„Regering moet in de eerste plaats de Indonesische kwestie regelen" Duistere houthandel voor de rechter Duitse „Kriminalbeamten" worden recalcitrant MAANDAG 3 NOVEMBER 1947 HET PUBLIEK MEENT: c- «O e 30 17 8 19 22 11 19 17 19 6 14 25 Uit een enquête van het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie blijkt dat 30 pCt. van de stemgerechtigde Nederlan ders vindt dat onze regering in de eerste plaats het Indonesische probleem moet op lossen, 19 pCt. vindt leniging der woning nood het urgentst en nog eens 19 pCt. ho gere lonen en/of lagere prijzen. Driemaal heeft het Nederlandse Gallup-instituut deze vraag nu gesteld: de eerste keer in Mei 1946, de tweede maal in Januari van dit jaar en zo juist weer. De antwoorden, die het publiek bij drie enquêtes gegeven heeft, luide?» Indonesische kwestie regelen Woningnood Hogere lonen, betere arbeids voorwaarden, lagere prijzen Meer goederen (textiel, voed sel enz.) ter beschikking Distributie opheffen, minder ambtenaren en verdere ver minderingen overheidsbe moeiing, handelsbelemmerin gen e.d. Eezuiniging De zuivering Diverse andere dingen Geen mening (Sommigen noemden meer dan één drin gende regeringstaak, totaal daardoor bo ven 100 pCt.) De Indonesische kwestie is dus voor heel velen allesoverheersend geworden. Het des betreffende percentage steeg van 8 tot 17 en sinds het begin van dit jaar van 17 tot 30. Woningnood en prijs- en loonpeil blijven eer. constante belangstelling houden. De eis: „Regering zorge voor meer goederen (kleding, voedsel enz.)!" is van 25 pCt. in Mei 1946 tot 6 pCt. nu gedaald. Tegelij kertijd steeg.de wens „Minder overheids bemoeiing" van 4 pCt. tot 13 pCt. Over de zuivering (vorig jaar nog 10 pCt.) praat in dit verband niemand meer, maar voor het eerst vindt men 1 pCt. on dervraagden die als eerste regerings taak op bezuiniging aandringen. De mensen, die vorig jaar A.R. gestemd hebben, zien meer dan enig andere groep Indonesië als het urgentste m-obleem (46 pCt.), de woningnood worat door alle 13 6 4 3 10 16 15 8 10 6 15 groeperingen vrijwel even vaak genoemd. Minder gesitueerden (22 pCt.) en C.P.N.- stemmers (59 pCt.) en P.v.d.A.-aanhan- gers (25 pCt.) achten de loon- en prijzen- kwestie zeer dringend. c Cf K.V.P. 21 P. v. d. A. 30 A.R. 46 C.P.N. 35 C.H. 37 P. v. d. V. 39 Laagste ink. 27 Lage ink. 27 Middengroep 38 Weiges telden 41 to C Xi y c O N h-: a Ï.S <u c 'Z li I O - n 21 14 11 20 25 6 17 10 24 18 59 15 22 12 14 18 28 19 24 8 19 20 13 20 11 17 15 11 18 GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. Nederlands tweede ,weerschip" in Rotterdam Te Rotterdam is, komende van New Or- Voor de economische politierechter stond leans, het Amerikaanse marinefregat 1 de 55_jarige Haarlemse houthandelaar F. SÏhTu aanSek?men da' d°°r da Ne- |j. j. B terecht aan wie ,en lastó wa5 gc_ r i* aanSekdcht, om cv?n" legd, dat hij in 1946 valse opgaven van ztjn J„° wae"ch:t> 'e w°rden voorraad aan het Rijksbureau voor Hout tinsten nn Ha A iff r r! weet had gedaan, hout zonder vergunning had dë Ss. nfn^e I eaa*'1?eUname »erkach' ™or dat hout bovendien nog ae DOSt flfln fie intrant* van H» finl-r van te hoge prijzen had berekend. Het leek er aanvankelijk op dat deze de post aan de ingang van de Golf van Biscaye te gaan bezetten. Het schip zal in drie maanden worden verbouwd en voor zien worden van een uitgebreide radio- instaUatie en weerkundig instrumenten. De bemanning zal uit bijna 60 koppen be staan, onder wie acht radiotelegrafisten van de afdeling luchtverkeersbeveiliging en vijf weerkundigen. Zodra de „Cumulus" gereed is om de taak van de „Cirrus" over te nemen, zal de „Cirrus" een verbouwing ondergaan, teneinde iets meer accomodatie aan de bemanning te bieden. West-Kapelle herdacht Engelse landing in 1944 Zaterdagmorgen is op de nieuwe zeedijk in West-Kapelle de landing van de 4e Commander-brigade op 1 November 1944 herdacht. Een aantal officieren en man schappen van de „Royal Navy" en de „Royal