kracht zorgvuldig heeft bewaard. Er is geen overhaaste demobilisatie-geweest in Rusland en het Rode Leger is het groot ste ter wereld gebleven. De kwaliteit er van is onbekend en hiernaar kan slechts worden gegist. De Russische luchtmacht is waarschijnlijk de sterkste van de wereld. De Sovjet-leiders geven nimmer cijfers betreffende de sterkte der strijdkrachten en misschien weten alleen de zeer inge wijden van het Kremlin precies hoe de strijdkrachten zijn samengesteld. De meeste militaire waarnemers in Washing ton menen dat het, Russische leger 3 4 millioen man sterk is. De V. S. hebben een leger van 640.000 man. Over de lucht macht lopen de schattingen evenwel sterk uiteen. Zij variëren van 8 tot 16.000 vlieg tuigen van de eerste linie en van 6 tot 700.000 man personeel. Amerika beschikt over ongeveer 3500 toestellen in actieve dienst en een personeel van 325.000 man. Bovendien zijn er nog een 6000 toestellen in voorraad, echter niet bedrijfsklaar. Natuurlijk is er dan het sterke punt in Amerika's arsenaal: de atoombom. Maar de militaire experts beweren dat het een kwestie van vijf tot tien jaar is, voordat ook Rusland zo'n super-wapen gecon strueerd zal hebben. Behalve de sterkte van de strijdkrach ten telt ook de mogelijkheid om die strijd krachten op korte termijn met industriële productie te steunen, een woordje mee in de bepaling der krachtsverhoudingen. Rus land nu heeft enorme hulpbronnen. Maar zijn industriële programma heeft in de oorlog een geweldige knauw gekregen. Sommige deskundigen geloven dat het nog 25 jaar zal duren, voordat Rusland de minimum-behoeften van zijn burgerbe volking kan dekken, gebaseerd op Ameri kaanse begrippen. Als voorbeeld noemt men de staalindustrie. De Russen hopen over 15 jaar twee-derde van de Ameri kaanse staalproductie te kunnen bereiken. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt. geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond: Vannacht en morgenochtend weer op S vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden in de hogere luchtlagen. Veranderlijke wind. Weinig verande- ring van temperatuur. 8 October: Zon op 6.51 uur, onder 18 04 uur 5 Maan op 23.52 uur, onder 16.12 uur ---[■r«f

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1