Honderd millioen kilo suiker bieten minder dan een jaar geleden N. Z. H.-jubilarissen in het zonnetje Ook normale huizenbouw kan snel gaan DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Geen gevaar voor de Suikervoorsiening De suikerbietencampagne is momenteel in volle gang. Reeds kan een globale schatting gemaakt worden van het resul taat. De vooruitzichten waren in het be gin van de zomer uitermate gunstig. Men berekende, dat de oogst nog groter zou zijn dan het vorige jaar. De campagne le verde toen 1600 millioen kg. bieten op. Men had evenwel niet gerekend op de re- cordzomer met zijn langdurige droogte. Naarmate de zomerse droge dagen in aan tal toenamen, daalden de verwachtingen. Op de droge gronden verwelkte het loof spoedig, waarna de bieten weer uitliepen. Ook dit loof verwelkte. Men vreesde, dat bij regen de bieten voor de derde maal zouden uitlopen, hetgeen het gewicht van de toch al klein geworden biet nog meer zou doen afnemen. Steekproeven wezen uit, dat het suikergehalte abnormaal hoog was, doch deze verhoging (7%) compen seerde niet het verschil in kilogrammen. Bovendien zou het suikergehalte kunnen afnemen, als er veel regen zou vallen. De stand der bieten. In het Noorden van Zuidholland, Noord holland en de Noordelijke provincies ston den de bieten er goed voor. Men verwacht hier ook een goede oogst, doch de zeer belangrijke bietengebieden liggen in Zee land, West-Brabant en de Zuidhollandse eilanden. Verder levert de Betuwe nog wat bieten op. Nu de campagne aan de gang is. blijken de bieten van de Zuidhollandse eilanden behoorlijk van gewicht te zijn met een re delijk suikergehalte. Anders is het gesteld in Zeeland, waar, vooral in Zeeuws-Vlaanderen, de bieten een slecht gehalte hebben en bovendien aan gewicht niet meer zullen opleveren dan 80% van de oorspronkelijke schat ting. Op de Zeeuwse eilanden is het iets beter. Sommige gebieden leveren goede bieten met een redelijk gehalte, andere streken daarentegen zeer slechte bieten met een wisselend slecht en goed ge- Gisteravond had in de feestelijk ver sierde Concertzaal de huldiging plaats van dertien leden van het N.Z.H.-personeel, die de maatschappij gedurende respectie velijk 40 en 25 jaar trouw gediend hebben. De voorzitter van de huldigingscommis- sie, de heer West, opende het feest en spoorde alle N.Z.H.'ers aan het jubileum fonds te steunen. De onderdirecteur van dede N. Z. H., de heer Jurrissen kondigde toen een mutatie in het bestuur van het fonds aan. te weten, het aftreden van voor zitter IJzendiik, die deze functie 18 jaar heeft vervuld en de benoeming van de nieuwe voorzitter, de heer Okkeloen. Het geen natuurlijk voor alle drie sprekers aanleiding was om vriendelijke woorden te spreken tot elkaar en over het fonds, een taak waarvan zij zich op voortreffe- het zonnetje, namelijk de heer H. van Donselaar de enige ..man van veertig jaar" en de heren P. J. Zaalberg, B. Haring, A. Eizema, C. D. Ivangean, L. Pleging, J. M. Vornerhake. M. Stoute, A. van Kouten, J. Hakhoff, H. Molenkamp, D. Posthuma en J. F. Wagen drever. De heer Jurrissen sprak de mannen die al zolang de wielen aan* het cjraaien heb ben gehouden op allerhartelijkste wijze toe en kwam daarna met de verheugende mededeling, dat de firma's Houtman en Bols blijkbaar zo met de N.Z.H. medeleef den, dat zij voor iedere jubilaris respec tievelijk een grote taart en een fles „zeer oude" hadden beschikbaar gesteld. Hetgeen met grote vreugde door de betrokkenen werd geaccepteerd. Nadat het gepraat voorbij was, kwam hel muziekkorps van de NZH onder lei ding van de heer Baart, op de proppen om te demonstreren, dat de NZH'ers nog wel op wat anders dan een fluitje kunnen blazen. Dit werd gevolgd door een non-stop programma van het gezelschap Roland Wagter, waarin achtereenvolgens een con férencier, een danspaar, een sneltekenaar, een clown en de zanger Eddy Canzoni de menigte bezig hielden. Het feest werd be sloten met een baL Taxi Bel l 3 0 0 0 DAG ETi NACHT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 October 1947. ONDERTROUWD: 29 Oct.. W. Vos en M. H. v. Waveren: A. Roossier. en M R, G. Jansen; C. W Straathof en M. E. d. Haas; G. J. Groot en P Azier; H. v. 