Haarlems Dagblad Romp-kabinet vraagt vertrouwen der Nationale Vergadering In Frankrijk Wysjinsky zegt Churchill te rekenen tot de „psychopatische aartsbarbaren" „Wij volgen het bestandsbevel op naar de geest, niet naar de letter" 62e Jaargang No. 18768 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 23 October 1947, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Vo«, lichting te Haarlem T ATERE MEDEDELINGEN over het ■L/ resultaat van de Franse gemeente raadsverkiezingen waarbij de telling der stemmen merkwaardig traag is ver lopen hebben de indruk van de betekenis van de Gaulle's overwinning versterkt. Het is ook duidelijk geworden dat de com munisten meer hebben verloren dan aan vankelijk het geval leek te zijn en dat allerlei verschuivingen zich hebben doen gelden. De versplinterde partijtjes van de Franse rechterzijde hebben blijkbaar in de Gaulle's Rassemblement een nieuwe eenheid gevonden. De communisten heb ben stemmen verloren aan de socialisten en de socialisten op hun beurt weer aan de Gaulle, evenals de radicaal-socialisten, die naar Nederlands begrip zo ongeveer overeen te brengen zijn met onze vroegere vrijzinnig-democratische partij. In Parijs heeft zich de grote verschuiving de „landslide" zeggen de Engelsen in zo'n geval ten gunste van de Gaulle wel het sterkst voltrokken. In de Parijse gemeente raad heeft hij nu ^n sterke meerderheid en zijn broeder Pierre zal als voorzitter van dit lichaam optreden. Dat is een détail. Maar het feit dat Parijs de sterkste ver schuiving heeft getoond is veelbetekenend voor ieder, die Frankrijks geschiedenis kent. Het geeft in dit land met zeer' sterk gecentraliseerd bewind altijd sterk de toon aan. Gisteren zijn verscheidene Franse mi nisters afgetreden. Een romp-kabinet van slechts twaalf leden., bijna geheel bestaande uit leden van de socialistische partij en de zo zwaar verslagen M.R.P., is over gebleven en moet zich a.s. Dinsdag voor de dan van reces terugkerende Kamer presenteren. Het verkeert natuurlijk in uiterst zwakke positie. In het algemeen heeft de pers van andere landen weinig ingenomenheid met de veranderde loop van zaken tp Frank rijk getoond. Er heerst een onbehagelijke sfeer om de Franse gebeurtenissen. Dat dertig procent van de kiezers van de stem bus zijn weggebleven, als nieuw bewijs van de loomheid en afmatting in den lande, is een overweging die de onbehagelijkheid verhoogt. Dat het Franse vakverbond, de C.G.T. (Confédération Générale du Tra vail) na een felle campagne voor haar looneisen plotseling stil is geworden maakt een vreemde indruk. Men houdt niet van zulke loomheid eri stilte in Parijs, waar stilte al zo vaak de voorbode van zware storm is geweest. De generaal zelf schijnt te willen blijven wachten. Hij verkeert "kennelijk in de over tuiging, dat tijd alleen in zijn voordeel kan zijn. Hij heeft de wind me^al is het program van zijn R.P.F. evenmiirduidelijk als positief. Hij heeft zijn Rassemblement du Peuple Frangais trouwens niet als een partij, maar als een beweging voor een heid van het Franse volk aangekondigd. Hij wil groter bevoegdheden voor de uit- voerende macht, de regering dus, ten kostè van de wetgevende macht, het parlement. Maar daar is een grondwetsherziening voor nodig. Die kan niet snel. verwezenlijkt worden. Wel zou, al heeft hij nu geen meerderheid in de Kamer, er wellicht op korte termijn kans kunnen zijn op een volksstemming over de persoon de Gaulle. Volksstemmingen over personen doen al tijd sterk denken aan kansen op dictatuur. Wel moet men bij dit alles rekening