Haarlems Dagblad De jongste prinses in Utrecht gedoopt In Westminster Plechtigheid in de Domkerk met vele hoge gasten De Domkerk Vier leidende Amerikanen uit Europa voor besprekingen naar huis Weerbericht 62e Jaargang No. 18756 Bureaux: Grote Houtstr 93. TeL Admln. 10724, 11825 Redactie IU6U0 Directeur-Hoofdredacteur 15U54 Bijkantooi H N.. Soendaplem 37. i'eL 12230. Drukkerij Z B Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 9 Öctolier 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VI/ IJ HEBBEN GISTEREN melding ge- maakt van een aantal wijzigingen in de samenstelling van de Britse Labour-rege- ring en er a$in toegevoegd, dat zij „een goede pers" in Engeland hebben. Enkele blader constateren een wending naar rechts dat wil dan zeggen: naar de rechtervleugel van de regeringspartij maar sterk uitgespro ken is die zeker niet, want de invloedrijkste figuur van de linkervleugel, minister Aneurin Bevan, maakt nog steeds deel uit van het kabinet. Ter verduidelijking diene, dat de Britse regering wel een vijftig of zestig leden telt, maar dat slechts achttien van hen de kern, het Kabinet, vormen. Vele leden der Engelse regering, die wel de titel van minister dragen, behoren dus met tot deze kern, die de belangrijkste beraadslagingen der regering voert. Dat lijkt voor ons ongewoon. In Westminster, de Londense regeringswijk, waar de Houses of Parliament en de belangrijkste departe- ments-gebouwen dicht bijeen staar., heer sen weer andere gebruiken dan bij ons. Overigens schijnt men in Den Haag nu ook in die richting te willen gaan: het blijkt uit het plan, dat wij juist vandaag bekend maken, om drie nieuwe ministers te benoe men, waarvan er twee onder de minister president zouden staan en geen zitting in het kabinet hebben. Maar het moet nog blijken of dit doorgang zal vinden; het zou de Tweede Kamer wel eens niet kunnen aanstaan. En die begint, blijkens haar staatsrechtelijke bezwaren tegen de formu. lering van het wetsontwerp inzake het Regentschap dat tot vanavond is aan gehouden een ongemakkelijker houding aan te nemen. Wat betekent zo'n wijziging in de samen stelling van de Britse regering eigenlijk, behalve dat enige minder geslaagde be windslieden worden losgelaten of naar minder kwetsbare posten overgeplaatst, dat enke#e nieuwe figuren optreden en dat een lichte wending naar redhts valt waar te nemen? Zo'n wijziging is nooit een teken van kracht, omdat zij bevestigt dat de pre mier gevolg heeft moeten geven aan critiek van de oppositie zowel als in de gelederen, van de eigen partij en de tegenstellingen in die eigen partij in een nieuw min of meer kunstig gebalanceerd evenwicht heeft moeten brengen. Maar dat een rege ring, die al meer dan twee' jaar aan het bewind is, gewijzigd wordt is geenszins ongebruikelijk. In zoverre ziet de zaak er dus nogal on belangrijk uit. Dat de Labour-regering tot dusverre bij alle tussentijdse verkiezingen nodig geworden in districten, waar het zittende Labour-lid overleden was of af trad haar zetels heeft weten te behou den duidt er feitelijk op. dat haar positie niet verzwakt is. Al bleek bij de laatste tussentijdse verkiezing, in het district Edge Hill, de regerings-meerderheid wel sterk geslonkeh te zijn. Men kan in deze Britse verhoudingen evenwel niet alleen met de zichtbare feite.» rekening houden. De heersende stemming in den lande moet erbij in aanmerking ge nomen worden. Die is niet gunstig. Blijk baar wordt zij Ihet best aldus samengevat: de tussentijdse verk-iezmgTTT Edge~hfTfhheeft bewezen dat de regering' aan vertrouwen heeft ingeboet, maar dat.de kiezersmassa nog geen bepaalde voorkeur in andere