J Haarlemse bloemen-schilderes geëerd Nederlandse handel met IJsland wordt uitgebreid Strijbos herziet zijn verklaring PHILlSHAVE Wereldnieuws Paada en de Meestervlieger DINSDAG 21 OCTOBER 1947 2 De Kunsthandel Leffelaar (Wagenweg, Haarlem) arrangeerde een ere-tentoon- stelling van een voornaam deel van het oeuvre van de bekende bloemen-schilderes mevrouw H. DingemansNumans ter her denking van haar zeventigste verjaardag. Het is vol piëteit, een gecombineerde ex positie geworden. Het werk van wijlen haar echtgenoot Waalko Dingemans Sr. vormt met het hare, in schijnbare tegen stelling, een sympathiek en harmonieus geheel. Wij leren de echt-vrouwelijke uiting kennen van een gevoelig tem perament, dat, gerijpt niet de jaren, zich de problemen niet gemakke lijker heeft gesteld. Meer voelend voor het „salonfahige" schilderij, dan voor het schilderachtige fragment zoals haar voortreffelijk „Appelbloesem", doorwerkt zij haar doeken met grote toewijding. Het is de aangeboren zin voor het wonderlyk- schone der bloem, de toverachtige vormen en de oneindige verscheidenheid van tin ten en kleuren, die haar weerhoudt van schetsmatigheid. Wel geeft ze nu en dan in iets breder toets, kleine doekjes als „Juni Flora", „Dotterbloemen" en „Drie bloemetjes" dat als een mozaïekje is in de felle kleurstelling, maar ook deze zijn geen schetsen gebleven. Zij schildert bij voorkeur de „kleine bloem", gezaaid in fonkelende kleuren en tinten op een veel heid van vormen als een vrij en ongebon den borduurpatroon op een kostelijk weef sel. Dit is eenmaal het persoonlijke in deze artiste. Zij koestert de bloemen, bindt ze smaakvol samen en zoals de artistenhand ze in een vaas doet uiteenvallen zo is het goed. Zó zijn haar composities goed geworden. Maar er is in dit werk géén toe val. Er is geen ge bruik gemaakt van een gelukkig samen vloeien van de verf, noch van het mee werken van het doek. Alles is bedacht, overwogen, correct, nauwkeurig, precies in de vorm. Haar be zieling is een rustig afgestemde. Zij offert liever iets op aan de kleur dan aan de vorm. Haar bloemstuk ken zijn intieme din gen geworden van de kamer waarin ze ontstonden en nemen naar de kamer waar heen ze verhuizen de bekoring dezer inti miteit mee. Door de juiste tekening en het pre- ciese werd menig bloemstuk sterk plas tisch, een bewijs hiervoor is haar mooiste doek naar mijn mening „Kar dinaalshoedjes". „Herfst-mineur" er scheiden zich eveneens in dit opzicht. Mevrouw DingemansNumans kent de bloem als weinig anderen. Zij begrijpt het kortstondige,onvergelijkelijk rijke van het bloemenleven. Zij voelt er de verganke lijkheid van, de pralende ijdelheid. Zij weet, dat het bloemenvlees even moeilijk is weer te geven als dat van de mens. Bloemen zijn geen geduldige modellen. Men moet begrijpen, dat de zo bewuste manier van werken tijd vordert en welke schoonheid duurt kort-.fr dan die ener bloem? Bloemen hebben karakter. Haar vormen zijn eindeloos variërend. Zij zijn een' kun stenaarsleven waard. Wie dit zó besteedt als deze schilderes mag van een rijk leven spreken. De sprankelende vitaliteit, waar dit werk vol van is, houdt nog veel schone beloften in. Ze vormen een soort journalistiek van de Rotterdamse haven. De schilder noteerde met even groot gemak een kleine kroniek van het paardenleven langs het Spaarne. In wezen is dit niet zo sterk en vol ka rakter als het Rotterdamse, dat groot- steedser is. De kunstenaar heeft zich daar echter niet aan gestoord en hief het pro vinciale op naar hetzelfde niveau. Knap, vlot, raak en soms opmerkelijk volledig zijn deze paardenschetsen. Als uitbeelder van de tragiek der zwoegende paarden geweldig in hun inspanning, dampend in dompige rust, neerhangend de kop in haast menselijke overgave en