Opperluitenant Agema gegrepen CITY TAX n v. n Japi" gaat op jacht naar oud papier Kippig' Rassen-verschil: kernprobleem der Amerikaanse samenleving Taxi? Bel 1.2.3.4.5 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 GOEDE VANGST VAN P.R.A. Chef van de Haarlemse inlichtingendiensthield zich twee-en-half jaar schuil De ex-opperluitenant van de Staatspoli tie. Abe Agema. tijdens de oorlog, chef van de beruchte inlichtingendienst van de Haarlemse politie, die de hand heeft gehad in het arresteren van Joden, van Inspec teur Meïnema en van een aantal mensen, die zogenaamd schuldig zouden zijn aan de schijn-aanslag op de W.A.-heerbanleider Nederkoorn, is gisteren in de Jan van Ga lenstraat in Amsterdam door de politie- rechercheur v. Dirksmaat van de Haarlemse P.R.A. gearresteerd. De P.R.A. had een seintje gekregen over een vermoedelijke verblijfplaats van Agema en over een fabriekje van haar spelden, dat gedeeltelijk zijn eigendom zou zijn. Ter controle van deze gegevens toog rechercheur Dirkmaat naar de hoofdstad en hoewel hij bij zijn vertrek zei: „Als ik hem zie, neem ik hem maar meteen mee", geloofde men toch nauwelijks aan de mo gelijkheid van een arrestatie. De rechercheur stelde zich in de buurt van het fabriekje op en wachtte rustig het uitgaan om 12 uur af. Wie er echter kwam, geen Agema. Maar toen de rechercheur de moed al op gaf, verscheen er op straat een man met een geweldige rode snor en een bril, die enige gelijkenis met de ex- opperluitenant vertoonde. Dirksmaat, die Agema van vroeger ken de, was echter niet geheel zeker van zijn zaak en ging naast de man lopen. Van vlakbij was er ondanks de vermomming geen vergissing mogelijk. Het was Agerha. De rechercheur tikte hem op de schouder en zei: „Ha die Agema. Hoe gaat het jou. Lang niet gezien kerel". Agema bleef als versteend staan en van dat moment maakte de rechercheur ge bruik om hem in te rekenen. Naderhand verklaarde Agema, die zeer beledigd was, dat hij van het P.R.A.-gebouw geboeid naar de Smedestraat werd overgebracht, dat indien hij geweten had, dat Dirksmaat alleen was, hij zich niet zo makkelijk zou hebben laten pakken. u De toen 38-jarige Agema was in. Fe bruari 1943 door de N.S.B.-politie-presi- dent Blank uit Groningen naar Haarlem meegenomen en kreeg hier de opdracht een „speciale recherche" te vormen. Dit werd de inlichtingendienst waaraan figu ren als Faber, Krist, Smit, Berkelaar en anderen hebben meegewerkt om er een soort miniatuur-Gestapo van te maken, die echter wat haar methoden betreft voor de „echte" niet onderdeed. In deze functie heeft Agema onder an dere meegewerkt aan de arrestatie van inspecteur Meinema en die van vele Jo den. Tevens heeft hij een aandeel gehad in het in scène zetten van de „aanslag" op Nederkoorn. Toen deze zogenaamd werd neergeschoten op het Donkere Spaarne, kwam Agema achter een boom vandaan met een krijtje, waarmede hij de plaats van de „misdaad" markeerde. Toen Blank in 1944 weer naar Gronin gen vertrok, nam hij Agema mee. Vlak voor Dolle Dinsdag werd de „opperluite nant" overgeplaatst naar het directoraat- generaal van de politie in Nijmegen. TELEFOON 16.12.2 I j Rozenstraat 49, talE2r DAG EN NACHT Cremerhuis werd internaat Dinsdagmiddag heeft de heer Ch. E. Visser, de voorzitter der Haarlemse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis met een korte toespraak het Cremerhuis (Duin en Kruidberg) officieel geopend als internaat voor verpleeghulpen, dat onder leiding van het Rode Kruis maar op initiatief van Overz." -e Gebiedsdelen met Abe Agema zonder snor) Na de bevrijding is hij ondergedoken. Van December 1945 tot nu heeft hij in Amsterdam gezeten. Hij woonde daar on der de naam Bos met een vals persoons bewijs en kocht zijn distributie-bescheiden zwart. Om in zijn onderhoud te voorzien colporteerde hij eerst met een ander met kalenders, maar toen dat niet genoeg op leverde, begon hij met iemand samen een haarspeldenfabriekje in de Jan van Ga lenstraat. Dit bedrijf floreerde zo goed, dat het op het laatst met vijftien man per soneel werkte. De arrestatie van Agema is van bijzon der belang omdat zijn verklaringen licht kunnen werpen op nog duistere zaken en aan de hand er van de beweringen van andere I. D.'ers kunnen worden gecon