Haarlems Dagblad Verdrag voorgesteld Mackenzie King-sprak in Verenigde Vergadering der Staten-Generaal Oekraïne gekozen in Veiligheidsraad Britse troepen zullen niet helpen bij de verdeling vén Palestina Engelse minister van Financiën struikelt over indiscrete persman Weerbericht 62e Jaargang No. 18787 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adhain. 1Ó724, 14825. Redactiq 10600. Directeur-JIoofdredacteur 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37. Tei. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 14 November 1947 e Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag b\j de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem inE AMERIKAANSE MINISTER van VBuitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat hij in de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen opnieuw een voorstel zal doen tot het sluiten van een non-agressie-pact, voor de duur van veertig jaren, tussen de Grote Vier..-.ter beveiliging van Europa tegen het Duitse gevaar. Een non-agressie-pact is een niet- aanvals-verdrag. Het sou dus inhouden dat de vier grote mogendheden Amerika, Sovjet-Rusland, Groot-Brittannië en Frank rijk. onderling overeenkomen, elkaar niet te zullen aanvallen. Het zou dan meteen het Duitse gevaar bedwingen. Dat is op het moment wel niet aanwezig, maar de er varing heeft geleerd dat het vrij snel kan terugkeren. Daarom ook wil Marshall de Amerikaanse troepen niet op korte termijn uit Europa laten vertrekken.'Hij zegt niet, op welke termijn hij het wèl wil. Dat is heel begrijpelijk, want hij weet het niet. En hij kan er ook niet voor instaan, want zijn ministerschap zal maar kort duren. Misschien nog maar ruim een jaar. Als president Truman bij de presidentsverkie zing van eind 1948 .niet herkozen mócht worden en de republikeinse partij het win nen daar bestaat veel kans op zal hei ministerschap van George Marshall uit zijn. De nieuwe president zal andere ministers benoemen. Dus hebben wij eigenlijk niets aan de verklaring, dat hij de Amerikaanse' troepen niet op korte termijn uit Europa wil halen. Aan dat niet-aanvals-verdrag, als liet tot stand mocht komen, zullen wij ook niets hebben. 'Het is de tweede maal dat» het in deze vorm wordt voorgesteld. Marshall zelf heeft eraan herinnerd, dat het de eer ste maal door zijn voorganger minister Byrnes ter tafel' werd gebracht, dat deze in een gesprek met Stalin diens steun ervoor verwierf, dat het later werd af geween door Molotof en daf Slalin toen ontkende, dat hij ooit zijn bjjval betuigd had. Dus ziet het er niet veelbelovend uit, wat de kansen van aanneming* in Londen betreft. Maar moeten wij dat betreuren? Zouden wij ons moeten .verheugen, als het ding aanvaard werd? Ik geloof noch het een, noch het ander. AJs tweede „kop'' hebben wij boven het bericht omtrent dat non-agressie-pactge zet: „Poging om .Europa's gevoel van on veiligheid te verminderen". En dat is een •duidelijker en juister omschrijving dan „ter beveiliging van Europa". Gij begrijpt het verschil. Als men een maatregel voorstelt met het doel, iets te beveiligen, is dat een zaak van veel verder strekkende betekenis dan dat men er een ter tafel brengt met het doel, een gevoel van onveiligheid te verminderen. In het eerste geval, beoogt men een constructieve daad, die werkelijke verbetering in bestaande toestanden moet brengen, in het tweede slechts een maat regel, waarmee de betrokkenen gerustge steld moeten worden. Meer dan dit laatste kan met een non- agressie-pact inderdaad niet bereikt wor- 'den. En ik vraag mij af, voor hoeveel den kende mensen in Europa het