P.v. Akkeren NE0PH0T0 Het Nonnenchor /T MOORE's Joh. van Zeist, Oudeweg 183 DEN BOER's Muziekhandel Geen reisbureau, maar een vereniging op idealistische grondslag Taxi? Bel 1.2.3.4.5 iKort en Bondig j ENGELS-FRANS Te koop Woon winkelhuis Boeken en Tijdschriften over Schaken Bekendmaking HéLèNE ET JEANNE Woningruil VRIJDAG 10 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD DE WORLD FRIENDSHIP ASSOCIATION Hoe men de tegenslag te boven denkt te komen De W.F.A. is geen reisbureau, maar een vereniging op idealistische grondslag, aldus verklaarde de directeur van het kantoor Nederland der World Friendship Associa tion Donderdagavond op een vergadering der ontvangstcomités uit Haarlem en om geving der W.F.A.die onder voorzitter schap van de heer D. J. A. Geluk ten stad- huize gehouden werd. Om aan haar doelstelling zo goed moge lijk te voldoen, zal de W.F.A. in het komen de jaar de uitwisseling met andere landen drastisch beperken. Dit wordt bereikt door een scherper getrokken leeftijdsgrens: in principe zullen alleen jongelui van 14 tot 25 jaar uitgewisseld worden. In de tweede plaats zal de uitwisseling zoveel mogelijk van onder af, dat wil zeggen door de ont vangstcomités, die omzet worden in plaat selijke verenigingen, zelf voorbereid wor den, daar deze de plaatselijke toestanden beter kunnen overzien dan het centrale kantoor. Vervolgens zullen zoveel mogelijk homogene groepen tegen elkaar worden uitgewisseld, waarbij zorg gedragen zal worden, dat deze uitwisseling niet op hetzelfde tijdstip plaats heeft, zodat er zich minder moeilijkheden bij het vinden van onderdak kunnen voor doen. Tenslotte zal de inschrijving geruime tijd vóór de datum, waarop de reis zal aanvangen, gesloten worden. Verwarringen die het gevolg zijn van allerlei verandering op het laatste moment, zullen zodoende vermeden worden. Bij dit alles behoudt het centrale kantoor zijn coördinerende taak. Het ligt in de bedoeling, dat in de ko mende winter ook een begin gemaakt zal worden met het culturele werk, dat de W.F.A. op haar programma heeft staan. Er zullen lezingen en filmavonden gehouden worden, waardoor de leden over het te bezoeken land van te voren ingelicht wor den. Bij de uitwisseling met Engeland is gebleken, dat er nogal wat verschil was in ontwikkeling tussen de uitgewisselde groe pen. Men zal trachten in Nederland ook de minder ontwikkelde bevolkingsgroepen voor de uitwisseling te interesseren, daar entegen zal men in Engeland het culturele niveau van de reizigers proberen omhoog te brengen. Nieuwe organisatievorm. Om dit alles te bereiken is voor de W.F. A. een nieuwe organisatievorm gekozen. Binnen tien dagen zal de stichtingsacte ge passeerd worden van de „Stichting W.F.A. Nederland". De oud-leden zullen een aan schrijving ontvangen, waarin hen de stand van zaken wordt uiteengezet. De ontvangst comités zullen in de laatste vergadering van dit seizoen een bestuur kiezen. De be sturen zullen op hun beurt een districts- raad van elf leden benoemen, die tenslotte het hoofdbestuur aanwijst. De directeur wordt door dit bestuur benoemd. Internationaal contact wordt onderhou den in de World Friendship Council, .die eens per twee jaar bijeenkomt. De lopende zaken worden door een uitvoerend comité, onder voorzitterschap van oud-minister mr. J. A. W. Burger afgedaan. W. F. A. elders. De heer Schilt gaf een kort overzicht van de stand der W.F.A.'s in andere landen. In Engeland is de toestand ondanks de 'débacle van deze zomer niet hopeloos. In dustriëlen hebben belangrijk bijgedragen om het financieel tekort te dekken en men hoopt evenals ten onzent door een beperkte opzet de W.F.A.