Haarlems Dagblad Onderdrukking van communisme conditie voor Amerikaanse hulp De Parijse Métro-staking duurt voort Nederlandse verliezen in Indonesië Nieuw voorstel over Palestina Weer kolenbonnen aangewezen Een actie in de bollenstreek om de tram te behouden Spoorlijn verlegd om een bom te ontgaan Weerbericht 62e Jaargang Wo. 18764 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel Admln. 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 18 October 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag bij de Administratis Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Amerikaanse verklaring aan Frankrijk Mate van nationalisatie beïnvloedt steun communisme mil- lioen dollar in 1948, 54 millioen in 1951. Olieproducten: 576 millioen dollar in 1948, 619 millioen dollar in 1951. Uitrusting voor de olie-winning: 175 millioen dollar, 133 millioen in 1951. Staal, erts, schroot, ruw ijzer en machines: 441 millioen dollar in 1948, 386 millioen in 1951. Spoorweg materiaal: 203 millioen dollar in 1948, 29 millioen in 1951. Hout: 19481951, 1768 millioen (waarvan echter „slechts" 351 millioen uit de V. S.)" Dc republikeinse senator H. Styleslioen dollar in 1951. Steenkool: Bridges, voorzitter van de financiële com missie van de Amerikaanse senaat, ver klaarde gisteren in Parijs dat de leden van zijn commissie de Franse regering hebben laten weten, dat dc snelheid en de grootte van de Amerikaanse hulp aan Frankrijk afhankelijk zou zijn mate waarin dit land het wist te onderdrukken en e^n halt kon toe roepen aan de stakingen. Naar aanleiding van de bespreking wet Joe de senatoren gisteren gedurende drie uur voerde met de Franse premier, Paul Ramadier, zei Bridges vandaag: „Wij heb ben het idee naar voren gebracht, dat we geen communisme zouden dubden". Op zijn persconferentie zei Bridges ver der, dat Amerika als prijs voor de hulp aan Europa het recht wil hebben de waar borg te vragen, dat het weet, dat het geld daarheen gaat en voor die doelen gebruikt wordt waarvoor het gegeven is. Bridges verklaarde, dat deze inlichting afkomstig was van een hoge autoriteit. Bridges zei verder, dat hulp die in de toekomst verleend wordt wellicht op een of andere indirecte wijze zou gecontro leerd worden, dooh hij ontkende dat de Verenigde Staten een zo nauwe controle zouden houden als in Griekenland mo menteel het geval is. Hij zei voorts dat de Franse premier, Ramadier, de minister van Financiën, Robert Schuman en de minister van Bui tenlandse Zaken, Georges Bidault, hem de verzekering hadden gegeven, dat Frank rijk niet communistisch zal worden, wan neer de Verenigde Staten redelijke sa menwerking verlenen. Verzet. Bridges verklaarde dat men in Amerika zich steeds meer ging verzetten tegen de hulpverlening aan Europa en dat de hui dige stakingsgolven in Frankrijk en Italië deze gevoelens ongetwijfeld versterkten. Als voorbeeld van dc acties welke tot de Amerikaanse publieke opinie spreken wanneer gevraagd wordt om hulp-verle ning aan Europa, noemde Bridges, dat de recente staking der landbouwers in Italië het land een vierde van dc tarwe-oogst gekost had. De stakingen welke wij in Frankrijk zien vergroten ons enthousiasme niet, aldus Bridges, Hij zei verder, dat de kwestie der Euro pese stakingen besproken was op de jong ste conferentie op het Witte Huis, waarbij hij tegenwoordig was geweest en dat ook de post welke hij van zijn kiezers ontving, verbolgenheid weerspiegelde over de sta kingen, waardoor de productie werd ach teruitgezet. De senator zei voorts, dat de mate van de nationalisaties in ieder land de ideeën over de hoeveelheid hulp welke elk land zou krijgen beïnvloedde, doch voegde hieraan toe, dat velen niet zouden vra gen, dat de industrieën aan de particu