't Hull en P. Broek: T. Poel man on A. Wnrrlnga; E. G. Zwaanswijk en C. Lassoolj; W. Mulder en J. H. d. Wijman; B. D. Schraa en M. J. Mus; H. G. H. v. Wijnkoop en A. Wissing; A, Evers en W. Horeman; A. Start en J. Mieog; H. C. v. d. Colk en J. M. Mulder; H G. d. Jong en J. v. Heerden: G. W Westers en .1 P.. Want; C H. d. Zwart en L. M. v. Rlel: J. C. Klein en C. d. Boer J. F. Lanfermeijer en W. Criens: G. v d Schee en C. H d. Geus; J. d Koning en E. A. M. Ruijgrok: C. P. J. Cas- trlcum en E. Slot; J. Radsma en C. M. Deken. GEHUWD: 29 Oct.. F H. Verpoorten en E. M F Arts; J. B. Derks en L. H. C. Sminia; J. Ja nüs en C. Peekstok; S. Nljssen en C. T. Groen woud: H. J. d. Vries en A. C v. Emmerik: W- I Berends en E Bastiaanse; J. K. A. J. v. Es en J v, d, Heide; H. J. Schulpzand en M. C. Vreene- goor; G. Thoolen en E. Prinsen: G. J. F. Schef- fer en E. W. Wolters; J. E. Modder en H Rienks; G. Kuiiper en A. Martens; H. Langeveld en J. Oser.ga; H Hatemink en J. Stevens; S. v d Meer en A. G. C d. Laat: P LJmbach en A Veenstra; F C. Nijman en L. Zandstra. BEVALLEN van een dochter: 26 Oct.. W. C. Cramer—Boeree: 28 Oct., p. C. Koopman—Hol- lcnkamp; 29 Oct., J, S Kervel—Janssen. BEVALLEN van een zoon: 27 Oct.. A. M. Balm v, Bruggen; 28 Oct.,, A. P. v. d. Bos—Jansen, W. C. Kaart—Florls; M. H. Draijer—v. Dam: G. op de Kelder—Menks: M. H. A. Bloem—Ver- hcljen OVERLEDEN. 25 Oct.. P. Tlbbe, 59 j,. Doel- straat; M. I.. Braams—v. d Mculen, 95 J., Haze- paterslaar.27 Oct.. J. d. Wit,*52 J.. Hazepaters- laar.. H. v. Malsen. 62 Verspronckweg; 23 Oct. C. J. v. Dljk, 78 Soutmanstraat; W. Ter- mohlen—v Wlerlngen. 79 Hofdijkstraat. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: A. Th. Klccf-v d Kolff z; J. Pi|l—Geerltngs. d.; C. J. P. v Saase— Pceljde, zoon. GEHUWD: G. Joustra cn tt. v, d. Plaat, halte. Hier schat men de productie op 85% van de oorspronkelijke raming. De productie. Al deze factoren in aanmerking geno men, raamt men de totale productie van deze campagne op 1500 millioen k.g. (dus 100 millioen k.g. minder dan in 1946), waaruit ruim 200.000 ton „witsuiker" ge produceerd kan worden. Voor onze sui kervoorziening behoeft deze verminderde productie geen gevaar op te leveren, aan gezien er op de wereldmarkt wel enige suiker te koop is. Minder trams naar Heemstede na 2 November Dezer dagen meldden wij, dat de di rectie der N.Z.H.V.M. een vermindering der frequentie op de stadsdienst Haarlem- Heemstede gezien het teruglopen van het vervoer op die lijn overwoog. Wij ontvmgen thans bericht, dat de om zetting van de 6-minutendienst in één van 7 1/2-minuut op Maandag 3 November ingaat. Na 19.10 (van Soendaplein af) en 19.46 (van Sportpark af) wordt even als thans een tien-minutendienst ge reden. Op buslijn 5 komen een paar kleine wijzigingen. De bewoners van Haarlem-Noord krij gen met ingang van 3 November reeds om 6.10 uur een bus van de Vergierdeweg naar de stad, vervolgens één om 6.25 uur. De tienminutendienst begint om 6.40 uur. Het eindpunt in de Amsterdamse buurt is verlegd van de Schaepmanstraat naar de Teding van Berkhoutstraat hoek Nic. Beetsstraat. 3EUGDPARLEMENT MEENT: Geestelijke steun voor Duitse jeugd noodzakelijk Het gaat goed met het Haarlemse Jeugd- parlement. Voor de derde zitting, Woens dagavond in de aula van het Ken- nemer Lyceum, waarop het probleem der Duitse jeugd aan de orde werd gesteld, waren 120 parlementsleden tezamen ge komen en op de publieke tribune bevon den zich vijftig toeschouwers. Een verge lijking met de Tweede Kamer valt dus in dit opzicht wel zeer ten gunste van de jeugdige politici uit. Het rapport van de studie-commissie stelde onder meer vast, dat men bij de beoordeling van de huidige Duitse jeugd de in en door de eerste wereldoorlog ont stane mentaliteit niet mocht verwaarlo zen. Vervolgens hield dr. P. J. Meertens, die in de afgelopen zomer een reis door Duitsland maakte, een inleiding. Hij on