Het Duitse vraagstuk „Duitse kwestie moet worden geregeld, desnoods zonder Rusland" Arts aangevallen door „lifter" Een economische wedren tussen de Russische en Westelijke Duitse zones Frankrijk in de greep der stakingen Marshall waarschuwt Europa .en Amerika 62e Jaargang No. 18762 «pa n i« i^. 1 "1 1 Donderdag 16 Oclolter 1947, Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel, Aclmln. 10724, [Lara! I 1 1^^ I ^^1 Verschijnt dagelijks hehalee Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 1U600. Directeur-Hoofdredacteur I I 1 I I I E P™I I I Mm I ill lm 1 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. .yS V Jl 1 I B I I I VJB ƒ4,—. Franco per post 4.50. Postgiro 27Ó107. Drukkery Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting le Haarlem TN DE LAATSTE TIJD is het Duitse vraagstuk in de publieke belangstelling enigszins op de achtergrond geraakt. Er ■wordt getobd met zoveel grote problemen en daarbij komt nu het ene, dan weer het andere naar voren, terwijl in ons land de ons zo direct rakende Indonesische crisis voor velen al het andere in belang schijnt te overtreffen. Maar dat is nauwelijks vol te houden als men denkt aan de grote raadselen, met welker oplossing de naaste toekomst van ons volksbestaan is gemoeid. Niet alleen de ontwikkeling van een ons zo ..nabij" liggende zaak als de Nederlands- Belgisch-Luxemburgse samenwerking de enige die vlot verloopt maar ook het conflict in de U.N.O. tussen Oo9t en West, de hulp aan West-Europa, die in het Plan- Marshall is beraamd en niet minder het Duitse vraagstuk behoren daartoe. Wij wa ren voor de Tweede Wereldoorlog nooit gewend om onszelf in deze zaken van grote politiek te betrekken; wij bleven er buiten in de lange jaren van neutraliteit. Maar het is een andere wereld dan vroeger, die uit de tweede grote oorlogsramp te voor schijn is getreden. Daarom ziet men dat merkwaardige verschijnsel, dat een aantal ondernemende geesten zich warm maakt ,voor een zo groot plan als Europese Fede ratie en dit als een onafwijsbare noodzaak beschouwt, terwijl vele mensen zich zoiets nog niet als een zaak, die in het domein der politieke werkelijkheid is getreden, kunnen voorstellen. Het Duitse vraagstuk leeft evenmin in de dagelijkse gedachten der grote menigte en ,toch ligt het ons niet minder nabij dan „Benelux", al wekt het zoveel minder aan gename gedachten. Het geldt niet de met ons bevriende Zuidelijke buren maar de even naijw aan ons grenzende Oosterburen, ,wier Nazi-bewind zo ontzaglijk leed en zoveel verarming over ons land heeft ge bracht. En terwijl zij. ter sterkte van zeventig of tachtig millioen, geslagen door hun nederlaag en in toom gehouden door buitenlandse bezettingslegers, vlak aan ons grenzen en moeizaam voortleven in hun land-vol-verwoestingen, vragen de mees ten van ons zich nauwelijks af. wat daar op den duur van worden moet. Het is waar dat het Oostelijke deel van Duitsland eigen lijk geheel van het Wekten is afgesloten door een Russisch bezettingsbeleid. dat het IJzeren Gordijn dwars over Europa heeft gehangen. Wij komen van dat deel van Duitsland niet veel te weten en kunnen er ons eigenlijk geen voorstelling van.maken. De toestand in de door Amerika, Engeland en Frankrijk bezette Westelijke zönes i: ons duidelijker geworden, vooral uit be schrijvingen van de verwoeste steden en het dagelijks leven der bevolking. Maar het verkeer tussen West-Duitsland en ons Sand is toch te gering om ons een helder beeld te kunnen vormen. Eigenlijk wacht ons volk maar op de dingen die komen zul len, in de vage hoop dat het mee zal vallen. Na onze afzondering in de