liere eigenaars zouden worden terugge geven in ruil voor de Amerikaanse hulp. De senatoren zullen eveneens een be zoek brengen aan Duitsland, Oostenrijk, Italië, Nederland, België en Groot-Brit- tannië alvorens ter bijwoning van de be sprekingen over het plan-Marshall op 10 November, naar Washington terug te ke ren. Tenslotte zei Bridges, dat de commissie met haar werk gereed zou zijn tegen het j einde van November, indien dan een spe ciale zitting van het congres zou worden bijeengeroepen. Hij zei niet of hij gunstig stond tegenover een speciale congreszit ting. doch verklaarde dat de zaken in die richting wezen. (U. P.) De rekensom. Het tweede hoofdstuk van het rapport der Parijse conferentie over het plan- Marshall geeft» de volgende duizelingwek kende cijfers over de behoeften van West- Europa, die bevredigd zullen moeten wor den door import uit Amerika. „Voedingsmiddelen en landbouwmachi nes: 5800 millioen dollar in 1948, 7000 mil- Nederlands communiqué Het Nederlands communiqué maakt melding van activiteiten van sluipschut ters. Enkele Nederlandse kampementen werden beschoten. De Nederlandse verlie zen bedroegen op 16 October 1 gesneu velde en 1 gewonde. Op Midden-Java hadden zuiverings acties plaats ten Oosten van Salatiga en ten Noorden van Poerwokerto, waarbij enige tegenstand werd ondervonden. Dc acties hadden een goed verloop. Ook op Oost-Java ten Zuiden van Pasoeroean vonden zuiveringsacties plaats, evenals op Noord-Sumatra, ten Zuidwesten van Bindjai. Steenkool voor Nederland De Amerikaanse steenkoolcommissie heeft bekend gemaakt, dat het export- quantum voor de maand November is vastgesteld op 3V2 millioen ton. Nederland zal hiervan 144.000 bruto-ton ontvangen. O9Kelly bij Overveense schakers Vrijdagavond werd in het gebouw Domi een simultaan gespeeld door twee en dertig spelers van de schaakclub „Rolland" uit O verveen tegen de kampioen van België AO'Kelly de Galway (rechts). Deze won vijf en twintig partijen. Kans op oplossing van het zeeliedenconflict meer zaakt meerijden, Vertegenwoordigers van de regering en afgevaardigden van het koopvaardijperso- neel in Frankryk hebben, na langdurige besprekingen, overeenstemming bereikt over bet, loon. Van officiële z(jde wordt vernomen, dat dc regering een loonsverho ging van ongeveer 15 procent aan de zee lieden heeft toegestaan. Morgen zal door de plaatselijke afdelingen van de vakver eniging over het voorstel worden gestemd. Men hoopt, dat de stakers Zondag of Maan dag het werk zullen hervatten. Paul Ramadier, Frankrijks premier, heeft een bezoek aan zijn geboortestad DecazeviUe, voor het houden van een ver kiezingscampagne, uitgesteld in verband met een „verdedigïngs''vergadering ter be spreking van de stakingstoestand. Hij heeft geconfereerd met militaire deskundigen en politie, waarbij ook de minister van marine aanwezig was. De vrijwillige buschauffeurs, die vier Parijse buslijnen in dienst hebben gehou den, weigerden gisteravond verder te wer ken, daar de vijandige houding der leden van de C.G.T. hun dit onmogelijk zou j Hajig, op maken. 'houden. diensten wil overwegen, genood zijn dekpassagiers gratis te laten (U.P.) Verchromingsmiddel bevatte kwiknitraat En werd bijna 30005 te duur verkocht De laatste tijd bereikten de Economische dienst van de Haarlemse recherche her haaldelijk klachten over een persoon die in de grote steden des lands een vloeistof aan de man trachtte te brengen, waarmee, naar hij zeide, metalen verchroomd kon den worden. De kopers kwamen al spoedig tot de ontdekking dat de vloeistof, waarvoor zij 7,50 per flesje van 30 gram inhoud moesten betalen, voor dit doel ongeschikt was. Gisteren heeft de Economische dienst deze man, een chauffeur-monteur uit den het station te Haarlem