C Java kan weldra weer suiker leveren Spaarndam en DIOII leiden in de eerste klas Arcen en Velden trokken ter stembus Willem Andriessen onderscheiden Vijf millioen gulden aan deviezen bespaard Boekenhoek J Sport in het kort 1^ Wereldnieuws WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 2 De fabrieken zijn er vrij goed afgekomen maar het riet is zeer verwaarloosd (Van onze correspondent te Batavia) De toestand van de suikerfabrieken in Oost-Java is er meegevallen. Naar militaire ramingen is voor en tijdens de actie mis schien 5?r, van het materiaal vernietigd, doch de deskundigen achten dit cijfer ge fiatteerd en durven zich niet op een per centage vast te leggen, daar zulke schat tingen altijd mar zeer betrekkelijk zijn. In de eerste plaats zijn sedert het staken van de actie nog verschillende aanslagen op de suikerinstallaties gepleegd en voorts is het voor de leek niet mogelijk zich een juist beeld te vormen van de werkelijke omvang der vernielingen. De algemene indruk in vakkringen is echter gunstig. Dit is, behalve aan de hou ding van het werkvolk zelf, dat in de meeste gevallen niet veel voor vernieling voelde, zeker ook aan de aard van de suikerinstallaties te danken, die voor het grootste deel zo zwaar en massief zijn, dat een explosie ze eerder van hun plaats zal tillen dan ze een onherstelbare schade te berokkenen. Enkele fabrieken zijn definitief onklaar gemaakt. Zo hebben de Japanners de sui kerfabriek Kramatdjati in een rijstpellerij getransformeerd en van Soembirkarang een reparatiewerkplaats voor spoorweg materiaal gemaakt. De installaties van deze fabrieken zijn naar onbekende be stemming weggevoerd-. Wonoasse is ten dele gesloopt, de tuinen van deze onder nemingen zijn behouden gebleven. De meeste fabrieken zijn er gelukkig goed afgekomen. Djatiroto, de grootste suikeronderneming van Java, is dank zij het snelle optreden van onze mariniers, behouden gebleven. Zij hadden precies een kwartier tijd om de tijdbommen, die in het gehele fabriekscomplex waren aange bracht, onschadelijk te maken en kon den door het afsnijden van het hoofd contact een ramp voorkomen, welke voor millioenen zou hebben vernietigd. In Kedawoeng heeft men, evenals in zo vele andere fabrieken, welke pogingen ge daan om gebouwen en machines op te bla zen, maar de springstoffen konden tegen de machtige installaties en het gewapende beton weinig uitrichten. Kedawoeng zou thans weer kunnen malen als er riet was. Maar hier stuiten we op een der kapitale moeiliikheden voor de wederopbouw van de suikerindustrie. Suikerriet in lamentabele toestand. Minder gunstig staat de omgeving van Probolinggo ervoor. Wel trof men daar op enkele uitzonderingen na alle fabrieken in tact aan, doch de toestand van de aan plant was treurig. Van de dertienhonderd hectaren ondernemingsgrond waren er slechts achthonderd bewerkt, en daarvan maar drie honderd beplant: voor de rest heeft men geen stekken gehad. Er wordt nu hard gewerkt om de aanplant voor 1948 voor te bereiden,, zodat men in 1949 wel weer zal kunnen malen. Schattingen hebben uitgewezen, dat het wereld suiker-exportland Java, als de republiek op dezelfde voet was voortge gaan, in het jaar 1951 genoodzaakt zou zijn geweest om voor de eigen behoefte van de suiker-gebieden zelf suiker van el ders te importeren. Thans echter begint het er naar uit te zien, dat Java indien het op de ingeslagen weg kan voortgaan weldra weer zijn aandeel zal leveren om het wereld-tekort aan suiker aan te vullen. Willy van der Meijden krijgt zeven jaar Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Her togenbosch had zich twee weken geleden te verantwoorden de vrouwelijke kantoorbe diende Willy van der Meyden uit Velsen, die terecht stond wegens verraad van ille gale werkers. Het Bijzonder Hof in Am sterdam had haar deswege veroordeeld tot 20 jaar, nadat de doodstraf tegen haar ge- eist was. De Bijzondere Raad van Cassatie wees de zaak terug naar het Bijzonder Gerechtshof in 's Hertogenbosch. De procureur-fiscaal in Den Bosch eiste 14 dagen geleden 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het Bijzonder Hof heeft Willy Van der Meyden thans veroordeeld tot 7 jaar met aftrek van voorarrest. 