IM sekm vertaalwerk P.v. Akkeren Haarlems oudste inwoonster meent: Het leven is goed CityTmx RttEüMflSflrl tetjen rlteunifltiek Hartelijke hulde voor Rika Hopper Wederopbouw gaat gestadig voort Taxi? Bel 1.2.3.4.5 I Kort en BondigJ Cea Kapfijn EN KAN NIET KRASSEN Slagerij met woonhuis GEERTS Dames heeft U stot? Wie kan zakenman helpen aan f 1000.- Autorijles Ewald Holzhaus N.V. Wasmand PAEDAGOGISCHE WERKEN WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 Mej. C. S. Jansen wordt Zondag honderd jaar ..Wat is er van mijn leven nou te ver tellen, meneer", meent de bijna honderd- jurige juffrouw C. S- Jansen, als we haar tijdens het kousenstoppen overvallen. „Het is een heel gewoon leven, zonder grote schokken of gebeurtenissen. Ik heb het erg goed gehad en als ik het weer over mocht doen, dan zou ik geen ogenblik aarzelen". De honderdjarige bevindt zioh nog steeds in goede welstand, al is ze niet meer zo vlot ter been, en zij neemt aan het hui selijk leven actief deel. De kousen kan niemand haar ontnemen, die zal ze zelf stoppen. ;,Ja, de huisvrou wen van tegenwoordig hebben het maar gemakkelijk", zegt ze en ze haalt herin neringen op aan de familiefeestjes van vroeger: hoe daarvoor dagen tevoren alles toebereid moest worden, de spijzen en de dranken. „Tegenwoordig halen ze alles Kant en klaar» uit de comestibleswinkel, maar ze genieten er dan ook niet half zo veel van als wij indertijd". Juffrouw Jansen misgunt haar jongere sexe-genoten dit gemak niet, verre van dat. Zij verheugt zich er over. dat de weg naar kennis en wetenschap voor hen min der hindernissen telt. „Door privé-lessen in talen vooral Frans, dat toen „en vogue" was en muziek heb ik mijn le ven moeten verrijken". En dan komen de verhalen over het toneel zij volgde de opkomst van Rika Hopper en de opera, die ze nu zo mist. Evenals de piano, zon der welke haar leven heel wat minder kleurig geweest zou zijn. We komen haast van zelf op die andere, essentiële zijde van het leven: de godsdienst. De jubilaresse is niet alleen oudste in woonster van Haarlem, zij is ook het oudr- ste lid van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. Bij het noemen van de na- Telefoon I D. I 1.1 Pensionhouders vergaderden In een Dinsdagavond gehouden verga dering van het district Noordholland-Zui- derkwartier van de vakgroep Pension- en kamerverhuurbedrijven van de Bedrijfs- horeca, gaf de voorzitter de heer W. A. van Dijk een overzicht van het werk. dat de vakgroep voor de bedrijfsgenoten heeft gedaan en nog doet. De „gemengde" bedrijven, die op het ogenblik in benarde omstandigheden ver keren, zullen, als het enigszins mogelijk is, geholpen worden; er komt een aparte sectie voor de rusthuizen; er is een onderhoud geweest met de Tuchtrechter voor de prij zen, die toegezegd heeft de adviezen van het bestuur van de vakgroep in te win nen: de opsporing van niet-ingeschreven pensions zal met kracht worden voortge zet; er zal naar gestreefd worden het ver gunningstelsel ook van toepassing te ver klaren op pensions met minder dan vijf bedden. De voorzitter bepleitte voorts de oprichting van een boekh oudcentrale die een billijke prijsvaststelling zou kunnen bevorderen en brak een lans voor de cur sus „vakbekwaamheid", die over enkele dagen te Amsterdam begint. De heer Van Dijk betreurde het, dat zo vele bedrijfsgenoten zich van de vakgroep afzijdig hielden, hoewel deze er juist is om hun belangen zo goed mogelijk te be hartigen. De aanwezigen besloten een centraal verhuurkantoor voor de pensionbedrijveox te stichten en eens in de drie maanden-een «lgemene vergadering te houden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 21 October 1947 GEHUWD: 20 Oct., C. J. E v. Konijnenburg en L. N. v Benthem: 21 Oct. J. Gosen en E. Balm; J. Smit en B. F. Wagner. BEVALLEN van een zoon: 19 Oct.. G Willem- lenRoelfsema: 20 Oct.. C. v. Kessel—Voulon; L. J. Lagerweij—Plukker:'L. Kok—Bosch: 21 Oct., C. J. t. Bruggen—Willems; S. Bakker—Blaauw. BF.VALLEN van een dochter: 20 Oct.. H J. Vuijst—Kok; J. J. v Kipshagen—v. d. Niet; B. Bos—Smit: G. J. Rienstra—v. d. Veldt. OVERLEDEN: 18 Oct.. J. Gerrits. 