Haarlems Dagblad Oud Papier Engeland overweegt schending van vredesverdragen aan UNO voor te leggen Arrestaties in Polen en Slowakije, Zoltan Pfeiffer vlucht naar Wenen Protesten tegen beweerde schending van het herstelbetalingen-accoord 62e Jaargang No. 18780 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10721, 14825. Redactie IU6U0. Directeur Hoofdredacteur 15054. Bijkantooi H.N., Soendaplein 37. TeL 12230. Drukkerij Z.B. Spaanie 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom DWderHag "6 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4.50. Postgiro 273107. Advert, tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r^ISTEREN hebben wij Japi aan- onze ^lezers voorgesteld. Hij staat onder voog dij van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en zijn naam be tekent Jeugd Actie Papier Inzameling. Japi's doel is, met behulp van de ganse Nederlandse- schooljeugd oud papier te vergaren en de heersende papiernood te 1 lenigen door de fabrieken aan meer grond stoffen te helpen. Enige min of meer im posante lichamen zoals het Bureau Boek- zaken van het ministerie, de ondervakgroep Opkopers van Oude Materialen en Afval stoffen en de ondervakgroep Groothandel in Oud Papier zijn bij de onderneming in geschakeld. Men heeft prijzen voor ver schillende papiersoorten vastgesteld en bovendien geldpremies, uit te keren aan scholen in overeenstemming met de pres taties hunner leerlingen. Dewelke leerlin gen, naar men hoopt, aldus zullen worden opgezweept om hun beste krachten in te spannen. Uitgevers zijn buitendien in de zelfde richting te hulp geschoten en heb ben boeken en abonnementen op tijdschrif ten beschikbaar gesteld ter verdeling onder de scholen, welker leerlingen gemiddeld de beste prestaties over een kwartaal zullen hebben geleverd. En Japi's voogd, minister dr. J. J. Gielen, zal Zaterdagavond na de nieuwsuitzending van acht uur een radio rede over het nieuwe jongetje houden. Het is wel aardig, minister Gielen aan het hoofd van een actie met zo'n jolig - naampje te zien. Zou hij het zelf bedacht hebben? Ik weet het niet. Er zijn guitiger mannen dan hij op zijn departement. In elk geval heeft hij Japi aanvaard. Al moge Zijne Excellentie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich tot dusver niet onderscheiden hebben door humor, laat staan speelsheid in zijn optreden, hij is zich dan toch wel bewust dat hij als aanvoerder onzer gehele schooljeugd niet alleen haar noeste arbeid,,maar ook haar jeugdige dar telheid moet aanvaarden. Vandaar Japi. Natuurlijk wensen wij deze actie van harte succes. Te vaak hebben wij nood kreten over de papierhonger aangeheven om ons niet te verheugen in iedere poging om hem te stillen. Het moge ons verwon derd hebben dat het zo lang duurde eer Japi gewrocht werd reeds lang geleden hebben anderen en wij gevraagd of hij niet komen kon maar wellicht was (lit onge duld onhollands. Wat in het vat is verzuurt immers niet en de vermaarde volkstrek der bedachtzaamheid, die dan ook leidt tot iets extra-gedegens en degelijks, mag niet ver loochend worden. Het is ermee als mei die benoeming van een nieuwe burgemeester van Haarlem, waarop Haarlem al zeven maanden wacht, ofschoon het niet zo erg moeilijk lijkt zo iemand te vinden. Volgens de faam van de bedoelde volkstrek zou die burgemeester, als hij dezer dagen eindelijk cn heus uit de bus komt, alle records van Edelachtbaarheid moeten slaan. (Dit zij met bij voorbaat verschuldigde eerbied ge zegd.) Dus kunnen wij ook Japi, die nog langer in de Haagse broedmachine moet hebben vertoefd, vol vertrouwen begroeten als het beste, dat deugdelijke bedachtzaam heid tot stand kon brengen. Ik zou het met meer warmte doen, als het Haagse papierbeleid mij langzamer hand niet met triestheid had vervuld. Er heeft, sinds de vijand hel land verliet en ons met zijn afbraak achterliet, nooit zegen op gerust. Maar hoop doet leven. Laat ons dus geloven dat November, een maand die de komst van koude, regen en sneeuw aan kondigt, de gelukkigste is om Japi op straat los te laten en