C J Voorste! inzake parlementaire enquete aangenomen Demobilisatie der Mariniersbrigade zal worden voortgezet Twee vrouwen en een burgemeester bouwen Aardenburg op Panda en de Meestervlieger J Boekenhoek Wereldnieuws VRIJDAG 7 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD' TWEEDE KAMER Eerste periode van het beleid van het kabinet Schermerhorn-Drees valt er ook onder (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) kreeg een aantal vriendenhanden te druk ken, toen zijn voorstel tot instelling van een parlementaire enquête naar het kabinets beleid in het parlementloze tijdperk (1940- '45) tenslotte zonder hoofdelijke stem ming was aangenomen. Na de eerst van Anti-Revolutionnaire en Christelijk Histo rische zijde breed uitgemeten bezwaren was dit resultaat min of meer een verrassing. Vermoedelijk echter hebben de heren mr. De Wilde en Tilanus met hun geestverwan ten zich met het denkbeeld om een derge lijk onderzoek te doen geschieden, verzoend nadat dr. Bierema (Vrijheid) er in geslaagd was het tijdperk, waarover deze enquête zich zal uitstrekken, niet tot 20 Juli, maar tot 20 November 1945 te doen lopen. Wel bestonden er in die periode „Staten- Generaal", maar deze waren niets meer dan een volkomen gekortwiekt, feitelijk van alle normale rechten beroofd parlement. In wezen kan men dus de maanden, die er nu nog bij zijn gekomen, ook als een parle mentloze periode beschouwen. Mr. Van der Goes van Naters en zijn volgelingen wilden van het amendement-Bierema, dat alleen bij hen en bij twee K.V.P.-leden tegenstand ontmoette het ging er met 50-25 door niets weten. Vonden zij het wellicht onaan genaam dat nu ook een stuk beleid en we! het scherpst gecritiseerde van het kabinet Schermerhorn-Drees met het en quête-mes kennis zal maken en was dit anderzijds voor de rest der Kamer juist een aanleiding om voor het amendement te stemmen? Salariëring rechterlijke macht Het wetsontwerp tot verbetering van de salariëring van de rechterlijke macht, dat tevens daarmee samenhangende wijzi gingen in de klassenindeling bevat, ont moette alleen maar bijval. Eenstemmig nam men het aan, gelijk ook eenstemmig sinds lang de mening was, dat onze zittende en staande magistratuur tot dusverre veel te karig bezoldigd werd. Volgens mr. Donker (Arbeid) en mr. S t o k v i s (Comm.) was het gevolg hier van geweest, dat de samenstelling van de rechterlijke macht een te eenzijdig karakter vertoonde; alleen financieel beter gesi tueerden konden zich veroorloven net rechtersambt te aanvaarden. Daardoor zouden in het algemeen de rechters te veel buiten de volheid van het maatschappelijk leven staan mr. Rooi vink (K.V.P.) vond dit een overdreven voorstelling van zaken met het resultaat, dat zij hiervan nogal eens blijk gaven bij hun beoordeling van economische vergrijpen en bij hun optreden tegen verdachten. Minister Van M aarseveen hoorde deze eritiek met een zekere gelatenheid aan, daar hij nu eenmaal niet verantwoordelijk is voor het optreden van de leden van de onafhanke lijke rechterlijke macht: bovendien konden dergelijke critïsche opmerkingen misschien hier of daar nog een goede opvoedkundige uitwerking hebben! De. minister van Justi tie is echter wel verantwoordelijk voor de benoemingen van rechters.- Derhalve ver weerde hij zich tegen de bewering, dat Automobilist verongelukt bi| botsing te Halfweg Gisteravond is op de Rijksweg Amster damHaarlem ter hoogte van de Zwet- brug nabij Halfweg een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 26-jarige ingenieur uit Delft het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over zeven stond aan de rechterkant van de weg een grote vrachtauto, waarvan de motor defect was geraakt. Uit de richting Amsterdam na derde met grote snelheid een kleine per sonenauto, bestuurd door ir. M. P. Hein uit Delft. Hoewel de lichten van de vracht auto brandden, heeft ir. H. het voertuig te laat opgemerkt. Op het laatste ogenblik gooide hij het stuur om, waardoor zijn auto naar de linkerkant van de weg zwenkte en daar in botsing kwam met een vrachtauto