3 J IN DE WERELDPOLITIEK: Perzen wachten op storm De 9 Muzen Bloembollencultuur spreekt zich uit voor afschaffing van saneringsmaatregelen Vier Haarlemmers vergrepen zich aan bezitvan gedeporteerde Joden Panda en de Meesfervlieder DINSDAG 28 OCTOBER 1947 2 Perzië heeft indertijd een prachtig voor beeld geleverd van de wijze waarop ook in de politiek de list van de zwakke het ge weld van de sterke kan bezweren, doch het is te vrezen dat de Perzen hun handig heid binnen niet al te lange tijd zullen moeten betalen met ondergaan van nieuwe intimidatiepogingen van de zijde hunner Sovjet-buren, of misschien wel met het ondergaan van directe agressieve daden, nu de Russen er minder dan in 1946 bevreesd voor zijn, de collectieve ver oordeling van de Veiligheidsraad te ris keren. De situatie is voor de Perzen op het ogenblik verre van bemoedigend. Wanneer zij niet de ondubbelzinnige steun van Amerika en Engeland hadden in hun voor lopig nog diplomatieke tegenstand ten aan zien van de Russische dreiging, zouden zij misschien al ver-strekkende concessies hebben gedaan zij zouden in ieder geval niet zo boud zijn geweest om troepen te zenden naar hun Noord-grens, waar de Russische pogingen om het kleine land te intimideren, zich het sterkst manifesteren. Het is thans moeilijk na te gaan of de slim me streek, waarmede de Perzische premier Ghavam es Sultaneh vorig jaar zijn land bewaarde voor een voortgezette bezetting der Russen en tegelijkertijd voor een over dracht van een groot deel van 's lands rijkdom, de olie, aan de begerige Noorder buur, geïnspireerd werd door „het buiten land'', maar in ieder geval zal zij de instem ming en wellicht ook de bewondering v^n dat, „buitenland" hebben weggedragen, on danks het feit dat die manoeuvre in het algemeen in strijd was met de normen van eerlijkheid en diplomatiek fatsoen, welke men gaarne in het internationale verkeer zou zien toegepast en geëerbie digd Het is overigens de vraag of het eer lijk en fatsoenlijk mag heten, dat de Sovjet regering na de succesvolle oorlog gebruik maakte van de aanwezigheid harer troepen op Perzisch grondgebied, om zeggenschap te krijgen over en daardoor te profiteren van de rijke olievoorraden in de Perzische bodem. Hoe het zij, men herinnert zich on getwijfeld dat de Russische troepen na eindeloze debatten en talloze resoluties in de Veiligheidsraad, plotseling zonder com mentaar over de Perzische grens verdwe nen en dat Stalin kort daarop de onder tekening van een Russisch-Perzische olie- overeenkomst bekend maakte. Destijds was het de algemene overtui ging. dat de Russen hier met het terug trekken van troepen betaalden voor een vriendelijkheid inzake de oliekwestie, doch thans is gebleken, dat een wel zeer ge compliceerde doch blijkbaar aLs sterk ar gument aanvaarde redenering van de Per zische premier de oorzaak ervan was een redenering die achteraf een brutale en bijna lachwekkende fundering blijkt te hebben gehad. Ghavam es Sultaneh bevond zich in tijdnood. Zijn land was bezet door Russi sche troepen, zelfs na het verstrijken van de tussen de grote mogendheden overeen gekomen datum van ontruiming, waaraan de andere geallieerden zich stipt gehouden hadden. Ghavam wist dat de onafhanke- lijksbeweging in Azerbeidsjan, gesteund door de Russen, een van de grote binnen landse bedreigingen kon worden, wanneer die Russische troepen er waren om de op- stardelingen indirect een handje te helpen. Hij wist bovendien, dat'hij de Russische verlangens zou kunnen bevredigen door het uitleveren der olie-concessies, iets, waar hij als Pers en als op het Westen ge oriënteerd anti-communist niets voor voelde. Hij toog naar Moskou, nadat zijn afgevaardigde naar Amerika er voor had gezorgd, dat de UNO zich met het geval ging bemoeien en de Veiligheidsraad met de oplossing van de Bezettingskwestie be lastte. Zijn bezoek aan Moskou moet aller minst een prettig uitstapje zijn geweest. Molotof eiste oorspronkelijk een volledige concessie volgens de belofte