Haarlems Dagblad Amerika wil vetorecht afschaffen ten aanzien van UNO-lidmaatschap Ruiterstandbeeld van Willibrord in Utrecht onthuld Nieuwe ministers zijn „vertrouwde krachten" De Verenigde Staten van Europa Weerbericht 62e Jaargang No. 18782 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 8 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Argentijns voorstel om de Veiligheidsraad te negeren Argentinië heeft in de politieke commis sie der UNO voorgesteld, dat de Algemene Vergadering met voorbijzien van de Veilig heidsraad onmiddellijk Eire, Portugal, Trans-Jordanië en Italië als lid tot de or ganisatie der UNO zal toelaten. De afge vaardigde noemde het Russisch veto in het geval van Italië een schending van het Handvest, daar het niet van toepassing is op de toelating van nieuwe leden. Zweden stelde voor. dat de verzoeken om toelating van Albanië. Oostenrijk. Bulga rije, Eire, Finland. Hongarije. Italië. Mon golië. Portugal. Roemenië en Trans-Jorda nië in de huidige zitting van de Algemene Vergadering opnieuw behandeld zullen worden „in het licht van het beginsel van het algemene karakter'der UNO." De Belgische afgevaardigde diende een formeel voorstel in om het Internationale Gerechtshof om een uitspraak te verzoeken over de volgende kwestie: „Is een lid van de UNO juridisch gerechtigd om zijn toe stemming aan het toelaten vari nieuwe leden afhankelijk te stellen van voorwaar den. waarin het Handvest niet uitdrukke lijk voorziet?" Dit voorstel was klaarblijkelijk gericht tegen de Sovjet-Unie die in de Veiligheids- raad had verklaard, slechts haar goedkeu ring aan de toelating van Italië te willen hechten indien Roemenië, Bulgarije, Hon- Geen coalitie-regering meer in Denemarken Denemarken zal na de onlangs gehouden verkiezingen geen coalitieregering krijgen. De onderhandelingen tussen de vier groot ste partijen, sociaal-democraten, liberalen (voormalige regeringspartij), conservatie ven en radicaal liberalen, werden onder broken en zullen waarschijnlijk niet wor den hervat. De oorzaak hiervan was dat de liberalen het recht opeisten hun Zuid- Sleeswijk-politiek voort te zetten en de sociaal-democraten gesteund door de radi caal-liberalen wensten dat een toekomstige coalitie-regering in zijn geheel zou instem men met de „October-nota" welke gericht was aan Engeland en waarin werd besloten de. Duits-Deense grens niet te wijzigen. Volgens politieke waarnemers is de meest waarschijnlijke mogelijkheid een sociaal democratische minderheidsregering even tueel in coalitie met de radicaal-liberalen. (U.P.) Geallieerd feest in Berlijn Van spanningen niets te merken In het Giciliënhof paleis te Berlijn waren Vrijdagavond circa 2000 diploma ten en hoge officieren de gast van maar schalk Vassily Sokolovsky, de Russische militaire gouverneur. De maarschalk gaf een feest ter gelegenheid van de 30ste verjaardag' der Sovjet-revolutie. De anders onverlichte straten in de buurt van het paleis waren die avond verlicht met fak kels en grote rode booglampen. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur, die zich ook onder de gasten bevond, maakte bij de ingang van het paleis enige benauwde ogenblikken door toen hij tot de ontdekking kwam dat hij zijn invitatie had vergeten. Met ma chinepistolen gewapende Russische schild wachten inspecteerden nauwkeurig elke auto welke het paleishek binnenreed om er van verzekerd te zijn dat geen ongenode kig voor Clay werd hij herkend door een Russisch officier die hem ook zonder invi- gasten het paleis binnen kwamen. Geluk- tatie toegang wilde verlenen. Er heerste een feestzalen en er garije en Finland eveneens als leden wer den toegelaten. De Amerikaanse afgevaardigde. Steven- sou verklaarde, dat de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad geen gebruik van het vetorecht zouden maken tegen een der lan den, die thans een verzoek om het lidmaat schap hebben ingediend en dat zij zelfs het vetorecht in verband met aanvragen om het lidmaatschap te niet gedaan willen zien. Stevenson keerde zich tegen het Argen tijnse voorstel, daar hij van mening was, dat de Assemblée geen leden kan toelaten zonder gunstige aanbeveling van de Veilig heidsraad. Ook het Zweedse voorstel ver wierp Stevenson. De regering kan geen loonsverhoging toestaan In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1948 zet de regering uiteen, dat zij geen alge mene verhoging der geldlonen kan toe staan. Binnen enkele maanden zouden de prijzen de lonen weer hebben ingehaald. Door de stijging der grondstoffenprijzen op de wereldmarkt is de verlaging van het prijspeil, welke de regering zich ten doel stelt, tot dusver niet gerealiseerd. Als ge volg van de toegepaste prijsdruk zijn echter de kosten van het levensonderhoud, vergeleken met een jaar geleden, practisch niet verhoogd. De inkomsten der arbeiders zijn door de kinderbijslag, de mogelijkheid om een gratificatie van twee pCt. te geven, de herziening der loonbelasting en tarief regelingen in vele gevallen sedert dien met ongeveer 14 pCt. gestegen. De regering is van mening, dat van een ernstige toe neming der spanningen op dit gebied niet kan worden gesproken. Amerikaans marine vaar tuig in Amsterdam Gisteren is het Amerikaanse marine vaartuig „Hamul" in IJmuiden binnenge lopen en doorgevaren naar Amsterdam. Nauwelijks lag het schip gisteravond aan het Stenen Hoofd in de Amsterdamse haven gemeerd of via de takels werden Navy- jeeps en de luxueuze auto van de comman dant kapitein Arthur L. Maher op de vaste wal gezet en was een Nederlandse P.T.T.- man al aan boord gegaan met een telefoon toestel om een verbinding tussen boot en wal mogelijk te maken. Het leek eigenlijk maar weinig op een oorlogsschip, dit 15.000 ton metende Ame rikaanse marinevaartuig, dat eens als een heid van de geallieerde marine strijdkrach ten onder liet bevel heeft gestaan van admi- DE VIJFTIENDE MINISTER DeheerL.Götzen benoemd als Indisch deskundige (Van onze parlementaire redacteur) Bij Koninklijk Besluit van heden is de heer L. Götzen benoemd als vijftiende minister om naast de heren Van Boetzelaer en Schagen van Leeuwen als derde „des kundige" deel van de ploeg van dr. Beel uit te maken. Aan een reeds lang gekoesterd ver langen van minister Jonkman wordt gezellige sfeer in de thans gevolg gegeven door hem te •as niets te merken van ontlasten van de. totdusver op hem de spanningen welke er dagelijks tussen mede rustende zorgen betreffende de fi de vier geallieerde mogendheden hier in nanciële en economische problemen ten Berlijn bestaan. Het feest werd gevierd op aanzien van Nederland Overzee. De nieuwe een manier welke herinneringen opriep bewindsman zal als minister zonder porte- aan de heugelijke vieringen van het feit feuille zich met de zoeven genoemde onder dat de Russische en Amerikaanse troepen werpen bezig houden. Aanvankelijk had elkaar hadden ontmoet enige dagen voor dat de oorlog ten einde was. (U. P.) Nederlands goud gestolen in Londen Uit een vrachtauto van ,de K.L.M. is, aldus meldt de „Daily Express", een aan- I tal staven goud gestolen, dat een waarde Vertegenwoordigt van 1860 pond sterling. Het goud was bestemd voor Nederland en zou per K.L.M.