bezettingsjaren zijn de ramen in het Westen en Zuiden'en No:rden opengegaan. Die in het Oosten blijven dicht. Er wordt in ons land wel in deskundige kring aan het onderzoek van het Duitse vraagstuk, speciaal in economische en cul turele zin, gewerkt. Ons jonge Instituut Voor Internationale Zaken is druk met de kwestie bezig, heeft rapporten doen samen stellen en reeds voorbereidende bespre kingen met afgevaardigden van buiten landse Instituten gehouden, die binnenkort tot een verdere conferentie zullen leiden. Zonder daarop nader in te gaan zou ik hier willen zeggen, dat het duidelijk is dat men geen grote veranderingen in de verhouding van Duitsland tot het Westen en geen „democratisch ontwaken" van het Duitse volk zal kunnen verwachten, zolang het onder bezettingslegers leeft. Dit des te min der, omdat steeds klaarder gebleken is dat zowel de Engelsen als de Amerikanen wei nig begrip van de Duitse volksaard heb ben. Met de Fransen is het anders gesteld evenals met de Belgen. Dat is begrijpelijk, want hun landen zijn bezet geweest even als het onze en hun ervaring dateert van nog heel wat langer tijd dan de periode 1940-1945. bovendien zijn zij naburen van Duitsland, evenals wij. Maar ook ten aan zien van de Franse zóne geldt, dat pas een werkelijke ontwikkeling in de verhouding met het Westen zal kunnen ontstaan als eindelijk de vrede met Duitsland geregeld en gesloten zal zijn natuurlijk in zulk een vorm, dat Duitsland de kans op nieuwe militaire agressie zal worden ontnomen. Al eerder is hier betoogd, dat dit gevaar voor de toekomst alleen bedwangen zal kunnen worden als men het opneemt in een West-Europese Federatie, waarin het geen eigen krijgsmacht zou bezitten en op voet van gelijkheid met de andere deelne mende landen, in de nauwste samenwer king met die landen, aan een nieuwe toe komst kunnen gaan bouwen. Alleen in die richting ligt een klare en veelbelovende oplossing. Zij zal moeilijk genoeg zijn en lange tijd vorderen. Zij zal velen uit sentiments overwegingen bij eerste overdenking niet aanlokken, omdat zij betekent dat men de Duitsens naar zich zou moeten toehalen instede van zich tegenover hen te blijven stellen of zoals nu in de practijk van ons volksleven het geval is vrijwel geen nota van hun bestaan te nemen en er niet over na te denken. Dit laatste is een voor deze eerste na-oorlogse-javen aanvaard bare en ons ook goed liggende verhouding, die evenwel niet lang meer te handhaven zal zijn. In geen geval moeten wij ons de illusie maken dat de Duitsers door een soort col lectief berouw over de oorlog bevangen zijn of door de bezettingslegers tot demo craten worden opgevoed. Neen. Men kan beter het feit aanvaarden dat de meerder heid zich niet verantwoordelijk voelt voor de wandaden van de Nazi's en zo ongeveer de houding aanneemt van: „Wat kan ik er aan doen? Ik ben een eenvoudig man, heb geen invloed op regeringszaken en heb zolang dat mogelijk was tegen de Nazi's gestemd". Men kan dit .een onvoldoende vrijbrief achten, maar dat verandert niets aan de zaak. Evenals in andere zaken is de belangrijke vraag minder, wie gelijk heeft dan wel, wat ervan terecht moet komen. Het bette van alles, het meest „opvoeden de" effect zal te bereiken zijn door krachtig welslagen van de democratie in het vormen van nieuwe Europese samenwerking. Al leen het goede voorbeeld, gegeven door het scheppen van e<Jn eenheid, waarin Hitier gefaald is, zal indruk maken en eerbied wekken. Het is niet eenvoudig. Maar: het feit bestaat dat de meeste Duitsers nog leven, dat zij veel talrijker zijn dan wij en dat zij vlak naast ons wonen en hóe Wonen! - OUD-MINISTER