,Strijbos verliet al in Februari de Willem Barendsz" IS Verschillende stemmen voor erkenning van de „splitsing der wereld" Weer toenemend optimisme ten aanzien van Indië J ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 2 DR. MELCHIOR REPLICEERT Kort geleden publiceerden wij een ver klaring van Jan P. Strijbos, waarin hij protesteerde tegen de aanvallen in dr. Mel- chiors boek over de eerste reis van de Willem Barendsz gedaan en deze ten dele kenschetste als overdreven. Hij illustreerde zijn bezwaren met voorbeelden van een „te zwartgallige toon" in het boek van de scheepsarts. Dr. Melchior bestrijdt de ver klaring van J. P. Strijbos als volgt: „Hoe moeilijk het beleid van de eerste reis van de Willem Barendsz te verdedi gen is, blijkt het beste uit de poging daar toe door Jan Strijbos ondernomen. Helaas, want hierdoor komt er we$r geen eind aan het onpleizierige ^twistgeschrijf over de walvisvaart, die een goede Nederlandse zaak is. Helaas, want als Jan Strijbos even zijn huisdokter had opgebeld, zou deze hem verteld hebben, dat al sinds 40 jaar de „beroepsziekte, die men spekvingers noemt" algemeen beschouwd wordt als een doodgewone maar gevaarlijke streptococ- cen-infectie tengevolge van onvoldoende wondbehandeling. Of wil Strijbos misschien ook onze scheurbuik en onze beri-beri be roepsziekten noemen, die nu eenmaal on vermijdelijk bij de walvisvaart behoren? De 'radio. De radio mocht best spelen, beweert Strijbos, maar we waren te ver van de be woonde wereld om muziek op te vangen. Doch als hij één keer aan boord van een jager was gegaan, had hij daar dagelijks de muziek van vele Zuid-Amerikaanse sta tions gehoord. Edoch, Strijbos was te ontgoocheld en teveel teleurgesteld om de walvisvaart te beleven op de vitale wijze, die wij hier allen zo van hem op prijs stellen. Strijbos heeft ons eind Februari met de tankboot verlaten, vóór we het dikke ijs ingingen. Met een hartgrondig: „Goddink!" is hij op de Nacella overgestapt, ons achterlatend in een hand over hand toenemende ver vuiling, in een toenemende kankerstem ming, die uitliep op de „nette muiterij", verbeten en vastbesloten, doch die zich af speelde toen Jan P. Strijbos zich in het Kaapse zonnetje koesterde. En nu meent hij goedig de achtergeble ven familieleden geru&t te mogen stellen, nu er slechts één dokter mee is gegaan. Strijbos, die niet het benauwde verslag gehoord heeft van de scheepsarts van de Engelse walvisvaarder „Balaena", waarbij deze collega mij vertelde, dat hij o.a. één man aan een blindedarm-koliek verloor en één na een voetinfectie over boord had moeten zetten, omdat hij in zijn eentje niet durfde te opereren. Strijbos, die niet gezien heeft, hoe de nieuwe tweede broeder der Maatschappij voor de walvisvaart (slechts als krank zinnigenverpleger gediplomeerd) bij mij in het Haarlemse Diaconessenhuis de eerste Opkomend fascistisch getij in Londen In East End, de door bommen bescha digde wijk Van Londen, zullen voortaan aanzienlijke politie versterkingen gedeta cheerd worden om, wat men noemt, het opkomend getij van fascismé'het hoofd te bieden. Er hebben voortdurend relletjes plaats bij vergaderingen, welke door pro- fascistische elementen georganiseerd wor den. Joodse en andere organisaties gaan hier tegen in. Het Joodse legioen brengt bijvoorbeeld affiches aan met „onthullin gen over de ontscheping van de emigran ten van de Exodus", waarop fascisten slagzinnen en symbolen op muren en pla veisel kalken. De relletjes van voor de oorlog kostten tienduizenden guldens aan schade aan winkels en eigendommen. De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuwsbe- richten. 8.18 Zingende torens. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Ensemble „Barcarole". 9.12 Sportmededelln- gen. 9.15 Men vraagt9.45 Voordracht over humanisme. 