P.v. Akkeren eiFiile* De Italiaanse film toont een ander gezicht Toegenomen criminaliteit leidde tot uitbreiding der middelen om misdadigers op te sporen MACHINETEKENAAR TEKENINGLEZEN THEOSOFHiSCHE WERKEN Radio onderdelen Vrij en Kool .BLANCH ENAIJ PARKETVLOEREN Intertype-machinezetter BOUSQUET Hebt li het (lezien? Dejde$/e vloerbedekking DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 „Sciuscia" Het is nog niet zolang geleden dat Ita liaanse film betekende: een soort gema tigde opera, die heel weinig te maken had jnet wat wij onder film hadden te ver staan. De voorliefde voor het melodrama tische en pompeuse die het Italiaanse volk eigen is kwam in de werken der fil mers bijna even sterk tot uiting als in die van de minder bekende opera-componis ten. De film onderscheidde zich vaak al leen van de opera's door een grotere be weeglijkheid van het beeld en wat moder ner gegevens. 0 Na de oorlog toont de Italiaanse film echter plotseling een geheel ander ge zicht, zij is vervuld van een simpel rea lisme en boeit door haar oprechtheid. „Rome open stad" was daarvan het eerste voor- beeld dat wij hier te zien kregen. Maar de over gang was niet zo vlug tot stand gekomen. Hij begon al in de eerste ja ren van de oorlog en had een hoogtepunt in Luchi- no Visconti's „Ossessio- ne", een verbazingwek kend realistische film, die in 1943 gemaakt werd. Het was echter nodig dat de tragedie van de oorlog over Italië rolde voor er meer uitingen kwamen. In de keuze der stof als in de nuchtere en pakkende uitwerking staan deze films op een heel ander peil, veel aan vaardbaarder, dan de zoetelijke of drakerige Italiaanse, die wij vroe ger hebben kunnen zien. Het is nu nog een vraag of dit het begin is van een nieuwe ontwikkeling, of alleen maar een tijdelijk verschijnsel dat over een jaar of wat zichzelf uitgeput zal heb ben en verstard zal zijn tot een leeg effect. Dat doet aan de waardering van de goede films echter niets af. „Sciuscia". 7,Sciuscia" (een verbastering van het Engelse „shoe-shine") is in Italië de ver zamelnaam geworden voor de kleine jon gens, die in een volslagen ontwrichte maatschappij als schoenpoetsers de gele genheid aangrijpen om er met zwarte handel wat bij te verdienen. Vittorio de Sica brengt er hier twee op het doek, Pasquale en Guiseppe, onaf scheidelijke vrienden, die zich als ideaal gesteld hebben een wit paard te bezitten. Zij sparen en scharrelen om de benodigde contanten bij elkaar te krijgen, maar als het eenmaal zover is, dat zij het paard hebben kunnen kopen en er één dag, trots als vorsten mee door de straten van Rome hebben gereden, blijkt, dat de affaire, die hun de laatste paar duizend lire heeft op geleverd, annex was aan een beroving en zij worden gearresteerd. Zij belanden dan in de jeugdgevangenis, die vol is van jongens zoals zij. die in een uit het lood geslagen wereld het sDOor zijn bijster geraakt. De rest van de film geeft een hartverscheurend, maar daarom niet minder reëel relaas van het leven tussen grauwe gevangenismuren en tralies, waar de psyche van het kind een ontstellend onrecht wordt angedaan, dat het tenslotte drijft tot een bitter* en mateloos verzet tegen diegenen, die zijn aangesteld om het op te voeden. Nog verschrikkelijker dan dit is de ge vangenismentaliteit, die de vriendschap tussen Pasquale en Guiseppe opbreekt, die hen er toe brengt om elkaar met blinde wreedheid te verraden. Vittorio de Sica, die deze film met een ontegenzeggelijk meesterschap heeft ge regisseerd, heeft hiermee een aanklacht tegen deze maatschappij gegeven. Een