Haarlems Dagblad Amerikanen beginnen campagne tegen communisme in Duitsland Frans communistenleider Duclos verwekt rumoer in het parlement Onrust in Parijs Jhr. mr. D. J. de Geer veroordeeld tot één jaar voorwaardelijk Han van Meegeren voor zijn rechters 62e Jaargang No. 18773 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 1U60U. Directeur-Hoofdredacteur 151)54. Bijkantooi H.N., Soendaplein 37. CeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 1^713. 10132. Woensdag; 29 October 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen- Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4.50 Postgiro 273107. AdverLtarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „De Gaulle zal niet aan de macht komen!" j De eerste zitting van de Franse Nationale Vergadering na de kabinetswijziging Is j geëindigd in een onparlementaire rel, nadat communisten en afgevaardigden van andere partijen in een handgemeen waren geraakt. Duclos, de leider der commu- J nistische fractie, had door zijn beschuldigingen aan het adres van Ramadier en andere leden der regering de verontwaardiging van zijn tegenstanders opgewekt. De afge vaardigde Mutter, die dezer dagen de opheffing van de communistische partij geëist I had, werd door Duclos een „gestapovriend" genoemd, waarop Mutter woedend op Duclos afging. Duclos werd onmiddellijk door een „lijfwacht" van een tiental com munisten omringd, waarop een compleet gevecht ontstond. Boven het rumoer uit klonk het woedende: „Vous mentez!" van Mutter.... De zaalwacht scheidde de I vechtenden en de orde werd hersteld, waarna Ramadier de vertrouwenskwestie stelde; hierover zal Donderdag worden gestemd. Plan-Marshall brengt vrijheid" Ramadier had de zitting geopend met een economisch en politiek overzicht.. Duclos was heftig tekeer gegaan tegen .het beleid van Ramadier ten aanzien van het plan-Marshall. Hij beschuldigde de pre mier ervan, dat hij de Gaulle en Wall- street in.de kaart speelde en de souveveï- niteit van Frankrijk in gevaar bracht. Zijn bewering dat onderhandelingen gevoerd worden voor de beschikbaarstelling der Franse spoorwegen als onderpand voor de Amerikaanse hulp, werd door Ramadier krachtig tegengesproken. „Dat is laster van de „Humanité", aldus de premier. I Duclos werd herhaaldelijk in de rede ge vallen en tenslotte door Ramadier uitge daagd, bewijzen aan te voeren voor het geen hij beweerde. „Als u dat niet kunt, moet u uw mond houden", was het com mentaar van de minister-president, die daarop langdurig werd toegejuicht. Deze toejuichingen van de vergadering waren I trouwens niet de eerste. Tijdens zijn over zicht van de toestand kreeg Ramadier her- I haaldelijk hartelijk applaus, waarbij de communisten zich opvallend rustig hiel denDe ovaties duurden eenmaal zelfs enkele minuten lang, namelijk toen Ra madier ten aanzien van het plan-Marshall zeide: „De Amerikaanse hulp zal Frankrijk de vrijheid bezorgen. Het land is noch wordt ondergeschikt aan welk buitenlands imperialisme ook". Ramadier vervolgde: „Het plan-Marshall beantwoordt aan de Europese behoeften en het verlangen, een onpartijdig ruil- lysteem op te bouwen. Moéht het plan riet aan de verwachtingen voldoen, dan ral in Frankrijk en Europa een economi sche crisis ontstaan, waarvoor geen oplos sing zou kunnen worden gevonden. Ik zie riet in, dat wij van het plan zouden moe ten afzien omdat enkele landen er niets mee te maken willen hebben". Vervolgens sprak de premier nadruk kelijk zijn afkeuring uit over de politiek, die aanstuurde op de vorming van „twee groeperingen", zonder echter de RPF noch de communistische partij te noemen. Met 1 verwijzing naar laatstgenoemde partij reide hij te hopen., dat er geen stakingen, tenminste geen politieke stakingen, geor- i ganiseerd zouden worden. Met betrekking tot de RPF zeide hij: ,.Er is een nieuwe partij. Wij kennen haar leider. Ik denk, dat we spoedig haar pro gram zullen kennen. Jeanne d'Arc voerde geen partij aan. Herziening (van de grond wet) en ontbinding (van het parlement) zijn de leuzen der nieuwe partij. Het zijn altijd deze woorden geweest, waarvan de vijanden zich bedienden". aantal zetels stemmen zetels in 1945 soc.