r. Behoud van de tram zou zes millioen aan deviezen kosten Kort en BondigJ J.A.P.I. heeft reeds honderdduizenden volgelingen onder de schooljeugd Herdenkingsdienst te Amsterdam op de „Dag der Oorlogsgraven" Taxi? Bel 1.2.3.4.5 MAANDAG 10 NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD 3 TRAM OF BUS Ongeveer zestig belangstellenden, voor een groot deel afkomstig uit de kringen van de N.Z.H.V.M., woonden Zaterdag avond in een zaal van café Brinkman aan liet Houtplein de door de stichting „Vrien den der Nederlandse Tramwegen" georga niseerde lezing door de heer P. R. van der Velde uit Oldenzaal over de voorgenomen „verbussing" van de stadslijn te Haarlem eu de lijn Haarlem-Leiden bij. De spreker bracht de onschatbare dien sten, die de tram in de oorlogsjaren bewe zen had in herinnering en betoogde, dat de „Tramvrienden" geen idealisten zijn, die voor de trekschuit vechten, doch lieden, die ervan overtuigd zijn, dat het moderne trambedrijf waarvan met name Amerika ;er>chillende voorbeelden bezitverre te verkiezen is boven het busbedrijf. De heer Van der Velde bezag de voor genomen reorganisatie van de N.Z.H. eerst uit het oogpunt van de geregelde passagier, een hogere vervoersprijs zou moeten betalen. Met cijfers toonde spr. aan, dat deze verhogingen voor de enkele reizen gemiddeld 50 en voor de retouren 66 c/c ronden bedragen. Bovendien zijn volgens hem de autobussen veel minder gerieflijk dan de tram en ligt de gemiddelde snel heid ook niet zoveel hoger. Waar een bus hoogstens 80 passagiers kan meenemen tegen een tweewagentrein van de N.Z.H. 264 vooizag spr. grote onzekerheid van het vervoer op de spitsuren. Ook uit een oogpunt van veiligheid zou de tram vooral op interlocale trajecten met een eigen baan -1- te prefereren zijn.- In Utrecht gebeuren thans met de autobus drie keer zoveel ongelukken als vroeger met. de tram. Bovendien bleek autobus exploitatie ook duurder te zijn. De heer- Van der Velde stelde zich trouwens op het standpunt, dat de overheid behoorde bij te passen in de tekorten van de vervoers ondernemingen, die een streekbelang be tekenen, doch uit zichzelf niet rendabel kunnen zijn. Vrome wensen Ter verdediging van de Haarlemse tram beval spreker doortrekking naar het eind van de bebouwing in Haarlem-Noord aan, waartoe het gemeentebestuur en de Rijks waterstaat zouden moeten meewerken en een twaalftal verbeteringen in het traject Haarlem-Leiden. De N.Z.H. repliceert Na de pauze werd de heer J. J. Jurrissen, enderdirecteur van de N.Z.H.V.M., in de gelegenheid gesteld te repliceren. Deze sprak zijn waardering uit voor het welwil lende en gedocumenteerde betoog van de woordvoerder der Tramvrienden, doch moest, door de sombere taal der exploi- tatiecijfers daartoe gedwongen, met hem van mening blijven verschillen over de g of behoud van de tram ook practisch mogelijk was. De heer Jurrissen zette nog maals uiteen, dat met een modernisering en uitbreiding van het trambedrijf zes mil lioen gulden aan deviezen nodig waren te gen twee-en-half millioen bij de ontworpen reorganisatie. De door zijn opponent ge suggereerde verbeteringen waren de heer Jurrissen uit het hart gegrepen: maar Rovers van Jodenbezit gevonnist Veertien dagen geleden berechtte het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam een viertal Haarlemmers, die ervan beschuldigd werden zich vergrepen te hebben aan het bezit van gedeporteerde Joden. De procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier, [eiste toen tegen de 49-jarige gemeente ambtenaar N. J. van S. drie jaar gevange nisstraf en tegen de boekhouder P. B. B. vier jaar. Deze beide lieden hadden zich voorgedaan als S.D.-beambten en bij fami lies, die bezit van weggevoerde Joden ver borgen hadden, een inval gedaan. Tegen de 45-jarige mevr. A. G. W.S., die, doordat zij zonder bestaansmiddelen na de arrestatie van haar man was achter- r gebleven, aan beide invallen hulp had ver leend, werd drie jaar geëist en tegen de 32-jarige Th. B., die uit de buit een mantel pak had genomen, drie maanden. Het Hof veroordeelde N. J. van S. tot één jaar, P. B. B. conform de eis tot vier jaar met onmiddellijke gevangenneming, mevr. A. G. W.S. tot twee jaar met aftrek en Th. B. tot zes maanden gevangenisstraf. Allen werden uit alle rechten ontzet. Bestuur van de Armenraad Op het Stadhuis is de eerste vergade ring gehouden van de opnieuw samenge stelde Armenraad onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester, de