BRANDSTOFFEN! ÏR I? WEER BLUE Kolenhandel KRUL N.V. „Bloembollencultuur" voor de beslissing Gemeentebedrijven en Incassodienst fkort en Bondig ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD De afdeling Hülegom aanvaardt 2 blanco werd het voorstel verworpen, het referendum-voorstel I -VIet n0§ grotere meerderheid 26 tegen en 5 voor werd besloten geen steun te geven De afdeling Hillegom van „Bloembol- I aan het voorstel van het hoofdbestuur GEZINSWEEK lencultuur" kwam Vrijdagavond in bui tengewone vergadering bijeen, ter behan deling van de voorstellen voor de te hou den buitengewone algemene vergadering. De waarnemend voorzitter, de heer Topper, opende de bijeenkomst met een overzicht van de huidige stand van zaken en heette de voorzitter der Alg. Ver. jhr. mr. dr. O. F. A, H. v. Nispen tot Panner- den welkom. Nadat een poging om eerst het referen dum-voorstel van het hoofdbestuur te be handelen, was gestrand, kwam het voor- stel-Grootcbroek tot afschaffing van alle saneringsmaatregelen in bespreking. Pro- en anti-saneerders voerden het woord met meest reeds bekende argumenten, maar het resultaat was, dat het voorstel-Groc- tebroek verworpen werd met 10382 stemmen, en 10 blanco. Na ampele bespreking werd het voor stel van het hoofdbestuur tot het houden van een referendum, dat vooraf door de alg. voorzitter werd toegelicht, aangeno men met 142—45 stemmen. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren H. Nieuwenhuis en Kramer als primi en H. Hylkema en L. v. Til als secundi. De voorzitter besprak in deze vergade ring tevens het zijns inziens betreurens waardig besluit van de N.Z-H. om de tram op te heffen, daar hij vreesde dat de bus verbinding het verkeer niet zou kunnen verwerken. Heemstede tegen opheffing der sanering Onder voorzitterschap van de heer J. F. Ch. Dix vergaderde Vrijdagavond de af deling Heemstede van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur in het R.-K. Verenigingsgebouw. Na de opening herinnerde de voorzitter aan het voorstel van de afdeling inzake het houden van een internationale voor jaarstentoonstelling in 1950 in het wandel bos „Groenendaal" waarvoor het gemeen tebestuur van Heemstede grote belang stelling had, doch welk voorstel door het hoofdbestuur werd afgewezen omdat het nog niet de tijd gekomen achtte voor zulke ondernemingen. Met dit standpunt kon spreker zich niet verenigen, het be stuur is voornemens, deze zaak niet te laten rusten. Daarna kwam de beschrijvingsbrief voor de komende algemene vergadering aan de orde, waarbij natuurlijk het voor- stel-Grcotebroek, gesteund door 12 afde lingen om alle saneringsmaatregelen op te heffen, de hoofdschotel vormde. Zowel voor- als tegenstanders lieten zich horen, doch al spoedig bleek, dat in deze omge ving de handhavers van de sanering en dus de tegenstanders van het voorstel- Grootebrciek verreweg in de meerderheid waren. Met 20 stemmen tegen, 9 voor en tot het doen houden van een referendum onder alle bloembollenkwekers, dus ook niet-leden, omdat het blijkens de toelich ting van het hoofdbestuur de bedoeling is. de resultaten van dit referendum als bin dend richtsnoer te gebruiken bij de han delingen en beslissingen van het hoofd bestuur en de vrees tot uiting kwam, dat op deze wijze door een achterdeurtje wordt binnengehaald wat aan de hoofdin gang is geweigerd. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren Jac. Roozen Jzn., Koen Roozen en Ant. Roo- zen, en als plaatsvervanger werd aange wezen de heer W. de Boer. Bel 1 3 O O O DAG EN NACHT Pensioen voor deelnemers aan het verzet Op 29 September is de wet „Buitenge woon pc-nsioen 19401945" in werking ge treden. In deze wet wordt vastgelegd wie als deelnemers aan het verzet of als hun ■weduwen, wezen, ouders, grootouders, schoonouders, kleinkinderen of pleegkin deren van de mogelijkheden van pensioen, welke de wet biedt, kunnen genieten. Voor 29 September 1948 moeten betrok kenen bij de Buitengewone Pensioenraad te 's-Gravenhage, Benoordenhoutseweg 46, een aanvrage voor pensioen indienen. Formulieren voor deze aanvrage zullen binnenkort beschikbaar zijn bij de bu reaux van de Stichting 19401945. Deze districtsbureau*- zullen desgewenst be-r hulpzaam zijn bij het opstellen der aan vragen en bij het in orde brengen van de daarbij over te leggen bewijsstukken. Tot deze bewijsstukken behoren een verklaring waaruit blijkt, dat de aanvra ger dan wel hij of zij, aan wiens of wier overlijden het recht op buitengewoon pensioen wordt ontleend, is geweest een deelnemer aan het verzet in de zin van genoemde wet en een verklaring, dat de aanvrager, noch de overledene zich tijdens de vijandelijke bezetting van het rijk in Europa uit Nederlands nationaal oogpunt beschouwd onwaardig heeft gedragen. Beide verklaringen moeten bij de Stich ting 1940—1945 worden aangevraagd. Is hier iets van t bij? Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem. Nassaupleln 3. zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12 30 uur Inllchiingen te verkrijgen omtrent de volgende, in de afgelopen week, als gevonden aangegeven voorwerpen: armbanden, autoped, brillen, broche, banden, boord, ceintuurs, cape. hoofddoek, tui's. geld, honden, handschoenen, hor.denpenning. jassen, ketting, werkkiel, muts. mantel, nagelgarnituur, portefeuille, portemon nees met inhoud, parapluie. regenpijpen, sok ken. speld, sleutels, schoentjes, «tofjas. tassen, tar.g, vulpennen, vulpotloden, zweep, zelfblnder. Denkt U er om De nieuwe kolenbonnen zo spoedig mogelijk naar BRANDSTOFFENHANDEL ,.De Spaarnestad" Dan bent U zeker van een vlotte be diening en eerlijke verdeling der kolen- soorten. Ook nieuwe cliënten zijn welkom! FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 October 1947 ONDERTROUWT): 17 Oct., J. A. v. cl, Steen en 3, J. M Stalpers. BEVALLEN van een zoon: 14 Oct.. .7 w. M, J. Hin—Mengelberg: 15 Oct.. L. Auerbach-Ter Poorten; I. v. Oost.erom— Last; 16 Oct., C. M. v. Keulen—Harren; S. E. Broer—RemijnJ. M. Ragetlie—Buiteman; C. C. L. Huijbens—v. d. Kroft; P C. E. Verstraete—Cervin; G. Zwarts— Bouw; M H C. Consten—<1. Graaf; 17 Oct.. D. Hirs—Groeneveld; M. H. C. Koopen—Ruigrok v. d. Werven; C. Hoefsmlt—Siegeiist; W. C. M. Cornelissen—Bakx; C. Nieuwstraten—v. Dijk. BEVALLEN van een dochter: 16 Oct.. M. J. SllenngsDerks; A. M. Hulsman—Veraart; M. Witjes—v. d Meer. OVERLEDEN: 15 Oct H Hartendorp 78 1 papentorenvest; D. H. Gietman. 45 Caninefa- ■tenstraat; 16 Oct A. P. Koolman, 8 m., Donkere Spaarne; E. Meelker—v. Dijken. 81 J., Spaarn- iJamseweg; W. OUng, 63 J., Zomerkadc, Muziek Bachs Hoogmis in de Concertzaal Mooie uitvoering van de C O.V. Een uitvoering van de Hoogmis van Bach en dan niet eens in een weidse kerkruimte waar de lijnen enigszins vervagen en er nog al eens wat kan gebeuren zonder al te sterk op te vallen, maar in de concertzaal waar men als 't ware genodigd wordt het geval od de korrel te nemen; laat er ons niet te licht over denken, want het is een reusachtige en riskante onderneming! Er is heel wat moed toe nodig, moed steunend od een rotsvast geloof in de zaak die men dient en od een onwankelbaar zelwertrou- wen. De Christelijke Oratorium-Vereniging heeft die amoed getoond, en hiermee een re sultaat van jaren liefdevol en hardnekkig streven aan het oordeel van buitenstaanders en quasi-buitenstaanders prijsgegeven. De C.O.V. kan beter weten dan wie ook, waar haar streven slaagde, maar ook waar haar Dogen slechts pogen bleef, ondanks .zoveel inspanning en zoveel wilskracht. Zouden wij dan met een nuchter gebaar de krasjes gaafi tellen die zo in de loop van de uit voering op onze Dartituur terecht kwamen? Ik kan het moeilijk over mij verkrijgen, want mijn respect voor het reizen naar het haast onbereikbare dat Bach in zijn stoute qpneeoties eist.' is daarvoor te groot en te oprecht. Tegenover die krasjes kan ik ver der zoveel bewonderende uitroeptekens vinden, die evenveel, ja meer recht hebben geciteerd te worden. Zo vind ik er een bij het wonderlijke Crucifixus, waarvan de uitvoering een zeer diepe indruk maakte, althans in de eerste tien variaties op de obstinate bas. Tot de meest geslaagde ko ren behoren ook het Guitollis. het slot van de Gloria en het stralend verheven Dona nobis pacem. De sopraan Ankie van Wtckevoort toon de veel begrip voor de Bachse musiceer- geest: de alt Annie Woud kon zich het heer lijkst uilleven in haar prachtige, solo van het Aan us Dei: de tenor Man Lefèvre idem in het Benedictus, tesamen met de violist Oellers: Guus Hoekman zong èn de bas- en de baritonaria met fraai geluid, maar met enigszins hinderlijke uitspraak: de hoornist Bartz was hem een voortreffelijke partner. Ook de andere instrumentale solisten. Piet v. d. Hurk. fluit; Ferd. Pals en W. v. d. Velde, hobo, alsmede de aanvoerder der zd belangriike trompetpartijen, A. Bakker, gaven alle reden tot voldoening. Trouwens het U.S O. stond od de hoogte van ziin taak. Bij Hans Brandts Buys was het clave- cymbel in goede handen; ook de organist Dolf Hendrikse toonde zich een vaardig begeleider, alleen zijn registratie was niet altijd gelukkig. Aan George Robert, die het geheel met vaste hand leidde, onze onrechte waar dering voor de mooie resultaten die hij wist te bereiken. jQ£, KLERK „De dans in 't geluk" •bmstreeks het jaar 1920, in een periode van buitengewone productiviteit in het schrijven van operettes, voltooide de Oos tenrijkse componist Robert Stolz zijn ope rette „De dans in 't geluk", een van de zestien operettes, die van 1911 tot 1925 door hem geschreven