Haarlems Dagblad „Door het kapitalisme onderdrukte volken zien uit naar bevrijding" Roemenië liquideert democratie Warwinkel Gevolg van het proces tegen'Maniu Politieke UNO-commissie besluit tot instelling van „kleine Assemblée" Tegenstemmers zullen haar boycotten 62e Jaargang No. 18781 Bureaux: Grote Houtstr. 93, TeL Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054 Bijkantoor H.N., Soendapleln 37. TeL 12230. Drukkerij ZB. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ir RolwirJ PonroWm Vrijdag 7 November 1947! Verschflnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per past ƒ4.50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DAT HET NIET GOED in de wereld wordt telkens door de gebeurtenissen bewezen. Gisteren zijn te Londen de be sprekingen van de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken be gonnen. Dat wil dan zeggen: de vier minis ters van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, Sovjet-Rusland, Groot-Brit- tannië en Frankrijk. Het onderwerp is Duitsland. Men begint met bespreking van de procedure voor onderhandelingen over het vredesverdrag met Duitsland, gevolgd door gepraat over de politieke structuur van Duitsland. Daarna zal men het, als in middels de onderhandelingen niet vastge lopen en afgebroken mochten zijn nog hebben over schadeloosstelling voor staats burgers der Verenigde Volken in Duits land Er zijn evenwel geen verenigde vol ken. Zodra men de beide hoofdletters laat wegvallen en dus niet meer een titulatuur gebruikt, weet iedereen dat ze er niet zijn. Er is alleen een instelling, die zulk een n£Wij leven nu twee-en-half jaar na de tweede Wereldoorlog en men begint pas aan het bespreken van een procedure voor onderhandelingen over een vredesverdrag met Duitsland en dat zonder veel uitzicht op resultaat. Na de eerste Wereldoorlog begon men binnen twee maanden na de I wapenstilstand met onderhandelen en on dertekende binnen zes maanden het vrede verdrag. Het was een zonderling en in vele oozichten gevaarlijk document, zoals het vervolg wel bewezen heeft. Men heeft dit maal zulk verkeerd beleid met wiUenvol- gen. Men is ditmaal gaan twisten zonder vredesonderhandelingen over Duitsland. Het land is in veel slechter toestand dan in 1919, gesplitst in een Oostelijk en een.Wes telijk deel, welker bezetters het niet eens kunnen worden en een zo intens broeinest van onheil, dat men zich moeilijk een slech ter toestand kan voorstellen. In wellc op- zicht is de huidige toestand te verkiezen boven die na de vrede van Versailles. Ik eeloof niet dat iemand zulk een opzicht zou kunnen noemen. De toestand is nog ve dochter dan toen. Het internationale be- icid na de Tweede Wereldoorlog is een groter mislukking dan dat na de Eers te. Natuurlijk wordt alles beheerst door de grote tegenstelling tussen Oosten West. Rii allerlei gelegenheden wordt dooi allei- ki S of meer verantwoordelijke mensen gepraat over nieuw oorlogsgevaar, ditmaal tussen Amerika en Rusland en onverant woordelijke mensen praten het hen na-Van een drang om dit oorlogsgevaar te bestrij^ den bemerkt men evenwel weinig. Het u alsof het een natuurverschijnsel zou gel den dat niemand toch bedwingen kan, zo als de mogelijke uitbarsting van eer.sinds eni°e tijd rommelende en rokende krater. Maar dat is niet waar. Oorlog is geenna- tuurverschijnsel: het is mensenwerk^Slecht. mislukt, onbekwaam mensenwerk.Hetligt volkomen in de macht van mensen, beter W Hoedde huidige toestand zich ook ontwik kelen moge. het is zeker dat latere geslach ten er zich over verbazen zullen dat zo weinig ondernomen werd om er ver^e ring in te brengen. Het is verwonderlijk en onbegrijpelijk, dat uit de volken niet een sterke aandrang op hun volksvertegenwoor digers en dientengevolge op hun regeringen wordt uitgeoefend, om directe bemidde lende invloed op Sovjet-Rusland en de Verenigde Staten uit te oefenen. Ik bedoel al die