hou den met de geest der Latijnse landen, die politieke voorkeur liever in personen dan in programpunten pleegt te stellen. Een term als „de Gaullisten" getuigt daar op zichzelf al van. Bij de Franse gemeenteraadsverkiezingen Zijn de middenpartijen grotendeels wegge vaagd en is de tegenstelling tussen rechts en links verscherpt. Het internationale conflict tussen Oost en West heeft zonder twijfel deze loop van zaken in het grootste land van het West-Europese vasteland be- invloed. Het beïnvloedt het des te meer omdat Frankrijk, in nog veel dringender economische nood verkerend dan Enge land, volkomen afhankelijk is van Ameri kaanse financiële hulp. De gedachte dat Amerika er dus aan de touwtjes kan trek ken gaat maar in zekere mate op. De Amerikanen hebben het grillige spel der politieke krachten in Frankrijk niet in de hand en de volksmassa, met inbegrip van veel kleine politici, begrijpt weinig van internationale economische verhoudingen en zal er zich niets aan gelegen laten liggen als de spanning te groot wordt. Dat de Gaulle generaal is moet a^s een omstandigheid van belang beschouwd wor den. De wereldgeschiedenis toont weinig bemoedigende voorbeelden van het optre den van generaals als staatslieden aller minst in een republikeins, democratisch bewind. Zij stammen uit een gans andere sfeer dan die van de burger-politicus en zijn daarin opgegroeid en tot gezagsposities gekomen. Dat zijn niet d"e gezagsposities der democratie. Plooien en meten, overleg plegen, met andersdenkenden, eigen mening prijsgeven na zich breedvoerig te hebben laten ovértuigendat alles behoort niet tot de levens- en arbeidssferen van gene raals. En deze generaal Charles de Gaulle, scherp van verstand en wilskracht maar volgens onverdachte getuigenissen een hooghartige, norse, ongeduldige man, lijkt hef prototype van de autoritaire beroeps officier. Het kost in de huidige loop der gebeurtenissen moeite om een parlemen tair-democratische ontwikkeling van zaken onder zulk een leiding, met een communis tische tegenpartij die vierkant tegen de parlementaire democratie gekant is. voor te stellen. De houding van de tegenpartij ls daarbij altijd van invloed: zij moet on vermijdelijk de wijze van optreden van het régime beïnvloeden. Het is nog niet zover. De kans over weegt, dat de Gaulle voorlopig nog niet aan het bewind zal komen. Maar de ont wikkeling van zaken in Frankrijk is dus danig, dat men die gebeurtenis ziet nader komen en dat men moeilijk kan aannemen dat de tussen-liggende periode niet reeds tot stormachtige gebeurtenissen zou leiden. Het stormsein is in Frankrijk gehesen. R. P. Zaak van ex-S.A.-commandeur tot nader order aangehouden De zaak tegen de oud-S.A.-commandeur van de Haarlemse afdeling van de NSNAP, W. H. J. G., die twee weken geleden voor de derde kamer van het Haarlems tribu naal terechtstond is tot nader order aan gehouden, aangezien het tribunaal eerst een onderzoek wil laten instellen naar de geestvermogens van beschuldigde. I Franse ministers trekken consequenties De politieke crisis In Frankrijk, die als de verrassing der gemeenteraadsverkiezingen de door stakingen en stakingsdreiging toch al zo chaotische toestand in het land kwam completeren, heeft een snel verloop. Nog zijn alle stemmen niet geteld en reeds hebben alle ministers van het onmogelijk geworden kabinet-Ramadier hun ontslag aangeboden, behalve Ramadier zelf, die onmiddellijk begonnen is met reorganisatie der regering. De namen van de nieuwe ministers zijn intussen reeds bekend gemaakt. Frankrijk heeft thans een