onderdanigheid is Dingemans de oudere niet overtroffen. Dit was zijn kracht. Hij voelde de roman tiek van dit zwoegende leven en harte lijk en goed méns als hij was, sprak hij op ontroerende wijze zijn medelijden uit. Ook het Stadsgezicht bleek hij een enkele maal romantisch te bezien zoals in „Dieze" (Den Bosch) en „Dalumpoortje" (Gorcum). Een van zijn fraaiste dingen is de gouache „Pastorie van Schelluinen", het sierlijke gebouwtje in renaissance stijl, dat zich verheugt in de bescherming van Mo numentenzorg. Er is véél moois. Ik noem daarvan nog de ïnkttekening-met-gouache van een „Smid bij het aambeeld". „Rustende ploeg paarden" en een studieblad »,de Koren maaier". Hij synthetiseerde juist. Hij was door- en-door kind van zijn tijd, zijn eigen aard behoudend. Zijn werk groepeert zich gun- „majeur" onder- Typerend voor de tijd waarin Waalko Dingemans de oudere leefde en werkte zijn het „Strandgezicht" met de twee vrouwenfiguren en, meer nog „Slepers paarden aan de haven", waarin het sil houet der Rotterdamse Maasbrug zich fijn aftekent in de verte en een fraai huizen- brok zich op het tweede plan verheft. Men proeft er iets in van het samen vattende van Weissenbruch, de lichter trant van Akkeringa en het gezond im pressionisme van Breitner. Het zijn een paar bijzonder mooie dingen, die het naast veel goede stalen der toenmalige manier zullen uithouden. Toch waardeer ik nog meer de kleine studiebladen uit zijn laatste schetsboeken. De radio geeft Woensdag Hilversum I 301 m. 7, 8, 13. 18. 20 en 23 uur: nieuws; 7,15 Gymnastiek: 7.30 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Sym- phonische muziek: 10 00 Morgenwijding; 10.20 Voor de keuken; 10.35 Deanne Durbin zingt; 10.45 Voordracht: 11.00 Voor de vróuw; 11.30 Platen: 12.00 Amsterdams Politiemuziekcorps; 12.30 Weerbericht; 12 33 Voor het platteland: 12.38 Vervolg Politie- muziekcorps; 13.15 Kalender; 13.20 Jan Corduwener; 13.45 Belgische en Franse dansorkesten; 14.00 Causerie over Romain Rolland; 14.15 Jeugdconcert: 15.00 Luister spel voor de jeugd (III): 15.30 Kinderzang; 1? 45 Ziekenbezoek; 16.15 Vragen staat vrii; lfc.45 Het stond in de krant; 17.15 Orgel; 17 30 Volksherstel: 17.35 Dansorkest; 18.20 Platen: 18.30 Strijdkrachtenprogramma; 19.00 Het beginselprogramma van de Partij van de Arbeid: 19.15 Platen: 19.30 V.P R O - cursus; 19.45 Lezen in de Bijbel: 20.05 Din gen van de dag; 20.15 Concertgebouworkest speelt werken van Branrns: 21.00 Luister spel: „De vleugels van de tijd"; 22.15 Tan go-rumba-orkest: 22.45 Poëzie; 23.15 Platen Hilversum II. 415 m. 7, 8, 13, 19, 20 en 2JV30 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Koraalmuziek; 8.30 Platen; 9.00 Zieken bezoek: 9.35 Werken van Mozart en Reger; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianomuziek van Brahms, Debussy en Ravel; 11.30 Kamer muziek van Haydn en'Mozart; 12.15 „Sangh en Spel": 12.30 Weerbericht; 13.15 Mando- linata: 13.45 Musetteklanken; 14.00 Lichte muziek; 14.30 Het bewaren van bol- en knolgewassen; 15.00 Strijkkwartetten van Haydn en Mozart; 15.45 Spaanse en Zuid- Amerikaanse muziek; 16.00 „Simple sym phony" van Britten; 16.20 Chr. kinderkoor „Hosanna" uit Hillë'gom; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Klanken van Hawaii: 17.45 Het Rijk overzee; 18.00 Pianoduo; 18.30 Vac cinatie tegen besmettelijke ziekten; 19.15 Nieuws uit Indië: 19.30 Actualiteiten; 19.45 Engelse les; 20.05 Proloog: 20.15 Orkest, koor en solozang: 21.15 Keerpunten in Is raels geschiedenis: 21. *5 Crne- tgeb orkest speelt Brahms-m .igramma (\s lq v»n Hilversum I); 22.45 Overdenking; 23.00 Kwintet van Mozart; 23.30 Platen, Maïskolven en duindoorn, een der werken van de schilderes H. Dingemans-Numans. stig bij dat van de begaafde impressio