werkelijk een geruststelling zal zijn. Dit soort verdragen heeft slechts de betekenis 'van een kal- mofings-middeltje voor een goedgelovige massa. En na al hetgeen- zij in deze eeuw reeds heeft door Snobten maken'is de be volking van Europa "niet zo goedgelovig meer ten aanzien van verdragen. Er is ook een ander-beeld voor tq bezigen: dat van gen sierlijke gevel, waarachter ruzie en haai wonen. Wij zijn het vorige grote non-agressie pact niet vergeten. Dat werd op 23 Augus-, tiis 1939 te Moskou gesloten tussen Sovjet- Rusland en Duitsland. Het gaf Duitsland de handen vrij om de wereldoorlog te ont ketenen. Weinige dagen.later viel. Hitier Polen aan, welles integriteit van grondge bied door Gi'oof-Brïttannië en Frankrijk was gewaarborgd. Die verklaarden Duits land de oorlog. Drie weken later was Polen bezweken, nadat de Russen het nog van de Oostzijde waren binnengevallen en hun deel hadden genomen. Dat was het begin van .de-verschrikkelijke gevolgen van dat Hiet-aanvals-verarag. Het was voor tien jaar gesloten. Eén .jaar en tien maanden na zijn ondertekening op 21 Juni 1941 verbraken de Duitsers het al. omdat Hitier er toen zijn voordeel in zag de Russén aan te vallen. Dit was een lelijke misrekening; zijn noodlot wilde blijkbaar dat hij dezelf de grote fout beging als Napoleon een oneindig groter man dan hij in 1812 en ide Duitse keizerlijke regering in 1914. Maar dat kan hier verder buiten beschouwing blijven! De vraag is: wat zijn dergelijke verdragen waard, die altijd zijn verbroken als men er geen voordeel voor zichzelf meer in zag? 'In de periode tussen de twee wereldoor logen werd het Briand-Kellogg-Pact niet alleey door een grote groep regeringen on dertekend, maar zelfs door de parlementen bekrachtigd. Plet bande de oorlog als mid del tot oplossing van geschillen uit. Ik herinner mij„ nog lévendig dat ik bitterë critiek schreef op het feit dat de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. F?ank Kellogg, aan boord van een slagschip naar Europa ging om dat verdrag te ondertekenen. Welk een symbool voor een vredesmissie, die nota bene de uitban ning van de oorlog heette te beduiden! Het baat niet de mensen een „gevoel van veiligheid" aan te praten. Men moet hun veiligheid waarborgen. -Men moet de ge schillen zelf opruimen 'door nieuwe ver houdingen tussen de volken te scheppen. Een niet-aanvals-verdrag laat de slechte, verouderdeverhoudingen een voudig voortbestaan en poogt ze al leen te verbergen achter een sier lijke gevel. Sierlijk is hij. Want zo'n verdrag ziet «r heel aardig uit. op perka ment met grote linten en zegels en mooie woorden erin, zoals „de Hoge Verdrag-slui tende Partijen". Men kan een hele plech tigheid bij de ondertekening met een speciaal-ver vaardigde gouden pen in elkaar zetten en 's avonds vuurwerk laten afsteken en gala-voorstellingen in schouw burgen geven'. Maar dat is allemaal leeg vertoon. H. G. Wells, die Gen der grootste denkers en schrijvers van deze eeuw was, heeft het duidelijk en onomwonden gezegd: «Wij kunnen Kellogg-pacten en Kellogg- achtige pacten in Europa ondertekenen, tot er een tekort is aan perkament éh gouden pennen en wij desondanks nie.ts werkelijks voor de vrede van cle wereld zullen, hebben ijedaan." 