van een uit vijf-en-twintig ■wagens bestaande .militaire colonne. De botsing was zo hevig dat de personenauto vrijwel geheel vernield werd. Toen men ir. H. uit de overblijfselen van zijn wagen had bavrijd, bleek hij reeds te zijn overleden. Bioscoopexploitant voor het tribunaal Het Alkmaarse tribunaal heeft geadvi seerd de Alkmaarse bioscoopexploitant J. C. W. tot heden, 7 November, te interneren en hem te ontzetten uit de beide kiesrech ten en uit het recht enig ambt te bekleden en het beroep van bioscoopexploitant uit te oefenen. Zijn vermogen tot een bedrag van f 75.000 en het Victoriatheater te Alk maar worden verbeurd verklaard. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.S M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 en 8,15 Platen. 9.30 Symphonie van Mozart. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Musetteklanken. 11.00 „De winkel van Sin- kei". 12 00 Metropole-orkest 12 30 Weerbericht. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.3fi Tango-rum- ba-orkest. 14.00 A.J.C, 14.15 Harmonie-orkest. 15.00 Lezing. 15.15 Gevraagde platen. 16.00 Lezing. 16.15 Kleinkunst. 16 45 Om en bij de twintig. 17.15 Symphonlsche muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strljdkrachtenprogramma. 19.00 Plano. 19.30 ..Ik 1 schreef een brief". 19.40 Jeuednleuws. 19.45 Voor Nederlanders In Duitsland. 20.03 Dingen van de dag. 20.15 De Notenkraker. 21.15 Socialistisch commentaar 21.30 Lichte muziek. 22.00 Luister spel „Don Quichote". 22.35 Dansorkest. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 „Nachtsliene", 23.50 Orgel- platen. HILVERSUM H, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00 8.00. 13.00. 19.00, 20 00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Knor. 7.30 Gebed. 7.45 Orgel. 8.15 Platen. 9 35 Kinderkoor. 10.00 Voor kleuters 10.15 Serenades van Mozart 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgel. 12— Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 12 55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek. 13.20 Volksliederen. 13.40 Fllmpraatje. 13.50 Liederen van Badlngs. 14.00 Toneelpraatje. 14.10 Volkslied jes uit Engeland en Frankrijk, 14.20 Engelse les, 14.40 Platen. 15.00 Vdbr jongeren, 15.15 Zang en rniwpièr lï oo'Tc I 94- Ondanks de mist vond Kraan dat de Wigwam. 18.00 Piano en orgel 18.15 weekover- wedstrijd, nu Oehoe en Panda veilig op zicht 18 30 Luisterspel „Lord Jumpatit". 19.20 gesloten zaten, best verliep en in het be- Ka.eoiseptet. 19.45 Duiden die binden. 19 55 Pla-zong hij zachtjes, maar na een poosje ten 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. I 5e„on bedrukt te kijken. „Ik begrijp ».J0 Hoe M plaolt. cr „icrs mompelde hij eindelijk. „Het tengevolge van het systeem van aanbeve lingen door de rechterlijke colleges zelf, het al te zeer uitloopt op coöptatie, op onder onsjes of kliekvorming. Hiertegen immers biedt de uiteindelijke zeggenschap van de minister, die ook zelfstandig inlichtingen omtrent de geschiktheid van de sollicitanten kan inwinnen, een goede waarborg. Op de pleidooien van mr. B e e r n i n k (Chr. Hist.) en mr. Stokvis (Comm.) voor hogere salariëring van de kantonrechters in de drie grote steden, ging de minister slechts zijdelings in. Kantonrechter is geen eindfunctie, zo betoogde hij. Voorts be lichtte hij uitsluitend de grotere belang rijkheid van rechtbankzaken in de drie grote steden. Volgende week begint de Kamer met het zware begrotingswerk. |Voor gezonde reqelmaat: I *rdt amMHBa Nog geen „dood water" Dat Urk nog niet aan „dood water" ligt bewijzen de visvangsten, welke dit jaar gedaan zijn. Op de gemeentelijke visafslag is dit jaar reeds meer dan 2.000.000 om gezet. Het vorige jaar bedroeg de totale omzet 866.000. Arbeiders van de „Holland" bereid tot overleg Naar aanleiding van de oproep, uitge gaan van de directie van de Amsterdamse meelfabriek „Holland" waarin de stakende arbeiders werden uitgenodigd tot een bij eenkomst op 29 October, heeft het perso neel een brief tot de directie gericht. Hier in wordt er aan herinnerd, dat het