-gedachte te verwezen lijken. Met Noorwegen en Denemarken is de uitwisseling geslaagd' en in Zweden. Fin land, Tsjecho-Siowakije, zijn organisaties Gemeentezaken van Bloemendaal Bij de gemeenteraad van Bloemendaal is een verzoek ingekomen van de Stichting „Kampvreugd" van de Nederlandse Jeugd gemeenschap, waarin gevraagd wordt een kampeerterrein te mogen exploiteren. B. en W. stellen de raad voor aan de stichting te berichten, dat de kwestie varr het scheppen van kampeergelegenheid binnen de ge meente nog niet is afgehandeld. Voorgesteld wordt een gemeentelijke ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding te benoemen met een salaris van 46G0 per jaar en to mogelijk met ingang van 1 November a.s. Om de Bovenweg te verbreden stellen B. en W. voor van de Erven Van Vliet het bospad, ongeveer evenwijdig lopende aan de Bovenweg, van de Oosterduinweg hoek Westerlaan tot het Duinvlietspad, over te nemen. Voor het wijzigen van de weg is een bedrag van 9000 nodig. De aannemer P. Zwart heeft zich be reid verklaard acht arbeiderswoningen aan de Tetterodeweg te Overveen te bouwen Voor 88.870. B. en W. stellen de gemeente raad voor hem het werk te gunnen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 October 1947 GEHUWD: 9 Oct., C, J. Romeijn en J. Tuijten; R. J. W. Focke en M. H. v, Hattem. BEVALLEN van een zoon: 7 Oct., S. Jager—v. 6 Pas: 8 Oct., M. M. Passchier—v. ci. Klauw: T. I. Wijkhuizen—Visser; N. C. P. GiskesKoning: E. T. Wolken—Huijboom: 9 Oct E. J. Blanken- •teijnd. Doelder: M. Becker—Janssen; J. M. v. Roodselaar—Hooglugt. BEVALLEN van een dochter: 7 Oct., L. Kol— Hommels; 8 Oct.. J. v. Kampen—Hartog; J, C. v. d Peet—v. Helvert; 9 Oct.. T. P. Watzema— Kneijnsberg. OVERLEDEN: 7 Oct., S. C. Keizer—Suwerlnk. TS j.. Tetterodestraat: 8 Oct., E. M. v. Dijk. 70 j.. Voorhelmstraat; 9 Oct., M. J. Hoogeboom, 47 j„ Hazepaterslaan. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 10 OCTOBER Frans Hals: „Tot de laatste man", 2.30, 6.45 en 9 30 uur. Palace: „De wenteltrap", 18 J„ 2.00, 4.15, ',00 en 9.15 uur. City: „Tarzan, de onoverwinne lijke", 14 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De bronzen godin", 18 J., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 Uur Spaarne: „Mijn vrouw heeft een baantje", alle leeft., 2.30, 7 00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw met het geschonden gelaat", toegang 18 Jaar 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 11 OCTOBER Stadsschouwburg: „De dag van je leven", 8 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel", 10—6 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. in oprichting. België en Frankrijk hebben, evenals Nederland, de terugslag ondervon den van de moeilijkheden in Engeland. Ook daar hoopt men de W.F.A. weer op de been te krijgen. Alleen in Zwitserland is de zaak hopeloos mislukt. Het publiek loopt er niet warm voor en is van mening dat het zijn „hotelindustrie" niet voor niets heeft op gebouwd. Niet iedereen kan weg. Nadrukkelijk waarschuwde dé heer Schilt dat niet iedereen, die lid is van de W.F.A., nu ook kans heeft uitgewisseld te worden. De W.F.A. onderzoekt de mogelijkheid of er een uitwisseling tot stand gebracht kan worden, maar doet geen enkele toezegging. Overigens achtte hij het waarschijnlijk, dat de, beperktere opzet vdn de organisatie een grote uittocht van leden tengevolge zal hebben. Van de 25.000 leden die de W.F.A. nu. telt zullen er misschien 5000 behouden worden. Oogst van Donderdag: Twee hersenschuddingen en een scliedelbasisfractuur Een hond, die middels een riem met een 29-jarige pédicure, die zich per rijwiel de Gierstraat voortbewoog verbonden was, maakte een onverhoedse zijsprong. De voetverpleegster slipte en werd met een hersenschudding in het St. Elisabethsgast- huis opgenomen, De tienjarige wielrijder A. v. N. liep gis teren bij een botsing met'een luxe-auto op de hoek van de Wilhelminastraat en de Zijlvest eveneens een hersenschudding op. Hij werd naar de Mariastichting vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. Donderdagavond om kwart voor acht had bij de Emmabrug op de Leidsevaart een aanrijding plaats tussen de 62-jarige wiel rijder J. W. M. en een motorrijder. De eerste liep een scihedelbasisfracfuur op en vertoeft thans in de Mariastichting. Zijn toestand was hedenmorgen nog zeer ernstig. De politic onderzoekt in de beide laatste gevallen nog de schuldvraag. Haarlemse Rechtbank Pleegde meuhelfabrikant