van de vorige Perzische regering. Ghavarh weigerde, en eeide dat de afspraken van de vorige rege ring waardeloos waren nu een nieuwe re gering met andere denkbeelden aan het bewind was. Molotof eiste daarop een com promis-overeenkomst op basis van een 51- 49 verdeling der olieaandelen. Ghavam had daar zoals hij zeide persoonlijk wei nig bezwaar tegen, doch voegde erbij, dat hij daarover niet kon beslissen. Het par lement zou dergelijke compromis moeten goedkeuren. Molotofs woedend commentaar was, dat de Russische troepen in Perzië zouden blijven tot de overeenkomst een feit zou zijn. De autoriteit van het Perzi sche parlement moet op hem een uitwer king gehad hebben als een rode lap op een stier, aangezien hij daarmede het be wijs kreeg dat de Perzische regering een goed eind op weg was naar de Westerse democratische begrippen Ghavam vertrok naar Teheran en in de Veiligheidsraad werd reeds druk gerede neerd over de Russische inbreuk op een gealleerde overeenkomst. De Veiligheids raad was aan het boos worden. En de Russen kwamen ongetwijfeld onder de druk van het vooruitzicht' ener internationale veroordeling, daarop zelf met een nieuw voorstel, dat weinig afweek van het vorige, doch alleen tegelijk voorzag in terugtrek- De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00. 3 00, 13.00. 18,00. 20 00 en 23 00 uur Nieuws T.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Platen. 9.30 KarnermuzJek 10 00 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.35 Lys Gauty zingt. 10 45 Voordracht. 11.00 Platen 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12 33 Platen. 13.15 Ka lender. 13.20 Tango-rumba-orkest. 13.50 Piano. 12 00 Rlnke Tolman. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Serie-luisterspel voor de Jeugd (IV). 15 30 Kin derzang. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond ln de krant. 17.15 Orgel. 17.30 Volksherstel. 17.35 Millersextet. 18.20 Rta-trlo, 18.30 Strijdkrachten- programma, 19.00 Beginselprogramma van de Partij van de Arbeid. 19,15 Jan Corduwener. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen ln de Bijbel. 20.05 Din gen van de dag. 20.15 Populaire operettemelo dieën. 21.10 Schuldig of onschuldig?. 21.15 Luis terspel „Marteken van Nleumegen". 22.05 U. S A.-discoparade. 22.15 Trio van Schubert. 22,45 Boekbespreking. 22.15 Voetbalreportage. 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8 00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22 30 uur Nieuws. T.15 Gymnastiek. 7.30 Werken van Bach. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Ziekenbe zoek. 9.35 Symphonlg van Elgar. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Vloolrecltal. 11.30 Musette-orkest. 12.15 Orgelconcert. 12 30 Weerbericht. 12.33 Ver- wig orgelconcert. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 PJar.owerken voor vier handen. 14.35 Koorzang. Jeugdconcert. 16.00 Voor Jonge postzegelverzame- Voor Hi—rs-mn ui* WUegom. 16 45 Voor de jeu^a. 1 -v -:< aT '74 R k over zee. 18.00 Sctltttz—Monseverdi-cyclus. !P 30 RVU. 19.15 Nieuws uit Indië 19.30 Actuall- teiter.. 19.45 Engelse les. 20.» Oratorium ..Nicho las de Flue" van Honegger. 22.15 Pianoduo. 32.46 Overdenking. 23.00 Sweeimck-kwartei, 33,30 Horu- ffaarse muziek. king der Russische troepen voor een be paalde datum. Ghavam weigerde opnieuw, zich inmiddels gesterkt voelend door de wereldopinie die met hem was. Maar hij weigerde niet onvoorwaardelijk. Hij zeide de Russische gezant, dat hij kans zag een stemming te verkrijgen in het parlement ter goedkeuring van een olie overeenkomst met Rusland, wanneer hij voordien algemene verkiezingen zou kun nen uitschrijven. Om die verkiezingen eer lijk te doen verlopen, zou het echter nodig zijn dat de Russische troepen uit het land werden teruggetrokken, aangezien de aan wezigheid van vreemde troepen de open bare mening en dus ook de verkiezingsuit slagen zou beïnvloeden. Bovendien was het nodig aldus Ghavam tot de Russische gezant, dat Perzische