Lake Success Het Amerikaanse Congres komt op 17 November bijeen Palestina wekt dreigementen „Ontmanteling van de Duitse industrieën zou kracht der communisten vergroten" DE RIJKSBEGROTING 1948 Regeringsbeleid ontmoet waardering en critiek in de Tweede Kamer 62e Jaargang No. 18769 "II 1 Vrijdag 24 October 1947 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admln. 10724, iimillJ "1^ I I ^^1' ^^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 14825. Redactie 1U600. Directeur-Hoofdredacteur I I 111 I MM 1 II III II I Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. JL JL aL JL JL JL XlJ JL ƒ4.—-. Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. J Advert.tarieven op aanvraag bjj de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ANDREI WYSJINSKY afgevaardigde van de Sovjet-Unie, heeft Woensdag avond in de politieke commissie van de U.N.O. vergaderend in het 'oord met de ver loochende naam „Lake Success", Churchill en een aantal Amerikanen aangeduid als psychopathische aartsbarbaren, paranoia lijders en schizophrenen, bezeten door waanzinnige ideeën. Deze laatste-' toevoe ging had hij wel achterwege kunnen laten, want met de voorgaande woorden had hij al aangeduid, dat hij krankzinnigen be doelde. Wij hebben deze enigszins opvallende vorm van critiek gisterenavond al vermeld. Dat ik er op terugkom, vindt niet zijn oor zaak in de belangrijkheid van het argu ment. Het overtuigt niemand. Ook niet in de kracht van dit soort betoog. Want het is niet krachtig, maar zwak. Scheldpartijen maken altijd een indruk van zwakheid en Wvsjinsky mag wel oppassen, want het is toch zeker niet de bedoeling van Moskou, dat de vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland een zwakke indruk maakt. Waar- om kom ik er dan op terug? Omdat menigeen, deze taal met verwondering lezend, zich zal hebben afgevraagd wat de krant, die het vermeldt, er eigenlijk van denkt. Welnu: zij heeft er geen bewondering voor. Zij is van mening dat een vergade ring van afgevaardigden der mogendheden zich behoorde te kenmerken door zelf beheersing en beschaving. Dit laatste woord is niet in de mode, maar ik zou er gaarne aan vasthouden. Het is goed Neder lands en heelt een voorname betekenis, voornamer dan de vage term „cultuur", die alles en nog wat omvat, met inbegrip van een aardappelveld en een verzameling bacillen. Het is jammer te moeten zeggen, dat vele uitlatingen in vergaderingen van de U.N.O. niet van beschaving getuigen. De eerbied van de volken voor de ver tegenwoordigers van het gezag wordt op deze wijze verminderd. Dat staat vast en is begrijpelijk, want overal vindt men men sen, die scheldpartijen beneden hun waar digheid achten en anderen, die dit weten en waarderen, al beheersen zij zich zelf niet altijd. Zij voelen heel goed, dat zij het eigenlijk wel moesten doen. Dit is een heilzaam gevolg der beschaving, die er niet mee kan worden gediend als hoog ge plaatste autoriteiten haar veronachtzamen. De hele vergadering heeft, blijkens het verslag, geen goede indruk gemaakt. De Australiër dr. Herbert Evatt vond het nodig, in antwoord op Wvsjinsky, Chur chill te gaan verdedigen. Dat had hij beter kunnen laten. Het heeft geen zin, op zulke dingen te antwoorden. Bovendien ging hij de Sovjet-pers te lijf als tegenwicht tegen aanvallen, die de communist op de Ameri kaanse pers had gedaan. Volgens hem is een der oorzaken van de alom verspreide vrees voor oorlog en zelfs van aanmoedi ging tot oorlogvoering: de aanhoudende en ongeremde aanval der Sovjet-pers en -radio op Amerika. Daardoor zou het volk van de Sovjet-Unie geloven, dat Amerika een aanvalsoorlog voorbereidt. Het lijkt niet vruchtbaar, dat de vertegen woordigers van mogendheden elkaar met citaten uit kranten bestoken. Zij hebben een andere taak. En als u mij vragen zou, wat eigenlijk het nut van een dergelijke discussie is, zou ik er geen antwoord op weten te. geven. Wel als u mij vragen zou, wat het 'nadeel is. Want wat is eigenlijk het verschil tussen zulk een gedachten- wisseling en een dergelijk