Debat over parlementaire enquétte naar het Londens beleid België krijgt in Amerika niet wat het graag hebben zou Plan voor de Ruhrmijnen gewijzigd f Wij spraken: „Lagere octave' „Schipper naast God' Drie landwachters sleepten arrestanten achter een auto over de weg DONDERDE NO'.'EMDER 1947 HAARLEMS DAGBLAD TWEEDE KAMER Beter, maar minder bier (Van onze parlementaire redacteur) Met mr. J. Ie Poole (Arbeid), opvolger van professor mr. Logemann deed een be kwaam jurist zijn intree in de Kamer. Het wetsontwerp tot verlaging van de bieraccijns wegens de verhoging van het alcoholgehalte gaf sommige halve of hele droogleggers aanleiding tot critiek, die er tenslotte naast bleek te zijn. Minister Mans- holt kon namelijk de stellige verzekering geven, dat deze verhoging van het alcohol gehalte geen korrel graan meer aan de voeding van mens of dier zal onttrekken, aangezien de voor de bevolking beschik bare hoeveelheid bier verminderd wordt. Nog een paar ontwerpen werden fluks afgedaan en toen verlieten de ministers de zaal, zodat de ministerstafel er zielig leeg bijstond. Toch kreeg de Kamer een belang rijk voorstel te behandelen, maar dit was niet van Jiet Kabinet afkomstig, doch van een der afgevaardigden. Mr. van der Goes van Naters (Arbeid) had namelijk het ini tiatief genomen om toepassing van de van 1850 daterende op zichzelf in sommige opzichten verouderde enquête-wet voor te stéllen, daar zijns inziens een parlemen taire enquête dient gehouden worden naar het beleid van de Kabinetten, welke ge durende ruim vijf jaar aan het bewind zijn geweest zonder dat zij onderworpen waren aan de parlementaire controle. Met andere woorden: het ging om eens te laten onder zoeken wat van het kabinet-De Geer tot en met het laatste kabinet-Gerbrandy gedaan ennagelaten was in de jaren 1940'45. De heren Tilanus (C.H.) en mr. De Wilde (A.R.) voelden niets voor hantering van het enquête-middel. Hun bezwaren kwa men in hoofdzaak hierop neer, dat de Ka mer zich met een dergelijke arbeid onmo gelijk veel werk op haar toch al zwaar beladen schouders haalt, en zij de noodzaak van zulk een onderzoek bovendien niet konden inzien. Bovendien scheen de woord voerder van de C. H.-fractie het ook scha delijk te achten voor Nederlands prestige, omdat er eventueel na wellicht weinig ver kwikkelijke debatten minder fraaie dingen aan het licht zouden komen. Nu het hier het beleid betrof van inmiddels toch niet meer aan het bewind zijnde ministers zag hij weinig nut in een dergelijke arbeid, welke men volgens hem veel beter aan historici kon overlaten. Dit standpunt namen mr. Donker (Ar beid), prof. mr. Romme (K.V.P.), de heer Wagenaar (Comm.) en dr. Bierema (Vrij heid) allerminst in. Laatstgenoemde noem de het nipt schuwen van de openbaarheid juist een van de wezenlijke bestanddelen van de democratie. Aanvankelijk wenste hij echter het tijdperk, dat onderwerp van de enquête zal uitmaken wat ruimer te nemen dan de voorsteller, die het onderzoek wil laten lopen over de periode Mei 1940 en voorts ook enige tijd daarvoor, ten minste voor zover het aangelegenheden be treft direct samenhangend met wat daarna is gebeurd, gelijk de wisseling in het opper bevel tot 20 Juli 1945, tijdstip, waarop de Tijdelijke Staten-Generaal aan de slag gingen. Neen, zei dr. Bierema, onder de enquête hoort ook te vallen hetgeen er voorviel tot 23 Juli 1946, want toen pas kregen wij een volwaardig, gekozen parlement. Professor Romme vond dit bepaald overdreven en suggereerde om in elk geval als uiterste grens te nemen 20 November 1945, het ogenblik waarop de Voorlopige Staten- Generaal optraden, die weer over normale bevoegdheden beschikten. In zijn over het algemeen knappe rede ter verdediging van zijn voorstel gaf mr. Van dei- Goes van Naters te kennen, dat hij als einddatum 20 Juli 1945 wilde