troepen in Noord- Perzië zouden kunnen binnentrekken om de orde te bewaren en toe te zien op de verkiezingen.... Wanneer de Russen deze argumenten zouden willen aanvaarden, zou hij, Ghavam, wel geneigd zijn een voor lopige overeenkomst te tekenen. De Russen wilden dat, ofschoon ongaarne en humeurig, en de voorlopige overeen komst werd afgesloten, waarna de Rus sische troepen haastig uit Perzië terug trokken omdat zij dan nog juist op tijd zouden zijn om de resolutie van de Veilig heidsraad, die evacuatie eiste, te hono reren. Ghavam es Sultaneh hield niet dadelijk algemene verkiezingen. Hij greep de ge legenheid, weer eigen baas zijn in eigen land, aan door zijn troepen af te sturen op de opstandelingen in Azerbeidsjan, die de Russen als „vijfde colonne" hadden be wapend en achtergelaten, en hij liqui deerde in enkele weken deze pro-Russische formatie onder Pisjevari, die hals over kop naar de grote Bondgenoot vluchtte. In een aldus gezuiverd land waren de verkiezin gen een versterking van de anti-Russische krachten in het parlement en toen het voor Ghavam tenslotte niet meer mogelijk was de stemming over de olieovereenkomst tegen de herhaalde Russische drang in, langer uit te stellen, en hij haar in het parlement bracht, sprak de meerderheid zich tegen de overeenkomst uit.... Dat gebeurde op 22 October j.L En de Perzen wachten r.u op de storm na de stilte, die steeds dréigender wordt. J. L. Balletfacctten. De Amsterdamse Ballet Com binatie zal op 29 October in de Stadsschouwburg te Amsterdam de première brengen van een nieuw ballet „Zwerversballade" van Florrle Rodrigo, met muziek van LI se van der Weerdt en décors van Karei Bruckman, Het ballet speelt tijdens de druivenpluk ln een Frans dorpje. Voorts worden reprises gegeven van het klas sieke ballet van Max Dooy „Vlucht met zwarte zwanen' en van het Slavische ballet van Pleter van der Sloot, het „Bruidsboeket". Wagenaar-monument. Onder bescherming van de Koningin ls een comité gevormd tot in zameling van gelden voor de stichting van een monument voor de in 1941 ontslapen componist dr. Johan Wagenaar, - Ik scheer me nog snel even extra- glad met Philips „PHILlSHAVE" - zegt Staalbaard, als hij een belangrijke afspraak heeft. - Alleen de steker in hec stopcontact en terwijl ik rustig zitten blijf, vliegt mijn baard er af. Laat Uw .han delaar U eens demonstreren hoe makkelijk inderdaad het droogscheren is met Met 185 tegen 160 stemmen nam de Maandagmiddag in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond gehouden buitengewone algemene vergadering van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur het voorstel aan van de afdeling Grootebroek tot afschaffing van alle bestaande, zogenaamde saneringsmaatregelen in het bloein- hollenvak met ingang van het plantjaar 1947'48 en het aansluitende export-seizoen. De vergadering verklaarde zich met 183 tegen 157 stemmen tegen het voorstel van het hoofdbestuur tot het houden van een referendum. Een referendum wordt niet gehouden Voor vergadering bestond grote be langstelling. Zij stond onder leiding van jhr. dr. O. F. A H. van N"i s p e n tot Panne r den, die in zijn openingswoord opmerkte, dat het houden van de tweede algemene vergadering gedurende het half jaar, dat hij het voorzitterschap bekleedt, helaas niet alleen een teken van de acti viteit is en van een geïnteresseerd ver enigingsleven, doch ook en wellicht nog meer van de moeilijkheden, waarvoor het vak zich ziet gesteld. Spreker vervolgde, dat slechts een grondig inzicht in het feit, dat alleen met aaneensluiting van de ge lederen nog belangrijke verbeteringen voor 't vak te bereiken zouden zijn, gepaard met een werkelijke actie van alle vakge noten, om nu eindelijk een weg tot een dracht te zoeken, de oplossing van de pro blemen zou kunnen brengen. De voorzitter heeft daarom gemeend een ernstige po ging te moeten wagen, om dit inzicht te doen ontstaan en op allen van goede wil een dringend beroep te doen. Al is het inzicht wellicht