Haarlems Dagblad Rusland steunt de Amerikaanse aanbevelingen inzake Palestina Nazi-Brieven Nederland heeft aan krantenpapier Unesco-rapport dringend behoefte en gramofoonplaten 1 Weerbericht 62c Jaargang No. 18760 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admin. 10724, 14825. Redactie 106U0. Directeur-Hoofdredacteur 15U54. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Dinsdag 11 'OcloHer 1917 Verschijnt dagettJKs Behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 27310i. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem EEN REEKS particuliere brieven van mr. M. M. Rost van Tonningen, N.S.B.'er en paladijn van Himmler, aan Mussert, Seyss- Inquart, Rauter, Hi mm Ier enz. is in druk verschenen. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie heeft ze gepubliceerd in zijn orgaan „Nederland in Oorlogstijd". Men kan ze niet zonder beklemming lezen. Deze man, die op 8 Juni 1945, op 51-jarige leef tijd, zelfmoord pleegde, in de gevangenis te Scheveningen, is een dier Nederlanders geweest, die volkomen door de Hitler-waan bevangen waren. Ongetwijfeld zijn weinige niet-Duitsers er zo in verdoold geraakt als hij. In October 1941 schreef hij aan Mus sert, dat hij indertijd „Mein Kampf" in één enkele nacht had gelezen en voegde daar aan toe: „Ik vind in Hitiers werk al hetgeen waarop ik mijn ganse leven gehoopt had. Wat ik moeizaam als diepe geloofsovertui ging had verworven was hierin neergelegd. Sindsdien vulde mijn nationaal-socialis tische wereldbeschouwing mijn leven: zij is mijn onwankelbaar Godsgeloof." Gezwol len taal van een fanatieke dweper, die „Godsgeloof" meende te kunnen stellen in een sterfelijk mens. En dan deze mens, wiens kwade genius en wiens misdaden onheil over de wereld brachten. Het blad „Nederland in Oorlogstijd" betitelt Rost' als een onevenwichtig fanaticus, die voor de brede stromingen van*Nederlands gees tesleven geen aandacht had. doch opging in het „Duitse evangelie" van Hitler. En die gebondenheid was niet nieuw. „Al in de eerste wereldoorlog was ik met hart en ziel het Duitse- volk toegedaan", schreef Rost van Tonningen in '44 aan een Oberführer van de S.S. en als men zulke dingen leest vraagt men zich met verwondering af, waarom zulk een mens eigenlijk Nederlan der gebleven was en zich niet allang als Duitser had laten naturaliseren. Uit zijn levensloop zou men opmaken, dat de aanleiding en de gelegenheid daartoe hem niet ontbroken kunnen hebben, ook niet eer hij in 1936 tot de N.S.B. toetrad. Er zijn meer mensen geweest die zich vol komen vervreemd hebben gevoeld van de geest van het Westen. Er zijn er ongetwij feld ook nu. Waarom bleven en blijven zij hier? Waarom tijgen zij niet naar het Mekka van hun vervoering? Het had voor een man als deze wellicht de redding kun nen zijn; vroege ervaring met de wrede werkelijkheid van zijn verwrongen beeld zou hem wellicht tijdig uit zijn roes hebben kunnen verlossen. Maar zo tegenstrijdig zijn vaak de beroeringen der menselijke natuur, dat het misschien juist de onder bewuste vrees daarvoor is geweest, die hem heeft weerhouden om Duitser te worden en tn de ware sfeer van zijn afgod te treden. Het surrogaat, de N.S.B.werd zijn wereld, maar het deed hem niet ontsnappen aan de désillusie die komen moest. Hij heeft een hele reeks functies als Nazi bekleed: voor de oorlog hoofdredacteur van het Nationale Dagblad, Tweede Kamerlid, gemachtigde van Mussert voor Zuidholland, lid van de Ipolitieke Raad van Mussert, na de bezetting eerst gemachtigde van Seyss-Inquart voor „de marxistische partijen en de Arbeiders pers", later tweede plaatsvervangende lei der van de