KINDERZITJES Walcheren wordt weer Zeelands tuin Een internaat voor Verpleeghulpen op Duin en Kruidberg Kort en Bondig Mathey's Goederenhandel DINSDAG 4 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 „IK WORTEL EiV KOM BOVE,V" Vandaag zijn de eerste bomen geplant (Van een speciale verslaggever) Op 2 October 1944, toen de waarschu wende pamfletten boven West-Kapelle neerdwarrelden, werd de leuze „Voor een bevrijd Europa een verdronken Walcheren'" geboren. Zestien maanden en twintig dagen later hadden zandzuigers, boormachines, rijshout, stortsteen, potige kerels en' han dige jongens een nieuw devies mogelijk gemaakt: „In herrijzend Nederland een nieuw Walcheren." En wie thans het eiland bezoekt wordt op zijn tocht door het geluid van troffel en hamer en door de klaagzan gen van een bevolking, die vindt, dat het allemaal nog niet snel genoeg gaat, bege leid. Gelukkig is daar de tentoonstelling „Geborgen land", welke de wankelmoedi gen in beeldstatistieken, diorama's en foto's vertelt, dat tot nu toe voor de herbouw op het eiland 750 ton beton-ijzer, 25050 ton kalk, 162.000 kubieke meter glas, 21.000 kubieke meter hout, 238 ton draadnagels, 3 millioen dakpannen en 3150Ö schakelaars en stopcontacten verwerkt zijn. Dat is i tuurlijk veel, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat verreweg het grootste deel reeds in de oorlogsjaren bij de herbouw van Middelburg gebruikt werd. Bomen. Het nieuwe Walcheren had evenwel niet èlleen huizen nodig. Het wilde ook weer de „Tuin van Zeeland" worden en daarvoor zijn bomen nodig en heesters en struweel. Zo ontstond de bomen-actie. Ieder die er lust in had stortte een rijksdaalder om Wal cheren wat schaduw rijker te maken. 80.000 bomen werden tot nu toe op deze wijze geschonken. Maar er zijn cr anderhalf mil lioen nodig, zodat giro 371300 van de Stich ting Nieuw-Walcheren voorlopig nog niet overbodig is. Begin. Vandag, Dinsdag 4 November, zullen de «erste twintig bomen van de tachtigduizend ln de Zeeuwse klei geplant worden. Dat gaat niet zonder festiviteiten gepaard. Het werk op kantoor en erf, in winkel en fa briek zal een korte poos onderbroken wor den. Van alle kanten komen de fleurige stoeten van boeren, bazinnen en jongvolk ln Vlissingen, West-Kapelle en Middelburg tezamen om te zien, hoe de Prinses-Regen tes en de Prins-Gemaal, de Engelse minis ter-president Attlee, een reeks ambassa deurs en gezanten van geallieerde naties en minister-president Beel met acht andere Excellenties schop en spade hanteren om een linde, eik op populier te planten. Daar bij zal een legertje van honderdtwintig journalisten, persfotografen, radioreporters en cineasten, waaronder er zijn die uit Hongarije, China en Zuid-Afrika komen, aanwezig zijn. Het hoge gezelschap arri veerde in een speciale trein in Vlissingen en zou eerst in de Jacobskerk een dienst in drie talen bijwonen. In de Zeeuwse hoofd stad zullen de klaroenen en tromoetten van de plaatselijke muziekverenigingen hun klanken doen horen. De jeugd zal het lied van de Jonge Boom zingen en in optocht door de straten trekken. Op de geschonden markt met het geteisterde stadhuis op de achtergrond zal een internationale vlaggen- parade worden gehouden. Hier zal het de- clamatorium van de hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant, de heer G. Ballentijn, uitgevoerd worden en in de avond zullen fakkels de ruïnen en de hol ten der fundamenten in de binnenstad nog spookachtiger doen schijnen, dan ze al zijn. Ter gelegenheid van het bezoek van de Engelse premier Attlee zal door het ge meentebestuur van Middelburg aan de Engelse regering via het gezantschap een schilderij worden aangeboden, vervaardigd door de Haagse kunstschilder Pierre Hoeks en voorstellende Walcheren tijdens de inundatie. Door bemiddeling van de Franse ambas sade in Den Haag heeft de Vlissingse open bare leeszaal en bibliotheek een kostbare schenking Franse boeken ten geschenke gekregen. „Ik wortel en kom boven". „Ik wortel en kom boven" is het bo- mendevies van de verheugde Zeeuwen, die voor deze dag een kleine woordspeling op hun beroemde slagzin maakten. Zij geven op allerlei wijzen uiting aan hun blijd schap. Muziek en zang van de mariniers kapel en de