C Felix Mendelssohn Bartholdy f, TWIET Britse Conservatieven waarschuwen: „handen af van „ons" socialisme Haagse oplichters „verdienden" f 100.000 3 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 Honderd jaar geleden stierf de componist wiens werken thans hernieuwde belangstelling en waar dering ondervinden "pR WAS EENS een arme Joodse leraar, Mendel genaamd. Hem werd in 1729 in Dessau een zoon geboden, die op 14-jarige leeftijd naar Berlijn kwam. Daar werkte hij later als huisleraar, daarna als boekhou der, als zakenman, om zich steeds meer aan het denken te wijden, tot hij een philosoof genoemd werd, die niet alleen de onsterfe- lijkhei'dsbewijzen van Plato vernieuwde, de Joodse godsdienst verkondigde als het meest passend bij een verlichte geest, maar ook een vriend van Lessing was en met de grote Kant in briefwisseling stond. Deze Moses Mendelssohn, voor wie Lessing in „Nathan" een blijvend gedenkteken op- richtte, zag zijn oudste dochter, Dorothea, in een eerste huwelijk met een Simon Veit, in een tweede huwelijk echter met Frie- drich Schlegel, de geestelijke vader van de vroege Romantiek, trouwen, zag haar tot het Protestantisme, tot het Katholicisme overgaan en daarbij toch 'steeds voor de emancipatie der Joden strijden. Hij zag zijn zoons, Joseph en Abraham, de beroemde Berlijnse bank oprichten en dat paleis in handen krijgen, waarin later het Pruisische Herenhuis vergaderde. De kleinzoon, de zoon van Abraham, is dan rijp voor de kunst. Op 3 Februari 1809 werd Felix in Ham burg geboren. (Later nam hij nog de naam van zijn oom Bartholdy, de kunstgeleerde diplomaat, aan.) Felix in de ware zin van het woord. Een gelukkige, een gelukkige Jood, een gelukkige Jood in Duitsland. Het ouderlijk huis is niet alleen maat schappelijk, het is ook geestelijk de beste bodem, waarin de tere ziel van deze knaap zich snel ontplooit. De veelomvattende op voeding en ontwikkeling Heyse, de vader van de dichter, leidt haar is aangepast aan de vele gaven: talen, ook de oude. schilderkunst en muziek, piano, orgel, viool en altviool. Berger is zijn leraar, maar vooral Zeiter en deze is het dan ook, die de twaalfjarige bij Goethe brengt, die nu een maal op muzikaal gebied bij Zeiter zweert. En deze knaap, deze Felix, vindt, ook later, genade in de ogen van de geweldige, de zestig jaar oudere, kan weken bij Goethe doorbrengen: „Wie weet, wat er zonder Weibar, zonder Goethe van mij geworden was Omvangrijk oeuvre. Wie heeft, die zal gegeven worden, meer en steeds meer: de zestienjarige schrijft het volwaardige; het heerlijke strijkoctet, de zeventienjarige het werk, dat zijn naam maakt, uitdrukking van zijn volgroeide per soonlijkheid en gerijpt kunstenaarschap: de ouverture van de „Sommernachts- traum". Met twintig jaar is er een reeks van werken: kamer-, pianomuziek, sym- phonieën, de bekoorlijke muzikale schilde ring „Meeresstille und glückliche Fahrt". Meer: Op 11 Maart 1829 dirigeert Mendels sohn Bach's „Mattheuspassion" uit zijn hoofd in Berlijn en wekt daardoor dit werk der werken uit honderdjarige vergetelheid tot eeuwig leven. In hetzelfde jaar echter viert Mendelssohn reeds in Engeland triomfen als pianist en componist. Zijn in 1861 verschenen „Reisbriefe" vertellen van de reizen in 1830-'32 door Italië, Zwiteer land, Duitsland, Frankrijk, Engeland, reizen en landschappen, die niet alleen in muziek omgezet wei-den, maar ook in schetsen en schilderijen. De herfst van 1833 vindt Men delssohn na een vergeefse sollicitatie, om ais opvolger van Zeiter dirigent van de Berlijnse Singakademie te worden als „Musikdirektor" in Düsseldorf. Van 1834 af is Leipzig zijn stad. Twee maal trekt hij naar Berlijn, waar Frederik Wilhelm IV hem graag gezien had, een winter naar Frankfurt; steeds keert hij naar Leipzig te rug, waar hij het conservatorium mee op richt en leidt, waar hij de concerten in het Gewandhaus op zo'n hoog peil brengt, dat Leipzig tot de eerste muziekstad van Duits land opklimt. Het "gelukkige leven gaat voort, gevuld met door succes bekroonde arbeid en Mendelssohn was een geweldig