Haarlems Dagblad Prinses Juliana thans draagster van het Koninklijk Gezag Engelse haring voor Engelse zóne Churchill sprak in New York over Rusland - per gramofoonplaat Consuls rapporteren in telegramstijl Nieuwe stakingsgolf over Frankrijk Koeken beschuifmisschien weeropdebon Super-veiligheidsraad ondergang der UNO" Weerbericht 62e Jaargang No. 18761 Bureaux: Grote Houtstr. Ü3, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 1U6U0. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleio 37. TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 15 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per weck 31 cent. per kwartaal 4tFranco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert tarieven op aanvraag bg de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Indrukwekkende eedsaflegging in de Ridderzaal Het was een indrukwekkend ogenblik toen Prinses Juliana gistermiddag in de Rid derzaal, waar beide Kamers der Staten-Generaal in verenigde vergadering bijeen waren, de eed aflegde welke in de Grondwet van een Regentes wordt geëist. Met klare stem sprak de Prinses de eedsformule uit, ten volle beseffend welke hoge plicht Haar thans op de schouders wordt gelegd. Trouw zwoer Zij aan de Koningin, aan de Grondwet en aan de plicnt het grondgebied van de Staat te verdedigen en te be waren en de vrijheid en de rechten der onderdanen te beschermen. Den Haag maakte op deze dag een enigs zins feestelijke indruk. Massa's mensen omzoomden de route van het paleis Noord einde naar het Binnenhof. Vlaggen wap perden. de fontein in de Hofvijver spoot. Een bijzondere indruk maakte de erewacht bij de Ridderzaal, bestaande uit zeventig man van het Regiment Prinses Irene. In de historische Ridderzaal zat een uit gelezen schare onder de rijke verlichting: men zag de Amerikaanse ambassadeur in geanimeerd gesprek met de Tsjechische ge zant; kardinaal De Jong, als prins der Kerk. zat als opvallende figuur in een aparte rij tussen Raad van State en de vertegenwoor digers der Overzeese Gebiedsdelen. De commissie van in- en tiitgeleide bestond, naar wij menen voor het eerst, uit de voor zitters der diverse Kamerfracties onder leiding van de Tweede-Kamerpraeses. Tegen drie uur begaven deze heren zich naar de ingang der Ridderzaal om de Prin ses en haar gezelschap te ontvangen. Nadat de Prinses en Prins Bernhard hadden plaats genomen, richtte de voorzitter van de verenigde vergadering, prof. mr. R. Kranenburg zich tot de Prinses. „De omstandigheden, die hebben geleid tot de wet, waarbij aan Uwe Koninklijke Hoogheid de waarneming van het Konink lijk Gezag als regentes werd opgedragen, hebben de Staten-Generaal met leedwezen vervuld. Ik spreek de hartgrondige wens uit, dat die omstandigheden spoedig tot het verleden zullen behoren. Een reden tot grote dankbaarheid is het echter, dat het Nederlandse volk vol ver trouwen de waarneming van het Koninklijk Gezag aan Uw handen ziet toevertrouwd. Uwe Koninklijke Hoogheid heeft de liefde en aanhankelijkheid van ons volk verwor ven door haar persoonlijkheid en door haar warm menselijk meeleven met zijn wel en wee. met zijn leed en met zijn geluk. Ons volk is diep overtuigd, dat Uwe Koninklijke Hoogheid zal worden geleid bij de uit oefening van dat gezag door het hoge voor beeld van H. M. de Koningin en door de nobele tradities van haar roemrijk geslacht, dat in de verwerving en handhaving van de vrijheid en de rechten van ons volk een zo groot aandeel heeft gehad. - Van harte verheugt de volksvertegen woordiging er zich daarom over, dat Uwe Koninklijke Hoogheid aan haar eenparige roepstem gevolg heeft willen geven." Terstond na de eedsaflegging en nadat de voorzitter aan de Prinses de kracht en wijsheid had toegewenst, nodig voor een goede vervulling van Haar taak, liet hij het „Leve de