onderhoud op de vismarkt of in De Zeven Flesjes? Als de disputanten in Lake Success menen, op deze wijze him straatje bij de openbare mening schoon te kunnen vegen of er misschien zelfs een zeker succes bij te kunnen behalen, vergissen zij zich. Het publiek, tot de eenvoudigste mensen toe, voelt zich bij de lezing van zulke debatten geërgerd. Het vraagt zich terecht af, of men zijn belangen niet zou kunnen dienen inplaats van nutteloze bek vechterij en te houdenof moet ik zeggen: bekgevech ten. Het is bovendien, in dit en in andere landen, het kwalijke begrip „politieke propaganda" moe. Doodmoe. Vijf jaar oorlog en twaalf jaar Goebbels hebben het een diepe weerzin er tegen bezorgd. Het wenst vrede en opbouw, en walgt van de moderne oorlogsmiddelen. Het heeft ook een verveelde afkeer van conferenties die tot niets leiden. In de eerste periode na de oorlog pro beerden enige ministers indruk te maken op de wereld-opinie door het plaatsen van vuistslagen op tafel. Dit deed aanvankelijk enige goedgelovige lieden denken, dat men de geheime diplomatie had losgelaten en vreselijk openhartig was geworden. Maar toen het tegendeel bleek gingen zij lachen om de vuistslagen en de slaanders hielden ermee op. Nu zijn er scheldpartijen. In alle talen bestaan veel scheldwoorden en de keus is dus ruim, maar Propaganda zal de noodzaak voelen, een voortdurende over treffende trap te bezigen. Dit behoort im mers tot haar holle wezen. Dat geeft mij hoop, dat wij spoedig aan het eind zullen zijn. Beschuldigingen van krankzinnigheid zijn nu al niet meer bruikbaar. Ik moet er overigens bij opmerken dat lijders aan pa ranoia en -schizophrenie geen boosdoeners, maar zieke stakkers zijn cti dat het dus grof is. de namen van hun kwalen in de zin van scheldwoorden te bezigen. Het is allemaal niet zo mooi. Het is allemaal nogal droevig. Het droevigste is, dat dit conflict tussen Oost en West maar blijft voortduien en dat niemand in staat schijnt te zijn. erin te bemiddelen. Na de gemeenschappelijk behaalde overwinning op Duitsland, waarbij men elkaar zo kort geleden nog lof toezwaaide cn Churchill het over zijn vriend Stalin had, is dit wel een heel erge anti-climax. Erger is, dat Amerika en Sovj et-Rusland tezamen de wereld de vrede zouden kunnen brengen en het niet doen. Nooit tevoren hebben twee staten in een onderling zo sterk afhankelijk geworden complex van staten zulke invloedsposities ingenomen. Hun be reidheid om boven zichzelf en hun geschil len uit te groeien, om overleg te plegen en gezamenlijk op te bouwen, zou de grote keer ten goede in het wereldgebeuren kun nen brengen. Wij zouden eenzijdig rede neren als wij het uitblijven van die keer alleen aan de Russen weten en de kwalitei ten miskenden, die dit grote volk bezit. Wij hebben het recht onze bittere teleur stelling te uiten als wij zien dat de staats lieden der beide volken zich tot dusver niet groot genoeg getoond hebben om de kans te grijpen, die het wereldgebeuren hun biedt. R. P. Bü een ontploffing op het terrein van de Leidse gasfabi-.ek, hebben zes arbeiders ernstige brandwonden opgeiopen. TRUMAN BEVEELT CRISIS-ZITTING President Truman heeft, steunend op zijn bevoegdheid volgens de Grondwet, voor 17 November aanstaande een speciale zitting van het Amerikaanse Congres bijeen geroepen. Deze zitting zal zich bezig houden met maatregelen voor hulp aan het buitenland, in het bijzonder met een programma voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk. President Truman zal hedenavond via de radio de bijzonderheden van zijn plannen bekend maken, alsmede de maatregelen, die de Verenigde Staten naar zijn mening moeten nemen om het probleem op te lossen De president zal twee afzonderlijke boodschappen aan het Congres zenden: een betreffende de hulp aan het buitenland en een betreffende de prijzen. De president deelde op een persconfe rentie mede, dat hij zou vragen om het verschaffen van extra-gelden, die „nodig zijn om onze positie in de bezette gebie den te handhaven". Dit heeft klaarblijke lijk betrekking op