aange- Ofschoon iedere bus door militairen Een chemisch onderzoek bracht aan het werd bewaakt oek aagden de chauffeurs ]ich, dat de vloeistof v(jt kwik_ zich erover, dat posten van de C.G.T. hen bevatte. Een halve gram van deze met scheldwoorden en dreigementen had- ,of js bij inwendig gebruik al dodelijk, den ovei stelpt. De prijs van het product mocht hoog- De regering maakt bekend, dat in de af gelopen week tot haar leedwezen de vol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Marinier 1 o.v.w. J. Put uit Heerlen. Op 10 Oct. 1947 aan verwondingen overleden. Koninklijke Nederlandse Landmacht: Korporaal P. A. de Lange uit Schiedam. Gesneuveld 6 October 1947 (plaats niet vermeld). Sol. J. Groot uit Zaandam, ge sneuveld 7 October 1947 bij kampong Ka- woeng Girang. Sol. 1ste kl. L. Kagen uit Vlaardingen, gesneuveld 7 October 1947 bij Singaparna. Sold. E. Langerak uit Berg ambacht, gesneuveld 7 October 1947 te Cheribon. Sold. A. M. B. Stapels uit Rot terdam, gesneuveld 7 October 1947 bij Singaparna. Serg. A. Brand uit Nijmegen, gesneuveld 9 October 1947 bij Tasikmalaja. Sol. L. Broekman uit Zeist, gesneuveld 9 October 1947 in omgeving Mocntjocl. Sold. P. J. de Fouw, uit Den Haag, gesneuveld 9 October 1947 omgeving van Moentjoel. Korporaal M. Smeets uit Echt, gesneuveld 9 October 1947 omg, Moentjoel. Sold. A. v. d. Kreeke uit Wolphoartsdijk, ge-neuveld 10 October 1947 bij Soekanegara. Sold. G. H. Tijssen uit Oirsbeek (L.), gesneuveld 10 October 1947 te Salatiga. Sold. F. Reniers uit Nieuw-Ginneken, gesneuveld 12 Octo ber 1947 te Soerabaia. Koninklijke Nederlands-Indische Le,ger: Menador.ees korp. int', R. Ulang. gesneuveld 10 October 1947. Tirr.nrees sold. 1ste kl. D. Latoedasan, gesneuveld 10 October 1947. Ambonnees sold. 2de kl. M. Lohulalan, ge sneuveld 10 October 1947. Ambonnees sold. 2de kl J. Tahaparij, gesneuveld 11 Octo ber 1947. (Geen plaatsnamen vermeld). De stad is nu reeds vier dagen van métro en autobusdiensten verstoken ge weest. Donderdag ho«pte men nog, dat het besluit van de onafhankelijke vakvereni ging van Métro-personeel, die de staking heeft ontketend, om het weik te hervatten, het mogelijk zou maken de dienst weer te openen. De oppositie van de C.G.T. is ech ter voldoende zulks te verhinderen. Dit vakverbond verklaarde gistermorgen in een communiqué „ondanks de groot spraak van de regering loopt de Métro niet". De directeur van de Métro heeft bekend gemaakt, dat werkwilligen zich kunnen laten inschrijven. De onderhandelingen met de C.G.T. duren voort. Hoewel een groot aantal Métro-employés klaar staat om aan het werk te gaan, kan hiervan door gebrek aan stroom nog niets komen. Uit het feit, dat Ramadier een conferentie met militaire autoriteiten heeft gehad, leidt men af, dat de regering bereid is het rollend materiaal te vorderen en, wanneer het personeel blijft staken, de diensten door militairen te laten verrichten. Het weder in dienst stellen van een of meer Métrolijnen stuit op de moeilijkheid dat ook de kaartjesverkopers en het per soneel langs de lijnen in staking is. Vol gens bevoegde bronnen zal de overheid, wanneer zij tot de hervatting van een of De Regentes ontvangt ministers De Regentes ontving Donderdag de mi nisters W, Drees en mr. W C G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Vrijdag ontving zij de ministers mr. J. H. van Maarseveen en mr. dr. P. J'. Witteman. Commissarissen-generaal krijgen eervol ontslag Bij Koninklijk Besluit van 13 October 1947 is aan de heren prol', ir, W. Scher- iperhorn en M. J. M. van Poll met ingang van 15 November 1947 eervol ontslag ver leend als commissaris-generaal voor Ne- derlands-Indië. onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, onder buitenge wone omstandigheden