Haarlems Dagblad Burgemeester Cremers In Londen komt weer een Amerikaans voorstel tot non-agressiepact ter tafel Nieuwe resolutie tegen Franco Arbeider ging slapend echtpaar te lijf Sint Maartenoptocht in Overveen Frankrijk bedreigd door een macht gevaarlijker dan Hitlers Reich" Weerbericht 62e Jaargang No. 18786 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 13 November 1917 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—-. Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem N A BIJNA ACHT MAANDEN WACHTEN s dan eindelijk de nieuwe burgemees ter van Haarlem benoemd. Op deze plaats is al eerder critiek geuit over het langdurig uitstel. Het geval staat overigens niet alleen. Zonder in herhaling van deze critiek te vervallen lijkt het toch nuttig op te merken, dat zulke Haagse traagheid in de betrokken gemeenten onvermijdelijk de indruk moet maken van gebrek aan belang stelling voor het plaatselijk bestuur, dat in zulk een periode de nadelen ondervindt van onvolledigheid en onvoltalligheid. Met het oog op komende benoemingen in andere gemeenten mag daar wel eens aandacht aan geschonken worden. Zo ingewikkeld zijn dergelijke zaken niet, dat ze uit den treure moeten blijven hangen en wij leven in een tijd, waarin doorzetten en efficiëntie vereist worden om ons land er bovenop te brengenniet in het statige levenstempo van een halve eeuw of langer geleden. Mcge de toekomst bewijzen dat in het Haarlemse geval het ondervonden nadeel snel vergoed wordt door de bijzdhdere be kwaamheid en geschiktheid van de man, die men te langen leste heeft aangewezen. Mr. P. O. F. M. Cremers heeft reeds een eervolle en welgeslaagde ambtelijke car rière achter zich en wij hebben uit de kring van zijn vorige ambtstaak griffier van Provinciale Staten van Zuidholland niet dan grote waardering voor zijn persoon, zijn kennis van bestuurszaken en zijn opge wekt en tactvol optreden vernomen. Dat belooft dus het goede voor Haarlem. En met bijzondere belangstelling zullen onze lezers het interview, dat onze parlemen taire redacteur dr. E. van Raalte met de nieuwbenoemde burgemeester gehad heeft, in ons vorige nummer gelezen hebben. De verklaringen, door mr. Cremers tijdens het onderhoud afgelegd, getuigen van warme belangstelling voor en juiste opvatting van zijn taak. Er is over deze benoeming het een en ander te doen geweest, omdat nu een Katholiek tot burgemeester benoemd is in een stad, die in de grote meerderheid van haar bevolking niet-Katholiek is en waarin de K.V.P. ook niet de grootste fractie in de* gemeenteraad vormt. Onze parlementaire correspondent heeft dan ook namens dit blad de vraag gesteld, hoe mr. Cremers zich zijn positie denkt bij aan wezïgheid van een grote meerderheid van andersdenkenden en daarop het antwoord gekregen, dat hier nog eens herhaald worde: ,.Ik zie slechts als mijn taak om ^en strikt onpartijdig en rechtvaardig leider van de Raad en van de Raadsdebatten te zijn, terwijl ik tot mijn levensdoel reken ja, ik mag hier wel spreken van levensdoel in de kortst mogelijke tijd op en top Haar lemmer te worden en al's zodanig de bur gervader te zijn van de stad, wier belangen ik straks hoop te gaan dienen en te behar tigen". Op de vraag, of de burgemeester geen lid van de K.V.P. is en of hij die toe treding om principiële reden naliet heeft mr. Cremers geantwoord, dat hij jnderdaad geen lid van de K.V.P. is, dit niet is ge worden omdat hij meende, zich al's com mies-griffier van de Tweede Kamer en als griffier van Provinciale Staten neutraal te moeten houden en ten aanzien van het burgemeesterschap verwezen naar zijn bovenvermelde opvatting. Dus: strikte onpartijdigheid en rechtvaardigheid. Om trent het lidmaatschap van de partij wilde hij zich niet voor de toekomst binden. Zijn opvatting van strikte onpartijdig heid van het burgemeesterschap