werden. Men kan zich ech ter niet losmaken van de indruk, dat dit inderdaad imponerende aantal verkregen werd ten koste van een werkelijk kunst zinnige waarde van de muziek. Evenmm valt or weinig diepgang te constateren ten aanzien van de gekozen libretti, waarvan dat voor „De dans in 't geluk" een typerend voorbeeld is. Amusement is hoofdzaak en dit is de bezoekers van de opvoering van „De dans in 't geluk". Vrijdagavond m de stadsschouwburg te Haarlem door het ge zelschap de Hoofdstad-operette gegeven, in overvloed geschonken. Paul Harden, die vóór de oorlog deel uit maakte van het gezelschap van Fritz Hirsch vierde met deze opvoering zijn 40-iarig jubileum als operette-kunstenaar, in welke hoedanigheid hij reeds 20 jaar in Neder land werkzaam is. Meer namen van leden van de Hoofdstad-operette, als Claire Clai- ry en Ruth Roden, deden denken aan de periode van Fritz Hirsch en ook de opvoe ring rieo menige herinnering aan de ope rette-principes van deze kunstenaar wak ker. Niet het minst bij het gevoelige „Ser- vus"-intermezzo in het 2e bedrijf, waar mede Paul Harcen zich ook van een an cere Gezinsleven eist trouw en offervaardigheid Ook ln Haarlem zal in de komende dagen aan- dach' besteed worden aan de Gezinsweek. waar aan alle kerken medewerking verlenen. Het thema van de Gezinsweek zal zijn „Gezinsleven eist trouw en offervaardigheid". De Hervormde raad voor kerk en gezin, schrijft dat de binding van het gezin met de kerk minder is geworden. ..Het gezin Is een gave van God. Dit zullen wij moeten prediken, opdat dit besef weer levend worde In onze gemeenten Het is goed. dat de kerk in een gezinsweek aller aandacht daarop licht", aldus merkt de Hervormde raad op, Tet gelegenheid van de gezinsweek zal op Zon dagavond om zeven uur in de Grote Kerk een interkerkelijke dienst worden gehouden. Pastoor C. F Nleuwenhuyzen zal een inleidend woord spreken. Ds. Teeuwen. gereformeerd predikant te D:emen en de heer A Hymans uit Rotterdam zijn uitgenodigd over het gezin te spreken, waarna ds. Daalder van de Verenigde Doopsge zinde gemeente de samenkomst zal sluiten. Voor Woensdagavond is een samenkomst uit geschreven. speciaal voor hen, die verwanten hebben in Indië. Overste Termaten De Haarlemse P.R.A. komt bij de politie Alleen de P.R.A.C.'s worden geconcentreerd Het bericht dat wij Donderdag gaven over de verdere afwikkeling van de Bijzon dere Rechtspleging eist een aanvulling. Het is juist dat gebleken is, dat er nog niet ge dacht kan worden aan opheffing met 1 Januari 1948, omdat er dan nog te veel za ken aanhangig zullen zijn. De P.R.A.C.'s (Politieke Recherche Af delingen Collaboratie) worden geconcen treerd in de vijf steden waar een Bijzon der Gerechtshof is. De Haarlemse P.R.A.C. gaat dus naar Protestants Interkerkelijk Thuisfront zal spreken Amsterdam over „Onze jongens in Indië". In de loop van D po 4 l fPolitieke Recherche Afrie- de week zullen op verschillende plaatsen ln de f"T- Kecnerche Aide stad samenkomsten worden gehouden. Maan- *,nS6n). die nog veel zaken aanhangig heb- dagmiddag spreekt ds. E. Pot in de Begijnhof kapel. des avonds spreekt de heer Bruin, arts ie Zaandam in hei wijkgebouw der Oosterkerk en op 27 October komen dames van de contact kring In het wijkgebouw aan de Leidsestraat bijeen. In het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht wordt Dinsdag a.s. een bazar ge houden waarvan de opbrengst bestemd is voor kerkelijke gezinszorg. De gezinsweek wordt gesloten met een dienst voor ouders met kinderen op Zondag 26 October om zeven uur in de Grote Kerk. Ds. I. P. van der Waal en de heer Dick Boer zullen spreken. Als organist treedt op Feike Asma. ben, gaan op 1 Januari a.s. over naar de plaatselijke politie en komen dus onder de politie-commissarissen. De Haarlemse P.R.A. zal dan dus onder leiding staan van de hoofdcommissaris. Er werken thans nog 25 rechercheurs van de politie bij de P.R.A. Op 28 October hoopt de heer H. Zwaanswijk werkzaam als drukker op de afdeling boekdruk kerij Bank, van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. de dag te herdenken dat hij 40 jaar geleden bij bovengenoemde N.V. ln dienst trad. Men onderzoekt of het al dan niet gewenst is tot decentralisatie over te gaan Vroeger hadden de Haarlemse gemeente bedrijven voor gas, electriciteit en water hun eigen meteropnemers, administratie over het verbruik en incasseerders. Toen is dat werk overdragen aan de Incassodienst, omdat in die centralisatie voordeel voor de gemeente en de ingezetenen werd ge zien Men was overtuigd, dat met minder ambtenaren kon worden volstaan en de verbruikers niet meer drie, maar slechts verbruikers kregen niet meer drie, maar slechts één meteropnemer en kwitantie loper per maand aan de deur. De Incassodienst