Haarlems Dagblad Griekenland wordtbedreigd door een vierde invasie Brazilië en Chili verbreken hun diplomatieke relaties met Rusland Ramadiers stabilisatie-politiek wankelt onder communistische dreiging Verschillende problemen in Indisch beleid De prijzen in Indië dalen 62c Jaargang No. 18767 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bg kan tooi H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Woeiisclag 22 OctoEcr 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4.50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem NOODKREET VAN TSALDARIS: Balkan-commissie door UNO geaccepteerd De Griekse minister van buitenlandse zaken, Constantin Tsaldaris, waarschuwde de algemene vergadering der UNO gisteren dat zijn land met een vierde invasie be dreigd wordt. Hij brak een lans voor het Amerikaanse voorstel om in de Balkan een- commissie van toezicht te installeren. Tsaldaris nam het woord, nadat de Australiër Herbert Evatt, het debat van de plenaire zitting openend, de Russische en Joegoslavische bewering dat Engeland en de Verenigde Staten in Griekenland impe rialistische doelen nastreven, naar het rijk der fabelen had verwezen. Tsaldaris beweerde dat de vierde agressie een geraffineerder karakter droeg dan de drie waaraan Griekenland tijdens de oorlog was onderworpen en dat reeds lang geleden in Griekenland een vijfde colonne geïnstal leerd is om een invasie uit Albanië, Bul garije en Joego-Slavië te bevorderen. Hij zeide dat de voorstellen waarover de As semblee zich moet uitspreken, niet alleen een groot moreel principe doch ook de on afhankelijkheid van Griekenland raken. „Indien onze vrees ongefundeerd is, dan is er alle reden voor de beste vrienden van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië om de resoluties te steunen welker enige doel is om hen aan te moedigen' te handelen zoals zij zoggen dat zij doen en zoals hun beste vrienden behoren te wensen dat zij doen", aldus de Griekse premier en hij meende dat niet verwacht kan worden dat Grieken land alleen tegen de agressie optreedt. De Witrus Kisma Kisselef viel de Ame rikaanse resolutie aan en verklaarde dat landen als Columbia, Noorwegen, België en Frankrijk hier in het debat hebben toege geven dat burgeroorlogen Veroorzaakt zijn door situaties zoals die van thans in Grie kenland. Hij meende dat Griekenland ieder spoor van onafhankelijkheid verloren heeft en volkomen afhankelijk is van de Verenig de Staten en Engeland. De Fransman Delbos zeide niet te kunnen begrijpen dat zekere naties alles in het werk stellen om de nutteloosheid van de voorgestelde Balkan-commissie te bewij zen. daar zij immers de beste methode is om feiten .vast te stellen en tot een oplos- zing te geraken. Commissie een feit. Niettegenstaande de bezwaren van het Russische blok werd de commissie voor de Balkan een feit, doordat het voorstel tot oprichting ervan met 40 tegen 6 stemmen en 11 onthoudingen werd aangenomen. Labour-reizigers terug uit Oost-Europa „Geen spoor van agressie wel vrees Konni Zilliacus, „rebel" van de linker vleugel der Labour-fracti'e in het Britse Lagerhuis en zeven andere Labour-afge- vaardigden in het parlement, zeiden giste ren bij hun terugkeer in de Britse hoofd stad, geconstateerd te hebben dat in Oost- Europa wel degelijk vrees bestaat voor een derde ^wereldoorlog, aldus U. P. De groep sprak met Stalin en Molotof in Rusland en met hoge autoriteiten in Polen. Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië tijdens een tocht van 27 dagen. Bij hun terugkeer deelden zij in een ge meenschappelijke verklaring mede dat zij in het bijzonder in de drie kleinere landen (Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië) een diepe vrees hadden geconstateerd voor een derde wereldoorlog en nergens bewij zen vonden van eventuele agressieve bedoe lingen van welk der vier landen van het Oosten dan ook. Deze Brïtteft menen dat niemand die de grote verwoesting heeft gezien die door de oorlog veroorzaakt is, zal kunnen aannemen dat welk van deze landen dan ook die meer dan 20 millioen mensen hebben verloren, een nieuwe oor log zou willen provoceren. De Britse groep noemt het gepraat over een ijzeren gordijn „gevaarlijke en verderfelijke onzin". Zij beweerden dat er in de vier landen vol ledige godsdienstvrijheid bestaat en dat allen graag met Engeland handel willen drijven. Chileense troepen tegen mijnwerkers Mijnwerkers, die een sitdown-staking in de Schwager-mijn in Zuid-Chili hou den. hebben dynamiet geworpen naar een afdeling van vijftig soldaten,, die gezonden waren om de stakers uit de mijn te ver wijderen. De troepen trokken zich terug en voerden enige gevangenen mee. De mijnwerkers is aangezegd, dat zij de mijn moeten ontruimen en dat anders „zou worden overgegaan tot militaire ac tie", aldus een mededeling van de Chi leense president Videla. De mijnwerkers eisen terugtrekking van de troepen en opheffing van de maatrege len tegen de communistische leiders, die naar Zuid-Chili (een weinig bevolkt ge bied) worden gezonden. In de grootste mijn van Chili, de Lota- jnijn, verliep, aldus Reuter, alles normaal. Jongens plunderden lading van vrachtauto. Vijf jongens van 16 tot 19 jaar klom men in Den Haag achter op een vracht auto, zonder dat de chauffeur dit merkte. Bij Overschie sprongen zij weer van de wagen, echter niet dan nadat zij een aan tal pakken van de lading hadden open gebroken, waaruit zij zes damesregenjas sen, drie japonnen, twee mantels, twee handtassen en een aantal zakdoeken en badhanddoeken ontvreemdden. Op de terugweg naar Den Haag werden de jongens aangehouden omdat het de po litie verdacht voorkwam, dat zij met een groot pak liepen. De buit werd in beslag genomen en de jeugdige dieven werden in het politiebureau in Den Haag opgesloten. Het is merkwaardig, dat tot dusverre geen aangifte van de diefstal is gedaan. Hierdoor heeft de Assemblee haar goed keuring gehecht aan het gedétailleerde plan dat door Amerika werd ingediend en be doeld is als middel om Griekenland te be schermen tegen bemoeiingen welke ge ïnspireerd en gesteund worden, door com munisten van buiten de grenzen. Even voor de laatste stemming verklaar de Gromyko nogmaals dat Rusland vastbe sloten is de commissie te boycotten, zelfs indien het gekozen werd om zitting in de commissie te nemen. Een dergelijke houding zal ook Polen aannemen. Commissie van drie naar Indonesië De voorzitter der commissie van drie landen, die door de UNO belast is <met het verlenen van goede diensten ten aanzien der Indonesische kwestie, heeft zich, naar uit Sydney werd gemeld., in verbinding ge steld met de Nederlandse minister-presi dent en te kennen gegeven, dat de commis sie voornemens is zich zonder uitstel naar Indonesië te begeven. De minister-president heeft de voorzit ter telegrafisch medegedeeld, dat namens de Nederlandse regering de luitenant-gou verneur-generaal alle gewenste hulp zal verlenen en samen met jhr. Van Vreden- burch het eerste contact met de commissie zal opnemen. De commissie wordt einde van deze week te Batavia verwacht. Ouden van dagen verbrand Hedenochtend vroeg is te Luisenburg in Beieren brand uitgebroken in een tehuis voor oude vluchtelingen, waardoor 23 personen in de vlammen omkwamen. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van de brand. Rika Hopper is gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg gehuldigd ter gelegen heid van het feit dat zij 50 jaar aan het toneel is verbonden. Temidden van de décors van Het glazen paleisspreekt de heer J. B. Schuil de actrice toe en overhandigt hij haar een geschenk onder couvert van de Haarlemse burgerij. 0m onbeantwoorde nota's Het Braziliaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft Dinsdag bekend ge maakt. dat Brazilië de diplomatieke betrek kingen met de Sovjet-Unie heeft verbro ken. Tegelijkertijd deelt de Chileense rege ring mede, dat ook Chili de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie heeft ver broken. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken te Washington heeft be vestigd, dat de Amerikaanse ambassade te Moskou de Braziliaanse belangen zal behar tigen. Desgevraagd antwoordde de woordvoer der met nadruk, dat Amerika Brazilië „ab soluut geen advies" heeft gegeven inzake verbreking van de betrekkingen. Op 13 Mei een week nadat het Brazi liaanse hoge gerechtshof de communistische oartij onwettig had verklaard vertrok de Sovjet-Russische ambassadeur te Rio de Janeiro naar Moskou. De ambassadeur ver klaarde echter, dat zijn reis geheel om per soonlijke redenen geschiedde. De communistische partij in Brazilië had bij de laatste verkiezingen aanzienlijke suc cessen geboekt en naar schatting telde zij 600.000 leden. Na de vorming van de „Komintern" de den geruchten de ronde, dat Brazilië de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet unie zou verbreken, doch op 9 October sprak de Braziliaanse minister van buiten landse zaken, Fernandes, deze berichten tegen. In een door het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Slaken uitgegeven com muniqué wordt gezegd, dat de Sovjet-pers hevige aanvallen op de Braziliaanse presi dent en de strijdkrachten heeft gedaan en dat de Sovjet-Unie niet heeft geantwoord op een desbetreffende protestnota van Bra zilië, daar die in onvriendschappelijke be woordingen zou zijn vervat. Later heeft Brazilië in een tweede nota verklaard, dat het bij een dergelijke houding van de Sovjet-Unie niet anders kon doen dan de diplomatieke betrekkingen verbreken. Door middel van de Amerikaanse ambassade te Rio de Janeiro is heden door de Sovjet- Unie de ontvangst van de tweede Brazi liaanse nota bevestigd. Nieuwe buitensporige eisen Een delegatie van het onder communis tische leiding staande Franse algemeen vakverbond (CGT), heeft onder leiding van zijn secretaris-generaal Benoit Fra ction, gisteren aan de regering vergaande looneisen overhandigd geldend voor de ge hele Franse industrie. Indien deze eisen ten volle zouden worden ingewilligd zou dit het einde betekenen van de laatste ru dimenten van Ramadier's stabilisatie pro gram voor lonen en prijzen. De voornaam ste eisen der vakbeweging waren: Verhoging van de minimum loongrens welke deze zomer op 7.000 francs werd gesteld, tot 11.000 francs. Een onmiddellijke loonsverhoging van 15 tot 20 procent voor de gehele industrie, hangende overeenstemming betreffende het nieuwe minimum. Toezegging der regering om de lonen elke drie maanden aan te passen aan de toegenomen kosten van levensonderhoud. Te gelijkertijd staat de regering onder zwaar vuur van individuele looneisen ver gezeld van stakingsdreigementen van de spoorwegarbeiders, ambtenaren en em ployés der PTT. Om deze eisen kracht bij te zetten, instrueerde het algemeen be stuur van de bond van Parijse syndicaten, welke door de communisten beheerst wordt, tot het opstellen van plannen voor actie, waarschijnlijk in de vorm van een algemene staking, zo de regering niet snel de eisen inzake interim-loonsverhoging van 15 a 20 procent zou accepteren. De regering zal zich hedenochtend op een kabinetszitting opnieuw bezig houden met de gehele situatie van lonen en prijzen en de constante dreiging van nieuwe sta kingen. Alle partijen in Frankrijk verloren aan de R.P.F. Naarmate het trage proces van de telling en Shifting der stemmen vordert, krijgt men een duidelijker beeld van de omvang van De Gaulle's overwinning. Uit de cijfers die nu beschikbaar zijn, blijkt duidelijk, dat de Gaullisten niet alleen de stemmen van rechtsen, radicalen en meer dan de helft der M.R.P. hebben opgeslorpt, maar ook dat in Parijs en enkele andere grote steden de R.P.F. onder de socialisten aanhangers vond. Een functionaris van generaal De Gaulle's Rassemblement du Peuple Frangais heeft in een commentaar op de bij de gemeente raadsverkiezingen behaalde successen ver klaard, dat de partij tot regeren bereid is, doch het zich kan veroorloven te wachten tot degenen, die nog aarzelen, openlijk de zijde van de R.P.F. hebben gekozen. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het volgende overzicht gegeven van de uitslag van 344 gemeenten van meer dan 9000 inwoners, Parijs inbegre pen. R.P.F. 38.6 pet. Communisten 29.3 pet. Socialisten 15 pet. M.R.P. 10.1 pet. Radi calen 4.2 pet. Anderen 2.6 pet. Uit een vergelijking met de in 1946 ge houden algemene verkiezingen blijkt, dat in deze 344 gemeenten gezamenlijk de com munisten bijna 15 pet. van de in 1946 op hen uitgebrachte stemmen hebben verloren. De socialisten verloren ruim 15 pet. en de M.R.P. 60 pet. Schotse mijnstaking breidt zich uit De gisteren opnieuw begonnen staking van zesduizend Schotse mijnwerkers in het gebied van Blantyre bij Glasgow heeft zich vandaag uitgebreid tot 2500 mijnwerkers in Zuid-Ayrsbire. Van vakverenigingszijde werd vergeefs gepoogd de mannen tot her vatting van het werk te bewegen. Ook in drie mijnen in Dumbartonshire is een sym pathie-staking uitgebroken. Parlementaire enquête op 5 November in Tweede Kamer De Tweede Kamer komt op 5 November bijeen ter behandeling van het voorstel van de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) tot het houden van een par lementaire enquête naar de gebeurtenissen welke verband houden met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid der op eenvolgende kabinetten te Londen. Groot verlof voor reserve-officieren met meer dan vijf kinderen De maatregel, waarbij aan reserve-offi cieren in Nederland gelegenheid werd ge schonken met groot verlof te vertrekken wanneer hun gezin meer dan vijf kinderen telt zal binnenkort ook worden uitgebreid tot de in Indië in werkelijke dienst zijnde reserve-officieren. Als kinderen worden aangemerkt eigen of aangehuwde kinde ren, pleegkinderen en voogdiikinderen, die in het gezin zijn opgenomen (Van onze correspondent) Niet alleen inzake herstel en handha ving van orde en veiligheid in Nederlands Indië zijn de moeilijkheden sinds het sta ken van de politie-actie toegenomen, ook in andere opzichten zijn de problemen ge groeid en zelfs is hun aantal toegenomen- Sinds geruime tijd lieten zich stemmen horen, dat het departement van Overzee se Gebiedsdelen overbelast zou zijn, waar aan door splitsing van dit departement of op andere wijze tegemoet gekomen diende te worden. Hierbij kwam, dat minister Jonkman enige tijd rust behoefde en de hëer Beel diens portefeuille ad interim waarnam. Deze feiten tezamen met di verse andere overwegingen leidden tot be sprekingen over een kabinetsreorganisatie. Hierbij was een teer punt de machts verhouding tussen de beide regeringspar tijen. Maar ook de visie 'op het Indisch beleid was van invloed; want mocht al binnen het kabinet homogeniteit heersen te dezen aanzien, de verschillen tussen de opvattingen van K.V.P. en P. v. d. A. zijn evident. Er zijn al Jjpel wat prognosen geuit over de komende kabinetsveorganisatie, doch op het moment dat wij dit schrijven is er nog geen beslissing genomen. De instel ling van een departement van Algemene Zaken schijnt slechts een deel van de voorgenomen veranderingen te zijn. Nieuwe moeilijkheden doen zich voor bij de werkzaamheid der Commissie van Drie namens de UNO. Bij de laatste Indië-de- batten in de Tweede Kamer legde de mi nister-president uit. dat de enige taak dier commissie is: het aanbieden van goe de diensten, dat wil zeggen te trachten, partijen tot vreedzaam overleg te brengen. Uit prof. Logemann's rede bleek diens ge heel andere opvatting en wens. Het is der halve begrijpelijk, dat er heel veel afhangt van de keuze der personen, die namens de Nederlandse regering met de Commis sie van Drie in