gerijpt, de volle sponta neïteit is niet gegeven. Eenheid van op treden naar buiten zal moeten komen, nu of later, doch laten wij oppassen, dat het niet te 1 a a t zal zijn. Daarom is een loyale samenwerking van allen en een geest van discipline absoluut noodzakelijk. Afschaffing sanerings maatregelen. Het voorstel van de afdeling Groote broek werd uitvoerig besproken door afgevaardigden en leden, De vertegen woordigers van deze afdeling merkten op, dat het voorstel gerechtvaardigd is. In de loop der jaren zijn de maatregelen ont aard. Ook bespraken zij het optreden van de ambtenaren en de werkzaamheid van het Bedrijfschap voor sierteeltproducten, dat een duur bedrijfschap is. Andere afge vaardigden betreurden het, dat aan het voorstel het voorstel over het houden van een referendum verbonden is. De verga dering is immers op verzoek van twaalf afdelingen uitgeschreven, met de bedoe ling over de saneringsmaatregelen te spre ken. Een afgevaardigde zeide, dat Den Haag niet dicteert, maar daar worden maatregelen uitgevoerd van het vak- Een der leden merkte op, dat door het treffen van maatregelen verbeteringen tot stand zijn gekomen. Wordt het voorstel aange nomen, dan betekent het niet. dat er vrij heid verkregen is. De voorzitter zette uiteen, dat er plannen waren zo spoedig mogelijk het voorstel over het referendum aan de orde te stellen. Het voorstel van Groo- tebroek heeft echter op de agenda de voorrang gekregen. Met 185 stemmen voor, 160 tegen en 6 blanco werd het voorstel-Grootebroek aanvaard. Hierna diende de afgevaardige van Grootebroek een motie in, waarin de ver gadering het hoofdbestuur opdraagt de uitslag onmiddellijk ter kennis van de minister van Landbouw en het Bedrijf schap voor sierteeltproducten te brengen. Gevraagd wordt te trachten in de kortst mogelijke tijd afschaffing van alle maat regelen te bewerkstelligen en dat te doen geschieden in nauwe samenwerking met de Vereniging tot behoud van het bloem bollenvak. Indien aan het verzoek op 1 J nuari 1948 niet is voldaan, dienen de ieden ven t hoofdbestuur en leden der organisatie, d:e ir. net bedrijfschap of een onderdeel zitting hebben, daaruit uit te troelen, desnoods op straffe van boycot. Voorts wordt in de motie aan het hoofd bestuur opgedragen, zich in dit geval van iedere medewerking aan het bedrijfschap te onthouden en daarenboven ^elfs alle maatregelen, die door het bedrijfschap mochten worden genomen tegen te wer ken, als zij niet in overeenstemming zijn met het door deze vergadering genomen besluit. De voorzitter deelde mee, dat de motie wel besproken kan worden,, doch een stemming er over houden is volgens de statuten niet mógelijk. Bovendien acht te hij het mogelijk, dat de motie „revolu tie zal ontketenen" en verklaarde zich te gen het laatste deel, dat daarna geschrapt werd. Tenslotte volgde nog een bespreking over de motie. Geen referendum. Hoewel vele afgevaardigden van mening waren, dat het voorstel over het houden van een referendum overbodig was ge worden, betoogde de voorzitter, dat een referendum nut kan hebben. Indien de uitslag er van mocht afwijken van het besluit van deze vergadering, dan heeft het referendum de voorrang, omdat het beleid van het hoofdbestuur voor de eer ste drie jaar er op gebaseerd is. Met 157 stemmen voor, 183 tegen en 11 blanco werd het voorstel van het hoofd bestuur verworpen. Nieuwe bioscooponderneming Blijkens bijvoegsel tot de Nederlandse Staatscourant is opgericht door de Rot terdamse Bankvereniging. de Firma Hel dring en Pierson te 's-Gravenhage en door een gemachtigde van de „Motion Picture Export Corporation for the Netherlands", de N.V. Nationale Bioscoopondernemingen te- Rotterdam, met een kapitaal van f 5.000-000, waarvan geplaatst en volge stort is f 1.6 millioen. Er zijn 10 priori teitsaandelen uitgegeven. Tot leden der directie zijn benoemd de heren A. C. Childhouse, vice-president van de Motion Picture Export Corporation (Netherlands) inc. en mr. H. N. Wakkie, secretaris