verheugt ons en zal velen verheugen. Wij geloven inderdaad dat dit de juiste en traditionele teak van de burgemeester is: zich boven de partijen te stellen en in het gemeente bestuur die taak des voorzitters te vervul len, die strikt en rechtvaardig weegt en door haar onpartijdigheid ook de erkenning en het respect van alle betrokkenen oogst, waar bemiddeling en overleg nodig zijn. Zoals die zo vaak, bij alle gemeenschap pelijke menselijke activiteit, nodig zijn om tot resultaten te komen. Ook bij vorige burgemeesters-benoe mingen heeft dit blad zich steeds op het standpunt gesteld, dat bekwaamheid en begaafdheid voor het vervullen van deze bestuurstaak de voornaamste criteria zijn. Dit geldt des te meer, omdat de arbeid van gemeentebesturen en de problemen waar voor zij geplaatst worden, in hoofdzaak niets te maken hebben met tegenstellingen, die zich in de landspolitiek doen gelden of met iemands persoonlijke geloofsovertui ging, die wij eerbiedigen. Wij zouden het dan ook juist en gewenst achten, als bij al dergelijke benoemingen het alleen de over wegingen van persoonlijke bekwaamheid en geschiktheid met inbegrip van on partijdigheid waren, die doorslag gaven. Dat is helaas niet het geval. Maar het belet niet dat een bekwame man benoemd wordt en als die zelf begint, met te getuigen van zijn onpartijdige opvatting' van zijn taak, vervult ons dat met de beste verwach tingen. Wij hopen dat mr. Cremers in zijn nieuwe snibt moge slagen, hetgeen alleen kan in houden dat hij en de bevolking van deze stad van 160.000 inwoners, in al haar ver scheidenheid, elkaar zullen leren begrijpen en vertrouwen. Wij wensen hem en zijn gezin geluk in Haarlem toe. R. P. I Banketbakkers mogen langer werken voor St. Nicolaas In banketbakkerijen, welke niet tevens broodbakkerijen zijn, mogen van 17 tot en met 28 November mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder elf uur per dag en ten hoogste zestig uur per week werken, aldus heeft de minister van Sociale Zaken beschikt. De arbeidstijd moet in zijn geheel gelegen zijn tussen 7 en 20 uur (op Zater dag 22 uur). De beschikking, welke nog enkele nadere détails bevat, is opgenomen In de Nederlandse Staatscourant. Poging om Europa's gevoel van onveiligheid te verminderen. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft be kend gemaakt dat hij in de raad van mi nisters van Buitenlandse Zaken te Londen opnieuw een voorstel zal doen tot het slui ten van een non-agressiepact voor de duur van veertig jaren tussen de vier mogend heden ter beveiliging van Europa tegen het Duitse gevaar. Marshall zeide nooit te zullen goedkeu ren, dat de Amerikaanse strijdkrachten op korte termijn uit Europa teruggetrokken zouden worden. Frankrijk moet beveiligd zijn tegen Duitsland en tevens moet Duits land in zoverre wederopgebouwd worden, dat het voor zichzelf kan zorgen. De ver zekering, dat de Amerikaanse troepen Europa zouden blijven en dat Duitsland gedurende veertig jaren streng bewaakt zou worden, zou de vrees van Frankrijk en anderen doen afnemen. Het voorstel het verdrag was aanvankelijk afkomstig van de vorige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Bymes, die in een persoonlijk onderhoud met Stalin de steun van laatstgenoemde had gekregen, aldus Marshall. Later was het voorstel verwor den door Molotof en heeft maarschalk Sta lin ontkend, dat hij er ooit zijn goedkeuring aan gehecht zou hebben. Pleidooi voortgezet De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, heeft zijn verklaringen in verband met de tussentijd se hulp aan Europa voortgezet met een be toog tot de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afge vaardigden. Marshall betoogde, dat Europa zich op het ogenblik van het communisme afkeert en dat ook daarom hulp van Amerikaanse zijde geboden is. „Het zou tragisch zijn, als