Haarlems Dagblad Een Strijder „Heilige oorlog" zou slechts guerilla kunnen worden Koud weer houdt enige dagen aan Twee en vijftig doden bij vliegramp in de Verenigde Staten I Weerbericht 62e Jaargang No. 18770 Bureaux, Grole Houtstr. U3, I'eL Admln. 10724, 14825 Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 1223a Drukkerij 2. B. Spaaiye 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom saterdag 25 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pR IS in Hollandse vertaling een boek •L' verschenen over Ignaz Philipp Semmel- vveis, een Hongaa'rse dokter, die leefde van 1818 tot 1865 en een der grote medische ontdekkers is geweest. Hij deed zijn ont dekking in het jaar 1847, dus juist een eeuw geleden en zij had grote gevolgen. Niet al leen omdat talloze vrouwen erdoor van de dood gered werden, maar ook omdat zij tot verdere ontdekkingen leidde, die nog groter zegen aan de mensen zouden brengen. Die Semmelweis was assistent aan het. Weense Algemene Ziekenhuis. Helemaal geen kamergeleerde of stille, stugge zoeker in een laboratorium, maar een gewone, jonge medicus in de praetijk van het vak. Hij had het uit roeping gekozen en hij was een man met een warm hart voor zijn par tiënten: een nogal opvliegende, eigengereide jonge man, maar een voorbeeld van toe wijding. Het griefde hem diep dat zoveel gezonde jonge vrouwen in" het kraambed stierven ten gevolge van kraamvrouwen koorts. Dat deed zich in die tijd niet alleen in Wenen maar overal ter wereld voor. Er waren jaren, waarin 15 tot 16 van de kraamvrouwen ten prooi vielen aan die toenmaals geheimzinnige ziekte, in medi sche vaktermen aangeduid als febris puer- peralis. En wat wist men van infectieziek ten en van de bacteriologie af? Nog bitter weinig. Het viel Semmelweis op dat meer kraam vrouwen schenen te sterven in de Eerste Kliniek van het ziekenhuis, dan in de Twee de. Zelf werkte hij in de Eerste. Hij stelde een statistiek samen, hetgeen in die tijd ook nog maar weinig gebeurde en zag zijn vermoedens bevestigd. Het verschil was zelfs heel groot. Hij tobde zich af om een oorzaak te vinden, maar kwam lange tijd niet verder, al naderde hij wel de waarheid door de grootst mogelijke reinheid in de kliniek voor te schrijven. Intussen werkte hij als een paard. Iedere morgen verrichtte hij met de studenten secties op lijken; daar na ging hij altijd naar de kraamvrouwen kliniek. In die sectiekamer gebeurde het op een dag, dat een student eed groot vriend van Semmelweis, prof. Kolletschka, bij ongeluk met een mes een wondje toebracht. Kolletschka stierf binnen enkele dagen. Semmelweis, terugkerend van een reis, was diep onder de indruk van dit verlies. Hij vroeg om het verslag van de sectie op het lijk van zijn vriend en ontdekte dat de ver schijnselen overeenkwamen met die van de lijken dergenen, die aan kraamvrouwen koorts gestorven waren. Toen ging hem een licht op en hij begreep, waarom in zijn kliniek zoveel meer vrouwen driemaal zoveel bezweken waren als in de andere. Hijzelf was, onwetend, de oorzaak! Omdat zijn handen, als hij terugkeerde uit de sectiekamer, met lijkengif besmet waren, veroorzaakte hij de infectie. Gewoon han denwassen met water en zeep kon dat niet voorkomen. Wekenlang zocht hij naar een chemische stof, die de lijkenlucht van zijn handen zou wegnemen en vond eindelijk de oplossing bij kalkwater: aqua chlora. Toen wist hij in de kliniek door te drijven dat iedereen daar de handen mee waste al vorens hij een patient te komen en ziet: het resultaat bleek meteen. Het aantal gevallen van kraamvrouwenkoorts nam met grote snelheid af. Kort daarop steeg het evenwel opnieuw en hij was eerst wanhopig, maar ontdekte ook toen de oorzaak: men had tweemaal een patiënt, die aan een andere infectie-ziekte leed, op dezelfde zaal ge bracht. Dus bracht ook de lucht de infectie over. Semmelweis schreef een verhandeling om zijn ontdekking te openbaren. Hij bezwoer zijn collega's in alle landen, haar toe te pas sen. Hij ontketende hevig