troleerd. Vrijzinnig Hervormden houden bazar Een aantal leden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden is de laatste maan den druk in de weer geweest, om een bazar te organiseren. Dat er veel werk verricht bleek vanmorgen in de kerkzaal aan de Jacobstraat, waar een grote hoeveelheid goederen bijeen gebracht is en zeer vele attracties zijn opgesteld. De ijverige dames en heren, die zich heel wat moeite hebben getroost, hopen nu, dat velen vandaag of morgen een kijkje komen nemen. Dezen zullen dan ongetwijfeld textiel, bloemen, boeken, speelgoed enz. willen kopen. Reeds is een groot aantal loten verkocht voor de verloting, waarvoor vele mooie prijzen be schikbaar gesteld zijn. Bezoekers zijn in de gelegenheid een „schilderijententoon stelling" te bezichtigen, deel te nemen aan spelletje, een film te zien of een poppen kastvoorstelling bij te wonen. Er is dus veel te doen en het zal er bijzonder ge zellig worden. Is de bezoeker vermoeid of dorstig, dan kan hij een plaats zoeken in de theetent. De baten van de bazar zijn bestemd voor de vereniging en voor de onderafdelingen. De opbrengst van de collectes is terug gelopen en de uitgaven zijn gestegen. Door het organiseren van de bazar hoopt men gelden bijeen te krijgen en de onderlinge band van de leden te verstevigen. Van middag heeff ds. J. de Graaf een inleidend woord gesproken, waarna de verkoop be gon. Vanavond en morgen is de bazar ook geopend. Nederlandsé verliezen Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse verliezen Maandag bedroegen drie gesneuvelden en drie ge wonden. Op Java en Sumatra moest tegen infiltrerende benden worden opgetreden. Verder werden verschillende Nederlandse posten en patrouilles beschoten. DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag is er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen te: Haarlem (Vleeshal) Peu tot en met Pre. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur restant R, 2 tot 4.30 uur S tot Scha. Zandvoort (Haltestraat 4), letter K. ff C INDS 1 NOVEMBER is de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voogd van „Japi". Dat is niet een ouderloos jongetje dat onderwezen moet worden in Kunsten en Wetenschappen, maar een actie die poogt te voorzien in het gebrek aan papier waaraan ons land labo reert. „Jeugdactie Papier Inzameling", zoals de officiële naam luidt, bedpelt oud papier te verzamelen, waaraan de onge veer dertig papierfabrieken in ons land dringend behoefte hebben. De minister heeft, in overleg met zijn ambtgenoot van economische zaken, besloten de j hele Ne derlandse schooljeugd op te roepen om mee te werken aan deze inzameling. De actie staat onder auspiciën van het Bureau Boekzaken van het ministerie en ligt, voor zover de *practische uitvoering betreft, in handen van de ondervakgroep „Opkopers van Oude. Materialen en Afval stoffen" en van de ondervakgroep „Groot handel in Oud Papier", waarbij alle groot- en kleinhandelaren in oud papier zijn aan gesloten. Deze landelijke organisatie bedoelt in de plaats te treden van alle, al dan niet in overleg met het ministerie gevoerde aoties. De opbrengst van het papier ls uniform voor het gehe'e land als volgt vastges^ld: bont papier f 4.- per 100 kg. Couranten boeken en tijdschriften f 8,- per 100 kg. Schrijfpapier (niet in s.iippers) f 9.- per 100 kg. Uit een premiefonds worden aan de schólen, die gemiddeld per leerling over de periode November 1947 t.m. April 1943 het meeste papier hebben ingezameld, pre mies uitgekeerd. Deze premies, die de leer lingen zullen stimuleren hun uiterste krach ten in te spannen, zullen, in de vorm van geldbedragen aan de scholen ter beschik king worden gesteld. Indien het geschatte minimum van 1 kg oud papier per leerling per maand gedu rende de periode November 1947 t.m. April TaxiBei x 3 0 0 0 DAG EN NACHT BLANK EN ZWART Vele Amerikaanse negers gaan in de blanke bevolking op Van onze correspondent te New York) Het „blanke" Amerikaanse bloed is niet zo zuiver meer als ras-zuiveraars wel zou den wensen: meer dan twee millioen ne gers hebben de „color-line" overschreden en een wassende stroom van zwart bloed mengt zich met het bloed der blanke be volking. De „color-line", de afscheiding tussen blank en zwart, vormt echter een formi dabele