derscheidde de Duitse jeugd in drie grote categorieën: een élite, die ernst wil maken met de opbouw van een democratie, de bunker jeugd, die in geestelijk nihilisme ten onder gaat en de grote middenmoot, die wel wil werken, maar door de huidige moeilijkheden niet aan de slag kan komen en tot misdaad gedwongen wordt. Op deze inleiding volgde een levendig debat, dat resulteerde in een motie, waar in de wenselijkheid werd uifeegprnlron dat de Duitse jeugd op alle mogelijke wij zen geestelijk gesteund moest worden. Correspondentie en uitwisseling werden als middelen daartoe aanbevolen. Het bieden van materiële steun werd, hoewel de vergadering het nut er van in zag, als in de tegenwoordige omstandig heden onmogelijk, afgewezen. Een motie, die een drastische denazifi catie van de Duitse jeugd noodzakelijk achtte, strandde op de vele klippen, die aan dit probleem verbonden zijn. Dr. P. J. Meertens deelde nog mede, dat ook in Duitsland jeugdparlementen opge richt zyn, waarop de aanwezigen besloten contact met hun Duitse collega's op te nemen. De „vliegende baby" van zestien maanden keerde gistermiddag op Schiphol terug na in Philadelphia een operatie te hebben ondergaan, waarbij een verfschilfertje uit een long werd verwijderd. Deze operatie, welke met een speciaal apparaat werd verricht, duurde slechts zes minuten. Leonardo da Vinei Voor de Haarlemse Kunst Gemeenschap hield P. C. J. Reyne gisteravond in het gebouw Lange Margarethastraat 13 een voordracht over Leonardo da Vinei. De heer Reyne besteedde een aanzien lijk deel van zijn lezing aan het tijdperk, dat aan de Renaissance voorafging en aan de schilders die voor dat tijdperk het meest representatief waren. Aan de hand van lichtbeelden liet hij de overgang zien van het Byzantinisme, het starre vasthou den aan bepaalde tradities, naar de Renais sance, die de herleving bracht van een meer individualistische levensbeschouwing met daaraan verbonden het zoeken van j nieuwe wegen in de kunst j In het tweede deel van zijn lezing be- sprak hij uitvoerig het werk van da Vinei, de „alles-omvattende", het genie, dat te- j gelijkertijd schilder, beeldhouwer, bouw- i meester, ingenieur, geleerde en musicus wist te zijn en tevens de man, die als in- luider van de Renaissance beschouwd kan I worden. I Een voortreffelijke lezing, die een volle zaal trok. De „Eva" van J. Limpers Haarlem is een herinnerings-monument rijker geworden of liever: Haarlem heeft zijn eerste werkelijk fraaie beeld gekregen in Johan Limpers' Eva. Met een fijne geste eert de burgerij de nagedachtenis van een jonge heldhaftige kunstenaar die door de rauwe barbaars heid van een domme, ingebeelde vijand uit haar midden is weggerukt. Duitse grof heid doodde met één slag een veelbelovend talent, dat een schat van beloften inhield. Ons aller „Loutje" moge, gewichtig als hij' is, meewerken aan het aspect van de indrukwekkende Grote Markt, hij staat log en zwaar tegen de ranke gothiek der oude Sint-Bavo. Aan de robuste Frans Hals wordt her innerd in een monument dat, spichtig- theatraal, de grote meester onwaardig is. De nagedachtenis van de grote Lorentz leeft door in een nauwelijks op te merken buste in het park, dat naar hem is ge noemd, te onbeduidend om een groot man van wereldreputatie te kunnen eren. Nu is dan „Eva" gekomen, licht en sier lijk. In dit prachtige beeldje, rustig en ele gant, heeft Johan Limpers in allereenvou digste vorm, met zo weinig mogelijk uiter lijke beweging, de volheid van het inner lijke willen geven en hij is geslaagd. Zo eenvoudig van gedachte en opzet en zo roerloos-rein is het, dat voor menig be schouwer wellicht de stille bekoorlijkheid onopgemerkt zal blijven. Wanneer men echter met deze subtiele aanwinst aan het Kenaupark vertrouwd zal zijn, dan zal men er de artistieke be tekenis van gevoelen. Voortreffelijk is het beeld in de omgeving opgenomen zodat het silhouet zich in ieder jaargetijde fraai zal aftekenen tegen het verwijderd ge boomte en de nabije huizenrij. Het Kenau- park zou in een wereldstad kunnen liggen, het heeft iets