laat ons aannemen dat deze hulp-actie in de papiernood tegelijk het keerpunt in het diepere papierinzicht der- regering zal brengen. In elk geval zullen de inzamelaars zich meteen bewust worden van een moeilijk heid, die zich in milder jaargetij niet doet gelden. Grote hoeveelheden oud papier- worden nu namelijk gebezigd, om kachels aan te maken. Wat is hieraan te doen? Japi zal er met zijn voogd over moeten praten. Kan hij niet voor goedkoper aanmaakhout zorgen? Natuurlijk bedoel ik niet hout, waaruit papier zou kunnen worden ge maakt: in hoofdzaak groeit dat trouwens in Noordelijker streken. Maar in alle ernst: de schooljeugd zou er iets goeds van kunnen maken als zij in het gehele land zich onder Japi's vaan schaart. Er wordt tot dusver ook wel oud papier ingezameld,-maar het is lang niet overal en niet centraal georganiseerd. Er komt veel te weinig uit. Ongetwijfeld zal er veel uit kunnen komen, ook ondanks de aanmakerij van kachels met papier, als op energiek jeugdig initiatief overal huiselijke razzia's ondernomen worden in kisten en kasten en op zolders. Als ik het goed be grijp is de bedoeling, dat de jeugd haar huiselijke papier-vangsten mee naar school zal nemen, ineens of bij kleine hoeveel heden en dat ze dan vandaar zullen wor den afgehaald. Er zit veel in het denkbeeld, als het een maal inslaat. Het moet op gang gebracht worden en een soort papier-wedijver dient te worden ontketend. Dan zal het verder de kunst zijn, die geruime tijd in gang te houden. De minister en zijn Japi moeten over dit laatste vooral niet licht denken. Met cén radio-rede zijn zij er niet af. even min als het planten van bomen op Walche ren voltooid is met de officiële exemplaren, die op Boomplantdag door hogerband-zelve zijn aangebracht. Het zal trouwens moei lijker zijn, het inzamelen van oud papier gaande te houden dan het planten van jonge boompjes op Walcheren, dat zich sneller zal voltrekken en dat bovendien zo'n plezierige belofte inhoudt. Maar een kans der toekomst schuilt in de eerst volgende voorjaars-schoonmaak. Als men tot dan weet vol te houden zal ongetwijfeld een climax worden bereikt op het ogenblik, dat de geest der volstrekte huis-reiniging vaardig wordt over de Hollandse huisvrouw en zij. bezield door de jonge lente en het ontwaken der Natuur, voor niets meer staat en tot iedere opruiming bereid is. Voorlopig in Zandvoort geen Butlincamp Voorlopig zal er in Zandvoort geen Butlincamp gebouwd kunnen worden. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring ont houden aan de voorbereiding van het uitbrei dingsplan van de gemeente Zandvoort. waarin een Butlincamp geprojecteerd was. Afgewacht dient te worden, of de gemeenteraad in beroep gaat bij de Kroon. Ook kunnen andere plannen Ontworpen worden. Opruiming der oppositie in Oost-Europese landen (darmerend De golf van „zuiveringen" in de Oost-Europese landen, die een reeks van oppositie leiders heeft geliquideerd door hen voor een rechtbank te dagen of te dwingen naar het buitenland uit te wijken, maakt nog-dagelijks nieuwe slachtoffers Dat alles is' een flagrante schending van de bepalingen der vredesverdragen, die de voormalige as-satellieten met de geallieerden hebben gesloten en die een demo cratische staatsinrichting en politieke vrijheid voorschreven. In het Engelse Hogerhuis heeft Lord Jowitt, de Lord-Chanchellor verklaard, dat de Engelse regering overweegt de schending der vredesverdragen door de satelliet-stalen van Rusland aan de UNO voor te leggen. Hij achtte het duidelijk, dat Engeland de zaak spoedig zal moeten voorbrengen, maar wenste er geheel zeker van te zijn, dat over de best gefundeerde aanklacht wordt beschikt. Lord Jowitt stond geen nietigverklaring der verdragen voor. daar de regering het niet wenselijk acht de diplomatieke be trekkingen met de betrokken landen te verbreken. Lord Vansittart, vroeger de eerste diplo matieke adviseur van de regering, eiste een herziening.van de verdragen ..wegens het voortdurend niet-nakomen der ver plichtingen om de rechten van de mens en de elementaire