c c J In Kas jmir staat India voor een moeilijke taak Moderne troepentransportschepen komen in de vaart Morgen vertrekt de „Groote Beer" J Wereldnieuws DINSDAG II NOVEMBER 1947 HAARLEMS DAGBLAD Fanatieke opstandelingen onder leiding van goed getrainde officieren Een United Press-correspondent is door gedrongen tot in het hoofdkwartier van de Mohammedaanse stammen die Kasjmir in het voormalige Brits-Indië zijn binnenge drongen van Pakistan uit, teneinde deze staat geheel ouder het régime van een „vrije regering" te brengen, die aanslui ting bij Pakistan voorstaat. In onderstaand relaas vertelt hi) van zijn ervaringen in Pakandari, een bergstadje op 50 mijl af stand van de Pakistaanse stad Rawalpini, waar zich de leiding bevindt van de Mo hammedaanse opstand tegen de Maharadja van Kasjmir, wiens dynastie reeds honderd $aar op de troon van Kasjmir zetelt. „Kort nadat de Britten de macht had den overgedragen, werd dit hoofdkwartier gesticht van waar uit de opstand werd geleid tegen het leger van de Maharadja. Op dit moment is reeds meer dan de helft der 85.000 vierkante mijl oppervlakte van het land in handen der opstandelingen en houden zij grote delen van het 12.000 man sterke Hindoeleger omsingeld. Slechts 15 mijl hier vandaan hebben de guerilla's 1200 man regeringstroepen om singeld en wachten zij geduldig af tot deze zich overgeven. Het succes van de opstand moet voor een groot deel geweten worden aan het feit dat in dit gedeelte van Kasjmir veel inwoners dienst deden in. het Brits- Indische leger en zodoende getraind zijn in de moderne wiize van oorlog voeren. Zelfs al slagen de, door de lucht aange- voerS* versterkingen van het leger van India™ r in de stammen, welke thans aan de poorten der hoofdstad Srinagar staan en het enige vliegveld van Kasjmir bedreigen, terug te drijven, dan nog zal het een schier onmogelijke taak voor de Indiase troepen zijn het land van rebellen te zuiveren. Dit hoofdkwartier is eenvoudig niet met zwaar materiaal of gevechtsvliegtuigen aan te vallen. De stad welke ongeveer 10.000 inwoners telt, vormt geen compact geheel van huizen, doch slingert zich mijlen ver over brrgen, valleien en bossen. Van straten is dan ook geen sprake de we?en zijn de smalle bergpaden. Hier is het militaire en burgerlijke hoofdkwartier der rebellen. jZij hebben er een klein militair hospitaal bestaande uit een dokter en een voormalige ziekendra ger. de plaatselijke smid, bijgestaan door enige militaire deskundigen, repareert de wapenen. Het hoofd van dit militaire bolwerk is een majoor van het vroegere Brits-Indi sche leger: geholpen door drie kapiteins eveneens uit het leger leidt hij de cam pagne tegen de Maharadja. De bevolking hier is zeer bitter gestemd jegens de regering van India omdat deze de Maharadja steunt met troepen. Een jonge kapitein uit het Pakistaanse leger zei mij: „Indien de Maharadja geen hulp van buiten had gekregen, hadden wij in een paar weken met hem afgerekend. Thans bliift ons niets anders over dan te vechten tegen het leger van India. Onze enige keus is, vechten of sterven. De be volking hier is in opstand gekomen door de hoge belastingen en anti-Mohamme daanse politiek van de Maharadja. Voor heen is dat reeds meermalen gebeurd maar toen kwamen steeds de Britse troepen tus senbeiden. Ditmaal hadden wij gedacht met hem te kunnen afrekenen doch nu kwam het le ger van India er tussen". Goed kader. De rebellen beweren dat zij twee ocm- plete brigade's van elk circa 3000 man in het veld hebben. De mannen zijn bewa pend met geweren van eigen maaksel, welke bewapening zij hebben aangevuld met buitgemaakte brenguns en mortieren. Aan getrainde officieren heeft dit kleine leger geen gebrek; afgezien van de vele oud Brits-Indische officieren is er nog een aantal officieren uit het leger van Pakistan welke verlof hebben genomen om hun landgenoten in hun strijd bij te staan. In het kleinste gehucht zelfs is wel een oud Brits-Indisch officier die indien dit nodig is leiding kan geven aan de re- Hongaarse militairen deserteren Hoge Oostenrijkse persoonlijkheden maakten Zaterdag, volgens U.P. bekend, dat 84 Hongaarse militairen onder wie een officier zich in Feldbach aan de Oosten rijks-Hongaarse grens met hun wapenen hebben overgegeven. De militairen beweerden uit het Hon gaarse leger te zijn gedeserteerd om poli tieke redenen. Zij zouden Oostenrijk via de Sovjet-zóne zijn binnengekomen en zich daarna naar de Britse zóne hebben be geven. De zegsman in Wenen verklaarde, dat de overgave van de militairen waarschijnlijk in verband stond met de recente vlucht van Zoltan Pfeiffer uit Boedapest. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.09, 8.00. 13 00. 18 00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8 15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9 00 Symphonische muziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Keukenpraatje. 10.35 Platen 10-45 Voordracht. 11.00 R. V. U. 11.30 Platen. 12 00 Ma- lando-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.33 Grace Moore en Tlno Rossi. 13 15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Orgel. 14.W. Causerie over dr. Jac. P. Thysse. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Serie luisterspel voor de Jeugd. 15.30 Kinderzang. 15 45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij, 16,45 Het stond in de krant. 17.15 Radio- kwintet, 17.30 Volksherstel. 17.35 Film. 18.20 Pla ten .18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Be ginselprogramma van de Partij van de Arbeid. 19.15 Zang. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen In de Bijbel. 20.05 Dinugen van de dag. 20.15 Metropble- orkest. 20.45 USA-discoparade, 21.15 Luisterspel „Jean Jaures". 22.10 Toespraak over de BBC. 22.15 BBC-coneert uit Londen 23.30 Orkest. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. R.oo. 13.00, 19 00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7 15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Koor zang. 8 30 Platen. 9.00 Zlekenberzoek. 9.35 Platen. 10.00 Symphonle van Mozart. 10.30 Morgendienst. ll.OO Platen. 11.15 Luisterspel „Ondergang". 12.00 Koor. 12.30 Weesbericht. 12.33 Orgelwerken van Mer.deLssohn. 13.15 Continental-quintet. 13.45 Pandora-trio. 14.1$ Orgel. 14.45 Blaaskwlntet. 15.15 Platen. 15.30 Cello-recital. 16.00 Voor Jeug dige postzegelverzamelaars. 16.15 Kinderzang. 16.45 Voor de Jeugd. 17.30 Hawalïan-k'anker,. 17 45 Rijk over zee. 18 00 Schütz-Monteverdl-cyclus. 13 20 Platen. 18.30 RVU. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Engelse les. 20.05 Pro loog. 20.15 Dankdienst voor het gewas. 21.30 Sym phonische muziek, 22.45 Overdenking. 23.00 Rosa- mundekwartet van Schubert. 23.35 Platen, bellen of de oud-soldaten van lïfet dorp kan commanderen. Ondertussen worden circa 3000 van de Maharadja's manschappen en een niet be kend aantal Sikhs in de bergen ingesloten gehouden. Tegenover zich hebben zij re bellen die elk pad en elke pas in dit ge bied terciege kennen. Indien nog enige van hen er in zouden slagen uit te breken, wacht hun toch een zekere dood daar de plaatselijke bevolking hen met speren bijlen en zwaarden zal opwachten. De luchtmacht van India heeft, in ant woord op de noodseinen van de ingeslote- nen, gevechtsbommenWerpers gestuurd, doch het hoofdkwartier der rebellen be weert dat, dank zij' het feit dat de meeste rebellen getrainde soldaten zijn, aan hun zijde geen enkel verlies is geleden. n:M:rr.xtrarn GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN De 9 Muzen Gedenktekens voor Wouter Hutschenruyter. In November 1943 stierf Wouter Hutschenruyter, dirigent en muziekgeleerde. Er ls toen een comité gevormd, dat twee bronzen plaquettes liet vervaardigen, waarvan een is aangeboden aan de concertzaal Tivoli te Utrecht, waar Wou Hutschenruyter geruime tijd als dirigent van Utrechts Stedelijk Orkest optrad. De tweede plaquette werd aangeboden aan het conserva torium van muziek te Rotterdam, waar Hut schenruyter 24 jaar als directeur werkzaam was. Voorts werd op zijn graf te Wassenaar een ge denkteken geplaatst. „Rhapsody In (Delfts) blue". Enige Neder landse filmbewonderaars hebben als blijk van hun bewondering voor de film „Rhapsody" in blue" die is uitgebracht door de Motion Picture Export Association, aan deze maatschappij een Delfts blauw bord aangeboden. Militairen