verzoek mede is uitgegaan-van de Raad van Vak- centralen en dat dit de reden is geweest, waarom de arbeiders niet zijn verschenen. Verklaard wordt, dat de Raad van Vak- centralen het vertrouwen van de arbeiders niet heeft, aangezien dit lichaam, aldus de brief, overleg tussen directie en perso neel heeft verhinderd en zich tussen de partijen stelt. De organisaties en niet het personeel zijn volgens deze verklaring ver antwoordelijk voor de staking en tevens voor de duur van het conflict. Het personeel constateert voorts, dat beide partijen in het conflict een goede verstandhouding wensen en dat de arbei ders geen eisen tot loonsverhoging of prestatietoeslag hebben gesteld. De arbei ders verklaren tot een bespreking met de directie bereid te zijn, teneinde te voor komen, dat rancune-gevoelens een toe komstige samenwerking zouden vertroe belen. De eerste transporten in Januari verwacht Generaal-majoor H. F. J. M. A. von Freitag Drabbe, die dézer dagen uit Indië is teruggekeerd, heeft daar besprekingen gevoerd over de demobilisatie van de mariniers-brigade. Deze brigade bestaat grotendeels uit oorlogsvrijwilligers, die in Amerika hun opleiding hebben gehad en daar volledig zijn uitgerust voor de oor log tegen Japan. Het doel van deze oplei ding bracht mede, dat de brigade als een volkomen zelfstandige eenheid ^vas bere kend op de moderne oorlogvoering in vijandelijk land. De uitrusting was dien overeenkomstig, zodat de brigade een groot aantal technische specialisten heeft op allerlei gebied. Deze uitrusting heeft tijdens de afgelopen periode, vooral in het begin, groot voordeel gehad. De brigade is in Soerabaja aangekomen, waar zij voor de onmiddellijke noodzaak stond om al lerlei werkzaamheden, die in normale tijd aan de verschillende burgerlijke diensten zijn toevertrouwd, aan te pakken. Zij moest zorgen voor waterleiding, telefoon, radio, electriciteitsvoorziening, bruggenbouw, herstel van wegen, aanleg van vliegvelden, zorg voor de hospitalen, politiediensten en brandweer. De brigade heeft in dit opzicht in het verleden voortreffelijk werk ver richt. Thans is de situatie echter zodanig verbeterd, dat deze diensten successieve lijk weer door de burgerlijke diensten die nen te worden overgenomen. Hierdoor is de mogelijkheid ontstaan de brigade aan merkelijk eenvoudiger te organiseren en vooral een aantal technische krachten wederom aan de burgerlijke maatschappij, welke hieraan grote behoefte heeft, af te staan. Hiermede is niet gezegd, dat alle technisch personeel en alle technische uit rusting zal worden verwijderd. De brigade blijft ook technisch volkomen voor haar huidige taak berekend. Er zijn vele mariniers, die wel genegen zijn na demobilisatie een werkkring in Indië te aanvaarden. Zo zij dit willen, wor den zij hiertoe in de gelegenheid gesteld. De onzekere situatie van het ogenblik is echter oorzaak, dat de meesten liever naar Chauffeur van bankinstelling tot 2 jaar veroordeeld Verduistering van 80.000 De Amsterdamse rechtbank heeft de chauffeur M. van de Amsterdamse Bank. die veertien dagen geleden terecht slfrnd wegens verduistering van f 80.000; ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De bank verzond op 19 December een aangetekend pakje met f 80.000 aan bank biljetten naar een bijkantoor in Axel. Toen men daar het pakje opende, bleek het slechts waardeloos papier te bevatten. De chauffeur, die het pakje naar het postkantoor had gebracht, werd gear resteerd, doch ontkende iets af te weten van de verdwijning der bankbiljetten. Schriftkundigen waren echter tot de con clusie gekomen dat het adres op het in Axel ontvangen pakje door de chauffeur geschreven moest zijn. De directie van de bank geloofde in de onschuld van M. en heeft zijn salaris steeds aan zijn vrouw uitbetaald. De Officier van Justitie had op grond van de verklaringen der deskundigen het ten laste gelegde bewezen geacht en twee- en-een half jaar gevangenisstraf geëist. Nederland terugkeren. De demobilisatie, welke reeds begonnen was, maar waarin wegens de politiële actie stagnatie was ge