-vliegtuig naar Amster dam vertrekken. De vrachtauto, waaruit de staven ontvreemd zijn, is eigendom van de K.L.M. en was op weg naar het vlieg veld. De chauffeur liet zijn voertuig even alleen om een kop thee te gaan drinken. Van deze gelegenheid hebben dieven ??e- bruik gemaakt om het hangslot te ver breken en het pakket met goudstaven te stelen. Zij namen ook een baal wol mee. Een woordvoerder van de K.L.M. te Londen verklaarde, dat het een handels- lading betrof en dat de directie het onno dig had geoordeeld bijzondere voorzorgs maatregelen te treffen, zodat de chauffeur zonder 'nelper op de wagen was. Leden van Joodse Raad gearresteerd Na een uitgebreid onderzoek door de Amsterdamse P.R.A., waarbij verscheidene getuigen zijn gehoord, zijn de heren A. Asscher en prof. D. Cohen, die gedurende de bezetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam in arrest ge steld op grond van hun activiteit in de I bezettingstijd. Britse Pacific-vloot wordt gereduceerd Volgens United Press zal de Engelse Pacific-vloot binnen een maand drastisch worden gereduceerd. Alle zware eenheden van deze vloot die momenteel groter is dan de thuisvloot. zullen gedurende de komende drie weken naar Engeland ver trekken. Slechts een aantal kruisers zal in Hongkong achter blijven. De „Hamul" in de sluizen van IJmuiden. raai Helfrich. In de late avond leek het op een passagiersboot, die in het licht der schijnwerpers van de havenpolitievaar- tuigen de Amsterdamse haven werd binnen gesleept. Van Amerikaanse zijde waren ter begroeting de marine-attaché Ph. Brady en commander P. H. W. Jackson aanwezig. „Apostel derNederlanden vveest. de apostel uit te beelden In de volle kracht van zijn leven, rijdende op een paard naar het hart van onze stad, die het middelpunt was van zijn werken met in de hand de Domkerk, als symbool van zijn streven. Het forse ruiterstandbeèld herinnert ons levendig aan de door God in dienst van Christus gezondene, die naar de lage landen gaat om de blijde boodschap te brengen. Willibrord verwijst ons" aldus spreker, ..naar den Oversten Leidsman en Voleinder des Geloofs, die gisteren en heden en tot in eeuwigheid dezelfde is. Het geheim van Willibrord was, dat hij alles zag en deed „In Nomine Domini", in de naam des Heren. Onder grote belangstelling van wereld lijke en kerkelijke autoriteiten en van de Utrechtse burgerij is op het Janskerkhof in de Dómstad het ruiterstandbeeld van Willibrord onthuld. Bij de herdenking van het 12e eeuwfeest te Utrecht in November 1939, dat een na tionaal karakter droeg, zijn er reeds plan nen gemaakt tot stichting van een monu ment. Als uitvloeisel van deze herdenking zou de vereniging „Nederlandse Katholiekendag" zo spoedig mogelijk een monument aan de gemeente Utrecht aanbieden. De oorlog stak een- spaak in het wiel, maar ongeveer een jaar geleden kon toch worden mede gedeeld. dat het Willibrord-monument zijn voltooiing naderde. Met de funderings werkzaamheden op het Janskerkhof is reeds geruime tijd geleden begonnen en het voetstuk stond deze week op zijn ruiter te wachten. Met het gieten van het uit twinlig stukken bestaande en door de beeldhouwer A. Termote te Voorburg ont worpen beeld, heeft de heer Binder te Aer- denhout nogal moeilijkheden ondervonden. De plechtige onthulling werd ingeluid door de domklokken, waarna de schola van de R.K. Kerkmuziekschool een anti- phoon uit het Officie van de Heilige Willi brord bij het Magnificat