der directie van de Rotterdamse Bankvereni ging. De vennootschap heeft ten doel de exploitatie in Nederland van een of meer bioscooptheaters, waarbij het standpunt wordt aanvaard dat de voorstellingen een cultureel doel dienen en dat een behoor lijke plaats moet worden ingeruimd aan uitingen van meer specifiek Nederlandse cultuur. Bijzonder Hof moest net van leugen en bedrog ontrafelen Vier Haarlemse ingezetenen stonden Maandag voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam terecht. Zij werden ervan beschuldigd zich, door de vijan delijke bezetting daartoe in staat ge steld, verrijkt te hebben aan Joods be zit. Van deze vier verdachten twee mannen en twee vrouwen was er slechts één, de 45-jarige mevr. A. G. W.S., die de ten laste gelegde feiten rondweg toegaf. De anderen hielden strak en stijf tegen vele getuigen verklaringen in vol, dat zij van niets wisten. De behandeling van de zaak werd daardoor zeer vertraagd en vergde bijna acht uur. De eerste verdachte, mevr. W.S. ver telde dat zij gedurende een jaar, van Juli 1942 tot de zomer 1943, twee Joodse fa milies. tezamen zes personen gehuisvest had. Op tot nu toe onverklaarbare wijze liep dit mis en werden de Joden en de heer W., die politie-agent was, door de S. D. gearresteerd. Mevr. W.S. bleef nadien onverzorgd achter. De president: Werd u dan niet gesteund? Verd.: Neen, het Nationaal Steunfonds wees mijn verzoek af, omdat ik aan de Joden, verdiend zou hebben. Eerst na de be vrijding kwam het tegendeel uit. Enige maanden na de arrestatie van W. kwam een uit Vught ontslagene, de 49- jarige gemeente-ambtenaar N. J. van S. aan mevr. W.S. de groeten van haar man brengen. Deze zou verteld hebben, dat hij wel wist waar de Joden hun bezittingen hadden laten onderduiken. Indien mevr. W.S. niet gesteund werd. dan moest zij zichzelf recht verschaffen. De verdachte had zich laten overhalen en zo was zij met de gemeenteambtenaar en een door deze bij haar geïntroduceerde NSB-er, de boekhouder P. B. B. naar Amsterdam en Amstelveen getogen, waar de boekhouder en een intieme vriend van het hoofd van de gearresteerde Joodse familie woonden. De twee mannen gaven zich uit als S.D.- agenten en de vrouw was behulpzaam bij het transport. In totaal roofden zij op deze adressen voor vijftienduizend gulden aan kostbaarheden, als juwelen, sieraden, horloges, antiquiteiten, kledingstukken en dergelijke. Oorspronkelijk, zo vertelde de verdachte verder, zouden de drie uitvoer ders van de overval en de zuster van B., die bij haar ondergedoken was, een vierde ge deelte van de opbrengst krijgen. Kort na deze overvallen kwam Van S. bij haar om nieuwe roofpartijen te beramen. Hiervoor, zo verklaarde mevr. W.S., had zij be dankt, want het was haar alleen om een. volgens haar rechtmatig, deel te doen. Zij wist Van S. een uit eind uit de buurt van Haarlem te krijgen en behield het over grote deel van de opbrengst van de goede ren zelf. De zuster van B. kreeg een zwart mantelpak. Van de getuigen legde vooral het echt paar. dat naast de verdachte woonde, be zwarende verklaringen af. De Joden zou den een „hondenleven" gehad hebben en uitgebuit zijn. Over het bedrag, dat de Joden moesten betalen, waren de getuigen het niet eens. Het kon 1000, het kon ook 1800 per maand bedragen hebben voor de zes personen. Het gezin W. was zelf ook zes leden sterk. „Als die Joden het dan zo slecht hadden, waarom gingen ze dan niet weg", wilde de president weten. Geen der getuigen kon daarvoor een be vredigende verklaring geven. U bent vrij. om Uw kolenbonnen te besteden waar U wilt. Maak van die vrijheid een zo voordelig mo gelijk gebruik. Wij waren, zijn en blijven van oordeel: „De klant is er niet voor ons. maar wij zijn er voor de klant". Dat willen wij U tonen door onze bediening BRANDSTOFFENHANDEL ..De Spaarnestad" FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Britse troepen uit Irak teruggetrokken Het Britse leger heeft het terugtrekken uit Irak Zondag definitief voltooid, aldus