komen, zal thans weer worden voortgezet en men verwacht in begin Januari de eer ste twee transporten in Nederland. Op 1 Mei van het volgend jaar hoopt men dan de huidige achterstand weer te hebben in gehaald. „Voor een goede demobilisatie, aldus de generaal, zullen wij zorgen, voor de op-» neming in de burgerlijke samenleving moet echter het Nederlandse volk zelf zor gen. De Nederlanders kunnen thans tonen, dat zij het pionierswerk dezer dapperen weten te waarderen". Knoeiende ambtenaar Een ambtenaar, die in totaal 1500 ver duisterd had aan gemeente-gelden had zich gisteren voor de Haarlemse Arrondis sementsrechtbank te verantwoorden. Hij had dit geld bij kleine beetjes tegelijk ge haald uit een kas, die onder zijn berusting stond en tevens valse boekingen gedaan om de tekorten te dekken. Als reden gaf hij op, dat zijn vrouw niet met haar huishoudgeld uit kon komen. De Officier van Justitie vorderde acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De verdachte bepleitte een geheel voor waardelijke straf, omdat hij net weer werk had gevonden. N.S.B.-perschef wist niets van perszaken af Voor het tribunaal in Den Haag heeft de voormalige NSB-perschef N. O. terecht gestaan. Hem was onder andere ten laste gelegd, dat hij plannen tot reorganisatie van de pers had opgesteld en rapporten had gezonden aan de Duitse perschef Janke. Ook schreef hij vele artikelen in „Volk en Vaderland". Verdachte zeide, onder invloed gestaan te hebben van Meyer Schwencke, die toen een machtspositie bekleedde en op wiens voorstel dr. Goedewaagen secretaris-gene- Taal van „Volksvoorlichting en "Kunsten" is geworden. Toen verdachte perschef bij dit departement werd, wist hij niets van perszaken af. Hij had daarom gaarne de hulp van Meyer Schwencke aanvaard. „Ik heb tegenover de P.R.A. verklarin gen over Meyer Schwencke afgelegd", zeide O., „maar later zag ik hem in de cellen barakken in Scheveningen terug als in specteur van het bureau Nationale Veilig heid". Het tribunaal wees een verzoek van de verdediger om O. in vrijheid te stellen af en bepaalde de uitspraak op 20 November. Een jaar geëist tegen sigarettendieven Voor de Haarlemse rechtbank stonden gisteren twee jongemannen A. R. en W. N. D. terecht, die 8900 sigaretten hadden ge stolen uit een winkel aan de Paul Kruger- kade. „D'r stond een raam een beetje open en d*r hing een bordje op de deur, dat de bewoners met vacantie waren. Ze hebben ons gewoon uitgenodigd", zei een van de verdachten. De Officier bleek over de invitatie anders te denken en toen te voorschijn kwam, dat de verdachten respectievelijk reeds vijf en drie veroordelingen wegens diefstal achter de rug hadden, eiste hij tegen beiden een jaar gevangenisstraf. De verdedigers vroegen om een reclasse- ringsrapport en een gemengde straf. Uitspraak over veertien dagen. Controversen tussen oud en nieuw Van een speciale verslaggever) Geen vreemdeling zal Aardenburg ver laten zonder met de populaire burge meester Sjef van Dongen gesproken te hebben. En wanneer deze onverhoopt af wezig blijkt te zijn, dan zal iedere Aar denburger de bezoeker naar mevrouw Van den Broecke verwijzen, die, als echtgenote van een telg van een oud en invloedrijk Aardenburgs geslacht en als gemeente raadslid en lid van de Zeeuwse Staten meer dan wie ook van West-Zeeuws- Vlaanderen en zijn problemen afweet. Maar men treft het slecht en reeds wil men teleurgesteld de kleine villa aan de Herendreef verlaten, als een blonde jonge vrouw op kousenvoeten naderbij komt en aanbiedt dat zij de vrager zal inlichten over alles wat de wederopbouw van het oude stedeke raakt. Nu goed, men wil ten slotte niet voor niets komen en de aan vankelijke indruk, dat deze dochter van de heer en mevrouw Van den Broecke voorbestemd is om 's middags op de ten nisbaan te schitteren en 's avonds vol ge voel Mazurka's van Chopin te spelen is door een vracht tekeningen, blauwdruk ken, foto's en bestekken al ras verdwenen. Het wordt spoedig duidelijk: de wederop bouw van Aardenburg wordt gedragen door burgemeester Van Dongen, door me vrouw Van