c Mikolajczyk vocht tegen de bierkaai ER 'g WEEK 8LU De regering wenst geen devaluatie van de gulden Nederlandse verliezen in Indonesië Maatregelen aanbevolen ter bestrijding van de economische criminaliteit Paoda en de Meestervlieger Weinig dingen zijn zo goed Wereldnieuws ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 POLEN OP DE SCHEIDSLIJN: (Van onze correspondent te Berlijn) „Ik wil voor Polen vechten in Polen, wat er ook mag gebeuren". Dat was het antwoord van Stanislaw Mikolajczyk toen ik hem in Mei van dit jaar op zijn partij kantoor te Warschau bezocht en hem vroeg waarom hij uit Londen naar Polen was teruggekeerd. Nog geen half jaar is sedert dien verstreken en de Poolse boerenleider heeft door zijn opzienbarende vlucht zijn eigen woorden gelogenstraft. In zijn te Lon den afgelegde verklaring heeft hij daar het vermoeden bevestigd, dat hij zijn va derland heeft verlaten om niet het lot te delen van de leiders der politieke oppositie in Bulgarije en Roemenië. De vlucht van de enige politicus in Polen, die zich open lijk tegen de uit Moskou gedirigeerde re- geringspolitiek durfde te verzetten, werpt intussen een schel licht op de dramatische lijdensweg, die het Poolse volk sedert eeuwen gaat. Stanislaw Mikolajczyk dat was mijn sterkste indruk is een eerlijk strijder voor zijn overtuiging, hij is wars van ge heimzinnigheden en, ofschoon uit de aard der zaak voorzichtig in zijn formuleringen, noemt hij de dingen bij hun ware naam. Reeds tijdens ons gesprek in de Poolse hoofdstad moest ik vaststellen, dat de par tijleider, wiens invloed toen al door de dictatoriale maatregelen van het regerings- blok tegen de oppositionele boerenpartij een vrijwel illusoir karakter had aan genomen, pessimistisch was. Hij was in hoge mate teleurgesteld door het verloop der verkiezingen, waardoor het duidelijk was geworden, dat de Poolse regering in opdracht of althans met goedkeuring van Moskou elk middel, ook elk onwettig mid del. zou aanwenden om de oppositie te ver nietigen. „Het volk is door de praktijken der regering ernstig teleurgesteld en dreigt ieder vertrouwen in het regeringsbeleid te verliezen", zei Mikolajczyk en hij voegde eraan toe: „Ofschoon ik niet geloof, dat in de ondemocratische toestand van ons land binnen afzienbare tijd een verandering is te verwachten, geef ik de hoop niet op en weiger ik de wettelijke basis van mijn partijpolitiek te verlaten." De boerenleider heeft nog geen zes maanden later de hoop toch opgegeven of is inmiddels tot het in zicht gekomen, dat hij ook buiten Polen voor Polen kan vechten. In ieder geval heeft hij zijn partij in een netelige positie achter gelaten en door zijn heengaan heeft de Poolse oppositie haar voortstuwende motor verloren. Voor Polen is deze ontwikkeling tragisch. Het land van de Rode Adelaar, dat slechts node zijn voorliefde voor het Westen zal prijsgeven, is thans meer dan ooit blootgesteld aan de invloed van het Oosten. Als arbeiderskind beleefde Mikolajczyk zijn jeugd in Westfalen. Na de eerste we reldoorlog keerde hij naar Polen terug, waar hij in de provincie Posen een boer derij beheerde. Weldra speelde hij een lei dende rol in het coöperatiewezen der Pool se boeren en in de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog was hij voorzitter van de Poolse Boerenpartij. Toen de Duitse legers in 1939 Polen overstroomden, vlucht te hij met zijn troepenafdeling naar Hon garije. waar hij werd geïnterneerd. Hij wist te ontkomen naar Frankrijk en werd onder Paderewsky belast met de leiding van het Poolse Nationale Comité. Samen met gene raal Sikorsky vertrok»hij in 1940 naar Lon den als plaatsvervangend premier der Pool se banneling-regering. Na de dood van Sikorsky, die bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, werd Mikolajczyk minis ter-president, in welke hoedanigheid hij zich een naam verschafte door zijn con sequente toenaderingspolitiek. In 1944 werd te Londen de nieuwe Poolse regering der Nationale Eenheid geformeerd en Mikolaj czyk bekleedde daarin de functie van plaats vervangend minister-president. In Juni van hetzelfde jaar had de Poolse staatsman een onderhoud met president Roosevelt; twee maanden later confereer de hij met Stalin en met de in Polen ge vormde Lublin-regering, doch alle moeite was vergeefs: de gewenste verzoening