maatschappij, die kinderen straft voor iets, waar zij zelf schuldig ahn is. Een maatschappij, waarin kinderen in een ge vangenis worden gestopt, omdat zij uit zelfverweer tegen de onmogelijke toestan den de wetten hebben overtreden, die zij op veel groter schaal door volwassenen hebben zien breken. Gevangenissen waar in nog meer straf als de enige weg wordt beschouwd, die tot het „goede pad" leidt. De Sica heeft zich hierbij verre gehouden van gemoraliseer, hetgeen ongetwijfeld huichelachtig zou hebben aangedaan, naast de hai-de waarheid, waarvan dit werk doortrokken is. „Sciuscia" is van Vrijdag af in het Rembrandt-theater te zien. flBÉ IMaCB De twee hoofdpersonen uit „De schoenpoetsers" Kabelstoring in de bollenstreek De Rijktelefoondienst maakt bekend, dat we gens een kabelstoring de aangeslotenen op de netten Lisse. de Zilk, Hillegom, Bennebroek, Sassenheim. de Kaag, Abbenes. Voorhout en Noordwijkerhout vandaag en wellicht ook mor gen onbereikbaar zijn. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 22 October 1947 ONDERTROUWD: 23 Oct., P. Lagerweij er. L. Limpl; A. Munk en H. a. Groot: D. Kaap en M. J. G. v. Herten: C. J. Keevei en C. H. Meijers; G. Kramer en G Kan; J. C. L. Mol en G. v. Dam; N S. Blesgraaf en J. Schouten; G. v. Ber- kel en J. M. Hessels; P. v. Dusschoten en C. v. Oossanen; H. Uilenbroek en M. M. Hictbrmk; P. Giesbergen en A. G. T. Perk; J., A. P. Meu- lenbroek en M. Egberts; H. t. Voort en G. M, Groot; V v. Veen en A. G. v. Giessen; N. W. Rombout en C. Pieterman; W. J. F. Bultje, en J. F. Antonisse: J. Vos v. Zalinge en M. A, De Vries; S. C Dlit en N. E. J. v. Duinen; A. Blitz en H, Langerijs: L. G. Habig en N. Adeli. GEHUWD: 22 Oct.. J. v. Buuringen on J. M. Bijvoet; B. J M. Delissen en J. Tuijn; M. Dijk stra en J. v. d. Noord; A. Janssens en A. P. Goes; C. J. v. d. Veldt en G. Crombeen; .T. Hoo- geveen en A. M. F Stek; M. P. Fransen en G. Bank; H. v. Harten en S. Forner; P. Koren en G. C. Fermes; L. Paardekooper en B. Koolman; C. Kooi) en P. J. M. v. d. Helde; A, J. Teunis- sen en A. G. d. Jong; J. d. Wilde en J. A. Mes; J. d. Haan en T. Berghuijs; W, Bak en C. H. Lutterman; E. Blokker en P. C. Kott.man; S. P. Botman en A. M. J. Godijk; H. Delaroy en M. Bremmers; A. j". v. Lieshout en G. d. Deker. BEVALLEN van een zóón: 19 Oct., E. C. Hoen derdos—Witteman; 21 Oct.. J. M. Koenen— Meerts; 22 Oct., I. M. Beringen—Snel. BEVALLEN van een dochter: 18 Oct., N. v. d. Kolk—Saarloos; 20 Oct.. N. Naber—Demeter; 21 Oct., M. E. M. G. v. Angereo—Oremus; G. d. Graaf—Doorenspleet; E. G. Faas—Spoel; N. E. Gillissen—Muntinga; M. J. Erkamps—d. Nijs; 22 Oct., C. H. Verberne—Willemse; M. A. Happee- Koster; D, M. Langeveldv. Bergen en Hene gouwen. OVERLEDEN: 19 Oct.. H. I. Schreuders. 37 j.. Kamperlaan; P. Ie Grand. 67 J.. Hazepaterslaan; 20 Oct., M. C. W. Jacobs—Schoor. 78 j., Rijks straatweg; C. M. v. d. Geest—v. d. Voorn. 46 j., KL Houtstraat; 21 Oct., B. G. Apetz. 69 j„ Vre- denrijkstraat. Tax: Bei l 3 O O O DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem Wijkgebouw Nieuwe Gracht „Het Witte Kruis": afdelingsvergadering, 8 uur. Palace: „Moord onder narcose", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Tarzan", toeg. 14 j.. 2.15, 4,30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De klokken van Caplstrano" en „Zamboanga", alle leeft. 