Haarlems Dagblad De Amerikaanse economie kan het plan-Marshall „verdragen" De Caulle Winnende Niets vermoedende Duitsers ontdekten persoonsbewijzencentrale der illegaliteit Wilde zwijnen wekken beroering Britse „Home Fleet" ingekrompen Franse verkiezingen brachten verrassende overwinning van de Gaulle's Rassemblement 62e Jaargang No. 18765 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N.. Soendapleln 37. Tel. 1223a Drukkerij Z. B. Spaame 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 20 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Je Franse gemeenteraadsverkiezingen hebben zich gekenmerkt door de te rugkeer van generaal Charles de Gaulle in het politieke strijdperk. Had hij deze kamp plaats niet voor zijn weder-optreden uit gekozen, dan zou voor de Franse gemeente raadsverkiezingen geen bijzóndere belang stelling buiten het land getoond zijn en zouden zij vermoedelijk ook geen belang rijke verschuivingen hebben gebracht. Nu kijkt de gehele wereld naar de resultaten uit en misschien is die belangstelling zelfs groter dan die van het merendeel der Franse kiezers zelf, wier stemming, vol gens vele getuigenissen van buitenlandse waarnemers, moe en afgemat is. De Gaulle gaf de regeringsmacht op in Januari 1946. Dat is dus bijna twee jaar geleden. Sindsdien is hij de grote man in de schaduw gebleven en heeft hij geweigerd zich met het beleid van de strijdende poli tieke partijen te verenigen, die met inge wikkelde compromissen een Grondwet voor de Vierde Republiek tot stand hebben ge bracht. Ook met de aan hem oorspronkelijk nauw verwante M.R.P. (Mouvement Ré- publicain Populaire de progressieve Katholieke Partij) heeft de Gaulle niet meer willen samenwerken. Zij had zich van zijn plannen, die o.a. versterking van de' uitvoerende macht in het bewind beoog den, afgewend. Het beleid der Compromis sen heeft Frankrijk niet uit het moeras kunnen halen, de toestand- in het land is hand over hand venslechteid, een tijdelijk bewind onder leiding van de oude socialist Léon Blum heeft geen blijvende verbete ring kunnen brengen en onder zijn partij genoot Ramadier, thans nog minister president, is ondanks diens politieke han digheid een nieuwe neergang begonnen. Plet land verkeert in de meest critieke economische omstandigheden en tuimelt van de ene stakingsgolf in de andere. Enkele maanden geleden heeft de Gaulle een nieuwe partij, de R.P.F. (Rassemble- ment du Peuple Francais) gesticht. Die heeft hij ingeleid als een soort éénheids partij aller Fransen. Hij heeft zich vierkant tegenover de communisten gesteld met wie hij indertijd gepoogd heeft samen te wei-ken en is er bij de Zondag gehouden gemeenteraadsverkiezingen inderdaad in geslaagd, een groot succes te behalen. Dat blijkt onweerlegbaar uit de cijfers, die be kend zijn geworden tot het moment, waar op dit geschreven wordt. Zij zijn nog geenszins volledig, want zij betreffen onge veer 10 millioen stemmen en het totale aantal kiezers in Frankrijk is bijna 25 mil lioen. Aangenomen moet evenwel worden, dat ongeveer dertig procent niet gestemd heeft, zodat dan toch op dit ogenblik al de meerderheid van het aantal uitgebrachte stdmmen bekend zou zijn. Deze meerder heid betreft vooral de steden en indruk wekkend is het feit, dat de Gaulle's partij in de gemeenteraden van Parijs en Bor deaux de volstrekte meerderheid heeft be haald een verbazingwekkend feit bij het eerste optreden van een nieuwe partij. Over het totaal der tien millioen stemmen ge rekend had het Rassemblement du Peuple Francais een kleine veertig procent der Etemmen op zich verenigd tegen de com munisten 28 de socialisten 19 en de M.R.P. maar 8V2 Zijn grote succes heeft dc Gaulle dus behaald ten koste van de M.R.P.. verder vooral ten koste van de rechtse partijen en de radicaal-socialisten. ^Vant tot dusver bjijkem de communisten en socialisten niet verzwakt te zijn. De communisten behaalden bij de Kamerver kiezingen in 1945 