boeken De bond van bloembollenhandelaren herleefd SCHOENEN CITY TAX nv. TELEFOON 16.112 Prijsverlaging St. Nicolaas Van lüeeit Jd5 f 2L Schildersbedrijf Fa. JAN DUURSMA „Schakel" moN\ COSMISCHE WIJSBEGEERTE „BAARS", Raamvest 29, Tel. 14810 Gebr.v.Brerierode ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DACBIAD '4 Exporteurs willen weer zelf aan het stuur zitten In verschillende vakgroepen en kringen van industrie, handel en bedrijf wordt net streven zich te bevrijden van de overheids bemoeiingen sterker. Dit geldt ook voor de exporteurs van bloembollen. De Bond van Bloembollenhandelaren is een organisatie die meer dan een halve eeuw bestaat. In de oorlogsjaren is hij even wel ondergegaan in het Bedrijfschap, dat een ondervakgroep stichtte voor expor teurs. Na de bevrijding werd die stand van zaken gecontinueerd. Het keurslijf van overheidsbemoeiing kon ons zo vertelde de heer Tom van Waveren te Bennebroek niet voldoen. Wij weten ons nu een beetje zetbaas van de overheid in ons eigen bedrijf en dat geeft geen bevrediging. Wij willen weer vrij zijn zoals vroeger, zelf weer de leiding van onze zaak in handen hebben. Vandaar dat de actie om onze oude bond te doen herleven veel bijval vond. Wy heliben dezer dagen een goed geslaagde vergadering te Haarlem gehou den, waarbij dit plan veel instemming verwierf. Wel waren van de 600 exporteurs die er in ons land zijn, nog slechts 200 aan wezig, maar die 200 verzorgen niet minder dan 80 procent van onze bloembollen export. Het is aan te nemen dat de ondervak groep voorlopig zal blijven bestaan voor de regeling van de administratieve dingen die aan de uitvoer vastzitten, maar als handel en export weer eens vrij zullen zijn, zal zij wel verdwijnen. Wel is meteen vastge legd dat geen bestuursleden van de vak groep zitting mogen hebben in het bestuur van de bond. Het dagelijks bestuur van de bond bestaat uit de heren Kees van Til te Hillegom, voorzitter, Tom van Waveren te Benne broek, vice-voorzitter, Arie Philippo te Sassenheim, penningmeester. Het secre tariaat wordt voorlopig waargenomen door mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. Het ligt in de bedoeling ook in de toekomst Haarlem als zetel van de bond aan te wij zen, gelijk dit ook vroeger was. De heren Van Til en Philippo. die bestuursleden van de vakgroep waren, hebben de consequen tie aanvaard en voor hun functies bedankt. Wij ontveinzen ons niet aldus besloot de heer van Waveren dat wij wel weer stand in den Haag zullen ondervinden, maar zijn toch overtuigd, dat wij tenslotte op medewerking zullen kunnen rekenen. Tot heden werden, als van regeringswege onderhandelingen gevoerd werden met het buitenland over handelsverdragen, afge vaardigden van de vakgroep uitgenodigd daaraan deel te nemen als er kans was op export van bloembollen. Wij rekenen er thans op, dat voor die onderhandelingen afgevaardigden van de bond gevraagd zul len worden. De Bond is overtuigd, evenals vroeger, weer goed te kunnen samenwerken met de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur. Dit is immers ook een vrije orga nisatie, zodat men dan nauw contact heeft tussen kwekers en exporteurs. Zojuist aangekomen Keen beperkte hoeveelheid verkrijgbaar bij: E. FRANKEN Anegang 5, Haarlem Rozenstraat 49, DAG EN NACHT Lezing over Afrika voor de reisvereniging Hoewel de leden van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Reisvereniging in groepsverband geen reizen zullen maken tussen de keerkringen van Afrika". Voor Donderdagavond toch grote belangstelling voor de bijeenkomst in de tuinzaal van het Concertgebouw, waarop mr. Th. Regout een inleiding hield over „Zwerftochten tussen de keerkringen van Afrika. Voor de oorlog heeft de heer Regout tochten gemaakt naar Afrika en toen de gelegen heid na de bevrijding er weer was, is hij er opnieuw op uitgetrokken. Via Algiers reisde hij door de Sahara naar de West kust en vandaar trok mr. Regout met zijn echtgenote naar de Belgische Kongo. Mr. Regout heeft een aantal prachtige kleurenfilms opgenomen, die de belang stelling trokken door de schoonheid van' de streken, waar het echtpaar gezworven heeft. Hulp aan Nederlandse kinderen in Duitsland Van de Nederlandse Vereniging „Neerlon.