kwam niet tot stand en in November trad Mikolajczyk af. Na de ineenstorting van het Duitse Rijk ontstond in het kader van de reconstructie plannen der Grote Drie, die in Januari 1945 te Jalta waren gemaakt, een nieuw Polen. Nog geloofde Mikolajczyk aan de moge lijkheid van een compromis tussen de Sovjet-Unie en het democratische Westen die het kind ten doop hadden gehouden. In de nieuwe regering aanvaardde hij de waardigheid van vice-premier. Weldra moest moest hij echter inzien, dat zijn strijd tegen de communisten een vechten was tegen de bierkaai. Hij wierp zich op als verdediger der democratische vrijheid tegen de machtspolitiek van Moskouse sa tellieten. Hij eiste vrije verkiezingen. Zijn tegenstanders, communisten en socialisten, vormden een eenheidsfront en met behulp van de onder hun controle staande U.B. (politieke politie) organiseerden zij op 30 Juni 1946 een referendum over het een kamer-systeem, de nationalisatie der be drijven en verdeling van het grondbezit alsmede over de nieuwe grenzen. Mikolaj czyk, die het met de laatste punten eens was, doch zich tegen het eenkamer-systeem verzette, behaalde slechts 30 der uitge brachte stemmen. Als oppositie veroverde de boerenpartij bij de daarop volgende ver kiezingen van 9 Januari 1947 slechts 27 van de 444 zetels. Met geweld en list hadden Mikolajczyk's tegenstanders deze overwin ning behaald, maar zij hadden hun doel bereikt en de oppositie tot een uiterlijk on beduidende groep gereduceerd. Sedertdien heeft de ongelijke strijd ertoe geleid, dat zelfs binnen de grenzen der boerenpartij een sterke stroming tegen Mikolajczyk ont stond en toen ik in Mei van dit jaar door Polen reisde, was de politieke macht van de arbeiderszoon uit Westfalen reeds ge broken. Stanislaw Mikolajczyk is thans voor de dreigementen, die openlijk tegen hem werden geuit, gezwicht en heeft zich gevoegd bij het leger der Poolse ballingen. De „Holland" komt weer op gang De oproep van de directie der meel fabriek „Holland" te Amsterdam aan vrij willigers om mede te werken aan het weer in bedrijf stellen van de fabriek in het be lang der voedselvoorziening heeft succes gehad. Hedenochtend werkten reeds weer 40 man, onder wie 10 chefs en bazen en 5 arbeiders die de rijen der stakers hebben verlaten, aan het lossen en laden van het graan en het schoonmaken van de fabriek. De arbeiders zijn afkomstig uit Amsterdam en omliggende plaatsen. Onachtzame bewakers gestraft De Maastrichtse rechtbank heeft vonnis gewezen tegen de drie bewakers van het politieke delinquentenkamp te Hoensbroek, die door onachtzaamheid bij de bewaking van een transport van 42 politieke ge vangenen op 8 Januari van Hoensbroek na^r Den Heidei-, 12 delinquenten in Rens- woude en Amsterdam lieten ontsnappen. De hoofdbewaker H. J. W. uit Arnhem kreeg f 75 of 30 dagen hechtenis, de twee andere bewakers ieder f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Nederlandse militairen in hospitaal te Djokja Aan het verslag van de correspondent van Aneta over het verblijf van de com missie van goede diensten in Djokja wordt het volgende ontleend: In het Petronelle- hospitaal te Djokja worden drie Nederlandse krijgsgevangenen verpleegd, nl. de 23-ja- rige sergeant Leendert Mos uit Rotterdam, de 21-jarige soldaat Gerard Steenvoorden uit Noordwijk-Binnen en de 21-jarige sol daat Jacob Sleegers uit Deurne, Noord- Brabant. Bij een bezoek bleek, dat zij in een tweetal aparte kamertjes waren on dergebracht, grenzende aan de grote zie kenzaal. Zij werden door militaire politie bewaakt. Alle drie waren tevreden ove: de behandeling en zijn verklaarden vol doende voedsel te ontvangen en dat hun geen rookverbod was opgelegd. Voorts ontvingen zij Nederlandse boe ken. Twee van deze militairen zijn katho liek en eens per week komt een katholiek priester hen bezoeken. De 3 militairen wisten niet of zich nog andere Nederlandee militairen in Djokja of elders bevonden. Effecten- en Geldmarkt De schaduw van een grote gebeurtenis hing ook deze week over de Amsterdamse effecten beurs. namelijk de emissle(s) van de Koninklijke, waaromtrent nu officieel is medegedeeld dat ze binnenkort mag worden verwacht. Mogelijk zal het prospectus reeds de volgende week verschij nen, maar of het. op aandelen en obligaties, dan wel op slechts een van beide betrekking