Moerdijkbrug definitief hersteld Hygiënische en social toestanden op „Willem Barendsz' beneden peil De op spoorwegtunnel te Velsen een ander punt? Duister geval Nieuwe uitgaven DONDERDAG 9 OCTOBER 1947 DE SCHEEPSARTS VERKLAART: Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart wil dokter Melchior de mond snoeren He| is nu bijna een jaar geleden, dat de Nederlandse walvisvaarder „Willem Ba rendsz" voor het eerst naar de Zuidelijke Poolzeeën uitvoer. Zowel hei, vertrek als de reis werd omkleed met een nationale jubel campagne, die haar weerga nog niet heeft gevonden. De Nederlandse vlag woei weer over de vang-gebieden in de Poolzee. Maar in een boek, dat dezer dagen ver schijnt, wordt melding gemaakt van toe standen, die haar tot een vlag op een mod derschuit zouden hebben gemaakt. Toestan den, die er mede toe zouden hebben geleid, dat de bemanning het tenslotte niet meer nam en tot een „nette muiterij" overging. Het is geen wonder dat deze onverkwik kelijke zaken in het duister zijn gebleven, want de maatschappij had de bemanning een zwijgplicht opgelegd en hield boven dien sancties in petto, die iedereen de lust tot publiceren grondig ontnamen. Niettemin heeft de Haarlemse scheepsarts dr. ^Vleldhior gevoeld dat hij deze dingen niet modht verzwijgen. Felle critiek. In zijn boek ..De eerste walvisvaart van de Willem,Barendsz, dat één dezer dagen uitkomt, beschrijft hij de toestanden aan boord, die verbijsterend lijken. Zijn collega- soheepsarts, de Haarlemmer W. H. Bierman zegt in het voorwoord: „Overal zijn wij gestuit op vertreding Van de reohten van de mens." Deze inleider vertelt, dat toen één van tie leden van de wetenschappelijke staf zich beklaagde over een inderdaad ergerlijk gebrek aan medewerking, hem door de expeditie-leider werd toegevoegd: „Ten slotte ben jê alleen meegegaan als reclame tegenover de aandeelhouders." 1847 of 1947? Ie het hoofdstuk, dat de bovengenoemde, titel draagt, beschrijft dr. Melchior de heer- Bende toestand aan boord van de met bloed, drek en „blubber" bedekte, moderne Nederlandse walvisvaarder. Dood-vermoeide arbeiders (aan boord gold een 77-urige werkweek), die met hun stinkende blubber-kleren doodmoe neervielen in hun vuile, vette kooien. Verstopte afvoerpijpen van douches en W.C.'s, vervuilde wasplaatsen waar de viezigheid uit de overgelopen W.C.'s de vloer bedekte. De hutjongens die de zaak schoon moesten houden, waren immers aan dek gecommandeerd voor de jacht op meer en meer „bonus". De wasserij gesloten. In.één wasbak waste men zijn met bloed en drek doortrokken kleren, maar eveneens zijn gezicht en lichaam. In die wasbak (kwam het vuil van de talloze geïnfec teerde wonden en steenpuisten. De mannen konden kiezen tussen steen puisten krijgen door zich niet te was sen of door zichzelf en hun kleren te ïeinigen in wasbakken, waar de lysol- fles de idylle der bacillen nog nooit verstoord had. Syphilislijders op de jagers, die niet be hoorlijk in de gelegenheid werden gesteld cm zich te laten behandelen. Een kapitein die een secundaire syphilis!ijder in een hut met drie gezonde kerels wilde stoppen. Het is een ontstellende opsomming van feiten, waar we hier en daar een greep uit doen. Adviezen niet aanvaard. De adviezen van twee ervaren Neder- fetv&se scheepsartsen werden opzijgescho ven. „Ik behandel hier de hygiëne aan boord", zei de kapitein. Een tekenend voorbeeld was, dat ook de raad omtrent het kopen van verse groenten In Kaapstad in de v ind werd geslagen. Jlet gevolg was scheurbuik. Scheurbuik op een Nederlands schip in de twintigste eeuw. Moeder Natuur heeft ditmaal sléchts ge- waarschuwd met etter en puisten, zegt dr. Mfelchior, maar wanneer een besmettelijke zieke een typhuslijder bijvoorbeeld aan boord was