in Indië kunnen onbeperkt corresponderen Op 1 November werd een regeling ge troffen volgens welke militairen in Indië slechts twintig brieven per maand naar Nederland konden zenden. Hiervoor wer den de z.g. postbladen uitgereikt en deze werden tegen de prijs van 2y2 cent ter be schikking gesteld. Zij konden port-vrij worden verzonden. Deze regeling heeft zowel in Nederland als in Indië veel ont stemming gewekt. De regeling werd destijds getroffen, om dat de Indië-vliegtuigen op hun retour vluchten te zwaar belast waren. Deze kwestie is thans opgelost. Voortaan zullen de militairen zoveel post mogen verzenden als zij zelf verkiezen. Echter zullen zij hiervoor uitsluitend de postbladen mogen gebruiken, indien zij ten minste portvrij willen corresponderen. Deze postbladen zullen voortaan ongelimiteerd ter beschik king worden gesteld. DE N.Z.H.R.M. BESTAAT 123 JAAR. De Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij bestaat vandaag 123 jaar. Sedert haar oprichting in 1824 zijn 7153 schipbreukelingen gered. Haar tijdens de oorlog geschonden vloot telt thans 24 mo tor- en 5 roeireddingboten, 16 lijnwerp- en wippertoestellen, verdeeld over 24 redding stations. Met twee bataljons militairen uit Assen en Nijmegen aan boord zal het troepen transportschip „Groote Beer" op Woens dag 12 November van de Sumatrakade te Amsterdam naar Indië vertrekken. De „Groote Beer" is eigendom van de Neder landse regering, evenals de zusterschepen „Waterman" en „Zuiderkruis". In 1944 in de Verenigde Staten als vrachtschip ge bouwd volgens het zogenaamde Victory- type. hebben zij in het laatste oorlogsjaar dienst gedaan voor het vervoer van troe pen. Na dé aankoop door onze regering is de „Groote Beer" onmiddellijk naar de werf van de Nederlandse Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam vervoerd om geheel te worden verbouwd en ge moderniseerd voor het vervoer van troe pen en zieken. De „Groote Beer" is nu voltooid. De ver beteringen zijn aanzienlijk. Uit de aard van de zaak zijn de gangen aan boord van dit ruim 7600 bruto register ton metende schip vrij nauw. Op een vrachtboot is dat gewoonlijk niet anders. Maar het ziet er naar uit dat dit ook het enige bezwaar zal zijn! De gehele laadruimte is gemeta morfoseerd in een vrij comfortabel, doel matig en stellig niet ongezellig tehuis voor iets meer dan 1300 man. De slaapzalen zijn ruim en luchtig met een bijna overdadige mogelijkheid tot ventilatie. Er is overal voldoende verwarming en de hygiënische maatregelen schijnen alleszins toereikend. Eetzalen en verblijven maken een prettige indruk en in de welhaast feestelijk aan doende recreatie-zaal met zijn frisse tinten, kleurige tekeningen op de witte wanden en gemakkelijke zitplaatsen kan regelmatig 400 man worden saamgebracht voor film vertoningen. toneel-, cabaret- en voor drachtavonden, welke meermalen per week zullen worden gegeven! Men zal er lezingen Nederlandse verliezen Van officiële Nederlandse zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen Za terdag en Zondag bedroegen vier gesneu velden en vijftien gewonden. In het grens gebied op Midden- en Oost-Java werden Nederlandse detachementen beschoten. Op Zuid-Sumatra in het» grensgebied ten Noord-Oosten van Martapoera moest tegen infiltrerende benden worden opge treden. In het grensgebied op Midden- Sumatra ten Noordwesten van Loeboek Aloeng, werd een TNI bende, die zich in de Moskee had verschanst, verdreven. Voorts vonden op Java en Sumatra de ge bruikelijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. houden en cursussen en vele dagen achter een wordt er bovendien gewerkt aan de voorbereiding van het grote Neptunus- feest dat op geen enkele vaart naar de Oost ontbreken mag! De „Groote Beer" is niet alleen troepen transportschip, maar ook hospitaalschip. Het beschikt over een' ruime operatie- en een Röptgenzaal, een tandartseninstallatie, een laboratorium, een apotheek en een verbandkamer. De medische staf is zeer uitgebreid! In de voor een schip uiterst verzorgde ziekenzalen is plaats voor 86 zieken. In plaats van vier zullen er in deze zalen slechts twee bedden boven elkaar komen, zodat de patiënten rechtop