ten gehore bracht. Muziek en tekst hiervan zijn genomen uit een 12e eeuws handschrift van de Utrecht se universiteitsbibliotheek, dat eens toe behoorde aan het kapittel der St. Mariën- kerk te Utrecht. Namens het bestuur van de vereniging Nederlandse Katholiekendag hield de secre taris. prof. W. Nolet, pastoor der parochie St. Petrus en Paulus te Amsterdam, een toespraak, waarin hij onder andere zeide: „Opnieuw zijn de Christenen samen om op dit historische plein in het hart van Nederland het beeld te onthullen van de ^ntrouwen van he. parlement Hei woord is aan J. von Marawski: Het optimisme bouwt brug gen over zo menige afgrond, ivaar het pessimisme radeloos voor staat. Geen Kamerverkiezingen voor 1 April Een aantal gemeenten heeft met het oog op de werkzaamheden voor het samenstel len van de nieuwe kiezerslijst aan de mi nister van Binnenlandse Zaken de vraag gesteld, wanneer ongeveer de verkiezing voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te verwachten is, indien de voorgenomen Grondwetswijziging tot Kamerontbinding aanleiding geeft. In antwoord hierop heeft de minister medegedeeld, dat verwacht mag worden, volgen wij hem na en als onze ^at deze verkiezing niet vóór 1 April 1948, wegen zich weder scheiden, mogen wij de datum waarop de nieuwe kiezerslijst elkander herkennen, zij het uit de verte Van kracht wordt, zal geschieden. aan de leus, die op Christendom en be schaving op verleden en heden en ook op de toekomst scheppend en wijdend be slag legt. „In Nomine Domini". De burgemeester legde vervolgens na mens het gemeentebestuur van Utrecht een krans aan het voetstuk van het beeld. De plechtigheid eindigde met het ge zamenlijk zingen van het eerste en tweede couplet van het Wilhelmus. De stadsbeiaardier bracht hierna caril- lonmuziek ten gehore. Pony van Prinses Beatrix gedood Toen een staljongen van het paleis Soestdijk Peggy, de ponny van Prinses Beatrix naar de weide achter het paleis wilde brengen, rukte het dier zich plotse ling los en liep de rijksweg Amsterdam- Amersfoort op. Peggy werd door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse moest worden afgemaakt. DE CRISIS IN ROEMENIË Minister van Buitenlandse Zaken kan Stalin elk ogenblik van de dag opbellen George Tatarescu, de Roemeense minis- I tij werden een communist, een sociaal ter van Buitenlandse Zaken, die door een democraat en een lid van Ha nartii van tot aftreden gedwongen werd, krijgt een vrouwelijke opvolger. Te Boekarest werd bekend gemaakt, dat mevrouw Anna Pauker, lid van de centrale commissie van de Roemeense Communis tische partij, tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd is. „ut In de Plaats van de drie andere afgetre- ruiterbeeld werd hierna verricht door den ministers van de nationale liberale par- mevrouw Heerkens Thijssenvan dei- Kun. echtgenote van een der hoofdbe- stuursleden van de vereniging „Neder- r landse Katholiekendag". 0rGnS6n~Ur6n ITlGGr apostel Willibrord. Moge dit beeld her inneren aan degene, die ons Christus be kend maakte. Wij betreuren de scheuring en berusten er in met schaamte. Moge Wil librord ons vermanen, dat waar voorlopig de eenheid van geloven ontbreekt, de een heid van liefde blijkbaar zij". De onthulling van het zes meter hoge Namens het gemeentebestuur heeft bur gemeester mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk het standbeeld aanvaard. In een rede zeide hij: „Het is een gelukkige gedachte ge- WAT WEET EUROPA VAN: Er wordt steeds meer gediscussieerd over een statenbond van Europese landen. Om