wij van dit getij geen gebruik maakten door spoedig hulp te bieden ten einde de minimum levensvoorwaarden in de West- Europese landen te handhaven". Congreswaarnemers achten de gisteren door senator Taft (republikein) geoefende critiek op het plan-Marshall de voorbode van een verwoed en mogelijk langgerekt debat in de speciale zitting van het Congres die 17 November begint. Eenheid vóór alles Lord Pakenham, de Britse minister die verantwoordelijk is voor het bestuur van de Britse zóne van Duitsland, heeft in het Hogerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië nimmer zou afzien van het beginsel dei- eenheid van Duitsland, zelfs wanneer de raad van ministers van Buitenlandse Za ken zou falen, omdat het een verdeling van Europa voor altijd zou betekenen. Engels scnip op een mijn gelopen bij Terschelling Bemanning gered Het schip, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag ten Noorden van Terschelling noodseinen uitzond, blijkt het Engelse stoomschip „Aqueïty" geweest te zijn. Het schip, dat 890 brt. mat, is op een mijn ge lopen en gezonken. Het schip behoorde aan de Engelse scheepvaartmaatschappij E. F. Everard en Son te Londen en was met een lading stuk goederen van Hamburg op weg naar Liver pool. Het is waarschijnlijk in de storm bui ten de mijnenvrije zóne geraakt. De uit zestien koppen bestaande bemanning is ge red door het Duitse stoomschip „Ibis", groot 593 brt. van de rederij Richard Adler en Co. in Bremen, dat thans op weg is naar Lowestoft. Nederland onthield zich van stemming De politieke commissie der UNO heeft een resolutie inzake Spanje aangenomen, I waarin uitdrukking wordt gegeven aan het vertrouwen, dat de Veiligheidsraad zijn in j het Handvest vastgelegde verantwoordelijk heid zal nakomen, zodra de raad van me ning is, dat de toestand met betrekking tot Spanje dit vereist. In de resolutie wordt eveneens opnieuw de verleden jaar door de algemene verga dering genomen resolutie bekrachtigd, waarin het terugtrekken van de ambassa deurs uit Madrid wordt aanbevolen. Dr. Lange (Polen), die aanvankelijk wil de, dat de Veiligheidsraad de Spaanse kwestie binnen een maand zou behandelen en economische sancties zou toepassen, ver klaarde zijn aanbeveling in het belang van de eenheid te willen laten vervallen. De gehele resolutie werd met 29 tegen 6 stemmen en 20 onthoudingen aangenomen. Alle Arabische staten, Amerika, Zuid-Afri- ka, de Phïlippijncn, Pakistan. Nederland, Australië en Canada onthielden zich van stemming. De clausule over de resolutie van de Al gemene Vergadering werd met 30 tegen 14 stemmen en 11 onthoudingen aangenomen. Tegen stemden de meeste Latijns-Ameri kaanse staten. De Rus Gromyko stemde voor de gehele resolutie, hoewel hij haar „zwak en onvol doende" noemde. Toch achtte hij zelfs deze resolutie een -slag voor Franco en een steun voor het Spaanse volk. De Engelse koning heeft aan de gemeente Den Haag twee zwanen en twee Magel- haense ganzen aangeboden als tegengeschenk voor de bloembollen, welke Nederland vaar Engeland had gezonden. - In het Zuiderpark brachten de Engelse ambassadeur Sir Neville Blajid (midden), de waarnemend burgemeester ir. L. J. M. Feber (links) en de directeur der gemeenteplantsoenen, de heer S. Doorenbos (rechts) de vogels naar de vijver. Barones Orczy overleden Schrijfster van succesboeken Barones Orczy, de schrijfster van de be roemde boekenreeks over de „Rode Pim pernel" is Woensdag op 80-jarige leeftijd te Londen overleden. Duizenden hebben genoten van de we reld van avontuur, romantiek en ridder lijkheid, die zij in haar wei-ken schiep. Hoofdfiguur was steeds de Engelse aristo craat, die in het teken van het bloempje „Rode Pimpernel" zijn door de revolutie bedreigde Franse vrienden te hulp kwam en met hen in de hachelijkste omstandig heden geraakte. Daar hij zijn belagers al tijd overleefde en barones Orczy over een onuitputtelijke fantasie beschikte, was er voortdurend stof te over voor een nieuw deel, dat zowel barones Orczy als haar uit gever geen windeieren legde. Barones Orczy was een Hongaarse van geboorte, doch huwde een Engelsman. Ge durende de oorlog verbleef zij te Monte Carlo, waar haar villa door de Duitsers streng werd bewaakt. Hótelrat in Beverwijk? Een hotelhouder ie Beverwijk heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermis sing van een bedrag van f 2800. Van de dader ontbreekt elk spoor. Het woord is aan..