zal heb ben. is nog niet bekend. De beurs popelt van ongeduld, omdat een grote emissie kapitaalver schuivingen meebrengt en men vooral in claims Koninklijke een levendige handel verwacht. Ook verkeert men in spanning hoe de rechten van buitenlandse beurzen aanmerkelijk beneden geregeld, omdat deze alleen geneigd zullen zijn nieuw kapitaal te fourneren als de revenuen daarvan in eigen valuta worden uitgekeerd. De Nederlandse gulden is in het buitenland Immers nog steeds niet volwaardig, zoals ook wel blijkt uit het feit dat aandelen Koninklijke aan de bultenlanadse beurzen aanmerkelijk beneden Amsterdamse pariteit noteren. De vraag wat er tenslotte met de Nederlandse gulden zal gebeuren houdt natuurlijk niet alleen de beurs, maar heel de bevolking bezig en daar voor de ontwikkeling van het bedrijfsleven niets fnuikender is dan onzekerheid, is het verheu gend dat de regering, blijkens een mededeling van prof. Brouwers, geen gehoor wenst te geven aan het verlangen van ir. Louwes, directeur van het Kon. Ned. Landbouwlnstituut, om de loon- en prijsstop op te heffen en de Nederlandse gulden zijn eigen niveau te laten vinden. Er zou iets te zeggen zijn voor het denkbeeld van ir. Louwes, omdat het huidig prijspeil in ons land een onnatuurlijk karakter draagt, het land bouwbedrijf niet lonend is en niettemin lonen en salarissen in vele gevallen voor de thans moge lijke behoeftebevrediging ontoereikend zijn. Maar de regering wil, evenmin als de vakbonden, een derde loonronde met als resultaat een be langrijke devaluatie van de gulden, een stand punt dat echter alleen kan worden gehandhaafd als de prijzen dalen. Op dit punt heeft de regering de wind niet mee, omdat de verwachte prijsdaling in de V. S. is uitgebleven, ook al probeert Truman Üians het niveau zoveel moge- Slagtand van mammouth gevonden Bij het leggen van fundamenten voor een barakkenkamp op de Oirschotse heide zijn op een diepte van drie meter bescha digde overblijfselen gevonden van prae- historische dieren. Na onderzoek in het Geologisch Museum te Leiden kwam vast te staan, dat het hier betrof een slagtand van een mammouth en een deel van het scheenbeen van een neushoorn. Deze die ren leefden aan het eind van het ijstijd- perk in ons land. Communistenjacht in China De directeur van de Chinese regerings voorlichtingsdienst heeft bekend gemaakt, dat meer dan 50 hoge officieren en rege ringspersonen in Moekden, Peiping en Sian zijn gearresteerd door de geheime politie als verdacht van communistische spion- nage. Onder hen die beschuldigd worden van spionnage, zou zich generaal-majoor Wang Shiih Hai, plaatsvervangend direc teur op het hoofdkwatier van Tsjang Kai Sjek in Moekden, bevinden. In betrouwbare niet-officiële kringen werd gezegd, dat 150 hoge officieren en rege ringspersonen in drie steden werden ge arresteerd, waar hoofdkwartieren geves tigd zijn van het nationalistische leger dat in Mantsjoerije, Noord-China en Noord- West-China in strijd is gewikkeld met de communisten. De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. R.00. 13.00 18.00. 30.00 en 33.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens. 8 30 Voor het platteland 8.40 Intermezzo. 9.1S Men vraagt en wij draaien. 9.45 Humanistische waarden. 10.00 Zondagshalfuur. 10 30 Kerkdienst uit de Koepelkerk te Amster dam. 1.45 „Tot het hart van het volk". 12.00 Fan farecorps. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.15 ..Les gars de Paris". 13.50 Boekenhalfuur. 14.15 „Een midaofnernachtdroom". 16.30 Voetbal reportages, o.a. Zeetourgia—Haarlem. 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.20 Prof. Donkersloot. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Boksreportage. 18.15 Gramofoon. 18.30 Nederlanadse strijdkrachten. 19 00 Radiolympus. 19.30 Stradiva-sextet. 20.06 Actualiteiten. 20.15 ,,1' Invitation a la danse". 20.45 Cabaret Chiel de Boer. 21.10 Allerlei. 21.15 Andres Segovia, gitaar 21.35 „De kopermijn". 22.20 „Er was eens". 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM O, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00. 9.30. 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.15 Gramofoon. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Gramofoon. 10.00 Hoogmis uit Kerkrade. 11.30 KRO-trio. 11.55 Gramofoon 12.15 „In "t Boeckhuys". 