10.00 Trio Pasquler. 10.30 Briefge heim. 11.00 Kunst na Arbeid. 12.00 Filmpraatje. 12.15 Gramofoon. 12.30 Zondagclub. 12.40 Zang. 13.15 ..Les gars de Paris". 13.50 „De spoorwegen spreken". 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concert gebouw-orkest. 15.40 „Berceuses". 16.15 Neder landse Jeugd Gemeenschap. 16.30 Sportuitzending. 17 00 Dordrechts harmoniekorps 17.15 Accordeon. 17.30 Ome Keesje. 18.15 Gesprekken met de lezer. 18.30 Nederlandse strijdkrachten. 19.00 Kerk dienst. 20.15 Waltzüme. 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Koorwerkjes. 21.39 „De kopermijn". 22.15 Omroeporkest. 23.15 Gramofoon. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00. 9.30, 13.00. 19..30 en 22.30 uur Nieuwsbe richten. 8.30 Hoogmis. 9*45 Gramofoon. 10.00 Wognum's zangkoor. 10.30 Kerkdienst, 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 Kareol-septet. 12.55 Zonne wijzer. 13.15 Welk boek. een goed boek?. 13.40 Apologie. 14.00 Huisconcert. 15.40 „Het gelukkige gezin". 16 05 Elegische melodieën. 16.15 Missie- Zondag. 17.00 Gramofoon. 17.15 Kerkdienst. 19.00 „De Psaimen van Sweelinck". 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 Sport. 20.20 Walsen-program ma. 20.30 „De ijs-sphinx". 21 25 Gramofoon. 21.30 „De Zilvervloot". 22 10 „Hoe de Van Rooyens •t rooien". 22.15 Avondgebed. 22.50 Gramofoon {Beethoven en Mozart). 23.30 Gramofoon (dans muziek)^ operatie van zijn leven moest bijwonen en hoe deze door een paar zustertjes naar buiten geleid moest worden, omdat hij in de operatiekamer bezwijmde. Helaas, Strijbos, het was somber, dat op de Willem Barendsz overleg en samen werking zoek waren en dat de bemanning daarvan onherroepelijk de 'dupe moest worden. Een samenwerking die onmogelijk was, toen de dokters het verbod kregen, zich met de hygiëne aan boord te bemoeien. Dat verbod en niets anders is de oor zaak geweest van de scherpe tegenstelling tussen leiding en scheepsartsen". ik geef clleen m'n toestemming als jullie je ringen koopt bij Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049, HAARLEM CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM. Smedestraal 2L Telefoon 21375 Drie bonnen voor consumenfencrediet Bij beschikking van de minister van Fi nanciën zijn met ingang van 20 October drie waardebonnen van het consumenten- crediet geldig verklaard, namelijk de bon nen 18, 22 en 23. D.D.T.-sproeier op weg naar Egypte Autoriteiten van de Amerikaanse lucht macht maakten gisteren bekend, dat binnen 24 uur het eerste van twee verbouwde C-47 transportvliegtuigen naar Egypte zal ver trekken om de cholera-epidemie door het uitspreiden van D.D.T.-insectenpoeder te helpen bestrijden. De tweede vlucht zal gedaan worden zo dra de bemanning van dit toestel immuun is voor besmetting. Elk der vliegtuigen zal vier tanks van 900 liter meevoeren en kan een gebied van één vierkante mijl in vier minuten ver zadigen. Het dodencijfer tengevolge van de cho lera stijgt met de dag. In de afgelopen 24 uur stierven niet minder dan 175 personen aan de gevreesde ziekte; ook uit gebieden die tot dusver vrijgebleven waren, worden choleragevallen gemeld. In de laatste 24 uur werden 520 personen in ziekenhuizen opgenomen. BRITSE REGERING VOOR DE KEUZE: Naar United Press meldt, ondervindt de Britse regering steeds meer druk van de zijde van de parlementaire leiders en de pers, om de overeenkomst van Potsdam op te zeggen en de splitsing van de wereld in tweeën te aanvaarden, waarbij wordt aangenomen dat Rusland zich afscheidt van de Westelijke mogendheden Vlak na de publicatie van de suggesties van de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Byrnes, om het Russische leger, indien het noodzakelijk is, met geweld uit Duitsland te verwijderen, deed de vergrijsde leider van