contact zullen treden. Hier rijzen bovendien weer nieuwe be zwaren van andere aard: volgens de Grondwet kan alleen de Gouverneur-Ge neraal de regering in Indië vertegenwoor digen. Een, wel heel erg formalistische, oplossing zou wezen, de vergaderingen met de Commissie van Drie buiten Neder lands Indië te houden; bijvoorbeeld te Singapore, gelijk door Djokja werd voor gesteld. Een andere oplossing ware, de heer v. Mook inderdaad alleen verant woordelijk te maken, en hem een college van advies terzijde te stellen, zoals vroe ger de Raad van Indië. Hier zou dan de Nederlandse delegatie voor de besprekin gen met de Commissie van Drie identiek kunnen zijn met het aangekondigde „col legiaal lichaam", dat de vroegere Raad van Indië en de recente Commissie-Gene raal zal hebben te vervangen. Ook over de samenstelling van deze de legatie en dit college hebben reeds vele geruchten gecirculeerd. En ook hierover is nog niets definitiefs bekend, al mag men wel aannenpen, dat de onlangs naar Indië vertrokken jhr. v. Vredenburch er in zitting zal hebben. Ondertussen doen de berichten uit Lake Success vrezen, dat men de opdracht aan de Commissie van Drie verder wil uit breiden. Ook dit vergroot de problemen voor het kabinet, dat naar bekend op het standpunt staat, dat Nederland zijn sou- vereine rechten en plichten onverkort handhaaft. Aantal verkeersslachtoffers wat afgenomen. Het aantal verkeersongevallen in ons land over Augustus 1947 bedroeg 3187. Hierbij werden 85 personen gedood, 626 ernstig en 652 licht gewond. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in vergelijking tot het vorige jaar het aan tal slachtoffers van het wegverkeer is af genomen. In de periode Januari-Augustus van dit jaar werden 531 personen gedood en 4137 ernstig gewond tegen respectieve lijk 759 en 4243 in de eerste acht maanden van 1946. Niettemin eist het verkeer nog een aanmerkelijk hoger aantal slachtoffers dan in 1938 (Januari-Augustus 1938: 426 doden en 2945 ernstig gewonden). Intussen is de Franse politieke situatie nog duister. Het is niet gehel onwaar schijnlijk dat de katholieke MRP, welke zo zwaar in de gemeenteraadsverkiezingen heeft geleden, zal besluiten zich uit het kabinet terug te trekken. In dat geval zou Ramadier zijn parlementaire meerderheid verliezen en gedwongen zijn om ook te verdwijnen, waardoor het land met een onmogelijke politieke situatie opgescheept zou zitten. Speciale reportage) Langzaam maar zeker keert men ook in Indië tot meer normale, soms zelfs voor oorlogse toestanden terug. Een Maandag uit Batavia ontvangen telegram meldde dat de rijstprijs thans is gezakt tot 25 cent per kilogram en als wij weten dat die een jaar geleden nog f 2 per kg bedroeg, dan is het wel duidelijk dat dit van zeer grote invloed moet zijn op de burgerlijke eco nomie, omdat alles nu eenmaal door de prijs van de rijst (het volksvoedscl bij uitstek) wordt beheerst. Het was mr. P. A. Ursone, die dit ver telde in een kleine kring van journalisten in het gebouw van het ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag. Mr. Ursone, die adviseur voor Eco nomische Aangelegenheden van de Luit.- Gouvemeur Generaal is, meende te mogen schatten dat de prijsverlaging in de grote steden van Java en Sumatra stellig wel op 30 a 40 pCt. mag worden gesteld, ver geleken met een jaar geleden, en was van oordeel dat een nog verdere daling kan worden tegemoet gezien. Ook buiten de grote steden heeft zich de situatie in veler lei opzicht aanzienlijk verbeterd. Voorna melijk is dit het gevolg van het feit dat de regering op West-Java ongeveer 40.000 ton en op Oost-Java 60.000 ton rijst heeft kunnen kopen, welke voorraad wordt ge bruikt om er de bevolking van die stre ken mee te helpen waar men tekort komt. Het is een genoegen te zien welk een gun stig effect dergelijke maatregelen op de bevolking hebben en hoe de arbeidslust er door is toegenomen. Het