- dia" In Leverkusen kwam bij het voormalig bestuur van Volksherstel Haarlem een drin gend verzoek binnen om schoeisel en de aller noodzakelijkste kleding voor 100 kinderen van Nederlandse oudere, die zich reeds vele jaren vóór de oorlog ln Duitsland vestigden en die nonder uitzondering goede vaderlanders zijn. Gezien de noodtoestand ln Duitsland kan men gerust aannemen, dat het daar met dui zenden Nederlandse kinderen slecht gesteld Is. reden waarom de leden van het vroegere bestuur (de heren P H Borghouts. Ds G H. Brandt, M D. Eickhotz-de Wijs. Mr J H. Eke- ring. W van Llemt Jr R G. Mulder. Jhr J. Th van Spongier en Mr. Th. A. Wesstra). zich tot hun medeburgers wenden met de vraag, om hier te helpen aan het allemodigste. Ieder, die zijn plicht verstaat om als Hol lander landgenoten ln de vreemde te helpen zal dit Initiatief kunnen waarderen en met een daad beantwoorden Gelden kruinen gestort worden bij de Rot terdamse Bank N.V Haarlem. De U. V, V. Is bereid gevonden om allerlei goederen in ont vangst te nemen. NOORWEGEN—NEDERLAND. De landen- Wedstrijd tussen de voetbalploegen van Noor- wégen en Nederland Is vastgesteld op Woensdag 26 Mei a.s. Ie Oslo. Er zal geen tweede ontmoe ting in een der Scandinavische landen worden uitgeschreven. DE BOOT-RACE OXFORD—CAMBRIDGE. - De historische boot-race tussen de universltel's- oloegen van Oxford en Cambridge» zal ln 1948 •liet. zoals gebruikelijk, op een Zaterdag plaats hebben doch op Woensdag 24 Maart. „Zie ik je vanavond nog?" Cabaretrevue in Rembrandt Het „Theater Plezier" doet zijn naam eer aan. want de cabaretrevue „Zie ik Je vanavond nog", welke het deze week ln het Rembrandt-theater len tonele brengt, schenkt de toeschouwers ruim drie uren van uitbundig vermaak. Men kent Toon Hermans en de zijnen natuurlijk reeds van de vele radio-uitzendingen, maar dit mag voor niemand een beletsel zijn om ook eens persoon lijk kennis te maken niet de zeven vrouwelijke en vijf mannelijke leden van dit gezelschap. En dan moet direct gezegd worden, dat Toon Her mans wel het grootste deel van het succes voor zijn rekening neemt. Hij is een zeer veelzijdig artist, die door een werkelijk geestige confé rence. door alleraardigste liedjes in het genre- Louls Davids en door vlot spel in grappige een- aetertjes voortdurend de lachers op zijn hand heeft. En wanneer hij gesecondeerd wordt door Wiesje Bouwmeester in de vermakelijke schets jes als „Het Kusinstituuf en het „Huwelijks bureau „De Lijmpot", dan moet men wel een heel grote Nurks zijn, als men het niet uitgiert van de 'ach. Ook de grappenmakerij over de U.N.O. en het griezelige avontuur van Paul Vlaanderen zijn nummers, die geweldig inslaan en als sol daat Jansen alias Toon Hermans onder de klap perboom een kostelijk décorstukje van Joop Geesink zijn visie geeft op het Indonesisch vraagstuk, ontketent hij ware applausorkanen. Scholten en Van 't Zelfde, de bekende zangers van vrolijke liedjes met hun kostelijke mimiek, de Tiynneysgroeop met kleurige danspar.tomimes waarvan vooral de avonturen in sprookjesland en de pianoles genoemd mogen worden, de lied- jes-met-een-ernstige-achtergrond van Andrea van Domburg, de begeleiding van Peter Kellenbach en de décors van Joop Geesink maken deze caba- retrevue tot een aantrekkelijk geheel, dat op hoog peil staat en dat, als goede wljn.-verder geen krans behoeft. Jaarvergadering Rode Kruis Onder voorzitterschap van de heer Ch. E. Visser, is in het Rode Kruis gebouw de jaar lijkse ledenvergadering gehouden van de afde ling Haarlem en Omstreken van het Neder landse Rode Kruis. Het Jaarverslag, waarin opgenomen zijn ge gevens over de afdeling Sociale Zorg. Infor mat-le. Secretariaat. Helpster- en Transport- colonne. Bloedtransfusiedienst. Parkherstel- lmgsoora en Sanatorium te Santpoort, werd uitgebracht door de secretaris, de heer B. F. Enschede en goedgekeurd, evenals het verslag van de penningmeester. Mr. A. E. C. de Groot van Embden. In de samenstelling van het beatuur kwam geen wijziging. Het aantal leden bedroeg aan het eind van 1946 24.841 Het Bestuur sprak de wens uit, dat dit aantal door intensieve propaganda nog zou toenemen. Benoeming der brandweer- vrijwilligers aanstaande Naar wij vernemen is de benoeming van de leden van het corps der Haarlemse vrij willige brandweer door het gemeentebe stuur in de loop van de volgende week te verwachten. Zodra hun benoeming afge komen is, zullen zij een begin maken met de oefeningen. Briileglazen Voor briileglazen en brilmonturen is een nieuwe prijsregeling afgekondigd, die voor de glazen een prijsverlaging betekent en voor dé monturen nieuwe marges