12.30 „Het orkest zonder naam". 13.40 Apologie. 14.00 Gooise Kring. 15.45 Katholiek Thuisfront. 15.55 Gramo foon. 16.00 Vespers. 16.40 Gramofoon. 17.00 Jonge- rendienst uit Amersfoort. 18.30 Albert Schweitzer (orgel). 19.00 Psalmen van Sweellnck. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 Gramofoon. 19.55 Voetbal 20.12 De gewone man. 20 20 „Een ladder heeft sporten". 2120 „De Zilvervloot". 22.00 Gramo foon. 22.10 „Hoe de Van Rooyens "t rootein". 22.15 Avondgebed. 22 45 Katholiek nieuws. 22.50 Ne derlands kamerkoor. 23.30 Werken voor strijk orkest. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7 30 Gramofoon. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gramofoon. 10 30 Korte ge sprekken van vrouw tot vrouw. 10.35 Zlgeuner- mulzek. 11 00 Op de uitkijk. 11.15 Gramofoon. 12.00 The Skyrnasters. 12.33 „In 't spionnetje". 12 36 Gramofoon. 13.15 Virtuoso sextet. 13.50 Pierre Palla en Liselotte Jacobl. 14.20 „Wat gaat er in de wereld om". 14.35 Bernard Adolfs (bari ton) en Cor v. Boven (plano). 15.00 Bonbonnière. 16.15 De meneer en de kioskjuffrouw. 16.30 Hoogtepunten In de opera. 17.15 Gramofoon. 17.30 Voor de padvinders. 17.45,.Het rijk overzee". 18.30 Nederlandse strijdkrachten. 19.00 En nu naar bed 19 05 „De wereld spreekt tot u" (Zwitser land) 19.30 Dr. Peter van Anrooy. 19.45 Minister Drees over de nationale monumenten-actie. 20 OS Fadioscoop. 22.15 Herdenking Mendelssohn. 23.15 Jazz-muzlek. 23.46 Piano (gramofoon). HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7,00. 8.00. 13.00, 19 00. 20.00 en 22 30 uur Nieuws. 715 Gramofoon. 8,45 Een woord voor de dag. 8.15 Slonsliederen. 9.15 Voor jonge zieken. 9.35 Vragen aan voorbijgangers. 10.05 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.15 Oude en nieuwe schrijvers 11.35 Gramofoon 12.33 Metropole orkest. 13.15 Scala-sextet. 14,00. Voor de scholen. 14.30 „De varianten", 15,15 „Alma Musica". 16.00 Bijbel lezing. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 „Onbekende kamermuziek voor blazers". 17.45 „Hollandla- sextet". 18.15 Sportrubriek. 18.30 Gramofoon. 19.15 Onder de Leeslamp. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Gramofoon. 20.15 Radio Phitharmonisch orkest. 21 15 „De grote stad" 21.35 Klanken uit Zwit serland. 22 00 Cursus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Quintet in A. K.V. van Mozart. 23.30 Gramofoon- VERLOVINGSRINGEN *2 ijfofkQ Een kleine zaak met een grote keuze GR. HOUTSTRAAT 49. TIL 20049, HAARLEM De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week cte na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijk Marine: mar. 3de kl. z. m„ J. J. G. M. Crousen uit Heerlen, gesneu veld t.g.v. noodlottig ongeval 30 October 1947. Korp. mar. J. S. A. Kop-Jansen uit Haarlem. Overleden 2 November 1947. Koninklijke Landmacht: sold. Ie kl. F. D. Baas van 1-4 R.I.. afkomstig uit Haar lem. Gesneuveld 3 November 1947 te Tji- kandang. Sold. Ie kl. W. Boll van 12e Genie veldcompagnie, uit Gouda. Gesneuveld 1 Nov. 1947 te Bendoengan. Korp. J. Bonge- naar van 4-10 R.I. uit Amsterdam. Gesneu veld 29 October 1947 te Paboewaran. Sold. F. Hoekstra van 7 R.S., uit s-Gravenhage. Gesneuveld 1 November 1947 te Baroe. Sold. H. C. Krijnen van 1-3, R.I., afkomstig uit Oosterhout. Gesneuveld 2 November 1947 te Kalipoetjong. Kapt. H. Punter van 3-11 R.I., afkomstig uit Nijmegen. Ge sneuveld tussen 23 October en 3 November 1947 na vermissing. Sold. H. P. Reudink, van 1-1 R.I., uit Lochem. Gesneuveld 31 October 1947 nabij Tigaras. Sold. Ie kl. A. Smits van 1 reg. Jagers, afkomstig uit Utrecht. Gesneuveld te Pasar Oesang dd. 24 October 1947. Sold. B. H. Smits van 12 Gennie Veldcomp., afkomstig uit Culem- borg. Gesneuveld 1 November 1947 te Bendoengang. Serg. H. A. Swinkels van 3-2 R.I., afkomstig uit Beek en Donk (N.B.). Gesneuveld 31 October 1947 te Tjikoewit. Sold. A. de Vos van le mitr. bat. 7 Dec. div., afkomstig uit Sneek. Gesneu veld 30 October 1947 nabij Kampong Sa- dang. Korp. J. H. te Wiericke van 4-10 R.I., afkomstig uit Hengelo. Gesneuveld 29 Oc tober 1947 nabij Paboewaran. Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Br. Ind. sold. 2e kl. inf. Alegapan, uit Ned.- Indië. Gesneuveld 28 October 1947. Sold. 2e kl. genie F. J. Carli uit Ned.