volken, die zwoegen om zich te her stellen van de tweede wereld-oorlogsramp en de kans lopen dat hun werk weer dom weg vernietigd zal worden. Het zou logisch zijn dat zich in alle parlementen van deze volken stemmen verhieven die het tutkre- ten: dit kan niet zo voortduren! Het zou volkomen verklaarbaar zijn als in de ver gadering van de z.g. Verenigde Volken en in de z.g. Veiligheidsraad tot de Vereni0de Staten en Sovjet-Rusland door de andere volken werd gezegd: Wij wensen dit vruch teloze gedoe niet langer voort te zetten wij zijn bereid oplossingen te vinden die u tot samenwerking kunnen brengen, aanvaardt dus onze bemiddeling. Hetgeen wij boven alles moeten stellen, als wij de gevolgen van twee wereldoorlogen willen te boven komen en een goede internationale samen leving bereiken is, de kiemen van een derde ramp uit te roeien. Want door een derde ramp zouden wij alleen nog veel dieper in de ellende komen. Het baat niets om onwrikbare posities te blijven innemen en tegenstellingen te blijven opwerpen, die zogenaamd onoplosbaar zijn. Zij zijn met onoplosbaar. Sommigen geven de gehele schuld voor de huidige toestand aan Sovjet-Rusland, anderen aan Amerika en enkelen verdelen haar over beide grote kemphanen. Merk waardig dat zo weinigen zich afvragen, wat de overige mogendheden eigenlijk doen, afzonderlijk en gezamenlijk, om het con flict uit de wereld te helpen. Het zou no0 steeds uit de wereld te helpen zijn, als die generositeit en tegemoetkoming werden getoond, die in menselijke verhoudingen nimmer haar uitwerking missen. Dit moge eenvoudig klinken. Alle kwesties zijn m de kern eenvoudig en haar oplossing berust altijd op juist inzicht in menselijke ver houdingen. Het is dat inzicht dat m deze verwrongen tijd. in deze warwinkel, zo deerlijk is gaan falen. Het is niet zo dat wij in een periode van normale menselijke tekortkomingen verkeren: de wereld heeft veel beter tijden een veel groter en nobeler beleid gekend. Het cynisme waarmee een bekend man der wetenschap, een buitenlander, onlangs de mening heeft uitgesproken dat het beter zou zijn, uit Westelijk oogpunt beschouwd, om de oorlog met Rusland maar te be spoedigen, is volkomen verwerpelijk. Men lost geen conflicten op door oorlog. Men verwoest er alleen mee en behoudt de kern der tegenstellingen. En als van twee om de voorrang strijdende machten er een tijdelijk militair is neergeslagen vindt men daarna altijd weer nieuwe machten tegen over elkaar. Bovendien is een raad, zoals die geleerde gaf, in grond en in wezen slecht. Het kan niet korter gezegd worden: slecht, onwaardig. Men kan alleen iets be reiken door te bouwen en door het leven van de medemens te eerbiedigen en be schermen. D- MOLOTOF SPRAK IN MOSKOU: „Atoombomgeheim heeft opgehouden te bestaan" In een rede ter gelegenheid van de der tigste verjaardag der Russische revolutie heeft de Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, de ..Russische analyse" van de politieke wereldsituatie gegeven, waarin hij voornamelijk tekeer ging tegen het ..kapitalistische imperialis me" van Amerika, het bestaan van een atoombomgeheim ontkende en opwekte tot vorming van een machtig kamp tegen de politiek van agressie der buitenlandse im perialisten. Ofschoon in buitenlandse com munistische kringen veel ophef gemaakt wordt van Molotofs „onthulling" ten aan zien van de atoombom, is men in niet- communistische kringen in andere landen geneigd deze uitlatingen als volkomen on sensationeel te beschouwen, daar men Molotofs woorden slechts de bevestiging ziet van het bekende feit, dat de Sovjet- Russische geleerden de beginselen der atoomsplitsing evengoed kennen als hun buitenlandse collega's. De passage van Molotofs rede, waarin hij gewaagde van de opheffing van het atoombomgeheim luidde: „De Sovjet-Unie heeft belang bij een duurzame vrede. Hoe wel de economische systemen verschillen, hebben gedurende de