rich ting toont. Er (heerst in het land veel on-" tevredenheid over de economische crisis en over het feit, dat zovele toezeggingen en voorspellingen van de regering niet zijn bewaarheid. Maar men heeft zich nog niet vol hoop tot de oppositie gewend en de grootste oppositie-partij, de Conservatieve, onder leiding van Winston Churchill, geeft daar ook weinig aanleiding toe omdat zij niet met een program voor de dag wil komen. Churchill wil zich niet binden aan beloften: hij neemt een afwachtende hou ding aan. Wie ziah herinnert, dat in critieke omstandigheden de Engelse politieke par tijen menigmaal een Nationale Regering hebben gevormd zoals tijdens de Eerste Weieldoorlog onder Lloyd George's leiding en tijdens de Tweede Wereldoorlog onder die van Churdhill is geneigd tot de vraag, waarom dat nu niet gebeurt. Het antwoord moet wel zijn, dat men de tegenstellingen tussen de partijen nog te groot acht en geen-vertrouwen heeft'in een min of meer geforceerd compromis. Hetgeen niet wil zeggen, dat men bijvoorbeeld over zes maanden zulk een compromis r.og onaan vaardbaar zou achten. Ook zou denkbaar zijn dat overeenstemming tussen de oppo sitie-partijen Conservatieven en Libera len werd bereikt, waardoor in elk geval de invloed der oppositie sterk zou toene men. In andere landen zou een dergelijke ont wikkeling van zaken veel duidelijker zijn. Maar met de Britse politiek is het altijd een moeilijke zaak. Het ligt in de aard van de Brit en vooral in die van de Engels man om in de~ politiek een instinctief beleid te voeren. Dat wil zeggen: hij tast en zoekt en (handelt tenslotte niet als ge volg van zuivere 'berekening van feiten, van een zorgvuldig overwegen van voor- en nadelen, maar intuïtief. „Ik voel dat zo aan", zegt hij tegen de Fransman, die krachtens zijn aard niet strikte logica te werk is gegaan. alles nauwkeurig heeft uit gerekend en in zijn onderhandelingen met Engelsen geen logische weerlegging van zijn argumenten maar vage bedenkingen te horen krijgt. Hetgeen hem vaak onge duldig maakt, terwijl de Brit verveeld wordt door al het geargumenteer en de ver moeiende scherpzinnigheid van de ander. Misschien is dit wel de voornaamste reden, waarom Engelsman cn Fransman in den regel zo'n moeite hebben om het met el kaar te vinden. In de Britse binnenlandse politiek heerst nu een toestand van labiel evenwicht en van afwachting. Men wacht op een inge ving. Het kan vele buitenlanders verwon-, deren, maar het is niet anders. Zo pleegt het daar aan de overkant vaak te gaar:. Misschien zal Attlee, nog steeds aan het hoofd van een grote parlementaire meer derheid, op een goede dag naar de Koning gaan en hem zelf vragen, iemand met de Nationale Regering te belasten. Best moge lijk. r. p. Man valt in koken de zeep Woensdagmiddag is een arbeider van de zeepfabriek Diamant in IJmuiden, de 54- jarige H. Z, toen hij aan het werk was op een met planken overdekte bak van de zeepkokerij uitgegleden en in de kokende massa terecht gekomen. Zijn beide benen waven geheel met brandwonden overdekt: de Rode Kruis-auto heeft hem naar het Anthonius Ziekenhuis vervoerd, nadat hij ter plaatse voorlopig was verbonden, Het is vandaag wederom eeh hoogtijdag voor het Prinselijk Gezin Immers, vandaag is het jongste prinsesje, Marijke, gedoopt. Wij behoeven niet te herinneren aan de geestdrift, waarmede op 18 Februari van dit jaar het bericht van haar geboorte werd vernomen, om te weten, dat ook nu het Nederlandse volk meeleeft met deze belangrijke gebeurtenis, belangrijk in het leven van het Prinselijk Gezin, belangrijk in het Huis van Oranje en dus belangrijk voor ieder, die aan Oranje