gekomen (bijvoorbeeld bij de ongekeurden in Kaapstad) dan had de „Willem Barendsz" wel eens met de vlag halfstok binnen kunnen varen. En niet voor één dode. Sociale misstanden. Inderdaad leken het de toestanden van 1847 aan boord. De zweep van de bonus erover en werken maar jongens. De radio af, de scheepsbibliotheek gesloten, dal leidt maar af. De koers van het schip, de positie, de bestemming, de resultaten van de ar beid, alles werd geheim gehouden. Een feodale verhouding tussen soheepsleiding en arbeiders van de ergste soort. Dr. Melchior zegt, na dit alles meege maakt te hebben, de klassenstrijd te kun nen begrijpen. Een arbeider, die aan het werk gezet wordt zonder dat belangstelling getoond wordt voor zijn werk en zijn i mens-zijn wordt tot tegenweer gedwongen. Elke opdracht wordt zo een bot bevel. „Toen kwam de druppel, die de maat bij bij het scheepsvolk deed overlopen. Het bericht, dat zonder enig overleg tien dagen Verlenging voor de vangst was aangevraagd en verkregen. Maar daar wreekte het zich, dat de arbeiders als onmondige slaven waren behandeld. Het was te laat om hun medewerking te vragen, die in het begin zo geestdriftig aangeboden was". „Wil doen het niet", zeiden de Hollanders. „Vi gar hjem", zeiden de Noren. ..Nee baas, nooit nic". zeiden de Zuid- Afrikaanders. En de „Willem Barendsz" ging naar huLs. Een „nette" muiterij op een Hollands schip. „Natuurlijk is een walvisvaarder geen luxe-mailboot", zei dr. Melchior ons gis teravond, „en vooral de „Willem Barendsz", die per slot een omgebouwde tanker is, had nog vele kinderziekten door te maken. Wat hier de boel in het honderd heeft gestuurd is een blind conservatisme, een gebrek aan samenwerking, een gebrek aan respect voor eikaars werk, een verregaande onwetend heid, een gebrek aan leiding, aan overleg met de hoofden van dienst. Wanneer deze fouten overwonnen kun nen worden, zou Nederland binnen een paar jaar een uitstekende plaats innemen in de walvisvaart. Maar zó gaat het niet." Nu zijn er inderdaad ditmaal verbeterin gen aangebracht en daardoor is ook te ver klaren, dat een gedeelte van de bemanning Minder Amerikaanse kolen naar Europa Het Amerikaanse departement van Han del heeft een vermindering van de Ameri kaanse steenkoolexporten naar Europa in de volgende maand aangekondigd. In No vember zal een hoeveelheid van 3,5 mil- lioen ton worden geëxporteerd, tegen 4.050.000 ton in Oct. Ambtenaren van het departement van Handel weten de vermin dering van de export aan het tekort aan spoorwegwagons in Amerika en de toege nomen binnenlandse vraag. „Spek in de ketel". Een tekening van dr. .Melchior waaruit blijkt'at het „uitbenen" van een walvis een vet karweitje is, waarbij men beter niet al te uies uitgevallen kan zijn. tooh maar weer mee is gegaan, maar er is nu slechts één scheepsarts aan boord, het geen met het oog-op operaties of ernstige ongevallen (het is een gevaarlijk bedrijf) onvoldoende genoemd moet worden. Censuur en intimidatie. De bemanning, zei hij, moest voor het ver trek een verklaring tekenen waarbij zij zich verbond niets over de reis te vertellen of te publiceren zonder toestemming ven de maatschappij en waarin tevens een clausule was opgenomen, die Inhield, dat alle ge gevens aan boord verzameld in de ruim ste zin van het woord onvervreemdbaar eigendom der maatschappij zouden zijn. Als reden werd opgegeven, dat men mo gelijk in onwetendheid „fabrieksgeheimen" zou kunnen verklappen. Hier ligt de oorzaak, dat over deze din gen zo weinig bekend is geworden. Want de maatschappij hield de troeven in handen en het is de vraag of een der opvarenden de risico van een proces zou kunnen dragen. Niettemin heeft dr. Melchior zijn boek geschreven. Hij heeft een proefdruk naar de maat