-Indië. Ge sneuveld 1 November 1947 te Bandoengan (W. Java). DONDERDAG GESNEUVELD. Officieel is gemeld, dat volgens de tot dusver ontvangen berichten op 6 Novem ber vijf Nederlanders zijn gesneuveld en zeven gewond. Op West-Java hebben in de grensgebie den nabij Tjisaoek en Leuwiliang scher mutselingen met republikeinse strijdtroe pen plaats gehad. N. V. V. RICHT ZICH TOT DE TWEEDE KAMER Naar aanleiding van de indiening van een wetsontwerp voor de berechting van de economische delicten heeft het N.V.V. een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin het zijn in stemming met dit wetsontwerp te kennen geeft. Het N.W. wijst er op, dat de eco nomische criminaliteit de kanker onzer na-oorlogse maatschappij is en dat een werkelijk effectieve bestrijding daarvan tot nu toe niet tot stand is gekomen. Immers, het is niet voldoende, dat de opsporingsambtenaren er van tijd tot tijd in slagen, enkele grote schandalen op het spoor te komen en de overtreders hun ge rechte straf te doen ondergaan. Het gaat er om, een zo effectieve opsporing tot stand te brengen, dat belangrijke schan dalen niet of hoogst zelden kunnen voor vallen. Slechts dan zal ook bereikt kunnen worden, dat de publieke opinie haar volle gewicht in de schaal werpt. Zolang de op vatting blijft heersen, dat eigenlijk een ieder zwarthandelaar in zijn nering is. zal van een werkelijke afdoende bestrijding van de economische criminaliteit geen sprake zijn. Het N.V.V. spreekt vervolgens het ver langen uit, dat het wetsontwerp zal wor den aangevuld met afzonderlijke bepalin gen voor de voorkoming van economische delicten. In het bijzonder op economisch gebied moet ook ingegrepen kunnen wor den, daar, waar gevaar voor overtreding aanwezig is. al moge niet bewezen kunnen worden, dat zodanige overtreding inder daad plaats vindt. Het N.V.V. verlangt de invoering van een tippel verbod ter bestrijding van de zwarte handel, waardoor aan ambtenaren van politie de bevoegdheid kan worden gegeven om bepaalde personen te verbie den, zich naar bepaalde plaatsen te bege ven, of hen te verbieden, zich vandaar te verwijderen, wanneer zulks in het belang van de voorkoming of opsporing van eco nomische delicten noodzakelijk is. Voorts meent het N.V.V., dat er een be paling moet zijn, die aan handelaren de verplichting oplegt, voor verkoop bestemde goederen overeenkomstig goed koopmans- gebruik ook inderdaad te verkopen. Verder wil het N.V.V. een gebod van pu blieke levering mogelijk maken en/of zichtbare opslag in geval van bijzondere schaarste aan bepaalde artikelen. Met pu blieke levering wordt bedoeld, dat bij af levering van dergelijke artikelen aan een winkel aan de buitenzijde van het perceel moet worden medegedeeld het tijdstip van aflevering, soort en hoeveelheid der afge leverde goederen en het tijdstip, waarop tot verkoop zal worden overgegaan. Zicht bare opslag houdt in, dat in winkels en dergelijke inrichtingen bepaalde aangewe zen artikelen zodanig moeten worden op geslagen, dat het publiek de voorraad in ogenschouw kan nemen. Het N.V.V. verheugt er zich over, dat het opleggen van voorwaardelijke vrij heidsstraffen bij alle economische delicten mogelijk wordt gemaakt. Men bepleit ech ter, in het wetsontwerp de mogelijkheid op te nemen, dat het toezicht op econo mische delinquenten niet aan de gewone reclasseringsorganen, maar b.v. aan het directoraat-generaal voor de prijzen of de centrale dienst voor de economische re cherche kan worden opgedragen. Tenslotte dringt het N.V.V. er op aan, bij de publicatie van vonnissen een korte en duidelijke omschrijving van de straf baar verklaarde handeling op te nemen, zodat het publiek zich uit de publicatie ook inderdaad een beeld van de zaak kan vormen. Parijs 1947 Ceen brood, geen water, wel vuilnis en stakingen Donderdagavond hebben de arbeiders uit de grote meelfabrieken van Corbeil, die voor een groot deel de Parijse bakkerijen van meel voorzien, besloten in staking te gaan. De staking zal echter niet eerder van kracht worden dan nadat in andere meel fabrieken door geheel Frankrijk stem mingen hebben plaats gehad. De aankondiging van deze nieuwe drei gende staking heeft er niet toe bijgedra gen het leven in de Franse hoofdstad, waarvan de straten nu reeds in geen drie dagen zijn geveegd en het huisvuil niet wordt afgehaald als gevolg van de staking der arbeiders in de reinigingsdienst