Haarlems Dagblad Drie landen-commissie begint haar werk in zake Indonesië De bijzondere rechtspleging zal geleidelijk verdwijnen Indonesië komt pas heden aan de orde Herziening der provinciale financiën 62e Jaargang No. 18766 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, 14825. Redactie 1U600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerg Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsclag; 21 öctoFcr 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4pFranco per post ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Verantwoordelijkheid LIET MERKWAARDIGE VERSLAG van ■•-1 de Rekenkamer, overvloeiend van staaltjes geleverd door lieden, die op fan tastische wijze met de rijksgelden hebben omgesprongen, hecl't een nieuw overzicht geleverd van gebrek aan 'verantwoordelijk heids-besef in deze naoorlogse wereld. Onze medewerker Elias heeft er een dosis ironie over uitgegoten. Sommigen hebben erom gelachen en anderen er zich boos om ge maakt. Enkele bladen hebben Nederland gelukgewenst met hetbezit van de Reken kamer, die zulke dingen met nauwkeurig heid uitzoekt en welker controle ongetwij feld een remmende en belemmerende uit werking voor het vervolg doet gelden. Het niet zeer bekende instituut, dat voor de oorlog niet veel meer erkenning genoot dan die van een groep droge en beknibbelende cijferaars, die men nu eenmaal niet missen kon, heeft plotseling een zekere populari teit verworven. Dat het in zijn uitsluitend repressieve werking slechts beperkte in vloed kan doen gelden, kan men het niet vérwij tem Dat ligt aan het systeem, tot dusver door de overheid toegepast en niet aan de Rekenkamer. De N.R.G. heeft er evenwel opnieuw de aandacht op gevestigd, dat minister Lieftinck bezig is mét een op zet, waarbij onverantwoordelijke overheids uitgaven voorkomen zouden worden door voorafgaande controle. Moge hij slagen. Onder slagen versta ik dan, dat het uitge voerd zou gunnen worden zonder, kostbare nieuwe uitbreiding van de ambtenarij. Het plan tot instelling van een Spaarraad heeft geen erg bemoedigend voorbeeld gegeven. Maar de beste controle-middelen, die te verzinnen zijn, zouden geen afdoende ver betering brengen als het begrip van ver antwoordelijkheid niet zou toenemen. Want daar ligt de werkelijke kern van de kwestie. Verantwoordelijkheids-besef ontbreekt niet alleen bij functionarissen, die ons belasting geld over de balk gooien, maar ook op zo veel ander gebied. De man die pas bittere woorden over deze dingen gesproken heeft zal misschien even later uitgaan, de regels van het verkeer veronachtzamen en daar door een ongeluk veroorzaken. Wij hebben het pas gehad over de grote toeneming van het aantal verkeersongelukken in vergelij- j king met de vooroorlogse tijd, waarin niet temin het aantal auto's in Nederland twee- maal zo groot was als nu. Er zijn meer voorbeelden van allerlei aard te noemen, die allemaal gelden voor hetzelfde gebrek aan verantwoordelijkheids-besef. Natuurlijk bepalen zij zich niet tot ons land. Men vindt ze in alle landen, die bij de oorlog betrok ken zijn geweest en zelfs in hun onderlinge verhouding, die tot uiting komt in het po litieke falen van de U.N.O. en de Veilig- heidsraad. Het moge merkwaardig lijken, de geldsmijterij van een aantal kleine ambtenaartjes en de talrijkheid der ver keersongelukken in Nederland aan dezelfde grondoorzaak toe te schrijven als de wereld omvattende tegenstellingen tussen Oost en West, maar wie bedenkt dat het alles men sen geldt en dat al die mensen te voorschijn 1 zijn gekomen uit dezelfde ontwrichtende, demoraliserende oorlog, kan het zonder grote moeite