5 m„ Zomer- vaart; 19 Oct., E. Brasser—Massa. 60 j.. Indische- slraat; 20 Oct.. R Blom. 77 j.. Dr. Leydsstraat. men van dr. De Hartog en ds. Aris wordt ze geestdriftig en vertelt, dat ze haar kijk op de religie van haar moeder geërfd heeft. En we herkennen in dit trekje de negentiende eeuwse levensbeschouwing: de ratio als verklaring voor de religie. Al is juffrouw Jansen zelf van oordeel, dat zij het contact met de tegenwoordige generatie mist, toch zal zij Zondag, wan neer zij in het rusthuis „Sorghvliet" aan de Spruitenbosstraat haar eeuwfeest viert, merken, dat zij niet vergeten wordt- En dat het gemeentebestuur van de stad harer inwoning deze merkwaardige verjaardag niet zo maar laat voorbijgaan. En de be woners van „Bos en Vaart" zullen ter harer ere de vlag uitsteken. Ex-directeur van „Meer en Bos" en ex-griffier voor Tribunaal Op Maandag 27 October zal de gewezen zenuwarts J. D., die in de oorlog uit han den van het door de Duitsers opgelegde N.S.B.-bestuur van de Christelijke vereni ging tot verpleging van lijders aan vallen de ziekten te Haarlem het directeurschap van de inrichting „Meer en Bos" te Heem stede aanvaardde, voor de eerste kamer van het Haarlemse tribunaal terecht staan. Op Dinsdag 28 October staat de gewe zen griffier van de provincie Noord-Hol land. H. J. v. U., voor de tweede kamer terecht. De cholera grijpt verder om zich heen Het Egyptische ministerie van openbare gezondheid deelt mede dat de eholera- epidemie zich weer verder heeft uitgebreid. Het aantal sterfgevallen bedroeg in de af gelopen 24 uur 561 en in de ziekenhuizen moesten 1022 nieuwe patiënten worden op genomen. Sinds het uitbreken van de epi demie zijn dit de hoogste cijfers voor een periode van 24 uur. (U.P.) Frans parlement in spoedvergadering De Franse ministerraad heeft besloten tot vervroegde bijeenroeping van het parle ment op Dinsdag aanstaande. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen te: Haarlem: (Vleeshal) I. Ja tot en met Jong. Overveen: (Gebouw „Doml") I, J en K. Heemstede: 9 tot 12.30 uur restant J, 2 tot 4.30 uur Ka. TONEEL „Een schat van een vrouw" speelt een mooie rol in „Het Hazen pa leis" „U ziet voor u een gelukkige vrouw. Er zijn zoveel verrukkelijke dingen tegen me gezegd, dat ik dacht: praat nog maar een hele tijd doorMet deze woorden dankte mevrouw Rika Hopper voor de bij kans eindeloze geestdriftige ovaties, de hartelijke toespraken en de sprookjesach tige bloemenweelde, waarmede haar vijf tigjarig toneeljubileum in de tot de laat ste plaats bezette Haarlemse schouwburg werd gevierd. Zelden zal een actrice bij haar leven zoveel oprechte waardering hebben geoogst en zoveel door huldebe toon hebben ondervonden. Nadat loco-burgemeester D. J. A. Geluk de belangstelling van het gemeentebe stuur had bekrachtigd, bracht de heer J. B. Schuil, sprekend namens het huldi gingscomité, de vele hoogtepunten van haar bewonderenswaardige loopbaan in herinnering, om te eindigen met de kern achtige karakterschets, die alle aanwezi gen uit het hart was gegrepen: ,.U bent het tegendeel van een zelfzuchtige actri ce. U bent een schat van een vrouw". Cor Hermus, directeur van Comedia, kon dit beamen. Hij zei: „U bent de liefste en de beste van ons allemaal, door iedereen bemind als mens en als kunstenares". In het verloop van zijn geestige speech kreeg ook Haarlem nog een originele pluim op de feestmuts: „Deze stad gaat aan de kop van Stekelenburg ontwierp een smaakvol OPTIMISTISCH ZANDVOORT Vergunning voor een hotel en drie pensions verleend De wederopbouw van Zandvoort gaat gestadig voort, ondanks het feit dat de moeilijkheden met de materiaal-voorziening eerder toe- dan afnemen. Overeenkomstig de door het ministerie van Wederopbouw gegeven richtlijnen geniet ook hier de wo ningbouw voorrang. Een hofje met 27 woningen voor ouden van dagen (architect Stevens) nadert lang zaam zijn voltooiing. Daar dit het eerste bouwwerk is, dat in het kader van het we- deropbouwplan gereed komt, zal daarin een gedenksteen worden aangebracht, waarin de herbouw van Zandvoort symbo lisch wordt weergegeven. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen verleende daartoe opdracht aan de beeldhouwster mevr. Limpers te Amster dam. De gedenksteen zal op 22 November worden onthuld. De eveneens in Augustus 1946 begonnen bouw van 14 woningen aan de Kruisstraat (architect Stevens) vordert zeer traag. Deze woningen zullen hopelijk tegen het eind van dit jaar worden betrokken. Zeer bevredigend is het tempo waarin de 18 woningen aan de Helmersstraat (archi tecten de Vries en de Rijk) worden ge bouwd. De aannemers de Best, Verdoes en djng architect Smits. pl.m. 600 m3). Hiervoor hebben zich al ver scheidene gegadigden gemeld. Extra bouwvolume toegestaan Het feit, dat Zandvoort door de sloping bijna alle belangrijke hotels, pensions, en cafés heeft verloren maakt het onvermij delijk, dat naast de woningbouw ook nu reeds aandacht wordt geschonken aan de stichting van bedrijfsgebouwen ten dienste van het vreemdelingenverkeer. Het Minis terie van Wederopbouw heeft daarom voor Zandvoort. een extra bouwvolume toege staan, en wel voor een hotel met een in houd van 25000 ir.3 en voor drie pensions elk van 3000 m3. Het ligt in de bedoeling, het eerst tot uitvoering te brengen dat deel van het we- deropbouwplan. dat ligt vóór de Kerkstraat. De architect Van Gogh werkt aan de ge bouwen die de Noordzijde van de Kerk straat zullen aansluiten aan de in aanbouw zijnde woningen van da Burg. Engelberts- straat. Hy is met bijna alle gegadigden reeds tot overeenstemming gekomen. Ook voor de Oostzijde van het Badhuis plein, aansluitende aan de Kerkstraat en Hogeweg, bestaat belangstelling. Binnen kort zal, naar verwacht wordt, ook hier met de bouw worden begonnen onder lei- Vooijs uit Katwijk begonnen in Juni 194' met dit werk en deze woningen zullen waarschijnlijk al in de maand December bewoond kunnen worden. De bouw van 61 woningen aan de Pot gieterstraat (architect van Asdonk) zal de zer dagen worden gegund en de architecten de Vries en de Rijk treffen voorbereidingen voor de bouw van 38 woningen op het ter rein Vondellaan hoek Nic. Beetslaan. Al deze complexen (tezamen 158 wo ningen) zijn of worden gebouwd voor re kening van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt Macht" .met bijdragen en voorschotten ingevolge de Woningwet. Bovendien bouwt de gemeente 42 wo ningen aan de Burgemeester Engelberts- straat (architect Stevens), welke in de zo mer 1948 gereed zullen komen. Deze wo ningen zullen dan worden overgedragen aan gedupeerden wier huis is gesloopt. De animo om tot herbouw over te gaan, centratie een au fond eenvoudig drama van menselijke ontoereikendheid, die ge openbaard wordt in 't gebrek aan begrip tussen twee generaties. De heerszuchtige moederliefde van mevrouw Phelps brengtbegint groter te worden. De gedupeerden het geluk van haar kinderen in gevaar en i hebben thans meer waardering voor hun is de indirecte aanleiding tot de dood van inschrijving in het Grootboek voor de We de verloofde van' haar jongste zoon. Als deropbouw omdat hun aanspraken op fi- het doek voor de laatste maal valt, is zij een door allen verlaten vrouw, die tot het besef van haar dwaling is gekomen. Men kan niet volstaan met te zeggen dat Rika Hopper haar rol tot leven heeft gebracht. Want zij deed meer: zij ver hoogde de intrinsieke waarde door toevoe ging van een dosis eigen gevoel, waardoor de bijna melodramatische figuur uitgroei de tot een karakter. Zij illustreerde in grootse eenvoud de tragedie van het men selijk tekort, dat deze vrouw tot vijandin maakt van het geluk, dat zij zo