heer D. J. A. Geluk. In deze vergadering had de aanwijzing en verkiezing plaats van het nieuwe be stuur. Als bestuursleden werden aange wezen of gekozen de heren: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, D. Boer, mr. F. van der Goot, D. G. Hazekamp, ir. P. C. van der Heijden, J. W. A. Stalpers, D. H. Suerink en E. van der Wall. Als plaatsvervangende bestuursleden werden aangewezen of gekozen de heren: mr. A. Beets, P. A. Dijkema, mr. J. H. Ekering, C. H. Erbrink, A. H. A. Kraak, L. Silvis, A. van de Veldt en J. Wildschut. Als voorzitter werd herkozen mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. Burgerlijke stand van Haarlem GEHUWD: 8 Nov.. J. H. t. Have en R. Bonsel. BEVALLEN van een zoo.n: 6 Nov.. J. J. v. d. Werf—Boesaard: 7 Nov.. E. Pakes—Schipper: A. <5. Valk—Konings: R. L. Wilshaus—v. d. Zee; J. v. SehïeZwetsloot; 8 Nov.. A. C. Berwijk— Konings: C. P. Visser—Kruithof: A. Haukel— Y. d. Velde. t BEVALLEN van een dochter: 6 Nov.. J. v. An- del—Noordam: c. H. J. v. Scha gen—Hu ij er; 7 Nov., M. G. Post—IJlstra; 8 Nov., J. Theel— Verkooij. OVERLEDEN: 6 Nov.. B. Vredenduin—Krijt, "5 j., A. L. Dyserinckstraat; 7 Nov., M. T. Slij per. 79 j., Linsehotenstraat; D. W. Hamer—Jan sen, 78 j„ Slriusstraat; W, d. Moor—d. Goede. 76 j„ Nie, v. d. Laanstraat. Agenda voor Haarlem MAANDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Moiranda", 8 uur. Gem.- Concertgebouw: Herdenking wapenstllstandsdag, 8 uur. De Nijverheid, Voordracht H. C. Verkruy- sen 8 uur. Luxor: „De duivel was de laatste gast", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.IS uur. City: „De ze vende sluier", 14 j., 2.15, 4,30, 7,00 en 9.15 uur. Spaarne: ,,De vrouwelijke Tarzan", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Walvis in zicht", alle leeft.. 2.30, 7'.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Theater Plezier", toneel. 2.30 en 8.00 uur. Palace: „Avontuur op Martinique". 14 J„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur DINSDAG 11 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcret HOV, 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Rijkswatestaat was, zowel thans als in het verleden, een overtuigd en beslist tegen stander van interlocale tramlijnen gebleken. Goedkope tarieven op kosten van obligatichoudcrs. Tariefsverhoging had eigenlijk al lang plaats moeten vinden. De huidige ritprijzen dateren nog uit de tijd van de grote auto- buscöncurrentie, toen de tram, om het ver voer te behouden, desnoods onder de kostprijs ging werken. De obligatiehouders hebben dit echter met een verlies van twee millioen gulden moeten bekopen. Blijkens het geestdriftige applaus had het betoog van de heer Jurrissen grote indruk gemaakt. Tot besluit van de bijeenkomst, die door vertegenwoordigers van gemeenten in de bollenstreek werd bijgewoond, werden vragen, die veelal voortkwamen uit de per soonlijke pech van de stellers en waaruit dan ook een groot wantrouwen in het nieuwe vervoermiddel sprak, beantwoord. Een wantrouwen, dat door de heer Van der Velde natuurlijk niet werd weggenomen. „Rondkomen niet het inkomen" De directie van de Nuts-Spaarbank deelt mede, dat de actie voor een gezinsbegro ting, die de Nederlandse Spaarbanken voe ren om de gezinnen te helpen in hun moei lijkheden van het rondkomen met het inkomen, zeer veel aandacht trekt. Het aantal aanvragen voor de gratis beschik baar gestelde voorbeelden is groot. Boven dien hebben ook enkele grote werkgevers, alsmede de U.V.V. en de maatschappelijke werksters der onderscheidene kerkgenoot schappen medewerking toegezegd. Het is een moeilijk terrein en de Spaar bank was zich bewust slechts een begin van hulp te geven met deze folders, mede omdat het daarin verwerkte voorbeeld slechts voor zeer bepaalde gezinnen volledig kan gelden en elk gezin zijn eigen zeer verscheiden zorgen heeft. Die hulp gaat zich verder uitsitrekken, allereerst, doordat mevrouw Otte-Arnoldi in haar wekelijkse rubriek „Voor de huis vrouw" op Vrijdagochtend 8.50 v.m. over Hilversum I twee besprekingen wijdt aan deze gezinsbegroting en wel op Vrijdag 14 November onder de titel „Hoe verdelen wij onze armoede" en op 21 November met „Orde op de geldzaken". Voorts heeft de U.V.V. haar diensten aan geboden. Mevrouw van der Steylen le Jeu zal elke Dinsdagmiddag en Donderdag ochtend in het hoofdkantoor van de Nuts- Spaarbank zitting houden om aan hen, die moeilijkheden hebben met het rondkomen met het inkomen, gratis hulp