verknocht is. Wanneer er vreugde heerst in het Prinselijk Gezin, straalt daarvan iets af op allen, die meeleven met het wel en wee in het witte paleis in Soestdijk. De doop van een kind is een gebeurtenis van betekenis in, ieder gezin, waar het koninklijk devies „le Christ avant tout" tot gelding gebracht wordt Het oog van Nederland en van de vele vrienden buiten zijn landsgrenzen is deze dag gericht op Utrecht, waar de kerkelijke plechtigheid van de doop voltrokken is. De stad Utrecnt mocht deze plechtigheid binnen haar veste zien voltrekken, omdat zij de hoofdstad is van de provincie, waar het Prinselijk Gezin woont. En de Utrechtse Dom mocht het verheven ceremoniëel omsluiten met de hoog rijzen de bogen van het zinrijke gothische gouwwerk. Feestelijke stemming In de vrolijk bevlagde straten van de oude Domstad heerste deze morgen een feestelijke stemming. De Utrechtenaren zijn er zich van bewust aandeel te hebben in een bijzondere gebeurtenis. De drukte concentreert zich in Üe omge ving van het Domplein en in de Nobel- straat, Nachtegaalstraat, Maliebaan, Hoog landse Park en de buurt van de Museum- brug. Langs deze straten hebben velen zich reeds tijdig een plaatsje gezocht. De weg, welke de Koninklijke stoet volgt, is afgezet door militairen: om de drie meter een soldaat. Deze militairen maken deel uit van het Utrechtse garnizoen, aan gevuld met eenheden van de Marine en de Luchtstrijdkrachten. Bij de hoofdingang van de Domkerk staat de erewacht der Studentenweerbaarheid, in de groene uniformen met witte slobkousen. De witte pluimen op de hoofddeksels ma ken een feestelijke indruk. Vele genodigden komen via de ingang aan de zijde van het Domplein binnen. De Koninklijke stoet Te ruim elf uur reden de zeven hofauto's met de leden der Koninklijke familie en haar gasten de stad binnen. Een escorte van twaalf militaire motorrijders ging de stoet vooraf. In de eerste auto hadden plaats genomen H. M. de Koningin en de Groot hertogin van Luxemburg, in de tweede prms Felix van Luxemburg en prinses Armgard, in de de"rde de Zweedse gezant bü het Nederlandse hof, de heer Lagerberg, mrs. Mary Churchill en haar echtgenoot captain Soames, in de vierde mevrouw RoëllFeith en prins Aschwin, in de vijfde mevrouw PostSalomons en de heer A. J. Andree Wiltens, in de zesde de prinsesjes Beatrix en Irene met mevrouw Pennink en in de zevende Prinses Juliana en Prins Bernhard met prinses Marijke. De stoet werd gesloten door een militair escorte van twaalf motorrijders. Bij de rotonde in de verkeersweg nabij het R.K. kerkhof te Utrecht werd het mili taire escorte opgeheven en vervangen door twee motorrijders van de politie. In de kerk In de kerk is op uitdrukkelijke wens van' het Prinselijk Paar geen bloemenversiering aangebracht. Vóór het doophek is het doop vont geplaatst. Op een met paars velours beklede voet staat het zilveren doopbekken. Het zilveren doopbekken. Op de rand van het bekken staat deze tekst: „Sta op en laat U doopen en Uwe zonden afwasschen, aanroepende den naam des Heeren". Binnen het doophek hebben plaats ge nomen de Utrechtse kerkeraad met de leden der diverse bestuurslichamen. Bij de predi kanten bevinden zich mede die van Baarn en Soestdijk en ook de president-kerkvoog den van die gemeente zijn aanwezig. Na mens de andere kerken woont het bestuur van de Oecumenische Raad dfe plechtigheid bij. De beide dienstdoende ouderlingen, de heren J. Weener en J. L. D. van der Roest, hebben hun plaatsen naast het doophek. Ter weerszijden van de ruimte tegenover de preekstoel zijn de banken ingenomen door de leden van het kab:net. dat nage noeg geheel aanwezig