meeslepend bewees te begeren. Ank van der Moer leverde een kostelijk feestgeschenk door haar prachtig tegen spel. Het is jammer dat het door Lous Hensen' gespeelde meisje zo spoedig de dood werd ingedreven. Het was een mooie rol, die veel langer had mogen duren. Van de beide mannen moet Henk Rigters ge prezen worden, omdat hij soms deed ver geten dat zijn tekst onmogelijk was. Elly in haar liefde voor het toneel' Op hen volgend spraken nog, in even hartelijke bewoordingen, dr. Tjeboo Fran ken, als voorzitter van de afdeling Haar lem van het Nederlandse Toneelverbond, mevrouw Visser-Brutel de la Rivière. pre sidente van de Vereniging voor Huisvrou wen, de heer Overste, die Rika Hoppers carrière jarenlang achter het electrisch schakelbord van de Amsterdamse schouw burg heeft gevolgd en de heer Herman Deinum, directeur van de Haarlemse schouwburg. De Haarlemse toneelmeester H. Voskuilen bood onder grote bijval een afzonderlijk geschenk aan namens het ge hele personeel. Het zal de hoofdstad Vrijdag, op de ze ventigste verjaardag van de jubilaresse, moeilijk vallen deze eerste huldiging in warmte te overtreffen. Het glazen paleis. Mevrouw Jeanne van Schaik-Willing heeft een uit 1926 daterend stuk van de Pulitzer-prijswinnaar Sidney Howard décor in voortreffelijke harmonie met de geest van het stuk. Aan het slot van de huldiging verrees mevrouw Hopper uit haar erezetel om een rondgang te maken over het gehele to neel, waarbij zij alle sprekers met enkele warme, persoonlijke woorden dankte voor de bloemrijke gaven, om daarna het pu bliek met een vorstelijk en ontroerend gebaar te omhelzen. DAVID KONING. Voetbal HBC bestaat 45 jaar. Het 45-jarig bestaan van de R.K. sportvereni ging „H.B.C." te Heemstede zal Zondag a.s. op feestelijke wijze worden gevierd. De dag begint met een H Mis In de St. Bavokerk aan de Heren weg, waarna een gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Verenigingsgebouw volgt. Des avonds wordt een bijeenkomst gehouden, waaraan het toneelgezelschap en het dansorkest der vereni ging medewerking verlenen. DWR IN DE FINALE VAN DE ROCOCENT- BEKER. In de derde ronde van de Rococent- - - j beker competitie werd gisteravond in het Sport- voor deze gelegenheid naar de eisen der fondsenbad. de wedstrijd dwr-hdz gespeeld moderne psychologie bewerkt. Het* ant- Na een spannende wedstrijd won dwr verdiend woord op de pijnlijke vraag, in hoeverre I met 2—1. dwr speelt Zaterdagavond in de eind- zij daarin is geslaagd, moet wijken voor ronde tegen De Robben", de vaststelling dat „Het Glazen Paleis" nanciële faciliteiten van het rijk thans gun stiger worden geïnterpreteerd. Het plaat selijk bouwbureau bereidt momenteel voor de bebouwing van de Zuid-boulevard met villa's van bescheiden omvang (inhoud AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Vliegramp in Newfoundland Een Amerikaans militair vliegtuig met 11 personen aan boord is op Newfound land, vermoedelijk door slecht weer te laag gekomen, tegen de grond geslagen en vervolgens in de 9 meter diepe haven ge zonken. Zeven leden der bemanning wer den gedood, de overige vier werden ge red, doch moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. SCHEEPVAART K N. S. M. Bonaire. 21 Oct. te Amsterdam. Euterpe, 20 Oct. van Amsterdam naar Kopen hagen. Orestes. 20 Oct. te Amsterdam. Deo Duce, 21 Oct. te Amsterdam Helena. 20 Oct. van Ant werpen naar Amsterdam. Juno, 20 Oct. van Izmir naar Kymassi. Marinier, 20 Oct. te Oporto. Ardea, 20 Oct. van Gibraltar naar Faro. Hos, 19 Oct te Jaffa. Cottica. 20 Oct. van Trinidad naar Azoren. Zeehond, 20 Oct. te Fuikbaai. Delft, 17 Oct. te Plsco. MIJ. NEDERLAND. Ceram. 18 Oct. te Sauda. Padja. 20 Oct. te Hamburg. Johan de Witt. 20 Oct. van Algiers naar Port Said. Java. 21 óct. van Belawan naar Colombo. Johan van Olden- barnevelt. 20 Oct. Kaap Guardafui gepasseerd. Oranje. 