nisten. Waalko Dingemans de Jongere schil derde bijna devoot een portretje van zijn moeder. Hij doorwerkte het met grote toe wijding en omvatte het met goud, dat allerlei schone toevalligheden vertoont. Een hommage, die ook de maker zelf eert. HERMAN MOERKERK. Geschenk aan het Engelse Kroonprinselijk Paar De Nederlandse regering heeft besloten aan prinses Elisabeth van Engeland en Philip Mountbatten ter gelegenheid van hun aanstaand huwelijk een geschenk aan te bieden dat zal bestaan uit een drinkser- vies, vervaardigd door een Nederlandse glasfabriek en uitgevoerd in loodkristal. Suiker in dameskousen Twee arbeiders van een Amsterdamse suikerfabriek hebben de verleiding van het vele zoet niet kunnen weerstaan. Aange- I zien het niet mogelijk was het begeerde artikel langs de normale weg naar buiten te brengen, maakten zij gebruik van bruine dameskousen, waarin zij de suiker ver pakten. De kousen met de zoete inhoud wierpen zij aan de achterzijde van de fa briek over de omheining op stapels turf, i welke daar waren opgeslagen. De „suiker- turven" welke tussen de echte turven bijna niet opvielen, werden later weggehaald. Bij de arrestatie van de dieven, werd 27 kilo suiker in beslag genomen. Twintig jaar geëist tegen ex-burgemeester van Kampen De 49-jarige jhr. ir. E. F. S., in de oor logsjaren burgemeester van Kampen, heeft terecht gestaan voor het Arnhemse Bij zondere Gerechtshof, zitting houdende te Zwolle. De verdachte had voor Mei 1942, de datum van zijn burgeme.esterbenoeming te Kampen reeds als kringleider van de NSB te Deventer een treurige faam -er- kregen. Een van de ergerlijke daden, welke S. in Deventer bedreef was de plundering en vernieling van de.synagoge. Deze over val werd door W. A.-lieden onder leiding van S. in Juli 1941 gepleegd. Dat S. ook in NSB-kringen weinig ge zien was, blijkt wel uit het feit dat men hem min of meer gedwongen heeft te teke nen voor de Waf f en SS om hem op deze manier kwijt te raken. Dit had inderdaad ten gevolge dat hij van October 1942 tot December 1943 naar het Oostfront moest. De procureur-generaal eiste een ge vangenisstraf van 20 jaar met aftrek van .oorarrest. Daar jhr. S. door in vreemde krijgsdienst te treden reeds zijn rechten als Nederlands onderdaan verloren heeft, werd tegen hem geen ontzetting uit de kiesrechten geëist. Italiaanse communisten vragen maatregelen tegen de Gasperi Palmiro Togliatti, secretaris-generaal van de Italiaanse communistische partij, en Luigi Longo, zullen Italië bij de Komintern vertegenwoordigen, aldus een communiqué van de Italiaanse communistische partij. Longo was aanwezig bij de oprichtingscon ferentie in Polen. In het communiqué wordt verder gezegd, dat het partijbestuur beslui ten zal nemen ten aanzien van „concrete maatregelen" tegen de regering van Gas peri. welke onder voorwendsel van het ontvangen van zogenaamde hulp uit het buitenland :n werkelijkheid hel Amerikaan- imperialisme dient en Italië tot een ba sis oorl" gr politiek van de Verenig de Staten ma.u.. KABOUTER LEKKERBEK, Aart v. Breda, L. J. Veens Uitgeversmaat schappij N.V., Amsterdam. De kraan der kinderliteratuur, d!e een poosje verstopt scheen te zijn, is plotseling weer wijdopen komen te staan. Zo verscheen dit kleurig boekje van Aart van Breda, geheel getekend en daar om een origineel dingske voor kinderen van vijf a zeven jaar, waarin de steeds weer aantrekkelijke geschiedenis van een eigen wijze kabouterman behandeld wordt, die voor zijn kieskeurigheid op het punt van de „inwendige kabouter" deerlijk gestraft wordt. Niet alleen als leesboekje, maar ook als voorleea-bron zal kabouter Lekkerbek >e»rl zijn weg wel tot de jeugd vinden. Hockey Twaalf landen voor het wereldkampioenschap dames Op het ogenblik hebben