de liberale partij. Clement Davies, een beroep op mi nister-president Attlee om het verdrag van Potsdam vaarwel te zeggen. Davies verklaarde dat hij deze kwestie na het bijeenkomen van het Britse parlement op Maandag a.s. naar voren zal brengen. Met het oog op de grote ontevredenheid over de uitputting van Groot-Brittannië ten gevolge van de verplichtingen in Duitsland, verwacht men, dat het verzoek van Davies voor een debat over déze kwestie de steun zal ondervinden van de Conservatieven en tot gevolg zal hebben, dat de Anglo-Rus- sische betrekkingen in open debat zullen behandeld worden. Op indirecte wijze werd Davies gesteund in zijn opvatting door een hoofdartikel in de „Times", waarin de opvatting van de ideologie der „twee werelden" werd naar voren gebracht en een afzonderlijke Russische sfeer werd aangenomen. Na Molotof te hebben aangevallen we gens zijn vertrek uit Parijs tijdens de be sprekingen over het plan-Marshall, zegt de Times: „Toen Molotof vertrok bleef niet anders over dan de onvermijdelijke conclusie dat de Sovjet-leiders niet langer geloofden in de mogelijkheid van een con structief vergelijk. De gereedheid om bij iedere voorkomende gelegenheid in de be handelingen voor de Verenigde Volken het veto te gebruiken kon deze conclusie alleen maar versterken. Maar dit betekent niet dat een oorlog onvermijdelijk of zelfs waarschijnlijk is". Over het boek van Byrnes schrijft de Times: „Mr. Byrnes heeft in een geprik kelde stemming geschreven, doch zijn jongste bijdrage aan de politiek lijkt wei nig meer dan een eenvoudig recept voor oorlog. Het zou niet verstandig zijn zijn suggesties al te serieus te nemen". Ex-gedeporteerden vragen extra textiel HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00, 20. berichten. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Gramofoon. 8.18 Gramofoon 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.25 Volksliederen. 11.45 „Het wonderkind". 12.00 Carlo Carcassola en zijn orkest. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel Joh. Jong. 13.20 The Ramblers. 13.50 Gramofoon (Luclenne Boyer). 14.00 Concert. 14,30 Voor de Jonge moeder. 14.45 Franse opera. 15.10 Wanneer zingt een kanarie (blijspel). 16.30 Gra mofoon 17.00 Voor de kleuters. 17.15 De school ls uit. 17 30 Plano-duo. 17.45 Het rijk over zee. 18.15 Gramofoon. 18 30 Nederlandse strijdkrach ten 19.00 Gramofoon. 19.15 Terwijl andere men sen slapen. 19.45 Appèl voor ex-politieke gevan genen. 20.15 Dolf van der Linden en zijn orkest. 20.55 „Ik ben het niet met u eens". 21.15 Meester- trlo. 21.45 Disco-parade. 22.20 E, Kupers over vakbeweging in Rusland. 22.35 Calvet kwartet. 23.15 Gramofoon. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws berichten. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gramofoon. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9.15 Voor jonge zieken. 9.35 Gramofoon. 10,00 Bernard Adolfs en Henk Bijvanck. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Concert. 11.15 Oude en nieuwe schrijvers 11.35 Gramofoon. 12.15 „Gloconda- ens.-mble". I3.'l5 Orgelconcert 14.00 Schoolult- zendmg 14.30 „Amatl-lrio". 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gramofoon. 17.00 Kleuter- kwartiertje. 17 15 „Onbekende kamermuziek vooi blazers" 17 45 Marinierskapel. 18.1S Sport. 19.15 Onder de leeslamp. 19.30 Actueel geluld. 19.45 Gezinsweek. 20.15 Negro-splrituals. 20.45 „De grote stad". 21.05 „Sans-soucJ". 21.35 Gramofoon. 