oorlog de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië samengewerkt. Waarom zou die sa menwerking thans onmogelijk zijn? Naar mijn mening is het duidelijk, dat „de im perialistische landen nieuwe militaire en maritieme bases aan het vormen zijn en. dit geschiedt niet ter verdediging, maar met agressieve bedoelingen". „Het is bekend, dat de politiek der Ver enigde Staten gebaseerd is op het alleen- bezit van het geheim van de atoombom, ofschoon dit geheim als niet bestaand mag worden beschouwd". De grond onder de voeten der imperia listen is in beweging, zo vervolgde hij, de kracht van de democratische naties groeit dagelijks. De anti-imperia listische krachten moeten verenigd worden „een machtig leger, dat door de kapi talisten nimmer kan worden geëvenaard". Molotof besprak met vele loftuitingen de economische vooruitgang der Sovjet-Unie - voorspelde de ondergang van het kapi talistische stelsel. Hij zeide: „Het. succes van de October-revolutie toont dat het kapitalisme op zijn einde loopt. Wij leven in een periode waarin alle wegen naar het communisme leiden.' Door het kapitalistische imperialisme in onderdrukking levende volken zien uit naar de bevrijding. Na een overzicht te hebben gegeven van Ruslands industriële vooruitgang, zeide Molotof betreffende de buitenlandse poli- tiek het volgende: ,Alle ware vrienden van de vrede en zij vormen de meerderheid der mensen van welk land dan ook kunnen vertrouwen op het feit dat de Sovjet-Unie tot het eind de belangen van de universele vrede zal verdedigen. In overeenstemming met deze vreedzame politiek, staat de Sovjet-Unie de alles om vattende ontwikkeling van de internatio nale samenwerking voor. Kameraad Stalin haeft onze buitenlandse politiek uitgebreid toegelicht in zijn ge sprek met de welbekende Amerikaan Ha- F rati se communisten juichen Een grote menigte Franse communis ten, die op het Vélodróme d'Hiver te Parijs waren samengestroomd, hieven een enthousiast gejuich aan. dat 20 mi nuten duurde, toen de partij-secretaris, Duclos, mededeelde, dat „het geheim van de atoombom niet langer het mo nopolie is van een enkele staat". Duclos zeide: „Kameraden, ik heb goed nieuws voor jullie. Ik heb zo juist gehoord, dat kameraad Molotof te Mos kou heeft bekend gemaakt, dat het ge heim van de atoombom niet langer het monopolie is van een enkele staat". rold Stassen. Zij, (de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten) kunnen natuurlijk met elkander samen werken, zeide Stalin. De geschilpunten tussen hen zijn niet belang rijk voor zover het samenwerking betreft. De economische systemen van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie verschil len, zeide Stalin; zij bestreden elkander echter niet gedurende de oorlog, doch werk ten samen. Indien twee verschillende syste men gedurende de oorlog konden samen werken, waarom zouden zij dan niet in vredestijd kunnen samenwerken?" Natuur- liik behoort begrepen te worden dat, voor opgesteld dat de wil tot samenwerking be staat, samenwerking zeer wel mogelijk is .onder verschillende economische systemen, doch indien de wens tot samenwerking niet aanwezig is. dan bestaat zelfs met identieke economische systemen de kans dat Staten en volken elkander bestrijden." Het woord is aan...- Een Iers spreekwoord: Het is beter er uit fc rien als een dwaas, dan zo dwaas te zijn als je er uit ziet. De schroef van de Willem Ruys, die in Zevenbergen was blijven steken, .is nu op weg naar zijn bestemming. Met veel moeite werd het gevaarte door de nauwe straat jes van Zevenbergen gewerkt. Het is de bedoeling dat het in Moerd\jkhavcn in een schip wordt geplaatst en dan naar Rotterdam wordt gebracht. Chloor gashouder ontplofte Zestien doden Woensdagnacht is in de Westfinse ha venstad Rauma een tank. die chloorgas bevatte uit elkaar gespronken. Zestien arbeiders werden gedood, vijftig anderen liepen ernstige wonden en