aanbod van werkkrachten op de ondernemingen, die _al weer in bedrijf zijn, is nu zodanig dat "men niet meer in staat is het te verwer ken. Intussen zijn er naast de ondernemin gen arbeidsobjecten als wegenherstel, bruggenbouw, e.d. genoeg, om te voor komen dat goedwillende arbeiders werk loos zouden moeten rondlopen. Ook de op brengst van de „bevolkingsproducten" neemt zienderogen toe. Wie in het arbeidsproces is ingescha keld, wordt, met zijn gezinsleden, in de gelegenheid gesteld texielgoederen e.a. tegen inkoopsprijs aan te schaffen en mr. Ursone stelde met voldoening vast dat men in vele streken de welvaart als het' ware dagelijks ziet toenemen. Schade valt mee. Ongetwijfeld hebben tal van onder nemingen ernstig geleden, maar het is wonderlijk hoe snel men ze dikwijls toch weer aan het draaien weet te brengen. En het verlies aan de plantages, veroor zaakt door verwaarlozing en vernieling valt erg mee. Voor West-Java wordt het geschat op 20 pCt. Mr. Ursone bevestigde de genachten dat vele militairen de wens te kennen hebben gegeven om straks, bij hun demobilisatie, in Indië te blijven en zich daar een bestaan te verwerven. Hoe groot hun percentage is, valt oyerigens nog niet bij benadering te zeggen. Er is een speciale dienst belast met de taak om na te gaan of zij voor te werkstelling in Indië in aanmerking komen. Rode vlekken op het Amerikdhn.se witte doek De filmspeler Adolphe Menjou heeft voor de commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, die onderzoek naar „on-Amerikaanse activiteit" doet, een ver klaring afgelegd, waarin hij verzekerde, dat Hollywood een der voornaamste centra van communistische activiteit in de Ver enigde Staten is. De „meesters in Moskou", aldus de acteur, „willen de film voor hun doel gebruiken. Zij beogen de omverwer ping der Amerikaanse regering. De film „Mission to Moscow" achtte hij een „vol komen onbehoorlijk stuk werk" en de film „North Star" had nooit gemaakt moeten worden. Maar, zei hij, gelukkig hebben ze alle twee geen succes gehad. Tenslotte gaf hij te kennen, dat degenen, die antifascis tische films gemaakt hadden, nu maar eens anticommunistische films moesten produ ceren. In tegenstelling tot hetgeen Menjou zei, rerklaarde de filmcriticus John Charles Moffitt, dat Hollywood juist krachtig weer stand had geboden aan het communisme, Broadway zou geheel door het commu nisme beheerst worden. Het woord is aan...- Thomas Carlyle: Zeg tegen een man, dat hij moedig is en ge helpt hem het tc xvorden. Schiphol heeft lioofdstarthaan van bijna 2*/2 kilometer Op het vliegveld Schiphol is de ver lenging van de hoofdstartbaan, de .z.g mistbaan, voltooid. Tijdens de oorlog brachten de Duitsers deze baan, welke thans 2325 meter lang is, van 1000 meter op 1600 meter. Nu de baan 2325 meter lang is, werd 175 meter voorbij het begin van de baan een z.g. „drempel- streep" aangebracht, welke voor piloten van binnenkomende vliegtuigen een aan- wijzing is, dat zij hun toestel niet voor deze streep aan de grond mogen zetten. I Binnenkomende toestellen hebben dus een I baan van 2150 meter tot hun beschikking; I opstijgende vliegtuigen mogen de volle lengte gebruiken. Voor de aanleg van het nieuwe stuk baan van 725 meter lengte en 60 meter breedte moest 37.000 kubieke meter zware kleigrond uitgegegraven wor den, om een stevig bed te kunnen spreiden voor de fundering. In dit uitgegraven ge deelte. dat een oppervlakte van 45.000 vierkante meter beslaat, werd een hoeveel heid zand van 25.000 kubieke meter ge stort. Nadat deze zandlaag was ingewalst, werd een funderingslaag van 34.000 kubie ke meter gestort, welke eveneens werd in gewalst. Het geheel is tenslotte afgedekt met een laag asphalt-beton, waarvan 6000 ton nodig was. In het nieuwe gedeelte van de startbaan werd bijna drie en een halve kilometer kabel gelegd voor de baanlich- ten, welke om de 25 meter in de rand van de baan