-democraten 834.035 57 48 links-radicalen 144.133 10 11 conservatieven 264.146 17 26 links-libei-alen 529.156 56 30 partij v. belasting hervorming 94.477 6 3 communisten 141.047 9 18 Deense unie 24.719 0 4 Kopenhaagse links-liberalen 45.877 3 partij van Christmas Möller 3.602 0 „De Gaulle achter tralies!" Verscheidene duizenden demonstranten hebben, onder leiding van communisten, getracht in het Etoilekwartier van Parijs een door de oud-senator Gautherot georga niseerde vergadering te verstoren, waarop uit diverse Oost-Europese landen uitgewe ken personen het woord zouden voeren ten behoeve van „door de Sovjet-Unie onder drukte volken". Er verzamelde zich zoveel publiek bij het vergaderlokaal, dat het ver keer werd gestremd en de politie genood zaakt was de straat schoon te vegen. Extra personeel van de politie stond gereed om in geval van ongeregeldheden te kunnen op treden. De demonstranten trachtten onder het zingen van de Internationale en de Mar- sellaise het dubbele politiecordon te ver breken, hetgeen tenslotte gelukte. Zij ver zamelden zich voor het lokaal en er klon- I ken uitroepen als: „weg met de fascisten", „De Gaulle achter de tralies" en „sluit Ra madier op". I Kort daarna maakte de politie bekend, dat de vergadering niet zou doorgaan. Niettegenstaande deze bekendmaking werden de genodigden in het vergader lokaal toegelaten. De communistische bur gemeester van Saint Denis, die de Franse driekleur droeg, klom in een lantaarnpaal en begon de menigte toe te spreken. Hier en daar geraakten demonstranten slaags met de politie. Enkele personen werden gewond, onder wie drie filmoperateurs, die de ge beurtenissen aan het verfilmen waren. Er zijn arrestaties verricht. De politieverster- kingen moesten in actie komen en men slaagde er in, de menigte een eind terug te dringen. Na 10 uur begonnen de demon stranten zich te verspreiden. Een middel gevonden tegen kinderverlamming? De bewering van een Duitse dokter, dat hij een middel tegen kinderverlamming heeft ontdekt, heeft in medische kringen en bij de pers grote belangstelling gewekt. Toen zich in Hamburg bijna 150 gevallen van kinderverlamming voordeden, bood hij aan om zoveel personen te genezen als zijn voorraad medicijn toeliet. De pers beschreef zijn resultaten als verbluffend. De ontdekker, dr. Olshausen, noemt zijn middel „Argophan Olshausen". Het wordt toegediend in de vorm van een injectie en bestaat hoofdzakelijk uit druivensuiker en een zilveroplossing. Volgens dr. Olshausen werkt het slechts vier dagen na het uitbre ken der ziekte of voordat het ruggemerg is aangetast. Dr. Olshausen zou reeds vele ge vallen genezen hebben, waarvan bij enkele tjjna algehele verlamming opgetreden was. Na de uiteenzetting van Ramadier be gonnen de algemene debatten, waarvan Duclos als eerste en laatste in deze vergadering gebruik maakte. Nadat het tumult van de schermutselingen in woord en daad enigszins bedaard was, sprak Duclos het sluitstuk van zijn rede uit, waarin hij nadrukkelijk de verzekering gaf, dat generaal de Gaulle niet aan de macht zal komen. Bovendien verklaarde hij, dat zijn partij niet haar vertrouwen in de romp-regering zal uitspreken, zon der nochtans te zeggen dat zij zou tegen stemmen. Donderdagmiddag komt de ver gadering opnieuw bijeen. Gepeperde taal. De