BYRNES SPREEKT VRIJ-UIT: Rusland zou met geweld uit Duitsland moeten worden verwijderd De in Januari j.l. afgetreden minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, James Byrnes, heeft zijn memoires gepubliceerd onder de titel „Speaking Frankly", waarin hij de gehele geschiedenis van de Russisch-Amerikaanse betrek kingen sinds 1939 tot zijn aftreden toe aan een beschouwing onderwerpt. Hij haalt niet alleen herinneringen op, doch geeft adviezen voor de toekomst en deze adviezen kenmerken zich door openhartigheid. Hij zegt ervan overtuigd te zijn, dat Rusland van zins is op één of andere wijze de opperheerschappij over Europa te verwerven en raadt de volken aan, de Sovjet-Unie reeds thans' mede te delen, dat iedere daad van agressie voor de Veiligheidsraad zal worden gebracht en in het geval van een Russisch veto, een collectieve actie der andere mogendheden tengevolge zal heb ben. Byrnes adviseert het Duitse probleem desnoods zonder Rusland te regelen en, bij Russische weigering om de regeling te erkennen, de Sovjettroepen met geweld uit Oost-Duitsland te verwijderen. In zijn geschrift behandelt Byrnes, aldus United Press, de gehele geschiedenis van 't ogenblik af. waarop de Russen in 1939 een non-agressie-pact sloten met Hitier, tot het incident-Wallace, waarbij Byrnes Truman voor de keuze blijkt te hebben gesteld, Wal lace uit het Amerikaanse kabinet te ver wijderen of een nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken naar de Parijse conferen tie te «turen. Byrnes stelt voor, de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, welke hijzelf in het leven heeft geroepen, af te schaffen. Verder zouden de Verenigde Staten aan de grote vijf, met inbegrip van Rusland, het verzoek moeten richten, in het begin van 1948 een conferentie bijeen te roepen van alle naties ter regeling van het Duitse pro bleem. Indien Rusland weigert aan een dergelijke conferentie zijn medewerking te verlenen, moeten de andere grote naties ongestoord verder gaan. Wanneer Rusland niet alleen weigert zijn medewerking aan het tot standkomen van zulk een conferentie te verlenen, maar zulk een conferentie zelfs zou boycotten, zouden de andere landen toch door moeten gaan. Indien Rusland ook weigert het verdrag, door andere naties opgesteld, te tékenen, zal, vooropgesteld, dat Rusland zijn troepen uit Oostelijk Duitsland terugtrekt een mogelijkheid die niet waarschijnlijk is geen andere actie ondernomen worden. Zou Rusland weigeren zijn troepen uit Oostelijk Duitsland terug te trekken, dan zouden de overige naties de Veiligheidsraad moeten verzoeken Rusland bevel te geven het land te verlaten. Zou Rusland deze or der van de Veiligheidsraad met een veto vernietigen, dan zullen de Verenigde Staten met de naties die zich bij haar willen aan sluiten Rusland met geweld uit Oost-Duits land moeten verwijderen. Oud-minister Byrnes deelt voorts mede, dat Hitier Rusland de vrije hand heeft ge boden ten Zuiden van de Sovjet-Unie tot de Indische Oceaan, doch dat Molotof dit aanbod van de hand wees-en bleef aan dringen op regeling van Oost-Europa op de eerste plaats. Byrnes is vari mening, dat Hitier pas op dat ogenblik het plan opvatte, Rusland de oorlog te verklaren. Byrnes zegt verder, dat Stalin in Yalta aan Roosevelt had meegedeeld, dat hij nooit een non-a^essie-pact met Hitier gesloten zou hebben, indien Frankrijk en Groot- Brittannië hem niet hadden afgesnauwd en indien niet «in München aan Hitiers wen sen was voldaan. De betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Amerika verslechterden reeds vóór Roo- sevelts dood. Vlak voor de