handhaven, aangezien de Nota over het Regeringsbeleid destijds al voldoende gelegenheid had schenken om verantwoordelijkheid te doen afleggen over het tijdperk na 20 JuH 1945. Heel de opzet der enquête is juist om te laten nagaan wat er in het werkelijk par- lementloze tijdperk is voorgevallen, in de periode dus, waarin er zonder parlement was geregeerd. Dr. Bierema bepaalde zich tenslotte tot een amenderingspoging om 20 Juli 1945 als eindtermijn te nemen. Hier over en vervolgens over het enquête-voor- stel zelf valt vandaag de beslissing. Vermeld zij nog. dat de voorsteller terecht betoogde, dat er alle aanleiding bestaat om tot een parlementaire enquête over te gaan nu er nog veel te veel over de jaren 1940- 1945 onbelicht is gebleven. Het uiterlijk schone boekwerk van prof. Gerbrandy, diens Memorandum over het Londense Re geringsbeleid, is allesbehalve volledig en schijnt niet vrij van eenzijdigheid. In be ginsel is, omdat het landsbelang daarbij slechts gebaat kan zijn, zowel met het oog op de toekomst alsook omdat men nader inzicht dient te verkrijgen over al dan niet door vooraanstaande figuren begane fouten of misslagen, een parlementaire enquête zeer gewenst. En al zitten daaraan zeker allerlei technische en andere moeilijkheden vast, dit mag geen reden zijn om iets wat principieel noodzakelijk te achten valt, maar achterwege te laten. Bij het aanhoren van de gisteren gevoerde geda'chtenwisse- ling gingen onze gedachten onwillekeurig even terug naar de in 1909 door De Savor- nïn Lohman verdedigde stelling, dat een enquête betreffende een afgetreden minis ter het betrof hier het geval van dr. Kuy- per, die in 1903 en 1905 als minister onjuist gehandeld zou hebben op het gebied van verlening van decoraties geen practisch gevolg zou kunnen hebben en daarom niet gehouden moest worden. Terecht noemt mr. Oud in zijn onlangs verschenen boek over ,Het constitutioneel recht van het Konink rijk der Nederlanden" die stelling onjuist, daar het bij een enquête niet gaat om de vraag of er al dan niet gevolgen aan ver bonden kunnen worden. De enquête wil slechts feiteij verzamelen en pas aan de hand daarvan kan men nagaan of er ver dere gevolgen aan zullen worden verbon den. Ook al is daarvan geen sprake, dan kan toch het nut van het onderzoek zijn het vaststellen van bepaalde verantwoordelijk heden. Aldus mr. Oud en aldus ook mr. Van der Goes van Naters, die met zijn voorstel beter werk in het belang van de parlemen taire democratie deed dan zijn bestrijders. Voldoende peulvruchten voor de winter Als men niet meer koopt dan voor direct gebruik nodig is De afdeling Voorlichting van het mini sterie van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening deelt mede, dat de oogst 1947 niet minder peulvruchten heeft opgeleverd dan de oogst. 1946. Echter is de beschik bare hoeveelheid fijne peulvruchten, zoals bruine bonen, grauwe erwten, capucijners en schokkers, niet groter dan één pond per hoofd van de bevolking. Anders is het met de groene erwten, waarvan het kwantum naar schatting tien maal zo groot is. Daar bij komt dan nog een vrij belangrijke hoe veelheid uit import verkregen witte bonen. Alles tezamen is er ongetwijfeld voldoende om deze winter een regelmatige voorzie ning met peulvruchten mogelijk te maken. Een belangrijk gedeelte van de peul- vruchlenoogst moet echter nog gedorst worden. Wanneer het publiek thans niet meer koopt dan het voor direct gebruik nodig heeft, is ér geen enkele reden om gebrek aan peulvruchten te verwachten, al zal men genoegen moeten nemen met de soorten, die leverbaar zijn. Onlangs zijn voor peulvruchten maxi mum-prijzen bekend gemaakt, welke voor de consument belangrijk lager zijn dan de vrije prijam, welke het vorige wintersei zoen werden berekend. De Benedenstraat in Batavia heeft altijd een