gasvergiftiging op. Reddingsploegen zijn nog druk bezig met het-zoeken naar lijken. Na het ongeval verspreidden zich enorme wolken chloorgas over de stad, waardoor onder de burgerbevolking een paniek ont stond, die het reddingswerk zeer bemoei lijkte. Grote delen van Rauma moesten ge ëvacueerd worden. De politic deelde mede, dat de vier andere chloorgashouders later zullen worden opgeblazen. Tot dusver heeft men nog geen schatting van de schade, kunnen maken. (U.P.) TARWE VOOR NEDERLAND Maandag is uit Philadelphia een Liberty- schip met 320.000 schepel tarwe voor Ne derland vertrokken. Deze verscheping maakt deel uit van president Trumans tus sentijds voedselprogramma voor Europa. Democratische principes. Na gesproken te hebben over „de nieuwe, eigenaardige illusie der Verenigde Staten dat zij het monopolie hebben van het atoornbomgeheim", dat echter reeds lang heeft opgehouden te bestaan, gaf Molotof öc schuld van de mislukking der interna tionale controle over de atoomenergie aan de Westerse grote landen. „De weigering der imperialisten om de atoomwapens te verbieden, overdekt hen met schande en stelt hen tegenover alle eerlijke mensen en alle volken," aldus Molotof. Hij kwam vervolgens op de Duitse kwestie. „Amerika en Engeland verlieten de democratische principes van Potsdam en Yalta en schon den de overeenkomsten ten aanzien van de democratisering en demilitarisering der Duitsers, evenals ten aanzien van de her stelbetalingen." Molotof beschuldigde Ame rika en Engeland ervan dat zij hun gecom bineerde zones gebruiken om als bedreiging te dienen voor de landen, die de kapitalis tische overheersing niet willen aanvaarden. „Uit het voorbeeld van de Duitse kwestie kan men zien hoe ver de Anglo-Ameri- kaanse pi'incipes heden ten dage afwijken van de principes van de Sovjet-staat, hoe de Anglo-Amerikaanse plannen doordrenkt zijn met openlijk imperialisme, „terwijl de Sovjet-Unie standvastig aan de democra tische" stellingen vasthoudt", aldus Molotof, die besloot: „De Sovjet-Unie, in gemeen schap met andere democratische staten, staat onder de huidige omstandigheden vrede en internationale samenwerking op democratische principes voor. Dit eist de vereniging van alle krachten van het anti- imperialistische en democratische kamp in Europa en buiten de grenzen van Europa, opdat een onoverkomelijke barrière ge vormd zal worden tegen het imperialisme dat actiever wordt en tegen zijn nieuwe politiek van agressie." Reacties. Regeringskringen te Washington zijn vol gens United Press niet verontrust door Mo lotofs rede. Het is volgens hen bekend dat de kennis der w etenschappelijke begin selen, waarop de atoombom is gebaseerd, niet beperkt'was tot de Verenigde Staten. Zij twijfelen er echter sterk aan of Rus land de industriële capaciteit bezit om te kunnen wedijveren met de grootse atoom- energicfabrieken der Verenigde Staten. De Russische UNO-gedelegeerde Andrei Wisjinsky zeide: „Het feit dat de atoom bom niet langer een geheim is, betekent dat iedereen de bom zou kunnen hebben. Het is mogelijk dat Rusland een atoombom heeft." Meer wilde hij over deze kwestie niet loslaten. Boris Izakov, het hoofd van de Pravda correspondenten bij de UNO zeide: ..Dit betekent dat er geen oorlog zal zijn. Mis schien zal nu eindelijk dit gepraat over oorlog eens ophouden." Verschillende gedelegeerden der UNO namen aanstoot aan Molotofs beschuldi ging, dat Engeland en Amerika verant woordelijk zijn voor het op het dode punt geraken van de kwestie der controle op de atoomenergie, die bij de UNO in behan deling is. Een Amerikaanse woordvoerder bracht de woorden van de Amerikaanse gedele geerde bij de commissie voor de atoom energie, Osborne, in herinnering, die het geen vreemd verschijnsel vond, dat de Sovjet-Unie de Amerikanen beschuldigt I van misdaden, waaraan zij zelf schuldig is. McNeil, de Britse gedelegeerde, achtte de Sovjet-Unie