Regentes" weerklinken, met een drievoudig hoera door de volksver tegenwoordigers en de overige aanwezigen bekraohtigd. Nadat de Prinses en de Prins uitgeleide was gedaan, sloot prof. Kranenburg deze zeer bijzondere zitting. IJmuiden vermoedelijk transitohaven Naar wij vernemen bestaan er plannen binnenkort grote hoeveelheden verse ha ring uit Engeland aan de Britse zóne van Duitsland te leveren, met IJtauiden als transitohaven. Mochten deze plannen werkelijkheid wor den dan worden er grote perspectieven voor IJmuiden geopend, temeer omdat deze transactie deviezen voor ons land zal op brengen. De factorij Gerrit Fennell en de V.V.IJ. konden ons hierover thans nog geen nadere inlichtingen verschaffen. Arabieren zijn hef eens over eventuele actie Russische houding kan nieuwe complicaties meebrengen Volgens Azzam Pasja, algemeen secre taris van de Arabische Liga. zijn de Ara bische besprekingen over Palestina, die weken lang in drie Arabische hoofdste den, Damascus, Beiroet en Amman, zijn gehouden, thans geëindigd. Gisteren is op de ronde tafel-conferentie in het paleis van koning Abdoellah van Transjordanië over alle punten volledige overeenstem ming bereikt, aldus Azzam Pasja. In het hoofdkwartier van de Arabische Liga te Aley (bij Beiroet) is geen officiële ver klaring afgelegd. Welingelichte waarnemers te Beiroet veronderstellen echter, dat koning Ab- doeiiah er'in heeft toegestemd om althans tijdelijk zijn plan voor Groot-Syrië uit te stellen om de solidariteit van de Liga over de Palestijnse kwestie niet te schaden. Een belangrijke beslissing, -die de sub commissie van het bestuur der Arabische Liga nog moet nemen, is de keuze van de „opperbevelhebber" der Arabische strijd krachten. Volgens Azzam zal deze post Waarschijnlijk worden bekleed ^oor een hoge beroepsmilitair zonder politieke bindingen. In welingelichte kringen te Beiroet ver wacht men ongedachte moeilijkheden voor de UNO, daar de Sovjet-Unie, nu zij ver deling van Palestina heeft goedgekeurd, ook een aandeel zou opeisen aan de vor ming van een politiemacht van de UNO ter handhaving van de veiligheid in het Heilige Land. Dit zou het verdelingsplan moeilijkheden in de weg leggen, waardoor de Arabieren met hun houding een eerste succes Souden behalen, aldus meent men in deze kringen. De eed De grondwettelijk voorgeschreven eed, welke Prinses Juliana gisteren bij het aanvaarden van het Regentschap heeft afgelegd, luiat: „Ik zweer trouw aan de Koningin, ik zweer, dat ik in de waarneming van het Koninklijk Gezag zolang de uitoefening van het Koninklijk Gezag is neergelegd, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onaf hankelijkheid en het grondgebied van de Staat met al mijn vermogen zal ver dedigen en bewaren, dat ik de alge mene en bijzondere vrijheid en de rech ten van alle onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instand houding en bevordering van de alge mene' en bijzondere welvaart alle mid delen aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, gelijk een goed en getrouw regent schuldig is te doen. Zo vjaarlijk helpe mij God almachtig Prinses Juliana verlaat de Ridderzaal na de beëdigingsplechtigheid. Nederlandse verliezen in Indonesië Het Nederlands communiqué van Dins dag meldt, dat volgens de tot dusverre binnengekomen berichten de Nederlandse verliezen op 13 October bedragen 2 ge sneuvelden en 5 gewonden. Een aantal Nederlandse posten en patrouilles werd beschoten. West-Java: Aan de Wijhkoopsbaai had een botsing met republikeinen ten Noord westen van Pelaboean Batoe plaats. Midden-Java: Enkele kampongcom plexen ten Zuiden van Salatiga werden gezuiverd. Hierbij werd door onze troepen lichte tegenstand ondervonden. Ten Zui den van Gombong, ten Zuiden van Tegal en ten Zuidoosten van Demak werd tegen rondzwervende benden