deelt het algemeen hoofdkwartier van de Britse landstrijdkrachten in het Midden- Oosten officieel mee. Volgens deze ver klaring, waarin erop wordt gewezen, dat deze stap is genomen in overeenstemming met de politiek van de Britse regering, keren de regeringen van Engeland en Irak thans terug tot de toestand, waarover men het bij het Engels-Irakse bondgenoot schapsverdrag van 1930 eens werd. Volgens dit verdrag handhaaft Engeland in Irak alleen de Britse militaire missie en twee vliegtuigbases. Gedurende enkele maanden zal bovendien nog een kleine militaire li quidatiestaf achterblijven om nog enkele financiële regelingen te treffen. President: Heeft u mevrouw W., nadat haar man gearresteerd was en zij geheel zonder middelen was, wel eens geholpen? De buren (zeer verbaasd): Hoe komt u daarbij? Wij vonden haar onsympathiek en lieten haar links liggen! President: Dan constateer ik, dat u die vrouw door praatjes over haar rond te strooien en haar links te laten liggen tot misdaad heeft gebracht! De procureur-fiscaal, mr. Besier, wilde in zijn requisitoir in aanmerking nemen, dat verdachte niet fraai behandeld was en dat haar omgeving van weinig gemeen schapszin had blijk gegeven, waardoor zij een gemakkelijke prooi van Van S. werd. Anderszijds achtte hij het beroven van Joden in hoge mate ernstig. Hy hield er rekening mee, dat verdachte een gezin heeft en reeds anderhalf jaar in detentie had doorgebracht en eiste drie jaar ge vangenisstraf met aftrek. De verdedigster, mej. mr. Oldeboom. bracht een aantal gunstige verklaringen naar voren uit de Haarlemse illegaliteit over het werk dat haar cliënte ook na haar misstappen had gedaan. Ook waren er enige bewijsstukken voor de goede be handeling, die zij de Joodse onderduikers had gegeven. Het is niet waar. Daarna was het de beurt van de 3 jarige Th. B. om in het beklaagdenbankje te staan. Evenals de twee volgende ver dachten ontkende zij alles. Zeker, zij had van mevr. W.-S. een mantelpakje gekre gen. maar zij wist niet waar dat vandaan kwam. Als ze zich goed herinnerde had mevr. W. het weggegeven omdat het haar te klein was. „Gaat u even naast mevr. W. staan", verzocht de president, waarna de aanwezigen konden concluderen, dat het pakje van een bijzondere elasticiteit geweest moest zijn, want deze verdachte was nog een hoofd groter dan de schenk ster. die trouwens verklaarde dat de ver dachte het zelf uit de buit genomen had. Nog gecompliceerder werd de zaak, toen bleek, dat de verdachte bij de P.R.A. vol mondig bekend had, dat zij alles van de overvallen geweten had. „Ik kan me er niets van herinneren", hield ze vol, waar bij ze een voor het Hof en de P.R-A. be ledigende taal gebruikte, zodat mr. Van Vugt haar dreigde te verwijderen. Mr. Besier vroeg drie maanden wegens heling met onmiddellijke gevangenneming, doch het Hof voldeed aan het laatste ver zoek niet. De 49-jarige N. J. van S., die vervolgens voor het Hof verscheen, was reeds eerder door het Hof wegens een soortgelijk de lict tot vijf jaar veroordeeld. Ook toen had hij alles ontkend en deze houding had de Bijzondere Raad van Cassatie dermate geprikkeld, dat Van S. er nog twee jaar bovenop kreeg. „Ze willen me wegwer ken". zei hij theatraal. „Wat weet u dan?" informeerd mr. Van Vugt. „Laat ik daar maar over zwijgen". Eén der getuigen herkende'. Van S. pertinent als één van de twee pseudo-S D.-agenten. ..Ach mevrouw, hoe is het mogelijk", zei de man verbaasd, die verder zijn kracht zocht in het verdacht maken van de ge tuigen en de P.R.A.-ambtenaren. De procureur-fiscaal meende het bewijs door de verklaringen van mevr. W. en van de dame bij wie de inval gedaan was, af doende geleverd en eiste, rekening hou dende met de reeds opgelegde straf en de zwakke gezondheidstoestand van verdach te drie jaar gevangenisstraf. „De sensatie van mijn leven" Tenslotte behandelde het Hof de zaak tegen de boekhouder P. B. B. Deze ver dachte had in de ochtendzitting, toen hij als getuige tegen mevr. W.