Goese Oratorium-Vereniging leidden gisterenavond in de Stadsgehoor zaal te Middelburg met een „ster"-pro- gramma de feestelijkheden in. Feestelijke verlichting brandde gisteravond ovéral en op de Dam, die voor de teistering van het oorlogsgeweld gespaard bleef, droeg een der weinige thans levende bomen op het eiland duizenden lampjes als even zovele lichtende vruchten. Vanmorgen werd - de réveille geblazen. Duizend kinderen zon- glh blijde liederen onder deze boom, en zo werd de grote dag voor Walcheren, met zijn vele vlaggende steden en dorpen, in geluid. Het Prinselijk Paar en de hoge autori teiten werden in de speciale trein welkom geheten door de leden van het dagelijks bestuur van de „Stichting Nieuw-Walche ren". Kort na aankomst van de trein te Vlissingen begaf het hoge gezelschap zich onder luide toejuichingen van de Zeeuwse bevolking naar de St. Jacobskerk. Daar was'het eerste punt van samenkomst tot overdenking en bezinning bij de gebeur tenis, die het begin van nieuw groen le ven op Walcheren zal zijn. In de kerk voerden twee predikanten en een pastoor het woord. Ds. Hartjes sprak in het Frans en zeide, dat Walcheren moest sterven, om uiteindelijk te kunnen leven. Pastoor H. Snel herdacht de velen, die hun leven voor de vrijheid geofferd heb ben en eindigde met de woorden: „Moge met dit nieuw natuurleven ook de geeste lijke opleving gelijke tred houden, want in deze chaotische tijd heeft, evenals el ders, de Walcherse mens geleden". „Deze dag", aldus ds. L. J. C. Visbeek, „is er een van vreugde en dankbaarheid van hen, die uit grote verdrukking zijn gekomen en nog een zware taak voor zich hebben". Spreker ging in op het symbool van de boom. „De boom des levens in het paradijs is het begin en aan het eind staat de boom in het nieuwe Jeruzalem. Daar tussen ligt onze tijd, waarin de dood het steeds weer schijnt te winnen." Na de dienst begaf het gezelschap zich naar het Bellamvpark, waar de plechtige herbeplanting, gewijd aan de nagedachte nis van Franse. Nederlandse en andere geallieerde militairen, verzetstrijders en burgers op Walcheren, begon. Telegram aan de Koningin. Het bestuur van de „Stichting Nieuw- Walcheren" heeft vanmorgen een telegram aan de Koningin gezonden. Daarin biedt de bevolking van Walcheren op deze voor het eiland zo historische dag de hartelijke gevoelens van erkentelijkheid en aanhan kelijkheid aan Hare Majesteit en Haar Huis aan. Zij dankt H.M. voor haar waar devolle schenking van bomen voor West- Kapelle, waardevol ook in Onstoffelijke zin en spreekt de vurige hoop uit, dat de redenen, welke Hare Majesteit hebben verhinderd aan haar oorspronkelijk voor nemen, de boomplantdag met haar tegen woordigheid te vereren, spoedig tot het verleden mogen behoren. Kleermaker hielp meubels in beslag nemen Voor de tweede kamer van het Haarlemse Tri bunaal had zich vanmorgen te verantwoorden de 54-jarige kleermaker-boekhouder H, S., die lid is geweest van de NSB. van de Nederlandse Volksdienst en van de Germaanse SS en die een functie heeft vervuld bij de National Sozialisti- sche Volkswohlfart. Hij ging met expediteurs mee om bij illegale werkers en Joden, die gear resteerd waren de meubels weg te halen. Dit laatste is minstens twintig keer geschied in een groot aantal plaatsen in Noordholland, ook ln Haarlem en omgeving. S. werd er van beschuldigd, dat hij een keer een vaatje boter mee naar huis heeft genomen, doch dat ontkende hij De meubels waren be stemd voor Duitse kindertehuizen, voor Duitsers, wier woningen waren gebombardeerd en één keer voor dé Kriegsmarine in IJmuiden. Be schuldigde ontkende, dat hij een speldje mét een hakenkruis had gedragen, dat zijn kinderen lid waren van de Hitier Jugend en dat hij getracht heeft rijksduitser te worden, welke feiten hem ook ten laste waren gelegd. Nadat mr Jansonius. als verdediger, het woord had gevoerd werd bepaald, dat het advies op 18 November zal worden bekend gemaakt. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 November 1947 ONDERTROUWD: 3 Nov., W. Hommes en H. M. Mathot: J. M. Schippers en P. Mink. BEVALLEN van een zoon: 31 Oct., L. Mooij— Sarolea; 1 Nov., J. Jansen—v. Looijengoed; P. G. d. KruifMeij; A. M. HoekstraDijkstra; H. C. Stevens—Daane: 3 Nov., A. M. Smit—v. Tol; G. A. Wesselius— Meefout; E. JansenJongste. BEVALLEN van een dochter: 31 Oct., G. Smit —Ramp; 1 Nov., A. Klink—Embregts; J. J. Smit Bongers: G. J. Jacobsd. Boer; A. M. Grootes v. Maasdam; W. J. WilkesRietman L. J. Hin —Francken, 2 d.; J. G. Heldeman—v. Toor; 2 Nov., M. T. gcholten—Heintjes; G. BaarsRosles; 3 Nov., M. Claus—Snoeks; M. C. Duits—v. d. Haak. ^VERLEDEN: 31 Oct., J. C. Clay, 23 J., Gast- huisvest; 1 Nov.. R. Termaat, 1 d., Saenredam- straat; R. Termaat, 1 d., Stenredamstraat. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag bestaat er gelegenheid tot het afha len van bonkaarten voedingsmiddelen en schoe- nenibonnen te: Haarlem (Veelshal) restant O, Pa t.m. Pet. Heemstede (Binnenweg) 9 tot 12.30 uur Re; 2 tot 4.30 uur Ri tot Roh. Zandvoort (Haltestraat) I en J. Sinds vanmiddag is de gemeente Velsen officiëel een internaat voor de opleiding van verpleeghulpen rijker, een instelling, die onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis en op initiatief van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen in huize Duin en Kruidberg is ondergebracht. Zestig jonge dames tussen de 21 en 35 kunnen hier hun theoretische opleiding in twee maanden voltooien om daarna vier maanden „practijk op te doen" in ver schillende ziekenhuizen. Op initiatief van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen dus. Dat wil zeg gen, dat de verpleeghulpen, die hier on der de toegewijde handen van drie zus ters en een aantal kundige doktoren van daan komen, na hun practische opleiding in aanmerking kunnen komen voor uit zending naar Indonesië, om daar voor de zo hoog nodige aanvulling te zorgen van de verpleegstersstaf. Het gehele internaat is op vrijwillige leest geschoeid, de meisjes, die per adver- Tekort aan ambtenaren in Indië Bij de Indische gouvernementsdiensten bestaat een nijpend tekort aan bekwame en ervaren ambtenaren. De minister-pre sident heeft er daarom de aandacht op gevestigd, dat Nederlandse overheidsin stellingen geen tijdelijk hier te lande ver toevende Indische ambtenaren mogen aan stellen dan na overleg met het Departe ment van Overzeese Gebiedsdelen. Voorts is het mogelijk ambtenaren uit Nederlandse overheidsdiensten tijdelijk bij de Indische gouvernementsdienst te de tacheren met behoud van hun positie en andere rechten onder toekenning van een tropentoeslag. Taxi 2 Bei 13 0 0 0 DAG EN NACHT Agenda voor Haarlem DINSDAG 4 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Glazen speelgoed", 8 uur. Palace: „De sleutels van het Koninkrijk", alle leeft,, 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Luxor; „De Jantjes". 14 Jf. 2.30, 7.00 en 9.15 uur City: „Gekooide Jeugd", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9,15 uur. Spaarnc: „De vrouwelijke Tarzan", tweede deel, 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Walvis in zicht",' alle leeft., 2.30, 7,00 en 9.15 uur.. Rem brandt: „Acht professoren en één meisje". 14 j., l.oo, 4.15, 7.00 en 9,15 uur. WOENSDAG 5 NOVEMBER 1 Stadsschouwburg: Jubileiim Herman Bouber i.De commensaal", 3 uur. Westcrhoutpark 1 A: Voordracht dr. F. W. Zeylmans van Emmlchoven .,Het vraagstuk der reïncarnatie". 8 uur. Re- Wonstrantenhuls: Psycho-synthese B. van der Meer, 8 uur. Pavlljoenslaan 3: Nederlands Rode Kruis, Jaarvergadering, 3 uur. Bioscopen: Mid- Gag- en avondvoorstellingen. Salarisregeling van bet Haarlemse gemeentepersoneel Het wachten is op het rijk De salarissen der ambtenaren en de lo nen der werklieden in overheidsdienst wachten al lang op een herziening. Reeds jaren wordt gewerkt met toeslagen, omdat gevoeld wordt, dat de bestaande regelingen onvoldoende zijn. Dit geldt ook voor het Haarlemse gemeentepersoneel. Wij vernemen dat het ontwerp voor de nieuwe salaris- en loonregeling voor het rijkspersoneel gereed is en zeer binnenkort openbaar gemaakt zal worden. Als die vast gesteld is kan zo vernemen wij uit goe de bron verwacht worden, dat ook (en wel zo snel mogelijk) voorstellen aan de raad gedaan zullen worden voor een nieu we regeling voor het Haarlemse gemeente personeel. Amsterdam heeft met de vaststelling van een regeling voor haar personeel niet ge wacht op het rijk, maar afgewacht