bestaat nu vele jaren. Het aantal ambtenaren is, omdat de omzet der bedrijven steeg, het aantal Haarlem mers vermeerderde en aan de dienst ook ander werk werd opgedragen (o.a. de Cen trale Kas en de Stortings- en Ophaal dienst) gestegen tot ongeveer 100 man. Indertijd, toen wij mededeelden, dat de directeur, de heer J. H. Borger, aan het einde van dit jaar met pensioen gaat, heb ben wij al bericht, dat het in de bedoeling van het college van B. en W. lag, de vraag te overwegen, of het gewenst is de Cen trale Kas over te brengen naar het kan toor van de Gemeenteontvanger. Thans neemt één man de meters op en int met een de kwitantie over het gebruik van de twee maanden dat geconstateerd is bij de vorige meteropneming. Waterverbruikers die per kwartaal betalen krijgen de af zonderlijke kwitantie voor water. Alleen heeft men nu de omstandigheid dat men over het verbruik van gas en electriciteit in Januari en Februari pas betaalt in Mei. Bij decentralisatie moeten er, zelfs al neemt men het systeem over van het ge combineerd opnemen en incasseren, tel kens drie man (één voor gas, één voor water en .pén voor electriciteit) op uittrek ken. Met belangstelling wordt afgewacht wat het resultaat zal zijn van de berekening die opgezet zal worden. Wel dringt bij deze kwestie de vraag zich op, of het niet gewenst is, zo gauw de gas- en electriciteitsrantsoenering is opgeheven, weer over te gaan tot maandelijkse op neming en inning. Het twee maandelijkse systeem is ingevoerd toen er, door de rantsoenering, toch weinig verbruikt kon worden. Gaat men weer tot het maand- systeem over, zal dit 20.000 of 30.000 meer kosten, maar het is aan te nemen. vernamen wij, dat B. en W. bovendien de dat het verbruik*er door zal toenemen. Als vraag onder ogen willen zien, of het aan- per twee maanden een grote kwitantie be- beveling verdient de meteropneming, ad- taald moet worden, geeft dit in veel ge- ministratie en incassering weer aan de be-vallen aanleiding tot bezuinigingsvoor- drijven terug te geven. Dat zou dan be- nemens. Bovendien vergroot twee maan- tekenen: opheffing van de Incassodienst. •- Inplaats van centralisatie decentralisatie. Elk bedrijf zou in dat geval dus weer ge heel voor zich zelf moeten zorgen. Aan de directeuren der bedrijven en ook aan de Incassodienst is om advies gevraagd. Voorstanders van het denkbeeld der decentralisatie menen, dat het aanbe veling verdient de tussenschakel die er thans is tussen bedrijf en verbruiker te laten vervallen. Bovendien wordt ge meend, dat drie kwitanties van gas, water en electriciteit gemakkelijker voor de klant zijn om zijn verbruik van elk arti kel vast te stellen, dan nu op de gecombi neerde kwitantie Anderen hechten aan die voordelen slechts -schijnbare betekenis, omdat het contact ook thans bestaat en omdat de kwitanties toch alles bevatten wat de verbruiker moet weten. De Haar lemse kwitanties zijn veel duidelijker dan die van vele andere gemeenten, onder an dere van Heemstede en Amsterdam. De voornaamste vraag is evenwel of de decentralisatie goedkoper of duurder zal werken. Oppervlakkig zal ieder toegeven, dat het moeilijk economischer kan dan nu geschiedt. Een keer per twee maanden delijkse inning de kans op wanbetaling. Mocht tot opheffing van de Incasso dienst besloten worden, dan rijst ook de vraag wat gedaan moet worden met de Stortings- en Ophaaldienst, die aan de gemeente, als men alleen op de cijfers let, 4100 per jaar kost. Daartegenover staat, dat die dienst een sociale instelling is, die veel nut afwerpt. En zijn thans 9000 inge zetenen bij aangesloten, dus bijna 25% van de verbruikers. Zou deze dienst niet bestaan, dan zou er ongetwijfeld veel meer gevallen van wanbetaling voorkomen. Niet alleen van gelden der bedrijven, maar ook van andere gemeentediensten (Sociale Zaken, Geneeskundige Dienst, schoolgel den, enz.). Ook op de belasting-ontvangst zou opheffing een nadelige invloed hebben, wat wel af te leiden is uit het feit. dat de dienst nu een rijkssubsidie krijgt van 4000. OVERDRACHT VAN HET BEELD „EVA". Zaterdag 25 October des namiddags om half- drie zai het aan de gemeente Haarlem aange boden beeld „Eva" van de ln de bezettingstijd gefusilleerde beeldhouwer Johan Limpers wor den overgedragen. Het beeld zal geplaatst worden In het Kenaupark. Predikbeurten ZONDAG 19 OCTOBER HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, Ingang Klokhuis- plein. Avondgebed. Dhr J. v. Winterswijk. Zondag 10: Ds. E, Pot. 4: Liturgische Gods dienstoefening voor Doofstommen en Slecht horenden in de Consistoriekamer der Grote Kerk. 7: Interkerkelijke Dienst. Voorgangers: Ds. Teeuwen. Ger. Pred te Dlemen. Dhr. Hij mans. Arts te Rotterdam. Nieuwe Kerk 10: Ds. B. de Jong. Em. pred. Noorderkerk 9, 10.45 en 7: Ds. P. J Mackaay. Oosterkerk 10: Ds. A. J. van Rhijn. '7: Ds. E. Dijkhuis. Bakenesserkerk 9.30: Ds G. J. Waardenburg, Kinderkerk 7: Ds. G. Lans, Amsterdam Jeugddienst. Kapel Bethesda Sarepta. 