de nieuwe verplichting van Amerika welke het gevolg is van het feit, dat Engeland niet meer in staat is voort te gaan met zijn dollaruitgaven ten behoeve van Duitsland. Hy zeide: „Er zyn twee dringende rede nen voor het spoedig bijeenroepen van het Congres. Ten eerste: het is dringend nood zakelijk dat het Congres bij de wet een eind maakt aan de voortdurende stijging der pryzen, welke voor millioenen Ameri kaanse gezinnen ontbering veroorzaakt en de welvaart en voorspoed van het gehele volk in gevaar brengt. Ik zal, wanneer het Congres bijeenkomt, passende maatregelen tegen inflatie, hoge prijzen en hoge kosten van levensonderhoud voorstellen. Ten tweede: het is eveneens noodzakelijk, dat de regering toereikende maatregelen neemt om de crisis in West-Europa, waar be paalde landen hun financiële hulpbronnen hebben uitgeput en niet in staat zjjn 'om voedsel en brandstof te kopen, welke nood zakelijk zijn om de komende winter te overleven, het hoofd te bieden. Het blijkt nu, dat de minimum-behoef ten van Frankrijk slechts ongeveer tot het eind van December met de huidige gelden kunnen worden gedekt en dat dit land het nieuwe jaar zal ingaan, zonder gelden ter betaling van de essentiële import. De be hoeften van Italië zijn zelfs nog dringen der, want Italië zal voor het einde van dit jaar aanzienlijke hulp nodig hebben. Bo- De premier van Irak, Salih Djaboer, heeft verklaard, dat het leger van Irak Palestina binnen zal marcheren, in het ge val de UNO het verdelingsplan voor Pa lestina aanvaardt. Hij verzekerde, dat het slechts minuten zou kosten om binnen te rukken als de Britse troepen teruggetrok ken wei-den. „De Arabische strijdkrachten zullen elke macht, die hen verhinderd dit te doen," bestrijden". Djaboer zeide van me ning te zijn. dat Palestina de eerste en laatste verdedigingslinie van de Arabische wereld is. „De strijd voor Palestina geldt Irak en iedere andere Arabische staat". Sjeik Hassan el Banna, de leider van de Mohammedaanse broederschap in Egypte, heeft in een interview verklaard, dat de broederschap, wanneer de Algemene Ver gadering van de UNO tot verdeling van Palestina mocht besluiten, een beroep zal doen op alle Arabische landen om zich uit de UNO terug te trekken en de Joden, die op hun grondgebied wonen, als „vijande lijke vreemdelingen" te beschouwen. Drie-delige Nobel-prijs De Nobel-prijs voor geneeskunde is aan drie personen gezamenlijk toegekend: dr. Carl Gory en zijn vrouw Gerty in Saint Louis (V. S.) ontvangen tezamen de helft, de andere helft is bestemd voor professor Bernardo Houssaye te Buenos Aires. Nederlandse verliezen in Indonesië De Marvo meldt, dat de verliezen bij de Marine over September bedroegen 2 ge sneuvelde officieren, 1 korporaal en 5 manschappen; 2 officieren overleden aan him wonden. Een korporaal en 4 man schappen werden gewond. Officieel is bekend gemaakt, dat de Ne derlandse verliezen tussen 4 Augustus en 9 October bedroegen 209 gesneuvelden, 628 gewonden en 16 vermisten. vendien blijkt dat er extra-gelden nodig zullen zijn om onze positie in de bezette gebieden te handhaven. Het is duidelijk, dat actie van het Congres niet tot Januari kan worden uitgesteld". Truman wees er voorts op, dat een spe ciale zitting het Congres de gelegenheid zal geven om sneller te kunnen overwegen, welke rol Amerika moet spelen in het program voor het herstel van Europa op lange termijn, met andere woorden, het plan-Marshall. Leraren overwegen collectieve ontslagaanvrage Op 31 October zal de algemene Vereni ging van Leraren bij het Middelbaar On derwijs in Utrecht bijeenkomen in een buitengewone algemene vergadering. Men zal de mogelijkheid bespreken van een collectieve ontslagaanvrage, in samenwer king met de andere lerarenorganisaties, wegens het uitblijven van de salarisverbe tering. Cholera eist 353 (loden Egypte is zijn tweede maand van de cholera-epidemie begonnen met 786 nieu we gevallen en 353 sterfgevallen tijdens de laatste 24 uur, aldus heeft het ministerie van gezondheid bekend gemaakt. De cijfers voor de afgelopen