22.00 Cursus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondover denking, 23.00 Gramofoon, Het Nederlands Verbond van Gerepa- trieerden heeft aan de minister van Eco nomische Zaken verzocht tegemoet te ko men aan de schier onoplosbare moeilijk heden waarin vele landgenoten nog ver keren, die tijdens de Duitse bezetting naar het buitenland werden gedeporteerd, daar gedwongen te werk werden gesteld en door de oorlogshandelingen veelal een groot deel van hun textiel verloren of dit op de vlucht moesten achterlaten. Zij die terugkeerden bezaten vaak niets meer dan zij aan hun lichaam droegen. Zij moeten zich met de weinige punten van de ge wone textielkaart behelpen. Het verbond dringt er bij de minister op aan, extra textielgoederen beschikbaar te stellen voor alle Nederlanders, die om hun vaderlands lievende houding dan wel wegens ge dwongen tewerkstelling naar het buiten- 23.00 uur Nieuws- j land werden gedeporteerd. Maandag De Times zegt verder dat de ministers Marshall en Bevin op de Novemberbijeen komst van de raad van ministers van bui tenlandse zaken zelfbeheersing aan de dag moeten leggen om een openlijke breuk met Rusland te vermijden. Effecten- en Geldmarkt Men mag van de Amsterdamse beurs zeggen wat men wil, maar een feit is dat zij de laatste weken een interessant ver loop heeft, dat meer en meer de belang stelling trekt. Dit blijkt duidelijk uit de aanzienlijk grotere omzetten, die op de aandelenmarkt tot f 3 a f 3Va millioen per dag gestegen zijn en het bewijs leveren dat er nog altijd voor grote bedragen be legging en herbelegging gezocht wordt. De Obligatiemarkt houdt zich op peil en ook de officiële rentestand blijft (kunst matig) laag. zodat de Maatschappij voor Hypothecair Crediet vermoedelijk niet zonder succes 3 1/4% pandbrieven emit teert, maar de meeste beleggingsvraag concentreert zich toch op de Aandelen markt zowel om de nog altijd bestaande vrees voor een verdere waardeverminde ring van de Gulden, als met het oog op de over het algemeen gunstige bedrijfsre sultaten, welke over 1946 door de Neder landse industrie worden gepubliceerd ei waaraan in vele gevallen hoopvolle ver wachtingen worden vastgeknoopt. In een tijd van ruim geld, zoals we die thans beleven en met een sterke voorlief de voor aandelen, is men geneigd langza merhand alle rubrieken „af te werken" zo ziet men ook nu het verschijnsel, dat de afdeling der Industriële waarden, welke een periode van scherpe koersstij ging achter de rug heeft, niet meer op het eerste plan staat, maar die plaats heeft moeten afstaan aan de Indische Cultuur- waaiden, welke lange tijd door de beurs zijn verwaarloosd. Hoop op Indië. Het is niet alleen een zekere kentering ten gunste van Nederland in de Veilig heidsraad die de vraag naar Indische gaarden heeft veroorzaakt. Het zijn voor namelijk meer hoopvolle berichten uit Indië en beschouwingen van deskundige zijde over de mogelijkheden van het eco nomisch herstel der overzeese gebieds delen, welke het lange tijd heersende pes simisme doen verdwijnen. Allengs blijken de Indische ondernemingen in staat te zijn over de positie en de vooruitzichten van het bedrijf mededelingen te doen en ook al zijn deze vooralsnog vaag, toch meent men er houvast in te vinden voor de ver wachting dat een nieuwe ontplooiing van het bedrijfsleven in Indië aanstaande is. HOU -DE WINTÊR, BUTTEM DE OEUR! NI u. 8REEMEN S< CO 8RandsToffe ni h anoel HOOFDKANTÖOR, ^CHOuwTjE^L Z.*) M AARLEM TEL. lOO^O Schaken O'Kelly speelde simultaan tegen „Rolland" Aanvankelijk vermeldde het jubileum-pro gramma van de schaakvereniging „Rolland" een simultaanséance. te geven door dr. Euwe. Daar deze echter tijdelijk op non-actief is en daar door niet beschikbaar was. verzocht de vereni ging „Rolland" de Belgische kampioen O' Kelly de Galway naar Haarlem te komen. Deze zegde zijn medewerking toe en reisde dezer dagen van Italië, waar hij ln het tournooi te Venetië de derde prijs won. door naar Nederland, om tegen de leden van Rolland te spelen Dat O' Kelly sterke tegenstand wachtte, stond van te voren vast, gezien de sterkte der Rol land-spelers. Na de openingszetten kwam dit trouwens tot uiting in het speel tempo, dat erg vertraagde. Na anderhalf uur spelen viel het eerste slachtoffer, met regelmaat gevolgd door andere. De voorzitter der jubilerende vereni ging, W. ter Horst, smaakte het genoegen de eerste te zijn, die de volle winst behaalde. Door de ferme tegenstand, die O' Kelly ondervond, kon hij het tempo maar weinig opvoeren, zodat tegen 12 uur nog een tiental partijen in snel tem po gearbitreerd moest worden. Hierna was het resultaat van de Belgische kampioen: 25 par tijen gewonnen. 