Wordt de sanering inderdaad afgeschaft? Waarom Van IVeeit Kort en Bondig I 5Z Voetbafoverzichf ZATERDAG I NOVEMBER 1947 haarlems dagblad Vit het Bloembollen-bedrijf De verdeeldheid is niet verminderd Onze correspondent in de Bloemenbollen- Btreek schrijft: Ket besluit van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, genomen in de Maandag gehouden vergadering, ofh de regering te verzoeken de bestaande sane ringsmaatregelen af te schaffen, is wel zeer Vérstrekkend geweest. Bij de anti-saneerders, vooral bij hen die van de aanvang af, dus gedurende veertien jaren, tégen de maatregelen hebben gestre den. heerst grote vreugde. Men vraagt zich echter af, wat het resul taat zal zijn van deze uitspraak van de Algemene Vereniging. In de kringen van bloembollenkwekers en -exporteurs heer sen hieromtrent zeer uiteenlopende menin gen. Niet alleen kwam zulks uit door het steinmencijfer waarmee het desbetreffende voorstel er dóór kwam (185160) maar een weinig opvallend, maar belangwekkend feit kan eveneens als richtlijn gelden: de prijs der teeltvergunningen is door het be sluit niet of nauwelijks beïnvloed. Voor lopig wacht men af. D* uiteindelijke beslissing berust bij de regering. Zij zal waarschijnlijk advies vra gen bij hetzelfde Bedrijfschap, dat in de redevoeringen zowel door de anti-saneer ders als door hun tegenstanders zo fel is aangevallen en waarin, *aar veler mening, het bloembollenvak onvoldoende vertegen woordigd is. De opvattingen der regering omtrent ge leide economie doen twijfel rijzen aan de mogelijkheid, dat zij de maatregelen met één slag zal opheffen. Daar bij hebben wel de werkgevers in hel bedrijf zich thans doen horen, maar ïiiet de werknemers. En het laat zich aan- tien, dat ook zij in dit kapittel een stem Wensen. De anti-saneerders hebben op de verga dering een motie ingediend, waarin min of meer de stok achter de deur wordt gezet, en waarin de datum van 1 Januari 1948 ultimatief wordt genoemd. Het zal wel eind November, misschien December worden, eer een nieuwe vergadering uitgeschre ven. de beschrijvingsbrief aan de afdelin gen is toegestuurd en in de afdelingen is behandeld. Dan wordt het wel heel kort dag. Ook de positie van het hoofdbestuur van „Bloembollencultuur" is onzeker. Dit be stuur toch wilde juist zijn positie %'erster- ken door het uitschrijven van een referen dum, waardoor het met de cijfers kon aan tonen, hóe het bloembollenvak over de maatregelen dacht, een oordeel, gerijpt buiten de sfeer van heftige actie, die de laatste tijd in het vak steeds meer gaat overheersen. Tegen dat referendum beston den eveneens bezwaren; velen waren het riet eens met het beginsel der progressivi teit. daarin toegepast, waarbij rekening ge houden werd met de door ieder beteelde oppervlakte: anderen wensten ook de ex porteurs in te schakelen. Maar hoe het zij, het hoofdbestuur had zich kunnen verge wissen van de mening der vakgenoten, en door die wetenschap gesteund, zijn houding kunnen bepalen. Nu is een uitspraak gevallen, waarmee daaraan twijfelt niemand het hoofd bestuur, met enkele uitzonderingen, het niet eens is. Door deze uitspraak is de ver deeldheid in het vak nog eens te scherper naar voren gekomen. Zo is de situatie momenteel meer pré cair dan ooit. De positie van het hoofd bestuur, naar binnen en naar buiten, is uiterst moeilijk. Met grote spanning wacht ieder af, wat er thans gebeuren gaat. Maar dat de tijd nog niet daar is om „de vlag te doen wapperen boven vrije bedrijven" zo als een woordvoerder der anti-saneerders het uitdrukte, daarover zijn ook zij het wel Taxi Bei 1 3 OOO DAG EN NACHT CITY TAX n.v. telefoon 16.17.2, Roxenstraat 49, DAG EN NACHT Oprichting van twee kleuter scholen voorgesteld Zoals wy geruime tijd geleden al ge meld hebben is de minister van Binnen landse Zaken wel ingegaan op het verzoek van de raad om een aantal bijzondere kleu terscholen beperkt te subsidiëren, doch was overigens van mening, dat het treffen van nieuwe voorzieningen in casu tfe oprichting van 'een aantal openbai'e kleu terscholen, waarom de Raad eveneens verzocht had nog korte tijd moet wor den aangehouden. Echter hebben Gedeputeerde Staten het gemeentebestuur doen weten, dat zij be reid zijn, voorstellen in overweging te nemen, die strekken tot het te niet doen van de vermindering van het kleuteronder wijs te Haarlem, ontstaan door het ophef fen van de school aan de Jansstraat. B. en W. hebben deze gelegenheid aan gegrepen om de raad voor te stellen op korte termijn lokalen in te richten in de P H. van de Leyschool en de Frans Hals- school, waardoor twee gedeelten van de gemeente, waar ten opzichte van dit on derwijs een noodtoestand heerst, n.l. het Jan Gijzenvaartkwarlier en het Sóenda- plein, van openbare kleuterscholen voor- lien worden. Voor de inrichting van de lokaalruimten Is een bedrag van 2600 nodig. „Democratisch