twaalf landen Inge schreven voor de wereldkampioenschappen da mes-hockey, welke In Mei In het Wagner-stadion te Amstelveen zullen worden gehouden. België. Frankrijk, Denemarken, Tsjecho-Slowakije, Spanje, de Verenigde Staten. Engeland. Wales, Schotland, Ierland, Nederland en waarschijnlijk Brlts-Indié hebben zich voor deelneming aan de tournoolen opgegeven. Het Olympisch tournool. Vijftien landen hebben reeds Ingeschreven voor het Olympisch hockey toumooi, dat ln de zomer van het volgend jaar, te Londen zal wor den georganiseerd. Het tournool zal op dezelfde wijze worden ge organiseerd als destijds te Berlijn in 1936, zodat de deelnemende landen dus le zijner tijd over verschillende pools worden Ingedeeld. Jan Stender is geen K.N.Z.B.-trainer meer In het „Robben-nieuws", een uitgave van de Hllversumse zwemvereniging „De Robben' wordt bekend gemaakt, dat Jan Stender van de KXZB bericht heeft ontvangen, dat hij „wegens bet gemis van paedagogische kwaliteiten bij training" onmiddellijk ingaande ontslagen ls zijn functie van bondstrainer. Bij informatie bij het bondsbestuur werd ons medegedeeld, dat de commissie zwemwedstrijden van de KNZB Inder daad een dergelijk schrijven, onder goedkeuring va q het bestuur, heeft verzonden Hoewel de naam van mevrouw Braun—Voor winde uit Rotterdam, die een van de frainsters is geweest van de Olympische zwemploeg 1936 te Berlijn, als opvolgster van Jan Stender wordt genoemd, vernamen wij, dat het bonds bestuur nog geen contact met mevrouw Braun over dit punt heeft opgenomen. Turnsters naar Londen Voor het Internationale turntournool tijdens de Olympische Spelen in Londen zal door de KNGV een damesploeg worden uitgezonden, echter geen herenploeg. De Nederlandse turnsters, die naar de Olym pische titel zullen dingen, gaan ln training, waarvoor een programma door de technische bondsbestuurderen werd samengesteld. De returnwedstrijd Frankrijk—Nederland van de keurturnsters zal 10 Januari ln Parijs worden gehouden. Voorts hebben de Nederlandse keur turnsters een uitnodiging uit Straatsburg ge accepteerd. De demonstratie heeft daar plaats na het bezoek aan Parijs, namelijk op 12 Januari. Prins Bernhardkapel niet naar Bloemendaal terug De Prins Bernhardkapel welke enige tijd in de tropen verbleef en thans met de „Kota Inten" op weg is naar het vader land was voor haar vertrek naar Indië gehuisvest in huize „De Rijp" te Bloemen daal. Naar wij vernemen is de kans, dat zij daar zal terugkeren zeer gering. Belangrijk succes van onze handelsmissie De meeste Nederlanders weten heel weinig van IJsland, het grote eiland in het noor- lijke gedeelte van de Atlantische Oceaan, 360 km van Groenland en 965 km van Noorwegen verwijderd. Als zij de naam, die zijn ontstaan dankt aan het vele drijf- ijs dat er in de nabijheid komt, uitspreken, huiveren zij als een reactie van de kou en denken veelal aan een onherbergzaam oord, waar de bewoners, als primitieve Es kimo's de langste tijd van het jaar in sneeuwhutten half onder de grond wonen. Uit hun schooljaren herinneren zij zich, dat IJsland ruim drie maal zo groot als Nederland is, maar dat het tot de dunst- bevolkte gebieden behoort (de totale be volking is slechts 145.000!). Vreemd kij ken wij op als mensen die als de Ierse monniken voor het eerst in 795 het eiland opnieuw ontdekten, ons vertellen hoe het er werkelijk is. De IJslanders leven als wij, in verschil lende opzichten zelfs moderner. In de hoofdstad Reykjavik regelen verkeersagen ten het drukke verkeer; in verhouding zijn er meer auto's dan hier. De huizen worden centraal verwarmd met het water uit de geysers. Het onderwijs staat op hoog peil, zelfs wordt er in Reykjavik een universiteit, een geneeskundige en theolo gische, gevonden; in Akureyri staat