N.S.B., leider van de Raad van Volkshuishouding en Ihoofd van de afdeling Economische Zaken van Musserts hoofd kwartier, president van de Nederlandse Bant', president van de door hem opge richte Nederlandse Oostcompagnie, enz., tot hij op 30 December 1944 door Mussert als plaatsvervangend leider ontslagen werd en kort daarop „vertrok naar het front" voor dienst bij de Landstorm. Rost van Tonningen was slecht geschikt om met anderen samen te werken. Deze publicatie vermeldt als zijn (tijdelijk) ge trouwen de vakverenigings-leider der N.S. B. Woudenberg, de S.S.-man Feldmeyer, de thesaurier-generaal der N.S.B. Rambonnet slechts enkelen. Hij had geen invloed op de massa der leden en Mqssert vertrouwde hem en zijn leiders-aspiraties kennelijk niet, zodat hij zijn heil bij Himmler moest zoeken. Van alle anderen raakte hij ver vreemd, ook van Seyss-Inquart en Rauter. temidden van de intriges en ruzies die het Nazidom zozeer kenmerkten en waarvan ook de ex-Commissaris-Generaal dr. Wim- mer onlangs nog heeft getuigd. Hij werd een verbitterde eenzame en Rauter seinde aan Himmler, op het moment dat Mussert hem eind 1944 ontsloeg, dat hij niets meer achter zich had. Mussert gaf hem dat ont slag in een nogal laf briefje, dat Rost van Tonningen beledigend vond en hem aan leiding gaf tot een eindeloze klachten-brief aan Seyss-Inquart, vol beschuldigingen aan Mussert's adres en eindigend met het ver zoek, het ontslag in te trekken. Dat is wel een der merkwaardigste documenten, om dat er zo zonneklaar uit blijkt hoe iemand, die de veelbesproken „trouw aan de Leider" gezworen had, zidh uitsloofde om deze Leider de nek te breken. Bij Seyss beschul digde hij Mussert van „een reetó bedriege rijen", vooral tegenover de Fiiihrer. Hij verklikte dat Mussert de leden van de par tij-Van Rappard, die van Duitse zijde ge financierd werd, landverraders had ge noemd. Hij verklikte nog veel meer, ook dat Mussert de groet „Heil Hitier" sabo teerde ten gunste van „Hou Zee" en de Rijksgedachte had opzij geschoven voor de Dietse gedachte, waarmee hij zijn eed van trouw „direct had gebroken". Er volgde een reeks verdachtmakingen jegens ver scheidene van Musserts vertrouwelingen: de jurist Carp, graaf d'Ansembourg, de Blocq van Scheltinga en anderen, die vol gens hem „het separatistische verraad." voorbereidden". Het baatte de ontslagen man niet. Rauter en Himmler namen het nog even schijnbaar voor hem op, maar toen hij in Februari 1945 in militaire dienst ging, was zijn politieke rol uitgespeeld. Uit de reeks brieven blijkt, dat Rost van Tonningen voortdurend in moeilijkheden had verkeerd met Hollandse zowel als Duitse-Nazi's. Op 26 Mei 1943 sohreef hij aan Rauter, dat Schmidt (de Kommissar- General in Den Haag), Mussent en Geel kerken al drie jaar storm tegen hem liepen en pakte hij uit over de karakterfouten Van Feldmeyer. Een jaar later ging hij tekeer tegen de bezetting der leidende pos ten in de N.S.B. eii somde de titularissen op als „1/8 jood, 1/4 jood" enz., ditmaal in een brief aan Sturmbawiführer Fahren- holz. De gehele gepubliceerde correspon dentie werpt een scliel lidht op de werke lijke onderlinge verhouding der leidende „kameraden", die met kameraadschap wei nig uitstaande :had, om van vriendschap maar te zwijgen. En zij toont mr, Rost van Tonningen als een bezeten quaerulant en een verscheurd mens. Deze publicatie is een verhelderende ont hulling temeer omtrent de innerlijke wer king van „het régime van de sterke man". R. P. „De stichting van Joodse staat spoedeisende kwestie" Door het plan tot verdeling van Palestina in een Joodse en Arabische staat, zoals dat door