door hen aan den lande bewezen. stens een kwartje per flesje bedragen. In totaal had de aangehoudene, die zijn bedrijf in Rotterdam!, Schiedam, den Haag en Haarlem had uitgeoefend, 165 flesjes verkocht. Duitsers vragen uitstel der ontmanteling Karl Arnold, eerste-minister van Noord- Rijnland - Westf alen, heeft in een telegram aan de voorzitter van de economische raad te Frankfort, dr. Erich Kohier, aange drongen op de onmiddellijke bijeenroeping van een conferentie van eerste-ministers van de staten in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland. Aan deze conferentie, welke Arnold nodig acht als gevolg van de overhandiging der lijst van te ontmantelen fabrieken, moeten eveneens de ministers van economie en de centrale commissie van de economische raad deelnemen. De voornaamste industrieën kunnen niet op korte termijn worden gesloten, aldus Ar nold. indien er niet voldoende maatregelen zijn genomen om een chaos te voorkomen. Een termijn van veertien dagen is niet lang genoeg om alle betrokken problemen op te lossen en bezwaren tegen de lijst in te die nen. De regering van Noord-Rijnland-Westf a- len heeft gevraagd om verlenging van de termijn van veertien dagen. Arnold sprak de overtuiging uit, dat on derzoek zal uitwijzen, dat er in werkelijk heid geen overcapaciteit aanwezig is. Generaal Robertson heeft de leiders der vakbonden in het Ruhrgebied bijeen ge roepen voor een nieuwe conferentie over het demontageplan. De vakbonden zullen alles doen, wat in hun vermogen ligt, om een matigende invloed uit te oefenen op de zeer bewogen stemming, die onder de arbeiders heerst. In vakbondskringen wordt daadwerkelijk verzet niet verwacht, voor de arbeiders metterdaad tot demontage- arbeid worden opgeroepen. In aansluiting aan de berichten inzake de ontmanteling van Duitse fabrieken kan nog medegedeeld worden, dat een deel van de Westphalisch Anhaltische Spreng9toff A.G. Ie Allendorf werd toegewezen aan de C.V. Chemische Fabriek RIDS te Haarlem. Met de demontage is enige tijd geleden reeds begonnen: in begin 1948 worden de eerste wagons te Haarlem venvacht. Egypte en Syrië willen advies Internationale Hof In Lake Success hebben Egypte en Sy rië formeel voorgesteld, de kwestie van de bevoegdheid der algemeene vergadering van de UNO inzake de aanbeveling voor de verdeling van Palestina naar het Inter nationale Hof voor het uitbrengen van advies te verwijzen. Syrië wil advies in zake de wettigheid van het Palestijnse mandaat en wil tevens weten of de „ge dwongen" verdeling in overeenstemming is met de beginselen der mandaat-gebie den zoals deze in het handvest der V.N. zijn vervat. Egypte heeft de algemene vergadering verzocht, de discussie over de verdeling op te schorten tot na de ontvangst van het advies van het Internationale Hof. Arabische verklaringen. Op een conferentie te Londen heeft Iz- zedien Sjawa Bey, het hoofd van de Ara bische commissie voor Palestina in Groot- Brittannië verklaard dat de Arabieren in Palestina op alle mogelijkheden zijn voor bereid. Hij zei gemachtigd te zijn door het Arabische hoge comité. De Arabieren hebben niet het oogmerk iemand, laat staan de Joden, aan te vallen, zo verklaarde hij, doch allë Arabieren, van Marokko tot aan de Perzische Golf zullen de uitdaging aanvaarden, hoe zwaar de offers ook mochten blijken te zijn. Sjeik Mustafa Momen, de leider van de Mohammedaanse broederschap, die inder tijd tweemaal uit de zaal van de Veilig heidsraad verwijderd werd, deelde op de conferentie mee, dat het aantal leden van de broederschap gelegen is tussen vijf en zes millioen en dat velen van hen gewa pende vrijwilligers waren. Tienduizend vrijwilligers zijn reeds naar de Palestijnse'grens bij El Arisj in Egypte gezonden en