een H.B.S. Vele IJslanders hebben een eigen bibliotheek. Zoo leeft deze kleine gemeenschap van stoere werkers. In 1918 werd IJsland als een vrije staat door Denemarken erkend. Daarbij werd een republikeinse bestuurs vorm ingevoerd. Voor IJsland wordt thans in het bijzon der onze belangstelling gevraagd. In ons eigen belang! Er zijn zaken met dit land te doen! Een kwart van de bewoners vindt haar bestaan in de visserij. Niet alleen met de vangst, maar vooral ook met de bereiding van de vis, vooral bevroren kabeljauw, traan, vismeel. Men vindt er niet minder dan 64 fabrieken en koelinrichtingen. Een groot deel van de productie wordt natuur lijk uitgevoerd. Daarentegen moeten de IJslanders veel invoeren om zelf te kun nen leven, daar het land zelf niet veel oplevert. Verlangde producten zijn: graan, aardappelen, koloniale waren, hout, steen kool, ijzer, spiritualiën en fabriekswaren, onder andere radio-artikelen- Reeds voor de oorlog deden de Neder- Brandweernieuwtje in de hoofdstad Motorspuit geeft na 10 seconden water uit „eerste hulp"-slang De Amsterdamse brandweer heeft enige nieuwe motorspuiten gekregen waarmee het mogelijk is tien seconden na aankomst bij een brand water te geven. Er wordt dan een kleine straal uit de „eerste hulp tank" van 350 liter op het vuur gericht. Nog 10 seconden en met zes forse stralen kunnen de spuitgasten aan het werk gaan. De motorspuiten bezitten een capaci teit van 2500 liter pe^ minuut met een opvoerhoogte van 80 meter. In de ge sloten manschapcabine kunnen zes brand weerlieden meerijden. Elke wagen be schikt over zes slangen en een eerste hulp slang, waarmede gespoten kan worden voordat de grote slangen op de waterlei ding zijn aangesloten. Deze vernieuwing bij de Amsterdamse brandweer was nodig, want het materiaal, dat thans gebruikt wordt, is ruim 25 jaar oud. landers zaken met IJsland, maar nog slechts in beperkte mate. Na onze bevrij ding is dit toegenomen, het vorig jaar be droeg onze export naar IJsland 5Vfe mil- lioen gulden. Maar daarmee zijn de mo gelijkheden niet uitgeput. Integendeel! Kort geleden is een Nederlandse missie van handelsmensen en fabrikanten, onder voorzitterschap van de heer J. C. Backer Overbeek te Bloemendaal. directeur van de Hollandse Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, naar IJsland geweest om de mogelijkheid van uitbreiding onzer han delsbetrekkingen te bespreken. Men was door onze regering gemachtigd om afspra ken te maken. De besprekingen werden bijgewoond door Dr. Bakker uit Londen, die als waarnemer voor de regering was meegegaan. De heer Backer Overbeek vertelde ons, dat hij over de bereikte resultaten alles zins tevreden is. De IJslanders bleken vlotte zakenlui te zijn en alles verliep zo vlot. dat al in acht dagen de overeenkomst tot stand gekomen was. Een keer werd er zelfs onverwacht 's nachts in het hotel in pyjama vergaderd! Er is gebleken dat IJsland ons in ,ruil van producten die zij van ons verlangen, kunnen leveren traan (voor levertraan en margarinefabricage), vismeel en bevroren vis. Vooral aan vismeel, dat nodig is voor veevoeder, Is hier grote behoefte. Als levering door IJsland niet voor Januari in orde komt. zou het nodig zijn dat een deel van onze veestapel wordt_afgeslacht, om dat men de dieren tocli niet kan laten verhongeren. Geen wonder, dat onze re gering met verheuging van deze bereid verklaring tot levering heeft kennis ge nomen- Elk weet, dat onze vee-positie nog altijd niet rooskleurig is. Al heeft Ne derland ook een eigen visserij, bevroren kabeljauw is hief ook welkom, want in vele streken is zeer zelden vis te koop. De mijnwerker in Limburg wil ook graag Vrijdag vis op tafel zien! IJsland vraagt ons daartegenover onder andere zout, ijzer, verschillende