P.v.Akkeren Men verwacht binnen een jaar nog 1 5000 Indische gerepatrieerden Vergeetachtige Haarlemmers Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Prinses doet beroep op medici en verpleegsters Kort en BondigJ Duitse piano Huwelijk Wetenschappelijk antiquariaat Openbare Lezing „ISOLA" Hang Klokschalen S. Bouma Reparatie Phïlïshave J. VAN OEN BERG MAANDAG 13 OCTOBER 1947 HAARLEMS DACBLAD Te Haarlem komen nog meer gerepatrieerden dan er vertrekken Er vertrekken in de laatste tijd veel gerepatrieerden weer terug naar Indië (zowel naar de Oost als de West). Ook in Haarlem ervaart mcsn dit. Op het Stad huis werd ons uit de statistieken die daar worden bijgehouden medegedeeld, dat er in het tijdvak 1 Januari-1 September 1947 uit Haarlem 412 gerepatriëerden naar Oost-Indië, 11 naar Suriname en 82 naar Curagao vertrokken, totaal dus 505. Maar daartegenover'staat dat er in die tijd weer 549 uit Oost-Indië, 8 uit Suriname en 70 uit Curasao zijn aangekomen, totaal dus 627. Dat wil dus zeggen dat er 122 meer zijn gekomen dan vertrokken. Het opmerkelijke is, dat de cijfers van de hiier inkomenden over de maanden Juli en Augustus al bijzonder hoog waren, namelijk 244 uit Oost-Indië, 5 uit Suri name en 27 uit Curasao. Totaal dus 276 of bijna evenveel als in de zes voorafgaande maanden tezamen. De cijfers over September zijn nog niet verwerkt. Er worden ten Stadhuize geen aantekeningen gehouden van het totaal der Indische gerepatrieerden die hier zijn. Bovendien wordt niet in de statistiek ver werkt wanneer gerepatrieerden, die zich hier gevestigd hebben, naar een andere gemeente in ons land vertrekken. Op het D.B.V.O. te Haarlem verklaarde teen ons, dat ook daar de overtuiging bestaat, dat er nog steeds .meer personen uit Indië komen dan er weer vertrekken. Vooral in Juli en Augustus was de stroom der gerepatrieerden naar ons land zeer groot. In September zijn er daarentegen heel weinig aangekomen. De verwachting is, dat er dit jaar nog Vijf duizend wonen op een adres dat niet is opgegeven aan het Bevolkingsbureau Ieder die gaat verhuizen is bij de wet •Verplicht binnen vijf dagen daarvan opgave te doen aan het Bevolkingsbureau der gemeente. Dit geldt ook voor verhuizingen binnen de gemeente. De ervaring is, dat zeer velen niet aan die verplichting vol doen. Bij de verwerking van de gegevens yan de Volkstelling, is uitgekomen, dat ongeveer 1500 personen (daaronder zijn veel gezinshoofden, zodat wel aangenomen kan worden dat het over 5000 ingezete nen gaat!) hun verhuizingen niet opgege ven hebben. Daaronder waren er die al enkele jaren op hun nieuwe adres wonen! 5000 personen op een totaal inwonera'antal Van 155.000. Dat wil dus zeggen ongeveer sy2 %i Er is dus wel reden om nog eens aan de jperpliehting te herinneren. De leider van de bureaux voor de Bur gerlijke Stand en de Bevolking, die uit er varing weet hoe vergeetachtig de Haar lemmers zijn, stuurt anders ieder jaar aan elk gezinshoofd of alleen-wonende een kaart met het verzoek veranderingen, die zich in het afgelopen jaar voltrokken heb- ben, alsnog op te geven. Die contröle eist natuurlijk extra werk van de ambtenaren. Daarom kon zij van dit jaar nog niet wor den toegepast, omdat men de handen vol had aan de Volkstelling. Maar nu worden de kaarten alsnog verstuurd, omdat ge vreesd wordt, dat ook andere opgaven zijn nagelaten. Bovendien zullen er na 31 Mei (de datum der Volkstelling) wel weer nieuwe verhuizingen voorgekomen zijn. Intrede ds. J. W. Weellink Na des morgens bevestigd te zijn door ds. Hekhuis (met een preek over I Petrus I vers 5 tot 9) heeft ds. J. W. Weenink, gekomen van Stadskanaal, des middags onder grote belangstelling zijn I intrede gedaan als predikant bij de Bap tisten Gemeente te Haarlem. Hij sprak over Pslam 66 vers 16: „Ik zal vertellen, Wat Hij aan mijn ziel heeft gedaan". In een persoonlijk woord zeide spr., dat het beroep naar Haarlem opzienbarend voor hem was geweest: maar dat hij in vast vertrouwen hierheen is gekomen, be seffende, dat God hem naar de Spaarne- etad heeft geleid. Verscheidene sprekers, o.vv. wethouder mr. Sake C. van der Wall, die het gemeentebestuur vertegenwoor digde, ds. J. M. Leendertz namens de Ver. Doopsgezinde Gemeente; ds. Jansma, de vorige predikant van de Gemeente, en majoor A. G. Schram, officier van het Leger des Heils alhier, hebben daarna hun grote waardering voor de persoon van de nieuwe predikant uitgesproken en hem God's zegen op zijn moeilijke arbeid toe gewenst. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 11 October 1947 GEHUWD: 11 Öct.: H. A. Hulshorn en H. d. Vos. A. H. Bracht en E. Wijkhuizen. BEVALLEN van een zoon: 11 Oct.: M. J. Engeman—Staphorst. BEVALLEN van een dochter: 10 Oct.: T. Koehonst—Brachter, M. Mul—Wijker. H. C. KokGroenewegen, J. Stoute—Visser. 11 Oct.: A. M. Kooienv. Kouteren. OVERLEDEN: 9 Oct.: F. M. Boomars. 1 d.. Hunzestraat. 10 Oct.: H. G. Ziere, l m Kam perlaan. J. M. Wezenbeek, 11 m.. Rijksstraat weg. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Agenda voor Haarlem MAANDAG 13 OCTOBER Frans Hals: „Tot de laatste man", 2.30, 6.45 en 9.30 uur. Palace: „De wenteltrap", 18 j., 2 00, 4.15 7.00 en 9.15 uur. City: „Tarzan, de onoverwinnelijke", 14 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 tiur. Luxor: „De bronzen godin", 18 j., 2.00, 415, 7.00 en 9.15 uur.' Spaarne: „Mijn vrouw heeft een baantje", alle lééft., 2 30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De vrouw met het ge schonden geiaat", toegang 18 jaar, 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 14 OCTOBER Stadsschouwburg: Ballet des Arts, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, Theo Ólof, 8 uur. Gebouw Ver. Vrijzinnig Hervormden: Voor dracht Mary Pos over „Zuid Amerika" 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst Eij Ons Doel" 105 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. 3000 gerepatrieerden zullen komen en tot Augustus 1948 zelfs nog 15.000. Hoeveel daarvan, aan Haarlem zullen worden toe gewezen is op dit ogenblik nog niet na te gaan. Toneel Oprecht volkstoneel „Buster", gespeeld door de toneelgroep Herman Bouber Waarom is meer dan de helft van het aantal mensen dat wekenlang in de ge meentelijke concertzaal genoegen heeft ge nomen met voorstellingen, die dropen van sentimentele onwaarachtigheid, eensklaps weggebleven nu Herman Bouber met zijn ensemble heeft laten zien welke gezonde kracht er van bezield volkstoneel kan uit gaan? De verstekgangars moeten niet ver zuimen. als hun de kans geboden wordt, de geleden schade in te halen. De voorstelling van ..Buster" was in haar soort zo goed als volmaakt. Van het stuk. dat ons een aantal episoden voorzet uit het dagelijks leven van een arbeidersgezin in Londen kort voor en tijdens de afgelopen oorlog, kan men niet zeggen dat het aan de hoogste eisen der dramaturgie voldoet, maar wel dat hc-t is geschreven met zo'n opwekkende geestdrift en in zulke rond borstige taal, dat het voortdurend de be langstelling met natuurlijke middelen le vendig houdt. Zoals in elk volksstuk wor den lach en traan handig dooreengemengd, maar wat Buster" op de vele uit den treure vertoonde prulwerken vóór heeft, is dat de humor, hoe rauw dan ook, echt is en dat de ontroerende momenten de door snee-burger uit het hart zijn 'gegrepen. Aaf Bouber, als de slovende, uit liefde kijvende moeder en Herman Bouber als de wat suffe, goedige kleine man troffen zo geheel de juiste toon- en het simpele ge baar, dat daarmede een sfeer geschapen werd van een arbeidersgezin. Een gezin dat eensgezind vecht tegen de armoede eerst, tegen Hitier later en dat daarna met de zelfde moed der wanhoop opnieuw begon voor een betere wereld. De titelrol was in handen van Wim Kou- wenhoven, die alle eer van zijn verrassend werk kreeg. Deze branieschopper, die van diefjesmaat uitgroeit tot gedecoreerde men senredder en vervolgens tot piloot, gaf aan alle kanten van zijn primitief gevoelsleven de volle maat. Ans Koppen, Diny Heynes. Anni Langenaken, Hans Tiemeyer, Piet van der Meulen en enkele anderen vulden de bijrollen met levendig en sympathiek spel. De schrijver. Ted Willis (de naam was m het programma verkeerd gespeld dat mag toch niet voorkomen!) is één van de steunpilaren van de Unity Club. een voor uitstrevende theater-organisatie in Londen en toneelcriticus van de ..Daily Worker". DAVID KONING. Rika Hopper speelt „Opstan ding"" tlians voor de radio Op Dinsdag 21 October, de dag dat zij. in de Haarlemse schouwburg haar vijftig jarig toneeljubileum viert. zal men de krasse en populaire actrice Rika Hopper ook een stille nulde kunnen bereiden, waar toe men niets anders behoeft te doen dan de radio aan te zetten. Op die avond wordt namelijk via Hilversum II een microfoon bewerking