schappij gestuurd, die hem schriftelijk antwoordde, dat zijn boek wemelde van onjuistheden en dat gezien de „on gepaste" toon, de maatschappij het boek zeker niet in deze vonm kon laten passeren. De auteur verzocht daarop de maat schappij hem te willen vertellen, waar nu precies al die onjuistheden scholen,' opdat (hij zich een beter beeld zou kim men vormen van de moeilijkheden der expeditie. De maatschappij antwoordde daarop, dat het hoofdstuk „1847 of 1947" een hatelijk en opruiend karakter droeg, dat het hoofdstuk over de muiterij beter achterwege kon blijven (de rede nen daarvoor leenden zich meer tot een mondelinge 'bespreking) en dat zo er al critiek geleverd zou worden, deze een „sympathiek gekleurd" beeld dien de te geven van de wenselijkheid van diverse verbeteringen. De volgende stap was een deunvaar- ders-exploit, waarbij dr. Melchior gesom meerd werd het boek niet uit te geven en waarin venvezen werd naar het artikel 273 van het Wetboek van Strafrecht, dat als maximum-straf voor de overtreder zes maanden hechtenis of zeshonderd gulden boete stelt en waarbij in geval van publi catie met de eis tot volledige schadever goeding werd gedreigd. „Als u maar niet denkt", zei dr. Melchior ons, „dat ik mij daardoor zal laten weer houden." Agent van Inlichtingendienst in vrijheid gesteld De derde kamer van het HaSrlemse tribunaal bracht hedenmorgen advies uit In de zaak tegén de 58-jarige agent van de zgn. Inlichtingendienst der Haarlemse politie, H. tot een internering gelijk aan het voorarrest. Neemt niet de gehele textielkaart mee! Losse punten zijn ook geldig Het is- gebleken, dat de meeste gevallen van vermissing van textielkaarten een ge volg zijn van het feit, dat men bij het doen van textielaankopen deze kaart in haar ge heel meeneemt. Daar in dergelijke geval len vergoeding uitgesloten is, wijst het ministerie van Economische Zaken er nog maals op, dat de bepaling volgens welke losse textielbonnen ongeldig zijn, is komen te vervallen. Een ieder wordt dan ook aangeraden om bij het doen van textiel- inkopen een- beperkt aantal bonnen mede te nemen, welke te voren thuis van de tex tielkaart zijn verwijderd. De thans geldige textielbonnen zijn: Van de textielkaarten VA tot en met VE 605 zijn geldig de bonnen 101 tot en met 140 alsmede de letterbonnen B, C, D, E en F, elk ter waarde van vijf punten. Van de textielkaart VF 605 zijn geldig de bonnen 101 tot en met 200. Van de kaart VA 705 zijn geldig de stroken A, B, C, D, E en F elk bestaande uit vijf bonnen ter waarde van 1 punt en een bon ter waarde van 5 punten. .De bonnen „reserve" A, B, C, D, E en F zijn niet geldig voor de aankoop van textiel- goederen. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS STIJGT NOG STEEDS. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 October 892.177 tegen 873.413 op 1 September. Het aantal aansluitingen op het rijksradiodistributie- net bedroeg op 1 September 484.599 tegen 483.676 op 1 Augustus. Besiandsschendingen verminderen Officieel wordt gemeld, dat de Neder- .idse verliezen op 7 October bedroegen drie gewonden; als gevolg van de Neder landse zuiveringsacties valt een belangrijk afnemen van het aantal inbreuken op de order tot staken van het vuren te consta teren. In enkele gebieden, ook in de grens streken, is het rustiger. Een Nederlandse post te Djadjag in Oost- Java ten Zuid-Oosten van Genteng werd door een bende van 100 man aangevallen. In Noord-Spmatra verdreef een Neder landse patrouille nabij Pematang Siantar een terreurbende, waarbij een Brits-In disch deserteur gevangengenomen werd. In West-Java verdreven Nederlandse patrouil les twee rampokbenden in de gebieden tus sen Tjikarang en Tjibaroesa. In de om geving van Koeningan en Tjiledoeg