is, door de leden van het diplomatieke corps, van het internatio nale gerechtshof, de voorzitter van de Hoge Raad der Nederlanden, de Commissarissen der Koningin, de burgemeesters der hoofd steden, vrienden cn bekenden van het prin selijk paar, bevriende relaties ook uit de illegaliteit. Verder zijn er banken gereser veerd voor het personeel van paleis Soest dijk. voor autoriteiten van leger, vloot en luchtmacht, voor verenigingen, waarbij Prinses en Prins betrokken zijn en voorts .roor de gemeenteleden, Geheel rechts ter zijde is de Koninklijke Christelijke Oratoriumvereniging opgesteld om tijdens de dienst de zang der gemeente te ondersteunen, Zo wonen in totaal om streeks 1200 personen deze plechtigheid bij. Alle genodigden er werd geen gala gedragen, de militairen waren in klein te nue of „service-dress" hadden hun plaatsen ingenomen, toen de stoet, waarin mét H. M. de Koningin, het Prinselijk Ge zin, de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard en 's prinsen broeder, prins Asch- vin, medekwamen de peten van de vorste- 'ijke dopelinge, aan de kerkingang aan de Domstraat arriveerde. Kort daarop schreed deze langzaam de Op de eerste rij vóór het doopvont na men de Koninklijke Familie en haar gas ten plaats. Het doopvont. Op de tweede rij waren gezeten: admi raal C. E. L. Helfrich, de sultan van Pon- tianak, de minister-president dr. L. J. M. Beel, de voorzitter der Eerste Kamer prof. mr. R. Kranenburg, de deken van het corps diplomatique Sir Nevile Bland, am bassadeur van het Verenigd Koninkrijk Z.E. Joannes, kardinaal De Jong, aarts bisschop van Utrecht, de vice-president van het Internationale Gerechtshof mr. J. Basdevant, de voorzitter van de Tweede Kamy mr. J. R. H. van Schaik, de vice- president van de Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van .Blokland en luitenant- generaal mr. H. J. Kruis. De organist der Domkerk had van half elf af orgelspel ten gehore gebracht. De kerkdienst Toen de hofprediker, ds. J. F. Berkel, de kansel bestegen had viel een stilte voor een persoonlijk gebed. Na het votum sprak de predikant de zegen uit. Hierop verzocht hij het eerste vers van gezang 112 te zingen. Vervolgens las de voorganger Psalm 23 „De Heer is mijn herder, mij zal niets ontbreken". Nadat ds. Berkel in gebed was voorge gaan, hield hij zijn prediking. De hofprediker had tot tekst genomen: Jesaja 43:1b: „Ik heb u bij uw naam ge roepen, gij zijt de Mijne". In Jesaja's profetie, zo zeide de hofpre diker, wordt Israël getekend als een be roofd en geplunderd volk. Maar God roept het: gij zijt van Mij. In Jezus Christus komt God tot de mensen, wordt God mens, om mensen, die niet tot God kunnen ko men, zijn. eigendom te maken. Daarom heeft Christus het bevel gegeven te dopen. Oorspronkelijk was dit het symbool van het afwassen van alle onreinheid. God neemt het kwaad zelf weg. Het doopfor mulier zegt ook niet: „dit kind", maar „dit uw kind". De doop is persoonlijk. Het kind moet zich bewust worden, bij name ge roepen te zijn als eigendom van God. Het prinsesje, aldus ds. Berkel, draagt twee namen: Maria, zo heette de moeder van Jezus. Het prinsesje heet ook Chris tina. In deze naam horen we Christin, bij Christus zijnde. De twee namen zijn symbolisch. Moge zij zijn een Christin, die luistert: ge zijt van Mij, spreekt God. Maar zoals God deze dopelinge roept, roept Hij ons allen. Pas dan, als we gehoorzamen, kunnen we ant woorden: „De Heer is mijn Herder, kunnen we er bijvoegen: al ging ik ook in een dal Op 12 Mei 1928 heeft Prinses Juliana in de Sint Jacobskerk te 's Gravenhage haar eerslelinge prinses Beatrix, die op 31 Januari 