Bloemkool met saucijsjes' Effect der voorstellen van de commissie-Oud stelt forensengemeenten teleur Cea Kaptijn Frans offensief in Vietnam op komst Kort en Bondig! Chileense regering signaleert een communistische kern in Zuid-Amerika Vette Vette Eendvogels f 1.50 p. p. Kruijer's Wildhal pak- en bindtouw Speciaalzaak Schauteit de Jong. DONDEKD T, 0 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD De financiën van Bloemendaal en Heemstede Enige dagen geleden deelden wij mede, dat de regering de voorstellen van de com- missie-Ou<^ vrijwel geheel aanvaard heeft als basis voor de indiening van een wets ontwerp betreffende de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten. Daarbij tekenden wij aan, dat Haarlem, op grond van die - voorstellen extra uit keringen zal krijgen tot een bedrag $ran 4.500.000, zodat aangenomen kan worden dat Haarlem een sluitende begroting voor 1Ï48 zal kunnen maken, daar de begroting voor 1947 een tekort aanwijst van 4.250.000. Hierdoor zou Haarlem dus aan het begrip „noodlijdende gemeente" ont komen. Haarlem zou dan aan gewone rijks bijdragen 3.500.000 meer ontvangen, plus een bijzondere uitkering, ter dekking van oude tekorten, van" 1.000.000. Wij hebben ook geïnformeerd welke ge volgen de toepassing van de voorstellen der commissie-Oud voor de gemeente Bloe mendaal zal hebben. Bloemendaal In Bloemendaal is men teleurgesteld over de gang van zaken. De uitkering uit het Gemeentefonds zou slechts 220.000 hoger worden. Daartegenover staat evenwel, dat voor 1948 de belastinguitkering ver mindert met 97.500.daar de sup pletie-uitkering ingevolge de evacuatie komt te vervallen. Er blijft van die ƒ220.000 dus slechts 122.500 over. De begroting voor 1947 wijst eer. tekort aan van ƒ637.000. Als dus de begroting voor 1948 eenzelfde beeld toont als die voor 1947, blijft er dus nog een ongedekt tekort van 514.500 over. Er is kans, dat de rijksuitkering voor de politie wat hoger zal zijn dan voor 1947, maar van overwegende invloed zal dit toch niet zijn. Wil Bloemendaal dus voor 1948 een sluitende begroting hebben, dan zal het rijk een extra uitkering van f 500.000 moeten geven. Op grond van oude tekorten kan Bloemendaal sleohts aanspraak maken op een rijksbijdrage van 24.000 per jaar. (De tekorten moeten over 30 jaar verdeeld worden. De tekorten van Bloemendaal zijn namelijk niet groot, omdat de rekening over 1945 nog sluitend was, zodat er alleen tekorten zijn over 1946 en 1947.) Indien Bloemendaal die extra uitkering inderdaad ontvangt en dus op die manier een sluitende begroting krijgt, is op papier een einde gekomen aan het begrip „nood lijdendheid". Daar de gemeente evenwel bij het rijk moet aankloppen om een in ver houding zeer hoge extra bijdrage, vreest men, dat in^feite de noodlijdendheid blijft bestaan. Wel is het de bedoeling dat na 1 Januari 1948 hei toezicht van Binnenlandse Zaken op de noodlijdende gemeenten komt te vervallen, zodat dan alleen de controle van de colleges van Ged Staten overblijft, maar het is te vrezen, dat er buitengewone belangstelling getoond zal worden voor ge meenten. die moeten werken met extra hoge extra-bijdragen van het rijk. Boven dien geldt dezelfde extra-bijdrage ook voor Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 8 October 1947 ONDERTROUWD8 Oct.. E. Blokker en P. C. Kottman; B. v. Kessel en C. T. Aafjes; J. v. Buuringen en J. M Bijvoet: J. Portegies en N. B Loir.merse; J. K. A. J. v. Es en J. v. d. Heide: M. Dijkslra en J v, d. Noord: J. P. Karskens en C. Af, Jansen; J. a Haar, en T. Berghuljs; B. J. M. De'.issen en J. Tuijn: C. J. v. d. Veldt en G. Crcmbeen: C Dito en P. v. Boven: J. M. A. Bouman en W. Dijkmans: .J A. Pluis en H. M. Nijssen: W. Bak en C. H. Lutterman: P. Ko ren en G. C. Termes: S. v. d. Meer en A G. C. d. Laat; G. Kuijper en A. Martens; L. B. Ben- rvink en A. G v. d. Berg; J. Groen en F. Woe- linga; S. P. Botman en A. M. J. God ijk; M. P. Fransen en G. Bank; A. Janssens en A. P. Goes: J, Smit en B. F. Wagner; W. C. Kooij en S. Arendsen; S. M. Mica en S. G. v, Graas: J. d. Wilde en J. A. Mes; J L. v.'d. Pol en M. r! Henzen; C. N. v. Deldên en L. Westendorp; H. C. Voerman en M. C. Geerlings: C. Apetz