Haarlems Dagblad Mackenzie King Ten hoogste 17 milliard voor huipaan nooddruftig Europa Siam komt door staatsgreep weer onder regiem van pro-Japans maarschalk Franse socialisten staan op tegen communistisch drijven in de C.G.T. Revolutiekoorts in Suriname Weerbericht 62e Jaargang No. 18783 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600". Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Socndaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom Maandag 10 November 1947j Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 27310T. Advert.tarieven op aanvraag b(J de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TA EZE WEEK zal Nederland het bezoek U* ontvangen van de Eerste Minister van Canada, William Lyon Mackenzie King. Hij is bezig aan een Europese tournée en zijn reis geldt ook Engeland, Frankrijk en België. De Canadese premier moet u zich niet voorstellen als een politicus, die toevallig juist aan het bewind is nu de wenselijkheid van een reeks officiële bezoeken aan West- Europa zich voordoet. Het tegendeel is waar. Mackenzie King behoort tot de grootste staatkundige figuren van het Britse Gem&iebest. Als de Canadese ambassadeur in Den Haag, M. Pierre Dupuy, oras schrijft: „Voor Canadezen is.Mr. Mackenzie King de man, die zij gedurende meer dan twintig van de laatste zesentwintig jaar als premier uitverkoren heoben en aan wie dienten gevolge de meeste verdienste toekomt voor de ontwikkeling van Canada van jong Dominion tot onafhankelijk lid van het Britse Gemenebest en een macht, die aan zienlijke invloed in de wereld uitoefent" dan stoft de ambassadeur niet overmatig op zijn premier, maar geeft hij eenvoudig de mening weer, die men in welingelichte kringen in alle landen over hem koestert. Men erkent hem als een groot wetgever, organisator en diplomaat,in het kort: een staatsman, van buitengewone gaven. Dat het Canadese volk grote offers voor de bevrijding van ons land heeft moeten bjengen in het verlies van vele van zijn zonen geeft ons Nederlanders al volle aan leiding, om zijn Premier met bijzondere hartelijkheid en eerbetoon te ontvangen.. Dat deze Premier een man van zo buiten gewone quijjiteiten is en op hoge 'leeftijd hij is drieënzeventig jaar nog ten volle zijn taak meester, kan de hartelijkheid en het respect, waarmee hij in ons land ver welkomd zal worden, alleen verhogen. Geen wonder dat de bijzondere eer, die Winston Churchill bewezen werd toen hij door de verenigde vergadering der Staten- Generaal in de Ridderzaal ontvangen werd, ook hem betoond zal worden. En evenmin een wonder dat Amsterdam zich scharen zal in de rij der universiteiten, die hem in de loop der jaren eredoctoraten verleend hebben en die reeds de namen Queen's University (1919), Toronto, Harvard, Edin burgh, Yale, Cambridge, Mc.Gill, Prince ton. Columbia en Oxford vermeldt. Het schijnt een wonderlijke gril van het lot dat deze man. die zijn volk zou aanvoe ren in de Tweede Wereldoorlog tegen de kwade macht van Duitsland, geboren werd in een plaatsje in Ontario dat Berlin heette. (Hei werd al tijdens de Eerste Wereld oorlog herdoopt in Kitchener). Hij studeer de politieke wetenschap en economie aan de universiteiten van Toronto, Chicago, en Harvard. Hij bracht reeds als 25-jarige op eigen initiatief een rapport aan de Cana dese regering uit over misstanden in de volkshuisvesting der grote steden en in een deel der industrie, dat leidde tot regerings-voorstellen ter verbetering van arbeidsvoorwaarden. Een jaar later maakte hij een studiereis naar Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië, werd daarop door zijn regering uitgenodigd om bijstand te ver lenen in de organisatie van een Federaal Departement van Arbeid Canada is, ik herinner eraan, eenheid geworden en' gebleven door zich als Federale Unie te organiseren werd op zijn 26ste jaar plaatsvervangend minister aan dit depar tement en betrad in 1908 het terrein dei- actieve politiek door zich liberaal candi- daat voor het