zijn gebouwd. Oost-Europa verzamelt zijn krachten Volgens politieke kringen in Wenen kan spoedig de afsluiting van een reeks over eenkomsten verwacht worden, waardoor alle landen van Zuid-Oost-Europa ver enigd worden. Het nieuws van de aan komst van een Bulgaarse delegatie in Boe dapest voor het ondertekenen van een culturele overeenkomst tussen Bulgarije en Hongarije wordt beschouwd als een bevestiging van deze zienswijze, temeer daar zij onmiddellijk volgde op de terug keer van de Hongaarse premier, Lajos Dinnyes uit Belgrado, waar hij een der gelijke overeenkomst met Joego-Slavië tekende. Dinnyes heeft verklaard, dat spoedig zal worden onderhandeld over een vriendschapsverdrag met Joego-Sla vië. In Wenen vermoedt men, dat soort gelijke verdragen met Bulgarije, Roeme nië en de Sovjet-Unie worden overwogen en daarmede de keten van culturele, poli tieke en militaire overeenkomsten, waar door de delen van het Zuidoost-Europese blok onderling verbonden worden, geslo ten is. Joego-Slavië tekende de vorige week een culturele overeenkomst met Hongarije, op 2 Augustus een verdrag van wederzijdse bijstand met Bulgarije en op 20 Maart eenzelfde verdrag met Polen. Geen gratie voor Donath De Hongaarse president, dr. Zoltan Tildy, heeft het gratieverzoek van dr. George Donath. die wegens een complot tot omverwerping van de Hongaarse re gering ter dood veroórdeeld was. verwor pen. De executie zal Donderdag plaats hebben. Intussen heeft Laszlo Varga in het pai-iement een wet tot afschaffing van de doodstraf ingediend. De maelit van het Britse Hogerhuis wordt beknot De Britse Labour-regering wil, zoals (n de Troonrede verklaard werd. de macht van het Hogerhuis beperken zonder op nieuwe verkiezingen aan t# sturen. Het is niet de bedoeling het recht van veto en amendement, dat de lords bezitten, geheel af te schaffen, maar wel zal de par- lementswet van 1911 aangevuld worden, zodat de Lords een wet nog ten hoogste drie tot zes maanden kunnen tegenhouden en niet meer twee jaar, zoals tegenwoordig. Lord Salisbury, leider der oppositie in het Britse Hogerhuis, heeft in antwoord op de in de Troonrede aangekondigde be slissing van de regering om de bevoegd-^ heden van het Hogerhuis te beperken' verklaard, dat de oppositie weliswaar heeft getracht de wetsontwerpen, die het Lagerhuis had aangenomen, te amenderen en te verbetex-en, doch nooit heeft gepro beerd obstructie te voeren. Salisbury verklaarde, dat een verdere beperking van de bevoegdheden van het Hogerhuis de invoering van één-kamer stelsel zou betekenen, waardoor de laatste beschqx-ming van het Britse volk tegen extréme daden van een meerderheidsrege ring zou komen te vervallen. Hij verklaar de voorts, dat- het land thans de zegenin gen van het socialisme had ervaren, waar door het diep was gezonken. Anglo-Frans front? Het rechts-radicale Franse blad l'Aurox-e bericht, dat „geheime" Brits-Franse on derhandelingen in Londen plaats vindén. Deze besprekingen en de vervanging van Duff Cooper als Brits ambassadeur in Frankrijk door Sir Oliver Harvey zouden duiden op de vorming van een gemeen schappelijk front tussen Groot-Brittannië en Frankrijk ten aanzien van het Duitse probleem voor het bijeenkomen van de ministers van Buitenlandse Zaken te Londen. l'Aurore beschrijft Harvey als „de eminentste Britse deskundige inzake Franse en Duitse vraagstukken". De Bilt voorspelt nachtvorst en dat betekent dat het voor de boeren tijd is om de aardappelen in te kuilen. Weerbericht PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K. N. M I. te De Bilt., geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk enige regen voornamelijk in het Zuid-Westelijk gedeelte van het land. Overdag wat minder zacht. Meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 23 OCTOBER Zon op 7.17 uur. onder 17.31 uur Maan op 15.55 uur, onder 0.26 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1