barrière, die niet met een sprong genomen kan Worden. Alleen negers, die in het bezit zijn van een zeer lichtbruine huid en die de verdere uiterlijke kenteke nen van het Negroide ras missen, kunnen met succes over de linie sluipen en zich voor blanke uitgegeven. Het is meestal het economisch motief dat tot deze stap leidt: de wens om een betrekking te krijgen of te houden die alleen voor de blanke open is. Soms is de reden een gemengd blank- zwart huwelijk of een verhouding met een blank meisje. De meeste huwelijken tussen negers cn blanken tonen aan dat de man: nelijke helft zwart en de vrouwelijke blank is, waarbij de blanke vrouw haar weder helft volgt in zijn negergemeenschap. Zij tracht dan te poseren als negerin met lich te huidskleur om op deze wijze aversie te ontgaan van de meerderheid der negers tegen deze vorm van een gemengd hu welijk. Het is natuurlijk voor een blanke een zesmaandse ople: ng gaat zorgen voor vrouw veel gemakkelijker om zich voor zestig bekwame jongedames, die het ge- negerin uit te geven dan omgekeerd, om- brek aan verplegend personeel mettertijd dat weinig blanken en zelfs negers ge in Indonesië zullen aanvullen. neigd zijn om te veronderstellen, dat een De heer Visser gaf onder meer een kort blanke zich voor een zwarte zou uitgeven overzicht van het ontstaan van dit nieuwe indien hij of zij dit niet werkelijk is. internaat, daarbij zijn dank aan de heer j Hoe weinig in aanzien de neger overigens H. Cremer uitend, die het gebouw wel- is, blijkt het beste uit het feit dat een paar willend voor dit doel aan de regering af- druppels zwart bloed voldoende zijn om stond. Hij werd gevolgd door luitenant- generaal M. Boerstra, die de meisjes er voor waarschuwde., dat zij uit het paradijs van Duin en Kruidberg op de harde aarde van Indonesië zouden belanden, waar slechts dienende liefde de moeilijkheden zal kunnen overwinnen. Een rondgang door het nieuw-ingerichte gebouw besloot de officiële opening. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 November 1947 BEVALLEN van een zoon: 1 Nov., P, J. A. M. Govers—Cui'pers; C. Schotvanger—Mars; 3 Nov. I. A. Humme—Heyligers: F. Logmans—Khook; R. BuijsSchol te; T T. v Schravendijk—v. Dijk; 4 Nov., H. C. Nijenhuis—Loogman. BEVALLEN van een dochter: 1 Nov. G. W. M. KooijGroskamp-, 3 Nov., H. Ran—Knol: M. C. Boes—v. Waard. 2 d.; Jonkvr. E. H Rutgers— Versluys; A. J. BomMooijekind; T. v. Loevezijn Wie'.art. OVERLEDEN: 2 Nov., A B. Scheltema—Alting. 90 j„ KI. Houtweg: M. L. Wlechmann, 11 j.. Kamper'.aan; A. Nauta—d. vos, 86 j., Mentawi- straat; H Belles—Bos, 61 Vrouwehekstraat: I Nov.. C. M E. Vissers—Ti)ssen. 62 j„ Verwulft; R. Polak—v. Win, 58 j„ Helmlaan. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 5 NOVEMBER Sadsschouwburg: Jubileum Herman Bouber ,.De commensaal". 8 uur. Wesferhoutpark 1 A: Voordracht dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven „Hel vraagstuk der reïncarnatie", 8 uur. Rc- monstrantcnhuls: Psycho-syn these B. van der Meer. 8 uur Paviljoenslaan 3: Nederlands Rode Kruis, jaarvergadering. 0 uur. Palace: ..De sleu tels van het Koninkrijk", alle leeft., 2,30, 6.30 en 9.15 uur. Luxor: „De Jantjes". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: „Gekooide Jeugd", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 0.15 uur. Spaarne: „De vrou welijke farzan", tweede deel, 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „Walvis in zicht", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Acht professoren en één meisje", 14 J„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Gebouw Vereniging Vrijzinnig Hervormden: bazar 2 tot 5,30 uur cn 7.30 tot 10 uur. DONDERDAG'6 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Ballets des arts de Paris" 8 uur. Gem. Concertgebouw, piano-recital George van Renesse, 8Nuur. Begijnhofkapel: Liederen- avond Didi Sanders, 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Gebouw Vereniging Vrijzinnig Hervormden: bazar 2 tot 5.30 uur en 7.30 tot 10 uur. iemand voor neger uitgemaakt te zien, maar dat heel wat meer druppels blank bloed een neger nog lang niet tot een blanke maken. Indien iemand 15/16de blank bloed heeft maar l/16de zwart bloed en indien hij onder blanken wenst te le ven, dan wordt zijn gehele