aanvaarden. Evenwel zullen de kleinere, landelijke verschijnselen uit zieken en verdwijnen zonder de wereld in gevaar te brengen, terwijl de kwalen der grote politiek dat laatste wel doen. Daarom is het nog nodiger dat tegen kortzichtig politiek beleid waarschuwende stemmen verheven worden dan tegen al die binnen landse verschijnselen in verschillende landen. Hoe gezaghebbender die stemmen zijn, hoe beter, ook al klinken zij uit een ietwat ongewone hoek en daarom voel ik sympathie met de uitingen van de presi dent-directeur van Philips, ir. Otten, die zo terecht heeft betoogd dat de West- Europese staatslieden een vastberaden houding moeten aannemen en tegelijk op rechte toenadering tot het Russische volk nastreven. Ir. Otten heeft zich ongetwij feld op minder tactische wijze in de Indo nesische kwestie gemengd, al deed hij dat kennelijk met de beste bedoelingen, maar hij heeft daarna zijn bezorgdheid over de gang der internationale gebeurtenissen uit eengezet op een wijze, die aandacht ver dient. Het is gemakkelijk over al deze dingen sceptisch te zijn. Niets is gemakkelijker dan sceptisch te zijn. Het bespaart naden ken en inspanning. De werkelijkheid is evenwel zowel beter als moeilijker. Het is niet waar dat het in de wereld niet beter zou kunnen gaan dan het tegenwoordig doet en dat het „altijd zo geweest is"'. Even min als het waar is, dat men het gebrek aan verantwoordelijkheids-besef als een algemeen verschijnsel zou moeten zien. Maar velen zijn erdoor aangetast in een naoorlogse tijd, die dezelfde soort ver schijnselen vertoont als vroegere naoorlogse perioden. Een aantal mensen wordt daarin meegesleept, een aantal anderen herkent de kwaal en weigert, zich erdoor te laten beïnvloeden. Die hiatste groep zal het ten slotte winnen, omdat de regenererende krachten de sterkste' zijn. Maar wil het proces bespoedigd worden, dan moet zij haar invloed voortdurend doen gelden. Sinds 1945 is in het maatschappelijk leven al een heel stuk genezing voltrokken; men moet alleen erkennen dat het proces nog niet is voltooid en dat zowel het nationale als het internationale bestel zich nog niet verheven hebben uit de inzinking, waarin de mensenmaatschappij is beland. Die toe stand van inzinking als normaal te be schouwen is een miskenning van de wer kelijkheid en toont gebrek aan inzicht. Zelfs de grote liefhebberij in tegenstel lingen, conflicten, tot ruzie in het alge meen, zal minderen en de gelegenheid tot opbouw en henstef vergrotenWant men zal ontdekken dat men er geen stap verder mee komt en er zichzelf mee schaadt. R. P. Doodstraf geëist tegen mensenjager Voor het Bijzonder Gerechtshof in Maas tricht heeft terecht gestaan de 36-jarige bakker L. H. uit Groningen, die in de oor logsjaren bij de Duitse arbeidscontróle- dienst zowel in Vcnlo en omstreken als in Overijssel en Gelderland en in de Zuid- Limburgse mijnstreek honderden Neder landers, die om aan tewerkstelling in Duitsland te ontkomen ondergedoken wa ren of zich wegens hun Joodse afkomst verborgen hielden, had gearresteerd. De advocaat-fiscaal zeide dat deze ver dachte een bloedhond van de Duitsers was, die door zijn mensenjacht meer dan dertig van zijn landgenoten de dood heeft inge jaagd. Voor het arresteren van zes Joden kreeg hij f 25. Met een collega maakte hij ruzie over een tientje, dat hem gege ven was voor het doodschieten van een onderduiker. De advocaat-fiscaal achtte voor dit individu geen plaats op de we reld mogelijk en eiste de doodstraf. Eerste contact met republikeinse leiders Een zegsman van de commissie van drie landen der Verenigde Volken, die momen teel in Australië vertoeft om te