26,1 der stemmen, bij die in Juni '46 25,98% en bij de huidige (gedeeltelijke) telling 28 De socialisten boekten in '45 23,4 in '46 21.14 en nu 19 Maar de definitieve uitslag van deze gemeenteraadsverkiezingen zal nóg wel wat verandering in deze percentages brengen en zoals het zich laat aanzien: niet ten gunste van de communisten. Want het platteland is een beter terrein voor de Gaulle dan voor hen. De socialisten schij nen er goed gevaren te zijn, maar ander zijds in de steden te hebben verloren. ïn elk geval staat nu al vast dat de nieuwe partij van de Gaulle bij deze gemeente raadsverkiezingen als de sterkste uit de bus is gekomen en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij met de M.R.P. samen de volstrekte meerderheid der stemmen zal hebben behaald. Dat helpt haar evenwel nog niet in het parlement, waarin een grote meerderheid tegen de Gaulle's politieke plannen blijft gekant. Er ontstaat nu een merkwaardige toestand. In menig democratisch land zou men zeggen: een toestand die volkomen rijp is voor Kamerontbinding en nieuwe parle mentsverkiezingen. Maar Frankrijk heeft sinds de zeventiger jaren het middel'van Kamerontbinding geschuwd en het huidige bewind zal er ook niet licht toe overgaan. Wat zijn dus de vooruitzichten? Volgens Reuters correspondent te Parijs is op dit moment de algemene opinie, dat het ogenblik waarop de Gaulle officieel aan het hoofd van een nieuwe regering zal ko men nog-niet is aangebroken. Wel verwacht men een nieuwe regering, maar slechts een waarin hei zwaartepunt wat van links naar rechts zal zijn verschoven. Het wordt mo gelijk geacht dat Ramadier het parlement eerder dan 13 November (de aanvankelijk vastgestelde datum) bijeen zal roepen we gens de uitslag van de gemeenteraadsver kiezingen, de financiële toestand en de spanning op industrieel gebied. Het wordt j.niet onmogelijk geacht" dat vele Kamer leden, die tot de M.R.P. behoren, zich bij de terugkeer van het parlement als aan hangers van de Gaulle zullen ontpoppen. En men schrijft zijn succes toe aan drie redenen: 1. reactie op de besluiteloosheid van de verschillende regeringen, sinds zijn aftreden in Januari 1946: 2. ergernis over de reeks stakingen; 3. het verlangen, een eind te maken aan de communistische agi tatie. Wat zal de Gaulle doen? Men zou hem voor het feit kunnen stellen van een rege ring, die zonder zijn medewerking een program volgens zijn richtlijnen zou kun nen opsiellen. Maar de Gaullisten zijn van mening dat dit mislukken zou zonder grondwetsherziening met versterking van de uitvoerende macht. Die mislukking zou dan huns inziens de Gaulle aan het bewind brengen. Zo rapporteert de Reuter-correspondent de huidige inzichten in Parijs. Zij zouden morgen of over een week anders kunnen zijn. De historie leert dat in dergelijke critieke phasen de mogelijkheden in Frankrijk talrijk zijn. En het heeft genoeg van onrust, verwarring en achteruitgang. Het wil rust en opbouw. Ook is Parijs ge lijk een grillige, schone vrouw. Wie het verstaat kan het plotseling doen handelen en heeft kans bij een staatsgreep De Gaulle heeft steeds verzekerd dat „De oorlog heeft geleerd dat de grenzen van liet Amerikaanse vermogen elastisch zijn President Truman heeft een bemoedi gend rapport ontvangen van zijn minister van binnenlandse zaken, James Krug, over de vraag^of de binnenlandse economische omstandigheden der Verenigde Staten de volledige uitvoering van het Marshall-plan tot hulp van Europa veroorloven. Krug zegt in zijn rapport, dat de economie der Verenigde Staten materieel in staat is een uitgebreid programma voor hulp aan het buitenland ten uitvoer te brengen zonder dat afbreuk wordt gedaan aan de nationale veiligheid en de levensstandaard van het Amerikaanse volk. Wel wijst het rapport erop, dat andere factoren in overweging moeten worden ge nomen, alvorens de omvang van de deel neming der Amerikaanse industrie aan het Marshall-plan kan worden