Staatsbestuur" Onder voorzitterschap van de heer D A, J. Bpek kwam de A -R. Kiesvereniging ..Dr H Colijn" in Haarlem-Noord in vergadering bijeen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren J. Blauwboer en E. v. Leeuwen. De actie voor het MiUloenplan der party bleek met kracht te worden aangevat, Mr. A. Bruch hield een rede over Democratisch Staatsbestuur, waarin hij de geschiedenis der democratie weergaf. Hij merkte op. dat de parle mentaire democratie grote waarde heeft. Juist de anti-revolutionairen hebben hiervoor steeds op de bres gestaan. Spr. herinnerde aan het woord van dr. A. Kuyper. die gezegd heeft dat hij Christen en mitsdien democraat was. Steeds behoren echter de Juiste verhoudingen in het oog te worden gehouden. De regering regere. doch houde ook de rechten en vrijheden van het volk in het oog. Her parlement heeft zich beper king op te leggen opdat het door déraillementen geen wegbereider worde voor dictatuur. Bij een democratisch staatsbestuur past geen regeren bij Konjnklljke besluiten of algemene maatregelen van bestuur. Het parlement is de plaats waar de regering met het volk behoort 1c spreken „Praatjes op de brug" of het pas achteraf inlichten der volksvertegenwoordiging schaden de parlementaire democratie. Spr. besloot zijn betoog met eer. opwekking om de anti-revolutionaire beginselen te propa geren tot het welzijn van regering en volk. Afhalen bonkaarten Maandag bestaat er gelegenheid tot het af halen van bonkaarten voedingsmiddelen en achoenenbonnen te: HAARLEM (Vleeshal): restant M. N tot in met NI ZANDVOORT (Haltestraat 4): E en F HEKMRTBJIE (Binnenweg 160): 9 tot 13.30 jhur O, 2 tot 4.30 uur P en Pe. Toneel Cabaret ,,De inktvis" Een avond van journalisten voor boekenvrienden Als ik alle medewerkenden moest opsommen van het journalistencabaret „De Inktvis" die gisteravond ln „De Leeuwerik" onder aus piciën van „De Bezige Bij" deze wonder lijke combinatie deed de naam Kruisstraat eer aan de verkopers en andere vrienden van het boek op een zeldzaam plezierige wijze heb ben vermaakt, zou de mij toegemeten ruimte verspeeld zyn. zonder dat de lezers wisten hoe leuk en ongedwongen het allemaal was Eigenlijk weet ik niet met wie lk moet be ginnen. Maar Jeanne M. Roos verdient ondub belzinnig de lionneur aux dames, al was het alleen maar* om haar perfecte vertolking van de dagdromen van een burgermeisje dat zo pro zaïsch uit de zevende hemel van haar verbeel ding op de rand van haar ledikant terugploft. En dan ben ik heus haar vrouw van lichte zeden helemaal aan het begin niet ver geten. Evenmin als ik Annie Schmidt kan ver geten. Een keuze te maken uit de mannen ls moei lijk. Wlm Bijmoer ontwierp de décors en zong zeemansliedjes. Wim Wlttkampf lokte zijn Marjolijne langs de zoldertrap naar beneden om op kousevoeten bij zijn guitaar in het maanlicht te dansen en de glundere Plet Tim mer zat aan de vleugel. En nu komt mijn moeilijkste taak: woorden te vinden om Han Hoekstra te loven, de dor stige dichter, die zich in zijn rol van confé rencier als een Inktvis op het droge scheen te voelen Omdat lk ze niet kan vinden leen ik er enkele van de essayist Binnendijk, waaruit men zelf mag kiezen: hij bezit een charmante, weifelende en onbesliste vraagtoon, een vaar dige ontvankelijkheid voor lichte schakeringen van sentiment en voor de absurde ongerijmd heid van het leven, zowel schroom als tege lijkertijd werkzame en spitse fantasieIk 6top met dit plagiaat uit vrees voor over schatting. En lk wil ook regisseur Van Meche- len niet overslaan. Deze Inktvissen hebben laten zien en horen dat zij humor, kolder en een gezonde dosis romantiek kunnen spulten. En lk heb tot mijn oprechte vreugde in de encyolopaedle gelezen, dat Inktvissen een onbeperkte groei eu levens duur bezitten. Dit zij zo. DAVID KONING. Ex-kapitein der brandweer tot 8 Nov. 1948 geïnterneerd De vijfde kamer van het Haarlemse tri bunaal heeft haar advies bekend gemaakt in de zaak tegen de vroegere kapitein van de Staatsbrandweer te Overveen H. B., wie o.a. ten laste was gelegd, dat hij zijn medewerking heeft verleend bij het ver zamelen van legergoederen voor de Duit sers in 1940, dat hij in Groningen als comtnandant van de W.A. een zaal heeft laten ontruimen en dat hij in een gevor derde woning van de gemeentesecretaris van Deurne is gaan wonen, toen hij daar benoemd was tot hoofd van de beroeps brandweer. Het advies luidde internering tot 8 November 1948. Kringloop Door de recherche Is ln het Huis van Bewa ring waar hij terzake van verduistering van een electromotor was gedetineerd, gehoord een 27- jarlge machinebankwerker die zich in de maand Augustus van dit jaar schuldig had gemaakt aan diefstal van een benzinemotor en een startmotor. De benzinemotor is door vijf verschillende han den gegaan en tenslotte aan de oorspronkelijke eigenaar te koop aangeboden. De man