4 partijen remise, n.l. tegen: J. Lankamp, F. Baay. C. Brink en G. C. Hoogenes; en 3 partijen verloren, n.l. tegen: W. ter Horst. P. A. Veldheer en S. Herfst. De simultaanspeler scoorde dus 84 hetgeen een uitstekend resul taat betekent. De heren j. Lankamp. voorzitter van de Schaakkring „Haarlem" en P ,A. Veldheer, be stuurslid van de N. H. S. B„ namen als genodig den aan de' wedstrijd deel. Voetbaloverzicht Goede kans voor Stormvogels om opnieuw te winnen In district I komen de ploegen tegenover elkaar, die de eerste en tweede plaats bezetten, n.l Hermes DVS en VSV. Deze ploegen komen in Schiedam tegenover elkaar. Spannend zal het er toegaan Ajax zal op eigen terrein wel op passen. dat het niet opnieuw verliest. Voor de roodbroeken is geen wedstrijd vastgesteld. Stormvogels krijgt in district II bezoek van Excelsior, dat na drie wedstrijden slechts één punt veroverd heeft Wij geven de IJmuidenaren een goede kans op de tweede overwinning, EDO zal het tegen DWS niet gemakkelijk krijgen, maar toch geven wij de Haarlemmers de besie kans. RCH trekt er opnieuw op uit. thans naar ODS in Dordrecht. Zal de vierde overwinning ge boekt worden? Velsen kan op eigen terrein van Fortuna winnen en Kennemers zal het tegen het op bezoek komende Emma vermoedelijk niet kunnen bolwerken. Van de Haarlemse derde klassers heeft Rip- perda een thuiswedstrijd. Het speelt tegen Always Ready en het wordt tijd. dat het wint. HBC krijgt bezoek van LFC. In Hillegom zal een aardige strijd geleverd kunnen worden tussen Hillinen en TYBB. HFC trekt naar Zaandijk en moet winnen, wil het zijn kans behouden. Voor Bloemendaal is een wedstrijd tegen WMS in Amsterdam vastgesteld en voor Schoten tegen RKWA. De heren P. F. Rohring en F. Schneider uit Haarlem en P. S. Blom uit Heemstede zijn ge slaagd voor het prop examen aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. De directie van de Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" gaf aan deze verwachtingen voet door de mededeling, dat weliswaar vele ondernemingen ver woest zijn en er grote schade geleden is, maar dat aan de andere kant tal van on dernemingen het bedrijf hebben kunnen hervatten dat op de rubberplantages, welke voor 85% intact gebleven zijn. be langrijke hoeveelheden rubber zijn aange troffen en( dat het exportbedrijf geleide lijk weer op gang kan komen. Van nog meer belang zijn de recente mededelingen van mr. J. E. van Hoogstra ten, directeur van het departement van Economische Zaken te Batavia, waaruit veel vertrouwen spreekt in het recupera tievermogen van Indië. Hij meent, dat de schade, algemeen gesproken, meevalt, het geen door berichten uit andere bron be vestigd wordt en dat reeds het volgend jaar op een export van een belangrijke hoeveelheid substantiële Indische produc ten gerekend mag worden. Evenals mr. A. F. van Poggenbeek in Economisch Statis tische Berichten, bepleit mr. Van Hoog straten een regeringsgarantie voor nieuwe kapitaalsinvesteringen in Indië. De op richting van een Indische Herstelbank schijnt dan ook reeds voorbereid te wor den. Wat de Indische rubbercultuur betreft, is het uiteraard van grote betekenis, dat de New-Yorkse rubberprijs sinds de laat ste maanden van circa 14 tot 18 dollarcent per pond