9.30: Dhr. T P. Plantinga, Amsterdam. Kinderkerk. 10.45: Ds. B. ter Haar Romeny. Em. Pred. Ver. van Yr(|z. Hervormden 10.30: Ds. J. de Graaf. Egllsc Wallonne, Begijn hof 30. Dimanche 19 Octobre a 10 h. 15: Ser vice présldé par Mr. Ie pasteur M. Jospin. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7 30: J. Spierenburg. Alphen a. d. Rijn, Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. L j Pas man, Evang. te Haarlem. 8: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag, Evangellsatlêsamenkóuist. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstr. 15 Donderdag 8: Ds B E J. Bik, Herst. Evang.' Luth. pred. te Amsterdam. Vrije Evang. Gemeente, Bake- nessergr. 65. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark IA. 10.30: Ds. A. R de Jong, Christian Science, 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal Evang. Luth. Ge meente. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10,30: MeJ Ds Soutendijk 10.30: Dr. C. Spoelder. Jeugdkerk Renionstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. N. van Gelder. Geref, Kerk. Kloppersingelkerk'10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J W. Siertsema Wllheimlnakerk 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeylnga. Zuid-Ooster- kerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L Hoor weg Jr. Lyceumkerk 9: Ds A. M. Boeylnga. 5: Ds J. A van Arkel. Geref. Kerk (Art. 31) Be gijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Oud-Geref. Kerk, Parklaan 21. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag Baptlstc Gemeente, Park laan 34. 10 en 5: Ds. J. W. Weenlnk. 8: Jeugd- samenkomst (Salem). Leger des Heils. 10 en 8: Majoor A G. Schram. Pinkstergemeente, Nieuwe Krulsstr 14. 7.30: Samenkomst, Ge meente des Heren. 10 en 7: Samenkomst. Ver gadering van Geloovigen, Hoofmanstr. 12. 10.30: Samenk. (broodbrekenGem. Gods, Fr. Hals- str. 4. 10: Samenkomst. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47 10.30 en 6: Vergaderingen. Hersteld Apcst. Zendingsgem. WJlhelmlnastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi Beweging) Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H J. Kort. Rozekruisers Genootschap. Bakenes- sergracht 13. 7.15: Tempeldienst Mevr. H. Stok- Huyser. Ned. Clir. Gemeenschapsband. Ged. Oude Gracht 47 Maandag 8: H. v. d. Brink tc Bloe- mendaal en J. Dammuller. te Alkmaar. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. 10: Ds. A. A Wildschut, van Amster dam. Jeugddienst. 7: Ds. H. v. d. Loos. Dank zegging. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Imma- nuëlkerk. 10: Ds. G. Koch, H Avondmaal. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10.: Ds. Bannink, uit Purmerend. Jeugddienst 5: Ds. G. H. v, d Woord. Ned, Prot, Bond, Berkenstr. 10. 10.30 Mej. Dr. N. A Brutnlng, Den Haag Evang. Luth. Gemeente, geb. Noorderkapel. Mlnahas- sastraat 10.30: Ds. W. Spliethoff Noorder Ka pel. Minahassastraat. 7.30: Dhr, L J. Pasman Geref. Iverk. Noord-Schoterkerk 9 en 10.30: Ds. J W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat, 10 én 5: Ds. J. C. Maris. Voorber H. Avondmaal. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelmlnaplein. 10: Ds van Nieuwenhuijzen, Jeugddienst. 7: Ds. Bartlemr, Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds Barger. 7: Ds Henkels. Ned. Piot. Bond. 10,30: Ds. G. Westmyse, Voorg. Vrijz. Herv., Rotterdam. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Dr. P J Richel 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel Geref. Kerk. (Art 31) Herenweg 141 8.15 en 3: Ds J. Keizer AERDENHOCJT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. Hijmans, van Amsterdam. Relig, Kring. 10.30: Prof. G. A. van den Berg van Eysinga, BLOEMEND AAL, Ne<l. Herv. Kelk. 10: Ds. F. r. A Henkels, van Heemstede Ned. Prot. liónd, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. W 'r M. Noordhoff, Rem. Haarlem Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. H. J. Spier, van 'Rijswijk Voorber. H. Av. 5: Ds. J. Muldere, van Heemstede. Soèfl-Bewcglng Centrum Bl'daal, Popellaan 1. 2.30: Dienst. Vrije Katholieke Kerk. Popehaan 1. 10.30: Gezongen H Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus, H Doop. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. Noorman, van Zaandam. De Toorts. Duinweg. 10: Ds. P. A. Tichelaar. Ned. Herv. Kapel. 