vrijheden te beschermen." Hij zeide, dat het op de lange duur on mogelijk is een stelsel tc handhaven, waar bij de trouwe gebonden en de trouweloze vrij is. j Het verdrag met Bulgarije is geschon den, en dat zal steeds blijven gebeuren, daar het systeem van elimineren van per sonen strijdig is met het verdrag. De ver dragen moeten herzien worden, aldus Vansittart, als de Sovjet-Unie haar satel lietstaten niet dwingt hun verplichtingen na te komen. Hij stelde voor, het gehele onderwerp aan de Verenigde Volken voor te leggen of, een nieuw principe in de internationale betrekkingen in te voeren, volgens hetwelk verdragen, die geschonden worden, auto matisch ongeldig worden, wanneer de be nadeelde partij zulks wenst. In zijn ant woord aan Vansittart zeide Lord Jowitt nog, dat Vansittart in grote trekken gelijk had. Hij meende, dat Petkofs leven niet gered zou zijn door de weigering het vre desverdrag te ratificeren. „Als er een sta len gordijn is, kan Engeland het beste vertegenwoordigers daarachter hebben, om te rapporteren, wat daar gebeurt, opdat kan worden getracht de zaken recht te zetten." Meelfabriek „Holland" met acht man aan het werk Vijf arbeiders van de meelfabriek „Hol land" in Amsterdam, waar ruim twee maanden gestaakt wordt, zijn weer aan het werk gegaan. Zij worden onder politie bewaking van en «aar hun woningen ver voerd. Aan een oproep van de directie voor vrijwilligers hebben drie personen gehoor gegeven. Met deze acht man kan de fa briek van Maandag af weer 2000 balen meel produceren. AMERIKAANSE HERSTELBETALING AAN DUITSLAND. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, heeft Amerika in verband met dé Duitse voedselschaarste besloten het aan hen als herstelbetaling afgestane deel van de Duitse vissersvloot op leenbasïs aan Duitsland terug te geven. Dit vloot- deel bestaat uit ongever 130 schepen. Clandestien slager betrapt Woensdagavond kreeg de Beverwijkse politie een tip dat er in de gemeente frau duleus geslacht zou worden. Met vier man werd een inval gedaan in een huis aan de Hoflanderweg, waar een geslacht schaap werd gevonden, dat in beslag genomen werd. De slager kon na verhoor huiswaarts keren. Morgen ontscheping van de „Kota Inten" Het hospitaalschip „Kota Inten" met 550 repatriërenden aan boord, waaronder per soneel van de Koninklijke Landmacht, de Luchtstrijdkrachten. Koninklijk Nederlands Indisch Leger, Koninklijke Marine en het Korps Mariniers, alsmede de Prins Bern- hardkapel en een klein aantal burgers, wordt vandaag in de namiddag in Hoek van Holland verwacht. De ontscheping zal morgen, Vrijdag ochtend om halfacht te Rotterdam begin nen. Tweede conferentie der Unesco Dezer dagen zijn de Nederlandse afge vaardigden per vlegluig naar de tweede algemene conferentie van de UNESCO vertrokken, welke gehouden wordt in Mexico-City. Op de agenda van deze con ferentie staat een aantal belangrijke pun ten. welke aan een bespreking zullen wor den onderworpen, o.a. het basis-onderwijs, het wekken van een beter wederkerig in ternationaal begrip door middel van het onderwijs en de reconstructie van de dooi de oorlog geschonden gebieden. Geen Perzische olie voor Rusland De sjah van Perzië heeft heden de olie- wet getekend, waarbij de olie-overeen komst met de Sovjet-Unie van nul en gener waarde wordt verklaard. De Perzische eerste minister, Ghavam es Soeltaneh, heeft de Sovjet-Russische am bassade schriftelijk van het van kracht worden der wet in kennis gesteld. Het blad ..Ettelaat" meldt, dat er een Perzische oliemaatschappij is gesticht voor de exploitatie van de olievelden bij Qum. Plaatsvervangers-conferentie in Londen begint lieden Vandaag om half 5 (Ned. tijd) zal te Londen de eerste vergadering beginnen van de conferentie der plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandse Zaken. De drie p'ünten op de agenda der plaatsvervangers zijn: De procedure voor de onderhandelingen over het Duitse vre desverdrag, de' politieke structuur van •Duitsland en schadeloosstelling voor staatsburgers der Verenigde Volken in Duitsland. In Londen