werker. In 1837 neemt hii Cacilie Jeanrenaud, de dochter van een Frans Gereformeerd pre dikant, tot vrouw. Tien jaar later treft hem de zwaarste slag van het lot: zijn lievelingszuster Fanny sterft. De tere, door het leven verwende Felix komt er niet over heen. Spoedig volgt hij haar, 38 jaar oud. Jong en toch gerijpt, volkomen uit gegroeid, nog op de hoogte van zijn kun nen, ook hierin een lieveling der goden. De betovering duurt voort: zijn zoon Karei wordt een beroemd historicus, zijn kleinzoon Albrecht een vooraanstaand leraar in de rechtswetenschap en van 1923 af leider van het instituut voor buiten landse politiek in Hamburg, een achter neef, Arnold, „Kirchenmusikdirektor" in Darmstadt. Die sterft in 1933. Dan breekt „het grote geluk". De tand des tijds en de tand van de haat De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Slowaakse suite van Novak. 9 15 Morgenwijding. 9.30 Conaerto grosso van HSndel. 8 45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.25 orgel. 10,50 Voor kleuters. 11.00 Platen, ll.éo Sopraan en piano. 11.50 Opera- en operette-fragmenten. 12,30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Werken van Gershwin. 13,15 Musette-orkest. 13.45 Piano sonate van Beethoven. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 De kwintetspelers. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 17.00 Kalei- doscoop 17.20 Welk dier?. 17.30 Dar.sorkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma, is co Nu naar bed. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 Piano en zar.g. 19.45 De R. V. D antwoordt. 20 05 Lustrumviering Amsterdamse Vrouwelijke Studenten Vereniging. 2015 Het Belgisch Natio naal Radio-orkest, soliste Louise Thyrlon. piar.o. Werken van Flor Alpaerts. Mozart. Stra- winsky, Debussy. 21.00 Mendelssohnherdenklng, door prof dr. K Ph. Bernet. 22.10 Platen. 22.15 Muziek dér lage'landen. 22.45 Het jeugdvraag- siuk. 23.15 Muziek uit Noord- en Zuld-Amerlka. 23.45 Jean Sablon zingt. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8 00. 13 00, 19.00 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7 15 Platen 7.30 Gebed. 7-45 Tsjechische dansen. 8J5 Platen' 9.00 Werken van Massenet. 9.35 Paul Roheson en Marion Anderson. 10.00 Leger des Heilsmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Fragmen ts-. uit Handels oratorium „Israël en Egypte". 11.03 Ziekenbezoek. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Piano-werken van Chopin en Fauré. 12.30 Weerbericht 1*33 Dans-orkest. 12.55 Zor.r.ewij zer 13 20 Welk boek?. 13.25 Dans-orkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Platen. 14.40 Voor de vrouw. 15 00 Orgel 45.30 Liederen van Brahms. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Symphonlsche muziek. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Geestelijke liederen. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Voor land- en tuinbouw. 18.15 Klanken van Hawaï. 13.30 Dubbelmannenkwar- tet. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19 45 Platen 19.55 Bachkoraal. 20.05 Proloog. 20.15 Strijkorkest'. 20.40 Pianoduo. 21.00 Cello-recital. 21 30 De vaart der volekn. 21,50»Actualltelten. 92.46 Overdenking, 33,00 Zangredtol. 83.23 Werken van Debussy, hebben aan Mendelssohns werk meep ge knaagd dan aan hel werk van enig ander musicus. Ongetwijfeld, door het werk van Mendelssohn loopt een kloof, die ligt tus sen het romantische en het {classicistische. Klassicistisch is vooral zijn geestelijke muziek, de psalmen, de cantates, de oratoria, een bonte weerspiegeling van de werken van Handel en Bach; klassicistisch is zijn vormbeheersing, de zekerheid, de klaarheid, waarin-hij zelfs het romantische gieten moet: dat is de gebondenheid in de vorm aan de traditie van de achttiende eeuw, die zijn „pianistische Diktion" en ook menig lied iets bleeks, abstracts geeft. Romantisch zijn de Elfenscherzi, de mu ziek bij de „Sommernachtstraum" (die eigenlijk deze Shakespeare pas weer tot leven wekt), de 48 Lieder ohne Worte. de meeslepen.de „Walpurgisnacht" voor koor en orkest, het beroemde vioolconcert