-S. moest op treden. een onmiddellijke arrestatie we gens meineed geriskeerd, omdat hij zijn bij de P.R.A. afgelegde bekentenis, dat hij tezamen met Van S. de overvallen te Am sterdam en te Amstelveen gepleegd had. herriep. Jammer genoeg voor hem herken de het slachtoffer uit Amstelveen, een confectiefabrikant, de verdachte onmid dellijk en hij wist door allerlei détails het Hof er van te overtuigen, dat geen twijfel mogelijk was. „Toen il^ vanmorgen de wachtkamer binnenkwam, zei ik onmiddellijk tegen B.: U lijkt precies op degene, die bij mij een inval deed". Verdachte was daarop lijk bleek geworden en op de gang gaan wan delen. „Ik ben confectiefabrikant en als ik één keer een stof gezien heb, vergeet ik die niet meer", ging de getuige voort, die zich nog precies de visgraat van ver- da chtes jas herinnerde en tot hem zei: „Zegt u nog eens: Sicherheitspolizei". „Sigerheitspolizei" echode B. gedwee, waarop de getuige triomfantelijk: „U bent het meneer, toen sprak u het woord ook verkeerd uit" en tot het Hof: „Mijne he ren. dit is de sensatie van mijn leven". Hierop was er voor de verdachte geen redden meer aan. Mr. Besier achtte het bewijs geleverd en eiste vier jaar gevan genisstraf. zonder aftrek van de vijftien maanden, die de verdachte als N.S.B.'er geïnterneerd is geweest. Uitspraken in al deze zaken over veer tien dagen. 85. De plichtsgetrouwe agent onderwierp het vat aan een nauwkeurig onderzoek om te kijken waar de knal vandaan kwam en daarvan maakte de sluwe Kraan gebruik. Hij rende van achter zijn kisten vandaari en sprong in zijn vliegtuig. Tot zijn geluk startte de motor bij de eerste aanraking en 1 vóórdat de onthutste politieambtenaar van zijn verbazing bekomen was taxi-de het toestel het veld al over .T>ai is dat!" mompelde Kraan tevreden. „Nu zal ik eventjes afrekenen met die twee stomme schavuiten!" Intussen vlogen die tevreden en rustig over de grote, blauwe Oceaan en hadden geen zórgen. Oehoe sliep en Panda stuurde in zichzelf zingend. „Ik geloof toch, dat vliegenier niet zo'n slecht vak is!" dacht hij. ,.We hebben veel meege maakt, dat is waar maar het was toch lwel leerzaam!" 1 Boekenhoek Een staat in Amsterdam). vording (Contact, Deze uitgave is een documentair plaatwerk over Indonesië waarvoor Cas Corthuys de foto's en Albert de la Court de teksten leverde. De foto's zijn met filmische vaardigheid gemonteerd en gerangschikt, waarbij de suggestieve tekst een goede binding vormt. Het geheel geeft een in- drukwekkend beeld van de Indonesische situa tie, zoals zij elementair gesteld ls en verheldert het begrip voor de verhoudingen. Grossiers in zwarte punlen Een Haarlemse textielwinkelier, die on langs opplakvellen bij de distributie had ingeleverd, waarop maar liefst zestien honderd valse punten bleken te zitten, is door de politie aangehouden. De man be kende al vrij spoedig de punten te hebben gekocht van een vertegenwoordiger. Deze bleek ze te hebben gekocht van een echt-1 paar uit Haarlem, dat op zijn beurt de punten weer aangeschaft had bij een IJmuidens echtpaar. Bij al deze transac ties was de prijs gestegen van 42V2 cent per stuk tot 51 cent. Het laatste echtpaar is ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Een week geleden werd door een tex tielwinkelier uit Lisse een veertigtal valse punten aangeboden bij een Haarlemse zaak. Bij fouillering bleek de man nog 55 valse punten op zak te hebben. Zijn vrouw bekende echter honderd punten a 55 cent van een koopman in Lisse te hebben ge kocht. Bij deze koopman thuis werden 400 valse en 470 echte punten aangetroffen. Inmiddels werden door een bloembol lenhandelaar uit Lisse bij een andere Haarlemse zaak 110 valse punten gegeven. Deze man bleek ze van dezelfde zwarte handelaar uit Lisse te hebben gekocht raison van f 65.50. De Lisser koopman, die intussen in I verzekerde bewaring is gesteld heeft be kend de punten in Amsterdam en Haar- j lem te hebben gekocht- Tevens verklaar de hij. dat hij sinds Maart circa 150 pun ten