Franse communistische partij heeft in antwoord op generaal De Gaulle's eis ten aanzien van het houden van nieuwe verkiezingen een verklaring uitgegeven, waarin alle „tegenstanders van het fas cisme worden opgeroepen om zich bij de communisten te voegen teneinde de weg te blokkeren", die de generaal volgt. „Ge trouw aan de pr act ij ken van het Caesa risme of Hitlerianisme geeft De Gaulle uiting aan zijn vijandige houding jegens de grondwet. Hij verbergt zijn bereidheid, om zijn toevlucht tot geweld te nemen, niet". „De leerling-dictator vergist zich als hij gelooft, dat zijn uur geslagen is". De verkiezingen hebben aangetoond, al dus de verklaring, dat er in Frankrijk een fascistisch gevaar bestaat. Deense verkiezing bracht geen duidelijke beslissing De voorlopige uitslagen van de parle mentsverkiezingen in Denemarken geven Daar tegenover de winst van de sociaal democraten verlies van de communisten staat, en de links-liberalen meer zetels heb ben gewonnen dan door de hen steunende partijen (conservatieven en links-radicalen) zijn verloren, zal het nieuwe parlement jeen socialistische meerderheid hebben. De uitslag van de verkiezingen betekent een ernstige tegenslag voor Christmas Möller, de voormalige Deense minister van Buiten landse Zaken, die voor een „onbewegelijke grens" streed en thans geen zetel heeft be haald. De liberalen en conservatieven willen een plebisciet over de toekomst van Zuid- Sleeswijk. De sociaal-democraten en radi calen willen administratieve scheiding van Zuid-Sleeswijk en Holstein en verwijde ring der Oost-Duitse vluchtelingen, zoals in de jongste Deense nota aan Engeland is verzocht. De uitslagen hebben echter de politieke situatie niet verhelderd, daar er thans nog meer coalitiemogelijkheden zijn dan voorheen. Het karakter van de toe komstige regering zal volkomen afhangen van de onderhandelingen tussen de ver schillende partijen. Mackenzie King naar Nederland Mackenzie King, de Canadese minister president, zal na het bijwonen van de huwelijksplechtigheid van prinses Elisa beth te Londen een verdere reis door Europa maken en een bezoek brengen aan Nederland. Belgische handelsdelegatie naar Moskou Een Belgische delegatie zal zich om streeks 15 November naar Moskou begeven teneinde hier besprekingen te voeren over een handelsovereenkomst. Vakbonden uit vier zones willen zich aaneensluiten In de afgelopen week kwamen de Duitse vakbondbestuurders uit vier zones te Bad-Pyrmont bijeen om, behalve de pro blemen, die door de voorgenomen ont manteling der Duitse industrie ontstaan zijn, ook de kwestie van de eenheid van de Duitse vakbonden- te bespreken. Besloten werd in 1948 een interzonaal vakbondcongres te houden, waarop een Centrale Commissie zal worden gevormd, die de mogelijkheden en grondslagen van de interzonale samenwerking tussen de vakbonden zal onderzoeken. In sociaal-democratische kringen ver wacht men niet, dat de opstelling van een gemeenschappelijk programma erg vlot zal verlopen, daar men vreest, dat de vakbond der Sovjet-zóne zal trachten door middel van zijn groter ledental een overwegende invloed in een centrale organisatie te be reiken. ne schipbrug b(J Vreeswijk in de weg i Utrecht—''s Hertogenbosch Is aangevaren en be- j schacilgd. Het autoverkeer over deze brug is gestremd. Voetgangers en rijwielen kunnen wel de schiporug passeren. Generaal Clay kondigt openlijke ideologische strijd aan De Amerikaanse gouverneur in Duits land, generaal Lucius Clay, heeft op een persconferentie meegedeeld dat de .Ameri kaanse bezettingsautoriteiten een aanval op het communisme zullen inzetten in de gehele Amerikaanse zóne van Duitsland. „Wij gaan de beginselen verdedigen, waar in wij geloven", zo zeide hij, „en wij be strijden