in E-moll. dat zijn de symphonieën: vooral de Italiaanse in A-dur met het wilde Sal- tarello als slotfrase en de negen jaar later ontstane, door een zachte melancholie ge tinte Schotse (A-moll), waarvoor de eerste idee tot hem gekomen was in, het paleis van Maria Stuart. Dat zijn de concert ouvertures met de „Sommernachtstraum", de „Hebriden" en de „Schone Melusine", die door Mendelssohn als nieuwe vorm geschapen zijn. Niet altijd echter zijn de klassieke nei- gingen en de romantische gevoelens zo duidelijk gescheiden of zo geniaal ver mengd. Niet altijd is het gevoel zo uniek en van zo'n dwingende kracht, dat niet veel door de andere sterren van zijn tijd overstraald werd en makkelijker aan de tand des tijds ten offer viel dan de werken van een Weber en een Schumann. De tand van de haat: hij zelf heeft er wel niet veel van te merken gekregen, deze gevierde, charmante man. Toch ont brak de haat ook reeds tijdens het leven van Mendelssohn niet. Wanneer Schumann zegt, dat hij Mendelssohn onder de leven den beschouwt als „de eerste musicus van zijn tijd", wanneer Bülow Mendelssohn „het hoogste vormgenie na Mozart" noemt, dan is dat helemaal eerlijk gemeend. An ders is het met Wagner, die het wel nooit heeft kunnen verkroppen, dat Mendelssohn de C-dur-symphonie, die Wagner aan de opgehemelde meester in Leipzig gêstüftrd had, „zo goed bewaard heeft, dat ze nooit weer te voorschijn kwam". Wel bekent Wagner, dat hii „veel hield" van de eerste frase van de Schotse symphonie, wel noemt hij Mendelssohn als schepper tian de „He briden" een „landschapsschilder eerste klas", betitelt hij hem met „lieber, ver- ehrtester Freund" en beweert zijn „auf- richtigster Bewunderer" te zijn. Maar in 1850, drie jaar na Mendelssohns dood, legt de oude tovenaar het masker af en laat in zijn, naar de geest reeds volkomen natio- naal-socialistische geschrift „Das Juden- tum in der Musik" zijn haat ook tegen Mendelssohn de vrije teugel. Zeker voelt men in het werk van" Men delssohn vaak diezelfde eigenaardige ver menging van Joods-romantische geest als bij Offenbach, en sterker nog, bij Heine. Beschouwen wij het koele klassicisme, waartegen Mendelssohn ook in zijn roman tiek vaak te vechten heeft, als „Joods rationalisme". In ieder geval voerde deze tweespalt in Mendelssohns wezen en werk niet tot een tragisch conflict en kan het niet met die afgrond vergeleken worden, die er gaapt tussen Wagner, de eminente kunstenaar en Wagner, de zeker niet emi nente mens. Wat Wagner niet lukte is het nationaal-socialisme gelukt. Het heeft het standbeeld van Felix Mendelssohn- Bartholdy voor het Gewandhaus in Leipzig omvergehaald, het heeft geprobeerd, deze naam uit te wissen, dit werk als niet be staand te ontkennen. Nu, honderd jaar na Mendelssohns en twee en een half jaar na Hitiers dood, wordt het, vooral door anti- semi'etische hetze in de laatste tientallen jaren geweldig onderschatte werk Van Mendelssohn overal opnieuw belicht. Mor gen misschien reeds gaan wij naar een waardeverhoging van Mendelssohn, een renaissance van Mendelssohn, zoals die van Heine. In de grond niets anders dan het weerzien, het weer-leren-zïen van een ster, die men boosaardig omneveld had. H. St. Kind van zeven jaar dronk te veel bier Ongewoon voorval in Amersfoort In een steegje achter de Kamp te Amers foort werd Maandag een zevenjarig knaap je binnengebracht, dat op straat door voor bijgangers in beschonken toestand was aan getroffen. Korte tijd later geraakte het jongetje bewusteloos. Het wend overge bracht naar een ziekenhuis, maar is in middels weer ontslagen. De politie stelde een onderzoek in en trof in het belendende perceel drie jongens aan, waarvan de jongste 15 jaar, die zich te goed deden aan bier, dat daar in overvloed in een vat aan wezig was. Het vat bleek van diefstal af komstig te zijn. De jongste van het drietal was er eveneens slecht aan toe. De jongens blekc-n drie broers te zijn, die het bier op dronken terwijl hun moeder afwezig was. Deze had haar kinderen aan hun löt over gelaten en keerde eerst zeer laat in haar woning