en A. C. M. Bakkenhoven; J. D. Meijjes en E. M. v. Diest; A.J. v. Lieshout en G. d. Dekker; J. G. Vos en J. G. G. Habers; H. Poppen en C. A. Roobcl; ff. G. Landman en A. B Dlrks. GEHUWD: 3 Oct.. B. Hoefsloot en W. J. L. Ho- geveen; G. Stolvoort en M. J. Feije: J. Smeer.k en H. C. HiUerman; W. E. A. Geven en D. d. Vries; W. Gorter en J Prins: G. M. v. Rooden êp M. C. C. Heilig: H. J. Slenders en P. J. v. d. Kils; H. P. Dam en A. M. W. Kooij; E. C. Lan- daai en L. Frank; G. Schell en P. v. Eek; J. Oosterling en A. Eerhart; J. J. Schuit en M. H. J. Muré; K. W. Verbeek en j' M. Theel; L. A. Stegeman en L. A. P. Ossewaarde; W. J. Lefeber en I R. L. Damm; W. Berkemeijer en C. E. "Wessel; L, H. Rakers en A. R. Weijburg. BEVALLEN van een zoon: 5 Oct., C. E. Schnerr— v. Looij; 7 Oct.-, G. v. Kampen—Ca paan; G, v. Schravendijk—v. Dijk: J. M. Elzer—v. d. Horst; 8 Oct., H. A. W. Toorenent—Schutte; C. v, d, Peet—Rutte. BEVALLEN van een dochter: 7 Oct., C. M. Terstal—Portegljs; H. C. Inpijn—Schouws. OVERLEDEN: 6 Oct., W. J. Emoudt, 80 j„ Parklaan; C. G. Goedkoop—Tinkelenberg, 83 j Baan; L. H. Koolhoven. 85 j.. Plein; M. C. A. W. Klein—Dens, 75 j.. Florastraat; 7 Oct., H. A. gekker, 46 j.. J. Luljckenstraat; C. J. Marwitz, 78 j., Iordenstraat; w. Terhorst, 48 J.. Wilgenstr. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen var. bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen: Haarlem (Vleeshal) Bot tot en met Bro. Bloemendaal (Hartelustschool). H. I en J. Heemstede 9—12.30 uur Bef tot Bi; 24.30 uur Be tot BI. Afhalen Inschrijvingsbewijzen AB voor rijwiel banden, eerste montage: Haarlem (Vleeshal) O en P. Bloemendaal (Bloemendaalseweg 188), Zand- voort (Haltestraat 4). Hcemstede-Bennebroek (Binnenweg 160) alle letters. Chiropodist, VOETKUNDIGE Steunzolen naar maat, ook afd. PEDICURE Voortaan practijk 9-12, 2-5 u ZIJLVEST 25 b/d Raaks Agenda voor Haarlem DONDERDAG 9 OCTOBER Stadsschouwburg: Gezelschap ..Diogé". Rose Marie. 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: AVRO'S Bonte Dinsdagavondtrein, 8 uur. Brlnkmann: International Friendship League, lezing dr. Henri Conradl, 8 uur. Rembrandt: „Grote verwachtin gen-. 14 J„ 2.00. 4.15, 7.00 en 0.15 uur. Frans Hals: ,.De wraak der goden", 18 J.,*2.30, 7.oo en 8.15 uur. Palace: „Inspecteur Stoeder", 14 J., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „De stenen bloem", iedere leeft., 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De zonde van Jody Norris", 18 J„ 2.00, 4.15 7.00 en 9.15 uur Spaarnc: ..Judy Canova' alle leeft. 2 30. 7.00 en 9.15 uur VRIJDAG 10 OCTOBER Frans Hals Museum; Tentoonstelling ..Kunt Z. Ons Doel". 10—5 uur. Bioscopen: Middag- en nvondvoors tellingen, de jaren 1949 en 1950. De gemeente moet over die jaren dan met dezelfde inkomsten toekomen als in 1948, hetgeen tengevolge heeft, dat er van enige armslag geen sprake kan zijn. Integendeel, want de noodzake lijke uitgaven zullen ongetwijfeld sterker toenemen dan de inkomsten. Heemstede Het gemeentebestuur van Heemstede had bezwaar tegen publicatie van de bereke ning der gevolgen voor Heemstede van de voorstellen der commissie-Oud. Wij kunnen evenwel aannemen dat ook Heem stede in de toekomst een belangrijk hogere uitkering zal krijgen uit het Ge meentefonds. Daar Heemstede voor 1947 nog een sluitende begroting kon opmaken, ligt de veronderstelling voor de hand, dat die gemeente ook voor 1948 met een slui tende begroting kan komen, zonder aan spraak te moeten maken op een extra rijksbijdrage. Teleurstelling in forensen, gemeenten Er is; naar wij vernemen contact gezocht door verschillende forensengemeenten in ons land. De gevolgen van de toepassing van de voorstellen der commissie-Oud werden daarbij besproken. In het alge meen bleek teleurstelling over het daarbij verkregen resultaat. De forensengemeen ten wijten dit aan het feit, dat bij de be rekening van de verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds geen rekening wordt gehouden met de belastingopbrengsten in de gemeenten, die in 's rijks kas vloeien. Een forensengemeente is in het algemeen een luxe gemeente, waardoor aan de gemeen tekas extra zware eisen gesteld wor den. Aan de regering zal