kunnen zitten. Zij hebben een belletje naast hun bed om de verpleger te waarschuwen en een hoofdtelefoon om de radio-uitzendin gen te volgen. Ook de „Waterman" en de „Zuiderkruis" worden verbouwd in dezelfde geest. Het verschil is alleen dat de ziekenafdeling op die schepen minder omvangrijk zal zijn dan op de „Groote Beer", welke de taak van de dezer dagen uit Indië teruggekeerde „Kota Inten" overneemt. Waarschijnlijk zal de „Zuiderkruis" op 17 December weer in de vaart worden gebracht. De „Water man" zal tot midden Januari op de werf blijven liggen. Verkoop midden-Damterrein is Maandag begonnen De nationale Monumentencommissië voor Oorlogsgedenktekens begon Maandagmor gen met de officiële verkoop van het twaalf millioen vierkante centimeters grote mid- dendamterrein in de hoofdstad. Om tien uur stapte de burgemeester van Amster dam mr. Arn. J. d'Ailly het gebouwtje van het „makelaarskantoor" van de commissie op de Dam binnen. Met de vraag: „Hoeveel krijg ik voor een tientje" overhandigde hij een bankbiljet aan een U.V.V.-ster, die de eerste burger van Amsterdam hiervoor twee certificaten van vijf gulden voor totaal 20 vierkante centimeter overhandigde. De eerste Amsterdammers, die hun vier kante centimeter kwamen kopen, waren de autobewaker van de Dam en een oud moedertje. Terwijl daarna de ene aspirant- grondbezitter na de andere zich meldde, werden in het plantsoen de eerste fun deringen geheid voor het tijdelijke monu ment, dat op 13 December zal worden ont huld. Bejaarde voetganger gedood door vallend reclamebord In Hilversum is een groot reclamebord, dat aan de ge/el van een bioscoop aan de Groest was bevestigd, naar beneden geval len. Het zware bord trof een 78-jarige voorbijganger, die zo ernstig werd gewond dat hij kort daarna is overleden. „Duitsland is bolwerk en springplank" Rapport der Europese commissie De „internationale commissie voor be studering van Europese kwesties" beweert in haar jongste rapport, toegestuurd aan de eerste-ministers en ministers van Bui tenlandse Zaken van alle voormalig geal lieerde landen, dat zowel de Sovjet-Unie als de Engelsen en Amerikanen het Duitse nationalisme en de Duitse nationale macht uit rivaliteit jegens elkaar weer opbouwen. Genoemde commissie is een particuliere organisatie, die lord Vansittard, voormalig hoofd van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken, Edouard Herriot, voor malig premier van Frankrijk, en Robert Gillon, voorzitter van de Belgische senaat, onder haar leden telt. In het rapport wordt verklaard, dat de Sovjet-regering „haar steun verleent aan Duitse generaals en het vrije Duitse comité te Moskou, ter verzekering van de Sovjet- Russisch-Duitsche samenwerking en de wederopbouw van een machtig Duitsland". De Sovjet-autoriteiten, aldus het rapport, zijn er in geslaagd haar zóne zowel politiek als economisch geheel afhankelijk te maken van de Sovjet-Unie. De zóne kan thans als bolwerk of springplank tegen het Westen worden gebruikt. Volgens het rapport geven de twee Duit se admiraals Saalwaechter en Witzell cur sussen aan de marine-academie der Sovjet- Unie en heeft von Richthofen, één van Hitiers vooraanstaande luchtmachtcom mandanten, een hoge positie bij de Sovjet- luchtmacht. Wat Duitsland betreft zegt het rapport, dat de pogingen om dit land te zuiveren van nazi-elementen langzamerhand wor den opgeheven, dat twee jaar na de oorlog Duitsland zijn oorlogsbuit nog niet heeft teruggegeven, dat Duitsland de steenkool productie saboteert om het economisch herstel van de verwoeste landen tegen te houden, ten gunste van zijn eigen econo misch herstel, en tenslotte dat men zich langzamerhand niet meer houdt aan de be perking van de staalproductie en de politiek ten opzichte van de herstelbetalingen. De verklaringen in dit rapport worden door autoriteiten van de Engels-Ameri kaanse zóne met „voorzichtig scepticisme" beschouwd. De beweringen omtrent de Westelijke zones bevatten zulke flagrante onjuistheden, dat zij niet veel vertrouwen inboezemen voor de rest, aldus deze ze lieden. Raadsel om Rommel Naar verluidt is de voormalige luite nant-generaal Ernst Maisel, op verzoek van het zuiveringstribunaal