de meerderheid van de UNO-commis- sie voor Palestina werd geadviseerd, aan te nemen, heeft Rusland gisteren in de poli tieke commissie hetzelfde standpunt inge nomen als de Verenigde Staten. Zelfs on dersteunde de Russische afgevaardigde Tsarapkin verschillende adviezen, die de Amerikaanse gedelegeerde reeds eerder naar voren had gebracht en toonde zich daardoor solidair met de voornaamste dé tails van het Amerikaanse standpunt. Tsa rapkin maakte slechts het voorbehoud, dat hij te zijner tijd enkele punten van het meerderheidsplan zou moeten amenderen. Deze punten zijn waarschijnlijk de status van Jeruzalem, dat in het plan als vrije stad werd aanbevolen en de grenzen van de toekomstige autonome Joodse en Arabi sche staat. Tsarapkin verklaarde, dat men „de Jo den het recht niet kan ontzeggen in Pa lestina hun eigen staat te stichten" en legde er de nadruk op, dat het Palestijnse pro bleem niet alleen met behulp van acade mische en juridische redeneringen is op te lossen. Historische rechten, waarbij hon derden, ja duizenden jaren moet worden teruggerekend, beslissen volgens hem niet. De Arabieren zowel als de Joden hebben het recht vrij in hun eigen staat te leven. In verband met hetgeen de Joden in Europa hebben moeten doorstaan, is de stichting van een Joodse staat „een volkomen rijpe en spoed-eisende kwestie" geworden. „De zaak moet op een brede politieke basis gesteld worden," aldus de Russische ver tegenwoordiger. De huidige gebeurtenissen in Palestina waren naar zijn mening het gevolg van de ineenstorting van het man daat-systeem. Met de algemene aanbevelin gen, welke door alle leden van de commis sie waren ondersteund, was Tsarapkin hei geheel eens: 1. zo spoedig mogelijke beëin diging van het mandaat; 2. zo spoedig mo gelijke onafhankelijkheid van Palestina. Tsarapkin verklaarde zich tenslotte voor stander van de economische eenheid tussen de twee toekomstige Palestijnse staten. „Geen UNO-eigendom," Fawzi Bey, de Egyptische afgevaardigde, kwam na de Rus aan het woord en zeide: „Ik ontzeg de UNO het recht om over ver deling van Palestina of van enig ander land te beslissen. De Algemene Vergade ring kan alleen aanbevelingen doen aan regeringen en deze kunnen alleen beschik ken over hetgeen haar toebehoort. Behoort Palestina toe aan de UNO?" Nadat de afgevaardigde van Afghanistan in zeer korte bewoordingen had verklaard, dat de bevolking van Palestina het recht moet hebben om over haar eigen lot te beslissen, zodat hij geen' enkele der inge- Parijse vervoerderssfaking lijkt politieke manoeuvre De Franse minister-president, Ramadier, heeft hedenmorgen naar aanleiding van de staking bij de métro, zich per radio tot de Parijse bevolking gericht. Ramadier zette uiteen, dat het algemeen vakverbond van de métro gisteren een ultimatum richtte tot de regering om het uitvaardigen van een regeling, welke eerst Vrijdag aanstaan de door een commissie in bespreking ge nomen zou worden. De afgekondigde sta king, vijf dagen voor de datum der ge meenteraadsverkiezingen, heeft het aanzien van een politieke manoeuvre, aldus Rama dier. De Parijzenaars vonden hedenmorgen de stations van de métro gesloten. Bij de in gangen stonden politie-agenten en posters. Ook de autobusdiensten, welke door de „métropolitain" worden verzorgd, waren stopgezet. Het departement van openbare werken heeft aangekondigd, dat tussen de hoofdstations noodverbindingen per auto bus zullen worden ingelegd en dat, voor zover de mogelijkheid daartoe zal bestaan, later ook andere nooddiensten zullen wor den ingesteld. Het publiek maakt verder gebruik van voertuigen van particuliere ondernemingen