t C „Nationale souvereiniteit conditie voor het bestaan van oorlog" sanatocen Aandelenmarkt beïnvloed door verscheidene emissies Het peil der gedemobiliseerde troepen ligt „verrassend hoog" ER (S WEER BLUE Wereldnieuws ZATERDAG 1 NOVEMBER 1947 2 UNIVERSITE1TSDEBA T: De Studentenvereniging voor Federale Wereldregering afdeling Amsterdam heeft een nuttig initiatief genomen, dat een in teressante avond heeft opgeleverd in de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam: Zij organiseerde een debat over de natio nale souvereiniteit met als inleider prof. dr. J. H. C. Creyghton S. J., waarbij zij een aantal hoogleraren en de Amsterdamse communistische wethouder drs. B. S. Polak uitnodigde als „opposanten". Het experi ment kan volledig geslaagd heten, wanneer men de opzet ervan ziet als een streven tot het wekken van belangstelling onder de studenten en anderen voor een idee. dat steeds nadrukkelijker en vaster-omliind boven de politieke horizon uitstijgt en zich aandient als de kristallisatie van een schokkende evolutie op het gebied der we reldsamenleving: het idee van beperking der nationale souvereiniteit ten bate van een centraal wereldgezag, dat de wereld eindelijk moet bevrijden van de oorlog en haar een internationale rechtsorde moet geven- Prof. Creyghton gaf in een „inleiding op zijn inleiding" het belang weer van het feit, dat de categorie der studenten vertrouwd wordt gemaakt met het denkbeeld ener radicale verandering in de wereldorgani satie en wees erop dat nieuwe ideeën meestal het gemakkelijkst ingang vinden bij mensen, die het verst van de politieke werkelijkheid afstaan. Prof. Creyghton karakteriseerde vervol gens het kernpunt zijner beschouwing: ..Het gaat om de opvatting, dat de tijd ge komen is om voorgoed af te schaffen het beginsel der nationale souvereiniteit en het te vervangen door een wereldgezag voor die zaken, welke de wereldsamenle ving raken en een beperkt nationaal gezag voor de aangelegenheden, die slechts van nationaal belang zijn. Zijn betoog vooraf indelend in vier thesen, noemde prof. Creyghton de vol gende stellingen die hij wenste te om schrijven en verdedigen: 1. Zolang de nationale souvereiniteit ge handhaafd blijft, kan er op de wereld geen gevestigde vrede zijn. 2. Het kwaad van de oorlog zal voorgoed zijn bezworen als wij de nationale souvereiniteit kunnen doorbreken. S. Of deze doorbraak tijdig zal gelukken, kan niemand zeggen. 4. Dit laatste neemt niet weg dat wij moeten trachten het te bereiken met alle energie, alle volharding en alle wijsheid die in ons zijn. Souvereiniteit en oorlog. Ten aanzien van zijn eerste stelling for muleerde de inleider de vraag: Kan er op vrede worden gerekend als de staten geen hoger recht erkennen dan het eigen recht? En onmiddellijk daarop aansluitend: Kon de Volkenbond en kan de UNO de wereld vrede garanderen? Het antwoord, aldus de inleider, luidt ontkennend op beide en de geschiedenis is daarbij de onwankelbare getuigenis. Het nakomen van verplichtin gen moet de staten kunnen worden af gedwongen. Volgens het Volkenbondssta tuut en het Handvest hadden de staten enerzijds verplichtingen, doch anderzijds werd hun souvereiniteit erkend en kon IVoor gezonde regelmaat: I Br|MI m' rTTimHMi De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8 00. 13 00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Voor postzegelverzamelaars. 8.40 Lichte muziek. 9.12 Sport. 9.15 Werken van Hin de! en Bach. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Alma Musica. 10.30 Briefgeheim. 11.00 Orkest, koor en soliste. 12,00 Strijkkwartet. 12.30 Zondagclub 12.40 Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", 13.15 Lichte muziek. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14,00 Jehudl Menuhl. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Kamerorkest en soliste. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Franse chansons. 16 30 Sportreportage. 17.00 Trekkers- en zwerversliedjes. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sportreportage. 18.15 Boekbespreking, 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Ned. Herv. kerk dienst. 20.05 Requiem van Verdi. 21.45 Luister spel „De Kopermijn" (IV). 20.30 Walsen. 23.15 Actualiteiten. 23.30 Platen. flJLVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8 00. 9.30. 13.00, 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8.15 Hinde], 8.25 Hoogmis. 9.45 Koorzang. 10.00 Kerk dienst uit de Geref. Kerk Heemstede, voorgan ger Ds. A. Dondorp. 11.30 Platen. 1.215 Boekbe spreking. 12.30 Orkest. 12.55 Zonnewijzer 13.15 Welk boek?. 13.20 Orkest. 13.40 Apologie! 14.00 Platen. 14.15 Oratorium „Passie" van Theo van der Bijl. 15.40 Orgel. 16.00 Katholieke Actie. 16.10 Vervolg oratorium. 17.00 Kerkdienst „De Jonge Kerk". 16.30 Reformatiesymphonle van Mendels sohn. 19.00 Psalmen van Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Lauden. 20.10 Platen. 20.13 De gewone man. 20.20 „De Zilvervloot". 21.00 Luisterspel „De Heraut der Zielen". 21.45 Zang en piano. 22.10 De Van Rooyens. 22.15 Sport- reportages. 22.50 Symphonle van Bruckner. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 16.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. T.15 Gymnastiek. 7.30 Franse muziek. 8.15 Platen. 9.15 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.25 Klarinet en piano. 11.45 Voordracht. 12,00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20. Syl- vestri-kwartet. 13.45 Platen. 14 00 Noorse volks liederen. 14.30 Voor Jonge moeders. 14.35 Bach- cantate. 15.05 Luisterspel „Meneer Sampson".15.50 Russische muziek. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Voor de schooljeugd. 17.30 Platen. 17.46 Rijk over zee. 16,15 Planoduo. 18.30 Strijdkrachtenprogramma 19.00 Platen. 19.10 Mendelssohnherdenklng, 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen de dag, 20.15 Amerkiaonse platen. 20.45 Arbeid voor de geruwde vrouw. 20.05 Missa 1n C Beethoven. 22.00 Platen. 22.15 De vakbeweging ln het buitenland. 22.30 Het Meestertrio. 23,15 Dans- orke9t. 23.45 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 9 00 Pianowerken van Debussy. 9 15 Zie kenbezoek. 9.35 Werken van Berlioz. 10.30 Mor gendienst. 1100 Piano. 11.16 Voorlezing. Koorzang. 12.00 Platen. 12.30 Weeroverztcht 12.33 Kamerorkest en solisten. 13.15 Orgel. 14.00 Voor de scholen. 14.30 Lichte muziek. 15.15 Musette- k.anken. U.30 Gedichten van Verlalne op muziek vs e. Mulder. 16.00 Bijbellezing, 16.45 Hflndel. 17.00 Voor kleuters. 17,15 Onbekende kamermu ziek voor blazers. 17 45 Orgel. 18.15 Sport. 18, Mandollne-Jeugd-orkest. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Platen. 20 05 Proloog. 20.15 Uitzending uit Middelburg. 21.15 Lezing. 21.35 Kwintet van Haydn. 22 44 Kerkelijk orgel- «pel. 22 45 Overdneking. 33.00 Symphonlsche mu- *tek van Dvorak. 13.46 Platen. hun niets worden afgedwongen. Het sou- vereiniteitsbegrïp vertoont volgens inlei der twee inwendige gebreken, verankerd in zijn structuur. Het is ten eerste relatief, ten tweede negatief. Relatief, doordat het pas ter sprake komt wanneer de verhou ding van de éne staat tot de andere in het geding is. Wanneer er één wereldstaat zou zijn, zou deze zich niet souverein noe men. Het begrip houdt een waarschuwing in. Het is bovendien negatief omdat het in wezen slechts een ontkenning is van on derworpenheid aan anderen. De Volkenbond en de UNO faalden in hun pogingen tot uitbanning van de oor log, omdat zij beide de nationale souverei niteit onverminderd handhaafden. Zij ver enigen geen volken, doch staten, en deze twee begrippen dekken elkander niet. Niet de parlementen doch de regeringen zijn in de UNO vertegenwoordigd, en deze UNO onderwerpt zich aan de afzonderlijke staatsorganisaties harer leden. De inleider détailleerde de onderdelen, waarin de na tionale souvereiniteit der UNO-leden on verminderd is blijven voortbestaan. De nationale souvereiniteit is nog