voornaams, dat alle eer be wijst aan de bronzen „Eva", maar deze verfraait op haar beurt ook het park. Met weemoed overdenken wij wat er is verloren gegaan met het leven van de Kunstenaar die, zo jong nog, de macht be zat om op zulk een ontroerende wijze vorm te geven aan zijn verbeelding. HERMAN MOERKERK. Muziek Piano-avond Charles Mol De pianist Charles Mol gat Woensdagavond in de Begijnhofkapel een recital, waarop hij ten gehore bracht: Beethoven's Mondscheln-sonate, de Impromptu in as van Schubert, Hochzeitstag auf Troldhaugen vom Grleg. mitsgaders een uitgebreide collectie Chopin-composities en als toegift, de „Danse rituele du feu" van Em. de Falla. Dtt alles werd gespeeld In een tempo rubato van zulk een persoonlijke opvatting, dat de wer ken haast onherkenbaar werden. Een overvloe dig pedaalgebruik deed de rest om de muziek onduidelijk te m3ken, een onvolkomen techniek ie verdoezelen en wat technisch goed was te bederven. Zelfs een eenvoudig stukje als dat van Grieg werd door vrijhedeij van rhythme en tempo totaal scheef getrokken. Pambaur werd op het punt der vrije romantische stuwing glans rijk overtroffen, maar niet op dal der positieve pianistische kwaliteiten, waarmee hij ten slotte zijn persoonlijke visie op de composities nog aannemelijk weet te maken. En toch bezit <^h^^ les Mol hoedanigheden, die het vermoeden wekken: daar zit muziek in. Dit bleek zo nu en dan uit een Chopin-cantilene. Waren die quall- teiten nu maar tot gezonde ontwikkeling ge- Een strenge zelfcritiek en de confrontatie met pianisten van eerste rang. zouden orde moeten scheppen in dit ietwat verwilderd talent. JOS. DE KLERK Het woningtekort in Haarlem Heilzaam werk van ,,De blinden-penning" De afdeling Bloemendaal van de vereniging „Blinden-Penning" organiseerde in het Jeugd huis te Bloemendaal een bijeenkomst, waarop de heer H. Smallegange een uiteenzetting gaf van het werk van deze vereniging. Het bekende Am sterdamse Blindenkoor verleende medewerking. In vroeger jaren, zo vertelde de heer Smalle gange. was de blinde een paria of armlastige, doch heden ten dage is hij een werkend lid van de maatschappij. Door het verrichten van aller lei handwerk maakt hij zich nuttig en produc tief en bovendien Weet hij in zijn eigen onderhoud te voorzien, De hulp der vereniging-strekt zich uit tot blinden van alle gezindten en momenteel vinden ruim 100 blinde mannen en vrouwen in de werk gemeenschap verzorging. Sprekende over de culturele en geestelijke verzorgipg. zeide spr., dat men streeft naar ver heffing van de gehele mens. Het bllndenschrift wordt onderwezen, zodat de blinde weer in staat is met de wereld te leven en in een uitgebre.de braille-bibliotheek kan hij zijn ontspanning vinden. Tenslotte besprak de heer Smallegange de pensioenvoorziening, die men voor oude en ge brekkige blinden wil treffen, zodat zij niet on verzorgd zullen achter blijven. Toneel De grote race" 99- Maandagavond 3 November, aanvang 8 uur zal door de*Haagse Comedie, directeur Cees Laseur, de eerste opvoerinig van „De Grote Race" (Grand National Night) van Dorothy en Campbell Christie gegeven worden in de Stadsschouw burg. De vertaling is van Caro van Eyck, de regie van Paul Steenbergen. De medespelenden zijn: Ida Wasserman, Caro van Eyck, Elisabeth Andersen. Paul Steenber gen, Henri Eerens, Jan Retèl, Jan van der Lin den, Bob van Loersum en Gerard Hartkamp; décor Willem Deering. Bond Nederland-lsraël Op een bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Bond ..Nederland—Israël" In hótel Llon d' Or heeft Woensdagavond de heer J. J. C. van Dijk gesproken over ..Jerusalem een lastige steen aller volken". In zijn inleiding merkte hij op, dat de belangstelling voor Palestina de laatste tijd weer bijzonder is toegenomen, nadat het eerst een vergeten land was, slechts bekend in de school en de kerk. De heer Van Dijk besprak de huidige situatie en de mogelijke vooruitzich ten aan de hand van de uitspraken der pro feten. Sassenheim De commissie van advies is geen klachtenbureau Het huisvestingsbureau blijft de aangewezen