P. v. Akkeren „Bloembollencultuur'voor de beslissing Adviescommissie-woonruimte geïnstalleerd Harriman wil nieuwe internationale door positieve actie neutraliseren Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Haast U AANMAAKHOUT Medische en exacte wetenschappen Heemstede Centrale verwarming TAXATIES Haaruitval WOENSDAG 15 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Afschaffing der sanering of een referendum erover Een correspondent uit de Bollenstreek schrijft ons: Maandag a.s. wordt te Haarlem de bui tengewone vergadering gehouden van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, een bij eenkomst die met spanning wordt tege- moetgezien, en (dat hangt van de te nemen besluiten af) wellicht een mijlpaal zal be tekenen in de ontwikkeling van het bloem bollenvak. Deze ontwikkeling toch wordt, zo is het oordeel van velen, zeer sterk belemmerd door de bepalingen, indertijd in het leven geroepen met de bedoeling het vak te sane ren, een bodem in de markt" te brengen en de bollenkwekers door de moeilijke crisisjaren heen te helpen. De uitkomst heeft echter niet aan de verwachtingen beantwoord. Met najne de ontevredenheid over de activiteit van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten neemt hand over hand toe. De bezwaren gaan niet in de laatste plaats tegen de ..papieren rompslomp" en de regelingen, die naar veler inzicht te theoretisch of te veel op een bepaalde tak van bedrijf in gesteld zijn. Het voorstel van de voorzitter der Alg. Vereniging, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, om bij referendum over deze aangelegenheid te beslissen, is inmiddels gevolgd door een voorstel van de afd. Grootebroek, om de saneringsmaatre- gelen zonder meer af te schaffen. Waar dit voorstel door een voldoend aantal afde lingen. de meeste uit Noordholland, werd ondersteund, schreef het hoofdbestuur een vergadering uit, waaropèn het voorstel- Grootebroek, èn het referendum-voorstel aan de orde zullen komen. Dat het Grootebroekse voorstel op veler instemming kan bogen, blijkt niet alleen uit de steun van 12 afdelingen, maar ook uit de activiteit van de Vereniging tot Behoud van het Bloembollenvak, de orga nisatie der Anti-Saneerders. Het zijn voor al de kleine kwekers, die veel overlast ondervinden van de huidige bepalingen, en in hun rijen vindt men dan ook de fel ste tegenstanders der sanering. Bloembollen voor Derby Reeds in 1946 is het plan gevormd, aan de stad Derby in Engeland een collectie bloembollen aan te bieden als uiting van erkentelijkheid voor de gastvrijheid, door de Haarlemse sportbeoefenaars daar ge noten. De beschikbare tijd was evenwel te kort om dit plan in een daad om te zetten. Thans, nu inmiddels weer nieuwe deelnemers in de sportuitwisseling betrok ken zijn en ook de H.O.V. een reis naar Derby en omgeving heeft gemaakt, wordt onder allen, die de beide laatste jaren als gast in Derby zijn geweest, een inzameling van geldelijke bijdragen gehouden, waar door het plan uitvoerbaar wordt. Dank zij de medewerking van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, die faciliteiten verstrekt, zal dezer dagen een fraaie collectie van meer dan 12000 bollen naar Engeland verzonden kunnen worden. Tien gulden boete voor H. A. Lunshof De Amsterdamse rechtbank veroordeelde de gewezen hoofdredacteur van „Elseviers Weekblad" H. A. Lunshof heden tot een geldboete van tien gulden, subsidiair tien dagen hechtenis. De Officier van Justitie had op 1 October, toen de heer Lunshof zich te verantwoorden had wegens het feit, dat hij geweigerd had voor de rechter commissaris de zegsman te noemen, die hem had ingelicht over de geheime notulen van Linggadjati, waarover hij in zijn blad een publicatie had doen verschijnen, f 100 subsidiair vijftien dagen geëist. De rechtbank motiveerde het vonnis, met er op te wijzen, dat artikel 218 van het Wetboek van strafvordering slechts twee argumenten erkent, die een getuige kunnen ontslaan van de verplichting verklaringen af te leggen, namelijk overmacht en be schermen van het openbaar belang. Geen van beide argumenten gelden, naar het oordeel van de rechtbank, voor de weige ring van de heer Lunshof. De verplichting, verklaringen af te leg gen voor de Justitie ha.d zwaarder moeten wegen dan de morele verplichtingen, waar de heer Lunshof zich op beroept. D1STRIBUTIENIEUWS Afhalen op Donderdag van bonkaarten voe dingsmiddelen en schoenenbonnen Haarlem, Vleeshal: restant F. Ga. tot en met Gem. Heemstede: Binnenweg 160 9—12.30 uur E; J—4.30 uur F tot Ge. Bloemendaal. Hartelustschool: T tot en met V. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 14 October 1947 GEHUWD: 14 Oct.: M. Rutgers v. d. Loeff en A. Roodenburg. BEVALLEN van een zoon: 12 Oct.: N. Crombeend. Looze. 13 Oct.: A. Bartman Körnmann. E. ZwartOverdiek. 14 Oct.: G. E. J. UngerBwaanswijk. J. M. Kamer v. Eekhout. BEVALLEN van een dochter: 10 Oct.: J. NederstigtGeerlings. 11 Oct.: J. Becker Nieboer, 12 Oct.: J. W. Erdtsieck—Wijnstroom. E. P. J. Bolland—v. Herwaarde. 13 Oct.: M. B. G. SmitKeurentjes, M. M. v. Zeist Otten. D. Rijsdijk—Bultje, H. B. v. Accooij— Bruil. OVERLEDEN: 10 Oct.: M. Smit, 64 j., Oranjestraat. 11 Oct.: H. Glas, 17 j., Eem- straat. G. v. Wijngaarden—Blokland, 82 j., Westerhoutpark. 12 Oct.: D. Schemmekes, 78 j., Begijnehof. A. KingmaKramer. 71 j., Hedastraat. H. Boogaard. 82 j-, Ternatestraat. 13 Oct.: E. L. A. SchönhuthBarnikel. 85 j Wagenweg. F. P. v. Zonneveld, 4 m., Tromp straat. T. J Verhorst, 76 j.. Minahassa- straat. 14 Oct.: A. J. M. Weesepoel, 2 m.. Kamperlaan. Taxi1 b7i 13000 DAG EN NACHT Het referendumvcorstel omvat vier pun ten: het eerste vraagt de mening van het vak over het behoud van het Surplusfonds (overname van overschotten, mogelijk ge maakt door heffingen); het tweede vraagt de mening omtrent het behoud van een bodem in de markt via een lage surplus- heffing; het derde informeert omtrent de afschaffing van het Surplusfonds, maar met behoud van de teeltbeheersing, en tenslotte volgt de meest vérstrekkende vraag: hoe staat men tegenover algehele afschaffing van alle saneringsmaatregelen. Lisse vóór een referendum. Inmiddels heeft de afdeling Lisse in een vergadering met 117 tegen 30 stemmen een voorstel dat afschaffing der sanerings maatregelen beoogde verworpen. Met 149 tegen 5 stemmen verklaarde deze vergade ring zich vervolgens vóór een referendum. Weer exploitatie-saldo bij het P.E.N. Voor het eerst sinds 1943 heeft het/Provinciaal Electric!teitsbedrijf van Noordholland weer een exploitatiesaldo opgeleverd. De ontwikkeling van het bedrijf werd nog ln ernstige mate belemmerd door het kolen probleem en de schaarste aan ma terialen. Ook het hoge prijspeil beïnvloed', na delig het snel aanpakken van noodzakelijke onderhouds- en uitbreidingswerken. 14 Novem ber 1946 was een bijzondere dag voor het centrale-bedrijf: er werden die dag voor da eerste maal meer dan 1.000.000 kWh opgewekt Daarna Is het cijfer meermalen bereikt, Het voorbereidende werk voor de totstandkoming van de koppeling tussen de Centralen Leiden- Velsen-Amsterdam als verlengstuk op de reeds bestaande 150 kV. koppellijn Staatsmijnen-Geer- truidenberg-Dordrecht-Rotterdam-'s Graven-hage en passend in het landelijk koppelplan, werd voortgezet. Het tracé voor de lijnen werd be paald en de steunpunten werden uitgezet. De balans sluit met een bedrag van f80.282.220. Aan de reserve zal een bedrag van f200.433 worden toegevoegd. De Katholieke Arbeidersbeweging in Heem stede houdt Maandag 20 October in het R K. Verenigingsgebouw een bijeenkomst, waarop de directeur van het R.K. Bureau voor Beroep; keuze, de heer J. Sluiter zal spreken. W:i Agenda voor Haarlem WOENSDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: „De da.g van je leven", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Voordracht dr, A. van der Boom, 8 uur. Frans Hals: „Tot de laatste man", 2.30, 6.45 en 0.30 uur. Palace: „De wenteltrap", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Tarzan, de onoverwinnelijke", 14 historie yan In een bijeenkomst op het stadhuis, waarin de commissie van advies vorde ring woonruimte, als bedoeld in arti kel 8 der Woonruimtewet 1947, is ge ïnstalleerd, heeft de waarnemend bur gemeester, de heer'D. J. A. Geluk een uiteenzetting gegeven van de werk zaamheden dezer commissie. Haar taak is B. en W. van advies te dienen, als het college er toe- wil overgaan woonruimte te vorderen. Dat zal uiteraard eerst dan geschieden, als geen minnelijke schikking is getroffen. Ook kan de commis sie, als zij meent, dat woonruimte ge vorderd moet worden, aan B. en W. advies uitbrengen. De heer Geluk merkte op, dat de taak voor de