pogen een vreedzame oplossing tot stand te brengen inzake het Nederlands-Indonesisch geschil, deelde gisteren mede. dat reeds contact is opgevat met Indonesische partijleiders. De commissie hield gisteren haar eerste bijeenkomst in Lapstone in de buurt van Sydney. De bijeenkomst werd verdaagd, nadat men overeen was gekomen, dat het voorzitterschap wekelijks volgens alfabe tische volgorde zal rouleren. Rechter Kirby, vertegenwoordiger van Australië, zal het eerst als voorzitter optreden, gevolgd door dr. Frank Graham voor de Verenigde Sta ten en Paul van Zeeland voor België. Masjoemi eist plebisciet. De republikeinse party „Masjoemi" heeft thans ten aanzien van de komende bespre kingen haar standpunt bekend gemaakt. De partij eist een de facto en de jure er kenning van de republiek over geheel Java, Madoera en Sumatra; onder supervisie van de Veiligheidsraad zal een plebisciet moe ten worden gehouden op de aifdere eilan den van de Archipel en dit plebisciet zal de verhouding dezer eilanden tot de republiek bepalen, namelijk: federatie of unie, vervol gens zullen de relaties tussen Nederland en Indonesië worden uitgewerkt. Op economisch gebied zal in het algemeen het buitenland in de gelegenheid worden gesteld kapitaal in Indonesië te investeren; de buitenlandse eigendommen zullen wor den gerespecteerd. De schade, aan de bui tenlandse eigendommen toegebracht als gevolg van de Nederlandse „agressie" valt j echter buiten de verantwoordelijkheid van de republiek. Aangaande de militaire kwestie eist de Masjoemi een geleidelijk terugtrekken van de Nederlandse troepen uit geheel Indo nesië onder supervisie van de UNO; deze terugtrekking zal uiterlijk 1 Januari 1949 moeten zijn voltooid, en om te beginnen moeten de Nederlandse troepen terugtrek ken op de demarcatielijnen van 20 Juli. De Masjoemi meent voorts dat haar eventuele deelname aan de onderhandelin gen niet te scheiden is van haar politieke medeverantwoordelijkheid in het algemeen, te weten haar vertegenwoordiging in 'het kabinet: de Masjoemi wenst een plaats als vice-premier én de portefeuille van vice- minister van binnenlandse zaken in de tegenwoordige regering. Terugtrekken voorwaarde. Tn een officieel communiqué verklaart 'de republikeinse regering, dat zij voorge steld heeft, dat de Nederlandse troepen zich op hun posities zullen terugtrekken, zoals deze voor 21 Juli waren. De repu blikeinse regering beschouwt dit terug trekken als de enige garantie, welke een vreedzame regeling mogelijk zal maken. Voorts verklaart zij zich ermee accoord, dat wanneer dit terugtrekken heeft plaats gehad de internationale commis sie, samengêsteld uit leden van de Veilig heidsraad, in de aldus weer onder repu- keins toezicht gekomen gebieden een on derzoek zal instellen. Deze gebieden, aldus het communiqué, worden nog steeds beschouwd als staande onder republikeins gezag, niettegenstaande de aanwezigheid van Nederlandse troe pen. Schotse mijnwerkers opnieuw' in staking In het Schotse steenkoolgebied Lanark shire zijn Maandag meer dan 6000 mijn werkers in staking gegaan, daar zij onte vreden waren over de vorderingen van de onderhandelingen om loonsverhoging. Het centrum van de stakingsactie is Blantyre, waar een maand gleden ge durende een week gestaakt is. De arbeiders gingen daarna weer aan het werk in de verwachting, dat hun eisen om loons verhoging onmiddellijk in beschouwing zouden worden genomen. Burgemeester Hustinx bij Truman De burgemeester van Nijmegen, mr. Chr. Hustinx, die momenteel een bezoek aan Amerika brengt, zal vandaag door pre sident Truman worden ontvangen. Verleden week strandde door de mist ter