vier weken luiden: onge veer 10.000 choleragevallen en 3.540 sterf gevallen tengevolge der cholera. Treinen rijden niet De Egyptische regering heeft gisteren be paald, dat het gehele spoorweg verkeer ge durende vier dagen zal stil liggen om de verbreiding van de cholera-epidemie, die reeds meer dan een maand woedt, te stui ten. Engelse speelgoedfabrieken maken poppen voor de export volgens een nieuw procédé dat voorlopig nog geheim wordt gehouden. De geheime poppen" zijn dus een soort secret agents" voor deviezenmissie in het buitenland. Zij hebben een lieve'zij het starre glimlach en zullen wel succes hebben. Schumacher manoeuvreert in Amerika: Kurt Schuhmacher, de leider der Duitse sociaal-democraten, die tijdens zijn ver blijf in Engeland als gast van Labour uit latingen deed. waarover vooral in Frank rijk groot misnoegen is ontstaan, is thans in Amerika en tracht daar te bereiken, dat de herstelbetalingen van Duitsland worden verzacht en dat het land in het ongeschon den bezit blijft van zijn belangrijke in dustrieën, die in feite op de lijst staan om te worden ontmanteld en overgebracht naar de landen die schade leden door de Duitse agressie. Schuhmacher tracht de mening in Amerika te beïnvloeden door de communistische dreiging uit te spelen waarmede hü argumenten schept waarvoor de Amerikanen momenteel zeer gevoelig zijn. Tijdens een interview te Washington heeft hij met klem verklaard, dat hij de jongste Amerikaanse persberichten over het bestaan van een Duits „mario- netten"-leger in de Sovjet-Unie, onder veldmaarschalk Von Paulus, kon bevesti gen. „Ik weet, dat het waar is", zo zeide hij. Hij verklaarde, dat de Verenigde Sta ten en Engeland een „economische en po litieke demoralisatie in Duitsland" en een gevaarlijke vergroting van de communis tische kracht in het leven roepen, indien zij voortgaan met hun plan voor ontman teling van de Duitse industrie in hun zones. Hij deelde mede, dat hij tijdens de con- DE 57 VERENIGDE VOLKEN Op 24 October wordt jaarlijks de dag der Verenigde Volken gevierd. Op die dag in 1945 werd het Handvest van kracht. Welke zijn de Verenigde Volken? Hierbij een „geografisch" antwoord. De 57 landen zijn in alphabetische volg orde: Afghanistan, Argentinië, Australië, België, Bolivia, Brazilië, Canada, Chili, China, Columbia, Costa Rica, Cuba, Dene marken, Dominicaanse Republiek, Ecua dor, Egypte, El Salvador, Ethiopië, Frank rijk, Griekenland, Groot-Brittannië, Gua temala, Haiti, Honduras, India, Iran. Irak, Joego-Slavië, Libanon. Liberia, Luxem burg, Mexico, Nederland, Nicaragua, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Oekraïne, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Philippijnen, Polen, Saoedi-Arabië, Stam, Sovjet-Rus land, Syrië, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Unie van Zuid-Afrika, Uruguay, Venezue la, Verenigde Staten, Wit-Rusland, Yemen, IJsland cn Zweden. Op 30 September jl. werden Pakistan en Yemen als 56e en 57e lid toegelaten. Op Maandag 20 October werd door de Assem blee definitief een officiële vlag geaccep teerd: een ivcreldkaart in goud in het cen trum, tegen een achtergrond van licht blauw. Dit embleem, dat ook op boven staande kaart staat aangegeven, zal trap peren van alle UNO-gcbouwen over de gehele wereld. ferentie van de AFL (American Federation of Labour) te San Francisco begrip heeft verkregen voor het principe, dat natio nalisatie van de basis-industrieën essen tieel is voor het herstel en de blijvende welvaart van Duitsland. De Amerikaanse autoriteiten zijn vol gens Schuhmacher te optimistisch ten aan zien van de voedselvooruitzichterf in de Britse en Amerikaanse zones tijdens de winter. „De communisten", aldus Schuhmacher, „hebben weinig succes bij de Duitse ar beiders, maar het ontmantelingsprogram ma zou hun kracht in hoge mate vergro ten". Hij stelde de communisten aanspra kelijk voor de „verdeling" van zijn land. Hij was pessimistisch gestemd ten aanzien van de aanstaande besprekingen over het vredesverdrag met Duitsland te Londen. „Het belangrijkste