en taxi's. Franse troepen rukken op in Vietnam Volgens het Franse legerbericht vol voeren de Franse troepen met succes de operaties ten Noorden van de stad Hanoi. Behalve dat enkele belangrijke plaatsen bezet werden, werd de weg Langson-Coa- bang onder controle der Franse troepen gebraCht. De Vietnamese eenheden boden slechts hier en daar tegenstand. Bij de ge vechten te Son-Tay hebben de Vietname- zen 100 doden en een groot aantal gevan genen verloren. Bij Nam-Dinh verloren de Vietnamezen 50 doden. Een groep par- tisanen in Cochin-China leed zware ver liezen. Van de Fransen werden drie man schappen gedood. diende aanbevelingen kon steunen, werd de vergadering verdaagd. Syrische regeringsverklaring. „Syrië zal onvoorwaardelijk de Ar abische Liga steunen door alleen onafhankelijkheid van Palestina en de vorming van een Ara bisch bestuur aldaar te aanvaarden", aldus luidt de verklaring van de nieuwe Syrische regering van Djail Mardam Bey aan het parlement. Bevin bedreigd Het Londense blad Evening Standard meldt met grote koppen, dat Scotland Yard een complot heeft ontdekt om de Engelse minister van Buitenlandse Zaken/ Bevin, van het leven te beroven. Volgens het blad heeft een speciale afdeling van Scotland Yard meegedeeld, dat de detec tives, belast met de bewaking van de mi nister, gewaarschuwd zijn dat het complot waarschijnlijk spoedig zijn slag zou trach ten te slaan. Nader wordt vernomen, dat Scotland Yard de maatregelen ter bescherming van Bevin heeft versterkt, daar tijdens het weekeinde dreigementen zijn ontvangen, dat Bevin door terroristen zou kunnen worden aangevallen Een woordvoerder van Scotland Yard heeft een en ander tegen gesproken. 'rini Honig, de Haarlemse schilderes, expo seert van 15—31 October m de bovenzaal van de boekhandel Mul en Stap, Grote Houtstraat 63. LAefhebbers van zuurkool kunnen gerust zijn, want zeventig procent van de op de veilingen aangevoerde witte kool wordt gereserveerd voor de zuurkoolfabriekcn. Deze foto werd genomen bij een dergelijke fabriek in Oudkarspelwaar reeds een flinke voorraad grondstofligt opgestapeld. WAT CULTURELE SANERING VEREIST: De Unesco, onderafdeling tian de UNO voor culturele aangelegenheden, heeft een speciale commissie een onderzoek doen instellen naar de behoeften van tien door de oorlog getroffen Europese landen en China en de Philippijnen ten aanzien van hun cultureel herstel. De commissie wijdde vooral aandacht aan de zakendie nodig zijn voor de pers, de radio en de film. Uit het rapport ci teren wij enkele détails, die betrekking hebben op wat de commissie ten aan zien van Nederland concludeerde. Ten aanzien van Nederland en Frank rijk kwam de commissie tot het besluit, 4at deze landen vooral een enorm tekort aan krantenpapier hebben. De commissie was van mening dat voor ^en juiste nieuwsvoorziening de omvang van een krant minstens acht standaard bladzijden moet zijn, hierbij inbegrepen artikelen en advertenties. Een omvang van vier bladzijden is echter voldoende om in de directe behoefte te voorzien, al dus het rapport, in aanmerking genomen het succes, dat door sommige kranten met een dergelijke omvang is bereikt. Wat Ne derland betreft zijn fiieuwe machines noodzakelijk, indien er meer papier be- sohikbaar zoy komen, hoewel ook een te kort aan goede journalisten voelbaar zou worden. De krantenpapierindustrie in Engeland, Zweden, Noorwegen, Finland, Frankrijk, Nederland en Duitsland werkt thans ver beneden haar capaciteit, dit tengevolge van bepalingen van de zijde der regerin gen en een tekort grondstoffen. De commissie beveelt aan, dat uit beschik baar komende fondsen een som