verduistering? Nadat de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank Donderdagmiddag tegen de 34-jarige Haariemse fabrikant van meubelen C. J. K. we gens verduistering een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden had geëist en de verdediger mr. O. H. van Wijk vrijspraak had gepleit met verzoek tot onmiddellijke In vrijheidstelling, beval de rechtbank tot opheffing van de voor lopige hechtenis en stelde K. op vrije voeten. Aan de fabrikant was ten laste gelegd dat hij zich de aan bankinstellingen en aan een tim merman te Amsterdam overgedragen houtbewer kingsmachines en kantoorinventarissen, welke hij in bruikleen had. wederrechtelijk had toe geëigend. Begin 1946 had de man een meubelmakerij voor f 30.000 overgenomen van de Amsterdamse tim merman. Hij kon echter f5000 betalen en later leende de fabrikant weer bij deze om hout kopen, waardoor hij een bedrag van f 33.000 schuldig was. Een jaar later voelde de timmer man zich niet veilig, maakte een contract op, waaruit bleek, dat hij de eigenaar was van machines en kantoorinventaris. Blijkens de dag vaarding had de fabrikant deze goederen ook reeds overgedaan ln Mei 1946 aan de Nassaubank, toen hij een crediet vroeg van f 5000. dat later verhoogd is tot f20.000 en in September van dit zelfde jaar aan de Middenstandsbank, die een bedrag van f 5000 geschikbaar had gesteld. De bankinstellingen en de timmerman be schouwden de overdracht te zijn geschied door het tekenen van het contract. Feitelijke levering van goederen had zich niet voorgedaan. Toen K. ln het afgelopen voorjaar failliet werd verklaard had hij alle machines naar Amster dam vervoerd en ze daar verkocht. De officier van justitie merkte op. dat de zaak door het faillissement aan het rollen js gebracht. In de loop der tijden heeft verdachte de goede ren .weten te vervreemden. Aanvankelijk werd gedacht, dat van bednegelijke bankbreuk sprake was, daarna van onttrekking van goederen een faillissement, doch thans heeft spreker hem verduistering ten laste gelegd. Volgens de offi cier zijn de goederen geleverd door het tekenen der contracten. Zijn eis luidde een gevangenis straf van één jaar en zes maanden. Mr. O. H. van Wijk betoogde, dat er van opzet niet gesproken kan worden, dat twee der drie feiten niet in Haarlem gepleegd zijn, zoals in de dagvaarding vermeld staat, maar in Amsterdam, dat de goederen niet aan de Middenstandsbank zijn overgedragen en hij meende, dat verdachte te goeder trouw heeft gehandeld. Zijn conclu sie was vrijspraak en de verdediger verzocht onmiddellijke invrijheidstelling, aan welk ver zoek de rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, voldeed. De uitspraak is bepaald op Donderdag 23 October. Uitspraken rechtbank De Haarlemse rechtbank veroordeelde een dertig jarige huishoudster uit Heemstede tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Zij had terecht gestaan we gens oplichting. Bij verschillende winkeliers deed zij op crediet grote inkopen, onder voor wendsel, dat zij binnenkort een uitkering van de schade-enquêtecommLssie zou ontvangen. Een inwoner uit Vijfhulzen, die uit stijf hoofdigheid volhield, dat niet hij. maar zijn broer wegens het rijden zonder licht bekeurd was en hierop zelfs een eed had afgelegd, hoorde zich tot zes maanden gevangenisstraf veroor delen, overeenkomstig de eis van de officier van justitie. De rechtbank schorste de zaak tegen een 54- Jarige diamantkoopman uit -Amsterdam, die te recht had gestaan wegens-dood door schuld. In de ochtend van 17 Juni bestuurde de koopman een auto op de Amsierdamsevaart. Bij de Nagtzaamstraat slipte zijn wagen, waardoor een wandelaar werd aangereden, die aan de gevolgen van ernstige wonden is overleden. De rechtbank stelde de stukken in handen van de rechtercom missaris, die een onderzoek in de zaak zal laten instellen door een deskundige. Verontschuldiging van „De Waarheid" In ons blad van 24 September vermeld den wij, dat de kampcommandant van het fort Penningsveer, de heer J. CX M. v. d. Weyer, een aanklacht wegens smaad