en advies te geven. Ook niet inleggers van de Spaar bank kunnen daarvan gebruik maken. Militairen hadden het voorzien op het goede dezer aarde Twee agenten van de Haarlemse politie hielden in de afgelopen nacht twee mili tairen aan, die op hun rijwielen een fles-in- mand met 25 liter genever, een radiotoestel, een schrijfmachine en tien flessen likeur ver voerden. Zij bekenden deze kostelijkheden dezelfde nacht uit een bar te Zandvoort te hebben ontvreemd. De daders zijn ingesloten. Toneel Westfriese avond Autobussen over de Dreef of de Binnenweg? In een vergadering van de Winkeliersver eniging Heemstede Centrum is er op aange drongen om de autobus dezelfde route door Heemstede te laten rijden als de tram. Men kwam evenwel niet tot een besluit, doch men zal onder de betrokken winkeliers een en quête houden. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag kunnen bonkaarten voedingsmiddelen en schoenenbonnen afgehaald worden te: Haarlem (Vleeshal) restant R. Heemstede (Binnenweg 160) 9 tot 12.30 uur Sp tot Sr. 2 tot 4.30 uur restant S. Zandvoort (Haltestraat 4) R en S. Namen Readers' Digest deelt mede dat een Griek in Chicago, geheten Harlampopoulos, de bevoegde autoriteit verlof vroeg om zijn naam te mogen veranderen in Harris, om dat de Amerikanen hem niet konden uit spreken. Dit werd toegestaan. Een maand later zond hij een nieuwe petitie in, ditmaal verzoekend of hij zijn naam weer mocht veranderen in Harlampopoulos, want de meesten van zijn klanten waren Grieken en zij konden Harris niet uitspreken. De Westfriezen rijn buitengewoon op el kanders gezelschap gesteld. En dat is geen wonder: ze mogen op het eerst gezicht wat stug lijken, het zijn hartelijke warmvoe lende mensen die altijd een glundere lach gereed hebben. Er wonen er heel wat in Haarlem en omstreken. Zeven van hen hebben vijf jaar geleden het initiatief ge nomen het onderlinge verkeer te bevorde ren. Ik ben nu al enkele malen te gast ge weest bij hun thans welvarende vereniging West-Frisia geheten en telkens weer opnieuw getroffen door de zeldzaam ge- noegelijke sfeer die al deze bijeenkomsten tot een waar feest maakt. Zaterdagavond werd in „De' Leeuwerik" voor de vijfde keer een „toneelstik" in dialect opgevoerd, ditmaal het ongezouten familiedrama met sociale achtergronden „Skoin" door Y. C. Schuitmaker, in het Westfries vertaald door de enthousiaste spelleider, de heer K. May. De grootste bekoring voor de toeschou wers gaven waarschijnlijk de van ouds be kende taferelen in huh sappige moedertaal, maar ik heb toch ook verbaasd gezeten tegenover het dikwijls zeer goede spel van deze min of meer toevallige combinatie. De dames J. Silver en P. Brouwer diep ten menigmaal (eerstgenoemde eigenlijk pas goed in het laatste en dankbaarste be drijf) een brok zuivere ontroering uit hun rol. De mannelijke „speulders" vonden hun beste kansen in enkele komische typerin gen. Van hen droeg de heer P. Wurkum de erepalm weg. Zijn spottende, een beetje filosofisch aangelegde „veedroiver" her innerde aan soortgelijke figuren uit oude volkverhalen. Met gepaste vreugde moge voorts wor den gewezen op de prestaties van de heren Silver, Hof en Van der Schuit. De moeilijke hoofdrol werd gespeeld door de heer K. May die, hoewel soms enigszins krampachtig, deze door machtsbegeerte gedreven schijnheilige boer uit het juiste taaie hout heeft gesneden. DAVID KONING. Dr. E. Enimen sprak over het kerkelijk leven in Amerika In een door het bestuur der Wijk IV van de Nederlands Hervormde Gemeente ge organiseerde samenkomst in de Ooster- kerk heeft dr. E. Emmen, secretaris van de Generale Synode, gesproken over de con tacten, welke een delegatie uit de Neder lands Hervormde Kerk met Protestantse kerken in de Verenigde Staten heeft ge legd. Dr. Emmen merkte in zijn inleiding op. dat de reis naar" Amerika" van groot belang is geweest. De Nederlands Her vormde kerk is immers een onderdeel van de wereldkerk en er moet samengewerkt worden, omdat er nog zoveel te doen is. Dan zijn banden gelegd, hetgeen nodig was, want de Nederlandse kerk had Ame rika verwaarloosd. In de Verenigde Sta ten blijkt men slecht geïnformeerd te zijn over de Nederlandse kerken en men was blij wat te horen over de moederkerk. Toen in de vorige eeuwen vele Nederlan ders naar Amerika trokken, stichtten zij kerkelijke gemeenten. Geruime tijd sprak men van Dutch Reformed Church, doch se dert vijftig jaar is het woord Dutch afge vallen. In Amerika zijn 900 van