van vijf millioen dollar zal worden toegewezen voor het verkrijgen van papiervoorraden voor landen, waar aanvullende voorraden dringend noodzakelijk zijn, in het bijzon der Frankrijk en Nederland. Er schijnt een -redelijk vooruitzicht te zijn. dat het tekort slechts van tijdelijke aard zal zijn. Deze beide landen hebben voldoende uitgebreide productiefacilitei ten. die echter beperkt zijn door een ge brek aan grondstoffen, zoals hout, pulp en Er wordt thans hard gewerkt om de brug bij Deventer zover gereed te krijgen dat zij in de komende winter bij ijsgang of hoog water de taak van de schipbrug kan overnemen. steenkool, alsmede door een tekort aan arbeidskrachten. Indien de productiecapa citeit echter, zelfs ten dele, kan worden hersteld zal de productie van papier in deze landen kunnen voorzien in de be hoeften van de plaatselijke pers en zelfs materiaal voor andere landen kunnen ver schaffen. In 1939 werd in Nederland per hoofd der bevolking 11 k.g. krantenpapier per jaar „verbruikt". Nederland stond wat genoemde landen betreft hierbij op de tweede plaats (Denemarken 16.6, Frank rijk 9). In 1946 is dit getal voor Neder land 4.9. Het komt hierbij op de vijfde plaats, Denemarken op de eerste (11) en Frankrijk op de zesde (4.6). Radio- Wat de behoefte aan radio-uitrusting betreft heeft Nederland 10.000 dollar aan blanco gramofoonplaten nodig. Nederland is op dit gebied het land. dat het minst nodig heeft, China het meest (5 millioen dollar), vervolgens komen Polen (3.100.000 dollar), Joego-Slavië (3 millioen dollar) en Griekenland (21/2 millioen dollar). Zo wel wat radio als film betreft werd be vonden, dat de behoeften der 12 landen niet zo groot zijn als met het oog op de oorlog kon worden verwacht. Film. Met betrekking tot de film kan worden gezegd, dat Nederland, Polen, Joego-Slavië en Griekenland op het gebied der pro ductie elk een volledig uitgeruste studio en een laboratorium voor filmproductie nodig hebben, en China vijf studio's voor de productie van opvoedkundige films behoeft. Frankrijk en Tsjecho-Slowakije hebben zeer belangrijke industrieën voor bioscoop uitrusting. Vervolgens l«>men (in volg orde) Nederland, Denemarken, Polen en België. Amerikaanse ironie Verzoek aan Engeland om kosten der bezetting te betalen De Amerikaanse afgevaardigden in de Engels-Amerikaanse bizonale conferentie te Washington hebben Engeland verzocht om in de maand December alle dollarkos- ten voor het aankopen van voedsel voor de gezamenlijke bezettingszone van Duits land (naar officieuze schatting totaal 70 millioen dollar) op zich te nemen, aldus wordt in gezaghebbende diplomatieke kringen vernomen. De afgevaardigden wezen er op, dat Amerika bereid zou zijn het volgende jaar het leeuwenaandeel te nemen in het instandhouden van de beide zónes en zij verzochten Engeland de aan zienlijke sterlingfondsen, waar het geza menlijke in het begin van dit jaar volgens de fusie-overeenkomst opgerichte export en importbureau over bqschikt, in dollars te converteren. (Naar schatting ruim 30 millioen dollar.) In gezaghebbende kring neemt men echter aan, dat de Engelse afgevaardigden verklaard hebben, dat van inwilliging van dit verzoek met het oog op de huidige dol larpositie van Engeland geen sprake kan zijn, en om nadere instructies naar Londen hebben getelegrafeerd. Men neemt aan, dat het Amerikaanse verzoek een gevolg is van het feit, dat de lopende Amerikaanse toewijzingen voor de bezettingskosten van Duitsland reeds ver bruikt zijn en dat het Congres waarschijn lijk niet voor 5 Januari toestemming zal geven voor het gebruik van meer gelden. Kader t>óór" op het Witte