hoogte van Castricum de IJmuidense bot ter 1J.M, 215, eigenaar de zeventig-jarige schipper-duiker A. Sperling. De ruwe zee heeft het vaartuig lot over de waterlijn gezet, waar men thans bezig is met behulp van een „slede" de boot vlot te krijgen. Einde der Tribunalen op 1 Januari Nieuwe Amerikaanse resolutie Voor de derde maal heeft de Veiligheids raad gisteren besloten de behandeling van de Indonesische kwestie uit te stellen. Toen de vergadering werd geopend, maakte de Sovjet-afgevaardigde Andrei Gromyko bezwaar, dat de vergaderingen van de Veiligheidsraad en van de Algemene vergadering samenvielen. De voorzitter, sir Alexander Cadogan, stemde met dit be zwaar niet in en verweet Gromyko, dat hij met zijn bezwaren gewacht had, totdat de vergadering werd geopend. De zitting wérd na twintig minuten ver daagd. Heden, Dinsdag, zal de Indonesische kwestie opnieuw als punt één op de agenda staan. Aan de gedelegeerden in de Veilig heidsraad is de tekst van een nieuwe Ame rikaanse resolutie ter bestudering overhan digd. Deze tekst luidt als volgt: „Na ken nis genomen te hebben van de samenvat ting van het rapport der consulaire com missie, gedateerd 11 October 1947, waarin aangegeven wordt, dat de resolutie van de Veiligheidsraad d.d. 1 Augustüs 1947, be trekking hebbende op het staken der vijan delijkheden, niet volledig ten uitvoer is gelegd; na in het bijzonder kennis geno men te hebben van de eerste paragraaf van dit rapport, waarin erop gewezen wordt, dat door geen van beide zijden pogingen worden gedaan om tot overeenstemming te komen over de wijze, waarop genoemde resolutie zal kunnen worden uitgevoerd, doet de Veiligheidsraad een beroep op beide partijen om met elkaar in overleg te tre den, op welke wyze de resolutie kan wor den uitgevoerd en zich gedurende dit over leg te onthouden van alle activiteit, welke direct of indirect met deze resolutie in strijd is. De Veiligheidsraad verzoekt de commis- sie-van-goede-diensten de partijen behulp zaam te zijn bij het bereiken van een rege ling, welke de nakoming van de order „staakt het vuren'' zal waarborgen. Tevens verzoekt de Veiligheidsraad de consulaire commissie om zich met haar militaire staf beschikbaar te stellen voor de commissie-van-goede-diensten.'' Zes Amsterdamse agenten gearresteerd De dienst van de centrale controle van de Amsterdamse politie heeft zes agenten van het politiebureau Warmoesstraat,' die verdacht worden van het plegen van on regelmatigheden, gearresteerd. De ar restanten zijn allen uit de dienst geschorst. Prinses Marijke voor nabehande ling opnieuw naar he* ziekenhuis Prinses Marijke is heden voor een koi'te nabehandeling in het Gasthuis voor Oog- lijders te Utrecht opgenomen. Voor pasfoto's is een maximumprijs vast gesteld van f 0.75 per 3 stuks en voor elke 3 af drukken meer f 0.25. Het Directoraat-generaal van de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat voor z.g. spoedopnamen, welke binnen enkele uren klaar zijn, niets extra mag worden be dongen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot opheffing van de Bij zondere Gerechtshoven, de Bijzondere Raad van Cassatie en de tribunalen. In zijn toelichting zegt de minister, dat de voorgenomen opheffing nog niet in volle omvang onmiddellijk ten uitvoer zal kunnen worden gelegd. De tribunalen kun nen zonder al te grote bezwaren met in gang van 1 Januari worden vervangen. Dit is niet liet geval met de Bijzondere Ge rechtshoven en de Bijzondere Raad van Cassatie. Het aantal nog niet'berechte zaken bij deze colleges is zo groot, dat een onmid dellijke algehele overgang naar de orga nen van de gewone justitie