gestegen is, wat wil zeggen, dat de meeste Indische ondernemingen thans weer met winst kunnen werken. In het bijzonder is de laatste dagen op de Palmoliecultuur de aandacht gevestigd, zowel wegens de vrij bevredigende toe stand der plantages, als om de geweldige vraag naar oliën en vetten, waarvan het wereldtekort dezer dagen door de presi dent-directeur van de Leverbros in Lon den op 4 millioen ton is geraamd. De pro ductie van Leverbros in Batavia heeft thans reeds het dubbele van die van voor de oorlog bereikt. De Rubber Cultuur „Amsterdam" en de Bandar zijn in sterke mate bij deze cultuur betrokken, reden waarom zij in de hausse voor Indische waarden in het voorste gelid gingen. Het feit dat mr. Van Hoogstraten ook de positie en de vooruitzichten van de suikercultuur op Java moedgevend achtte, zal vermoedelijk niet nalaten de desbe treffende afdeling te beïnvloeden. Het is trouwens de gewoonte van de beurs om in een tijd als deze „elk zijn beurt" te geven. De „Koninklijke". Een goede beurt maakten deze week aandelen Koninklijke, waarover wel een afzonderlijk woord moet worden gezegd Reeds enige tijd werden de aandelen van dit wereldconcern om zijn internationaal karakter gezocht, deze week liep de koers sprongswijs van circa '460 tot nagenoeg 500% op, gestimuleerd door geruchten over een komende emissie, die inmiddels bevestigd zijn. Vermoedelijk zullen f 300 millioen aandelen tegen een koers van om streeks pari worden uitgegeven in verhou ding van één nieuw aandeel voor twee oude aandelen. Naar verluidt zullen voorts nog f 100 millioen 3V2% obligaties 100% pet. worden geëmitteerd. Ook een bedrijf als dat van de Konink lijke heeft aanzienlijk grotere kapitalen nodig dan voor de oorlog en moet zijn kapitalisatie aanpassen bij de huidige geldswaarde. Voorts breidt haar belangen sfeer zich nog voortdurend uit. Vandaar dat de meeste beleggers aandelen Konink lijke in hun portefeuille opnemen als een voorbehoedmiddel tegen valuta- en eco nomische crises, dat in het verleden waardevpl is gebleken en dit, naar men meent, ook in de toekomst blijven zal. Prinselijk paar naar Engeland Panda en de Meestervlieger 77. Toen Oehoe en Panda een half uurtje gevlogen hadden keek Panda toevallig even om en schrok vreselijk. „Héla, baas!" gilde hij. „Daar is de machine van Kraan! Hij zit achter ons aan!" „In de eerste plaats moet je niet van een machine maar van een kist spreken!" zei Oehoe. „In-de tweede plaats is Kraan op dat eiland als gevangene ach tergebleven!" „Kijk dan zélf!" schreeuwde Panda. „Je bent brutaal!" zei Oehoe omkij kend. „Ik.maar dat is de kist van Kraan!" riep hij verschrikt. Zeg dat dan meteen!" En hij greep zijn stuurknuppel en trok zijn toestel met een ruk snel de lucht in. Maar Kraan klom er met gemak achter aan en richtte met een gemene grijns zijn vuurpijlgeweer op de machine van Oehoe. „Ik zal je sterretjes laten zien!" riep hij onheilspellend Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens op 18 November naar Enge land te gaan teneinde op 20 November de huwelijksplechtigheid bij te wonen van Prinses Elisabeth en Lord Mountbatten. „Geen Stalin-gordijn" Stalïn heeft tegenover een groep link Britse Labour-parlementsleden, die he deze week te Sotsji aan de kust van Zwarte Zee een bezoek brachten, ver klaard, dat de Sovjet-Unie geen Stak gordijn wenst en dat een dergelijk gord'ji met zou bestaan wanfieer „wij ons ver enigen in pogingen tot economische we- der opbouw". Aldus werd door leden van. de groep, onder leiding van Zilliacus, te Warschau gezegd. Stalin zeide, dat het voor Groot-Brittannië en de andere Wes terse landen noodzakelijk is economisch met de Sovjet-Unie en met de andere .landen met een volksdemocratie" samen te werken. Economische samenwerking zou het oorlogsspook