opgetreden. Oost-Java: Schermutselingen vonden plaats bij Banjoewangi, ten Oosten en ten Westen van Bondowoso, ten Oosten van Besoeki, ten Westen van Djember en in de omgeving van Loemadjang. In het ge bied van Medan werd ten Westen van Tandjong Balai een bende verdreven. Etalageverlichting beperkt toegestaan Naar de bedrijfsgroep détailhandel me dedeelt,-is \yederom étalageverlichting toe gestaan voor de middag- en avonduren van een half uur na zonsondergang, tot het tijd stip van sluiting der winkels. Bij wijze van uitzondering mag in de perioden van 1 t.m. 5 December en van 22 t.m. 24 December de étalage tot 10 uur 's avonds worden ver licht. Het blijft echter nog steeds verboden om lichtreclame of neonverlichting te ont steken. „Uohan de Witt" naar Batavia vertrokken Dinsdagavond vertrok uit Amsterdam het s.s. „Johan de Witt" met aan boord ruim 680 vrouwen en kinderen in hel kader van de gezinsvereniging naar Indië. De „Jo han de Witt", die oorspronkelijk als troe pentransportschip gebruikt werd. is, voor zover de omstandigheden dit toelieten, voor dit speciale vervoer ingericht. Agressieve houding der Russen slechts voor intern gebruik Ter gelegenheid van een herdenkings diner in New York, gewijd aan de nage dachtenis van Al Smith, eertijds gouver neur van de staat New York, is een gra mofoonplaat ten gehore gebracht waarop een rede van Winston Ohurdhill was op genomen. Churchill gaf in deze boodschap zijn mening over de verhouding tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendhe den en over de oorlogskansen. De inhoud en strekking van deze rede week belang- VEILIGHEIDSRAAD OVER INDONESIË Het rapport van de consuls te Batavia, dat binnenkort in extenso aan de Veiligheids raad zal worden voorgelegd, is in beknopte vorm per telegram reeds ter kennis gebracht van de geledegeerden, die gisteren over de inhoud ervan debatteerden. Het telegram werd voorgelezen door de Engelse afgevaardigde Cadogan, waarna enkele gedelegeerden hun mening over het rapport te kennen gaven. Er zijn geen besluiten genomen. Donderdag worden de discussies voortgezet. Het telegram zegt, dat het bevel om het opinie" zou moeten worden uitgelegd en vuren te staken naar behoren is gegeven, maar dat er geen vertrouwen bij Neder landers en Indonesiërs in de wederpartij bestond* Geen der partijen, zo gaat het telegram verder, heeft een poging gedaan om een overeenkomst te bereiken over de midde len om het bevel uit te voeren. Hoewel de republikeinse regering haar troepen bevel gaf in hun posities te blijven en de vijande lijkheden te staken, achtte de Nederlandse regering het haar plicht binnen zekere grenzen voort te gaan met het herstel van recht en orde overeenkomstig de door haar aangegeven richtlijnen. De snelle Neder landse opmars had aanzienlijke republi keinse strijdkrachten achter zich gelaten. Deze troepen bleven waar zij waren, over eenkomstig !het republikeinse beyel „staakt het vuren" en werden het doelwit van zui veringsoperaties door troepen onder Neder lands commando in overeenstemming met de Nederlandse uitleg van de order. De uit eenlopende interpretaties van het „staakt het vuren" hebben uitvoering van het be vel onmogelijk gemaakt. Het telegram meldt verder dat roof, moord en brandstichting nog door onge regelde benden worden gepleegd. Vóór de politiële actie heeft de bevolking ernstig door het bandietisme geleden en vooral de Chinezen waren het slachtoffer. Bestuur en bodembewerking vinden in de vorm van noodmaatregelen zowel op Nederlands als op republikeins gebied voortgang. De voedselpositie in de meeste republikeinse gebieden is nog goed, maar zou over enige maanden achteruit kunnen gaan. Tenslotte zegt het telegram, dat er een invloedrijke klasse van Indonesiërs is, die niet meer dan vijf procent van de be volking