verzet, vooral in Duitsland. Men wilde dit niet aanvaarden; men wilde niet aannemen dat men zelf de schuld van zoveel sterfgevallen had gedra gen en bovendien wierp het de fantastische theorieën omver, die men in die tijd hul digde en die zoals de Hongaarse schrij ver van het boek over Semmelweis, Robert Kertész, opmerkt tegenwoordig ook leken zouden doen glimlachen. Bij enkele vrienden en ook in landen als Engeland en Nederland vond Semmelweis' ontdekking ingang, fnaar bij de meerderheid niet. Zijn verder leven werd een ft-agische, wanhopige strijd om zijn'denkbeelden te doen aan vaarden. Hij was een zeer emotioneel man en bleek er tenslotte niet tegen opgewassen. In 1865, 47 jaar oud, werd hij krankzinnig en moest naar een gesticht worden overge bracht. Daar stierf hij spoedig, merkwaar digerwijze als gevolg van een wond-infectie aan de hand. in de laatste dagen van zijn werkzaamheid opgedaan. De inleider van Kertész' boek, dr. F. C. van Tongeren, merkt op dat het weliswaar een toeval is geweest, dat Semmelweis tot zijn ontdekking voerde, maar dat het ge niale in hem was dat hij de toedracht be greep en de samenhang der verschillende feiten doorgrondde. Tragiek kenmerkte het leven van deze man, die in het ziekenhuis „de wilde Hongaar" werd genoemd en die door zo grote liefde voor zijn medemensen gedreven werd. Later tijden en latere ont dekkers zouden de bevestiging van zijn werk brengen en de verklaring van zijn vondsten: de Engelsman Lister en de Frans man Pasteur zouden de wereld verbazen en een ware omwenteling in de medisahe we tenschap veroorzaken. Semmelweis was een voorloper van hen: een pionier, die reeds groot heil bracht en bij zijn leven de er kenning had moeten vinden, waardoor in die tijd nog veel meer mensen gered had den kunnen worden. Het boek van Kertész heet Semmelweis met de ondertitel: Strijder voor het Leven der Jonge Moeders. De Hollandse vertaling is van Helena C. Pos en het is bij H. Meulen- hoff verschenen. Ik geloof dat de lezing juist in deze tijd van ontwrichting en ver wording, velen goed zal doen en verkwik ken. Zij zullen erin bevestigd vinden wat werkelijk een groot man is: niet een Hitier, die rampen over de wereld bracht, de dood van millioenen veroorzaakte en door men senhaat gedreven werd. maar integendeel een man zoals Ignaz Semmelweis, die tal lozen redde van de dood en die zich op offerde aan de liefde tot de medemens, die zijn leven en arbeid beheerste. Er zijn er, gelukkig, meer geweest zoals hij, er moeten er ook nu wezen en het zal hun geest zijn, die tenslotte in de wereld zal overwinnen. R. P. Nieuwe Russische ambassadeur in Amerika Naar uit Moskou wordt gemeld, is N. V. Novikof ontheven van zijn functie als Sovjet-ambassadeur in de Verenigde Sta ten. Zijn opvolger is Alexander S. Pan- Joesjkir - De Arabieren zijn zwak en verdeeld Van onze Londense correspondent) Hoewel men in Britse politieke kringen het dreigement van de bij de Arabische Liga aangesloten staten om, zo nodig, de Palestijnse Arabieren gewapenderhand te hulp te snellen, ernstig opvat, is men de mening toegedaan, dat de Arabische mili taire macht vaak wordt overschat. Het propaganda-beeld van de 230.000 Arabie ren, die klaar zouden staan om naar Pa lestina op te rukken, komt volgens des kundigen niet overeen met de werkelijk heid. Egypte, de dichtst bevolkte Arabische staat met een zielental van 22 millioen, heeft een leger, dat naar schatting niet groter is dan 30.000 man, hoewel het offi ciële cijfer 120.000 bedraagt. Elk jaar wor den er 180.000 man opgeroepen, doch 50.000 worden vrijgesteld, 60.000 zijn meestal ongeschikt voor de dienst en nog eens 100 weten zich op een of andere manier de dienst te ontrekken. Van het restant komen in de praktijk maar enkele duizenden in werkelijke dienst. In 1943 werd niet minder dan 90 percent van alle candidaten physiek ongeschikt verklaard. Het tegenwoordige Egyptische leger is het minimum, dat vereist wordt voor de interne veiligheid. Het beschikt noch over de