heeft bekend. Nachtdiensten apotheken. Th A. Klinkhamer. Koninginneweg 69. tel. 11056: Grijseels Van Hees. L. Veerstraat 19. tel. 11000; Frans Hals-Apotheek. Fr. Halsplein 1. tel.' 11180 en te Heemstede door: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek. Zandv.laan 164. tel. 26772. Diaconale Kunstavond Het kinderhuis der Nederlands Her vormde Diaconie, dat onder de naam „Het Zonnehuis" in korte tijd in ruime kring bekend geworden is, heeft Donderdag op eeti in het Gemeentelijk Concertgebouw ge- j geven diaconale kunstavond in het mid- j delpunt van bijzondere belangstelling ge- staan. De propaganda-commissie van dc Ned. Herv. Diaconie te Haarlem heeft in liet geven van deze kunstavond een mid- del gezien om de aandacht op het kinder- huis te richten. Zowel uit hetgeen mr. J. H. Ekering in zijn openingswoord mede deelde als uit de toespraak van dr. A. K. Straatsma uit Den Haag over het onder werp: „De Kerk en de verlaten jeugd" bleek hoe groot het arbeidsveld van het Zonnehuis en van andere met een zelfde doel gevormde instellingen is. Over een tekort aan medewerking heeft de propaganda-commissie bij het organi seren van deze avond niet te klagen ge had. Daar was allereerst het mannenkoor „Proza en Poëzie", dat onder leiding van zijn dirigent Jan Booda het concert be gon met Psalm 8 van Richard Hol in een levendig genuanceerde vertolking. De organist Piel Halsema kreeg gele genheid om de rijke klankkleurschakerin gen van het te weinig bespeelde orgel van Cavaillé Coll te demonstreren met een deels stemmige, deels virtuoze uitvoering van de Pastorale en de finale uit de le j Symphonie van A. Guilmant. Als begelei- der steunde hij de alt Akke de Vries bij haar voordracht van een recitatief en j aria uit de opera „Rinaldo" van J. F. Han del en aan „Sei Stille dem Herrn" uit het i oratorium „Elias" van F. Mendelssohn Bartholdy. De stem van Akke de Vries heeft een bijzonder mooie, warme glans verkregen, die mede aan de innerlijke ex pressieve waarde van haar zang ten goede kwam. Veel succes verwierf de sopraan Jo Hekkert-v. Eij^den met haar voordracht van drie populair geworden liederen van Cath. v. Rennes en Arn. Spoel en van een de Zaanstreek verheerlijkend liedje. De bas-zanger Jac. Lagas toonde zijn aanleg voor het komische genre. Verder verleende de declamator F. C. van Dorp zijn medewerking. Meer nog dan mét „Belsazar" van Willem de Mérode was van Dorp in zijn element met zijn geestige voordracht van het Rotterdamse en het Groningse schetsje. P. ZWAANSWIJK. De tol aan het verkeer Gisteravond om kwart over acht had op de Rijksstraatweg bij het oude Haarlemterrein een aanrijding plaats tussen een personenauto, ko mende uit de richting stad en een wielrijder, die daar de weg overstak. Bij dit oversteken weifelde de wielrijder, waardoor hij door de auto werd aangereden. Hij brak zijn lioker- onderbeen en is na door de O. D. ter plaatse te zijn behandeld naar de Deo overgebracht. Een wielrijdster die gistermorgen op de Jans- weg in de richting van het station reed, verleen de geen voorrang aan een wielrijder, die van rechts uit de Parkstraat kwam en de Jansweg wilde oversteken. De wielrijder viel en kreeg een bloeduitstorting aan zijn linkerknie. HIJ ls naar de Deo overgebracht. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 31 October 1947 GEHUWD: 31 Oct., C. F. Bruynlng en N. L. Volger. OVERLEDEN: 29 Oct., H. G van Rotterdam. 64 J.. Kamperlaan: 30 Oct.. P. Stelleman, 79 j_, Fa- briciusstraat; J.. 4 J„ z. van J. S. Nijssen. Djam- blstraat: J. J. A., 1 m. z van M. L. Bakker, Gasthuisvest; C. F. J. Kempe. 58 j„ Frans Hals straat 50. rd. BEVALLEN var een zoon: 30 Oct.. M. G, Stern Honcoop; E. de Muinck—Visser; A. G. van Andel—Sandifort; T. Tern^aat—Roelofs. 2 z.; 31 Oct., J. H. de Ridder—Kok" BEVALLEN van een dochter: 29 Oct., K. Jak- Keus; 30 Oct.. A. M. Heemskerk—van viersen; M. Wester—Roest; H. Werdekker—Kolijn; C. Breed—Bakker; A. C. Akkerman—van Veen; C. Wiebering—Nunnlnk; S. A. Twlest—van Her waarde; H. C. Meijerink—de Vries; 31 Oct.. M. M. MarchandHorn; B. Choy—Warnaar; M. G. van der SpekStrengers. Leerlingen en oud-leerlingen van de SPORTACADEMIE Nauwelaerts de Agé worden hierdoor uitgenodigd tot het bijwonen van een JUDO DEMONSTRATIE te geven door de Franse kampioen JEAN BEAUJAN uit Parijs, op ZONDAGAVOND 2 NOV. te 8 uur precies BLOEMENDAALSE- WEG 152, OVERVEEN, tel. 25355. (Adv.) het U moeilijk te maken, wanneer U bijna alle artikelen voor uw Baby in EEN zaak kunt kopen. Wij hebben in WIEGEN, LEDIKANTJES en COMMODES een grote sortering. voor de baby Anegang 46 Predikbeurten HAARLEM. Xwl. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel ing. Klokhuis plein, Avondgebed. Zondag, 10: Ds. W. J. v. Elden, H. Doop, 4. Liturgische Godsdienstoefe ning voor Doofstommen en Slechthorenden ln de Consistorie der Grote Kerk. 7: Dr. H van der Loos. Haarl.