speciale sfeer gehad en ook thans weer begint die sfeer in verschillende détails te herlevenChinese bedrijfjes op straat en in de kleine huizen drukken hun stempel op het stadsbeeld. Luxe-artikelen in de winkels, maar de fabrieken liggen stil Schroef van de „Willem Ruys" gaat per schip verder De reserveschroef van de „Willem Ruvs", welke in Zevenbergen was blijven steken, zal nu toch naar Rotterdam worden ge transporteerd. Per truck wordt het ge vaarte eerst naar Moerdijk-haven ge bracht. waar het Zaterdag overgeladen zal worden op. een schip. Maandag wordt de schroef tussen de Spoorhaven en de Rijn haven te Rotterdam uitgeladen om daar gewogen te worden op de weegbrug van de gemeente Rotterdam. Hierna wordt dit voor de „Willem Ruys" zo belangrijke on derdeel weer in het schip geladen, omdat het over land niet door het hek van de Lloyd-terreinen kan. Aan de Lloydkade zat het gevaarte dan eindelijk zijn reis volbracht hebben. DE QUEEN MARY KON NIET VERTREKKEN. Woensdagmiddag om drie uur zou de Queen Mary uit Southampton vertrekken naar New York met tweeduizend passagiers aan boord, waaronder de hertog en her togin van Windsor, doch het vertrek ging niet door als gevolg van een staking van een deel der bemanning. Ongeveer 150 man van de bemanning van 1280 koppen nam aan deze staking deel. Volgens officiële gegevens vertegen woordigde de "invoer van Amerikaanse goederen in België gedurende de eerste acht maanden van dit jaar een waarde van 14.300 'mïllioen francs, de uitvoer slechts een waarde van 1.850 millioen francs. In de maand Augustus alleen reeds werd tot 'n bedrag van 2000 millioen fr. Amerikaanse waren ingevoerd, terwijl de uitvoer nau welijks de 350 millioen francs bereikte. Van dit bedrag van 2000 millioen francs besteedde Belgic fr. 500 millioen aan de invoer van granen, benzine en Steenkool; voor de invoer van Amerikaanse auto's werd 200 millioen betaald. Het gehele resterende bedrag werd gebruikt voor de aankoop van afgewerkte Amerikaanse producten. België voerde daarentegen in hoofdzaak grondstoffen, zoals tin en koper uit, producten die tezamen met diamant nagenoeg de gehele Belgische export naar de Verenigde Staten vertegenwoordigden. Geen Nylon, wel Nylons. In Belgische economische kringen stelt men de laatste tijd herhaaldelijk de on bevredigende toestand in het licht, welke is ontstaan door de grote invoer van Ame rikaanse fabrikaten in België, hoewel Amerika zelf slechts geneigd is grondstof fen te importeren. In dit verband wijst men er in het bijzonder op ddt de Ameri kanen tot een bedrag van meer dan 600 millioen francs per jaar aan Nylonkousen in België invoeren, doch weigeren de Ny londraden aan België te verkopen, waar door dit land in staat zou zijn zelf de kousen te vervaardigen. De kousen komen de Belgen hierdoor tien maal zo duur, en de kousenfabrieken liggen vrijwel stil. Op het gebied van de invoer van levens middelen merkt men verder op, dat de Amerikanen geen rijst sturen, doch dat de markt wel wordt overstroomd met allerlei verpakte producten waarin rijst is v werkt. De prijs voor de rijst wordt hier door op de Belgische markt vijf maal zo hoog. Ook spaghetti en macaroni zijn slechts in bereide vorm van de Amerika nen te betrekken en de prijs wordt hier door zes keer zo hoog. Men maakt er verder op opmerkzaam dat hoewel het Belgische fruit zeer over vloedig is, de markt wordt overstroomd met verduurzaamde vruchten en vruchten sap in blik, en dat men verder in vrijwel alle winkels dure Amerikaanse biscuits, havervlokken enzovoort uitgestald ziet. Van verscheidene kanten wordt er de laatste tijd de nadruk op gelegd dat het met deze aankopen van weelde-arlikelen nu eindelijk maar eens gedaan moet zijn en dat de Belgische productie van afge werkte goederen opgevoerd moet worden. In het bijzonder wijst