2.30, 7,00 en 9,15 uur. Rembrandt: „De haven der verleiding", la j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Be rucht", 18 j„ 2.00, 4.15. *7,00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fanny by gaslight", 18 j„ 2.30, 7,00 en 9.15 uur. VRIJDAG 24 OCTOBER, Th. Lancée overleden Woensdag overleed op 76-jarige leeftijd na een kortstondige ziekte in de Maria- Stichting de heer Th. Lancée, oud-direc teur van de Rijkskweekschool voor Onder wijzers (-essen) te Haarlem Met de heer Lancée is een zeer bekende figuur uit de onderwijswereld heengegaan. Hij diende het lager onderwijs in Wijk bij Duurstede, waar hij in 1871 werd ge boren, in Utrecht en in Amsterdam, waar hij van 1901 tot 1916 hoofd van een open bare lagere school was en, na het behalen van de akte Ned. Taal- en Letterkunde (M.O.) tevens leraar aan de Gemeente lijke Kweekschool. Uitstekend organisator, begaafd spreker en hoogst beminnelijk mens als hij was, werd hij spoedig voorzitter van het grote Nederlandse Onderwijzers Genootschap en heeft in die.functie het gehele onderwij zerscorps van ons land aan zich verplicht. In 1916 werd hij benoemd tot Directeur der Rijkskweekschool te Groningen, waar de heer en mevrouw Lancée-Gerhardt een waar ouderpaar zijn geweest voor de kwekelingen, voor wie zij een internaat inrichtten. Men zag hem in 1928 rode naar Neder lands oudste kweekschool, die te Haar lem, vertrekken, waar hij tot 1936 op voortreffelijke wijze leiding gaf aan de vorming van onderwijzers en hoofdonder wijzers. Van 1921 tot aan zijn overlijden was de heef Lancée lid en in de laatste jaren secretaris van de Onderwijsraad. Van zijn hand verschenen vele studiewerken en leerboeken. Zijn talrijke oud-leerlingen zullen deze fijne, hartelijke mens nimmer vergeten. Hij was een sieraad van het onderwijs. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maandag 27 October om halftwaalf wordt zijn stoffelijk overschot op de be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld. Toneel „Hij, zij en Hottentot" „Nieuw Leven", de bekende geheelont houders toneelvereniging zo bekend, dat blijkens een mededeling van de voor zitter, nieuwe gegadigden voor het lid maatschap op een wachtlijst geplaatst moeten worden heeft gisteravond voor de eerste van drie maal in de schouwburg een opvoering laten zien van het niet min der bekend kluchtspel „Hij, zi.i en Hotten tot" van William Maples. Het is over dreven om te beweren, zoals in het pro gramma werd gedaan, dat men geen betere keuze had kunnen doen, maar ik zou niet durven ontkennen dat de leden de hun beloofde daverende vrolijkheid hebben gekregen. Wat is er gelachen om de allerzotste hippische avonturen van de ge waande jockey Sam Harrington! Het pu bliek was er helemaal „in" zoals men dat noemt en dit naïeve medeleven inspireerde het spelende gezelschap onder aanvoering van Kick Vosshard tot een dergelijke hoog spanning dat de vonken er af vlogen. Dat het eerste bedrijf, waarin de ko mische noot nog' de kalme ondertoon voerde, mij het meest heeft bekoord is te danken aan het spirituele optreden van Inge Troost, die helaas dit hoogstaande spel niet tot het einde volhield. Ali Ooste waal hanteerde haar charme als sterkste wapen. Haar rol bood trouwens weinig ge legenheid tot gebruik van andere krach ten. Bij de heren bezette natuurlijk Kick Vosshard het eerste plan. Ik vind wel dat hij wat heel erg de komiek uithing, maar kan toch niet anders zeggen dan dat dit wonderwel gelukte. De bijrollen werden bezet door Jo Steen ken, Sylvia v. d. Schaaf. Theo v. d. Have, Kees Nibbelink, Jaap Kuyper. Wim Kerk hof!, Jaap Traksel. Dat zijn totaliter zeven namen, die allen vermelding verdienden. Een compliment in vaktermen tot besluit: de voorstelling zat bijzonder goed in het pak. DAVID KONING. RIKA HOPPERS JUBILEUM. De