dames en heren niet gemakkelijk zal zijn. Door de vele vernielingen en het tekort aan materiaal is er een groot gebrek aan woonruimte ontstaan. Reeds geruime tijd tracht de overheid de bevolking ter wille te zijn. In 1944 nam de Nederlandse regering te Londen een besluit over het vorderen van woonruimte, waarvan de be voegdheid in handen werd gelegd van de burgemeester. In de praktijk is hiervan in beperkte mate gebruik gemaakt. De Haar lemse gemeenteraad stelde een verordening samen, waarin bepaald werd, dat het nemén of geven van woonruimte aljeen mogelijk was met schriftelijke toestAnming van B. en W. Ook'werd een huisvestingsbureau opgericht. Thans is een wettelijke regeling van kracht, waarbij bepaald is, dat de be voegdheid van het vorderen opgedragen is aan B. en W. Alvorens daartoe over te gaan moeten zij advies vragen aan de commissie, welke deze middag geïnstalleerd wordt. Het Huisvestingsbureau blijft de inlichtin gen verstrekken aan het publiek, dat zich ook kan wenden tot B. en W. De nieuwe commissie is geen „klachtenbureau" en heeft alleen een taak, als B. en W. advies vragen over een vordering. De heer Geluk hoopte, dat de commissie niet te vaak ingeschakeld behoeft te wor den, doordat de bevolking meewerkt aan een vrijwillige verdeling der woonruimte. Tenslotte verklaarde spreker de commissie voor geïnstalleerd. De voorzitter, de heer A. van Driel, zeide dat het vraagstuk van de woonruimte zeer groot is. Er heerst een sociale nood en hoe wel de leden begrijpen, dat hun taak moei lijk is, willen zij gaarne hun krachten ge ven om de gemeente en de bevolking te dienen. Yvon Baars pul gaat naar - Batavia als dirigent Yvon Baai-spul, dirigent van de Koninklijke Christelijke oratorium vereniging „Excelsior" te Amsterdam en van de Utrechtse oratorlumver- enrgimg, vertrok Woensdagmorgen per „Con stellation" naar Batavia, waar hij benoemd is tot eerste (lirigent van het nieuwe radio-phil- harmonisch orkest. Yvon Baarspul werd in 1918 ln Utrecht geboren. Zijn dirigenten-opleiding ontving hij van dr. Peter van Anrooy en van Frits Schuurman. Koor-directie studeerde hij bij Louis van Tulder. Zijn algemene muzikale opleiding genoot hij bij Henri Geraedts. Op 21-jarige leeftijd werd Baarspul aan de toen juist opgerichte Utrechtse oratoriumver eniging verbonden. Vervolgens werd hij be noemd tot tweede dirigent van het Residentie orkest. Radlo-Batavia bezit op het ogenblik nog een orkest bestaande uit 30 man. Gezien de grote be hoefte aan serieuze muziek werd beslotèn dit te reorganiseren en uit te breiden tot ongeveer 60 man. welke taak aan Yvon Baarspul werd op gedragen. Hij gaat zich thans op de hoogte stel len van de stand van zaken te Batavia en keert binnenkort weer naar Nederland terug voor het engageren van Nederlandse musici, het verkrij gen van partituren en orkestmateriaal, en het aanschaffen van instrumenten. De heer Baarspul stelt zich voor binnen afzien bare tijd te komen tot de oprichting van een oratoriumvereniging en van een conserv, te Batavia Koning Gustaaf van Zweden 40 jaar op de troon Op 8 December, aanstaande hoopt koning Gustaaf van Zweden zijn veertigjarig re geringsjubileum te vieren. Geen andere vorst uit de meer dan duizend jaar oude het Zweedse koningschap j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De bron zen godin", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mijn vrouw heeft een baantje", alle leeft, 2.30, 7.00 en 9.15 uur, Rembrandt: ,.De vrouw met het geschonden gelaat", toeg. 18 j., 2.00, 4.15. 7 00 en 9.15 uur. DONDERDAG 16 OCTOBER Frans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel". 105 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. heeft een regeringsperiode van dergelijke lange duur bereikt. De 16e eeuwse koning Gustaaf Vasa regeerde 38 jaren, de vader van de huidige monarch, koning Oscar de tweede, stierf in 1907 na een regering van 35 jaren. Koning Gustaaf. die „de democraat op de troon" genoemd wordt, geniet ondanks zijn hoge leeftijd een uitstekende gezondheid. De commissie van advies vordering woon ruimte, is Dinsdagmiddag in de oude Raadszaal op het Stadhuis geïnstalleerd. Zittend van links naar rechts de heren D. J. van Rijn, A. Onkenhoutsecretaris, A. van Driel, voorzitter, mejuffrouw M. H. G. Bijl en mejuffrouw G. Hoos. Staande de heren