men op de noodzaak meer grondstoffen én granen uit Amerika in te voeren. Opgevallen is het in dit ver band dat de Amerikaanse meelfabrieken aan België wel meel willen leveren maar geen graan. Afgezien van het feit, dat het meel hierdoor veel duurder komt, heeft deze handelwijze tengevolge dat de Bel gische meelfabrieken niet kunnen werken en bovendien de zemelen, die als veevoe der worden gebruikt, tegen kostbare de viezen moeten worden aangekocht. Staten Generaal zullen Mackenzie King ontvangen Op 13 November zullen de beide Kamers der Staten-Generaal dé Cana dese minister-president Mackenzie King in verenigde vergadering ont vangen. Zeg het met druiven Op initiatief van een daartoe gevormd comité en met belangeloze medewerking van de gezamenlijke Nederlandse ex porteurs en van de betrokken expedi teurs vertrekt Maandag 10 November van de veiling te Westerlee een- partij druiven naar Denemarken, bedoeld als cadeau-zending voor Deense ziekenhtd- zen, waarin Nederlandse patiënten ver pleegd zijn en voor Deense kinderlmi- zen. Bovendien gaat een aantal kistjes druiven mede als individueel geschenk van een aantal Nederlandse families aan hun Deense vrienden. De zending is be doeld als een bewijs van dankbaarheid voor de zo gul door Denemarken in de moeilijke dagen na de bevrijding in het bijzonder aan Nederlandse jongens en meisjes verleende gastvrijheid Directe steun voor belanghebbende landen -Een waarzegster Frankrijk, België, Luxemburg en Neder land zullen een directe stem krijgen in het bestuur van alle steenkolenmijnen in het Ruhrgcbied. waar onderdanen van deze landen voor meer dan 50% het aandelen kapitaal in handen hebben, aldus is by een nieuwe Engels-Amerikaanse regeling be paald, meldt Reuter uit Washington. Deze nieuwe regeling is het gevolg van een protest dezer landen tegen het onlangs ontworpen Engels-Amerikaanse plan voor de steenkolenproductie in heLRuhrgebied, volgens hetwelk meer Duitsers aan het be heer der mijnen zouden deelnemen. Frankrijk, Nederland, België en Luxem burg zijn er van in kennis gesteld, dat zij een beheerder zullen mogen benoemen bij elke mijn, waarvan het bezit voor meer dan 50% in handen van onderdanen dezer landen, is. De keuze der candidaten moet worden bekrachtigd door de Noord-Duitse steenkolcnraad, die boven de beheerders staat. Wanneer onderdanen van deze vier lan den minder dan 50% bezit in mijnen heb ben, kunnen zii door tussenkomst van in de Noord-Duitse kolenraad benoemde Franse, Belgische, Luxemburgse en Neder landse verbindingsmannen dagelijks toe zicht in deze mijnen uitoefenen. Deze nieuwe regeling is na talrijke be sprekingen te Washington en Londen stand gekomen. „Ik seg tege me man, Ben. seg ik. de ring van het gasstel gaat omhoog. Hij komt kijke, hij siet niks. Maar ik sien het sekuur. De ring van het gasstel gaat om hoog. Wel twee decimeter en daar blijft'ie tot eve staan. En zakte toen zachies weer te- I rug. Nou dat was voor mij een suivere 1 vingerwijzing dadde der duistere krachte aan het werk ware. En toen heb ik me op de occulte wetenschappe geworpe", zei madame Gloria. .1 „En heeft u daar vroeger nooit iets van Nederlandse opvoering gemerkt", vroegen wij, terecht onder de rt i r\ .—4 I i i U r, ■ïi/'Nt J»...!. „Van timmerman tot vliegtuigbouwer" Een „epos" van het Nijverheidsonderwijs Het was in het oorlogsjaar 1944, dat de Haarlemse M.T.S. en de Haarlemse Am bachtsschool aan de Kleverparkweg res pectievelijk 25 en 50 jaar bestonden. Aan gezien men in die tijd wel wat anders te doen had en de M.T.S. bovendien „geteis terd" werd door een aantal N.S.B.-leraren en een N.S.B.