bedraagt en die practïsch geheel uit nationalisten bestaat, die de een of an dere vorm van onafhankelijkheid wensen, hetgeen nog niet wil zeggen, dat zij de huidige republiek steunen. Er bestaat wei nig haat jegens de Nederlanders, wier hulp oor het bestuur des lands als wezenlijk erkend wordt. Debatten. De Chinese gedelegeerde, dr. T-sjang, wei gerde zijn stem uit te brengen voor het Russische voorstel tot terugtrekking der troepen op hun uitgangsstellingen, voordat hij de zekerheid had dat geen gruweldaden het gevolg zouden zijn. Hij verklaarde dat de order „staakt het vuren" de Nederlan ders had belet de slaéhtoffers van Indone sische terreur te redden. De Russische af gevaardigde Gromyko zag in het consulaire rapport een bewijs voor het feit, dat de Nederlanders de order van c^e Veiligheids raad in de wind hadden geslagen. Hij zeide dat het Russische voorstel de enig moge lijke oplossing vormt. De Poolse gedelegeerde Katzsuchy criti- seerde de door de consuls gebruikte term „politiële actie", daar dit als een „politieke overwoog de mogelijkheid dat dit feit aan leiding tot terugroepen der commissie zou zijn. De Columbiaanse vertegenwoordiger was bezorgd over het prestige van de Veilig heidsraad, nu beide partijen het bevel van dit college bleken te negeren. De Syrische afgevaardigde steunde de Russische reso lutie en wilde aan het terugtrekken der troepen een wederzijdse amnestie verbon den zien, om wraaknemingen te voorkomen. Hierna werd de zitting verdaagd. Rapport ondertekend Het rapport van de consulaire commissie aan de Veiligheidsraad over de toestand in Indonesië is gisteravond ondertekend door Walter Foote, Tsiang Tsia Tung, van der Stichelen, Raux en Shepherd. Eaton zal het rapport ondertekenen na zijh terugkeer van Timor. Direct daarna zal het rapport aan de Veiligheidsraad worden toegezon den. De T-arakan vertrekt *Het vertrek van het m.s. „Tarakan", dat met passagiers van Amsterdam naar Indië zal vertrekken, zal tussen 25 en 28 October plaats hebben. Aangezien het schip tevens ontplofbare stoffen zal vervoeren, die in Buitenhuizen moeten worden geladen, zullen de passa giers aldaar\ worden ingescheept. rijk af van de uitlatingen, die Churchill in vroegere toespraken over dit onder werp ten beste gaf. Hij ontwikkelde thans de theorie, dat de agressieve houding der Sovjet-Unie en haar aanhangers waarschijnlijk oorzaken van interne aard heeft, en bedoeld is om de „geblinddoekte brave en goedige Rus sische inwoners" duidelijk te maken dat de Sovjet-regering staat tussen hen en de schrik ener nieuwe invasie. Churchill achtte oorlog niet uitgesloten, doch was van mening dat de kundige en welinge lichte leiders van het Kremlin er eerder op uit zouden zijn om het Westen in slaap te wiegen, wanneer zij oorlogsvoornemens hadden. Churchill verzekerde dat het En gelse volk en gemenebest bij een even tueel conflict in dezelfde solidariteit en met hetzelfde broederlijk vertrouwen zul len samenwerken met de Verenigde Sta ten. als dat het geval was in de strijd te gen de Duitse, Italiaanse en Japanse dic tatoren. Churchill spoorde zijn hoorders aan, niet te gauw de hoop op het welslagen der UNO te laten varen en zich niet te laten neerdrukken, indien de Sovjet-Russische communistische krachten zouden beslui ten zich terug te trekken uit deze wereld organisatie. „Grote oorlogen komen alleen, indien elk der beide partijen gelooft een goede kans op de overwinning te hebben", aan deze voorwaarde kan ^volgens Churchill niet meer voldaan worden, indien de Sovjet-regering en haar aanhangers een eigen organisatie zouden oprichten. Chur chill acht het zelfs mogelijk, dat in dat geval de twee grote tegenstanders beleefd tegen elkaar zouden beginnen te worden en weer een gematigde diplomatieke taal zouden spreken. Churchill