laatste zin van de eerste alinea van het gisteren geplaatste verslag van de jubileumviering van de toneelkunstenares Rika Hopper moet als volgt gelezen wor den: Zelden zal een actrice bij haar leven zoveel oprechte waardering en zoveel door liefde bezield huldebetoon hebben onder vonden. D. K. Drs. D. N. van Wijk gesneuveld Op 18 October is drs. D. N. van Wijk, leraar in de Nederlandse taal en -letterkunde en in geschiedenis aan de Eerste H.B.S. B te Haar lem, bij Semarang gesneuveld. Drs. Van Wijk werd op 7 Juli 1915 te Rot terdam geboren en aanvaardde op 1 Septem- Stadsschouwburg: „De geborduurde bal", 8 ber 1941 zijn eerste betrekking als leraar te uur. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert 's-Gravenhage Op 20 Januari 1942 werd hij HOV, 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: Voordracht te Haarlem benoemd. Sedert September 1946 Th. Sipkema. 8 uur. Bioscopen: Middag- en was drs. Van Wijk onder de wapenen, waar avondvoorstellingen. Frans Hals Museum: Ten- hij de rang van reserve eerste luitenant der toonstelling kzod, io tót 5 uur, 1 infanterie bekleedde. Bewakers van Penningsveer stonden terecht Niet minder dan acht bewakers van het interneringskamp op fort Penningsveer stonden gisteren voor de Arrondissements rechtbank te Amsterdam terecht. Zij werden beschuldigd van diefstal subsidiair verduistering van rijkseigen dommen uit een „dump", die door onder hun toezicht staande gedetineerden leeg gehaald werd. Vier van hen, onder wie de hoofdver dachte, wie tevens heling ten laste werd gelegd, bevonden zich in voorlopige hech tenis, doch werden op verzoek van de ver dediger, mr. W. Glastra uit Haarlem, door de rechtbank in vrijheid gesteld. De Officier van Justitie eiste tegen de hoofdverdachte zes, tegen de drie anderen drie maanden gevangenisstraf. Tegen vier bewakers, die zich nog op vrije voeten bevonden, werd wegens dief stal zes maanden gevangenisstraf geëist. Voor twee van hen bepleitte mr. Glastra vrijspraak. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wyzen. „Kaak- en busslag" Een auto, die Woensdagmiddag op de Raaksbrug een bakfiets moest passeren, reed tegen een uit tegenovergestelde rich ting komende handkar aan. Deze maakte een slag om, waardeor de bestuurder met de kruk van de wagen een slag tegen zijn kaak kreeg en een bloedende wond opliep. Na door de Ongevallendïenst te zijn be handeld, kon hij zijn wég vervolgen. Een 58-jarige dame, die de Parklaan was overgestoken, keerde plotseling om, waardoor zij een klap van een passerende autobus opliep. Zij brak haar linker schou der. Na in de „Joannes de Deo" te zijn ver bonden, kon zij huiswaarts keren. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen te; Haarlem (Vleeshal) restant J, Ka tot en met Kef. Overveen (gebouw „Domi") L, M en N. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12,30 uur, Ke tot Ki, 2 tot 4.30 uur KI tot Kn. Meubelfabrikant vrijgesproken De Haarlemse rechtbank sprak vanmorgen de meubelfabrikant C. J. K. vrij. die veertien dagen geleden terecht heeft gestaan wegens verduiste ring. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich aan bankinstellingen en aan een timmerman ln Am sterdam overgedragen houtbewerkingsmachines en kantoorinventarissen, welke hij ln bruikleen had. wederrechtelijk had toegeëigend. Een zes-en-twlntlg-Jarige houtbewerker, die zich in de laatste Jaren had schuldig gemaakt aan diefstal van een motor en een aantal fietsen werd door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met af trek. Een vriend.' die hem geholpen had bij de diefstal van de motor, werd veroordeeld tot een jaar met aftrek en een fietsenhandelaar, die een aantal fietsen gekocht had eveneens tot een jaar met aftrek. Katholieke Actie De heer Herman Divendal is ntet, zoals gisteren abusievelijk werd gemeld, algemeen secretaris van de Katholieke Actie in Nederland geworden, maar adjunct-secretaris. Algemeen secretaris ts mr, A. Dlepenbrock te Heemstede. DE STRIJD TEGEN DE MISDAAD Een onderzoek vanwege Justitie inge steld heeft aangetoond, dat de criminali teit in de voornaamste steden van - ons land thans 200 a 300% groter is dan voor de oorlog. Daarbij zijn de crisismisdrijven, zoals smokkelen en zwartehandel, nog niet eens medegerekend. De cijfers lopen alleen over misdrijven tegen het leven, diefstal of vérduistering en zedendelicten. - Het is daarom te begrijpen zo ver telde mr. J. P. G. Goossen, een der ambte naren van het departement van Justitie, in een rede, die hij voor het Contact-cen trum'op Voorlichtingsgebied hield dat maatregelen genomen zijn om de misda digheid zo krachtig mogelijk te bestrijden. De reorganisatie van de politie in ons land maakt het thans mogelijk centrale leiding te geven bij het onderzoek in belangrijke misdrijven. Een voorname taak is daarbij toegedacht aan het centrale laboratorium in Den Haag, waar wetenschappelijke mensen, toegerust met de modernste hulp middelen, trachten op „stille getuigen", in beslag genomen voorwerpen, aanwijzingen te vinden, die kunnen leiden tot ontmas kering van misdadigers. In het centrale archief heeft men de ge gevens over 800.000 mensen die wel eens met de politie in aanraking gekomen zijn. bedelaars, landlopers, souteneurs, enz. Het archief.der vingerafdrukken loopt al tot 160.000. Bovendien is bekwaam personeel, in verschillende soorten van misdrijven ge specialiseerd, aanwezig, dat er op uit kan trekken om zelf het onderzoek ter hand te nemen. Het land wordt in districten verdeeld, in elk district zullen dan enige bekwame rechercheurs beschikbaar zijn, om er onmiddellijk op uit te trekken'. Na tuurlijk is deze centrale hulp in het bij zonder bedoeld voor de plattelandsge- Atoom-onderzoeker spreekt te Haarlem Op Maandag 27 October spreekt dr. H. G. du Buy in de aula van H.B.S. A te Haarlem over het Atoomvraagstuk. Dr. Du Buy, die bestuurslid is van de Washington-Association of Scientists, ver richt experimentele arbeid met atoom energie op biologisch gebied. Hij neemt actief deel in de intensieve propaganda, die van wetenschappelijke zijde in Ame rika wordt gevoerd, enerzijds om het pu bliek de ogen te openen voor de dreigende aspecten van een atoomoorlog en ander zijds om het te interesseren voor de grote mogelijkheden door het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden. Daar om heeft hij gaarne gehoor gegeven aan het verzoek van de Haarlemse afdeling van het Comité voor Actieve Democratie om tijdens zijn kcy-t verblijf in ons land te Haarlem een voordracht over dit onder werp te houden. Na afloop zal de geluids film „Tennessee Valley Authority" wor den gedraaid. meenten, waar vroeger, door ondeskundig optreden van een dorpsveldwachter, dik wijls waardevolle sporen van een misda diger verloren gingen. In de steden beschikt de gemeentepoli tie over bekwaam personeel en een eigen laboratorium, maar toch is aan te nemen, dat ook die stedelijke laboratoria in ver schillende' gevallen met succes de hulp kunnen inroepen van het centrale labora torium in Den Haag, dat nog beter is toe gerust. Van elk belangrijk misdrijf moet on middellijk kennis gegeven %vorden aan de