Canadese House of Commons te laten stellen. Hij werd gekozen, bezocht in hetzelfde jaar Brits-Indië en sloot voor zijn land een overeenkomst betreffende immigratie in Canada met de Brits-Indische regering. Het spreekt vanzelf dat wie zo zijn car rière begint voor een grote taak is voor bestemd. Mackenzie King werd in 1909 minister van Arbeid.tot 1911, toen het kabinet-Sir Wilfrid Laurier, waarvan hij deel uitmaakte, viel en hijzelf niet als parlementslid herkozen werd. Na verschil lende belangrijke posten op sociaal gebied bekleed te hebben volgde hij in 1919 Laurier bij diens dood op als leider der liberale partij, die in 1921 de parlementaire meerderheid veroverde. Toen werd Mackenzie King premier en dat is hij, aan het hoofd van dezelfde partij, nu al gedu rende twintig jaar geweest. De Canadezen zijn er trots op dat geen ander thans levend man ter wereld zo lang een dergelijke positie heeft ingenomen. Nevens zijn premierschap heeft, hij, tot September 1946 toe, steeds de taak van minister van Buitenlandse Zaken vervuld. Hij heeft de buitenlandse vertegenwoordi ging van zijn land sterk uitgebreid en het vertegenwoordigd bij ettelijke interna tionale conferenties. Zijn overeenkomsten met president Roosevelt in de oorlogsjaren, zijn deelneming aan de „Imperial Conferen ces" van het Britse Gemenebest en zijn conferentie met president Truman en de Britse premier Attlee over de atoom energie (November 1945) hebben zijn naam in de gehele wereld doen weerklinken. Ook tal van redevoeringen, waarin hij zich een krachtig voorstander van internationale toenadering en een overtuigd democraat heeft getoond. Evenals ,£hurchill heeft hij in een volle en met grote verantwoordelijkheid geladen carrière toch tijd weten te vinden om een reeks boeken over economie en politiek te schrijven. Zijn jongste werk (Canada en de Strijd voor de Vrijheid) verscheen in 1944. Een merkwaardige bijzonderheid omtrent deze merkwaardige man, die lid is van de Presbyterian Church (bij ons meestal be kend als de Schotse Kerk) mag heten, dat hij vrijgezel is. Nu ik deze bijzonderheden over hem heb kunnen vertellen zou ik daar niet alleen de verwachting aan willen toevoegen dat Nederland hem ontvangen zal met alle bewondering en warmte, die hij zowel als vertegenwoordiger van een zeer met ons bevriend volk als in persoon verdient, maar ook nog een hoop willen uitspreken. Namelijk deze: dat de contacten en be sprekingen,' die hij gedurende zijn West- Éuropese reis zal hebben, winst voor de federale gedachte zullen opleveren. Want zij duidt de enige weg aan, waar-op wij het nog eens tot Verenigde Volken zullen kun nen brengen. R. P. Grondwet Saargebied goedgekeurd De nieuwe grondwet voor Tiet Saar gebied, die voorziet in economische een heid met Frankrijk, is door de landdag van het Saargebied met 45 tegen 1 stem aan genomen. De tegenstem kwam van een der twee communistische leden. Het tweede lid was niet aanwezig. COMMISSIE-HARRIMAN ADVISEERT: Politieke beïnvloeding ongewenst De commissie van president Truman schatting van de Europese behoeften ïn- yoor steun aan het buitenland bestaan- flatie in Europa onvermijdelijk zou zijn. de uit 19 „vooraanstaande burgers" onder „tenzij strikte controle over prijzen voorzitterschap van Harriman, minister van Handel heeft de inhoud gepubli ceerd van een rapport, dat de aanbevelin gen der commissie bevat. Voorgesteld wordt, dat Amerika voor het eerste jaar van het plan-Marshall ongeveer 5.750 mil- lioen dollar zal lenen of schenken aan de 16 landen, die op de conferentie te' Parijs vertegenwoordigd waren. De totale kosten voor de uitvoering van het plan- Marshall worden op 12 a 17 milliard dollar geraamd waarvan 3]/2 als geschenk, de rest als lening. Als „ongegrond" wordt beschouwd het voorstel van de conferentie van Parijs, waarbij Amerika drie milliard dollar len koste zou moeten leggen aan een monetair stabilisatiefonds. Het antwoord luidt, dat dit de taak is van het interna tionaal monetair