romp-kabinet, dat behalve Ramadier slechts twaalf ministers telt, tegen het oude drie en twintig. Buitenlandse Zaken is in handen van Bidault gebleven. Binnenlandse Zaken werd door Depreux behouden. Dinsdag komt de Nationale Vergadering bijeen om de nieuwe regering ai of niet haar ver trouwensvotum te geven en verdere beslissingen te nemen. Naar verluidt boden in de voormiddag de MRP Ministers wier partij Zondag in de gemeenteraadsverkiezingen het ern stigst had geleden nun ontslag aan. In verband met deze nieuwe dreiging vroeg en verkreeg Ramadier op een tweede ka binetszitting die om vier uur gehouden werd, de collectieve demissie van het ge hele kabinet. Naar verluidt heerste op beide kabinetszittingen een geprikkelde stemming en werden talloze beschuldigin gen geuit. Ramadier zou hebben gezegd dat de regering niet kon toegeven aan de vergaande eisen van de arbeidersbeweging zonder dat het land in een financiële en economische chaos gedompeld, zou worden. Minister van Oorlog, Coste-Floret, een lid van de MRP, di.e Maandag troepenverster kingen naar Parijs had gedirigeerd voor het geval van wanordelijkheden, zou naar verluidt hebben opgemerkt dat hij volgende week geen minister van Oorlog wilde zijn wanneer het bevel gegeven moest worden om op het volle te schieten. President "Vin cent Auriol, een socialist, die presideerde, zou hebben gezegd dat hij geen interim- regering wenste en er op aan hebben ge drongen om de Gaulle onmiddellijk de si tuatie in hahden te laten nemen. Op aan dringen van Ramadier besloot het kabinet tenslotte om de verantwoordelijkheid voor de gehele situatie a.s. Dinsdag aan het parlement voor te leggen. Ramadier begon onmiddellijk besprekin gen met de partij-leiders voor de hervor ming der regering. Later werd de lijst van ministers bekend gemaakt- Zij vermeldt de volgende namen: Ra madier: premier: Delbos, minister van Staat; Georges Bidault: Buitenlandse Za- Buitenlandse mijnwerkers naar Nederland Naar het persbureau Reuter meldt, zul len 3.000 verplaatste personen, uitsluitend mijnwerkers met hun gezinnen, uit de Britse zone van Duitsland in Nederland worden toegelaten «volgons een te Genève getekende overeenkomst tussen een ver tegenwoordiger van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken en A. Paulen, hoofdingenieur by de Nederlandse Staats mijnen. Deze immigranten kunnen na vyf jaar de Nederlandse nationaliteit verkrij gen, aldus Reuter. Duitse arbeiders weigeren aan ontmanteling te werken In Velbert, in het Rynland, hebben 60 arbeiders van de staalfirma van August Engels, waarvan een gedeelte voor herstel betaling ontmanteld zou worden, „op order van hun vakvereniging", Woensdag gewei gerd aan de ontmanteling te werken. Dit is de eerste aanwijzing, dat de ar beiders van het Ruhrgebied zich actief tegen de ontmanteling zullen verzetten, zoals ongeveer een week geleden was aan gekondigd. Waarnemers menen, dat de staking te Velbert een gevolg is van de berichten, dat het bestuur der vakvereniging in de Britse zóne van Duitsland verklaard zou hebben, dat de stakers volledige uitbetaling zou den ontvangen, indien zij wegens staking ontslagen zouden worden. De minister-presidenten van de Britse en Amerikaanse bezettingszone van Duitsland en de burgemeesters van Bremen en Ham burg hebben na besprekingen te Wies- baden verklaard, dat de voorgenomen ont manteling van Duitse industriële oorlogs- ondernémingen in het kader der herstel betalingen een sterke weerslag op de Duitse economie <?n ernstige materiële en psycho logische gévolgen zal