die, waarin wij niet geloven". De propaganda-actie zal bièrin bestaan, verklaarde hij verder, dat men alle pogin gen in het werk zal stellen om Duitsland een inzicht te geven in het democratisch systeem, zijn volmaking en zijn doelstel lingen. Men zal vooral de nadruk leggen op rechten en waardigheid van het individu en de democratische wijze om die te be schermen. Men zal, zo voegde de generaal er aan toe, niet langer moeite doen om discussie te vermijden maar een openlijke ideologi sche strijd voeren. Daarbij wenste men echter geen regeringen aan te vallen, wel systemen. Hij verklaarde voorts: „Ik ben niet van zins enig personeel in dienst te houden, dat het oneens is met inzichten van het mili taire bestuur en de inzichten, waarop dat militaire bestuur berust". „Als wij er in slagen de democratie in Duitsland te grondvesten", aldus Clay, „dan gebeurt dat, doordat de Duitse lei ders in staat zullen blijken de democratie zonder leiding te onderwijzen. Wij moeten verhinderen, dat er in deze critïeke perio de obstructie gevoerd wordt. Het doel van de propaganda-campagne is, de Duitsers de vrije keus te laten aangaande de regering, die zij wensen". Generaal Clay zeide op zijn persconfe- Drielanden-commissïe in D jok ja De drielanden-commissie voor Indonesië is heden per vliegtuig in Djokja aangeko men, waar zij onmiddellijk begon met de besprekingen met de( republikeinen over de keuze van een centrum voor de komende onderhandelingen tussen de republiek en Nederland. Celluloid-communisten De onderzoekingen in Hollywood hebben „meer bewijzen van communistische acti viteit" opgeleverd dan in enige andere plaats, waar de commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit van het Huis van Afge vaardigden een onderzoek heeft ingesteld, aldus verklaarde de voorzitter van de commissie, J. Parnell Thomas, tijdens de voortzetting van het onderzoek der com missie naar communistische activiteit in Hollywood. Thomas zeide tot de aanwezige filmpro ducers: „Gij, die een hoge positie in deze industrie bekleedt, kunt meer dan iemand anders doen om uw eigen huis te zuive ren". Hij deelde voorts mede, dat tegen drie scenario-schrijvers gerechtelijk zou wor den opgetreden wegens „minachting van het congres". Deze hadden geweigerd te zeggen, of zij communisten waren. Eén van hen verklaarde dat zelfs generaal Eisenhower geweigerd had zijn politieke opvattingen te verkondigen. rentie nog, dat het militair bdltuur alle publicatiemiddelen waarover het beschikte, waaronder de radio, te baat zal nemen om de anti-communistische campagne te voeren. De Duitse bladen zullen vrij zijn, af.of niet deel te nemen. Wat zij schrijven is.een zaak der Duitsers zelf. Het Ameri kaanse bestuur zal zelf aan het Duitse volk kenbaar maken, hoe het denkt over communisme en democratie. Clay zeide dat het niet in zijn bedoeling ligt de com munistische partij in de Amerikaanse zóne te verbieden, daar dat hoogst ondemocra tisch zou zijn. Hij kondigde aan dat hij In de loop van 1948 zijn 38-jarige militaire loopbaan zal eindigen en ontslag zal nemen als militair gouverneur van Duitsland. Het tijdstip van zijn aftreden is nog niet vastgesteld. Nog een Pools politiek emigrant Volgens radio München, die berichten uit Warschau aanhaalt, heeft de leider der christelijke arbeiderspartij in Polen, Karol Popiel, een dag voor de verdwijning van Mikolajczyk Polen verlaten om naar Frankrijk uit te wfjken. Hel woord is aan Een Chinees spr eek woord: Men is nooit gelukkig ten koste van het geluk van anderen. Zonder speciale toestemming mag hij gedurende de proeftijd zijn woonplaats niet verlaten. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen oud- ininister-president jhr. mr. D. J. de Geer. tegen wie advocaat-fiscaal prof. Lange- meyer f 13.300 boete, subsidiair vier maan den hechtenis had geëist. De Raad vernie tigde de sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, doch alleen ten aanzien van de straf cn veroordeelde jhr. De Geer tot een gevangenisstraf van 1 jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder voorwaarde, dat hü zich ge durende de proeftijd geregeld zal moeten ophouden binnen het grondgebied der ge meente zijner inwoning cn zich niet daar buiten zal mogen begeven, dan met voor kennis en goedvinden van de door de pro cureur-fiscaal aan te wijzen plaatselijke autoriteit. De Raad verklaart jhr. De Geer te zien als een staatsman met een uitgesproken pacifistische gezindheid. Deze vredelieven de instelling had hem er nimmer toe mo gen brengen, daden te verrichten, welke de weerstandskracht der Nederlandse be volking en die der geallieerden in hun ge heel nadelig moesten beïnvloeden. Hij heeft Burgemeester van Haarlem bij herhaling Duitse hulp ingeroepen en aanvaard ter bereiking van doeleinden ten gerieve van zichzelf, welker nadelige in vloed op het mede door Nederland nage streefde einddoel hij in koppige eigenzin nigheid blijkbaar niet heeft willen zien. hoewel hij zich daarvan bewust is geweest. Zijn handelingen, op zich zelve beschouwd, verdienen dan ook een strenge repressie, doch de Raad is van oordeel dat jhr. De Geer, die gedurende zovele jaren aan zijn land en volk belangrijke diensten heeft be wezen, alleen reeds door het feit der schul dig-verklaring zo zwaar wordt getroffen, dat ook wegens zijn hoge leeftijd met een voorwaardelijke straf kan worden vol staan. De Raad is van oordeel, zich niet te mogen laten beïnvloeden door het feit, dat jhr. De Geer gemeend heeft de schijnbare tegenstelling tussen de ernst der gepleegde misdrijven en de hem door het Bijzonder Gerechtshof opgelegde voorwaardelijke ge vangenisstraf te mogen kwalificeren als een blijk van de onwaarachtigheid der uit gesproken schuldig-verklaring en mede daardoor heeft büjk gegeven elk schuldbe sef te ontberen. Tenslotte verklaart de Raad, dat de rechter de bevoegdheid mist, requirant te ontzetten uit het recht, de eretitel van minister van Staat te voeren. Ook acht de raad geen termen aanwezig als bijkomende straf jhr. De Geer uit enig Wij hebben reden om aan te nemen, dat grote kans bestaat op de benoeming van rv Jc* ma-. P. O. F. M. Cremers, sinds 1945 griffier cholera-tragedie in Egypte van Provinciale Staten van Zuid-Holland en vroeger commies-griffier van <lc Tweede Qn WpfpnrlKpirl Apr hnprAn Kamer, tot burgemeester van Haai*l«m. i v~/' IV» cl cl IUI Ie KJ Qei DOcien Mr. Cremers is R.K. Zoals men zich herin neren zal hebben wij zijn naam al enige tijd geleden in connectie met de burge meesters-vacature vermeld. De Amerikaanse filmster Paule Croset speelt de hoofdrol in de film „The Exile", die zich gedeeltelijk in Nederland afspeelt en waarvan de vertoning in ons land binnen kort tegemoet gezien kan worden. Als blijk van waardering voor haar waarschijnlijk uitstekende spel in deze film werden haar door verschillende Nederlandse firma's ge schenken aangeboden, die per K.L.M.-vliegtuig nahr New York verzonden werden. De Nederlandse Consul in Amerikadr. G. R. G. van Swinderen, overhandigt Paule Croset de geschenken. Vandaag is de Vierde Kamer der Arron- dïssements rechtbank te Amsterdam begon nen met het proces tegen de 58-jarige kunstschilder Han van Meegeren. In de zeer uitvoerige dagvaarding wordt hem ten laste gelegd dat hij het heeft doen voor komen alsof door hem vervaardigde schil derijen door oud-Hollandse meesters wa- •en geschilderd. In de dagvaax«ding wordt uiteengezet hoe Van Meegeren door het nemen van al lerlei