-directeur, heeft men van jubileumviering toen maar afgezien. Thans is dat anders, want, zoals de hui dige directeur van de M.T.S., ir. Ludolph, die van het begin af als leraar aan de school verbonden is geweest, ons vertelde zijn er thans in totaal 750 leerlingen op school en dat betekent, dat het gebouw „uitpuilt". Maar het land heeft ontstel lende behoefte aan technici en dus neemt men het volle gevoel maar op de koop toe. In tegenstelling tot de oorlogsperiode, toen de leerlingen bijvoorbeeld in verzet kwamen tegen de vormingslessen, die door de N.S.B.-gymnastiekleraar werden opge dist, is de stemming onder de M.T.S.'ers en de leraren weer opperbest en de zaak loopt weer normaal. Ondanks de schade, tiie door de beschermers aan het gebouw is toegebracht. Ook de Ambachtsschool draait weer op volle toeren. Een totaal aantal leerlingen, over alle cursussen verdeeld, van 1094 spreekt in dat opzicht boekdelen. Aan dit gebouw is de inkwartiering niet onopge merkt voorbijgegaan en men is thans al twee-en-half jaar aan het herstellen, maar men kan in leder geval weer voort. Een boek. Het is te begrijpen, dat men de jubilea niet geheel onopgemerkt wil laten voor bijgaan en men heeft gemeend teneinde den volke hieraan te herinneren, het beste te doen een gedenkboek uit te geven. Dit boek, dat „Van timmerman tot vliegtuig bouwer" heet, zal zoals de naam al zegt bijzonderheden geven zowel over de Am bachtsschool als over de M.T.S. Het werk, dat geïllustreerd zal worden met tal van foto's en tekeningen, is door G. Nieuwen- huis samengesteld in opdracht van het be stuur van de „Vereniging voor Nijverheids onderwijs" en zal door de firma Joh. Enschedé en Zonen worden uitgegeven. Liet is speciaal bedoeld om het nijverheids onderwijs, dat zowel voor de industrie als voor de technische overheidsdiensten van groot belang is, onder de aandacht van het publiek te brengen. Pers-duel in Duitsland De Berlijnse correspondent van het ANP meldt: Het eerste gevolg van de aankondiging van een anxi-communistische propaganda- actie door de Amerikaanse militaire gou verneur, generaal Clay, is een verscher ping van de toon, die' de Berlijnse pers in haar beschuldigingen aan het adres der Oostelijke of Westelijke geallieerden aan slaat, al naar gelang van haar positie. Men kan op het ogenblik spreken van een ware persoorlog waarin de officiële Amerikaanse en Russische bladen voorgaan. Het blad van het Amerikaanse bestuur „Die Neue Zeitung" publiceerde op de dag, waarop het Sovjet-gerecht het vonnis over de beklaagden in het proces Sachsenhau- sen uitsprak, een artikel over de toestan den, die op het ogenblik in Sachsenhau- sen zouden heersen. In het kamp zouden thans 14000 mannen en 15000 vrouwen zijn opgesloten. Het blad zegt, dat in de vorige winter in Sachsenhausen dagelijks 35 tot 40 gevangenen stierven. Aannemer moet 100.000 betalen De achtste kamer van het Haarlemse Tri bunaal heeft haar advies bekend gemaakt in de zaak tegen de Bloemenöaalse aanne mer D. D. B., die in de bezettingsjaren een groot aantal werken voor de weermacht heeft uitgevoerd. Het tribunaal adviseerde B. een bedrag van 100.000 te laten be talen. eindelijk in zicht 27 November 1945 speelde Jan de Hartog in het Embassy-Theater te Londen voor de eerste maal de hoofdrol in zijn eigen toneelstuk „Schipper naast God". Ongetwijfeld was de strak volgehouden ernst waarmede deze gevierde schrijver zijn actuele onderwerp lanceerde, een op vallend geluid in het zelfgenoegzame En gelse theaterleven, temeer belangwekkend waar de stof ontleend was aan de barre werkelijkheid. Jan de Hartog behandelt in zijn stuk het probleem der Joodse emi granten en voert een hartstochtelijk plei dooi voor de practische toepassing der alom gepredikte naastenliefde. Het vracht schip „De jonge Nelly" zwalkt (in het jaar 1939) van haven tot haven langs de kust van Noord- en Zuid-Amcrika met hon derdzestig uit Duitsland geweken Joden aan boord. Overal lopen de pogingen van de fanatieke kapitein Joris Kuiper om hen