verdrijven. Vliegramp bij Cartliagena Het hoofdkwartier in Parijs van de „In tercontinental Air Transport Company" heeft bevestigd, dat slechts twee overle venden van het Bristol-toestel, dat twee da gen geleden, ter hoogte van Carthagena gedwongen was op zee te dalen, door een Frans escorte-vaartuig zijn opgepikt, sa men met de lijken van vijf andere perso nen. Functionarissen van de I.A.T.C. ver klaren, dat men weinig hoop koestert, de andere inzittenden van het vliegtuig le vend aan te treffen. Het vliegtuig vervoer de 39 passagiers en een bemanning van vier koppen. Gisteren deelde de maatschappij mede, dat alle inzittenden door een Spaans schip veilig aan boord genomen waren. Korfbal Tot ziens bij de keukendienst Dat verslag van de Rekenkameral die gezellige uitgaveneen vals schil derijtje van één-ën-een-derde millioen hiereen autootje voor zoveel mille daar.... een druifje voor een fuifje ad 1278.79ik heb er gezellig in zitten lezen. Echt opwekkende lectuur. Door-en door knus van plezier-in-het-leven. Ik had nog nooit van de Rijkskeukendienst gehoord, maar nu ik gelezen heb dat die prettige jongens een feestje hebben ge- vigrd, waarop het tekort alleen reeds drie mille heeft bedragen, heb ik er eigenlijk spijt van dat ik nooit bij de Rijkskeuken dienst heb gesolliciteerd. Misschien had ik daar dan wel een baan gekregen en dan had'ik tenminste eindelijk eens kunnen feestvieren zoncfer dat ik telkens mijn vreugde moest laten vergallen door de dreigende mogelijkheid van een tekort in mijn vestzakje. Ik vind het zo genoeglijk dat al die beste mensen in zo'n feeststemming zijn Ik wil nog wei eens een beetje somber zijn en dat is niet goed voor de gezondheid. Vro lijkheid is best voor de gezondheid En goede gezondheid is best voor het werk. En wanneer u 't zo bekijkt komen die drui ven (van nog nieteens voluit dertienhon derd pop) en die revue „Reveille" die nau welijks vijf en twintig pop per bezoeker heeft gekost. Set gemenebest en de ge meenschap ten goede. Vrolijke ambtenaar gezonde ambtenaar gezond gemene best. Nee, die feestjes zijn in het aLgemeen best en ik begrijp niet waarom die arme Rijkskeukendienst de dupe zou moeten worden van terpentijnige zwartkijkers. Wanneer ik maar precies wist wat die Rijkskeukendienst doet, dan zou iik nu al gesolliciteerd hebben. En waarom mogen ze in Wassenaar nu niet tachtig gulden voor twee gouden stift— tanden hebben? Alles weten is alles bil lijken. Die twee Wassenaarders zijn na tuurlijk voor dag en dauw aan de arbeid voor de gemeenschap en de volkstaal die altijd klaar en waar is eist immers, dat de morgenstond goud in de mond heeft? Het onbillijkst. het grievendst, mag ik wel zeggen, is de naargeestige bedillerig heid van de Rekenkamer over dip arme kerel, die te kijk gesteld wordt omdat hij in zes maanden voor zestienduizend gulden verauto'd heeft. Tenslotte ben je hoofd ambtenaar van sociale zaken of ie bent het niet en wie kan nu verlangen, dat ie als hoofdambtenaar met de trein zou gaan? Een kind voelt, dat dat niet kan. In de eerste plaats is de trein voor gewone mensen en niet voor hoofdambtenaren, doch wat het duidelijkste van alles is: met die zwaar-bezette treinen had die hoofd ambtenaar best kans. dat hij eens had moeten staan. Nou, en dat voelt u zelf wel.... een staande hoofdambtenaar.... daar hoef ik niets meer van te zeggen dat voelt u met uw klomp met permissie dat kan nu eenmaal niet. En bekijk dan, naar recht en billijkheid, zo'n cijfer eens. Een half jaar telt 183 dagen, daar gaan 26 Zondagen af en laat ons zeggen nog eens 26 dagen dat zo'n hoofdambtenaar op kantoor zit, dat wor den dus 183 min 52 dagen is 131 dagen dat zoo'n heer moet auto'en: laten we daar voor ons (en zijn) gemak één dag op een heel half jaar voor hoofdpijn-en-thuisblijven af doen. dan