zou leiden tot stagnatie in de afdoening van die zaken en tot vertraging in de berechting der reeds zo lang preventief gedetineerde delinquen ten. Het ligt in het voornemen deze col leges op te heffen, zodra het aantal nog niet afgedane zaken dit mogelijk maakt. Dit tijdstip kan voor de afzonderlijke ge rechten uiteraard verschillend zijn. Van daar dan het ontwerp voorziet in de op heffing van de gerechtshoven op een ten aanzien van elk door de Kroon afzonder lijk te bepalen tijdstip. Volgens de ont worpen regeling gaat de rechtsmacht van een Bijzonder Gerechtshof bij opheffing over op de arrondissements-rechtbank. In beginsel gelden voor de berechting van deze zaken de gewone voorschriften voor de berechting van misdrijven volgens het Wetboek van Strafvordering. Zo komt het instituut van de bewaring te vervallen, zodat de gewone voorschriften betreffende de voorlopige hechtenis zullen moeten worden nageleefd. Zowel met het oog op een snelle afdoening van de nog niet be rechte gevallen als ter handhaving van de rechtsgelijkheid met betrekking tot de reeds afgedane zaken staat volgens het ontwerp geen hoger beroep open van de rechtbankvonnissen ter zake van misdrij ven, waarop het besluit Buitengewoon Strafrecht van toepassing is. De cassatie is gehandhaafd in de tot dusver gebruikelijke vorm, welke gedeeltelijk het hoger beroep vervangt. Zolang de Bijzondere Raad van Cassatie nog niet is opgeheven, blijft be handeling van de cassatie en der herzie ning aan die raad toevertrouwd Bij opheffing van de Bijzondere Raad van Cassatie gaat diens rechtsmacht over op de Hoge Raad. Het ligt in de bedoeling de Bijzondere Raad van Cassatie eerst op te heffen na de opheffing van alle Bijzon dere Gerechtshoven. Volgens de voorgestelde regeling worden de tribunalen met ingang van 1 Januari opgeheven. Aangenomen moet worden, dat de berechting van de eigenlijke tribu naalzaken op dat moment practisch vrij wel zal zijn geëindigd. Reeds thans nemen de tribunalen kennis, van zaken, welke eigenlijk tot de competentie van de Bij zondere Gerechtshoven behoren. De rechts macht der opgeheven tribunalen gaat over op de kantongerechten. Bij iedere rechtbank kunnen een of meer bijzondere strafkamers ingesteld worden welke uitsluitend met de berechting van de misdrijven, waarop het besluit Buiten gewoon Strafrecht van toepassing is, zijn belast. Wanneer een Bijzonder Gerechtshof wordt opgeheven, verdwijnt ook de pro cureur-fiscaal bij dat hof. Voor de ver lening van een fiat-behandeling komen in zijn plaats de officiëren van justitie binnen het voormalig rechtsgebied van het hof. In het kader van de liquidatie der bij zondere rechtspleging past ook de ophef fing van de functie van hoge autoriteit. Voorgesteld wordt, deze functie te doen overnemen door de presidenten van de gerechtshoven. Het ligt in het voornemen dc overdracht te doen geschieden, wanneer de oude tribunaalzaken alle zijn afgehan deld. Met ingang van een nader te bepalen tijdstip kan de internering ten uitvoer ge legd worden als gevangenisstraf, te onder gaan in een rijkswerkinrichting. Heviger gevechten in Mantsjoerije De gevechten tussen de communisten en de regeringstroepen in Mantsjoerije zijn de laatste 24 uur in hevigheid toege nomen, daar opnieuw verschillende com munistische eenheden de Soengari-rivier zijn overgestoken. Naar wordt gemeld, be vinden zich drie belangrijke steden van de regering, Kirin, Tehwei en Foesjoen in een critieke positie. Generalissimus Tsjang Kai Tsjek is voor de tweede maal in tien dagen te Peking aangekomen om besprekingen met de militaire leiders te voeren over de toestand in