Huis Belangrijke conferentie over politiek en economie President Truman heeft, zoals reeds be kend, een aantal Amerikaanse staatslieden en diplomaten op het Witte Huis ontboden om hem volledig in ie lichten over de toe stand in Europa. De vergadering had plaats in het partieüliere studeervertrek van de president en duurde een uur. De president ontving berichten uit de eerste hand over de Europese toestand van Bedell Smith, ambassadeur ts Moskou, Lewis Douglas, ambassadeur te Londen, gene raal Lucius Clay, de militaire gouverneur in Duitsland en van zijn politieke advi seur Robert Murphy. Clayton, onderminister van Buitenlandse Zaken, en Snyder, minister van Financiën, die beide kortgeleden uit Europa zijn te ruggekeerd, gaven Truman een overzicht de laatste ontwikkelingen op econo misch en politiek gebied in Europa. An derson. minister van Landbouw, gaf nieuwe inlichtingen over de internationale voedselsituatie. Tenslotte brachten Gaston waarnemend voorzitter van de export- en importbank, en leden van de „Commodity Credit Corporation" rapport uit. Volgens welingelichte kringen is het vol gende besproken: Het feit, dat tot nog toe alle maatregelen gefaald hebben om vol doende fondsen te scheppen ten einde de meest noodzakelijke dollar-import voor Italië en Frankrijk te handhaven, totdat het congres handelend opti'eedt. In ver band hiermede werd opnieuw de mogelijk heid onderzocht om het geld van de ex port- en importbank te gebruiken. Men verwacht, dat een grondig overzicht van de huidige Sovjet-Russische strategie in Europa in aanwezigheid van de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou en de mededelingen van Clayton en Snyder de president waardevolle inlichtingen zullen verschaffen, waarop hij in antwoora op de vorming van de „Kominform" een tegen- politiek kan baseren. Griekse premier, vraagt „volksfront tegen tyrannie" De Griekse eerste-minister, Sophoelis. heeft via de radio een beroep op het Griek se volk gedaan zich aaneen te sluiten te gen de dreigende tyrannie van een min derheid, die buitenlandse belangen dient en het land tot slavernij wil brengen. So phoelis gaf de verzekering, dat hij. ondanks communistische dreigementen, zijn politiek van verzoening zal voortzetten. De premier, die zijn amnestie-politiek verdedigde, verklaarde, dat een niet on belangrijk aantal guerillastrijders de wa pens had ingeleverd. Een nog groter aan tal heeft de wens te kennen gegeven zulks te doen. zonder er evenwel in te zijn ge slaagd uit de ijzeren ring. die de commu nistische leiding heeft gesmeed, te ont snappen. Amerikaanse controle. Sophoelis wijdde het grootste gedeelte van zijn redevoering aan de economische toestand. Hij kondigde de instelling aan van een Grieks bureau voor buitenlandse handel met een Amerikaanse directeur aan het hoofd ten einde contröle uit te oefenen op de gehele import en export van Griekenland. Volgens Amerikaanse kringen zal Jack P. Dawson tot directeur worden benoemd. Dawson zal deel uitma ken van de politieke raad voor buiten landse handel, welke in het ministerie van nationale economie is opgericht, en vijf ministers omvat. Tevens kondigde^Sophoe- lis een nieuw systeem van certificaten aan voor import en export, hetgeen neerkomt op een wijziging van de koers der drachme, voor zover het de buitenlandse handel betreft, en raadde over het algemeen aan de export ten koste van de import aan te moedigen. Sophoelis beschreef de pogingen om de begroting in overleg met de Amerikaanse missie in Griekenland in evenwicht te brengen en verklaarde, dat er een wets voorstel zal komen om het nieuwe bureau voor buitenlandse handel