een adres ge zonden worden met het verzoek met die omstandigheid rekening te houden. Blijspeltrilogie van Pagnol geanalyseerd Woensdagavond sprak de hoogleraar aan de Universiteit te Luik, Leopold Levaux, in de muziekzaal van „Brlnkmann" voor de leden van „Les conférences frangaises" over de trilogie van de Franse dramaturg Marcel Pagnol: „Ma rais, Fanny. César". In talrijke citaten professor Levaux bleek over een bewonderenswaardig transformatie vermogen te beschikken liet de spreker de talrijke en veelzijdige kwaliteiten van deze blij spelencyclus uitkomen: het komische, dikwijls overgaande in het kluchtige en het pathétische enerzijds, de poëzie en de melancholie ander zijds. De welgekozen fragmenten lieten deze vol bloed Marseillanen voor ons leven: de vijftig jarige vader César, sanguinisch en explosief, de zoon Marius met zijn zwerversnatuur, de recht schapen weduwnaar Panis en boven allen uit het meisje Fanny, dal met haar waarlijk grote liefde voor Marius de klassieke figuren van Shake speare en Cornellle evenaart. Deze comedie beslaat een tijdvak van twintig jaar en het was opmerkelijk, «at naarmate de tijd voortschreed, de tekst aan diepte won. Essentieel in dit alles was de Piovengaalse zon, die deze drie stukken doet tintelen van een levensvreugde, die zelfs .door de dood niet ver jaagd kan worden. Pagnol. aldus de spreker, geeft ons hier man nen en vrouwen in de strijd met de grondslagen van het menselijk tekort. Hij stelt vragen naar onze bestemming in dit leven, zoals die mede bepaald wordt door sociale en economische factoren. In die strijd en dit zoeken moge het ons met Fanny tot troost strekken, dat „Le bon Dieu fait bien des choses comme d' habitude". Daders van inbraak te Heemstede gearresteerd De daders van de inbraak in de school aan de Molenwerfslaan te Heemstede, gepleegd in de nacht van 14 op 15 Juli, waarbij een aantal naaimachines was gestolen, zijn gearresteerd. Het zijn B. F. M. van H„ die op verzoek van de Heemsteedse politie in Amsterdam is aange houden, G. P. J. S„ die in de nacht van 3 op 4 October in zijn woning te Amsterdam werd ge arresteerd en M. D. die voor een ander feit reeds in de strafgevangenis in Hoorn was gedetineerd. Ook de chauffeur, die met zijn vrachtauto de naaimachines naar Amsterdam had vervoerd, is door de Heemsteedse recherche in de hoofdstad aangehouden. Na een langdurig verhoor hebben allen bekend. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld, met uitzondering van B. F. M. van H„ die ook in Rotterdam in een school had ingebroken. Hij is daarom naar Rotterdam over gebracht. De naaimachines konden reeds kort na dé in braak worden opgespoord. Haarlemse Kunstgemeenschap Kamermuziek en een film De sectie Muziek* van de Haarlemse Kunst gemeenschap geeft op Zondag 12 October in „De Kerkuil" haar eerste kamermuzlekmiddag, waaraan de pianiste Elisabeth v. d. Berg— Kostenze en dexviolist Bemd Kossmann mee werken. De sectie Film presenteert op Zondag 19 Octo ber In het Luxor-theater de Frank Capra-film „Mr. Smith goes to Washington". Tussen oorlogsgeest en Godsgezag Vrouwelijke piloten in Engeland, die min stens 10Ó vlieguren hebbenkunnen thans I als vrijwilligsters worden opgenomen in het piloten-corps der WAAF, het Engelse vrouwelijke hulpcorps bij de RAF. De eer ste twee sollicitanten, die werden geaccep teerd, werden gekiekt bij haar eerste start. Het Duitse probleem Ds. W. R. M. Noordhof f hield Dinsdag avond in de Remonstrantse kerk te Haar lem de eerste van drie lezingen in de cyclus „Tussen oorlogsgeest en Ggdsgezag" over de liquidatie van de oorlogsgeest in verband met het Duitse vraagstuk. Spr. stipte de controversen tussen de Russen en de Westelijke bezetters aan en stelde vast, dat bij de laatste de grote ideeën wel aanwezig zijn, maar dat zij niet zo sterk zijn, dat zij een stempel kunnen drukken op de politieke activiteit. Duitsland stelt de wereld nog steeds voor problemen en waar de Duitsers vaak geen herinnering meer hebben van hun wan daden. is ook het schuldbesef zoek. Ds. Noordhoff onderscheidde criminele, poli tieke, morele en „metaphysische" schuld, waarmede hij de schuld van de mens tegen over God aanduidde. Niet alleen