Mantsjoerije. Militaire regeringskringen zijn pessi mistisch gestemd en verklaren dat alles zal afhangen van de tijdige aankomst van versterkingen. De Britse troonrede Koning George sloot gisteren formeel het tweede zittingsjaar van het parlement, onder de Labour-regering. De koning sprak zijn lofprijzing uit over dc krachts inspanning van de Verenigde Staten om de Europese productie en wereld-handel weer op gang te brengen. Koning George zal heden in zijn statie koets naar het parlement rijden en per soonlijk de zitting openen. In de door een koninklijke commissie voorgelezen Britse Troonrede wordt mel ding gemaakt van „zichtbare vorderingen" op de weg van het economisch herstel van Groot-Brittannië, doch tevens dc nadruk gelegd op de vitale noodzaak voor voort gezette inspanningen en opofferingen van het Britse volk. In de eerste plaats wor den de hoofdpunten van de regeringsplan nen ter oplossing van de economische cri sis in het licht gesteld. Voorts wordt ge memoreerd. dat de Britse regering het aanbod van Marshall met sympathie be groette en krachtig steunt. Verduistering vermoed bij Beheersinstituut Een onderzoek der politie heeft vermoe dens doen rijzen, dat dé 35-jarige M. J. H. Th. P., die bij het Beheersinstituut te Haarlem werkzaam was, zich heeft schul dig gemaakt aan verduistering van ver schillende voorwerpen die door dit bureau in beslag genomen waren. Daaronder zijn een stofzuiger, een antiek kastje, een ra diotoestel en een gasfornuis. Nadat er proces-verbaal was opgemaakt is hij weer op vrije voeten gesteld. Het woord is aan...- Etienne Rey: Om zich te ontwikkelen hebben zwakke karakters behoefte aan voorspoed, en krachtige aan tegenspoed. Prof. W. Mengelberg tot Juli 1951 uitgesloten De Centrale Ereraad voor dc Kunst heeft heden uitspraak gedaan in het hoger be roep. door prof. dr. Willem Mengelberg in gesteld tegen de uitspraak van de Ereraad voor de Muziek van 2 Juli 1945, waarbij hem voor de duur van het leven een ver bod werd opgelegd in Nederland als diri gent op te treden. De Centrale Ereraad vernietigde de uit spraak van de Ereraad voor de Muziek en verbood prof Mengelberg beroepsuitoefe ning in het openbaar in iedere vorm. daar onder begrepen het lidmaatschap of be st uurslidmaatsehap van enige beroepsver eniging, voor de tijd van zes jaar. welke geacht wordt te zijn ingegaan op 1 Juli 1945 en dus zal eindigen op 1 Juli 1951. Cholera blijft woeden in Egypte Het Egyptische ministerie van Gezond heid heeft het record-cijfer van 366 in de loop van 24 uur aan cholera bezweken personen bekend gemaakt. Voorts werd medegedeeld, dat 753 nieuwe gevallen zijn gerapporteerd. Het totaal aantal sterfge vallen sinds het uitbreken van de epidemie op 23 September bedraagt thans 2 637. De commissie-Oud brengt rapport uit De commissie voor het herstel van de financiële zelfstandigheid van gemeenten en provincies, de Commissie-Oud, heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën rapport over de herzie ning der provinciale financiën uitgebracht'. Dê mogelijkheid van gemeentelijke sa menwerking zou naar het oordeel der com missie kunnen worden uitgebreid tot die welke destijds in het ontwerp-Van Boeyen was opgenomen, namelijk lot een samen werking op publiek-rechtelijke grondslag tussen gemeenten, rijk, provincies en zelfs particulieren. Bij de regeling van 1943 nam men zijn toevlucht tot een soort provinciaal fonds, waaruit de provincies volgens een zekere verdelingsmaatstaf uitkeringen zouden ont vangen boven de inkomsten, welke zij uit een eigen provinciaal belastinggebied kon den verwerven. De commissie is tot de conclusie gekomen dat