adviseerde de Amerikanen geen aandacht te schenken aan de tegen de V. S. gerichte aanvallen van commu nisten en communistisch gezinden in En geland. Amerikaanse vliegboot in storm gedaald Een Amerikaanse vliegboot, de „Ber muda Queen", die wegens zware tegen wind in de nabijheid van een weerkundig observatieschip op de Atlantische Oceaan moest dalen, drijft thans rond in een steeds heviger wordende storm. Vólgens ontvangen radioberichten zijn 48 inzitten den op het weerkundig observatïeschip in veiligheid gebracht: de 21 anderen zijn nog aan boord van de vliegboot. De Franse regering, die reeds worstelt met het probleem van de staking van 30.000 man personeel van de Parjjse métro en autobusdienst, ziet zich tevens geplaatst voor de dreiging van 32.000 man van de koopvaardijvloot om Donderdag het werk neer te leggen als niet aan hun eisen is voldaan. Ramadier heeft gistermiddag een speciale vergadering van de parlementaire trans portcommissie geleid, waarop de transport staking is besproken. Gistermorgen heeft de eerste-minister via de radio een beroep op de stakers gedaan om hun plichten als democraat te vervullen en aan het werk te gaan. Vandaag ontvangt Ramadier een de legatie van arbeiders uit het genationali- seerde gas- en electriciteitsbedrijf, die toe passing van het oAlangs goedgekeurde be sluit tot een loonsverhoging van 11 procent eisen. Men verwacht, dat de bond van scheepspersoneel, die verbonden is met het door de communisten beheerste algemeen vakverbond, vandaag nog zal beslissen in zake al of niet aanvaarding van de tegen voorstellen der regering betreffende de loonsverhoging. Voorts is bij de Parijse renbanen een staking uitgebroken, zodat geen wedrennen gehouden kunnen worden. Het ministerie van openbare werken en vervoer heeft chauffeurs opgeroepen zich als vrijwilligers te melden. De reiskosten van de vrijwilligers die buiten de hoofdstad wonen worden vergoed en zij ontvangen, naast een extra toelage, 600 francs per dag. In twee werkplaatsen van de genationa liseerde Renault-fabrielcen hebben gisteren 1.800 arbeiders het werk gestaakt. Zij be horen tot het afgescheiden vakverbond anti - communistisch-) Republikeinse goederen teruggegeven De goederen, toebehorende aan republi keinse instellingen, die tijdens de politie actie te Batavia door de Nederlanders in beslag zijn genomen, zijn thans teruggege ven, meldt de „Min Po". De teruggave ge schiedde door bemiddeling van de liqui datie-commissie. onder leiding van ir. Soe- rachman Tjokiodisoerjo. De goederen be stonden uit landbouwproducten, levensmid delen, olie, padi-zaad en 24.500 yards tex tiel. Het woord is aan...- Eme-rson: De taal is fossiele poëzie. Eisenhower ontvangt het gouden zwaard Dinsdag heeft mr. Van Kleffens het gou den zwaard, dat door koningin WiBhelmina is aangeboden, aan generaal Eisenhower overhandigd. Bij de plechtigheid, die in de Nederlandse ambassade te Washington plaats had, verklaarde mr. Van Kleffens, dat het zwaard een symbool is van de suc cesvolle geallieerde oorlog tegen de totali taire onderdrukking. ..Het is een blijk van de dankbaarheid en bewondering, die wij voor de geallieerde strijdkrachten en in het bijzonder voor uw leiderschap koesteren," zeide mr. Van Kleffens. Generaal Eisenhower antwoordde, dat het geschenk bijzondere betekenis voor hem had. „In de donkere dagen voor de bevrij ding heeft de dapperheid van -het Neder landse volk nooit nagelaten indruk te ma ken op onze strijdkrachten. Dit zwaard zal voor millioenen Amerikanen een herinne ring zijn aan de moed der Nederlanders," aldus de generaal. 