- Hebbel: Niemand die schrijft, of hij schrijft zijn eigen leven; en dat wil dan het best, wanneer hij zich daar het minst van be wust ts. Hervatting Engels-Russisclie handelsbesprekingen In bevoegde Londense kringen verwacht men, dat de handelsbesprekingen tussen Engeland en Rusland in de tweede helft van deze maand te Moskou zullen worden hervat. Men verwacht dat de Engelse delegatie onder leiding zal staan van Harold Wil son. de president van de Board of Trade. Duitsers gaan weer vliegen De directeur van de continentale afde ling van de British European Airways heeft bij de opening van een vliegveld bij Ham burg verklaard, dat zijn maatschappij bin nen drie maanden een dienst voor Duitsers hoopt te openen tussen Hamburg, Frank fort en Berlijn. Er moet nog overeenstem ming worden bereikt over betaling van de passage in Reichsmarken. Acht jaar geëist ivegens poging tot doodslag Voor de Haarlemse rechtbank speelde zich vanochtend de slotfase af van een drama dat zijn hoogtepunt vond op 17 Juni i dit .jaar, toen een 47-jarige los arbei der in Beverwijk 's ochtends vroeg een bij hem inwonend echtpaar in de slaap over viel en man en vrouw met messteken zwaar verwondde. Verdachte, M. H. B„ had een gedeelte van zijn huisje aan de Wijkermeerweg en van zijn meubels verhuurd aan het echt paar Van der K„ maar het bleek al spoedig dat zij hem irriteerden door het veelvuldig ontvangen van bezoek, het met vuile voeten binnenkomen en dergelijke dingen, die bij samenwonen tot ongenoegen aanleiding plegen te geven. Niettemin verklaarden de getuigen v. d. K„ dat zij tot een paar dagen voor de aan- Jhr. de Geer ontslagen als minister van Staat Bij Koninklijk Besluit is jhr. mr. D. J. de Geer, oud minister-president, ontslagen als minister van Staat. Het ontwerp-statuut voor Negara Borneo gereed Het ontwerp-statuut voor de Negara Borneo (Kalimanten) is te Batavia tot stand gekomen. Dit werd gisteravond voor radio-Batavia aangekondigd door dr. J. Kiers, voorzitter van de West-Borneoraad en Pangeran Kartanegara, waarnemend voorzitter van de raad van zelf bestuurders van Oost- Borneo en lid van het contactlichaam voor de besprekingen met de commissie van goede diensten. Het statuut, dat voorlopig ontworpen is, moet aan de respectieve Daerahregeringen worden voorgelegd alvorens definitief van kracht te worden. In de staatkundige ontwikkeling van Borneo werd als eerste op 12 Mei van dit jaar de Daerah Istimewa (West-Borneo) erkend, daarna Groot-Dajak, Z.O.-Borneo en Oost-Borneo. Verwacht mag worden, dat binnenkort Hoeloe Soengei en Bandjer- masin. resp. liggend in Oost- en Zuid- Borneo met de hervormingen gereed zul len zijn en als Daerah zullen worden er kend. In Hengelo slipte een vracht-auto ert' reed een 23-Jar!ge wielrljdster aan, die op slag ge dood werd. Overwegend socialisten in nieuwe Deense regering Hans Hedtoft, voorzitter van de Deense lociaaldemocratische partij, heeft een nieuw Deens kabinet gevormd, nadat de vier voornaamste partijen het niet eens fraren geworden over de coalitieregering. Hedtoft heeft de ministerlijst aan koning Frederïk overhandigd. In het nieuwe kabinet, dat op de minis ter van Buitenlandse Zaken na uitsluitend iociaal-democraten bevat, is Hans Hedtoft minister-president en