instantie Dezer dagen is te Haarlem de commissie van Advies ingevolge de Woonruimtewet geïnstalleerd. Deze zal dus met haar werk beginnen. Het blijkt intussen dat er bij velen mis verstand bestaat over het werk dat deze commissie te verrichten heeft. Daarom is het goed in het licht te stellen, dat zij geen :aak heeft die direct verband houdt met de oplossing van het woningvraagstuk in volle omvang. De commissie is alleen bedoeld om aan B. en W. te adviseren over geval len van vordering van woonruimte. Het reeds jaren bestaande Huisvestingsbureau blijft dan ook bestaan en ongestoord door werken. Alleen als er gevallen aan de orde komen waarin vordering van woonruimte in het geding komt, moet de commissie de belanghebbenden horen en aan B. en W. adviseren. In bijzondere gevallen kan van de commissie ook initiatief uitgaan om on gevraagd met een advies tot vordering bij B. en W. te komen, maar het is niet te ver wachten, dat het daartoe vaak zal komen. Het ligt immers in de bedoeling de nor male weg te bewandelen. De leden der Commissie van Advies kunnen zich niet opwerpen tot klachtenbureaux. Alle klach ten die binnenkomen, moeten dan ook lopen over het Huisvestingsbureau. Er is wel nauw contact tussen dit bureau en de commissie, want het hoofd van het bureau is tevens'secretaris van de commissie. Hét publiek moet zich uitsluitend blijven rich ten tot het Huisvestingsbureau. Daar wordt overvloedig gebruik van gemaakt. Er wordt thans drie maal in de week door de ambtenaren van dit bureau zitting gehou den in het Stadhuis. Van 9 tot 11 uur kun nen de mensen komen, maar dikwijls is het bijna 1 uur voor de laatste bezoeker is te woord gestaan. Het aantal personen dat 's morgens komt wisselt van 40 tot 70. Dit is wel een duidelijke illustratie van het grote woningtekort dat hier bestaat, want vrijwel alle bezoekers komen om hulp te vragen om woonruimte te krijgen. Helaas is er zeer weinig beschikbaar, zodat het percentage der zoekenden dat tevreden gesteld kan worden, zeer laag is. Het wach ten is op de nieuwe woningen. Het vol gend jaar zullen er enige honderden ge reed komen, maar de stroom gegadigden daarvoor is zo groot, dat zelfs dat de wo ningellende slechts weinig kan doen ver minderen. Die zal alleen afnemen indien er meer nieuwe woningen gebouwd worden dan nodig is voor het opvangen van de normale aanwas der bevolking. De ver wachting is, dat het wel 1950 zal worden voor het zover is. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen te: Haarlem (Vleeshal) Ma tot en met Mei. Zandvoort (Haltestraat 4) C en D. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur N tot Ni, 2 tot 4.30 uur restant N NED. HERV. GEMEENTE Vrijdag 31 October, Hervormingsdag. Grote Kerk, Grote Markt, 8.00 n.m. Ds. E. Pot. Deze foto toont een van de eengezins huizen die op het ogenblik door het Onder ling Bouwsyndicaat in Sassenheim ge bouwd worden. Nu er zoveel geschreven wordt over de grote snelheid, waarmee de bouw van pre-fabricagewoningen en hout bouw wordt uitgevoerd, kan het geen kwaad er op te wijzen, dat aan dit huis tot nu toe maar 24 werkdagen zijn be steed. Zoals men ziet, het schiet al op. Van deze woningen zullen er twaalf in zes blokken van twee worden gebouwd. Zij bevatten een grote woonkamer, een eetkeuken, een hall, een W.C., drie slaap kamers en een badkamer. Men hoopt de eerste nog dit jaar klaar te krijgen en de andere zullen dan successievelijk begin van het volgend jaar gereed komen. Bovendien heeft de gemeente Sassenheim nog een aanvraag lopen voor 41 huizen van een groter type. Hoewel de toestem ming daarvoor nog niet officieel is ver leend, ziet het er naar uit, dat deze wel zal afkomen. Gezien de financiële positie van de ge meente, heeft men gemeend het particulier Groeiende ongerustheid over Mikolajczyk Ontvluchtingsbericht zou truc hebben kunnen zlj'n De vroegere Poolse gezant in Zweden, S. Sokolnicky, deelde gisteren aan United Press mede. dat het feit, dat Stanislaw Mikolajczyk nog niet in Engeland is komen opdagen, het vermoeden versterkt, dat hij