aan de behoeften der provincies voors hands in voldoende mate wordt tegemoet gekomen, indien er naar gestreefd wordt, het totaal der algemene dekkingsmiddelen voor de provincies te brengen op ongeveer 43.000.000. De commissie heeft zich af gevraagd, of er plaats is voor nieuwe pro vinciale belastingen. Zij hgeft echter geen geschikte nieuwe provinciale belasting- Nog geen civiel bestuur over de bezette gebieden Amerikanen komen op hun voornemen terug Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat zijn plannen om het bestuur van de door het Amerikaanse leger bezette ge bieden over te nemen voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld. De perschef van het mi nisterie kon op dit besluit geen commen taar geven. Zoals bekend heeft Marshall zich ernstig bezig gehouden met de moge lijkheid om het bestuur van de bezette gebieden van het ministerie van Oorlog over te doen gaan op dat van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie heeft men op het ogenblik niet het plan om verder te gaan in een reeds eerder voorgestelde richting, namelijk dat. naar het voorbeeld van het Engels-Amerikaanse hoofdkwartier tijdens de oorlog, Engeland en Amerika beurte lings de verantwoordelijkheid van het be stuur zouden dragen. Men hecht er wel enige betekenis aan. dat generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur van Duitsland, na het deelnemen aan de Engels-Amerikaan se besprekingen over het financieren van de Engels-Amerikaanse zóne van Duits land, thans naar Duitsland is teruggekeerd Naar verluidt is Clay persoonlijk tegen burgerlijk bestuur gekant. Scheepsschroef in de knel Parijse transportstaking eindigt heden Officieel wordt meegedeeld, dat het personeel van de Métro en busdiensten te Parijs heden het werk zal hervatten. De stakers hebben overeenstemming met de regering bereikt. Tussen Tissier, kabinetschef van het Franse ministerie van Vervoer, en de ver tegenwoordigers van het stakingscomité der Métro-arbeiders, is, zo wordt door Agence France Presse nader vernomen, een accoord getekend. De 'overeenkomst is mogelijk geworden, doordat de regering heeft toegegeven met betrekking tot de voornaamste eisen van de transportarbeidersbond. Indirect heeft de regering ook wat betreft de kwestie der betaling van dagen, waarop gestaakt is, het standpunt van de wederpartij aan vaard. Een enorme scheepsschroef, bestemd voor de „Willem Ruys", het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, is tijdens het transport naar de Maasstad in de Dijk- straat te Zevenbergen tussen de huizen bekneld geraakt. Dit gebeurde 's morgens om negen uur en eerst 's middags om drie uur dacht men de reis te kunnen voortzet ten, nadatde gevel van een huis was gesloopt: Maar de politie, die blijkbaar nog meer moeilijkheden vreesde, nam de truck en de scheepsschroef in beslag, omdat naar haar mening het verkeer door een derge lijk tramsport in gevaar wordt gebracht. De gevel, welke gesloopt werd. stond op de nominatie om afgebroken te worden omdat hij door oorlogshandelingen was be schadigd en zeer bouwvallig was. Het transport is later vrijgegeven en naar Rotterdam vertrokken, bronnen kunnen aangeven. Zij ziet in de in 1943 gekozen vorm ook thans het middel, om de beschikbare gelden naar behoefte en billijkheid over de provincies te ver delen. Het komt haar echter gewenst voor, het te verdelen bedrag niet langer afhan kelijk te doen zijn van de opbrengst van de Grond- en Personele belasting. Beter is het als maatstaf te gebruiken de opbrengst van een bepaald percentage van de Inkomsten belasting (met inbegrip van de Loonbelas ting). of het uit te keren