wordt geoefend voor de aan staande huwelijksplechtigheid. Dezer dagen reed de stoet uit voor een generale repetitie De Amsterdamse ceramiste Jos. H. van Veen. vervaardigt voor de Nationale Monu menten Commissie voor Oorlogsgedenktekens de urnen die op 13 December, gevuld met aarde uit de verschillende provincies, zullen worden bijgezet in een tijdelijke urnenbewaarplaats in het Damplantsoen te Amsterdam. - Links de urn voor Limburg en rechts die van Friesland. Liquidatie der Oost-Europese oppositie: Zoltan Pfeiffer, de leider van de laatste grote oppositiepartij in Hongarije, is, naar een woordvoerder van de Hongaarse rege ring mededeelde. Dinsdagavond uit het land gevlucht. De woordvoerder zinspeel de er op. dal de leider der Hongaarse on afhankelijkheidspartij vermoedelijk met voorkennis en de stilzwijgende goedkeu ring der regering vertrokken is, doch be vestigen wilde hij dit niet. Het sociaal-democratische blad „Villagos- sage" meldt, dat Pfeiffer Woensdagmorgen in gezelschap van zijn vrouw en dochter in Wenen aangekomen is. Hetzelfde blad schrijft, dat de voormalige afgevaardigde Francis Nagy die indertijd met de gewe zen voorzitter van het parlement Bela Varga naar Wenen uitweek, naar Boeda pest was teruggekeerd om Pfeiffer over te halen te vluchten. Hij kwam echter tot de ontdekking, dat de oppositieleider reeds vertrokken was. Tegen de Hongaarse onafhankelijkheids- Churchill waarschuwt voor revolutie in Burma De conservatieve leider der Britse op positie, Winston Churchill, heeft in het Lagerhuis gewaarschuwd, dat hij over in formaties beschikte, volgens welke in Burma een revolutie wordt voorbereid, die zou los barsten nadat 'de Engelsen het land zouden hebben verlaten. Churchill zeide, dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar in Burma 12.000 moorden zijn voorgekomen en hij voegde er aan toe, dat men voor nieuwe rampen en ellende stond „tengevolge van het feit. dat Engeland zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van Azië en de wereld van zich afschuift". Churchill kondigde aan, dat de conser vatieven tegen het wetsontwerp van de regering zullen stemmen, dat voorziet in de onafhankelijkheidsverklaring van Burma pet- 4 Januari 1948. Minister-president Attlee, die het La gerhuis verzocht het wetsontwerp in twee de lezing te brengen, verklaarde, dat het de uitvoering betekende van de wil van het Burmese volk en dat de rechten van de minderheden in Burma gegarandeerd waren. Het wetsontwerp werd vervolgens door het Lagerhuis in tweede lezing aangeno men. Een conservatief amendement om het wetsontwerp te verwerpen, werd met 288 tegen 114 stemmen afgewezen. Reeds actie. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat twee bataljons regeringsstrijd krachten een grote actie hebben ingezet tegen „gewapende benden" in Arakan (Burma). Er werden voorts versterkingen gestuurd uit Rangoon ter bestrijding van nieuwe „wetteloosheid" welke aan het eind van de moesson is ontstaan. Volgens hoge regeringsfunctionarissen zijn de „vogel vrij verklaarden" volgelingen van Oe Seiuda, separatistisch leider van Arakan, die thans gevangen wordt gehouden. De Buvmaanse bladen noemen deze personen „opstandelingen". partij was een gerechtelijke actie gaande, die vermoedelijk tot gevolg zal hebben dat de partij beroofd wordt van de 49 zetels, die zij bij de verkiezingen van 31 Augustus bemachtigde. Verleden week kondigde de openbare aanklager van het vólksgerechts hof aan, dat hij zou overgaan tot de ar restatie van de 47-jarige oud-advocaat Pfeiffer, zodra zijn parlementaire on schendbaarheid zou zijn opgeheven. In Slowakije. Volgens het katholieke blad „Lidova Domskracïe" is Rysely, burgemeester van Bratislava en lid van de Slowaakse chris- telijk-democratische partij, gearresteerd onder beschuldiging van deelneming aan een samenzwering. tiet Tsjechoslowaakse kabinet heeft van daag toegestemd in de eisen der commu nisten inzake de oprichting van een nieu we Slowaakse raad van ministers en heeft premier Klement Gotwald gemachtigd te onderhandelen over de