gevangen genomen is door de Poolse geheime politie. Sokolnicky, die beschouwd wordt als de leider van de Poolse emigranten in Zwe den, verklaarde verder: ,.Wij vrezen, dat de hele geschiedenis over de verdwijning van Mikolajczyk een communistische pro vocatie is. Indien de vlucht van de Poolse boerenleider, die reeds verleden week werd beraamd, succes gehad zou hebben, zou hij nu allang Londen, Zweden of Denemarken hebben bereikt." In haar woning in Kenton, Engeland, wacht mevrouw Mikolajczyk bij de radio en zegt nog geenszins de hoop te hebben verloren, aldus United Press. Maar in de rokerige Londense cafés, waar de emi granten uit het vroegere Polen bijeen ple gen te komen, wordt met het hoofd ge schud. Het optimisme, dat ontstond bij het bericht van vijandelijke zijde, dat de vroe gere minister-president was gevlucht, is gestorven nu de dagen voorbijgaan zonder dat iets wordt vernomen. Velen van hen zijn nu van mening, dat Mikolajczyk Polen helemaaj niet heeft verlaten en dat het bericht van zijn ont vluchting is verspreid door zijn vijanden, om hierdoor zijn arrestatie of zijn terecht stelling te verdoezelen. Het Zweedse blad „Aftonbladet" wees er gisteren op, dat het bericht van Mikolaj- czyk's verdwijning het eerst de wereld werd ingestuurd door radio-Warschau., waarschijnlijk als een truc om de wereld te doen geloven, dat hij tijdens zijn ont vluchting is omgekomen, en hij in werke lijkheid achter slot en grendel zit in Polen. Het Poolse parlement heeft een commis sie benoemd voor het verrichten van een onderzoek naar de werkzaamheden van de voormalige vice-premier Stanislaw Mikolajczyk en andere afgevaardigden, die onlangs het land verlaten hebben, aldus meldt radio Warschau. De Poolse eerste minister verklaarde, dat deze vlucht „de atmosfeer zou zuiveren". BINNENI AND Bij Koninklijk Besluit Is gratie verleend aan P Drent, die lot de doodstraf was veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevan genisstraf. D. had deel uitgemaakt van een executiepeloton, dat elf Nederlanders heeft ge fusilleerd, De schipbrug bii Vreeswijk Is zodanig her steld, dat auto's weer van de brug gebruik kun nen maken. Over twee weken zullen de bakkers brood- bloem ontvangen welke vijf procent aardappel meel bevat. Een driejarig knaapje uit Helmond kwam al spelende te dicht bij de malende windmolen. Het kind kreeg een slag van de wieken en werd op slag gedood. HAARLEM EN OMGEVING Voor de stichting „Hoenderlo", de stichting van de bekende predlkant-philantroop Heldring, die zich ten doel stelt de verbetering, de terecht- brenging en de opleiding van verwaarloosde kin deren, zal op 1 November te Haarlem een bloempjesdag gehouden worden. Er zijn ook nog collectanten nodig. In de oorlog leed de stich ting veel. de oorlogsschade bedraagt niet minder dan f 50<L000 a f 600.000, Het bestuur van de afd. Haarlem bestaat uit de heren T. Dorrepaal Pzn., Nassaulaan 72. Th. G. Reckman, Wagenweg 72 en E. v. Markensteyn, van Egmondstvaat 2. Op 1 November zal zuster T. Ketel, wijkver pleegster van het Witte Kruis te Heemstede met pensioen gaan. Zuster Ketel heeft zich geduren de 25 Jaar vooral grote verdiensten verworven in haar strijd tegen de t.b.c. en voor het uit zenden van kinderen naar herstellingsoorden. De belangstelling voor de cursussen van „Jong Haarlemvooruit" is bijzonder groot. In enkele dagen meldden zich vierhonderd jon gens en meisjes aan. Er bestaat tot en met Za terdag a.s. nog gelegenheid zich in te schrijven. Daarna zal tot indeling worden overgegaan. De grootste belangstelling bestaat voor het vol gen van een cursus Engels en daarna voor al gemene ontwikkeling. Aan iedere cursus zullen ongeveer twintig meisjes en jongens kunnen deelnemen. De Haarlemse recherche heeft twee perso nen, een 34-jarige colporteur en een 41-jarlge heier aangehouden, die zich in Januari 1945 heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van twee snelwegers, welke in een winkel aan de Nagt- zaamstraat stonden. Donderdagmorgen om half elf reed een vrachtauto in de Grote Houtstraat in