20 Oct van Aden naar Singapore. Roe pat. 20 Oct. te Mobile. WIJSMULLER. - De sleepboot Noordholland slepende 2 hljsbokken van Rotterdam naar Rlo de Janeiro bevond zich 20 October op 6 graden 43 min. N B. 21 graden 15 min. W.L. Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Woensdag 22 October: Alhena, 21 Oct. van Mon tevideo naar Santos. Johan de Wltt. Amsterdam —Java. passeerde 22 Oct. Malta. Kota Baroe. Java—Rotterdam. 21 Oct. van Aden. Kota Gedc. passeerde 21 Oct. Finlsterre, wordt 23 Oct. 22 uur ln Hoek van Holland verwacht. Tamo, 21 Oct. van Bahia naar Rio Grande. zowel de jubilaresse als haar medewer kenden kansen op hartstochtelijk spelver- toon in overvloed heeft geboden. Het stuk is in zijn veel te ver doorgevoerdecon- Taxi? Bei li OOG DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem WOENSDAG 22 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Planoconcert Willem An- drlessen. 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Vereni ging van Spriritisten „Harmonla", 8 uur. Gebouw Herenweg 141, Heemstede: lezing J. Sevensma, I uur. Palace: „Moord onder narcose", 18 J.2.00. 1.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Tarzan", toeg. 14 J„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De klokken van Capistrano" en „Zamboanga". alle leeft 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De haven der verleiding". IR J., 2.00 4.15 7.00 en 9,15 uur. Luxor-theater: „Berucht". 18 J„ 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Fanny,by gaslight". 18 J., 2 30. 7.00 en 9.15 uur DONDERDAG 23 OCTOBER. Wükgebouw Nieuwe Gracht „Het Witte Kruis": afdellngsvergadering. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling KZOD, 10 tot 5 uur. Muziek Volksconcert H.O.V. De jonge pianist Hans Meihuizen, die solist was op het volksconcert van Dinsdagavond, be zorgde ons de kennismaking met het in 1882 door Rimsky Korsakow gecomponeerde en aan Liszt opgedragen pianoconcert. Die dedicatie is een verklaring voor de vorm van het stuk, die zo wat van Liszt afgekeken is. Maar de innovator van die vorm was een pianist en Het als zodanig Je rol van zijn instrument domineren: Rimsky was in hoofdzaak een orkestcomponist, die ge regeld op Jacht was naar nieuwe orchestrale effecten. Daar was Liszt ook wel niet afkerig doch een concert was nu eenmaal een solo aangelegenheid en hij zou geen groot virtuoos geweest zijn Indien hij daar geen rekening mee had gehouden. Een dankbaar stuk voor de solist kan men het concert van Rimsky niet noemen, en dat verklaart gedeelielijk althans dat het weinig of niet gespeeld wordt. Ik kan mij niet herinneren het ooit gehoord te hebben. Doch cok de muzikale inhoud kan mede debet zijn dat het werk geen opgang maakte. Het begint wel heel aardig: een Russisch thema in het orkest, met cadenzen in de solo-partij, een ge geven dat verwachtingen wekt; dan een tweede thema dat met het eerste nauw verwant Is, en dan het materiaal in verschillende tempi vrij ge varieerd doorgewerkt. Aan 't slot voelt men zich toch in zijn verwachtingen teleurgesteld, te meer omdat de finale nogal uiterlijke middelen gebruikt. Maar dat gaf de solist Hans Meihuizen ten minste de gelegenheid voor enig virtuoos gebaar, dal hem veel applaus bezorgde. Hier voor dankte hij met Chopin's octaven-étude als toegift. Marinus Adam, die deze avond dirigeerde, had met een brillante weergave van de ouverture ,,Le rol d' Ys" laten openen. Na de pauze werd voor de tweede maal de Symphonie No. III van Hendrik'Andriessen gespeeld, waarvan de klare conceptie bij het wederhoren nog duidelijker en logischer blijkt. De prachtige' Sarabande en de geweldige slotfuga misten andermaal hun effect niet. De interpretatie van het vrij moeilijke werk is een mooi succes voor Adam. Tot besluit ging Die Moldau van Smetana in een suggestieve weergave, die het publiek in een geestdriftige stemming bracht. JOS. DE KLERK De herbouw van de watertoren is in stu die genomen; deze zal niet op de oude