30 cc. PUROLIN (verfijnd product voor de vrouw). Doos 40 ct. UIT DE HAARLEMSE VOETBALBOND Halfweg II en Stormvogels III te sterk voor de tweede klas Arcenaren behalen Pyrrhus-overwinning In Arcen en Velden is de met span ning verbeide gemeenteraadsverkie zing gehouden, welke noodzakelijk was geworden na ae ongeldigverklaring van de op 26 Juli 1946 gehouden verkie zingen, toen Velden voor het eerst in de historie der gemeentelijke verbon denheid van beide dorpen met 971 tegen 970 stemmen in de meerderheid bleef en daarmee de plaats had te bepalen, waar het nieuw te bouwen raadhuis zou komen. Deze ene stem zou echter te laat zijn uitgebracht. Arcen begon het offensief en nadat men bij Gede puteerde Staten geen succes had ge boekt, werd bij de Raad van State be reikt, dat de verkiezingen ongeldig werden verklaard en nieuwe verkiezin gen werden uitgeschreven. Arcen was er intussen in geslaagd uit soms ver afgelegen plaatsen nieuwe inwo ners te trekken en daar er thans niet vol gens de candidatenlijst van 1946 maar vol gens de kiezerslijst van 1947 werd gestemd, betekende dit een groot voordeel. Was het aantal stemgerechtigden in 1946 voor Arcen en Velden respectievelijk 1009 en 1002, thans bedroeg dit 1046 en 1020. Nochtans was dit geen waarborg voor de overwin ning van Arcen, want blijkens de vorige verkiezingen zouden er meer inwoners van Arcen zijn, die op Veldense candidaten zou- Over het geheel genomen verkeerde het riet. dat we aantroffen, in een lamentabele- toestand. Het gewas leed aan ernstige degeneratieverschijnselen en veel aanplant moest als volstrekt onbruikbaar worden afgekeurd. Men is thans met nieuwe stek- kcr. van de proefstations begonnen Geluk- den „temmen dan omgekeerd en bovendien kig hebben deze laatste, zij het ook slechts waren er onder de Arcense kiezers vijftien -I.1 Tv.izI-- I i Pb'itieke delinquenten en te Velden slecht, M/> drie. Over het stemmen van deze personen op. dat Kedawoeng het volgend jaar Maart weer zal kunnen malen. Huldiging in het Concert gebouw te Amsterdam is grote onenigheid geweest. Vooral in Vel den verzette men zich tegen het stemmen door deze categorie. Van hogerhand waren richtlijnen gegeven, volgens welke politieke delinquenten niet van stemming weerhou den konden worden, maar dat zij als zij hun stem uitbrachten, een strafbare handeling pleegden met alle consequenties van dien. Het merkwaardige feit deed zich dus voor, dat men een strafbare handeling kon ple gen en er toch een bepaalde wettelijke sanc tie op kon krijgen, want de stemmen telden wel. De zeven van de kiesrechten uitgeslo ten politieke delinquenten te Arcen hebben zich echter wijselijk van stemming ont houden. De opkomst der kiesgerechtigden in beide dorpen overtrof alle voorgaande records. Met taxi's en ziekenauto's, uit Venlo ge- requireerd, werden de zieken en hulpbe- Het Kabinet van dr. Beel Ter ere van de pianist, componist en muziekpaedagoog Willem Andriessen, die Zaterdag zestig jaar is geworden, is gister avond in het Concertgebouw te Amsterdam een feestconcert gegeven, waarbij onder andere tegenwoordig waren minister mr. dr. P. J. Witteman, de Commissaris dei- Koningin in de provirft-ie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk, wethouder mr. A. de Roos, namens het gemeentebestuur van Amster-m druu en dr. N. N. A. Vroom van het mini-! |s fg duur meent de Kamer sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen. Een stampvolle zaal begroette na de ouverture „Prometeus" van Beethoven, welke onder leiding van Hein Jordans door het Concertgebouworkest werd uitgevoerd, de jubilaris bij zijn komst op het met bloe men versierde podium, waar hij als solist optrad in het Vierde en Vijfde Pianoconcert van Beethoven, In de pauze sprak minister Witteman na mens zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en namens de re gering de heer Andriessen toe, in wie hij een der grote kunstenaars eerde, die Ne derland een belangrijke plaats in het inter nationale muziekleven hebben gegeven. De minister deelde mede. dat het de Prinses- regentes had behaagd de heer Andriessen te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Nieuwe ovaties en een grote bloemenhulde volgden. Na afloop van het concert werd een re tentie gehouden, waar tallozen hun geluk wensen kwamen aanbieden. Het huldigings comité bood de heer Andriessen een nieuwe vleugel aan. De radio geeft Donderdag nir.VEItSUM I. 301.5 M. 7 00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. T.!5 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Operamuziek. 