tegen „De Waarheid" had ingediend, daar dit blad had gemeld, dat de heer Van de Weyer ten huize van een in zijn kamp ge detineerde gewezen politie-inspecteur te Zaandam gedineerd had. „De Waarheid" heeft thans aan de kampcommandant haar excuses aangebo den en bericht, dat haar publicatie op een persoonsverwisseling berustte. Predikbeurt Russell en Huxley onder de loupe Voor de Haarlemse afdeling van de In ternational Friendship League hield dr. Henri Conrad; in Brinkmann een voor dracht over „Modern Engels denken" waarbij hij speciaal Lord Bertrand Rus sell en Aldous Huxley als exponenten van de huidige Britse filosofie onder de loupe nam. Het grondverschil tussen de beide filo sofen is dat Russell natuurwetenschappe lijk denkt, daarentegen Huxley's denken begripsbespiegelend is. Russell stamt uit een geslacht van groot grondbezitters met sterk liberale tradi ties. Hij was een hartstochtelijk pacifist hetgeen hem in 1916 zijn professoraat in Cambridge en tijdelijk zijn vrijheid kostte, toen hij de brochure „Waarom de mensen vechten" het lioht deed zien. Deze mathematicus-filosoof heeft in de loop der j^ren over zeer verschillende on derwerpen' werken geschreven, die naast een tolerant-humanistische en socialisti sche inslag sterk in het teken stonden van een logiseh-mathematisch redeneren. Als voorbeeld van zijn logisdhe en exacte filosofie moge zijn politieke we reldbeschouwing dienen, die hij onlangs in Amsterdam en Den Haag uiteenzette in twee redevoeringen waarin hij betoogde, dat thans gestreefd moet worden naar een wereldregering en dat Rusland zo moge lijk door diplomatieke pressie, maar zo nodig door oorlog gedwongen moet wor den. hieraan mede te werken, voordat over enige tijd een conflict zou uitbreken, dat de mensheid zou vernietigen. Huxley. Aldous Huxley werd in zijn jonge ja ren gekenmerkt door een sterk critische. sceptische en vaak satyrisóhe geest, die tot uiting kwam in boeken als „Jesting Pilate", „Music at Night", „Crome Yel low", „Antic Hay" In de loop der jaren maakte een meer beschouwende wijsbegeerte zich van hem meester, zeer sterk tot uiting komend in een werk als „Ends and Means", waarin zijn slotconclusie luidt, dat werkelijke vooruitgang slechts bereikt kan worden door mildheid en verdraagzaamheid. Het wezenlijke verschil, aldus dr. Con- radi, tussen Huxley en Rrssell ligt niet zozeer in hun slotconclusies als wel in de weg. die zij bewandelen. Beide vertonen de typisch Engelse trek om niet tot wel omlijnde definities te geraken, maar om samenvattende, tastende suggesties te ge ven. Zij zijn daarom zo belangrijk, omdat hun filosofie aangeeft, dat zij goede Euro peanen en goede wereldburgers zijn. Lustrumviering van Diogé Opvoering van Rose Marie Ter gelegenheid van haar tweede lustrum heeft de dilettanten-operettevereniging Diogé iets bij zonders willen presteren met het ten tonele brengen van de Amerikaanse shoW-operette Rose Marie. En zij is daar aardig In geslaagd. De regisseur K. L. Baars wist de tien taferelen stuk voor stuk een goed aspect te geven, de solisten vrij vlot te laten acteren en nota bene te zorgen dat hun uitspraak zeer behoorlijk was, en koor en ballet zo te drillen dat ieder zijn plaats wist en men eikaar niet voor de voeten liep. Er had hier en daar nog wel wat meer gang in kunnen zijn en een grotere dramatische toespitsing op hoofdmomenten, zoals bijvoorbeeld in het 6e tafereel, bij de ontmoeting van de beide hoofd personen: maar over 't geheel genomen was hét een goede, een zeer verzorgde dilettanten-op voering. De muziek (van R. Friml) stelt met haar syn copations nog al wat rhythmische eisen. Deze waren door de dirigent H. Steenklst tot een goe de oplossilng gebracht; er werd fris en niet te schreeuwerig gezongen door het koor, doch men was vooral goed getraind op het rhythmi sche verband, wat ook meebracht dat het ensemble stevig bleef. De hoofdrol werd schattig en doorgaans met brio vertolkt door mevr. Riek Baay—Groot; Bep Steenklst—Oushoorn (Jane) speelde, danste en zong alsof het haar dagelijks werk