de Duit sers treft schuld en als voorbeeld haalde^ spr. onder meer de in 1938 geschreven open1 brief van Churchill aan Hitler m de Times aan. waarin de Engelse staatsman verklaar de. dat „als Engeland even diep zou vallen als Duitsland in 1918, hij God zou bidden een man te zenden van dezelfde wils- en geestkracht als Hitier." Uitvoerig ging ds. Noordhoff in op het belangwekkende geschrift „Die Schuld- frage' van de Heidelbergse professor Karl Jaspers. Van buiten af zal er weinig aan de heropvoeding van het Duitse volk ge daan kunnen worden Er moeten wegen gevonden worden, waarop de Duitsers tot een onopzettelijke boetedoening gebracht worden. Getracht moet worden de persoon lijkheid der Duitsers weer te wekken. Bij de sociale vormgeving van de toekomstige Duitse staat moet naar decentralisatie ge streefd worden. Het is de vraag welke rr.o- rele krachten wij kunnen opbrengen om dit dies te bewerkstelligen, m3ar, zo besloot r.. het moge ons een troost zijn. dat we s mensen in het zoeken naar verlossende kracht nooit alleen staan. Drieklank in de concertzaal Drie verenigingen, de R.-K. Harmonie Euphonia, het R.-K. Gem. Zangkoor St. Caecilia en de R.-K. Gem. Mandolinever eniging De Troubadours verleenden hun medewerking aan het gisteravond in de Gemeentelijke Concertzaal gegeven con cert. „Euphonia" leidde onder directie van haar dirigent J. W- Lefeber het concert in met drie werken van Everts, Gadenne en Lortzing, waarbij bleek, dat het korps zich behoorlijk had voorbereid. Over het algemeen klonken de uitvoeringen be heerst en de instrumentalisten gaven meermalen blijk van een gevorderde tech niek, welke evenwel nog vervolmaakt kan worden door de to'onstabiliteit groter te maken, veel zorg te besteden aan intone ren en door (het vermogen tot nuanceren te ontwikkelen. Terwille van de klarinet klank werd een minder grote klankexpan sie van het koper als gewenst gevoeld, hetgeen ook opgemerkt kan worden ten aanzien van de werken van Popy. Wald- teufel en Uebel. die na de pauze werden uitgevoerd. Het koor „St. Caecilia", geleid door Jan Nibbering. werd voor de vertolking van Oogstlied van zijn dirigent, begeleid door „Euphonia", een combinatie, die voor deze muziek niet voldeed door de heterogene klanktimbres. Evenmin kon de voord vacht van „Jesu Corona VirgLnum" van Nibbe ring, door de vereniging van de koorklank met de houtblazersbegeleiding, geslaagd genoemd worden, om dezelfde reden. Be ter kon het koor zich laten gelden met het a capella gezongen „Een Lied" van Arnold Spoel en vooral met Vredeshymne van Alph. Vranken. George Blok, de dirigent van ,.De Trou badours", maakte met succes gebruik van de klankmogelijkheden die het tokkel-in- strumenten-ensemble biedt. Hij leidde met veel aandacht voor nuancering uitvoerin gen van enkele arrangementen en oor spronkelijke composities van hem zelve en van Joh. B. Kok. Wat meer kernachtige rhythmiek .zou aan de indruk nog ten goe de zijn gekomen- De avond werd bijzonder genoegeliik be sloten met de uitvoering van enkele ge deelten uit de operette „In het witte paard" door*St. Caecilia en de solisten Ans Swart, Herm. Tros en Gé Hurkmans. waarvoor de dirigent Jan Nibbering de steun verkreeg van „Euphonia" als bege leidend ensemble. P. ZWAANSWIJK. Jongen door auto aangereden Een ernstig verkeersongeluk is van morgen om acht uur in de Wilhelmina- straat by het Wilsonsplein gebeurd. Van de Raambrug fietste een twaalfjarige jon gen in noordelijke richting en van de tegenovergestelde zijde naderde een auto. De bestuurder wilde links af het Wilsons plein oprijden. Een aanrijding ontstond, waarbij de jeugdige wielrijder ernstig ge- ond werd. Vermoedelijk heeft hij een schedelbasisfractuur opgelopen. De jongen is ter verpleging in het St. Elisabeths Gasthuis opgenomen. Tegen de autobestuurder, die het door gaande verkeer voorrang had moeten Ver lenen, wordt proces-verbaal opgemaakt. De Franse autoriteiten hebben alle vluch ten in iedere richting uit Saigon tot nader order stopgezet. Men is van mening, dat het staken van de vluchten door de Franse militaire luchtlijnen voor alle reizigers verkeer uit Saigon in verband staat met het lang verwachte offensief tegen