nooit zo sterk en reëel geweest als thans. De ver schillende staten zijn in de UNO volkomen ongelijkwaardige grootheden, omdat de statengrenzen soms meer dan een volk omsluiten en soms dwars door een en het zelfde volk een scheidslijn trekken. Ten aanzien van zijn tweede stelling, die hij verreweg de boudste noemde, betoogde de inleider dat oorlogen zich niet plegen voor te doen binnen organisaties die leven onder een centraal gezag. De vraag is daarbij: Kan zulk een centraal gezag blij ven voortbestaan, wanneer het eenmaal gevestigd is? Imperia plegen te vergaan zoals zij zijn ontstaan, aldus prof. Creygh ton. De geschiedenis volgt de lijn, waar van de uitzonderingen het bestaan beves tigen: Het aantal souvereiniteiten wordt steeds kleiner, hun uitgestrektheid steeds groter. De eenheid van een staatkundig be stel wordt veel meer gedragen door de be stuurden dan door de bestuurders. Vervolgens betoogde de inleider dat oor logen niet ontstaan door de bloeddorst der mensen, doch door de vrees en de achterdocht. Met boek „Anatomy of Peace" citerend wees spreker op de vicieuze cirkel van vrees en bewapening en noemde de oorlog een „verstandige reactie op toe standen. die niet zouden,mogen bestaan". Zijn derde stelling omschrijvend, achtte spreker de kans aanwezig dat de idee van afschaffing der nationale souvereiniteit, die grootste revolutie aller tijden, een kans tot verwezenlijking heeft. Hij betreurde .het gebrek aan belangstelling dat een groot deel der Nederlandse pers voor deze.aan gelegenheid aan de dag legt en bestreed het vaak-gebruikte tegenargument, dat het ook andere generaties niet gelukt is de oorlog te bezweren. De toestand van van daag, aldus inleider, is immers geheel an ders. De wereld is technisch, economisch en militair rijp voor iets geheel nieuws. De oorlog heeft het stadium bereikt, waarin hij met fatsoen ten onder kan gaan. Er zijn slechts twee wereldoorlogen geweest uitbreiding van het begrip „wereld oorlog" is niet meer mogelijk. Wellicht heeft het verschijnsel thans zijn apotheose bereikt en is de totale oorlog de inleiding tot zijn verdwijnen geweest. Er is een kans op verwezenlijking van het idee, dat wij voorstaan, aldus besloot de inleider zijn beschouwing over deze stelling, om daarop aansluitend het laatste punt als bezieling voor de wereldfederalisten te omlijsten met een opwekking tot volharding en opti misme. Het alternatief is: vrede of geen vrede en niet: deze vrede of die vrede. Er is geen andere keuze. Wij zijn geen uto pisten utopie is het, vrede te verwach ten van een organisatie als de bestaande, die altijd tot oorlog heeft geleid. Prof. Creyghton besloot zijn inleiding met het woord van George Washington, gesproken bij de poging tot verwezenlijking der Amerikaanse Unie: „Laten wij een standaard oprichten tot welke een eerlijk en verstandig man komen kan. Het resul taat is in handen van God". Geanimeerd debat. Behalve wethouder Polak namen aan het debat de professoren Tammes en Pos deel, wier opmerkingen leidden tot ver heldering van verschillende détails der onderhavige kwestie. Wethouder Polak verweet de inleider, dat hij zich had blij ven bewegen in het abstracte en vage, slechts diagnose stellend zonder reële ge neesmiddelen aan te wijzen. Hij bestreed de stelling, als zou onder een centraal ge zag de oorlog uitgesloten zijn en ontlokte de inleider de toelichting, dat de nationale souvereiniteit niet de oorzaak, doch de be- staansconditie van de oorlog kon worden genoemd. Prof. Tammes wees op het feit, dat een deel der nationale souvereiniteit reeds in de UNO is opgeofferd. Prof. Pos wenste nadere gegevens te horen over de oorzaken van de oorlog en meer inzicht te krijgen in de nationale beweegredenen tot oorlog, waarop de heer Polak als zijn mening te kennen gaf. dat de maatschap pelijke structuur der klassen en de daaruit voortvloeiende tegenstellingen als oorlogs oorzaak zijn aan te wijzen, waarbij hij pleitte voor een uitbanning