proeven en het gebruik maken van verven, zoals zij in de 17e eeuw werden gebruikt, de methode ontdekt had zijn schil derijen zo te verwaardigen, dat zij de indruk moeten wekken door oude meesters geschil derd te zijn. Uitvoerig staat beschreven moe verdachte zich er op heeft toegelegd kunstmatig craquelures in zijn doeken aan te brengen en hoe hij er in slaagde een verfsoort samen te stellen waarvan het bindmiddel niet in alcohol oplost. In plaals van de thans als bindmiddel gebruikelijke lijnolie gebruikte hij namelijk een soort kunsthars. Voorts voorzag Van Meegeren zich van twee verfstoffen, lapis lazuli en zinnober, die in het bijzonder in de 17e eeuw in zwang waren. Tijdens zijn vestiging in Laren vond, al dus de dagvaarding, Van Meegeren een be middelaar in de heer R. S„ aan wie hij zijn „Christuskop" liet zien met het verzoek het schilderij van de hand te doen voor f 500.000. Het schilderij werd toen voor f 400.000 verkocht aan de kunsthandelaar D. A. H. De heer S. ontving voor zijn be moeiingen f 66.666. De aankoop geschiedde in opdracht van de reder D. G. van B. uit Vierhouten. Ook de schilderijen „Het laatste Avond maal", „De zegening van Jacob door Studiegroep voor Europese tol-unie komt bijeen Zoals bekend hebben de dertien landen, die in Pakijs geconfereerd hebben over het plan-Marshall, in hun rapport een studie groep aanbevolen, welke zou moeten rap porteren over de mogelijkheden van de. vorming van een Europese tol-unie. In September hebben de dertien landen uit nodigingen verzonden aan alle landen in Europa, uitgezonderd Duitsland en Span je, om aan de studiegroep deel te nemen. Deze groep zal nu van 10 tot 15 Novem ber a.s- te Brussel bijeenkomen. Zwitser land heeft de uitnodiging aanvaard. Noor wegen en Zweden, die tot de uitnodigende landen behoren, zullen waarnemers zen den. Voor Nederland zal deelnemen de heer D. P: Spierenburg. Voor de arrondissementsrechtbank in Am sterdam is vandaag het proces legen Han van Meegeren begonnen. Zijn „Vermeers" en „Pieter de Hooghs" zijn naar het ge rechtsgebouw overgebracht om als stukken van overtuiging te dienen. Isaac" en „Het interieur met de kaartspe lende vrouw" verkocht verdachte door be middeling van de heer S. op soortgelijke wijze. „Het laatste Avondmaal" werd ver kocht voor f 1.600.000. De heer S. ontving 1/6 van dit bedrag als provisie. De „Pieter de Hoogh's" van Van Meege ren, te weten „De zegening van Jacob" en „De kaartspelende vrouw" brachten res pectievelijk f 1.000.000 en f 220.000 op. Ongeveer een jaar later trad de heer J. A. F. K., gepensionneerd Indisch ambte naar op als verdachtes bemiddelaar. Het doek „De voetwassing van Jezus" werd verkocht aan dr. D. Hannema, destijds di recteur van het museum Boymans in Rot terdam, die optrad als vertegenwoordiger van hetrijk.Het schilderij bracht f 1.170.000 op. Er zijn door de Officier van Justitie twintig getuigen gedagvaard. Julius Maniu slaat vandaag terecht De speciale correspondent van Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Boe karest, dat bij het proces tegen dr. Julius Maniu en 18 andere leden van de verbo den Roemeense boerenpartij, dat vandaag in de militaire academie te Boekarest zal beginnen, ongeveer 450 plaatsen voor het publiek zijn gereserveerd. Naar verluidt, zal de maximumstraf, die het gerechtshof kan opleggen, levens lange gevangenisstraf zijn met dwangar beid. Het is niet bekend, of de Britse en Ame rikaanse ambassades uitnodigingen heb ben ontvangen voor het bijwonen der zit ting, die naar verwacht wordt tot zes November zal duren. Oppositie buiten de wet in China De Chinese regering heeft de „democra tische liga" buiten de wet gesteld. De liga was de enige oppositiepartij welke tot nog toe geduld