-Noord. Nleuwè Kerk. 10: Ds. G, J Waardenburg H Doop. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. S H. J. Voors. 7: Ds. E. Dijkhuis. Oosterkerk 10: Ds. G. A Barger. Heemstede 7: Ds. P. J. Mackaay. Bakenesserkerk 9 30: Kin- derkerk. Kapel Bethesda Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Klnderkerk. Dhr, A. Zonnevylle. 10.45: Ds. E. Dijkhuis. Diaconessenhuis 4.15: Ds S H, J, Voors. Ver. van Vrljz. Her.vormden, Jacobstr'nat 6. 10.30 uur: Ds. J. Heldlnga Eglise Wallonne, Èegijnhof 30 Dimanche 2 No- vembre a 10 h. 30: Service présidé par Mr. le pasteur M. Jospin Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: H. Avondmaal. 7 30: W. Akse Beverwijk. Zuldcrknpcl, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. G. B. van Prattenburg. Driebergen. 8: De zelfde. Evangellsatiesamenkomst. Opwekkings- sainenkomsten. Zulderstr. 15. Donderdag 8: Dhr. J. Dammuller, Evangelist van de Ned. Chr. Gemeehschapsbond, Alkmaar. Vr(]e Evan gelische Gemeente, Bakenesscrgracht 65. 10: L. J. Neerlngs, Evangelist. 5: Dezelfde O. R. G. Centrum. Westerhoutpark IA. 10.30: Ds A R. de Jong. Evang. Lutli, Gemeente. 10.30; Ds C. H Brandt. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10 30: Ds, Leendertz, H Doop Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. F. Kleyn, van den Haag. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, 10: Ds. A M. Boeylnga. 5: Ds. J, A. van Arkel. WUhelm'ina- kerk 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. W. Slert- sema. Zuid-Oosterkerk 10: Ds, P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeylnga. Lyceumkerk (van Merlen- straat) 9: Ds. J, W. Siertsema. 5: Ds. P de Ruig. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel 10.30 en 5:-Dienst. Geref. Gemeente. Parklaan 21 Zaterdag 7: Ds M v d Ketterij, uit Vlaar- dingen. O I'D-G ER. GEM., Parklaan 21. Maan dag. Dankdag. 10 en 7.3(k Ds E. van Dijk, van den Haag. Baptlste Gcmecjitc, Parklaan 34. 10: Ds. J. W. Weenink. 5: Dezelfde H Avond maal. 8: Jeugdsamenkomst. (geb. Salem) Ned. Chr. Geineenschapsbond, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 8: Sprs H. v. d. Brink te Bloemen- daal en J. Dammuller te Alkmaar. Leger des llells. Schagchelstraat 26. 10 en 8: Majoor A. G. Schram. Christian Science. 10: Ned. Taal-, 11.15: Engelse taal. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14 10 en 7.30: Samenkomst. Ge meente des Heren. 10 en 7: Samenkomst. Ver gadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: Sa menkomst (Broodbreken). Gemeente Gods, Fr. Halsstraat 4. 10: Samenkomst, Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Vergadering. Hersteld Apost. Zendingsgemeente. Wilhelmi- nastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendingsgemcente. Jacobijne- straat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Uni versele Eredienst. (Soefi Beweging) Ged Oude Gracht 47. 10.30: Dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonla", Geen dienst Het Roze kruisers Genootschap. Bake- nessergracht 13 7,15: Tempeldienst Mevr. H. Stok-Huyser. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. 10: Ds. G, Koelt. 7: Ds. J. de Jong Za terdag 7.30: Avondgebed. Iminanuëlkerk. 10; Dr. H. v. d. Loos. H. Doop. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon, H Av. 5: Dezelfde H. Av. en Dankzegging. Ned. Prot. Bond, Ber kenstraat 10. 7: Ds K van der Horst, te Hoog woud. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. L Hoorweg Jr. Noordcr Kapel. Minahassastraat. 3: C M van Binsbergen. student Beatenberg. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat 10 en 5: Ds j. C Marls. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wil- helminapleln. 10: Ds.'Bartlema. 7: Ds. Henkels. Kapel Nw. Vredenhof 10.30: Ds Henkels 7: Ds v. Nleuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem., Den Haag Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J Richel. Camplaan 10: Dr. P J Richel. 5: Ds. A Dondorp, Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 141 8.15 en 3. J Keizer AERDENHOUT. Ned. Herv Kapel 10: Ds J. E. Drost. Intrede. Relig. Kring. 10.30: Ds. H. Dufour, Doopsgez Pred. te Wageningen, BLOEMENDAAL. Ned. Herv, Kerk, 10: Ds. A. J. van Rhijn, van Haarlem. Bevestiging van Ds. J. E. Drost Ned. Prot. Bond, Potgleterweg 4. 10.30: Geen 'dienst. Geref. Kerk. 9. 10 30 en 5: Ds. D. Kuiper, van Rilland Bath Soefi Be weging, Popellaan 1 4: Dienst Vrye Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Ge zongen H Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. van Dorp. van Heemstede, SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. H J. James, van Amstelveen. De Toorts, Duinweg 10: Ds. J. de Jong. Ned Herv Kapel 5: Ds. J. van der Wiel. Jeugdhuis der Ned. Herv. Gem. 10: Ds. P. A. Tichelaar. Jonge Jeugdkerkdienst Prov Ziekenhuis 7: Ds. Visser SPA ARM) AM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk, 10: Ds. G. H. v. d. Woord West. Kon. Emmaschool. 