formatie. De niet-communistische pers van Praag zeide dat de pogingen der communisten en vakbondgroepen om niet-partij organisa ties vertegenwoordiging in de Slowaakse raad van ministers en de nationaal front coalitie te geven, de democratie van Tsje- choslowakije zouden verwoesten. Polen gearresteerd. Radio Moskou citeert een bericht uit Warschau, volgens hetwelk twee partij genoten van Stanilaw Mikolajczyk. de Poolse oppositieleider, gevat zijn bij een poging om de Tsjecho-Slowaakse grens te overschrijden. Het waren Winventy Bryja. voormalig penningmeester van de Poolse boerenpartij, en Maria Hulewicz, de privé- secretaresse van Mikolajczyk, Zij zouden een bedrag van ruim een millioen zloty bij zich hebben gehad. Naar radio Warschau meldt, heeft de centrale commissie van de Poolse boeren partij Mikolajczyk en zijn met hem ge vluchte medewerkers als partijleden ge royeerd. Radio Praag voegde aan dit bericht toe, dat de commissie, tegen 30 November een partijcongres bijeen geroepen heeft om het besluit te nemen de oppositie te verlaten en aan de regering deel te nemen. Lagere, en kleuterscholen op Zaterdag gesloten Voorzorgen tegen kolenschaarste Omdat gevreesd wordt dat het ook deze winter moeite zal kosten de scholen be hoorlijk te verwarmen, heeft het Haarlem se gemeentebestuur besloten tot Kerstmis de lagere- en de kleuterscholen op Zater dag te sluiten. Daartegenover zullen de kinderen nu op Woensdagmiddag wel on derwijs krijgen. Dit geldt alleen voor het openbaar on derwijs. B. en W. hebben evenwel aan de bijzondere scholen mededeling van hun voornemen gedaan. Deze scholen kunnen nu zelfstandig beslissen of zij een gelijke maatregel willen nemen. Plet onderwijs aan de u.l.o.-scholen en ook aan de H.B.S.'en en Lycea en Gym nasium gaat onveranderd door. Ontevreden trampassagiers Een gevolg van de verminde ring van het aantal diensten Het is bekend dat de N.Z.1I. het aantal diensten op de tramlijn Haarlem-Noord Heemstede de laatste dagen verminderd heelt. Er wordt nu op de dag geen 6-, maar- een 8-minutendienst gereden, 's avonds is het zelfs 10 minuten. Dit is gedaan omdat het aantal trampassagiers belangrijk ver minderd is ten gevolge van de uitbreiding van het autobussennet. Wij hebben geconstateerd, dat de wijzi ging een verslechtering is. De dienst on dervindt op de spitsuren herhaaldelijk zoveel vertraging, dat hij feitelijk geheel in de war is. Dit maakt dat sommige dien sten overvol zijn. Bovendien kunnen dan nog vele wachtenden aan de halten niet meegenomen worden. Geen wonder dat de passagiers mopperen, elkaar vreemd aan kijken en vragen: „is het aantal passagiers achteruitgegaan, ik kan het nog niet mer ken". De tramdirectie gaf toe, dat de dienst in deze dagen niet aan de eisen voldoet. Hoofdzaak is dat hij belangrijk vertraging ondervindt, want als het verkeer eenmaal hapert, stapelt het ongemak zich op. Daar om wordt allereerst getracht de vertra gingen weg te werken. Mocht dan blijken dat er te weinig diensten rijden, dan zal het aantal weer verhoogd worden. Mis schien zal het nodig blijken op de spits uren wat extra diensten te laten rijden. De forensen zullen dit laatste zeker ge wenst achten 's morgens tussen 8 en 9 en 's middags tussen 5 en 6 uur. In die tijden waren de trams, óók na de uitbreiding van het autobussennet, nog steeds overvol, zodat er zeker geen aanleiding was het aantal diensten te verminderen. Aanslag op een verpleegster uit Santpoort berecht De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 26-jarige spoorwegarbeider K. C. de B. uit Amsterdam, die op 26 Juni een aanslag heeft gepleegd op een verpleegster van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Zij wilde met vacantic gaan en op weg van het ziekenhuis naar het Station werd zij aangesproken door De B., met wie zij vroeger omgang had gehad. Op een we derzien stelde de verpleegster echter geen prijs. De Amsterdammer loste een schot, dat geen doel trof en daarna schoot hij nog tweemaal, doch de verpleegster werd slechts licht gewond. Overeenkomstig de eis van de Officier van Justitie werd De B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met af trek van voor-arrest. BERG1NGSVAARTUIGEN NAAR DE „BRASTAGI" Het bergingsvaartuig ..Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam, dat op weg was van Muntok naar Aden, heeft opdracht gekregen zich naar de „Brastagi" te begeven. Bovendien zal ook de „Briton", een bergingsvaartuig van de Britse admiraliteit, van Kaapstad uit naar de „Brastagi" vertrekken. De voormalige burgemeester van Enkltuixen de 48-jarige M. B tegen wie de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam op 23 October een gevangenisstraf van 20 Jaar met aftrek van voorarrest eiste, is veroordeeld tot 12 jaar gevangënisstraf cn ontzetting uit alle rech ten voor het leven. Oost-Europa kréég geen goud Op een te Belgrado gehouden perscon ferentie, antwoordde Badkevic, een woord voerder van het Joegoslavisch ministerie" van Buitenlandse Zaken, op de vraag, of Joegoslavië zijn deel aan in Duitsland te ruggevonden goud heeft ontvangen, dat de regeringen van Engeland, de V. S. en Frankrijk volgens officiële berichten het goud onder België. Nederland, Luxemburg, Oostenrijk en Italië hebben verdeeld. Vol gens Badkevic is deze verdeling een „he vige schending" van de te Parijs genomen besluiten over herstelbetalingen. De rege ring van de Joegoslavische republiek meent, dat een dergelijke daad niet anders verklaard kan worden dan als verlangen om, het economisch herstel van Joegoslavië te belemmeren. Joegoslavië behoudt zich het recht voor, volledige schadevergoe ding te eisen. Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk en Oostenrijk hebben een pro tocol getekend, waarbij aan laatstgenoemd land een gedeelte wordt toegekend van het goud, dat door de Duitsers was geroofd en door de geallieerden weer is achter haald. De driemogendheden-commissie te Brussel, die belast is met het verdelen van het goud, had reeds bekend gemaakt, dat 26.187 kg. goud is gereserveerd als Oostenrijk's aandeel. Het Joegoslavisch protest wordt in Lon den gezien als behorend tot de propagan- da-campagne der Sovjet-Unie en' de Oost- Europese landen om alle maatregelen, die verband houden met het plan-Marshall in een kwaad daglicht te stellen. Ook Polen protesteerde eind October bij Groot- Brittannië. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is er nog geen antwoord op dit protest gegeven. Men beschouwt de hou ding van Polen als inconsequent. Toen de verdelingscommissie door de herstelbeta lingsconferentie van Parijs in het leven Strauss „Metamorphosen" Interpellatie In Amsterdamse gemeenteraad In de Amsterdamse gemeenteraad heeft de heer Bot (CPN) een interpellatie ge houden over de uitvoering op 1 en 2 Octo ber in het Amsterdamse Concertgebouw van Strauss' „Metamorphosen" op het programma gebracht door de artistieke di recteur Rudolf Mengelberg. De heer Bot herinnert aan de publicaties van critici, die het niet eens zijn met deze directie en met de uitvoering 'van dit werk, waarin de componist een onderschrift plaatste: „Garmisch 12 April 1945" en „In Memo- riam". Naar sprekers mening moet dit „In Memoriam" verband houden met de onder gang van Hitier en het Derde Rijk. „Als B. en W. deze mening delen, zijn zij dan niet van oordeel zo vroeg de interpel- lant dat het ontoelaatbaar moet worden geacht, dat zulk een werk aan het Amster damse publiek werd gepresenteerd cn dat het aanbeveling verdient, verdere subsidie aan het Concertgebouw te staken en zo nodig, de voor het op het programma brengen van deze compositie van Strauss verantwoordelijke artistieke directeur van zijn functie te ontheffen? Bij monde van wethouder A. de Roos verklaarden B. en W., dat zij niet kunnen uitmaken wat de componist met zijn „In Memoriam" heeft bedoeld. Zolang geen bewijs is geleverd van de werkelijke be doeling van Strauss kan de uitvoering van „Metamorphosen" niet tot bepaalde con sequenties leiden. De wethouder erkende overigens, dat wijs beleid rekening dient te houden met gevoeligheden. Er zijn geen sancties als door interpellanl