uitgezonden van het drama ..Op standing" naar de gelijknamige roman van Tolstoi, waarin mevrouw Hopper dezelfde rol vertolkt die zij ruim een kwart eeuw geleden tot 'het hoogtepunt van haar car rière maakte. Bij deze gelegenheid zijn haar medespelenden: Vera Bondam, Dogi Rugani, Henk Rigters, Nico de Jong, Frits Bouw meester en vele anderen. De spelleiding heeft Herbert Perquin. Het is alleen jam mer dat mevrouw Hopper deze ook voor haar zo belangwekkende uitzending, die ongeveer anderhalf uur in beslag zal ne men. zelf niet kan beluisteren. Muziek Kamermuziek-middag Zondagnamiddag musiceerden in „De Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht de pianiste Elisabeth van den BergKostense en de violist Bernd Kossmann. Met een Corelli- sonate werd een belovend begin gemaakt, alleen had de klavierpartij wat bescheide ner van klank mogen zijn. doch een overi gens degelijk samenspel deed dit bezwaar minder wegen. De Mozart-sonate no. 12 werd echter niet zo volkomen beheerst weergegeven. De tempo-schommelingen in de fuga wezen op remmende invloeden: men ging merken dat het (voor het klavier althans) een moeilijk stuk is. Met ,,Un noco triste" en „Appasionato" van Suk werd flink revanche genomen, vooral met het tweede deel. waar de Tsjechische componist zijn vurig temperament de volle teugel laat: in het eerste deel is hij nogal aan de sentimentele kant, maar dat werd gelukkig door de violist niet aangedikt. Een mooie prestatie gaf het tweetal met de vioolsonate van Léon Orthel, een knap gesohreven stuk van gezond muzikale waar de, waarin de beide concerterende partijen een steeds boeiend wisselspel te onderhou den hebben. Het gaf gelegenheid bij de goede" technische vaardigheid van de vio list, ook zijn fraaie toonvorming te waar deren. Een paar préludes en fuga's van Bach waren niet ae geslaagdste nummers van het recital; mevrouw v. d. BergKostense raakte bij dezer vertolking blijkbaar het nodige zelfvertrouwen kwijt. Wat zij ech ter als pianiste waard is, toonde zij met élan en veel beeldencLyermogen toen zij het publiek vergastte op ae Roemeense Volks dansen van Bartok. Zodat het tweede deel van het program ma een overtuigende compensatie gaf voor een paar minder gelukkige momenten in het eerste. Naar wij vernemen hebben de organisa tors van de intieme kamermuziekmïdaagen in De Kerkuil zich aangesloten bij de Haar lemse Kunstgemeenschap: moge zulks de belangstelling voor deze concerten ver hogen. JOS. DE KLERK. Expositie Dingemans geopend Zaterdagmiddag had in de kunstzalen aan de Wagenweg van de firma Leffelaar de opening plaats van de eretentoonstel- ling van bloemschilderijen door mevrouw H. Dingemans-Numans ter gelegenheid van haar zeventigste verjaardag. De inleider, de heer W. v. d. Mandele, \yees op de vele kwaliteiten, die in het werk van de schilderes tot uiting komen, waarvan haar liefde voor de kinderen van Flora zeker niet de minste is. In de ge- exposeerde doeken, alle daterende uit de laatste jaren, zijn de lichte achtergronden en de zwierige compositie opvallend. Spr. hoopte, dat de kunstenaresse nog vele ja ren in staat zou zijn haar scheppende ar- 'beid voort te zetten. De heer Van de Mandele nam de gele genheid te baat om zijn gehoor de veel zijdige kwaliteiten van het werk van wij len de echtgenoot van mevrouw Dinge mans, waarvan een collectie aan haar ex positie is toegevoegd, onder het oog te brengen. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich ook de loco-burgemeester van Haar lem, de heer D. J. A. Geluk. Haarlemse I.D.-agent krijgt tien jaar Het Byzonaer Gerechtshof te Amsterdam heeft heden de 39-jarige voormalige opper wachtmeester van de Inlichtingendienst te Haarlem, E. Berkelaar veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de burgerlijke rechten. Er was vijftien jaar tegen B. geëist. Hem was ten laste gelegd, dat 'hij 32 personen had gearresteerd, van wie er dertien omgekomen zijn. In de sententie overwoog het hof, dat verdachte weliswaar met tegenzin in dienst is gegaan bij de Haarlemse S. D., doch dat hij later zijn werk voor de vijand met een „niet te motiveren, weerzinwekkend enthousiasme" had gedaan. DE HISTORISCHE SCHOONHEID VAN HAARLEM. Onder leiding van de heren Haak en Warnaars had Zaterdagmiddag een rondleiding plaats langs en aantal der Haarlemse hofjes. Natuurlijk konden niet alle 25 Hofjes bekeken worden, maar