na te gaan wat het grote publiek hierover gehoord heeft en hoe het erover denkt, De groepen, die het idee van een zeer nauw samengaan van veel of alle Europese staten veroordelen zijn dus gering. - Uit de antwoorden op de laatste vraag, heeft een aantal leden van de Inteniatio- jjjC ,jc Gallup-instituten hierover .gesteld nale Vereniging van Publieke Opinie- hebben, n>l. welke staten men wèl, welke Instituten daarovA- enige Gallup-vragen njej jn een y van Europa zou willen zien, gesteld. blijkt, dat in Frankrijk èn ons land alle binnenkort rantsoenbonnen worden uitge „Kunt u mij zeggen wat u verstaat on- yyest-Europesc staten, met uitzondering reikt voor twee eenheden brandstoffen, der: Verenigde Staten van Europa?" luidde van ierjand. tenminste 90% der uitge- Deze rantsoenbonnen zijn te beschouwen de eerste vraag. j bracbte stemmen krijgen. aIs een toeslag op de reeds eerder verstrék- De antwoorden in verschillende landen; T J te gezinskaart. Inwonenden, familie trams naar Heemstede De klachten der Heemsteedse forensen, die door de mindere frequentie op de stads- lijn naar Heemstede gedupeerd waren, heb ben bij de directie der N.Z.H.V.M. gehoor gevonden. Met ingang van de volgende week zullen op de drukke ochtenduren en in de middag van half twee tot ongeveer half zeven'extra diensten ingelegd worden om de trams dei- bestaande dienstregeling te ontlasten. Er komen extra kolen voor grote gezinnen Aan gezinnen, welke op 1 November uit acht of meer personen bestonden, zullen zijn: t, T n; i. iiivvuu Men en Joego-Slawe worden door nog neelslcden in minimum en 60% van onze landgenoten, d.e er van personen „orden medegerekend. :n manng over hebben verwelkomd, ei aan dc2e „en nie, reeds Rusland wordt door slechts 33'acceptabel ee„ brandstoffenkaart voor kamerbewoners men er eigenlijk de voorkeur aan gegeven met het oog hierop een staatssecretaris te benoemen, maar doordat de Grondwet tot dusver die functie niet kent, zag men zich genoodzaakt te besluiten een minister zon der portefeuille met de bovenomschreven taak te belasten. Inmiddels schijnt prof. Logemann thans in studie te nemen op welke wijze door middel van aanvulling van de Grondwet mettertijd het staats secretariaatschap constitutioneel mogelijk zal zijn. De heer Götzen was indertijd directeur van Financiën in Indië, daarna was hij hoofd van de tweede afdeling (financiële aange legenheden) van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen. Vier jaar geëisf tegen ex-N. A. D.-Commandant De Utrechtse kamer van het Amster damse Bijzondere Gerechtshof besteedde I een gehele dag aan de zaak van de voor malige commandant van de Nederlandse Arbeidsdienst de 63-jarige oud-luitenant kolonel L. A. C. de B. uit 's Hertogenbosch. Verdachte was van Augustus 1941 tot 1 April 1943 waarnemend commandant en daarna tot September 1944 commandant van de Nederlandse Arbeidsdienst. Hij werd beschuldigd van het voeren van pro paganda voor het nationaal socialisme en tot deelneming aan de strijd tegen Rusland en het uitzenden van groepen N.A.D.