transportmiddelen, noch over de organisatie om in een waterloze woes tijn op 200 mijl van zijn basis te opereren, hetgeen het geval zoü zijn, wanneer het iets in Palestina zou willen ondernemen. Britse militaire experts achten de leger- sterkte van de Arabische Staten tezamen te zwak om hen de verdediging van het Suezkanaal toe te vertrouwen. Het leger van Irak, dat een bevolking heeft van vijf millioen, is in de afgelopen jaren weinig waard gebleken. Het bestaat uit 30.000 man, wier voornaamste taak bestaat in het in bedwang houden van de opstandige Koerden. Zouden troepen aan het land worden onttrokken, dan zou de regering onmiddellijk gevaar lopen. Bovendien zal Syrië geen grote Irakse troepenmacht doorlaten, omdat de heerser van Irak steun verleent aan 't plan van Koning Abdoella van Transjordanië tot stichting van een „Groot Syrië", waartegen Syrië zelf zich verzet. Abdoella op zijn beurt zal geen manschappen toelaten van het 10.000 man sterke Saoedi-Arabische leger dat bo vendien voor politiedoeleinden is opge richt omdat Ibn Saoed Transjordanië heeft opgeëist. De laatste keer, dat enige stammen de grens overschreden, werden zij door soldaten van Transjordanië ver nietigd. De enige manier, waarop Ibn Saoed troepen naar Palestina kan zenden, is over zee, maar hij heeft er de schepen niet voor. Ook Syrië, dat onmiddellijk aan Pa lestina grenst en 10.000 man onder de wa penen heeft, zal weinig kunnen uitrichten vanwege de interne politieke moeilijkheden in dit land. Hetzelfde geldt min of meer voor de Li banon, waar het 3500 man sterke leger verdeeld is over Christenen en Mohamme danen, welke laatste agiteren voor ver eniging met Syrië, waartegen de onder Franse invloed staande Christenen zich verzetten. Het hele leger is in feite niets meer dan een goed uitgerust politiekorps, Verkiezingen in Zwitserland Zaterdag en Zondag zullen in Zwitser land de eerste algemene parlementsverkie zingen sedert het begin van de laatste oor log worden gehouden. Er moeten 194 afge vaardigden in de nationale raad gekozen worden, die op hun beurt, tezamen met de staatsraden, de leden van de bondsraad zullen kiezen, alsmede de bondspresident voor het jaar 1948. De aftredende nationale raad bestaat uit 55 socialisten, 47 radicalen. 43 conservatieve katholieken. 23 afgevaar digden der boerenpartij, 8 liberaal-demo craten. 6 democraten, 6 afgevaardigden van de onafhankelijke groep en 6 partijlozen. dat voor een werkelijke militaire expeditie niet in aanmerking komt. Afhankelijk van Engeland en Amerika. Transjordanië met een bevolking van 350.000 bezit een Arabisch Legioen van 8000 man, opgeleid en aangevoerd door Britse officieren. Het heeft 400 pantser wagens en tanks en een volledig gemecha niseerde brigade. De kosten van dit leger overtreffen het dubbele van het totale in komen van het land, zodat het tekort door de Britse schatkist wordt bijgespijkerd. In de hoofdstad Amman bevindt zich bo vendien een eskader van de R.A.F. Zonder Britse steun kan Transjordanië mets uit richten. Alle overige legers zijn afhankelijk hetzij van Engeland, hetzij van de Ver enigde Staten. Dit neemt echter niet weg, dat ook in Londen erkend wordt, dat Ara bische guerilla's een formidabele macht en een groter gevaar vormen dan alle Arabi sche legers tezamen. De driejarige opstand van voor. de oorlog heeft het bewezen. TRUMAN VOOR DE RADIO: Een snelle actie of inflatie en honger President Truman heeft in een radio rede voor het Amerikaanse volk er voor gewaarschuwd, dat voorspoed in eigen land en vrede in de wereld ernstig bedreigd worden, indien het Congres niet snel han delt om inflatie in eigen land en honger en koude in andere landen af te wenden. Truman zeide, dat de critieke situatie, die Frankrijk en Italië wacht, een van de voornaamste redenen voor het bijeenroe pen van een speciale zitting van het Con gres was. Truman ziet voor het eigen land slechts een alternatief: wachten, totdat depressie intreedt of te rechter tijd en direct hande len. In