te Berchtes- gaden, gearresteerd onder verdenking van medeplichtigheid aan moord op veldmaar schalk Rommel, bevelhebber van het Duitse Afrika-corps. Deze moord zou op order van Hitier uitgevoerd zijn. Rommel overleed op 14 October 1944, toen hij her stellende was van de verwondingen, opge lopen bij een beschieting van zijn auto door een Amerikaanse jager aan het weste lijk front. Hitier zou hem een flesje vergif hebben doen toekomen met de boodschap, dat hij een begrafenis met militaire eer zou krijgen wanneer hij de hand aan zich zelf zou slaan, en dat in dat geval zijn fa milieleden gespaard zouden blijven, doch dat hij vermoord zou worden wanneer hij het niet zelf deed. Rommel zou in onge nade gevallen zijn doordat hij was uitge komen voor zijn eigen realistische kijk op het verloop van de strijd. Volgens de weduwe van Rommel kwam generaal Maisel tezamen met generaal Burgdorf, Hitiers adjudant, op de dag van Rommels overlijden op bezoek in diens huis bij Ulm. Nadat Rommel met hen had gesproken zeide hij zijn vrouw, dat hij nog maar een kwartier te leven had en dat de generaals hem op order van Hitier vergif gebracht hadden. Hij verklaarde bereid te zijn voor het volksgerecht te verschijnen, 'doch er van overtuigd te zijn, dat hij nooit in Berlijn zou aankomen. Met de twee generaals ver trok hij in een auto en later hoorde zijn echtgenote, dat hij naar het ziekenhuis te Ulm gebracht was dood. Rommel werd met militaire eer begraven. Amerikaanse luchtmacht spreekt reserve aan Naar officiëel te Washington werd be kend gemaakt zal de Amerikaanse lucht macht 250 super vliegende forten uit de reserve nemen en aan de actieve lucht verdediging toevoegen. Deze maatregel is genomen in het kader van het luchtverde digingsprogram dat enige maanden gele den is bekend gemaakt. Zestig uur regen had overstroming tengevolge In de Turkse provincie Adana zijn ten gevolge van hevige regens, die 60 uur aan hielden, de dijken van de rivier Seyhan be zweken. Meer dan 200 personen zijn ver dronken en ongeveer 1500 zijn dakloos. Het water bedreigt de stad Adana en duizen den mensen vluchten uit vrees voor de overstroming. Men vreest, dat enkele klei nere dorpen hevig te lijden hebben gehad. Aan de cultures van Adana 'katoen en sinaasappelen is zware schade toege bracht. Duizend personen worden vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn in de vloedgolf, die na 60 uur regen over de vlakte van Adana spoelt. Panda en de Meestervlieöer 97. De menigte begon te juichen en de zelfde dikke heer, die vóór de wedstrijd een redevoering had gehouden liep op hen toe en schudde hen de hand. „Het is mij een eer en een genoegen U welkom te heten!" sprak hij. „Hier is de beloning voor Uw reusachtige prestatie!" „Doet Uio plicht!.,.. Ik bedoel.... Doet Uw genoe gen!. Ik meen te zeggen.hier is de prijs! En dat U er véél genoegen van moogt hebben.' Het vaderland is trots op U! Vaar wel! Ik bedoelHet ga U goed. Tot ziens, meen ik!" Toen kregen .Oehoe en Panda ieder een krans om hun hals en liepen blij en gelukkig langs de juichende menigte naar de uitgang van hel vlieg veld. Maar daar werden ze opgewacht door een somber iemanddie hen met een een voudig gebaar tegen hield. „Ik ben deur waarder der directe belastingen" zei de vreemdeling. „De week is om! Ik kom mijn yeld halen. Hier is mijn presdwangbtvei.' In naam der wet!" Nederlanders in Indië ontvoerd en gedood Van de zijde van de ondememereraad voor Nederlands-Indië wordt ANP het vol gende medegedeeld: Blijkens een door de directie ontvangen telegrafisch bericht is op 2 dezer een Nederlands geëmployeerde van de sedert 1947 weer in exploitatie zijn de rubberondememing Bodjong Gedeh bij Buitenzorg op klaarlichte dag door extre misten ontvoerd en vermoord. Reeds eerder is hier te lande bericht ont vangen, dat in de laatste dagen van Octo ber bij een nachtelijke overval van een bende op de thee-onderneming Gamboeng bij Bandoeng de administrateur en de eer ste geëmployeerde dier onderneming de dood hebben gevonden". De arrestatie van de heren Cohen en Asscher Verklaring van de procureur fiscaal mr. N. 3. G. Sikkel