0 Engeland kan Westelijke zone niet financieren De Engels-Amerikaanse besprekingen over het financieren van de Westelijke zóne van Duitsland, schijnen voorlopig op het dode punt te zijn gekomen. De plenaire zitting die Dinsdagavond te Washington» bijeenkwam, werd onmiddellijk afgebro ken, daar de leider der Britse delegatie, Strang, verklaarde dat hij nadere instruc ties uit Londen moest afwachtén. De V. S. hadden Engeland verzocht om ondanks zijn precaire positie het financieren van de Westelijke zóne tot het eind van dit jaar alleen te dragen. Strang verklaarde, dat dit voor Engeland onmogelijk is. B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor te benoemen tot tijdelijk leraar aan het Coornhertlyceum de heer D. van Veen (aardrijkskunde), aan het Lorentzlyceum de heer F. van der Meyden te Bloemendaal (handelswe tenschappen). aan de Hogere Burgerschool B met vijfjarige cursus mr. E. C. Hart de Ruyter te Heemstede (staatswetenschappen) en S. Oud huizen te IJmuiden (handelswetenschappen). TWEEDE KAMER Interpellafie-Wagenaa (Van onze parlementaire redacteur) Terstond na de bijeenkomst in de Rid derzaal waar Prinses Juliana als Regentes werd beëdigd, kwam de Tweede Kamer bijeen. Aan de orde was de interpellatie van de heer Wagenaar (Comm.) over de verlaging van de rantsoenen voor melk, brood en-kaas. De ioterpellant vroeg de minister deze verlagingen ongedaan te maken, en voedingsmiddelen, welke thans bon vrij zijn, in de distributie op te nemen. Minister Mansholt had een gemakke lijke taak bij de beantwoording van de interpellatie. Alleen reeds het tekort aan voedingsgrondstoffen en de noodzaak van import dwong tot verlaging van de rant soenen, zodat er natuurlijk geen sprake van kon zijn om deze, gelijk de heer Wa genaar vroeg, ongedaan te maken. Wat de kwestie betreft van artikelen, welke op het ogenblik bonvrij zijn. zoals peulvruchten, koek en beschuit gaf de mi nister te kermen, dat er veel te weinig peulvruchten zijn om deze in distributie te kunnen brengen. Verder zal het van de omstandigheden afhangen of sommige nu vrije artikelen toch weer in de distributie zullen komen. Alleen wanneer de situatie slechter wordt hetgeen de bewindsman JOURNAAL DER POLITIEKE COMMISSIE In de politieke commissie der UNO heeft de Russische gedelegeerde Wisjinski de mening der Sovjet-Unie weergegeven ten aanzien van het Amerikaanse voorstel tot instelling van een „super-Veiligheidsraad", die uit alle delegaties zou zijn samenge steld en als een kleine algemene vergade ring permanent zitting zou hebben om nijpende internationale vraagstukken over vrede en veiligheid in het oog te houden. Wisjinski verklaarde, dat de vorming van de voorgestelde commissie een ernstige schending van het Handvest zou zijn en gelijk staat met een poging om de een stemmigheid der grote mogendheden te omzeilen. Wisjinski beschuldigde Amerika er van, dat het een lichaam tracht in te Prins Bernhard was Maandag tegenwoordig bij de opening van een tentoonstelling van Hollandse schilderstukken uit de 18e en 19e eeuw, die was ingericht in Londen in het gebouw van de Allied Circle. De foto toont de prins bij een werk van Cornells Troost stellen, dat naast de Veiligheidsraad zou werken met groter bevoegdheid dan de Veiligheidsraad zelf en dat het Ameri kaanse voorstel was uitgedacht, nadat alle pogingen om het veto der grote mogend heden af te schaffen hadden gefaald. Vol gens Wisjinski gaan de functies, die de Verenigde Stateh voorstellen aan de in terimcommissie te geven, ver uit boven die van enige plaatsvervangende instan tie, die de Algemene Vergadering volgens het Handvest het recht heeft in te stellen. „Het recht om commissies van onder zoek inzake vraagstukken van vrede en veiligheid te vormen komt allereerst de Veiligheidsraad toe", aldus Wisjinski. Hij besloot met de woorden: „De Sovjet-Unie beschouwt de voorgestelde maatregel als een stap verder op de weg naar ondermij ning van de solidariteit der UNO. Zij ver zet zich tegen het Amerikaanse voorstel, dat