1 En H. G. Wells schreef ook: „De enige fc-eg ter organisatie van de wereldvrede leidt naar een federatie en de enige manier om die federatie te krijgen is een stout moedig .voorwaarts, in het gezicht en bin- hen de waarneming van heel de Mensheid." Waarom blijft dat „stoutmoedig voor- „Alles zal tenslotte terechtkomen wanneer wij onze idealen tot gelding brengen (Van onze parlementaire redacteur) Canada's Grand Old Man, zoals voorzit ter Kranenburg de eregast van de Staten- Generaal, de Canadese minister-president Mackenzie King noemde, hoorde en zag zich bij zijn intree in de Ridderzaal met een warm applaus begroet. Dit vergoedde de nogal grote leegte, veroorzaakt door slechte opkomst van de volksvertegen woordigers in het algemeen en de princi piële afwezigheid van de communisten in het bijzonder. Wat er verder in deze samenkomst op viel, was. dat er vrouwelijke stenografen aanwezig waren, dat de president de hoge gast gelukkig in het.Engels eif niet. gelijk zijn voorganger destijds met Churchill had gedaan, in het Nederlands toesprak en dat minister Schagen van Leeuwen kennelijk' geen lust had gevoeld nu hij al vrijwel op de valreep staat, gisterenmiddag aanwezig -te zijn. Tenslotte viel het bovenal op, hoe de 73-jarige staatsman het klaar speelde •om zonder enige' aantekening een rede uit te sprelfen. Waarlijk, de aanwezige leden moeten hem alleen reeds wegens deze praestatie bewonderd hebben. Van hun bewondering gaven zij ook bij het afscheid door-applaus blijk. Prof. mr. R. Kranenburg zeide onder andere in zijn toespraak: „Het is ons een groot voorrecht in U", hoofd van de regering van Canada en .groot staatsman, een .cler leiders van onze gemeenschappelijke strijd tegen wrede agressie te kunnen begroeten. Uw land heeft een speciale plaats in de harten van onze landgenoten veroverd. Voor ons zijn de Canadezen onuitwisbaar verbonden met het uur van onze bevrijding. Met diepe bewogenheid gedenken wij de grote offers, welke die heroïsche strijd uw land heeft gekost, de vele dappere mannen, wier bloed op Nederlandse bodem is gevloeid. Wij zullen hen altijd met diepe eerbied gedenken. 1 U hebt een staat van dienst, welke zeer wel opmerkelijk kan worden genoemd. Gij zijt ons klinkt het bijna ,als een sprook je een man van wetenschap en publicist van groot talent, onbetwist leider van üw partij gedurende, bijna 30 jaar en premier gedurende meer dan twintig jaar. Geen enkele Nederlandse staatsman heeft ooit de kabinetsraad zo lang gepresideerd. U hebt menig jaar een leidende rol in de politiek gespeeld. Onder uw bekwaam en ervaren leiderschap is uw land pnder moeilijke omstandigheden in macht, roem en welvaart vooruitgegaan. Gij hebt uw energie aan de sociale wetgeving gewijd en grote dingen tot stand gebracht-. Wij waarderen zeer in het bijzonder de warme gastvrijheid, welke gij, als hoofd van de Canadese regering en het Canadese volk, gedurende de jaren van -onze tegenspoed zo welwillend aan de troonopvolgster, Prinses Juliana en haar gezin tijdens haar ballingschap hebt verleend. Nimmer zullen wij de bewijzen van hartelijkheid en sym pathie in onze tegenspoed en in onze vreugde bij de geboorte van een prinses in uw land vergeten. Moogt gij naar uw land de boodschap terugdrageo, dat gij in Nederland een volk hebt gevonden, dat door dezelfde idealen van vrijheid, rechtvaardigheid en zelfbe stuur is bezield als leven in uw jonge, sterke gemeenschap, een volk bereid om te lijden en te strijden voor deze idealen, overtuigd, dat het recht uiteindelijk zal overwinnen". Mackenzie Kins antwoordt. In zijn antwoord heeft Mackenzie King te kennen gegeven, dat nimmer meer een natie het zal wagen de vrijheid en hef leven in de democratische landen te bedreigen, indien de democratische naties de eenheid en de kracht tonen, die zij gedurende de oorlog aan de dag hebben g'elégd. Bijeen komsten zoals die van heden, zo vervolgde hij, moeten aan andere naties tonen, dat de banden tussen