J. Bakker, N. Cobelens, F. S. Noordhoff en A. Rood. (De heer J. A. Schippers was afwezig). Actie van „Weldadigheid naar Vermogen" De Vereniging Weldadigheid naar Ver mogen die reeds bijna 60 jaar .lang zegen brengend werk in Haarlem heeft verricht, ziet zich in deze dagen, waarin velen met zo grote moeilijkheden hebben te worstelen, voor een zwaarder taak gesteld dan ooit. Zij wil deze taak zo goed mogelijk verrich ten en daarvoor is geld nodig. Dat dit in brede kring wórdt beseft, blijkt uit de sterke stijging van het leden tal. Maar ook op andere wijzen tracht zij te komen aan de middelen om op zo groot mogelijke schaal behoeftigen te helpen. De directies van alle Haarlemse biosco pen en van de Stadsschouwburg hebben zich met grote welwillendheid bereid ver klaard haar in haar streven bij te staan op een manier die nieuw is voor Haarlem. Met aanvang van a.s. Vrijdag zal aan alle bioscoopcassa's en ingaande Maandag aan de loketten van de Stadsschouwburg tot 31 October onder de leuze „een goede daad bij een goede film (stuk)" aan alle bezoekers worden verzocht bij-elk toegangsbewijs een extra kaartje van vijf cent te nemen, waar van de opbrengst geheei ten bate van de Vereniging Weldadigheid naar Vermogen komt. Deze vereniging hoopt dat allen zon der uitzondering zich deze geringe extra uitgave zullen willen getroosten en aldus een steentje zullen bijdragen tot het zo noodzakelijke werk der vereniging. Wij bevelen deze actie gaarne aan er kunnen ons de waardering van Weldadig heid naar Vermogen voor deze medewer king van de genoemde directies ten volle begrijpen. Dans Ballet Jean Weidt Met de geestdrift, waarmee de laatste tijd bui tenlandse kunstenaais worden bevoorrecht, heeft het Haarlemse publiek gisteravond dank ge bracht voor het optreden van de Ballets dés Arts de Paris onder artistieke leiding van Jean Weidt. an Weidt Is een voortzetter van de vrije dans richting, die in de kunst en leerstellingen an Mary Wlgman haar hoogste exponent heeft gevonden: het expressionisme. Voor Mary Wigman was het doel van de dans de artistieke uitdrukking van de persoonlijkheid. Om tot een individuele expressie van gevoelens te komen, moet de danser de aangeleerde of choreografisch voorgeschreven bewegingen ten uitvoer brengen volgens zijn eigen impulsen. Naar mijn mening heeft de grote ongelijkheid ln de qvertuiglngskracht der uitvoerende artisten verregaande schade aan het geheel toegebracht. De term onbeduidend was in vele gevallen niet misplaatst. Het expressionisme was (en is) een na-oorlogs verschijnsel, een drang tot regeneratie. De bal letten van Jean Weidt willen het geloof vertol ken ln het groeiende en wordende van de in het leed herboren gemeenschap der mensen. Be grijpelijkerwijze Is het klassieke vormenschcma voor deze progressiviteit te eng. Vandaar de zware, aan de aarde gebonden techniek. Het balletfragment „Ode na de storm" was verreweg het bes: geslaagd. Prachtig var. opzet was de terugkomst in drie gesloten gelederen van de groep Jonge boeren, bezeten door de wil om hun geteisterd dorp weer op te bouwen. Het tweedelige ballet „Abel en zijn broeders" lever de eer. bewijs var. de stelling dat twee homogene argumenten eikaar verzwakken. Niet alleen dat dezelfde hulpmiddelen worden gebezigd, ook de insplratieve kracht was on toereikend. Een Indiaans ballet werd tot een boeiend schouwspel door het bezwerende optreden van Jean Weidt en het temperament van P. Dougnac, die zijn lichaam als een volmaakt gehoorzaam instrument beheerste. Hadden alle uitvoerenden hun formaat bezeten, men had een openbaring van gemarteld zieleleven en gelouterde herrijze nis te zien gekregen ln plaats van de slechts in zeldzame ogenblikken geslaagde poging daartoe. DAVID KONING Toneel Schoolvoorstelling van „Prins Ellemaat" Hedenmorgen werd in het Rembrandt- theater de eerste van drie schoolvoorstellin gen gegeven door het Nederlands Jeugdtoneel van „Prins Ellemaat", een vrije bewerking door Rie Beyer van het sprookje van de valse prins door Wilhelm Hauff. Dit gezelschap steekt wel zeer gunstig af bij zijn vele mede dingers, die er zich op laten voorstaan de jeugd het summum van vermaak te bieden. Gelukkig wordt dit ook door de onderwijs- autoriteiten .erkend, zodat het mogelijk is ge maakt dat dit in ons land zo nuttig gebleken werk binnenkort ook ajm de