1938 te Soestdijk geboren was, ten doop mogen houden. De Heilige Doop werd bediend door ds. W. L. Wei ter. Ds. E. M. Blaauwendraad uit Baarn hield de predicalie. Prins Bernhard hield op 31 Mei 1940 prinses Irene, 5 Augustus 1939 te Soestdijk geboren, in de kapel van Buckingham-Palace te Londen ten doop. Ds. J. van Dorp ver richtte de doopceremonie. Het derde dochtertje van het Prinselijk Paar, prin ses Margriet, op 19 Januari 1943 te Montreal in Canada geboren, werd op 29 Juni 1943 in de St. Andrew-kerk te Ottaica gedoopt door de vlootpredikant Winfield' Burggraaff. Bij deze plechtig heid was het wederom Prinses Juliana, die haar kindje ten doop hield. - Thanr was het andermaal Prins Bernhard, die een kostbare last naar het doopvont droeg, om prinses Marijke te doen op nemen in de Christelijke gemeenschap. Bisschop Hendrik van Vianden legde in 1254 de eerste steen van de Domkerk in Utrecht. De bovenbouw werd echter eerst in de tweede helft der vijftiende eeuw opgetrokken. Het driebeukige mid denschip heeft nimmer een stenen ge welf gekregen. Tijdens een orkaan op 1 Augustus 1674 stortte het in en werd niet herbouwd. Men heeft toen de boog openingen, welke van het dwarsschip naar het middenschip hadden geleid, dichtgemetseld en de ergste schade aan de overeind gebleven delen van de kerk en aan de toren hersteld. Eerst in 1826 werden de ruïnes opgeruimd. In 1850 werd een begin gemaakt met de restau ratie van de Dom. Van de oude Dom kerk staan nog alleen het zeer ruime priesterkoor en transept. In 1928 begon een algehele restauratie van de kerk. Dit werk is in 1938 geëin digd. In de monumentale toren van 110 meter, waarvoor in 1321 de eerste steen is gelegd en welks bouw, naar de plan nen van meester Jan van Henegouwen, voltooid werd in 1382, bevinden zich de luiklokken, waarvan er een, de Sal- vator, gegoten is door Geert van Wou die deze morgen ter aankondiging van de plechtigheid, een kwartier lang haar bronzen stemmen hebben doen klinken over het Sticht. In de toren 'hangt ook de beiaard, grotendeels gegoten door de gebroeders Henjony, de beroemde klok kengieters van de zeventiende eeuw. Deze beiaard heeft na de plechtigheid van deze dag zijn feestelijke klanken doen horert. der schaduw des doods, dan nog is God mijn beschermer". De doop Na de preek werd gezongen Gezang 201. Nu naderde het grote ogenblik van deze kerkdienst. Het formulier van de Heilige Doop werd gelezen, .waarna aan de ouders van de dopelinge de gebruikelijke vragen gesteld werden. Deze werden door Prins Bernhard en Prinses Juliana met „ja" be antwoord. Nadat het eerste deel van Gezang 94 was gezongen nam ds. Berkel zijn plaats bij het doopvont in. Prins Bernhard droeg prinses Marijke naar het doopvont. Prinses Juliana stond aan zijn zijde. Het water op het voorhoofd van het prinsesje sprenkelend sprak de hofprediker daarop: ..Maria Christina, ik doop u in den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Gees- tes", de Oranjetelg zo voerend binnen de gemeenschap der kerk. Staande zongen degenen, die deze ont roerende plechtigheid mochten aanschou wen, het slot van Gezang 94. Intussen had Prinses Juliana met haar jongste dochter in de armen haar zetel weer ingenomën. Na een dankgebed werd gezongen het vierde vers van Gezang 93. Tot slot sprak ds. Berkel de zegen uit. waarmede deze plechtigheid ten einde was. Gelukwensen en geschenken Na afloop van de dienst begaf de Ko ninklijke Familie zich naar de consistorie, waar haar gasten gelegenheid hadden te feliciteren. Ds. Berkel overhandigde hier aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een oorkonde. De president-kerkvoogd