moet worden of het college van Gedeputeerde Staten dit raadsbesluit zal goedkeuren voor bekend is wat het rijk in deze doet. Drie aanrijdingen Op de hoek JanswegStationsplein had gistermiddag een aanrijding plaats tussen een auto en een voetgangster. Oorzaak was, dat de voetgangster, een 20-jarige dienstbode uit Hillegom, na uit de tram te zijn gestapt, achter de tram om, zonder op het verkeer te letten, de rijweg overstak. Zij werd door de auto aangereden en kreeg een bloedende wonde aan het achterhoofd en een lichte her senschudding. Zij is naar de Mariastichting overgebracht. Een half uurtje later stak op de Kenne- merbrug een 66-jarige dame uit Velsen, zon der op het verkeer te letten, de rijweg over Zij werd daar door een passerende wielrijder aangereden Ook zij kreeg een lichte hersen schudding, doch kon naar haar woning ver voerd worden. Omstreeks dezelfde tijd had op de hoek KruiswegParklaan een aanrijding plaats tussen een onbekend gebleven auto en een 61-jarige hulpbesteller van de P.T.T.. die per rijwiel, komende van de Parklaan uit Oos telijke richting, linksaf de Kruisweg opreed. De auto kwam uit Westelijke richting van de Parklaan en ging linksaf de Kruisweg op in de richting van het station. Hierbij verleende de wielrijder, die reeds op de Kruisweg reed, aan de auto geen voorrang Zijn rechterenkel werd gekneusd. Uitspraken Tribunaal De tweede kamer van het Haarlemse Tribu naal heeft advies uitgebracht in de zaak tegen de vroegere administrateur van de NSB J van der K., die in Zandvoort had gerapporteerd, dat er speldjes voor ..Winterhulp" waren verborgen, en dat hij hoofd van de Wtlhelminaschooi aldaar de portretten van leden van het Koninklijk Huis wel had weggehaald, maar niet de lijsten en dat deze voor het Koninklijk Huis had gebeden. De tijd van Internering werd bepaald op drie jaar en eindigt 14 April 1948. In de zaak tegen de 31-jarige banketbakker M. K. F„ die tijdens de bezetting met het plan had rondgelopen de Haarlemse Synagoge te ver nielen. werd bepaald, dat deze op vrije voeten gesteld zal worden, maar nog een jaar onder toezicht wordt gesteld van de Stichting Politieke Delinquenten. Overwogen werd. dat F. moet boeten voor zijn eigen misdragingen en niet voor die van de als nationaal socialistisch ongunstig bekend staande familie. De beschuldigde heeft zich aan minder ernstige gedragingen schuldig gemaakt dan andere leden van het gezin. De tijd van internering voor de 44-jarige filmbewerker A. J. R uit Santpoort, die is op getreden als waarnemend voorzitter van de film keuringscommissie en als hoofd van de afdeling filmwezen op het departement van Kunsten en Volksvoorlichting werd bepaald op twee jaar en negen maanden en eindigt ,16 Januari 1948. Sport in het kort DYNAMO'S WONNEN WEDEROM MET 5—1. De Dynamo's kwamen met dezelfde ploeg ln het veld, welke Zondag J.l. te Stockholm met 5—1 van Norrköplng won. Weer waren de Russen heer en meester van het terrein, want Gothen burg werd met dezelfde cijfers geslagen. ONDERLINGE ZWEMWEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM". Woensdag 5 November houdt de zwemclub „Haarlem" onderlinge wedstrijden in Stoop's Bad te Overveen. Het programma vermeldt bijna uitsluitend 100 m. nummers en een afvalwedsrtijd voor meisjes en jongens. Ver eer wordt een 3 x 100 ra, wisselslag estafette heren verzwommen voor Haarlemse verenigin gen om de „Spaarnestad-wisselbeker", Toneel „De grote race" Eerste kennismaking met de Haagse Comedie Paul Steenbergen is, wat ik zou willen noemen, een achttien-karaats-acteur. Men zou aan zijn optreden een garantie kunnen verbinden in de trant van: niet tevreden geld terug. In negen van de tien ge vallen zou niemand zijn geld opeisen. Die ene mogelijke uitzondering op de regel zou hoogstens het gevolg zijn van een onjuiste roltoewijzing. Blijkens de geringe opkomst naar de schouwburg van gisteravond is zijn ver diende vermaardheid te Haarlem nog niet doorgedrongen. Maar welk een prachtig talent heeft deze man meegekregen. Het is ook daarom te hopen dat wij in dit sei zoen de Haagse Comedie (directeur Cees Laseur) hier dikwijls te zien zullen krij gen. Zelfs in een doodgewone „thriller" zonder opzienbarende verrassingen, maar