hebben. „Het bevel is een eenzijdige daad, geheel ter verantwoording van de bezettende mogendheden, zonder medewerking en verantwoording van Duitsers verricht". MAARSCHALK TITO ZIEK. Te Belgrado wordt vernomen, dat maar schalk Tito, de Joegoslavische premier, reeds verscheidene dagen ziek is. ken; Depreux: Binnenlandse Zaken; André Marie: Justitie: Ph. Teitgep: Strijdkrach ten; Schuman: Financiën; Daniel Mayer: Arbeid en Sociale Veiligheid: Lacoste: Handel en Industrie; Roclore: Landbouw; Naegelen: Nationale Opvoeding; Moch: Economische Zaken, Publieke Werken en Vervoer; Béchart: Staatssecretaris bij de premier en zaakgelastigde voor overzee. Volgens deze lijst telt het kabinet thans 7 socialisten. 3 leden der MRP., twee ra dicalen en een onafhankelijke. Twaalf ex-N.S.B.-ers namen liun kans waar Bewakers gingen in een café koffiedrinken Op 8 Januari van dit jaar ontsnapten uit een transport van 42 politieke delin quenten, die van Hoensbroek naar Den Helder \verden gebracht, 12 gedetineerden. Elf piannen ontsnapten uit de vrachtauto toen drie van de vier bewakers in een café bij Amsterdam een kopje koffie gingen drinken. De twaalfde ging er in de hoofd stad vandoor. Wegens nalatigheid hadden zich voor de Maastrichtse rechtbank te verantwoorden de hoofdbewaker H. J. W. uit Hoensbroek en de bewakers Chr. H. W. en J. H. A. R. beiden uit Sittard. De hoofdbewaker trachtte alle schuld op de bewakers te schuiven, maar deze verklaarden, dat de hoofdbewaker tijdens de gehele rit in de cabine van de vrachtr auto had gezeten en de bewakers aan hun lol had overgelaten. De Officier van Justitie was van oordeel, dat hoewel het aantal bewakers en hun bewapening onvoldoende waren, de man nen toch hun plicht hadden moeten doen. Zij zijn daarin schromelijk te kort ge schoten. De eis tegen de ex-hoofdbewaker W. was 200,of 2 maanden hechtenis cn tegen de twee ontslagen bewakers 100,of 1 maand hechtenis. Prinses Elizabeth in de bruidskoets, die haar naar de openingsx>lechtigheid van het parlement voerde. In deze koets zal de prinses eerlang naar Westminster Abbey rijden, om in het huwelijk te treden met Philip Mountbatten. Ook Harriman en Byrnes krijgen een veeg uit de pan Ook generaal de Gaulle zelfde man die de Franse binnenlandse politiek onderste boven gooUiz, jieouie ji. Zondag. Andrei Wysjinsky stelde Woensdagavond in de politieke commissie te Lake Success de vraag, wie wel de sohuld was voor de dreiging van, de storm van een nieuwe oor log. „Zijn li'et niet de helden van Fulton (hiermede bedoelde hij Churchill met zijn rede in Fulton) en de Amerikaanse mo nopoliehouders, die de nieuwe koers in de Amerikaanse buitenland.se politiek aange ven, psychopatische aartsbarbaren, para noialijders en schizophrenen, bezeten door waanzinnige ideeën?" Harriman, de Amerikaanse minister van Handel, zo zeide Wysjinsky, „spoort de Amerikaanse regering aan om de zoge naamde Oosterse aanvallers tegemoet te treden met een machtige luchtmacht, en dringt er op aan dat er een positieve ac tie ondernomen wordt- Op deze wijze roept hij openlijk om oorlog". Van Churchill zeide hij, dat deze het voortdurend op een nieuwe oorlog aanlegt, daarbij vertrouwend op de steun van Ame rika en de Westerse democratieën bij de vorming van een „sterk front tegen wie? Natuurlijk tegen de Sovjet-Unie en de oostelijke democratieën". Churchill zou door zijn schimpredenen op de Sovjet-Unie de publieke opinie zijn agressieve bedoe lingen willen verbergen. Churchill zou met een Brits-Amerikaans verbond dreigen. James Byrnes, de vroegere