De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te? Amsterdam, mr. N. J. G. Sikkel heeft over de arrestatie van de leden van de voormalige Joodse Raad te Amsterdam, prof. dr. D. Cohen en de heer A. Asscher, het volgende verklaard: „Door de grote omvang van het onder zoek, dat wij na de oorlog in het algemeen hadden te voeren, scheen het ons niet juist in een zo gecompliceerde kwestie als die van de Joodse Raad, in te grijpen. Dit kon eerst dan geschieden, wanneer er aan de hand van een uitgebreid omzichtig on derzoek gegronde bewijzen gevonden wa ren voor de schuld der leidende figuren in deze Joodse zaak. Gedurende de laatste maanden hebben wij het onderzoek naar hun beleid meer intensief ter hand genomen. Het bewijs materiaal over hun onjuiste houding heeft zich zozeer opgestapeld, dat het in het belang van het verdere onderzoek niet verantwoord was hen langer op vrije voe ten te laten. De vraag waar het om draait is: Werd door de werkzaamheid van de Joodse Raad de deportatie van Joden be vorderd of belemmerd? Het antwoord hierop is, dat de taak van de Joodse raad zich zo heeft uitgebreid, dat men gekomen is tot een niet meer te pardonneren medewerking aan de vijand, waardoor de Joodse deportatie in belang rijke mate werd vergemakkelijkt. Derhalve moet worden aangenomen, dat zonder de medewerking van de Joodse Raad en ook zonder zijn voortgezette medewerking het aantal gedeporteerde Joden zeer belangrijk minder zou zijn geweest". Mr. Sikkel deelde voorts nog mede, dat het de leiding van de Joodse Raad vooral moet worden aangerekend, dat zij, ook op het tijdstip, dat zij moest weten, welk lot de Joden in Duitsland wachtte, heeft me degewerkt aan het transporteren van Joodse Nederlanders. De registratie van Joodse personen heeft het, volgens mr: Sikkel, mogelijk gemaakt, dat de Duitsers vrij spel hadden met de deportatie. Ware deze registratie niet door de Joodse Raad uitgevoerd, dan had het grootste deel van de Joden zich over Ne derland kunnen verspreiden en kunnen onderduiken om zo uit de handen van de Duitsers te blijven. Mr. Sikkel deelde tenslotte mede, dat het onderzoek nog niet is afgelopen. Leidse- Betaalzegelkas betaalt niet meer De vorige week heeft de Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegelkas haar betalingen gestaakt nadat de drie directeuren waren gearresteerd. De commissie uit de crediteuren heeft besloten haar taak neer te leggen, omdat de' officier van justitie te 's Gravenhage haar heeft doen weten, dat de< ambtelijke voorschriften het niet toelaten, de ac countant van de commissie inzage te laten nemen van de boeken der spaarkas, welke door de politie te Leiden in beslag zijn ge nomen. De commissie achtte het noodza kelijk over cijfers te beschikken, ten einde door haar accountant een uitkeringsplan ten behoeve van de gedupeerden te kunnen laten ontwerpen. Het bedrag, waarop de commissie ten behoeve van gedupeerden de hand heeft weten te leggen tot dusverre 20.000 is bij een bank te Leiden gedeponeerd en zal aan de curator worden overgedragen. Betere winter in de Britse zóne van Duitsland Sir Cecil Weir, hoofd van de economi sche afdeling van het Britse bestuur in Duitsland, heeft te Londen in een radio toespraak voor de bevolking van de Britse zóne verklaard, dat de gezinnen aldaar de komende winter drie maal zoveel steen kool zullen krijgen als de vorige winter. Ofschoon met betrekking tot de invoer van voedsel de toekomst onzeker is, zal, naar verwacht wordt, de voedselvoorziening aanmerkelijk beter zijn dan de afgelopen winter. Weir was ervan overtuigd, dat de ver meerdering van de kolenopbrengst zou doorgaan, totdat de vooroorlogse opbrengst van 400.000 ton per dag was bereikt, en ten slotte zou worden overschreden. De staal productie was reeds toegenomen, dank zij de hogere kolenproductie, aldus sir Cecil Weir. De uitvoer was eveneens gestegen en wel tot zeven millioen ponden sterling in September 1947. (In September 1946 was voor drie millioen uitgevoerd). Zwemmen „Du Waterratten" ontving vele blijken van waardering Het bestuur van ..De Waterratten" heeft Zater dagmiddag op de receptie, welke in hfltel „Llon d' Or" ls gehouden, van vele zijden blijken van