was; Leni Vander—de Jong (Wanda) had wel niet de rol die haar het best paste, doch wat zij er van maakte mocht er wezen; Tinl Kok—Huyboom vervulde haar spreekrol behoor lijk: Kick Steenkist toonde bijzonder goede speelqualiteiten als Herman 4e geweldige: Jaap Kaan. Bert Korevaar en Jan Vander kunnen mede eervol worden vermeld, evenals Herman Woerde en Willem Hensen. die vocaal ook goed voor de dag kwamen. Dirigent H. Steenkist had een vlot en zuiver spelend orkest gerecruteerd, dat vrij goed con tact hield met de acteurs, dank zij zijn duidelijke directie. Na afloop had een royale bloemenhulde plaats en werden hartelijke woorden gesproken. JOS. DE KLERK. Brutale rijwieldief voor de rechtbank Een zes en twintig jarige Haarlemse machine bankwerker maakte zich de laatste jaren schul dig aan diefstal van rijwielen. Brutaal ging hij schuurtjes binnen en nam dan fietsen weg, soiï\| met behulp van anderen. Hij had een vaste afne mer ln een fietsenhandelaar. Om des nachts het gestolene af te leveren, had hij van de handelaar een sleutel ontvangen, waardoor hij in de winkel kon komen. Het is de recherche tenslotte gelukt de daders van diefstallen van een groot aantal rijwielen in arrest te stellen. Donderdag had de machinebankwerker zich voor de rechtbank te verantwoorden. Hem was diefstal van een motor en van twee fietsen ter laste gelegd, doch hij had bekend er na de bevrij ding vijftien te hebben gestolen. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Intussen had verdach te reeds een straf van 1 Jaar wegens diefstal van een auto uitgezeten. Een vriend, die hem bij de diefstal van de motor had geholpen en thans twee straffen ondergaat, hoorde een gevangenis straf van één Jaar tegen zich eisen. De els tegen de rijwielhandelaar luidde één jaar en zes maandeq. In deze zaken zal de rechtbank op 23 October uitspraak doen. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er ln de Vleeshal te Haarlem voor het restant van letter B gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen. In de Hartelustschool te Bloe mendaal is de letter K aan de beurt. Die dag zijn te Haarlem de letters Q en R aar de beurt voor het afhalen van inschrijvingsbe- wijzen rijwielbanden AB „eerste montage". In Bloemendaal en "Zandvoort zijn alle letters de beurt. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Gisteren 1% uur Koninklijke Olie. 450 460 302 303 3821/2 382% A. K. U 184% 186% 206 Nederlandse Ford 390 391 Nederlandse Kabel 315 311 Calvé certificaten 181 182% Scheepvaart-Unie 190% 191% Holl.-Amerika Lijn 231 235 Deli Maatschappij 159 161 H. V. A 231% 232 A'dam Rubber 154 156 Ned. Handel Mij 144 141% N.-I. Handelsbank 102 101% Billiton Mij II.... 392 397 HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn ge slaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde mej. W, Vermeer en de heer J. Diepersloot, belden te Haarlem en de heer J. M. C. Tom broek te Heemstede. Ds. A. Dondorp te neemstede en Ds. A. Zwart ie Halfweg zijn geplaatst op het tweetal voor predikant bij de Gereformeerde Kerk van Zaandam. Het Haarlems Chr. Mannenkoor zal Donder dag 16 October van half zeven tot zeven uur enige nummers uitvoeren voor de radio en wel in het programma der NCRV in de rubriek ,:Nc- derlandse koren en korpsen". De ring van diaconieën der Gereformeerde Kerken in de Haarlemmermeer heeft plannen tot oprichting van een eigen Rusthuis voor ouden van dagen. De Nederlandse Vereniging van Hulsvrou wen heeft aan mej. Calharina A. van Deelen. wegens 12% Jarige trouwe diehst bij mevr. J. ft. de Vogel—Bladergroen te Haarlem, een medaille en oorkonde uitgereikt. Onze stadgenoot de heer L. A. Cats is te Amsterdam geslaagd voor het artsexamen. BU de in Den Haag gehouden examens een voudige huishoudkunde zijn geslaagd de dames J. G. Benneker, A. M. Degeling, W. M. Voss en E. M. Slotboom, allen te Haarlem. De heer A. K. Hoekstra, procuratiehouder by de N.V. C. G. van Tubergeq's Bloembollen en Zaadhandel te -Haarlem zal op 14 Octber 25 jaar bij deze N.V. in dienst zijn. Nadat hU ruim vijf jaar