jeugd in Indo nesië kan worden voorgezet. Deze voorstelling was evenals alle voor gaande tot in de puntjes verzorgd. Het spel van de acht medewerkenden kan de toets der critiek doorstaan en werd, blijkens de luid ruchtige bijvals-betuigingen, door de jeugdige toeschouwers niet zuinig gewaardeerd Hans de Haas heeft een serie eenvoudige decors ontworpen, die, in smaakvolle, sprekende kleuren uitgevoerd, niet alleen een lust voor het oog. maar tevens een passende omlijsting van de handeling vormden. Ook de fantasie rijke costuums van Johnny Nieuwenhuizen, deden niet onder voor de kledij die in het theater voor volwassenen worden gedragen. Rie Beyer heeft de handeling, die zich bij Hauff in het verre oosten afspeelt, verplaatst naar een meer vertrouwd milieu. De ouders of onderwijzers moeten toch aan de kinderen het echte sprookje eens voorlezen. Ik herinner mij nog heel goed, hoe ik getroffen werd door een stemmingsvolle zinsnede als: „De vier voornaamste emirs hielden een baldakijn van rode zijde boven het hoofd van de sultane en de sheik van Medina wuifde haar met een waaier van pauwenveren koelte toe!" De ver toning zou in de laatste taferelen winnen bij iets meer praal en majesteit! Het zou belangwekkend zijn -eens na te gaan in hoeverre de kinderen de uitbreiding van de fabel met de twee nadrukkelijke levenslessen „Hoogmoed komt voor de val" en „De waar heid overwint" als zoete koek hebben geslikt. Zou het niet verstandiger zijn iets meer het avontuurlijke in het verwaande snijdertje te laten uitkomen en de zelfwerkzaamheid van de jeugdige geesten gaande te maken? Ik wil hiermede geen afbreuk doen aan de hier boven uitgedeelde lofprijzing. Integendeel. Beter jeugdtoneel is in ons land niet te vin den. Het is gelukkig dat de Haarlemse kin deren hiervan ook thans weer kunnen pro fiteren. DAVID KONING. CityT&x Telefoon I 0. I .L Economisch herstel, strijd voor de democratiemilitaire paraatheid en doeltreffende propaganda Averell Harriman, de Amerikaanse mi nister van Handel en voormalig ambassa deur in Moskou, heeft een uit vier punten bestaand plan geschetst van „positieve" actie der Verenigde Staten ter neutralisa tie van de nieuwe communistische interna tionale organisatie, die er volgens hem naar streefde „verwarring in de wereld te stichten". Harriman wees er op, dat het econo misch wereldherstel van het eerste belang is voor de stabiliteit van vrije regeringen en dat Amerika het enige land is, dat lei ding kan geven bij het wereldherstel. Harriman drong,aan op een even ener gieke en vruchtbare wedijver van grote en kleine staten in het bevorderen en handhaven van de menselijke waardigheid en de rechten van de mens als die waar mede degenen, die de vrijheden van de mens willen ondermijnen, hun doelstellin gen nastreven. Hij zeide: Het is van primair belang, dat wij sterk genoeg zullen zijn om voor onze directe veiligheid te zorgen en de plichten te vervullen, die onze internatio nale verantwoordelijkheid ons oplegt. Een krachtige Amerikaanse luchtvloot in het bijzonder zal toekomstige aanvallers waar ook ter wereld van gedachten kunnen doen veranderen, aldus Harriman. De waarheid. Volgens Harriman is het absoluut nood zakelijk, dat de huidige overzeese voor lichtingsdienst. „die met een tekort aan personeel en financiën heeft te kampen", wordt herzien en uitgebreid. „Radio is het enig beschikbare middel om over grenzen heen te te komen, die anders een hinder paal voor de waarheid zouden zijn. En ens wapen moet de waarheid zijn", aldus Harriman, die voor het genootschap van i de binnenlandse dagbladpers sprak. Verder zeide Harriman naar aanleiding van de nieuwe communistische organisa tie nog, dat de communisten vastbesloten zijn om de vooruitgang naar blijvend eco nomisch herstel in die landen, waar zij aan de macht traohten te komen, tegen te wer ken. Zij zijn vastbesloten om in die gebie den het scheppen van behoorlijke levens voorwaarden onmogelijk te maken, omdat zij weten, dat chaos en wanorde een sfeer scheppen, welke een eerste voorwaarde is om de macht in handen te krijgen. Harriman heeft deze verklaring afge legd 24 uur. nadat hij de conferentie op het Witte Huis had bijgewoond, waar de belangrijkste punten van de Amerikaanse economische en diplomatieke politiek wer den besproken. Tarwe voor stemmen. Hij leverde