de richting van het Vervvulft. Even voor het Proveniers huis moest de bestuurder uitwijken voor een aan ce rechterzijde van de straat staande bakfiets. Van de tegenover gestelde zijde naderde een tram. Een botsing ontstond, waarbij de vracht auto'licht beschadigd werd. In „Het Remonstrantenblad" wordt medege deeld, dat mejuffrouw dr. Herfst, die beroepen is tot predikante van de Remonstrants Gerefor meerde Gemeente van Haarlem op 11 Januari a.s. haar intrede zal doen. Ter nagedachtenis van mejuffrouw L. A. C. de Clercq van Weel is in de kerfk aan de Wilhelminastraat een ge brandschilderd raam aangebracht, dat na de dienst van 23 November onthuld zal worden. initiatief zoveel mogelijk te moeten aan moedigen. De huizen zullen dan ook voor de verkoop bestemd worden. Dit houdt in, dat deze woningen waarschijnlijk niet alle aan Sassenheimers ten goede zullen komen, maar er toch in ieder geval toe zullen bij dragen, de woningnood te helpen verlich ten. Tuinlieden organiseren een Kersttentoonstelling Op een vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Om geving", die onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel werd gehouden, werd besloten om een week vóór Kerstmis wederom een tentoonstelling te organise ren, waarbij Kerststukjes zullen worden geëxposeerd. De tentoonstelling zal we derom in het Volkskoffiehuis worden ge houden. Een flink aantal leden gaf zich op i ^„;;1 ha4. v voor een Lathymswedstrijd, wiarvoor de I T,erw«' 1harmoniecorps van de H. plantjes werden besteld. De heer A. Glas. 0I? e vrolijke mimek liet ho- Rijksconsulent voor de fruitteelt hield g*1' "r've.erde omstreeks haif vier Prms een rede over de fruitteelt, waarin hij het BanihaKl, teneinde afscheid te nemen van grote nut besprak van een keuring van 1 ee£ Persoonlijke vriend, fruitbomen voor de handel en aantoonde, i ef kwatt. °var vler ™aakte het hoe sterk ook deze tak van kweken in de j loop der jaren vooruit is gegaan. Behalve fruit had de heer J. Nieuwen- huis een fraaie collectie Begonia's inge zonden, waarvoor in verband met de grootte der bloemen een flinke belangstel ling ontstond. Uit zijn toelichting over het kweken bleek, dat deze grote bloemen het resultaat zijn van een bestraling met elec- trisch licht. Duizenden deden uitgeleide aan de Nieuw Amsterdam De „Nieuw Amsterdam" is gistermid dag van de Wilhelminakade te Rotterdam vertrokken, teneinde via Southampton de reis naar New York te ondernemen. De belangstelling voor Nederlands vlagge- schip was de laatste tijd enorm geweest. Duizenden aanvragen uit alle delen van het land kwamen binnen om het zeekas teel te mogen bezichtigen, maar het was onmogelijk deze mensen tevreden te stel len. Het zou dag en nacht een schuifel- parade zijn geworden, welke aan het in terieur te hoge eisen stelde, zonder dat de elkaar voortstuwende mensenmassa ook maar enigermate voldoening van het bezoek zou hebben gehad. Zuiveringsbommen in Brussel In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn in Brussel op ongeveer hetzelfde uur drie bomaanslagen gepleegd. De helse ma chines richtten grote schade aan in en kele woningen doch er vielen geen slacht offers te betreuren. Vermoed wordt, dat deze bomaanslagen zijn gepleegd door vroe gere leden van de ondergrondse in Bel gië. daar de bommen geplaatst werden in huizen van politieke delinquenten, die door de gerechtelijke instanties kort ge- leden op vrije voeten werden gesteld. 1 Press). Urnen met provinciale aarde op 13 December naar de Dam De Nationale monumenten-commissie voor oorlogsgedenktekenen deelt mede, dat zij het plan heeft om in de tot stand- koming van het centrale nationale monu ment, dat mettertijd te Amsterdam zal verrijzen, alle provincies van ons land te betrekken. Zij meent hiervoor een uitste kende oplossing te hebben gevonden, mede dank zij de medewerking van de Commis sarissen der Koningin. Deze gezagsdragers zullen op Zaterdag 13 December een urn met aarde uit hun provincie naar Am sterdam brengen. Zij zullen worden bij gezet en, tot het definitieve monument