leven geken merkt door leugens en geheimhouding. Vermenging gaat steeds verder. ginnen. Wanneer zij dan bovendien nog een taal aanleren, Italiaans, Spaans of Portugees, dan wordt ontdekking wel zeer moeilijk onder het mengelmoes van rassen en volkeren, dat in de Verenigde Staten leeft. Anderen echter leiden in de ware zin des woords een dubbel leven. Deze blanke negers zoals zij genoemd worden, gedra gen zich voor zover hun betrekking aan gaat, als blanken, maar na gedane arbeid keren zij 's avonds terug in hun zwarte milieu. Zulke blanke negermeisjes kan men vinden in de grote warenhuizen van New York, Chicago of andere grote ste den. Als negerin zouden zijnimmer ver der komen dan een betrekking achter de schermen, waar zij geen contact zouden hebben met de blanke cliëntèle. Duizen den van hen bezoeken cafés, restaurants en andere oorden van vermaak, bestemd voor de blanke, om op deze wijze meer pret. betere kwaliteit voedsel, drank en bediening te krijgen. Vijf a negers" zes millioen „blanke Sommige lichtgekleurde negers verbre ken de banden met hun voormalige omge ving en met hun eigen familie geheel. Zij trekken naar een ander deel van het land om dagr «en volkomen nieuw.-deven te be- Naar raming zijn er thans in de Ver enigde Staten tussen 5 en 6 millioen ver onderstelde blanken, die enig negerbloed in hun aderen hebben. Honderden pro minente mannen en vrouwen, die als blanken leven, zijn in werkelijkheid blan ke negers. Maar velen van hen zijn hier van volkomen onkundig aangezien de bloedvermenging vele generaties terug heeft plaats gehad. De geschiedenis van een man die plotseling tot de ontdekking komt dat hij gedeeltelijk zwart bloed heeft, vormt het onderwerp van de laat ste roman van Sinclair Lewis, „Kingsblood Royal". Natuurlijk bestaat er meer dan een academische belangstelling alleen ten aanzien van wat deze bloedvermenging uiteindelijk voor de Verenigde Staten moet betekenen. Er zijn verschillende onder zoekers die van mening zijn, dat de neger uiteindelijk geheel door het blanke ras zal worden geabsorbeerd, gesteld althans dat geen verdere immigratie plaats heeft. Derhalve zou uiteindelijk een nieuw Amerikaans ras ontstaan, iets donkerder van kleur dan de huidige blanke bevol king. De geschiedenis heeft geleerd, zeg- rassen naast elkaar leven, het zwakkere ras in dit geval zonder twijfel de neger of ge heel verdwijnt of in het sterkere opgaat. Het sociologische- verschijnsel van de zwarte, die een blanke wordt, heeft in dit land al meer dan 200 jaar bestaan en het zal de puristen nog wel een paar honderd jaar bezig houden. Het juiste aantal van diegenen, die negerbloed in hun aderen hebben en die bij het volwassen worden besluiten om zich los te maken uit hun gekleurde wereld om verder tussen de blanken te leven, is onbekend. Bevolkings deskundigen echter hoewel beschikkend over weinig statistisch materiaal schat ten het aantal negers dat jaarlijks over de color-line glijdt, tussen de 15.000 en 30.000: onafhankelijke onderzoekers noemen cy- fers tot 200.000 per jaar toe. Onderzoe kingen hebben aangetoond dat de meeste negergezinnen kennis hebben van een der gelijk geval. In sommige gezinnen kende men er dozijnen. Negers, die zich als blanken uitgeven, worden zelden „verraden" door hun voor malige rasgenoten. Natuurlijk betreuren negerkringen het wanneer de beste onder hen uit de gelederen verdwijnen, omdat uiteraard een vooraanstaande neger een grote steunpilaar vormt in de strijd die zij te voeren hebben tegen de rassendiscrimi natie. Maar indien de persoon in kwestie van mening is dat hij gelukkiger zal wor den als blanke, dan wensen de meeste ne gers hem succes en het beste. Diep in hun binnenste hebben negers echter heimelijk pret wanneer een van hen er in slaagt zich als blanke uit te geven en op deze wijze het zogenaamde superieure ras bij de neus neemt. Assimileringsmogelykheden. Absorberingsproces in volle gang. Anthropologisch en sociaal is de neger geabsorbeerd in Mexico en het proces is in volle gang in sommige Zuid-Ameri kaanse landen. In Amerika voert men nogal eens aan dat in de 17de eeuw grote aantallen negers door de blanke bevolking van Engeland zijn geabsorbeerd zonder een spoor achter te laten. Sarcasten in de Verenigde Staten