plaats verrijzen, doch in de nabijheid van het Seinpostduin. Omtrent de herbouw van de gemeentelijke zee- en zonnebad- inrichting „Zuiderbad" wordt nog overleg gepleegd met de rijksinstanties. Zo blijkt dat, dank zij de goede samen werking tussen gemeentebestuur, plaatse lijk -bouwbureau en ministerie van Weder opbouw, met vrucht aan de wederopbouw van Zandvoort wordt gewerkt. „Politieke vragen van de dag" door J. Schouten beantwoord Op een door de centrale Antl-Revolutlonalre Kiesvereniging belegde vergadering ln de geheel gevulde Wilhelmlnakerk behandelde de heer J. Schouten, voorzitter van de anti-revolutionaire partij en lid der Tweede Kamer, het onderwerp „Politieke vragen van de dag". De heer Schou ten begon met op te wekken tot actie voor het Millioenplan. dat beoogt dit seizoen een mll- lioen gulden bijeen te brengen ten behoeve van het dr. Kuyperhuis (het wetenschappelijk cen trum der partij) en het Propagandafonds. Deze actie is noodzakelijk tot herstel van de schade welke de Duitsers de partijorganen heb ben toegebracht en ter financiering van de ver kiezingspropaganda. welke bij de in 1948 te ver wachten verkiezingen zal moeten worden ge voerd. Deze verkiezingen zullen onder zeer bijzondere omstandigheden worden gevoerd, aldus de heer Schouten, daarbij wijzend op de wereldsituatie van onrust en wantrouwen in Europa. Azië en Amerika, welke hij weet aan de toeneming van ongeloof en revolutie. Slechts een leven naar Gods Woord kan de wereld redden, zeide spreker. Ten aanzien van Indië merkte de heer Schou ten op dat men niet, zoals bijv. Prof. Kraemer schreef, voetstoots de ontwikkeling van opstand en revolutie heeft te aanvaarden. Gods Woord moet ons leiden bij de zaken en verhoudingen van gezag en vrijheid. In kringen van millioe- nen is het gezag gedevalueerd. Prof. Kraemer zegi dat het een historisch gebeuren ls. de ont waking van Azië. Men moet echter vragen: Is. naar wat Gods Woord ons leert die opstand ge oorloofd. De conclusie ls: neen; een vergelijking met onze opstand tegen Spanje gaat volgens de heer Sehoyten nlei op; toen ging het er om Gode meer gehoorzaam te zijn dan de mensen, toen werden onze rechten en privileges geschonden, aldus spreker. In al de politieke vragen van de dag het zijn er vele hebben we steeds weer terug te gaan tot het fundament, n.l. Gods Woord, zo besloot de heer Schouten zijn betoog. De zeer druk bezochte vergadering stond onder leiding van de voorzitter der centrale a. r. kies vereniging mr. A. Bruch. Acties van radio-handelaren Op een bijeenkomst in hótel ..Hof van Hol land" heeft de heer A J. van Klaveren uit Rot terdam, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Radiohandelaren en Herstellers, een toelichting gegeven op de acties, welke de ver- epiglng op hei ogenblik voert. In het bijzonder gaat het er om. merkte de spreker op. dat de leden vrij zijn ln het kopen van radiotoestellen en -buizen. Op het ogenblik moet men aange sloten zijn bij de N V.R.D. en contractueel ls men dan verplicht inkopen te doen. De vereniging, waarvan de spreker voorzitter is. heeft plannen materialen ln te kopen en coöperatief te verkopen. Fel verzette de spreker zich tegen de invoering van de weeldebelasting voor radiotoestellen en tegen de lage winst, welke geboekt mag worden. Ook moet de zwarte handel bestreden worden. Tenslotte wekte de heer Van Klaveren de bezoekers op zich bij de vereniging aan te sluiten, opdat zij met meer kracht acties kan voeren. BINNENLAND In de Oranje-Nassaukazerne ln Bergen op Zoom ls een oefenlading ontploft, waardoor de 24-jarige soldaat J. Visser uit Weiduin (Fr.) zo ernstig werd gewond, dat hij kort daama over leed. Twee Journalisten, ren uit Doetlnchem en een uit Amsterdam zullen met een „duck" een reis dwars door Afrika maken. in Amsterdam is de officiële oprichtingsver gadering gehouden van het academisch genoot schap PetroneUa Moens. landelijke kring van