bedrag afhanke lijk te stellen van de opbrengst van alle daarvoor in aanmerking komende rijksbe lastingen. De commissie geeft de voorkeur, aan de laatste oplossing. De opbrengst dezer belastingen aannemende op ongeveer 2.170.700.000 adviseert de commissie het bedoelde percentage te stellen op 0.75, zo dat het uit te keren bedrag f 16.280.000 be draagt. Daartegenover kan de bestaande rijksuitkering, welke naar de thans beken de gegevens zou kunnen worden geraamd op 4.900.000, vervallen, zodat een grotere inkomst voor cle provincies ontstaat van 11.380.000. De inkomstencapaciteit voor de gezamen lijke provincies wordt dan 60 opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting 15.600.000), 50 opcenten op de hoofdsom der Personele Belasting 11:500.000), uit kering uit 's rijks kas 16.280.000; totaal 43.380.000. De commissie meent, dat een bevredi gende uitkomst wordt verkregen, indien de verdeling van het beschikbare bedrag ge schiedt: voor een derde gedeelte naar even redigheid van de oppervlakte der provincie, voor een derde gedeelte naar evenredigheid van het aantal inwoners der provincies en voor een derde gedeelte in elf gelijke delen. De commissie ziet geen reden voor de provincies naar analogie van het gemeente fonds een provincie-fonds te stichten. Voor de wegenfinanciering acht de com missie het noodzakelijk een aparte regeling te behouden. Hoewel dit vraagstuk de commissie vestigt de aandacht op een rij wielbelasting binnenkort in beschouwing wordt genomen, acht de commissie het noodzakelijk, de provincie reecs terstond volgens de wet op het Verkeersfonds enige extra middelen te verschaffen ter tegemoet koming in de zeer gestegen kosten van aan leg en onderhoud der wegen. De voorge stelde maatregel zal de inkomsten der pro vincies ten behoeve van de wegen verhogen met rond f 2.800.000. De commissie doet haar rapport verge zeld gaan van een ontwerp van wet met bijbehorende toelichting. Commissie van onderzoek naar Italiaanse koloniën Op de conferentie van dc speciale afge vaardigden der vier ministers van buiten- lande zaken over de toekomst van de voor malige Italiaanse koloniën is officieel een commissie van onderzoek ingesteld, die een bezoek zal brengen aan de betreffende ko loniën. De Commissie, die uit 36 leden be staat, zal de afgevaardigden de noodzake lijke gegevens verschaffen over de bestem ming van de voormalige Italiaanse kolo niën Libië en Italiaans Somaliland en zich op de hoogte stellen van de mening der plaatselijke bevolking. Duff Cooper vervangen Sir Oliver Charles Harvey, plaatsver vangend Brits onderminister van Buiten landse Zaken, is benoemd tot ambassa deur in Frankrijk, in welke functie hij Duff Cooper zal opvolgen. In de jaren 1939 en '40 is Harvey Brits gezant te Pa rijs geweest. Duff Cooper «was ambassa deur sinds October 1944. Reuters diplomatieke correspondent schrijft, dat leden van de Labourpartij zware druk op de regering hebben uitge oefend teneinde te bereiken, dat Duff Cooper, een conservatief politicus, ver vangen zou worden. Weerbericht IETS MINDER KOUD DES NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Heldere nacht met nog slechts op en- kele plaatsen, hoofdzakelijk in het Oosten van het land. lichte nachtvorst en hier en daar vorming van nevel- of mistbanken, welke in de ochtend weer oplossen Morgen overdag over het algemeen vrij zonnig droog weer. Tijdelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen. In de namiddag vrij warm voor de tijd van het jaar. 22 October: Zon op 7.15 uur. onder 17.53 uur Maan op 15.31 uur. onder 23.14 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1