is duidelijk te maken, dat de schuld ligt bij de Sovjets. De ver deling van Duitsland is reeds een vol dongen feit. Nodig is, zo spoedig mogelijk vredesvoorwaarden te scheppen voor de Duitsers buiten de Russische invloeds- zone". Verzachting? Intussen meldt de Berlijnse correspon dent van het ANP het volgende uit Berlijn: Ofschoon de spanningen, die in het Ruhrgebied leven naar aanleiding van de ontmantelingsplannen, reeds in twee ge vallen geleid hebben tot stakingen in kleine bedrijven, die evenwel niet door de vakbonden worden ondersteund, is er, naar uit Düsseldorf gemeld wordt, aanleiding om aan te nemen, dat de Duitsers het vraagstuk thans meer nuchter gaan be schouwen. Vooral de toezegging van het geallieerde bestuur, de verschillen in de schattingen der staalcapaciteit door Britse en Duitse deskundigen gezamenlijk te la ten onderzoeken, heeft aan Duitse zijde de hoop gewekt op een wijziging van het plan, die verder gaat dan de strenge woorden van generaal Robertson, bij de aanbieding van de lijst uitgesproken, zouden hebben doen verwachten. De toezegging tot gezamenlijk onderzoek wordt in Duitse industriële kringen uit gelegd als een bewijs, dat het geallieerde bestuur zelf is gaan twijfelen aan de juist heid van zijn schatting en daarvan even tueel de consequenties zou willen trekken. Wellicht Indonesiërs in Nederlandse delegatie Aneta meldt uit Batavia dat de Neder landse delegatie voor de onderhandelingen met de republiek hoogstwaarschijnlijk mede zal bestaan uit Indonesiërs, onder wie vertegenwoordigers van de deelstaten. Aan het hoofd van de delegatie zou benoemd worden Raden Abdoelkadir Widjoat- modjo. Naar aanleiding van dit Anetabericht van, hedenmorgen werd officieel aan het ANP medegedeeld, dat dit bericht even voorbarig is als de recente publicaties van dergelijke aard in sommige dagbladen, daar besprekingen tussen de Nederlandse en Indische regering terzake nog lopende zijn. Gemeenteraadsverkiezingen in Noorwegen Zondag j.l. zijn in Noorwegen gemeente raadsverkiezingen gehouden, die de vol gende resultaten hebben opgeleverd: van de 1.800.000 kiezers brachten een millioen kiezers hun stemmen uit, waarvan er 52% aan de conservatieven, 36% aan de socia listen en 12% aan de communisten toe vielen. Bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen in 1945 was 14% der stemmen voor de communisten, 38% voor de socia listen en 48 voor de conservatieven. In de hoofdstad Oslo hebben de linkse par tijen en de conservatieven ieder 42 zetels. Hudica gearresteerd Naar het Joegoslavische persbureau Tanjoeg uit Boekarest meldt, is Hudica, de vroegere Roemeense minister van Landbouw in Boekarest, waar hij zich schuil hield, gearresteerd. Het woord is aan...- Vrijheid ts niet waard tc be zitten als zy niet de vrijheid inhoudt om fouten tc maken. Pensionhoudster maakte zes mille overwinst De ambtenaren van de prijzencontróle hebben een onderzoek ingesteld naar de prijzen, die in een Bloemendaats pension, dat in de luxe-klasse ingedeeld is, aan de gasten berekend werden. Na een verhoor van alle pensiongasten kwam overtreding van de geldende voorschriften vast te staan en werd tegen de pensionhoudster, mej. B. M. v. O., proces-verbaal opgemaakt» De overwinst bedroeg f 6238. Historische arbeid voor do reconstructie van onze volksgemeenschap De Tweede Kamer heeft haar afdelingsverslag uitgebracht over de Rijksbegroting 1948. Bij de politieke beschouwingen over het regeringsbeleid in het algemeen spraken vele leden als hun mening uit, dat de verleden jaar van het kabinet-Brei gegeven karak teristiek dat het wilde zijn: vooruitstrevend in Christelijke richting in het alge meen door het gevoerde beleid is bevestigd. Vele andere leden hadden voor het gevoerde beleid in het algemeen eveneens waardering. Zij meenden dat, tezamen met het vorige kabinet-Schermerhorn-Drees, het huidige kabinet voor de reconstructie van onze volksgemeenschap reeds historisch werk heeft gedaan. Deze leden hadden echter ook critiek. Vooral vroegen zij zich af, of de in