de vrije volken steedSi ster ker worden. Dit moet een waarschuwing zijn bij nieuwe pogingen tot agressie en wereldheerschappij. - Mackenzie King bracht de grote dank baarheid qnder woorden, welke het Cana dese volk' koestert wegens de liefdevolle zorg, die het Nederlandse volk aan de gra ven van Canadese soldaten geeft. De Nederlandse kinderen, die bloemen naar deze graiten brengen, zag hij als een symbool van de kinderen der gehele we reld, die verlangden met liefde en mede lijden te worden behandeld. Hij bracht hulde aan koningin Wilhel- mina, die door het Canadese volk als een der grootste vrouwen aller tijden wordt beschouwd. Herinnerend aan het bezoek van Prinses Juliana aan Canada, zei Mackenzie King, dat naar zijn mening nimmer enig land een zo voortreffelijke ambassadrice had gehad. Mackenzie King las een brief voor van generaal H. Crerar, commandant van het Canadese eerste leger, waarin de generaal -de dank van het Canadese volk voor de verzorging der Canadese oorlogsgraven in Nederland onder ivoorden brengt en de nadruk legt op de banden tussen de twee volken. Deze banden zijn versterkt door de emigratie van «Nederlanders naar 'Canada. De Canadese premier besloot zijn rede aldus: „Ik ben mij er van bewusf, dat gij allen drukke bezigheden hebt. Ik weet, dat er gediscussieerd moet worden over de be groting. Ik weet iets over begrotingsdebat- ten en ik ben niet van plan mij in binnen landse politieke aangelegenheden te men gen. Over één punt wil ik echter nog iets zeggen. Ik sta hier om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid van Canada jegens het Nederlandse volk en de gewapende macht van Nederland.'Toen wij het Cana dese volk verzochten als één man naar voren te komen om de vrijheid te verdeclw gen, zagen wij in, dat onze vrijheid stond en viel met de uwe, dat onze veiligheid steunde op de uwe en op het succes van de strijdkrachten der vrijheid aan deze zijde 'van de oceaan. 'Ik zal gaarne willen, dat deze gedachte bijbleef aan allen hier aan wezig. Bij de beschouwingen van. Europese problemen en politiek zien wij in hoe de landen van elkaar afhangen wat betreft hun verdediging. Wanneer de vijand in staat was geweest het Kanaal over te ste ken en de Britse eilanden te bezetten, dan zou de wereldgeschiedenis anders verlopen zij ra Ik geloof niet, dat de wereld door geweld voor rampen gevrijwaard zal blijven. Ik geloof, dat geweld nood zakelijk is voor de verdediging, doch de uiteindelijke triomf van de vrede zal tot stand komen door bevordering van de goodwill. Nimmer tevoren in de wereldgeschiedenis heeft er zo veel goodwill en samenwerking bestaan tussen de vrijheidslievende landen als heden. Ik geloof, dat alles (ten slotte zal terechtkomen, wanneer wij proberen onze idealen tot gelding te brengen. Ik bid, dat het. zo zal .zijn." Om -kwart voor vijf verliet Mackenzie King, uitgeleide gedaan door een commissie van Kamerleden, de Ridderzaal. Staande op het bordes hoorde hij het door de Konink lijke Militaire Kapel gespeelde Canadese volkslied aan, waarna hij per auto naar kasteel Oud-Wassenaar vertrok. Des avonds gaf de Nederlandse regering ter ere van Mackenzie King «een galadiner in iiotel Des Indes in Den Haag. Tevoren brachten „Die Haghe Sangers", welk koor in het trappenhuis en de hal van het hotel stond opgesteld, de Canadese premier een serenade, waarbij de Canadese volksliede ren en het „Suave" van Da Palestrina wer den gezongen. Nieuwe burgemeester wordt 1 December geïnstalleerd De installatie van Haarlems nieuwe bur gemeester zal op Maandag 1 December om 14 uur in een buitengewone