als kapelaan der pa rochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloe mendaal werkzaam is geweest, hebben de pa rochianen Donderdagavond in het gebouw de Campagna afscheid genomen van kapelaan F. I». Kok, die in Bovenkarspel is benoemd. De be langstelling der parochianen voor dit afscheid was zeer groot. Ook waren talrijke verpleegsters van het Provinciaal Ziekenhuis en leden van de vrouwelijke jeugdbeweging aanwezig. Aan de Maasheserweg te Vcnray wordt een nieuwe boerderij gebouwd door de firma F. H. J. de Klerk en Co. te Haarlem. Architect is de heer Aanstoot te Overveen. In tegenwoordigheid van vele genodigden is Woensdag de eerste steen gelegd, waarbij de heer H. Stinis namens de aannemersfirma het woord voerde. Deze richtte zich tot de aanstaande bewoner Verstraelen, de technische ambtenaren van de Wederopbouw en tot de arbeiders, die voor een deel uit Haarlem komen. De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt op Dinsdag a.s. een vergadering ln restaurant Brinkmann, waar op de heer A. J. Herwig uit Bussum zal spreken over „Een heel jaar kleur in de tuin". Spoedig zal ln Heemstede worden begonnen met verstrekking van melk op school. Ouders hebben reeds formulieren ter invulling ont vangen. Wetsontwerp inzake regentschap goedgekeurd De beide Kamers der Staten-Generaal hebben heden middag in verenigde zitting het wetsontwerp tot toepassing van arti kel 43 der Grondwet zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. A.V.R.O.'s Bonte Trein in Haarlem Op zijn reis door Nederland stopte A.V.R.O.'s Bonte Trein gisteravond in Haarlem om zijn bij de radioluisteraars welbekende passagiers Lou Bandy, Frans du Mee, Coby Beek. Greetje van Schaik, de Wama's, Ted Valerio en Joop de Leur alsmede de leden van het Tournée-orkest en zijn dirigent Karei Stoetè gelegenheid te ge ven voor ëen persoonlijke kennismaking. Zij b Ach ten een programma, dat in de Kilversumse studio en via de aether in menige huiskamer uit bundige vrolijkheid teweeg heeft gebracht en dus voor de dertienhonderd Haarlemmers, die de Concertzaal bevolkten, niet nieuw was. Maar dit heeft in geen enkel opzicht afbreuk ge daan aan 't succes, dat voor 't grootste deel voor rekening komt van Lou Bandy, Frans Du Mee en de Wama's, die ware lachorkanen ontketenden, hetgeen A.V.R.O.'s voorzitter, de heer G. de Clercq trouwens in zijn openingswoord al had voorspeld. Hoogtepunter waren de schetsjes „De vrouw ln haar huls". „De inbreker" en vooral „De proefles", ook door de radio welbekend maar nimmer zo gewaardeerd als bij deze visuele hernieuwde kennismaking. Commissie van advies vordering woonruimte Dinsdagmiddag zal de Haarlemse Commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 der Woon ruimte wet 1947 in de Oude Raadzaal ten Stad- huize geïnstalleerd worden. De commissie is als volgt samengesteld: A. van Driel, voorzitter. N. Cobelens, D. J. van Rijn. J. A. Schippers, J. Bak ker. mejuffrouw G. Hoos. mejuffrouw M H. G. Bijl, F. S. Noordhoff en A. Rood. Als secretaris zal optreden de heer A. Onkenhout, hoofdcom mies ter gemeente-secretarie. Hoogleraren in de tandheelkunde Dezer dagen kan men de benoeming te gemoet zien van de eerste hoogleraren ln de tandheelkunde aan de rij'ksuniversiteit te Groningen, welke benoemingen zullen geschieden op grond van de nieuwe wet, inzake het tandheelkundig onderwijs. Als gewoon hoogleraren zullen optreden de heren J. G. de Boer, tandarts te Utrecht, om onderwijs te geven in de conserveren de tandheelkunde; prof. M. Hut, tot heden buitengewoon hoogleraar in de tandheel kunde aan de medisóhe faculteit der uni versiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de leer der mondziekten, de kaakchirurgie en de dentomaxillaire ortho- paedie; ir. J. N. Tekenbroek, tandarts te Zeist, om onderwijs te geven in materia technica en J. G. van der Ven, assistent bij de tandheelkunde aan de universiteit te Groningen, tot lector in prothodontie. Bloemendaal wil verhoging van de gasprijs B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor de gasprijs te verho gen. omdat de inkomsten de uitgaven niet meer kunnen dekken. De inkoopsprijs is verhoogd. Voorgesteld wordt de gasprijs, na de opneming van het verbruik in October en November 1947, als volgt vast te stellen: Van 1 tot 25 m3 per maand 10 cent per m3 (thans 9 cent) van 25 tot 100 m3 per maand 9 cent plus 0.25 vast recht (huidige regeling is meer dan 25 m3 8 cent plus 0.25 vastrecht); maar dan 100 m3 per maand 8 cent per m3 plus vastrecht 1.25: 5000 m3 of meer per jaar 8 cent (gemiddelde prijs). De voorgestelde verhoging zal tot gevolg heb ben, dat ongeveer 16.000 meer zal wor den ontvangen. Er bestaat geen reden de prijs van het water te verhögen. ERETENTOONSTELLING WERKEN VAN MEVROUW DINGEMANS—NUMANS. In de zalen van de kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg wordt van Zaterdag 11 October, tot 8 November een ere-tentoonstelling gehou den van bloemschilderijen van mevrouw H. DIngemans— Numans, die deze zomer zeventig jaar Is geworden Aan de expositie wordt toege voegd een collectie nog nooit geëxposeerde tekeningen en schetsen van wijlen haar echtge noot, Waalko J. Dingemans Sr. Zaterdagmiddag a.s. zal de heer W. van de Mandele een openings woord spreken. Klok voor Erebegraafplaats De Vereniging van Oud-illegale Wer kers te Bloemendaal heeft aan B. en W. van die gemeente verzocht, om de luidklok anno 1647, afkomstig uit de klokketoren van het oude raadhuis, die in de vestibule van het gemeentehuis staat opgesteld, be schikbaar te stellen voor de Erebegraaf plaats aan de Zeeweg. B. en W. hebben in principe medewerking toegezegd en doen thans het voorstel de klok in bruikleen af te staan. SCHEEPVAART K. N. S. M. Iris. 8 Oct. van Lissabon naar Leixoes Dundee, 8 Oct. var. Gibraltar naar Am sterdam. Juno, 8 Oct. te Instanboel. Ardea, 8 Oct. te Haifa. Dundee. 7 öct. van Malaga naar Gibraltar. Theseus, 6 Oct. van Flume naar Cata nia. Hast 5. 8 Oct., van Rotterdam naar Ham burg. Gordias, 8 Oct. van Curacao naar Mara- caibo. Socrates. 7 Oct. van Cristobal. Zeehond. 8 Oct. te Trinidad. Helder, 8 Oct. te Delfzijl. MIJ. NEDERLAND. Hugo de Groot. 6 Oct. te Rangoon. Poelau Laut, 7 Oct. van Port Soedan naar Nederland. KON HOLL. LLOYD. Waterland, 8 Oct. te Santos. Met ieder soort van baard maakt dc Philips „PHILISHAVE", het clcc- trische droogschcer-apparaat, korte metten De ronde kop bereikt iedere plaats Uw gelaatde draaiende scheer- beitels vellen duizenden baardharen per minuutZonder rompslomp, zonder dat U zelfs Uw jasje uittrekt, wordt U glad en schoon! Vraag een demonstratie bij de naastbijzynde „PHJL!SHAVE"handelaar N.V. PHILIPS'VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN" Ned. Chr. Gemeenschapsbond Afci. Haarlem. Elke Maandagavond 8 uur Evangelisatie-samenkomst ln het gebouw a. <1. Ged Oude Graclit 47. Sprekers de Heren H. v. d. Brink, te Bloemendaal, J. Dammuller te Alkmaar. Ieder hartelijk welkom. Psycho-Synthesc B. VAN DER MEER 7.o n dag morgen voordracht 12 Oct a.s. te 10.30 uur v.m. In het Rémonstrantenhuis. Wil helmlnastraat 22. Onderwerp: Onverwoestbaar vertrouwt C. Fj VAN KOOTEN Leraar Fr'. M O. en Eng. M O Kam. Onne6str. 15. te H -Z.W WOENSDAG 15 Oetober Laatste clubs Boekhouden Middenstands Kantoorboekhandel Q.lh&arttünta ZIJLSTRAAT 90—92 heeft plaats voor een Schrijfmachinemonteur WONINGRUIL Wassenaar o!?ig. Kasteel met omg. Haarlem. Aangeb. mod villa. 8 kamers, centr verw. badkamer, 2 kelders, voor en achtertuin parketvloer etc. Huur f 1100 per jaar tegen villa met garage ln de omstre- ken van Haarlem. Br no. 9022 WONINGRUIL Gezocht: gr Herenhuis, veel kamers, centr. verw. op goede stand, omg. den Hout-Dreef, Florapark, Wagenweg. Aangeb. kleiner huls met 9 kamers. 