vastgesteld. Het spreekt van zelf, aldus het rapport, dat zelfs een over rijke hulpbronnen beschik kend land als Amerika niet lange tijd de tekorten op handelsbalansen van andere landen voor zijn rekening kan nemen zon der hiervan ernstige terugslag op zijn eigen economie en hulpbronnen te ondervinden. „De oorlog heeft ons evenwel geleerd, dat de grenzen, waartoe de V.S. kunnen gaan, uiterst elastisch .zijn" zegt Krug. Herleving van de wereldproductie en -handel, lei dende tot een verstandig gebruik van de wereld-hulpbronnen, is niet alleen de op lossing van het probleem van het buiten lands herstel, doch ook van essentieel be lang voor het handhaven van de welvaart en veiligheid der V.S., aldus vervolgt het rapport. Het legt er de nadruk op, dat of schoon Amerika in staat is een omvang rijk hulpprogramma ten uitvoer te leggen, bepaalde tekorten, welke voortvloeien uit het hoge consumptieniveau in de V.S., groter zullen worden. Dit geldt in het bij zonder voor de tekorten aan graan, staal, kolen, stikstofhoudende kunstmest en be paalde industriële installaties. Het staal- tekort zal in vele gevallen de grootste moeilijkheden opleveren. Omtrent andere exportgoederen concludeert het rapport: „De uitvoer van 10Vi millioen ton tarwe en tarwemeel in het jaar. eindigende in Juni j.l., heeft het binnenlands verbruik van graanproducten niet noemenswaard verminderd. Voor de toekomst is het zaak een maximumproductie te verzekeren en het gebruik van tarwe als veevoeder tot een zeker peil terug te brengen. Kunst mest: het lijkt meer gewenst stikstofhou dende kunstmest naar Europa te expor- Militaire vrachtauto rijdt na botsing in een sloot Een militaire vrachtauto met verlof- teren- dan de voedselexport op te voeren, doch tenzij speciale maatregelen worden genomen zal de Amerikaanse productie capaciteit voor kunstmest slechts zoveel toenemen, dat met de stijging der bin nenlandse behoeften gelijke tred kan wor den gehouden. Kolen: de productie wordt beperkt door het tekort aan spoorweg wagons. Wanneer dit tekort kan worden ondervangen, zouden er voldoende kolen beschikbaar worden gesteld om aan de meest dringende behoeften van het buiten land te voldoen". President Truman zal de conclusies uit het rapport van Krug en uit het nog niet voltooide rapport van de onder leiding van Harriman staande commissie voor de Ame rikaanse hulpbronnen, die voor het plan- Marshall beschikbaar zijn, gebruiken als materiaal voor zijn aanbevelingen aan het congres over het ten uitvoer brengen van dit plan. Als na een bom-inslag zag deze Engelse chemische fabriek er uit, toen het geweld van een ontploffing, die drie arbeiders het leven kostte, was iveggestorvcn. De fabriek ligt in Stratford en hield zich bezig met geheime proefnemingen in opdracht van de regering. De foto toont de politie en vrijwilligers op zoek naar de lichamen van dc slachtoffers. actieve S.D.-chauffeur De overval van de Sicherheitspolizei op de illegale persoonsbewijzen-centrale aan de Keizersgracht 135 te Amsterdam is door het Bijzonder Gerechtshof in de hoofdstad behandeld. Verdachte was de 36-jarige chauffeur-monteur - C. de K., lid der N.S.B. sinds 1938 en als chauffeur in dienst bii de Sicherheitspolizei in de jaren 1944 en 1945. Op 27 November 1944 kreeg hij opdracht enige van zijn Duitse superieuren naar de Keizersgracht te rijden, waar hij met zijn auto moest wachten. Toen hij daar stond vielen hem twee jongemannen en een meisje op, die een ..verdachte houding" aannamen. Hii sprak hen aan, drukte het meisje, mej. A. van der Meer, een revol ver op de borst en vroeg om „Ausweise"- Een ogenblik te voren was een der jonge mannen, W. A. G. M. Bergmans, het per ceel Keizersgracht 135 binnengegaan. Het meisje mocht vertrekken en tie jongeman Klaas van Veen, nam onverwacht'de be nen. Schoten weerklonken, maar v. Vaen ontkwam. Daarop drongen de Duitsers het huis binnen, waarin hun chauffeur Bergmans had zien