5: Ds G. Koch, van Haarlem-N. Prov. Ziekenhuis 7: Ds. Visser. SPAARNDAM. Ned. Herv Kerk Oost Oude Kerk 10: Ds G. H. v. d Woord Voorber H Av De Nedèrlandse regering heeft een uitnodi ging gezonden aan de Britse minister-president Attlee om op 4 November de boomplantdag op Walcheren bij te wonen. Het ls nog niet bekend, of de heer Attlee aan deze uitnodiging gevolg zal kunnen geven. Het aantal ingeschrevenen aan de Techni sche Hogeschool te Delft bedraagt 5014 waar- onder 1007 studenten, die voor hel lopende stu. dlejaar voor de eerste maal zijn lngeschrevec. Men verwacht, dat het totaal-aantal dat van d« vorige cursus (5100) zal overtreffen. HAARLEM EN OMGEVING; Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse bond van Vrouwen, werkzaam In bedrlj; en beroep hield mejuffrouw A. E. Kist, arbeidt bemiddelaarster, een lezing over: „Het werk vat de werkende vrouw". Leden en introducés heb ben met veel belangstelling geluisterd naar het geen mejuffrouw Kist vertelde over haar werk aan het Gewestelijk Arbeidsbureau, over de be- middeling van dit bureau bij helpen van werkzoekende vrouwen aan een haar passende werkkring. Van 26 tot 28 October wordt ln het gebouw der Vereniging van Vrijz. Hervormden, een drie. daagse Maranatha-Conferentle gehouden. Ali sprekers treden op de heren: J A, Bruyn te Wassenaar. J. Kits te Doorn en Joh. van Oost veen te Alkmaar. In zes openbare bijeenkomsten, die telkens 's middags en 's avonds gehouden worden zullen zij het Conferentie-onderwerp: „De komende wereldheerser" behandelen, waar bij in het bijzonder ook het Jodenvraagstuk wordt belicht. De heer H. C. Verkruyscn, oud-directeur van de School voor Bouwkunde enz. te Haarlem ls voornemens op de Maandagen van Novembet in Sociëteit „De Nijverheid", Jansstraat 85 door vier. wijsgerige lessen in onbevooroordeeld na denken een grondslag te leggen voor zuiver- redelijk inzicht in de onvergankelijke zin van het leven en de problemen, die het stelt. De Bond van Geref. Vrouwen Verenigingen houdt te Haarlem een provinciale dag voor Noordholland op 28 October In het Concertge bouw. Het welkomstwoord zal worden uitgespro ken door de ere-presidente van de bond, me vrouw Zwart—de Jong uit Halfweg. Verder zul. len spreken mevrouw SchoutenScholten uil Zuilen en ds. Zwart van Halfweg. Bon 76 en 77 van dë kaart geven recht op elk 3 eenheden brandstof. Spoedige inlevering gewenst! Wij hebben EEN GROTE VOORRAAD BF-ANDSTOFFEN Tevens uit voorraad leverbaar ZONDER BON Ruwe bruinkolen, gezeefd, dus gruisvrij a 38.per ton van 1000 kg, franco berg plaats. Bestellingen van Prima Drentse Turf, ZON DER BON kunnen ook aan ons worden op gegeven. STATTONSTERREIN OVERVEEN Tel. 23517 24430 (Adv) Noodtoestand afgekondigd m Griekenland Amerika vergroot militaire steun Het Griekse kabinet heeft Vrijdagavond besloten de noodtoestand af te kondigen, waardoor kranten die in artikelen de op stand begunstigen, kunnen worden ver boden en hun drukkerij kan worden ge- confiskeerd. De verantwoordelijke personen kunnen worden veroordeeld tot straffen variëren de tussen 15 jaar en levenslang. Tien van de 52 Griekse communisten, die 14 September door de krijgsraad Saloniki ter dood werden veroordeeld, zijn gisteren terechtgesteld. Men gelooft, dat ^e executie van de overigen zal volgen. U. P. meldt uit Washington dat gezien de toenemende guerilla-activiteit Noord-Griekenland de militaire uitgaven voor Griekenland volgens het hulp-pro gram aan dit land ten bedrage van 300 millioen dollar zijn vergroot. Op een persconferentie deelde George C. McGhee, die het Grieks-Turkse hulp program coördineert, mede, dat het origi- ace). De- „Moord onder narcose" (P ze spannende geschiedenis speelt zich af in -— ---- een ziekenhuis, ver buiten Londen, waar tijde dan alleen de kluchtige kant kon laten slachtoffers van bomaanvallen verpleegd kenner.. Kluchtig was ook O'to Aurich ajs WOrden. Er heerst een beklemmende sfeer Mutzerbecher, die met de overrompelend- ;n ^et gebouw, doktoren en verpleegsters felle Claire Glairy als Désiree een paar zjjn OVervermoeid, nerveus en geprikkeld vormde dat voortdurend het middelpunt en ajs er een gewon<je 0p de operatietafel -11--- T!„. rr.i .j. - van aller aandacht was. De onmogelijke rol van Frits Wedelin was in handen van Chris Reumer. wiens actie noS niet het beyfege- lijke operette-karakter bezit Het hoofdaccent van zijn optreden kwam in de zang te liggen en waarvoor men bij zonder veel waardering kon hebben. Ook was het zingen van Ruth Roden als Lizzy verrassend mooi, haar spel weinig karak teristiek. wat toegeschreven kan worden aan de kleurloze rol Over de vervulling van een aantal kleinere rollen kan men te vreden zijn. Het begeleidend orkest onder leiding van Pim de la Fuente voldeed uit nemend en het komt zeker een deel van de gulle waardering toe, waarmede de opvoe ring werd beloond. Aan het slot van de avond werd Paul Harden met bloemen en een geschenk ge huldigd en hem door de heer H. Deinum namens het huldigingscomité dank gebracht voor hetgeen hij met zijn kunst aan 't Haar lemse publiek had geschonken. In ziin be antwoording van deze toespraak toonde Paul Harden zich voor de huldiging bijzon der erkentelijk. P. ZWAANSWIJK. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen an bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen- fconneo: Haarlem (Vleeshal) Ha tot en met Hei. Overvecn (gebouw Domi) A en B. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur Ha; tot 4.30 uur He tot Hes. NACHTDIENST APOTHEKEN. Bos en Vaart-apotheek. Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290. Apotheek Florijn. Grote Houtstraat 78. telefoon 10500 H. Remmers en Zoon. Kruis straat 6. telefoon 10354 Noorder Apotheek. Jan Gljzenkade 181. telefoon 23821 Heemsteeds Apo theek. Binnenweg 98. te Heemstede, telefoon 28197. Aerdenhout-apotheek, Zandvoortselaan 164, telefoon 26772. i plotseling sterft, nog voor de chirurg met zijn werk begonnen is, duiken vreemde ge ruchten op. Een dep verpleegsters schreeuwt het uit: „moord!" De volgende morgen vindt men haar lijk in de operatie zaal Scotland Yard stuuA een rechercheur naar het ziekenhuis. Een zonderlinge figuur die de verwarring nog groter maakt, aller lei mensen tegen elkaar uitspeelt en ten slotte een verrassende ontknoping forceert, welke bijna het leven van een onschuldige verpleegster kost. Bovendien veroorzaakt hij onbewust de dood van de schuldige. Een zeer bizondere Engelse film met een bewaart niet flessen met uraniumhoudend ongewoon gegeven, dat in alle opzichten i materiaal tussen zijn Bourgogne. Een an- voortreffelijk is uitgewerkt. Bekende ac- der. minder belangrijk bezwaar is, dat de teurs en actrices als Trevor Howard, bekend liefdesscènes erg uitgerekt zijn: dat ligt ons uit „Brief Encounter" en Sally Gray spelen niet. gelukt, maar het is jammer dat regisseur Lance Comfort te veel scènes te lang laat traineren. Het hierdoor ontstane gebrek aan spanning heeft hji niet goed kunnen maken met ruwe tafreïen die meer in een gangster-verhaal en minder in deze karak tertekening thuis horen. „Berucht" (Lux or), waarvan wij al eerder een bespreking gaven, is een echte Hitchcock-film in die zin dat er een span nende intrigue aan ten grondslag ligt en dat de uitwerking daarvan vol is van die schijnbaar vanzelf sprekende, maar in wer kelijkheid met de uiterste zorg opgebouwde effecten, die het kenmerk plegen te zijn van goed filmwerk. Hitchcock is een knap filmer en de ma nier waarop hij deze twijfelachtige roman tische spionnage-geschiedenis met haar ge brek aan waarschijnlijkheid heeft uitge sponnen tot een glad en boeiend geheel is vol verdiensten. Hij had trouwens in In- grid Bergman, Claude Rains en Cary Grant spelers die het verstaan om in wettige ge baren een hele reeks emoties te uiten. Maar als weergave van het werk van de Amerikaanse geheime dienst tegen een paar overgebleven Nazi's is deze film wel wat erg kinderlijk. Een doorkneüe geheime agent laat zich niet misleiden door een rouw die zijn sleutelbos plundert en hij West Kon. Emmaschool. Raafstraat. 10: Ds, P^ waarbij een gelijk bedrag was ik. uit Purmerend. Jeueddlenst 5: Ds I uitgetrokken voor militaire en wederop- bouwplannen, was herzien zodat tenmin ste 160 millioen dollar voor militaire uit rusting zullen worden besteed. Hij zei verder dat de Amerikaanse mis sie voor hulp aan Griekenland een grotej hoeveelheid UNRRA-voorraden had ge vonden, welke Hoor de Griekse autoritei ten over het hoofd was "gezien. Deze be vatten grotere voorraden medische arti kelen dan de missie van plan was te ko pen. de voornaamste rollen. „Haven der verleiding" (Rembrandt) is ontleend aan de roman „Newhaven-Diep- pe" van de Franse schrijver Georges Simon en heeft ook een beetje Franse allure hier en daar. De film vertelt van een seinhuis wachter die een moord ziet plegen, een koffertje met 5000 pond sterling vindt en, a! dromende van wat hij met dat geld zou kunnen doen, van de rechte weg afdwaalt. Er wordt te veel gevochten om alles geloof waardig te doen zijn, maar Robert Newton maakt een prachtige figuur van de spoor wegman. die niet tegen de verleiding kan en om het weer goed te maken alles volkomen bederft. Simone Simon is een kermis-meisje dat in zijn leven komt en hem nog verder het hellende vlak af duwt. Zij typeert het oppervlakkige, naieve schep seltje aardig, maar de rol blijft toch een beetje leeg. Een Drachtige creatie is daarentegen Mar garet Barton, als de dochter van de sein- wachter. een klein sloofje dat volkomen tussen de gebeurtenissen vergaaien wordt. De karakter-ontwikkeling ie uitstekend, „De klokken van Capistrano" (Spaar- n e) kunnen luiden, want Gene Au try heeft weer een nieuwe overwinning behaald en bovendien een mooie jonge