10: Ds. J. Kroon. H Av. 5: De zelfde H. Av. en Dankeegging. Evangelisatie „Bethel", Oost-Kolk. 10: H. de Wachter. „Acht professoren en een meisje" (Rem brandt) is een klucht, die geen andere verdiensten heeft dan dat zij een aaneen schakeling van waanzinnige situaties en een aantal goed gespeelde rollen rijk is. Dat is echter genoeg om een dolle geschie denis te vormen: niet na te vertellen, maar door en door komisch en afgezien van een inzinking in het midden met een voortreffelijk opgebouwde climax. Gary Cooper is zo knullig als hij maar zijn kan in de rol van een onhandige pro fessor die van een doortrapte danseres het Amerikaanse idioom wil leren. Die grap jes over het „slang" gaan goeddeels ver loren in de Nederlandse teksten, maar af gezien daarvan blijft er genoeg over om daverende lachbuien te ontketenen. Barbara Stanwyck speelt de niet op haar mondje gevallen danseres goed, maar in wat gevoeliger scènes is ze veel minder overtuigend. Prachtig zijn de zeven andere professoren: een collectie dierbare opa's, die grappig zijn zonder belachelijk te wor den. Het tafreel van de maaltijd waaraan ze oude herinneringen ophalen is een fijn, zelfs een beetje melancholiek stukje co- medie, te geestig blijkbaar om door het eenmaal aan het lachen gebrachte publiek helemaal te worden begrepen. Zijn do eerste delen soms wat arm aan filmische handeling, de apotheose is een onweerstaanbaar prachtstuk. „Gekooide jeugd" (City). Deze Franse film, waarin Noël een sympathieke en boeiende rol vervult, is gemaakt volgens een origineel procédé, dat niet nalaat het lyrische element sterk te accentueren. De jonge, humane paedagoog, die door, Noël met sprekende realiteit wordt weergegeven stelt zijn belevenissen uit het opvoedings gesticht en zijn taaie strijd tegen de fou tieve methoden die daar door een ijzeren directeur worden doorgevoerd, op schrift. Zijn boek trekt de aandacht en maakt hem tot een bekend man. Aan de hand van zijn mémoires krijgt de film haar inhoud, die n ontroerende en meeslepende allure krijgt dank zij een realistische eenvoud, slechts sporadisch afwijkend naar het sentimen tele. Het is een reprise voor Haarlem, doch een welkome. „De vrouwelijke Tarzan" (S p a a r n e). De veelbelovende ondertitel van het twee de deel der film: „De vlucht naar de vrij heid" loont aan, dal de sombere voorge voelens, die de laatste avonturen van het deel van verleden week achter lieten maar schijn waren. "Niet dat de strijd van de schone Nyoka en haar dappere vlie genier tegen een bende schurken, en de gevaren van de Afrikaanse jungle nu al gewonnen is. Voorwaar niet. Er moeten heel wat moeilijke situaties de camera passeren voor de zaak van het amulet, die van de diamanten en nog een paar dingen meer geregeld ziin. Het geplaagde twee tal wordt werkelijk met geraffineerde wreedheid van het ene avontuur naar het andere geleid. Maar ziet: de jungle is toch rechtvaardig, want hij bereidt de misda digers een einde, zo gruwelijk dat het alle film-schurken ten voorbeeld moest zijn. Het is alles de Tarzan-traditie waardig. „De Jantjes" (Luxor) zijn terug ge keerd ter gelegenheid van het veertig- BINNENLAND VrUdagmlddoag heeft oud-minister prof. dr. J. H. A. Logemann het ambt van gewoon hoog leraar in het staats- en administratieve recht van Nederlands Indië. Suriname en Curacao, aan de rijks-Ufllverlsteit te Leiden aanvaard met het uitspreken van een Inaugurele rede over de wegen der rechtswetenschap. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. E. Drost, dte zijn arbeidsveld in Aer denhout zal vinden, wordt Zondag 2 November in de ochtenddienst in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal als predikant bevestigd door ds. A. J. van Rhijn. Des namid dags 3 uur houdt de nieuwe leraar zijn Intrede in de Ned Herv Kapel te Aerdenhout. Voor het medisch candldaatsexamen ls te Amsterdam geslaagd de heer S. Bosma te Haarlem. Bij de gemeenteraad van Haarlem ls Inge komen een verzoekschrift van de heer J. H. Bor ger, om ontslag als directeur van de Incasso-, stortings en ophaaldienst. Zoals gemeld is houdt dit verzoek verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Daar het anders noodzakelijk zou zijn de af deling Haarlem van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers op te heffen, stellen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voor. voor het Jaar 1948 een subsidie te verlenen van f 6000. Aan de heer H. J. Zoet, zilversmid bij de fa. W Voet en Zoiien, te Haarlem ls toegekend cle aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eremedaille ln zilver. De heer H. C. Verkruysen begint a.s. Maan dagavond zijn serie van vier voordrachten ln de Nijverheid. Jansstraat, over: „De weg tot zuiver levensbegrip". Di<li Sanders zal op Donderdag 6 Novem