het begin van zijn rede releveerde hij de stijging der prijzen in Amerika: sinds midden 1946 zijn de kleren 18%, het meu bilair 18%, het voedsel 40% en alles ge middeld 23% duurder-geworden Truman zeide met nadruk, dat de economische toestand in Amerika in de kern nog gezond is, doch dat iets meer dan een vrijwil lige poging, de prijzen naar beneden te krijgen, geboden was. Een Amerikaanse uitvinding maakt het mogelijk, grote vliegboten bij ruw weer be houden binnen te brengen, nadat zij op open water zijn gedaald. Het toestel is een drijvende kleine haven, voortbewogen door water-turbinemotoren, en heeft beveili gingen tegen stootschade bestaande uit ronde rubber blokken. Gemeente Haarlem leent één millioen gulden Verlaging van rente voor restanten van leningen B. en W. van Haarlem hebben bij de ge meenteraad voorstellen ingediend om een geldlening aan te gaan van één millioen gulden en om de rente van een aantal restanten van leningen te verlagen. De lening van 1.000.000 zal aangegaan worden met de Nutsspaarbank te Haarlem op onderhandse schuldbekentenis a pari tegen een rente van 3% per jaar voor de eerste tien jaar en 3' 2% per jaar voor de óverige looptijd der lening, welke tot en met 1977 duurt. Met de opbrengst dei- lening zal worden voortgegaan met het consolideren van vlottende schulden als gevolg van rekeningstekorten. Voorgesteld worden met ingang van 1 Januari 1948 de rente van de volgende leningen te verlagen: 1.500.000, aangegaan op 27 October 1937 met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam (restant 870.0001 van 4% op 3% voor de eerste tien jaar en 3'1'2% voor de verdere duur. f 18.500. aangegaan op 22 Juni 1936 van 3'A tot 3%. f 133.000, aangegaan op 12 Mei 1937 van 31/2 op 3%. f 668.000. aangegaan op 9 Juni 1937 (restant 268.000) van 3 on 2if%. 1.000.000, aangegaan op 27 October 1937 met de Algemene Friese Levensverzeke ringsmaatschappij (restant f 580.000) van 4 op 3% voor de eerste tien jaar en 3V2% voor verdere duur. 1.000.000. gangegaan op 27 October '37 (restant 580.000) van 4 op 3"', voor de eerste tien jaar en 3V2% voor de vgrdere duur. f 1.300.000 aangegaan op 15 Anril 1943 (restant f 768.000) van 3 op 2V,%. 380.000. aangegaan op 25 Mei 1938 (restant 200.000) van 3*4 op 2$4%. Herziening vooH>preiclenrl hoger en mirM^lhaar onderw'i" In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Hoger On derwijswet en de Wet op het Middelbaar Onderwijs deelt minister Gielen mede. dat een algehele herziening van het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs op korte termijn te verwachten is. De minister meent dat met het verlenen van subsidie aan middelbare meisjesscho len niet gewacht kan worden tot de nieuwe wettelijke regeling van kracht is. Het ge hele systeem van de subsidiëring der ge meenten door het rijk zal in de nieuwe wet op andere wijze worden geregeld. Vanmiddag zal Johan Limpets' „Eva" in het Kenaupark te Haarlem door het Comité 'uit de burgerij, dat tot de aankoop van dit beeld van de in 1944 door de Duitsers gefusilleerde Haarlemse kunstenaar het initiatief heeft genomen, aan het gemeente bestuur worden overgedragen. Over Scandinavië vormde zich een be langrijk gebied van hoge luchtdruk, onder invloed waarvan nu koude lucht uit Rus land via Polen en Noord-Duitsland naar onze omgeving stroomt. De nachtelijke mi nimum-temperaturen zijn in deze lucht stroom overal beneden het vriespunt. Op sommige plaatsen in Duitsland daalde de temperatuur in de afgelopen nacht 3 tot 5 graden onder nul. In Moskou, waar sinds gistermiddag sneeuw valt, heeft het in de afgelopen nacht flink gevroren. De krachtige Oostelijke wind maakt bo vendien de koude onaangenamer. Overdag doet de zon haar invloed nog gelden, waar door de middag-temperaturen toch tot enige graden boven het vriespunt oplopen. In het Noorden van het land kan de tem peratuur sterke schommelingen ondergaan, aangezien door variaties in de windrichting afwisselend lucht aangevoerd kan worden, welke gedeeltelijk