zitting van de gemeenteraad plaats hebben. De waarnemend-burgemeester, wetliou der D. J. A. Geluk, zal mr. Cremers de ambtsketen omhangen. Na afloop van de installatie zal mr. Cremers zijn gemeente naven gelegenheid geven met hem kennis te maken.. Extra zending Amerikaans graan voor Nederland Zowel in Nederlandse als in Amerikaan se kringen te Washington werd verklaard dat het ministerie van Landbouw Neder land in December een extra zending graan zal toewijzen van ongeveer 9.000 ton. Men verwacht binnenkort een officiële verklaring hierover. Mevrouw Colijn overleden In de afgelopen nacht is te 's-Graven- hage plotseling overleden mevrouw H. Colijn-Groenenberg, echtgenote van de vroegere minister-president. Zij bereikte ,de leeftijd van 80 jaar. Nederland krijgt 35.890 kg geroofd goud terug De „Commission de la restitution de l'or monetaire" in Brussel "heeft thans aan de Nederlandse ambassadeur officieel mede gedeeld, dat aan Nederland een eerste toe wijzing is gedaan van 35.890 kg door de Duitsers geroofd goud. De ambassadeur heeft hiervoor namens de Nederlandse regering zijn erkentelijk heid betuigd. Het woord is aan Hamilton: Waarom tail men een regering? Omdat de hartstochten der mensen zich «iet zonder dwang willen voegen naar de voor schriften van redelijkheid en rechtvaardigheid. Uit: The Federalist. De kleine algemene vergadering geaccepteerd door de grote De UNO-vergadering hèeft de Oekraïne gekozen tot lid van de Veiligheidsraad, in de vacature van Polen. Hoewel dc tegen- candidaat, India zijn candidatuur had in getrokken, bepaalde de voorzitter der As- semblée, dat een stemming zou plaats hebben. De Oekraine werd gekozen met 36 stemmen voor. twee stemmen werden uitgebracht op- India. Van de 57 leden waren er drie afwezig, vijftien onthielden zich. Doordat er tw^e ongeldige stemmen waren, was de vereiste meerderheid slechts zes-en-twintig. Naar verluidt behoorden de" Verenigde De herfststormen der laatste dagen hebben de golven opgezwiept en de zee heeft haar woede gekoeld op degenen die haar trotseren. Verschillende schepen hebben het on derspit' gedolven de zeeweringen hebben moedig weerstand geboden en een een zame wandelaarster blijft veilig buiten het bereik van de gretige gölven. Evacuatie zal Augustus 1948 voltooid zijn Sir Alexander Cadogan, Brits gedele geerde bij de Verenigde Volken, heeft in de subcommissie voor de verdeling van Palestina medegedeeld, dat Engeland zijn troepen niet zal gebruiken om de verdeling van Palestina door te zetten. Hij kon niet zeggen, hoelang de periode van ontruiming zal 'duren, doch de militaire autoriteiten hebben opdracht gekregen een evacuatie voor te bereiden, die op 1 Augustus 1948 voltooid zal züu. „Zolang er in enig deel van het land nog Britse troepen zijn, moeten zij natuurlijk orde en rust handhaven, doch" aldus Ca dogan. „ik heb opdracht gekregen duidelijk te verklaren, dat onze troepen niet be- DALTON AFGETREDEN Bijzonderheden zijner begroting verklapt vóór de indiening in het Lagerhuis Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën, is afgetreden, sir Stafford Crïpps minister van Economische Zaken, is tot zijn opvolger benoemd. Dalton werd het slacht offer van de indiscretie van een journalist. Tijdens dc bijeenkomst van het parle ment op Donderdag gaf Dalton toe, dat hij sommige gegevens uit zijn begroting voor de mededeling daarvan in liet parlement had doen toekomen aan het Loudens blad „The Star". Hij deed. dit in antwoord op de vraag, of hij een onderzoek had'ingesteld naar de bron van het in „The Star" verschenen be richt, dat nauwkeurige mededelingen over de ontwerp-begroting behelsde. Hij zeide: „Tot mijn groot leedwezen moet ik het.Huis mededelen; dat de publicatie haar oor sprong vindt in een gebeurtenis, die gister middag plaats greep, toen ik het Huis bin nentrad om mijn rede te houden. In ant woord op een vraag van de parlementaire redacteur van.