dood van de president beledigde Stalin Roosevelt door hem ervan te beschuldigen op geheime wijze een afzonderlijke vrede met Duits land te bewerkstelligen. Roosevelt pro testeerde tegen de „valse voorstellingen" welke Stalin gegeven werden door zijn ad viseurs die hij ervan besohuldigde de be trekkingen tussen Rusland en Amerika met voeten te treden. Maar Stalin hield zich aan zijh voorliohters en verwierp derhalve de uitleggingen van de president. Byrnes is voorts van mening, dat de re geling van het Duitse probleem reeds mor gen mogelijk zou zijn, indien Amerika er ih zou willen toestemmen Rusland tien mil liard aan Duitse herstelbetalingen te geven en een geliikwaardige stem in de controle over de Ruhr. Tenslotte zegt Byrnes, dat Stalin geen interesse toonde toen Truman hem in Potsdam over de atoombom sprak James Byrnes. „Ik vond Stalin oprecht. Bij verscheide ne gelegenheden heb ik overeenkomsten met hem gesloten, wanneer ik dit niet kon met Molotof", „Er is in de wereld ruimte voor de ideo logieën van de Sovjet-Unie en de V.S.„ evenzeer als er ruimte is voor de volken van de Sovjet-Unie en de V.S. De UNO is onze beste zo niet enige hoop voor het verzoenen van de tegenstellingen, die tussen ons bestaan", aldus Byrnes. Hij deed een beroep op het Amerikaanse volk en de pers om zijn principe van „vast beradenheid en" geduld" tegenover de Sovjet-Unie te steunen. De negen-en-twintig jarige arts C. M. G. uit Bloemendaal, die een „lifter" van de Moerdijk had meegenomen, heeft in de afgelopen nacht om twee uur een minder prettig avontuur beleefd op de Herenweg, bij dc grens Hcemstede-Benncbroek, waar bij hij een aantal slagen met een staaf op zijn hoofd heeft gekregen. De arts C. M. G. was Woensdag bij zijn verloofde in Princenhage geweest en keer de omstreeks kwart voor elf per auto huiswaarts. Bij de Moerdijk verzocht een jongeman aan de bestuurder te stoppen en vroeg, of hij mee mocht rijden. Zijn bedoeling was naar Amsterdam te gaan. De dokter stemde er in toe en gezamen lijk zetten zij de reis via Rotterdam en Den Haag voort- De „lifter" deelde in Sas- senheim mee, dat hij voornemens was op de Rijksweg uit te stappen, om te trach ten met een andere auto de hoofdstad te bereiken. Hoewel er verscheidene auto's in het nachtelijk uur passeerden, gaf de man er toch de voorkeur aan. mee naar Haarlem te gaan. Op de Herenweg nabij de grens van Bennebroek en Heemstede zeide de „lifter", dat hij een nieuw plan had, namelijk bij kennissen, die vlakbij woonden, de nacht door te brengen. Op verzoek remde de dokter en toen de auto bijna stil stond, nam de andere inzittende een staaf en sloeg de arts daarmee op zijn hoofd. Deze behield echter zijn tegenwoor digheid van geest en slaagde er in de staaf af te nemen. Een vechtpartij ont stond, die nadat beiden uit de auto waren gevallen, op de rijweg werd voortgezet. De dokter raakte onder en kreeg met de staaf een paar tikken op zijn hoofd. Hij wist zich opnieuw los te rukken, waarna de vechtersbaas hard weggelopen is. De dokter ontving spoedig hulp van een bestuurder van een passerende auto. Na dat de auto van de dokter aan de kant was gezet, werd de arts naar een collega in Haarlem vervoerd. Daar bleek, dat de dokter zeven niet ernstige wonden op zijn hoofd had opgelopen. Naar de „lifter" is in de afgelopen nacht nog gezocht, echter zonder succes. Hun. die nadere inlichtingen kunnen ver schaffen, wordt verzocht zich tot de Haarlemse politie te wenden. De man is ongeveer 1.75 meter lang en zijn leeftijd ligt tussen twintig en dertig jaar. Hevige gevechten in Vietnam Voor het eerst sinds maanden maakt een