verdwijnen. Tot hun verbazing troffen zij er een "grote voor raad Engelse wapenen en munitie aan. gangers, welke met grote snelheid op de J.ansM' die brutaalweg met een Boswee in Schimdel reed. is in hotsine bakfiets vol wapenen, afgedekt door een Tien jaar geëisf tegen al te Bosweg in Schijndel reed, is in botsing gekomen met een tegemoetkomende vrachtauto. De militaire auto stortte in een sloot, waardoor enkele militairen zwaar gewond werden. Twee hunner verkeerden in le vensgevaar. Ziekenauto's hebben de ge wonden naar 's-Hertogenboscft overge bracht. Ontsporing? stagneert trein verkeer Rotterdam—Dordrecht Hedenmorgen om zeven uur zijn tussen Zwijndrecht en Barendrecht twee ledige kolenwagens van een goederentrein ont spoord, waardoor de beide hoofdsporen versperd werden. De D-trein Amsterdam Bazel werd over Utrecht geleid. Reizigers "werden tussen Roterdam en Dordrecht met autobussen vervoerd. KANS OP ROZIJNEN. Naar wij vernemen bestaat er een mo gelijkheid dat Donderdag een bon voor 100 gram rozijnen aangewezen wordt voor kinderen van 25 jaar. zeil, een half uur later bij het perceel aankwam, liep in de val en werd later gefusilleerd. Echter niet, nadat de Duit sers hem hadden gedwongen te vertellen, waar hij de wapenen vandaan had ge haald: Keizersgracht 572. Vijftien doden per uur Cholera-epidemie in Egypte niet meer onder controle Naar het Egyptische ministerie van Volksgezondheid mededeelt, zijn in Egypte de laatste vier-en-twintig uur 279 perso nen aan cholera gestorven. Hiermede wordt het totale aantal slachtoffers van de epidemie op 2.271 gebracht. In sommige streken schijnen de medi sche autoriteiten de toestand 'niet meer meester te zijn. In de besmette zönes wor den thans per uur vijftien doden en dertig nieuwe gevallen gemeld. Cairo, Alexan- drië en Port Said liggen tot dusver buiten de gevaarlijke zone. De oude cóhcierge op dit adres liep te zamen met ir. Versfeit, die eveneens werd gefusilleerd, in de val. Dat er op het eerste adres niet nog veel meer illegale werkers in de handen dei- Duitsers zijn gevallen is te danken aan mej. Van der Meer. die onmiddellijk alarm sloeg bij alle medewerkers van de groep. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, noemde verdachte een slaafse figuur bij de S.D., door wiens optreden de niets ver moedende Duitsers die middag een aantal illegale werkers in handen kregen, als mede e§n hoeveelheid wapenen. Hij eiste tegen verdachte, die bovendien nog enige tijd gevangenbewaker in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans is ge weest, een gevangenisstraf voor *ie tijd van 10 jaar. Het Hof zal op 31 October a.s. uitspraak doen. Vrienden en kennissen kregen bonloze boter Onlangs zijn twee leden van het perso neel van een zuivelfabriek in Hoenderlo gearresteei^l, die er van verdacht werden, fraude te nebben gepleegd. Bij het onder zoek kwam aan het licht dat de directeur een slecht voorbeeld gaf door regelmatig vrienden en kennissen boter zonder bon te leveren. De directeur is opgesloten in het Huis van Bewaring in Zutphen. Plannen voor douane-unie Griekenland-Turkije De Griekse regering heeft besloten een commissie te benoemen ter bestudering van de mogelijkheid van een douane-unie tus-, sen Griekenland *en Turkije, aldus is of ficieel medegedeeld door de Griekse ambassade in Engeland. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het recente bezoek van een Griekse missie aan Turkije, onder leiding van Athanasius Baralbassis, de vroegere Griekse minister van Landbouw. Deze missie heeft met Turkse autoriteiten en experts over een eventuele douane-unie van gedachten gewisseld. Baralbassis, een tabak-expert, heeft aan zijn regering hierover een rapport uitge bracht, dat over het algemeen gunstig is. Het huidige Griekse standpunt is, dat hoe wel de twee landen dezelfde producten voortbrengen de douane-unie hen in staat zal stellen een gezamenlijke exportpolitick te voeren voor