verantwoordelijk voor de ver traging, die de kwestie der controle onder vindt. McNeil zeide er zeker van te zijn, dat geen enkele Britse regering de steun van het volk zou hebben, indien Molotofs beschuldigingen op waarheid zouden be rusten. Niet-conimunistische ministers afgetreden Ook in Roemenië is thans de samenwerking tussen de communistische en de niet- communistische partijen onmogelijk geworden. Nadat het parlement een door de commissie voor de buitenlandse betrekkingen ingediende motie van wantrouwen tegen de minister van Buitenlandse Zaken, George Tatarescu, had aangenomen, heeft deze zijn ontslag ingediend. Zijn voorbeeld werd door drie andere ministers, die tot de nationaal liberale partij behoren, gevolgd. Aan de aftredende ministers werd man* daat verleend om in functie te blijven tot» dat nieuwe ministers zijn aangesteld. Men venvacht, dat na liet ontslag van Tatarescu verdere acties tegen hem zulleu worden ondernomen. In communistische kringen in de Roe meense hoofdstad werd verklaard, dat de Roemeense communisten niet langer be reid zijn om het „parlementaire spel ver der te spelen". „De loop der tijden dwingt ons onze vijanden in open strijd tegemoet te treden". Volgens dezelfde bronnen zou het aftre den van Tatarescu c.s. het begin vormen van een volkomen wending naar links. De voorstellers van de motie beweerden, dat het proces tegen Maniu c.s. heeft aan getoond, dat tijdens de Parijse conferentie geheime documenten zijn verstrekt aan de vijanden van Roemenië en dat verscheidene autoriteiten van het ministerie van Buiten landse Zaken de „imperialistische" landen voorzien hebben van berichten, inlich tingen en documenten. „Zonder de mede werking van Tatarescu zou dit onmogelijk geweest zijn", aldus de oppositie. Het parlement heeft verscheidene uren over deze motie gedebatteerd. Twee van Tatarescu's collega's deden pogingen om de zaak uit te stellen totdat Tatarescu. die aan een longkwaal lijdt, in de gelegenheid zou zijn zich te verdedigen. De buitenlandse commissie wenste echter eon onmiddellijke beslissing, waarna men tot stemming overging met het gemelde resultaat. Scheveningse logger weer vlot Gisternacht is bij het binnenlopen van de Scheveningse haven de logger Sch 245 van de rederij A. van der Zwan in de bui tenhaven vastgeloven. Gisteravond om streeks acht uur heeft de sleepboot „Bor neo" van de firma Smit te Maassluis kans gezien de logger vlot te trekken. De Sch. 245 heeft slechts weinig schade opgelopen. De Nederlandse verliezen in drie maanden Het Nederlandse communiqué van Don derdag deelde mede, dat sinds de order „staakt het vuren" van drie maanden ge leden de verliezen der Nederlandse strijd krachten bedragen: 248 doden, 745 gewon den en 19 vermisten. De.botsingen op West-Java en Midden- Sumatra duurden voort en op een onbe kend aantal Nederlandse patrouilleposten werd volgens het communiqué het vuur geopend. Volgens republikeinse schattingen steeg I het aantal doden en gewonden bij de In donesiërs sinds de order „staakt het vuren" tot ruim twee duizend. De republiek maak te melding van toenemende Nederlandse activiteit gedurende deze week rondom het Gombongfront, negentig kilometer ten Westen van Djokjakarta. (United Press). Leidse spaarzegelkas staakt liaar betalingen De „Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegel- kas" te Leiden heeft haar betalingen ge staakt. De drie directeur-en zijn in arrest gesteld. Vermoedelijk is er 100.000 te kort. waardoor ruim driehonderd kleine winkeliers, die goederen hebben geleverd op door de instelling verstrekte spaarzcgels •n tal van kleine spaarders zijn gedupeerd. lit Rotterdam is vanochtend de ontscheping begonnen van de Kota Inten", die met 550 repatriërenden aan boord, grotendeels militairen, uit Indië is aangekomen. Ook de Prins Bernhardkapel kwam terug in het vaderland en bracht behalve de bekende bok „Kees" ook het door