slecnt ziende en blinde Intellectuelen en kunste naars. Als zijn voornaamste taak beschouwt het genootschap het bevorderen van de geestelijke weerbaarheid, de culturele werkzaamheid en do stoffelijke belangen van de leden. De minister van Economische Zaken, dr G. W. M Huysmans is thans ln zoverre hersteld, dat hij zeer waarschijnlijk ln de eerste helft van November zijn werkzaamheden op het departe ment zal kunnen hervatten Kardinaal Frings. aartsbisschop van Keulen heeft op diens uitnodiging een tweedaags be zoek gebracht aan kardinaal De Jong te Utrecht. De beide kerkvorsten hebben de toestand van de katholieke kerk in Duitsland cn de hiermede samenhangende problemen besproken. Voor het Instifuut voor Arbeidersontwikke ling draalt a.s. Zondagochtend weer een cultuur- film ln het Frans Halstheater, namelijk het Rus sische werk: ..De Jeugd van Maxim Gorki", over de jeugd van de bekende Russische schrij ver. Toegang niet beneden de 14 Jaar. Drs. J. v. Genderen, cand. te Goudrlaan. ls beroepen bij de Chr. Geref. Kerk van Nieuw- Vennep. Heden zal het 12% Jaar geleden zijn dat de heer B. verdoes als portier in dienst trad bij restau rant Brinkman op het Plein. Het zal deze trouw® wachter vandaag niet aan belangstelling ont breken. Chiropodist VOETKUNDIGE Steunzolen naar maat. ook afd. PEDICURE Voortaan practijk 9—12, 25 uur. ZIJLVEST 25 b/d Raaks Oud-commandant politie K.P. dertig jaar in rijksdienst Vandaag herdenkt de adjudant van politie H. Broekman te Haarlem de dag waarop hij voor dertig jaar in rijksdienst trad. De heer Broek man kwam na enkele Jaren militaire dienst ln Februari 1920 als agent bij de Haarlemse politie, waar hij ln 1934 hoofdagent en in 194« adjudant werd. In de oorlogsjaren trad hU als comman dant van de politie K P op Onder zijn leiding werden ln December 1944 68 door de Duitsers op gepakte Rotterdammers uit het noodziekenhuis aan de Hazepaterslaan bevrijd cn een week voor de bevrijding haalde hij 22 arrestanten uit het Huls van Bewaring te Haarlem. Sedert de be vrijding U de heer Broekman hoofd van de sectie Haarlëm van de commissie tot opsporing van oorlogsmisdadigers. Onder de velen, die hein vanmorgen te zijnen huize kwamen gelukwensen bevond zich ook de hoofdcommissaris van de Haarlemse politie de heer J. Fontijne. Heemstede Kerkbollenveiling De kerkbollenveiling ten bate van de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg leverde een bedrag op van f 5067. Katholieke actie De heer Herman Dlvendal is benoemd tot al gemeen secretaris van de Katholieke Actie en heeft, ln verband daarmede, bedankt voor ver schillende functies, o.a als voorzitter van de Cultuurraad van de K.A.B., afdeling Heemstede. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 114 uur Koninklijke Olie. 497 481 16 305 >4 30616 Philips 396 394 A. K. U 179 179 Fokker 200 Nederlandse Ford 416 405 Nederli.ndse Kabel 308 308 Calvé certificaten 18314 18314 Scheepvaart-Unie 19614 19714 Holl.-Amerika Liin 19014 191 Dell Maatschappij 176 17716 H. V. A 451 453 A'dam Rubber 171 172*4 Ned. Handel Mij. 14614 14714 N.-l. Handelsbank 113 li 11314 Billiton Mij 11. 415 407 Het Nederl. Roode Kruis, Afd. Haarlem en Omstreken Xel. 21485 Algemene Ledenvergadering Woensdag 5 Nov 1947 des n.m. 3 uur. Paviljoenslaan 3, Hrl. Agenda: 1. Jaarverslagen. 2, Statutenwijziging (de schrif telijke kennisgeving van het voorstel aan de leden berust vanaf heden ten kantore. Pa viljoenslaan 3). Gevraagd BANKETBAKKER ln gemengd bedrijf te Haarlem moet goed vakman zijn. mooie zelfstandige werkkring. 1ste klasse loon. Brieven no. 9118. Ledenvergadering Noordholl. Ver. Witte Kruis Afd Heemstede, op Donderdag 30 October 1947 8 uur ln het Gezondheldshul6 Lieven de Keylaan, Heemstede. Agenda omvat o.a 1. Salarlswljzlglng wijkver pleegsters. 2. Benoeming afgevaardigde Jaarvergadering Amsterdam. De secretaris Mr. J ZEELENBERG. 