hadden zuiveringsacties plaats. Arts krijgt twintig jaar gevangenisstraf Overeenkomstig de eis van dc procureur fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden is de voormalige geneesheer G. O. uit Joure veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met ontzegging van het recht het ambt van medicus uit te oefe nen en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Volgens de tenlastelegging heeft deze dokter zich in 1944 ernstig misdragen als groepscommandant van de landwacht en als medicus. In deze laatste functie was hij belast met de keuring van hen, die voor tewerkstelling werden opgeroepen. Speciaal Joden maakte hij tot zijn slacht offer. Ook werd hij er van beschuldigd in direct de dood veroorzaakt te hebben van een wachtmeester van de Koninklijke Ma- reehaussée, die, na in Groningen te zijn mishandeld, werd doodgeschoten. De Nederlandse Spoorwegen dringen aan op wijziging der bestaande plannen Dezer dagen gaven wij een overzicht van de stand van zaken wat de tunnelbouw te Velsen betreft. De opzet van de plannen is: de verkeers- en de spoorwegtunnel naast elkaar te bou wen, zodat met één bouwput volstaan kan worden. Er is trouwens al één moot van de tunnels (ter lengte van ongeveer 40 meter, wat nog slechts een stukje is, want de totale lengte wordt immers 1500 meter!) gebouwd. Thans ligt het werk volkomen stil, het wachten is zo werd ons te Haar. lem verzekerd op een verbetering van onze materialen-positie, in het bijzonder wat het ijzer aangaat. Op het departement van Verkeer en Waterstaat werd ons nader medegedeeld', dat het niet te verwachten is, dat het werk van de tunnelbouw in de loop van het vol gende jaar hervat zal worden. Er zijn trouwens op de begroting voor 1948 geen gelden voor uitgetrokken. Afgewacht moet worden of dat voor 1949 mogelijk zal zijn. Van andore zijde vernamen wij namelijk, dat in verband met 's lands financiële po sitie overwogen wordt fnkele grote wer ken, die belangrijke investeringen vragen, voorlopig te laten rusten. In het bijzonder wordt daarbij gedacht aan werken die niet in één jaar kunnen worden voltooid. Al zou het mogelijk zijn bijvoorbeeld voor 1949 gelden op de Rijks begroting voor de tunnelbouw uit te trek ken, dan is er nog geen zekerheid, dat dit ook mogelijk zal zijn voor de jaren 1950- 1952. Het is namelijk aan te nemen dat met de bouw nog minstens 4 jaar gemoeid zullen zijn. Van veel belang is dat wij op het depar tement vernamen, dat het nog niet. zeker is, dat de beide tunnels naast elkaar zullen komen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft er namelijk bij de regering op aan gedrongen alsnog medewerking te verlenen, dat de spoorwegtunnel op een ander punt zal komen, omdat zij de nu daarvoor aan gewezen plaats minder gelukkig acht. In dertljd zijn door de Spoorwegen ook reeds bedenkingen geopperd. Hangende het overleg konden ons geen nadere bijzonderheden worden medege deeld, alleen werd gezegd, dat geen spoedige beslissing in deze zaak te verwadhten is. Voor de vierde maal wordt het dorp Petten herbouwd. In 1421 werd Petten weg gevaagd door de Elisabethsvloed en aan het eind van de zeventiende eexiw werd het gedeeltelijk door de zee overspoeld. In 1942 vierde de sloopwoede der Duitsers er hoogtij. - Het dorp zal nu fraaier dan eerst herrijzen. Van de stenen der oude kerk is een gedenkteken opgericht, dat op 20 October door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland onthuld zal worden. Eenrichtingverkeer vervallen Het nieuwe brugdeel, dat de Moerdijk- verkeersbrug haar oude vorm zal geven en weer een normaal verkeer tussen Noord en Zuid mogelijk zal maken, is gisteren op zijn plaats gelegd. De Duitsers hadden van de 10 overspanningen, welke elk 100 meter