ber eer. Iiederenavond geven ln de Begllnhof- Kapel te Haarlem. Aan de vleugel begeleid door Hans Schouwman brengt zij liederen ten ge hore van Brahms, Haydn, Delvincourt, Pou- lenc en Schouwman. De hoer E. J. Posthuma te Overveen ls te Leiden geslaagd voor het candldaatsexamen rechtsgeleerdheid. jarig toneel-jubileum van Herman Bou- ber Er ziin maar weinig Nederlandse stukken die dit spel van Amsterdamse humor en simpel realisme in populariteit evenaren. Bouber zette mensen uit het volk op het toneel en liet ze leven tot in de toppen van hun vingers. De film is daar een gelakte en opge poetste uitvoering van. Zy mist het spon tane van het volkstoneel en wil het over het algemeen te echt doen. Maar temidden van veel onnodig pathos zijn verschillende karakteristieke rollen vrijwel geheel in tact gebleven. „Walvis in zicht" (Frans-Hals). Een Polygoon-Profilti-product, dat wordt aan gekondigd als de eerste Nederlandse film na de bevrijding. Het is eigenlijk een jour naal van de eerste reis van de Willem Ba- rendsz gemaakt door de cineast Hannes de Boer. Geen speelfilm dus, maar een do cumentaire en als zodanig ongetwijfeld interessant, omdat zij een beeld geeft van het harde en smerige werk. dat op een walvisvaarder aan de orde van de aag is. Zo af en toe komen er dan ook scènes in voor, die over de onsmakelijke kanten van het werk niets meer te raden over laten. Men zal er ongetwijfeld goed aan doen geen al te hoge eisen te stellen aan deze film, noch wat het verhaal voor zover men daar van kan spreken noch wat de technische eigenschappen betreft, hoewel gezegd moet worden, dat De Boer af en toe met verrassend goede opnamen'uit de bus is gekomen. De gesproken tekst, die er bij geleverd wordt, zakt enkele malen van de populair-genoeglijke toon af tot een lichte banaliteit. Hoewel niet het be langrijkste onderdeel, is de begeleidende muziek werkelijk uitstekend. Vooral als de zachte, weemoedige tonen in de stijl van „Mijn Willem wat heb ik misdaan", die het ontvlezen van een walvis accompagneren, ironisch bedoeld zijn. Een lichtelijk propagandistische tendens valt in de film niet te miskennen. Iets, wat gezien de publicaties, die de laatste maand de gemoederen in beweging hebben ge bracht. soms wel een beetje wrang aan doet. „De sleutels van het Koninkrijk" (Cine ma Palace). - Er behoort minder moed toe, een boek te schrijven over een onder werp waartegenover het grote publiek on wennig staat, dan er een film van te ma ken. Men kent. de veelvuldig voorkomende teleurstelling in de bioscoop, wanneer zich op het witte doek niet de procédure ont wikkelt, die nu eenmaal filmisch-traditio- neel is geworden. A. J. Cronin schreef de geschiedenis van een moedig man, die i goed wilde zijn en goed wilde-werken in zijn ambt. Dat ambt is voor de film eigen- I lijk taboe want het geeft ogenschijnlijk geen mogelijkheden om adembenemende avonturen en romantische intermezzi tot j een boeiend en hypnotiserend geheel te j maken. Want dat ambt was. het priester- J ambt. Toch werd Cronins boek verfilmd en het is inderdaad een moedig stuk werk geworden. Voor katholieken zal deze film bezinnend en verdiepend werken, voor andersdenkenden zal zij in sommige détails een openbaring kunnen zijn. Daar- toe behoort echter voor beide categorieën een goede dosis objectiviteit en verlangen naar goed begrip. Zij zullen dan in het leven van de realistisch uitgebeelde pries terfiguur dezelfde boeiende, meeslepende elementen ontdekken die zij in andere films soms zo bewonderenen zij zullen merken dat de strijd van een man Gods om de ziel zijner levensgezellen geen enkele sensatie armer is dan de gevechten van een bende cowboys om door bandieten gestolen goud. Welke filmliefhebber heeft niet onpret tige herinneringen aan zogenaamde mis siefilms, die aaneenschakeling van slechte foto's en die reeks van eeuwig-grinnikende negerkoppen? Welnu. hier is dan een mis- I siefilm zoals zij zijn moet gesierd met de kentekenen van goede film, goede dra- I matiek en goede doelstelling. Een film die hoop geeft ten aanzien van de toekomstige I taakvervulling der cinematografie. Wensen der ex-politieke gevangenen Het congres van de Nederlandse Ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, dat in Leiden gehouden is, heeft besloten bij de regering aan te dringen op een snelle en waardige over brenging van de stoffelijke resten der ver- zetssïachtoffers in Duitsland naar het va derland. Voorts verlangt het congres be straffing van degenen, die verantwoorde lijk zijn voor de onvoldoende verstrekking van Rode Kruis-pakketten aan de politie ke gevangenen in Duitsland, een volledige en onpartijdige uitvoering van de zuive ring en bij het onderzoek naar het Lon- dense regeringsbeleid ook aandacht te schenken aan de onvoldoende zorg voor de politieke gevangenen. Op veler voorstel zal voortaan ieder jaar op