8.45 Eerste symphonie van Beethoven. 0.15 Morgenwijding. 9 30 Concert )n D van K P. E. Bach. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11,20 Piano-recital. 11.50 Jetty Cantor, 12 30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12,38 Romantische pianowerken. 13.15 Herfstlied. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Charles Panzéra, zang, Pellx de Nobel, plano. 15.00 Voor zieken. 16.00 TJ kunt het geloven of niet. 4.05 Reprises. 17.00 Kaleldoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Dansorkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogram- ma, 19 00 Nu naar bed. 19.05 Praatje uit New Vork. 19 15 Hij en Zij. Guus Hermus en Flen de la Mar. 19.45 De R.V.D. antwoord. 20 05 Lezing over wereldspaardag. 20.15 Dansmuziek van alle tijdon 20.45 Luisterspel „Nachtvlucht"21.35 Symphonlsche muizek van de Poolse componist Alexander Tausman. 22.40 Grondgedachten der ir.od wijsbegeerte. 23.15 Frans filmmelodieën. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. TlS Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Jo Vincent zingt. 8.15 Platen. 9.35 Werken van Von Gluck en Haydn. 10,00 Leger des Heilsmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek 11.00 Zieken bezoek 11.45 Cowboy- en Zuid-Afrikaanse lied jes 12.00 Angelus. 12.03 Pianomuziek van Beet hoven en Schubert. 12 30 Weerbericht. 12.33 Me- tropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek?. 13.25 Vervolg Metropole-orkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Orgel. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.30 Blaas-ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Planosonate van Mozart. 17.00 Jeugdjour- naar. 17.30 Geestelijke liederen. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Koor en orkest. 18.10 Luthers Thuis front. 18.30 Schoten's Christelijk Gemengd koor zingt' 19.15 Platen, 19.30 Actualiteiten. 19 45 Pla ten. 19.35 Bachkoraal. 20.05 Proloog. 20 15 Ster avond. 21.30 De vaart der volken. 21,50 Bachcan- tate. 22,45 Overdenking. 23.00 Plano en orgel. 23.30 Symphonie van Svendsen, De R.V.D. wordt overbodig geacht Verscheidene leden der Tweede Kamer vinden de uitgaven voor het kabinet vail de minister-president aanzienlijk te hoog, aldus wordt in het voorlopig verslag over de rijksbegroting 1948 verklaard. Som mige leden achten zelfs het gehele kabinet van de minister-president weinig nood zakelijk. Ten einde krachtig ingrijpen van de zijde der Kamer door amendering te voor komen, zou het aanbeveling verdienen, zo menen zij, dat de regering zelf een belang rijke vermindering aanbrengt. Van verschillende zijden werd gevraagd, welke plannen tot hervorming van de Re geringsvoorlichtingsdienst de minister koestert. Vele leden meenden, dat terecht de grief is geuit, dat van regeringswege niet voor voldoende voorlichting en juiste voorlichting over Nederland en Indonesië is gezorgd en dat men beslist onjuiste voorlichting, onder andere uit Batavia, niet heeft kunnen tegengaan. Verscheidene andere leden waren van oordeel, dat de kosten var. de Regerings voorlichtingsdienst aanzienlijk verlaagd behoren te worden. Een personeel van 66 personen achtten zij veel te uitgebreid. De publicaties achtten zij grotendeels over bodig. De dagbladen zijn huns inziens vol doende actief. hoe venden naar de stemhokjes en weer thuis gebracht. Personen, van wie verwacht werd, dat zij op de plaats van inwoning zouden stemmen, werden tot de grootste spoed aangemaand. Zij echter, die men van sympathieën voor het andere dorp verdacht, werd aangeraden het maar kalmpjes aan te doen. Bovendien werden verschillende in het hele land ver spreid wonende Arcenaren en Veldenaren, wier naam