artikelen als tabak en ge droogde vruchten, daar de vraag groot ge noeg is om de productie van beide landen op te nemen. De mogelijkheid van een douane-unie tussen Griekenland en Turkije werd het eerst naar voren gebracht tijdens de be sprekingen over een Europese douane unie op de 16 mogendheden-conferentie te Parijs. Zowel de Griekse als de Turkse gedelegeerden verklaarden te Parijs, dat zij deel zouden nemen aan de bestudering van de mogelijkheid van een Europese douane unie. In Noord-Limburg doen telkens sterke Jachtopziener Veldhuizen (links) schoot op verhalen de ronde oveV de jacht op wilde varkens. De ervaring van een sluiswachter aan de Zuid-Willemsvaart is echter geen „jagerslatijn". De sluiswachter zat des avonds rustig te lezen toen hij werd op geschrikt door een luide plons in de sluis, welke bij nader onderzoek veroorzaakt bleek te zijn door een wild varken, dat zo onfortuinlijk was geweest om tijdens zijn hij geen dictatuur beoogt. Hij treedt op als republikein en democraat.' Dat deed prins Louis Napoleon ook in 1848, toen hij tot president der Tweede Republiek werd gekozen. In December 1851 volbracht hij zijn coup d'état en werd dictator. Overigens is het heel wel denkbaar dat generaal de Gaulle zelf nu nog vast van plan is, het niet op een dictatuur aan te sturen. De vraag rest dan nog of hij dat zal kunnen volhouden. R. P. het landgoed „Maliën" tussen Zulphen en Lochem een everzwijn. nachtelijke omzwervingen in de sluis- kolk terecht te komen. De sluiswachter wierp als een volleerde cowboy een lasso om het varken en na een uur ingespan nen werken slaagde hij er in, geholpen door enige omwonenden, het ongewone „visje" van circa 80 kg op het droge te trekken, waar het met een paar welge mikte slagen naar de eeuwige jachtvelden werd gezonden. Bij Baarlo werd een jongeman, die het ongenoegen van een wild zwijn had opge wekt, achtervolgd. Hij zocht zijn toevlucht op een stromijt en riep luidkeels om hulp toen het varken ook pogingen deed de mijt op te klauteren. Toen er voorbijgangers kwamen opdagen, sloeg de ever op de vlucht. Métro-staking wordt voortgezet De leden van de vakvereniging van Métro-employés, welke bij het algemeen vakverbond is aangesloten, hebben heden morgen besloten het compromis-aanbod der regering af te wijzen en de Métro staking voort te zetten. Prins Bernhard en de liftende99 vaandrig De vaandrig S. van 2 R.I. te Nijmegen, die een week verlof in Engeland had doorgebracht, zat in moeilijkheden Volgens afspraak zou hij met een vlieg tuig van de Nederlandse Strijdkrachten terugkeren. Maar hij had builen de Londense mist gerekend! De piloot be sloot de tocht uit ie stellen tot de vol gende dag, doch toen was de mist nogl dikker en onze vaandrig zag de boze blikken van zijn compagnies-comman dant al. Toen S. echter hoorde, dat Prins Bern hard in Engeland was en nog diezelfde dag naar Nederland zou vliegen, trok hij de stoute schoenen aan en belde de Prins op. En.het kwam in orde: hij werd zelfs met een auto van zijn hotel afgehaald! Het toestel van de Prins dat uitgerust is met radar landde veilig op Valken burg, waar Z.K.H. uitstapte. Op de dankbetuigingen van de vaandrig ant woordde hij: „Niets te danken hoor; als militairen moeten we elkaar toch hel- i pen? Het vliegtuig gaat door naar Soes terberg, dus als je verder mee wilt vliegenSoesterberg ligt dichter bij Nijmegen dan Valkenburg, dus S. accepteerde dit gulle aanbod met beide handen. En stel U zijn verbazing voor, toen op Soesterberg een auto klaar stond, welke door de Prins telefonisch was besteld en waarmee vaandrig S. op de snelste wijze naar Nijmegen werd gebracht. Als hij over enige weken naar Indië vertrekt, zal hij ongetwijfeld een zeer aangename herinnering bewaren aan zijn prinselijke militaire chef, die op het juiste moment als een goede genius uit de mist opdook Het woord is aan... Véra de Talleyrand: Niets kalmeert meer dan een genomen