ergens aan land te zetten, opdat zij hun vrijheid kunnen hervinden, te pletter op de onverzettelijke ï-ots van mensbescha- mende bureaucratie. Teneinde raad besluit hij, ondanks het verzet van zijn beman ning, het schip te laten zinken door zo Amerikaanse plezierjachten, die in de na bijheid een zeilwedstrijd houden, te ver plichten de drenkelingen te redden en aan land te brengen. Deze Joris Kuiper, schipper naast God op de Jonge Nelly, is een tot in hart en nieren overtuigd Calvi nist die leeft in het besef dat het evangelie rechtstreeks tot hem is'gericht cn dat zijn bevel pas in de tweede plaats hoort te komen. Hij geeft zijn kinderen liever een ongeschonden geloof, dan een schip en een buidel geld tot erfenis. Al mag men dit stuk zijn critiek niet sparen, toch zal men, het gezien of gelezen hebbende, moeten erkennen dat Jan de Hartog een boeiende en meestal overtui gende vorm heeft gevonden voor een ook thans helaas nog brandende boodschap. Er is veel pathos in dit spel, veel hol senti ment en plastische grootspraak, maar de grondtoon is even krachtig als eerlijk ge meend: een drilboor in het geweten van een wereld, die zijn eenvoudigste plichten vergeet. De reden waarom ik dit alles schrijf is Ook Zwolle heeft nu een „spoorbio" Utrecht heeft een nieuwe spoorbioscoop gekregen, bestemd voor de wachtende rei zigers. Het zaaltje van de 18 meter lange spoorwagen biedt plaats aan 83 personen. Onder het projectiedoek is een apparaat aangebracht dat de reizigers tijdig waar schuwt, welke treinen er weldra vertrek ken. In het pad langs de fauteuils geeft een lichtpijl aan in welke rijen er nog plaatsen open zijn. De oude „spoorbio", welke vijf jaar lang in Utrecht dienst heeft gedaan, is nu in Zwolle gestationneerd. Het ligt in de be doeling het aantal spoorbioscopen tot acht i uit te breiden. De Utrechtenaren B. H. en D. F. M. en de Amersfoorter G. A. de R. hadden zich voor de Bijzondere Raad van Cassatie te verantwoorden voor hun daden in bezet tingstijd, nadat zij door de Utrechtse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam respectievelijk tot de doodstraf, 20 jaar en 12 jaar Rijkswerkinrichting ver oordeeld waren. Ten aanzien van alle drie had het Hof bewezen verklaard, dat zij deelgenomen hadden aan de mishandelingen van vijf illegale werkers, die in de omgeving van Utrecht in hun handen gevallen waren. Om deze vijf mannen tot een bekentenis te dwingen, hadden zij hen aan de bumper van een auto gebonden en hen zo over de weg voortgesleept. Later hadden zij deze arrestanten overgegeven aan de SD te Utrecht, die de vijf mannen liet fusilleren. H. en M. hadden zich bovendien schul dig gemaakt aan de jacht op de illegale werker Van R., die bij een ontvluchtings poging door H. met een revolver werd neergeschoten. indruk. „Och", zei madame Gloria bescheiden, „ik ben altijd een soekster geweest hè. Tusse hakies, het is niet om wat te segge, maar u heb disharmonerende aspecte „Waar", zeiden wij met een blos op onze kaken. „In uw onderste bewustsijn". zei Gloria streng, „u is bovendien swaar mediamiek". Wij vonden het pijnlijk worden en stap ten op een ander onderwerp over. „Als u nou een of ander voorwerp van een bepaald persoon in handen krijgt", vroegen wij, „kunt u dan precies zeggen wat of er rfeet die persoon aan het handje is?" „Dat is te segge", zei madame Gloria, ,.as je je maar goed consterteert, ja. Ik weet nog, dat ik rusie had met me derde man. Hij had een brief van mij verstopt. Ik neem se Sondagse das in me bande eh ik geconsterteerd denke. Het sweet lien van me wange. Ineens roep ik „Euroka", dat wil segge „nebbe". Ik sie dat'ie onder me man se duiveplatje legt. Da's toch sterk wat?" „En lag'ie daar ook?", wilden wij weten. „Flak bij", zei madame Gloria. Ze keek ons eens lang en doordringend aan. „Hep u nooit'es