en waar de druk op het leidingwater ook al sterk aan het verminderen is ten gevolge van de waterleidingstaking, te veraange namen. De staking van de waterleidings employés heeft zich thans ook uitgebreid tot het Marne-departement. (U.P.) te drukken. Van een natuurlijke prijsdaling als gevolg van grotere productie of kleinere consumptie is nog geen sprake en de thans door cgering gewenste prijsverlaging van gemid deld 5 'Zo, waarbij Philips als gangmaker optreedt, draagt dan ook in zoverre een kunstmatig karak ter, dat zij niet een gevolg is van een lagere kostprijs van producten en fabrikaten, doch van een kleinere winstmarge. Men zal nu moeten afwachten of de Neder landse Industrie de regeringspolltlek op dl punt vrijwillig zal volgen waarop blijkbaai gerekend wordt ondanks de bezwaren, welke er tegen worden ingebracht. Van regeringszijde wijst men op de grote winsten, welke thans in vele bedrijven worden behaald, doch die r het oordeel der bedrijfsleiders noodzakelijk zijn voor de heropbouw en de vernteuv ing van productie-apparaat. In dit verband is men teleur gesteld over het afwijzend antwoord der regering op het verzoek zich. ln navolging van België, bij afschrijvingen op vervangingswaarde te mogen baseren, hetgeen aan de innerlijke versterking der ondernemingen ten goede zou komen. Maar hoe dit zij, het is te hopen dat ni; regering zich ten aanzien van de economische politiek duidelijk heeft uitgesproken, het daar mee beoogde doel, namelijk de handhaving van de arbetdsvrede moge worden bereikt, omdat het deze arbeidsvrede is, welke ons land, bij al de moeilijkheden welke er zijn te overwinnen, op vele andere landen een voorsprong geeft. Recente waarnemingen hebben aangetoond dat de arbeidsproductiviteit hier, hoewel zij haar voorloorlogs niveau nog niet heeft bereikt, hoger is dan in de omliggende landen, met name dan in Engeland, waarvan het resultaat is dat Nederlandse export dit Jaar vermoedelijk een bedrag van f 1800 millioen zal bereiken, men het voor 1948 zelfs op f 2400 millioen durft schatten hetgeen een belangrijke vermindering van het deviezentekort zou betekenen, dat door dr. Hirschfeld voor 1947 op S 690 millioen en voor J948 op 622 millioen wordt geraamd. Hier en daar meende men dat de ook deze week kleinere vraag en het grotere aanbod op de Amsterdamse aandelenmarkt met de actie voor prijsverlaging verband houdt, maar meer aa nemelijk is dat het de aangekondigde en nog verwachten emissies zijn, welke enige terug houdendheid veroorzaken. De toeneming der bankbiljettencirculatie met f60 millioen wijst er wel op dat het inflatie-proces in ons land nog niet gestuit is, al is de toeneming van de gelds omloop de laatste maanden niet bepaald veront rustend groot. Van veel belang ls dat de Neder landse Industrie en handelsondernemingen blijk geven van activiteit en ondernemingsdurf er dat ook een niet gering deel der Indische cul- tuurbedrijven zich begint te herstellen en de export van producten heeft hervat. Ook de nieuwe emissies van deze week Zuid-Afrikaans Handelshuis en Noord-Europese Houthandel duiden op een bedrijfsexpansle. welke weliswaar veel geld vraagt, doch aan het economisch welzijn van ons land bevorderlijk zal kunnen zijn. Spoorwegpersoneel zorgde voor 4.000 bomen op Walcheren Op de boomplantdag op Walcheren heeft de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander aan de stichting „Nieuw Walche ren" een chèque aangeboden van 10.000. Deze chèque is aangeboden namens het personeel der Spoorwegen, dat dit bedrag heeft bijeengebracht. Vierduizend bomen zullen daarvoor op Walcheren worden geplant. VOETBALOVERZICHT Voor de eerste klas-clubs uit Kennemerland aan belangrijke wedstrijden op het programma In district I krijgt VSV bezoek van Ajax en er zal fel gestreden worden in het Beverwijkse Sportpark. Winnen de IJmuidenaren, dan heb ben zij een voorsprong van drie punten op de Amsterdammers. Maar Ajax zal zich terdege in spannen, om de achterstand in te lopen. Haarlem trekt naar Zeeburgla. dat na eer zwak begin niet meer geslagen is. De roodbroe- ken staan dus voor een zware taak. In het Noor der Sportpark te Haarlem komen de leidende ploegen van district II. EDO en DFC tegenovei elakar. Twee ploegen met een verschillend speltype binden de strijd aan. Mogelijk zegeviert het