scherp commentaar op het nieuwe aanbod van de Sovjet-Unie. aan de vooravond van de Franse gemeenteraads verkiezingen, om te onderhandelen over verkoop van tarwe aan Frankrijk. „Frank rijk schijnt alleen in verkiezingstijd de hoop te kunnen koesteren voedsel uit de Sovjet-Unie te eten", aldus Harriman. De „Volendam" morgen in Rotterdam Het ss. „Volendam", met 642 repatriëren- den waaronder 73 leden van het K.N.I.L., 128 leden van de Koninklijke Marine en mariniers en 158 leden van de Koninklijke Landmacht, wordt morgenochtend vroeg in Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal om tien uur in Rot terdam beginnen. Mr. J. F. Prins, waarnemend ambtenaar van het O. M. by de kantongerechten in het arron dissement Haarlem ls benoemd tot substituut- griffier bij de arrondissementsrechtbank to ■ot terdam. „In de nacht van 23 April" „De Verenigde Spelers" debuteerden Dinsdag- avo.id ln „De Leeuwerik" met een comed'.e van Johan van Doorn „In de nacht van 23 April" en het was ln ieder opzicht een veelbelovend bc- Hoewcl de vereniging nog Jong is. beschikt zij over krachten, die vaker op de planken heb ben gestaan, hetgeen dan ook duidelijk te be speuren was. Johan van Doorn blijkt niet alleen een vaardig toneelschrijver te zijn maar ook over onmiskenbaar talent als acteur en regisseur te beschikken. Hij speelde zelf de hoofdrol en verzorgde bovendien de regie. „In de nacht van 23 April" houdt het midden tussen een comedie en een detective-stuk. De Intrige is aardüg gevonden en konvt nergens In strijd met de logica, welke in dergelijke stukken zo dikwijls volkomen zoek pleegt te zijn. Drie bedrijven lang houdt het de toeschouwers in spanning, maar het bevat ook alle kenmerken van een comedie. De auteur, die een voortreffelijke vertolking gaf van de hoofdfiguur had In mevrouw Cats Van Hamburg een uitstekende tegenspeelster, die aan de vrij zware eisen, welke de rol van Jeanette stelt, ten volle wist te voldoen. Ook de overige rollen waren in goede handen. Speciaal de dames M. HornOlthof, R. de Nooyer Christiansen en W. Kreeft—Massink mogen hier genoemd worden omdat zij zich hoedden voor overdijvlng, waartoe haar rollen gemakkelijk aanleiding gaven. Het was een vlotte voorstelling zonder een enkele hapering en dat wil voor een debuut heel wat zegger.' Muziek Theo Olof en Victor Ponse De reeks der Toonkunst- muziekavonden geopend De reeks Kamermuzlek-avonden van de Maat schappij tot Bevordering dfer Toonkunst is Dins dag met een brillant duo-concert geopend, een sonaten-recital voor viool en piano, dat, onbe wust en ongewild het aandeel van de violist Theo Olof om zijn fascinerend spel als hoofdzaak deed gelden, maar dat echter niet minder belang rijk was om het aandeel van zijn partner, de pianist Victor Ponse. Men wil een dergelijke duo-prestatie zo graag als een twee-spel zien van evenredig verdeelde partijen, met een gelijk aan deel in het totaal; maar het lukt niet altijd en zeker niet als men een toverviool hoort als die van Theo Olof, En als die dan bovendien na een drietal sonates, de tamelijk solistische Poème van Chausson iaat horen, met aan het slot een zo vergeestelijkte peroratie dat men er koud van wordt, en daarna, als besluit van de avond, de vlollstlsche heksentoeren van Ravel's Tzigane de oren komen kittelen en het bloed opjagen, dan denkt men alleen nog maar aan de solist. Hij is dan ook een vioolkunstenaar van het zui verste ras, een virtuoos als het moet. maar ln eerste en laatste Instantie artist. De bescheiden dienende wijze waarop hij zich wist aan te pas sen bij zijn partner in de G dur-sonate van Brahms en in de Frans getinte moderne sonate van de Tsjech B. Martinu, deed vooral zeer sympathiek aan. De nobele sonate in E van HSndel was een fraaie aanhef. De in melancholie gedrenkte, zeer geïnspireerde sonate van Brahms kreeg een ge zonde interpretatie: toch kan men zich de finale iets rustiger indenken. De sonate van Martinu gaf gelegenheid in de boekdelen tot opgewekt wisselspel: voor het aandeel van de pianist Ponse alle respect. Het eind-effect var. Chausson's Poème reüveerde ik reeds en ook dat van Ra vel's Tslgane. dit geraffineerd vlrtuosenstuk. dat in een feilloze verklanking een schitterend slot maakte aan deze eerste toonkunstavond. JOS. DE KLERK Minister Neher antwoordt op vragen over het Butlinkamp