levens middelen (zoals meel. aardappelen en appels), sigaren, alcohol, radio-artikelen, glaswerk, textiel en schoenen. Het zal voor ons in sommige gevallen moeilijk zijn voor deze leveringen te zor gen. maar zo vervolgde de heer Backer Overbeek het is een landsbelang, dat alles gedaan wordt om die mogelijk te ma ken. Fabrikanten moeten ook medewer ken, ook al zijn ze overvoerd met bestel lingen- Het gaat hier niet om een transac tie voor een jaar, maar Nederland kan hier voor de toekomst een mooie afzetmarkt verkrijgen. Het klinkt wat bescheiden een afzetge bied voor 145.000 inwoners, maar men moet daarbij bedenken, dat de IJslanders zelf niets fabriceren, zodat alles door im port verkregen moet worden. Voor het komende jaar zijn overeen komsten gesloten die de zekerheid geven, dat onze export naar IJsland belangrijk hoger zal worden dan de 5 V2 millioen gul den van het vorige jaar. De Hollandse Stoomboot Maatschappij vaart thans een keer in de drie weken naar IJsland. De reis wordt evenwel ge maakt via de Far Oer-eilanden; daardoor duurt het geen 5 k 6, maar 7 a 8 dagen. In de toekomst is het waarschijnlijk dat onze relaties met de Far Oer-eilanden ook nog uitgebreid zullen worden. Thans is een missie van 3 personen uit IJsland in ons land om onderhandelingen te voeren over haar aankopen. De heer Backer Overbeek sprak de hoop en ver wachting uit, dat zij overal met welwil lendheid zullen worden tegemoet getreden. DE WILLEM BARENDSZ Rijkscontroleur van de walvisvaart onderschrijft dr. Melchior's mededelingen „Na nader ingewonnen inlichtingen voel i De verklaring van ir. de Waal dat de ik mij genoopt mijzelve in zoverre tegen te Willem Barendsz de vergelijking met an- spreken, dat inderdaad aan het einde van de reis, toen ik niet meer aan boord was. want op 28 Februari vertrok ik met de tankboot Nacella naar Kaapstad de toe stand aan boord van de „Willem Barendsz" overeen kwam met de door dr. Melchior beschreven feiten, waarvan ook tijdens mijn verblijf aan boord reeds de verschijnselen tot uiting kwamen". Dit is letterlijk de tekst van een door J. P. Strijbos getekende aan de pers gerichte verklaring, die Maandagmiddag op een persconferentie, waar Strijbos zelf verhin derd was te komen, werd voorgelezen. De aanleiding tot deze persconferentie was een ook in dit blad gepubliceerde ver klaring van de heer Strijbos, waarin deze dr. Melchior enigszins overdreven voorstel-- lingen over de misstanden op de Willem Barendsz, in zijn boek over de eerste reis van dat schip, verweet. De verklaring van de heer Strijbos lever de na de voorlezing van zijn schrijven uiteraard geen stof meer voor discussie, maar dr. Melchior nam de gelegenheid te baat om de talrijke persmensen te vertellen van zijn inzicht in de toestanden op de Wil lem Barendsz; inzichten waarvan de lezers van dit blad in de afgelopen weken reeds kennis hebben kunnen nemen. De heer W. Hillenius, rijkscontroleur tei walvisvaart, die eveneens aanwezig was, vestigde er de aandacht op, dat hij de ver klaringen van dr. Melchior volledig onder schreef. Hij gaf tevens als zijn mening te kennen, dat de mate van vervuiling, die door dr. Melchior .gesignaleerd is, absoluut niet zo erg had hoeven zijn en voorkomen had kunnen worden. Nog een beschuldiging Tevens behandelde dr. Melchior een ar tikel van ir. de Waal, dat deze aan de pers had toegezonden en dat felle critiek be vatte over de „publicatie-excessen waar aan dr. Melchior zich te buiten is gegaan" Dr. Melchior tekende hierbij aan, dat ir. de Waal indertijd bedrijfsinspecteur op de Willem Barendsz was en thans procuratie houder van de Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart is en bovendien, even als Jan Strijbos, reeds in Februari met de tanker Nacella naar