Marines" was hiertoe uit Hamburg overgekomen. De herdenking werd bijgewoond door com mander C. Gwinner, als vertegenwoordiger van het commando der Britse zeestrijd krachten in Duitsland, door kapitein-luite nant G. N. H. baron van Til namens de inspecteur-generaal van Land- en Zee macht Prins Bernhard, door kapitein ter zee J. Callenfels als vertegenwoordiger van de commandant der Zeemacht, de Britse marine-attaché in 's-Gravenhage, de vlootpredikant J. Armstrong die de landing in West-Kapelle meemaakte, Com mander D. W. Child, die een belangrijke rol in de Nederlandse ondergrondse bewe ging heeft gespeeld, benevens de burge meesters van West-Kapelle en Domburg. Reverend Armstrong ging voor in een korte herdenkingsdienst. Nomens de Britse marine en het ge meentebestuur van West-Kapelle werden kransen aan de voet van het landings monument gelegd. ,ICH VERWEICERE JEDE AUSSACE" Instituut voor werkzaamheden in het buitenland Dezer dagen is opgericht de stichting Nederlands Instituut voor Werkzaamheden in het Buitenland. Het instituut stelt zich ten doel het be vorderen van de werkzaamheid van Neder lands intellect in het buitenland, daarbij als doel in het oog houdend het Neder lands economisch- en cultureel belang. Het voorlopig bestuur bestaat uit prof. dr. ir. C. H. Edelman (voorzitter), W. Beu ker, mr. G. M. Greup, dr. W. F. Lichte- nauer en M. Wallis de Vries, secretaris, Jan van Nassaustraat 36, 's-Gravenhage. De stichting tracht haar doel te bereiken door het zoeken van objecten van bouw kundige, technische of industriële aard in het buitenland waar Nederlandse inge nieurs, architecten of technici geacht kun nen worden door kennis en ervaring in staat te zijn plannen te ontwerpen, welke de Nederlandse naam eer aan doen en bovendien te bevorderen, dat bij de uit voering van deze projecten en plannen de Nederlandse ingenieurs, technici, archi tecten en de Nederlandse industrie zoveel mogelijk worden ingeschakeld. Zeventienjarige SD-er schoot Nederlanders dood De Rotterdammer M. R. werd tijdens de bezetting op 17-jarige leeftijd „Polizei- angestellte" bij de Sicherheitsdienst. Op 19 Februari 1945 beval hij op de Mathe- nesserlaan een wielrijder af te stappen en toen deze niet aan dit bevel voldeed heeft hij hem met vier schoten gedood. Bovendien heeft R. deel uitgemaakt van een executiepeloton dat in Kralingen ne gen Nederlanders neerschoot. De advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse kamer bij het Haagse Bijzonder Gerechts hof heeft thans tegen M. R. de doodstraf geëist. Tweeduizendste schip van dit jaar in Amsterdamse haven Nadat in 1946 in totaal 1706 schepen de haven van Amsterdam waren binnengelo pen, is thans reeds het 2000ste schip in de haven aangekomen. Dit 2000ste schip is het Nederlandse motorschip „Lingestroom" van de Hollandse Stoomboot Mij., dat te rug is gekomen uit IJsland met een lading vis. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13 00, 18 00, 20.00 en 23 00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen 7.50 Dagopening 8 15 Platen. 8.45 Pianomuziek van Schumann en Brahms. 9.15 Morgenwijding. 9 30 Gedeelten uit „Der Messias" van Hfindel. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Platen. 10.50 Voor kleuters. U 00 Zeeuws.e muziek 11.15 Reportage uit Vlis- singen. 14.50 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lezing over consumptiemelkers 12.43 Oude en nieuwe melodieën. 13.15 Platen. 13.20 Repor tage u t West-Kapelle. 14 00 Met naald en schaar. 14.30 Vioolrecital. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Re portage uit Middelburg. 16.00 Orgel en zang. 16 40 De schoolbel. 17.00 Muziek voor de Jeugd 17.30 Operaduetten. 17 45 Rijk over zee. 16.15 Pianopotpourri. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19 00 Nu naar bed. I9èï5 Praatle uit New York. 19 5 S'rijkkwartet £-i Vit. 19.45 NIWIN. 19 50 Wederopbouw. 20.05 Reportage over Walcheren. 20 13 Bonte Dinsdagavondtrein. 