deze ker ken (in Nederland 1400 met 1860 predi kantplaatsen bij de Hervormde kerk), die op velerlei gebied actief zijn. De delegatie heeft kerkdiensten bijgewoond en vele vergaderingen bezocht en zij kreeg gele genheid kennis te némen van de werk zaamheden. Uit alles bleek, dat er een sterke verbondenheid heerst. Van- belang is het aandacht te besteden aan het con tact, dat thans gelegd is, omdat de toe komst zowel op economisch als geestelijk gebied moeilijkheden zal brengen, waar van qpk de Amerikanen overtuigd zijn. De Russische revolutie herdacht In een goed-bezétte Concertzaal, die met tal van emblemen en slagzinnen versierd was,' vierde de afdeling Haarlem van de C.P.N. „de Waarheid" dezer dagen de der tigste verjaardag van de Russische Octo- berrevolutie. Nico Mourer, lid van het partijbestuur van de C.P.N., sprak een rede uit. waarin hij zeide, dat communisme een eenvoudige zaak is, omdat zijn grond slag liefde is. Maar geen weke liefde, doch een die hard is als diamant. In dat licht wilde hij ook de executie van Petchof en anderen zien. „Dat is een schoonmaak metj zand, zeep en soda", zei hij. Hij wees erop, dat wij wèer in de positie van 1940 verkeren, en een aanslag op ons nationalisme kunnen verwachten. „Er zit ten weer uniformsmokkelaars in onze re gering", riep hij uit. Maar wanneer het nodig is, zei Mourer. zullen wij weer een R.V.V. vormen en dan zal de bevrijding geen vier jaar op zich laten wachten. Hij concludeerde uit Molotofs verklaring, dat thans ook Rusland atoombommen kon maken, en zei, dat de Sovjet-Unie deze ook zou gebruiken wanneer de nood aan de man zou komen. De avond werd opgeluisterd door een symphonie-orkest onder leiding van Wim Gaffel en de arbeiderszangvereniging „Morgenrood". Het programma werd be sloten met het zingen van de Internatio nale. Een kwart eeuw kinder en politierechtspraak Op 1 November was het 25 jaren geleden dat de „Wet op de vereenvoudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken", alsmede de „Wet tot invoering van de Kinderrech ter en van de ondertoezichtstelling van minderjarigen" in werking trad. De Ver eniging voor Strafrechtspraak heeft ter ge legenheid van dit jubileum in de Ridder zaal een bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door de minister van Justitie, vele autoriteiten, betrokken bij de Kinder- en de Politierechtspraak, hoge rechterlijke autoriteiten ook uit Indië en hoge ambtenaren, vertegenwoordigers van reclasserings- en kinderbeschermingsorga nen, hoogleraren in het strafrecht, de ge zant van Zuid-Afrika, de Deken van de Orde van Advocaten bij de Hoge Raad, het bestuur van de Nederlandse Advocatenver- eniging en dat van de Nederlandse Juristen vereniging en de Bond van Administratief Personeel bij de Rechterlijke Macht. Mr. dr. J. Wijnveldt, advocaat-gene raal bij de Hoge Raad sprak over „Vijf-en- twintig jaar politie-rechtspraak". Hij zeide. dat het materiële doel van de instelling in deze 25 jaren van haar bestaan volkomen aan de verwachtingen beantwoord heeft, doch dat het meer ideële doel, het nauwer contact tussen rechter en verdachte in de toekomst nog meer nagestreefd dient te Eensgezindheid" viert feest In de volle zaal van het Krelagehuis hield Zaterdagavond de Overijselse. Gel derse en Drentse amusementsvereniging „Eensgezindheid" haar tweede feestavond met een gevarieerd programma voor en door de leden. Na het welkomstwoord van de voorzitter brachten enige leden cabaretnummers ten tonele, die groot succes oogstten. Het man dolinegezelschap „Animato" onder leidmg van de heer Rakenberg, dat enige vrolijke wijsjes ten gehore bracht en het mannen- kwartet „Orpheus" geleid door Nico de Zwager met een repertoire, dat zowel uit luchtige als ernstige liederen bestond, kregen eveneens een ruime portie bijval te incasseren. Het programma werd besloten met „De Nederlandse vlag" van de heer Striekwold, een plechtige scène waarbij met het zingen van het Wilhelmus de Ne derlandse soldaten in Indonesië herdacht werden. Een bal na, waaraan de „Moonlight Sere nades" hun medewerking verleenden duurde tot laat in de nacht. Werken van Abbing en de Kat Tot en met 30 November wordt in het Frans Halsmuseum te Haarlem een ten toonstelling gehouden van werken van F. H. Abbing en Otto B. de Kat. Deze expo sitie. welke voornamelijk portretten omvat, is Zaterdagmiddag onder zeer grote belang stelling geopend door wethouder A. J. M. worden. De heer Wijnveldt hoopte dat de 1 Angenent. nadat