bij een polisie-instelling gesete?" informeerde zij voorzichtig. „Nooit", zeiden wij waarheidsgetrouw en madame Gloria haalde opgelucht adem. „Der staan u een hoop moeilijkhede te wachte", zei zij ineens vertrouwelijk. „Da's zuur", vonden wij. „Ja", zei ze somber, „tot uw achten twintigste foorsie ik een hoop moeilijk hede. Daarna sal het Hotter gaan. Sowel innerlijk-geestelijk as finansjeel". „Da's beter", zeiden wij, in niet geringe mate opgebeurd, „dje paar jaar komen we wel door". „U mot niet spotte", zei madame veront waardigd, „daar sit ik hier nie foor. Ik weet, dat er een hoop mense benne. die er lichtsinnig ofer denke. Dakkomt door de beunhase in ons vak. Ach ja die kaart- leggenj is eigelijk ook niet serieus. Maar ja, je doet hel er maar bij. Anders segge se „Ken jij nie eens met kaarte werreke". Maar eigelijk komt 'et op de parapsycher- logie an. Dat hele fijne aanfoele sogesegd". Wij vielen een ogenblik uit onze rol en zeiden: „Ja, dat hele fijne aanvoelen van de portemonnaie van uw patiënten zeker". „Gaat u maar heen", zei madame Gloria waardig, „u bent begaafd met lagere octave". W. L. B. De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer, achtte ten aanzien van H. de inwinning van een psychiatrisch rapport gewenst, omdat er wel tekenen zijn, die er op wy zen, dat H. aan hersenstoornissen lijdt. Prof. Langemeyer verzocht de zaken tegen M. en De R. terug te wijzen naar het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam voor liet instellen van een nieuw onderzoek. Edwin Fisher weer bij de HOV Edwin Fischer, de vermaarde Zwitserse pianist, die vpor het geven van enige concerten in Nederland vertoeft, zal zich ook als solist met de Haarlemse Orkest Vereniging laten horen. Nog zal men zich het succes herinne ren, dat de kunstenaar oogstte op het buiten gewone concert van verleden jaar December, waarop hij zowel een planoconcert van Beet hoven als een van Mozart speelde. Ditmaal brengt Edwin Fischer op het Leden- concert serie A. dat op Dinsdag 11 Nov. zal plaats hebben, het pianoconcert No, 2 in Bes gr. terts van Joh. Brahms ten gehore Kees Hartvelt. onder wiens leiding het concert staat, dirigeert vóór de pauze de grote C-dui' sym phonic van Fr. Schubert. Kolenprijs in Frankrijk met 60 procent verhoogd Niettegenstaande het feit, dat de Franse vakbonden zich er tegen uitgesproken hebben, heeft de Franse regering heden de kolenprijs met bijna 60% verhoogd, aldus meldt Reuters correspondent te Parijs. De regering heeft de subsidie op de steenkool afgeschaft en nog een reeks an dere economische maatregelen getroffen. Er zijn reeds tekenen van onrust in de gelederen der georganiseerde werknemers te bespeuren. De communistische bladen zijn een felle campagne tegen de prijzen politiek der regering begonnen. Een hernieuwing van de subsidie op steenkool zou de staat 50 milliard francs per jaar kosten. Dit is meer dan een twaalfde van het gehele jaarlijkse budget. De prijs van de kolen bedraagt nu 2160 francs per ton. In officiële kringen geeft men toe, dat de prijsverhoging tengevolge zal hebben, dat transport, electriciteit. gas, cement, staal en andere producten van sleutel industrieën duurder worden. Brits-Russiscli handels- accoord waarschijnlijk In Britse regeringskringen werd giste ren gezegd, dat de vooruitzichten voor een spoedige afsluiting van een Brits-Rus sisch handelsaccoord zeer gunstig waren. Men bevestigde, dat Harold Wilson waarschijnlijk tegen liet eind van de maand naar Moskou zal vertrekken om de besprekingen, die in Juli werden afge broken, te hervatten. Waarschijnlijk zal men een compromis kunnen bereiken om de laatste hinderpalen uit de weg te rui men. Er werden geen nadere bijzonder heden bekend gemaakt, doch men meent te weten, dat Rusland een deel van zijn schuld aan Engeland heeft