vrouw als bruid. De zingende cowboy raakt ditmaal ver zeild in de concurrentie-strijd tussen twee rodeo-troepen, dat zijn rondtrekkende ge zelschappen van ruiters en artisten, die op jaarmarkten en zo optreden. Een van de twee troepen bedient zich van gehuurde boeven en dat schijnt een ogenblik tot het bedoelde resultaat te zullen leiden, tot. de waarheid aan het licht komt en de recht vaardigheid zegeviert. Dit is geen zuivere avonturenfilm meer, daarvoor is zij te veel gemengd met muzi kale show-nummers, maar de combinatie van de twee elementen is handig gevonden. Gene Autry is natuurlijk de ster van de troep zelfs als hij in de gevangenis zit trekt hij een groo! publiek Virginia Grey is de berenswaardige bruid en de goed aardige en humoristische karakterrol van het tweede plan is van Smi'sjfr--Brunette. De bezoekers van het „Spacntl\'' kunnen er van verzekerd zijn dat zij het aller nieuwste op dit gebied aanschouwen, want het is voor het eerst dat deze film in Neder land wordt vertoond. Ook de tweede film hoort tot het nieuw ste wat in ons land geïmporteerd is. „Zam- boanga" vertelt van een rooftocht van Sla venhalers naar het eiland waar een vreed zame stam van parelvissers woont. Een mooi meisje, dat begeerd wordt door de leider der aanvallers, is het middelpunt van de strijd. Eind goed al goed, maar op een manier die aantoont dat het leven in de tropische natuur lang niet altiid een idylle is. Alle rollen worden vervuld door inlanders en de samenstellers hebben een dankbaar gebruik gemaakt van de half mysterieus beklem mende. half bekoorlijke sfeer die de Zuid- zee-eilanden eigen is. „Fanny by gaslight" (Frans Hals) Het boek. waaraan het gegeven van deze film ontleend is, zal vermoedelijk belang wekkender zijn dan de film. omdat deze wat ouderwets aandoet. De toeschouwer wordt verplaatst naar her einde van de vorige eeuw en hij maakt kennis met het leven in verschillende kringen der maat schappij. Hij beleeft het leed van een jong meisje, dat door een andere vader is op gevoed en na het overlijden van haar moe der in zorgen komt De film geeft tevens een beeld van de problemen die ontstaan, als ouderen hun invloed willen laten uit oefenen. als het gaat om het geluk van jon geren. Er wordt vlot spel gegeven door Phyllis Calvert en James Mason. „Tarzan, de onoverwinnelijke" (City). Waar waren wij vorige week gebleven, lie ve lezer? Juist! Tarzan zat met zijn hoofd in een tijgerval. Wij voorspelden al. dat hij er wel uit. zou komen en zo is dat ook gebeurd. De jacht op de groene Godin (wat dat is weten wij nu na het zien van het. tweede deel nog niet) ging voort Over berg en dal door bossen en rivieren Ditmaal kwamen de moeilijkheden van de zijde van een wil de volksstam, die de groene Godin aan baden. Toch brachten Tarzan en zijn makkers de godin aan boord van een schip, wat echter ook al geen ontspanning bracht, want dat was in handen van een vijandige troep. Maar de regisseur had een schipbreuk ach ter de hand en via een vlotje en een grote oceaanstomer kwamen allen in Hongarije terecht en daar eindigde het verhaal na nog enkele wat moeilijk te begrijpen gebeur tenissen. Bepaald duidelijk was hei allemaal niet, maar wel afwisselend. Indonesisch debat uitgesteld De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië opnieuw uitgesteld en wel tot Maandag om 16.30 uur Nederlandse tijd. Het uitstel geschiedt op grond van ziekte van de voorzitter Cadogan. Keuringsplichtigen voor de lichting 1948 worden opgeroepen Aan alle keuringsplichtigen van de lich ting 1948 is een oproeping voor de keuring toegezonden. De in 1928 geboren manne lijke personen, die hier te lande wonen en de oproeping nog niet hebben ontvangen, moeten zich vóór 10 November ter ge meentesecretarie melden. Met de voorbereidende maatregelen voor de indeling van de lichting 1948 is reeds een begin gemaakt. Binnen afzien-' bare tijd zal vastgesteld zijn, welke per sonen bij de voorjaarsploeg zijn ingedeeld. De verzoeken van bij deze ploeg in te de len personen om vrijstelling van de dienst plicht wegens persoonlijke onmisbaarheid, of-uitstel of vrijstelling van eerste oefe ning zijn in behandeling genomen. Het heeft derhalve geen zin, dat belangheb benden bij het ministerie op bespoediging van de behandeling aandringen. Stropdassen-strop T'J/ee dames die met een KLM-vlieg- tuig uit Maastricht op Schiphol waren aangekomen wilden juist in de autobus stappen toen ambtenaren van de CCD haar koffers kwamen inspecteren. De dek sels vielen los en daar lag een kleuren weelde van zijden stropdassen, tezamen meer dan 1000, kennelijk uit België af komstig. De beide dames werden op het politiebureau te Hoofddorp aan een ver hoor onderworpen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6