het laatste jaar gevoerde econo mische politiek nog wel binnen de progressieve opzet van het kabinet ligt en of deze politiek niet de conservatief-liberale richting uitgaat. Voorts meenden deze leden in het regeringsbeleid een streven te bespeuren tot een voorbijgaan van het parlement. Verscheidene leden, die in de Troonrede hadden horen gewagen van „een stroom van nationale en internationale moeilijk heden", hadden een bezinning op de oor zaken van deze moeilijkheden gemist. Zij meenden, dat voor een belangrijk deel deze moeilijkheden te wijten waren aan het be leid der regering, die door een te veel aan regelen, gepaard gaande met een wijdver takte ambtenarij en door te zware belas tingdruk de uitbreiding van het productie apparaat afremt en een algemene moede loosheid veroorzaakt. Er bestaat bij de re gering. zo meenden deze leden, een gebrek aan regeermacht, dat moeilijkheden ver oorzaakt, vooral met betrekking tot Indië. Deze leden klaagden er over, dat in het bijzonder de socialistische ministers mede delingen doen in openbare vergaderingen, welke huns inziens aan de volksvertegen woordiging gedaan hadden moeten wor den. Voorts meenden zij, dat de regering te weinig afstand neemt van dat deel van de volksvertegenwoordiging, waarop het ka binet steunt, doordat zij overleg pleegt met de regeringspartijen, hoewel de overige delen der Kamers daarbuiten worden ge houden. Verscheidene leden meenden dat de Troonrede generlei aanduiding bevat voor het voeren van een waarlijk progressieve politiek. Samenstelling van het kabinet Zeer vele leden meenden dat het kabinet, zoals het thans is samengesteld, niet alleen blijk heeft gegeven van een grote werk kracht, doch tot nog toe ook van een aan merkelijke daadkracht in de tenuitvoer legging van zijn programma. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat in deze uiterst moeilijke tijden de vorming van een nationaal kabinet de voorkeur zou verdienen. Verscheidene leden meenden, dat er be langrijke verschillen in .opvatting bestaan tussen de partijen waarop het kabinet steunt. Dat in de onderlinge verhoudingen in hei kabinet een minder rooskleurige toestand bestaat blijkt, naar deze leden meenden, niet alleen uit de onbeslistheid van zijn beleid, doch ook uit allerlei andere verschijnselen. Vele andere leden wilden niet ontkennen, dat er tussen de beide re geringspartijen verschillen bestaan. De samenwerking tussen beide bleek in de top echter doeltreffend. In de basis moet de gedachte van het nieuwe bestand nog door werken, een proces dat tijd vordert. Buitenlandse politiek Vele leden spraken als hun overtuiging uit dat het nationale leven meer dan ooit wordt beheerst door het internationale. Dit heeft naar hun mening iets ontzagwek kends. Het betekent een bijna zekere dood door de atoombom binnen een betrekkelijk korte tijd, of de opgang van de mensheid naar een hogere staat van gemeenschaps ordening dan tot nu toe ooit is bereikt. Niemand is verantwoord indien hij passief afwacht waartoe dit zal leiden. Daarom meenden deze leden dat ieder land en iede re burger „critisch internationalist" moet zijn. Zij stelden de vraag of Nederland aan deze eis voldoet. Voor de beantwoording van deze vraag stelden deze leden in het credit van ons land het verdrag met België en Luxem burg. Deze leden waren intussen van oordeel, dat deze samenwerking alleen dan een hogere zin. heeft, als zij niet alleen op eigen en wederzijds voordeel gericht is. Onze ge zamenlijke verantwoordelijkheid houdt een gezamenlijk werken aan de oplos-ing van de hangende Europese en inter nationale problemen. De vraag werd gesteld of dit geschied is ten aanzien van het plan- Marshall en het vredesverdrag met Duits land. Vele andere leden betoogden, dat de ont wikkeling van de organisatie der Verenigde Volken reden geeft tot grote bezorgdheid. Vele leden achtten de wijze, waarop van Nederlandse zijde de besprekingen4 over het plan-Marshall gevoerd zijn, weinig be vredigend. Zij meenden dat een zo be langrijk onderwerp niet binnenskamers door