fonds. De commissie neemt krachtig stelling tegen het voorstel, aan de Amerikaanse hulpverlening de voorwaarde te verbinden, dat de ontvan gende landen geen «socialistische politiek mogen voeren. Volgens de commissie wordt de Europese export in het Parijse rapport te hoog geraamd, vermoedelijk met vrij groot percentage, vooral op het gebied van afgewerkte staalproducten en textiel. Derhalve vermindert het rapport de totale raming van de export naar het westelijk halfrond met 1.7 milliard dollars, oqgeveer 1/6. Het zou onverstandig van de Europese regeringen zijn de export te handhaven door te grote ontberingen aan de binnenlandse verbruikers op te leggen. Met betrekking tot bovengenoemde eis van onthouding van socialistische politiek, zegt de commissie, dat zii sterk van me ning is, dat het Amerikaanse stelsel van vrije onderneming de beste methode vormt om tot een hoge productie te geraken, doch volgens haar mag een programma voor buitenlandse hulpverlening niet gebruikt worden als een middel om andere landen er eveneens toe te brengen dit stelsel te volgen. Een programma voor democratisch herstel van West-Europa moet niet alleen de economische problemen, die door de verwoestingen van de oorlog zijn ontstaan, overwinnen, doch ook opzettelijke sabotage van communisten, die in het voortduren van ellende en chaos het beste middel zien voor een uiteindelijke overwinning. De commissie zegt, dat het verschil tus sen de maximum en minimum raming voor 5 jaren verband houdt met de onzekerheid van het prijsverloop in de Verenigde Sta ten. Minister Lieftinck's mening. De Haagse correspondent van Reuier heeft een onderhoud gehad met de Neder landse minister van Financiën, prof. P. Lieftinck, naar aanleiding van het rapport der commissie Harriman. De minister zei, dat als gevolg van het omlaag gaan der Koningin schenkt f75.000 aan het Rode Kruis De Koningin heeft aan het Nederlandse Rode Kruis een bedrag geschonken van f 75.000. Het is de wens van de Koningin, dat deze som zal worden gebruikt voor de vorming en uitrusting van Rode Kruis- teams. voor hulpverlening aan de Indo nesische bevolking. Bespreking tussen Mr. Oud en de Partij van de Vrijheid In Amsterdam is de eerste bespreking gehouden tussen een delegatie van het hoofdbestuur van de Partij van de Vrij heid onder leiding van mr. D. U. Stikker en een delegatie uit het voorbereidend comité tot oprichting van een democrati sche volkspartij onder leiding van mr. P. J. Oud. De besprekingen zullen worden voortgezet. lonengehandhaafd blijft". Hij noemde het veelbelovend, dat de commissie had voor gesteld drie en een half milliard dollar lie ver als schenking dan als lening te be schouwen en juichte het toe, dat het in ternationale monetaire fonds de zorg zou dragen voor het drie milliard dollar grote stabilisatiefonds. Minister Lieftinck meen de, dat dit een verstandig gebruik vèn het internationale fonds betekent. Hij voegde er aan toe, dat Nederland deze regeling zou prefereren boven enigerlei andere vorm van onmiddellijke hulp. Een vrouw benoemd tot rechter Bij Koninklijk Besluit is mcj. mr. dr. J. C. Hudig benoemd tot rechter in de arron- dissements rechtbank te Rotterdam. Het ligt in het voornemen haar voor een benoeming tot kinderrechter voor te dra gen. De eerste vrouwelijke rechter is thans 40 jaar. Zij stamt uit een oud Rotterdams geslacht en is de dochter van prof. Hudig tc Wageningen. In 1930 begon zij haar rechtsstudie aan de universiteit te Utrecht. In 1934 verkreeg zij de meesterstitel en in 1939 promoveerde zij cum laude op het proefschrift „De criminaliteit der vrouw". Van October 1934 tot 30 September 1938 werkte mej. Hudig op het Criminologisch Instituut te Utrecht. Van 1 October 1938 af was zij inspectrice bij de Kinderpolitie te Rotterdam. Op 1 Maart 1943 werd zij inspectrice der staatsrecherche. Met ingang van 13 Augus tus 1946 verkreeg mej. Hudig eervol ont slag uit de politiedienst. Zij maakte een reis naar Amerika, waar zij speciaal de problemen der kinderrechtspraak en kin derbescherming bestudeerde. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, mr. E. N. van Kleffens, kreeg tegelijk met de Amerikaanse senator Van denberg het eredoctoraat van de Univer siteit van Michigan. De beide nieuwe doc tors honoris causa gekiekt terwijl zij elkan der gelukwensen. Achter hen de rector magnificus dr. A. G. Ruthven. Regering van verzetsleiders opzijgeschoven De Griekse koning lijdt aan typhus Regentschap overwogen Volgens een Zondag te Athene uitge geven bulletin is de toestand van koning Paul van Griekenland, die aan typhus lijdt, en niet aan paratyphus, zoals aan vankelijk gemeld werd welke hij zich op zijn laatste inspectietocht in Noord- Griekenland op de hals haalde, goed ge bleven. De Griekse vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Tsaldaris is met de mi nister van justitie, Lados. ten paleize ontbo den. Naar verluidt, zal na hun bezoek de be noeming van een regent in overweging ge nomen worden. In regeringskringen wordt de mogelijkheid overwogen om het konink lijk besluit, dat door koning George in 1943 tijdens zijn ballingschap werd uit gevaardigd en waarbij het regentschap aan de toenmalige premier Tsoederos werd toevertrouwd in geval van „ziekte en over lijden van de koning", op te heffen. Het besluit werd uitgevaardigd aan de voor avond van het vertrek van de koning naar Londen en uit vrees, dat het schip waar mede hij de reis ondernam getorpedeerd zou worden. Tsoederos, leider van de repu blikeinse progressieve partij, bevindt zich thans op reis in de Verenigde Staten. Het woord is aan Carlylc De verdienste van oorspron kelijkheid is niet nieuwheid, zij is oprechtheid. De man die gelooft is oorspronkelijk. Junagadk onder India's controle De regering van India heeft bekend ge maakt, dat zij op verzoek van de eerste minister van de staat Junagadh, sir Sjan Nawaz Bhoetto, het bestuur over genoem de staat in handen heeft genomen. Deze staat ligt op het schiereiland Kathiawar aan de Voor-Indische Westkust. De Indiase regering heeft aan de rege ring van Pakistan voorgesteld een plebis ciet te houden over de toekomst van de staat Junagadh. De eerste minister van Junagadh, sir Sjan Nawaz Bhoetto, heeft tegenover Reuter verklaard, dat het be stuur van de staat, hangende de onder handelingen. aan India overgedragen is, doch dat dit niet betekent, dat Junagadh zich definitief bij India gevoegd heeft. De Indiase groepen is verzocht de staat te bezetten teneinde orde en wet te hand haven tegen agressieve elementen van buiten-af. Plan-Marshall splijtzwam in het Franse vakverbond Dezer dagen is een conflict in de Franse vakbeweging aan het licht getreden, door dat de socialistische minderheid van de C.G.T. (het algemene Franse vakverbond), dat onder communistische leiding staat, verklaard heeft, dat de C.G.T. door de communisten voor politieke doeleinden ge bruikt wordt. Zij sprak tevens openlijk haar goedkeuring uit over het plan-Mar shal! en besloot „stappen te doen voor de democratisering der C. G. T". De 6 millioen leden tellende centrale vakorganisatie C.G.T. is sinds de bevrij ding gebleken de voornaamste basis van politieke macht en invloed van de com-' munïstische partij te zijn. De uitslag van de thans uitgebroken strijd zal naar men gelooft, verstrekkende politieke gevolgen hebben. Bij gevolg doen de socialistische partij, de partij van de Gaulle de R.P.F. en de communisten hun uiterste best om zich van de macht meester te maken of hun invloed in deze machtige organisatie te behouden. Het bestuur van de C.G.T. wordt gevormd door een commissie van dertien leden, waarvan er vijf met de se cretaris-generaal Benoit Frachon aan het hoofd officieel communist zijn, en twee anderen, Louis Saillant, secretaris-gene- Zondag is de Siamese regering opzijgezet door een staatsgreep onder leiding van de vroegere premier maarschalk Phibun, die in 1942 aan de regering was en toen de oorlog verklaarde aan de