mr. C. Veen bood namens de kerkvoogdij een ver kleind model van het doopbekken in zilver aan. Op de bodem is een afbeelding van de Domkerk aangebracht en op de achterzijde het kerkelijk wapen met de woorden „Aan geboden door de kerkvoogden 9 October 1947". Namens de kerkeraad bood de voor zitter, ds. A. J. Brinkman een bijbeltje met opdracht aan. Kort daarop verlieten de Koninklijke Familie en haar gasten hef kerkgebouw om de terugtocht naar het paleis Soestdijk te aanvaarden, hartelijk toegejuicht door de velen, die zich langs de straten verzameld hadden. Auto te water Twee doden Naar wij thans vernemen, is Dinsdag nacht op de Rijksweg AmsterdamDen Haag een tragisch ongeluk gebeurd, dat twee levens kostte. Een personen-auto met zes Rijswijkse inzittenden, komende uit de richting Amsterdam, week tei; hoogte van Abbenes plotseling van de weg af en reed in het water van de Tocht, waar hij onder steboven bleef liggen. De inzittenden wer den door langskomende automobilisten uit hun benauwde positie bevrijd en naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Een dame en een heer uit het gezelschap, dat uit Rijswijk afkomstig was, zijn aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Over de oorzaak is nog niets bekend. Trawler bij Gothenburg op de rotsen gelopen Bemanning van 13 Nederlanders en vier Polen gered De „Wega" een trawler met een Neder landse bemanning, varende voor de Poolse rederij „Dalmor" is Vrijdag bij Gothen burg op de rotsen gelopen, naar eerst thans bekend wordt. Het schip was, naar de vertegenwoordi ger der rederij in Nederland, de heer N. Parlevliet Jr. te Katwijk aan Zee mede deelde, vermoedelijk uit Gothenburg ver trokken naar de visserij op 57-58 graden Noorderbreedte, toen het op de rotsen liep. De bemanning bestaande uit dertien Ne derlanders, afkomstig uit IJmuiden, Sche- veningen, Katwijk aan Zee en Egmond aan Zee, en vier Polen is behouden te Go thenburg binnengebracht. Russen slopen Peenemuïide om het elders op te bouwen United Press meldt dat de Russen bezig zijn de voornaamste Duitse duikbootbasis Peenemünde in de Baltische zee naar het binnenland af te voeren, tosamen met de technici van de onderzeebasis en de bou wers ervan. Waarnemers waren van mening, dat de Russen zich gereedmaken om een bouw- program te lanceren voor snelle onder zeeërs, de beruchte V. 21, die de Duitsers tijdens de oorlog construeerden. De Amerikaanse vloot-autoriteiten wei gerden evenwel te verklaren of zij zich ongerust maken over de activiteit van de Russische onderzeebouwers. Naar men weet is de Amerikaanse marine bezig een verdedigingssysteem te ontwerpen tegen snelle onderzeeërs. Men is van mening, dat de Peenemünde- werf in staat is tien onderzeeërs per maand af te leveren en dat hier de helft van de Duitse onderzeevloqt is gebouwd. Men weet nog niet waar de Russen van plan zijn de werf opnieuw op te slaan. De Amerikaanse onderzeeërs zijn ge bonden aan de oude snelheid van acht knopen per uur. Het Duitse model 21 kan de dubbele snelheid bereiken en kan een afstand van 22.000 mijl onder water af leggen. Na de oorlog werden 119 model 21 onderzeeërs buitgemaakt. Engeland, Ame rika en Rusland kwamen overeen ieder tien van deze. onderzeeërs te behouden en de rest te vernietigen. Tijdens de oorlog veroverden de Russen Peenemünde. De Amerikaanse vloot experimenteert op het ogenblik met twee van deze onderzeeërs aan de kust van Florida. Naar verluidt zou- Rusland meer dan 200 onderzeeërs bezitten. Amerika heeft er 178. Het woord is aan...