21 30 Gevraagde platen 22.15 Buitenlands overzicht 22.30 Kamer muziek. 23.15 Dansorkest. 23.45 Vioolrecital. HILVERSUM H, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13 ^0. 19 00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Piano. 7.30 Morgengebed. 7.45 Fragmenten uit „Der Messias" van Handel 8.15 Platen. 9.00 Her haling Lichtbaken. 9.35 Platen! 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Hongaarse en Russische muziek. 10.40 Herfstpoëzie. 10 50 Operettemuziek. 11.30 Als de 2ie!e lu stert 11.40 Zangplaten. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12,33 Lichte mu ziek 12.55 Zonnewljze"r 13.15 Welk boek?. 13.20 Lichte muziek 13.40 Platen. 13.50 De Balkan kwestie. 14.00 Nederlands Kamerkwartet. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 16.00 Ziekenbezoek. 16 30 Zieker.'.ol. 17.00 Voor de schooljeugd 17.15 p>'er 18.20 Spart,*r.ia:je. 13.30 SyJvesiift-tiie. 19.20 Franse melodieën. 19.45 Anatomische les 20 05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Mende'ssohnherdenking. 22.10 De Van Rooyer.a, 22.15 Gebed. 22.45 Orgelbespeling. 23.00 Viool en fcarp. 23.35 Engelse muziek. Voor het Bijzonder Gerechtshof in Am sterdam stond Zaterdag een 27-jarige vrouw van Joodse afkomst terecht, be schuldigd „V-vrouw" te zijp geweest van het Duitse „Devisen Schutz Kommando". Als een der laatsten van een lange rij van getuigen a charge werd de 48-jarige „Kriminal-Obersekretar" Kurt Döring door een parketwacht binnengeleid. Hij was gestoken in zijn oude, hier en daar ongelapte Duitse uniform van de Sicher- heitspolizei en liep op klompen. Hij beant woordde de vragen van de president be treffende zijn naam, beroep en leeftijd, maar op het verzoek de eed af te leggen ging Döring echter niet in. „Ich verweigere jede Aussage", zeide hij. De president las daarop de in het dossier aanwezige verklaring voor, welke Döring tijdens het vooronderzoek heeft afgelegd en verklaarde, verder geen prijs te stellen op het horen van deze getuige. De verdediger wenste dit echter wel. „Als U er kans toe ziet, ga uw gang' antwoordde de president. Opnieuw bracht Döring echter in het midden „Ich verweigere jede Aussage". Met verheffing van stem ging hij voort: „Ik zit nu al twee jaar onschuldig gevangen en ik weet niet eens waarvoor. Ik werd behandeld als een misdadiger. Ik leg geen verklaringen meer af." Klossend op zijn klompen werd Döring naar de cel teruggebracht. Onmiddellijk daarop verscheen de lange figuur van „Kriminalrat" Willy Lages. de vroegere chef van de S.D. in Amsterdam. Hij was eveneens in uniform met glimmende rij laarzen. Döring had reeds vroeger enkele Er wordt gewaakt tegen uitvoer van inferieure kaas Teneinde de uitvoer van inferieure kaas naar het buitenland tegen te gaan, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de C.Ó.D. gemachtigd partijen kaas, welke niet voldoen aan de gestelde kwaliteitseisen, in beslag te nemen. Het grootste gedeelte van de kaas-expor teurs is doordrongen van de verantwoorde lijkheid, welke de export met zich mee brengt, maar een klein deel toont zich tamelijk onverschillig op dit punt. Een zeer klein percentage is zelfs te kwader trouw. Dit percentage hoe gering het ook moge zijn kan bij veronachtzaming van de con trole de goede reputatie, welke de Neder landse kaas in het buitenland geniet, vol komen vernietigen en vormt derhalve een ernstige bedreiging van onze kaas-export in de toekomst. Onlangs werd aan de Nederlands-Belgi sche grens een voor export bestemde partij kaas van 1770 kg aangehouden, welke bleek toe te behoren aan een kaashande laar te Woerden. Ongeveer de helft van de partij was van zeer inferieure kwaliteit. In overleg met ambtenaren voor de tucht rechtspraak voor de voedselvoorziening werd overgegaan tot inbeslagneming van de oartij. Tegen de handelaar is proces-ver- baal opgemaakt. Dezelfde kaashandelaar had enige dagen tevoren een proces-verbaal gekregen degens het kopen van 800 kg kaas tegen