van de oor log door toepassing van sociologische methoden. dan nog dat slechte slapen l Gij kent dat! Dagen van hangerigheid; futloos en loom; alles zien van de donke re kant. En als dan ook nog 's nachts de slaaf) niet komen wil, nog méér zwarigheid en zorgen in het verschiet. Dat is allemaal een gevolg van verslapte zenuwen. Neem regelmatig wat Sanatogeu en reeds na korten tijd blijken U de heilzame gevolgen aan lichaam en geest. Nog altijd zitten de Nederlandse beleg gers in de hoek, waar de slagen vallen. De kracht van het Beleggingsfront (Overleg in Beleggingszaken) is gebroken sinds de rijksfondsen zich daaraan op last van de minister van financiën hebben moeten .ont trekken en voor de belegging der sp'aar- bankgelden een nieuwe regeling wordt ge troffen. Het Beleggersfront heeft de na de bevrijding aanvankelijk vastgestelde norm van 3V2 Pet. yoor langlopende leningen niet kunnen handhaven en zich bereid verklaard aan lagere publiekrechtelijke lichamen a pari gelden te verstrekken a 2V2 pet bij een looptijd van 1015 jaar, a 2}i pet. bij een looptijd van 1520 jaar, a 3 pet. bij een looptijd van 2030 jaar, voor een looptijd van 30 jaar en langer zal de eerste 10 jaar met 3 pet., vervolgens met 3V2 Pet. genoegen worden genomen. Gevolg hiervan is dat het tijdelijk onder broken conversieproces weer in volle gang is en niet alleen de nog uitstaande 3V2 pet. leningen van gemeenten en provincies de een na de ander worden afgelost, maar ook de 33V2 Pet. leningen waarvan vol gens de lening-overeenkomst op een datum in het begin van 1948 de rente tot 3V2 Pet- moet worden verhoogd. Reeds enige tijd bewogen de 3V2 pet. obligaties van gemeenten en provincies zich in de buurt van pari, terwijl de 33V2 pet. obligaties Nederland 1938 deze week zelfs beneden pari (99 11/16 pet.) terugliepen. Wat betreft de laatstgenoemde lening, waarvan ca. f l'A milliard uitstaat, is er in de financiële pers en ook bij het afde- lingsonderzoek der begroting in de Tweede Kamer bij de minister op aangedrongen om althans mede te delen wat er op 1 Maart 1948 met deze lening zal gebeuren, opdat houders en kopers tenminste weten waar zij aan toe zijn. Nog slechts enkele weken geleden noteerden de obligaties der 33Vg pet. Nederland 1938 V2 a Pet. boven pari „Zeker niet lager dan van de gemiddelde Nederlandérs In ons vorig nummer gaven wij reeds bijzonderheden over de Demobilisatie- Studiedag, die Donderdag door de Natio nale Federatie voor Geestelijke Volksge zondheid in Utrecht gehouden is. Daarbij lieten wij vooral het licht vallen op de techniek der te verwachten demobilisatie. Maar er is natuurlijk het congres duur de van 9 tot 5 uur! veel meer ter sprake gekomen. In het bijzonder is het moreel der sol daten en mariniers aan de orde geweest. Daarover werden inleidingen gehouden door de majoor aalmoezenier L. A. M. Goossens en de hoofd-vlootpredikant Ds. J. Sillevis Smit. Zij verzekerden dat er veel kwaads over het moreel onzer troe pen verteld is, vooral wat het zedelijk le ven betreft, dat niet op feiten steunt. Er zijn natuurlijk wel ontsporingen voorge komen, maar waar vindt men die niet. Een opmerkelijk feit is, dat zich het oor deel van zeer velen over het moreel der troepen in Indië in gunstige zin gewijzigd heeft. De indruk van mensen die uit eigen a'anschouwing kunnen oordelen is. dat het peil van onze jongens over zee niet lager is dan van de gemiddelde Nederlanders; een noemde het peil „zelfs verrassend hoog". Ongewenste elementen zijn zo spoedig mogelijk uit het leger en de marine ver wijderd. Verschillende zwakken, die eerst licht tot het verkeerde neigden, zijn door het goede voorbeeld van kameraden die het nauwer nemen met de levensbegin selen in het goede spoor gekomen. Daar om aldus de conclusie behoeft men in Nederland niet op te zien tegen de komst van de gedemobiliseerden. Maar het thuisfront in Nederland moet de gedemobiliseerden op de juiste wijze ontvangen. „Geef de jongens