gevraagd, tegen de artistieke directeur mogelijk. De heer Bot repliceerde en diende een motie in: „De gemeenteraad van Amster dam, gehoord de besprekingen, betreurt de geste van het Concertgebouwbestuur: het werk van Strauss „Metamorphosen" op het programma te hebben gebracht." Donderdagavond zal over deze motie worden gestemd. Extra vlees Uit de bonnenlijst van heden blijkt, dat er twee bonnen voor 100 gram vlees extra zijn aangewezen boven het rantsoen van 400 gram. Personen van 5 jaar en ouder krijgen in deze periode dus 600 gram vlees. geroepen werd, beantwoordde Polen de uitnodiging tot het tekenen van het pro tocol der commissie niet. Ook de bevoegd heden van de commissie werden niet er kend. Niettemin, zo stellen waarnemers vast. heeft de Poolse regering toch een aanzienlijk deel van de totale hoeveelheid goud, dat bij de commissie berust, opgeëist. Rusland wil de eenheid der grete mogendheden handhaven De Sovjet-Russische afgevaardigde Wysjinsky, heeft gisteren in de politieke commissie der UNO er op aangedrongen dat de naties afstand zouden doen van „de politieke hartstochten en haat". „Laten wij die zaken bespreken, die de UNO ver sterken", aldus Wysjinsky, „doch niet dit ellendige voorstel, dat een aanval betekent op de structuur van onze organisatie." Wysjinsky doelde op het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een „kleine al gemene vergadering", dat door de politieke commissie werd -besproken. Wysjinsky zeide, dat men belangrijke politieke kwes ties slechts kan hopen op te lossen door eensgezindheid der grote mogendheden. „De kleine assemblée is een poging om deze eensgezindheid te vernietigen. Om deze reden zullen wij tegen stichting van deze interimcommissie stemmen." Na de beschuldiging te hebben geuit dat Amerika de geest van samenwerking tus sen de grote mogendheden, zoals deze te Jalta, Teheran en Potsdam bestond, wil vernietigen, vroeg Wysjinsky of de Ver enigde Staten afgestapt waren van de poli tiek van overleg met de grote mogend heden. Nog geen besluit over de plaats der onderhandelingen in Indonesië De commissie van goede diensten heeft te Djokja een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat nog geen beslis sing- is genomen omtrent dc plaats, waar de Nederlands-Indonesische besprekingen zullen worden gehouden. Gisteren hebben de republikeinse autoriteiten in een verga dering voorstellen dienaangaande inge diend. De commissie heeft op verzoek der par tijen eveneens voorstellen gedaan, welke aile nog door het Nederlandse contact-' lichaam te Batavia moeten worden be sproken. De republiek heeft aan de commissie van goede diensten verder nog een tweetal memoranda voorgelegd, handelend over de procedure voor dc komende besprekin gen en voor de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van '1 November. Deze memoranda zullen aan het contact lichaam te Batavia worden voorgelegd. Heden, Donderdag, keert de commissie naar Batavia terug. Een waarschuwing Het Haarlemse gemeentebestuur ver zoekt ons het volgende te plaatsen: In deze gemeente wordt door colpor teurs van ..De Prinsestad", zich noemend onafhankelijk orgaan van ex-illegalen en ex-pohtieke gevangenen uit bezettingstijd, gevestigd te Delft, getracht abonnementen te plaatsen op dit blad, onder voorwendsel dat de gelden hiervan ten goede zullen ko men aan de ex-illegalen. Nadrukkelijk wordt gewaarschuwd op deze aanbieding niet in te'gaan. aangezien dit pure fantasie is en alleen getracht wordt van deze omstandigheid misbruik tc maken om de beurzen van de oprichters van het blad te spekken, dat niets uitstaande heeft met enige vereniging van die naam. Weerbericht RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond lot Vrijdagavond: In de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. In het uiterste Noorden van het'land nog een enkel buitje. Overigens droog weer en' minder be wolking dan vandaag. Iets kouder. Weinig wind. 7 November: Zon op 7.44 uur, onder 17.03 uur Maan op 0.40 uur, onder 15.34 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1