Minister L. Neher heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Thomassen medegedeeld, dat het bouw plan voor een Butlin-kamp te Zandvoort hoofdzakelijk bedoeld is voor ontvangst van 1500 buitenlandse gasten en niet in concurrentie voor jeugdtehuizen wordt opgezet. Het plan vergt 2.000.000 voor bouw en 750.000 voor inventaris. Hier voor worden geen staatsgaranties ver strekt. De Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel N.V. gaf 72.000 crediet voor aanschaffing van materialen in België. In verband met mogelijke de- viezenopbrengst is door de minister in be ginsel vergunning tot de bouw van het kamp toegezegd. Hiermee mag niet voor 1 November 1947 worden begonnen. Of op 1 November ook werkelijk met de bouw begonnen kan worden, hangt in de eerste plaats af van de beantwoording van de vraag of de initiatiefnemer erin slagen zal bij de Engelse autoriteiten verzachting te verkrijgen van de bepaling, dat geen Britten voor toeristische doeleinden naar het buitenland mogen gaan. In samenwer king met het Nederlands Olympisch CT- mité wordt getracht een uitwisseling te organiseren, waardoor 5000 Engelsen naar Zandvoort kunnen komen en een gelijk aantal Nederlanders de Olympiade te Lon den kan bezoeken. Over het resultaat van de onderhandelingen, die hierover nog gaande zijn, valt nog niets te zeggen. BINNENLAND Diesenen, die correspondentie per zeepost willen verzenden naar Nederlands-tndië kunnen dit doen met het m.s. „Tablnt.V, dat op 21 Oc tober van Amsterdam vertrekt. De correspon dentie dient uiterlijk 17 October ter post te zyn bezorgd. Naar de overzeese gebiedsdelen in de West vertrekt op 28 October het s.s, „Helder", eveneens uit Amsterdam. Met dit schip wordt correspondentie meegegeven voor alle bestem mingen ln de West. Posten uiterlijk 25 October. Stad Amsterdam als Maecenas. Duizend gul den kreeg Gerard den Brabander van de stad Amsterdam voor zijn bundel „De stenen win naar", evenals de jonge Friese letterkundige Fokke Slerksma voor zijn essay „Poëzie als ernst". Het dubbele van dit bedrag kreeg de ln de Verepigde Staten wonende romancière Dola de Jong voor haar boek „En de akker ls de we reld". Voor een toneelstuk kon de Jury niet tot een bekroning adviseren. Manuel van Loggem, V. Slrolf en L. Treves kregen leder een deel van de uitgeloofde duizend gulden HAARLEM EN OMGEVING Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donder dag 16 October des namiddags van 3—4 uur door Henk Lasschuit (organist Noorderkerk) luidt: Toccata en fuga A gr. t. van Joh. Kuhnau; Va riaties „Mein junges Leben hat eln End" van J. Pz. Sweellnck; Passacaglia van G. Frescobaidl; Fantasie en fuga van J. S. Bach; Plein jeu. Dialogue. Basse de trompette en Grand Jou van A. Gtnlair.: A fancy van J-. Stanley; Postlude- fanfare van H. Purcell. Ds. E. T. v. d. Born vroeger predikant bU de Gereformeerde Kerk te Heemstede, thans predikant te Amersfoort bij de Geref. Kerken (Onderh. art. 31 K. O.) komt voor op een tweetal voor predikant te Kampen. Vanavond komt het Haarlemse Jeugdparle- ment voor de tweede keer bijeen ln het Kcnne- mer Lyceum. Het onderwerp is „milltalrisme", dat mr. H. J. van Wijk zal inleiden, De politie van Heemstede heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een schilder, die na af loop van zijn werk ln een kwekerij drie petro leumstellen heeft gestolen, welke ln het bedrijf gebruikt werden. De stellen zijn ln beslag ge- Amsterdamse Beurs Slotkoers Héden giste, en 1% uur Koninklijke Olie. 484 499% 311% 313 392% 392% A. K. U 183% 182% r— 213% Nederlandse Ford 420 415 Nederlandse Kabel 316 317% Calvé certificaten 185% 187 Scheepvaart-Unie 198% 197% Holl.-Amerika Lijn 193 196% Deli Maatschappij 144 167 H, V. A 234 236% A'dam Rubber 183 164 Ned. Handel Mjj 141% 142% N.-I. Handelsbank 103% 102% Billiton MU II. 415 422 OFFICIËLE PUBLICATIE RANTSOENBONNEN TEXTIEL Het C D K deelt mede. dat handelaren de rant soenbonnen voor textiel van de serie b. welke t.m. 18 October a.s. geldig zijn. van 19 October t.m. l November bij de plaatselijke dlstributle- diensi moeten Inwisselen tegen toewijzingen. De Haarlemse recherche heeft te Zutphen een 28-Jarlge Haarlemse kleermaker verhoord, die heeft bekend zich te Haarlem schuldig ge maakt te hebben aan verduistering van een trapnaalmachine, een costuum en twee winter jassen. Ds. P. A. Tichelaar heeft het beroep als predikant van de Nederlands Hervormde Ge meente van Santpoort aangenomen. Op uitnodiging van het Internationaal Con gres van Postzegelverzamelaars dat 25 October te Londen gehouden wordt, zal de heer G. J. B. Bontje, werkzaam bij de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, een toespraak houden in het Esperanto. De Rijksconsulent voor de Lichamelijke Opvoeding in de L. O.