werk en be hoorlijke levenskansen en alles zal zonder moeilijkheden verlopen" zo werd door de inleiders verzekerd. Althans voor 95% geldt dit. Er is helaas een klein deel dat een bijzondere zorg zal eisen, maar omdat dit in verhouding gering is, zullen ook die moeilijkheden wel overwonnen kunnen worden. Onze jongens van over zee hebben recht op een billijke behandeling bij de demobi lisatie. Typerend was, dat in de congres zaal een groot doek hing: DEMOBILISATIE ZÜ voor ons Wü voor hen. Onder de gedemobiliseerden zijn men sen die zonder veel moeite weer in het arbeidsproces opgenomen zullen worden. f gtp Zie pagina 5 Geen wonder, want industrie en nijver heid zien verlangend uit naar werkkrach ten. Maar er zijn ook veel jongens en jonge mannen naar Indië gegaan die geen enkele vakbekwaamheid hadden, zelfs nog geen vak gekozen hadden. Die moeten ook ge holpen worden. Het kan niet ontkend worden, dat onder die jongelui in Indië thans de bange vraag opkomt: „wat zal er met ons gebeuren, krijgen wij nog een kans?" Regering en Thuisfront moeten samen werken om in deze iets goeds tot stand te brengen. Er moet voorkomen worden, dat de gedemobiliseerden zich verongelijkt gaan gevoelen, want dat zou een maat schappelijk gevaar kunnen opleveren. Dat zo iets niet denkbeeldig is, bewijzen de gebeurtenissen in de geallieerde landen na de demobilisatie. Neemt men deze voor zorgen niet, dan worden de gedemobili seerden licht een prooi voor extremisti sche elementen. Het is dus zo werd geconstateerd niet alleen voor de militairen van belang dat in eendrachtige samenwerking de de mobilisatie goed verloopt, maar ook een landsbelang. Reeds nu moeten de jongens over zee er van overtuigd zijn, dat er goed voor hen gezorgd zal worden! De IJmuiden 215 weer in veilige haven De botter I.TM 215. die enige weken ge leden bij Castricum strandde is door twee andere botters los getrokken en naar IJmuiden versleept. CURIOSA en zij die tegen deze koers hebben gekocht, lijden dus bij aflossing a pari, of bij con versie een gevoelig koersverlies, hetgeen had kunnen worden voorkomen indien de minister zich ten aanzien van het lot dezer lening niet in een waas van geheimzinnig heid gehuld had. Geleide economie is. zo heeft prof. Hen- nipman gezegd, geheime economie. Thans verluidt dat de 33V2 pet. obligaties Ne derland 1938 zullen vervangen door een nieuwe 33V2 pet. lening, waarvan de rentevoet na 10 jaar tot 3V2 pet. zal worden verhoogd, op welk tijdstip dan na tuurlijk het gevaar van eenzelfde manipu latie bestaat, zodat de in het vooruitzicht gestelde renteverhoging weinig meer dan een loos gebaar wordt en haar aantrekke lijkheid voor de beleggers grotendeels ver liest. Alleen als op het tijdstin dat de rente verhoging tot 3% pet. moet ingaan, de rentestand tot of boven genoemd percen tage gestegen is en de minister geen kans ziet een nieuwe lening tegen 3 pet te plaat sen. mag op verhoging van de rentevoet tot 3V2 pet. worden gereken*!, hetgeen uiter aard voor de koers der obligaties een sti mulans betekent. Deze stimulans wint aan betekenté. wan neer, zoals thans bii de conversielening van Amsterdam (f 60.000.000 33V? pet. obli gaties a pari), vervroegde aflossing na 5 iaar slechts tegen 101V? pet. na 10 jaar tegen 101 pet. mogelijk is. wat wil zeggen dat conversie de debitTice alsdan op grote kosten zal komen te staan. Intussen zal er op moeten worden ge rekend dat belangrijke kaoitalen weer zul len vrij komen, want niet alleen Amster dam gaat tot aflossing van 90 millioen 33Vp pet. obligaties over, terwijl slechts 60 miilioen 33V? pet. obligaties worden uitgegeven, ook Nobrdholland en Haarlem zullen hun 33V2 pet. leningen aflossen en voor de daardoor ontstane geldbehoeften zal slechts ten dele of in het geheel geen beroep op de vrije geldmarkt worden ge daan. omdat rijksfondsen het leeuwendeel opnemen. In zoverre zullen vele beleggers reikhalzend uitzien naar de emissie der 3'p pet. obligaties