de schilder Kees Verwey minister van Justitie de gelegenheid zou een inleiding had gehouden over de per- aangrijpen, welke reeds ten dele gebruikt1 soon en het werk van ieder der beide ex- wordt in het wetsontwerp op de economi- posanten. sche delicten, de positie van de gewone' Dg heer Verwey noemde het een novum politierechter beter te regelen, opdat deze dat deze tentoonstelling er niet, zoals ge- mstellmg m een volgend tijdvak zou kun- bruikelyk, een was van werken van één nen uitgroeien tot het ambt voor een ge- kunstenaar of van een bepaalde groep, specialiseerde strafrechter, die op crimi- maar van twee kunstschilders, wier werk nologisch sociaal en reclassenngsgcbied mten van overeenstemming, maar ook ^e?k^.t-ifOU ontPloo,en. tot verschillen vertoont. Door deze gelegen- nSü 1 bestrijding der cnmi- heid (ot vergelijking zal men beider accen- na t +,-+■ t tt ten beter leren kennen. De minister van Jusbtie, mr J R van Wethouder Angenent zeide onder andere. H k mede, dat tot R.dder in d b jd klmste„aars in euitllree, opzicht herS^d 2" H n' ïlf Ti™ T.™ gemeenschap hebben verrijkt en hoopte. I*- tentoonstetling het aantal hunner reehter te Rotterdam en mr. M. A. van Rijn bewonderaars zou vermemgvuldtgen. van Alkemade, voorzitter van de Vereni ging voor Strafrechtspraak en rechter te 's-Gravenhage. Minister Van Maarseveen deelde voorts Na deze officiële toespraken repliceerde een der aanwezigen op een door de heer Verwey gemaakte opmerking over Han van Meegeren. „Vele collega's en ook het volk zijn merkwaardigerwijs op de hand mede, dat de benoeming is geschied van dcv^n Van Meegeren", zo had de heer eerste vrouwelijke rechter in Nederland. Verwey gezegd „en menen dat men een Deze benoeming noemde de minister een standbeeld voor hem moest oprichten", experiment, maar hij was ervan overtuigd.1 De laatste niet-officiële spreker dat de tpekomst zal bewijzen, dat zij een kwam hiertegen op en noemde Han van nieuwe stap vormt in de richting van een Meegeren een knoeier. Iedereen, ook de verantwoorde en noodzakelijke ontwikke ling van ons Nederlands rechtsbestel. heer Verwey, stemde door applaus met I deze opmerking in. Minister Gielen spreekt voor de radio J.A.P.I.'s voogd, de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen dr. Jos. Gielen, heeft Zaterdagavond in een radio rede medegedeeld dat zich voor de Jeugd- actie Papicrinzameling reeds meer dan 1500 scholen met 220.000 leerlingen hebben aangemeld. De minister was hierover ver heugd, maar nog lang niet tevreden, om dat nog veel meer aanmeldingen mogelijk zijn. De minister sprak uitvoerig over het grote tekort aan papier, waardoor.couran ten en tijdschriften in een omvang moe ten verschijnen welke beneden de normale blijft. Verder is er gebrek aan school-, leer- en studieboeken en schriften. Voor de invoer van meer grondstoffen zijn er niet genoeg deviezen. Daarom moet oud papier als grondstof worden gebruikt. Voor de productie van pakpapier kan zelfs oud papier voor 100 procent als grondstof die nen. Courantenpapier kan worden ge maakt met 45 procent oud papier. Bij het gebruik van oud papier komen andere grondstoffen vrij, welke gebruikt kunnen worden bij de vervaardiging van de betere papiersoorten. Bovendien kan de invoer van oud papier, welke over de eerste acht maanden van dit jaar 4.750.000 Zondaar tegen verkeersregels liep hersenschudding op Een 29-jarige autobestuurder, die Zaterdag middag op de Zijlweg in de richting Bloe- mendaal reed, kwam in botsing met een per rijwiel voor hem uitrijdende 69-jarige bewo ner van de Zijlweg, die, zonder teken te geven, naar links uitweek. De man kreeg een zware hersenschudding, doch kon, na door de Ongevallendienst. behandeld te zijn, naar zijn woning overgebracht worden. Van de auto brak de voorruit. Appèl aan de doden Allen, die Zondagmiddag de Nieuwe Kerk te Amsterdam tot de laatste plaats vulden, rezen van hun zetels op, toen de „Last Post" weerklonk, het appèl aan de doden en de vermaning aan de levenden om de millioenen gesneuvelden en de zaak van vrijheid en rechtvaardigheid, waarvoor zij vielen niet te vergeten. Onder auspiciën van het Nederlands Oor- logsgravencomité en in samenwerking met de wereldomroep PCJ werd ter gelegenheid van de Dag van het Oorlogsgraf, ter herin nering aan de geallieerde doden van twee wereldoorlogen een herdenkingsdienst ge houden, waarbij de diplomatieke, militaire en consulaire vertegenwoordigers van de landen die zich