minister van Buitenlandse Z^ken der Verenigde Staten, spande volgens Wysjinsky de kroon bij het belasteren van de Sovjet-Unie. De uitlatingen van Byrnes noemde hij ken merkend voor de provocerende en laste rende houding, die zekere Amerikaanse kringen waartoe hij behoort, in deze tijd aannemen. Evatt repliceert. Herbert Evatt, de Australische afge vaardigde, nam het voor Churchill op. die hij de grootste oorlogsleider noemde. „Zijn naam zal voor altijd in de geschiedenis blijven leven". „Mr. Byrnes een oorlogsophitser te noe men is even waar als zou men Hitier voor vredesengel uitmaken". Een der oorzaken van de alomversprcide vrees voor oorlog en zelfs voor aanmoedi gen tot oorlogvoering is. volgens Evatt. de aanhoudende en ongeremde aanval der Sovjet-pers en -radio op Amerika. Hier- Italië vraagt om geld en koloniën Italië heeft bij monde van zijn ambas sadeur te Washington de Verenigde Staten dringend verzocht om een lening van hon derd twee-en -ze ven t i gm ill ioen dollar. Graaf Carlo Sforza, de Italiaanse minis ter van buitenlandse zaken, die op uitnodi ging van de Britse regering Maandag een bezoek aan Londen zal brengen, heeft gisteren verklaard, dat hij met Bevin vrij uit over de Italiaanse eisen zal spreken. Men gelooft, dat Sforza erop aan zal dringen, dat Italië onder mandaat van de UNO het beheer over zijn vroegere kolo niën Erithrea, Somaliland en Tripolitanië zal krijgen. door zou het volk vafi de Sovjet-Unie ge loven. dat Amerika een aanvalsoorlog voorbereidt. Evatt antwoordde op de aan halingen uit Amerikaanse bladen door Wysjinsky, met het citeren van artikelen uit Sovjet-bladen en beschreef een spot prent waarop generaal Eiserihower als kok was uitgebeeld, die een gerecht be reidde uit intrigue, agressie en atoom- chantage. De Sovjet-pers zou ook door het achter wege laten van publicaties van vriend schappelijke daden van andere staten je gens de Sovjet-Unie, de vrees voor oorlog bij het Sovjet-volk aanwakkeren. Het aandeel der Westerse mogendheden in de strijd tegen Duitsland, de economische hulp door de leen- en pachtwet en op an dere wijze, was volgens Evatt nooit vol doende aan de bevolking der Sovjet-Unie bekend gemaakt. Na afloop van de vergadering verklaar de de Amerikaanse senator Warren Austin aan de pers, dat de rede van Wysjinsky een onderdeel is van de propaganda-actie, die de Sovjet-Russische pers en radio reeds maandenlang met toenemende he vigheid voeren.. Wijdvertakte handel in valse kolenbonnen Controle op het distributiekantoor te Utrecht heeft uitgewezen, dat daar een groot aantal vrij goed nagemaakte kolen- bonnen 74 en 75 voor vaste brandstoffen is ingeleverd. Bij het onderzoek, dat de politie naar aanleiding daarvan heeft in gesteld is gebleken, dat zowel 'particulie ren als brandstoffenhandelaren deze bon nen hebben gekocht en in circulatie ge bracht. Er zijn handelaren, die voor 3 5 4.000 gulden valse bonnen kochten tegen 6 a 7 gulden per stuk. Van de aangehouden personen, die bij deze zeer wijd vertakte handel betrokken zijn, werden reeds der tien ter beschikking van de Officier, var Justitie gesteld. Beperking van het benzineverbruik De verkeers- en vervoersbonden in Ne derland hebben gezamenlijk aan de minis ter van Economische Zaken een voorstel gedoan, dat beoogt een vrijwillige beper king van het benzineverbruik tot stand te brengen. Bevroren restant der Britse lening wordt ontdooid In welingelichte kringen te Londen werd het bericht, dat de Amerikaanse re gering waarschijnlijk binnen enkele dagen de resterende 400 millioen dollars van de Britse lening zal ontdooien, „vrij juist" genoemd. Van officiële zijde weigerde men op dit bericht commentaar te leveren. Men merkte op, nat dit een kwestie is, die tus sen de Amerikaanse regering en het Con gres wordt uitgemaakt. Wanneer de Ame rikaanse regering mocht besluiten het restant van de lening te ontdooien, dan zal zij het Congres duidelijk moeten ma ken. dat een dergelijke handeling niet in strijd is met de Brits-Amerikaanse le ningsovereenkomst. „Olina"-fabrikanten krijgen f 3000.