over de Oost- of Noord zee is gertroomd en lucht, welke de gehele weg over land heeft afgelegd. Aangezien het hogedrukgebied over Scan dinavië vrij standvastig is, zal het koude weer enige dagen aanhouden met op vele plaatsen lichte vorst in de nacht. Interkerkelijk overleg over de woningkwestie Het Interkerkelijk Overleg, in dit geval sprekend namens de voornaamste Protes tantse kerken en de Oud-Katholieke kerk, heeft een oproep doen uitgaan tot de bij haar aangesloten kerken, waarin met na druk gewezen wordt op de huidige geeste lijke en stoffelijke zorgen, waarvan als één der ernstigste wordt genoemd het gebrek aan woonruimte, dat de geestelijke en lichamelijke gezondheid van ons volk ern stig bedreigt. De kerk roept daarom allen die verant woordelijkheid dragen op, om alles te doen wat mogelijk is om in deze noodtoestand verbetering te brengen. Zij doet een beroep op ieder, die woonruimte beschikbaar heeft, deze ook af te staan, alsmede op allen, die bij anderen inwonen, het die anderen niet moeilijk te maken, opdat er geen twist maar vrede heerse in de huizen. Generaal Blaskowitz voor zuiveringshof Generaal Johannes Blaskowitz, die in Mei '45 te Wageningen de onvoorwaardelijke overgave van de Duitse strijdkrachten in Nederland aan de Canadezen tekende, zal op bevel van het Amerikaanse departement van Oorlog binnenkort te Neustadt in Duits land voor een speciaal zuiveringshof te recht staan. Met hem zullen 239 andere Duitse gene raals en admiraals voorkomen, onder wie Heinz Guderian, de inspecteur-generaal van de tank-eenheden en de stafchef Franz Halder. De generaals zijn thans te Neustadt als burgers geïnterneerd en zij houden zich onledig met het schrijven van een geschie denis van de oorlog voor het Amerikaanse leger. Deze generaals, die van Hitier niet in de partij mochten worden opgenomen, zullen waarschijnlijk terecht staan onder beschul diging van militairisme De bijzondere zuivenngshoven zullen waarschijnlijk in December met hun taak beginnen. Viermotorige Douglas raakte tijdens de vlucht in brand Gisteren is in Zuid-L'tah (V.S.) een vier motorige DC-6 met 52 inzittenden aan boord neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Het ongeluk volgde op een dra matische serie radio-mededelingen van de piloot E. L. McMillan aan United Airlines, de maatschappij aan wie het toestel toebe hoorde. waardoor men tot op het laatste moment in contact bleef met het vliegtuig. MacMillan deelde eerst mede, dat de staart van de DC-6 in brand stond en dat hij van plan was een noodlanding te maken. Het volgende telegram meldde, dat de brand in de staart minderde en MacMillan seinde: „We halen het misschien". Toen kwam de laatste en fatale mededeling: „De staart van mijn toestel is weg." Het vliegtuig, dat op weg was van Los Angeles naar Denver had 48 passagiers, waaronder twee babies, en een bemanning van 4 koppen aan boord. De Bryce Canyon waarin hei toestel is neergekomen, ligt in een ruw bergland op 400 km ten Zuiden van Salt Lake City. Een ooggetuige heeft verklaard, dat de Rika Hopperonderscheiden Officier in de Orde van Oranje Nassau In de Stadsschouwburg te Amsterdam is Rika Hopper gisteravond op haar 70e ver jaardag benoemd tot Officier 111 de Orde van Oranje Nasau. Mr. H. J. Reinink. secre taris-generaal van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de eerste van een rij van sprekers, speldde de jubilaresse de hoge onderscheiding op de borst. Aan de arm van Amsterdams burgerva der, mr, Am. J. d'Ailly, was mevrouw Hop per onder daverend applaus op het feeste lijk versierde toneel verschenen, nadat zij de hoofdrol had vertolkt in Sidney Ho ward's „Het Glazen Paleis". De huldiging duurde tot diep in .de nacht. Voorlopige uitkering aan invalide zeelieden Daar met de toestandkoming van de wet tot invoering van een buitengewoon pen sioen voor zeelieden-oorlogsslachtoffers als mede voor hun nagelaten betrekkingen nog geruime tijd gemoeid zal zijn, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat bepaald dat in dringende gevallen een voorlopige uitkering kan worden toegekend aan inva lide zeelieden, alsmede aan nagelaten be trekkingen van omgekomen zeelieden. Deze uitkering wordt verleend als voorschot op het buitengewoon pensioen, waarop na de totstandkoming van de wet Buitengewoon Pensioen voor Zeelieden-oorlogsslachtof fers, alsmede voor hun nagelaten betrek kingen, recht zal worden verkregen. Het bedrag van het voorschot zal niet hoger zijn dan 75 pet van het bedrag, waarop volgens het wetsontwerp recht zou bestaan. machine, nadat zij neerkwam, onmiddellijk geheel uitbrandde. De president van United Airlines deelde mede, dat de piloot al het mogelijke heeft gedaan om het toestel te redden. Dit is het eerste ongeluk, dat ooit met een DC-6 is gebeurd. Tot nu toe zijn veertien lijken geborgen. Braziliaanse diplomaten in Moskou vastgehouden Sovjet-ambassade in Rio de Janeiro aangevallen Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-Unie besloten heeft de vroe gere ambassadeur van Brazilië en diens staf te Moskou vast te houden. De ambas sadeur Pimental Brandao en zijn staf zul len „onder bewaking gesteld worden ten einde hen te beveiligen". Zij zullen Moskou niet mogen verlaten, voordat de veiligheid van de Sovjet-diplomaten te Rio de Ja neiro verzekerd is. Volgens Tass, het Sovjet-nieuwsbureau, zijn de Sovjet-zaakgelastigde, Sokolof, en zijn eerste-secretaris op straat aangeval len. De Braziliaanse politie zou de bevol king hebben aangemoedigd de Sovjet ambassade te Rio de Janeiro met stenen te bekogelen. Het bericht dat Sokolofs zoontje gewond zou zijn, heeft in Rusland grote verontwaardiging gewekt. Te Rio de Janeiro zijn kantoren en cafés gesloten geweest in verband met een de monstratie tegen de communisten en ter betuiging van de aanhankelijkheid aan de Braziliaanse regering. De politie hield toezicht. Fabrieksarbeiders, die vlaggen en banie ren droegen, waarop men las „weg met Rusland" en „lang leve de democratie", begaven zich naar de plaatsen van samen komst. voorafgegaan door muziekcorpsen. Eerste contact met de commissie van drie Volgens een officieel communiqué zal dr. P. J. A. Idenburg, plaatsvervanger van dr. van Mook in de loop van November een missie naar Nederland en wellicht ook naar de Verenigde Staten krijgen. In aan sluiting daarop zal hij met enkele maan den buitenlands verlof in Nederland ver toeven. Met de waarneming van zijn functie zal de recomba van West-Java, Raden Abdoel- kadir Widjojo Atmodjo, worden belast. Tot recomba van West-Java zal worden benoemd Hilman Djajadiningrat, regent van Soekaboemi. Naar Aneta verneemt, zullen Abdoelka- dir, jhr. mr. Ch. V. de Villeneuve en jhr mr. van Vredenburch worden aangewezen voor het eerste contact met de commissie van drie. De republikeinse regering heeft rechter Kirby. het Australische lid der commissie van drie. doen weten, dat zij bereid is om aan de inleidende besprekingen welke deze commissie zal organiseren, deel te né men. Het woord is aan...- Anonymus: Geen zondaars zijn zo onver draagzaam als zij, die pas deugdzaam zijn geworden. Nederland vroeg geen overbruggingssteun Dr. Hirschfeld, economisch adviseur van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken, die momenteel tc Washing ton als lid van de commissie voor Europe se samenwerking met de Amerikaanse autoriteiten besprekingen voert over de mogelijkheid van ten uitvoerlegging van het plan-Marshall, heeft gisteren ver klaard, dat Nederland geen hulp heeft ge vraagd om de periode voorafgaande aan het in werking treden van dit plan. te overbruggen. Hij bevestigde evenwel, dat Nederland momenteel met twee ernstige problemen te kampen heeft, die het eco- nomische herstel van het land belemme ren: het wegvallen van zijn handel met Duitsland en de onmogelijkheid om de m Indonesië geïnvesteerde kapitalen rente- gevend te maken. Pakje met f 80.000 verdween spoorloos Op 19 December van het vorig jaar ver zond de Amsterdamse Bank een aangete kend pakje