Kaapstad was vertrok ken. (Dit alles was niet uit de brief van ir. de Waal gebleken). „Voordat het ergste be gon dus", voegde de heer Hillenius hier aan toe'. Vóór de visite komt, scheer ik me- gauw nog even glad met Philips „PHILlSHAVE", zegt Staalbaard. Al leen de steker in het stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoonlijk over tuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met: PHILIPS Kolenproducfie ruim 895.000 ton in September Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de productie der Limburgse mijnen in September bedragen 895.213 ton,' waardoor men de inzinking van Augustus (801.756 ton) te boven is gekomen en het peil van Juli (891.434 ton) is overschreden. Een verblijdend verschijnsel is de verdere toe neming van de productie per werkdag tot 34.431 ton. In Augustus bedroeg deze 3.246 en in September van het vorig jaar 30.005 ton. Het productie-indexcijfer bereikt een stand van 77 op basis van 1938 - 100. In September 1946 was het indexcijfer 67. Voor binnenlandse behoefte werd door de mijnen in September verzonden 690.569 ton. Uit het buitenland werd ingevoerd een hoeveelheid van 264.145 ton. dere walvis-moederschepen glansrijk zou doorstaan, bestreed dr. Melchior door te vertellen, dat volgens hem bijvoorbeeld het Engelse schip „Balaena" veel beter uitge rust was. Ook liet in tegenstelling tot het geen ir. de Waal schreef, de proviandering veel te wensen over. Wat betreft een aan hem verweten gebrek aan tact, zei dr. Mel chior dat, wanneer na herhaaldelijk aan dringen op beter* hygiënische maatregelen deze door de kapitein systematisch gene geerd worden, er een grens komt aan het vermogen om tactvol te blijven. De beschuldiging van ir. de Waal als zou dr. Melchior zijn post verlaten hebben, toen hij zich voor een week op één der jagers begaf, noemde de scheepsarts een lage in sinuatie, aangezien deze jager zich nooit verder dan één of twee uur varen van het moederschip bevond en bovendien voort durend met dat schip in telefonisch contact stond. Ir. de Waal schreef, dat de kapitein wel gedwongen was geweest om een secundaire syphilislijder in een hut met drie anderen te stoppen, omdat dr. Melchior weigerde de man in het hospitaal op te nemen. „Lo gisch", zei dr. Melohior, „anders zou hij de andere patiënten hebben besmet. De man moest in een hut alleen'f. Voorts constateerde dr. Melchior, dat ir. de Waal blijkbaar niet het boek, maar al leen enige niet geheel juiste uittreksels ervan had gelezen, aangezien ir.' de Waal hem enige dingen verweet, die hij zeker niet geschreven had. „Nog meer misstanden" „Er zijn nog veel meer misstanden ge weest aan boord", zei dr. Melchior. ..maar ,die heb ik niet beschreven, omdat zij niet op mijn terrein lagen. Dat die niet door anderen gepubliceerd zijn. is te wijten aan de zwijgplicht. Ik heb het „verminkte" manuscript van een andere auteur gezien, die ook over deze dingen had verteld, toen de maatschappij het in handen had gehad. Of men op het ogenblik gerust kan zijn is de vraag. Eén dokter is beslist te weinig. Wanneer er een zware operatie gedaan moet worden, of een ernstig ongeluk is ge beurd (stel, dat er een walvis gaat „rol len") dan gaat dat mensenlevens kosten. Doel van het boek Het doel van mijn boek is om naast het bereiken van een directe verbetering van de toestanden op de Willem Barendsz in direct een regeling te verkrijgen, waarbij rechten en plichten van- de scheepsarts en zijn arbeidsveld wettelijk worden vastge legd en een einde te maken aan het „hou je b. ."