besluit. Huiseigenaren wensen 25pCt. huurverhoging Na een uiteenzetting van drs. A. W. Hermse over „De noodzakelijkheid van huurverhoging" en een rede van prof. dr. J. Tinbergen over „De spanning tussen lonen en prijzen en het huurpeil" is op een in Den Haag gehouden congres van de Ne derlandse Bond van Huis- en Grondeige naren een resolutie aangenomen, waarin bij de regering aangedrongen wordt op het toestaan van een huurverhoging van 25 procent. Brazilë—Rusland geschorst Agence France Presse meldt, dat de Bra ziliaanse regering aan de Sovjet-regering haar beslissing heeft doen weten, de diplo matieke betrekkingen fc*ssen de twee lan den te schorsen, aangezien zij nog geen antwoord heeft ontvangen op haar nota, waarin protest werd aangetekend tegen de aanvallen, waaraan de Braziliaanse presi dent Dutra en het Braziliaanse leger in de Sovjet-pers hebben blootgestaan. De heer Lunshof gaat in hoger beroep De journalist H. A. Lunshof, die Woens dag door de Vierde Kamer van de Am sterdamse rechtbank tot 10 boete of tien dagen hechtenis werd veroordeeld, omdat hij geweigerd had de naam te noe men van degene die hem een deel van de Linggadjati-notulen had verstrekt, heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Opvarenden van de „Oranje" krijgen post in Singapore Zoals reeds werd medegedeeld heeft het m.s. „Oranje" wegens de cholera-epidemie in Egypte Port Said niet aangedaan, zodat daar aan de opvarenden geen post kon worden uitgereikt. Met de luchtpostdienst Amsterdam— Batavia wordt deze correspondentie nu naar Singapore vervoerd, waar z.ij op 28 October zal worden uitgereikt. Indien men van deze gelegenheid gebruik wil maken, moet men de stukken uiterlijk vandaag posten. Gelegenheid om correspondentie per zee post te vervoeren naar Indië bestaat met het m.s. Kota Agoeng dat op 25 October van Amsterdam vertrekt. Brieven moeten uiterlijk 23 October gepost worden. Naar Curacao en de overige overzeese gebiedsdelen in de West vertrekt het m.s. Bonaire op 28 October van Amsterdam. Correspondentie welke met dit schip mee moet, dient uiterlijk 26 October gepost te worden. Regentes ontvangt gouverneur van Curasao De Prinses-Regentes heeft heden ten paleize Soestdijk de gouverneur van Cu racao dr. P. A. Kasteel in audiëntie ont vangen. Cassatieberoep vail ex-politie- president verworpen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voormalige politie-president te Haarlem en hoofdcommissaris van politie te Gro ningen, Ph. B., die door het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden tot 20 jaar met aftrek veroordeeld was. De Raad verwierp het beroep. DE GAULLE VEROVERT GEMEENTERADEN: Officieel is medegedeeld, dat de Britse thuisvloot beperkt zal worden tot een kruiser en vier torpedojagers. Deze maat regel is nodig geworden door het tekort aan manschappen ten gevolge van de de mobilisatie. Het opleidings-instituut voor de vloot te Gosport bij Portsmouth zal ge sloten worden. De herfst-manoeuvres van de thuisvloot, welke 6 October hadden moeten begin nen, zijn afgelast vanwege noodzaak tot brandstofbesparing. De vloot-correspon- dent van de Sunday Times tekent hierbij aan, dat Groot-Brittannië. na het ingaan van de beperking, nergens ter wereld meer slagschepen voor eventuele operaties ter beschikking zal hebben en dat de terstond bruikbare marine-strijdkrachten in het imperium uit niet meer dan vier kleine vliegdekschepen en elf kruisers zullen be staan. Voor de oorlog omvatte de thuisvloot vijf slagschepen, twee slagkruisers, twee grote vliegdekschepen en zes kruisers als mede acht-en-twihtig torpedobootjagers, vijf onderzeeboten en negentien andere vaartuigen. Voorts zegt de correspondent, dat de enige moderne Britse kruiser van tiendui zend ton, de „Belfast", plotseling aan de Pacific-vloot is onttrokken en in reserve gebracht zal worden. Aldus zullen op de Grote Oceaan slechts twee of drie krui sers overblijven. In West-Indië zou slechts