den Broecke en door dit meisje. Ik ben binnenhuisarchitecte,", zo ver telt zij, „en studeerde aan de Amsterdamse kunstnijverheidsschool. Daar had ik les van de Haarlemse architect J. P. Kloos, wiens vooruitstrevende ideeën grote indruk op mij maakten. Toen de Westhoek dan ook na de bevrijding behoefte had aan een bouwkunstenaar met een frisse kijk heb ik hem hier geïntroduceerd". En we horen verder, dat ook in de we reld van de bouwkunst controversen be staan tussen jong en oud, pioniers en tra- ditionelen. Het is de taak van de supervisor over de wederopbouw deze opvattingen op cultureel verantwoorde wijze in het ste debouwkundig project te verwerken. In Zeeland is deze taak aan ir. F. Klokke, zelf een man van traditionele opvattingen, be schoren. „U kunt zijn naam gemakkelijk onthou den", zegt ze schalks, „want u kijkt maar naar de klokgeveltjes, die hier overal ver rijzen". Museumsteden. Inderdaad, waar men ook komt, in Mid delburg, in Sluis, in Aardenburg, het is allemaal imitatie-oud-Hollands wat de klok slaat. Overal trapgeveltjes, veel te kleine ramen en would-be gevelstenen. Wanneer de aanhangers van deze ziens wijze, die bij deze stijl zweren, consequent waren moest de bevolking eigenlijk ge noopt worden in hoepelrok en pruikentooi gedost te gaan en moesten de opleggers en V-achts door diligences en karossen wor den vervangen. „Vindt u dit nu geen leugen, om weer terug te grijpen naar de 16e en 17e eeuw, alsof we willen maskeren, dat we onze eigen stijl nog niet gevonden hebben?" vraagt ze verontwaardigd en wij moeten toegeven: de pogingen om in de Zeeuwse hoofdstad de realiteit door de idyllle te verdringen, hebben een nogal potsierlijk stadsbeeld opgeleverd. Grote warenhuizen, waarvan de winkelramen in kleine ruitjes onderverdeeld zijn, de namen van de fir ma's in sierlijke, dus onleesbare letters daarop geschreven. Niet de principes van lucht en licht, noch die van een zo econo misch mogelijk gebruik van de kostbare materialen hebben hier de doorslag ge geven. En de toekomstige bewoners van deze museumstukken? Och, deze Zeeuws-Vla- men, hebben slechts één verlangen: hun huisje terug; de kleine woning, waarvoor ze lange jaren gespaard hebben en die hun lief geworden was. Met al die architecten problemen laten ze zich liever niet in. „Maar", zo zegt juffrouw Van den Broecke, „voor mij ligt hier een taak. Ik bezoek de opdrachtgevers van de heer Kloos en no teer hun wensen. Wanneer die in een be hoorlijke beeldstatistiek worden verwerkt, heeft de heer Kloos dadelijk een over zicht van de architectonische vorm waarin deze gegoten moeten worden". En zij toont ons vol trots een voorbeeld van dit sys teem: het ontwerp van een Tehuis voor ouden-van-dagen, dat te Sluis zal verrij zen en dat uitmunt door overzichtelijkheid en volledigheid. Overzichtelijkheid en vol ledigheid, het zijn deze eigenschappen, die de commandant der Britse mariniers, lui tenant-generaal Erooks, waardeerde in het door juffrouw'Van den Broecke en haar collega E. van der Sande te Middelburg ingerichte oorlogsmuseum. „Nu kan ik ein delijk eens precies zien, hoe de strijd om Walcheren verlopen is", zei deze bevel hebber en hij schonk de jeugdige ont werpster een medaille. Cultureel isolement. Intussen houdt onze gastvrouwe zich niet alleen bezig met de vraagstukken, die direct met de herbouw van Aardenburg verband houden. De heropvoeding van de Zeeuwsvlaamse jeugd heeft evenzeer haar belangstelling. Die jeugd is veel tekort ge komen. Gedurende de oorlog was het ge west zowel in het Noorden als naar het Zuiden afgesloten. Na de bevrijding bleven slechts ruïnes. De jongens sjacherden wat - 29.30 i potpourri. 21.45 Reis per postkoets. 22.C4 Orkest. 22.40 De Van Rooyens. 22.45 Gebed. 