beweren zelfs, dat er geen tien procent negers in de Verenigde Staten zijn, die niet voor een deel blank bloed in de aderen hebben. Maar zij die zich verzetten tegen deze absorptie-theorie, houden staande dat er altijd een kleine kern van raszuivere ne gers zal blijven bestaan óm de vloek van Noach te moeten dragen. Bijbeldeskundi gen beschouwen de negers als de afstam melingen van Canaan en de vloek van Noach is reeds gedurende eeuwen aange haald als een goddelijke rechtvaardiging van de slavernij. KAPITEIN B. A. POTJER ONDERSCHEIDEN. Bij Koninklijk Besluit is bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau de heer B. A, Potjer te Velsen, oud-gezagvoer der van het m.s. „Oranje" van de Stoom vaartmaatschappij .Nederland". Veilig verkeer is ieders belang Automobilisten en motorrijders: Rijd zoveel mogelijk rechts van de weg: blijf niet nodeloos midden op de weg „kleven". Beheers Uw snelheid Rijd niet vlak achter in dezelfde rich ting rijdende motorrijtuigen. Passeer nimmer bij wegkruisingen of op plaatsen, waar het uitzicht niet vrij is. Trams behoren rechts te worden inge haald. Alleen als rechts tussen de tram en de zijkant van de weg niet voldoende ruimte ts, mag een tram links worden voorbijgereden. Bedenk echter, dat dit een zeer ge vaarlijke manoeuvre kan zijn. Verkeersheuvels moeten rechts voorbij gereden worden, tenzij daarop een zuil met groene vlakken is geplaatst. Geef tijdig een duidelijk teken als U voornemens bent van richting le ver anderen. lVees voorzichtig bij het veranderen van richting. Het geven van een teken geeft geen recht op voorrang. Integen deel: op dezelfde weg heeft het recht- doorgaande verkeer, ook het lang zame,voorrang boven het afbuigende snelverkeer. Bij nadering van een voorrangsweg (hoofdverkeersweg) moet aan alle andere r>erkeer, dat op die voorrangs weg rijdt, voorrang worden verleend. Bij verkeerslantaarns betekent ook het gele licht „stop". Pakeer niet binnen 10 m. vóór of voor bij wegkruishigen of halteplaatsen van een tram of autobus. Wees uiterst voorzichtig bij achteruit rijden en bij het openen der portieren. Zorg by duisternis en mist voor een goede voor- en achterverlichting. Het rijden met een aiLto, zonder achter licht, of met slechts één brandend koplicht, is misdadig. Pas op voor slipgevaar. Stemmen bi] volmacht Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat een kiezer. met inachtneming van het ln de Kieswet bepaalde, bevoegd ls bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaal delijk of althans gedurende het gedeelte van het Jaar. waarin de stemming gewoonlijk valt. werkzham pleegt te zijn buiten de gemeente, op welker kiezeislijst hij voorkomt, mits zijn af wezigheid. Indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, één- of meermalen in die gemeente terugkomt, in de regel telkens langer dan drie dagen duurt Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde bevoegd bij volmacht te stem men de kiesgerechtigde echtgenote van hem, die zelf al dan niet kiezer, voldoet aan de hier boven genoemde voorwaarde, voorzover zij met haar echtgenoot, in verband met zijn beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing kan geschieden nadat de kiezer een daartoe strekkend met redenen omkleed ver zoekschrift aan het gemeentebestuur heeft inge diend; de indiening moet plaats hebben vóór 1 Januari 1948. Formulieren voor de bedoelde ver zoekschriften zijn ter gemeentesecretarie, afde ling Bevolking en Verkiezingen, loket F, koste loos voor de kiezers verkrijgbaar. SCHEEPVAART K. P M. Eerens. 4 Nov. te Batavia. K N. S. M. Gordias. 2 Nov. van New Orleans naar West-Indlë. Agamemnon. 3 Nov van New York naar West-Indië. Sandwich. 2 Nov. Norfolk; Philae. 2 Nov. te New York. Odysseus. 3 Nov te Tunis. Dundee. 3 Nov. van Amsterdam naar. Harlingen. Marinier. 3 Nov. van Amster dam naar Harlingen. Deo Duce, 3 Nov. te Am sterdam. Ardek. 3 Nov. te Amsterdam Prima. 3 Nov. te Amsterdam. Breda. 3 Nov. te Curacao. Hast 5, 4 Nov. le Aarhus. Roelf. 4 Nov van Ant werpen naar Lelxoes. Omen. 3 Nov van Palllce naar Amsterdam. Hercules. 3 Vïov. te Jaffa. MIJ. NEDERLAND. Oranje, 30 Oct. van Ba tavia naar Singapore. Johan de Witt. 3 Nov. Mmikal eiland gepasseerd naar Sabang. Sumatra. 3 Nov. van Tandjong Pandang Lawak. 