-manschappen naar Polen, om daar hand- en spandisten vooi de Duitsers te verrichten. De procureur-fiscaal mr. L. W. M. M. Drabbe éiste vier jaar hechtenis met af trek en ontzetting uit de burgerrechten voor de tijd van het leven. Het Hof zal over veertien dagen senten tie wijzen. FINLAND KAN NIET. Een woordvoerder van de Finse regering heeft heden te Helsinki verklaard, dat Fin land geen deel zal nemen aan de bespre kingen over een Europese tolunie, welke 10 Nov. te Brussel zullen beginnen. Alle Europese landen zijn tot deze besprekingen uilgenodigd. N Europese statenbond, federatie net zoiets als de Ver. St. van Noord-Amerika 42 42 28^ Economische Unie. zeer ver grote „Benelux" e. d12 21 1 Politiek verbond van Euro- pese/West-Europese Staten 6 7 1 Div. andere antwoorden 3 9 4 Onbekend, geen mening37 21 66 In ons land blijkt dus een meerderheid van 63 in Frankrijk 79 zich een idee over een „V.S. van Europa" gevormd te hebben. In Zweden zijn het er maar 34 in Noorwegen 58 in Engeland slechts 30 Alleen het publiek in de twee landen op het vasteland van West-Europa blijkt dus behoorlijk geïnformeerd te zijn. Op de vraag: „Wat denkt u van de idee van een „Verenigde Staten van Europa?" antwoorden onze landgenoten: 42% Goed, uitstekend idee. 10% Mooi idee, malar onpractiseh, mooie illusie, utopie. 5% Slecht idee. 1% Noodzakelijkheid! 5% Div. andere antwoorden, goedkeu ringen onder reserve etc. 63% (Die kan aangeven wat volgens hen V.S. van Europa betekent). In Frankrijk vindt 61% het een goed. 10% een slecht idee, in Zweden vindt 11% het een slecht idee en in Noorwegen 10%. (geacht. (In Frankrijk door 56%). De complete antwoorden (in van hen, die er een oordeel over hebben): IJmuidGr trawler gezonken na aanvaring Vrijdagochtend om half elf is ter hoogte van de zogenaamde „Oester- bank" (340 N.B. en 4.8 gr. O. L.) de IJmuidense trawler „Uiver" (IJM 384) na een aanvaring met de trawler „Prinses Beatrix" (IJM 117) binnen vijf minuten gezonken. De Uiver liep ter hoogte van de kolen bunkers zware averij op; de Beatrix was vrijwel onbeschadigd. Van de dertien op varenden verdronk de 54-jarige kok M. Blok uit IJmuiden. Hedenmorgen is de IJM 117 met de over levenden in de thuishaven aangekomen. De machinist van de Uiver vertelde ons, dat het gehele drama zich in enkele mi nuten afspeelde, waarna de „Beatrix" twee sloepen uitzette om de drenkelingen te redden. De kok schijnt gewond in het water terecht te zijn gekomen, zodat hij niet in staat was, zich drijvende te houden. In Nederland Frankrijk Wel Niet Wel Niet Nederland 99.7 0.3 93 4 België 98 96 2 Luxemburg 97 1 94 4 Zwitserland 98 1 94 4 Denemarken 97 93 4 Noorwegen 97 1 90 5 96 2 90 5 95 1 97 2 92 6 93 5 Ierland 87 6 87 6 Finland 85 8 85 8 Oostenrijk 82 9 82 11 Italië 78 14 86 8 Griekenland 76 13 82 10 73 21 69 21 Tsj.-Slowakije 70 16 82 11 60 30 76 13 59 28 80 13 Joego-Slavië. 57 30 76 15 55 34 75 17 33 55 56 36 /erd uitgereikt. De datum van uitreiking van deze toesla "bonnen zal door de plaat selijke distributiediensten nader worden bekend gemaakt. Symbolische verkoop van Damplantsoen begint Maandag De minister van Sociale Zaken zal Maandagavond van 7.45 uur tot 8.00 uur over Hilversum I de actie van de Natio nale, Monumenlencommissie inleiden en over het sociale aspect van deze cam pagne spreken. Maandag begint in het gehele land door honderden plaatselijke comités de sym bolische verkoop per vierkante centi meter van het Damplantsoen. Van de op brengst zullen een reeks oorlogsgedenk tekens worden gebouwd. Enkele millioenen guldens zullen ter beschikking van de na bestaanden van de in de oorlog en bezet ting gevallenen worden gesteld. Het Damplantsoen. waar het centrale nationale monument zal komen, heeft een oppervlakte van 12 millioen vierkante centimeter. De Engelse spoorwegen zijn de laatste tijd niet gelukkig. Een aantal min of meer ernstige ongelukken heeft op verschillende lijnen slachtoffers geëist. Donderdagavond waren er weer twee treinbotsingen die vijf doden veroorzaakten