op de kiezerslijst stond, opge haald om hun stem te laten uitbrengen. Het resultaat was tenslotte, dat Arcen met 1010 stemmen tegen 996 voor Velden in de meer derheid bleef. Toen het nieuws in Arcen bekend werd, ging er een gejuich op als bij een doelpunt in een interlandwedstrijd. Even laterjjtrok de harmonie met feestmar- sen door ae straten en overal in de cafés heerste een uitbundige stemming. In Vel den daarentegen heerste verslagenheid. De bewoners dromden in groepjes bijeen op de straten om de „ramp" te bespreken of schoolden tesamen in de huizen van de vooraanstaande leiders in het verzet tegen Arcen. Dreigementen weerklonken als Ar cenaren het waagden zich in Velden te ver tonen. Inmiddels laat het zich aanzien, dat de Arcense overwinning een Pyrrhus- overwinning zal zijn. Niet alleen is Velden niet van plan zich bij de uitslag neer te leggen, maar eigenlijk is Arcen geheel afhankelijk van de houding, welke het door het gehucht Lomm ge kozen raadslid op de Arcense lijst aan neemt, want Arcen en Velden hebben ieder vijf raadsleden. De enige vertegenwoordiger van Lomm, welk gehucht tussen Arcen en Velden ligt, kan bij staking der overige tien stemmen de beslissing naar eigen verkiezing force ren. Naar wij vernemen voelt deze heer uit Lomm inzake de kardinale raadhuiskwes tie even veel of even weinig voor Arcen als voor Velden, maar des te meer voor Lomm. De oplossing ligt dus voor de hand: Men bouwe het nieuwe raadhuis in Lomm.... VUf competitie Zondagen zün achter de rug in de afdeling Haarlem van de K. N. V. B„ meer populair de Haarlemse Voetbal Bond genaamd en reeds begint de strüd interessant te worden. In de eerste klas afdelingen zUn het Spaarn dam en DIO 2, die de lUst aanvoeren en de ge degradeerde elftallen Stormvogels 3 en Halfweg 2 zijn in de tweede klas hard op weg de verloren plaats te heroveren. Dat DIO 2 In I A de leiding heeft, is een ver rassing. Dit elftal promoveerde-verleden jaar naar de eerste klasse en staat met fraaie cijfers bovenaan ln de eerste klas. Uit vijf wedstrijden behaalde het kranige elftal niet minder dan ngen punten en heeft thans een voorsprong van twee punten op de concurrenten, van welke we Con cordia als een der ernstigste beschouwen. Ook Waterloo zal een rol blijven vervullen maar of Kinheim 2 de fraaie positie zal weten te hand haven. menen we te moeten betwijfelen. Een flinke middenmoot met Beverwijk 2, Geel Wit, Haarlem 4 en RCH 4 zal, behoudens verrassingen, in de strijd om de eerste plaats geen gewicht In de schaal leggen. Eerder vermoeden we. dat enige elftallen daarvan, o.a. Geel Wit. wel zullen afzakken en met EDO 3 en TYBB 2 de weinig eervolle strijd om de onderste plaats gaan uit vechten. Voorlopig ls deze plaats nog bestemd voor TYBB 2, dat met vijf gespeelde en verlo ren wedstrijden al een maakt. gesp. gew. DIO 2 5 4 Concordia 5 3 Kinheim 2 5 3 Waterloo 5 3 Beverwijk 2 5 3 In I B vragen de verrichtingen een oude bekende In de HVB, zeer zwakke Indruk gesp. gew. p. Geel Wit 5 2 4 Haarlem 4 5 4 RCH 4 5 2 4 EDO 3 5 12 TYBB 2 5 0 0 Spaarndam. dan gewone aandacht. Evenals DIO 2 behaalden de Spaarn- dammers negen punten uit vijf wedstrijden en deze werden behaald op sterke tegenstanders. Ook hei vierde elftal van Zandvoortmeeuwen schijnt met ernstige plannen rond te lopen en heeft vrijwel dezelfde kansen als Spaarndam. De Zandvoorters speelden echter een wedstrijd min der en kunnen dus gelijk komen met de leiders. RCH 5 is eveneens in de running. Wat de overige elftallen betreft, er zit weinig krachtsverschil in en de strijd belooft hier om de onderste plaals ook al zeer spannend te worden. Hoofddorp Boys bezet de onderste plaats hetgeen ons bepaald tegenvalt van deze ploeg omdat zij verleden jaar lange tijd tot de sterkste behoorde. Een oude bekende uit deze omgeving. HFC 3. startte bijzonder fraai, maar de beide laatste wedstrijden werden verloren. gesp. gew. p. Spaarndam 5 Z'meeuwen 4 4 RCH 5 5 Hilltnen 2 5 DEM 2 4 gesp. gew. HFC 3 4 2 EDO 4 o 2 Haarlem 3 A 4 1 DSK 4 1 Scholen 2 4 1 Hoofdd. Boys 4 DCO 2 en Terrasvogels 2 .schenen ln 2 A zich van de overige ploegen g'heel los te willen ma ken, want een uitstekende start verschafte deze elftallen de volle bult. Op de laatste Zondag boekten zij echter verrassende nederlagen zodat plotseling alles weer mogelijk is geworden. Zelfs voor Vogelenzang/een der kampioenen van het vorige Jaar. dal. met drie nederlagen van stapel liep, maar daarna twee klinkende overwinningen boekte. gesp. gew. p. DCO 2 HFC 4 Ripperda 2 Terrasv. 