de dag van de fusillering van Hnnnie Schaft een landelijke vrouwendag worden gehouden. Voorts werd een algemene oproep ge richt tot verdieping van de democratische gedachte en tot algehele binding der voor malige illegaliteit. Op het gehele Neder landse volk werd een beroep gedaan zich naar vermogen beschikbaar te stellen voor de politieke en sociale heropvoeding van de politieke delinquenten. Gevallen verzetsstrijders naar Erebegraafplaats Naar men ons van de zijde der Stichting '40'45 mededeelt, zullen vier gevallen verzetsstrijders waarschijnlijk in Januari op de Erebegraafplaats bijgezet worden. Het zijn de Haarlemmers Albert Hoek stra, Bernard Lenderink. Johan van der Hulst en de Heemstedenaar Marinus Vaumont. De eerste drie werkten aanvankelijk in Haarlem, maar werden later afgestaan aan de K. P. in de Haarlemmermeer. Zij werden op 8 September 1944 bij een wa pentransport gegrepen en slandrechterlijk gefusilleerd. Marinus Vaumont werd 25 Juli 1944 bij een achtervolging door een agent van po litie neergeschoten, toen hij deelgenomen had aan een overval, die ten doel had ge arresteerde onderduikers te bevrijden. Het onderwijs te Haarlem B. en W. van Haarlem stellen voor te be noemen: Tot onderwijzeres aan de Montessorischool mej. C. E. C. Smits te Haarlem. Tot tijdelijk lerares in de oude talen aan het Gymnasium mej. G. Bosma te Haarlem. Tot tijdelijke leerkrachten aan de HBS voor meisjes: ln de Engelse taal D. Scheffener te Heémstede. geschiedenis en staathuishoudkunde Mr. J. G. Bettink te Haarlem, ln de Nederlandse taal mej. M. C. Plomp te Heemstede, in het teke nen mej. W. F. Hagedoorn te Amsterdam ln de Franse taal G. v. d. Laan te Overveen en mevr. A. E. Kuiper—v. d. Laan te Haarlem. Tot tijdelijke leerkracht aan de HBS B in de lichamelijke opvoeding mevr. A. Hazevoel—Tym te Haarlem, in de wiskunde H. A. F. C. F.ritzfn- ger te Haarlem, in het tekenen Th. J. Groene- veld te Zandvoort. Voor, onderwijzers aan de school voor u.l.o. (Jacobstraat) worden twee voordrachten inge diend. De eerste is: l. J. T. Hoekstra te Hengelo, 2. P. v. Waveren Hogervorst te Gorinehém. 3. J. F. Oosterhuis te Heerenveen. De tweede: 1. P. v. Waveren Hogervorst, 2. J. T. Hoekstra en 3. J. F. Oosterhuïs. Financieel accoord tussen Engeland en „Be-Lux" In een officieel -communiqué is mede gedeeld, dat tussen Engeland en de Bel gisch-Luxemburgse economische unie een financiële overeenkomst tot stand is ge komen. Ook heeft men overeenstemming bereikt tén aanzien van het wederzijdse voordeel dat beide landen hebben bij uitbreiding 'van de handelsbetrekkingen. Onmiddellijk zal een aanvang worden gemaakt met een studie van de mogelijkheid van een der gelijke uitbreiding, welke zal worden ge volgd door verdere besprekingen te Lon den, wanneer de definitieve plannen voor uitbreiding van de handelsbetrekkingen binnen het kader van de zojuist gesloten financiële overeenkomst, zijn opgesteld, aldus het communiqué. Parijse zwemmers bezoeken Haarlems zwemfeest Zondagmiddag 2 November zal ln het Sport- fondsenbnd het beglnslgnaal klinken voor het Internationaal Watervrienden Tournool, dat de Haarlemse Zwemvereniging „De Watervrien den" ln opdracht van het bestuur van de Ne derlandse Culturele Sportbond organiseert Be halve 250 deelnemers uit Amsterdam. Arnhem. Den Haag. Haarlem. Hilversum. Groningen. Leiden. Rotterdam en Utrecht nemen deel twintig leden van een Parijse Socialistische Sportbond, die vandaag zullen aankomen Van middag worden zij op het stadhuis ontvangen. Daarna volgt een begroetingsavond en Zon dagmorgen staat een autotocht naar zee op het programma. bewaarheid ALTIJD IS HET WEER de menselijkste mens, die de belangstelling der mensen naar zich toe trekt. En nooit de mens in zijn vermommingen: van staatsman en geleerde, van diplomaat en politicus. Maar de menselijke mens in de arge loosheid zijner goedheid, in de kracht van zijn dapperheid, vooral in de zwakheden zijner naakte menselijkheid richt de blik ken van de wereld naar zijn kant. Ge moogt het betreuren, doch een man die twintig moorden deed is voor de massa belangwekkender dan de man, die twintig mensen het leven redde. De vlugge voetballer, die vijf doelpunten maakt is populairder dan de chirurg, die vijftig geslaagde operaties verricht. Het zou journalistiek en van mens- kundig standpunt wel belangwekkend ziin wanneer wij eens de krantenlezers konden optellen die het verhaal hebben gelezen "^an dat kindje, dat voor een ope- iatie, alleen naar Amerika moest vliegen en hoeveel, die de laatste vergadering in Lake Success hebben gevolgd. Het is zeker dat de lezers over het kindje die anderen in aantal overtroffen, doch ge zoudt versteld staan, wanneer ge kondt zien hoe groot dit veelvoud «was. En zo richt de wereld haar ogen op die kleine, vale Han van Meegeren. En zo brengen alle kranten van de wereld ver slag over