systeem van de Haarlemmers. Stormvogels speelt ln Delft tegen DHC, dat de punten dringend nodig heeft. Een gelijk opgaan de strijd is te verwachten. RCH krijgt in Heemstede bezoek van het Leidse UVS, dat geen onbekende is. omdat het heeft deelgenomen aan het tournooi om de Zil veren Molen. Wij rekenen op een overwinning voor de thuisclub De Kennemers zal het in Den Haag tegen VUC niet kunnen bolwerken en Vel- sen krijgt in Sliedrecht gelegenheid zich te her stellen na de twee nederlagen. In de derde klas staat de ontmoeting Terras vogels—Zaandijk in het middelpunt der belang stelling. HFC zal veel moeite hebben op eigen terrein met Beverwijk. Zandvoortmeeuwen krijgt De Meteoor op bezoek, dat de beste kansen heeft op het kampioenschap. Dammen Om het kampioenschap van Noordholland Twee ploegen der groepen A en B van dt hoofdklasse-competitie 1947/48 In district Noord- holland zullen deelnemen aan de demi-finale om het hoofdklasse clubkampioenschap van Neder land. De demi-finale, die ln een halve compe titie zal worden verspeeld, zal uitmaken, welke vereniging het district Noordholland in de eind strijd tegen de overige provinciale clubkam pioenen zal vertegenwoordigen. Hoewel de eind standen der hoofdklasse-afdelingen in district Noordholland nog afhankelijk zijn van enkele arbitraire beslissingen, is het toch vrijwel zeker, dat aan de demi-finale zullen deelnemen „Jozef Blankenaar" (Amsterdam), Haarlemse Damclub, „IJmuiden" en „Gezellig Samenzijn" (Am sterdam). Voor de hoofdklasse-competitie speelde de R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" (Heem stede) tegen de Haarlemse Damclub II. De H. D. C.-reserves wonnen met 12—8. 95. Ja, de mist was opgetrokken en nu werd het ook duidelijk waarom Kraan zoveel benzine had gebruikt zonder op te schieten. Want aan zijn machine was een kabel bevestigd en aan die kabel hing het toestel van Oehoe! Je begrijpt, dat Kraan kwaad was! Wat hij precies riepkan ik niet vertellen, maar veel moois was het niet! „Jullie denken zeker, dat je op die manier de wedstrijd kunt winnen!" riep hij tenslotte. „Maar dat zal je niet glad zit ten! Ik zal mijn beklag doen! Ik zal jullie laten schrappen!" Als je dat doet, dien ik een aanklacht tegen je in, omdat je onze propeller hebt afgevlogen!" riep Oehoe. „En in brand geschoten heb je ons ook nog! Dan word je niet alleen geschrapt maar je gaat de gevangenis in! Houd dus je mond maar!" Kraan zweeg. Hij trok zijn hoofd terug en begon te dalen, terwijl Oehoe met het restje benzine, dat hij ge. spaard had, snel omhoog steeg. „We halen het net, leerling!" zei hij „Het was een goed idee van je om ons le laten slepen! Werkelijkik ben tevreden over jel" Ik wandelde prins-heerlijk door een heerlijke Novemberdag. Zon op het water, zon op het land, zon op de bruggen en de bomen en op alle torens aan de horizon. Een waar wonder, dat ge dit in November nog genieten kunt. Ik was maar in een bus gestapt en heb mij ergens midden in de weilanden laten afzetten. Een dood-eenvoudig avontuur, te simpel om er een pen voor op papier te zetten, wanneer ge daar vooruit over den ken zoudt. Maar teruggekeerd naar het lauwe pot kacheltje en een kamer, die vroeg duistert, omdat het, ondanks die zon vanmiddag, toch November is, overweegt ge. dat zo'n kleine wandeling, die zo gewoon is. eigen lijk tot de beste dingen van het leven be hoort en dat ge er zo blij van geworden zijt als vele veel-belangrjjker dingen u niet kunnen maken. Want eigenlijk zijn er weinig dingen zo goed en zo zuiver als maar alleen door de wereld te gaan met de torens van de stad in het verschiet en de geur van de aarde in uw ziel en de blinkende Novemberdag in uw hart: de stilte, die de grootste wijs heid is, die de mens geschonken krijgt. Er was een smalle landweg, niet zeer avontuurlijk in zijn rechtheid en niet zeer romantisch, zo kalm als ge die belopen kunt langs een brede, klare, rechte sloot. Maar soms was er een witte brug. waar dan altijd een groepje bomen bij staat om er iets moois van te maken. Er was een molen, zo stoer en breed en de wieken in zulk een weids gebaar naar de strakke, blanke hemel die over deze wereld stond op deze middag, dat ze iets menselijks kreeg. Een reus in het land, die vol ver voering zijn armen ophief naar de onein digheid. De molenaarshond blafte driftig