-systeem, dat op de schepeling van toepassing is. Wanneer een mens hard werkt, heeft hij het recht voor „vol" te worden aangezien. Wat het eerste betreft, heeft een klacht aan de commissarissen reeds gedurende de reis verzonden, en de lezing van mijn ma nuscript door de directie in Augustus waar schijnlijk wel enige invloed gehad. Voorts kan ik u zeggen, dat twee ministers en andere hoge functionarissen op sociaal ge bied thans een onderzoek instellen". De uitgever van het boek, de heer Gott- mer, deelde nog mede dat tegenover het financiëel resico, dat de schrijver loopt, door beboeting of een eventueel proces, geen enkel gewin staat, daar dr. Melchior zijn honorarium voor een liefdadig doel be schikbaar heeft gesteld. Vier jaar internering voor ex-burgemeester van Delft Het Haagse tribunaal adviseerde vier jaar internering voor F. W. van V., die in de bezettingstijd landelijk leider van de Volksdienst, directeur-generaal van Win terhulp, leider van het nationaal-socialis- tisch ambtenarencorps en burgemeester van Delft is geweest. Nederlandse verliezen in Indonesië Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat op verschillende plaatsen Nederlandse posten en patrouilles door benden zijn be schoten. De Nederlandse verliezen op 18 en 19 October bedragen voor zover tot dusver bekend is twee gesneuvelden en 15 gewonden. In West-Java werd ten Noord-Westen van Soereang een succesvolle zuiverings actie uitgevoerd. In Midden-Java werden ten Noord- Westen van Poerwokerto 280 Chinezen, grotendeels vrouwen en kinderen, bevrijd. Ten Westen van Ambarawa en ten Oos ten van Salatiga werden enige republi keinse strijdgroepen verdreven. In Oost-Java werd „ten Noord-Oosten van Loemadjang en bij Djatiredjo en Si- doardjo tegen benden opgetreden. In Noord-Sumatra werd in de omgeving van Prapat een rampokbende verdreven. 79. Er gebeurde wat te voorzien was. De vuurpijl, die Kraan in Oehoe's vliegtuig had geschoten ontplofte. Het gaf een doffe klaphet toestel kreeg een kleine schok, maar vloog rustig door. ,Jlet valt mee, baas!" riep Panda. „Er is niets gebeurd!" ..Kijk maar eens achter je!" riep Oehoe. „Er is genoeg gebeurd! Mijn arme kist!" Panda keek en ontdekte toen een lange steek vlam die achter uit de uitlaat loeide en dikke, zwarte rookwolken verspreidde. In tussen verdween de machine van Kraan in de verte. Ja, Kraan had nu genoeg gezien en vond dat hij nu, zonder zich bezorgd te maken rustig verder kon vliegen. Vonk. Een 81-jarige priester ln Italië is levend verbrand door het vlam vatten van het cel luloid montuur van zijn bril. Het montuur raakte in brand door een vonk uit zijn pijp. Pers. Nadat het Griekse, communistische blad „Rizospastis" Zaterdag verboden was zijn de Griekse communisten onmiddellijk met een nieuw blad op het tapijt verschenen. De Griekse regering heeft thans aan het parle ment een besluit voorgelegd volgens hetwelk de uitgave van dagbladen of periodieken zonder schriftelijke toestemming van de re gering verboden zal zijn. Intimidatie. In Hollywood zijn stemmen van protest opgegaan tegen het onderzoek van de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit naar de met communisme „besmette" films. „Tegen de wet", zegt men in Hollywood, „want de werkelijke bedoeling ls de inhoud van de films voor te gaan schrijven met be hulp van censuur en politieke intimidatie". Ontbonden bond. Op een bijeenkomst van de Engels-Amerikaanse journallstenbond ln Moskou is bekend gemaakt, dal deze, ln 1942 opgerichte bond. bericht heeft ontvangen van de Sovjet-autoriteiten, dat hij is ont bonden. Geen licht. Hans Georg von Mackensen. tijdens de oorlog Duits ambassadeur in Rome. die in het proces tegen het Duitse ministerie van buitenlandse zaken als vrijwillige getuige zou zijn opgetreden, is op S4-jarige leeftijd in Konstanz overleden Men verwachtte, dat hij licht had kunnen werpen op de betrek kingen tussen Duitsland en Italië.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2