Gustav Rasmussen (liberaal) minister van Buitenlandse Za ken. Het Sint Maartensfeest pleegt in het be gin van November tot uiting te komen in groepjes kinderen die, verkleed en beschil derd langs de huizen trekken en liedjes zingen. In de Rooms katholieke parochie van Overveen heeft men getracht de leerlingen der r.k. scholen de figuur van Sint Mar- tinus, de gulle krijgsman en bisschop van Tours die omstreeks het jaar 400 over leed wat duidelijker voor ogen te stel len en zo is Woensdagavond een georgani seerde Sint Maartensoptocht gehouden, die veel bekijks trok eerst in het Ramplaan- kwartier en later in de omgeving van de Julianalaan. Voorafgegaan door tamboers en hoorn blazers, bekleed met toepasselijke heraldi sche motieven en bijgelicht door flambouw dragers, zat Sint Martinus te paard en in DE CAULLE WIJST OP TWEE GEVAREN Generaal de Gaulle Iieeft op een pers conferentie te Parijs de opkomst van zijn „Rasscmblement" vergeleken met een was send getij, „dat geheel Frankrijk zal over stromen en waarbij de critiek van de af zijdige» niet meer zal betekenen dan een druppel in de Oceaan". Met veel nadruk signaleerde de generaal twee grote ,gev ren voor Frankrijk: De Sovjet-Unie en een zich herstellend Duitsland. Er wordt veel gesproken over twee kampen, aldus de generaal, er is echter een derde kamp en dat is Frankrijk, het land, dat waarschijn lijk het ernstigste bedreigd wordt. Van buitenaf wordt Frankrijk door een macht bedreigd, die gevaarlijker is dan welke Enropese macht in de geschiedenis ook. Hitler's Reïeh inbegrepen. Deze macht is des te gevaarlijker, daar zij behalve haar eigen kracht, een groep van medewerkers Frankrijk zelf heeft. Do Gaulle riep Frankrijk op zich moreel en materieel te organiseren om zich zelf te kunnen verdedigen en te kunnen on derhouden, zo nodig geheel alleen. Het plan-Marshall beschouwde hij als een ge meenschappelijk plan ter verdediging te gen een gemeenschappelijke dreiging. Generaal De Gaulle verklaarde voor stander te zijn van een federatief Duits land, dat echter niet in staat gesteld mocht worden om zich achter een centrale re gering te scharen en zodoende onvermijde lijk weer tot expansie over te gaan. Duitsland dient echter ingeschakeld te worden bij de inspanningen voor het eco nomische herstel van Europa. Hij drong aan op herstelbetalingen van Duitsland en een strenge gealliëerde con trole, zowel in het geval van een Duitse eenheid als in het geval dat Duitsland in twee delen uiteen valt. „Frankrijk mag", aldus De Gaulle, „niet tot een fusie van de Franse bezettingszone met een andere zóne. instemmen, alvorens het de garantie heeft, dat er geen tweede „Reich" tot stand kan komen". Over een eventuele uitschakeling der Franse communisten zeide hij van mening te zijn, dat door een mogelijke ontwikke ling van de wereldsituatie het vraagstuk zou kunnen komen te vervallen. „In ieder I geval", zo zeide de Gaulle, „dienen de maatregelen der regering betreffende de De Overveense Sint Maarten met zijn gevolg. zijn omgeving liep de strompelende bede laar, die volgens de legende de helft van zijn mantel kreeg. Daarna volgden 250 scholieren, allen voorzien van een lampje. Van die lichten de attributen hadden de meisjes en jongens veel werk gemaakt. Zij hadden koolrapen uitgehold of van andere voorwerpen een November 's middags om een uur ver soort lamp gemaakt en daarmee liepen zij wachtte aan te komen. In verband met het in de stoet. De jeugd had goed werk ge- tijdsverschil van acht uur kan aangenomen leverd cn de beste lampions werden be- j worden, dat de „Alpherat" thans reeds te ltroond. De hoofdprijs kreeg Jan Sanders. I Hongkong ligt. Uit de geruststellende Na de wandeling door de parochie, die 1 mededelingen van de kapitein die via met zang werd begeleid, gingen de meisjes agenten binnenkwamen, leidt de rederij