Officier van Justitie, die dan beslist of de hulp van de centrale moet worden inge roepen. De internationale samenwerking tot be strijding van de misdadigheid is ook be langrijk verbeterd. Het centrum daarvoor is Parijs. Alleen werd Den Haag aangewe zen voor vestiging van het centrale bureau voor de strijd tegen de falsificaties. Dit danken wij aan de omstandigheid dat Ne derland in het verleden reeds een belang rijke rol vervuld heeft bij de ontmaske ring van grote bankbiljetten-vervalsingen Driebandenkampioenschap Van Zondag 26 October tot en met Zondag 2 November organiseert de biljartvereniging TOP het driebandenkampioenschap van het district Haarlem ln restaurant Brlnkmann. Deelnemei-s -ijn H. v. d. Broek (titelhouder). J Kobus, J van der Linden, J. Groenedijk. J Lamers, J Steffens. F. van den Berg en G. Metz. DE HEER M. J. OVEREYNDER OVERLEDEN. In de ouderdom van 71 Jaar Is overleden de heer M. J. Overeynder. ere-voorzitter van de Rotterdamse voetbalclub „Sparta", die vele jaren het voorzitterschap heeft vervuld. Burgerlijke stand van'Bloemendaal GEBOORTEN: J. Hofland—Held, z.; L. P. v. Meerwijk—Meier, d.; T. A. v. d, Nes—Warmer dam. d A. P. Witte—Janssen, d.; J. V. M. v. Toulon v. d. Koog—Henny, z. ONDERTROUWD: J. C. Pel en E. C. Broomans, GEHUWD: W. Rotteveel en H. A. de Wit; E. B. Cordemeijer en E. H. M. Schlatmann: W. Hul sebosch en M. Verdegaal; J. P. Verbruggen en G. Verdegaal; W. Zeeuw en B. Waalboer. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1% uur Koninklijke Olie 477 47814 304 M 301 Philips 395 39014 A K. U 179 178 200 Nederlandse Ford 415 Nederlandse Kabei 309 30614 Calvé certificaten 183 181 Scheepvaart-Unie 197»4 198 ioll-Amerika Lijn 190 190 Deli Maatschappij 177 177 Li. V. A 248 248 A'dam Rubber 169 171% Ned. Handel Mij. 147 145 N.-I. Handelsbank 112 111^ Billiton/Mij 11. 407 405 BINNENLAND De Prinses-regentes heeft gisteren de mi nister van Oorlog, de heer A. H J. L. Flévez en de minister van Verkeer en Waterstaat, lr. H. Vos. op palels Soestdljk ontvangen. De in de cellenbarakken te Schevenlngen gedetineerde H. B., bijgenaamd „de zingende rat", die meermalen van zich deed spreken door zijn ontvluchtingen, heeft een gevangenbewaar der mishandeld. De gevangenbewaarder moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Te Heerlen ls de cokes-fabriek Emma, welke twee Jaar en twee maanden bulten bedrijf is geweest, weer gedeeltelijk met de cokes- en gas productie begonnen. Het opnieuw ln bedrijf ge nomen gedeelte van de cokesfabrtek Emma om vat een cokesovenbatterij van 63 ovens. Per etmaal kan 800 ton kolen verwerkt worden voor de cokes gasprodyctle van de staatsmijnen be tekent het weer tn bedrijf nemen van de cokes- fabriek een niet onaanzienlijke verhoging. Een t6-Jarige Jongen die in de Korte Twentstraat te "s Gravenhage bezig was op het dank een duiventil te vervaardigen. Is met til en al van zeven meter hoogte op straal gevallen. Hij was vrijwel op slag dood Kort nadat een ioodjcletersknecht op het dak van de kerk ln Mlnnertsga (Fr.) aan het werk was geweest, brandden kerk en toren tot de grond toe af Tegen de onvoorzichtige lood gieter ls thans i 200 boete geëist. De Rekkense Inrichtingen hebben aange kocht het landgoed „Huize Baank" te Warns- veld. Het zal bestemd worden tot paviljoen voor oudere dames. De opening zal omstreeks 1 April 1948 geschieden „Het Hungerlnk" te Eefde dat eveneens aangekocht werd. hoopt men tegen 1 Januari in gebruik te nemen. HAARLEM EN OMGEVING De Russische film „de Belofte" wordt Woens dag 5 November gedraaid ln de zaal van het sportpark te Heemstede. De bijeenkomst wordt belfgd door de afd. Haarlem van de Commu nistische partij De heer H. van der Welden te Haarlem is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeutlsch examen vliegtulgbouw- kundig ingenieur. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Relsvereniglng organiseert Zaterdagavond ln het .Concertgebouw een cabaretavond waaraan het gezelschap van Wllly Vervoort zijn medewerking verleent, Na afloop Is er bal. De heer C. E. Grandla en mevrouw T. E. B. Grandia—Kolle, Zomervaart 207, herdenken 28 October de dag, waarop zij 50 Jaar geleden In het huwelijk traden. SCHEEPVAART WEST-AFRIKA LIJN Amstelland. Tl Oct. van Luanda naar Grand Bassa. Nigerstrroom, 20 Oct. van Pointe Noire n Luar.da Jaarstroom, 21 Oct. :e Sinoe. Maaskerk, 23 Oct van Lagos n. Lome Congostroom, 22 Oct. van Rotterdam naar Amsterdam. K. H. L. Waterland. 2! Oct. te Buenos Aires (uitreis) Delfland. 21 Oct. van Montevideo fthulsrels). KNS M. Tiberius. 21 Oct. te Famagusta. Ordea. 2! Oct. te Faro Stuyvesant. 21 Oct. van Paramaribo naar Trinidad. Delft. 20 Oct van Huacho naar Cristobal. Hast 5. 21 Oct. van Lyseki! naar Kopenhagen OCEAAN. Phronlls. 20 Oct. Gibraltar ge passeerd op weg naar Lor.den. Coneas. 20 Oct. van Aden naar Batavia. MIJ. NEDERLAND. - Lawak. 10 Oct. van New York naar Batavia. K. P. M Eerens. 20 Oct. van Aden naar Batavia. OOST-AFRIKA LIJNEN Oranjefonteln. 22 Oct. Vlisslngen gepasseerd op weg naar Antwer pen. Muiderkerk, 21 Oct. van Port Soedan naar Port Said (thuisreis). UIT VOORRAAD LEVERBAAR Autopeds en driewielers f 12.50 en f 17.50 Kettingranden en kettingkasten f 1.35 en f 6 50 Zadels en Zadeldekken f 7 25 en f 2.75 Jasbeschermers en Spatlappen f 1 65 en f 0 65 Bellen en pedalen f 1.25 en f 3.— Voor- en Achterassen f 0.70 en f 0.85 Velglinten en snelbinders f 0.35 en f 0.75 Voor- en achternaven f 3.25 en f 15.75 Binnen- en buitenbanden f 1.55 en f 3 85 Rijwiel- en machineolie f 0.35 en f 0 50 Solutie en bandafnemersf 0.18 en f 0.25 Zwarte- en kleurenlak f 0 35 en f 0 65 Bagagedragers en kinderzitjesf 1.75 en f 4 50 Handwarmers en beenpijpenf 4.50 en f 8 50 Batterijen en lampjes f 0.19 en f 0.20 Stoppen en Stekkers f 0 15 en f 0 55 Elec. snoer en schakelaars f 0 25 en f 1.— Strijkbouten en Stofzuigers f 10 80 en f 120. Handdynamo's en zaklantaarns f 9 25 en f 2 25 Strijkbout- en stofzuigerstekkers f 0.95 en f 1 15 Theelichten en broodroosters f 6.50 en f 17 40 Kookplaten en Eiec. kachels f 8 50 en f 23.50 Kerstboomlampjes en Kerstboomverlichting f 0.45 en f 22 50 Koolborstels en stofzuigerslangen f 0.25 en f 5 35 EN VELE ANDERE ARTIKELEN Haarlem. Telef. 19981 Ged. Oude Gracht 11, t.o. postkant. Inschrijving opengesteld VVINTERA VONDCURSUS: voor de metaalindustrie Inl. Woensdagavond 810 u. en Zaterdagmiddag 3-5 u TECHNISCH INSTITUUT E.R.O. Coornhcrtstraat 20 - Haarlem GOUD en ZILVER INDUSTRIE „DAHLIA" Wij kunnen nog plaatsen enige BEKWAME. HALFWAS en LEERLING ZILVERSMEDEN LONEN: Aangepast aan deze tijd. Prettige werkkring Aanmelden - persoonlijk of schriftelijk - Utrechtsche- dwarsstraat 68, Amsterdam. Elke dag van 8 v m. tot 5 u. n m llnarlemsch Buekhuis Z1ILSTR. 