zijn dat 130 dagen, dat die arme kerel tussen de autowielen heeft gezeten. Dat is tenslotte ook een beestebaan en 130 gedeeld op 16.000. dat is nauwelijks 123 gulden per dag voor auto'en en daar kan geen redelijk mens bezwaar tegen hebben, vooral niet wanneer u weet wat ik weet: dat de man altijd maar dood eenvoudig geluncht heeft, niet eens elke das een half flesje wijn om een beetje te bekomen van dat vervelende gerij. Dat de regering aan mijn ziide staat is het beste bewiis voor de redelijkheid van mijn pleidooi. Want die hoofdambtenaar is nog rustig hoofdambtenaar. Wanneer hij reiziger op de fabriek van mijn oom ge weest was zou hij er gewoon uitgegooid zijn, maar een sociaal hoofdambtenaar is nu eenmaal geen reiziger en mijn oom staat bekend als een volmaakt onsociale hond. Nee. een zuurpruim die zo'n druifje van deFf-i>nhonderd gulden zuur vindt. En een knies-oor die kijkt op een autorit meer of minder. Tot ziens bij de Rijks keukendienst met m'n nieuwe stift tanden! ELI AS. Sport Vereent—Aurora vraagt aller aandacht Oosterkwartier, dat nog ongeslagen is. krijgt bezoek van Landiust, welke vereniging nog op de eerste winstponten wacht. Over de uitslag bestaat dus geen twijfel. Sport Vereent heeft wederom een zware taak nu Aurora op bezoek komt, dat Juist op dreef is. Spanning zal hier volop wezen. Watervliet krijgt kans om enige winstpunten rijker te worden ten koste van het niet al te sterke BEP. De reserves van Oosterkwartier gaan naar Westerkwartier 2, dat op papier veel sterker is Tenslotte moet Animo Ready naar Oostzaan om OKV aldaar te bestrijden Dit ls geen eenvoudige taak, doch wij achten de oran jehemden wel in staat om één winstpunt naar Haarlem mede te nemen. De reserves van Aurora gaan naar DTV 3 en kunnen, wanneer zij hun iaak niet te licht opvatten, winnen. Aanval. Twee soldaten van de Amerikaanse luchtvaartbasis op het vliegveld Tempelhof te .Berlijn zijn de vorige nacht door acht Duitsers, gewapend met stokken en messen, aangevallen. Hoewel zij vrij ernstig gewond werden, wisten zij te ontkomen. De Ameri kaanse politie heeft de daders nog niet ge vonden. Sympathie. India heeft de Verenigde Staten dringend verzocht met spoed graan te zenden ten einde de „ergste crisis" in India's ge schiedenis het hoofd te kunnen bieden. D« Amerikaanse minister van landbouw, Clin ton P Anderson, verklaarde,^dat de Ameri kaanse regering het verzoek „met veel sym pathie" in overweging zou nemen. Plezier. Duizenden Hamburgers Juichten en lachten toen een luchtdoeltoren te Wilfaelmsburg de grootste in het gebied van Hamburg niet bezweek onder het ge weld van de explosie van ongeveer 12.000 kg. springstoffen. De Duitsers hadden verwacht, dat de toren van acht verdiepingen het zou begeven. Nadat de wolken rook en stof wa ren opgetrokken, bleek dat de muren slechts enige scheuren vertoonden en de deuren en ramen waren iosgereten. Toch schuldig. In een verhoor, dat hem door de Amerikaanse procureur-generaal in het pro ces te Tokio. Keenan, werd afgenomen, heeft markies Kido, de voormalige raadgever van keizer Hirohlto, formeel ontkend, dat men de keizer belet zou hebben de Japanse aan val op Mandsjoerlje te verhinderen. Deze verklaring van Kido, die de enige schakel vormde tussen de keizer en de sinds 1928 verschenen kabinetten, heeft grote opschud ding in kringen van het tritmnaal te Tokio verwekt, daar de verantwoordelijkheid van de keizer door Kido definitief wordt vast gesteld. Spionnage. Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen. dat thans de activiteit wordt bestu deerd van een groep hoge functionarissen van de Amerikaanse regering, die verdacht worden van het mededelen van uiterst ge heime militaire inlichtingen aan de Sovjet* Unie,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2