toch hebben de 70 deelnemers aan de ex cursie een mooie Indruk gekregen van de voor velen verborgen schoonheid van Oud-Haarlem Nu het aantal van hen die zich opgaven voor deze rondleiding zo groot was. overweegt het bestuur der Volksuniversiteit, dat de excursie organiseerde, in het winterprogramma nog een dergelijke rondleiding op te nemen. Vermoede lijk za! dan het interieur van enige historische gebouwen in Haarlem bezichtigd worden. DE HEER CHR. VAN DEN HEUVEL EEN KWARTEEUW KAMERLID, de Chr. Boeren- Tulndersbond. Allen stelden terdag in intieme kring gehuldigd wegens zijn 2S-Jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer A. Warnaar. burgemeester van Hazers- woude. sprak namens de Anti-Revolutlonnalre Kamerkring. mr. C. J. Woudstra als voorzitter van de Anli-Revolutionnalre kieskring Neder land en Oranje te Leiden en mr W. Rip namens de Chr. oBeren- en Tuindersbond. Allen stelden de grote verdiensten van de heer Van den Heu vel als parlementariër, speciaal als landbouw deskundige, In het licht. De heer Chr. van den Heuvel woonde vroeger in Heemstede, waar hij zitting had in de ge meenteraad. Een radicaal advies van de Radioraad Naar de Volkskrant meldt heeft de radioraad de minister van Onderwijs. K. en W. geadviseerd een centraal radio-instituut te stichten, dat fungeert als overkoepe lend orgaan. Dit instituut zou de beschik king krijgen over de beide Hilversumse zenders, waarvan de ene zal worden vrijgehouden voor een nationaal program ma, terwijl de andere zender aan de om roepverenigingen zou worden afgestaan. De radioraad verwacht dat de omroepver enigingen haar gebouwen en apparatuur zullen inbrengen in dit centrale instituut. In 't geval de omroepverenigingen dit wei geren adviseert de radioraad de minister, over te gaan tot onteigening op korte ter mijn. Uit een enquête van de Volkskrant is gebleken dat alle omroepverenigingen deze plannen afwijzen. Een der hardleersen Haarlemse jongen gewond door munitie Een 15-jarige scholier uit Haarlem werd door de heer Bakker uit IJmuiden vrij ernstig gewond op de Strandweg aan getroffen. Het bleek dat de jongeman met gevonden munitie had gespeeld zodat hy aan beide handen en aan de linkerarm kwetsuren had opgelopen. Een dokter ver leende eerste hulp en het slachtoffer werd naar een ziekenhuis in Haarlem overge bracht. De burgemeester van Nümegen, mr. C. M. J. H. Hustinx, ls per vliegtuig naar New York vertrokken. HIJ ls op weg naar Albany in de Verenigde Staten, de stad die Nijmegen heeft geadopteerd, om daar het Albany-comité de dank van de Nijmeegse burgerij over te bren gen voor de verleende hulp. Millioenen Indonesiërs moeten geholpen ivorden Prinses Juliana heeft Zaterdagavond in haar kwaliteit als voorzitster van het Ne derlandse Rode Kruis door de radio een beroep gedaan op medici, verplegenden en allen, die belang stellen in ziekenverzor ging, om de Indonesiërs te hulp te komen. Het beroep was speciaal gericht tot die verplegenden, die het vak uit ware roe ping hebben gekozen. De Prinses verwacht van de verpleegsters, die buiten haar oor spronkelijk beroep een werkkring hebben gevonden, dat zij tot het verpleegsters- corps zullen terugkeren. Ook zij die na een huwelijk het beroep hebben laten va ren en zij, die reeds gepensionneerd zijn, kunnen in een zeer grote behoefte voor zien, wanneer zij zich, al is het maar voor enkele dagen per week, ten dienste stellen van het ziekenhuis-apparaat. Dit appèl geldt ook voor de verpleeghulpen. Ook van de Nederlandse artsen wordt een offer gevraagd. Zeer vele medici, die jarenlang in Indië hebben gewerkt, zijn aan het einde van hun krachten en moe ten vervangen worden. De Prinses zeide, dat de Indonesiërs vele jaren vrijwel verstoken zijn geweest van preventieve medische hulp. Er wordt daar Tedder" en Cunninghamtwee paarden uit de Koninklijke Engelse stallen wacht een gewichtige taak: zij zullen het huwelijks rijtuig van prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten trekken. Een psychologisch aspect van de aanvang der wijsbegeerte De K^nnemer Kring een kring van vrienden van de Amersfoortse School van wijebegeerte hield Zondagmiddag in hét stampvolle zaaltje van Arbeid Adelt zijn eerste bijeenkomst, waar prof. H. Oldewelt een voordracht hield over „Een psychologisch aspect van de aanvang der wijsbegeerte". Nadat jhr. dr. V. van den Bergh in een kort