2 WH gesp. gew. Ken nemers 4 5 2 Haarlem 5 5 2 Vogelenzang 5 2 ETO 2 5 1 Spaarnestad 5 1 DElil 3 4 0 Uitstel van betaling voor vermogenslieffing Dezer dagen is een bericht gepubliceerd over het verlenen van uitstel van beta ling van de Vermogensheffingen. Bij som migen is de misvatting ontstaan, dat men door het inleveren van een verzoek bij de ontvanger, zich van een voorlopig uitstel van betaling zou kunnen verzekeren. Dit is niet geval. Wel is om redenen van tech nische aard de vorm gekozen, dat na in diening van het verzoekschrift automatisch een voorlopig uitstel intreedt, doch aan de ontvanger is de bevoegdheid gelaten, om aan dit voorlopig uitstel voorwaarden te verbinden en het te allen tijde onmid»- dellijk in te trekken. Verzoeken welke zonder voldoende gronden worden ingediend zullen dus geenszins beletten dat de vervolging wordt voortgezet. Hetzelfde geldt voor verzoeken welke niet voldoen aan de voorgeschreven eisen, waarvan de voornaamste zijn de overlegging van een vermogensbalans en een liquiditeitsbalans en in de meer be langrijke gevallen, de mede-onderteke ning door een boekhoudkundige ten ge noegen van de ontvanger. Stormvogels 3 gaat met vlag en wimpel boven aan in 2 B en is schijnbaar vast van plan de eerste klas terug te winnen. Wel ondervindt de IJmuidense ploeg nog enige concurrentie van Vliegende Vogels 2 en WE 2. maar of deze ploe gen uiteindelijk zo sterk zullen zijn om het de IJmuidense ploeg lastig genoeg te maken, wil er bij ons niet In! EHS 2 scheen aanvankelijk het zwakke zusje, maar Zondag J.l. behaalde dit elftal de eerste zege. gesp. gew. p. Stormvog. 3 5 4 9 VI Vogels 2 5 7 WE 2 5 3 7 DSS 2 5 2 5 VSV 4 gesp. gew. HFC 5 5 2 RCH 5 5 2 EHS 2 4 1 Hillegom 2 4 1 Schoten 4 Nog beter dan Stormvogels 3 doet Halfweg 2 het in 2 C. Uit vijf wedstrijden behaalde dit elf tal de volle bult en heeft een voorsprong van twee punten op de naaste concurrent VVB 3 Het Halfwegse elftal maakt Inderdaad een goedé kans om weer ln de eerste klasse terug te keren RCH 7 is het zwakke elftal. Geen enkel punt uit vijf wedstrijden ts toch wel erg minnetjes. gesp. gew. Halfweg 2 55 VVB 3 5 4 SVY 5 3 HBC3 4 2 Haarlem 6 gesp. gew. Ripperda 3 5 2 TYBB 3 5 2 DIO 3 5 1 Kinheim 3 4 1 RCH 7 gesp. gew. VVD 2 5 3 THB 2 5 2 Velsen 3 5 1 Bl'daal 3 5 0 Schoten 3 5 0 Wij moeten meer bronwater uit eigen bodem drinken Voor de oorlog werd in ons land zeer veel buitenlands tafelwater gedronken. Ne derland heeft zelf vier bronnen die zeer goed water leveren, dat niet alleen genees kracht heeft, maar ook uitstekend geschikt te maken is als tafelwater. In verhouding met het buitenlandse water werd het Ne derlandse betrekkelijk weinig gebruikt. Geen wonder dat er na de bevrijding weer veel aanvraag kwam voor buitenlands water. In het afgelopen jaar zijn voor aan koop daarvan niet minder dan zes millioen gulden aan deviezen beschikbaar gesteld. De exploitanten van de Nederlandse bronnen waren daarmee niet ingenomen. Zij meenden, dat ons product van eigen bodem niet behoeft achtergesteld te wor den. De Maatschappij tot bevordering der U heeft gelijk 76 en 77 zijn de nummers van de nieuwe kolenbonnen. Laat er geen gras over groeien, neem eer. zaak die reeds jaren en jaren honderden Haarlemse gezinnen tot tevredenheid bedient. Stuur Uw bonnen nog vandaag naar. of laat ze even halen door: BRANDSTOFFENHANDEL „De Spaarnestad" FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Geneeskunst stelde op verzoek van de re gering een uitgebreid onderzoek in naar het Nederlandse en buitenlandse water en kwam daarbij tot de conclusie dat het uit medische overwegingen niet nodig is water uit het buitenland te importeren. Alleen zou in een enkel geval gebruik van bui tenlands water zijn aan te bevelen, mits dit