een kruiser overgelaten worden. De gisteren in Frankrijk gehouden ge nieenteraadsverkiezingen golden als „proef op de som" voor de terugkeer van generaal De Gaulle in het actieve politieke leven. Deze proef lijkt, voorzover de uitslagen thans bekend ziin, een verrassende over winning te hebben opgeleverd voor de nieuwe politieke partij van de generaal, de Rassemblement du Peuple Francais. De katholieke MRP werd het slachtoffer, te zamen met de andere centrumpartijen. In dc gemeenteraad van Parijs zal de RPF de absolute meerderheid hebben. In Versailles kreeg de RPF 55%, in Rijssel 60%, in Tours 40?,', in Rouen 32in Aix-en- Provence 60% en in Parijs bijna 60%. Na middernacht hadden de partijen over het gehele land de volgende percentages: RFP Communisten 29%, Socialisten 20%, MRP 9%. Voor gemeenten met meer dan 9000 inwo ners zijn de verkiezingen beslissend. In de kleinere plaatsen zal, wanneer geen* der candidaten heden een absolute meer derheid heeft behaald, volgende week Zondag nogmaals worden gestemd De ge meenteraadsleden worden voor zes jaar gekozen. Te Parijs hebben zich geen incidenten voorgedaan. In verschillende delen van Frankrijk werden echter enkele personen gewond bij botsingen tussen communisten en aanhangers van generaal De Gaulle "Uit Martinique wordt, gemeld, dat een commu nist werd gedood tijdens een communisti sche bijeenkomst. De socialistische func tionaris Kerensky heeft medegedeeld, dat hij Thorez, de leider der Franse commu nisten, een proces zal aandoen wegens mis handeling. De vorige gemeenteraadsverkiezingen zijn in Mei 1945 gehouden. Uit de tot nog toe bekende uitslagen blijkt dat Frankrijk verdeeld is in twee machtige groepen, waarvan een niet recht streeks in het parlement vertegenwoordgd is. Wanneer De Gaulle eventueel veertig a vijftig procent van het kiezerscorps ach ter zich zal blijken te hebben, zou men spoedig de terugslag hiervan op parle mentair en regeringsplan kunnen ver wachten. Voorzitter van de Parijse gemeenteraad, waarin de partij van generaal De Gaulle, ,«aar verwacht wordt, een absolute meer- j derheid zal hebben, zal waarschijnlijk wor den Pierre de Gaulle, een broer van de generaal. Pierre de Gaulle is adjunct-di- rectéur van de bank van de „Union Pari- sienne", bij welke instelling hij 26 jaar geleden als bediende in dienst kwam. De minister-president Ramadier is her kozen als gemeenteraadslid te Decazevllle. In Algiers zijn op de lijst van RPF. MRP, radicaal-socialisten en onafhankelijken 41.935 stemmen uitgebracht tegen 22.823 stemmen op de lijst van de socialisten en communisten, Dit betekent een verplaat sing van de meerderheid in deze stad waar de communistische burgemeester Tubert aan het hoofd staat. Amerikaanse bases in Alaska De Amerikaanse luchtmacht heeft' een strategisch verdedigingsplan voor Alaska opgesteld, dat onder meer de aanleg van met radar uitgeruste waarschuwingsposten, gevechtsbases. ondergrondse controle- centra en bases voor zware bombarde mentseenheden omvat. Met deze bekend making heeft de Amerikaanse luchtmacht het lang bewaarde stilzwijgen over haar geheime operaties in de Noordpoolgebie den verbroken. Officiëel is thans bekend gemaakt, dat de vliegtuigen in elk seizoen van het jaar overal in de poolgebieden kunnen vliegen. Duizenden vierkante kilometers zyn in kaart gebracht ten einde de vloot te helpen bij het bepalen van de plaats van mogelij ke olieformaties. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door hei KNMI in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond- Heldere nacht met op vele plaatsen lichte en "tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar zware nacht vorst. Overdag over het algemeen zon nig weer Tijdelijk matige wind tussen Oost en Zuid. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. 21 October: Zon op 7.13 uur. onder 17.36 uur Maan op 14.59 uur, onder 22.06 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1