- boete De twee firmanten van de Handelsmaat schappij Cosmepha te Amsterdam, die een laxeermiddel in de handel brachten onder de naam ,^Oüna" en door het opschrift op het etiket van de flessen de indruk wekten dat men deze „Olina" als slaolie kon ge bruiken, zijn door de Amsterdamse kan tonrechter ieder tot f 3000.boete veroor deeld. Er was twee maanden hechtenis te gen hen geëist. Een grossier kreeg f 500 boete en enige winkeliers een voorwaardelijke boete van 50.—. De bij de veroordeelden in beslag geno men „Olina" werd verbeurd verklaard. Hr. Ms. Jan van Galen terug van veertiendaagse proefvaart Vanmorgen boorde de torpedojager Hr. Ms. Jan van Galen, die twee duizend bruto register ton weegt, zijn neus door een vette mist en zelfs de sluismeesters wisten niet precies waar de schuit Uithing. Ten slotte kwam hij om negen uur in de slui zen aan, waar wij gelegenheid hadden enige opvarenden over hun ervaring te polsen. De Jan van Galen vertrok veertien dagen geleden uit Rotterdam, liet op de Schelde zijn kompas stellen, voer daarop naar Den Helder onT munitie te laden en heeft veertien dagen lang in het Kanaal „gerund". Ook zijn er enige dieptebommen afgeworpen en technisch personeel van de firma Werkspoor heeft de geheel ge reviseerde machines en andere werktuigen op deugdelijkheid beproefd. De Jan van Galen is naar Amsterdam doorgestoomd en zal 11 November naar Indië vertrekken, ten einde de Jan Evertsen af te lossen. Het woord is aan...- George Eliot: Men moet arm zijn om de weelde van het geven te ken nen. Geneefse handelsconferentie gaf „unieke resultaten" De Amerikaanse plaatsvervangende mi nister van economische zaken, Williard Thorp heeft verklaard, dat de internatio nale handelsbesprekingen te Genève heb ben geleid tot resultaten, die „alle ver wachtingen te boven zijn gegaan" en „ab soluut uniek zijn in de wereldgeschiedenis". Thorp, die een vergadering van de natio nale raad voor buitenlandse handel toe sprak, weigerde bijzonderheden te verstrek ken over de tot stand gekomen handels overeenkomsten. Thorp zeide. dat de vele uitzonderingen op de algemene richtlijnen, neergelegd in het wereldhandelscharter, die in de over eenkomsten voorkomen, een onvermijdelijk gevolg zijn van de poging om een realis tisch document op te stellen, dat in over eenstemming is met de voorwaarden waar onder de huidige internationale handel plaats vindt. De uitzonderingen .welke tot het prijs geven van de principes van multilaterale handel leiden, zijn echter tot een minimum beperkt en zi;n zo opgesteld, dat zij zo spoedig mogelijk kunnen vervallen. Alleen op deze basis is het mogelijk beperkende maatregelen te nemen ter bescherming van de handelsbalans of jonge industrieën, zonder dat dit op de lange duur een be dreiging gaat vermen. Mr. VAN KLEFFENS IN DE VEILIGHEIDSRAAD: „De meeste landen zouden hetzelfde hebben gedaan" Gisteren Ls het debat over Indonesië in de Veiligheidsraad voortgezet, zonder dat ingrijpende besluiten werden genomen. Het consulaire rapport is thans uit Batavia