2 open haarden, badkamer, keu ken. schitterende tuin, zelfde omgev. Brieven no. 9036 WONINGRUIL Aan te bieden vrij beneden- huls. 5 kam., keuken, enz. op nette stand te Utrecht. Gevr. woning te Haarlem. Br. no. Z-2225, Adv. Bur. Alta, Utrecht WONINGRUIL Te koop of te huur gevr. Huls met garage, modern comfort, of ln ruil voor een geriefelijk huis bij Station Bl'daal (H N.) Aanb. Tel. 23059 of brieven no. 9028. Welke zakenman wil helpen? Jonge zakenvrouw vraagt f 3000 ter leen. Borg of onder, pand aanw. Brieven no. 9027. Ter overname gevraagd: HITSKAMERKLEED ln goede staat, mag ook Per zisch zjjn. Br. met maat ln cm en prys aan Wijdeveld. J. W. Brourferspleln 14. A'dam, tel. 92303. Wegens vergevorderde leeftijd ln dé gemeente Velsen, een zomede daarin een sinds 25 Jaren gevestigde bloemenzaak, waaraan verbonden met onder houd van tuinen, onder voor waarde wonlngrull, omgeving Haarlem Te bevragen Pa, Corn. Janus en Zn., Stations weg 81, Velsen. VLUG VAK. KUNDIG r Eijj féoLDSCHMEDING I GPOCITC MARKT s ANIMEX (m- en Export Foto en Film Wllhelmlnapark 29, H'lem. zoekt voor spoedige In diensttreding een .m. of vr. aank. bediende voor het vervullen van con trole-werkzaamheden ln haar afd Filmverhuur Haarlemsch Boekhuis ZIJLSTR. 89. HAARLEM. OPROEP. MARGARETHA PETRONELLA HOUTHUYZEN wordt opge roepen om te verschynen op Woensdag 15 Oetober 1947, des namiddags tc 2 uur voor den E A. Heer, President van de Arrondlssements-Recht- bank te Haarlem, zitting hou dende Jansstraat 81. teneinde te worden gehoord op een re quest tot echtscheiding, In gediend door haar echtgenoot PIETER OUWERKERK. Kunstzinnig Portret SCHOTERWEG 92. Telefoon 21941 KOOK EN ROET! WIJ vegen uw schoorsteen goed De Rookverdrijver! P. BLOM. Kerkhofstr. 12 zw. Haarlem. Huidverzorging - Epllatle Hoofdmassage - Hoogt ezon PEDICURE RECTIFICATIE In de advertentie van Donderdag van DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Niéuwe Gracht 98 staat: Elke Zaterdagavond Soirée tot 10 uur. Dit moet zijn: van 8 tot 11 uur. Bij het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORDHOLLAND kunnen voor werkzaamheden in het District Kennemerland worden geplaatst ENIGE LIJNWERKERS met standplaatsen Velsen of Zandvoort. Dipl. Ambachts school (electricien-instrumentmaker) en/of V.E V.-dipl, (sterkstroommonteur), alsmede ervaring op het gebied van laagspanningsnetten strekken tot aanbeveling. Salarisgren- zen: ongeh: 39.46— f 45 64; geh. 41.86—/ 48.04. Kindertóel. vlg. Prov. regeling. Aanstelling boven minimum is afhanke lijk van leeftijd, bekwaamheid enz. Eigenhandig geschreven sollicitaties, waarin vermeld ervaring, opleiding, diploma's en leeftijd met pasfoto aan de Directie te Bloemendaal. Ign. Bispincklaan 19. JONGELUI DIE WENSEN TE TROUWEN HELPEN WIJ hun toch reeds zo hoge aanschaffingskosten verminderen. Levering direct van Fabriek, waardoor betere meubelen tegen billijker prijzen Komt vrijbl. een kijkje nemen Heden ontvangen zeldzame Goth. Kamers met rundlederen deuren. Toonkainers Westerhoutpark 8 b(j Wagenweg Tel. 18840. Ondergetekende maakt bekend, dat hij zijn Pluimvee Bedrijf heeft overgedaan aan de heer Joh. van Zeist. Dankend voor het genoten vertrouwen, beveelt hij zijn op volger in aller gunst aan. C. KONING, Oudewéö 183, Haarlem In aansluiting bovenstaand deel ik mede dat het Pluimvee- bedrijf op dezelfde voet wordt voortgezet. U naar genoegen en met prima dieren te mogen bedienen is onze wens. Beleefd aanbevelend v/h Ramplaan 61, Haarlem BINNENKORT VERWACHT: de zo zeer veel gevraagde Gramofoonplaat Laat U heden inschrijven bij: LANGE VEERSTRAAT 1 TELEFOON 14663 Grote sortering bladmuziek. Ie kwal. vioolsnaren enz. Haute Couture EERSTE KLAS MAATWERK gevestigd KENAUPARK 9 - HAARLEM TELEF. 13317 WONINGRUIL Goede arbeiderswoning te Hillegom ruilen met dito dito te Haarlem. Opgaven aan N.V. Hoenderdos' Brandstoffen- handel, Kinderhuissingel 2, Haarlem. Aangeboden in centrum der stad (Verwulft) bovenwoning met vrije opgang b.v. suite, badkamer, 4 slaapkamers, 2 W.C.'S. keuken en grote zolder, huurprijs 600.p. j. in ruil tegen huis geschikt voor 7 personen met tuin en liefst met garage in Haarlem of randgemeente. Brieven no 9024. TE KOOP: Cultuur-Wetenschappelijke BIBLIOTHEEK 1000 stuks, w.o. Künkel, Dr. Bircher, Berner, e.v.a. Uiterste prijs 1300^-. Brieven ondar no. 9026 bur. v. d. blad

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3