vier duizend staan aan de grens in Syrië, aldus Mustafa Momen. Hij verklaarde voorts, dat de broederschap nauw samen werkt met de Moefti van Jeruzalem en de Syrische regering. Koning Abdoelah is de beschermheer in Trans- jordanië. Tramdienst naar Heemstede minder frequent? Naar wij vernemen overweegt de directie der N.Z.H. de frequentie van de tramlijn Haarlem (Soendaplein)-Heemstede (Sport park) van een 6-minutendienst op een van 7!4 minuut terug te brengen. De reden hiervan is, dat de bezetting van de tram op het traject Soendaplein-Hout- plein sinds de doortrekking van de buslijn naar de Vergierdeweg tot de Amsterdamse buurt sterk gedaald is. Bovendien neemt het vervoer op buslijn 3 van Heemstede (West) af ook voortdu rend toe ten nadele van de tram. Overvecn klaagt De Overveners zijn nog niet erg tevreden met de service, die hen op lijn 4 wordt ge boden. Er bestaat tussen de lijnen 4 en 5 een voor de maatschappij niet onvoor delige wedren wie de meeste reizigers zal vervoeren. Het gaat er zelfs naar uit zien, dat de lijn naar Overveen het in dit opzicht van die naar Haarlem-Noord zal winnen. Het is' echter billijk en wij ma ken ons hier tot tolk van vele lezers dat op lijn 4 dan ook dezelfde frequentie geboden wordt als op lijn 5, waar op de spitsuren tussen het Station en de Vergier deweg een vijfminutendienst wordt gere den. De directie zal verbeteringen overwegen reeds rijdt er een extra bus tussen het station en de Ramplaan doch een ver vulling der wensen van de Overveners is in grote mate afhankelijk van het beschik bare materiaal. De N.Z.H. wacht nog steeds op de laatste zending Fordbussen. Zodra deze afgelevei-d zijn, kan de vervoerscapa citeit vergroot worden. Nederland krijgt 36.000 kilo goud Hedenochtend heeft de intcr-gcallieerde commissie voor de herstelbetalingen te Brussel in een officieel communiqué mede deling gedaan van een eerste verdeling van het goud, dat de Duitsers tijdens de oorlog in de bezette landen hebben ge stolen. De ter beschikking gekomen hoeveel voor de drie Benelux-landen was groot 128.468 kilogram. België kreeg hiervan het leeu wenaandeel, 90.649 kilogram. De aan Ne derland toegewezen hoeveelheid was 35.890 kilogram en aan Luxemburg werd toege wezen 1.929 kilogram goud. Het communiqué deelde nog geen bizon- derheden mede omtrent latere verdelingen aan de andere daarvoor in aanmerking komende landen, met name ftiet over enge aan Frankrijk toegewezen hoeveel heid. Venvacht wordt, dat het grootste deel van de totale goudschat aan Frank rijk zal worden toégewezen. Nederlands toewijzing van bijna 36.000 kilogram komt overeen met een waarde van ruim honderd millioen gulden. Het woord is aan. Mme de Pressensé: Als de hemel betrokken is moet het goede humeur de zon ver vangen. Met ingang van 20 October worden gel dig verklaard de bonnen 76 en 77 van dc brandstoffenkaart TA 707 en 76 van de kaart TB 707 (kamerbewoners). Elk dezer bonnen geeft recht op bet be trekken van drie eenheden vaste brand stoffen. Tenneinde het de handel moge lijk te maken de bestellingen regelmatig uit te voeren, is het noodzakelijk, dat de bonnen spoedig worden ingeleverd. De bezorging zal in gedeelten geschie den, zodat aflevering van alle eenheden tegelijk niet kan worden verlangd. Een hoger rantsoen dan totaal 12 een heden, resp. 6 eenheden voor kamerbewo ners zal niet worden verstrekt. De brandstoffenkaarten TA 707 en TB 707 dienen zorgvuldig te worden bewaard. De bezwaren tegen opheffing nemen toe Nu het tot de bewoners van de Bloem bollenstreek gaat doordringen, wat het zal betekenen dat de tram als verbindings middel verdwijnt, komt er meer verzet tegen de plannen der tramdirectie. In de vergadering van de afdeling Hillegom van Bloembollencultuur