lengte hadden, er vier verwoest. Gelukkig waren er eohter geen pijlers verloren gegaan, doch werd slechts de sta len bovenbouw der bruggen vernield. Bij het herstel moesten eerst de resten van de vernielde spanningen wordeh verwijderd. Dit werk leverde zeer grote moeilijkheden op en. eiste veel tijd. Toch vorderde men in de loop van 1946 hiermede zover, dat in de vrijgemaakte brug-overspanningen andere bogen konden worden geplaatst. De firma Penn en Bauduin gebruikte twee overspanningen van de bij de verkeersbrug liggende spoorbrug. Over beide resteren de openingen werden Engelse«hulpbruggen gelegd. Door de geringe rijwegbreedte was op deze bruggen slechts een éénrichting- verkeer mogelijk. In de loop van 1946 werden de werkzaamheden met kracht voortgezet. De beide bogen van de spoor brug werden weer aan de Nederlandse Spoorwegen overgedragen en vervangen door uit het nog bruikbare materiaal van de vier vernielde bogen samengestelde overspanningen. Het gewicht van één overspanning be draagt 900.000 kg., zonder hat gewapend betonnen wegdek. Het gewicht van dit be- tondek is eveneens 900-000 k.g. per over spanning. Enige weken geleden kon het derde definitieve brugdeel, bestemd voor de tweede brugopening aan de Dordtse kant, geplaatst worden en gisteren was de laatste overspanning aan de beurt. Men had het stalen gevaarte op bakken naar het Hollands Diep versleept. De Ca- lendar-Hamilton-biug, welke tot dusverre de eei-ste spanning over de Noordzijde vormde, was spoedig verwijderd. De bak ken schoven daarna de nieuwe spanning boven de pijlers. Men moest bij dit werk rekening houden met de betrekkelijke on diepte van het vaarwater langs de oever. De bakken konden het brugdeel wel boven de pijlers brengen, doch bij het volpompen zouden de dichtst bij de oever gelegen bakken wellicht aan de grond kunnen ge raken. Men ontliep dit risico door de brug op de pijlers op te vijzelen. De werkzaam heden hadden een vlot verloop en al spoe dig lag de spanning op de juiste plaats. Daarmede was het volledig herstel van de Moerdijkbrug eer\ feit geworden. De op het Hollands Diep liggende vaartuigen uitten er hun vreugde over met -het hij sen van vlaggen en het laten loeien van de fluiten. Ofschoon deze gebeurtenis geen offi cieel karakter droeg, was de belangstel ling er voor zeer groot. Vrijwel direct na dat het nieuwe brugdeel was geplaatst, kon de brug voor het verkeer worden vrijgegeven. Munitie ontploft in Soerense bossen Een militair gedood, drie zwaar gewond Woensdagmorgen is bij het opruimen van Duitse munitie in de Soerense bossen bij Apeldoorn door manschappen van de le compagnie van de Opriumings- en Ber- gingsdienst der Koninklijke Landmacht uit Hoog-Soeren, een ernstig ongeluk ge beurd, dat de chauffeur-korporaal W. Mulder uit Hattum het leven heeft gekost. Drie andere militairen, sergeant-majoor C. A. van der Bolt uit Soest, soldaat le klas A. Duistermaat uit Zutphen en sol daat A. Cremer uit Coevorden werden zwaar gewond. Zij zijn naar het Juliana- ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht en men vreest voor hun leven. Daar zij met verhoord kunnen worden, tasten de mili taire autoriteiten over de oorzaak van de ontploffing nog volkomen i-n het duister. Samenstelling der Republikeinse delegatie Volgens een bericht van Antara is de republikeinse delegatie voor*de te heiwat ten onderhandelingen thans als volgt sa mengesteld: Sjarifoeddin, voorzitter; Isak Tjokro Hadi Soerio, secretaris. Leden zijn: Ali Sastro Admidjojo, Hadji Agoes Salim, Djoeanda (minister van Verbindingen) en Sjahrir. Bij de dertien adviseurs zullen nog ver tegenwoordigers van de vakbeweging, boe ren, jeugdorganisaties en vrouwen opge nomen worden, Het vraagstuk dat nu aan dc orde werd