en het certifi- catensysteem in te voeren. Christen-democraten en Volksfront vrijwel even sterk in Rome De uitslag van de gemeenteraadsver kiezing in Rome, is volgens de cijfers van 1220 van de 1233 stembureaux als volgt: Volksfront: 209.126; Cchristen demo craten 204.007; Uomo Qualunque (de gewone man): 63.377; republikeinse partij: 36.676; monarchistische partij: 33.640; dissidente socialisten: 24.917; socia listische beweging: 24.596; liberalen: 11,673; nationalisten: 10.308 en diversen 6.298 stemmen. Het interessantste verschijnsel bij deze verkiezingen is, dafc de rechtse „Uomo Qualunque" de partij van de „gewone man") vrij weinig stemmen heeft gekre gen. De Christen-democraten hebben hun positie belangrijk versterkt. Een dode. United Press maakt melding van een incident waarbij de jeugdige Christen democraat Federici Zaterdagavond werd doodgestoken tijdens een botsing tussen aanhangers van Christen-democraten en Volksfront. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft officieel verklaard, dat Federici gedood is door communisten, om dat hij weigerde „leve het communisme" te roepen en inplaats daarvan schreeuwde „weg met het communisme". Sydney Webb overleden Sydney James Webb, die als lid van het Hogerhuis de titel van Lord Passfield bezat maar steeds heeft geweigerd deze titel te gebruiken, is op acht-en-tachtigjarige leef tijd in zijn huis te Liphook in Hampshire overleden. Hij behoorde tot de stichters van de Fa bian Society en werd beschouwd als een der voornaamste Britse socialisten. Zijn op leiding als econoom genoot hij in Engeland, Zwitserland en Duitsland. Tn de eerste Labour-regering van 1923-'24 werd hij minister van Handel en op zeventigjarige leeftijd werd hij in de tweede Labour- regering minister van Koloniën en Do minions. Nadat de tweede Labour-regering in 1933 aftrad, heeft Webb geen functies meer be kleed. In 1932 heeft hij met zijn eveneens vermaarde,, in 1943 overleden echtgenote, Beatrice Webb, de Sovjet-Unie b&ocht en hij heeft drie jaar besteed aan het schrij ven van een groot werk, waarin hij het Sovjet-systeem prij'st. Het woord is aan...- Spenser: Al het edele is moeilijk. Dr. L.J.M. Beel minister van Algemene Zaken Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 13 October benoemd tot minister van Al gemene Zaken de minister-president dr. L. J. M. Beel. „Overzeese Gebiedsdelen' nog een puzzle (Von onze parlementaire redacteur) Uit hetgeen wij vernamen omtrent de gisteren gehouden ministerraad menen wij de conclusie te moeten trekken, da: men de piizzle van de bezetting van het ministerie van Overzeese Oebicdsdelen nog steeds niet heeft opgelost. Vast staat dat op het ogenblik de minister-president nog altijd ad interim de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen onder zich heeft. Mr. Jonk man is wel weer aan de arbeid, neemt ook deel aan vergaderingen van de minister raad, maar als minister van Overzeese Ge biedsdelen is hij momenteel nog in ruste. Het vraagstuk, waar men nu al sedert April van dit jaar op zit te kijken komt hier op neer, dat mr. Jonkman de taak die op hem rust als hoofd van het zoeven genoemde département te zwaar vindt. Het zoeken is dus naar een mogelijke arbeidsverdeling, maar naar wij menen te weten, stuit men op allerlei staatsrechtelijke en ook wel po litieke 'moeilijkheden. Onder-ministers kent onze grondwet niet, anders zou men wel licht langs die weg een oplossing kunnen vinden. Indien mr. Jonkman Overzeese Gebiedsdelen zou verlaten schijnt de Partij van de Arbeid, op grond van dc bij de kabinetsformaties gemaakte afspraken, recht te kunnen doen gelden op zijn