en een dertigtal ge wonden. Ditmaal gebeurden de ongelukken bij Heme Hill en Motspur Park; het eer ste op een viaduct van de Southern R*iiway lid van de partij van premier Groza, 't Arbeidersfront, benoemd. Volbloed communiste. Mevrouw Pauker, die reeds sedert 1921 lid van de communistische partij is en in 1936 door een militair gerechtshof wegens staatsvijandige activiteit veroordeeld werd, wordt de stuwende kracht van het Roe meense communisme genoemd. Naar men zegt, is zij het enige Roemeense partijlid, dat, wanneer zij dit wenst, elk ogenblik van de dag telefonisch verbinding met Sta lin kan krijgen. Nadat zij in 1940 was vrijgelaten haar zoon Marcel werd in de gevangenis geboren in ruil voor een gedelegeerde van de nationale boerenpartij, die door het Rode leger in Bessarabië was gevangen geno men, ging zij naar Moskou, waar zij ge durende de oorlog verbleef. Hongaarse Rhapsodie In Boedapest is bekend gemaakt dat de naar het buitenland gevluchte leider van de rechtse Hongaarse onafhankelijkheids partij, Zoltan Pfeiffer, aanstaande week bij verstek berecht zal worden. De openbare aanklager zal verbeurver- klaring van Pfeiffers bezittingen eisen als bijkomende straf. Het Hongaarse weekblad „De Nieuwe Mens" zal gedurende een maand verboden zijn wegens publicatie van een brief van kardinaal Mindazenthy. welke brief ge richt was aan de eerste minister. Lajos Dinnyes, als protest tegen „de druk, die door de communistische partij wordt ge oefend op hen, die weigeren zich bij haar aan te sluiten". De brief bevatte ook een protest tegen de activiteit van de politieke politie en er werd in verlangd, dat „alle partijprivileges" afgeschaft zouden wor den. Stalin is in verband met de feestelijkhe den ter herdenking van de Russische re volutie tot ereburger van Boedapest be noemd. Mackenzie King eredoctor der Amsterdamse universiteit De senaat van dc gemeente-universiteit te Amsterdam heeft besloten het ere-docto- raat in de faculteit der rechtsgeleerdheid te verlenen aan de Right Honourable William Lion Mackenzie King, eerste minister van Canada. De promotic zal geschieden op Vrijdag 14 November om half drie in een plechtige zitting van de senaat in de aula van de universiteit. Overval op Spaanse consulaat te Parijs Vrjjdagmiödag zijn vijf man, gewapend met machinegeweren, het Spaanse consu laat te Parijs binnen gedrongen, waar zij het kantoorpersoneel knevelden en vast bonden. Zij maakten zich daarna uit de voeten met de kas van 250.000 francs. In het politierapport wordt gezegd dat de mannen, die volgens de mening van de employés van het consulaat Spanjaarden waren, kort na twaalf uur het consulaat in de Parijse benedenstad binnendrongen. Zij slaagden er in de daar op dat ogenblik aanwezige vier leden van de staf te bin den, de kas te plunderen en na het door snijden van de telefoonlijnen te ontsnap pen, zonder dat de aandacht van de poli tie getrokken werd of van de wandelaars op de Boulevard Malesherbes. De rovers namen ook nog twee chèques mee, waar van het bedrag niet bekend is. (U.P.) ZACHT MET MEER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond Matige, later vooral aan de kust tijde lijk krachtige wind tussen West en Zuidwest. Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen, voornamelijk in het Noorden van het land. Zacht voor de tijd van het jaar. 9 November: Zon op 7.47 uur, onder 17.00 uur Maan op 3.18 uur, onder 16.03 uur 10 November: 7.49 uur, onder 10.58 uur 4.38 uur, onder 16.17 uur Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1