gesteld, is in het bijzonder voor Velsen van veel belang. Het nieuwe uitbreidingsplan der gemeente is gebaseerd op de bestaande tunnelplannen. Komt de spoorwegtunnel op een ander punt, dat betekent dit de nood zakelijkheid om het uitbreidingsplan over eenkomstig te wijzigen. Velsen en IJmui- den zouden als het spoorwegtunnelplan on gewijzigd bleef, er niet op vooruitgaan wat de spoorwegverbindingen met het Noorden aangaat. Het traject HaarlemSantpoort- Velsen (IJmuiden-Oost)IJmuiden wordt dan namelijk een op zich zelf staande lijn, De directe verbinding IJmuiden-Oost BeverwijkAlkmaar (die nu over de spoor brug gaat) zou dan woeden gemist. Wie uit de gemeente Velsen per spoor naar steden ten Noorden van het Noordzeekanaal zou willen gaan, moet eerst naar Santpoort, om daar de trein te nemen die door de tunnel gaat. Komt de spoorwegtunnel op een andere plaats, dan is het mogelijk de verbindingen gunstiger te ontwerpen. De directie der Ned. Spoorwegen kon ons, hangende de onderhandelingen, ook geen bijzonderheden mededelen. Komt het inderdaad tot het aanwijzen van een andere plaats voor de spoorweg tunnel dan zou dat een ingrijpende wijzi ging der bouwplannen tengevolge hebben. Indertijd werd besloten de tunnels naast elkaar te leggen, omdat dit goedkoper is van bouw. Moet nu voor elke tunnel een bouwput gemaakt worden, betekent dit na tuurlijk een verhoging van kosten. Boven dien zijn al uitgaven gedaan voor het stuk spoorwegtunnel dat al gelegd is. In totaal is ongeveer 1.5 millioen gulden voor de ge zamenlijke tunnelbouw verwerkt, maar een becijfering zoif moet uitmaken hoeveel het zou geweest zijn als daar alleen aan de verkeerstunnel gewerkt zou zijn. Daar tegenover is het mogelijk, dat op andere spoorwegwerken bezuinigd kan worden. Het maken van de aansluiting van de spoor wegtunnel indien die naast de verkeers tunnel zou komen, met de bestaande spoor lijn te Santpoort, zou kostbaar worden, om dat deze lijn de grote verkeersweg Haarlem Velsen kruist en ook de weg Velsen Amsterdam. Worden de tunnels naast elkaar gelegd, dan móeten zij tegelijk gemaakt worden. Dit zou niet nodig zijn als zij op verschil lende punten komen. Dan zou ongetwijfeld voorrang gegeven worden aan de verkeers tunnel, want daaraan is het allermeest be hoefte. De bouw van de spoorwegtunnel zou dan uitgesteld kunnen worden. Maar uitste) zou geen afstel betekenen, want Waterstaat is overtuigd, dat de spoorweg brug te Velsen een ongewenste belemme ring voor het scheepvaartverkeer oplevert. Op het bureau „Sluizen en Stuwen" te Utrecht, het bureau van de Rijkswater staat dat belast is met de uitvoering van de werken van de tunnelbouw te Velsen, vernamen wij nog, dat de kans dat de spoorwegtunnel op een ander punt zal ko men gering moet worden geacht, temeer omdat al belangrijke werken zijn uitge voerd- Het bezwaar van de Spoorwegen gaat niet zo zeer tegen de plaats waar de tunnel ontworpen is, malr wel tegen de zeer omvangrijke spoorwegwerken die uit gevoerd moeten worden in de nabijheid van die tunnel. Er is daarom gevraagd alsnog te overwegen of niet een goedko pere oplossing mogelijk js. Daarbij is er op aangedrongen de plannen onder andere zo te wijzigen, dat het overstap-station voor de reizigers uit Velsen die naar het Noorden willen dichter bij het centrum der gemeente komt. Vier aannemers verdienden samen een millioen Vier aannemers, die in de oorlogsjaren tezamen een millioen hebben verdiend, stonden gisteren terecht voor het Amster damse Bijzonder Gerechtshof. Het waren H. J. W. uit Beek bij Nijme gen, diens zoon D. J. W. uit Zandvoort, G. K. uit Amsterdam en W. E. B. eveneens uit Amsterdam, die van November 1940 af voor de Duitse weermacht bunkers, gc- schutsstellingen, tankmuren en