geallieerden. De regering die thans omvergeworpen is, be stond voornamelijk uit leden van de ver zetsbeweging, die indertijd de ondergrondse strijd tegen de Japanners voerden. Na de wapenstilstand werd Phibun huisarrest op gelegd, in 1946 werd hij vrijgelaten op be vel van het Hoge gerechtshof. De staats greep had plaats met medewerking van het leger. Er is geen melding gemaakt van gevechten en slachtoffers. De nieuwe be windsmannen plegen thans overleg tot vor ming van een nieuwe regering. In bekendmakingen aan de bevolking heeft maarschalk Phibun verklaard, dat ervaren bestuurders in hun ambt zullen worden hersteld en dat de moeilijkheden in het land spoedig zullen worden opgelost. Hij deed een beroep op de bevolking om rustig aan het werk te blijven. De afge zette premier, Loeang Nawasawat, heeft aan het hoofd gestaan van verschillende Siamese kabinetten. In Mei van dit jaar trad hij af en vormde een nieuwe regering, nadat de oppositie de vorige had beschul digd van onbevoegdheid en corruptie. Na wasawat maakte in October bekend, dat 1.250.000 pond sterling vergoeding zou worden uitgekeerd aan belangen van het Britse gemenebest bij de tin-exploitatie in Siam voor tijdens de oorlog geleden finan ciële verliezen. In Juni 1946 werd de twintigjarige ko ning Ananea Madihol dood in zijn paleis aangetroffen met een schotwond in het In geheel Engeland heeft men Zaterdag twee minuten stilte in acht genomen uit piëteit jegens hen, die het hoogste offer i brachten in twee wereldoorlogen. In White hall legden koning George en Prinses Eli sabeth kransen aan de voet van de Cenotaaf, gadegeslagen door koningin Elizabeth, andere leden van de koninklijke familie en duizenden mensen. Nadat de koninklijke kransen waren neergelegd, leg den ook Attlee en Eden gevolgd door mi nisters en drie legerchefs, o.w. maarschalk Montgomery een krans neer. In West minster Abbey, evenals in alle andere kerken in Engelandwerden herdenkings diensten gehouden Marine-verpleger wilde staatsgreep uitvoeren Naar Aneta verneemt heeft de Surinaam se politie een samenzwering van jonge lieden ontdekt die van plan waren een voorlopige regering te vormen na het bezetten van de militaire barakken, het hoofdkwartier van politie en de telefoon- en telegraafinstallaties. De leider hiervan was Simon Sanches, een Surinamer, die na verscheidene jaren in Nederland gewoond te hebben, onlangs in Suriname is terugge keerd. Hij heeft zijn plannen voor deze samenzwering reeds bekend. Men heeft een opslagplaats van wapens gevonden. Volgens een rapport worden de onderzoekingen voortgezet en zal nog een officiële verklaring van de politie worden bekend gemaakt. Simon Sanches is 32 jaar en heeft bij de Nederlandse Marine als verpleger gediend.Hij heeft een Nederlandse vrouw en vier kinderen, die ook in Suri name vertoeven. Donderdagavond werd hij gearresteerd en hij bekende dat het tijdstip van het omverwerpen van de Surinaamse regering was bepaald op Vrijdagavond j.l. Het plan bestond om gouverneur Brons onder arrest te stellen en iemand van eigen keuze aan het hoofd van de voorlopige regering te plaatsen. Sanches rekende hierbij op de steun van het Creoolse bevol kingsdeel. De meeste van zijn volgelingen waren oorlogsveteranen, van wie sommigen in militaire en politiedienst waren. hoofd. Een medische commissie van 20 Siamese, Britse, Amerikaanse en Indische dokters, die door de Siamese regering werd gevormd, rapporteerde, dat dood door toeval onwaarschijnlijk was en de koning vermoedelijk vermoord was. Direct na de dood van Madihol werd zijn 18-jarige broeder, prins Phoemiphon door de natio- nale vergadering tot koning van Siam uit- geroepen. Men gelooft in "Bangkok, dat na de staats- i greep een censuur zou kunnen worden in- 1 gesteld. De nieuwe telegrammen van Reu ter, waarvan men weet, dat zij in Bangkok zijn afgegeven, hebben Singapore gister avond nog niet bereikt, en vroegere telegrammen werden na vertraging ver zonden, waarvoor geen reden