met een voortdurende en zeer eigenaardige spanning als „De Grote Race" speelt hij het klaar men is geneigd te zeggen: zon der moeite een glans van levensechtheid te laten schijnen in een doolhof van toe valligheden. Voor zijn kwaliteiten als regisseur heb ik minder waardering. De voorstelling was wat druk, omdat ieder vogeltje zong zoals het gebekt was, al werd er individueel goed spel te zien gegeven. Ik noem in het bij zonder Ida Wasserman als een hartelijk maar dom provinciaal vrouwtje, Caro van Eyck. die in haar rol van Babs Coates de proloog niet overleeft maar wier onzalige nagedachtenis al het daarop volgende rechtvaardigt en verder Henri Eerens, een onverstoorbare medeplichtige, die van de prins geen kwaad schijnt te weten. In één woord kostelijk waren de tweegesprekken tussen laatstgenoemde en de hoofdpersoon. Heel leuk was Jan Retèl. Over de inhoud van deze door Dorothy en Campbell Christie handig geconstru eerde thriller vertel ik, der traditie ge trouw, niet meer dan dat de gebeurtenis sen zich afspelen kort na de paardenraces op Aintree bij Liverpool, een onderwerp waarover rechtgeaarde Engelse auteurs nooit uitgeschreven raken. Paul Steenber gen beweert in zijn voorwoord dat deze groote race nog een andere achtergrond heeft, namelijk de race naar het grote ge luk in het leven van de hoofdpersoon. Helaas deed Elisabeth Andersen ons geen ogenblik geloven dat het koele wezen Joyce Penrose daar de belichaming van zou kun nen zijn nog geheel afgezien van de kwestie of deze achtergrond inderdaad in het stuk moet worden gezocht. DAVID KONING. Het 30-jarig bestaan der Sovjet Unie Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Sovjet-Unie organiseert de C.P.N. (de Waarheid) afdeling Haarlem, op 7 Novem ber een bijeenkomst in de Gemeentelijke Concertzaal. Een symphonie-orkest, onder leiding van Wim Gaffel, zal zijn ^muzikale mede werking verlenen; de zangvereniging „Mor genrood". onder leiding van Hans Krieg. zal het vocale gedeelte verzorgen. De heer B. den Dekker declameert. De herdenkingsrede wordt uitgesproken door een lid van het partijbestuur N. Mourer uit Amsterdam. De zaal zal worden versierd. In de hal wordt fotomateriaal geëxpo seerd. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: A. van 't Riet en L, de Jong; W, C. de Groot en C. J. van Zoelen. GETROUWD: A. W. Touw en A. M Frljfers; R. de Kadt en A. A. M. van de Rijdt; J. P. L.cf- ferts en E. Stoffer; J. Kokke en M. E. Vonk. BEVALLF.N' J. W de VoogdRothengatter, d J. Vennlk—van de Lagemaat. z.; W. S. Harms— Zoete, z M. J. van Goor—Versaan, d.; N. van Andelvan Betnum, z,; M. E. RoozenZeeman, d,; J. van Norde—Wlersma. z.; A. C. Buurman- Hertel, d.; A. J. van der Rest—van der Meer. z. OVERLEDEN; J. van Tongeren, 64 J,; A. Foe- kens— Groenewegen, 70 j.; J. Plugger, 58 J H C. de Vries, 52 j. SCHEEPVAART K N. S. M. Hos 1 Nov. te Tenerlffe. Omen, 1 Nov. van Bordeaux naar La Palllce. Torflnn Jarl. 1 Nov. van Gibraltar naar Fiume. Doggers- bank. 3 Nov. te Amsterdam. Orion. 3 Nov. te Antwerpen. Stentor. 1 Nov. te Istanboel. Venus, 31 Oct. te Istanboel. Deo Duce. l Nov. van Ko penhagen naar Amsterdam. Roelf, 3 Nov. te Ant werpen. Orpheus, 1 Nov. van Cadtz. Rossum, 2 Nov. te Antwerpen. Telamon. 1 Nov. te Parama ribo. Stuyvesant, 1 Nov. van Curasao naar Para maribo. Trapanus, 31 Oct. te Cristobal. Haarlem 31 Oct. de Azoren gepasseerd. Euterpe, l Nov. van Antwerpen naar Oporto. Boskoop, 31 Oct. van San Antonio naa/ Pisce. Bonaire. 1 Nov. v. Amsterdam naar Antwerpen. Orestes. 1 Nov. van Amsterdam na.r Dublin. Berkel, I Nov. van Rot terdam naar Genua. Orpheus, 31 Oct. van Malaga naar Gibraltar. H. O. A. L. Bloemfontein, 31 Oct. te Durban. oBschfonteln, 2 Nov. te Mombassa. Nijkerk, 31 Oct. te Durban. MIJ. NEDERLAND. Sumatra, 31 Oct. van Singapore naar Dabo. Amsteldiep, 1 Nov, Vlis singen gepasseerd op weg naar Antwerpen. Java, 1 Nov. te Aden op weg naar Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 3 Nov. Ouessant gepasseerd. Tarakan, 2 Nov. Gibraltar gepasseerd. Tablnta, 31 Oct. van Suez naar Batavia, Ceram, 1 Nov. te Narvik. Laatste positie Nederlandse passagiersschepen. Dinsdag 4 November: Aldabi, Rotterdam—Rlo de Janeiro, passeerde i Nov. Ouessant. Boschfon tein, 3 Nov. van Mombassa naar Suez. Boisse- vain. 1 Nov. van Singapore naar Shanghai Delftdijk, VancouverRotterdam. 