aan de bron zelf gedronken zou kunnen worden. Als het gebotteld hier komt, ver liest het een deel van zijn geneeskracht. Het bleek evenwel niet mogelijk alle invoer van buitenlands water te verbieden, omdat er landen zijn die verschillende ar tikelen, die wij nodig hebben, slechts wil len leveren als wij ook bronwater af nemen. De gewone kwestie dus van moeilijk heden bij het sluiten van een handelsover eenkomst. Daarom is. door de regering be sloten in het komende .jaar slechts één millioen gulden aan deviezen beschikbaar te stellen voor de aankoop van buiten lands bronwater. Dit geeft dan een be- sparing van vijf millioen gulden aan de- biljarten viezen. De exploitanten van de vier Nederlandse bronnen hebben sinds de oorlog hun omzet zeer zien vergroten. Het is te verwachten dat door de nu genomen maatregelen nog meer Nederlands bronwater gedronken zal worden. Dit is aanleiding voor de exploi tanten geweest om zich met de Prijsbe- heersing in verbinding te stellen om een prijsverlaging te mogen doorvoeren. Ook In 2 D hulst een elftal, dat het vorige sei zoen uit de eerste klasse degradeerde, n.l. OG 2. Ook deze ploeg doet een ernstige poging het verloren terrein te herwinnen. De concurrentie is echter zeer groot en vooral Heemstede zet de Gezellen de voet dwars. Overigens schijnt het krachtsverschil ook hier niet groot te zijn. zodat het laatste woord nog niet ls gesproken gesp. gew. p. Heemstede 5 4 8 OG 2 5 4 8 Nto Vennep 5 3 7 Beverwijk 3 5 5 6 Kennemers 4 5 3 6 Cricket Zuid AustraliëIndia een draw De ploeg van India slaagde er tegen Zuid- Australië niet alleen ln aan een nederlaag te ontkomen, maar had ook bijna nog gewennen. De gasten stonden slechts 52 runs achter met noa vijf wickets in handen, toen de speeltijd verstre ken was. De wedstrijd eindigde in een draw Dit was voornamelijk toe te schrijven aan het prachtige spel van Manad 116 not out en Amar- nath 94 not out, nadat India vijf wickets voor 60 runs verloren had. Om te winnen moesten de Indiërs in drie uur 287 runs scoren. Zonder die eerste inzinking zouden ze het wellicht klaar gespeeld hebben, Vroeger op de dag boekten de Indische bowlers succes door vier Australische batsmen tamelijk snel uit te gooien, maar de Australiërs herstel den zich en bij de lunch had de ploeg van Biadman 219 runs voor acht wickets. Btj de sluiting van het spel stond India op 235 voor vijf. „Een vrouw vlucht", door Katharlna Hess. uit het Zwitsers vertaald door A. C. Bakels, N.V. Ecuin, Amsterdam, 1947. Meer dan tweehonderd bladzijden Jang wordt hier verteld van een vrouw die toevallig een reclameplaatje voor Zweden zag. toevallig een aardige Zweed tegenkwam, en getrouwd was met een rijke man, die juist op het geschikte ogen blik voor zijn gezondheid alleen moet blijven. Daarop ging de vrouw op reis naar Zweden maar. nu niet toevallig, maar om met de Zweed van haar verlangen een poosje mateloos geluk kig te zijn, in een soort paradijs, precies zoals het ln de reclamefoldertjes was beschreven. Maar op den duur kwamen zij tot het inzicht dat het zo niet langer kon duren. De schrijfster van de roman hielp hen met enige toevalligheden weer in het rechte spoor en zij namen tenslotte, zij het nog steeds node, afscheid Einde van het drama De epiloog toont de vrouw weer ln haar gezin terug, nog een beetje aangedaan door hel avon- tuur, maar met genoeg stof om de rest van haar leven over te dromen. Er ls ln deze hele geschiedenis maar één figuur die tot leven komt, dat is de vrouw van de Zweed, ZIJ ls echter maar een verschijning van het tweede plan en het was om haar hele maal niet nodig geweest de oorspronkelijk# roman te vertalen. v. G. Dammen Dambond district Haarlem In de week van 20—27 October werden ln het district Haarlem de volgende competitie-wed strijden gespeeld: Hoofdklasse: DCIJ IHDC II 12—8; Damcl Haarlem 3—DDD I 12—8: HDC I—Oostzaan 1, voorlopig 10—6. vermoedelijke einduitslag 13—7 en HDC IIZaandam I voorlopig 412. vermoe delijke einduitslag 6—14. Eerste klasse: Stabiel I—BDC n voorl 12—6; BDC I—TEP I 13—7 en St. Bavo II—DCIJ II voorl. 