inleidingswoord het doel van de knng had uit eengezet, namelijk om op begrijpelijke wijze wijsigerige onderwerpen onder de aandacht der leden te brengen, en de aanwezigen had aange spoord om in eigen omgeving de kring, voor zo ver nodig, bekendheid te geven, vertelde prof. Oldewelt op boeiende wijze over de eerste wijs gerige gedachten der Westerse wereld. In histo risch opzicht is het merkwaardig op te merken, dat bij de oudste Grieken de wijsbegeerte aan de wetenschappen is vooraf gegaan: deze komen als het ware later uit de wijsbegeerte voort. De mens biacht pas langzaam aan de kracht en de moed op om vitkle vragen te gaan stellen. Pas de grootste denkers later, deze levensvragen tot in de diepste lagen van hun wezen doordrin gen. De meeste mensen durven de verontrusting, die met deze vragen gepaard kan gaan. niet aan. waarbij te bedenken valt dat de tegenwoor dige mens door zijn intellectuele training veel meer bulten zijn gemoed laat omgaan dan vroe ger het geval was. Toch is het merkwaardig, hoe ook de oudste Griekse philosofen hun verontrusting trachtten te verminderen door een zeker zelfbedrog, dat hen ertoe bracht de vragen niet over de mens, maar liever ten aanzien van de natuur te stellen. De wijsbegeerte wil beginnen met vitale vragen, maar doet natuurkundige vragen, als: wat is het oer-element? waardoor de psychologische ge- grepenheid geneutraliseerd wordt in een vraag, die niet te diep gaat. Even merkwaardig is. dat zij zich nauwelijks tijd gunnen voor het ant woord: de verontrusting moet terstond worden gesust. Het antwoord op deze natuurkundige vragen is dan ook geen bewering zonder meer. maar een beeldspraak, waarin tets tot de mens over hem zelf wordt gezegd. Verschillende uitlatingen van de oudste philosofen bewijzen dit, maar geen is zo duidelijk als die van Heradltus: „Ik zocht mijzelf". op dit gebied reeds veel gedaan, doch de hulp is zeer beperkt, omdat zovele mil lioenen mensen meer op hulp en bijstand aanspraak maken. Alleen door het ver richten van dit medisch-sociaal, diep men selijk werk. is het mogelijk in de wereld de rust en de vrede te zien wederkeren. Door dit in Indonesië te doen, kan men met eigen ogen deze waarheid tot werke lijkheid zien worden. De Prinses is er zeker van. dat dit be roep om hetzij in Nederland, hetzij in In donesië een offer te brengen voor het al gemeen belang, met terzijdestelling van elk persoonlijk belang, niet vergeefs zal zijn. Juist de perfectionnering van het Nederlandse ziekenhuisapparaat heeft de Nederlanders er toe gebracht, voor het ge ringste de tijd op te eisen van de verple genden en de medici. Is het onredelijk, zo vroeg de Prinses, te vragen of niet de tijd, besteed aan vele van onze kleine lichame lijke zorgen, oneindig veel beter besteed zal kunnen worden om het enorm grote aantal Indonesiërs te helpen, dat in een erbarmelijke physieke toestand verkeert? Stenen op de rails deden trein ontsporen Op het baanvak Rotterdam-Schevenin- gen ontspoorde Zondagmiddag om half vijf tussen de haltes Renbaan en Waals dorp een electrische trein. De'bestuurder ha'd een twintigtal stenen op de rails ont dekt en trachtte door te remmen een ont sporing te voorkomen. Dit gelukte echter niet meer. Er ontstond zeer geringe mate riële schade. Het treinverkeer ondervond enige vertraging. De politie te Wassenaar heeft een onderzoek ingesteld. Molotof schrijft Marshall over Korea Molotof, de Sovjet-minister van Buiten landse Zaken, heeft zijn Amerikaanse ambt genoot, Marshall, Donderdag een brief ge zonden, waarin hij mededeelt, dat de hou ding van de Amerikaanse delegatie er op wijst, dat deze delegatie „het werk der ge meenschappelijke commissie voor Korea niet wil voortzetten." „De houding der Amerikaanse delegatie heeft de vorming van een voorlopige demo cratische regering, welke in overeenstem ming is met de te Moskou genomen beslui ten, onmogelijk gemaakt en dit verhindert de vestiging van één enkele democratische staat op Korea.'' „Met het oog hierop heeft de Sovjet-Unie haar delegatie de instructie gegeven het voorstel in te dienen, dat de bewoners van Korea de gelegenheid zal worden geboden zelf een regering te vor men, zonder inmenging van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, en ook de Ameri kaanse en Sovjet-Russische troepen zijn teruggetrokken." Ondanks het feit, zo vervolgt de brief, dat dit voorstel reeds op 26 September was ingediend, heeft de Amerikaanse delegatie nog geen antwoord laten horen. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag kunnen bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen afgehaald worden te: Haarlem (Vleeshal) restant D. E tot en met Ek Bloemendaal (Hartelustschool) O tot en met P. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur let ter C; 2 tot en met 4 30 uur Da tot Di. Die dag bestaat er in Haarlem (Vleeshal) voor de letters U, V en W gelegenheid tot het inleve ren van inschrijvingsbewijzen AB voor rijwiel banden. eerste montage en in Bloemendaal en Zandvoort voor alle letters. SCHEEPVAART K. N. S. M. Theseus 10 Oct. van Pa lermo naar Bona: Hast 5 10 Oct. te Ham burg: Marinier 10 Oct. te Antwerpen: Hos 10 Oct. van Gibraltar naar Calamta: Cari- bia 10 Oct. te Aarhus: Euierpe 10 Oct. van Kopenhagen naar Amsterdam. Vulcanus 9 Oct. Britaltar gepass. Deo Duce 11 Oct. te Hoek van Holland: Constantia 8 Oct. te Maracaibo: Florida Sword 7 Oct. te La Guaira. Oceaan. Polyphemus 8 Oct. \Jan Bata via naar Palembang; Melampus 9 Oct. Gi braltar gepass. (op weg naar Batavia). Mü. Nederland. Van Oldenbamevelt 10 Oct. van Batavia (thuisreis): Bengkalis 7 Oct. te Batavia; Oranje 10 Oct. te Sou thampton (op weg Oost-Indië); Radja 10 Oct. van Port Said naar Hamburg: Tabian 10 Oct. van Suez naar Batavia; Poeiau Laut 10 Oct. te Suez. K. P. M. Bagan 10 Oct. te Port Said. Kon. HoM. Lloyd. Salland 10 Oct. te Rosario (thuisreis): Eemland 10 Oct. van Rio de Janeiro naar Bahia (thuisreis). Holl. Oost Afrika Lijn. Boschfontein 10 Oct. van East Londen naar Port Elisa beth. Bezwaren tegen Belgisch uitvoerrecht van 3 procent Adres aan de minister van Economische Zaken Het comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking heeft de mi nister van Economische Zaken verzocht, er bij de Belgische regering op aan te dringen, het algemeen uitvoerrecht van 3 procent dat sedert 1 September geheven wordt, zo spoedig mogelijk te doen vervallen. Het comité kan zich geheel verenigen met de reeds van Luxemburgse zijde geop perde bezwaren tegen deze maatregel, wel ke, al moge zij naar de letter niet in strijd zijn met de reeds gesloten douane-overeen komst, naar de geest daar toch lijnrecht tegenin gaat. Indien de Belgen inderdaad over de ge hele linie of voor een belangrijk deel be sluiten tot het doorberekenen der 3 pet. aan hun Nederlandse afnemers, zou dit voor Nederland in een verhoging van het prijs niveau resulteren, hetgeen uiteraard als nadelig voor het economische leven in Nederland moet worden beschouwd. Daar de handelsbalans tussen Nederland en België nog niet in evenwicht is. zou Nederland met zijn grote importen uit Bel gië in extra sterke mate de lasten van de verhoogde prijzen te dragen krijgen. Aangezien deze uitvoerrechten in Belgi sche valuta dienen te worden voldaan, zal dit een verlaging van 3 pet. van de diverse toegewezen deviezen-contingenten beteke nen, respectievelijk een vermindering van de Nederlandse productie, voor zover het import van grondstoffen en halffabrikaten betreft. Wanneer men ertoe zou moeten overgaan de prijzen te hercalculeren, zou dit grote administratieve verwikkelingen ten gevol ge hebben. Ook de concurrentie van Nederland met het buitenland zou door deze heffing weer aanzienlijk moeilijker worden. Vele Nederlandse importeurs hebben reeds medegedeeld, dat zij gedwongen zul len zijn, elders de artikelen, welke zij uit België betrokken, te kopen. Het comité hèeft zich afgevraagd, of het niet goed zou zijn, de Nederlandse bedrij ven te adviseren, aan hun Belgische leve ranciers mede te delen, dat zij de verho ging van 3 procent niet wensen te betalen, in afwachting van de door de minister te nemen stappen. P.R.A.-personeel ziet de toekomst somber in De P.R.A.-personeelbond hield te Utrecht een jaarvergadering onder leiding van de heer H. J. Visser uit Alkmaar. Deze zeide, aat de overheid in gebreke is gebleven de talrijke concrete toezeggingen aangaande de toekomst van het P.R.A.-personeel na te komen. Het personeel is in een steeds ongunstiger positie gedrongen. Twee-en- een-half jaar, zo zeide de heer Visser, heeft de overheid van de arbeid van goe de vaderlanders geprofiteerd. Zij dient zich zeer goed rekenschap te geven van de verbittering, die door deze houding is ont staan, aangezien gewettigde vrees bestaat, dat dit personeel zeer binnenkort zonder meer aan de kant wordt gezet. Niwinpakketten uit Indië Op Schiphol landde de Skymaster PH- TSA, met aan boord 460 Niwin-pakketten uit Indië- Als tegenprestatie voor de Kerstpakketten-actie in het moederland sturen de militairen nu pakjes met thee, koffie, rijst, specerijen en tabak naar huis. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: J. Minnema en T. de Groot. J. J. F. Beynes en A. E. M Helmich. S. Morel en J. Donkers. J. P. Lefferts en E. Sloffer. GETROUWD: H. J. F. Assendelft en A. W. Tukker. G. H. C. Weijers en C. M Appelman H. J. Lasschuit en H. M. de Boer. M. H. Klerk en L. Rapis. BEVALLEN: G. GerritsMarrees (d.), M. Postmusvan der Rijt (d C. J. van Heerik- huizenvan Dongen (z.I. J. Moorman—Hartel (z.), J. M. Slingerland—Goeman (z). J M. Op dam—Kroone (d.), A. P. van Soest—Wolthuis (zM. H. van Buchum—van der Peyl (d M M. CompterBakker (z.), E. H. de Kruijff— Aupers (d.), W P. Bolvan Breugel (d.) OVERLEDEN: W. F. Slieker, 4 j., E. Wal ter— Postma. 87 j. J. M. van Zwieten—Steenks 70 j. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag 1% uur Koninklijke Olie. 462 466 304 305 383 387% A. K. U 185% 186 Nederlandse Ford 391 390 Nederlandse Kabel 311 312 Calvé certificaten 184 183% Scheepvaart-Unie 192% 194% Holl.-Amerika Lijn 237 Deli Maatschappij 162 168 H. V. A 233% 237 A'dam Rubber 158% 164% Ned. Handel Mfj 141 141 N.-I. Handelsbank 102% 102% Tilliton Mij II 395 402% Twaalf jaar gevangenisstraf voor ex-politiemajoor De 50-jarige gewezen majoor bij de Orde- politie te Haarlem, J. D. J. C., is heden door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf met ontzetting uit de burgerlijke en pohtieke rechten. Er was 8 jaar tegen hem geëist. Tegen de majoor, die lid van de N.S.B. was geweest, waren geen klachten ingeko men over zijn Haarlemse periode van 1944 tot het einde der bezetting, maar wel over zijn optröden in 1942 en 1943 te Amster dam, toen hij als commandant van een politie-bataljon uit de Tulp-kazerne te Amsterdam bevel gaf tot het opsporen en arresteren van Joden. BINNENLAND Binnenkort zullen besprekingen worden ge houden tussen een Nederlandse en een Italiaans® delegatie om te komen lot een nieuw beta'.ings- en handelsaccoord. Het Is nog niet bepaald of deze besprekingen In Den Haag of In Rome zul len plaats hebben. De begroting der gemeente Rotterdam voor 1948 toont :n ontvangster, en uitgaven een totaal van f 157 440.381. Onder de ontvangsten van de gewone dienst is een bijdrage van de kapitaal- dienst opgenomen als dekking van een tekort, dat voorlopig op 51 mlllloen moet wordep ge raamd. Mr. O. H. S., advocaat en procureur te Rot terdam. ls door het Haagse Bijzondere Gerechts hof veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf, verlies van beide kiesrechten voor het leven en ontzegging van het recht om het beroep van advocaat en procureur uit te oefenen. In de bezettingsjaren was mr. S. opgetreden als „Ver- walter" van Joodse zaken. Voorts had hij aan Duitse Instanties een lijst verstrekt met namen van bekende persoonlijkheden uit de Rotter damse zakenwereld en van de rechterlijke macht met vermelding van hun gevoelens Jegena de bezetter. Naar de „Times" uit Londen meldt heeft de Nederlandse regering 500 Friese vaarzen aan Engeland ten geschenke aangeboden als bewlja van het grote medeleven van de Nederlandse bevolking in de tegenslagen, die de Engelse landbouw verleden winter heeft geleden Er worden voorbereidingen getroffen om het vee in Engeland te verkopen ten bate van het natio nale landbouwnoodfonds. Te Hilversum is in de leeftijd van 47 Jaar overleden lr. J van Dobbenburgh. directeur van de hoofd-industriegroep tele-communlcatle d,er N.V Philips en directeur der Nederlandse Seln- toestellenfabriek te Hilversum. Ambtenaren van de C.D.E.C. constateerden tn de provincie Utrecht verkoop van Drentse turf tegen te hoge prijs. Het onderzoek heeft ge leid tot het verbaliseren van een negental ver- veners uit Drente, die 10 mlUloen turven bleken te hebben verkocht tegen prijzen welke 10 tot 40 pet. boven de maximum toelaatbare pryt lagen. De prijscontrole vestigt er de aandacht op, dat maximumprijzen, welke tegen het eind van het vorig jaar voor wild. gevogelte en tamme konijnen zijn vastgesteld, onverminderd van kracht zijn. Met ingang van heden zal de K. L. M. een maal per week een bijzondere vlucht