Frans legerbericht, dat vandaag werd ge publiceerd, melding van hevige gevechten tussen Franse troepen en strijdkrachten van Vietnam in de buurt van Laichau in Tonkin, 500 km ten Noorden van Hanoi. De strijdkrachten van Vietnam zouden zware verliezen geleden hebben. Arbeiders worden met speciale toewijzingen aangemoedigd Thans tien jaar geëist tegen Willy van derMeyden Psychiater acht haar verminderd toerekenbaar Voor het Bijzondere Gerechtshof in 's Hertogenbosch is de zaak behandeld tegen de thans 24-jarige vrouwelijke kan toorbediende Willy van der Meyden uit Velsen, die door het Bijzonder Gerechts hof in Amsterdam was veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens het erraden van illegale werkers. Er was in Amsterdam tegen haar de doodstraf ge- eist. De Bijzondere Raad van Cassatie had de zaak voor een nieuwe behandeling naar het Hof in Den Bosch verwezen. Zoals reeds uit de behandeling in Am sterdam was gebleken had Willy tot Januari 1944 samengewerkt met Illegalen en was er op haar gedrag niets aan te merken geweest. Zij kwam echter in aan raking met de Nazi-politieman J. J. Lan- gendjjk en werd verliefd op deze man, hetgeen haar noodlottig werd. Volgens de tenlastelegging had zij de illegale werkers Kblder, Boerlage. Leeuwen en Hannie Schaft verraden. Ten aanzien van Bóer- lage en Leeuwen ontkende zij echter alle schuld. Lages, die tijdens de bezetting chef was an de Sicherheitsdienst in Amsterdam, werd als getuige gehoord en verklaarde dat Willy aan de S.D. had medegedeeld, dat Hannie Schaft een aanslag op Lan- gendijk had gepleegd. Volgens zijn verkla ring zou Hannie Schaft ook zonder deze mededeling gefusilleerd zijn, omdat de S.D. op de hoogte was van haar illegale activi teit. Ook werd nog de nazi-handlanger Lan- lendijk als getuige gehoord. Willy's liefde voor deze man bleek volkomen bekoeld te zijn, want nadat hij zijn verklaring had afgelegd, verweet zij hem, dat hij de waarheid had verzwegen. Er was een psychiatrisch rapport over Willy van der Meyden uitgebracht volgens hetwelk zij als verminderd toerekenbaar moet worden beschouwd. Dit laatste was voor de procureur-fiscaal aanleiding tien jaar gevangenisstraf te eisen met aftrek van voorarrest Het Hof zal op 29 October uitspraak doen. Het woord is aan...- Lichtenberg: De mensen, die nooit tij-d heb ben, doen het minst. Bijzondere rechtspleging verdwijnt nog niet Concentratie van de P.R.A. Het voornemen om de bijzondere rechts pleging op 31 December van dit jaar op te heffen zal waarschijnlijk niet verwezen lijkt worden. Er bevinden zich nog onge veer achtduizend delinquenten in de kam pen, wier zaak nog niet in behandeling is genomen. Daar komen nog de vele zaken van niet-gedetineerden bij. De bezetting van de normale rechter lijke macht zou niet gedogen, dat al deze zaken aan haar worden overgedragen. Ook het opsporingswerk is nog te omvangrijk om het aan de gewone politie over te doen. De P.R.A. zal dan ook nog niet worden opgeheven. Wel zal zij worden geconcen treerd in de vijf grote steden, waar een Bijzonder Gerechtshof is. In eon later sta dium zal zij geheel naar Den Haag worden overgebracht. Griekse vrijwilligers contra de guerilla's Alexander Papadopoelos, rechts lid van het Griekse parlement, leidt drie „vrijwil- ligers"-bataljons in een hevig gevecht te gen 500 guerilla-strijders in het gebied van Achelos in Zuid-West Griekenland. Volgens militaire bronnen zijn deze ba taljons gerecruteerd uit anti-communisten in Epirus en vechten zij naast de geregel de troepen van de achtste divisie. Papado poelos heeft onlangs de rang van kolonel in het Griekse