belangstelling ondervonden. Het gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door de heer A. J. M. Angenent en de Koninklijke Nederlandse Zwemibond door de heren Jan de Vries en C. Altink. Als herinnering schonk de heer De Vries een gedenkpenning. Namens de kring Haarlem van de bond bood de heer J. H. B, Hackenitz de gelukwensen aan. Laatstgenoemde sprak tevens namens HVGB en overhandigde een glas-in-lood raampje. De heer Van Huysstede bood namens HPC een presse-pap'er aan en de heer Th. Höls- ken namens „Haarlem" een wimpel. Verder wensten het bestuur geluk de heren H. L. War nier. chef van de afdeling lichamelijke opvoe ding ter gemeente-secretarie. Joh. M. Schmidt, dr. D. Heimans en Van der Berg, namens de Haarlemse Reddingsbrigade, A. de Keulenaar namens DWT, Smit namens de Politie Sportver eniging, H. Luyken namens de Commissie Volks zwemfeest en afgevaardigden van AZ 1870. AZC '82 uit Arnhem en Neptunus. De waterpolo- speelsters boden de leden van het bestuur een thee ,'eltje aan en de spelers een bloemenmand. Des avonds verenigden de leden zich aan een maaltijd, waarop dank werd gebracht aan de feestcommissie voor het vele werk, dat ver richt ls. Boekenhoek „Filmotheek". Uitgave ten dienste van bioscoop-bezoekets. Unicoss-Press, Den Haag. Unicoss-Press heeft de auteursrechten en van een periodieke uiigave die zich in Engeland sedert enkele jaren in de belangstelling millioenen bioscoopbezoekers mag verheu gen en waarvan de eerste afleveringen binnen kort aan het Nederlandse en Belgische publiek voorgelegd zullen worden. Ieder nummer geeft in romanvorm de inhoud weer van qen Engelse of Amerikaanse film, onverschillig van welke maatschappij afkomstig, met gebruikmaking van de dialogen uit het originele scenario. Elk film verhaal, dat zich dus als een gewone roman laat lezen, telt tachtig compres-gedrukte pagina's en wordt geïllustreerd door zestien bijbehorende opnamen. Bijzonderheden over het ontstaan van de betrokken film en levensbeschrijvingen van de voornaamste medespelenden, alsmede een vol ledige rolverdeling completeren het aantrekke lijke geheel. „Het verband tussen de gespeelde film en het gedrukte verhaal is duidelijk".' schrijven de uitgevers In hun voorwoord tot het eerste deel tje: „wie het verhaal leest vóór de film gezien te hebben, zal later, In de bioscoop, dubbel ge nieten en talrijke bijzonderheden opmerken die anders waarschijnlijk ontgaan zouden zijn. Want een film moet men leren zien. zoals men een symphonte moet leren horen om deze naar waar de te kunnen schatten. En bovendien: %vie zal een goede film zo spoedig als helaas maar al te dikwijls geschiedt willen vergeten?" Indien deze reeks, die wordt uitgegeven onder de verzameltitel „Filmotheek". er toe kan bij dragen de critische appreciatie van de film te verhogen, verdient zij stellig algemene belang stelling. Het is daarom te hopen dat de belofte om vooral aandacht te besteden aan films, die iets te zeggen hebben, gestand wordt gedaan. De eerste aflevering, die gelijktijdig met de film verschijnt, is gewijd aan een product van Sydney Box (die ook, „De zevende sluier" op zijn naam heeft staan) en James Mason: „The up turned glass" In het Nederlands „Vergeld'.ng" geheten. De bewerking is van Kit Perlock naar het scenario van de actrice Pamela Kelline en Jno P. Monoghan. Dit boekje kan het begin vormen van een bibliotheek, waarin de herinne ringen aan films, waarvan men genoten heeft, blijvend zijn vastgelegd. Inzet der zwemcompetitie was veelbelovend De zwemcompetitie belooft dit Jaar een bij zonder verloop te hebben. Dit bleek reeds Vrij dagavond in Stoop's Bad, waar HVGB wedstrij den organiseerde In de persoonlijke nummers gingen ruim 140 deelnemers en deelneemsters te water. Een verheugend feit ls het, dat ook de Velser Zwemvereniging met een goed aantal zwemmers en zwemsters had ingeschreven, wa: uit blijkt dat ook in Velsen de belangstelling toeneemt. De nieuwe startmethode, welke ook te Monte Carlo werd toegepast, bracht echter ernstige vertraging in de afwerking van het pro gramma. Volgens deze methode moeten de zwemmers eerst de slarthouding aannemen en daarna rustig het slartslgnaal