kwam het ook tot uiting. Vanwege de stichting Tram-archief is een brochure uitgegeven, die verschillende bezwaren tegen de voorgenomen reorga nisatie opsomt. Het vraagstuk wordt daarin belicht van de financiële en technische zijde, maar ook de practische gevolgen van de reorganisa tie voor Haarlem en de Bloembollenstreek worden besproken. Van oordeel dat het vraagstuk nog niet voldoende bekeken is, constateert de schrijver, dat reeds een beslissing genomen is die de aanschaffing van minstens 75 bussen noodzakelijk maakt, ruw geschat kostende 2\/2 a 3 millioen gulden. De ho gere tarieven zullen de verhoogde exploi tatiekosten moeten goedmaken. Onder de huidige omstandigheden, aldus de conclu sie, is iedere niet volkomen noodzakelijke investering ontoelaatbaar. Stadsiyn Haarlem. Wat de stadslijn te Haarlem betreft, con stateert de schrijver, dat het gemeente bestuur van Haarlem reeds lang overtuigd tegenstander van de tram, de Haarlemse burgers berooft van een zeer goedkoop transportmiddel, dat aan alle redelijke Koeien reizen naar de tropen Vandaag vertrok het 10.500 ton metende s.s. „Samarinda" van de Rotterdamse Lloyd, een in het begin van dit jaar in Amerika gekocht Victory-schip dat daar werd verbouwd tot turbine-vrachtschip, voor zijn eerste reis van Rotterdam naar Batavia. Het schip heeft een aantal koeien aan boord, aie bij het naderen van de winter hun heil in warmer oorden gaan zoeken. Deze dieren werden door de Nederlands- Indische regering hier te lande gekocht en zijn goed geselecteerde koeien, die, afge zien van hun waarde als melkvee, mede het begin vormen van een nieuwe rund veestapel in Indonesië. In 1944 zijn in de buurtschap „De Nul", even ten Noorden van 01st, enige bommen gevallen, welke niet ontploften. Eén viel er pal naast de spoorlijn Zwolle-Deventer. De Duitsers deden destijds enige pogingen de bom te vinden, maar toen deze geen succes hadden, werd de kwestie als afge daan beschouwd. Na de bevrijding, toen het treinverkeer op dit traject niet onmiddellijk kon wor den hervat, hebben de N.S. een onderzoek laten instel len naar deze niet ontplofte bom. Men kon haar niet vinden, maar voor alle vei ligheid werd de spoorlijn een eind verlegd, zodat de treinen met een bocht om de plek reden. In de zomer van 1947 echter werden enige even eens niet ontplofte bommen in een naburig weiland ge vonden. De bom bij de spoorlijn kwam toen ook weer ter sprake. De hulp van de wichelroedeloper W. Hulsegge uit Gorssel werd ingeroepen; hij duidde nauwkeurig de plaats aan, waar de bom moest liggen. Een aannemingsfirma uit Zwolle begon in Augustus met het graven van een kuil, welke door middel van een bron-bemaling droog- gehouden moest worden. Doch hoe men ook zocht en boorde, de bom werd niet gevonden. Men begon te twijfelen aan de juistheid van de aanduidingen, door de wichelroede loper gedaan. Deze week was de situatie zo, dat de kuil een diepte van 7 meter had en dat het nodige materiaal bijeengebracht was om met grondboringen de diepte van 19 meter te bereiken, want de heer Hulseg ge had geconstateerd, dat de bom op 14 meter diepte moest liggen. Inderdaad, hij werd volkomen in het gelijk gesteld. De bom werd aangeboord en bleek nog 4'-j meter onder de bodem van de kuil te lig gen. Vermoedelijk zal niet getracht worden de bom te verwijderen, doch zal een ge wapend betonnen plaat in de kuil gestort worden, zodat de bom door beton en door ruim 11 meter aarde wel geïsoleerd is. Birma treedt uit het Britse gemenebest Gisteren is in Londen het Engels-Bir- maanse verdrag, volgens hetwelk Birma uit het Britse gemenebest treedt en een souverein onafhankelijk land wordt, ge tekend. Attlee tekende voor Engeland en de Birmaanse premier, Thakin Noe, voor Birma. eisen