tegen de overheersing van de totalitaire staten hebben verzet, aan wezig waren. Onder de hoge militaire autoriteiten wa ren generaal H. G. Winkelman, oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, lui tenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf; generaal-majoor C. Gie bel, chef van de luchtmachtstaf; luitenant kolonel C. W. L. baron van Boetzelaer, gar nizoenscommandant van de hoofdstad. Bij de hoge kerkelijke persoonlijkheden zagen wij mgr. F. A. H. van Loo, officiaal van het Aartsbisdom; dr. K. H. E. Gravemeyer, ge delegeerde bij de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerken, Opperrabbijn J. Tal en verder vertegenwoordigers der Ned. Her vormde, Evangelisch-Lutherse, Hersteld Evangelisch-Lutherse en Remonstrantse Kerken, van het Leger des Heils, de Eglise Wallonne en het Interkerkelijk Overleg. Voor de preekstoel stond, overdekt met een zwarte lijkwade, een katafalk, waarbij militairen van de vier legeronderdelen: zee macht, mariniers, landmacht en luchtstrijd krachten de wacht hadden betrokken en de eer bewezen aan de doden, die hier sym bolisch lagen opgebaard. De muzikale omlijsting van de plechtig heid werd verzorgd door de stafmuziek der Amsterdamse politie, het Amsterdamse a capella-koor „Bel Canto" en de altzange res Roos Boelsma. De reverend C. Edward Elton van de Church of England sprak naar aanleiding van Paulus' brief aan de Colossensen. „Zo lang er mensen op aarde zijn geweest, heb ben zij strijd gevoerd uit haat en jaloezie". Reeds de eerste familie op aarde kende de moord uit afgunst en het is sedertdien zo gebleven", zei spreker, „doch liefde is de ware vervulling van de wet. De toekomst is vol onzekerheid en toch zijn over de graven der soldaten banden van vriend schap en vertrouwen gelegd, die op de juiste wijze gecultiveerd, geen reden voor angst in die toekomst wettigen." De schrijver A. den Doolaard droeg daar op twee gedichten voor, het eerste van de in Tunis gesneuvelde Richard Spender „Het bataljon der valschermspringers", het twee de van Charles Peguy, die het leven liet in de slag aan de Marne, „Heureux ceux qui sont mort". De majoor-hoofdaalmoezenier, pater L. A. M. Goossens, zeide in een toespraak, dat het totale leed van deze oorlog niet is te registreren. Het is een grote zee van bitter leed. Doch het mysterie van dit leed en van de vele doden blijft voor vele mensen verborgen. „Wie niet bidden kan", zeide pater Goos sens, „staat met lege handen op een kerk hof met zijn eendere witte kruisen, de sym bolen van de eenheid der doden en van het appèl aan de levenden, deze eenheid te bewaren". Ds. W. van Limburgh, Nederlands Her vormd predikant te Amsterdam, noemde het symbolisch, dat deze bijeenkomst in een kerk "wordt gehouden, want de strijd tegen nationaal-socialisme en fascisme, waarvoor 15 millioen geallieerde soldaten hun leven gaven, was de strijd van Christus tegen de antï-Christ. De kerk vormde in deze oorlog krachtens haar karakter de kern van het verzet. Het is ontstelllend", aldus spreker. ..dat wij thans Hem zijn vergeten, Die wij in hoogste nood aanriepen. Velen vragen zich af of de gebrachte offers niet vergeefs waren, want wederom bedreigt ons een nieuwe wereldkrijg. Alleen het vertrouwen op Christus kan een uitweg bieden, de mens schiet te kort". Nadat Den Doolaard een gedicht van Ben van Eysselstein „De ballade van Macbain", had voorgedragen, droegen padvinders de kransen aan, die de vertegenwoordigers der geallieerde landen aan de voet van de kata falk neerlegden. Deze kransen worden door het plaatselijk oorlogsgravencomité Am sterdam overgebracht naar de geallieerde oorlogsgraven op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam. Het blazen van de „Last Post" werd ge volgd door het gezamenlijk uitspreken van het „Onze Vader" en het zingen van Psalm 293. kg, ter waarde van ruim 1 millioen gulden heeft bedragen uit eigen land aanzienlijk verminderd worden of zelfs geheel achter wege blijven, hetgeen een aanzienlijke deviezenwinst ten gevolge zal hebben. Is het eigenlijk niet een klein beetje bescha mend, vroeg de minister, dat in de landen, die ons thans papier en papiergrondstof fen leveren, sinds geruime tijd intensieve acties tot het inzamelen van oud papier worden gevoerd? De minister gaf voorts een uiteenzetting van de reeds gepubliceerde organisatie der inzameling. „Als iedereen zijn beste been tje voorzet", zo besloot hij, „wordt de Ne derlandse papier-industrie aan