„The Star" heb ik hem de mededelingen gedaan. Ik begrijp, dat dit een ernstige indiscretie was, waarvoor ik het Huis mijn diepgevoelde verontschuldi gingen aanbied". Namens de oppositie verklaarde Chur-, chili, dat hij acte nan) van de „zeer open hartige. wijze", waarop de minister had gesproken en zijn deelneming betuigde „in verband met het misbruik van vertrouwen dat was .Voorgevallen." In antwoord op de vraag, of dê journa list wist, of Daltons mededeling een vriend schappelijke was' dan wel bestemd voor waarts" nog steeds uït^ Omdat er meer stoutmoedigheid voor nodig is dan óm maar weer naar een oorlog af te zakken. E. P. directe publicatie, zeide Dalton nog: „Ik neem de schuld op mij, omdat ik indiscreet ben geweest in mijn betrekking tot deze journalist, die ik al jaren ken. Ik acht het Hugh Dalton, gekiekt toen hij zijn woning verliet met zijn begroting bij. zich, op weg vaar het Lagerhuis. Zijn <weg werd gekruist door een „goede kennis", die hem iets over de begroting vroeg en dit onmiddellijk in de krant zette.... niet oirbaar enig oordeel over hem uit te spreken. Ik heb mijn verontschuldigingen aangeboden erf wens het daarbij te laten." Het laatste geval van voortijdige mede delingen over de begroting kwam voor in 1936 toen de "voormalige minister van Ko loniën Thomas zich daaraan schuldig maak te. Thomas trad toen ook af als minister, doch bleef zijn zetel in het parlement be houden. Dalton's begroting ondervond érnstige critiek in de pers. Verklaard werd, dat deze begroting ontoereikend was om een oplossing te bieden voor de problemen van inflatie en uit het evenwicht geraakte ba lans van in- en uitvoer. De minister-president, Attlee. heeft Dal ton een schrijven doen toekomen, waarin hij verklaart, zich ervan bewust te zijn, dat de begane»indiscretie op zichzelf geen be nadeling van de staat tengevolge had ge had, doch dat 't beginsel van de onschend baarheid van de begroting van het grootste ■belang is en dat de discretie van de minis ter van Financiën die noodzakelijkerwijs veel vertrouwelijke gegevens ontvangt, biiiten kwestie moet zijn'. Dit schrijven van Attlee was het ant woord qp een brief van'Dalton zelf, waarin déze, naar aanleiding van het ter sprake komen van het geval in het parlement, zijn ontslag aanbood, onder de verzekering dat hij, ook buiten de regering staande, de uit voering van het regeringsprogram zou blij ven steunen. Onderzoek. De oppositie, onder leiding van Winston Churchill, Anthony Eden, sir John An derson en Clement Davies, hebben een mot^e ingediend strekkende tot het benoe men van een commissie .van onderzoek in zake de omstaridigheden van de indiscretie. De commissie moet er een zijn uit alle par tijen en bestaan uit parlementsleden. Churchill heeft Dalton in een brief mede gedeeld, dat hij tot deze stap is gekopien onder invloed van de ontdekking, dat de journalist, wie Dalton mededeling der ge-é gevens deed, een kwartier voor de bekend making in het Lagerhuis, niet beschouwd wordt als onder vèrplichting lot geheim houding te staan. schikbaar zullen zijn om,hetzij tegen Joden of Arabieren, dienst te doen als instru ment ter oplegging van een'regeling. De onmogelijkheid, alle militaire contin genten vóór de zomer terug te trekken, betekent geenszins, dat wij een