per maand heeft verkocht. „Nederland is energiek, optimistisch en democratisch'" Volgens Frederick W. Richmond, voor zitter van de Amerikaanse „Foreign Cor poration". die zo juist van een reis door Portugal. Spanje, Italië, Turkije en Neder-1 land te New York is teruggekeerd, is Ne derland een treffend voorbeeld voor de door de oorlog geteisterde landen om de grote vooruitgang van het herstel ondanks de ernstige belemmeringen. „Nederland is uiterst energiek, optimistisch en democra tisch. Ik ben er van overtuigd, dat het de Amerikaanse financiële en industriële or ganisaties tot voordeel zal strekken, indien zij de mogelijkheden onderzoeken om be leggingen te verrichten en fabrieken te vestigen in de Nederlandse industrie. Ne derlands kleine dollarvoorrnad is practiseh de enige hinderpaal voor uitwisseling op grote schaal van zijn producten van hoge kwaliteit met die van Amerika", aldus Richmond. Hij voegde er aan toe, dat de bezoeker van Nederland wel onder de in druk moet komen van de hechte grondslag van dit land en van de integriteit van zija politiek, handel en financiën. Nederlandse verliezen Het Nederlands communiqué van Maah«: dag meldt verschillende beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten bedra gen de Nederlandse verliezen op 24, 25 en 26 October 4 gesneuvelden, 34 gewonden en' 2 vermisten. Verder werd gemeld, dat een Nederlandse patrouille ten Westen van Serpong 150 ont voerde Ohinezen aantrof, die in veiligheid werden gebracht'. Onderzoek naar de mogelijkheden voor een Europese douane-unie Naar wij vernemen zal op 10 November te Brussel de studiegroep bijeenkomen, welke ingesteld werd op dc Parijse confe rentie en die ten doel heeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een Europese douane-unie. Het is de be doeling, dat deze studiegroep een rapport over deze aangelegenheid zal opstellen. Cricket India herstelde zich Het elftal van India heeft zich zo prach tig hersteld in de wedstrijd tegen Zuid- Australië, dat thans alles wijst op een spannend slot. De gasten scoorden in de eerste innings 451 runs, waarmee zf? slechts 67 runs op het totaal van 518 runs voor acht wickets v. n Zuid-Australië achter bleven. Ook in het begin van de tweede innings van Australië waren zij goed op dreef. Toen de speeltijd verstreken was, hadden de Indiërs drie wickets genomen voor 101 runs, waarbij Bradman en Craig, die in de eerste innings beiden centuries hadden geseoord, onderscheidenlijk uitgin gen voor 12 en voor 24 runs. De beste speler in de Indische ploeg was aanvoerder Amarnath die drie uur lang schitterend batte en 144 runs scoorde. Sport In het kort DYNAMO WON IN STOCKHOLM. De Russi sche voetbalploeg Dynamo Is op het ogenblik op bezoek in Zweden. Zondag won zij met 51 van Norrköpïng Tien minuten voor het einde was de stand nog 1—2. Naar Parijs. Uit goede bron wordt vernomen, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P dat generaal de Gaulle binnenkort Colom- bes-les-deux Eg Uses zal verlaten om zich naar Parijs te begeven De Gaulle heeft dit besluit genomen tengevolge van de ontwikkeling der politieke situatie. Machiavelli. Graaf Carlo Sforza, Italiaans mi- nister van buitenlandse zaken, die deze week een bezoek aan Engeland brengt, heeft tijdens een interview verklaard, dat naar zijn mening het communisme in Italië nooit de overhand zal hebben. ..De 1 Italiaanse filosoof Machiavelli heeft in het begin van de zestiende eeuw reeds geschreven, dat Italië bet meest indivi dualistische land in Europa is. Sindsdien zijn wij. ten goede of ten kwade, niet ver anderd." Veiligheid. „Tsjecho-Slowakije grondt zijn veiligheid op het bondgenootschap en de vriendschap met de Sovjet-Unie en andere Slavische landen' aldus luidt een dag order van generaal Svoboda. minister van oorlog, en generaal Vocek, chef var te generale staf, aan de vooravond var. ie 29ste verjaardag van de stichting do^ Tsjechoslowaakse republiek.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2