naar Ber lijn maken. Voorts wordt het plan overwogen om van 3 November af op de dagelijkse dienst Amsterdam—Gothenburg eer.maa: per week te Hamburg een tussenlanding te maken. Voor het tribunaal te Arnhem zal op 27 October terecht staan de gewezen president van de Arnhemse rechtbank, mr. H, H.. die lid was van de N.S.B en vice-president van het Econo misch Gerechtshof. Op 16 October zal een IJslandse handels- commissie In ons land komen, welke zal worden rondgeleid onder auspiciën van het Centraal or gaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland. Handelaren, Industriëlen, pro ducenten. die hierin geïnteresseerd zijn kunnen zich wenden tot de Hoofdgroep Industrie en de Hoofdgroep Handel, belde te '5 Gravenhage, HAARLEM EN OMGEVING Wegens ziekte van Prof. R. Caslmlr kan Dinsdag de vergadering van de afd. Haarlem van de vereniging voor paedagoglek. waar hU als spreker zou optreden, niet doorgaan. De R.K. toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" te Heemstede gaf een opvoering van ..De die terugkwam" van G. Nielcn. Door bij zondere omstandigheden had men slechts drie weken gehad om het stuk In te studeren, daar door was de uitvoering niet vlekkeloos. Toch heeft het publiek wel genoten. Een collecte voor .Unicum"«bracht f49,69 op. In Bennebroek gaf de R.K. toneel verenig - „Bennebroek" Zondagavond In het R.K. Ve:- - gingsgebouw een opvoering van ..Mensen in Botsing". De zaal was stampvol. Ofschoon het stuk lr. de oude stijl geschreven ls (er kwamen twee moorden eer. poging tot vergiftiging en een kloppartij In voor) werd het toch goed gespeeld en het oogstte veel bijval. De Carlanelly s zorg den voor een prettige muzikale afwisseling. Het toneelgezelschap „De Verenigde fipe- Iers" voert Dinsdagavond 14 Octber om 8 uur" tn De Leeuwerik het detective-spel „In de nacht 'an 23 April" op. De heer Th. p. v. Turnhout, magazijnmees ter bij de N.V. Handel MIJ. v.h. Fa. S. Relnnlda, hoopt op Dinsdag 14 October de dag ie herden ken waarop hij voor 40 Jaar ln dienst trad. In de Van Zeggelenschool te Haarlem werd een ouderavond gehouden. Het hpofd en dé voor zitter der oudercommtssle spraken hartelijke woorden van afscheid tot dè heer de Muruiik, die de school gaat verlaten als onderwijzer, om dat hij benoemd ls tot hoofd der Tcylerschool. Er werden hem enige geschenken aangeboden. De heer Joh. M. Schmidt, directeur van het Sportfondsenbad te Haarlem, hield een lezing (toegelicht door een film) over de zwemsport. In de Houtrakpolder onder de gemeente HaarlemmeiTiede zijn twee coloradokevers .aan getroffen De Plantenziekekundigendienst ls hier van op de hoogte gesteld. De Haarlemse-recherche heeft een 24-jarige radiotelefonist aangehouden, die zich aan dief stal van twee rijwielen heeft schuldig gemaakt. DAMES KEGELCLUB vraagt leden, om een middag ln de week te spelen. Brieven no. £049. Aangeboden met spoed goede merk .J4eume(Jer Berlin", voor billijke prijs M. v. Heemskerk straat 25 zwart TE KOOP AANGEBODEN we gens vertrek: 2 Herenoostuums 1 nstrakan damesmantel, en kele wollen Jumpers, en diver sen. Elndenhoutetr. 71. Alleen Dinsdag, 14 Oct voor 18 uur. Voor geldbelegging 3 HEREN HUIZEN op prima stand te Haarlem, te koop. Huuropbr. t 1530 p. J. en water. Brieven no. 9045. Sigarenzaak Te koop, centrum Haarlem, Met wonlngrull. Koopsom f 3500. Inl. Makelaar H. W. Vroiyk. Heussens6tr 16 Tel. 23693. Moderniseren - Stofferen - Oldfinisheren van uw MEUBELEN. Binnen 4 dagen retour. MOLUKKENSTR. 26. H.-N. Dames en Heren, wie het werkelijk ernst ls een goed en gelukkig huweiyk te sluiten, wendt U vol vertrouwen tot BEMIDDELINGSKANTOOR „METROPA" Middellandplein no. 81A, Postbus 70. Rotterdam. Onze betrouwbare en reële be- handeling geniet een zeer goede reputatie en onze vele relaties ln alle beschaafde krin gen over 't gehele land bieden U absolute kans op succes Dis cretie ls absoluut verzekerd. Vraagt u eens Inl., welke U zonder enige verpl. en ln blan co couvert worden toegezonden Haarleinsch Doekhuls ZLJLSTR. 89, HAARLEM. De Christengemeenschap door P. MULLER. Amsterdam ..Wat wordt van het Christen dom ln onze t(Jd verlangd?** GED. OUDE GRACHT 47 Donderdag 16 Oct. 20 uur. Snelwegers „DE ZES" Uit voorraad leverbaar Handel. Kepnratle Onderh., Abonnementen SPAARNE 78. Telef. 21818. binnen 3 uur. ZIJLSTRAAT 87, Tel. 11110

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3