zwarte prijs met de bedoeling deze kaas clandestien de grens over te brengen. Een derde kamp voor de baldadige jeugd De afdeling Vorming buiten Schoolver band van het departement van Onderwijs heeft voor de baldadige jeugd enige kam pen ingericht te Losser enSellingen (Gr.) Het derde kamp zal worden gevestigd in het rijkswerkkamp voor sociale jeugdzorg „De Tol" te Hummelo. Deze kampen zul len staan tussen de gewone samenleving en de tuchtkampen. Het is de bedoeling, dat de jongens hier ongeveer drie maan den zullen blijven, teneinde enigszins „bij geschaafd" te worden, zodat zij bij hun te rugkeer in de maatschappij geschikt zijn geworden voor de jeugdbeweging. Het kamp is te beschouwen als een preven tieve rrfeatregel om verder afglijden op het reeds betreden pad te voorkomen. De kam pen worden aangeduid met de naam „juni orenkampen", omdat er jongens zullen verblijven van 13 en 14 jaar. malen geprotesteerd tegen het afleggen van verklaringen, Lages nog nimmer. Maar ditmaal nam de chef dezelfde hou ding als zijn vroegere ondergeschikte aan: „Ich mache in Niederlandische Sachen keine Aussagen mehr" zei hij. De president las daarop de verklaring voor, welke Lages vroeger in de zaak heeft afgelegd en zag van verder verhoor af. Op 6 December zal de zaak worden voortgezet. Tevoren zal men eens in de gevangenis gaan praten met de beide „Kri- minal-beambten". Zij zullen alleen dan als getuigen worden opgeroepen wanneer aangenomen mag worden, dat zij zulllen spreken. Partij van de Vrijheid stelt speciale commissies in Het op 27 September gekozen hoofd bestuur van de Partij van de Vrijheid heeft zijn eerste vergadering gehouden. Besloten werd tot instelling van een In dische commissie, een sociale commissie, een landbouwcommissie, een jeugdcom missie, een kunstcommissie, een onder wijscommissie en een propagandacommis- sie. Een middenstandscommissie is in voorbereiding. Uitvoerig werd van gedach ten gewisseld over de situatie, welke ge schapen is door de vorming van het comité tot voorbereiding van de oprichting van een democratische volkspartij. Men ver enigde zich met het streven naar samen werking van in wezen politiek gelijkgezin den, op voorwaarde echter dat deze niet tot vervaging van beginselen leidt. Ook werd het door het hoofdbestuur te voeren algemeen politiek beleid der partij besproken. Algemeen was men van oordeel, dat ten krachtigste stelling tegen het com munisme genomen moest worden. Voorts was men van mening, dat de opvattingen van de Partij van de Arbeid tot een steeds verdergaande staatsbemoeiing moeten lei den, hetgeen tegengesteld is aan het stre ven van de Partij van de Vrijheid. Er werd echter de nadruk gelegd op het feit, dat men niet in een negativisme wil vervallen en dat speciaal het medebetrekken van de arbeiderswereld in het dragen van verant woordelijkheid tot werkelijkheid moet worden gemaakt. Mgr. Huibers consacreert altaar van „Willem Ruys" Op Donderdag 27 November zal het al taar. van het nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys" door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem worden geconsacreerd. NOBELPRIJS VOOR DE VREDE. De Nobelprijs voor de vrede is toege kend aan de „Friends Service Council" te Londen en de „American Service Com mittee" te Philadelphia, beide Quaker organisaties voor hulpverlening. De prijs bedraagt dit jaar 146.000 Zweedse kronen en zal onder de beide organisaties ver deeld worden. zaak, waarover indertijd door de C.C.D. de nodige mededelingen zijn gedaan, een „grote affaire" zou worden, maar zelfs zo dat het geval zou zijn, bleef zij in het duis ter, want de omvang en de zwarte winst van de eventuele malversaties konden ter zitting niet vastgesteld worden. De man, die directeur van twee hout firma's was. had opslagplaatsen in Amster dam en Haarlem en tevens een tijdelijke opslagplaats in Sassenheim. Het was de laatste die het onderwerp werd van de discussie en na de vele en vaak niet geheel