het hoofdkwartier van Ho Tsji Minh Volgens berichten uit Hanoi zou het ge luid van de gevechten ten Noorden van de stad reeds kunnen gehoord worden Er werd aan herinnerd, dat het laatste grote luchtlandingoffensief der Fransen in het gebied van Huabinh en andere steden welke in handen zijn van de regering van ^etnam, eveneens werd voorafgegaan door een opschorting van passagiersvluch- ten. Waarnemers zijn van mening dat het offensief zal worden voorafgegaan door luchtlandingsoperaties tegen Backan en Yenbay en dat de .geveohten zullen ge concentreerd worden in de driehoek ge vormd door Yenbay in het Westen, Backan in het Noorden en Langson in het Oosten. In welingelichte kringen schat men he£, aantal samengetrokken Franse troepen op 50 tot 70 duizend man, die voornamelijk gelegerd zijn in Tonkin. Verscheidene van deze troepen zouden tevoren zijn terug getrokken uit hun stellingen in Annam en Cochinchina. De geruchten over de militaire activi teit volgen op de impasse welke werd be reikt in de onderhandelingen tussen de Franse regering en de vroegere keizer van Annam, Bao Dai, waardoor een einde zou gemaakt worden aan de tien maanden oude strijd in Indochina. Naar verluidt zou Bao Dai belangrijke concessies van de Fransen gevraagd heb ben welke de Fransen weigerden in te willigen. (U. P.) Muziek Zestiende-eeuwse muziek in het Frans Hals Museum De dezer dagen tot stand gekomen Haarlemse sectie van de Stichting Neder landZwitserland heeft niet lang gewacht om van haar bestaan blijk te geven. Woens dagavond gaf zij in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum een gala concert, dat verzorgd werd door de Haar lemse liederenzangeres Akke de Vries, de zanger Hugues Cuénod 'uit Genève en de luitspeler dr. Hermann Leeb uit Zürich. De avond werd geopend met een Franse toespraak van de heer H. P. Baard, die de genodigden welkom heette en in 't kort wees op de culturele en economische doel stellingen der Stichting. Deze inleiding werd beantwoord en breedvoeriger ont wikkeld door een lid van het hoofdbestuur uit' Den Haag, de heer ir. F. J. Blom. Na er op gewezen te hebben wat de beide landen voor elkaar betekenen, inzonder heid wat Zwitserland is voor onze zieken en herstellenden, en na ook de zakelijke kant van een nauwere relatie onder de loupe te hebben genomen, wees de heer "ilorn op de mogelijkheid van een aanslui ting van Zwitserland (en via dit land, ook Frankrijk) bij Benelux. Het intieme concert dat wijding aan deze plechtige samenkomst gaf, droeg een ■k.arakter dat meer bepaald werd door de ohigeving waarin het* gegeven werd, dan door een bewuste actie tot culturele uit wisseling. Althans Zwitserse kunst kwam er niet bij te pas; maar men verwijlde wel en dit op exquise manier in de sfeer van de renaissance, met luitspel en Engel se, Franse, Spaanse en Nederlandse kunst en volksliederen. Akke de Vries ging zelfs putten in de schat van onze middeleeuwse zangen, maar liet ze naar de geest der 16e eeuw overhevelen door voor de luit begeleiding de bewerking van de melo dieën te laten gebruiken, die Clemens non Papa omstreeks 1540 voor zijn Sou- terliedekens schreef; en zulks met prach tig resultaat, want dr. Hermann Leeb ver staat uitnemend de kunst om uit zo'n vocale compositie een stijlvolle adaptie te maken. Hij toonde zich bovendien met oud-Hollandse luitcomposities een voor treffelijk luitenist. De zangeres Akke de Vries droeg haar mooie liederen beschaafd en intelligent voor. Evenveel lof kunnen wij ook geven aan de Zwitserse zanger Cuénod, niet het minst voor een schattig lied van Morley en de zeer karakteris tieke oud-Spaanse composities van Milan en Mudarra. Aldiis een avond die bond en boeide door intieme schoonheid. JOS. DE KLERK. Procuratiehouder door de P.R.A. gearresteerd Naar wij vernemen is dè procuratiehou der met de titel van adjunct-directeur van de Naco-bus-onderneming, P V., wo nende te Velsen, door de afdeling collabo ratie van de PRA gearresteerd, verdacht van hulpverlening aan de vijand. Bij dezelfde PRA berust een lijvig dos sier over de verdachte, dat geheel aan de Haarlemse PRA wordt overgedragen ter aanvulling van de gegevens, die men daar reeds had