grondstof fen geholpen, het grafisch bedrijf aan papier, de studerenden en de school aan boeken en tijdschriften. De schooljeugd mag zich haar werk getooid weten met de eretitel van medewerker aan Nederlands opbouw". De Theosofische Vereniging heropent haar logegehouw Zondag hebben de leden der Haarlemse Loge der Theosofische Vereniging, Neder landse Afdeling, tezamen met genodigden uit zusterloges, het feit beleefd dat zij hun logegebouw, Nassauplein 8, dat hun tijdens de bezetting (benevens dat deel van de inventaris, dat niet „gered" had kunnen worden) was afgenomen, wederom, voor een gedeelte althans, in gebruik konden nemen. De officiële datum waarop het ge bouw in zijn geheel weer betrokken kan worden, is 1 Juli 1948. De grote zaal, het vertrek dat voor openbare lezingen en feestelijke gedenk dagen wordt gebruikt, was feestelijk ver sierd, Onder de gasten waren de nationaal- voorzitter der Nederlandse afdeling (de Theosofische Vereniging is een internatio naal lichaam, met een hoofdkwartier in Adyar, India), prof. N. van der Ley, bene vens diens voorganger in dezelfde functie, de heer J. Kruisheer. De voorzitter der Haarlemse loge, de heer J. van der Schoot, sprak een wel komstwoord. Hij gaf een overzicht van de procedure (en die was lang en lastig), welke tenslotte geleid heeft tot het feit, dat men weer de beschikking heeft over het eigen gebouw en niet meer behoeft te zoeken naar kleine zaaltjes waar de sfeer ontbreekt. Alsnu volgde een muzikale voordracht, voor viool en piano, ten gehore gebracht door mej. Elly van der Pol, viool, op de piano begeleid door mevr. C. Cornelius. Prof. van der Ley kreeg het woord, die de loge, elke loge, met een kern vergeleek, en de gelijkenis verder door voerde, waar hij de cel in de biologie, met de inwonende kern als stralende, levende stuwkracht, aanhaalde, zodat elke loge, voor de omgeving, waarvan zij het mid delpunt is, ook een lichtende, levenwek kende kracht moet zijn. Hij sprak enige op het innerlijke leven betrekking hebbende wijdingswoor den uit, waarmee hij de loge, zowel haar leden als het gebouw en de werkzaam heden, welke er in zouden plaats vinden, opdroeg aan de Allerhoogste Macht. Broeder Kruisheer, die vóór de bezet ting algemeen secretaris der Nederlandse afdeling was, belichtte de verantwoorde lijkheid van een loge, vooral van de in nerlijke zijde. Daarna kregen genodigden van andere loges gelegenheid de leden van de Haar lemse loge toe te spreken en gaf een der oudere leden van de Haarlemse loge, die bij de eerste ingebruikneming van het ge bouw in het logebestuur zat, een herinne ring uit die tijd. Een der oudste leden der vereniging, de schilderes mevrouw C. Koster-Gruntke, gaf een schets over het occulte of innerlijk leven, waarbij eigenschappen als denk- materiaal (denkzaden noemde spreekster het) werden gegeven, als geduld en ge- BINNENLAND Van IS tot 20 November zal Hr. Ms. torpe- dopager ..Van Gaten" in de haven van Malta ver toeven. De opvarenden kunnen daar gewone en aangetekende brieven en briefkaarten ontvangen, mits deze uiterlijk 13 November gepost worden. De frankering kan geschieden volgens het bin nenlandse tarief. De laatste tUd Is geconstateerd, dat aan zienlijke partijen kaas over de Nederlands-Belgi sche grens worden gesmokkeld. Teneinde dit euvel tegen te gaan heeft het Bedrijfschap voor Zuivel bepaald, dat in een strook ter diepte van ongeveer 5% k m langs de grens het vervoeren van kaas aan beperkende voorschriften ls ge bonden Prinses Marijke. die kort geleden voor een nabehandeling ln het Gasthuis voor Ooglljders te Utrecht werd opgenomen, is op palely Soestdijk teruggekeerd. Ambtenaren van de C.C.D. hebben ln Hil versum twee melkhandelaren aangehouden, die van de Veluwe terugkeerden, waar zij duizen den melk-, en boterbonnen en vele tabaks-, brandstoffen-, kaas en versnaperingsbonnen hadden gekocht. De auto. waarin het tweetal eed, ts ln beslag genomen. De handelaren zijn opgesloten. In Hilversum arriveerden 16 zware vracht- uto's. afkomstig uit Frankfort ln de Ameri kaanse bezettingszöne van Duitsland, geladen met een complete fabriekinstallatic, bestemd voor de Holland laf abrieken. De zending bestaat onder mCer uit matrijzen en machinerieën voor de vervaardiging van hötelzilver. en W. van Groningen vragen de raad machtiging 18 trolleybussen en de daarvoor ber.o digde bovenleiding met masten aan te schaffen ter vervanging van de bestaande trambanen. Er zal een bedrag van f 