duidelijke getuigenverklaringen, viel te concluderen, dat verdachte het Sassen- heimse hout aanvankelijk niet en later ge schat had opgegeven aan het Rijksbureau. Of liever gezegd zijn procuratiehouder had de opgaven gemaakt en B. had de aan wezigheid van het hout in Sassenheim voor hem verborgen gehouden. De politierechter, die over dit alles niet in het minst te spreken was, vroeg B. of hij zich niet moreel bezwaard voelde bij het achterhouden van dit dringend nodige hout. B. voerde daarop allerlei argumen ten aan, die berustten op zijn verdiensten voor het vaderland, maar met de zaak verder weinig te maken hadden. Voorts had B. een partij van 100 kubieke meter zeshonderd vijftig gulden per „kuub" en een partij triplex zonder ver gunning verkocht. Hij gaf dit grif toe, maar verklaarde, dat hij in de mening ver keerde, dat hij voor het hout de ver vangingswaarde in rekening mocht bren gen en dat ook niet bekend was welke maximumprijs precies voor het hout be stond. Het bleek echter,dat hij deze transacties niet gefactureerd en ook niet in zijn boe ken vermeld had. Hij zeide het geld nodig te hebben voor de inrichting van een nieuw bedrijf in Rotterdam. Voorts kwam de „Slavonische zolder" ter sprake, waar verdachte de beste partijen hout zou hebben opgeslagen en waarvan de verantwoording aan het Rijksbureau ook niet helemaal vaststond. De twee verbali santen verklaarden, maar niet dan nadat hun eigen proces-verbaal het geheugen had opgefrist, dat zij een telefoongesprek tussen B. en zijn bedrijfsleider hadden af geluisterd, waarin B. zijn bezorgdheid zou hebben uitgesproken over een eventuele ontdekking van de „zolder' In ieder geval kwam vast te staan, dat alle opgaven fout en wel te laag waren, ook al omdat zij alle gebaseerd waren op de eerste foute opgave. Wanneer namelijk een nieuwe moest worden verstrekt, trok men eenvoudig het verkochte hout van de oorspronkelijke vooraad af, en telde het Engelands goudvoorraad verder geslonken Groot-Brittannië heeft bekend gemaakt, dat opnieuw ter waarde van 20.080.000 dollar goud aan de Verenigde Staten is verkocht, waardoor voor de maand Octo ber een totaal van 140 millioen dollar wordt bereikt. De laatste transactie, welke tussen 20 October en het eind van de maand werd gesloten, bracht de verkoop van goud- ïeserve aan de Verenigde Staten op 220 millioen dollar. Bovendien heeft Groot-Brittannië 180 millioen dollar opgenomen bij het inter nationaal monetair fonds in de afgelopen twee maanden, om haar schulden te kun nen betalen in Amerika en andere dollar- landen. Naar verluidt zou door deze nieuwe verkoop de goud-reserve van het Empire en Groot-Brittannië tot 2.180 millioen dol- lor zijn teruggebracht. (U. P.) „Een arm Duitsland een arm Europa" In een te Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Kamer van Koophan del voor Duitsland heeft de voorzitter prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen een rede ge houden, waarin hij betoogde dat herstel van normale verhoudingen in Duitsland van groot belang is voor de economie der omringende landen. Alleen sentiments overwegingen kunnen de wederinschake- ling van Duitsland in de Europese econo mische verhoudingen tijdelijk tegenhou den. Er is een zeker dualisme in de poli tiek met betrekking tot Duitslandenerzijds beseft men dat een arm Duitsland ook een arm Europa betekent, anderzijds is men bevreesd, dat een economisch sterk Duits land opnieuw tot agressie kan overgaan. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L Mansholt hield een uitvoerige rede over de beteke nis van Duitsland als achterland voor de afzet der Nederlandse agrarische produc ten. In 1928, een topjaar, werd voor 468 millioen gulden aan agrarische producten naar Duitsland geëxporteerd. In 1946 be droeg de groente-export 13 millioen gulden en in 1947 10 millioen. Vele artikelen mo gen thans niet meer in Duitsland worden ingevoerd. Voor talrijke artikelen zag de minister in de nabije toekomst geen ex portmogelijkheden. gekochte erbij. Inventarisering had slechts eenmaal plaats. Verder onderzoek geboden. Zo langzamerhand begon de hele affaire ter zitting zo duister te worden, temeer omdat een gedeelte van de boekhouding „door de regen vernield" was en de verklaringen van enige getuigen, de verbalisanten incluis erg vaag waren, dat het de politie-rechter beter leek de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden tot nader onderzoek. Met het oog op het verder onderzoek requireerde de officier onmiddellijke ge vangenneming van verdachte maar, nadat de raadsman, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, hier ten sterkste tegen opgekomen was, achtte de politierechter geen termen aanwezig om het verzoek van de officier in te willigen. Indexcijfers der industriële productie Onder invloed van de vacanties is het algemene productie-indexcijfer der in dustrie in Augustus (met 231'2 werkdag) van 95 tot 84 teruggelopen. Het algemene cijfer voor September is nog niet bekend, doch de rubrieken voor die maand (met 24 werkdagen) tonen veelal een behoor lijk herstel van deze inzinking. Vergele ken met het basiscijfer 100 in 1938 be reikte steenkool het cijfer 80. Met uitzon dering van cement (139 tegen Juli 155) overtroffen bouwmaterialen merendeels het cijfer van Juli. Metselstenen kwamen op 65 en in de houtindustrie toonden fi neer (232) en triplex (506) vooruitgang. Van metaalproducten herstelden walsarti- kelen van 97 in Augustus tot 140 en rij wielen van 63 tot 76. Voedingsmiddelen liepen met uitzondering van melkpoeder (102) verder terug en zout daalde van 170 tot 131. Geldomzet warenhuizen gedaald. Het indexcijfer van de geldomzetten van warenhuizen en eenheidsprijszaken toonde in September een verdere Qaling. Het cijfer liep terug van 220 in Juli tot 197 in Augustus en 192 in September. In September 1946 was het 147, vergeleken bij het basiscijfer 100 der gemiddelde maandomzet in 1938. Engels-Italiaanse besprekingen Banden van vriendschap hernieuwd en versterkt Welingelichte diplomatieke kringen te Londen zijn van mening, dat de besprekin gen tussen de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, graaf Sforza en zijn En gelse ambtgenoot Bevin ook over de kwestie van de Italiaanse koloniën en over de sterling balans gevoerd zijn, ook al werden deze onderwerpen niet in het slot communiqué over de bijeenkomst vermeld. Men is van mening, dat de kwestie der koloniën met opzet uit het communiqué werd geweerd, daar deze niet alleen de belangen van Italië en Engeland raakt. Bevin en zijn medewerkers hebben echter een duidelijker beeld gekregen van de Ita liaanse houding ten opzichte van dit vraagstuk. De sterling balans zal onder werp van bespreking worden op de eer ste bijeenkomst van de Anglo-Italiaanse Commissie. De Britse regering heeft besloten, dat schepen der Italiaanse vloot, die krach tens het vredesverdrag en het viermo- gendhedenprotocol van 1 Februari 1947 aan Groot-Brittannië zijn toegewezen, met uitzondering van enige kleinere schepen, in het bezit van de Italiaanse regering moeten worden gelaten, die moet handelen overeenkomstig het protocol, waarin be paald wordt, dat zekere scheoen buiten dienst gesteld of tot zinken gebracht moe ten worden. Het communiqué drukt uit. dat de ban den van vriendschap tussen beide landen hernieuwd en versterkt zijn. Op alle voor name punten werd overeenstemming be- eikt. Besloten werd over een nieuw han dels- en scheepvaartbedrag ter vervanging van het verdrag van 1883 besprekingen te openen. Over de luchtvaartdiensten zal een overeenkomst op basis van weder kerigheid worden opgesteld. In de naaste toekomst zal een accoord getroffen wor den om de visa op te heffen voor reizen tussen de beide landen. (U. P.) De „persoorlog" te Berlijn Het Britse militaire bestuur in Duits land heeft heden de eerste stap gedaan om aan de „persoorlog" in Berlijn een einde te maken. Er «al snel en streng worden