kan voldoen, en wijst op de droeve ervaringen te Utrecht opgedaan. Het verkeer zal van de opheffing van de tram niet vele voordelen ondervinden, want de met grotere frequentie rijdende bussen zullen vooral in de binnenstad eveneens als obstakels fungeren. HaarlemLelden. Wat de lijn HaarlemLeiden betreft merkt de schrijver op, dat het vervoer op deze lijn zeer onregelmatig is, en dag- spitsen vertoont door schooljeugd en fo rensen, weekspitsen door de bloembollen beurzen en seizoenspitsen in de „bollen- tijd". Dit vervoer zal nimmer bevredigend door bussen kunnen worden opgevangen, en het inleggen van volgbussen wordt een dure liefhebberij. De ervaring op de bus lijn HaarlemNoordwijk leert, dat de be diening van het spïtsvervoer door middel van bussen slecht is. Zonder overschrijding van de maxi mum snelheid zal het vervoer tussen Haarlem en Leiden waarschijnlijk niet versneld kunnen worden. Het tracé is, dank zij het doordrijven van Waterstaat indertijd tegen de wensen der tramdirectie in, slecht, maar „met re delijke kosten" is een verbetering alsnog mogelijk. In de brochure wordt een overzicht ge geven van de exploitatie-rekening 1946. Het resultaat was toen een winst van 2,1 millioen gulden. Deze winst werd afge boekt in verband met een even groot ver- liessaldo in verband met de liquidatie van verschillende zuster- en dochter-onder nemingen. De balans vertoont een gunstig beeld. De activa zijn uiterst laag gewaar deerd: al hei trammateriaal staat voor een gulden op de balans. Er is een reserve van 11 millioen gulden, waarvan 4 millioen (oorlogsschade) dubieus. Een dermate gunstige balans, zo luidt de conclusie, is bij transportbedrijven in normale tijden iets ongekends. Dat de di rectie der N.Z.H. de ware gang van zaken zo kan verdoezelen, komf doordat enige jaren geleden met de goede gewoonte van publicatie der bedrijfsontvangsten gebro ken werd. Uit het vorenstaande zou moeten blijken, dat de N.Z.H. wel geëxploiteerd wordt als dochtermaatschappij in het financieel be lang der N.S., maar niet als streekvervoer- maatschappij in het belang van de streek. De transportkosten zullen met 75 pro cent stijgen, de transportzekerheid en comfort verminderen. Derhalve wordt een beroep gedaan op de gemeentebestu ren, om ernstig bezwaar te maken tegen het verlenen van nieuwe concessies op dit tijdstip. (De directie der N.Z.H. zal dezer dagen overwegen, of zij het gewenst acht haar zienswijze tegenover deze beschouwingen te stellen. Redactie). Bloembollen en deviezen 1947 hoger dan 1946 Tot 4 October 1947 waren in ons land af gegeven uitvoervergunningen van bloem bollen tot een gewicht van 23.894,475 kg en een waarde van f 55.403.398. Op 4 October 1946 waren deze cijfers 21.978.039 kg en f 43.297.405. Een belangrijke verhoging dus! Er wordt nu uitgevoerd naar: 1947 1946 Amerikaf 17.513.905 f 17.406.211 Engeland f 16.944.375 f 8.859.717 Zweden f 9.092.601 f 7.073.381 Frankrijk f 3.156.799 f 2.195.102 België f 1.054.051 f 1.318.845 Canada f 2.002.075 f 1.993.165 Noorwegen f 1.184.911 f 946.657 De cijfers over 1946 hadden evenwel al leen betrekking op de waarde der bollen (uitgezonderd Engeland), man: nu zijn daaronder ook de bedragen voor kosten, verpakking enz. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koude nacht met op vele plaatsen lichte, hier en daar zware nachtvorst en vorming van nevel- of mistbanken, welke in de ochtend weer oplossen Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden, ongeveer dezelfde tem peratuur ais vandaag. Weinig wind 19 October: Zon op 7.10 uur, onder 17.40 uur Maan op 13.20 uur. onder 20.15 uur 20 October: Zon op 7.11 uur, onder 17 38 uur Maan op 14.15 uur, onder 21.05 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1