leger ontvangen. Naar in bevoegde kringen te Athene verluidt, heeft de Griekse regering bij de geallieerden geprotesteerd tegen de „slech te behandeling van Grieken in Bulgarije". Ongeveer 150 Grieken, die in Varna en Boergas wonen, zouden per trein met on bekende bestemming weggevoerd zijn. De Duitse economische raad voor de Sov- jetzóne heeft een speciale distributie be kend gemaakt voor industrie-arbeiders, bedoeld als prikkel om de order tot verho ging van de productie van maarschalk Vassïli Sokolovsky, de Russische militaire gouverneur, op te volgen. Dit is een der maatregelen van de Duit se en Russische autoriteiten tot bevorde ring van de totale industriële mobilisatie in Oost-Duitsland. in economische wedren met de Westelijke zones. De Duitse economische raad heeft, daar toe gemachtigd door het Russische militaire bestuur, de arbeiders van de Oostelijke zóne toewijzingen toegezegd voor het laatste kwartaal van 1947, bestaande uit textiel, gebreide' goederen, sokken en kousen, schoenen en zolen en hakken. Het grootste deel van deze goederen zal ter beschikking worden gesteld van de fa brieken ter distribuering onder de arbei ders. De eerste maatregel, die in de Oostelijke zóne werd genomen ter aanmoediging van de productieverhoging, bestond in de aan kondiging, dat dagelijks een millioen war me maaltijden verstrekt zouden worden. De Sovjetadteriteiten zijn van oordeel, dat de jongste distributiebepalingen in be langrijke mate tegemoetkomen aan het verlangen der arbeiders naar speciale ver- bruiksartikelen Gisteravond heeft het hoofd van de door de Sovjets gesteunde vakverenigingen. Hans Jandretzki, per radio een beroep op de ar beiders gedaan om het nakomen van So- kolovsky's order op te vatten als een „de mocratische plicht". Jandretzki verklaarde, dat de vakverenigingen haar volle mede werking zouden verlenen bij het verwe zenlijken van de order. Het Russisch-Duïtse „aanmoedigings plan" voor de Oostelijke zóne houdt gelijke Huibje Buis uit Volendam nam een kijkje in Londen en bezichtigde met veel belang stelling Buckingham Palace terwijl zij zelf door de Londenaars met veel belangstelling bezichtigd werd. Aan opvoeding van de Duitsens door be zettingslegers, die bovendien in twee van de drie Westelijke zónes zo weinig van hen begrijpen, moet men volstrekt niet geloven. Iedere bevolking, die onder het toezicht van een buitenlands bezettingsleger staat, be schouwt dat leger als haar tegenpartij zacht gezegd en probeert zijn voor schriften te ontduiken of omzeilen. Dat is altijd zo geweest en het kan in Duitsland niet anders zijn. Ook daarom is het zo gewenst, dat. eindelijk besluiten ten aanzien van de toekomst van Duitsland worden genomen. Lr moet tenminste een vooruit zicht zijn. R. P. Verpleeghulpen voor Indië Een internaat voor opleiding op „Duin en Kruidberg" In ons land zullen op verschillende plaatsen opleidingen in het leven geroepep worden voor verpleeghulpen, die uitgezon den zullen worden naar Indië. Dank zij de verheugende geste van de heer Herbert Cremer is het mogelijk, dat op „Duin en Kruidberg" te Santpoort in November een internaat wordt geopend voor deze oplei ding. Deze opleiding zal geschieden door het Rode Kruis. Men hoopt dat 60 meisjes op „Duin en Kruidberg" geplaatst zullen kunnen worden. De opleiding zal zes maanden duren. Knaapje door lift doodgedrukt Woensdagmiddag is het vierjarig Jongetje J. H. R. S. uit de Haltestraat in Zandvoort bij het spelen met een goederenlift op het spoorweg emplacement bekneld geraakt en zo ernstig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Het lijkje is naar de algemene