1.550.000 mee gemoeid iUh. HAARLEM EN OMGEVING De leden van de Haarlemse Kegelbond heb ben een actie gevoerd voor NIWIN kerstpokket- ;n, Het resultaat is prachtig te noemen, want r zijn vijf en zestig pakketten bijeengebracht. Een weekend van de Oecumenische Jeugd raad wordt gehouden op 15 en 16 November )n huize Teylingerbosch te Vogelenzang. Thijs Booy, schrijver van het boekje „De Jeugd van Europa" zal spreken over „Contrasten ln de Wereldkerk". Op 20 November hoopt de heer J. J. de Doel- der, hulpvakarbeider op de afdeling offset- drukkerij van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen, de dag te herdenken waarop hij vóór 25 Jaar in dienst trad. Voor de afdeling Haarlem en omgeving van de Nederlands Natuurhistorische Vereniging zal prof, dr. Th. J. Stopms Donderdag a.s in restau rant Brlnkmann spreken over „Dwars door Amerika". Vr(|dag 14 November houdt de afdeling Haarlem van Volksonderwijs ln restaurant Brlnkmann een openbare vergadering, waarop de heer A. van Wijngaarden zal spreken over „Wordt het openbaar kleuteronderwijs achter gesteld bij het bijzonder?"'. De bijeenkomst :s uitgeschreven naar aanleiding van de ministe riële beslissing over het openbaar kleuteronder wijs te Haarlem. Mr. dr. F. S. Wllieveen. oud-administrateur der Provinciale Griffie van Noordholland is be noemd tot Officier ln de Orde van Oranje Nassau. Het Haarlems Jeugdparlement vergadert Woensdagavond 12 November ln het Kcnncmer .yceum. Het onderwerp ls „Rusland en West- Europa", Het Algemeen Nederlands Verbond, afde ling Haarlem, houdt Dinsdag 18 November een bijeenkomst, waarin de heer M. Th. de Booy, secretaris van de Noord- en Zuidhollandse Red- dingmaatschappij spreekt over „Van zeerover» tot mensenredders". Ds. F. E. Hoekstra te Sassenhclm ontving een beroep van de Gereformeerde Kerk van Driebergen. De directeur van Openbare Werken te Haar lem heeft aanbesteed het uitbreiden van de Noorderbegraafplaats aan de Verglcrdeweg. In gekomen waren 25 biljetten, laagste inschrijver was J. Twisk uit Castricum voor f 146.800 en de hoogste waren gebroeders Offermans, Aalsmeer voor f 275.000. amsterdamsche rijtuig mij. (Adv.) hoorzaamheid, welke overdenkingen dan tot wijsheid zouden leiden. Het slot was een dank- en aanmoedigings woord van ae loge-voorzitter, gingen de gasten langzamerhand weg, en werden kleine bouquet j es bloemen meegegeven oor zieke leden en voor hen, die door hun ijver en toewijding het mogelijk hadden gemaakt dat deze zeer belangrijke bijeen komst hier kon plaats hebben. „Onrust op Heidelust" Voor haar eerste uitvoering in het nieuwe seizoen had Bloemendaals Toneel het stuk „Onrust op Heidelust" van de onlangs over leden schrijver. Gerard Nielen, gekozen Al is dit 6pc-l van speurzin, waarvan Zaterdagavond voor een uitverkochte zaal in „Vreeburg" te Bloemendaal een opvoering werd gegeven, in het geheel niet nieuw, het neemt niet weg, dat de aanwezigen een genoeglijke avond hebben gehad. Met stijgende belangstelling volgt men de belevenissen van een aantal patiënten in het rustoord „Heidelust", waar op een zeker moment op mysterieuze wijze een kostbare diamant verdwijnt. Zoals te begrijpen, is de verdenking tegen ieder der gasten, doch ten slotte is er een ontknoping, die men niet ver wacht. „Onrust op Heidelust" is geen bijzonder moeilijk stuk en er werd over het algemeen vlot geacteerd. De plaatsruimte laat niet toe alle spelers te noemen, doch een uitzondering dient gemaakt te worden voor de heer W. Duivesteyn in zijn rol van dr. Hessing. Regis seur F. H. v. d. Schaaf kan tevreden zijn met deze goede start van Bloemcndaal6 Toneell Heemstede Huishoudelijke voorlichting Op de vergadering van bovengenoemde vereniging welke Woensdag a.s. gehouden wordt in het Volkskoffiehuis zal mejuffrouw C. Hoof een lezing houden over het onder werp „Efficiency in de huishouding". St. Nicolaas komt Als eerete van een lange rij bezoeken komt St. Nicolaas op 26 November op bezoek bij de Winkeliersvereniging „Heemstede West". Amsterdamse Beurs Slotkoers Heden Vrijdag 144 uur Koninklijke Olie. 4471.4 445% 290y, 369 288 374 166% A. K. U 163% 194 >4 395 Nederlandse Ford 393 Nederlandse Kabel 394 296 Calvé certificaten 174 174 Scheepvaart-Unie 187l/2 188 Holl.-Amerika Lijn 181% 180% Deli Maatschappij 169 166% H. V. A 236% 233% 161% A'dam Rubber 165 Ned. Handel Mij. 144 143% N.-I. Handelsbank 105% 105% Billiton Mij II. 400 400

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 3