3 Nov. le Port Said. Radja, 4 Nov. van Hamb. naar Am sterdam. VINKE EN CO. Willem Barendsz. 2 Nov. te Kaapstad Brltsum, 3 Nov. 400 mijl ten ZW van Lands End. Loppersum. 3 Nov te San Lorenzo. Wlnsunt, 6 Nov te Ponta Delgada verwacht K H L Eemland. 6 Nov. 13 uur te I.Jmul- den verwacht. Laatste posities Nederlandse passagiersschepen Woensdag 5 November: Aldabi, Antwerpen—Rio de Janeiro, passeerde 4 Nov. Flnisterre. Cottlca. 6 Nov. van Paramaribo te IJmuiden verwacht. Indrapoera, JavaRotterdam, passeerde 4 Nov. Mlnicoy. Kota Agoeng, Rotterdam—Java. pas seerde 4 Nov. Dungeness. Kota Baroe. Java- Rotterdam passeerde 4 Nov Finistcrre Kota Inten, Java—Rotterdam, passeerde 4 Nov. Fl nisterre. Nieuw Holland, Amsterdam—Java, 5 Nov. ie Algiers. Sloterdijk, Java—Rotterdam, passeerde 4 Nov, Kreta. 1948 wordt bereikt, dan zal de hoogstel premie 5000 gulden bedragen. Verder heb- ben de uitgevers in Nederland nog enige i tientallen boeken en abonnementen op tijdschriften gratis ter beschikking gesteld. Deze schenkingen zullen per kwartaal wor den verdeeld onder de scholen, welker leerlingen gemiddeld de beste prestaties over een kwartaal hebben geleverd. Zaterdag 8 November, na het nieuws van 20 uur, zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Jos. J. Gielen over beide zenders een rede houden over de Jeugd-Actie Papier Inzhmeling J.A.P.I.). Wanneer serviespunten? Klacht van een wanhopige huismoeder Een huismoeder uit Haarlem-Noord schrijft ons: „Mijn gezin bestaat uit man, vrouw en 4 kinderen van 1 tot 6 jaar. In November is nummer 5 te verwachten. Is er moge lijkheid om in aanmerking te komen voor extra serviespunten? Ons gehele servies bestaat uit 2 borden en 1 kopje.' Verder behelpen wij ons met ijzeren borden en kopjes. Als er nu een zuster in mijn gezin komt helpen, schaam ik mij. omdat ik niet weet waarvan zij moet eten en drinken. Bij de Distributiedienst werd mij ge zegd, dat voor extra punten alleen in aan merking komen personen die na Septem ber 1944 gehuwd zijn. Daar val ik dus bui ten. De laatste keer dat er serviespunten gegeven zijn was verleden jaar Juni of Juli. maar slechts 2 punten per kind, vol wassenen kwamen niet in aanmerking. Toen ons jongste kind geboren werd. September 1946. waren er geen servies punten op de babykaart. Men kan niet zeggen dat er geen ser viesgoed is, de winkels staan er vol mee. Het wachten is op punten-aanwijzing of vrijgeving. Maar geen van beide komt. Verleden jaar kreeg ik als aanstaan^ de moeders 19 punten' voor keukengerei, ■maar nu is dit vrij. Waarom geven ze ons nu niet 19 of 20 punten voor serviesgoed? Vele moeder zitten met dezelfde puzzle". Op het Distributiekantoor te Haarlem bevestigde men ons, dat met deze a.s. moeder gehandeld is volgens de voorschrif ten. Deze laten niet toe haar extra ser viespunten te geven, ook al worden haar 'moeilijkheden volkomen begrepen. Er zijn evenwel zeer veel "huisgezinnen die in de zelfde droeve omstandigheden verkeren wat het serviesgoed betreft. De moeilijk heid is dat er nog geen voldoende voor raad is om nieuwe punten aan te wijzen. Vooral gezinnen die in de oorlog ge vormd zijn zitten met gr^te zorgen. Zij zijn met een tekort begonnen en komen daar niet. uit. Als er een paartje trouwt krijgt het slechts 35 punten voor servies goed. Voor een kop en schotel moeten 2 punten gegeven worden voor een bord 3. Elk begrijpt dat er in zo'n geval van ser viezen kopen geen sprake is. Vooral gezinnen waar vele kinderen zijn en waar natuurlijk wel eens wat gebroken wordt hebben een groot tekort. Daar moet men zich dan ook algemeen behelpen met aluminium borden et\ bekertjes. Tot zover de Distributiedienst. Er zou inderdaad veel voor te zeggen zijn. om op de tfabykaart, inplaats van de vroegere 19 punten voor keukengerei die vroeger gegeven wei-den, nu wat punten voor ser viesgoed beschikbaar te stellen. Deze be slissing ligt by het Centraal Distributie kantoor en wordt natuurlijk beïnvloed door de aanwezige voorraad. Levenslang; geëist tegen Maniu De openbare aanklager eiste gisteren de maximum straf voor de 75-jarige Roe meense boerenleider. Maniu, die terecht- stond wegens samenzwering tegen de staat. De maximumstraf is levenlange dwang arbeid. Men verwacht dat heden vonnis zal