begraafplaats overge bracht. tred met hét Engels-Amerikaanse program voor de mijnwerkers en staal-arbeiders in het Ruhrgebied en Rijn-Westfalen. De Brit ten en Amerikanen distribueren pakketten en reserveren vijf procent van de opbrengst der geëxporteerde goederen voor de invoer van speciale voedings- en verbruiksartike- len. Dit Engels-Amerikaanse program heeft reed; geleid tot een aanzienlijke verhoging van de steenkool- en staalproductie, hoewel het productiepeil dat men zich voor ogen had gesteld nog bij lange niet bereikt is, aldus United Press. Het gaat om de menselijke vrijheid George Marshall, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft op de slotzitting van de bijeenkomst van het CIO (een van de twee grote Amerikaanse vak verenigingen) de dringende noodzakelijk heid betoogd van positieve tussentijdse maatregelen om een noodlottige achteruit gang van Europa, politiek, economisch en psychologisch, te voorkomen, zolang het Congres nog niet voldoende tijd heeft om een mogelijk plan op lange termijn voor Amerikaanse hulp te overwegen en uit te voeren. Sprekende over de buitenlandse politiek der Verenigde Staten zeide Mar shall, dat het in de kern gaat om de vraag, of de mens al of niet vrij zal worden ge laten om zijn sociaal, politiek en econo misch bestaan te organiseren in overeen stemming met zijn wensen of dat zijn le ven wordt geregeld en voorgeschreven door kleine groepen van mensen, die zich deze willekeurige macht hebben t< ;e- eigend. Al dergelijke theorieën lijden v ol gens Marshall aan het grootste van alle historische euvelen, het denkbeeld dat in de aangelegenheden van de mens het doel de middelen heiligt. In diplomatieke kringen te Washington beschouwt men Marshali's te Boston ge houden rede als een waarschuwing zowel tot de Verenigde Staten als tot het conti nent. Men is van oordeel, dat in zijn ver klaring een beroep ligt opgesloten niet al leen om de communistische argumenten regelrecht te verwerpen, doch ook om een positieve en blijvende bijdrage te leveren voor het programma van economische hulp dat, naar men verwaoht, meer dan iets an ders in staat—wordt geacht om eventueel deze argumenten krachteloos te maken. In deze kringen voelde men achter Marshall's woorden het besef van het gevaar van mis lukking der Amerikaanse economie en van het plan-Marshall en in het bijzonder van een mogelijke nieuwe serie van looneisen, di? men in sommige kringen te Washington ir het volgend jaar van de vakverenigingen verwacht. Het Koopvaardij personeel legt het werk neer Een en dertig duizend officieren en ma trozen van de Franse koopvaardijvloot, in alle Franse havens, zijn hedenmorgen in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Door het staken der Ioodsdienstcn worden buitenlandse schepen verhinderd dc ha vens binnen te komen. In Marseille zijn twaalfduizend mensen, die naar Algiers en Oran wilden oversteken, gestrand. In Calais, waar vele Britse, maatschappijen werkzaam zijn. verwacht Wen weinig in vloed van de staking. Hedenmorgen werden te Parijs bespre kingen gevoerd tussen de regering en de vakverenigingen van koopvaardij-perso neel. De staking van de dertigduizend métro- en autobus-employés te Parijs is haar derde dag ingegaan. Bij de gesloten stations staan politie-agenten op wacht. Duizenden Parijzenaars laten zich vervoe ren door leger-auto's, waarmede van re geringswege nooddiensten zijn georgani seerd. De burgemeester van Parijs, Henri Vergnolle, heeft in een beroep op de em ployés om het werk te hervatten gezegd, dat deze staking dagelijks „millioenen francs bij dozijnen" kost. Voorts begonnen