aangekomen, doch het is zo omvangrijk dat de vermenigvuldiging dagen in beslag zal nemen. Maandag a.s. zullen de discus sies worden voortgezet. Mr. van Klcffens heeft gisteren nogmaals een uitvoerige rede gehouden, waarin hij toegaf dat Nederland het bestandsbevel van de raad formeel heeft overtreden, doch in de geest nage leefd. Hij legde de nadruk op de omstan digheden, die Nederland genoopt hadden zuiveringsoperaties uit te voeren en zeide niet te kunnen geloven dat iemand met .ge zond verstand in dit geval een louter for meel criterium zou willen aanleggen, zon der rekening te houden met de omstandig heden. Mr. van Kleffens zeide: „De voornaamste vraag is niet: „Zijn er in formele zin in breuken geweest op het bestandsbevel?" dóch: „Waarom zijn er inbreuken op het bestandsbevel geweest?" Ik veroorloof mij op te merken, dat wij de wensen van de Veiligheidsraad naar de geest hebben opgevolgd. Wij hebben in het bijzonder (en ik breng dit punt nadrukke lijk naar voren) nooit gebruik gemaald van onze gewapende macht (om de woor den van de Amerikaanse afgevaardigde te gebruiken) om het gebied, dat zich op 4 Voorlopig geen wijziging in het radiobestel Advies van de Radioraad wordt niet opgevolgd (Speciale berichtgeving). De Radio-raad heeft enkele weken ge leden de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen een plan doen toekomen, dat als oplossing moest dienen voor het vraagstuk der zendtijdverdeling. Het ontwerp beoogt de stichting van een centraal radioinstituut dat over beide zenders (Hilversum I en II) de beschik king zou krijgen. Al dan niet gedwongen zouden de omroepverenigingen met hun gebouwen en apparatuur in dit instituut worden ondergebracht, dat als overkoepe lend orgaan zal moeten dienen. Naar \vy van welingelichte zytle verne men, heeft minister Gielen besloten het plan van de advies-commissie in deze vorm niet als wetsontwerp by de Tweede Kamer in te dienen. In de eerstkomende tyd zal het huidige radiobestel dan ook geen wyziging ondergaan. Niet alleen van de zijde der omroep verenigingen, doch ook in parlementaire kringen bestaat een sterke oppositie tegen het advies van de Radioraad. Nationale omroep van de baan? Gevoegelijk kan worden aangenomen, dat nu de minister tot het besluit is geko men het advies van de Radioraad in porte feuille te houden, het plan om tot een nationale omroep te komen, van de baan is. Vooral na de bevx'ijding was er een sterk streven naar een nationale omroep. De meningen hierover in radiokringen waren zeer verdeeld. Aanvankelijk was het talrijke omroeppersoneel van de stichting Radio-Nederland in Overgangstijd, welke instelling was voortgekomen uit de sectie Radio van het Militair Gezag (Herrijzend Nederland), hiervoor sterk geporteerd. Krachtig leefde de overtuiging, dat van een terugkeer der oude omroepverenigingen geen sprake zou zijn. Toen evenwel in Januari 1946 deze verenigingen, zij het dan ook in andere vorm, terugkeerden, daalde het enthousiasme aanmerkelijk. Velen hervatten het door de oorlog onder broken dienstverband met de omroepver enigingen. welke zich thans in de Neder landse Radio-Unie hebben verenigd. Doch hoewel deze figuur allerminst als een ideale wordt beschouwd, de coördinatie van orkesten en artisten stuit dikwijls op tal van bezwaren acht men haai- aan vaardbaar. i Augustus onder onze controle bevond, in grijpend te wijzigen. Ik ben er zeker van, dat wij gehandeld hebben zoals de meeste tanden, die in deze raad vertegenwoordigd zijn. in dezelfde omstandigheden zouden hebben gedaan. Ik ben van