gewezen worden, meldt United Press. In zijn requisitoir verklaarde de aankla- t ger. dat Maniu aan het hoofd stond van een samenzwering, zowel in het binnen- I air buitenland, bewegingen organiseerde om de Roemeense regering omver te wer pen en geheime documenten en waarde volle inlichtingen verstrekte aan een vreemde mogendheid. De verdediger van Maniu bracht naar vuren, dat de aanklagers er niet in waren geslaagd hun beschuldigingen met bewij zen te staven en dat Maniu alleen maar de verantwoordelijkheid op zich genomen had om zijn vrienden te helpen. Fruit bewaren moet met zorg gebeuren Het voorlichtingsbureau van de voedings raad schrijft: Het is misschien wel een oud instinct, dat ons aanzet om voor de onher bergzame wintermaanden een voorraadje in huis te nemen. In ieder geval heeft dit „hamsteren" nog steeds zin voor artikelen, die in de winter niet te koop of duur z.ijn, zoals appelen' en peren. Maar dan moet er wel een koele, doch vorstvrije plaats in huis zijn. waar men de vruchten kan op slaan Het mag daar bovendien niet te vochtig zijn, met het oog op schimmelen of rotten. Is de lucht er te droog, dan worden de Vruchten rimpelig, hetgeen evenwel meer aan het uiterlijk, dan aan de smaak afdoet. Beschikt men over een kelder, dan kan men daar het beste de vruchten leggen op speciale rekken, een eindje van elkaar af. Af en toe keert men ze dan eens om. Is er alleen een zolder beschikbaar, dan moeten de appelen en peren naast elkaar (liefst niet tegen elkaar aan) op kranten worden gelegd. Bij vorst dienen de vruch ten met karton, stroo of kranten afgedekt te worden. Ook hier geldt: geregeld con troleren en omdraaien. Natuurlijk slaat men alleen gave vruch ten op. Maar ook niet alle soorten appelen en peren zjjn te bewaren. Enkele appel soorten, die geschikt ziin om voor de win ter in te slaan zyn: Cox Orange pippin, SterapDel. Notarisappel, Goudreinet. Jona than. Bellefleur. Present van Engeland. Bewaarbare perensoorten ziin o.a.: Com- tcsse de Paris, Beurré Hardv, Beurré d'An- jou. 99 Mjjn hond is een twijfelachtige hond- Een dier met allerlei duistere neigingen, behalve die der gehoorzaamheid. Wanneer men met hem wandelt in de overgebleven dreven onzer gemeente, dan is hij de helft van de tijd ondergedoken in het struweel, om dan plotseling met een triomfantelijk gelaat uit een misplaatste bunker te ko men, de staart wapperend gelijk een vaan. en een lege huls in de bek, ten teken, dat ook een hond graag gevaarlijke zaken ver7.amelt. Maar de wandeling van gisteren ging niet langs bunkers, wat hier héést on mogelijk is. De wandeling ging langs sport velden, waar montere meiskes achter een bal aandraafden en er met onbegrijpelijke willekeur op los sloegen De omstanders onthulden, dat het een hockeywedstrijd voor aspiranten was en ik bleef staan. Omdat ik in de grond zeer sportief ben en al die witte jurkjes zo aardig tegen het groen stonden. De hond lapte de aspiranten echter aan zijn zolen en onderzocht de mogelijkheden van de omgeving met kennersneus. Terwijl een meisje met een harde klap de bal tegen een ander meisje aansloeg, een man op een fluitje blies en de mede lijdende tranen mij in de ogen schoten, weerklonk door de stille middag kakelende en onverwachte bijval van naar schatting vjjftien hoenders. Vermoedelijk wegens die rake tik, dacht ik, maar toen de schelle kreet van mijn zwarte viervoeter bovendien door de bos- sages ketste, werd de twijfel over de spor tiviteit der kippen groter, temeer omdat het gekakel een ondertoon van doodsangst bezat. Als een baardige zwarte duivel, alle be schikbare haren overeind, koerste de hond op dat moment uit het kreupelhout, in de bek de slap hangende en ogenschijnlijk ontzielde kop van een kip met het zwaar geteisterde en vrijwel ontvederde kippen- lichaam er nog aan vast. Aangezien het de kip van een vlakbij gevestigde autoriteit was, wurmde ik met bevende vingers het warme stukje hoen der uit de hond, keek hem bestraffend aan en droeg de kip met zorg naar haar basis terug. In mijn inwendige glom evenwel de ge rechtvaardigde trots van een jachthond- bezitter, die zijn vrouw een patrijs kan tonen en zich beroemen mag op de tref zekerheid van zijn geweer en de apporteer- kwaliteiten van de viervoeter Dat was