33.15 gymphoeüsche muziek. slurpt benzine! Maar als het mist, stormt het niet, dat is duidelijk! En misten doét het! Ik kan geen hand voor mijn ogen zien!" Een paar uren later had Kraan zijn laatste benzine gebruikt, zonder dat zijn snelheid iets was opgelopen en jammerend I .'ijkt wel alsof ik tegen een storm invlieg! I trok hij de veren uit zijn hoofd„Wat nu?!" |lk kom haast niet vooruit en de machine i met zwarte frankskes en zochten hun ver tier bij de Belse madammekes. „De boot naar Vlissingen moet gratis varen" mevr. Van den Broecke in de Provinciale Staten en zij kreeg haar zin, ook al zijn er winkeliers, die haar er scheef om aan kijken. „Er moet meer aandacht komen voor culturele zaken", was haar andere leuze en zij schreef en regisseerde het openluchtspel „De berenning van Aarden burg". waaraan 200 geestdriftige inwoners medewerkten. Want ze mogen een beetje apatisch zijn. deze Aardenburgers, als ze geleiden gestuwd worden, zijn ze tot grote dingen in staat. Dat blijkt ook uit de op richting -i^a het miniatuur-stadion, waar voor de bouw reeds is begonnen. Er komt een voetbalveld, een sintelbaan, een twee tal tennisbanen en een zwembad in de aangrenzende kreek. Het geld is geheel door particuliere steun bij elkaar gekomen, niet in het minst dank zij de onvermoeide burgemeester en mevr. Van den Broecke, die stad en land afreisden pm lezingen over Zeeland te houden. Ook dit stadion wordt uitgevoerd naar een plan van archi tect Kloos, die nog verschillende andere tekeningen in -zijn map heeft zitten: een bewaarschool te Breskens, een ziekenhuis te Terneuzen en een voorstel voor een ge deelte van de badplaats Cadzand. Wanneer dit alles tot stand komt, zal Zeeuws Vlaanderen op verschillende pun ten een geheel modern gezicht krijgen, dat zal getuigen van de efficiency en zakelijk heid, kenmerken van onze eeuw. Voordat we van mejuffrouw Van den Broecke afscheid nemen, kijken we even rond. Het landschap is prachtig, maar een gevoel van verlatenheid dringt zich on weerstaanbaar aan ons op. Alsof ?e onze gedachten geraden heeft, merkt ze op: „Vroeger trok iedereen, die gestudeerd had weg. De beste krachten ontvielen Zeeuws Vlaanderen. Er waren geen perspectieven. Zelf zou ik ook niet gebleven zijn. Maar nu voel ik, dat ik hier een taak heb. kan misschien een brug slaan tussen het oude dat verwoest is en het nieuwe dat komt". Dan fietst ze weg om de arbeiders aan het stadion-in-aanbouw een paar wenken te geven. 17et toppunt van gemakl Ga óók genieten van het voordeel en gemak aer moderne scheermerhode met de „PhiLIShaVE". het Philips electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demonstratie klaagde hij. „Ik kan boven de zee niet lan den en verder vliegen khn ik ook niet. Dit is het einde!" Maar soms hebben ook schurken geluk onverwacht stak de wind op en werd de mist weggeveegd. En toen Kraan uit zijn raam keek, zag hij, dat hij niet langer boven de zee vloog. Onder I kort hoopt zij zich zag hij de aarde van het vaderland! veld te kunnen toevoegen. Voetbal „Rest van Nederland" tegen een Rotterdams elftal Het elftal van de „Rest van Nederland", da Zaterdag 15 November te Rotterdam tegen het Roterdams elfal zal spelen ls als volgt samen gesteld Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van der Linde (AJax), Sehijvenaar (EDO). Midden; Van Stoffelen (Ajax), Möring (En schedé), Hazeveld (GVAV), Voor- Lenstra (Heerenveen), Rijvers (NAC), Van der Beek (GVAV), Van Dijk (Ajax) en De Harder (VUC). Reserves: De Munck (Sittardse Boys, Lasschuit (EDO), Ploegh (Heerenveen). Schaap ('t Gooi) en DrSgei (Ajax) „Bloemendaal" viert 45-jarig beslaan Zondag 16 November zal het vijf en veertig jarig bestaan gevierd worden van de populaire voetbalclub, ..Bloemendaal" met een maaltijd, gevolgd door een gezellig samenzijn in de Kroon zalen van restaurant Brlnkmann Hoewel het negende lustrum gevierd wordt, moet men 'ot 1898 terug gaan, om het ontstaan van de BVC „Bloemendaaal" te vinden. In dat jaar richtte een aantal jongeren, geïnspireerd door de roem ruchte daden van HFC, een voetbalclub op. onder de naam van „Paul Kruger". Aansluiting werd gezocht met „Duin en Daal" en de nieuwe vereniging kreeg de naam „Arglle", ïn Novem- 1902 volgde de stichting van „B.V.V.". die toe trad tot de Noordhollandse Voetbalbond. .Bloemendaal" heeft steeds in competitie verband gespeeld. Nadat „B.V.V." een aantal