vaststelt. Aan ieder ziekenfondslid, dat een door het ziekenfonds afgestempeld recept of een door het ziekenfonds afgegeven ander schriftelijk bewijs kan overleggen, moet op de door opticiens berekende prijzen een korting van 20 pet. worden verleend. Even tuele, door de ziekenfondsen aan hun leden uit te keren bijdragen worden hierbij niet in aanmerking genomen. De opticien mag voor het bijslijpen der ruw geslepen briileglazen tot het gewenste model, het facetteren van de rand, het pas klaar maken en het inzetten in het montuur geen extra kosten in rekening brengen. Bij brilmonturen is het aanmeten en het geheel pasklaar afleveren bij de prijs inbe grepen. De kosten van deze bewerkingen, evenals het breukrisico moeten uit de bruto winstmarge van de opticien worden bestre den, aldus deelt de persdienst van het mi nisterie van Economische Zaken mede. Meubelen De handelsmarges voor meubelen, waar over met het bedrijfsleven geruime tijd be sprekingen zijn gevoerd, zijn nu definitief vastgesteld. De verlaging met tien procent van de fabrikantenprijs, welke enige tijd geleden werd ingevoerd, zal nu ook in een prijsverlaging met tien procent voor het publiek tot uitdrukking kunnen komen. Daarnaast worden maatregelen overwogen opdat voor het grootste deel meubelen in de laagste twee prijsklassen zullen worden geproduceerd. Het betreft hier meubelen in de prijsklasse 330600 gulden voor een huiskamer en van 350630 gulden voor een slaapkamer. Nationale feestdag in 1948 Naar wij vernemen heeft de Stichting van de Arbeid bij de vakbonden advies ingewonnen over het voornemen, de natio nale feestdag in 1948 te doen beginnen des namiddags te vier uur teneinde te voor komen dat de productie nadeel van deze feestdag ondervindt en eveneens om moei- l;ikneden met snipperdagen te ondervan gen. Auto contra tram Op het Plein had gisteravond een aanrijding plaats tussen een vrachtauto bestuurd door een chauffeur uit Castricum komende uit de richting Heemstede en een tram komende uit de rich ting Amsterdam. De bestuurder van de vracht auto moest remmen voor de naderende tram. waarbij door het breken van de olieleiding de oliedrukremmen defect raakten. De bestpurder trachtte door vol gas te geven en de verkeersheuvel op te rijden een aanrij ding te voorkomen, doch de achterkant van de vrachtauto raakte nog juist de voorzijde van de tram. Van de tram werden beide koplampen af gerukt De vrachtauto kreeg geen schade. Salarissen rijksambtenaren Nog geen beslissing over een verhoging Naar aanleiding van geruchten, dat de salariscommissie ad hoe accoord zou zijn gegaan met een salarisverhoging van tien procent voor de rijksambtenaren deelt men ons mede. dat de salariscommissie op het voorstel van de centrale van verenigingen van personeel in 's rijksdienst, de salaris sen met ruim 10 pet. te verhogen en over 1947 een maand salaris ineens uit te keren, nog geen beslissing heeft genomen. Nieuwe rantsoenbonnen voor textiel Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 1 November rantsoenbonnen voor textiel van nieuw model in gebruik zijn genomen. Deze nieu we bonnen zijn uitgevoerd in de kleuren blauw-grijs met oranje (waarde 1 punt) en blauw-grijs met groen (waarde 10 pun ten). De opdruk is in groene letter uitge voerd. In de linkerbovenhoek bevindt zich de letter D gevolgd door een getal. Deze bonnen zijn evenals de thans in omloop zijnde bonnen der C-serie tot nader aan kondiging geldig. Justitie pakt suikerdïeven streng aan Enige tijd geleden hebben wij reeds ge meld, dat de Justitie korte metten maakt met hen, die zich schuldig maken aan fa- brieksdiefstallen, in het bijzonder met de arbeiders, die suiker smokkelen uit de suikerfabriek te Halfweg. Vrijdagavond werd weer een viertal werknemers bij dit bedrijf op heterdaad betrapt. Zij werden Zaterdagmorgen voor de politierechter geleid, die hen tot ge vangenisstraffen variërende van veertien dagen tot twee maanden veroordeelde. Zij werden prompt ingesloten om hun straf uit te zitten. Eén van hen moest op formele gronden worden vrijgesproken. Bakfiets te water Gistermorgen reed een I8-Jar!ge Jongeman met een bakfiets op de lange Herenvest in de rich- j ting van de Amsterdamse brug. Doordat de pen, j waarmede de bakfiets bij stilstand om om- zwaaien ie voorkomen, aan het frame wordt j vastgezet, naar beneden viel. kon de bestuurder de bakfiets niet meer wenden en reed hij het water van de Herensingel in. De jongen kon op eigen gelegenheid uit het water komen, waarna de bakfiets met behulp van omstanders op het droge werd gebracht. NACHTDIENST APOTHEKEN Firma Loomeyer, Barteljorisstraat 11. telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11793 Teyler-apotheek. Teylerplein 79. telefoon 17846. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206 Heemstede, telefoon 28320. Toneel „Per luchtpost" We zitten nu al goed twee maanden in het nieuwe seizoen en nog steeds prolon geert Het Vrije Toneel de vertoningen van liet heerlijk-dwaze blüspel „Per Luchtpost" dat zo langzamerhand, om het zo eens te zeggen, een tweede jaargang op onze plan ken beleeft. Gisteravond waren het de Haarlemse leden van de Nederlandse To neelunie die door de dames Sara Heyblom, Myra Ward, Lies de Wind. Asta Lee en de heren Cor Ruys. Jan Teulings, Eric van Ingen en Wim-van den Brink bijna drie uur onafgebroken aan het lachen werden gehouden, de pauze buiten beschouwing gelaten. Omdat ik daartoe was uitgenodigd, heb ik de voorstelling nogmaals bijgewoond. Ik heb mij kostelijk vermaakt, doch er ge beurde niets waarover ik de lezers verslag zou moeten uitbrengen. Er was trouwens een inspecteur van het hoofdbestuur uit Dordrecht over gekomen om te zien of al les goed ging en die vertelde mij tussen de bedriiven door dat het aantal leden zich gestadig uitbreidt, zodat men, in samen werking met de Stadsschouwburg, twee series van viif voorstellingen kan geven. Hij ging reeds voor de pauze weg. omdat hij de trein van 9 u. 53 nog wilde halen. Ik hoop dat hem dit gelukt is. want ik vond hem een aardige man, die er aan mee werkt het. mensdom tegen een door iedere beurs te dragen vergoeding veel en nuttig vermaak te verschaffen. DAVID KONING. cadeaux kunt U beter nu kopen. U heeft ruimer overzicht, koop? rustiger en kunt vlug ger uw keus bepalen. Voor kinderen van 1—6 jaar hebben wij een grote sortering. ook voor Speelgoed Anegang 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 7 Nov. 1947 GEHUWD: 7 Nov.: J. Vos v. Zalinge en M A. De Vries. BEVALLEN van een zoon: 5 Nov J. Zuicam—v. d Weg. 6 Nov E. J. d. Weij— Diependaal. M. M. de Graaff—Belieman, W. G. M. Zeijlemaker—Metselaar. 7 Nov K. d BruinSpijkslra. C. MolenaarWeiland, M. C. PljnakerSlebe. BEVALLEN van een dochter: 5 Nov. D. Spoor—Roode. M. G. Scheelings—v. Boven. 6 Nov. G A. Post—v. d. Maat. E. C. M. Jonck- b'.oedtv. Emmerik. J. J. Damiaans— Men ning 7 Nov. M. E. J. Hen flingGerding. OVERLEDEN: 6 Nov. B. Jansen—Noord hof, 48 j., Hazepaterslaan. J. Rauchbaar. 60 j., Kieverlaan. C. Warmerdam. 74 j.. Vrouwe- hekstraat. A. Zwanenberg, 75 Hasselaers- ple.ii. „Avontuur op Martinique" (Cinema P a 1 a c e). Wie mocht menen dat er van de oorlog niets te merken is geweest op kleine Franse overzeese gebiedsdelen als Martini que, vergist zich. Deze film geeft er ophel dering over: dit kleine eiland der Antillen is het toneel van een zeer gespannen toe stand, waarin de Gaullisten en de Vichis- ten de beide partijen zijn, die elkaar zonder meedogen naar het leven staan. De Vichis- ten hebben de steun van de marine en dus de macht, om door middel van gestapo- terreur de aanhangers van De Gaulle te vervolgen. Dit alles is de achtergrond van een merkwaardig romannetje, dat zich ont wikkelt tussen twee zwalkers op de levens zee, een man en een meisje met uiteen lopende karakters, die elkaar benaderen langs ongewone doch wel interessant-be- schreven wegen. Levenswijs en ongenaak baar is de man, quasi-vampachtig en quasi- onverschillig het meisje de harten van beiden ziin echter warm en gevoelig en zij vinden elkaar met enige moeite ondanks bolsters en stekeligheden. Er zijn enkele duistere zaken in het verhaal, die men ech ter voor lief neemt wanneer men zich kan. verliezen in de uitstekende psychische teke ning. Een filmpje van het nationaal monumen tenfonds in het voorprogramma mag niet onvermeld blijven. „Les visiteurs du soir" (Lux or). Toen de Parijzenaars gedurende de oorlog in lange rijen voor de bioscopen stonden om deze verfilming van een middeleeuwse le gende te zien, hebben de Duitsers zich vaak afgevraagd wat daar toch de aanlei ding voor kon zijn. En de Fransen, die zich van vroeger Marcel Carné's voortreffelijke filmverhalen van de zelfkant der samen leving herinnerden, hebben zich ook wel eens afgevraagd, waarom de grote regisseur plotseling zo'n wending had gemaakt. Als we nu