civiel be stuur zullen blijven handhaven. Integen deel.» wij behouden ons het recht voor op elk moment ons "mandaat neer te leggen en ons burgerlijk bestuur te beëindigen, wanneer het duidelijk zou zijn geworden, dat de Assemblée geen voor Joden en Arabieren aanvaardbare oplossing heeft bereikt. In zulk een^ geval zal de Britse regering tussen de beëindiging van het mandaat en de voltooiing der evacuatie geen civiel bestuur handhaven, doch zich beperken tot het handhaven van orde en rust in de streken waar nog troepen zijn". Op desbetreffende vragen van de ver tegenwoordiger van Guatemala, Carcia Granados, antwoordde Cadogan: „De Britten zullen de uitvoering van de taak der JJNO-commissie niet tegenwerken evenmin ""als de oprichting van voorlopige regeringsraden en het recruteren en be wapenen va'n Joodse en Arabische mili taire eenheden, met algemeen voorbehoud, 'dat de Britse regering voldoende .contröle aan zich moet houden in.de door hen be zette gebieden ter waarborging van de veiligheid der troepen en hun ordelijke terugtrekking". Nog steeds slachtoffers. Door een bomaanslag in het café Ritz -te Jeruzalem zijn gisteravond zeven Britse militairen om 'het leven gekomen. Een achtste werd gedood, toen eten Britse pa trouille door Joodse verzetslieden uit een hinderlaag werd beschoten. Een aantal Britten en tenminste drie Joden werden «jparbij gewond. Reuter meldt nader, dat te Haifa vier leden van het Britse Veiligheidskorps bij het verlaten van een bioscoop in een Jood se wijk waar zij „Intermezzo" met Ingrid Bergmann hadden gezien, door leden van de groep Stern.zijn doodgeschoten. Aiiti-commuiiistisclie actie in Duitsland begonnen Het Amerikaanse militaire bewind in Duitsland opende gisteravond zijn anti communistische radio-campagne, met een van de felste redevoeringen welke ooit door een Amerikaanse autoriteit werd af gestoken. Via de Amerikaanse zender in Duitsland, verklaarde dr. Edwar Litchfield, directeur van het burgerlijk bestuur, dat „twee jaar nadat de Hitler-terreur is terneerge slagen, het Duitse volk opnieuw bedreigd wordt met. volledig verlies van zijn vrij heid, dit maal door het communisme". - Dit was ae eerste van een sene radio lezingen door dr. Litchfield, welke lezingen getiteld zijn „Vrijheid tegen totalitarisme". Het doel van deze voordrachten is otn vergelijkingen te maken en verschillen aan te wijzen tussen de vrijheid in democra tische landen en de terreur van een dicta tuur. CU.PJ. - •Staten, die de bppositie tegen de Oekraine geleid hadden, tot de staten, die zich he den onthielden. De Algemene Vergadering ging vervol gens over tot de verkiezing voor de twee overgebleven plaatsen in de beheersraad, welke kwestie eveneens op het dode punt was geraakt. Pas in de achtste stemming gelukte het de Philippijnen t>m met 41 stemmen boven het vereiste aantal van 38 stemmen te ko men. Costa Rica verkreeg 32 stemmen, Noorwegen 23 en Siam -15. Ook de negende stemming bracht geen beslissing ten aan zien van de laatste opengebleven plaats, Costa Rica verwierf 33 stemmep en Noor wegen 24. Siam was reeds uitgevallen. Tenslotte verklaarde Noorwegen, dat het "de candidatuur zou intrekken, waarna Costa Rica met 46 stemmen werd gekozen. Naar verluidt, heeft "Nederland bij de stemming over de» open zetel in de Veijig- heidsraad zich van steniming onthouden of een ongeldige stem uitgebracht. Dc kleine is cr. De Algemene Vergadering der UNO heeft tenslotte-met 41 "tegen'6 stemmen besloten tot de vorming van de Zogenaamde „klein» algemene vergadering". De aanhangers van de Sovjet-Unie stec\ den tegen, de Arabische