mitrail leurnesten hebben gebouwd. Bij verschil lende vliegvelden legden zij wegen aan. In Bergen, Zandvoort, Noord wijk, Schagen en andere plaatsen verschenen bouwwer ken van het viertal. De omzet, die zij te zamen maakten, wordt op tien millioen geraamd. W. was reeds voor de oorlog aan nemer en werd dan ook door de procureur fiscaal, mr. A. H. vah Veen. als de hoofd verdachte gekenschetst. Tegen hem eiste hij een gevangenisstraf van vier jaar. De overige drie betitelde de procureur-fiscaal als gelegenheids-aannemers. Tegen D. J. W. eiste hij twee jaar en tegen G. K. en W. E. B. beide drie jaar. Voorts requi- reerde mr. Van Veen voor alle verdach ten ontzetting uit beide kiesrechten en het recht een leidende functie te bekleden in het bouwbedrijf voor de tijd van tien jaar. Vijf jaar internering voor caféhouder De aohtste kamer van het Haarlemse Tribunaal adviseerde Woensdagmiddag in de zaak tegen de 55-jarige caféhouder J. W., die een aantal met Duitse namen getooide cafés geëxploiteerd had meegewerkt had aan de arrestatie van pastoor Hcntzen en mr. Simons uit Haarlem, tot een In ternering van vijf jaar, eindigende op 22 Sep- standen in Amerika, tember 1950 en ontzetting uit de kiesrechten voor I niet de sympathie de tijd van ilen jaar, Wij fietsten laatst op een avond door de lommerrijke dreven van een van Haar lems randgemeenten, waar wij ons domi cilie hebben. Wanneer u ons kent, zult gij niet in het minst verbaasd zgn wanneer wij u vertellen, dat wij zonder licht fiet sten. Onze dynamo maakt volgens de fiet senmaker althans gedurig „massa" en hoewel wij niet precies op de ^ïoogte zijn wat zulks beduidt, lijkt het ons iets waar mee men beter geen ruzie kan hebben. Wij hebben onze rijwielhersteller ook nog gewezen op de mogelijkheid dat óf een „palletje" óf een „nippeltje" zijn plicht niet naar behoren vervulde (zéér kwets bare punten aan het rijwiel deze palletjes en nippeltjes) maar de man persisteerde bij zijn diagnose en zei; „Massa, meneer. Massa, massa, massa!" Nu daar was weinig tegen in te bren gen. Zo fietsten wij dus vrolijk voort in het schijnsel van de maan, snoven de herfst lucht en floten een opgeruimd wijsje. Plotseling bespeurden wij een donkere gedaante, eveneens per fiets, en eveneens zonder licht, die met niet geringe snel heid ons op het fietspad tegemoet reed. „Da's er een", dachten wij bij ons zelf, „zonder licht aan de verkeerde kant van de weg. Da's sterk". „Hela", zei de agent want dat was de map. toen hij ons dicht genaderd was. „Hola", groetten wij minzaam terug, zo als dat bij ons buiten de gewoonte is. ..Stoppen", commandeerde de man, „u rijdt zonder licht". „U ook, beste vriend", zeiden wij slag vaardig. „Ik ben uw beste vriend niet", zei de man terecht, „en als u brutaal wilt wor de, ken u mee naar het berroo. U rijdt zonder licht en brengt het verkeer in ge vaar". Er lagen ons enige stekelige opmerkin gen op de tong, maar de Hermandad be gon zijn handschoenen al uit te trekken en dat is altijd een kwaad teken. Daarom zeiden wij, niet zonder gepaste trots: „Wij hebben dan misschien geen licht maar wel massa". „Ja nou nog dreigen ook", zei de agent, „hoe is uw naam?" Toen de formaliteiten vervuld waren, zei de man: „Wilt u het afkopen?" „Dat zou je wel willen", zeiden wij ver ontwaardigd, „maar aan die corruptie doen wij niet mee. Hier wordt niet gemar chandeerd. Eerst zonder licht aan de ver keerde kant fietsen en je dan nog laten omkopen, hè? Nou maar dat is er niet bij hoor". De agent werd boos, besteeg zgn fiets en reed weg. Zonder licht en aan de ver keerde kant van de weg. 9 Toen hij- de eerste bocht om was, zijn wij Nou ja, dat had u toch*ook gedaan? W. L. B. Kapitein Hassclnian handelde als een goed Nederlander