zien. dat er een heel rijtje van der gelijke films is: „La belle et la béte", „L'eternel retour", beide van Cocteau en „Les enfants du paradis", ook van Carné, met nog enkele minder bekende gedurende de oorlog gemaakt, dan treft ons hoe ze alle volkomen van de werkelijkheid af wijken en ware dromen zijn. Dat was het waar het publiek toen naar verlangde: het wilde even de wrede werkelijkheid ver geten, haar ruilen voor een fantasie. „Les visiteurs du soir" De Duivel was de Laatste Gast is niet de beste van haar soort. De geschiedenis van twee handlan- 1 gers van de duivel, die met hun geveinsde liefde een ridderslot in een warwinkel van haat en afgunst veranderen heeft zeker iets dichterlijks en een mooie climax als blijkt I dat de liefde van een vrouw zelfs de duivel te sterk is. Maar de schier eindeloos her haalde tafrelen vol smachtende liefdesbe tuigingen worden de meeste toeschouwers op den duur te machtig. Er zijn mooie din gen in. maar het tempo is te traag en de regisseur had minder moeten trachten ons in de ernst van de zaak te laten geloven. Nu blijft van alle grootsheid alleen teleur stelling over. In het voorprogramma vraagt een kort Nederlands werkje de aandacht voor de verzorging der oorlogsgraven. Het is min der opvallend door zijn beelden dan wel door de suggestieve begeleiding van het geluid. Jammer genoeg verliest het zijn werking doordat het op een ongelukkige wijze gekoppeld is aan een aankondiging voor een komische film. „De Jungle-Koningin" (Spaarne). De schepner van de mannelijke Tarzan, Edgar Rice Burroughs, kan tevreden zijn over de navolging van zijn werk, want de vrouwe lijke Tarzan mag dan over iets minder lichaamskracht beschikken, de avonturen, waarin zij gewikkeld wordt, doen in on waarschijnlijkheid niets onder voor die van de heer Tarzan zelf. De Afrikaanse jungle is dan ook een onuitputtelijke bron voor verrassingen, die de schone Nyoka en haar onafscheidelijke vliegenier evenzovele moei lijkheden bieden bij hun strijd tegen een aantal misdadigers en een misleide inboor- lingenstam. Bij dit alles moet het voor de toeschouwers een' aangename wetenschap zijn, dat de ervaring leert dat zulke films op den duur wel goed aflopen en dat de hoofdpersonen dus practisch onkwetsbaar zijn. Waarmee we overigens de bekoring van deze derde episode niets tekort willen doen. In het voorprogramma wordt de geschie denis van een bankje van duizend verteld in een reeks tafrelen die doen vermoeden dat het een voor-oorlogs bankje geweest moet zyn. vanwege de vele beroering die er om gaande is. „Walvis ln zicht" (F r a n s H a 1 s) is een onopgesmukte reportage van de eerste ex peditie van de „Willem Barendsz" met vele beelden die getuigen van het vakmanschap van cameraman Hannes de Boer en andere die bewijzen dat de moeilijke omstandig heden hem parten hebben gespeeld. „De Zevende Sluier" (City) is een van de films die helemaal niet aankondigen dat zij gedenktekens der filmkunst willen zijn en juist de grootste verdiensten in zich dragen. Het was een hachelijke onderne ming voor Compton Bennet om in film beelden het geestelijke proces uit te druk ken dat nodig is vóór een psychiater er in slaagt door te dringen in de verborgen heden van een mensenziel, die gekweld en verwrongen blijkt te zijn. Langzaam ont rafelt hij het verleden van de jonge pianiste die zijn nulp nodig heeft en even geleidelijk wordt het beeld van haar geestelijke ge steldheid opgebouwd tot het ten leste met een enkele handeling aan de werkelijkheid getoetst en in de juiste verhoudingen ge bracht kan worden. Het is een uiterst fijne film, met grote bekwaamheid gemaakt. Bond van ouden van dagen Vrijdagmiddag 7 Nov. hield de Algemene Bond van Ouden van Dagen afdeling Haarlem een algemenee vergadering ln gebouw „Cul- tura", welke door vele belangstellenden werd bezocht. Na een uiteenzetting van het doel van de Bond door de heer P. C. Trouwborst, bondsvoorzitter, traden vele leden toe en werd het bestuur als volgt samengesteld: A. A Antonlsse, voorzitter. J. Rygersveer, secretaris. Mevrouw J. W. v d. Peyi-Out, penningmeesteres. J. Kuijl, L. Beelen en J. J. IJkel, commissarissen. Als afgevaardigde naar de te houden demonstratie op Dinsdag 11 Nov. in Den Haag werd de heer J, Rtjgersveer be noemd. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag beslaat er gelegenheid tot het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen en schoenen bonnen te: Haarlem (Vleeshal) Ri tot en met Ro, Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur Sehr tot Se. 2 tot 4.30 uur Si tot Son Zandvoort (Haltestraat 4) O en Q. Missieschool voor jonge vrouwen geopend CHIN. !ND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21, Telefoon 21375 (Adv.) PredUkbeurteo HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk helminaplein. 10: Ds Barger 7: Ds, Bartlema Kapel Nieuw Vredenhof. 10 30: Ds. Henkels. 7: Ds. v Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond. 10,30: Ds', H. Jansen. Geref. Kerk. Koedlefslaan 10: Prof. Dr. G. C Berkouwer 5: Ds. A Don- dorp, Camplaan 10: Ds A. Dondorp 5: Ds J Wristers, van .Amsterdam. Geref. Kprk (Art. 31) Herenweg 141 8.15 en 3: Ds. J Keizer AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. J. E. Drost, H. Doop. Itelig. Kring. 10.30: Ds M. Hlnloopen, Ned Herv, Pred te Amstelveen. BLOEMEN'DAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. Dijkstra, van Amsterdam. Ned. Prot. Bond. Pot- gleterweg 4. 10.30: Dr. H, Faber, Hv., Schiedam Geref. Kerk. 9, 10.30 en 6: Dr. A. de Bondt, 's Morgens dankstond voor het gewas. Vrye Katholieke Kerk. 10.30: Gezongen H. Mis OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10:' Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds, W. Fijn van Draat HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel ing. Klokhuis- plein Avondgebed. Zondag. 10: Ds S H. J. Voors. 7: Herdenkingsdienst. 150-jarig bestaan van de nieuwere Zending. Ds. P. J Mackaay en Mr. S. C. Graaf van Randwijck. Medew. van het Oosterkerkkoor. Nieuwe Kerk 10: Ds. W. J van Elden. Noorderkerk 9 en 10.45: Ds. E. Pot. Oosterkerk 10: Ds E. Dijkhuis. H. Doop Bakenesserkerk 9.30: Ds. P. J. Mackaay, Kin- derkerk. 10.30: Ds. W. Aalders. den Haag. Jeugd, dienst. Kapel Bethesda Sarepta 9.30: Dhr. R. Smit. Rotterdam. 10.45: Ds. G. J Waardenburg Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 4.15: Ds. A J van Rhijn, Ver. van VrUz. Hervormden. Jacob- 6traat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf Vr\jz. Christ. Jeugd. Ged. Oude Gracht 47. 4 30: Ds. S. M. Daalder. .Stads Evangelisatie. Lange Herenstr, 6 10 en 7.30: H. v. Doorn. Evangelist Alkmaar. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15 10: Dhr W. Dub beldam, Evang te Rotterdam: H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Dhr. J. Sevensma. Evang. te Amsterdam, Evangelisatiesamen komst, Opwekkingssumenkomstrn, Zuiderstr. 15. Donderdag 8: Ds. C. J. Hoekendijk, Baarn. Youth for Christ. Jeugddienst ln de Broeder- kerk. Parklaan 34 Ds. J. W. Weenlnk Zang er muziek. Vrye Evangelische Gemeente, Bake- nessergracht 65. 10: Ds. D. J. D. du Fossé, H. Avondmaal 3.30: Gemeentevergadering. Evang. Luth. Gemeente. 10,30: Ds. W. Spliet- hoff. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds Leen- dertz. H. Avondmaal. Renionstr. Gereform. Ge meente. 10.30: Dr. W R M, Noordhoff, Geref. Kerk. Kloppersingelkèrk 10: Ds. P. de Ruig 6: Ds C. van Ry. van Houwerzijl, Wilhelmi- nakerk 10: Ds. C. van Rij. 5: Ds J. W. Siertsema Zuid-Oosterkerk 10: Ds J. W. Siertsema 5: Ds. P. de Ruig. Lyceumkerk 9: De. J Wristers. van Amsterdam 5: Prof. Dr G.x C. Berkouwer Geref, Kerk' (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds A. Bos Oud-Gercf. Gemeente, Parklaan 21, Maandag 7.30: Ds. E van Dijk, van den Haag Baptlste Gemeente. Parklaan 34. Ds. J. W. Weenink Jeugddienst. (Tout for Christ.) 5: Dezelfde 8: Jeugdsnmenkomst (geb Salem) Ned. Chr. Gemeensehapsltond. Ged. Oude Gr. 47. Maandag 8: H. v. d Brink te Bloemendaai en J. Dammuller. te Alkmaar. Leger des HeiJs, Schagchelstraat 26 10 en 8: Majoor A. G. Schram. Christian Science. 10: Ned Taal li.15: Engelse taal. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10 en 7.30: Zendelinge E. Soharten, Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22 10: Samenkomst. Gemeente Gods, Fr. Halsstr. 4. 10: Samenkomst Hersteld Apost. Zendingsgemeente, Wilhelmi- nastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendlngsgemecnte, Jacobijne- straat 15. 10 én 5: Godsdienstoefening. Uni versele Eredienst (Soeft-Bcweglng) Ged. Oude Gracht 47. 10 30: Geen dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonla". 10.30: wydlngsmorgen. Mevr Mulder-Schalekamp. Het Rozekruisers Genootschap, Bakenessergracht 13. 7,15: Tem peldienst J Leene HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julia- nakerk. 