89 HAARLEM WIJ hebben le soort Drentse PERSTURF voor centr verw. haard en kachel. Geen zwarte prijzen. Brieven no. 9137. Radioamateurs Opruiming van Pracht gelegenheid voor be ginners. Ieder gratis schema. ORANJE NASSAULAAN 162 bus 4 halte Stoops Bad. Tel. 14057 Neemt bij elk toegangsbewijs ln bioscoop en stadsschouw- burg deze week tevens een kaartje van 5 cent voor Weldadigheid naar Vermogen Een goede daad en een goede voorstelling verschaffen u dubbel genot. Weldadigheid naar Vermogen zegt u bij voor baat hartelijk dank. BLIJVEND ONDERHOUDEN Vraagt onze onderhoudsta- r leven. PARKET-ONDERHOUD-DIENST Twee woningen tn Duur te Arnhem. Huur f 4.50 en f 6 Gevr. woonruimte te H'lem. Inl, Rijksstraatweg 86 c_ GOUD en ZILVER INDUSTRIE „SAUVEPLANNE-DAHLIA" Wij kunnen nóg plaatsen enige BEKWAME. HALFWAS en LEERLING GOUDSMEDEN LONEN: Aangepast aan deze tijd. Prettige werkkring Aanmelden - persoonlijk of schriftelijk - Utrechtsche- dwarsstraat 68, Amsterdam. Elke dag van 8 u v.m. tot 5 u, n.m Machinale Letterzetterij W. GROOT Vlamingstraat 17 Haarlem vraagt voor spoedige indiensttreding een bekwaam Hoog loon. Goede sociale voorzieningen. Prettige werkkring. Tevens voor expeditie en interne werkzaamheden een flinke fietsjongen J&at Os ZEEPFABRIEK-DELFT Te koop: wegens plaatsgebrek PIANO merk Schledmayer, 1ste klas Radiotoestel, 2 salonfauteulls, alles ln goede staat. Geen han delaren. Brieven no. 9142. WONINGRUIL HouthemHaarlem of omgev. Beschikbaar te Valkenburg- Houthem ged, v. Herenhuls m. fruit- en moestuin Huls voorz. v. parketvl. en centr. verw. Huurprijs I 35. Brieven 9133. - VEILING TE HILVERSUM van twee zeer luxueuze complete inboe dels alsmede van kunst, antiek en 1ste klas meubilair in het v.m. gebouw „GERZON", Kerkbrink 23 Hilversum op 28. 29. 30 en 31 October a.s. Ten overstaan van de Notaris H J de Haan zal wegens vertrek naar Zuid-Afrika en Argentinië alsmede uit diverse nalatenschappen en particulier bezit worden verkocht, een buitengewoon belangrijke collectie ANTIEK en 1ste klas MEUBILAIR, w. b. antieke kas ten, commodes, fauteuils, kisten, kleine meubelen, twee sfaande horloges, pendules. ZEER FRAAIE AMEUBLEMENTEN, w. b. chique bank stellen. eet-, slaap- en herenkamerameublementen in div. stijlen en uitvoeringen, GROTE COLLECTIE PERZISCHE. DEVENTER en an dere tapijten en lopers, gordijnen, weefsels enz. ZEER VEEL EN BUITENGEWOON FRAAI KRISTAL en COMPLETE EETSERVIEZEN. ANTIEK PORSELEIN. AARDEWERK. FRAAIE BRON ZEN, koper, tin en curiosa. Oude Romantische en moderne schilderijen. Kamer goudleerbehang. Goud. Zilver en Juwelen. KIJKDAGEN: Zaterdag 25 Oct. van 105 uur, Zondag 26 Oct. van 105 uur en Maandag 27 Oct. van 102 uur Veilingdirectie: Joh. G. de Jong. Expert en C. K R van Spengen. Makelaar. Kerkbrink 23. Hilversum, tel. 73284817 Toe die nare „Zwartkijker" in de poppen film „Honig werkt" ver slagen werd? Niet alléén in de film, maar ook in werkelijkheid wordt er bij HONIG*9 Fabrieken geweldig bard gewerkt. En steeds méér goede HoNIG's Artikelen komen beschikbaar Ook voor U! Hill's M11ZEI1 I0IICS mtllt 83IISS UMHl - BDIIfS SBEFEI I0IICS iLOIIEt F-'t- f Een frisse slaapkamer Hygiene! Dus PERPLEX-parketWant dat is gemakkelijk te reinigen, onver slijtbaar. cachetvol. Geen wonder dat 46°/o Perplex werd gelegd op aan beveling van gebruikers. Reeds gelegd f 4.per mJ. Hoofdkantoor Boetaelacrlaan 90. Den Toónkamer: PLEIN 18. HAARLEM Tel. 20879 /éoc -CA, izT<uS-*^~ Haarlem WUhelmina- straat 16 VERVORMEN VAN DAMESHOEDEN naar elk gewenst model Voot NIEUWE HOEDEN Geopend: zijn wij ook het aange- Dagel. 9—12.30, 13.3017.30 Zaterdag 9—13 uur weien adres Maak nu reeds Uw keuze voor de a.s. ST. NICOLAAS SCHILDERIJEN EN LIJSTENHUIS „Moderne Kunst" GIERSTRAAT 53 - HAARLEM Te huur aangeboden 2 zonnige kamers voor kantoorgebrulk in gebouw van part. tastell. op eerste stand 7x5 en 6x8, centr. verwarmd, parketvloeren. Brieven onder no. 9146,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3