kampioenschappen had behaald, trad het toe tot de Kon. Ned. Voetbalbond, onder de naam „Bloemendaal". In '1910 werd In de derde klas de hoogste plaats bereikt en aangezien de pro motie- en degradatiewedstrijden nog niet waren ingevoerd, betekende dit tevens promotie. De vreugde was slechts van korte duur, want er werd alleen een overwinning op „E.D.O." be haald en de derde klasse werd weer opgezocht. Gedurende de vorige oorlogsjaren maakte de igtng een zeer benauwde tijd door. doch nadat tn 1918 met de vereniging „Volksweer baarheid" een fusie was aangegaan, kon weer een goed elftal m het veld gebracht worden. Bij het 20-Jartg bestaan stond de vereniging boven aan en in de inmiddels ingevoelde promotie- competitie behaalde „Bloemendaal" een over winning van 2—1 op „Kampong" uit Utrecht, hetgeen voldoende was om te promoveren. Na aantal slechte jaren degradeerde de club nè het seizoen 1936/37 naar de derde klasse. In het volgende seizoen werd weer het kampioenschap behaald, doch de ploeg had geen succes in de promotic-wedstrijden. „Bloemendaal" speelt In de afgelopen tien jaren met wisselend succes In de derde klasse. „Bloemendaal" beschikt thans over een jeug dig elftal, dat ln de competitie geen slecht figuur slaat. Het aantal elftallen neemt toe. Binnen haaf terreinencomplex nog een De BUbel behandeld voor Jong» mensen. Uitgave J, H. Kok NV. t» Kampen. De belangstelling voor de Bijbel neemt to« Velen hebben er evenwel bezwaar tegen on middellijk kennis te maken met de Heilig» Schrift, omdat zij de taal des geloofs. die daarin spreekt, niet kunnen verslaan. Vooral Jong» mensen hebben die ervaring. Dit ls dan ook d« reden dat er verschillende boeken geschreven worden die het Bijbelverhaal In begrijpelijker taal brengen. Natuurlijk ls het niet de bedoeling der schrijvers door hun werk de Bijbel te ver. vangen. Integendeel; zij hopèn juist de Interesse daarvoor te vermeerderen. Iemand die door het lezen van die bewerkingen tot waardering ge. komen is. zal daarna de Bijbel zelf ter hand nemen. Maar dan ls hij enigszins Ingewijd, dan! zij de goede gids die hem geleid heeft. BIJ Kok in Kampen ls thans de eerste afleve ring verschenen (er komen er 19) van. ,,d» Bijbel behandeld voor jonge mensen", geschre- ven door Wolff Meesters. Deze heeft zich o. prijzenswaardige wijze van zijn moeilijke taai gekweten. Hij heeft zich zuiver aan het Bijbel, woord gehouden, maar getracht dit zo te ver- werken dat jonge mensen het weetgierig w lezen. Ook voor het onderwijs lijkt ons hier waardevol materiaal aanwezig. Ter verduidelijking ls een groot aantal platen opgenomen die getekend zijn door J. H. Islngi en voorzien zijn van uitvoerige bijschriften, bewerkt naar gegevens van Prof. dr Joh, de Groot, in leven hoogleraar te Utrecht en Prol, dr. Th. C. Vriezen, hoogleraar te Groningen. De uitgaaf ls verzorgd als een standaardwerk, „Want al wal boven nooddruft is Maakt Ln de ziel een duisternis" Voetbalbonden bespreken de verhouding met België Op 15 November zal een delegatie van Koninklijke Belgische Voetbalbond met de pre- sident kanunnik Dessaln aan het hoofd, naa: ons land komen om met een delegatie var Koninklijke Nederlandse Voetbalbond bespre kingen te voeren over de moeilijkheden, welke zich enige tijd geleden hebben voorgedaan. Na de besprekingen zal men aanzitten aan een eenvoudige maaltijd. In verband met het feit, dat de heer K. J. J. Lotsy destijds het voorzitter schap van dr. Van Prooye heeft overgenomen. Het is namelijk een goede gewoonte geweest, dat wanneer een van de beide bonden een nleu- we president kreeg een delegatie van de andere bond op deze wijze gelegenheid kreeg met de nieuwe functionaris kennis te maken, een tra ditie, welke dus thans In ere ls hersteld. Doot de oorlogsjaren was daar tot dusverre geen ge legenheid voor geweest. Waterpolo Indeling polocompetitie Door de Polocommissie van de Kring Haarlem zijn de zeventallen als volgt Ingedeeld: Heren, afdeling I: VZV DWT, Haarlem. DWR, HPC en Nereus. Afdeling II: HPC 2, HVGB 2. DWR 2. Nereus 2 en Haarlem 2. Afdeling