10: Dr. H v d. Looe Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch. 7: Ds. G, Koch. Jeugddienst. Kon. Emmaschool Raafstraat 10: Ds J Kroon Ned. Prot. Bond. eikenstraat 10, 1Ó30: Ds Brandt, te Haarlem eref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10 30: Ds A M. Boayinga. 5: Ds J. A. van Arkel. Noor der Kapel, Mir.ahassastraat 7.30: Dhr. L. J. Pasman Mc clew. zang. Chr. Geraf, Kerk Flores- straat, 10 en 5: Ds. J. C Marls. Mgr. J.P. Huibers, pater Naaykens en minister-president dr. L. J. M. Beel bij de opening van de missieschool op de Tiltenberg. Gistermiddag werd op „De Tiltenberg" in Vogelenzang de Missieschool voor jonge vrouwen door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem geopend in tegenwoordigheid van talloze autoriteiten waaronder de mi nister-president dr. L. J. M. Beel, de gou verneur-generaal van Curasao, P. Kasteel en de heer M. van Poll, die vroeger deel uitmaakte van de commissie-generaal. Het doel van deze school is de missio naire vorming van jonge vrouwen, die er straks op uit zullen trekken om verschil lende beroepen, als verpleegster, lerares e.d. te vervullen, bezield van een aposto lische geest. De eerste cursus waaraan 12 meisjes deelnemen is speciaal op Indonesië afge stemd en wanneer de cursisten over tien maanden klaar zijn, zullen zij met een Rijksaanstelling daarheen vertrekken. De leiding van het internaat berust bij de „Vrouwen van Nazareth", een groep die zich voor de oorlog met jeugdwerk on der anderen de organisatie van de Graal bezig hield. Directrice is dr. E. Allard, moderator pater Naaykens. De cursus is slechts tijdelijk in Voge lenzang gevestigd, in April wordt zij over gebracht naar Ubbergen. De plechtige opening geschiedde door mgr. J. P. Huibers, die eerst in dev kapel het Lof celebreerde. In zijn rede wees hij op de moeilijkheden en de offers, die de jonge vrouwen te wachten stonden, maar hij zei er van verzekerd te zijn dat zij vol doende kracht in hun geloof zouden vin den. De minister-president gaf allen zijn beste wensen voor de arbeid, die hen in Indonesië wachtte. Als laatste spreker kwam de heer van Poll voor de microfoon van de wereld omroep. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: H C. J. Ruempol—W, J. M. van Dril; D. H. vani HeuvenJ. F R. Vuur steen GETROUWD: E. G. de Boer—E J. Schlüter, A LeuvenW J. H. Dingerdis, W. Walraven W. de Jong, J, SimmerA, S. Veldhoff, BEVALLENL E. Bosman—Lantzlus. z„ D. M. ZanenJoustra, z. D RompZwemmer, d. A. C M van AmerongenVink, z. C. M. Lan- geveldde Nys.z. B. van StaverenNievaard z. T. KruiderinkRintjema, z J. Volkers van Driel, d OVE7RLEDEN: J. A van Buuren, 81 j. C. C. Dangremond, 70 J. L. M. HerweyerKern, 48 J. Wed A van der WeldenDirken, 79 J J W Bomli, 39 J. BINNENLAND Dr. Beckers uit Beek heeft in het bos van Vaals een graf blootgelegd met de geraamten van een moeder en haar kind. Dit graf dateert vermoedelijk uit 1500 voor Christus. Twee 20-jarige vrienden;, uit Oudenbosch, die geen van belden een rijbewijs bezaten, gin gen een ritje maken op een geleende motorfiets, In een bocht reden zij ln volle vaart tegen een boom. Een hunner werd gedood, de ander zwaar gewond. Curatoren der rUksunlverslteit te Leiden stellen uit Legatum Visserianum beurzen be schikbaar voor de studie van internationaal en vergelijkend recht aan de Leidse universiteit. De beurzen bedragen elk ten hoogste I 2000 per jaar en zullen verleend worden voor aanvanke lijk ten hoogste twee Jaar. Zij zijn bestemd voor doctorandi in het Nederlandse, het Indische recht of in de vrije studierichting, die van bij zondere bekwaamheid voor de rechtsstudie blijk hebben gegeven. Naar Nederlanfls-Indië kan zeepost worden verzonden met het s.s. Groote Beer. dat op 12 November en per m.s. Kota Baroe dat op 19 No vember vertrekt Hiertoe poste men de stukken uiterlijk 10 en 17 November. Naar Curacao en I de overige gebiedsdelen in de West vertrekt op I 18 November het s.s. „Cottlca". Correspondentie moet uiterlijk 15 November gepost worden. HAARLEM EN OMGEVING „Moet er een derde wereldoorlog komen?" is het motto van een bijeenkomst, die de Neder landse Vrouwenbeweging, het Comité voor Actieve Democratie, de Vereniging „Nederland- Indonesië" op Maandag 10 November gezamen- lijn in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem ter herdenking van de gevallenen uit twee wereldoorlogen beleggen. Als sprekers treden mevr. A. M. Pennings—Ger- ritse