terug. Weermachtsaannemer hield materiaal achter Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage is een zaak behandeld tegen de bouwkundige N. W. uit Huizen, welke reeds eerder voor het Amsterdamse Bij zonder Gerechtshof heeft gediend en dooi de Bijzonders Raad van Cassatie verwezen is naar het Haagse Hof. Een getuige, die als opzichter bij ver dachte gewerkt heeft, deelde mede, dat W. „Wehrmachtswerk" op Schiphol heeft verricht en voorts ten behoeve van de Duitsers heeft gewerkt te Bergen, Schoorl, Bloemendaal en Velsen. Deze getuige vertelde, dat er in opdracht van verdachte geknoeid is. Er werd in het beton te weinig cement en ijzer verwerkt. Het materiaal dat op deze wijze aan de Duitsers onttrokken werd, gebruikte ver dachte om voor zichzelf te bouwen. Een andere getuige zei dat W. vreesde financieel vast te lopen en ook bang was. dat zijn materiaal en personeel weggehaald zouden worden. De winst over de periode 1941 tot en met 1944 becijferde getuige op f 1.350.000; verdachte heeft f 447.000 privé opgenomen. De advocaat-fiscaal mr. De Hollander vorderde drie jaar gevangenisstraf met af trek, ontzetting uit de kiesrechten voor tien jaar en ontzetting uit de bevoegd heid een leidende fnctie in het aannemers bedrijf uit te oefenen met uitzondering van de bouw van woonhuizen, eveneens voor tien jaar. Uitspraak 18 November. De „Groote Beer" gaat als hospitaalscliip naar Indië In het voorjaar arriveerde in Nederland een drietal door de regering in Amerika aangekochte transportschepen van het Victory-type, de „Groote Beer", „Water man" en „Zuiderkruis". De „Zuiderkruis" maakte reeds een reis naar Indië voor het vervoer van militairen. De „Waterman" bracht emigranten naar Canada en maakte een aantal reizen voor de World Friendship Association. Daar beide schepen als trans portschepen werden gebouwd, werd nog een aantal verbeteringen wenselijk ge acht, welke thans bij Nederlandse werven worden uitgevoerd. De „Groote Beer" werd naar een werf gedirigeerd, daar dit schip bestemd was om te worden ingericht als hospitaal-schip. Na een verbouwing van een half jaar bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij is de „Groote Beer" thans gereed. Op 12 November zal het schij^naar >Indië vertrekken. „Theater Plezier" komt in Haarlem Het „Theater Plezier van Floris Meslier" zal in het seizoen 1947 48 een revue opvoeren onder de titel van „Zie ik je vanavond nog". Het gezelschap is belangrijk uitgebreid, thans werken mede Toon Hermans, Wiesje Bouw meester, Jan van Ees. Seholten en Van 't Zelfde, Andrea Domburg. Son ja van Weerdenburg, Her- bert Joeks, het Tiynneys Ballet en aan de vleu gel: Pieter Kellenbaoh. Het geheel is gemonteerd met décors, welke zijn ontworpen door de tekenaar Joop Geesink, die onlangs op het wereldfilmfestival te Brussel een eerste prijs behaalde. Dit gezelschap zal van 7 tot en met 13 November het Rembrandt Theater te Haarlem bespelen. helpen bij de meeste pijnen Détails ran het plan-Marshall Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hoopt aanstaande Vrijdag gereed te zijn met het ontwerp voor hulp verlening aan de 16 Europese landen, an ders aangeduid met „Marshall-plan". Vrij dag zal de begrotingscommissie van het Congres dit plan ter inzage krijgen en er voorlopige adviezen aan verbinden. De grote lijnen van het plan zijn volgens AFP: Een bedrag van 6 a 7 milliard dollar voor 1948, voor ieder volgend jaar nader te be palen. Vervolgens een bedrag van 3 mil liard voor stabilisatie der Europese valuta. Dit alles buiten de 400 millioen voor tus sentijdse hulpverlening aan Frankrijk en Italië. Over de wijze waarop is nog geen beslissing genomen. Kasjmir: bron van nieuwe onlusten in Voor-lndië Kasjmir m Voor-Indië is het toneel gewor den van de rivaliteit tussen India en Paki stan, de voormalige Brits-Indische koloniën die thans de dominion-status hebben ver kregen. Het kleine Kasjmir wordt door beide opgeëist, doch men wil er niet over onderhandelen en thans is reeds het woord aan de wapenen. De troepen van India zijn op ongeveer 15 km afstand van Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir, slaags geraakt met een groep van zevenhonderd gewapende „invallers". Hoe wel de Indische troepen in de minderheid waren, slaagden zij erin 50 pet. van de vijandelijke troepen te vernietigen. Er is echter nog geen sprake van een India of fensief, daar de hiervoor benodigde troepen ontbreken. De Indiase strijdkrachten wor den thans geconsolideerd. Per vliegtuig ontvangen zij versterkingen. Velen betaalden hoge bedragen voor „bemiddelingwelke nooit verleend werd De Haagse recherche heeft de 63-jarige „directeur van een handelsinstituut" H. v. R. en twee autohandelaren gearresteerd, die verscheidene personen voor in totaal honderdduizend gulden hebben opgelicht. De autohandelaren bezochten in vele plaatsen des lands, onder andere in Haar lem, gegadigden voor een auto-aankoop vergunning en brachten hen in contact met Van R-, wiens „handelsinstituut" slechts op papier bestond. Van R. verklaarde, dat hij de zaak wel even in orde zou mak^n. Hij liet zijn slachtoffers brieven aan de Rijksverkeersinspectie ondertekenen en vroeg daarna voor zijn bemiddeling een vaak niet onbelangrijk bedrag, dat, naar hij beweerde, nodig was om ambtenaren om te kopen. De betrokkenen betaalden, in de verwachting spoedig in een nieuwe auto te rijden. De brieven aan de Rijksver- Onderzoek naar de Brastagi Naar aanleiding van het aan de „Bras tagi" overkomen ongeval (het schip is zoals men weet voor de kust van Portugees Oost Afrika op een koraalrif gelopen), deelt de Rotterdamse Lloyd mede, dat betrouw bare gegevens nog niet te geven zijn, zolang geen scheepsbouwkundige in de gelegenheid is geweest een oordeel uit te spreken. Daartoe is een inspecteur van de Rotterdamse Lloyd per vliegtuig naar de plaats der stranding vertrokken. keersinspectie werden echter nimmer ver zonden Nadat Van R. op deze manier ongeveer 50.000 had ontvangen breidde hij zijn zaken uit. Hij ging „bemiddeling" v lenen bij het aanvragen van tap-, slijt-, bedrijfs- en huisvestingsvergunningen, verzorgde belastingzaken en ging handel drijven in toewijzingen voor levensmidde len en metaalwaren. Dit soort „zaken" leverde hem nogmaals '50.000 op, waar van hij 22.000 provisie aan de autohan delaren betaalde. Wanneer sommige klènten lastig wer den, dreigde Van R. -met de door hen on dertekende brieven naar de politie te gaan, waardoor aan het licht zou komen, dat zij zich aan corruptie schuldig maakten. Een taxiondernemer die reeds een paar duizend gulden aan Van R. had betaald, doch na maandenlang wachten geen aan koopvergunning voor een nieuwe auto kreeg, ging zelf naar de politie. Recher cheurs stelden een onderzoek in en vonden in het kantoor van Van R. in de Regen- tesselaan in Den Haag een uitgebreide ad ministratie, waaruit bleek welk een grote omvang de oplichtingspractijken van Van R. hadden aangenomen. Hij is herhaalde malen wegens oplichting, valsheid in ge schrifte en verduistering veroordeeld. In België heeft hij voor dergelijke feiten ge vangenisstraf ondergaan. Ook het straf blad van de beide autohandelaren is verre van schoon. Een hunner is een gewezen politieke delinquent. Panda en de Meestervlieger 92. De sheriff groef en grabbelde en hijgde en schreeuwde en slaagde er ten slotte in om zich uit het gat te wringen. Hij trok zijn revolver en rende schietend ep. roepend naar het vliegtuig van Oehoe. Maar hij was te laat. Panda en Oehoe had den niet op hem gewacht maar waren-aan boord gesprongen. Oehoe startte de motor en de machine steeg op. Dat was het avontuur met de sheriff!" sprak Oehoe. „En we zijn er alwéér goed afgekomen.' Maar we moeten nu opschieten, leerling! Ik zal de motor op volle toeren laten draaien, dat is de enige kans om Kraan in te halen!" Nu had Kraan toevallig hele- Men vraagt zich in Amerikaanse kringen bijvoorbeeld nog af, of een bepaalde hoe veelheid goud aan de 16 Europese landen zal worden overgedragen of ter hunner beschikking zal worden gehouden door be middeling van het internationale mone- taire fonds. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stuit, wat dit laatste betreft, op een hevige oppositie in het Amerikaanse congres. De Amerikaanse regering zou het toe juichen, indien de 16 Europese landen een beroep zouden doen op Canada en de La tijns-Amerikaanse landen, waarbij zou worden gevraagd op welke wijze en op welke voorwaarden Canada en de Latijns Amerikaanse landen zouden kunnen mede werken aan het plan-Marshall. Indien aan deze oproep gevolg zou worden gegeven, zouden de landen van Europa en Amerika een gedétailleerd plan kunnen uitwerken met betrekking tot de aankopen in Ameri kaanse landen, buiten de Verenigde Staten. Geen inmenging. United Press meldt uit Washington, dat een aantal leidende Britse conservatieven het Amerikaanse Congres heeft gewaar schuwd, dat het Europese hulpplan niet gebruikt mag worden als middel om te in terveniëren bij de experimenten, die door Engeland en andere socialistisch geregeer de landen worden ondernomen. Deze conservatieven alle vooraan staande leden van Winston Churchills partij en tegenstanders van het socialisti sche systeem in Engeland, voorspelden dat elke poging van het Congres om het uit stellen van het program op het particu liere industriële bezit voorwaarde te ma ken voor het plan-Marshall, fataal voor dit plan zou zijn en waarschijnlijk evenzeer voor het Europese economische herstel. Tot degenen, die hun stem verhieven, behoorde Anthony Eden. een der invloed rijkste leiders van de Engelse Conserv; tieve partij. Deze mannen staan tegenover het socialisme in Engeland even afwijzend als de Conservatieve leiders van de Ver enigde Staten. Maar tot de laatstgenoem den zeggen zij: „handen af, het F,ngelse socialisme is de zaak van Engelbnd". De waarschuwing werd gericht tot ver scheidene Amerikaanse Congresleden, die Europa gedurende de afgelopen zomer en in deze herfst hebben bezocht. Deze berichten vallen samen met de voorspelling in regeringskringen, dat een belangrijk deel van de oppositie tegen het plan-Marshall zal bestaan in de strijd tegen het socialisme zelfs het socialisme in de milde vorm, waarin Engeland dit kent. Leidende regeringspersoonlijkheden in Washington spreken dagelijks de hoop uit, dat zij in staat zullen zijn het Congres van dit pad af te brengen. Ruhrkolen gedeeltelijk over Rotterdam De Berlijnse correspondent van het A. N. P. meldt: Van Britse zijde is officieel medegedeeld, dat tussen de gecombineer de Britse en Amerikaanse zone en de Ne derlandse regering een overeenkomst getekend voor het vervoer van Ruhrkolen in Nederlandse schepen naar Rotterdam. Men hoopt maandelijks 300.000 ton export kolen over Rotterdam te verzenden. Hierin is begrepen een groot deel der export kolen, die tot nu toe over Emden werden verzonden. Het watertransport-systeem der Britse zóne was evenwel te zeer over belast om voor de kolenverzenöingen uit sluitend Duitse havens te blijven gebruiken. De verzending over Rotterdam zal op 24 November beginnen, wanneer ten minste de waterstand op de Rijn de hervatting van het transport toelaat. Van bevoegde Nederlandse zijde ver neemt A.N.P. nog, dat bovengenoemde overeenkomst een bestaande toestand min of meer legaliseert. Op het ogenblik loopt het transport van exportkolen namelijk reeds voor een groot deel over Rotterdam. PIANO Enkele zeer mooie instrumenten o a. „G. Adam" - „Zeitter Winkelmarm" en blank eiken salonvleugel agb. Alle onder volledige garantie. Fa. WALTER. Zijlweg 86, Haarlem, Tel. 19916. (Adv.) Ondemocratische gang van zaken in Slowakije De raad van Slowaakse commissarissen fungerend als regering van de autonome staat, wiens ontslagneming gemeld is, heeft eigenlijk zijn ontslag, niet ingediend, aldus wordt thans te Bratislava bekend, naar het Franse persbureau AFP uit Praag meldt, doch is ontslagen door zijn voorzit ter, dr. G. Hussak, waarbij deze als reden opgaf, dat de communistische leden- en generaal Ferjencik, vertegenwoordiger van het verzet, hun ontslag hadden ingediend en dat in deze omstandigheden het op treden van de rqad onmogelijk is gewor den. De Slowaakse christelijk democratische partij meldt dat haar