2 Nov. te Li verpool. Duivendijk. Vancouver—Rotterdam. 1 Nov. te San Francisco. Johan de Witt, Amster dam—Java, passeerde 3 Nov. Minikoleiland. Kota Agoeng. Rotterdam—Java. passeerde 3 Nov. Gravesend. Kota Baroe, Java—Rotterdam, pass. 4 Nov. Finisterre. Nieuw Amsterdam, verwacht 6 Nov. v.m. van Rotterdam te New York. Oranje. 3 Nov. van Batavia naar Amsterdam. Tablnta, Amsterdam—Java. 4 Nov. te Aden verwacht. Van Klef fens in Amerika geëerd De Nederlandse ambassadeur te Washing ton mr. Van Kleffens en de Amerikaanse senator Vandenberg hebben Maandag het eredoctoraat in de rechten van de Michigan University ontvangen ter gelegenheid van het eeuwfeest der Nederlandse nederzetting in Michigan. Bij zijn promotie werd mr. Van Kleffens aldus toegesproken: „Hij hielp zijn land door de gevaren van de oorlog heen en als afgevaardigde in de Veiligheidsraad ver dedigde hij de waardigheid en onafhanke lijkheid der kleine landen. In zijn heldere en logische uiteenzettingen trachtte hij het gezag van de raad te versterken in het belang van de vrede en veiligheid. Thans streeft hij ernaar de banden, die onze landen verenigen te verstevigen". Brits-Amerikaanse zone en Polen gaan handelen In een Brits-Amerikaanse verklaring wordt medegedeeld, dat Polen en de Brits- Amerikaanse zóne van Duitsland te Warschau een verdrag getekend hebben ter bevordering van de wederzijdse handel. Er zijn lijsten van "te exporteren grond stoffen en industrieproducten uitgewis seld en er is overeenstemming bereikt over de betalingen en het openen van een speciale rekening bij de nationale bank van Polen. John Winant plotseling overleden John Gilbert Winant, die in oorlogstijd Amerikaans ambassadeur in Groot-Brit- 'tannië was, is in zijn huis te Concord (New-Hampshire) plotseling overleden. Zijn echtgenote, die te New York vertoef de, is onmiddellijk na het vernemen van de tijding naar Concord vertrokken Wi nant was 58 jaar oud. Hij bleef te Londen tijdens de zwaarste dagen van de Duitse aanval, waardoor hij zich de achting van het Britse volk verwierf. AMERIKAANSE GEZANT IN FINLAND AFGETREDEN. Te Washington is bekend gemaakt, dat Maxwell Hamilton, de Amerikaanse gezant in Finland, zijn ontslag heeft ingediend, teneinde al zijn tijd te kunnen wijden aan de opstelling van het Japanse vredesver drag in samenwerking met het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken. Ha milton zal de rang van minister behouden. Omtrent zijn opvolging is niets medege deeld. tentie werden opgeroepen, ontvangen geen salaris, hier noch in de vijf andere inter naten, die de regering na maandenlange voorbereidingen in gebruik gaat nem^n. De opleiding van de aspirant-verpleeg hulpen is zo grondig en alzijdig mogelijk: behalve de beginselen der chirurgie en wat dies meer bij een opleiding tot ver pleeghulp behoort, worden Maleis en Vol kenkunde onderwezen. Vanmiddag tussen drie en half vier zou het internaat in Drifjituis met enig cere monieel worden geopend. De Prins Bernhardkapel wordt ontbonden Met de „Kota Inten" zal op 6 of 7 No vember de Prins Bernhardkapel in het va derland terugkeren na een tournée van elf maanden in Indië. In deze elf maanden is de kapel 540 maal opgetreden voor de mi litairen. ook voor hen die in de voorste linies lagen. De mascotte van de kapel. Kees de Bok. heeft gezelschap gekregen van een geit en enige papegaaien. Ook is een Indone sisch jongetje geadopteerd, dat de kapel naar Nederland zal vergezellen. De terugkeer naar Nederland betekent tevens een afscheid want het ligt in het voornemen de kapel te ontbinden. Vele leden zijn namelijk aan het einde van hun diensttijd gekomen en zullen dus „af zwaaien". Voor het zover is zal de kapel waarschijnlijk enige afscheidsconcerten geven, onder andere voor het Prinselijk Paar in Soestdijk. De Berlijnse „Abend" haalt herinneringen op De met Amerikaanse vergunning ver schijnende krant „der Abend" heeft een anti-communistische campagne van het Amerikaanse militaire bestuur ingezet, met de groot opgemaakte publicatie van de tekst van de geheime Russisch-Duitse overeenkomst van 23 