- Voltaire: Hef toeval is niets; er bestaat geen toeval. Wij hebben die naam gegeven aan hel zicht bare gevolg van een onzicht bare oorzaak. Komende Kabinetsreconstructie Drie nieuwe ministeries Twee ministers voor Oost en West onder dr. Beel Naar wij van bevoegde zijde vernemen, overweegt men thans ten aanzien van de reeds geruime tijd in voorbereiding zijnde kabinetsreconstructie het instellen van een ministerie voor de voorbereiding voor staatkundige hervorming van Indonesië, welk ministerie zal worden toegewezen aan minister Jonkman, evenals dc instel ling van eenzelfde ministerie voor West- Indi^aan het hoofd waarvan een nieuw te benoemen minister zal worden aange steld. Deze beide ministeries komen dan onder directe supervisie te staan van een ministerie voor de staatkundige hervor ming van het Koninkrijk, waarvan mi nister-president Beel dc leiding op zich neemt. Een ongebruikelijke factor in deze ministeriële taakverdeling is de ondsvge- schiktheid van twee ministers aan een derde. Tevens is van belang dat de beide ministers voor de staatkundige hervorming der afzonderlijke overzeese gebiedsdelen ondanks hun xninistertltel geen zitting zouden hebben in de ministerraad. Naast dit complex van ministeries inzake de staatkundige hervorming blijft een mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen de 4 lopende zaken behartigen. De benoeming van een nieuwe minister op deze post is dan te verwachten. Vermoedelijk zal deze kabinetsreconstructie thans op korte ter mijn ten uitvoer, worden gebracht. Rapport in Washington: Vier Amerikaanse diplomaten, die lei dende posten in Europa bekleden, zijn Dinsdag in Washington gearriveerd voor het voeren van urgente besprekingen over de Russisch-Amerikaanse betrekkin gen en de toekomstige Amerikaanse politiek in Duitsland en Oostenrijk. Het zijn luitenant-generaal Walter Bedell Smith, ambassadeur te Monkou, Robert D. Murphy, politiek adviseur voor Duitsland, Lewis Douglas, ambassadeur in Londen en generaal Lucius D. Clay, militair gou verneur van de Amerikaanse zóne in Duitsland. Smith, Murphy en Clay kwamen per vliegtuig uit Europa en Douglas was reeds eerder uit Montreal aangekomen. De besprekingen zullen in de eerste plaats betrekking hebben op de recente Russische aanvallen in de UNO-vergade- ring op de Verenigde Staten, het ver sterkte offensief van Moskou tegen Ame rika en een bestudering van <Je gevolgen, die voortvloeien uit de oprichting van het blok der negen communistische partijen om het plan-Marshall en het „Amerikaan se imperialisme" te bestrijden. In de tweede plaats zal aan de orde Romen de Amerikaanse strategie voor de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, welke op 25 November te Londen begint en de vredesverdragen met Duits land en Oostenrijk tot onderwerp zal heb ben. Murphy zal de conferentie der plaats vervanger bijwonen, die op 6 November te Londen begint. Het derde punt, dat aan de orde komt, is het Britse verzoek om herziening van de overeenkomst van December 1946. waarin bepaald werd dat Engeland en de Ver enigde Staten elk de helft der bezettings- kosten van de gecombineerde Engels- Amerikaanse zóne zouden betalen. Eer aan Turkse gast. Inmiddels heeft het Amerikaanse mili taire oppercommando de chef van de Turkse generale staf. Salih Omoertak, en zijn gezelschap verwelkomd, meldt Un. Press. De Turkse militaire autoriteiten, die eveneens per vliegtuig arriveerden, werden begroet door generaal Eisenhower, admiraal Chester Nimitz en generaal Carl Spaatz. Toen de Turkse delegatie uit het vliegtuig stapte, cirkelden twaalf straal vliegtuigen boven het vliegveld en een muziekkorps van de cavalerie speelde het Turkse nationale volkslied en er stond een erewacht van het