die vreemde tovenaar, die het bestond de mensen te tonen, hoe waanwijs en eigengereid de mensen zijn. Het grijze, lelijke, sombere gerechtsgebouw aan die smalle gracht in Amsterdam is voor enkele uren het middelpunt van de wereld geweest. Met wat in Lake Success wordt verhan deld is wereldgeluk en wer'eldellende ge moeid. Wat in Amsterdam geschiedde is. voor alle mensen, op de kunstkenners na, alleen maar een felle en ontstellende historie van een kleine man, die de grote mannen bij de neus genomen heeft. Maar dit is nu juist wat, eeuwen lang, de mensen heeft verrukt: Robin Hood en Münchhausen, Lord Lister en Uilenspiegelbravour en schelmerij, omdat dit de wensdroom is van alle brave burgers: Robin H®od te zijn, Lord Lister te spelen of. qls van Meege ren, met kobaltblauw en craquelé, de ge patenteerde wijsneuzen om de tuin te leiden. Het is de droom, illusie en havtewens van alle ordenteliiken. bewaarheid door een Amsterdams manneke, dat zijn genie richtte op de ondermijning van het plech- tigliik-aanvaarde. Het is de drang naar het uitmiddelpun tige, naar de onthulling en de verrassing nobel of misdadig: met edele strekking of met de lust tot kapot-maken van wat on aantastbaar leek die de mensen ge vangen houdt in zijn ban. De wensdroom der potsierlijk-braven: één maal de boeien der ordelijkheid te mogen slaken en uit de regelmaat van de keurigheid te treden. Het is deze mense lijkheid bovenal, die die kleine, grauwe, nerveuze schilder uit Amsterdam midden in de gulzigheid der wereld zet. Wie deze zekerheid afkeurt maakt haar daardoor niet minder zeker. Wie deze feitelijkheid erkent is een beetje moediger dan de anderen. Want hij zet daarmede ook de eigen kleine menselijkheid naakt te kijk. ELIAS. HAARLEM. Smedestraat 21, Telefoon 21373 CHIN. IND. REST. HONGKOMG De uitslagen der wedstrijden van d-> eerste klassers uit Kennemerland zijn gunstig ge weest en met belangstelling wordt de voort zetting der competitie tegemoet gezien. Op he t etrrein aan de Spanjaards laan komen Haarlem en Xerxes tegenover elkaar en het resultaat is van belang voor de bezetting van een der bovenste plaatsen. Wint Haarlem den stijgen de kansen aanmerkelijk. VSV zal de leiding blijven behouden. Het kan tenminste in Rotterdam van Neptunus winnen. DOS staat in het midden van de ranglijst, maar ls op eigen terrein niet gemakkelijk te slaan. Daarmee mag EDO wel rekening houden. In het Noorder Sportpark ontmoeten Stormvogels en Sparta elkaar Een hoog staand spel verwachten wij niet. RCH trekt in de tweede klas naar VFC en zal zijn krachten Inspannen, om het record ongesla- I gen te blijven handhaven. Na het fraaie suc- ces van de vorige week wordt een tweede over- winning van De Kennemers verwacht, dat be- 1 zoek krijgt van Sliedrecht. Voor Velseo is een thuiswedstrijd tegen COAL vastgesteld. De gast- heren zullen we! winnen, om de kans op een goede plaats te behouden. In de derde klas heeft Terrasvogels tegen Be verwijk geen gemakkelijke taak. Van HFC, dat bij WE op bezoek gaal. verwachten wij een derde zege. Ripperda zal ook wel van HRC ver liezen. Van belang in de derde klas A, district II is de ontmoeting HBC—SJC. De winnende ploeg heeft de leiding. Tennis Officiële fennislijsf Van Swol heeft op de officiële ranglijst I van de Koninklijke Nederlandse Lawnten- nisbond de eerste plaats verworven en Wil ton, die vorig jaar nummer één was en dit jaar op alle nummers kampioen werd, is op de tweede plaats geklasseerd. Van Swol speelde in de nationale kampioenschappen niet mee en daar zijn resultaten tegen bui tenlandse spelers, met name overwinningen I op Tloczynski en Harper, van wie Wilton J verloor, beter zijn, is hij boven Wilton i gesteld. Achter de namen vindt men de I plaats op de ranglijst 1946. Een streepje 1 betekent, dat de speler vorig jaar op de ranglijst niet voorkwam. Heren: 1. A. C. van Swol (2); 2. mr. H. Wilton (1): 3. I. Rinkel (3): 4. L. Krijt (4); 5. A. van Meegeren (5); 6. E. v. d. Kruk i (10); A. Borren (9); 8. mr. J. Taminiau (6); 9 en 10. W. Karsten (1416) en J. Knottenbelt (-); 11. A. Lijsen (-); 12. W. Akkersdijk (-). Bij de dames heeft mejuffrouw Rollin Couquerque de 'eerste plaats heroverd wel ke zij vorig jaar aan mevr. Blaisse heeft moeten afstaan. Mevr. Blaisse kon dit jaar niet in wedstrijden uitkomen en is dus niet Ïeklasseerd, Mejuffrouw Hermsen en mevr. ubbers zijn belangrijk gestegen. Jonge speelsters komen zelfs in de tweede helft van de ranglijst niet voor. Dames: 1. Mejuffrouw M. Rollin Cou querque (2): 2. mejuffrouw P. Hermsen (6): 3 en 4 mevrouw LubbersFisher (12) en mevrouw Roos—Van der Wal (3): 5 en I 6 mevrouw Koopmans—Knottenbelt (5) en mevrouw Schmier (4.); 7. mevrouw j ScholtenKlein (9); 8. mevrouw Raay- makers—Mechel (-); 9. mevrouw Koch— Ernst (-); 10 mevrouw Jonauière (8J. M

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6