verzameld. WATERPOLO-ZEGE VOOR DWR. De dames van DWR wonnen Dinsdagavond met 51 ODZ de waterpolowedstrijd, welke gespeeld is in de tweede ronde om de Rococent-beker. SCHEEPVAART Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Donderdag 9 October: Boschfontein, Amsterdam Oost Afrika, 9 Oct. te Lorenzo Marquez. Poelau Lautt Java—Amsterdam, 7 Oot. van Port Soedan. Heemstede Voordrachtavond V olksuniversiteit De woorden waarmede mevrouw Iris Zeilinga-Doodenheefver gisteravond be dankte voor de bloemenhulde, haar uit handen van de heer P. V. de Wit aange boden door het bestuur van de Volksuni versiteit, luiden ongeveer als volgt: „Ik zal graag nog eens in Heemstede komen voordragen, maar dan een hele avond An dersen". Dat was heel verstandig van haar opgemerkt, want uit de reacties van de in het gebouw van de Protestantenbond aanwezigen (overigens bedroevend weinig in getal) bleek duidelijk dat de vertellin gen van deze Deense sprookjesdichter bijzonder in de smaak vielen. De vertol king van de twee exempelen van zijn kunst „Het ongelooflijkste" en „De verliefden" was dan ook humoristisch in de edelste zin van het woord. Ik stel mij veel voor van een grotere bloemle zing. Het natuurlijke talent van de voor dra chtgeef ster wordt begeleid door twee onmisbare eigenschappen: hoge distinctie en innemende warmte en gekenmerkt door een gerichtheid op het anecdotisohe. De keuze der gedichten was welover wogen, maar sterk eenzijdig: een rechte lijn door de lyriek van Hooft naar Van Hattum. Daar in het algemeen het beel dend vermogen van mevrouw Zeilinga- Doodenheefver ver ten achter bleef bij haar fijnzinnige muzikaliteit, bereikte zij de bevredigendste resultaten in alle wer ken waarin de gevoelswaarde een duide lijker taal sprak dan de beschrijvings kunst- De nieuwere gedichten werden goed gezegd, maar vonden weinig weer klank. De meeste waardering van de luisteraars ging uit' naar de drie kleine verzen van Joost van den Vondel. Ik vond, qua voordracht, het liedje van Adama van Scheltema superieur. Met, de interpretatie van ons mooie volkslied kon Amsterdamss Beurs Slotkoers Heden Gisteren 1% uur Koninklijke Olie. 451 451% 301 302 Philips 380% 383% A. K. U 186 H 185 Fokker 204 Nederlandse Ford 382% 395 Nederlandse Kabel 314 314 Calvé certificaten 183 181 Scheepvaart-Unie 189% 190% Holl.-Amerika Lijn 225% 230 Deli Maatschappij 160% 161% H. V. A 232 235 A'dam Rubber 151 152% Ned. Handel Mij 141 140 N.-l. Handelsbank 102 101 3illiton Mij 11 389 392 BINNENLAND In Tilburg wordt een automarkt gehouden. Uit alle delen des lands worden auto's en moto ren aangevoerd en verhandeld. Maandag werd door de Economische Recherche, met assistentie van de politie, douane en CCD het terrein afgezet, ten einde een contröle te houden. Vele eigenaren van auto's en motoren, konden de bij de voertuigen behorende national!teltsbewijzen niet tonen. Acht auto's en twaalf motorrijwielen werden In beslag genomen. Verscheidene pro cessen-verbaal werden opgemaakt. Nadat men talrijke malen vergeefs heeft ge poogd de resten van Nederlands grootste bagger molen, de Beverwijk 14. uit de modder van de Schelde te bevrijden, gaat men het thans pro béren met Europa's grootste bok. de „Ajax". De bok is reeds ln de Schelde voor Bergen op Zoom gearriveerd. HAARLEM EN OMGEVING De Vereniging „Reünie" opende het sei zoen met een bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam, ter bezichtiging der Weense kunst schatten. Zaterdag a.s. organiseert zij een Caba ret-avond ln de Kroonzalen van Brinkmann met medewerking van Elzema's klein-kunst-ensemble, The Rancheros en Jan van Ake's Harlem Swin gers. Op Zondagmorgen 19 October houdt de vereniging een excursie naar het Planetarium in. het Tnniteitslyceum aan de Zijlvveg te Haarlem. MeJ, T. Moesker te Haarlem is met ingang van 1 October benoemd tot tijdelijk lerares ln de Nederlandse taal aan het Gemeentelijk Ly ceum te Eindhoven. Taxi? Beiliooo DAG EN NACHT ik mij in het geheel niet verenigen. Aardig was de huiselijke toon waarop de onderdelen van het programma aan elkaar werden gepraat, zoals bijvoorbeeld de mededeeling dat Aart van -der Leeuw behalve zijn bekend geworden proza „toch ook zulke ontzaglijk mooie dingen ge maakt heeft als dichter!" Inleiding en slotwoord van deze ope ningsavond van het herfstprogramma voor Heemstede van de Volksuniversiteit wer den uitgesproken door wethouder Dissel koen, die met dankbaarheid de financiële medewerking van de gemeente, als blijk van waardering voor deze opvoedende arbeid, releveerde. Spreker hoopte echter op meer belangstelling. DAVID KONING. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: J Kf Marchand—van den Raadt, z.\ L. V. Ledeboer—v. d. Feltz, z.; A. P. Duiven voorden—Blokker, d.; M. J. Anema—Vorstman, z. ONDERTROUWD: J. P. Verbruggen en G. Ver- degaal; Wi Hulsebosch en M. Verdegaal; G. G. van Hien en M. L. v. Hasselt; W. Zeeuw en B. Waalboer. GEHUWD: F. H. A. M. Schmidt en M Chr. Hoes; F. M. de Weerd en M. H. G. Meesters; L. Seders en G. Dedding; F Molenkamp en C. J. v. d. Meer; Tj. Hartog en M. A. Bos; G. v. d. Horst en A. Vis. O VERLEIDEN: C. Kenbeek, oud 35 J. OFFICIËLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN „EERSTE MONTAGE". Teinelnde moeilijkheden te voorkomen, wordt hei publiek er nogmaals op attent gemaakt, dat degenen, die t.m. 13 September J.l. reeds een aanvraag indienden ter verkrijging van een „ln- schrljvingsbewijs AB" en dit nog niet ontvingen, geen schriftelijke oproep dienen af te wachten, maar zich voor de ontvangst van dit bewijs die nen te vervoegen In de „Vleeshal", Grote Markt alhier uiterlijk t.m. 15 October a.s. Bovendien bestaat voor degenen, die tot heden geen aanvraag Indienden eveneens t.m. 15 October a.s. alsnog gelegenheid tot het afha- len en indienen van aanvraagformulieren (MD 333—30) voor rijwielbanden voor eerste montage, mits men in het bezit is van een rijwiel, waar- vooi nog nimmer bandenbonnen zijn verstrekt en men tot heden nog geen „inschrijvingsbewijs AB' heeft ontvangen. De betreffende Tweede Distributiestamkaart dient steeds te worden overgelegd. HAARLEM. 8 October 1947. De Directeur, A. VAN DRIEL. „Vooruitgeschoven post" tegen de Verenigde Staten De Chileense regering heeft gisteravond laat een communiqué gepubliceerd, waar in wordt verklaard, dat de Joegoslavische regering in Zuid-Amerika „een reusachtige communistische spionnage- en sabotage- organisatie" heeft gevormd. De organisatie zou door diplomatieke vertegenwoordigers van Joego-Slavië in Argentinië opgebouwd zijn en nauw contact hebben met de pas opgerichte Internationale van Belgrado. Het hoofdkwartier van de organisatie zou volgens het communiqué in Rosario (Argentinië) gevestigd en opgericht zijn door generaal Lubomir Ilic, die in Novem ber 1946 als speciale afgezant van maar schalk Tito bij de installatie van president Gonzalez Videla in Chili was aangekomen. De leiding van de organisatie zou thans berusten bij Franjo Pire, de Joegoslavische gezant te Buenos Aires. Zijn voornaamste medewerker is, aldus het communiqué, Balibor Jakasa, secretaris van de Joego slavische ambassade te Buenos Aires, die naar Chili was gekomen om de mijnwer kersstaking te organiseren en tezamen met Adrej Cunja van de Joegoslavische legatie te Santiago, uit Chili gewezen werd. Zij vertrokken per vliegtuig naar Argentinië. De organisatie zou ten doel hebben: Een verzetsorganisatie in Zuid-Amerika te vormen tegen de Verenigde Staten; het opbouwen van communistische cellen in Zuid-Amerika,die officieel verenigingen van „de vrienden van Joegoslavië" ge noemd zouden worden; het or-ganiseren van stakingen in Zuid-Amerikaanse in dustrieën, die van belang zijn voor de Verenigde Staten. „De Chileense regering", zo besluit het communiqué, „kan bewijzen dat er nauw contact bestaat tussen de organisatie te Rosario en Belgrado. Talrijke communis tische agenten zijn tijdens Ilic's bezoek Chili binnengekomen. Het waren meren deels Joego-Slaven die door de organisa tie te Rosario van valse paspoorten voor zien werden". Uitwijzing. De.Chileense regering heeft twee leden van de Joegoslavische, legatie te Santiago uitgewezen, nadat van gezaghebbende zijde was verklaard, dat Joegoslavische di plomatieke kringen betrokken waren bij het op touw zetten van de mijnwerkers staking in Zuid-Chili. De beide diploma ten zijn vergezeld door een politie-functio naris