Ontslagbesluit vernietigd De Kroon heeft een beslissing gegeven op het beroep van de kapitein van de ge nerale staf B. R. P. F. Hasselman, aan wie eervol ontslag uit de militaire dienst is verleend op grond van het Zuiveringsbe sluit. Kapitein Hasselman was in bezet tingstijd hoofd van het Afwikkelingsbu reau van het Departement van Defensie. De Kroon heeft overwogen, dat het aan vaarden van deze functie op zichzelf niet als een laakbare handeling kan worden aangerekend, welke grond oplevert voor een zuiveringsmaatregel. Geconstateerd moet worden, dat appellant nimmer het Nederlandse belang uit het oog heeft ver loren, doch zich integendeel steeds door dat belang heeft laten leiden. Hij heeft zich steeds sterk gekeerd tegen de N.S.B. Onjuiste maatregelen van de bezetter trachtte hij steeds te keren of te verzach ten. zij het ook, dat hij daarin niet steeds is geslaagd. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat appellant vele en belang rijke resultaten heeft bereikt ten voordel® van de Nederlandse zaak. Ook acht d« Kroon van betekenis, dat alle secretaris sen-generaal. die met hem hebben samen gewerkt. hebben verklaard, dat appellant steeds als goed Nederlander heeft gehan deld en zich nimmer in pro-Duitse gees# heeft uitgelaten. Op deze gronden heeft de Kroon het ontslagbesluit van de minister van Oorlog van 1 November 1946 vernietigd. Maatregelen tegen clandestiene gezinshereniging in Indië Het heeft de aandaoht getrokken, dat voor tijdelijke landsdienst naar Indië uit gezonden vrouwen van overheidsdienaren veelal na korte tijd hun dienstvei4>and eenzijdig verbreken, waardoor de uitzen ding het karaktef krijgt van een clan destiene vervroegde gezinshereniging. Vol gens een officiële mededeling leveren sancties, zoals het niet toestaan van eem vrije overtodht naar Nederland in de** gevallen geen practiscb resultaat op. Offl aan deze toestand een einde te maken is besloten in deze gevallen tot uitzending over te gaan, indien de echtgenoten van deze vrouwen een bindende verklaring af leggen, waarbij zij hun instemming met de uitzending in 's lands dienst betuigen, verklaren, dat zij van de aanspraak af zien zich op 's lands kosten door hun vrouw naar Nederlands-Indic te doen ver gezellen of op 's lands kosten hun vrouw naar Nederlands-Indië te laten volgen, voorts dat zg geen bezwaar hebben tegen plaatsing van hun vrouw elders dan op hun eigen standplaatsen en waarbij zij zich verplichten bij een voortijdig einda van de door de vrouw aangegane verbin tenis het reglementair verschuldigde be drag terstond in 's lands kas te storten. „Helpers weelaatste ronde**, door JAN LIBER. „Nieuw wieken", Amsterdam. Een roman uK de bokswereld is verschenen en geschreven door de sportjournalist Jan J.iber. die door zijn werk in staat is geweest het leven van een bokser nauwkeurig gade te slaan. Zijn roman speelt zich hoofdzakelijk in Rotterdam de hoofdpersonen wonen en die getracht hebben ln Amerika successen te boeken, doch hebben moeten ondervinden, dat de bokssport daar anders geregeld is. Het boek. dat de titel heeft „Helpers weg.... laatste ronde", is vlot geschreven en boeit van het begin tot het einde. Liber vertelt hoe anderen de bokssport zien. o.a. een verpleegster, die ver liefd wordt op een der boksers, doch niet met hem wil trouwen, omdat 1UJ een bijzondere taJc van sport beoefent. De hoofdpersoon denkt de wereldtitel te kun- en behalen, maar dan ondervindt hij vele moeilijkheden, die voor een Europeaan niet te overwinnen zijn. Interessant is dit deel van het boek, omdat het een kijk geeft op de bokstoe- Boksen Is een sport, di« allen heeft, Hoe dat komt I blijkt uit deze voortreffelijke roman duidelijk^

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 5