opgetreden tegen alle onder Britse licentie te Berlijn verschijnende bladen, die een der andere bezettende mogendheden aan vallen. Deze Britse verklaring kwam en kele uren na de mededeling, dat de on der Sovjetlicentie verschijnende „Berliner Zeitung" door de Sovjets beboet en ern stig berispt is wegens een commentaar op het aanstaande huwelijk van de Engelse prinses Elizabeth. JJaron Van Boetzelaer bij Bevin De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Baron van Boetzelaer van Oosterhout, die Donderdag in Engeland is aangekomen, heeft Vrijdag op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een onderhoud met Bevin gehad. Hij was ver gezeld van de Nederlandse ambassadeur te Londen, Michiels van Verduvnen. De minister is Vrijdagavond naar Nederland teruggekeerd. Panda en de Meestervlieger „Maria van Oranje" door MARIE C. VAN ZEGGENLEN. J. M. Meulenhoff. Amsterdam 1947. Het huis van Oranje, zo vaak beschreven in de meest uiteenlopende boeken, biedt nog steeds aspecten die weinig aandacht hebben getrokken, en figuren waarvan zeer weinig bekend is. Ma rie van Zeggelen heeft zich verdiept in de levensloop van de oudste dochter van Willem van Oranje, een Oranje die nergens een beslis sende invloed heeft gehad in het verloop der gebeurtenissen die èn voor ons land en voor het Oranjehuls van betekenis zijn geweest, maar wier leven ten nauwste vervlochten Is geweest met dat van Willem de Zwijger. Zij heeft lange tijd op de Dillenburg gewoond, in de tijd na 's prinsen weigering om de eed van trouw aan de Koning van Spanje af te leggen en is voort durend betrokken geweest bij het in stilte ver richte voorbereidende werk voor de onderne mingen. die Willem opzette in het belang van de vrijheid der Nederlanden. De schrijfster laat deze „kleine Oraniën" leven als een liefelijke, geduldige verschijning, die fier de Teleurstellingen verdroeg die voor haar weggelegd waren, en vurig bleef geloven ln de goede zaak. Een roman is dit historisch verantwoorde boek niet, het is een levensbeschrijving die echter voortdurend tracht het karakter van de hoofd figuur te belichten; de romantisering die dra matische mogelijkheden bood. is gevonden in enkele nevenpersonen. Dit blijkt echter een klei ne speelse variatie ln het strakke patroon der biografie. Deze uitgave is een tweede en blijkbaar gron dig bewerkte druk. In 1933 is de eerste v« schenen. „THE WAY AHEAD" Voorlichting over ons land in den vreemde Er is reeds vóór de oorlog en sedert de bevrijding in versterkte mate geklaagd over hev schromelijk tekort aan deskundi ge en aantrekkelijke voorlichting over ons land in den vreemde. Nog onlangs heeft een var) regerihgswege ingestelde com missie, die rapport moest uitbrengen over een eventuële reorganisatie van het top zware regeringsvoorlichtingsapparaat, ge adviseerd een deel van de vele duizenden guldens die deze diensten kosten, te be steden aan de propaganda in het buiten land. Tot nu toe heeft de overheid deze raad weinig opgevolgd en daarom is het maar gelukkig, dat een groep particulieren de handen ineen heeft geslagen om in deze lacune te voorzien. Zo ligt thans de eerste aflevering gereed van „The way ahead" (De weg, die voor ons ligt), een vier keer per jaar in het Engels verschijnend tijdschrift ter voor lichting van het buitenland omtrent Ne derland en zijn overzeese gebiedsdelen, ter verzending naar 15.000 uitgelezen adressen in alle werelddelen. „The way ahead" is gegroeid uit een initiatief van de Stichting Bouw waar in allen, die op enigerlei wijze bij het Ne derlandse bouwwezen betrokken zijn elkaar vinden en wil een machtig pleit bezorger voor de Nederlandse zaak, voor het Nederlandse product en de Neder landse credietwaardigheid zijn. Deze eerste aflevering geeft goede hoop, dat dit doel bereikt zal worden. Deskun dige beschouwingen, sprekende cijfers en suggestieve illustraties werden in een kleurig en fleurig gewaad tezamen ge bracht, dat op waardige en smaakvolle