werd opge geven. De verbindingen tussen Singapore en Bangkok zijn intact gebleven. Men neemt aan, dat maarschalk Phibun de steun heeft gehad van de voormalige premiers Choenag Aphaiwong en Seni Pramodj. Met hen zou hij over de vorming van een nieuwe regering hebben over legd. Er is bekend gemaakt, dat de opper bevelhebber van het leger, maarschalk Adoel, medewerking heeft toegezegd om bloedvergieten te voorkomen. De afgezette premier Loeang Dhamrong Nawasawat en een ander vooraanstaand politicus, de verzetsleider Pan om jong, zijn sinds gisterenmorgen verdwenen. Soekarno maant lot discipline De president der Indonesische republiek ir. Soekarno, heeft in een radio-rede lot het Indonesische volk verklaard, dat de Nederlanders de besluiten van de Veilig heidsraad kleineren en nog steeds voort gaan met hun 'verdeel-en-heers-politiek. „Hoewel de besluiten van de Veiligheids raad", aldus de president „de Indonesiërs nog niet geheel bevredigen, zal de repu bliek zich aan deze besluiten houden". Vervolgens deed Soekarno een beroep op het volk om de regering hierbij te steu nen. Hij verklaarde, dat, als de vijande lijkheden niet gestaakt worden, het bezoek van de commissie voor goede diensten geen vruchten zal afwerpen. „Het Indone sische volk zal. zonder het doel van zijn strijd uit het oog te verliezen, de resolutie kunnen naleven. Het doel van de repu bliek is: de vrijheid te verkrijgen zonder daarbij het belang van de wereld uit het oog te verliezen". Soekarno ontkende, dat er geen veilig heid en orde in de republiek heerst en zeide, dat het Indonesische volk thgns door het naleven van de resoluties aan de we reld het bewijs kan leveren, dat er disci pline heerst in de republiek en dat het ge hele volk de instructies van de regering opvolgt. Hij verzocht tenslotte het volk niet aan provocaties gevolg te geven. Ook de grote molen van de „Holland" gaat draaien In de meelfabriek „Holland" te Amster dam zijn thans zeventig personen aan het werk. De directie heeft 15 arbeiders uit omliggende gemeenten in vaste dienst ge nomen, ongeveer 25 vrijwilligers hebben zich aangemeld en bovendien zijn 30 ar beiders tijdelijk te werk gesteld. Vandaag is de kleine molen met een ca paciteit van 100 ton meel per dag in be drijf gesteld. Donderdag zal ook de grote molen weer gaan draaien. De heer L. Götzen is benoemd tot mi nister zonder portefeuille aan het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen. Luber- tus Götzen is op 10 October 1894 te Am sterdam geboren. Hier doorliep hij de lagere en middelbare school en behaalde hij het einddiploma HBS-B. Hij koos de accountantsstudie en behaalde het diploma van accountant in 1920. In hetzelfde jaar behaalde hij de acte middelbaar-boekhou den en de acte staathuishoudkunde en sta tistiek. Gedurende de jaren 1914-1918 was hij als officier gemobiliseerd. In 1921 vertrok de heer Götzen naar Indië als accountant bij de Nederlands- Indische belastingaccountantsdienst, waar hij alle rangen tot en met die van hoofd van deze dienst doorliep. In 1935 werd hij benoemd tot thesaurier-generaal, in No vember 1938 tot directeur van het depar tement van Financiën te Batavia. Na de Japanse inval werd hij geïnterneerd en na de Japanse capitulatie hervatte hij zijn werkzaamheden in de oude functie tot zijn vertrek naar Nederland in October 1946. Hier werd hij benoemd tot hoofd van de tweede (financiële) afdeling van het depar tement van Overzeese Gebiedsdelen. De heer Götzen woonde als gedelegeerde tal van van internationale conferenties bij, onder andere die ter voorbereiding van de International Trade Organisation en de Internationale Handelsconferentie te Genève. Gedurende de Japanse bezetting was de heer Götzen in hetzelfde kamp ge- interneerd als minister Jonkman. De heer Götzen is niet bij een politieke partij aan gesloten. Hij is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. Duitsers in de voorzorg De landdag van Neder-Saksen heeft een motie aangenomen, waarin de