ook de Parijse taxi- I chauffeurs een staking van vier en twintig uur in protest tegen het „uitblijven van I een regeling voor het taxibedrijf na de kortelings ingegane .beperking van ben- zine-toewijzing". Een staking van het personeel der gas- en electriciteitsbedrijven in geheel Frank rijk is op het laatste ogenblik voorkomen doordat de regering hedenmorgen vroeg besloot, de eis om een loonsverhoging van elf procent in deze genationaliseerde be drijven te bestuderen. Het hoofdbestuur van het verbond van vakverenigingen in het district Parijs, de hoogste instantie van het Franse vak verbond de C.G.T., is bijeengeroepen voor een vergadering op Maandagrporgen 9 uur. Volgens waarnemers uit vakverenigings kringen houdt dit besluit de mogelijkheid in, dat er de volgende week in Parijs en omstreken een algemene staking zal uit breken. Clement, de secretaris-generaal van de onafhankelijke vakvereniging van con ducteurs van de „Métropolitain" in Parijs, heeft aan de algemene vergadering van de vereniging de tekst doen toekomen van een overeenkomst, welke gisteren met Pierre Moatti. de chef van het kabinet van de minister-president, tot stand is geko men. Clement heeft voorgesteld, heden middag te veertien uur het werk te her vatten. De algemene vergadering heeft bij stemming besloten hedennamiddag het werk te hervatten. De steking bij de ondergrondse spoorweg de „Métro", heeft de Parijzenaars beroofd van hun snelle en gemakkelijke vervoer middel, zodat zij naar andere middelen moeten uitzien om. te komen waar zij zijn moeten. Zij reizen nu op vrachtwagens door de Lichtstad, die overigens weer bedreigd wordt door talrijke andere stakingen. Krupp en 1. C. Farben worden ontmapfeld De Britse bestuurscommissie en het Amerikaanse militaire bestuur te Berlijn hebben heden verklaard, dat thans, inge volge het nieuwe bizonale plan voor het peil van de Duitse industrie een definitieve lijst is opgemaakt van 682 Duitse fabrieken, die voor herstelbetalingen zullen worden ont manteld. Driehonderd van deze fabrieken zijn uitsluitend voor de productie van oor logsmateriaal. Bij de viermogendhedenovereenkomst over het peil der Duitse industrie die in 1946 was gesloten, werden 1636 fabrieken voor ontmanteling bestemd. Van de op de nieuwe lijst voorkomende fabrieken be- inden zich er 496 in de Britse en 196 in de Amerikaanse zóne. De lijst van de Brit se zóne bevat onder meer dc Kruppfabrïe- ken te Essen, Rheinmetal-Borsig te Düs- seldorf, August Thijssen Huette te Duis burg, Bocnumer Verein te Bochum, <ie I. G. Farben industrie te Leverkusen en Ruhr- stahl te Witten. In een gemeenschappelijke verklaring hebben de Britse en Amerikaanse bevel hebbers bekend gemaakt, dat de Duitse re gionale economische bureux binnen twee weken „op goede gronden berustende voor stellen" mogen indienen voor het in de plaats stellen van andere fabrieken, mits deze dezelfde productiecapaciteit hebben als die, welke op de lijst voorkomen. In deze verklaring wordt tevens uiteen gezet, dat de beperking van de herstelbe talingen aan de slachtoffers van de Duit se agressie „het noodzakelijk maakt dat de overtollige industriële capaciteit onmiddel lijk ter beschikking zal worden gesteld". Weerbericht MINDER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig v,m Don- derdagavond tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met aanvankelijk j nog plaatselijk enkele buien Geleide- S lijk verder afnemende wind tussen West en Noord. Kouder des nachts. S 17 October: Zon op Maan op 7 06 uur, onder 17.44 uur 10.58 uur, onder 19.06 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1