vertegenwoordigers in de raad nooit hun ontslag hebben inge diend en dat het besluit van de communi- tische voorzitter is genomen zonder dat de raad zelfs maar bijeengeroepen is. Het schijnt, dat de christelijk democratische partij uit deze gang van zaken de conse quenties heeft getrokken door niet deel te nemen aan de bijeenkomst van het natio nale front der Slowaakse politieke partijen, die Zaterdag te Bratislava is gehouden en waar de samenstelling van de nieuwe raad van commissarissen is besproken. De partij der christen-democraten heeft bij de ver kiezingen meer dan 60% der stemmen op zich verenigd. De correspondent van AFP tekent hierbij aan, dat deze sensationele onthulling over het ontslag bewijst, dat de bij de verkiezingen vrij geuite wil gene geerd wordt en de bepalingen van het na de bevrijding tussen Tsjechen en Slowa- ken gesloten verdrag voor herstel van een Tsjechoslo waakse republiek geschonden worden. In deze republiek zouden de Slowaken maal geen haast gemaakt omdat hij dacht, een volledige administratieve autonomie dat hij geen mededingers meer had. Op vorkrijgen, waarvan de raad van commis- zijn dooie gemak vloog hij over de Oceaan sar;ssen en de nationale Slowaakse raad als en zong zachtjes in zichzelf. Daardoor uitvoerend en wetgevend lichaam de be- diLurde het niet lang of Panda kreeg zij-n i hohaming waren. machine in het oog. Net op dat moment Bü de Ned. Herv. Gem. van wük aan zee kwam er een zware mist opzetten.en Duin is beroepen ds. J. A. Dankbaar te Maas- I sluis. Boekenhcek Onder de glanzende zeilen van vrijbuitersjonk; G. SCHURINK; Firma M. J. van der Loeff. Enschedé] Een avonluren-roman voor de jeugd, deze ge. schledenls over een plratensohlp der Chinese zeeen. waarop de Hollandse Bas van Breekelen verzeild raakt, tegelijk met zijn vader en een oom. Hoewel de schrijver niel overal even sterfc van stijl is geweest, boeit dil keurig verzorgde boek toch om zijn prettige votksbeschrijving, die kennelijk op een goede documentatie gebaseerd is. Een allerminst Vervelende moraal, de brui lussen Oost en West. die tóch geslagen ka-, worden ondanks de verschillen in taal en opvat, tingen. verheft Schurink's werk boven de mld. delmaat. Bas beleeft ondertussen vreemde avon. turen in de wateren van het Hemelse Rijk: hi< verwerft niel ten onrechte de naam van „vreen de duivel" en trekt met al de kracht van jeugd te velde tegen het bandletendom, dat blijkens het boek van Schurink nog zo welig langs en op de Chinese Zee tiert. De dettctlvs story, die door het verhaal ls geweven, maaki het des te aantrekkelijker voor Jongens van lo, 18 jaar, ofschoon nog ouderen het misschien ook met graagte zullen lezen. Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschta Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje the* Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende orggnen; "t bloed gaat weer snelle stromen: onzuiverheden, die zich nu vast- zetten, krijgen dan geen kans meer, want z; worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij nen worden minder en de aanvallen neme: in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rast; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraaj Krusoben Salts bij Uw Apotheker of Drogist, (Adv,) Burgemeester van Zandvoort tegen twee periodieken Enige maanden geletjfn hebben ln de wee*, bladen „Nieuwe Post" en „Ochtendpost" enkele artikelen gestaan over het beleid van de burge meester van-Zandvoort. de heer H. van Alphen, tijdens de bezettingstijd. De burgemeester achtu zich door de Inhoud van de artikelen ln zij; goede naam en eer aangetast en het gevolg hier van is, dat hij Dinsdag door zijn raadsman mr. J. de Vrieze, een aanklacht Indiende bij dt Amsterdamse rechtbank. De raadslieden m Jonker en mr. H. J. Baelen, die respectievelijk optreden voor de heren L. A. Rodrigues Lopej en John Kappee. hoofdredacteuren van „Nieuwe Post" en „Ochtendpost" vroegen en verkregen U dagen uitstel om op de els te antwoorden. Faillissementen Door de rechtbank te Haarlem zijn vernietigd op grond van verzet, de faillissementen Willem