6—8. verm. einduitslag 1010. Tweede klasse: DVS I—Cruquius I 14—6; 't Noorden I—Kijk Uit I 6—14; Damcl. Haarlem Ti —Diagonaal I 12—8; DOS I—HDC V 14—6; HDC IV—Damcl. Haarlem II 4—16 en HDC V—DVS T voorlopig 4—14. Nederlandse verliezen Het Nederlands militair communiqué van Dinsdag meldt, dat de Nederlandse verliezen, volgens de tot dusverre,ontvan gen gegevens, op 27 October bedragen 1 gesneuvelde en 8 gewonden. Ds. F. T, v. d. Bom vroeger predikant te Heemstede, thans te Amersfoort. Is beroepen als predikant bij de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te Rotterdam-Zuid. Panda en de Meestervlieger 86. Toen Panda een tijdje rustig gevlogen had, merkte hij- plotseling, hoog boven zijn hoofd, een ander toestel dat in snelle vaart passeerde. „D-dat is d-de-machine van.., van Kraan! De machine van...." „Ik hoor je wel," mopperde Oehoe, wakker schrikkend. „Je bedoelt de kist van Kraan! Hoe vaak moet ik je dat nog zeggen Vliegmachines zijn kisten, leerling!" „Ja, ja!" riep Panda ongeduldig. „Maar Kraan is weer vrij, baas! Daar gaat onze over winning!" Oehoe mompelde iets onver staanbaars en haalde zijn wedstrijdregle ment voor de dag. „De volgende plaats Driebanclenkampioenscliap In het restaurant Brlnkmann. het clublokaal van de B.V. ..TOP", wordt deze week het drie bandenkampioenschap van Haarlem gehouden. Elke avond worden in deze week enkele wed strijden gespeeld en het tournooi eindig» a.s. Zondag. Aan dit tournooi nemen deel: v. d. Broek. TOP (kampioen 1946'47), J. Kobus eri J. v. d. Linden. BV 1939. J. Groenendijk en G. Metz BCH, J. Steffens. BV DES en F. v. d. Berg, BV Insulinde. Lamers van Excelsior neemt wegens ziekte niet deel. Na Dinsdagavond had v. d. Linden met drie gewonnen partijen de leiding, maar hij wordt ernstig bedreigd door de kampioen van het vo rige jaar v. d. Broek en nummer twee Han Kobus, die Zondag j.l. zijn partij ln 64 beurten uit maakte maar gisteren 85 beurten daarvoor nodig had. De stand luidt thans: gesp. gew. pnt. brt. v. d. Linden J. Kobus v. d, Broek Steffens v. d. Berg Groenendijk Metz 144 362 150 moyn. 0.397 0.533 0.450 0.340 0.314 0.386 0.252 Twee paarden door een trein doodgereden Bij Rotterdam zijn twee paarden doof een electriscWe trein uit Gouda doodge reden. De trein werd beschadigd en moest door een locomotief worden weggesleept. Het treinverkeer stemd een uur stil. De weide, waarin de paarden zich be vonden. grenst aan de spoorbaan en was door de eigenaar goed afgesloten. Gister avond bleek het hek open te staan. De politie stelt een onderzoek in. daar kwaad willigheid wordt vermoed. Gewezen president der Arnhemse rechtbank voor het tribunaal Voor de vijfde kamer van het Arnhemse tri bunaal heeft zich te verantwoorden gehad mr, H. H. die in oorlogstijd gedurende anderhalf Jaar president van de Arnhemse rechtbank was en na dien benoemd werd tot vice-president van het Economisch Gerechtshof te Nijmegen. Mr. H. ls na 17 maanden Internering in het najaar van 1946 op vrije voeten gesteld. Hem was ten laste gelegd zijn sympathiserend lidmaatschap van de N.S.B. van 8 Augustus 1940 lot 10 Mei 1943, het daarna aanvaarden van het gewone lidmaatschap van de beweging, het aanvaarden van de functie van leider van de „Vierschaar" in de kring Veluwe-zoom van de N.S.B.het lidmaatschap van de Nederlands-Duitse Kultuurkamer, Neder landse Volksdlenst en Rechtsfront en hel. be gunstigend lidmaatschap van de Germaanse S3 in Nederland. Verder werd hem ten laste gelegd, dat hij voordeel had getrokken uit de aanwezig, held van de vijand hier te lande door vrijstel ling te krijgen van de verplichting tot Inlevering van zijn radio-toestel en het aanvaarden van extra-kolen en levensmiddelen-bonnen wegens de Duitse militaire dienst van zijn zoon. Dez« was bij de S.S. Mr, H. die thans in Amsterdam woont, gaf all# feiten loe. Het tribunaal adviseerde een Inter, nering gelijk aan de 17 maanden, welke mr. H. reeds heeft ondergaan. Hem werden de kies- rechten ontnomen. Per film tegen de coloradokever Nederlandse, Belgische en Engelse des kundigen zullen deelnemen aan een confe rentie, die binnenkort te Brussel zal wor den gehouden over de bestrijding van de coloradokever. De Nederlandse delegatie