wijze de geestelijke en materiële krachts inspanning van ons volk onder de aan dacht van het buitenland brengt. Amerikaanse communisten kiezen de wijste partij De communistische partij in de Verenig de Staten heeft bekend gemaakt, dat zij zich niet zal aansluiten bü het in ternationale communistische informatiebu reau te Belgrado „wegens de huidige po litieke situatie in de Verenigde Staten". „Reactionnaire en pro-fascistische machten zwepen thans een anti-commu nistische hysterie in ons land op", aldus het communistische manifest, „en zij zou den een besluit onzerzijds om ons bij de „Kominform" aan te sluiten onmiddellijk aangrijpen als een voorwendsel voor nieu we provocaties en onderdrukking". Uit Arnhem geroofde diamanten terug Uit de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland is een partij diamanten ter waarde van ongeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede zijn vrijwel alle destijds uit Arnhem ge roofde diamanten teruggekeerd. 90. „Wacht eens even, baas!" zei Panda. „De vloer ran deze cel bestaat uit aarde, ziet U wel? Dit hok is gewoon op de grond gebouwd!" „Interessant" mompelde Oehoe. „Wat zou dat?" „Graven!" zei Panda. „On der de muur doorOehoe slaakte een gesmoorde juichkreet en even later waren ze beide druk bezig een tunnel onder de muur door te graven. En omdat de aarde tamelijk Igs was ging het nog vlug ook. „Je bent nog niet zo dom, leerling!" zei Oehoe hijgend. „Als je zo doorgaat word je een grote vent!" Intussen besloot de sheriff om eens te gaan kijken hoe zijn gevangenen het maakten. Hij liep tot voor het traliehek met een vrolijke opmerking op zijn lippen, maar hij verstarde toen hij in de cel niets dan een aardhoop zag. „Wat is dat nu?" mompelde hij en hij maakte zenuwachtig de deur open Niets mee te maken. Een 21-jarige studente van de Wisconsin universiteit werd door haar hos- pus de huur opgezegd omdat zij zich naar hult had laten brengen door een negerstudent. Een kamergenote van het meisje eveneens studente werd ook de huur opgezegd voor het zelfde feit, De meisjes zijn thans van plan de zaak voor te leggen aan een studen tenraad daar zij zich op het stantfpunt stellen da» haar huisheer niets te maken heeft met de keuze harer vrienden. (U. P.) Volksgerecht. Van officiële zijde wordt mede gedeeld. dat het parket van het volksge recht te Boedapest van de volksvertegen woordiging de arrestatie van Pfeifer. de ledider van dg Hongaarse onafhankelijk heidspartij. welke de rechtse oppositie voert, heeft geëist. Hele treinen. Op zeven November vertrekt uit Los Angeles een „sneeuwbal-trein" met acht wagons, geleden met voedsel voor Euro pa. Deze trein zal op weg naar New York, welke reis tien dagen zal duren, gestadig groeien. De organisatoren van deze „vriend- schapstrein" hopen, dat zelfs hele treinen zullen worden aangekoppeld. Kleine druif. Frankrijk beweert de kleinste man in de wereld onder haar burgers te hebben. Volgens het blad „Liberation" is het Henri Renard. Hij is circa 60 c.m. lang. weegt 31 pond en werkt in een wijgaard in Bourgondië als knecht. (U. P.) Maatregelen. De Chinese regering heeft maat regelen tegen de onzedelijkheid genomen. Het aantal „intteme recepties" zal worden beperkt evenals de omvang van zekere ge- illustreerde tijdschriften. Bovendien zal het dansen in nachtgelegenheiden en het kussen in het openbaar verboden worden. Inderdaad. De leiding van de Italiaanse partij ,-Uomo Qualunque" heeft besloten de uit gave van het partijblad „Buon Seoso" (Ge zond Verstand) te staken, tengevolge van do crisis in de partij. Te Paard. De bekende Zwitserse schrijver van reisverhalen Hans Schwarz, tevens een hartstochtelijk ruiter, is uit Zwitserland ver trokken voor een afstandsrit te paard door Elsas-Lotharingen, Luxemburg en België naar Nederland, Voor de laatste wereldoorlog heeft Schwarz 15 'anden te paard bereisd, waaronder alle Balkan! ao de*.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2