met f 80.000 naar Axel in Zee land. Toen het daar aankwam bleek het slechts waardeloos papier te bevatten. Het geld is nimmer terecht gekomen. De chauffeur van de bank, die het pakje naar het postkantoor had gebracht werd van de verduistering verdacht en had zich thans voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden. Twee deskundigen waren van mening dat het adres op het in Axel aangekomen pakje door de chauffeur geschreven moet zijn. Personeel van de bank verklaarde dat de chauffeur als een betrouwbaar man bekend staat en dat de dirertie van zijn onschuld overtuigd is en hem nog steeds zijn salaris doorbetaalt. De Officier van Justitie achtte fraude bij P.T.T. uitgesloten. De postambtenaren konden niet weten dat juist op die dag een pak'e met f 80.000 naar Axel gezonden zou worden. Dat een P T T.-ambtenaar steeds een vervalste enveloppe bij de hand ge had zou hebben, achtte de Officier hoogst onwaarschijnlijk. Handschriftdeskundieen hebben veertig punten van overeenstem ming gevonden tussen het adres op het oakie en het handschrift van de chauf feur De Officier eiste tenslotte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger toonde met voorbeelden aan dat deskund'gen zich ook kunnen ver gissen en achtte het onaannemelijk, dat de chauffeur in de ruim vijf minuten dat hij van de bank naar het postkantoor reed de pakjes heeft kunnen verwisselen. Hij had geen enkel motief om de verduis tering te plegen, want hij verdiende een zeer behoorlijk salaris, waarvan hij ge makkelijk kon rondkomen. Op 6 November zal de rechtbank uit spraak doen. Zevenduizend Griekse soldaten geïsoleerd Verdacht van „collaboratie" Zevenduizend Griekse soldaten, aldus een mededeling van de minister van Openbare Orde, zijn overgebracht naar militaire ba rakken op het eiland Makronesos ten Zuid- Oosten van Athene onder verdenking van begunstiging der guerillastrijders. Daar onderzoekt men in hoeverre de verdenkin gen gerechtvaardigd zijn. Deze troepen, al dus de minister, zijn nu verdeeld in drie bataljons, waarvan het grootste 3000 man omvat, die „het anti-nationale karakter van de opstand" erkend hebben en tegen de guerillascharen willen vechten. Het tweede bataljon bestaat uit 2500 man wier politieke inzichten niet duidelijk zijn. Het derde ba taljon telt 1500 commun^Vn, die niet tegen de guerillastrijders te velde willen trekken. De minister. die deze mededelingen op oen persconferentie deed, voegde er aan toe, dat .deze soldaten naar het eiland waren gezon den omdat er rebellie in Griekenland is. Do omstandigheden in de barakken zijn goed en de mensen kunnen op-bepaalde dagen bezoek ontvangen. Post voor Oost en West Het s.s. „Helena" vertrekt op 11 Novem ber van Amsterdam naar Curaqao en de overige Nederlandse overzeese gebiedsdelen in de West. Correspondentie voor deze ge bieden dient uiterlijk 7 November gepost te worden. Naar Nederlands-Indië vertrekken op 30 October het s.s. „Nieuw Holland" en het s.s. „Volendam" op 5 November, beide van Amsterdam. Wil men met deze schepen zeepost mee geven, dan moeten de stukken uiterlijk res pectievelijk 28 October en 3 November ter post bezorgd zijn. De gelegenheid bestaat om per Licht dienst vervoerde correspondentie bij aan komst te Batavia te doen uitreiken. Hiertoe dienen de stukken uiterlijk respectievelijk op 21 en 28 November ter post te zijn be zorgd. Prof. mr. A. Koelnia zal om gezondheids redenen ontslag vragen als burgemeester van Alkmaar. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond: KOUD In het Noordelijk gedeelte van het land krachtige, in het overige gedeelte meest matige wind uit Oostelijke richtingen In de nacht op vele plaatsen zware nachtvorst Morgen overdag afgezien van enkele overdrijvende wolkenvel- den, zonnig doch koud en droog weer 26 October: Zon op 7 22 uur onder 17.25 uur Maan op 16 43 uur. onder 2 53 uur 27 October: Zon op 7 24 uur. onder 17.23 uur Maan op 16.55 uur, ■■■•UMUIUIUIUUMI

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1