en jongens naar de Vrijburglaan, waar een jaf, dat de omvang van de brand totnutoe vuur werd ontstoken. Sint Maarten hield beperkt is gebleven en er geen direct ge- een toespraak en reikte prijzen uit. j vaar voor bemanning en schip bestaat. De „Alpherat" in brand Ancta bericht uit Manilla, dat het No- dei-landse vrachtschip „Alpherat", van de Stoomvaartmaatschappij Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam, zich be vindend op 20.53 graden Noorderbreedte en 15.24 Oosterlengte in de Chinese Zee, in brand staat. Twee andere schepen, de Chama en de Boonesborough, snellen ter hulp. De Boonesborough bevond zich op dertig miil afstand van het in nood verke rende schip. De „Alpherat" meet 7607 bruto register ton. De „Alpherat" vaart in „time-charter" voor de Hol land-Oost-Azië lijn van de N.V. Ver. Nederlandse Scheepvaartmaat schappij te Amsterdam. De kapitein had geseind op te zullen stomen naar Hongkong, waar hij op 13 communisten af te hangen van de houding der communisten en niet van de houding der regering. Wij moeten er steeds aan den ken, dat de macht op het recht moet be rusten". Engeland kan zijn mbeilijkheden naai de mening van de Gaulle niet via het par tijenstelsel oplossen. Hij hoopte, dat ook daar een „rassemblement" zou plaats vin den. Op de vraag of de ontwikkeling van Frankrijk naar een revolutie- leidde, ant woordde de Gaulle, dat hij niet geloofde, dat de gevoelens van het land naar geweld uitgingen. Generaal de Gaulle zeide geen bezwaar te hebben tegen economische be trekkingen met het tegenwoordige Spanje, hoewel hij het régime niet goedkeurde. Hij riep de Franse vakverenigingen op zich te reorganiseren. „Zij zijn een soort van feodale vestingen in handen van een partij die een vreemde mogendheid vertegen woordigt". „Geen grenscorrecties of-geen medewerking" Duitse profesten tegen Nederlandse eisen De door Nederland gestelde eisen tot correctie der grenslijn met Duitsland heb ben thans nieuwe Duitse protesten tegen grenswijzingen uitgelokt, nadat er rond het vraagstuk der toekomstige Duitse grens lange tijd stilzwijgen had geheerst. Dc regering van het land Neder-Saksen heeft thans het Brits-Amerikaanse plan tot demontage van een aantal fabrieken aan gevat als een motief tegen grenscorrecties. Het kabinet heeft bij monde van de mi nister-president dr. H. Kopf aan de Britse gouverneur een verklaring overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de regering bij een inwilliging der Nederlandse eisen haar houding ten aanzien van het nieuwe in- dustrieplan zou moeten herzien. De Neder- saksische regering, zo wordt in de verkla ring gezegd, heeft zich ondanks ernstige bedenkingen bereid verklaard tot mede werking aan de uitvoering van het in dustrieplan en onder voorwaarden ook aan de demontage. Dit plan ging evenwel uit van de huidige hulpbronnen, waarover het land beschikt. Bereidwilligheid van de regering tot medewerking gaat v»it van de voorwaarde van een onverminderd voort bestaan der huidige productiecapaciteit. Een inwilliging' der Nederlandse eisen zou dc Nedersaksische regring voor een nieuwe situatie stellen. In de verklaring wordt gezegd, dat Nederland zijn eisen met eco nomische motieven tracht te rechtvaardi gen, blijkbaar omdat historische motieven voor een wijziging der grens niet bestaan. Ook verschillende Duitse persorganen hebben in de laatste dagen opnieuw tegen de eisen van Nederland en België gepro testeerd. Werkplicht voor leeglopers George Isaacs, de Britse minister van Arbeid, heeft in het parlement aangekon digd, dat registratie zal plaats vinden van personen, die geen werk hebben, die in dienst zijn van voetbal-pools, amusements gelegenheden en nachtclubs, of straatven- terij bedrijven. Deze personen zullen op de arbeidsbeurs moeten verschijnen en op de zelfde wijze worden gedirigeerd" als