per auto naarArgentinië ver trokken. Gonzales Videla, de president van de Chi leense republiek, heeft gisteravond een langdurig telefoongesprek gevoerd met president Peron van Argentinië. Videla heeft de Argentijnse president op de hoogte gesteld van de jongste gebeurtenissen van internationaal karakter, welke in Chili hebben plaats gevonden en van de maat regelen. welke de Chileense regering te gen Joegoslavische diplomaten, genomen heeft. Peron heeft geantwoord, dat zijn re gering gelijksoortige maatregelen zou ne men ter verdediging van de souvereiniteit van Argentinië. De leider van de communisten in Co- lumbië, Gilberto Vieira, heeft zich voor stander verklaard van de oprichting in Zuid Amerika van een communistisch „informa tiebureau" gelijk aan dat te Belgrado. Griekse bergregering Nikolas Zachariadis, leider van de Griek se communistische partij, heeft in een ar tikel in het communistische blad Rizospas- tis d? samenstelling van een „regering in de bergen" aangekondigd, aldus meldt het Atheense nieuwsbureau. Bij exploit van mij, deurwaar der, d.d. 9 Oct. 1947 is ten verzoeke van Maria Alberta Kooy, weduwe van Theodorus Dollé, wonende te Haarlem aan Theodorus Hubertus van Leeuwen, thans' afwezig en zonder bekende woonplaats, betekend lo. een uittreksel der minu ten berustende ter Griffie van de Arrondissements-Recht- bank te Haarlem, houdende een verzoekschrift, waarmede verzoekster zich tot die Recht bank heeft gewend alsmede de hierop op 2 Januari 1947 ge geven beschikking. 2o. een extract uit de mi nuten berustende ter Griffie van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, hou dende het op 29 Juni 1947 op de eerste dagvaarding ter openbare terechtzitting uitge sproken vonnis, yaarbij verlof is verleend tot een tweede der gelijke oproeping. Voorts is genoemde Th. H. van Leeuwen gedagvaard om op Dinsdag 13 Januari 1948 des voormiddags 10-, uur bij procureur te verschijnen, ter openbare terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende ln het Palels van Justitie aan de Jansstraat no. 81 aldaar, ten einde op de gronden en middelen daarin vermeld ten aangewezen dage ln persoon of door Iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door eiseres na het vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten zal worden ge concludeerd, 'dat bij vonnis worde verklaard dat er ten aanzien van de gedaagde se dert 12 Maart 1938 rechtsver moeden van overlijden bestaat, kosten rechtens. De deurwaarder: Van den Steenhoven Kinderhuissingel 108. vraajjt voor een harer filialen te Haarlem flinke beheerster Voor deze functie i3 wonlngruil verplicht. Voor een goede kracht bestaat gelegenheid in pensioenfonds te worden opgenomen. Bovendien worden gevraag enkele nette verkoopsters Aanmelding kan geschieden op Vrijdag 10 October a.s, j= in het filiaal Kruisweg 45 te Haarlem tussen 12—2 uur. van vleeshouwerij v.h. Eeltjes, dat is zó bizonder lekker, dat moet u één dezer dagen beslist eens etenl Eeltjes' saucijsjes worden gemaakt met varkensvlees en verrassend smakelijk gekruid. En als u dan toch in de winkel bent. neem dan ook nog een stukje leverworst mee. Dan krijgt u, als u thuiskomt, van uw man nog een complimentje toe. Want mannen weten Eeltjes worst te waarderenl U wordt vlug en vlot bediend bij VLEESHOUWERIJ Hol!. DutnkonUnen f 3.50 f 4.50 p. st. Braadkippen f 6 P. st. Onze fijnt Kippen Poulet f 3.p. pond. Vette Soep braadkippen f 2.50 p. pond. Uw aangewezen adres Is bij Warmoes- Officiersvr zoekt Ongem. kamers met keuken. Brieven no, 9017 RUIME SORTERING in de vanouds bekende WARMOESSTRAAT 21 TELEFOON- TE KOOP GEVRAAGD. Instelling vraagt voor beleg ging te koop diverse percelen Huurwaarde vanaf f 30 p. m Brieven no. 84. Boekh Daudey Heemstede Particulier vraagt: briljanten ring of oorknoppen, Br^ no, 9011 TE KOOP: Hulskamerameublem., 4 fau teuiltjes m. salontafeltje, 1 pers Eng. Ledlk. m. bed, 1 p. pitch-pine Ledlk. 1 wastafeL 3 grijze werkemmers, 1 dressoir 1 Divan, 1 zitbad. 2 kinder stoeltjes m. tafeltjes, schemer lampen. 2 pers. ledikant-en, vloermatten enz MATHEMs Goederenhandel, Bilderd(jkstr 18, Het gesloten huis.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6