verrijst, bewaard blijven in een urnenbe waarplaats, welke voor dat dooi op het Amsterdamse Damplantsoen zal worden opgericht. De architecten ir. A. J. van der Steur en A. Komter hebben de opdracht aan vaard voor een ontwerp van deze be waarplaats te zorgen. De bedoeling is dat deze urnen te zijner tijd worden ingemetseld in het voetstuk van het nationale monument. Deze plechtige bijzetting der urnen zal een hoofdmoment zijn van de actie, welke de nationale monumenten-commissie op 10 November zal beginnen. Verwacht wordt, dat leden van het koninklijk huis en talrijke autoriteiten niet alleen deze bijzetting zullen bijwonen, doch dat zij ook aanwezig zullen zijn bij de samen komst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, welke op die 13e December onmiddellijk aan de plechtigheid zal voorafgaan. Seinwachter veroorzaakte spoorwegramp bij Crovflon Een seinwachter gaf gisteren toe ver antwoordelijk te zijn voor het spoorweg ongeluk bij Zuid-Croydon, waarbij Vrij dag 31 personen werden gedood en 58 ernstig gewond. De 29-jarige seinwachter, Horace Dou glas Hillier, deelde aan de onderzoekings commissie van het ministerie van trans port mede, dat hij gemeend had, dat de eerste trein, die op weg was naar Londen, het station had verlaten, ofschoon zijn automatische signaal-aanwijzer toonde dat dit niet het geval was. Daar hij gedacht had, dat het apparaat verkeerd aanwees, had hij met de hand het signaal veranderd waardoor werd ge seind, dat de lijn vrij was voor de vol gende frein Deze zat vlak achter de eer- gewuifd en nagestaard door honderden op de kade en later door duizenden, die langs de Maasoever een plaatsje hadden gezocht om de zeereus uitgeleide te doen. Lagerhuis verwierp Conservatieve motie Het Britse Lagerhuis heeft Woensdag avond met 348 tegen 201 stemmen een amendement van de oppositie op het ant woord op de troonrede verworpen. Het amendement dat Dinsdag door Winston Churchill werd ingediend, be helsde een beschuldiging aan het adres van de regering, die een partijpolitiek voerde, leiderschap miste, geen bestuurs- geschiktheid bezat en niet de verzekering zou hebben gegeven, dat maatregelen ge nomen zouden worden ter bestrijding van de economische crisis. SCHEEPVAART K. H. L. Merwede, 28 Oct. te Rlo de Janeiro (uitreis). Delfland, ~28 Oct. van Rlo de Janeiro naar Victoria (thuisreis). Westland, 28 Oct. te Montevideo (uitreis). K, N. S. M. Prima. 28 Oct. van Gothenburg naar Amsterdam. Ornen, 27 Oct. te Santander, Orestes, 27 Oct. van Dublin naar Amsterdam. Helder. 28 Oct van Amsterdam naar Antwerpen. Niebe, 29 Oct. te Rotterdam. Theseus, 29 Oct. te Amsterdam. Delft. 28 Oct. te Curasao. Zeehond, 28 Oct. te Paramaribo. Trajanus. 27 Oct. van Cartagena naar Puerto Limon. Berkel, 29 Oct. te Amsterdam. Deo Duce. 23 Oct. te Kopenhagen. Stentor. 28 Oct. te Alexandrië. Tiberius, 28 Oct, te Venetië. Doggersbank, 28 Oct. van Hamburg naar Odensee. Ilos, 28 Oct, van Alexandrië naar Tripoli Socrates, 28 Oct. te Valparaiso. Ornen, 28 Oct. te Bilbao. K. P. M. De Eerens passeerde 27 Oct. de Maldive eilanden. Laatste positie Nederlandse passagiersschepen, Donderdag 30 October: Aldabi, 30 Oct. van Rot terdam te Antwerpen. Amstelkerk, Amsterdam Takoradi. 29 Oct. 70 mijl Zd van Las Palmas. Cottica, Paramaribo—Amsterdam. 30 Oct. te Pontadelgada. Indrapoera, 29 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, Batavia—Amsterdam, pass, 29 Oct, Kaap Bon. Kota Baroe, Java—Rotterdam, pass, 29 Oct. Pan- tellacla. Maasland, 29 Oct. van Rio Grande naar Santos. Nieuw Amsterdam, 29 Oct. van Amster dam naar Batavia. Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden gisteren 1% uur Koninklijke Olie 456 450 290 288 380 374 A K U 173 170 194 Nederlandse Ford 408 Nederlandse Kabel 302 304 Calvé certificaten 176 Yz 174 Scheepvaart-Unie 190% 188% Boll.-Amerika Lijn 184 I8II/2 Deli Maatschappij '174y2 173^ H V A 2371/2 235 A'dam Rubber 167% 165(4 Ned Handel Mi] 140% 139% N.-I. Handelsbank 1071/2 398 107 Billiton Mij II. 392

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 4