enkele personen behoort te worden afgedaan, doch dat vooral de Staten-Gene- raal doorlopend van de stand van zaken op de hoogte gehouden dienen te worden. Met verwondering hadden vele léden er varen. dat in de Troonrede aan het voor Nederland vitale probleem van Duitsland slechts de opmerking is gewijd, dat het nauwelijks nader tot oplossing is gebracht. Een nog zo summiere aanduiding van het geen de regering denkt te doen om harer zijds te pogen de oplossing te bevorderen, had naar hun oordeel niet mogen ontbreken. Dc Indische kwestie Van verschillende zijden werd ernstige critiek geoefend op het beleid der regering ten aanzien van Indonesië. Sommige leden spraken als hun oordeel uit dat het Indische beleid der regering voral in het begin in hoge mate te kort geschoten is. De overeenkomst van Ling- gadjati heeft naar hun mening kwade ge volgen gehad. Zij achtten het gelukkig, dat in de laatste tijd een beleid, dat meer in de door hen voorgestane richting gaat, ge volgd js, hoewel dit door de vroeger begane misslagen moeilijker uitvoerbaar is ge worden. Verscheidene andere leden sloten zich bij deze gedachtengang aan. Na veel ver wijt aan de oppositie is, naar de mening dezer leden, de regering langzamerhand practisch op het oppositiestandpunt terecht gekomen, zij het zonder dit met zoveel woorden te erkennen. Zeer vele leden achtten deze bewering een geheel onjuiste voorstelling van zaken. Verscheidene leden waren van mening, dat de politiek van de regering door de Verenigde Volken veroordeeld is en dat Nederland ook niet anders verdiend had. Alleen een radicale koerswijziging en wel in de eerste plaats door de oorlog werkelijk te staken en verder door rechtstreekse on derhandelingen tussen Nëderland en de Indonesische republiek te openen, kan naar hun overtuiging een oplossing brengen. Dit betoog lokte bij zeer veel andere le den tegenspraak uit. Bovendien kwamen verscheidene leden op tegen de propaganda methode, waarvan dit betoog huns inziens weer een symptoom is en die het nationale gevoel kwetst doordat het de fouten van het eigen land. die men meent te zien, on der het vergrootglas legt en geen oog wil hebben voor fouten van dc zijde der repu bliek. Lonen en prijzen Vele leden waren van oordeel, dat de regering haar politiek van lonen en prijzen, welke verleden jaar is aangekondigd, niet heeft kunnen realiseren, omdat de prijs verlaging, waarvan daarbij werd uitge gaan, niet een feit geworden is. De prijsbeheersing voert volgens vele leden een niet voldoend scherpe politiek. Verscheidene leden meenden dat een verhoging van de arbeidsproductiviteit moet uitblijven, zolang de omstandigheden voor de werkende bevolking niet gunsti ger worden. Van andere zijde werd opge merkt, dat voor een voortgaand herstel zeker een minimum voldoening aan be staansvoorwaarden nodig is, doch dat de vraag of en in hoeverre men daar boven kan gaan in de eerste plaats een kwestie is van de beschikbare hoeveelheid voedsel en niet van loonhoogte. Zuivering Van verschillende zijden werd geklaagd over het verloop van de zuivering in het algemeen. Naar het oordeel van vele leden dreigt de zuivering van het bedrijfsleven een mislukking tc worden, mede omdat van controle op de naleving van de uitspraken niets blijkt. Met pijnlijke verbazing hadden vele le den kennis genomen van de uitspraken van de Centrale Ereraad voor dc Kunst, welke met een begrip „opzet" pleegt te werken, waaraan zelfs notoire nationaal-socialisten maar nauwelijks schijnen te voldoen. Het was dezelfde leden voorts opgeval len, dat de kort geleden aangenomen Pers wet nog niet wordt gehanteerd. Weerbericht GELEIDELIJK KOUDER Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Matige, in het Noorden van het land later vrij krachtige Oostelijke wind. Plaatselijk nevel of mist. overigens meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige lichte regen. Daling van tem peratuur. 25 October: Zon op 7.20 uur, onder 17.27 uur Maan op 16.30 uur. onder 1.39 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1