deze kapel geadopteerde Indonesiërtje Jan Willem Bihnan mee Buflin-kamp is nog niet van de baan Naar aanleiding van de berichten ir. enkele dagbladen, dat de bouw van het vacantie-centrum in Zandvoort door deputeerde Staten zou geweigerd zijn, hebben wij ons om nadere inlichtingen gewend tot bevoegde instanties. Hier zei men ons, van dit bericht geen enkele ver klaring te kunnen geven, daar alles voor de bouw reeds zo goed als geheel in kan nen en kruiken was. Volgens deze verkla ringen behoefde de toestand niet zo som ber te worden ingezien als zou er nu in het geheel geen vacantie-centrum verrij zen. Men hield het voor mogelijk, dat Ge deputeerde Staten bezwaren hebben tegen het bouwen op het daarvoor uitgekozen terrein. Met gemeente-bestuur en diverse andere rijks-instanties zijn intussen al weer nieu we besprekingen geopend, zodat naar men ons verklaarde, dit bericht nog niet zeggen wil, dal het vacantie-centrum. naar het voorbeeld van de Engelse Butlin-camps ook werkelijk niet zal gebouwd worden. Nieuwe salarisregeling voor leraren Terugwerkende kracht van 1 September af In haar Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting 1948 deelt de regering mede ten aanzien van de achterstand in de salariëring van de leraren bij het middel baar en voorbereidend hoger onderwijs dat zij ten opzichte van de principiële punten thans definitief haar standpunt heeft be paald. In de commissie van advies en over leg wordt thans de salarisregeling uitge werkt, die geacht zal worden te zijn inge gaan met 1 September 1947. Cholera-epideinie neemt af Het Egyptische ministerie van openbare gezondheid deelde mede dat de cholera- epidemie „sterk begint af te nemen". In het laatste etmaal werden nog 175 doden en 398 nieuwe gevallen gemeld. De politieke commissie der UNO heeft het Amerikaanse voorstel tot instelling van een „kleine algemene vergadering" ook wel de „super-Veiligheidsraad" ge noemd, met 43 tegen 6 stemmen bij 6 onthoudingen, aanvaard. De Sovjet-afgevaardigde Wysjinsky deelde mede, dat de Sovjet-Unie de „kleine algemene vergadering" zou boycotten. De Joegoslavische gedelegeerde verklaar de, dat Amerika met zijn voorstel een crisis veroorzaakt had, die de ruïnering van de organisatie der Verenigde Volken tenge volge zou kunnen hebben. Hij viel Argen tinië aan door te zeggen, dat dit land de Slavische landen uit de UNO verwijderd wenst te zien, doch dat men niet anders kan verwachten van een land, dat tijdens de oorlog niets gedaan heeft om de geal lieerden te helpen. Nadat het voorstel met 43 tegen 6 stem men, bij 6 onthoudingen, was aangenomen, i verklaarde Wysjinsky het werk van de „kleine algemene vergadering" te zullen boycotten. Wit-Rusland, de Oekraine. Tsjecho-Slowakïje, Polen en Joego-Slavië zullen hetzelfde "doen. De vijf Arabische landen en San Salvador onthielden zich van stemming. Dr. Herbert Evatt, de Australische afgevaardigde, pro testeerde tegep het verzet tegen de beslis sing van de politieke commissie en zeide, dat dit tegen de letter en de geest van het Handvest was en een duidelijke schending daarvan. Carlos Romula (Philippijnen) steunde Evatt's opmerking. Wysjinsky ant woordde hierop met een woedend gezicht, j dat ieder land het recht heeft zijn mening 1 te uiten en dat men iemand niet kan dwin- j gen het Handvest te schenden. Sir Hartley Shawcross vroeg aan Wysjinsky, of de Sovjet-delegatie bereid zou zijn zich ten aanzien van deze zaak aan de uitspraak van het Internationale Gerechtshof te on derwerpen en voorts of Wysjinsky zijn eigen mening niet alleen voor de grote meerderheid van de politieke commissie, doch ook voor het Internationale Gerechts hof te kennen wilde geven. Wysjinsky ant- woorde hierop, dat dit de eerste keer was, dat hij hoorde, dat het Internationale Ge rechtshof boven de UNO geplaatst werd. Hij zeide een dergelijk voorstel niet in overweging te kunnen nemen. Indonesische