Amerikaanse leger opgesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat er geen bijzondere beteke nis aan het bezoek van generaal Omoertak gehecht moet worden. Waarnemers her inneren echter aan de hulp. die Amerika heeft verleend aan de Turkse regering in verband met een mogelijke dreiging in Oost-Europa. De doopplechtigheid van Prinses Marijke in de Domkerk te Utrecht. Het Prinselijk Paar arriveert met de dopelinge aan de Domkerk. De Amerikaanse regering heeft ver klaard, dat het nieuwe communistische informatiebureau weloverwogen zal trach ten het economische herstel in Europa te doen mislukken. De vorming van de or ganisatie wordt boosaardig en gewetenloos genoemd. Deze krachtig geformuleerde Amerikaanse „tegenaanval" word op een persconferentie gedaan door de waarne mend minister van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett. Hij herhaalde, dat Ameri ka vastbesloten is de plannen voor het herstel van Europa zo spoedig mogelijk uit te voeren. „De door de conferentie te Warschau gepubliceerde documenten spre ken voor zichzelf", aldus dc minister. „De betrokken partijen en regeringen hebben duidelijk te kennen gegeven, dat zij zo mogelijk het economisch herstel van Euro- na zullen verhinderen". Nieuwe Balkan-commissie in het leven geroepen Wisjinski met de rug tegen de muur De belangrijkste activiteit^der UNO kristalliseert zich momenteel in de poli tieke commissie, waar de grote mogend heden hun strijd op het terrein der be langrijke problemen voortzetten. Gisteren werd de Balkankwestie verder behandeld, waarbij het kwam tot ken besluit om een nieuwe speciale UNÖ-commissie in het leven te roepen. Dit besluit werd heftig bestreden door Rusland en de communis tische Balkanlanden. Een Amerikaanse resolutie, bestaande uit verschillende on derdelen, werd nagenoeg ongewijzigd aan genomen. De Rus Wisjinski verklaarde opgewonden dat hij door het Amerikaanse ultimatum met de rug tegen de muur ge drongen werd. Het Amerikaanse voorstel kwam er namelijk op neer, dat door de oprichting van een speciale toezichtcom- missie de schuldvraag over dc ongeregeld heden op de Balkan in het midden zou worden gelaten. Met 34 tegen nul stemmen en 15 onthoudingen besloot de commissie dat deel van de Amerikaanse resolutie aan te nemen, waarin op de vier Balkanlanden een beroep wordt gedaan om samen te wer ken en hun geschillen op vreedzame wijze op te lossen. Met 34 tegen 6 stemmen en 9 onthou dingen keurde de commissie het onder deel van de Amerikaanse resolutie goed, waarin werd voorgeste'd een speciale commissie te benoemen, welke erop moet toezien, dat de regeringen der vier Balkan landen zich aan de aanbevelingen der. commissie houden. Eveneens met grote meerderheid nam de commissie onder andere het volgende punt van de resolutie aan: Op de rege ringen der vier Balkanlanden zal een be roep worden gedaan om met de speciale commissie samen te werken. Nadat de Amerikaanse afgevaardigde had voorgesteld, dat de speciale commissie zou worden samengesteld uit vertegen, woordigers van Brazilië. Australië, Paki stan, Rusland, China, Frankrijk, Engeland, Amerika, Mexico, Nederland cn Polen, werd de zitting verdaagd. IETS KOELERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen nevel of mist en iets lagere temperatuur. Morgen overdag: na het oplossen van de mist enkele overdrij vende wolkenvelden, maar vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige, overwegend Zuidwestelijke wind. On geveer dezelfde temperatuur als van- Zon fcp Maan op 10 October: 6.54 uur, onder 18.00 uur 1 19 uur, onder 17.08 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1