Augustus 1939, aldus meldt U. P. De aanval van „der Abend" bestaat uit drie elementen: Ten eerste een „dag-bij- dag-kroniek" van de ontwikkeling van de Russisch-Duitse betrekkingen van 1938 tot 1945, ten tweede de tekst van de geheime Russisch-Duitse overeenkomst van 23 Augustus 1939 welke Oost-Europa ver deelde en ten derde twee foto's van de Russische en Duitse leiders in Moskou en Berlijn en een foto van Stalin, Truman en Churchill te Potsdam. Op de eerste foto ziet men een glim lachende Stalin, gekleed in een witte, half- militaire tuniek, militaire pantalon en laarzen, staande naast een uiterst tevre den kijkende, von Ribbentrop. De foto heeft tot onderschrift: Moskou, Augustus 1939. De tweede foto van de Russische en Duitse leiders toont Molotof bij zijn aan komst te Berlijn in November 1940, een eregarde der wehrmacht inspecterend, ver gezeld van von Ribbentrop en Keitel in uniform. Vogetenxang Dr. Beel bij de opening der missieschool Minister-president dr. Beel zal Vrijdag middag de opening bijwonen van de Hogere Missieschool op Tiltenberg van de Vrou wen van Nazareth te Vogelenzang. De ope ningsplechtigheid zal door de bisschop van Haarlem, mgr. Huibers, worden verricht. Amsterdamse Beurs Slotkners Heden gisteren 144 uur Koninklijke Olie 453 456 Vi 293 298 373 374 A K. U 171 172 Fokker Nederlandse Ford 396 398 Nederlandse Kabel 304 300 Calvé certificaten 173 «6 175 Scheepvaart-Un;e 189 190 Holl.-Amerika Lijn 182 186 Deli Maatschappij 174V4 174 H. V. A... 240 240 y2 A'dam Rubber 170 170 Ned Handel Mij.. 140*4 143% N.-I. Handelsbank 107i/2 108 VL Jilliton Mij 11-.... 399 BINNENLAND De Belgische minister-president Paul Henri Spaak heeft de uitnodiging van het Comité van Beigisch-Nederlands-Luxcmburgse samenwer king om- te 's Gravenhage en te Amsterdam te komen spreken aangenomen. Zes machines, geschonken door Amerikaanse fabrieken, zijn aan de Technische Hogeschool overgedragen. Conform de els heeft het B(|xonder Hof te Arnhem de ex-S.D.'er J. M. van G de P. uit Den Haag. die betrokken ls geweest bij de vele wandaden welke de S.D, in de villa „Warms- hoeve" te Lunteren heeft bedreven, tot de dood straf veroordeeld. Door onvoldoende verpakking gaan maan delijks honderden naar Indië verzonden pakjes verloren. Voorts komt het nog steeds voor. dat aan bederf onderhevige levensmiddelen worden verzonden, welke tijdens het vervoer In een zo danige toestand geraken dat ook andere pakjes ln dezelfde postzak bedorven worden. Twee politieke delinquenten die wegens wangedrag van het kamp Laren naar de strafcel- len ln de z.g. ..Blaskowi'.zbunker" Sn Hilversum waren overgebracht, hebben twee bewakers met een stoel aangevallen en ernstig gewond. De por tier wist met zijn stengun de tot de uitgang doorgedrongen gedetineerden ln bedwang te houden tot er hulp kwam. Het Amerikaanse oorlogskerkhof Molenhoek ln Mook bij Nijmegen zal in de loop van het volgende jaar worden opgeheven. Een deel der stoffelijke overschotten wordt overgebracht naar Amerika, de rest wordt begMven op het grote Amerikaanse kerkhof te Margraten. Tien Jaar gevangenisstraf ls geélst tegen een 30-jarige vrouw uit Overschte. die ln 1944 aan de Duitsers had medegedeeld, dat haar man zich als Nederlands militair niet voor de Duitse krijgsgevangenschap had aangemeld. De man neeft daarvoor geruime tijd gevangen gezeten. De K.N.A.C. heeft de Minister van Onderwijs verzocht de Lager Onderwijswet zo te wijzigen, dat het geven van verkeersonderwijs verplicht wordt. Het theoretische en practische verkeers onderwijs zou dan onder het vak Aardrijkskunde worden gegeven. Op uitnodiging van de commandant van het Braziliaanse opleidingsschip „Almlrante de Sal- danha", heeft de kunstschilder Han van Mee geren met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan dit schip. De commandant liet zich door Van Meegeren bijzonderheden vertellen over het pro ces en over zijn schlldersteehnlek. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 6 November zal mr. Th. Regout voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Relsverentglng in de tulnzaal van het Concert gebouw spreken over „Zwerftochten tussen de keerkringen van Afrika". Films zullen het ge sprokene verduidelijken. Op 11 November om half vier 's middags zal op het Nieuwe Kerkhof aan de Hoofdweg hoek I Vtjfhuizerweg een herdenking plaats hebben ter gelegenheid van de „Dag van het Oorlogsgraf". Als sprekers zullen optreden Ds. Slomp (Frits de Zwerver) en de burgemeester van Haarlemmer meer mr J. F. Jansonius. Dr. Jeffares, lector aan de Groningse univer siteit zal Maandag 10 November ln Bnnkmann voor het genootschap Nederland-Engeland een lezing houden over de geschiedenis en de litte ratuur van Ierland. Bloemendaals Toneel, dat vorige week ln het Jeugdhuis ten bate van de Kerstpakketten- actie een bonte avond organiseerde, heeft aan het plaatselijk NIWIN-comlté een bedrag van f 400 kunnen overmaken Een mooi resultaat. Per 1 December a.s. zal de politieke recher che afdeling voor de bijzondere rechtspleging te Amsterdam geleid worden door de gemeentelijke politie. De leiding zal van die datum af berusten bij de hoofdinspecteur van politie J. J. Haye, thans chef van de PRA te Haarlem. Het perso neel, voor zover het niet in gemeentedienst is, komt per 1 Januari 1948 In betaling bij de ge meente. De vroegere chef van de Amsterdamse PRA, mr. P. J. Engels, is per 1 November eervol ont slag verleend, na zijn functie sedert 1 Maart 1946 te hebben vervuld. De Miarka-vrlendenkrlng, een vereniging die zich ten doel stelt voedselpakketten naar „anti-nazi Duitsland" te sturen houdt Zaterdag 15 November in de bovenzaal van Café-restau rant Munnlcks op de Grote Markt een propa- ganda-bijeenkomst. Ds. D. Zwart te Halfweg heeft voor het be roep naar de Geref. Kerk van Zaandam bedankt. Maandag 10 November organiseren de Haar lemse Socialistische Culturele Verenigingen een propaganda-avond ln het Gemeentelijk Con certgebouw. Een bont programma wndt aange boden waaraan mede werken de muziekvereni ging „Excelsior", de Nederlandse Culturele Sportbond, de H.S.J.F. en het Kinderkoor „De Kleine Stem". Verder zal een propagandistisch woord namens de Bond van Arbeide.s Esperan tisten en namens de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken wor den gesproken. Het Parijse Ballet „Ballets des Arts" dat gedurende vier weken voorstellingen ln ons land heeft gegeven, treedt Donderdag a.s. opnieuw ln de Haarlemse Stadsschouwburg op. Het pro gramma vermeldt het dramatische ballet „La Celluie", dat ln de afgelopen zomer te Kopen hagen werd bekroond, „La Vlctlme" en „Ode après 1' orage". De jaarlijkse amusementsavonden van de Geheelonthoudersvereniging „Nieuw Leven" worden op Zaterdag 15 en Zondag 16 November gehouden in het Concertgebouw Het cabaret „Faveur-Wagter" zal het programma verzorgen. Na afloop ls er bal. Mode Wettelijk vastgestelde prijzen Wij maken DAMES JAPONNEN DAMES MANTELS en KINDERKLEDING Ook vermaken tv IJ voor E IK CA NAAR 't BUITENLAND. L.tT ot VERPAKKING DOUANE foflflAll TEITEH I. VERZENDING MULLER e*» o LANDE n VERHUISBEDRIJF HAARLEM N. RAAMSTRAAT A-U Speciale aanbieding Een mooi St. Nicolaas geschenk voor uwe kinderen. Prima uitvoering. Crème gelakt. Prijs voor twee stoel tjes met tafeltje totaal 27.50, franco huls. Postwissel met vermelding „Kinderzitje" te zenden aan Bilderdijkstraat 48, Haarlem ZOEKT UW EIGEN INWONING Jongelui, die geruime tijd ondertrouwd zijn, wensen te trou wen. Wie kan helpen aan 2 ongein kamers en een keuken op goede stand. Brieven onder no. 9240. Heer, ln bezit dlpl. Belasting recht N.I.V.A., zoekt plaatsing op ADVIESBUREAU VOOR BELASTINGZAKEN Br. 4009 Wcnslng's Adv. Bur. WONINCRUIL. Aangeb. Be nedenhuis te Heemstede, bev. 2 gr kamers, keuken, gang, vestibule, kelder, tuin rond om, schuur Gevr. beneden- of bovenhuis in centrum- of Haarlem-N. Brieven no. 9244 Voor kinderfoto's! Foto-Atelier ENGEL Spaarnwouderstr 63. tel. 10709 'T GOEDKOPE VISIIUIS4B Jaap In dc -Incobstraat, Zeeuwse mosselen panklaar 25 ct. p. kilo, Inmaakharing 5 ct.. Zure 8 cent Jaap's zuigertjes van 11 ct. behoeven geen be toog meer. s Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat 9!) Haarlem. Tel. 1372« Gehele Kunstgebitten f 75.» Volledige behandeling In begrepen. Spruren van de Tandarts dagelljka van 1-2 uur en volgens afspr. Avondapr uren: Maancfag Woensdag Vrijdag 58

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3