Frederik Meyer, drogist, wonende Haarlem Noord, Meeuwenstraat 4 en Johanna Blokker, koopman in planten en hovenier, nende te Haarlem. Korte Lakenstraat 2 rd, Wegens het verbindend worden der enig! uitdelingslijst is beëindigd het faillissement van: Cornells Johannes Fangmann, grondwerker, nende te Aalsmeer, Uiterweg 348 b. Schaken Jeugflscliaaktoiiriiooi gewonnen door Sclndtz Het jeugdschaaklournooi, door de sohaalcver- eniging ..Rollend" georganiseerd, is geëindigd, J. Schultz, een veelbelovende rustig spelende jongeman is winnaar geworden. Door zijn laatste parlij in Groep I remise spelen tegen W. Franck, bezette hij in deze groep de eerste plaats. Van de twee partijen, die hij hierna speelde tegen de winnaar van Groep 11, F. Kuyken. maakte hij de eerste met zwart remise en won de tweede. Hij legde beslag de door Haarlems Dagblad uitgeloofde medaille. De totaal-uitslag van Groep I luidt: 1 Schultz: 4?s pt.; 2. W FraGck: 315 pt.3. R. den Boeft: 3 pt.: 4. P. Verhoeff: 2 pt.: 5. H. Smi! 1 pnt. en 6. L. Roosjen, die driemaal verstek Uel gaan: 0 pnt. In het jubileum-tournool won J. J. v. Kampen (Het Oosten) de uitgestelde partij tegen P. A. Driel (Haarlem), waardoor in groep II van toumooi de uitslag werd: 1, 2. en 3. P. A. Driel, P. Verdonk (HSG) en J. J. v. Kampen 1 pnt.; 4, C. Nieuwendijk (Rolland) 0 pnt) Zaterdagavond houdt Rolland een feestavond in gebouw „Domi". Zandvoorterpad te Over- veen, waar de prijzen van het jubileumschaak- tournooi worden uitgereikt. Dammen Jozeph Blankenaar kampioen In de week van 27 October—3 November wer den de volgende competitie-wedstrijden gespeeld. Hoofdklasse: HRKD—Oosterkwartier 5—15; Wormerveer—HDC 14—6: St. Bavo—Weesp 9—U; Gez. Samenzijn—Damclub Haarlem voorl. 14—1 i HDC—Jozeph Blankenaar 6—14. Door laatstgenoemde overwinning is Jozeph Blankenaar te Amsterdam kampioen van de hoofdklasse, afdeling A van Noordholland. lste klasse: EMS I—Halfweg T" 1010; TEP I —Stabiel I voorl. 9—9; DCIJ II—HDC III voorl. 1—9; BDC II—St. Bavo II 12—8 en HDC III- BDC H 7—13. klasse. Hoofddorp IOosterkwartier I voorl. 5—5. Sport in het kort MIJNDERS IN ENGELAND IN HET HUWE LIJK GETREDEN'. Te New Cross ln Londen is het huwelijk gesloten tussen de linksbuiten van DFC Kees Mtjnders en miss Daphne Dunk van Hastings. Mijnders maakte kennis met miss Dunk. toen hij te Hastings een voetbalwedstrijd speelde voor een Dordts elftal als gevolg van de uitwisseling van sportsmen tussen genoemde steden. Fantast. Bij Keulen heeft de Duitse politie een zekere Altensen gearresteerd, die sinds Maart 1946 een ondergrondse groep tracht te vor men. met het doel het Sovjet-leger uit Oost- Dultsland te verdrijven. De 23-jarlge Altensen beweert via de ondergrondse radio in con tact gestaan te hebben met Martin Bormann, de vermiste plaatsvervanger van Hitler. Voorgevoel? Dlter Frlede, politiek correspon dent vair het onder Amerikaanse contróle staande Berlijnse blad „Der Abend" wordt sedert Zaterdag, toen hij een bezoek bracht aan de Sovjet-sector van de stad. vermist, aldus wordt te Berlijn beweerd. „Der Abend" is het blad, dat Maandagavond foto's publi ceerde, waarop Stalin en Ribbentrop geza menlijk prijken. NirSiwe leden. De vroegere assistent-minister van buitenlandse zaken der V. S„ William Benton, thans hoofd der Amerikaans^ dele gatie op de tweede algemene conferentie van de UNESCCwelke conferentie de 6de No vember geopend wordt, heeft tijdens een persbijeenkomst meegedeeld, dat de „landen binnen de communistische sfeer" zich bij de UNESCO zullen aansluiten, en dat een aan vraag van de Spaanse regering in balling schap om als lid te worden toegelaten, door de UNESCO in overweging wordt genomen. Rustig idee. George Truman en Clifford Evans, die in twee kleine vliegtuigen een reis om de wereld maken, zijn in Alaska aangekomen. Hun tocht is bijna geëindigd. Op het gevaar lijke stuk van Japan naar de Aleoeten wer den zij vergezeld door vliegende forten, die een motorboot en materiaal voor een even tuele redding op zee bij zich hadden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2