zal een film meebrengen die in Nederland vertoond wordt om de bevolking aan te sporen tot de bestrijding van het schade lijke insect. Faillissementen De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft in staat van faillissement ver klaard: Johannes Blokker, koopman in planten, tevens hovenier, wonende te Haarlem, Kor te Lakenstraat 2rd. Rechter-commissaris: mr. J. H. H. Hiilsmann. Curator: mr. F. van der Goot, advocaat en procureur te Haar lem. Gerrit Jonker, poelier, wonende te Oost zaan, Zuideinde A 286. Rechter-Commissa- ris: mr. J. H. H. Hülsmann. Curator: mr. A. Bruch, advocaat en procureur te Haar lem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is beëindigd het faillissement van G. Bakker, aannemer, wonende te Haarlemmermeer, Nieuw-Vennep, Nieuw- straat 2. KAMPIOENSCHAP POLITIEHONDEN. Naai aanleiding van de mededelingen over het be halen van het kampioenschap van Noordhollanó van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden vereniging door een boxer van de heer Van Hou ten verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat de hond opgefokt ls door de heer A. Oderkerk Jr.. lid van de dresseerclub ..Zui derhout". die In 1944 met de hond het diploma als verdedigingshond behaald heeft. Ruim twee Jaar geleden heeft de heer Van Houten de nond gekocht en ln 1946 voorgebracht voor een diplo ma met lof. INTERNATIONALE MARATHONLOOP IN TSJECIIO-SLOWAKIJE. De marathonloop, die te Koslce werd gehouden, werd gewonnen door Heirendt (Luxemburg) ln de tijd van 2 uur 3b* min. 06.6 sec. Tweede werd de 42-jarlge Britse waar we moeten landen is New Frisco!" kampioen Jack Holden in 2 uur 37 min. 10.6 sec sprak hij. „Daar zullen we wel merken Derde was Systad (Noorwegen) in 2 uur 39 loat die vent nu weer met ons van plan is! min- 56 sec- Dc Holander J. Overdijk behoorde Daar iS dc kust lijn. al.... Vanavond zijn we k"' .j. j zakte daarna af en eindigde als no. 13 in 2 uur er nog.... Dal kwam uit. Toen de zon was ,s ral„ Tw„ en „cgenllg ,operï „amen ondergegaan kwam het vliegveld van New deel, van wie er vier en zeventig de finish be- Frisco in zicht. reikten. Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen- Met Kruschen Salts. Duizenden deden dai vóór U en zij zijn trots op de heilzame resul taten die Kruschen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen: de schadelijke zuren, die zich anders gaan vast zetten. worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te wor den, vief en fit en vrij van pijn Vraag Kru schen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (AdvJ Luchtmacht. De Abessijnse luchtmacht heeft 11 één-motorlge bommenwerpers ln Zweden aangekocht. De vliegtuigen zullen onder be vel van graaf von Rosen, commandant der Abessijnse luchtmacht, naar Addls-Abeb» gevlogen worden. Enkele maanden geleden werden 6 kleine vliegtuigen in Zweden gekocht, 1 Meer vis. De Hamburgse vissersvloot is niet uitgevaren, daar de vissers ontevreden waren over de weigering van de Duitse voedsel-autoriteiten om de toewijzing van vis voor persoonlijk gebruik der vissers te vergroten. Nooit vaak. Hugh Galtskell. de nieuwe Britse minister van brandstof en energie, heeft gisteravond in Hastings zijn landgenoten op gewekt om in het belang van de brandstof economie minder vaak een bad te nemen. „Ik zelf heb nooit vaak een bad genomen", zo bekende de minister. Goud terug. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft een nota van de Pooisfl regering ontvangen, waarin Polen de terug gave eist van meer dan 100 ton goud. dat door de Duitsers gestolen zou zijn en zich nu ln de handen' der gewestelijke geallieerden zou bevinden. Naar verluidt zijn te Washington en Parijs nota's van dezelfde inhoud over handigd. Fossiel. De Franse geleerde Henri Martin heeft ln het departement Charente in een grot de versteende overblijfselen van een soort men# gevonden, uit een nog vroeger tijdperk dan het Neonderthaltype. Indien Inderdaad zou komen vast te staan, dat het hier een exem plaar van homo sapiëns betreft, dan zou dit het oudste menselijk fossiel zijn, dat ooit ge vonden 1»,

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2