besprekingen op Amerikaans schip Compromis tussen twee principiële standpunten Naar United Press verwacht, zal de commissie van drie voor Indonesië binnen kort bekend maken, dat zowel de Neder landers als de Indonesiërs er in toegestemd hebben bijeen te komen aan boord van een Amerikaans marinevaartuig en daar alle I toekomstige besprekingen te voeren. I Naar in Batavia vernomen werd, heeft de regering der Verenigde Staten toege zegd voor dit doel een schip ter beschik king te stellen. Welingelichte kringen te Batavia zeg gen, dat de aanvankelijke aarzeling der Verenigde Staten om tot het afstaan van een schip over te gaan, te verklaren is uit de vrees, welke in bepaalde kringen be staat, dat de stap verkeerd zou worden uitgelegd. Het schijnt echter, dat de oplossing die men thans gevonden heeft, de enige is om uit de huidige impasse te geraken, aange zien de Nederlanders weigeren bijeen te komen op een plaats buiten Indonesië en de Indonesiërs een conferentie binnen In- J donesië afwijzen, zegt United Press. Weer prijsverlagingen óp komst Van officiële zijde wordt medegedeeld: Prijsverlagingen, welke clcze weck zijn bekend geworden voor Philipsproducten en voor de tarieven van het goederenver voer langs de weg zullen in do komende weken worden gevolgd door prijsverlagin gen in verscheidene andere sectoren van het bedrijfsleven. Daarnaast zijn sommige verhogingen in de agrarische sector on vermijdelijk. Momenteel worden nog be sprekingen gevoerd tussen de Directeur- generaal van de Prijzen en vertegenwoor digers van het bedrijfsleven om in geza menlijk overleg te komen tot een verla ging van de winst- en handelsmarges. Industrie en handel hebben de regering bij dit streven naar prijsverlaging in be ginsel medewerking toegezegd. Papier goedkoper. De persdienst van het ministerie van Economische Zaken meldt dat voor de pa- pierprijzen reeds een nieuwe regeling is getroffen, welke een verlaging van onge veer 20 procent betekent van de prijs der binnenlandse papiersoorten. Tot heden gold, zowel voor het binnenlandse als voor het geïmporteerde papier per soort één prijs, waarin de prijzen van binnenlandse fabricage en import waren ..gemengd". Deze „mengprijs" wordt half November afgeschaft. Daardoor zal het papier, dat tot dekking van de meest dringende behoefte nodig is, tegen belangrijk lagere prijzen kunnen worden gekocht. Het duurdere buitenlandse papier zal dan moeten wer den verwerkt in de meer luxe papier waren. De prijsverlaging heeft invloed op de kosten van de verwerkende industrie (verpakkingsmateriaal) en de prijzen van papierwaren (schrijfblocs en dergelijke). Winkels tot 10 uur 's avonds open Met St. Nicolaas en Kerstmis De minister van Economische Zaken heeft de gemeentebesturen gemachtigd, van 1 tot en met 5 December en van 22 tot en met 24 December op werkdagen onthef fing te verlenen van de Winkelsluitingsbe palingen. De winkels mogen op deze dagen tot 10 uur 's avonds geopend zijn. Arrestatie in Tsjechoslowakije Uit Bratislawa wordt gemeld, dat dr. J. Stanko gearresteerd is wegens een samen zwering tegen de staat, die een vrij Slo wakije tot resultaat zou moeten hebben. Tevoren was hem de parlementaire inte griteit ontnomen. Stanko was lid van de Slowaakse democratische minderheids- partij. Dr. HIRSCHFELD NAAR NEDERLAND Dr. Hirschfeld. de Nederlandse afge vaardigde bij de besprekingen over het plan-Marshall, is uit Amerika naar or.s land vertrokken om ruggespraak tc hou den. Hij wordt begin 1948 in de V.S. terug ••erwacht. 'Weerbericht RUSTIG WEER ™^?c.hting- m«Jege<leeld door het j K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdag- avond tot Zaterdagavond: Rustig droog weer. Tijdelijk afnemende S bewolking, doch hier en daar nevel of mi6t. Iets kouder. S Zon op Maan op 8 November: 7.46 uur. onder 17.01 uur 1 56 uur, onder 15.50 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1