van de starter af wachten. Daar de zwemmers ln de zwemcompe titie meestal hun debuut maken, is het van be lang, dat de start goed wordt voorbereid. Wat de prestaties der deelneemsters en deel nemers betreft kan worden opgemerkt, dat de dames op het nummer borstcrawl aanzien! zijn vooruit gegaan. Blijkbaar heeft het feit, dat Margot Marsman door de KNZB uitverkoren werd deel te nemen aan de Europese kampioen schappen. stimulerend gewerkt Behalve de dria eerstgeplaatsten, die de baan aflegden in resp. 32, 32.2 en 33.4 sec., waren er nog tien anderen, de over de afstand 35 sec. of minder nodig hadden. Margot Marsman won eerst ln de laatste rr ters van haar grote rivale Jenny van Waard, Tineke van Meel leverde eveneens een uitste kende prestatie. Minder goed waren de prestaties der dames op de schoolslag. Slechts Menny Proper kon haar tijd verbeteren en op de eerste plaats beslag leggen in de tijd van 1 m. 29.2 sec. De uitslagen waren: 50 m, rugslag jongens adspiranten: 1. C. Wis- ker, DWR, 38.8 sec.; 2. R. Solkamans, Haarlem, 39.4 sec.; 3. G. Maassen v. d. Brink. Haarlem, 40.1 sec. 50 m. borstcrawl dames: 1. M. Marsman, HVGB, 32 sec.; 2. J. v. Waard, DWR, 32.2 sec.; 3. T.- v. Meel, Haarlem, 33.4 sec. 100 m. schoolslag heren nieuwelingen: l L. Schornagel, HVGB, 2 m. 24.5 sec.; 2. H. J.' de Ruyter, Haarlem, I m. 26 sec.; 3. J. A. Boeree, Haarlem, l m. 26.2 sec. 100 m. schoolslag dames: 1. M. Proper, Haar lem. 1 m. 29.2 sec.; 2. M. Sliggers—v. Wijk, DWR. 1 m. 31.5 sec,; 3. M. Wijkhuizen, Haarlem, 1 m. 32.4 sec. 5 x 50 m. borstcrawl estafette heren nieuwe lingen: 1. HVGB 2 m. 35 sec.; 2. Haarlem 2 m. 39 sec.; 3. HVGB 2 2 m. 40.6 sec. Olympische Spelen Athleten mogen geen andere tak van sport beoefenen Het bestuur van de Koninklijke Nederland- sche Athletiek Unie heeft besloten, dat van 1 December af candidaten voor de Olympische ploeg van het volgend jaar, niet meer mogen deelnemen aan wedstrijden in andere takken van sport Voor de heren zal dit besluit van weinig invloed zijn, maar bij de dames-athleten ligt de situatie anders. Zo komen Nettie Timmer, E!ly Dammers, Ans Koning en Jo Theunis- senWaalboer in handbalwedstrijden uit, het geen ook het geval is met Eefje Piel, die de hockeysport beoefent. Sdom In het kort SCHAAKRESULTATEN VAN KENNEMER- LAND. Kennemerland 1 en 2 traden gelijktij dig aan voor de eerste bondswedstrijd in dit seizoen. Het eerste verloor van Holland 2 met 64. Kennemerland 2 kampte ln Halfweg tegen „Kijk Uit". De voorlopige uitsla'g is 3V—4H doch de afgebroken partijen leveren vermoede lijk nog 1V4 punt op, waardoor de einduitslag zóu worden 55. Vijf Jaar. De „Prawda", het blad van de com munistische partij ln Rusland, meldt, dat de Sovjet-Unie thans een nieuw vijfjarenplan voorbereidt, dat „Rusland het rijkste land ter wereld zal maken". Vrijheid. Het radio-station ln de Amerikaanse zóne van Berlijn -al een serie uitzendingen geven onder de titel „vrijheid tegenover to talitarisme". De uitzendingen nemen November een aanvang. Oude olifant. In een bruinkolenmijn te Leffe (40 k.m. van Milaan), is het versteende skelet van een praehlstorlsche olifant gevonden, zo meldt het Milanese blad „II Corrière d'In- formazione". Volgens een deskundige moet het ongeveer vierhonderdduizend jaar oud zijn. Illegaal. In Rlo de Janeiro heeft de politie be slag gelegd op pamfletten betreffende de verjaardag dei Octoberrevolutie in de Sovjet- Unie. Andere publicaties, welke zich in de drukkerij van een communistisch gemeente raadslid van Rio dé Janeiro bevonden, zijn eveneens ln beslag genomen, „als illegale uitingen van een ontbonden partij", aldus het communiqué der politie. Geraas. Volgens een onderzoek van een medi cus. verbonden aan de Zweedse luchtmacht, heeft het donderend geraas bij de start van straalvliegtuigen een nadelige Invloed op het grondpersoneel en op allen, die op het vlieg- vled werkzaam zijn Geconstateerd werden een verhoogde geprikkeldheid van het zenuw stelsel en tijdelijke doofheid.-Speciaal vrou wen zijn voor dit leven gevoelig. Zo komen nerveuse storingen voor van maag, hart en andere organen.

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 2