Koninklijke, welke naar men zegt, op de conversie der 3ZV2 pet. Nederland 1938 moet wachten. Hoe men ook over de toekomstige waar den (koonkracht) van het geld mag den ken. uitsluitende belegging in aandelen brengt uiteraard ook risico's met zich mede, welke niet iedere belegger op zich mag nemen. Het is daarom geen wonder dat op de aandelenmarkt ter beurze van Amster dam ook deze week de vraag afnam en over de hele linie een koersdaling intrad, waar bij echter van overstelpend aanbod geen sprake was. Dit is ook niet te verwachten, niet alleen omdat de aankonen nagenoeg uitsluitend met eigen geld zijn gedaan en het karakter van belegging dragen, maar ook omdat er in de vooruitzichten van het Nederlandse bedrijfsleven geen verande ring ten ongunste zijn ingetreden. Integen deel, wat men in verslagen en prosoecti van de Nederlandse ondernemingen leest, getuigt van een voortgaand bedrijfsherstel én van zeer bevredigende resultaten, zodat over het lopende iaar op hogere dividenden mag worden gerekend. Deze zijn trouwens ook over 1946 mee gevallen blijkens de opbrengst der divi dendbelasting over de eerste 9 maanden des jaars, die met een bedrag van 26 millioen de van 11 tot 15 millioen verhoogde raming voor het gehele jaar verre heeft overtroffen. Dit geldt nagenoeg van alle belastingen: de niet op kohier gebrachte heffingen brachten in 9 maanden 1224 millioeniop bij een oorspronkelijke raming van 1279 millioen voor het gehele jaar, welke later tot 1482 millioen verhoogd is. Het spreekt wel vanzelf dat de vele- emis sies van de laatste weken enigszins rem mend werken op de vraag naar de reeds genoteerde fondsen. Deze week is de N.V. Zwanenburg-Organon voor het eerst met een publieke uitgifte uitgekomen en wel van 5.000.000 aandelen a 145 pet. Het feit dat dit belangrijk concern na een winst van 1.6 millioen in 1946, gedurende het eerste halfjaar 1947 reeds een winst (voor aftrek belastingen) van 1.2 millioen kon behalen, wijst er opnieuw op dat het ons Nederlandse bedrijfsleven thans naar den vleze gaat en de verminderde vraag naar aandelen vermoedelijk slechts als een tij delijk verschijnsel moet worden beschouwd. Huisvrouwen betaalden een half millioen te veel Controle op prijzen van borstelwerk bleek niet overbodig In Juli heeft de Prijscontrole 1484 win kelbedrijven gecontroleerd, waarvan 565. dus 39 pet. voor een proces-verbaal in aanmerking kwamen. Vooral borstelwerk bleek te hoog geprijsd te zijn. Als gevolg van de controle weigerde een aantal win keliers voortaan borstelwerk te kopen van grossiers en fabrikanten, die ook te hoge prijzen vroegen. Bij 197 grossiers en fa brikanten bleek prij sovertreding zeer ge bruikelijk te zjjn. De omvang der overtre dingen was tamelijk gevarieerd: in een enkel geval beliep deze zelfs 50.000 gulden. Volgens een ruwe schatting acht de Prijs controle het aannemelijk, dat de huisvrou wen in het eerste halfjaar van 1947 onge veer een half millioen teveel voor borstel werk hebben betaald. Het resultaat van de controle is, dat op het ogenblik de zaken, welke borstelwerk verkopen, dit in het al gemeen tegen geoorloofde prijzen doen. Panda en de Meestervlïeger 89. „Dat zijn ze!" zei Kraan met een valse glimlach. „De schavuiten! Ze staken mijn vliegtuig in brand en dachten, dat ze op die manier de wedstrijd konden winnen! Maar ze vergaten, dat er nog récht is in dit land, niet waar sheriff?" ,fLo is het!" zei de sheriff. „En wat hebben jullie daarop te zeggen, schurken?" „Het is alle maal gelogen!" snauwde Oehoe„Hij heeft ónze kist in brand geschoten met een vuur pijl!" „Mooi'" zei de sheriff „Je wilt dus eerst een beetje nadenken. Goed! Gooi ze in de cel!" Even later zaten Oehoe en Pan- Pax-tabak bonvrij Evenals Zuid-Amerikaanse sigaretten.... Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van heden af tabak van het merk „Pax" in veertig-grams-verpakking zonder inlevering van bonnen mag wor den verkocht. Dit geldt zowel voor Pax- rooktabak als voor Pax-shag- en pruim tabak, benevens Pax-pruimrollen. Ook kunnen van heden af sigaretten, vervaardigd van Zuid-Amerikaanse ta bak, hetgeen op de verpakking is vermeld vrij verkocht worden. Alle andere merken tabak en alle andere soorten sigaretten met uitzondering van de Volksherstelsiga- retten mogen niet zonder bon worden ver kocht. Kind liep brandende petroleumkachel omver Bovenhuis uitgebrand Een tweejarig meisje, dat in de keuken op de derde verdieping van een woning in de Pontanusstraat te Amsterdam speel de, liep een brandende petroleumkachel omver. De keukenvloer vatte onmiddellijk vlam. hetgeen gelukkig onmiddellijk door de 28-jarige moeder ontdekt werd. In paniekstemming greep zij het kind, haal de haar jongste telg uit de wieg in de voorkamer en snelde de trappen af. Wei nige ogenblikken later stond de woning in lichterlaaie. De brandweer wist de vlam men met vier stralen te doven. De derde verdieping en de zolder waren toen echter totaal uitgebrand. De gedeeltelijk verze kerde inboedel ging verloren. Levenslang geëist tegen verrader. De advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Assen heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 29-jarige arbeider A. B„ uit Enschedé, die tijdens de bezetting in een autofabriek te Zwickau als agent van de Gestapo heeft gefungeerd. Vele leden van een ondergrondse bewe- da in een klein muf hokje met één ging, waarbij hij zich op verzoek van de raampje. En door dat raampje kon Panda Gestapo had aangesloten, heeft bij de net zien, dat Kraan zijn toestel startte en Gestapo aangegeven. Van deze mensen, wegvloog. „Daar gaat hij, baas!" zei Pan- arbeiders uit verschillende landen, kwa- da. „Wat nu?" „Dit is ons einde!" zeimen velen in de Duitse concentratiekam- Oehoe somber. „We hebben peen kans! pen om het leven. Voor zijn praktijken meer..*." ontvang hy een Judas-loon van 300 Mark. Tank C-RGENS IN EEN DORP aan de Zuide- lijke Veluwe-rand staat een tank Geen olie- of benzine-tank maar zo'n echte, loodzware, kwade gevechtswagen uit de oorlogstijd, bereid om over en door alles heen te rijden. Een domme tank. nu tot werkeloosheid gedoemd en tot monument verheven. Want de eigenaar van de liefe lijke kleine buitenplaats, die het monster op het zachtgroene gazon voor zijn woning heeft gezet en er een hekje omheen ge plaatst, wil er kennelijk de oorlog mee in herinnering houden. Is hij bang dat hij hem anders v.ergeten zou?. De tank verrijst dreigend nevens het vriendelijke, bochtige oprijlaantje naar zijn kleine landhuis. Maar zijn omgeving bespot zijn dreiging. Vroeger moet hij. in slagorde met andere tanks, op zijn stalen rollers van hoge hellingen zijn komen donderen, vuurstralen flitsend uit zijn draaibaar kanon een en ander onder een zwaar, onweer-bezwangerd zwerk, zoals oorlogs-tekenaars dat onveranderlijk afbeelden. Nu bloeien, althans in schone jaargetijden, blauwe en rose bloemetjes om hem heen, zich zorgeloos wiegend in de wind. Efen veldmuis strijkt bedaard zijn snor op en kijkt spottend naar het hem overhuivende stalen geweld De poes van de buren springt met een lenig wipje op zijn kanon en koestert zich dromerig in een zonnestraal. Het is de poes, niet de tank waarvoor de veldmuis vlucht. En een pad wringt zich rustig onder het krijgs- monster door; denkelijk woont daar een hele padden-familie, clie nog nooit zo'n veilig en beschut plekje gekend heeft. De tand des tijds heeft de tank aangetast, Hij verroest. Ziin ondergang is begonnen, En hij kan niet ontkomen. Het symbool is blijkbaar dat kinderachtige hekje om hem heen. Houten paaltjes, een halve meter hoog, verbonden door één enkele ijzerdraad, houden hem in hun omheining gevangen. Vroeger zou hij ze verpletterd hebben zonder er iets van te merken. Nu kan hij er niet tussen uit. Eigenlijk staat hij daar voor gek. Voor schut. Aan de kaak. Hij is een belachelijk oud monster. Zou de bewoner van het kleine landhuis dit bedacht en welbewust berekend