betaald. Zoals men weet werden op de conferentie van Moskou met de minister van Handel Harold Wilson alle schikkingen getroffen welke nodig waren, doch kwam men in impasse doordat Rusland weigerde meer dan de helft van de 2.054.000 pond te be talen, welke Engeland in 1941 en 1944 aan Rusland geleend had. Tarieven voor goederenvervoer per vrachtauto zijn verlaagd De tarieven voor het goederenvervoer met vrachtauto's zijn opnieuw geregeld. Daarbij is een prijsverlaging tot stand ge komen, welke ongeveer 10 tot 20 procent van de thans gevraagde prijzen bedraagt. De aard van de nieuwe tarieven is zoveel mogelyk aangepast bij die van de binnen vaart- en spoorwegtarieven. zodat een vergelijking gemakkelijker is geworden. De vracht wordt daarom zoveel mogelijk per gewicht van 100 kg berekend. Blijkt echter in bepaalde gevallen, dat de be rekening per uur en per km goedkoper uitvalt, dan moeten de vervoerders zich aan die goedkopere tarieven houden. In het bijzonder is de vrachtprijs over korte afstanden omlaag gegaan. De nadruk wordt er op gelegd, dat ook de nieuwe tarieven maximum-tarieven Jan de Hartog (links) en de filmspeler Frederick Piper als kapitein Kuiper en machinist Davelaar in de Londense voor stelling van Schipper naast God". gelegen in het feit dat eindelijk, na twee jaar, de eerste voorstellingen van dit stuk in ons land zijn aangekondigd. Op 3 De cember komt net in Haarlem in de Stads schouwburg. Het wordt gespeeld door het Nederlands Toneel met een bezetting die grond geeft aan hooggespannen verwach tingen. Cor van der Lugt Melsert en Johan Kaart nemen de voornaamste rollen voor hun rekening. Van der Lugt speelt Joris Kuiper en Kaart de rabbi der Joden. Laatstgenoemde is een acteur, die meer in zijn mars heeft, dan zijn kluchtspelsucces sen menigeen doen vermoeden. Het wordt een belangwekkende voorstelling, die men niet mag overslaan. Inmiddels zijn in het buitenland reeds twee nieuwe stukken van Jan de Hartog ten doop gehouden: in Londen heeft men „Death of a rat" kunnen ziefi en in New York, op 3 November voor de eerste maal „This time to-morrow". DAVID KONING. Scheveningse logger in de haven gestrand Bij het binnenlopen van de Scheve- ningse haven is in de afgelopen nacht om vier uur de logger SCH 245 van de rederij A. van der Zwan in de buitenhaven aan de zijde van het zuidelijke havenhoofd vastgelopen. Het roer van het schip zou gebroken zijn. Daar de logger met haring van de vangst terugkeerde, is de logger SCH 120 van dezelfde rederij bij de SCH 245, om te trachten een deel van de lading over te nemen. De reddingboot „Arthur" heeft poolshoogte genomen en is daarna weer naar binnen gegaan. Pogingen, om het schip vlot te krijgen, hebben tot dus verre gefaald. Drie jaar geëist tegen weermachtsaanneiners Werken aangelegd in Haarlem mermeer en de bollenstreek Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd, doorgebracht in preventieve hech- zijn, waar beneden alle concurrentie tenis, eiste de procureur-fiscaal bij het veroorloofd. De vervoerders zijn verplicht Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tegen een uitvoerige gespecificeerde nota te elk der beide firmanten van een aannemers overhandigen, waarin het vooral aankomt bedrijf uit Edam. De firmanten J. P. en P. op de juistheid van afstanden en gewich- W. hadden in de periode Maart 1943 tot j ten. Voor het grote publiek is deze prijs- Mei 1945 toe behoeve van de Duitse oor- verlaging niet onmiddellijk van beteke- logsvoering tankwallen, mitrailleurnesten nis. Zij betekent echter een kostenverla- en loopgraven aangelegd bij Roosendaal, in ging voor hel bedrijfsleven, welke de ver- de Haarlemmermeer en in de bollenstreek, j laging van het algemene prijspeil ten goeda Uitspraak 19 November jkomt

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 5