en de heren W. F. Happé, mr. B van Tljn en Emlle Vercruysse op, De laatste spreekt na mens de Haarlemse jongeren. De heer H. C. Verkruysen zal Maandag 10 Nov. zijn tweede voordracht houden over: De weg tot zuiver levensinzicht in gebouw De Nij verheid. Jansstraat. Cand. J. Berger te Heemstede ontving een beroep van de Geref. Kerk van Kootwijkerbroek. Over de Surlnamezending zal Donderdag 13 November door de heer Legène, leider Surl- namezending van het Zendingsgenootschap der Evang Bi^dergemeente te Zeist, in de Ger, Kerk aan de Koediefslaan te Heemstede worden gesproken. Dr heer W. Heybroek te Aerdenhout slaagde aan de Leidse Universiteit voor het canaiaaatsezamcn rechtsgeleerdheid Voor de Volksuniversiteit wordt een plano-1 avond gegeven door Sas Bunge. op Zaterdag 15 November ln de met kaarsen verlichte Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum. Uit gevoerd worden werken van: Joh. S. Bach, Schubert. Chopin, Debussy en Ravel. Een kerkconcert wordt Woensdag 12 Novem. ber gegeven ln de Bakenesserkerk. Hieraan zullen medewerken: Akke de Vries, alt. Joop Lenaarts. hobo en Henk Lasschuit. orgel. Het programma vermeldt worken van: Kuhnau, Sweeltnck, Bach, Telemann, Scarlatti e a. De opbrengst komt ten bate van het Orgelfonds, De Katholieke Arbeiders Beweging te Heemstede heeft het Willibrordusfeest gevierd. De toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" voerde het Amerlkaansche blijspel „Gezworen Kameraden" op, een geschiedenis van twee landlopers. Woensdag 12 November zal dr. E. Emmen uit Den Haag in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Ramplaan spreken over zijn reis naar de Verenigde Staten. Taxi Bei z 3000 DAG EX NACHT OFFIELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST HAARLEM I Mededeling No. 222. AANVRAAGFORMULIEREN WERKSCHOENEN. In het tijdvak van 10 t.m. 22 November a.s. kunnen onder overlegging van de betreffende 1 Tweede Distributiestamkaart uitsluitend len behoeve van onderstaande personen aanvraag formulieren voor werkschoenen worden afge haald en ingediend, bij de Afd. Voorlichting I (Schoenen) van mijn Dienst, Vleeshal, Grote Markt alhier. Personen van 16 Jaar en ouder, die ingevolge hun beroep voor werkschoenen ln aanmerking komen en voorkomen op de thans geldende be- roepenlijst, voor zover aan hen niet reeds n4 31 December 1946 een bon voor werkschoenen werd verstrekt. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders behoren hun aanvragen collectief ln te dienen. Bij de inlevering van de aanvraagformulieren dient de werkgeversverklaring op dit formulier te zijn Ingevuld en ondertekend. Uitreiking Tweede Distributiestamkaarten. Ter voorkoming van onnodige moeite, wordt het publiek er op attent gemaakt, dat volgens de geldende voorschriften bij de uitreiking van een Tweede Distributlestamkaart personen van 17 jaar en ouder in persoon moeten verschijnen. Zieken, invaliden, ouden van dagen e. d, die niet in persoon kunnen verschijnen, kunnen j onder overlegging van een doktersattest, een ander schriftelijk machtigen de T. D. in ont- vangst te nemen. Ten behoeve van personen beneden 17 Jaar kan de T. D worden uitgereikt aan diens ver- tegenwoordiger. HAARLEM, 7 November 1847. De Directeur, A. VAN DRIEL, Een herinnering ook voor latere jaren is een foto. Kom reeds nu. De laatste weken voor St Nicolaas is het zo druk. Atelier LANGE VEERSTR. 13. HAARLEM ONS IS VERGUNNING VERLEEND van de Vakgroep Schildersbedrijf Sectie Verf. tot en met 1 Maart 1948. om OLIEHOUDENDE VERF voor onder houdswerk binnen te verwerken Vraagt tijdig prijsopgaaf voor Uw binnenwerk aan PALLASSTRAAT 17. HAARLEM (N.) uw meubilair, Goed en goed koop ZIJLWEG 82. Om de stuwende krachten in eigen leven en achter het wereldgebeuren te begrijpen, ls inzicht nodig in de samen hang tussen mens-religie en cosmos Onze schriftelijke cursus schenkt dit inzicht. Vraag; prospectus aan WERELD DIENST te Leusden Wilt U uw inboedel of meubelen voor lange of korte tijd opslaan? Dan te hiervoor het adres VERHUIZINGEN EN TRANSPORTEN VEEL JEUGDIGER ziet u er uit als u zich laat kappen door een dameskapper met Jarenlange ervaring en de j meest moderne apparaten. Oliepermanent 7.50 RIJKSGEDIPL. DAMESKAPPER OUD-LERAAR DAMESVAKSCHOOL W. NIJBOER GROTE MARKT 21 voor Kantoor v. d. Adv. en Proc. Mr L. Ali Cohen is verplaatst naar Ged. Oude Gracht 63

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 6