heb ben? Zou hij, overwegend dat belachelijk heid zelfs tanks doodt, zich hebben voor genomen op deze wijs tevens eventuele oorlogsbacillen in de melkboer, de bakker en andere dagelijks-passerende leveran ciers te verdelgen? Ik weet het niet. Men moet niét teveel verwachten, ook niet van bezitters van liefelijke kleine landhuizen Maar die tank is mij bijgebleven Zo vergaat 's werelds geweld, heb ik gedacht: als een malle stalen dikdoenerij achter een zielig, klein hekje, H. R. ik geef alleen m'n toestemming als jullie je ringen koopt bij Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49, TEL 20049. HAARLEM (Adv.) Uit de brand in de brand Het café „De Friese Bar" in de Grote Hoogstraat te Leeuwarden brandde in de nacht van 15 op 16 April geheel af. Spoe dig bleek, dat er opzet in het spel was. De recherche arresteerde een viertal mannen, onder wie de exploitant van het café. De eigenlijke brandstichters, J. W. en P. V. zijn reeds berecht en kregen 41/2 jaar ge vangenisstraf. Thans hebben de 35-jarige caféhouder P. T. en de 27-jarige melk venter S. V. terecht gestaan wegens het uitlokken tot brandstichting. T. bewerkte W. en beloofde hem f 1000 en wanneer de verzekeringspenningen zouden zijn ont vangen nog een bedrag van f 2000. De andere verdachte beloofde V. een be drag van f 1500. Maar hij liet het niet al leen bij beloven. Op de avond voor de brand haalde hij een revolver voor de dag en zei tegen V.: „Als je het vanavond niet doet, vinden ze je dood langs de weg". Tegen V. en T. vorderde de Officier van Justitie zeven jaar gevangenisstraf. Met een oogopslag. Naar verluidt zijn de E monocledragers ln het geheim aan oefenen om hun reputatie ais kunstenaar! met het „glas" hoog te houden. Men Is na melijk bang. dat de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Sforza, hen zal gaan overtreffen. Volgens de Daily Tele graph zou Sforza ln staat zijn het oogglas uit zijn rechteroog meteen ln zijn vestzak te laten vallen. (U. P.) Onparlementair. Het Australische labour Rowley James, uit Newcastle, was gisteren ln het parlement in een hevig debat gewik keld over de nationalisatie der banker.. Mid den ln zijn rede pauseerde hij echter even en boog zich over een der microfoons waar mede het parlementsgebouw vla de radio- omroep met de luisteraars ln het land bonden is Hij zei. „ik heb hier een bood schap voor mijn tandarts. Milton In New castle. Milton tk hoop van harte daF je zit te luisteren want ik had graag dat je voor het weekend mijn tanden klaar had". Na dit ongewone Intermezzo wierp hij zich weer vuur ln het debat over de nationalisatie. <U. PI Huwelijkscadeau*. De Joodse gemeenschap Philadelphia heeft een zilveren feestbokaal met aarde van „Independence Square' daar als huwelijksgeschenk aan Prins» Elizabeth gezonden. Een woordvoerder van deze gemeenschap sprak de hoop uit. dat bij het eenjarig huwelijksfeest een bokaal met aarde van vrij Palestina kan worden gezon den. De Aga Khan heeft prinses Elizabeth ter gelegenheid van haar huwelijk een 1 rieveulen ten geschenke aangeboden. Hartsverlangcn. De door de Amerikaanse omroep onder het motto „Hartsverlangen" uitge schreven opstel-prijsvraag Is door de hoofd onderwijzer Charles L. Bowlby uit Amesbury (Massachusetts) gewonnen met het opstel „Waarom ik een reis naar Nederland zou willen maken". De winnaar ontvangt als pril! een gratis reis per K.L.M naar en een gralti verblijf van 10 dagen in Nederland. Mogen meedoen. België behoort tot de weinige landen In Europa, waar de vrouwen nog slechts voor de gemeenteraadsverkiezingen en niet voor de verkiezingen voor de pro vinciale staten en voor de algemene verkie zingen hun stem uit mochten brengen. Hier aan zal thans evenwel spoedig een einda komen Een wetsontwerp, volgens hetwelk vrouwen In de toekomst ook aan deze ver kiezingen mogen meedoen, zal namelijk dezet dagen aan de regent ter tekening word«# voorgelegd.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2