III: VZV 3, DWT 2. HVGB 3, HPC 3. DWR 3 en PSVH 1. Afdeling IV: VSV 3. DWT 3. Haarlem 3 HVGB 4 en HPC 4. Adspiranten: VZV, DWT. Haarlem, HPC, HVGB en DWR. Dames: VZV 1, DWT 1, Haarlem 1, HPC 1, HVGB 1 en DWR 2. Zondagavond zullen in het Sportfondsenbad de eerste competitiewedstrijden gespeeld woi en wel: competitie Kring Haarlem. Heren afde ling I: DWR 1—Haarlem 1. Afdeling IT: DWR 1 —Haarlem 2. .Afdeling III: HPC 3—VZV 2 DWR 3—DWT 2. Afdeling IV: HPC 4—VZV 3. Voor de Rococenlbeker-eompefitle van c KNZB zal Zondagavond de dameswedstrijd DWR—DWT gespeeld worden. Zwemmen H.P.C. sterker dan V.Z.V. De zwemvereniging HPC en de Velser Zwem- club hebben elkaar ontmoet in een tweekamp in het Sportfondsenbad te Haarlem. Hierbij toonde HPC zich de sterkste met 67 punten tegen VZV 42 punten. Toch waren er enkele spannende nummers o.a. bij de dames, w.i. VZV zich meestal de sterkste toonde. De uitslagen waren: Adspiranten: 66 2/3 m. schoolslag Jongens: I, D, Pronk, HPC; 2. P. Faas. HPC: 3. G. Leyenaar, VZV. Idem meisjes: 1. W. Eysker, HPC; 2 P. Struys, VZV; 3. T. Broek, VZV. 66 2/3 m. borstcrawl jongens: 1. D. Pronk, HPC; 2. J. Visser, VZV: 3. F. Erkelens, HPC. Idem meisjes: 1. M. Overveeo. HPC; 2. L. Wensing, HPC: 3. P, Strengs, VZV. Dames. 100 m. rugslag: 1. N, Klnt, VZV, 1 m. 27 sec,: 2. M. Overeem, HPC, 1 m. 31.7 sec.; 3, I. Smit. HPC, 1 m. 37 sec. 200 m. schoolslag: 1. L. Wensing. HPC, 3 m. 21,5 sec.; 2. W. Eysker. HPC, 3 m. 22 sec.; 3. R Groot, VZV, 3 m. 43.9 sec. 100 m. borstcrawl: 1. N. Kint VZV, 1 m. 20.1 sec.; 2. I. Smit. HPC. t m. 21 sec.; 3. C Theel, VZV. 1 m. 32.6 sec. Heren, lbo m. rugslag: 1. J. Tjebbes, HPC. 1 n 22.2 sec.; 2. P. Smit. HPC, 1 m. 23.8 sec.; 3 I Kramer. VZV. 1 m. 32.6 sec. 200 m schoolslag: 1. J. Overeem. HPC. 3 m. 1.2 sec. (nieuw HPC-clubrecord): 2. W, Kosters, HPC, 3 m. 22.2 sec.; 3. H. Hagedoor'n. VZV. 3 m. 27 sec. 100 m, borstcrawl: 1. J. Tjebbes, HPC, 1 m, sec.; 2. W. Geurtsen, HPC, 1 m. 8.5 sec.; 3. P. Smit, HPC, 1 m 9 8 sec. Uitslag waterpolo HPC—VZV (heren) 6—2. In December zal in de overdekte te Velsen een ontmoeting worden gehouden. Felicitatie. De nationalistische en republikeinse afgevaardigden van het parlement Noord-Ierland hebben de zaal verlaten, op het ogenblik, dat de felicitatleboodschap aan prinses Elizabeth van Engeland ln stemming zou worden gebracht. De tekst van deze boodschap iverd met 33 tegen een stem aan genomen. Burgemeester. Een beruchte bandiet, die steeds ln een blauwe limousine reed. is tenslotte ln handen van de Russische geheime politie gevallen, meldt het blad „Der Telegraf". Het ls een ziekere Henry Schröder, burge meester van het plaatsje Trebbln in de Russische zóne, In zijn korte maar zeer be- wogen carrière pleegde hij ruim honderd berovingen. In zijn kwaliteit van burge meester was Schröder er steeds van op de hoogte, wanneer de politie op zoek naar hem was. Dan stapte hij prompt ln zijn blauwe limousine om z(jn volgende wandaad volvoeren Ere-Invlté. Op voorstel van de Braziliaanse vertegenwoordiger heeft de uitvoerende raad van de UNESCO besloten de a. mene vergadering aan te bevelen de Spaan- se republikeinse regering ln ballingschap te verzoeken de conferentie van de alge mene vergadering, die morgen ln Mexico City zal worden geopend, als „ere-lnvlté" b(] te wonen. Reddend bier. De piloot James Green van de British European Airways werd door de maatschappij op zijn vingers getikt omdat ln zyn vliegtuig acht flessen bier gebruikt waren zonder dat daar ontvangsten tegen over stonden. „Dat klopt heren," zei Green. Het was op de vlucht van Brussel naar Northolt dat, het hydraulische landingssysteem wei gerde, toen ik probeerde ln Northolt te landen. Het lek werd gevonden, gedicht, het hydraulische systeem met bier gevuld, de wielen werden neergelaten en de lan ding uitgevoerd". (U. P.) Treinen. Een Zweedse personentrein ls bij Göteborg ln botsing gekomen met een goe derentrein en tengevolge daarvan ln brand geraakt. Er zijn vier doden geteld en talrijke gewonden.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2