me eventjes een hond, die bastaard van ons De autoriteit deed open en keek van de sidderende kip naar mijn benepen ge stalte. „Meneer" begon hij. „Meneer" zei ik. dat is de derde keer, dat die ver wenste bl:nde kip terugkomt, meneer; scheer u weg meneer met dat misbaksel!" Nu kan ik eei kippenstapel beginnen De stammoeder is blind en loopt rond als had zij m het geheel geen kop. Maar het vertrouwen in mijn hond is deerlijk geknakt; een kippige kip is geen glorierijke buit, zelfs niet voor een twij felachtige bastaard. J. F. AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Heemstede NIWIN verjaardagspakket Het NIWIN-comité heeft de mogelijkheid opengesteld, aan de militairen ln Indlë op hun verjaardag »en spectaal pakket Ie sturen De samenstelling van het pakket wordt geheel aan de afzenders overgelaten, echter mogen geen aan bederf onderhevige artikelen worden verzonden. Het materiaal is te koop bij het kantoor van de Twentse Bank. Binnenweg 7. Er wordt aan herinnerd, dat het pakket uiterlijk drie maanden voor de datum van de verjaardag aan het plaat selijk postkantoor moet worden afgeleverd. FILM „Het onsterfelijke leven" Onder de titel „Het onsterfelijke leven" brengt de Nationale Monumenten Commissie ln de ko mende maanden een drietal filmpjes In de cir culatie die elk een maximum tijdsduur van vijf minuten hebben en laten zien wat door de oorlog gespaard bleef. Zij zullen in de bioscoop voor programma's worden opgenopten. Het eerste filmpje, dat begin November in 35 Nederlandse bioscopen zal draalen. behandelt de schoonheid van hei land. Het tweede en derde, die begin December en begin Januari uit zullen komen, behandelen de arbeid en de cultuur in ons land. Rudl Hornecker was de regisseur. BINNENLAND Ambtenaren van de prijsbeheerslng hebben proces-verba^ opgemaakt tegen dc hóteller S eigenaar van een groot hótel te Hilversum, dte voor enkele tienduizenden guldens aan zwarte levensmiddelen had ingekocht, onder andere 200 kg. vlees en 100 pond boter per maand. Ook de leveranciers zijn bekeurd BU de afbraak van de zwaar beschadigde kerk te Maasbracht is de 27-jarlge Van R„ af komstig uit Roosendaal, door een vallende steen massa op slag gedood. De Alkmaarse rechtbank veroordeelde de 25- Jarige typograaf H. C, van den B. uit Hoorn, wegens bigamie tot een geldboete van 2000 gulden subsidiair drie maanden hechtenis. Er was drie maanden gevangenisstraf tegen hem geëist Verpozingsconcert. Minister Gielen heeft ln het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag de eerste serie verpozingsconcerten van het Residentieorkest geopend. De bedoeling dezer concerten is hoofd- en handarbeiders tijdens het middaguur door mid del van symphonische muziek artistiek verant woorde verstrooiing te bieden. De minister hoopte dat dit voorbeeld andere steden ln Ne derland tot navolging zou prikkelen. Voor deze uitvoering, die kwart voor één begon cn precies half twee eindigde, bestond grote officiële be langstelling. In de bestuurslogc werden opge merkt minister Jonkman, de Commissaris der Koningin in Zuidholland en ^burgemeester en wethouders van 's Gravcnhage. HAARLEM EN OMGEVING Candldaat J. Berger te Heemstede is beroe pen als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Colijnsplaat. Ds. F. D. Emous uit Badhoevedorp komt voor op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv Gemeente te Amsterdam (buurtgemeento Noord-West). Ds. D. H. Biesma tc Drogeham ls beroepen bij de Chr. Gerei. Kerk van Aalsmeer. Door de stads-blbllotheek en leeszaal van Haarlem werden In October aan de Prinsenhof- bibliotheek uitgeleend 11.962 werken, aan het filiaal 4465 werken, tezamen 18.427 werken (v J. 17 251), waarvan 637 van de Muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4417 en 438 bezoekers en bezoeksters, tezamen 4950 (vj, 4484). Amsterdamse Beurs Slotkners Heden gisteren 14i uur Koninkjijke OUe. 453 450 293 290 373 37344 171 168*4 Nederlandse Ford 398 Nederlandse Kabel 300 290 Calvé certificaten 175% 175*4 Scheepvaart-Unie 18944 187 Holl.-Amerika Lijn 186 182 Deli Maatschappij 172*4 166 H. V. A 238% 23614 A'dam Rubber 167 164 Ned. Handel My. 143% 144'4 N.-I. Handelsbank 108 *4 107 Büliton My II. 399 409

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3