mening, dat deze landen, in dien zij de omstandigheden hadden gekend zoals wij die kennen, aan de uitnodiging het vuren te staken eenzelfde uitleg had- den gegeven. j U zult zich herinneren, dat ik op 25 Augustus een voorbeeld heb aangehaald, I dat bewijzen moest, waarom er op het „staakt het vuren" inbrèuk moest wordèn gemaakt. Het betrof hier ongeveer vier duizend Chinezen, die door de Indonesiërs buiten onze linies op een kerkhof bijeen gedreven waren, zonder voedsel, water of bescherming tegen de tropische zon. Ik deelde mede, dat wij de linie hadden er- schreden om deze mensen te redden en ik vroeg, zonder een ondubbelzinnig ant woord op mijn vraag te krijgen, „moeten wij ons onthouden van dergelijke techni sche overtredingen?" Omdat ons de belangen der vredelieven de bevolking ter harte gaan. in de aller eerste plaats van diegenen, voor wier vei ligheid wü ons verantwoordelijk voelen, waren wij genoodzaakt om datgene uit .te voeren, wat men hier „zuiveringsoperaties" heeft genoemd. Ik wü niet in herhaling vallen, mijnheer de voorzitter, doch ik moet hier wederom herinneren aan de bevelen en aansporingen van de hoogste republikeinse leiders, zowel civiele als militaire,- aan hun volgelingen in en buiten het leger om ons aan te vallen en de economische hulpbronnen van het land, welke het zo broodnodig heeft voor de wederopbouw, te vernietigen. Ik heb ten bewijze daarvan documenten van der gelijke bevelen en aansporingen aan de raad voorgelegd en ik meen het recht te hebben te verzoeken dat aan dit bewijs materiaal niet wordt voorbijgegaan cn dat het niet in commentaren wordt verdron ken. Wanneer deze bevelen en aanspo ringen ondanks de uitnodiging van de Veiligheidsraad werden opgevolgd, namen wij die maatregelen, welke de hoogste be langen der inwoners van die gebieden ver eisten. Ik wil nog enige woorden wijden aan de Russische en Australische voorstellen. Ik heb vernomen, dat deze voorstellen on der de bevolking van die districten waar wij vrede en veiligheid zodanig hebben her steld, dat tienduizenden zich er op voor bereiden om mee te trekken in geval wij onze troepen terugtrekken, opschudding hebben gewekt. Ik kan nauwelijks aan nemen, dat iemand aan deze tafel ver wacht, dat amnestiebeloften van de repu bliek, zoals aanbevolen werd door de Sy rische afgevaardigde, deze mensen er van zouden weerhouden naar veiliger gebieden weg te trekken". Volgens mr. Van Kleffens kan Neder land de nieuwe Amerikaanse resolutie, welke er bij beide partijen op aandringt het reeds gegeven bestandsbevel uit te voeren, ten dele niet aanvaarden. Het gaat echter accoord met het voorgestelde verzoek aan de commissie van drie om de partijen be hulpzaam te zijn bij het bereiken van over eenstemming over de nakoming van het bevel. I)e directie van de BUcnkorf te Amsterdam heeft hoger beroep aangetekend van het op 14 October gewezen vonnis van de tuchtrechter, waarbij de N.V. wegens prljsovert red logen tot een boete van f 600.000 werd veroordeeld. I Weerbericht PLAATSELIJK MIST l Verwachting, medegedeeld door het jj K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don- derdagavond tot Vrijdagavond: In de S avond en nacht op vele plaatsen vor- mlng van nevel of mist. Overigens wisselend bewolkt met voornamelijk in het Zuidwesten van het land hier en daar nog een enkel buitje. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Weinig verandering van temperatuur, i 24 OCTOBER Zon op 7.13 uur, onder 17.29 uur j Maan op 16.14 uur, onder 0 40 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1