tegen de vreemdeling en dat was het enige geluid in de stilte. Zo loopt gij voort door de wijdheid, die zo eigen is omdat zij van het eigen land is en zo vreemd omdat ge gewoon zijt aan het misbaar van de stad. Gij komt langs een boerderij. De zon blinkt in de ramen en er staan wat ver- moeide bloemen in haar laatste uur van het jaar. Een oude man staat in de deur. Gij wisselt een groet, omdat wij beiden de enige mensen zijn in de wereld. Er is dan geen mogelijkheid, dat ge elkaar niet goeiendag zoudt zeggen. En zo gaat het pad nog een uur de verte in. Gij hoort de eigen voetstappen en het kloppen van het eigen hart. Soms stijgt een vogel naar de hemel. En een koe heft de kop en kijkt u aan zonder verbazing. Dan komt gij weer op de hoofdweg om in de bus naar de stad te gaan. Een korte wandeling zoals gij er duizend hebt gemaakt. Geen pen-op-papier waard. Maar toch, voor de man uit de stad, een klein avontuur, omdat zij op deze won- derbaarlijk-klare Novemberdag de stilte bracht, die voor een steeds hart altijd vreemd en geheimzinnig blijft. En de klaar heid, die een mens niet missen kan om wijs te blijven in de tomeloze vaart van een leven tussen mensen, die niet groeten wanneer ge langs hen gaat. ELIAS. Korfbal Oosterkwartier kan voorsprong vergroten Voor a.s. Zondag is vastgesteld de zeer be langrijke wedstrijd Oosterkwartier—Groen Geel. Immers beide twaalftallen zullen moeten uit maken, wie naar de eerste klasse zal promove ren. Momenteel is de stand: gesp. gew. gel. verl. pnt, Oosterkwartier 8 7 1- Oosterkwartier heeft dus een voorsprong van twee punten, die het door thans te winnen tot vier kan vergroten. Doch om dit te bereiken, zal er beter gespeeld dienen te worden dan tegen Sport Vereent. Verder vraagt Sport Vereent- ZKV de aandacht. Mocht Sport Vereent deze verliezen, dan vrezen wij het ergste. Doch Hanekroot c.s. zullen het gevaar niet laten komen! Aurora ontvangt thuis DVD en wint. Watervliet zal het tegen Amstelodamum veel lastiger hebben. Een gelijk spel zou ons mee vallen. Oosterkwartier 2 ontvangt reeds om 12 uul Blauw Wit 2 en zal de punten wel aan de Am sterdammers laten, evenals Animo Ready, dat Victoria ontvangt. Tenslotte gaat Aurora 2 het zwakke Swift 3 en kan winnen. Zelfs geen hondenslager. Voordat een journalist op een bijeenkomst van oorlogsveteranen uil Arkansas generaal Eisenhower een vraag kon stellen, riep Eisenhower uit: „Ik heb geen zin in de politiek te gaan. Ik ben nergen» candidaat voor. Noch voor hondenslager, noch voor president der Verenigde Staten". Staking in Savoy. In het luxe Savoy-hötel in Londen is Donderdag een staking begonnen, welke zich naar verluidt tot andere höteli uitbreidt. Al aeze hötels zijn thans in verband met het huwelijk van Prinses Elizabeth vol geboekt. Stakingsposten die alle ingangen van het Savoy-hötel blokkeerden, droegen borden met het opschrift: „Staakt de vak vereniging staat achter u". Geen kalkoenen. In een van de clandestien» levensmiddelenwinkels in Berlijn kwam de zer dagen een klant binnen, die om kalkoen vroeg. De winkelierster zei: „Wij hebben geen kalkoenen, maar wel kippen, ganzen, varkensvlees, eieren, koffie, thee. boter, sui ker. rundvlees en uien". De klant besteld* toen twee pond boter, een half pond koffie, tien eieren, een half pond varkensvlees, een pond suiker, een half pond cacao, een blik ananas en een pakje sigaretten. Dat kostte bij elkaar 1422 Mark. Satelliet. Vasll Kolarof, president van Bulgarije, heeft in een radiorede ter gelegenheid van dl dertigste verjaardag van de Russische Octo- berrevoluUe verklaard, dat vriendschap mei de Sovjet-Unie het hoofddoel van de Bul gaarse republiek is. „De meerderheid der Bulgaarse bevolking staat zonder voorbehoud achter de bevolking der S. U.'\ aldus Kolarof, Korte vrilheid. De eerste minister van India, Pandit Nehroe, heeft gezegd dat India „van alle kanten" aan gevaren bloot staat. Hij waarschuwde het volk, dat de vrijheid „vïn korte duur zou kunnen blijken te zijn". Dl regering van India, aldus de premier, heelt reden om aan te nemen, dat reeds veil maanden geleden voorbereidingen zijn ge troffen voor de inval In Kasjmir. „De aan vallers hebben moderne wapens en staan onder bevel van officieren uit het leger van Pakistan" zei iiij.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2