een flagrante schending is van de grondbeginselen van het Handvest en de UNO naar de ondergang kan voeren". Russische Balkan-nederlaag. In de politieke commissie dèr UNO is de eerste stemming gehouden over een Sovjet-Russische resolutie waarin alle schuld voor de onlusten in de Balkan op de schouders van de Griekse regering wordt gelegd en verzocht wordt om terug trekking van de buitenlandse troepen en oprichting van een commissie der UNO ter supervisie van de Amerikaanse hulp aan Griekenland. De resolutie kwam in drie gedeelten in stemming. Het verzoek om terugtrekken der bui tenlandse troepen werd met 33 tegen 8 stemmen (Slavische groep. Egypte en In dia) en 16 onthoudingen verworpen. Het voorstel tot vorming van een commissie ter supervisie van de Amerikaanse hulp aan Griekenland werd met 35 tegen 6 stemmen en 16 onthoudingen verworpen. De gehele Sovjet-Russische resolutie werd met 40 tegen 6 stemmen en 11 ont houdingen verworpen. India en de Arabi sche staten onthielden zich van stemming over de gehele resolutie. niet verwachtte zou zulks een punt van overweging uitmaken. Verwerking van patentbloem in het meel zou slechts tot verhoging van de broodprijs leiden. Het blijkt, dat ook de minder vermogenden op aankoop van luxe brood gesteld zijn. Na de interpellatie kon de voorzitter nog enige wetsontwerpen, waaronder 40 naturalisaties, afhameren. Nog twee stemmen vóór de verdeling van Palestina In de commissie voor Palestina van de UNO hebben Peru en Haïti bun steun ver leend aan het voorstel tot verdeling van Palestina. Peru stelde voort, dat Jeru zalem geheel onder de morele en wette lijke jurisdictie der Christenheid zou blij ven. De Syrische afgevaardigde betwistte de bevoegdheid van de UNO om Palestina te verdelen. Hij verklaarde, dat het man daat over Palestina was ingesteld door mogendheden, die nooit de souvereiniteit over het land hadden bezeten. „Indien men echter het bestaan van het mandaat aanneemt, zijn er slechts twee manieren om het te doen eindigen, het land onaf hankelijk te verklaren of het onder beheer te stellen". Verdeling van een mandaat gebied achtte de Syrische afgevaardigde nietmogelijk, daar het handvest hierin niet voorziet. Uruguay stelde een afwijkende ver deling van Palestina voor en overneming van het bestuur door een voorlopige raad van de UNO. Deze raad zou vijf leden tel len, van wie drie uitsluitend zouden wor den aangewezen op voorstel van het Joodse en Arabische hoge comité. Joego-Slavië handhaafde zijn in het minderheidsrapport uiteengezette mening, dat Palestina een nationale federatie zou moeten worden. De Canadese afgevaardigde zeide, dat men zonder uitstel moest overgaan tot de vorming van een subcommissie om de détails van het verdelingsplan uit te werken. Hij hoopte, dat de Veiligheidsraad er niet bij betrokken zou moeten worden om de besluiten van de algemene vergade ring uit te voeren. Shawcross verdedigt de politieke asyl-verlening De Britse openbare aanklager Sir Hart ley Shawcross heeft aan de juridische com missie van de UNO meegedeeld, dat Groot- Brittannië niet bereid is personen uit te leveren, die „wellicht na een zuiver schijn proces een wisse dood tegemoet gaan, hoe wel hun enige misdaad is geweest, dat zij politieke dissidenten waren". Shawcross verklaarde, dat die uitleve ring in strijd zou zijn met de tradities van vrijheid van gedachte en politieke asylver- lenmg, waarvoor velen, die thans machtige posities bekleedden maai- eenmaal zelf po litieke - vluchtelingen waren, dankbaar moesten zijn. Hij vond ook dat ..de proces sen in Oost-Europa in dit opzicht weinig moed gaven". WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. 16 October: Zon op 7.04 uur, onder 17 46 uur Maan op 9 40 uur, onder 18.43 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1