landsrege ring wordt verzocht maatregelen te nemen om de vestiging van een bevolking in de daarvoor geschikte delen van het veen gebied van het Eemsland te bevorderen. Een deel van deze veengebieden langs de Eems valt onder de grensstrook, die door de Nederlandse regering ten behoeve van een grenscorrectie is opgeëist. raai van het wereldverbond van vakver enigingen, en Pierre Lebrun als zodanig beschouwd worden. De andere vijf leden zijn voorstanders van het oude beginsel, de politiek strikt gescheiden te houden van het vakverenigingsleven. Zij staan onder leiding van Leon Jouhaux. Enkele leiders van de minderheden in de bestuurscommissie der C.G.T. doen nu openlijk een beroep op hun aanhangers in het vakverbond om de communisten er uit te werken. Andere en kleinere groeperin gen van vakverenigingen propageren de vorming van een ander vakverenigings- ,centrum. Onlangs zijn vier afgescheiden verbonden, die openlijk anti-communis tisch zijn. gevormd. Naar verluidt, staan vertegenwoordigers van de R.P.F. in nauw contact met enkele der dissidente groepen en zouden zii dezelfde infiltratetie-tactiek van de communisten in de grote verbonden toepassen. Mackenzie King zal ook Aalsmeer bezoeken De senaat van de gemeente-universiteit te Amsterdam heeft besloten het ere-docto- raat in de faculteit der rechtsgeleerdheid te verlenen aan de Right Honourable William Lion Mackenzie King, eerste minister van Canada. De promotic zal geschieden op Vrijdag 14 November om half drie in een plechtige zitting van de senaat in de aula van de universiteit. Plaatsvervangers staan voor drie vragen Op de tweede bijeenkomst van de spe ciale plaatsvervangers voor het Duitse vre desverdrag van de ministers van Buiten- lande Zaken bleek men het oneens te zijn over de vraag of Albanië al dan niet moet worden geplaatst op de lijst van staten, die hebben deelgenomen aan de strijd tegen Duitsland; eveneens over de vraag: of China moet behoren tot de staten, welke de uitnodigingen doen voor de conferentie over het vredesverdrag met Duitsland en tenslotte over de kwestie of de instelling van een centrale Duitse regering als een essentieel vereiste beschouwd moet wor den voor het bijeenroepen van de vredes conferentie. De argumenten, welke door de verschil lende afgevaardigden naar voren werden gebracht, bleken gelijk te zijn aan de reeds te Moskou gedebiteerde. Pest in Perzië Te Teheran is officieel bekend gemaakt, dat in het westen van Perzië de pest is uitgebroken. Er zouden reeds veertig men sen aan de ziekte bezweken zijn. De mi nisterraad is hedenmorgen bijeengekomen om maatregelen ter bestrijding van de ziekte te bespreken. Gisteren werd in Bagdad een communi qué uitgegeven, waarin ontkend werd. dat de cholera in Irak zou zijn uitgebroken. Verklaard werd, dat de cholera te Dubay aan de Perzische Golf 800 k.m. ten Zui den van de Iraakse grens was geconsta teerd. Waarnemer bij Bijzonder Hof De Internationale Liga voor de rechten van de Mens, die haar zetel heeft in New York, heeft volgens ANP-Aneta een ver tegenwoordiger in Nederland telegrafisch opdracht gegeven als waarnemer te fun geren bij de voortgezette behandeling der zaak tegen F. Weinreb, die terechtstaat voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag. Hij wordt ervan beschuldigd steek penningen van Joden tc hebben aangeno men die tijdens de bezetting door de Gesta po werden vastgehouden. De Liga heeft verklaard, een waarnemer te willen zenden omdat de vervolging van Weinreb. gezien de verklaringen van vele betrokkenen, niet gerechtvaardigd zou zijn. WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk snel afnemende wind tussen Noordwest en West. Weinig be wolking. Bijna overal droog weer Iets kouder. .Later naar Zuidwest krimpen de en weer aanwakkerende wind. toe nemende bewolking mei voornamelijk in het Noordwesten van het land' plaat selijk enige regen. Iets zachter II November: Zon op Maan Op

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1