ver vanging door een andere figuur van de Partij van de Arbeid. Wij krijgen de indruk dat dr. Beel voor dit laatste weinig gevoelt. Een andere oplossing zou zijn indien mr. Jonkman als regeringscommissaris voor de staatkundige hervorming van Indonesië zou optreden, een functie waarvoor hij zeker alle capaciteiten bezit en welke minder van zijn arbeidskracht, dus ook van zijn ge zondheid zou vergen. Klein verlof voor bouwvakarbeiders in militaire dienst Wegens het'grote tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders is bij beschikking van de minister van Oorlog de - mogelijkheid geopend aan dienstplichtigen van de lich ting 1945 en volgende lichtingen, indien sedert de datum van opkomst twaalf maanden zijn verstreken, in zeer dringende gevallen klein verlof voor zaken te ver lenen. Voor dienstplichtigen van oudere lichtingen bestond deze regeling réeds, Indien naar aanleiding van deze beschik king de minister verzoeken bereiken van bouwvakarbeiders, zullen deze zooveel als dit met het belang van de militaire dienst in overeenstemming is te brengen, worden ingewilligd. Werd Amsterdammer ten onrechte geliquideerd? De auditeur-militair bij de Krijgsraad te 's Gravenhage heeft aeht jaar gevangenisstraf geëist tegen de vroegere Amsterdamse K.P,-lei der N. van D. die op 18 December lf»«4 in een v woning aan de Jan Duykenstraat te Amsterdam C. S heeft doodgeschoten, omdat hij vermoedde dat S. relaties had met de S D. De auditeur-militair reide, dat het bewijs niet was geleverd dat S. voor de D. werkte, zodat zijn liquidatie niet gewettigd was. Op 24 October zal de krijgsraad uitspraak doen. Gouverneur van Curasao komt dollarkwestie bespreken De gouverneur van Curacao dr. P. A. Kasteel is gisteren met een KLM-Con- stellation uit Curacao op Schiphol aange komen. Dr. Kasteel verklaarde dat de bespreking van de dollarkwestie tussen Nederland en Curasao het hoofddoel van zijn bezoek zal zijn. De gouverneur zeide niet naar Nederland gekomen te zijn voor besprekingen over de rondetafelconferen tie. Russische resolutie in de politieke commissie verworpen De politieke en veiligheidscommissie van de Algemene Vergadering der UNO ver wierp gisteren met overweldigende meer derheid een Russische resolutie, waarin werd aangedrongen op onmiddellijk terug trekking van buitenlandse troepen uit Griekenland en waarin Griekenland' aan sprakelijk werd gesteld voor de grens incidenten. Slechts Egypte en India sloten zich bij Rusland en de Slavische staten aan. De resolutie werd met 33 stemmen tegen en adht voor met 16 onthoudingen verwor pen. Duitsers steunen Joden Het kabinet van de staat Hessen in de Amerikaanse zóne van Duitsland heeft eenstemmig besloten een som van vijf en twintig duizend mark ter beschikking te stellen voor hulpverlening aan de Joodse emigranten van de „Exodus 1947", die 10 September j.l. te Hamburg aan land ge bracht zijn. Christian Stock, de minister president, zeide dat deze geste, naar hij geloofde, de eerste was in haar soort: voor zover gedaan door een officiële Duitse in stantie. Het Hessische blad de „Wiesbadcner Kurier" meldde tegelijkertijd dat ingevolge een door de redactie gedane oproep reeds meer dan 34 duizend mark voor hulp verlening aan de Joden van de „Exodus" is binnengekomen. BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond: Over het algemeen vrij veel bewolking met plaatselijk nevel of mist en hier en daar enige motregen of regen Weinig wind en weinig verandering 2 van temperatuur. 15 October: Zon op 7.03 uur, onder 17.48 uur Maan op 3 20 uur. onder 18.25 uur 1

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1