65100 GULDEN PER WEEK kunt U Indien U mensen-; kennis bezit verdienen ln het Interessante nu wettig er kende bouwkasvak. Vraagt in lichtingen over de voorwaarden waarop U een Agentschap als bijverdienste of beroepsagent schap kunt krijgen via Post bus 72 te Alkmaar SLAGERIJ fl. bediende gevr. Th v. d Lel, Leldsestraat 28. loodgieter-electricien gevr. Brugman Tetteradeatr 52 Kantoor .1. F. G. BODE en Zn. Oud-adJ. Insp bel Accountant Belastingzaken Boekhoudingen Haarlem, Raantslngel 34. Tel. 13615 Pl.m, 20 Nov. gevr. op goede stand ONGEMEUH. ETAGE bev prima gem. kamers en suite, 2 slaapk. en vrye keu ken, Brieven 't Bloemenhuls, Kruisweg 40. Aangeboden: Middenstandswoning Lorentzkade tegen woning ln Haarlem-N of Bloemendaal. N V. „Focus". Zulder Stations weg 33. Bloemendaal. 2 verpleegsters zoeken per 1 November 1 gr. en t kl. kamer en kook- en stookgel. ongem. of gestoff. en telefoon, omtr. tram of trein. Brieven no 9109 HEEMSTEDE—HAARLEM. Uitsluitend voor Inwoners van Heemstede beschikbaar voor echtpaar zonder kl. kinderen 3 GROTE KAMERS serre, vrije keuken, bijkeuken, kelder, tuin, zolder. Centr verw.. telefoon, huurprijs f 47.50 p m Koninginneweg 9. Hrl. T. 21406 Indien niet aanw. Koninginneweg 7. te koop: Brieven no. 9121 WIJ z. v. gezin best. uit gep weduwe met drie volw. kind. die b b. h h. dringend WOONGELEGENHEID b.v. ged v h. (ongem.) of enige kamers m. kookgel. of gebr. v. keuken. Br, po. 9111 Dame b. b. h. h. zoekt gezell. Zit-Slaapkamer met stookgelegenheid en vaste wastafel, liefst omgeving cen trum Brieven r.o 9125 bur van dit blad WONINGRUIL Agb in H.H. te den Hang: 1ste etage (3 lneenl k.) of parterre (gr suite en serre), beide m, vrije keuken. Desgewenst een andere te treffen schikking. Gevr. te H'lem 4 gr kam. en zolder of 5 kam. m. vrije keu ken. Goede st Br. no 9123, Te koop een PRISMA ZEEKIJ KER, 7 x 50. grote passerdoos en een microscoop. Adres: Spaarne 10, tuss. 9 en 5 uur. VRIJSTAAND HERENHUIS te koop. Zandvoort, verhuurd voor f 1500 p. J. Koopsom f 30 000. Eeuwlgd. erfpacht. Voorz v. centr. verw parket- en Rif vloeren Huls verkeert ln prima staat. Inl. Makelaar H. W. Vrolijk, Heussensstr. 16, Tel. 23693, Haarlem. Koopt en verkoopt alle soor ten Dames-. Herenkleding en ander textiel. Inboedels. Zol- deroprttiniingen. kortom alles Gratis taxatie Inboedels. Goud. Zilver en Curiosa •IlLIANAPARK 14 hoek Gen. Cronjéstr. H.-N. Laat uw kleding vakkundig te gen redelijke prijs maken. Cou peuse A. LAXGELAAR. Com. v. Noordestraat 16 It. tegen behoorlijke rente en we kelijkse aflossing Br. no 9110 Neon-installaties Aanleg, reparatie en onderhoud KEI.LEK EN MACDONALD Jansweg 42. Telefoon 11828. TE KOOP BOUWGROND mooi gelegen, ruim uitzicht DIetsveld te Haarlem. Brieven no 9128 Aangeb. Ocelot bontjas kleine maat. Tel. 27575, Te koop: i/2 tons gesloten BESTELAUTO Ford Jr., loopt pr F de Vries. Hoofdstraat 98. Hlllegom. BOD GEVRAAGD Keesliig's Hlst. archief 1918- 1946, als nw. Brieven no. 9115. aangeboden Buitenlands correspondent vr. voor de avonduren: Frans. En gels. Duits. Brieven D U. 2924 Adv. Bur De la Mar. A'dam. Bosb. Toussaintstr, 7. A'dam. Tel. 88062 Binnenweg 127, Heemstede. Tel. 28680. „De Autorijschool van 1925". te koop. waterdicht, gevoerd, vooroorlogs. prima st afm 100 x 70 x 60. prijs f 70. Zeer geschikt voor hotel of pension Wolff, Bos en Hovenstr. 1 huls Haarlemscb Boekhuis ZIJLSTK. 89 HAARLEM, HEEFT U ZIJ HE? WIJ besteden onze volle aan dacht voor het overtrekken van uw kappen. Ook special® modellen. I.ASSCHl'IT. Kl. Houtstraat 46. Tel. 10651. Philips lampen steeds voorr. Aangeb. ELECTR. DVN. LUIDSPR. met bekrachtiging op klankbord f 60 Tel. 23491 Te koop ZüNDAPP 200 c.c. weg, bultenl, verblijf weinig gereden. Tel 24959 K 2500 TINPEST wordt onzichtbaar gemaakt cn schoonmaken van koper en tin Ketels uttblkkcn cn alle soor ten bodems. Adres: Patiëntie- straat U a zw. Haarlem. G. J. ENGELCIIOR C.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3