staten onthielden zich van stemming. Italiaanse regering zal politieke terreur uitroeien Jonge fascistische organisatie ontdekt Tijdens eeri stormachtige zitting van de Italiaanse Constituerende Vergadering heeft de minister va'n Binnenlandse Zaken Scelba verklaard dat er in Italië een zeer jonge fascistische organisatie bestaat, welke in het geheim werkt. Scelba's rede wérd herhaaldeliik door de communisten onderbroken, en het tumult bereikte een dergelijke hoogte, dat de communistische voorzitter van de Kamer èen dér communisfisëhe afgevaardigden wegens '„onbeschaamdheid" liet verwij deren. Scelba verklaarde, dat de regering de politiek van verzoening zal voortzetten, die door-de communistische leider, To- gliatti, is begonnen, toen deze als minister van Justitie in ^946 amnestie voor poli tieke misdrijven afkondigde. De regering zal echter alle pogingen vgn fascisten om zich te organiseren de kop indrukken. Scelba zeide, dat het onderzoek naar de bomontploffing in het centrum der com munistische federatie te Rome geleid heeft tot de arrestatie van iemand die onlangs door de communistische partij was ge royeerd. Tenslotte wees. Scelba er nog eens. op, dat de regering de terugkeer van het fas cisme wil tegengaan, doch ook besloten is het politieke terrorisme uit te roeien, dat een der kenmerken van het fascisme is. „Niet straatdemonstratïes. doch parlement en verkiezingen zijn da wettige democrati sche ihiddelen om de politieke toestand te veranderen", zo zeide Scelba. „De regering wenst zo spoedig mogelijk verkiezingen". Commissie van drie stelt gedemilitariseerde zone voor Heden beginnen onderhandelingen Hedenmiddag om half 5 zullen in Bata via de besprekingen tussen republikeinse en Nederlandse militaire vertegenwoordi gers beginnen over de uitvoering Van het wapenstilstandsbevel. De republikeinse generaals 'Ocrip Goc- mohodjo en Didi Kartasomlto zijn pep Amerikaans vliegtuig uit Djokja in Bata via aangekomen. Ook worden nog repu blikeinse officieren uit Sumatra verwacht. Uit kringen, die in nauwe, betrekking 'staan tot de commissie van goede diensten, verneemt Het Franse persbureau, dat aan de Nederlandse en republikeinse autori teiten is verzocht zich uit te spreken over een voorstel van de commissie, inhoudende het tot stand brengén van een gedemilita? riseerde zóne, welke' 10 of 20 km breed zou zijn en welke gecontroleerd zou worden door militaire waarnemers, die deelnemen aan het werk van de commissie van goede 1 diensten. De beide partijen, terzijde ge- staan door de commissie, 20uden tot een accoord moeten komen omtrent de instel ling van een nieuwe demarcatielijn. Het voorstel van de commissie zou tot doel hebben het strijdpunt te elimineren namelijk de gebieden tussen de wiggen, welke voortdurend aanleiding tot botsin gen tussen de Nederlanders en republikei nen zijn. De beide partijen zouden zich ge lijkelijk moeten beijveren voor een vlot verloop van de voorgestelde evacuatie van de gebieden. Superfort verongelukt Donderdagavond iseen superfort van het Amerikaanse leger ^egen de Mount Spokane (Staat Washington) te pletter ge vlogen. Vijf inzittenden kwamen om het. leven, twee anderen werden gewond. ENKELE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het KNMI in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog verder afnemende, doch later weer wat toenemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele buien, voorname lijk in het Noorden van het land. Kou dere nacht. 13 November: Zon op 7.58 uur. onder 16.50 uur Maan op 11.05 uur. onder 18 09 uur

Haarlem's Dagblad | 1947 | | pagina 1