-Inspectie Haarlem, de heer J. Roosen, is benoemd tot Inspecteur van het Lager Onderwijs ln de inspectie Ommen. Ds. D. Zwart te Halfweg i« beroepen bij de Gereformeerde Kerk van Zaandam. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Manifest van oud-leden der Vrijz. Dem. Bond Een aantal vroegere leden van de Vrij zinnig Democratische Bond verklaart in een manifest naar aanleiding van de vorming van een comité tot oprichting van een de mocratische volkspartij, dat zij sinds de oprichting van de Partij van de Arbeid nog versterkt zijn in de mening, dat de begin selen van het democratisch-socialisme, zo als deze omschreven zijn in het program ma van de Partij van de Arbeid, een deug delijke grondslag bieden voor een staat kundig beleid dat gericht is op de ontwik keling van de menselijke persoonlijkheid, mede door het streven naar sociale recht vaardigheid en een maatschappelijke orde. waarbij het kapitalistische stelsel wordt vervangen door een stelsel van planmatige economie. Zfj achten een blijvende samenwerking op die grondslag van personen van ver schillende levensbeschouwing en geloofs overtuiging van grote waarde. Zij verkla ren mitsdien met overtuiging als leden van de Party van de Arbeid, mede op grond van hun ervaring sinds de oprichting van de partij, de beginselen van het democra tisch-socialisme te blijven voorstaan en zijn van oordeel dat het openbaar belang door versplintering op politiek gebied niet wordt gediend. Tot de ondertekenaren van het manifest behoren onder andere de heren J. C. Dee ring te Voorburg; prof. dr. D. van Emden te Amsterdam: D J. A. Geluk en W. F. Happé te Haarlem; J. Harmsen te Amsterdam; mr. G. van 't Huil te Amsterdam; mr. A. M, Joekes te 's-Gra- venhage; prof. dr. Ph. Kohnstamm te Er- melo; prof. mr. R. Kranenburg te leiden; dr. A. J. van Leusen te Velsen; ir. S. A. Posthumus te Delft; mr. G. J. C. Schilthuis te Rotterdam; Jan Schilthuis te 's-Graven- hage; mej. mr. N. S. Corrie Tendeloo te Amsterdam; dr. E. J. Tobi te 's-Graven- hage; ir. A. Vondeling te Leeuwarden; mr. G. L. P. Warburg te Groningen en mej. mr, J. Zeelenberg te Rotterdam. SCHEEPVAART KON HOLL LLOYD. - Rijnland. wordt 15 Oct te IJir.uiden verwacht Ecmland, thuisreis, 13 Oct te Bahia. K. N S M. Boskoop. 13 Oct. te Tocopilla. Zeehond. 12 Oct. te Curasao. Constantla, 12 Oct. te Punta Cardon. Theseus. 12 Oct. van Bona n. Alicante Iris. 13 Oct. van Oporto naar Vigo. Orpneus, 13 Oct. van G.braltar naar Barcelona. Roer, 13 Oct. te Santander. Juno, 13 Oct. te Kymassl. WEST AFRIKA LIJN. - MAASKERK. 22 Oct. te Lagos verwacht. MIJ. OCEAAN. Phrontus. 12 Oct te Port Said. Kachel kla&r, Franco thuis. f 17 per 100 K.G. Bestel adres J. VAN DEVENTER, van Marumstraat 28, winkel. Haarlemsch Boekhuis ZIJLSTR. 89 HAARLEM Het kantoor van de Gemeente ontvanger van Heemstede ls verplaatst van Raadhuis naar Van Merlenlaan 2 Hondenbezitters van Heemstede Houdt uw hond vast Indien deze door de hondenkar opge pakt wordt, bel onmiddellijk de politie op. no 28850 of de Dierenbescherming Rldderstr 11. Haarlem. Tcg. 12823. OPLEIDING Voetverzorging, Huidverzorging, Manicure, el. ontharen, hnarverzorglng. cos metische chemie. Sportmas sage. Tevens gcdeeltel. schrif telijke cursus met Individueel nader te bepalen praktijk te Amsterdam. Academie voor Lichaamscultuur, Keizers gracht 556. Tel. 32325, A'dam. KELI.ER MACDONALD. Janstveg 42. Telcf. 11828. Roer. en Onr Goederen. 11. VV. VROLIJK Beëd. Makelaar Heussensstr 16 Tel. 23693, Haarlem. Klltlnol Haartonlcum fl. 2.25 Brillantine gr. pot 29. Kloven- bnlsem gr. doos 60-33, Ver- koudheldszalf potje 63 ct. Va seline blik doos 2.-) ct. Levcr- traanzalf doos 35, Hoestsiroop flacon 1.—. 65, prima Was, rood. geel. bruin Jampot 95 ct. Cold cream grote pot 1.—. 45, Scheermesje» 10 voor 45 ct. DE OUWE GAPER L. VEERSTB, 20. Tel. 16625,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3