de werkzoekenden, die reeds op grond van de bestaande maatregel tot verdeling van arbeidskrachten naar essentiële bedrijven zü'n verwezen* I slag nooit woorden met verdachte hadden gehad. De druppel die de maat bij ver dachte deed overlopen, was het gebruiken van zijn radio door de Van der K.'s zonder zijn toestemming te hebben gevraagd. Om hierover zijn misnoegen te uiten, sloot hij zijn medebewoners eerst eens een keer buiten, zei hen vervolgens, dat zij binnen een week een andere woning moes ten zoeken en haalde toen zijn meubels uit hun kamer terug. De avond voor de aanslag miste hij bo vendien geld uit zijn kamer en hij verdacht het echtpaar v. d. K. er van dit weggeno men te hebben. Kast op slot. De bewuste ochtend stond hij op en wilde zich gaan scheren. Hij moest daartoe zijn scheerkwast uit de keu kenkast halen. Deze bleek op slot te zijn. B. ontstak hierover in zulk een hevige woede, dat hij een mes uit zijn kamer haalde, de slaapkamer van het echt paar v. d. K. binnenrende en in het wilde weg begon te steken. Hij bracht de vrouw diepe wonden toe in borst en arm en stak de man in de rug. De man sprong uit bed en ging B. te lijf. Na een hevige worsteling, waarbij v. d. K. nog in de knie werd gestoken, slaagde hij er in zijn belager het mes af te nemen. B. liep toen naar de politie en gaf zich zelf aan. Wilde drift. Ter zitting verklaarde verdachte, dat hij in wilde drift had gehandeld cn zich van dc vechtpartij niets meer kon herinneren. Het echtpaar moest enige tijd in het zieken huis verblijven, om van de opgelopen won den te herstellen. Volgens een psychiatrisch rapport was B. een sterk debiel persoon, die volgens primitieve instincten handelde en niet vol ledig toerekenbaar geacht moest worden. De officier van justitie, die meedeelde, dat B. al twee maal voor soortgelijke feiten terecht had gestaan, achtte poging tot moord niet bewezen, maar poging tot dood slag wel. Hij eiste acht jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. J. H. Ekering achtte poging tot doodslag niet bewezen en zei dat B.'s daad hoogstens als zware mishan deling gekenschetst zou kunnen worden. Hij vond dat het geval dichter bij ziekte dan bij misdaad stond en vroeg daarom een terbeschikkingstelling van de regering, ook al omdat naar zijn mening een gevangenis straf nooit een genezing zou kunnen op leveren. Uitspraak over veertien dagen. Ontploffing op een trawler eist één dode Woensdagmiddag arriveerde na een reis van tien dagen de IJmuider stoomtrawler Isabel (IJM 86). Direct bij binnenkomst werd medische hulp gevraagd voor twee gewonden. Er heeft zich tijdens de reis naar IJmui- den in de machinekamer een ontploffing voorgedaan, waardoor oen stoomleiding sprong. Twee opvarenden worden min of meer ernstig door de stoom gewond. De 56-jarige tremmer Johan de Jong, wonende te Haarlem, is inmiddels aan zijn wonden overleden. De 52-jarige tweede machinist Jacq. de Roos had een verbrande voet en is per taxi naar zijn woning gebracht. Minister van Marine wil ontslag nemen In de Tweede Kamer heeft de minister president in ziin antwoordrcflc op de al gemene beschouwingen van de Rijksbegro ting medegedeeld, dat dc minister van Marine, de heer J. A. Seliagen van Leeu wen. hem heeft medegedeeld voornemens te zün zijn ontslag als minister van Marine aan te bieden. Aangezien over de aanvaar ding van dit ontslag nog niet is beslist, stelde de minister-president de Kamer voor op de motieven van dit ontslag niet nader in te gaan. WISSELEND BEWOLKT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. tn De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noordwest. Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering van temperatuur. II November: Zon op 7.16 uur; onder 16.52 uur Maan op 9.54 uur, onder 17.53 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1