werd. De leden van de liga zul len, volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, evenals de communisten zich moeten laten inschrij ven bij het hoofdkwartier van het garni zoen van Nanking. De liga, die vereniging en pacificatie van China als programma punten voerde, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de vorig jaar van Amerikaanse zijde gedane pogingen tot bemiddelen. remt bestrijding Nokrasji Pasja, de Egyptische premier heeft verklaard, dat de schippers van de Nijl, die van de Delta naar de Boven-Nijl zijn blijven varen, de oorzaak zijn van de verspreiding der cholera. Hij verklaarde, dat de Egyptische regering plannen ont werpt om de strijd te blijven voeren, in dien de epidemie gedurende de winter blijft heersen. De gehele bevolking zal dan ingeënt worden, daar de immuniteit slechts drie tot zes maanden duurt. Mil- lioenen Egyptische ponden zullen gebruikt moeten worden om in het buitenland gx'o- t-e hoeveelheden serum aan te kopen. Voorts betoogde de premier dat in de strijd tegen de cholera-epidemie, die het economische leven van Egypte reeds bijna verlamd, heeft, de regering gehinderd wordt door de onwetendheid van de Egyp tische boeren, die zelfs de"elementaire be grippen van lichamelijke hygiëne ver waarlozen. Te Rozetta bijvoorbeeld heeft een menigte stenen geworpen naar een ambulance, die een verdacht geval naar het hospitaal bx'acht. JReeds bijna 6000 doden. De poging tot uitbreken uit het isole ringskamp bij Alexandrië werd onderno men, nadat men te weten was gekomen, dat vijftien der kampbewoners inderdaad aan cholex-a leden. De meesten dergenen uit Alexandrië, die van aandoening met cholera worden verdacht, worden in dit kamp ondergebracht. De orde in het kamp werd, na aankomst van versterking voor de bewakers, hersteld. Het bekend wor den van het feit. dat zoveel inwoners van Alexandrië reeds in observatie zijn. heeft in de stad grote ongerustheid veroorzaakt- Volgens de laatste opgave zijn thans reeds 5724 personen aan cholera gestorven. Linkse revolte in Bolivia De Braziliaanse ministeries van Oorlog en Justitie bevestigen de berichten, vol gens welke Boliviaanse communisten de Boliviaanse stad Guariara Mirim, dicht bij de Braziliaanse grens, hebben aange vallen en bezet. De militaire autoriteiten van Brazilië hebben de strijdkrachten be volen alle voorzorgsmaatregelen te nemen om de neutraliteit te handhaven en een. overslaan van de gevechtshandelingen naar Braziliaans gebied te voorkomen. Naar verluidt, nemen verscheidene uit Brazilië uitgeweken communisten aan de actie in Bolivia deel. Naar AFP meldt, heeft de minister van Binnenlandse Zaken van Bolivia de be richten over een communistische revolu tionaire beweging in het land tegen gesproken. Het ministerie erkent wel, dat revolutio naire linkse elementen die weigerden de nieuwe burgemeester van de stad Guariara Mirim te erkennen, het stadhuis met auto matische wapens hebben aangevallen. De politie heeft de hoofddaders gearresteerd en er zijn versterkingen naar de stad ge zonden om de orde te handhaven. Het mi nisterie voegt hieraan toe, dat het geen communistische actie betreft. Collectieve breuk? Volgens mededeling uit welingelichte kringen vinden op het ogenblik tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Zuid-Amerikaanse landen besprekingen plaats over een eventuele collectieve breuk met de Sovjet-Unie. Venezuela en Mexico zouden tot nog toe geweigerd hebben. Weerbericht KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Matige, later weer nu en dan krachtige Oostelijke wind en meer bewolking. Droog en koud. 30 October: Zon op 7.29 uur, onder 17.18 uur Maan op 17.40 uur, onder 8.04 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1